lieéièol Overzicht DIMEWIIMHEMEIII ïkden, Zaterdag, vieren de Engel- achen liun overwinningsfeest. Londen is natuurlijk 't brandpunt van alle plechtigheden, waarbij ook maar schalk Poch tegenwoordig zal zijn. Als de Engelschen kans zien om de plechtigheid even indrukwekkend te maken als de'Franscben Maandag, zal 't ook een schitterend feest zijn Maandag, 21 Juli, is 't woord aan d6 arbeiders. 't Is nog onzeker wolken omvang de staking in de verschillende landen zullen hebben. In Frankrijk wordt verwacht, dat veel gestaakt zal wor den, vooral te Parijs, 't Vermoeden is evenwel, dat toch niet van een a igemeene staking gesproken zal kunnen worden. Ornaat vele 'jon den protesteerden en de regecring met ontslag dreigde, is al besloten dat de openbare diensten (trei'n, tram, waterleiding, gas, electricïteit, post, telegrafie enz.) Maandag niet bij de staking betrokken zullen zijn. In Engeland zullen de arbeiders niet staken, wel betoogen. In Italic broeien vele stakingen. De dag van £l Juli verontrust in niet geringe mate <le nieuwe Itali- aansche regeering. Nitti heeft In de Kamer de geruststellende verzekering gegeven, dat de politieke toestand in Italië niets te wenschen overlaat. Dit is volkomen in stnjd met de eenige weken geleden afgelegde ver klaring, dat de Entente, indien zij Fiutne aan Italië onthield, liet Ita- liaansche volk in de armen van het Bolsjewisme zou drijven. Hoe groot de onrust en de ongerustheid in Ita lië is, blijkt wel uit 't in de Kamer opgeworpen plan, dat de afgevaar digden zich naar hun districten zou den begeven om tegen de stakingsbe weging te prediken. De regeering wil de, blijkens Nitti's verklaring, aan deze onderneming niet meedoen, zij acht dit niet haar taak. De regee ring verklaarde evenwel, dat zij nooit het plan gekoesterd heeft zich te mengen in de binnenlandsche gelegenheden van andere landen. Een der eischen van de arbeiders „geen militaire en diplomatieke in terventie in Rusland en Hongarije" is daarmede voor de Italianen in gewilligd. Maar er zijn andere eischen, namelijk onmiddellijke de mobilisatie, afdoende maatregelen te gen de duurte en dit is de belang rijkste een protest tegen den vre de van Versailles. In Duitschland' is de stemming ten aanzien van de stakingsbeweging zeer verdeeld. De meerderheidssoci alisten willen er niet van weten. De protesten van de arbeiders in de Entente-landen zijn gericht tegen den vrede van Versailles, regen de regeeringen die dezen vrede tot stand gebracht hebben, en tegen de bittere vruchten die daardoor worden ge kweekt. De Duitsehe socialisten (al dus redeneeren zij) hebben geen re den om aan dit protest a c t l e t deel te nemen. De onafhankelijke socialisten in Duitschland zijn even wel voor 't deelnemen der Duitsehe arbeiders aan de stakingen van Maandag. De Ilongaarsche Raden-regeering heeft ook haar sympathie betuigd met de 21 Juli-beweging, 't Is even wel niet duidelijk of zich dit in Hon garije ook in stakingen zal open baren. Do communisten te Ween en hebben ook tot staking opgewekt. De Engclsche bladen geven thans een volledig verslag van de rede die president Wilson 111 den Amenkaan- sellen Senaat gehouden heeft bij de aaii bieding vaii 't Vredesverdrag. Daaraan ontleenen we nog: „Het verdrag is met minder dan een regeling voor'de geheele wereld.' Over de deelneming van Amerika zei Wilson: „Wij hebben niet aan den oorlog deelgenomen, omdat onze materiee- le belangen rechtstreeks werden be dreigd oi omdat eenig verdrag, dat Wij mede hadden onderteekend, was geschonden, doch slechts omdat wij zagen, dat de heerschappij en zelfs de geldigheid van het recht overal in gevaar was gebracht en dat