Biuturs Dagblad Hat Spook vanVöröshsgy werk neer te leggen. De slaking schijnt ook hier buiten de leiders om te gaan, die de masea niet in üe hanu kunnen houden, tengevolge van de sterke radicale propaganda. Tegelijkertijd laat de regeering be kend maken, dat in gevai üe stuking der landarbeiders een vermindering ■van den oogst tengevolge üeeft, .p ee ,i spoedige opheffing van het broodrant u. n met te rekenen valt. HET F.RANSCHE REGIEM IN ELZAS-LOTH AREs GEN, Grum- bach deelde Ln den Nationalen Raad K an de soc. partij omtrent den toe stond in Elzaa-Lotharingcn nog hel volgende mede uit de verklaring van de soc.-dem. federatie van den Op- per-Elzas: In een dorp in de buurt van Thann dreigde een syndioale bijeenkomst), waartoe toestemming was verleend, door een afdeeling Fransche solda ten te worden uiteengejaagd. De cen suur in Siraatsbu'- iaat toe wat hij. in Mühihausen verbiedt De koorts van het aangeven van personen woedt nog steeds, de censuur duurt voort en was nimmer ruwer dan thans. Een der schandaligste feiten 16 dat de inbeslagneming van het be zit van een vrij groot aantal Elzas- sei's categorie A, Franschen dus, nog steeds gehandhaafd blijft Indien de Fransche regeering de noodzakelijkheid niet inziet om een 'dergelijk regiem op te heffen, zal zulks tot een onherstelbaar ongeluk leiden. De Elzas-Lotharlngsche so cialisten zijn vast besloten al deze misbruiken krachtig te bestrijden. In de „Humanlitié!" wijdt Marcel Sembat een artikel aan deze verkla ring der Elzassers en zegt: Al onze vrees is bewaarheid. Wij vreesden, dat de bevolking van Elzas-Lotharin gen. tengevolge van onze fouten ver plicht zou worden pijnlijke vergelij kingen te maken i tusschen het Duit- sche bestuur en het onze. Stadsnisows PROY. STATEN. (Slot}. De overige moues-Van Rooyen in zake het aannemen van tijdelijk per soneel en dat de 4a-urige werkweek met vrijen Zaterdagmiddag regel moet zijn worden door Gedep. Staten overgenomen. Aangenomen worden suppieloire begroolingen van de pro vincie. Besloten wordt tot het aangaan van geld leeningen, rentende 5i tot be dragen van t 315.000 en f 1.200.000. Goedgekeurd wordt de begrooting voor 1919, nadat de heer Brommert namens de communisten verklaard iiad, dat zij zullen stemmen tegen alle begrootingen, omdat zij aan de kapi iaiistische instellingen geen geld wil len verschaffen, om die in stand te houden en als protest, dat de Re geering geen betrekkingen wil aan- anoopen met de sovjets in Rusland cn Hongarije. De opcenten worden aldus vastge steid: 30 voor gebouwde en ongebouw de eigendommen, 25 voor de Perso- neele belasting en 12 voor de Ver mogensbelasting. Op een vraag van den heer Kort hals Alles inzake verbetering van de afwatering van' de Vecht, deelde de lieer Ketelaar (Gedeputeerde Staten; mee, dat hij hoop heeft, dat de zaak in de winterzitting der Staten zal ge regeld worden. Overleg wordt ge pleegd met Gedep. Staten van Lt recht. De heer Van Eizenga drong aan op droogmaking van de Korten- lioefsche plassen en de heer Van der Waerden op het in overweging nemen van electnficatie der tramwegen in do provincie. Daarna werd de zitting der Staten in naam der Koningin gesloten. MUZIEK IN DEN HOUT. I-ro- grarama voor Vrijdag 18 Juli, in plaats van Woensdag IC Juli: 1. Marsch aus der Suite, Lochner. 2. Ouverture Cosi fan tutte, Mozart. 3. Freiheitz Walzer aus den General Consul Reinhardt. 4. Ballet de l'opéra La Gioconda, PonchiellL 5. Ouverture entr'acte et Danse de l'opéra Philemon et Baucis, Gounod. 6. Paraphrase über dass lied, Ver lassen bin rah, Reindel. 7. Die Rose von Schirag, Suite, Eilenberg. „MERCÜRIUS". Men schrijft ons: Naar men ons mededeelt, werd op 16 dezer het tienduizendste lid van den Nat. Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" inge schreven. Deze bond, ontstaan door fusie van den vroeger te Amsterdam gevestigden Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en de in 18S2 te Rotterdam opgerichte vc-reeniging ..Mercurius", telt thans in 64 plaatsen van ons land afdee lingen èn ig de grootste organisatie van handels- en kantoorbedienden. Tevens is hij een van de grootste' vakbonden, die het neutrale stand- punt ten opzichte van partij-politiek en godsdienst innemen. Sedert het begin van dit jaar breidde de bond zich uit met ongeveer 4000 leden, een bewijs voor het toenemend vertrou wen, dat de kantoorbedienden stel len in de wijze, waarop hij de maat schappelijke belangen dezer groep werknemers behartigt. PERSONALIA. Te "s-Gravenhage slaagde bij da examens der Ned. Toonkunstenaars- vereeniging: voor solo-zang mej. A R. J. Pélerin te Haarlem. RnbrleK voor Vragen VRAAG: 1. Moeten de ingeschrf venen voor de lichting 1920 loten 1 2. Zoo ja, wanneer? ANTWOORD: 1- Ja. 2. September &.s. VRAAG: 1. Op welken datum in Juli 1914 f3 de mobilisatie voor de kustwacht (landweer) afgekondied! 2. En op welken datum geschiedde dit voor het geheele leger? ANT WOORD: 1. 0,> 30 Juli 1914. 2. Op 31 d.a.v. VRAAG: Kan men jam maken met gesaccharineerde suiker? Zoo ja, in welke verhouding moet dan do sui ker worden genomen? ANTWOORD: We meenen dat de helft dan vol doende is. De jam zal er echter niet lekkerder door worden. VRAAG: Wat beteekent: „Ars lon- ga, vita brevis" ANTWOORD: De kunst duurt lang, het leven kort. VRAAG: Bestaat er in Haarlem, in de buurt van de Groote Markt, een fröbelinrichtine voor kinderen uit den netten stand? ANTWOORD: Mis schien is de burgerbewaars^hool in de Smedestraat geschikt. VRAAG- Mijn zuster wil verpleeg ster worden. Bestaat er in Haarlem ook een gelegenheid, om daarvoor te leeren? Tot wicn moet ik mij wen den? ANTWOORD: Wend u tol de Directrice van het Diaconessenhuis- VRAAG: Twee meisjes zouden gaar ne als linnenmeisjes o» de groote vaart in berekking gaan. Moeten-zij hiervoor een bepaalden leeftijd be reikt hebben? Waar kunnen zij hier omtrent inlichtingen bekomen? ANT WOORD: Bij de Directies der ver schillende groote stoomvaartlijnen. VRAAG: Bestaat er in Haarlem een Middelbaar Technische Avond school? Waar is deze gevestigd? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Waar zijn de aanlegplaat sen der booten van de Holland-Ame- rika Lijn, die van New-York naar Rotterdam varen ANTWOORD: Boompjes, Rotterdam. VRAAG: Waar en wanneer heeft de trekking der Weerbaarheidsloten plaats? Waar kan ik een lijst be komen? ANTWOORD: Informeert u bij een makelaar in effect-en. VRAAG: In welke loonklasse zijn de gemeente-nachtwakers ingedeeld? ANTWOORDWat bedoelt u met ge meente-nachtwakers? Die van den Nachtveiligheidsdienst zijn niet in dienst der gemeente. VRAAG: Mijn poesje heeft last van ongedierte. Wat. Is hiertegen te doen? ANTWOORD: Meestal houdt het ongedierte .zich op in hals en staartwortelstreek. Deze plaats in smeren met lavendelspiritus, hoofd- eau de cologne of tinctuur van Py- rethri. Het eerste middel is voor poes zelf onschadelijk, de beide laatste middelen verdoven de parasieten, na een kwartier met fijne kam de be dwelmde exemplaren verwijderen. Als u een der beide laatste middelen gebruikt, oppassen dat poes zich niet likt of wascht. Ligplaats, kleedje, kussen of mand metinsectenpoeder bestrooien. VRAAG: Mijn pereboompje heeft uitstekend gebloeid, het zag zelfs wit van den bloesem. Er is evenwel geen enkel peertje aangekomen. Hoe komt dat? Zou het boompje een ziekte hebben? Wat is hiertegen te doen? .ANTWOORD; Hoogstwaarschijnlijk geen ziekte. Oorzaken kunnen ver schillend zijn. Geef in najaar 3 A 5 K.G ongebluschte kalk en 3 a 5 K.G. kaïniet of patentkali. In 't voor jaar 2 K.G. superfosfaat en 3/4 K.G. chilisalpeter. Over den grond strooien en daarna inhariren. VRAAG: Ik heb een prachtige Spi rea, die nu evenwel uitgebloeid is. Hoe moet ik haar behandelen, om er het volgende jaar weer pleizier van te hebben? ANTWOORD: indien uw Spirea in een pot staat, dan moet u dezen buiten in den zon