Verschijnt dagelijks, Deftafw op tcmï en Feestdagen. Steun aan Gedemobiliseerden Aganda OM ONS HEEN Nabetrachting van den Gemeenteraad Staüsnleaws Muziek Persoverzicht Stoomvaartherichten De Wethonilemerklezlng Sport en Wedstrijden Ingezonden 37» Jaargang No. tl087 DONDERDAG 24 JULI 1819 EM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haariem en d.e dorpen in den omtrok waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 2.35. Franco per poet door Nederland f 2.70. Afsonderüjke nummers f 0.15. Geillaetr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51'. GeTllustr. Zondagsblad voor de omstreken en trance por post 1 0.69. FEEREBOOn, Toletooa SeBE Uitg.Kf der N.V. Lourens Cottar, Dlrooteai ADVEETENTiEN t Van 1—6 regels f L26iedere regel meer 26 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstnivers-advertentiën van Vraag en Aanbod ven 15 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer IS1/» Cts. a contant, buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie ea Administratie i ftroote Houtstraat OS. Teleieonnrs. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BB STAAT DIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Het afhalen der hrandstof- fen van het pakhuis van den han delaar kan vanaf heden uitsluitend geschieden indien: le. bij inlevering der zagelbons, tevens de daarop betrekking hebbende gele minimumrant- soenkaart, e.i 2e. bij inlevering der toew^zingen, de betrekkelijke vervoerver- gunning, verkrijgbaar bij den Inlichtingendienst van het brand8toff tnbureau aan den brandstoffenhandelaar wordt vertoond. Tijdens hei vorvoer der sub 1 bedoelde brandstoffen geldt de g-<le minimumrantsoenkaart als vervoer- vergunning. Veryosr ?ai oader d8 distribu- tleböpalingen vallmde brandsto - lea zondsr geldig veryoerbewüs js behalve voor brandstoffen- handelaren V113088.- Directaur Biaudstoffen-Bareau R. C. WILLINK. to Heemstedo. De CommisBia tot steunverleoning aan Gedemobili>eerden maakt be kend, dat op Zaterdag 26 juli a.s. des voormlddaga van 9 tot 10 uur zitting zal worden gehouden tot uitbetaling van steun aan gedemo- biliseerden die daarvoor in aan merking komen. Gelieve militair aakboekje mede te brengen. H e d e DONDERDAG 24 JULI. Groote Kerk, Orgelconcert 7 1/2 8 1/2 uur. Bkecoopvoarst al! ing'en Zandvoort: Palais d'Eté. Kin- dennatinée: ,,De kleine Lord". 2 u. VRIJDAG 25 JULI. Stadstent den Hout: Qoncert door het Haiarlem's Muziekkorps, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling. Schouwburg De Kroon: Groote Markt. Bioscoopvoorstelling. Zandvoort: Palais d'Elé: N.V. „Het Hofstad Tooneel'". Dir. Cor var. dor Lugifc Melsert „Nachtwacht", 8 uur. No. 2636 Bij de voorstellen tot wijziging van de belasting, dio Woensdag in den ltaad werden behandeld, voerde na mens dc opposiüe, de sociaal-demo- cratisciie fractie, de heer Reinalda hei wouixl, inplaats van den heer Poppe, die door een sterfgeval in zijn familie venunderd was Tegenwoordig te zijn. 11 ij moet dus weinig tijd van voorbereiding hebben gehad, maar deed het met kennis van zaken;" de vorm evenwel kan nog veel beter worden, die is nog te boekachtig, niet loveod genoeg. De uitdrukking „der", in plaats „van de" staat vreemd in het gesproken woord en het herhaald gebruik van den onnoo- uigen stoplap „mijnheer de voorzit ter", of „nnjsie lieeren" maakt de rede stijf. De strekking van het pleidooi van den heer Reinalda was, dat de ar beiders nog veel moer moeten wor den ont.asl, waartegenover dan eon steiler progressie voor de groote in komens dient te worden ingevoerd. Wel zagen de meeste Raadsleden op van de ontzaglijke toeneming van lie; belastbaar inkomen te Haarlem: li' miiiioen in 1911, '29 millioen in 1919. maar de wethouder van financien e- streed de meening van den spreker, dat die groote