de vrije regeeringen overal bedreigd wc-rden door de onduldbare aanval len van een mogendheid, welke recht noch plicht eerbiedigde, wier regee- ringsvorm zelf spotte met de rech ten der burgers, voor zoover deze in strijd waren met de autocratische macht der regeerders. Bij het tot stand brengen van den vrede hebben wij geen speciaal her stel voor ons zelf nagestreefd, maai slechts het herstel van het recht en de beveiliging van de vrijheid, over al waar het verdrag zijn uitwerking zal doen gevoelen. Wij hebben aan den oorlog deelgenomen als belange- luoze kampioenen voor het leuht, wij waren in geen ander opzicht bij de vredesvoorwaarden geïnteresseerd." Wilson vervolgde: „Het was onze plicht alles te doen, wat in onze maclit was om de over winning van vrijheid en recht tot een duurzame overwinning te ma ken, waarbij ieder zonder vrees kan leven. Oude hindernissen van ailerlei soort stonden in den weg, beloften, welke regeeringen elkander hadden gedaan in de dagen, toen macht en recht met elkander werden verward. Deze hindernissen konden niet steeds worden ter zijde gezet, zonder dat aan 't gegeven woord zou moeten worden tekort gedaan. Sommige vruchten van de nieuwe orde van ideeën zullen, vrees ik, op 't oogen- blik bitter zijn, maar op zeer wei nige uitzonderingen na verlangden degenen, die met ons aan de vredes taf el zaten, evenals wij oprecht zich los te maken van kwade invloeden, ongewettigde doeleinden en dernora- liseerende aspiraties als die, welke de sinistere plannen van Duitschland hadden doen ontslaan. Wij hadden het voorrecht de be ginselen te formuleeren, welke als basis van liet verdrag werden aange nomen. Zij werden echter aangeno men niet omdat wij aan den strijd hadden deelgenomen en op het aan vaarden aandrongen, maar omdat zij werkelijk werden beschouwd als de beginselen van alle edele cn ver lichte geesten. Zij vertolkten bet ge voelen van de geheele wereld, even als dat van Amerika, en ik acht mij gelukkig den vooruitzienden man- nen, met wie ik het voorrecht had samen te werken, hulde te brengen voor him goede samenwerking en hun voortdurend streven om 'de be langen, welke zij vertegenwoordig den, aan be passen aan de beginselen, waarover wij het eens waren worden.'i Over den Volkerenbond zei de pre sident: „De staatslieden van alle oorlog voerende landen zijn het eens ge worden, dat zulk een bond moet wor den gesticht om de regelingen, welke moeten worden doorgevoerd, kracht bij te zetten. Maar aanvankelijk heerschte onder een deel hunner, naar ik meen, het gevoel, dat de stichting van zulk een bond, ofschoon zij moest worden beproefd, iets was, dat door menschen met veel wereld- ervaring met het noodige voorbe houd moest worden aanvaard en dat de bond veel teleurstellingen zou geven. Doordat een universeels regeling van alle wereld-kwesties het moei lijkste werk, voor de vredesconferen tie was, werd het haar duidelijk, dat hetgeen zij nastreefde, niet veel meer zou zijn dan een stuk papier, dat kon worden uitgelegd en toegepast al naar de wisseling der politieke kan sen, indien er geen maatregelen wer den genomen voor een gemeenschap pelijk overleg waaraan allen zich zouden hebben te houden, een geza menlijke macht, welker beslissingen allen zouden moeten eerbiedigen. Zoo hebben de meest practische en meest sceptische onder hen meer cn meer hun toevlucht genomen tot den Volkenbond als de autoriteit, waar door de internationale handelingen moesten worden bekrachtigd, een au toriteit, zonder welke 't naar zij in zagen, moeilijk zou zijn zoowel aan 't vredesverdrag als aan eenige an dere intern ationale overeenkomst voor de handhaving van den vrede kracht