met. de pot in den grond graven. Geef haar rlink water en aftreksel van koe mest. In den winter in een bak zet ten, opdat u hem b.v. in Maart voor 't raam in de kamer kun; .etten. TWEEDE BLAD. Vrijdag 18 Juli 1519 Tusschen de drie Adriatische sta ten, de Turksche regeering te Sofia cn het Grieksohe kabinet worden (naar de Weensche correspondent van het „Berl. Tageblatt" verneemt) sedert eenigen tijd onderhandelingen gevoerd met het doel een nieuwen Balkanbond te stichten. De motieven zouden in hoofdzaak van economi- schen a3rd zijn. De Balkanvolken willen nl. niet alleen politiek, maar ook economisch hun lot zelf in han den nemen. Het initiatief gaat uit van minister-president Protitsj, die door Venizelos krachtig wordt ge steund. Aansluiting van Roemenië bij den bond schijnt voorloopig niet mogelijk te zijn. In Kroatië, Bosnië en Herzegowina zou men voor dc vorming van een grooten Balkan- bond op fedcratieven grondslag zijn, waarbij de gedachte van een centraal parlement bij ver gaande autonomie der afzonderlijke ataten besproken wordt. De nieuwe Balkanbond zou zich niet onder de bescherming van een groote mogendheid willen stel len. De „Daily Chronicle" zegt, dat de regeering het Lagerhuis zal verzoe ken a.s. Maandag de wet ter goed keuring van het vredesverdrag in een zitting, als de tijd het toelaal, in alle lezingen te behandelen. De Engeisch-Fransclie overeen komst zal eveneens zoo mogelijk ge heel worden afgehandeld. Lloyd George zal aanwezig zijn en aan de discussies deelnomen. Men verwacht weinig kritiek op beide wetsontwer pen. Men meent dat er niets zal geschie den ten aanzien van een reconstruc tie of verandering van het ministe rie vóór het Parlementair reces is, d. w. z- niet vóór October, daar de regeering van plan is het parlement van ongeveer half Augustus tot mid den October op reces te laten gaan. Donderdag hebben alle afdeelingen van de Be'gischc Kamer het wetsont werp onderzocht, dat betrekking heeft op de ratificatie van het vre desverdrag. Met algemeene stemmen werd het vredesverdrag goedgekeurd. Een der Kamerleden stelde de vraag, of het niet mogelijk zöu zijn, dat België, ovenals Frankrijk, tegen eiken nieuwen aanval van Duitsch- land werd beschermd. Hij uitte den wensch, dat ook ten gunste van Bel gië een overeenkomst mocht worden gesloten, identiek met die welke tus schen Engeland en Amerika is ge sloten ter bescherming van Frank rijk. Een ander Kamerlid vroeg, of er stappen konden worden gedaan, om in het vredesverdrag, dat met Oos tenrijk zal worden gesloten, een be paling te doen opnemen, waarin een .Schadeloosstelling voor België wordt geëischt. Hij vvocs er op, dat Oosten- rijksche kanonnen de vesting Ant werpen hadden gebombardeerd, toen Oostenrijk nog niet aan België den oorlog had verklaard. Een der ministers antwoordde, dat België zich met die kwestie bezig hield. Uit de in de afdeelingen gehouden stemming mag men gerust conciu- deeren, dat het vredesverdrag met algemeene stemmen door de Kamer zal worden geratificeerd. Volgens de reeds in ons vorig num mer opgenomen berichten uit Boe dapest beginnen de op 't bezel 1-Ion- gaarsch gebied staande Servische troepen voor de propaganda der Bols- jewiki te zwichten. Een deel van de Servische legermacht moet zich voor het Bolsjewisme verklaard heb ben en de tucht in dat leger moet ernstig ondermijnd zijn. Vertelt Bela Kun hier de waar heid, of is de wensch voor 3/4 de va der der gedachte? Ook over Tsjecho Slowakije heeft ie Iïongaarsche Radenregeering on tijdig viotorie gekraaid. Reeds vele weken geleden werd gemeld, dat de Tsjechische troepen te Kassa en Eper- jes zich tot de Bolsjewistische idee hadden bekeerd maar... nog altijd zit de Tsjechische regeering te Praag on gehinderd op het kussen! Dit bericht is dus onjuist geweest en -het is dus niet onwaarschijnlijk dat ook ten aanzien van dc beweging onder de Servische soldaten ook veel of al thans eenige overdrijving in het spel is. Vermoedelijk heeft men slechts te doen met plaatselijke muiterij van enkele afdeelingen. De Tsjechische regeering blijft in- tusschen op haar hoede en de regee- Feuilleton UIT HET LEVEN VAN GEOFFREY GILL, Detective door IVANS. 