stijging ai leen aan de groote inkomens ten goede komen zou. Ook de arbeiders hadden daar aan hun deel, zei Mr. Heerkens Thijsson, ongeveer 4 millioen, dc middenstand had veel winst gemaakt en ten slotte had de belastingcon trole uitstekend werk gedaan, door groote inkomens op te sporen, die er al waren. De heer Alborii kreeg dezen lof h bout porlant, want hij zat er hij, om den wethouder zoo noodig in lichtingen te geven. Noch do h~er Reinalda, noch de heer Nagtzaam was tevreden over de door B. en W. verstrekte inlichtin gen. Uitvoeriger haddén die moeten zijn. En de eerste liet den wethouder zeggen, wal hij later erkende zelf le weten, namelijk dat de wet, waar op Mr. Heerkens Thijssen zich beroe pen had, een hooger percentage toe laat voor groote inkomens, dan 8 waartoe hij gekomen was: het maxi mum is namelijk 9.2. Toen de lieer Reinalda er niet zon- dei triomf op wees, dat do wethouder blijkbaarook door den vleugelslag van den nieuwen tijd was aange raakt, gaf deze dat onomwonden toe. Zoo is hot ons allen gegaan, zei hij terecht, don een wat sneller, den an der wat later. Maar hij protesteerde, toen dezelfde spreker hem later ver weet zich democratisch voor te doen; die uitdrukking vond In grievend cai in waardige woorden deed hij een beroep op zijn steeds go- bleken oprechtheid. Blijkbaar was de heer Reinalda daardoor getroffen. Zoo uit zijn woorden op te merken was geweest, dat de weihouder zich anders zou voordoen, dan hij was, dan deed hij amende honorable. Het incident was daarmee tot weder- zijdsch genoegen uit de wereld. Intusschen was wel duidelijk go- bleken, dat de poging van de soc.- dem. fractie, om den aftrek voor le vensonderhoud to verhoogen, niet slagen zou. Onder ar. i r -n aan de ietwat zonderlinge verklaringen van de heeren De Braai en Klein, die beiden bereid zouden zijn, voor een hoogoren aftrek te stemmen onder een volgend College van B. en Vv". De heer Klein sprak zelfs van dui zend gulden. Blijkbaar was hier ge trouwheid aan de politieko partij in 't spel, waaraan beiden hun persoon lijk inzicht opofferden. Ging deze dis cipline niet te ver in een Collego als de Raad, dat toch nooit een zuiver politiek lichaam moet of kan zijn? Met groote meerderheid werd ten slotte de verhooging over het onbe- lastDaar gedeelte verworpen. Met ietwat kleiner meerderheid een on middellijk daarop volgend amende ment van den heer Reinalda, om den aurek voor gehuwden dan niet op (750.—, maar -rp f 700.— te bepalen. Hier stemden zelfs twee wethouders voor, die daarmee toonden, minder doctrinair te zijn, dan de heeren De Braai en Klein. Ten slotte werd, na dat enkele andere amendementen van minder belang waren verworpen of afgewezen, de geheele verordening zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De eenige wijziging was een succes voor den heer Van Liemthet verhoogen van den leeftijd van aftrek voor kinderen van 16 tot 18 jaar, die de wethouder aan de vergadering overliet en waar hij zelf vóór stemde. De heer Van Liemt, i-ltijd rustig en met gezond verstand redeneerend, heeft daardoor wel het oor van den li-.J. Twee uur duurden de algemeene beschouwingen. In een uurtje waren toen de artikelen afgehandeld. En daarbij was nog het debat over een ietwat netelige vraag van den he-r Bregonjc. Als typograaf, zei hij, moet ik georganiseerd zijn. Mag ik nu de contributie voor mijn vakveree niging, die noodzakelijk is voor mijn bestaan, van mijn belasting aftrek ken' Hij zinspeelde daarbij op alinea 3 van art. 7, die toestaat in minde ring te hrengen „de uitgaven.die nood zakelijk moeten worden gedaan in de uitoefening van beroep, bedrijf, ban del, nijverheid, onderneming, ambt, bediening of betrekking." Helaas, theoretisch ziet deze bepaling er gun stig uit. Maar wie hoopvol den fiscus