w RUB^IE&C VOOR ONZE JEUGD. Raadsels (Deze raadsels zijn alle ingezonden door jongens on meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der Kinderen, die mij vóór Woensdag middag 4 uur goede oplossingen zen den worden in het volgende nummer bekend gemaakt.) Iedere maand worden onder de beste oplossers twee boeken ln pracht band verloot. 1. (Ingezonden door Bob). Mijn geheel is een spreekwoord van 36 letters. Een 3, 5, 4, 7 zit op een ilesch. Een 8, 18, 23, 15, 28 is in een visch. Een 25, 9, 23, 8 heeft elk huis. 10, 27, 33, 12 is niet zuur. 3b', 20, 32, 30 is niet lang. Een hond is een 11, 32, 21, 5, 14, dier. Een 29, 10, 35, 1, 27, 13, 7 gebruikt men dagelijks. Een 22, 6, 24, 16 dragen meisjes in hel haar. Een 31, 2, 17, 24 is een lichaams deel. Schepen worden dikwijls 23, 30, 26, 34, 17, 4, 1. 12, 13 is een voorzetsel. 14, 15, 16, 17, 18 is een gezonde drank. 26, 27, 28 is ook een voorzetsel. Glas 31, 32, 33, 34, 35, 36 ras. 2. (Ingezonden door Moiviooltje). Welke stad in Nederland bestaai uit een doel van een schip en een deel van een inensch"? 3. (Ingezonden door Korenhalmpje). Wal staat hier? N 8 W 8. 4. (Ingezonden door Washington). Ik ben wit, keer me om en ge be zeert uw. vingers. 5. (Ingezonden door Bleekneusje). Ik lig over het water, als een vloer, En wordt gebruikt door burger, pastoor en boer. .Wanneer ik omhoog word gehan gen, Staan velen mij weer omlaag te verlangen. 6. Strikvragen. a. (Ingezonden door Bloemkorfje). Wie heeft nooit rust .n haar bed? b. (Ingezonden door Rozemarijntjej Waarom is het woord buurt zoo lang? c. Hoeveel is 2 pond en 100 centi meter? cl. (Ingezonden door Blondine). Waar voer het eerste stoomschip? e. Wie kan vijf van vijf aftrekken en toch vijf overhouden? Eaadseloplcssingeü Dc raadseloplossingen der vorige week zijn: 1. De morgenstond heeft goud in den mond. dood teen mist en hond Gerrit neef ton morgen duur. 2. Broek op Langendijk. 3. Marked;; nek. 4. De knecht vulde den 3 Liters- emmer en ledigde dien in den 5 Liters Weer vulde hij den 3 Liters en deed 2 L, in den 5 Liters Hij hield dus 1 L. over. Toen ledigde hij den 5 L.- emmer, deed dien eenen L. daarin en deed er toen een vollen 3 L.-emmer bij, zoodat hij 4 L. had. 5- Potlood. 6. Nijlpaard. Goede oplossingen ontvangen van: Zeester 6, Herderinnetje C, Thee roos 5, Klimop 5, Rozemarijnlje 4, Bloemkorfje 4. Kransblaadje 6, Mi nerva G, Onderwijzeresje 5. Adriaan Buytendijk 5, Roodkapje 5, Undine 5, Boschfee 5, Greta van Holten 4, Jan Graauw 6, Christiaan de wet 6, Lelie 5, Trttusje Bakker 6, Onrust, 0, Lachebekje 5, Duinviooltje 5, Avond klokje 6, Socrates 6, Conducteur G, Sneeuwklokje 6, Arend 6, Pijpkrui 6, Butterfly 6, Cicero 5, .Tanny Leeflang 5, Karei de Groote 6, Jacoba van Beieren 6, Dotterbloem 5, Gr. Willem II 6, Truitje Goud 6, Theo Overmeer 5, Aart Overmeer 5, Pinksterbloem 5. Piel je Puck 6, Jasmijn 5, Mei bloempje 6. Tielcie en Piene 5, Vio liste 5, Avondrood 5, Spirea 5, Hor tensia 5, R. M. Oschatz 5, Dirk Oschatz 5, P. Oschatz 5, Margriet 5, Avondster 6, Goudsbloempje 6, F. Gehl 5, Ada van Holland 5, Dikkert- je 5, Asschepoesler 5, Papaver 5, Pas siebloem 6, Campanula 6, Leidenaar 5, Controleur 5, Kerstboompje 5, Con tinental 5, Schotenaar 5, Sering 5, Gondkopje 5, Koningin 5, Stucacloor 5. Seringeknopje 5 .Roeki 6, D. A. P. en C. L. J. den Hollander 5, Wim Spoor 6, Piet Spoor 6, Beppie Spoor 6. Een leekeiipraatje over flen sterrenhemel. 