45;- Dadelijk daarop werd ook die plaats ingenomen door een slanke man van middelbare grootte. Het toeval wilde, dut deze laatste zóó kwam te zitten, dat, wanneer Ik de oogen opsloeg, ik hem telkens, over Maud's schouder heen, recht in het gezicht keek. Daarom viel het mij dadelijk op, dat dit gezicht iets eigenaardigs vertoonde, maar hot duurde eenigon tijd, voordat ik tot üe ontdekking kwam, dat dit ver oorzaakt werd door de omstandig heul, dat hij licht blonde haren en donkere, bijna zwarte oogen had. 'Vij zagen, hoe de beide heeren el kander met een lichte buiging groet ten, zooals dat gebruikelijk is, wan neer twee vreemden door het toeval samen aan één tafeltje gevoerd wor oen, en nu en dun enkele woorden mei e.kander wisselden. Langzamer ring te Praag heeft nogmaals ver klaard, dat tegenover de Radenregee ring militaire maatregelen noodig zijn. Zij blijft het leger aan de grens gereed nouden on zij vindt daartoe aanleiding in een nieuwe proclama tie van de Sovjet-regeering tot de Roode Garde gericht, waarin de Ra den verklaren dat Hongarije niets van zijn grondgebied mag prijsgeven. Daar de Tsjechen evenwel een groot deel van het voormalige Hongaar- sche koninkrijk bezet houden, lezen zij in deze proclamatie de aankondi ging van nieuwe Hongaarsche aan vallen. Is voor Duitschland nog hulp uit 't Oosten te verwachten? Een groot aaiital teleurgestelde Duitsohers ho pen op heil van de Bolsjewiki, hoe wel ze hun leerstellingen niet dee- len. Maximiliaan Harden heeft er in de Zukunft op aangedrongen, dat de Duitsche regeering haar -tactiek te genover het Bolsjewistische Rusland wijzigen zal en de Russen bij hun politieke proefnemingen niet meer zai tegenwerken. Zij moet hen hel pen bij hun nieuw economisch sys teem. „Het is dom genoeg geweest vervolgt Harden dat wij ons niet vroeger met hen hebben ver- eenigd on hun niet lang vóór de ont moeting te Versailles onze hulp te gen de entente-mogendheden aange boden hebben. Moeten wij nu wach ten tot Lenrn den Amerik. spe culanten enorme rechten geeft, of de Japanners uitmoodigt 'in Siberië of verder wesftwaarta te komen De Russen kunnen zes tot acht milli- oen man mobiliseeren. Duitschland moet toonen dat het nog scheppende kracht bezit, dan is het gerea. V®rspreid nieuws 21 JULI IN ZWEDEN. De arbei derscomraissie der Zweedsche linker Sociaal Democratische partij hpeft in het „Folket Dagblad" een oproep gj publiceerd, waarin de Zweds.he ar beiders aangespoord worden deel te nemen aan de groote internat'onale staking op 21 Juli. DE STAKING TE STETTIN. Do eerste dag van de algemeene staking is naar omstandigheden rust'g ve- Ioopen. Een aantal winkels werden gedwongen te sluiten. De treinen, voci zoover zij nog reden, kwamen met groote vertragingen binnen. De uitge vers der dagbladen hebben b-sloten, dat de couranten voorloop g niet zul len verschijnen. Een vergadering van het Comité van Actie van de meerderheids-sociu listen, besloot het werk in het gas water- en electriciteitsbed'ijf te her vatten. Nader wordt geseind De spoorweg arbeiders hebben besloten zich bij de staking aan te sluiten. Er zullen slechts de noodige levensmidae'.vntrei nen rijden. Van goederen -er\oer eu van personentreinen zal geen sprake zijn. De burgerbevolking van Stettin heelt nu een tegenstaking geprocla meerd. r DE AFSCHEIDING VAN BIRKEN- FELD. Naar Wolff verneemt, zou de afscheiding van Birkenfeld van T Duitsche rijk ten doel hebben het Saargebied van den volkenbond ie vergrooten. MEMOIRES. Ook de Duitsche generaal Von Stein. de eerste gene- r aal-kwartiermeester van den oorlog en die im zijn legerberichten zóó schoon de eerste Duitsche nederlaag aan de Marne volkomen geheim