vraagt, wat hij nu wel aftrekken mag, wordt gauw gewaar, dat er in de practijk zoowat niets onder valt. Dit ondervond ook de heer Bregonje. Aanvankelijk was de weiaonder ge neigd, deze soort van aftrek toe te staan. Maar toen de heer Bomans bezwaren opperde, werd hij ook schuw. Hoe het afliep weet ik ni-t pre cies. Duidelijk was het niet. Maar ik vrees, dat de heer Bregonje van de contributie van zijn organisatie be lasting zal moeten blijven'betalen. Wil, men nog een staaltje van de neiging van den fiscus tot optellen, zijn vreugde in vermenigvuldigen, zijn afkeer van deelen en zijn tegen zin in uftrekken? Welnu, de oude bepaling dat ziekte of werkloosheid onthieven van 't betalen van belas ting, was in de nieuwe verordening niet overgenomen. „Er werd misbruik van gemaakt," zei de wethouder. En de Raad verzette zich tegen de weder invoering van de bepaling. De rest van de agenda ging voorbij als een sneltrein met hier en daar een kleine halte. Een daarvan was het jaarlijksch subsidie aan de Neder- landsche Opera. De tienduizend gul den. die haar bestuur vroeg, kreeg het niet, laat het zich troosten met de overweging, dat het evenmin-duizend gulden zou hebben gekregen. Toch vond de heer Reinalda het noodig om de opera te beloven, dat zij, wanneer zij voort ging als tot nu toe, nader hand subsidie krijgen zal, evenals tooneelgczelschappcn. Zal dan een gouden tijd aanbreken voor de dra matische kunst, die nu in ons kleine lam! worstelt om haar bestaan? En zal de gemeenteraad dan ook liefheb berij-gezelschappen steunen, die nu niet meer krijgen, dan om de tien of twintig jaar een medaille? Ik zeg dat schertsend, maar voor spel toch meteen menige verandering op velerlei gebied. Veranderingen, waaraan nu misschien zelfs de meest vooruitstrevende onder ons niet denkt. Wie zou gedacht hebben, laat. ons zeggen vijf jaar geleden, dat de ge meenteraad, zonder hoofdelijke stem ming, besluiten zou tot bemoeiing met den verkoop van visch en groen ten! Ternauwernood kwam er eenig verzet. De heer Van Liemt bracht in 't midden, dat dure visch alleen door bemiddelde menschen wordt gekocht en dut de visch, die men uitvent, goedkoop is. „Jawel," zei de voorstel ler, de heer Nagtzaam, „maar er wordt veel te weinig visch gevent en het is do Regeeringsvisch die den prijs van de andere visch omlaag houdt. Zoodra op de markt de eerste op is, vliegt de laatste met tien en twintig cent per pond omhoog." En de heer Van Liemt berustte, verklaarde zich niet legen het voorstel. Ziehier een waarschuwing voor den middenstand, in dit geval voor de vischhandelaars, om zich aan te pas sen aan den nieuwen geest. Nog zijn zij in net plan van distributie opge nomen, werken zij straks niet mee, dan zal de vischlevering (een kind kan dat zien) buiten hen om geschie den. Het is met den vïschhandel al tijd een vreemd' geval geweest. Te Veendam, waar het gemeentebestuur inkocht, kostte de tweemaal overge laden visch minder, dan in Haarlem, dat vlak bij deze groote vischmarkt gelegen is. Tussclien de visch, die uit IJmuiden wordt verzonden en de visch, die te Haarlem aankomt, moe ten te veel personen er aan verdie nen, zei de heer Nagtzaam. Vroeger klaagden de vischhande laars altijd, dat het Nederlandsche volk geen visch at. Omdat ze ons te duur is, zei het Nederlandsche volk. Tijdens de crisis is er in ons land veel visch gegeten, tot bescheiden prijs. Dat kan dus. En het publiek wil, dat het zoo blijven zal. Probeert de visclihandel nu, om den ouden tijd van kleinen omzet met groo'e winst terug te krijgen, dan zul len de handelaars gewaar wor den, dat dit niet meer gaat. Loyale medewerking of uitgeschakeld worden, ziedaar de keus, waarvoor zij staan. Hun welbegrepen eigenbe lang zal hun den weg moeten wijzen. Krampachtig vasthouden aan het oude baat