7. We verlaten nu Jupiter om te ver nemen, wat de sterrekundigen ons hebben te zeggen over Satnrnus. Ruim 200 jaren vóór onze tijdreke ning was Salurnus reeds bekend als planeet. Aandachtige besctiouwers van den sterrenhemel hadden ontdekt dat die heldere stip, door hare onre *- gclmatige beweging, niet tot de va de sterren kon gerekend worden, lot, die honderdduizenden, die eeuw in eeuw uil eene vaste plaats hebben en be houden in de bekende sterrebeelden. Eeuwen lang, lot 1781, werd Salnr- aus beschouwd te zijn de grens van ons zonnestelsel, als de verst verwij derde planeet. Zoodra men, na de uit vinding der verrekijkers, de telescoop op Saturnus richtte, werden Galileï en andere sterrekundigen van dien tijd, getroffen door allerlei vreemde, ongewone vormen, die men aan de planeet ontdekte, en die men door de zwakke kijkers van die dagen niet, scherp genoeg kon waarnemen, om ze te verklaren. Somtijds scheen' hot alsof de bol zich verdriedubbelde, dan weder als of ze twee ooren of hengsels had. op een anderen nacht zag men weer al leen de ronde schijf der planeet en waren die toevoegsels weer vordwe- 'J'uen de telescopen meer verbeterd cn krachtiger waren, zag men dat St- turnus omgeven was door ecu plat- EfllirïïöriBfc* BLOEMKORFJE bedankt rnej. Court hartelijk voor het poesje. H. VISSER, Ged. Voldersgracht, vraagt van ÏJael dc nrs. 8, 72, 76, en 103. Ook vraagt hij Bosch en Ileide- plaatsjcs, die hij ruiicn wil voor post zegels, Maizena's of Hcrfstpl. J. H. KOELEM1J, Zijiweg .J, Ovcr- veen, vraagt Buitenl. postzegels en geeft er gaarne Vecht, Zuiderzee, Maïzena, Vadert. Geseh. err IJsco beertjes voor terug. ADA VAN HOLLAND, Velserstrnal la, vraagt vrat IJsel de nrs. 3, 7, 10, 13, 16, 17, 18 en 20. Us Wedslrjid. Inzendingen ontvangen van: Roze raarijntje, oud 11 jaar, Jacoba van Beieren, oud 9 jaar, Spring in 't Veld, oud 8 jaar, Goudvlschje, oud li jaar, Onrust, oud Avondklokje, oud 11 jaar. Goudsbloempje, Mo bloempje, Sneeuwklokje, oud 10 jaar Theeroos 15 jaar, Klimop, 12 jaar, Duinroos je, oud 11 jaar, Herderin netje, oud Bloemkorfje, oud i;. jaar, Krullebol, oud 8 jaar. Goud vinkje, oud Klein Elsje, oud Lr jaar, Sueeuwprinses, oud 14 jaar, Boschfee, oud il jaar, Greta van Hoften, oud 8 jaar, Undine, oud 14 jaar, Butterfly, oud 12 jaar, Truusjt Bakker, oud 9 jaar. DE UITSLAG. Afdeeling I. In deze afdeeling ontving ik slecht 11 inzendingen. Ik gal 25 beginregels en daarvan heeft ONRUST ite mees te, d.i. 23 versjes gevonden. Zij krijgt den lsten prijs. Dan volgt BUTTERFLY, oud 12 j-, met '16 versjes. Die krijgt dus den 2en prijs. Boscllfee, Greta van lloften en Un dine hebben er ieder 15 gevonden. Tusschen haar heb ik den 3en prijs verloot. GRETA VAN liOFTEN, oud 8 jaar was de gelukkige. Afdeeling II, In deze afdeeling uongen 23 kind.: ren mee. Het mooiste en netste schoonschrift w'as van IIANNIBAL, oud 11 jaar. Hij krijgt den lstén prijs. Op hem volgt GOUDVISCHJE, oud 11 jaar, die dus den 2en prijs krijgt. Om den 3en prijs hebben gel ooi Haantje, Frans Geld Herderinnetje en uoudvinkje. HERDERINNETJE was dc gélukkige. Een eervolle vermelding komt toe aan: Duinroosje, Jacoba van Beieren, Spring in 't Void, Avond klokje, Asscliepoester, Minerva en Papaver. Zeer goed was iiot werk van. Adriaan Buytendijk, Lachebekje, Hei debloempje, en Krullebol. Goed was het werk van: Truusje Bakker, Meibloempje, Goudsbloempje cn Dotterbloem. liet werk der overigen was vol doende. Alle prijswhmers mogen Woensdag 23 Juli bij mij hun prijzen komen halen. HET TRIO VAN DUINOORD HOOFDSTUK III. Frans en S t i n a. „Heeft Groolva je verteld, .dat Alex soorloopig hier blijft?' vroeg i rans aan Stina, terwijl ze samen iri eer.- hoogen eikenboom zaten. ...Misschien wel. misschien niet, ik hel) toen eigenlijk alleen maar naar bel ergste geluisterd." „Griel heeft tranen tnet tuiten ge huild, toen grootvader haar vertelde waar we heen gingen." „Tranen met tuiten, om ons?" „Weineen, om Alex." „Natuurlijk. Wij zijn wildeo-'assen, herrieschoppers, buitenmodellen et. weet ik wat meer. Alex is haar lief '•entje," zei Stina eenigszins bitter. „Kan 't jou schelen?" vroeg Frans op vroolijlcen loon. „Geen spat. Maar we zullen Alex zoo missen. Zie je Frans, ik... ik rnoel iemand hebben..." .Stina zwiepte opeens zoo vervaor- ü.'l' niet een tak, dat Frans uitriep „Ben je gek, Stina, we kelderen naar beneden." Gelukkig, de tranen waren inge slikt en Stina was voor het uiterlijk dezelfde onverschillige, onbezorgde, jongensachtige