bij te zetten. Inderdaad was de volkenbondsovereenkomst het eer ste essentieele deel van het vredes verdrag, dat moest worden uitge werkt en aangenomen, daar al het andere nog op losse schroeven stond en de volkenbondsovereenkomst droeg er toe bij de formuleering van het overige te vergemakkelijken. Het worde algemeen erkend, dat alle volken der wereld naar de con ferentie verlangden, dab zij een duur zaam concert der vrije volken zou scheppen waardoor aanvals- en rooi- oorlogen, zooais die, welke pas is geëindigd, voor altijd onmogelijk worden gemaakt- Uit ieder huis cn ieder getroffen land, waar de zonen, broeders en vaders waren ten strij de getrokken om het groote offer te brengen, had de kreet weerklonken, dal zulk een offer niet meer noodig zou zijn. Het is duidelijk, waarom het noodig was. Het offer moest worden gebracht, omdat één natie de heer schappij wilde over andere naties, welke geen andere verdedigingsmid- benden, dan die van bewape ning en bondgenootschappen. Verae- re maatregel, die vóór den oorlog in Europa en in de geheele wereld werd genomen, was geïnspireerd door de gedachte aan den oorlog. Aan de weerspannige volken werd verteld, dat de vloten, die. zij bouw den en de legers, die zij op de been brachten, vrede beteekenden en thans wisten zij; dat zij waren voorgelogen en dat de vloten en legers dienden om de nationale aspiraties te steu nen en den oorlog beteekenden. Zij wisten, dat geen oude politiek iets anders beteekende dan macht, macht, allijd macht en zij wisten, dat. dit onduldbaar was." Verder zei Wilson nc-g. „De vereen.gde vrije na'ies moes ten een nieuwen overval' beletten en aan de wereld moest vrede worden geschonken. Indien thans niet de wil bestaat om dat alles -tob stand ie brengen, dan zal een nieuwe oorlog noodig -zijn, waardoor elke mogend heid, die de terreur weder zal kun nen voeren, onmachtig moet worden gemaakt. Herhaaldelijk is de oorlogs- duivel uit het huis der naties ge worpen, en is dal huis door een vre desverdrag sehoon geveegd, waar van heb gevolg steeds was dat op nieuw een tijd aanbrak, waarin de oorlogsduivel met andere booze gees ten, nog slechter dan hij zelf, op nieuw zijn intrek nam. Thans moet dat huis een bewoner hebben die het tegen al die geesten zal kunnen ver dedigen." De correspondent van de „Times te Washington vat den parlementai ren toestand in de Vereenigde Sta ten aldus samen: De president beschikt over 37 de mocratische stemmen en 1 repuhli- keinsche s:cm in dei; Senaat in zijn st rijd voor de bekrachtiging van het Vredesverdrag, zooals het nu is. Er zijn 8 andere democraten, wier hou ding thans vijandig, lauw of twijfel achtig is. Als de president de heele democratische partij achter zich had, zou iiij met hulp van zijn, republi- keinschen ondersteuner, Mc. Cum ber, het tot gelijkheid van stemmen met zijn tegenstanders kunnen bren gen en de vice-president, die voor zit) zou de beslissende stem te zij nen gunste kunnen geven. Maar al is het niet waarschijnlijk, dat hij al le democraten meekrijgt, het is mo gelijk dal hij nog enkele republi keinen wint. De republikeinen kunnen wel amen dementen doorzetten (de opvatting van president Wilson, dab een meer derheid van tweederden ook hiervoor noodig is schijnt onjuist), maar de democraten, die over meer dan een derde der stemmen beschikken, zou den de ratificatie van het geamen deerde verdrag kunnen beletten (voor de ratificatie is wel een meerderheid van tweederden noodig). Vrijdag zou Wilson met alle repu- blikeinsclie senatoren, één voor één, samenkomsten van een half uur heb ben. De bladen melden, dat Wilson de tegenstanders van den Volken bond op de hoogte zal brengen van alle phasen der vredesconferentie. 