niet en heeft nooit gebaat. F,r waren voorteekenen van zomer in de zaal. Acht leden absent, do se cretaris afwezig en vervangen door Mr. Wesstra. Maar daarmee hield het dan ook op, want de ijzige regen woei stormachtig tegen de ruiten en om streeks half vier was 't zóó donker, dat de electrische lampen te hulp moesten komen. En dat in Juli. Midden in den zo mer! Wel is het wéér in de war. Het zijn niet de eenige buien, die in Europa waaien. J. C. P. PLAATSELIJKE KLOET-COMMIS- SIE VOOR HAARLEM EN OMSTRE KEN. Vorige opgave f 2151. Ver der ingekomen: Jlir. F. T. v. B. Jr. f 2.50; Nat Bankv. alhier f 100; W. van W. f 10; J. N. f 500; Kon. fab. J. J. B. f 100, H. van H. de V. f 25; W. B. Czn., f 25; Dr. A. H. V. f b; Mr. J. N. J. E. H. Th. f 10; G. A. IC. f 100; Familie v. W. IC. f 21. Totaal tot heden f 3049.50. Troubauour. Schouw burg, Jansweg. Voor een op alle rangen vrij goed bezette zaal gaven Woensdagavond de artlsten van het Nederlandsch Opera Ensemble van Amsterdam een opvoe ring van Verdi's welbekende opera ie Troubadour. Evenals bij de opvoering van Mig non. door hetzelfde gezelschap, de vo rige week, waren de toegangsprijzen laag gesteld, zoodat men hier »mag spreken van een volks-operavoorstel- ling. Dikwijls bestaat zoo'n .„ensemble' uit een paar goede of zeer goede en eeni.rc slechte of zeer slechte krachten „bicn étonnés dc se trou- ver... ensembles". Wij zouden niet willen beweren dal dit gezelschap in de eerste plaats aan dit euvel lijdt. De naam van mevr. EngelenSewing (Leonore) doet het hem nog altijd op het programma, al beschikt deze zangeres niet meer over de steminiddelen van vroeger. Zij is op 't oogenblik een betere actrice dan zangeres. Juist het omgekeerde kan gezegd worden van mej. Mies Mathon (Azucena). Mej. Annie Dekker (Ines) heeft een lieve stem. Voor den heer Joh. Mastenbroek (Manrico) werd de toegevendheid van 't publiek ingeroepen 't mooie zo merweer had hem te pakken. Toch sloeg hij zich goed door zijn partij heen. De heer Gerard Leenders (Fer dinand i oogstte een paar keer eerr welverdiend applausje bij open doek. Orkest en decor waren wat mager. Hoe kan het anders bij een ensemble, dat het land moet doortrekken om „ensemble" te blijven! ACTIE VAN TRAMPERSONEEL. Naar aanleiding van bet bij het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegperso neel in gekomen schrijven van de di rectie d« E S. M.. N. Z. IL T. M. omtrent een nieuw in te voeren loon regeling ingaand# 1 Augustus a-s. heeft het hoofdbestuur van de Ned. Vereen, gemand bij die directie een epood-onderhoud te moeten aanvra gen, wijl in verband met de pensioen- veriuortingen zelfs achteruitgang in inkomsten vooral bij bet gehuwde personee valt tA constateer en. Na deze conferentie zal het hoofd- bestur nader rnet heul personeel ver gaderen. VEREENVOUDIGING BIJ HET TELEGRAFISCH VERKEER. We lezen in de Telegraaf: De heer De Haas, cornniies-titulair van het Amsterdamsche telegraaf kantoor, heeft eenigen tijd geleden een uitvinding gedaan, die een groo te vereenvoudiging in 't telegrafisch verkeer heeft teweeg gebracht, wat vooral in dezen tijd, nu toestellen en- draden overbelast zijn, van geen geringe beteekenis is. Een gewoon Hughes-toestel ver werkt gemiddeld 1200 woorden per uur. Op dit toestel wordt om beur ten geseind of ontvangen. Er komen zéér weinlig nieuwe toestellen uit het buitenland aan, zoodat do oude apparaten den steeds toenam enden stroom telegrammen moeten ver werken. Het dradennet kan slechts geleidelijk worden uitgebreid, ter wijl bovendien op de kantoren een nijpend personeelgebrek hedrscht, aan welk feit de bezoldiging niet vreemd is. Het door den heer De Haas ver eenvoudigde z.g. „Duplex Hughes- toestel" komt aan ail die bezwaren eanigzlns tegemoet. Door toepassing van de bekende „brug" van