Stina. „Alcx mag hier blijven, tot bij naar school moet," vervolgde Frans, toen hij zag, dat Stina den tak met rust liet. ten, breeden, vrij zwevenden ring van zeer groote afmeting (277.240 K.M.), die, evenals de bol zelf, het zonlicht terugkaatste, en die, door de verschil lende standen waarin ze werd gezien, nu eens haar breecte, ©lalte z:<de, dan weder haar smalle, dunne ni (hoog stens 200 K M.) vertoonde. Die ring geeft, bij zekeren stand der zon, een zware, donkere schaduw op de pla neet. Een bewijs dat het geen wolk achtig of gasvormig lichaam is. Zij bestaat uit vaste deeltjes, die los cn onafhankelijk van elkaar zijn. Het- merkwaardige van die ring is, dat ze niet uit één stuk beslaat, maar uit. verschillende donkere en lichte rin gen, die, geheel gescheidm van elkaar, elkaar omgeven. De ring vertoont zich los van den bol, en. op grooten afstand daarvan verwijderd. Nu heeft men later ont dekt uat in de ruimte tusschen den bol en den ring nog een ring was, van nevelachtige gedaante. Dit alles wentelt zich in vliegende vaart om de planeet. Behalve den ring heeft Saturnus nog 10 manen, die op verschillende afstanden zijn geplaatst. Indien er zich op Saturnus bewo ners bevinden, die, zooals wij, begaafd zijn met bet vermogen om Ie zier, dan biedt de nachtelijke hemel voor hen een prachtig schouwspel aan. Ze zien den hel verlichten ring als een schitterende boog, die den geheelen hemel omspant, zich afteeken3n tegen de donkere luchtdaarbij tal van ma nen met hun zilverglans en de mil- lioenen sterren als schitterende dia manten. Saturnus is, na Jupiter, de grootste der planeten. Haar middel lijn is 118.800 K.M. Ze volbrengt haar loop om de zón in ruim 29 jaren. Ooki „Dat is over anderhalf jaar," zucht te Stina. „Jij schijnt alles vreeselijk te vin den, Stien." „Jij dan niet?" „Eerst. wel. Maar .er kan r.og veel in orde komen. Wie weet, hoe leuk wij het krijgen. liter begint het me keusch te vervelen." „Ik snak naar Duinoord." ,„Ms ik groot ben, Stien, en ik ver dien mijn eigen gold, dan koop ik iiel V- or jou en ons allemaal. Je weet, dat dokter Bolder het gekocht hepft en grootva zeg! Als jullie vacaiuie heb- 1 cn, ga je er maar eens een kijkje nemen." „Een kijkje nemen op Duinoord! Nooit!" roept Stina en met een for schen zwaai laat ze zich naar bene den glijden, „Waarom eigenlijk niet?" „Omdat ik die menschen haat, vu rig haat, die ons Duinoord gekocht hebben," zegt Stina op chiftigen odi'i, terwijl haar blauwe ongen vlam men schieten cn haar vuist bonst te- een den knoostigen stam. „Och, als zij het niet gekocht had den, had een ander het gekocht. Maat laten we over wat leukers praten, Toe, kom weer bij me op den tak." Stina heeft veel van een blikken keteltje. Zoo warm, zoo koud. AU een kat klautert ze weer in den eik en als ze naast Frans zit, vraagt ze nieuws gierig „Nu, wat. is er voor leuks te vertellen?" „Meneerrr Burrrderrr is bij groot vader geweest." „Wanneer?" Stina is weer de oucle Stina. Ze schuift vlak naast Frans en uemerkt niet eens, dat ze juist met ten uitstekend twijgje een winkel haak in haar jurk haakt. „Jij was bij de Van Manen'?. En ik zat op het opkamertje te teekenen. Je veet,, dal je dan alles kunt verstaan, wat er op grootvaders' kamer gespro et n wordt. Opeens hoor ik „Dag, meneem' Geerrrvliet." „En dat was Burder." „Ja, dat was Burrrderrr. Burrrge meestem' Burrrderrr van Wotidberrr- gen." „Waar ons gezegend Duinoord stonu." ...Van waaruit we onzen deltigen b iurrrman Burrrderrr vaak nebbeo bestookt." „Schei nu uit met brouwen, anders kuil je het straks niet ineer laten." „Wel ja. Ik zal j<f even laten scha teren. Is hel trrrio van Duir.oorrrd (■ziel u, meneerrr Geerrrvliet, zoo noem ze altijd in mijn gedachten) ai naarrr Amsiermlam verrit rrrokken?'' Grootvader vertelde het een en an der. ,.'t Zijn goede kinderrren, m-iarrr... ,Hij voleindigde niet dadelijk en ik had wel een kwartje v.iilen geven, om wil zijn gezicht