't vredesver- Zal Turkije drag te teekenen? Een eigen telegram van de „Düs- seldorfer Nachrichten" uit Saloniki meldt, dat de Turksche minister van verkeerswezen, Ferid Bey verklaar de: „De Turksche regeerïng heeft be sloten het verdrag dal de verdeeling van heb Turksche Rijk beteekent, niet te onderteekenen." Dan zal er wel net als in Duitsch land een andere Turksche regee ring komen I Verspreid nieuws EEN HEHDENKING IX DINANT. Uit Dinant wordt geseind: De stad Dinant organiseert in Au gustus een' plechtigheid ter her denking van den dag van 23 Augus tus 1918 toen 000 inwoners van Di nant door de Duitschers zijn dood ge schoten. Een godsdienstige plechtig heid, gepresideerd door kardinaal Mercier zal cp de Grand Place plaats vinden, 's Middags zal Dccha- nel, preside» van do Franschc Ka mer, een rede gehouden op de Place de la Meuse. Bloemen zullen worden gelegd in hot, fort op do tragische muur. Het gemeentebestuur van Di nant verwacht dat een groote menig te zich zal verzamelen om een plechtige hulde te brengen aan de martelaren en bij te dragen tót. de pracht van een plechtigheid welke is bedoeld omde Belgen to horinne- wren aan een van de grootste mis daden welke de Duitschers hebben gepleegd. ITALIAANS CH E EMIGRANTEN. Dezer dagen hebben 4400 Italia nen do haven van New York met beslemming naar Italië verlaten. Men berekent, dat zij ongeveer .000.000 dollars, die zij in de mu nitie-fabrieken en op de scheeps werven hebben verdiend, naar hun aderland meenemen. DE DIPLOMATIEKE BETREKKIN GEN. Bevestigd wordt dat Von Lersner benoemd zal wordt n Duïtsch zaakgelastigde te Parijs. DE PROTESTSTAKING IN PRANK RIJK. Vas Dias seint uit Parijs: Men gelooft dat de manifestatie- van de „C.G.T." op 21 Juli op 'n misluk king zal uitloopen. Allee-i de spoor wegarbeiders nemen aan de staking deel. De arbeiders der tramwegen, autobussen en ondergrond- poerbanen sluiten zich niet bij de beweging aan, De federatie van boekdrukkers staat niet gunstig tegenover. De dagbla i zullen verschijnen. DE OVERBRENGING VAN POSEN AAN POLEN. Uit Berlijn wordt aan de N. R. Ot. geseind: - De Polen hebben den staat van be leg in de provincie Posen opgeheven verklaard. Een Poolseli draadloos bericht meldt, dat dit Poolsche gebied tot nu toe door de Duitsehe legers was (bedreigd, alsook door den binnen- landschen vijand. Duitschland heeft zich echter met het vredesverdrag eens verklaard en nu verdwijnt ook de opwinding der bevolking. Daarom wordt do staat van beleg opgeheven Slechts in een kleine strook langs heel de demarcatielinie blijft de staat van beleg bestaan, daar militaire voorzorgen aienen te worden geno men zoolang de Duitsehe troepen een vijandelijke houding aannemen. Uit het gobied dat aan Polen komt ruimen de Duitschers hun monumen ten op. Het standbeeld van Frederik de Groote is van Bromberg naar Schneidemïihi vervoerd. Ook hel standbeeld van keizer Wilhelm I wordt uit Bromberg verwijderd. Het keizer Wilhelm-monument te Thorn, zal plechtig uit do stad verwijderd worden. Men wil het mei, toestemming van de Duitsehe regeering op den Kyffhauserberg plaatsen. Totdat de overneming door Polen officieel zal zijn geschied, zullen de bedoelde streken door Duitschland van levensmiddelen en kolen worden voorzien. De' Pooische grens wordt op 29 Juli op 5 plaatsen geopend. Po liiU kreeg 6 Februari nog ujt Amerika 300.000 ton levensmiddelen. Dg aan- cier is thans slop gezet. De Poolsche troepen hebben op 15 Ju.IL Tarnopol genomen. TEGEN DE KAZERNE. Blijven, nu de oorlog voorbij is, de kazernes nog gehandhaafd? vraagt „Antwerp- sche Tijdingen". Voor den oorlog reeds