Wheat- stone was het al sinds lang moge lijk tusschesi twee kantoren tegelijk te kunnen seinen en ontvangen. Dan zijn aan elke zijde van den draad twee Hughee-to es tellen noodig, be diend door 4, in noodgevallen door 3 ambtenaren. In bet geheel dus 4 Hugh es-toestellen met 8 of in nood gevallen 6 ambtenaren. De vereenvoudigde duplex nu maaltt hert, mogelijk te kunnen vol staan met één toestel, bediend door 2 man, aan elke zijde van den draad De besparing per telegrafische ver binding is alzoo 2 toestellen, plus 4 of 2 ambtenaren. De uitvinder is er bovendien in ge slaagd het geheele duplex systeem aanmerkelijk te vereenvoudigen, waardoor minder fouten in het com plex ontstaan en waardoor de be drijfszekerheid is toegenomen. Do vereenvoudigde duplex-Hughes verwerkt per uur gemiddold 2400 woorden, het dubbele rendement va.n een simplex-apparaat. Het toestel eischt voor de bediening geoefende telegrafisten, omdat de controle-strook welbekend uit spiorinage-gevallen bij het oversei nen moest vervallen, wijl deze strook nu alleen maar voor de te ontvan gen telegrammen kan dienen» Maar geoefende telegrafisten zijn in grcvotem geitalo aanwezig, zoodat dit geen bezwaar beteek ent. Het systeem is in werking ge steld tussclien Amsterdam met Rot terdam, den Haag, Heerlen en Haar lem en zal geJeddelijk op alle drukke binnenlandsche Yerbindfingen wor den ingevoerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen MI Bureau v. Politie. Smedesli'aat. zakje spijkers; J. Keyzer. y» Eedonstraat 30, stop- sleutel; H. M. Heyl. Staten Bolwerk 10, reticule; M. Klok. Klnderliuis- csingel 46. ceintuur; J. Mock, Lange Molenstraat 18. zakdoek; C. v. Lu nenburg. Zijlstraat 84. beursje. FRANS HALSMUSEUM. - Dooi den heer M. van Gelder te Brussel, is aan het Frans Halsmuseum, voor onbepaalden tijd, in bruikleen gege ven een schilderij van Frans Hals, vidorstefllendé een vrouwenportret. Het 16 van heden af voor het publiek tentoon gesteld- PERSONALIA. Onze stadgenoot, de heer W. M. Westerman, is in Den Haag geslaagd voor het eind-examen van de hoo- kere burgerschool met vijfjarigen Tot onderwijzer aan een Open bare School voor M. U. L. O. te Rijs wijk bij den Haag is benoemd onze vroegere stadgenoot de heer E. A. van Trogt. Hij verwierf aan de Rijks- kweekscnool alhier de onderwijzers akte. die voor teekenen, vrije- en ordeoefeningen, gymnastiek, diplo ma's slojd en leider lichaamsoefe ningen. Tot ingenieur bij den Provincia len Waterstaat is benoemd de heer Ohr. Krijn, thans adjunct ingenieur. HOLL. AM ERIK A-LIJN. MAASDIJK van Rotterdam naar New-York, passeerde 17 Juli Barry Island. ROTT. LLOYD. SINDORO (uitreis), vertrok 21 Ju li van Falmouth. KON ÏÏOLL. LLOYD. DELFLAND, van Rosario naar Amsterdam, vertrok 17 Juli van Las Palmas (Ysrb.) GELRIA vertrok 19 Juli van Bue nos Ayres naar Amsterdam. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BORNEO arriveerde 19 Juli van Amsterdam te New-York. CELEBES (uitreis) arriveerde 17 Juli te Port Said. RIOUW (thuisreis) arriveerde 18 Juli te Suez. KON NEDERL. STMB. MXJ. CALYPSO vertrok 2 Juli van ®a- tra<; naar Pyraeus. MTNERYA arriveerde 23 Juli van Bahia Blanca te Amsterdam. Mr. Bomans ovor hat Sac. Dam. Urgaotlaprogram. We lezen in de Maasbode van he denochtend het volgend artikel van Mr. Bomans. „In het laatste artikel, dat wij in De Maasbode publioeerden, behan delden wij „een moeilijk vraagstuk", te weten de wethouderskwestie, voor ons Katholieken. Wij eindigden onze ontboezeming aldus: „Waar wij dus een antwoord op 't moeilijk vraagstuk zouden moeten geven, zou liet o.i. niet algemeen gel dend kunnen zijn, doch zou dit ant woord onder verwerping der drie grondslagen, door ons genoemd, in deze zittingsperiode zuiver en alleen kunnen gegeven worden uit hoofde van plaatselijke