te zien." (Wordt vervolgd.) Brievenbus Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling -moeten gezonden worden aan Mevr, BLOMBERG- ZEEMAN, Van der Vinnestraa-t 21 rood. In de bus goo-ien zonder aan schellen I) BLOEMKORFJE. Hoe maakt Wil lie liet? Ja, dat was een heele tippel voor je. Je raadsels zijn goed. ROZEMARIJNTJE. Me dunkt, als je je best uoet, kan je mooier schrij ven. Groeien do kleine poesjes goed? Je raadsels zijn goed. THEE ROOS EN KLIMOP. Ik zeg maar: Wie niet waagt, wie niet wint. HERDERINNETJE. Je schrijft: heet netjes. Je wedst-rijdwerlc heb ik ont vangen. ZEESTER. Jo raadsel is good. MOEDER M. U is aardig rap met de pen. Vindt u het niet heerlijk zulke goede herinneringen te hebben aan het ouderhuis? "Wanneer onze kinderen in het volle leven ko men, is de herinnering aan een goed ouderhuis zoo'n steun. Het „ou dit" heeft veel kwaad in de wereld ge sticht. Laten we van onze kindereu maar werkinensclien en geen praat- monschen maken. Vindt u het erg, dat de tijd me ontbreekt om van ver schillende vereen igingen lid te zijn? EMMA P. Hartelijk-dank voor je beeldige kïiart uit, IJ. BLOEM KORFJE. Zijn de proeven goed uit gevallen'? De volgorde der versjes deed er niets toe. CHRISTIAAN DE WET. Ben je over? En had je een goed rapport? UNDINE. Er doen ook veel kleine peutertjes mee, dus heele gemakkelijke raadsels moeten er ook zijn. Maar dat melk-raadsel was heusch niet zoo gemakkelijk, als op Saturnus heeft men, evenals op Jupiter, donkere en lichte banden waargenomen, maar niet in die male en zoo dicht en zwaar. Door den teles coop gezien levert Saturnus een inle ressant schouwspel op. vóórdat wij tot de beschouwing der andere planeten overgaan, zullen we I onze aandacht moeten schenken aan een van de grootste sterrekundigen van de 18e eeuw, n.l. William Herschel!, die, door zijne ontdekkingen van grooten invloed is geweest op de ken nis van den sterrenhemel. Hij is ge boren te Hannover in 1732 en was de zoon van een muziekonderwijzer, Isadc- Herschell, het vierde kind van "een talrijk gezin van acht kinderen. Door zijn vader opgeleid in muzi kale richting, gevoelde hij zich toch steeds meer aangetrokken tot zijn liefste bezigheid, lezen en studie. Ten tijde der Fransche overheet- sching in Duitschland, nam hij de wijk naar Engeland en slaagde er in, door zijn muzikale talenten, te worden be noemd tot organist te Bath. In 't belang van zijn kunst bestu deerde hij de lioogere theorie der mu ziek en dc daaraan verwante weten schappen, algebra en Wiskunde. Dio studie bracht liem tot de sterrekunde; hij verlangde den sterrenhemel waar te nemen en leende een telescoop. Bin nen korten tijd was hij overtuigd dat daar omhoog, in het onderzoeken van dien oneindigen eeuwigen sterrenhe mel,- zijn roeping lag, dat ddfir het doel was, waaraan hij zijn leven zou gaan wijden. Met groote opoffering van tijd, geld en moeite, vervaardigde hij zijn eigen telescopen, en toen die naar zijn genoegen .waren opgesteld, ]i] dacht. Als je je adres opgeeft, wil ik een ruil-aanvraag" plaatsen. ROODKAPJE. Zus is zeker al lekker bruin gebrand op Zundvoort. Zijn jullie er Donderdag weer geweest'.' En mocht je nog alleen in de tram? Heb je een aardig dagje bij je nichtje gehad? TI et'doet mij genoegen, dat je liet verhaal mooi vindt. ADRIAAN B. Och jongen, het is niet .noodig, dat je eerst een kladbriefje maakt-. Ziju de gcrunuim-knoppen al uit? MINERVA. Vacantie'? En overge gaan? Ga je den toren van de Groote Kerk beklimmen? -- KRANSBLAAD- JE. Wat heb jij ook een lange va cantia! En wat een hei-nTijke planne tjes woelen er in je hoofdje! Komen Germania en Minerva tegelijk'? Dat zaL een feest wezen. TRUUSJE R. Ik ben blij, dat je weer meedoet. Hel spijt me, dat je zoo aan den sukkel bent geweest, Nu maar eens lekker tjes de wei in. Is moeder ook weer klaar? Je raadsel is goed. GOUDS BLOEMPJE. Dat was een rustig idee hè, dat je al vooruit wist, dat je overging. AVONDSTER. Wan- noer