wist te houden vopr het Duitsche volk! daarna front-generaal. vervolgens minister van Oorlog, heeft ook een oorlogsboek geschreven, waarin hij ft.rtelt. dat de eerste en beroemde chef van den* generalen stat von Moltfce oorspronkelijk den inval in België niet beeft gewild, dat hij in Lotharingen een Franschen aanval wilde afwachten. Indien de vijand door Luxemburg en België een aan val zou doen op den Rijn. dan zouden de Duitsche troepen naar rechts marcheeren en over de Moezel de vijandelijke flank attaqueeren. (Ook von Hindenburg achtte deze uiktiek de eenig iuisle). Dit plan werd gewij zigd door von Schlieffen Aloltke e opyolger. die een voorstander was (van den inval in België en een snel offensief. Ook von Stein is niet over von Beth in aim te spreken. Hij was geen diplomaat en geen staatsmijn. Lu- dendorff zei reeds in den herfst 1916 tot von Stein: „Bethmann brengt nooit een vrede tot stand, hij moei wegl" Generaal von Stein schrijlt zoo lezen we in het Hbld. - ook over de bondgenooten. Keizer Karei van Oos tenrijk noemt hij een zwakken man. die door niemand au 6Óneux genomen werd. In Weenen is steeds met den vijand ondeihandeld. Keizer Karei hand echter scheen het gesprek le vendiger te worden eu, toen de kaas werd rondgediend, kon men het zelfs geanimeerd noemen. Zij stonden op, vóórdat wij geroed waren, en toen wij ons later door den corridor naar onzen coupé begaven, passeerden w ij in dén waggon naast den onzen een compartiment le klasse, waarin G. G., in voortdurend druk gesprek met zijn nieuwen bekende, gemoedelijk, zat to rooken. Bij het passeeren der tourniquets aan het Wester-station te Budapest, liepen beide heeren te zaaien voor ons uit; en toen wij in een auto-taxi van het station wegreden, zagen wij nog juist, als in een snel-voorbij- gaand visioen, G. G., die met groote hartelijkheid de hand van den blon den man schudde en blijkbaar in de meest vriendschappelijke stemming eon omstandig afscheid van hem nam. Wij haddon tot dusver nog nlot van gedachten gewisseld ovler de betee- kenis van wat wij op reis hadden waargenomen. Thans verdiepten wij ons in gissingen, maar die brachten ons niet veel verder. In Hotel Hun- garia kregen wij een mooie, ruime kamer op dc tweede verdieping, met het zoo bekende vernikkelïjxe uit zicht op den Donau. Nog waren we daar geen vijf minuten, toen de deur plotseling geopend werd. Ik had op noemde ln gesprekken Hindenburg en Ludendorffzwijnen. Zelfs ln Weenen lachte men om den jongen man. DE DUITSCHE „PROFS" WEEK AAN HET WOORD! Een aan tal hoogleeraren van de Berlijnsche Universiteit hadden het noodig ge oordeeld een „verklaring" in zee te sturen vaD den volgenden inhoud: „Wii hebben den oorlog verloren. Zelfs onze eer hebben regeering en Nationale Vergadering niet weten te redden. Des te sterker voelen wij den 'heiligen nlioht, op te komen voor de vertrapte eer van ons vaderlaud. den iDuitschen naam hoog en heilig te ilmuden. Voor God en do menschen, voor het lovende en aile komende ge slachten protesteeren wij tegen de cn- gehoorden smaad, dien onze vijanden ons volk willen aandoen door de uit levering en de verxir-1 eodng van den 'keizer en van onze beste mannen te verlangen door '■en partijdige, van haat en wraak vervulde rechtbank Wij verklaren plechtig, dat wan neer deze ei och ingewilligd wordt, wii ons vol verachting afwenden van do volken, waarin niet genoeg zede lijke kracht leeft om dit misdadige goochelspel te onderdrukken en dat wii al onze best zullen doen om deze overtuiging qpk onzen kinderen te ge ven on duurzaam levendig te houden in het Duitsche volk." Onderteekenaars zijn de bekendste all-Duitsche hoogleeraren onder wie G. Roether, Dutriel Schater, Von Wilainowitz Moellendorff.Verder ook de vroegere Leidsehe hoogleeraar, de sinoloog J. M. de Groot. UIT DE IERSCHE POLITIEK. Woensdag heersehte er In het En- gelsche Lagernuis groote ontstem ming toen minister Bonar Law, in antwoord op vragen daaromtrent, mededeelde dat de justitie hem, op zijn verzoek om advies, had doen we ten, dat de heftige rede van den Ier Carson, waarin hij met de op roeping van de Ulstler-vrijwilligers gedreigd had (zie ons vorig nummer) niets behelsde waarvobr hij vervolgd kon worden. DE BULGAARSCHE VP.EDESDF. LEGATIE. De Bulgaarsche gede legeerden hebben Sofia verlaten ea zijn naar Parijs vertrokken. Vermoe delijk zullen zij 25 Juli te Parijs aar. komen. 