en practische over wegingen. Mits wij ons zelf blijvc-n en niet transigeeren. Als er eischen gesteld moeten wor den is de Katholieke partij groot en sterk en zelfstandig 'genoeg harer zijds te eischen. Zij laat zich geen voorwaarden opleggen. Zij stelle al tijd en overal dezen eiseh, stilzwij gend of uitgesproken: je moet ons niet willen kneden". Wij zijn blijde dit gesclireven te hebben. De S. D. A. P. moge begrijpen doorzien te zijn. Want, wat wij vreesden, is ge beurd. De roode hoogmoedige en po litiek alleen-zaligmakende tracht nij de toch al moeilijke weLiiouderskv. es- tie ons een stok tussclien de öeenen te gooien waarover wij gevaarlijK kunnen struikelen: haai- urgentie programs beginnen los te komen. Zij tracht ons te kneden. Amsterdam ging vóór. Niet transigeeren, Katholieken! Wij zijn groot en sterk en zelfstan dig genoeg onzerzijds eischen te stel len. Wij eischen niet veel maar dan toch dit ééne: datwij onder geen Caudijnsch juk willen doorgaan, dat wij aan geen eischen onderworpen worden. De taktiek der roode machtige, al thans in de groote steden, is duide lijk. Ongetwijfeld heeft zij het voor een groot deel in handen óf R.-K. wethouders te Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem enz. zullen benoemd worden. Zij is volkomen gerechtigd voor zionzelf een urgentie-program cp te stellen, aie leiddraad voor haar eigen wethouders. Maar daaraan heeft zij geen behoefte. De makke daad der roode Amsterdammers getuigt niet van geweldige concessies aan de bourgeoisie om van „socialisme pur sang" te doen blijken. Het roode Ain- sicruamsckè ui gen tie-program is veel te fluweelig om niet gevaarlijk te zijn. De bourgeoisie aan den lijm stok! De S. D. A. P. verkent 't terrein. Waar mogelijk zal zij haar urgentie program aan ae burgerlijke partijen voorleggen, dus ook aan de Katho lieken, om te trachten op dit (haar) program de vier jaren gezamenlijk in te gaan. Doch waar deze politiek te door zichtig is (en wij te naïef) daar zal in de ruimte weg een door de S. D. A. P. gekozen of gesteund college „geacht" worden het roode urgentie- program te willen verwezenlijken. De tamheid van hei gepubliceerde Amsterdamsche is er geheel op be rekend. Maar hoe onnoozel het pro gram ook moge zijn, nu is het tijd voor ons, Katholieken, te toonen of wij groot of klein zijn, of wij leiders of voigers zijn. Zelfs de minste schijn moet vermeden worden alsof wij ons het lesje door de S. D. A. P. zouden laten voorzingen. Niet transigeeren. Volkomen klaar en duidelijk zeggen dat wij volko men vrij willen olijven en als nieu ons dan niet hebben wil, welaan, met liefde en vreugde in de oppositie. Men zal onze aanwezigheid gedu rende vier jaren voelen en aan het einde goed pijnlijk voelen. Ons zelf blijven van begin tot eind. De schrik sioeg ons om het lijf toen een goed Katholiek ons zeidc, dat hel roode urgentie-program door ons zecT wel te aanvaarden was. Welk idéé! Wy vragen niet naai- den inhoud, wij kennen de uitgeefster -en wij zijn nog niet onderhoorig aan Wibaut, noch Vliegen. De zweep van Troel stra kan ons slechts doen steigeren, bij het geringste geknal zullen wij er weer zijn. bij duizenden, als in No vember, op straat en in vergaderza len. En wij zouden in de Raadsza len een rood urgentie-program be luisteren en volgen als „hls master: voioe Hei lloornsche wbeidersvotk, zou vuisten hebben en zijn vertrou wensmannen zouden zich in onder danigheid de ruggen krommen? Wij zouden de verantwoordelijkheid der S. D. A. P. deelen en verlichten voor hare doeleinden? Wij zouden in de oogen van ons kie zersvolk tot mirakelen verworden, die den rooden vogelaar aanhangen en zijn zoet gefiuit bekoorlijk vinden; terwijl wy in den verkiezingstijd ons volk voor de soci's hebben gewaar schuwd? Ik ben blijde op 12 Juni