komt je nichtje? Je raadsel is goed. MARGRIET. ITeb je veel plezier gehad op de trouwpartij? En zijn jullie nog met de motorboot uitgeweest? HORTENSIA EN SPI REA. Misschien heeft het zonnetje wel gewacht op de vacantie. Ja, het verhaal duurt nog wel een poosje. Jullie willen immers zoo graag groo te verhalen hebben? AVONDROOD. Hg|c is liet feest vandaag afgeloo- pen? Hebben de oudjes lekker ge smuld aan de taart? En vonden ze je bloemen niet prachtig? VIOLISTE. Al ga jc uil, daarom mag je wel mee blijven doen. Ik ga ook uit en ik doe toch mee. Tl EK IE EN PIENE. Dat is voor Tiekie een prettig uit- gaansvveekje. Ik kan me begrijpen, dat ze na het IJmuidensche reisje 's avonds moe was. Blijft het goed gaan met Boukje? MEIBLOEM PJE. Dat was nog een raadsel van een vroeger Meibloempje. Ga je nog uit roet de vacantie? JASMIJN. Ik moest lachen om je koeienmolk. Wat drink je dan anders? PIETJE PUCK. Ik wensch je in Apeldoorn heel veel plezier. Een paar jaar geleden ben ik er ook geweest en ik vond het er zoo mooi, dat ik er wel had willen blij ven. WILLY PEPER, Weet jc wat je voortaan doen moet? Een bordje op de serre timmeren en daarop schrijven: Vechtende katten worden hier niet toegelaten. Jammer dat je ze geen rekening van de gebroken ruit thuis kunt sturen. Je raadsel is goed. THEODOOK O. Van dat adres heb ik niets meer vernomen. Wel wee t ilt, dat liet Leger des Hei Is graag gebruikte poslzegols heeft, - AART O. Jij gaat natuurlijk naar Gym, al was het alleen maar om zoo'n lekkere reep chocola. TRUI TJE G. Fijn, hoor, zoo'n verjaardag met vriondinnenvisite. DOTTER BLOEM. Had jij de .vorige weck je naam wel onder je raadsels ge zei? Vast wel gefeliciteerd met moeders verjaardag. Waarom ben je niet n ee geweest met het schoolreisje? JANNY L. Dus je bent nu gepromo veerd lot kanloordanie. Van harte geluk er mee. Nieuwe bezems vegen schoon, zegt het spreekwoord. Maar het is ook waar, dat een oude be zem vaak prettiger veegt dan ccn nieuwe. BUTTERFLY. Blijft zus op "Zandvoort? Jouw inzending was lang niet een der minste, dat zie je nu 2elf wel. PIJPKRUI,. Je schrijft over een paar spreekwoorden. Ik vnid er maar één en dat is goed. SNEEUWKLOKJE. Toen je des avonds om half 10 van het feest kwam, kon je toen 's morgens wel op tijd op slaan? Is je vriendinne tje al beter? Mag je naa,r Gym? AVONDKLOKJE. Ben je vandaag nog met de Zondagsschool-klos naar Zand voort geweest? Mocht je 's morgens vrij? DUINVIOOLTJE. Heeft de zang uitvoering in de vacantie plaals? Moe heeft gelijk: in nat zand kan je niet spelen, daar krijg je maar buikpijn van. LACHEBEKJE. Je raadsel is goed. Hoe vriendelijk ik het ook vond dat'moeder schreef, ik had liever een brief van je zelf gehad, als bewijs dat je weer het oude Lachebekje was. Moet je nog al maar kinine slikken? Van harte beterschap hoor! ON RUST. Ben je niet blij met je eer sten prijs? Je mag Woensdag met je prijs je .inzending wel halen. Hoe treiu'i-g van jo niehtjel Wat heeft haat' gescheeld? Gezondheid is toch zoo'n groote schat, 't Is jammer, dat we dat pas goed inzien, als we haar missen. F. F. G. Dus het is bij jullie een groeizaam oord. Die Bob is tenminste tegen de verdrukking in gegroeid. - HERMIENTJE B. O, wat dom, dat je niet meegedaan hebt. Je hadt waarschijnlijk wel een prijs gewonnen niet je gevonden aantal. toog hij aan den arbeid. Belangrijke ontdekkingen werden door hem gedaan, onder anderen de ontdekking der manen van Saturnus. Den 13den Maart 1781 richtte hij zijn instrument op het sterrebeehl De Tweelingen. Nu blijven, zooals we reeds weten, de eigenlijke sterren, zelfs door den slerksten telescoop ge zien, niets dan hel lichtende puntjes. De eenige hemellichamen die door beschouwing met een kijker worden verduidelijkt en vergroot, zijn de zou, de planeten, de manen, de srometen en sommige nevelvlekken. Herschell ontdekte in het sterrebeeld De Tweelingen een sterretje, dat door den telescoop werd vergroot eo