gingen er overal stemmen op tegen de kazer ne. De burger, die in een vrij land geboren wordt, heeft een plicht waaraan hij zich niet onttrekken mag: het land te verdedigen tegen de vijanden van binnen en buiten. Daarom heeft het "land recht aan zijn jongelingschap de noodige opleiding tot weerbare mannen op te leggen. Die opleiding is een physische en een moreele. Welnu, het is eene uit gemaakte zaak dat de kazerne de lichamelijke ontwikkeling verre van bevordert en den geest doodt-. Er kan van de kazerne geen kwaad genoeg gezegd worden, en het is jammer dat de Duitschers in hun aftocht niet al de kazernes en forten in de lucht hebben laten vliegen. Het leven in de kazernes is het onnatuurlijkste dat men zich den ken kan. De binnenpiaas met haar liooge muren, waar geslachten na geslach ten zijn gedrild als automaten, doet denken aan een gevangenis. De slaapkamers, de eetzalen, het kan toor: alles riekt muf en ongezond. Die is geen atmosfeer voor jonge lingen. En het zijn juist degenen, die de kazernes en liaar geestdoo- denden invloed willen behouden, die de eersten zijn om zich stelselmatig te verzetten tegen elke hervorming, je billijk en gewenscht ook. De natuurlijke plaats om van ge zonde menschen goede soldaten en goede soldaten betere menschen te maken (zoo gaat het blad voort), is het vlakke ve.Id, de open lucht, Toen wij onze jongens tijdens den oorlog ophoopten in vochtige gebou wen, hebben de Engelschen hun r&- cruten in breed aangelegde kampen onder dak gebracht, in liet ruime veki. Alles was er zindelijk cn net en de keukens vooral werden alle dagen met de grootste stiptheid door den dienstdoenden officier of zijn plaatsvervanger geïnsp%ct/Jrd. Dat is liet voorbeeld. Wij vertrouwen, dat ons volk zich niet in slaap zal laten wiegen door vaderlanders, die den ouden verder- felijken kazornegeeat willen hooghou den, onder voorwendsels die in niets het, belang van het vaderland die- uen, doch slechts hun reactionaire grippen en him zelfzuchtig per soontje. Daarom, laat ons onmiddellijk den strijd aanvangen tegen de kazerne. DE BULGAARSCHE DELEGATIE. De Bulgaarsclïe delegatie die den 2öcn dezer m Frankrijk zal aant men bestaat uil Theodorelf den pre sident van den ministerraad. Ganeff den minister van Juslilïc, Sakyeoff, SUunboulisky en Sarassoff. Volgens do „Petit Journal" bevin den zich de meeste leden der delega tie in Nederland e.i Zwitserland waar ze rnet verschillende zendingen belast zijn. DE TOESTAND TE PETERS BURG. Een vluchteling uit Pe tersburg zegt dat vele Britten Peter- eii Paul vesting doodgescho ten zijn, na den tegenslag van Kras nay a Gorka. Zij moeten liun eigen graven delven. Hij vertelt dat ooi vrouwen aau de executies deelnemeu De Britsclie ambassade is leegge plunderd. De bevolking is zeer anti semitisch en alleen de aankomst van Russische paibriottenleger kau waarschijnlijk pogroms to Peters- burg voorkomen. De bols je wilei trek ken hun reserves kamen aan het front van Gatsjina, waar zo zwar verliezen hebben geleden. Zij bieden half inillioen R. voor de ver ding van gc-neraul Mannerheini daar ze meenen dat diens vermoor ding de kracht van het Finsche ver zot zou breken 7 URIGE WERKDAG. Heb La gerhuïs nam in tweede lezing de wet op de kolenmijnen aan, waarbij de zevenurige werkdag voor mijnen wordt ingevoerd. ARBITRAGE-OVEREENKOM STEN. De Amerikaansche Senaat heelt heb verdrag geratificeerd, waarbij do abritraga-overeenkonu.t met Nederland, Italië en Spanje met 5 jaar verlangd wordt. UIT' DE ENQELSCIIE POLITIEK. Uil Londen wordt aan 't Handels blad geseind: Alle gesprekken m politieke krin gen loopen thans over de kwestie betreffende de stichting van