in De Maasbode te hebben geschreven: ,Mits wij ons zelf blijven en niet transigeeren!" Er zijn van die oogcnblikken in de politiek waarin door sluwheid eener- zijds en onbedachtzaamheid ander zijds meer verloren wordt dan door lange jaren van roode propaganda en verloren verkiezingsstrijd. Maar moge de S. D. A. P. in het geheele land duidelijk gemaakt wor den dat de Katholieke Staatsparty noch uitgesproken noch stilzwijgend die S. D. A. P. zal helpen in de vol voering van haar plannen. De Ka tlioliek erkent geen rooden man als i. Zijn voetsporen duiden hem de richting des gevaars. Deel uitmaken van liet dagelij kscfc bestuur eener gemeente is te allen tijde nuttig. De Katholieke trachlo er naar. Maar voor alles en immer blijve hij zichzelf, frank en vrij. Liever geen wethouder dan een in ketenen. Liever een tijd lang niet ophouwen aar de socialistische afbraak tegen gaan of anders aan de kaak stellen, dan ons heerlijk Roomsche volk ver warren door een lcwasi-reddend na- springen van den rooden drenkeling- Juist in dezen tijd blijve zwart pikzwart. Wij zijn nog geen Centrum". SCHIETEN. HAARLEMSCHE SCIIIETBOND. Het bestuur van bovengenoemder bond vergaderde Dinsdagavond Daar de genomen proef, om voor den competitie-wedstrijd op één baan te schieten aan verschillende schut tere niet voldeed, werd besloten, dat in het vervolg de oude manier weer zal worden gevolgd, en elke vereeni- ging haar ronde onder contróle schiet op eigen baan. A.s. Zondag zal hiermede een begin worden ge maakt. Aan de plannen voor den steden wedstrijd werd vaster vorm gege ven. De bedoeling is, dat elke stad uitkomt met 10 schutters, waarvan ieder per ronde 10 schoten zal doen. Een ronde zal geschoten worden :n Augustus en één in September, met- geweer model '95 óp 200 meter. De houding is knielend, terwijl ook des- gewenscht de staande houding is toe gestaan. Aan den heer Alb. Bos, die evenals van den zoo uitstekend ge slaagden stedenwedstrijd op de buks het initiatief nam, werd de leiding opgedragen. Het- laat zich aanzien, dat het op het gebic-d der schiet sport een gebeurtenis zal worden van beteekenis. Een voorstel om na beëindiging der zomeroefeningen een eindv.ed- strijd te houden, werd aangenomen met algemeene stemmen. Yan ingezonden stokken, gep!*atst of niot geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven Yoor den inhoud dezer rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Do ontslaflkwestio tan de Sehool voor Bouwkunde. Haarlem, 23 Juli 1919. Mijnheer de Redacteur, Aan uw verslag Van gisteren kan nog word on toegevoegd, dat onder alle leerlingen moet worden ver staan 22 van de 178 leerlingen der school 1) Dat onder die 22 leerlin gen nog enkele oud-leerlingen zijn tu eenige, die alleen op mijn verzoek naar de voorstelling zijn gegaan. Na afloop der vergadering heeft de be noemde leerlingencommissie den Di recteur der School verslag uitgo bracht. De terugtocht van den DjLrecteur en zijne zeven vrienden, gedekt door de actie der 22 leerlingen kan thans begonnen worden: De directeur en de zeven leeraren; bezwijkende voor den geweldigen aandrang der leer lingen, met diepe ontroering kennis genomen hebbende van de hoogst verontrustende ontsteltenis dei- leer lingen, hebben met manmoedig ge baar besloten, de toekomst der leer lingen te iredden eri hunne ontslag aanvrage in te trékken. De directeur eener beroemde kunst instelling schreef mij dezer dagen: „Het zijn geon edele beginselen, waarop uwe tegenpartij haar doel tracht to bereiken". Hoogachtend, LOUIS J. VREUGDE. 1) In ons verslag staat, dat de voorzitter constateerde, dat drie-kwart der leerlingen aanwezig was. In de adressen, welke opgeste! I werden, wordt gesproken van alle leerlingen. Ited. Jl.'s D.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1