zich verplaatste. Eerst dacht hij eene ver af staande komeet te zien, maar spoe dig kwam hij tot de overtuiging dar hij een nieuwe planeet had ontdekt, wier baan nog verder was gelegen dan de baan van Saturnus. Zoo werd in 1781 een nieuwe planeet aan ons zonnestelsel toegevoegd, die den naam ontving van Uranus. Door haar grooten afstand (2869 mil- lioen K.M. van de zon) is Uranus voor het, ongewapend oog een maar pas zichtbaar lichtpuntje, en valt rwei nig van haar te zeggen. Ze is echter vele malen grooter dan de aarde. Al leen heeft men waargenomen dat ook Uranus is omgeven door zware wol ken, die op enkele gedeelten roodach tig getint zijn. De planeet doorloopt haar baan om dc zon in bijna 84 ja ren. Eenige jaren later ontdekte Her schell 2 manen bij Uranus, die met snelle vaart zich om de planeet wen telen,'en in 1851 vond Lassel er nog twee, die zich ook in korten tijd, 'Wat word je een knap huishoudster tje. Ik vind je nog wel wat jong voor Faust cn Mignon. Later zul jc cr veel meer van genieten. Waar zie je me zoo dikwijls? Ik zou je niet meer herkennen. De volgende week geef ik een vacantie-wedswijd. Heerlijk, uat Ali zoo flink aangekomen is. - PA PAVER. Echt ge-zellig zoo'n bijeen komst in het bosch. Hoeveel doen daar wel aan mee'? ROEKI. Je raadsels zijn goed. Ik weet niet, dat ik je gezien heb. Als je me weer te genkomt, zog je maar: „Dag me vrouw, ik ben Roeki". Doen lioor! 1). A. P. en C. L. J. DEN H. Hoeveel konijntjes hehben jullie nu? Ik wensch jo Donderdag heel veel genoegen. Zoo'n Gerdessenfcest is altijd ten heerlijk feest. Kom maar eens naar plaatjes kijken. Vader oti Moeder zijn maar weer goed op je geweest. MAY QUEEN. Nu, ik zal eens kijken, of je met den volgenden wedstrijd mee doet. WIM S. Hoe later op den avond, hoe schooner volk. Zoo was het met jullie Woensdagavond ook. Ik wensch je Donderdag heel veel genoegen. Leuk, dat moeder dat feest ook nog meegemaakt heeft. BEPPIE S. Wou jij nu al de va cantia om hebben? Wat een ijver. - - PIET S. Veel plezier gehad in Aalsmeer? En in Amsterdam je oogen uitgekeken? Mevr. BLOMBERG—ZEEMAN. Haarlem, 19 Juli 1919. v. d. Vinnestraat 21 r. Buitenland DE VERWARRING IN IIET OOSTEN. De Java-Sumatra Thee Maatschappij te Bandoeng heeft den „Preanger Bode" een zakenbrief uit Wladiwoshoek ter beschikking ge steld, waaraan liet blad- het volgen de ontleent: In antwoord op uw vraag omtrent dc toestanden en den algemeenen handel hier, kan ik u weinig ge ruststellends mededeelen en ik ge loof nu juist niet, dat import aan te bevelen is. De Kerensky-papieren van 20 en 40 roebel zijn ingetrokken, men spreekt ervan, dab 't oude Tsarengeld eveneens zal worden gedevalueerd. Men heeft nu slechts het Siberische geld, dat echter.niet gewild is, en hel is twijfelachtig of deze maatre gelen eenige verbeteringen in het fi- nancieele stelsel zullen brengen. Hier is een rijk veld voor handel en industrie, en een ondernemend en kapitaalkrachtig man zou hier millioenen kunnen uithalen, doch nu is het een tijd, dat men zeer voorzichtig moet wezen. Holland zou nu in dozen tijd zijn lui hierheen moeten zenden en klaar zijn voor den tijd, dat het beter wordt. Resumeerende, moet ik u openhar tig zegden, dat ik in uw plaats slechts dim zou zenden naar dit ge deelte van de wereld tegen buiten- landsche valuta, betaalbaar vooruit in een buitenlandsche bank, anders zou men in zeer onaangename toe standen kunnen geraken. Nogmaals moet ik er op wijzen, 1 dat het veld voor de toekomst hier een der rijkste van de wereld is; als de onregelmatige toestanden hier be ginnen in orde te komen zal hier alles beginnen op to bloeien, en ik vrees, mijn vaderland kennende, dat Hol land achteraan zal komen. Als men de groote steden in Midden- en West-' Siberië lcGf\fc, wat dat voor verbrui kers zijn en wat de Denen daar alles doen, dan is het jammer, dat. Hol land zoo achteraf blijft als altijd. Thee wordt betrokken op liet oogen- blik van China en meestal geperste in steen vorm; Indische thee wordt hier, zoover ik heb kunnen zien, wei nig gebruikt, daar men hier thee op een geheel andere wijze gebruikt dan in Holland. DE ARC-DE-TRIOMPHE. De „Figaro" bevat een historisch artikel waarin er aan."hert ime'rd wordt-, dat de laatste groote militaire stoet, die onder den Are de Trjomphe doorging en de Champs-Elysées afmarcheerde, onder het gedreun der saluutschoten, hc.t gelui der klokken en het gejuich der menigte, een begrafenisstoet is geweest. In hot einde van het jaar 1840 werd liet stoffelijk overschot van Napoleon van St.