een nieuwe centrumpartij in liet Lager huis. Het denkbeeld hieromtrent werd ontwikkeld aan een maaltijd van ongeveer honderd nieuwe loden van het parlement, die tot de coalitie hehcoren, met hot doel om voor de coalitie een program op te stellen. De aangelegenheid werd in b bijzonder van belang door de rede welke daarna door üen staatssecre taris van Oorlog, Churchill, werd gehouden,, die juist eon bezoek aan den eersten Minister in Criccieth had gebracht. Daarom wordt de vraag gesteld of Lloyd George het plan goedkeurt en zich aan het hoofd der nieuwe partij zou willen stellen. Verscheidene liberalen den ken, dat zulk een cenlrumpartij zich nimmer op een meerderheid van Britsche politici als eenige bestaande partij zal kunnen beroepen, en tot een mislukking is gedoemd, gelijk met 'do nationalistische partij het geval is geweest. Een bekand coalatieniibcraal, diie aan den maaltijd heeft deelgenomen heeft met den Manchester Guar dian" de aangelegenheid besproken. Ofschoon Churchill slechts van een plan en niet van iets onmiddellijks of stelligs heeft gesproken, wees hij er op, dat Churchill's rede geen ver klaring eener politiek was en bleef er bij, dat men geen nieuwe partij of nieuwe vereenigingen van partij en kan vormen, behalve op een be paalde politiek. Alhoewel hij niet geloofde, dat de Unionisten en libe ralen zich op een politiek kunnen vereenigen, dacht hij echter, dat Carson eenaraijds en de onafhanke lijke liberalen anderzijds, bezig zijn de gematigde liberalen en Unionis ten naar een verbond te dringen. „.Manchester Guardian", die alles samenvat, meerit dat de zaak natuurlijk overdreven is, doch dat Churchill's rede van belang is. In alle politieke loringen wordt ge hoopt, dat do politieke atmosfeer het Huis, die thans op zoo vele punten onzeker is, bij de eerst moge lijke gelegenheid door den eersten minister zal worden gezuiverd. De parlementaire medewerker van de „Times" schrijft, dat in een ver gadering van het uitvoerend comité van de centrumpartij een Uniónï tiscli lid een motie indiende, waarin de jongste redevoeringen van Carson in Ulsler werden betreurd. Andere Unionisten kwamen tegen de mo- die bij liberale leden steun vond. Ten slotte werd de motie ver worpen. De lersche quaestie snijdt de coa litie in tweeën. Een analyse van de stemming over de motie van de ar beiderspartij over de redevoeringen Carson, Woensdag, behandeld, toont dat er 18 coalitie-liberalen en 4 unionisten bij de minderheid van 73 stemmen behoorden. Een groot aantal unionisten, die zich in het Lagerhuis bevonden, onthielden zich van stemming, als protest tegen een houding, die ze niet konden goed keuren. ten noorden van de Trans-Siberische lijn bij Tsjebilinsk beroofden. DE ONTPLOFFING TE BERLIJN. Het blijkt dat de ontploffing in ilohcn Schonhausen niet zoo ernstig is als eerst werd gevreesd. or zijn geen menschenlevens te betreuren. Er zijp 230.000 - patronen ontploft. de omliggende gebouwen is schade toegebracht, doordat de ven sters gesprongen zijn. De oorzaak van den brand, die aan de ontploffing voorafging, is nog niet opgehelderd. Men Llijlt aan brandstichting den ken. DE SPOORWEGSTAKING IN EN GELAND. Aan den North Eastern Railway wordt (zooais reeds in hel kort gemeld is) gestaakt en het ge volg is dat in hét noordoosten van Engeland het spoorwegverkeer ge heel en al in de war is. Er zijn te Newcastle vele passagiers „gestrand" Oorzaak van de slaking die zich zeer uitbreidt en steeds meer catego- gieèn van het personeel omvat is, uat eenige beambten werden ge schorst, omdat ze zich niet wüuen i onderwerpen aan de proef omtrent het gezichtsvermogen, welke de maat schappij had voorgeschreven. Er werd tol slaking besloten en de ©isck werd gesteld, dat de geschorsten weer in dienst zouden worden gesteld. BETOOGINGEN TE PARIJS. Tijdens het overwinningsfeest en den wapenschouw le Parijs hebben (naar thans gemeld wordt) eenige korte in cidenten plaats gehad. 