'T AMERIKAANSCHE GELD. Uit New-York wordt geseind De Sterlingkoers liep tex-ug tot 4.31A. Groote exportfirma's vreezen. dat di* ernstige gevolgen kan hebben, tenzij men de noodige maatregelen neemt, waardoor de toestand kan werden ge stabiliseerd. KELLNERSSTAKING. De hote' eigenaren te Dresden hebben besloten in verband met de kellnerss'aking, geen vreemdelingen meer te berber gen. UIT DE DAGEN DER MÜNCHEN SCHE RADEN-REPUBLIEK. - Het landsgerechtshof te München heeft, gelijk we reeds meldden, den student en auteur Ernst Toller, wegen» hoog verraad, onder verzachtende omstan dighedon, tot het wettelijk minimum van drie jaar vestingstraf veroor deeld. Aan Duitsche bladen zijn nog de volgende bijzonderheden over dit interessante proces ontleend Uit de ondervraging bleek, dat Tol ler, die te München staatswetenschap pen en rechten studeerde, in Frank rijk vertoefde, toen de oorlog uitbrak. Het gelukte hem echter naar Duitsch land te komen en hij nam tamelijk enthousiast aan den oorlog deel, daar hij, naar hij verklaart, aan een ver dedigingsoorlog geloofde. In 1917 kwam hij ziek naar Duitschland terug en vestigde zich eerst te Mün'hen en vervolgens te Heidelberg, waar hij den lvulturpolitischen Bund stichtte. Deze bond, die socialistische grondslagen had, ijverde voor een vrede uoor ver zoening. Hij kwam daardoor spoedig in conflict met de z.g.n. Vaderland- sche Partij. De pers voerde een ge weldige campagne tegen de leder., waarvan verscheidene uit Heidelberg verbannen werden. Tijdens de stakir. gen van Januari 1918 keerde Toller naar München terug. Hij had teen pas de onthullingen van Lichnowsky gele zen en voelde nu, dat Duitschland geen verdedigingsoorlog voerde In een gesprek had hij minister Heine daarop gewezen en bom ge vraagd, of hij desondanks de regee ring steunen en in de oorlogscredie ten bewilligen zou. Heine nad geant woord Wat moeten wij doen wat zou er gebeuren als wij weigerden? De Duitsche arbeiders zijn een dom me massa, die slechts in materieels dingen belang stellen. Toller maakte er de meerderheids socialisten een verwijt van, dat men zoo weinig vertrouwen in de arbei ders stelde. nieuw een visioen van G. G., hoorde een stem in de gang duidelijk, zeg gen: „Kérem, egy kicsit tovabb" 1), en met een „Pardon!" werd de deur weer gesloten. Maar op den grond lag een stukje papier, dat in drieën gevouwen was eix de volgende woor den bcvatto: Blijf me negeeren. Ge ontvangt morgenochtend nader bericht. Wij waren dus voor het verdere gedeelte van dien dag „vrij'zooals Maud het schertsend uitdrukte. Na het middagmaal in ons hotel gebruikt te hebben, besloten wij in don na middag naar het „Stautswaldchen" le wandelen, teneinde daar in den warmen zonneschijn (want het was een buitengewoon mooie herfstdag) van de heerlijke najaarsttnten van boomen en planten té genieten. De wandeling door de.breede Aadriissv- straat met haar druk rij tuig verkeer en de talrijke voetgangers aan beide zijden op de trottoirs, heeft voor mij altijd een eigenaardige bekoring, zoo dat ik maar hoogst zelden gebruik maak van de onderaardsche „Elek trische", waarmede 'men dezen bijna een uur langen verkeersweg in en kele minuten afleggen kan. Wij praatten druk over de gebeur- 1) „Een beetje verder, als 't u be lieftl" In den zin van het document van l.ichnowsky maakte hij propaganda, wat hem drie maanden gevangenis kostte. Toen de revolutie uitbrak, werd Toller tweede voorzitter van den arbeiders-, boeren- en