-IIelena naar Frankrijk over gebracht, waarbij voldaan werd aan den laatsten wensch van den Keizer, neergeschreven in zijn testament: „lk wensch, dat mijn assehe rusten zal aan de oevers van de Seine, te mid den van het volle, dat ik zoo heb lief gehad". Op 15 December werd het stoffe lijk overschot- naar zijn laatste rust plaats in den Dóme des Invalides overgebracht, te midden van een ont zaglijke menigte. 2£ en 4 dagen, om de planeel bewegen. De ontdekking van Neptunus. We hebben gezien dat- alle planeten met merkwaardige regelmaat zich in groote banen om het algemeene mid delpunt, de zon, bewegen. Ook weten wij, dat alle voorwerpen elkander aantrekken en daardoor invloed op elkaar uitoefenen. Zoo ook d° plane ten onderling als ze elkaar, zij het dan ook op enorme afstanden, voor bij gaan. Dat brengt, door de aan trekkingskracht, eenige storing 1e weeg, versnelling of vertraging in den omlooptijd. Nu hadden de sterrekun digen, toen zij de baan van Uranus waarnamen en berekenden, bespeurd dat daar onregelmatigheden in voor kwamen, Alle mogelijke kansen wei den nagegaan en berekend. De storin gen, veroorzaakt door de bekende pla neten, werden in die berekeningen in gevoegd. Toch hield men eene opopge- loste, onverklaarbare onregelmatig heid over. Er moest in de nabij lieid van Uranus nog een machtig voorwerp zijn dat die storing veroor .zaakte. Twee beroemde sterrekundi gen, de Engelschman Adams en de Parijzenaar Leverrier, zetten zich aan den arbeid om de plaals 1c ben kenen waar die hemelbol zich zou moe ten bevinden, maar hun telescopen waren te zwak om hem te kunnen zien. Zo schreven aan Dr. Gall, van de ster rewacht. .te Berlijn, en droegen hom liet nacjer onderzoek op, en bepaalden plaats en tijd, waar de bol was te vinden. Dr. Gall richtte op het door Leverrier bepaalde tijdstip, in den naclit van 23 Sept. 1848, zijn sterke telescoop op de aangewezen plaats, Parijs herdacht tegelijk met den te. tugkeer van den grooten doode, de herleving van een groot tijdperk, liet tijdperk van Marengo, Austerlitz, Jéna, met zijn roemrijke standaar den en Frankrijk, cla-t sedert '1814 een roemloos bestaan had gehad, be- groette deze herinnering met een sid dering van trots. Er hecrschte dan ook, hoewel het toen een begrafenis plechtigheid gold, oen Lijn avroolijke stemming cn de volksmond noemde (niet ten onrechte) deze plechtigheid „la fóle des condres". 't ls wel amusant er aan te herin neren, dat het bij die plechtigheid van nu wel haast tachtig jaar gele den, al precies gegaan is als nu en dat dezelfde quaes ties cn dezelfde moeilijkheden 2ich hebben voorge daan. In December 1840 wist men precies als in Juli 1919 al minstens zes maanden te voren, dat Parijs ter eere van een bijzondoren feestdag versierd zou worden en veertien da gen te voren, net als nu, had men nog niets gedaan en moest alles op het laatste oog-enblik geïmproviseerd worden; maar ook net als nu kwam alles toch op tijd, met den Franschen slag, die toch wel iets geniaals heeft, in orde. En dc bijzonderheden uil de dagen van 1840 loeren- ook, dal er toen al net evenveel geschrijf en ge wrijf was om vrijkaarten voor de tri bunes en voor het bijwonen van dn plechtigheid. In dat opzicht verloo chenen de Parijzenaars zich nooil. Ondanks de felle koude op dien Decemberdag waren er wel een 600000 Parijzenaars op de been om den stoet te zien