200 anarchis ten hebben gepoogd voor de Trinité- kerk niet roode vlaggen te betoogen. Zij werden door de politie uiteenge jaagd. Op het kerkhof Père Lachaise wil de een rcvolutionnaire vercenïging met geschriften op graven ic revoiutionnairen neer leggen. Na een kortstondige vecht partij was de rust weegekcerd. DE STAKING TE STETTIN. Uit Slettin wordt geseind De toestand is tot nu toe volkomen onver-n.deid. De arbeiders houden den strijd vol en blijven bij hun eischen. Evenzo* blijft de burgerij bij haar tegenstaking. De tegenstaking zal volgehouden worden tot de arbeiders het werk hervatten. De spoorwegarbeiders hebben bet werk neergelegd. In de gas- ?.n electri- citeitsbedrijven wordt onder bi-scher ming van militairen het werk aan den gang gehouden. De burgerlijke bladen kunnen niet verschijnen, de arbeidersbladen wel. DE STAKING TE STEALSUND GE ËINDIGD. Een nieuw loontaricf voor de landarbeiders is te Slralsund door wederzijdsche tegemoetkomingen na twcedaagsche onderhandelingen tot atand gekomei STAATSMONOPOLIE. In do com missie voor de indirecte belastingen der Duitsehe Nationale Vergadering, hebben de sociaal-democraten voorge steld, de lucifersbelasting door een Staatsmonopolie te vervangen. DE STRIJD MET DE BOLSJEWI- KI. Volgens een draadloos Rus sisch telegram is Jekaterinenhurg door de Boisjevviki veroverd, die oe troepen van Koltsjak daardoor van ltfun laatste belangrijke steunpunt INGEZONDEN MEDEDEBLMfiEN i 60 Cis, ver regel. in ilw eigen belang, alvorens ie besluiten tot wien U iteh nol wenden voor opleiding in liet Costuuin- en tVlanlelvak, Untie- ries, Kinderkfeeding enz., vrage U het gratis Prospectus der grootste vakschool in Nederland Oir. Mevr. G. O. DE LEEUW VAN REES HEERENGRACHT 419 by het Koningsplein, AMSTERDAM VOLLEDIGE OPLEIDING TOT COUPEUSE MET DIPLOMA. Denies l Knipt dit adres uit ©ik bewaart het SciiaakfiiSipiek. Oplossingen, vragen enz., te zen- den aan den Schaakrsdactenr van Maarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PRüBLEEM So, 6 B. H. MEINERS ('s-Gravenhage) _-) Voorzichtiger vvein net wei LdGof e7 te spelen om te kunnen rocheeren. 3) Een foutieve combinatie. Beter was Ld6 of f8, maar Zwart meende waarschijnlijk, na 17..., Db2;, niet alleen een pion to winnen, maar met voordeel op cl te kunnen ruilen. Veel goeds was er niet meer voor Zwart, maar toch bood bij voorbeeld iets als g6 langer weerstand. Dame-verlies of mat is niet t« vermijden. (Tijdschrift v/d N. S. B.) Oplossing Probleem Ho. 5. 1. Pe4—d2, enz. Goed opgelost door: Jac. J. Bert, E. A. Braams, J. W. Brugman, L. G. v. Dam, H. J. Davids, N. Deen Jzn„ H. v. d. H. R„ C. P. Heijstek, D. A. C. v. d. Hoorn, H. J. Lenaarts, Jac. Priester, J. A. Schiéring eïi B. A. Snelleman, allen te Haar lem; P. L. Prins, te Heemstede; C. N. Delissen, vvHekkema (ook nog van No. 4) en P. F. Sernee (ook nog van No. 4), allen te Schoten; J. Wielenga, te Z u i d-S c h a 1 k w ij k. Voorts: E. v. T.—S., te Haarlem; Dr. Carl Philips, te Heemstede; Tf. Beun, te Santpoort. s*4 «mummie. Beleefd wordt verzocht de oplossin gen, zoo mogelijk, in de eerste helft van de week in te zenden. Haarlem. Jac. J. B. Zie de ver betering in ons 2e blad van 12 JulL L. G. v. D. Prettige vacantie toege- wenscht I H. J. D. Thans dus succes gehad, gevolg van uw volharding. N.