soldatenraad van Beieren. Toller verklaarde verder ook voor zitter der Onafhankelijke Partii te .München te zijn geweest, daar hij des tijds reeds geen aanhanger was var de democratie en van het parlementa risme. Tijdens den oorlog heeft men de ziel van het volk door de pers be dorven. Ook de arbeiders zijn gedee' telijk misleid. Daaraan heeft het ka pltalisme schuld. Toen Toller te Mür chen de uitroeping van de Rndenre publiek vernam, kon hij daaraan eerst niet gelooven, te meer waar men verzekerde, dat ook de meerderheid» socialisten het nieuwe systeem onder steunden. Tijdens de eerste Radenre publiek had hij getracht betrekkingen met de regeering-Hofmann aan te knoopen. Toen kwamen de gebeurte nissen van den 12den April en Toller voelde het als zijn plicht de arbeiders in het roode leger te steunen. Steed« heeft hij echter tot onderhandelen aangespoord, maar minister Hofmann wilde met rebellen niet onderbande len. üe voorzitter vroeg of Toller het bevel gegeven heeft de gijzeiaa s aan te houden. Noöit heb ik zulk een bevel ge geven, verzekerde Toller. Ik ben altijd tegen de aanhouding van gijzelaars geweest. De Centrale Raad gaf het bevel. In Februari, nadat Eisner ver moord was, zouden gijzelaars gesteld moeten worden. Op de vraag of hij aanvoerder var het roode leger was geweest ant woordde Toller Ik heb slechts onder bijzondere omstandigheden t.t der staf van het roode leger bij Dachau behoord. Drie advocaten verdedigden "oller. Een hunner was de bekende leider der Onafhankelijken, de gewezen volkscommissaris Hugo Haas? Een heele reeks literatoren kwan ten gunste van Toller getuigen, on der meer Max Halbe en Björn? Björnsson. Twee hoogleeraren deskundigen wa ren het er over eens, dat Tolier een moreel en geestelijk hoogstaand mensch is. Professor Ruedin, één der deskundigen, meende wel lat Toiler min of meer hystericus is, de andere deskundige, professor Marcus ;e be streed dit. De vertegenwoordiger van het open baar ministerie wees op de poginge tot onderhandelen met het ministerie Hofmann, die van Toller uitgingen. Toller heeft bovendien gedaan wil mogelijk was om bloedvergieten te voorkomen en het optreden zijner geestverwanten zoo menscnelijk mo gelijk te laten zijn. Ook hij im ende, dat Toller hystericus is. Zijn eerlijl. heid en oprechtheid kunnen echter in geen geval betwijfeld worden. Het openbaar ministerie aanvaard de dan ook verzachtende omstandig heden en vroeg veroordeeling tot z« ven jaar vestingstraf. De verdedigers bestreden, dat het hier een geval van hoogverraad gold. Zij wezen op hpt edele en diep menscheliike m Tellers natuur. DE POOLSCHE SCIIEEPYA AR'I In Warschau is opgericht een Poo' scho scheepvaart-vereeniging lo' om wikkeling van de Poolsche Imvens eu van de scheepvaart van alle Poo' sche gebieden. De vereeniging eischt voor Polen een beteren toegang tot de zee, dan de Entente tot nu toe heef! toegestaan. Danzig moet vxik.uic-n ..ij Polen worden ingelijfd. In de oprich tingsvergadering der vereeniging werd het beriuit genomen, volgens hetwelk Polen de heerschappij moe. hebben over den Weichse' en de ha ven van Danzig. EBERT EN NOSKE IN HAMBURG Over het bezoek van Rijkspresideni Ebert en van Minister Noske aan Hamburg wordt gemeld, dat zij be sprekingen voerden over de toekom stige rególing van de volksweer in Hamburg en over de beveiliging van de vrijhaven on de levensmiddelen schepen. Ebert en Noske hielden ook een toe spraak tor de troepen, waarin zij hen dankten voor hun moedige landing. Daarna waren de president en ce m' nisier de gasten van den Senaat. DE LA ND ARBEID ERSS TAKING IN DUITSCHLAND. Uit Berlyn word: seind De beweging der landaibeiders heeft in verschillende streken van Duitschland tegelijk plaa's. Behalve in Bielefeld, braken stakingen onder de landarbeiders uit in Oost-Pi uisen met name in Pommeren In Oos: Pruisen is de staking reeds wedtr ox geheven na de aankomst va milital ren, daar de