en de menschen stonden bij 14 graden vorst geduldig te wach ten van 's morgens vroeg tot in Jen middag. Er waren [tribunes. opgericht ■nel historische namen, "als. de tribune van Austerlitz, waarvan de plaatsen duur verkocht werden, d.w.z. duur voor dien tijd, plaatsen van 5 en ?0 francs. Dat was tc geef, maar er wa ren ook balcoms die voor 3000 fr. werden verhuurd en een leegstaand huis werd voor dien eenen dag voor 5000 Trauos gehuurd. Een zolderven ster bracht 50 francs op en ramen op de lagere verdiepingen twee en drie maal zooveel. Vergeleken met hu, zijn die prijzen laag, maar hel gelei was toen misschien wei vijfmaal zoo veel waard ais nu cn voor een plaats van 10 francs liep men toen hij <uo felle kou nog dc kans op een lievige verkoudheid. De Champs Elysécs wa ren bij die gelegenheid, evenals nu, versierd met overwinningssymbotcn en toen de stoet voorbijkwam vergat men de kou en werden alle ramen wijd geopend. Men wilde niets mis sen van hc.t historische- oo&cnblik dat voorbijging. Nu, op 14 Juli, is de belangstelling zeker niet minder geweest en de stem ming evenmin. Niet alleen werkte het weer nu mee, maar de geweldige be- leekenia van de wereldgebeurtenis sen, die tot dit feest aanleiding ga ven, maakte dat de geestdrift op de zen historischen dag met die van geen enkelen anderen dag kon verge leken worden. VOEDSEL VOOR KINDEREN. Ui.fc New York wordt geseind In Polen, Lithauen, Estland, Roe menie en andere deelen van Oost Europa worden thans 4 miliioen uil- gehongerde kinderen door de Ame rikaan,sché relief commissie verzorgd In Poten alleen zijn een half miliioen half verhongerde kinderen gered. Er is groot gebrek aan gecondenseerde melk. De kind exen worden onder dokters toezicht gevoed. Nu Amerika theoreüsch opgehouden heeft de we reld te yoeden on daarmede 1 Sep tember practised zal ophouden, blijft liier een schoont taak. Hot ligt in de bedoeling deze voeding later door particuliere liefdadigheid Ie doen overnemen. Reeds wordt er on der de verschillende nationaliteiten in Amerika gewerkt om hun thuisge bleven landgenoolen te steunen. "SOCIALISATIE IN DUITSCH LAND. Naar het „Acht-Uhr Abendblatt" meldt, bereidt de regee ring een wetsontwerp vooir betref fende de socialisatie der electricï- teitswerken. TERUGKEER DER DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN. ln zake de repatrisering van DiiltscTie krijgs gevangenen uit Frankrijk worden te Rem besprekingen gevoerd door vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk en Zwitserland. Zwitser land heeft zich bereid verklaard 300000 Duitsche krijgsgevangenen door zijn gebied terug te laten zen den. Dagelijks zullen 4 treinen rij den. van den sterrenhemel, en zag daar, tot zijn groote verwondering, de door de beide sterrekundigen berekende planeet. Een triomf der sterrekuridige weten sch ap. Neptunus. Neptunus is de verst van de 7.011 ver wijderde planeet, en ofschoon ze 4 maal grooter is dan de Aarde, is zij toch de eenige der groote planeten die niet zichtbaar is voor het bloote oog. Toch kan men met den telescoop op merken, datook zij steeds in dichte wolken gehuld ie. De planeet door loopt haar weg om de zon in 165 jaren. Men heeft tot heden slechts één maan bij kaar waargenomen, die zich tn bijna 6 dag-in om haar rondwen telt. Met deze planeet zijn we genader 1 tot de grenzen van ons zonnestelsel. Tol dusverre zijn geen andere plane ten ontdekt en heeft men ook geen gegevens kunnen vinden, die tot de veronderstelling leiden dat nog ver dere planeten aanwezig zullen zijn. Toch is het niet uitgesloten dat la tere geslachten op sterrokundig ge bied nog meer ontdekkingen zullen doen, De photographie is een mach tig en onwaardeerbaar 'hulpmiddel voor de astronomie het stelt de we tenschap 111 staat veel dieper en veel duidelijker door te dringen in da oneindige ruimte, dan met den bes ten en grootsten telescoop mogelijk zou zijn.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 10