- S. Alvorens tot onderzoek over te gaan, is het noodzakelijk mij de vol ledige oplossingen uwer problemen te zenden, de varianten dus geheel uitgewerkt. Zoo mogelijk behooren de problemen op diagram te worden in gezonden. Sandpoort. F. B. 1. Lh8—g7 (f6), probl. No. 4, faalt na 1..., g6g5. De wijze van inzending laat ik aan u over. Schoten. H. W. v. D. Voor 1. Lg7 zie voorafgaande corr. Wil s.v.p. tijdig inzenden. Mat In tweo zotten. Stand der stukken: Wlti Kb4, Dg8, Tbö, Lf5, LfÖ, Pd4, Pdö, b3, b4, e4, e7, h8. h6. Kd6, LeS, Pa7, Pc5, b7, c6, oö, h7. ls Prijs: wedstrijd v/d N. S. B. (1918). Een probleem, waarbij Wit op alle zetten, of nagenoeg alle zetten, van Zwart een matzet gereed heeft, doch hoe men ook zoekt, men vindt geen tempo-zet en evenmin een sleuteliet, welke evontueel ontbrekende matiotteu aanvult. Dan heeft men oen geval van natverandering. De sleutelïst al dan toch veelal één of meer der reeds gereed zijnde matzetten doen vervailon en andere daarvoor doen ontstaan. Partij Ko. 7. Gespeeld in Hoofdklasse B van den Bondswedstrijd te Arnhem, Augus tus 1918. WIT W. Klooster boer (Deventer) ZWART i Dr. J. A. van Troisenburg (Grave) ïransc&s Partij. e7o5 2 Ö7dö 3 e6xdö 4 Pg3-f6 6 Lcö - e61) 6 F18d7 7 c7—c5 8 Dd8b6a) 9 c5xd4 10 Lf8—co 11 0— 12 Tf8—e8 13 Ta8—c8 14 a7aö 15 Lc5Xd4») 16 a5—a4 17 Db6Xb2 18 PiC—e4*) 19 TcSXcl 20 Db2—b6? 21 DböxdG 22 Zwart geeft op. Een aftvijking van de theorie. Gewoonlijk wordt hier gespeeld 5..., Ld6; 6. 0 0, 0—U; 7. Lgö, Lg-4; 8. Phd2, Pbd7; 9. c4, dc4:; 10. Pc4:, Le7 met j gelijk spel. e4xdó Pgl—f3 Lfld3 0—0 Til—el c2—c3 Pbld2 Pf3X<i4 Pd2-b3 Ddl—f3 Lel—gö Tal—cl Ld3—bl c8Xd4 Pb3—c5 Df3—d3 Pc5x«4 Lgö \cl Pe4d6 Lel— a3 Gemengd Mienws EEN MISDADIGER. In het noor der-departement in Frankrijk zijn on langs een reeks afschuwelijke mis daden gepleegd, zonder dat men den dader of de daders kon ontdekken. Nu zat er in de gevangenis te Hazebrouck een kaffer, een deserteur uit het En- gelsche leger, die, om zijn lijd te doo- den, om een banjo gevraagd had. Dat verzoek werd ingewilligd. De kaffer kreeg zijn banjo en ging zitten zingen. Wat hij zong? Een afschuwelijk ver haal van misdaden, die in de 'zingend gegeven beschrijving zooveel geleken op die welke in Noord-Frankrijk zijn gepleegd, dat men den zanger aan een nauwkeurig verhoor onderwierp. De kaffer bleek de dader te zijn en deed geen poging zijn misdaden te ontken nen. Burgerluie Stand WIJK AAN ZEE EN DUIN. Ge huwd M. van Britsom met W. van Huizon- Geboren Maria, dochter van P. Putter en A. Overpelt. Cornelia Pe- tronella Maria, dochter van J-'. L. Niesten en A. Rijs. StoBmaartijerieltei ROTI'. LLOYD. Tambora (uitreis) passeerde 15 Juli Kaap Carvoeiro. Tabanan, arriveerde 18 Juli van Batavia te Rotterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Pluto vertrok 14 Juli van Norfolk naar Curagao. KON. liOLL. LLOYD. Kenneoierland arriveerde 15 Juli van Anio.erdam te Buenos Ayres. STV. MIJ. F EDERLAND. Batoe (thuisreis) passeerde 16 Juli Gibraltar. Boeion (uitreis) vertrok 15 Juli van Cardiff. Krakatau (thuisreis) arriveerde 14 Juli te Suez. Rembrandt (thuisreis) vertrok 12 uJii van Co'ombo. Riouw (thuisreis) passeerde 13 Juli Perim. Celebes (uitreis) passeerde 13 Juli Pantell aria. KON. NED. STOOMB. MIJ. Berenice vertrok 9 Juli van Genua naar Savona. Hercules, van Amsterdam naar Barry, passeerde 15 Juli Lizard. Umerva, van Bahia Blanca naar Amsterdam, arriveerde 12 Juli te Las Palmas. HOLL. AMERIKA-LIJN, Amsteidijlt, vau Baltimore naar Rotterdam, passeerde 16 Juli 2 u. 50 nam. Bevezier, Andijk vertrok 18 Juli van Hotter- dam naar New-York. Maasdijk van Rotterdam naar Mon tevideo, passeerde 16 Juli 5 u. 45 nam. Prawlcpoint.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6