meerderheid dei arbe ders werkwillig was en slechts aoor de terreur van eenige radicalen wer den gedwongen te staken, totdat de militairen hen beschermden. Over de beweging in Pommeren wordt gemeld, dat deze ook dcor agi tators is uitgelokt. Zij brachten de oogst arbeiders er toe kort voo*- het to- stand komen van het loontaticf het teiiLssen van dien morgen. Mijn vrouw die G. G. niet zoo lang kende als 'k en hem althans in de gedaante van majoor Curtis jaren geleden slechts ééns gedurende korten tijd gezien had, wa« in ééne verbazing over de gedaante-verwisseling, die hij ondergaan had. Ik zelf, die zoo dikwijls met hem had samengewerkt, was beter vertrouwd met de eigen aardige gave, die hij bezat, zich aoor eenvoudige middelen geheel onken baar te maken. Majoor Curtis was een man van 'n jaar of zestig, niet groot, met 'n grijze snor, zware wenkbrauwen en kort geknipte, grij ze haren. Hij had die eigenaardige geelbruine tint, die men meestal aantreft bij hen, die langen tijd in de Tropen hebben gewoond. Zijn be wegingen waren wat hoekig, zijn hou ding was recht, zijn stem althans wanneer hij in zijn rol was scherp en kortaf. G. G. daarentegen was niet. ouder dan 35 jaar; hij had don kerblonde haren en zwarte wenk brauwen, de eersten reeds hier c-n daar mot zilveren strepen er door héén. Zijn scherp, intelligent gezicht was gladgeschoren en gebruind door het vele toeven in de open lucht Zijn bewegingen waren snel, maar niet hoekig en stram, als die van den majoor. Ook de stem was zachter en kon nu en dan een ietwat gerekten, wat Beaffecteerden toon aannemen. vooral wanneer hij de „vaderlijke beschouwingen hield, die mij altijd ergerden en toch lachen deden. Het merkwaardigste was echter, <tat zelfs de oogen niet dezelfde waren als die van majoor Curtis. Natuurlij IT viel aan de helderblauwe kïeur niets to anderen,- maar de oogen van majoor Curtis hadden zwai-e, 'n beetje neer hangende bovenleden, en zij knipper den nog al eens en kèken !iet lezen door 'n loignet met groote, ronde, glazen, terwijl die van G. G. wijd open stonden, iemand scherp en strak konden aankijken en den m- druk maakten, alsof zij, zonder knip peren, in ue zon konden zien. an een lorgnet was bij hem geen sprake. Ook de handen waren anders, vooral doordat de majoor, voor 'n man, veel ringen droeg en zijn nagels niet héél goed verzorgde, terwijl G. G. elke versiering voor de vingers ver smaadde en zijn handen verzorgde als een manicuur! Voeg daarbij liet verschil in kleeding, vooral het ver schil in hoofddeksel (de majoor droeg bijxia steeds een haxden hoed met ronden bol, G. G. daarentegen alle mogelijke slappe of strooien hocïlcn en stoffen petton) cn men zal gemak kelijk begrijpen, dat zelfs iemand, die den eenen kende, in den anderen een onbekende zag! Al pratende over deze merkwaar dige aedaante-verwisscling, waren wij aan het einde van de Andrissy- straat gekomen. De ïDgang tot het „Stadtsw&ldchen", waar, isschen twee groote musea, in een reusach- tigen boog het schitterende monu ment prijkt, dat de Ilonganrsche hoofdstad aan het duizendjarig be staan van Hongarije gewijd heeft., is een der imposantste gedeelten van Bu dapest. Rechts, den breeden zijweg langs den grooten vijver volgende, kwamen wij weldra aan een plant soen, met 'n monumentale fontein In het midden. Overal stonden banken en op de breede paden liepen kinde ren te spelen, onder toezicht van kindermeisjes en bonne?die *n groepjes op de banken zaten cn nu niet juist den indruk maakten van met buitengewone inspanning over de veiligheid der kleinen te waken. Maud en ik gingen op een bank in de zon zitten en verheugden ons in het mooie weer, de vrooiijkc omge ving en het spel der kinderen. Opeens uitten wij beiden oon on derdrukten kreet. In een meisje, dat met een hoepel voorbij onze bank was komen rennen, herkenden wij memand anders dan de kleine Mariska! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5