HAARLEM'S DAGBLAD Onze Las&hoeK BojttlMllIl Owraekt Feuilleton DONDERDAG 24 JULI 1910 TWEEDE BLAD VE8BADEBIKQ TAB DKH IAARLEIÏ8H1H GE9EEITIBAAB (Vervolg). MEDEDEELINGEN EN INGE- 260 pGL, terwijl KOMEN STUKKEN. Ingekomen zijn: een verzoekschrift van G. H. Pot huis om eervol ontslag als onderwij zer aan de school voor m.u.l.o. No. 3. een verzoekschrift van den len voorzitter en den len secret, van de Vereeniging van Winkeliers in Kolo niale waren „Ons Belang", om het sluitingsuur te bepalen op 8 uur des avonds en des Zaterdags om 10 uur. een verzoekschrift van J. L. de Vries om f 1500 schadevergoeding, daar hem tegen 30 Augustus de huur opgezegd is van het door hem van de gemeente gehuurde perceel, Jans straat 60, waarin zijn koffiehuiszaak gevestigd is; de begrooting van inkomsten en uitgaven der Stads-apotheek voor den dienst van 1920; een voorstel van B. en W. om f 2500 beschikbaar te stellen voor de uitwerking van de plaDnen voor den bouw van een gemeentelijke con certzaal; een verzoekschrift van den voor- zitler en den secretaris van de afd. Haarlem van den Nederlandschen R. K. Volksbond om in den komenden winter wederom een toeslag op brandstoffen te verleenen aan hen, die een belastbaar inkomen hebben van f 1500, of minder per jaar. een verzoekschrift van het bestuur der Kennemer Padvinders om een jaarlijksche subsidie van f 500; een verzoekschrift van den heer P. van Looi om benoemd ti den tot leeraar in het teeekenen aan de Burger-Avondschool en den gemeentelijken cursus voor hoofdon derwijzers en hoofdonderwijzeres sen; een suppietoire-begrooting van de bewaarschool in het voormalige Bar- bera-Gasthuis voor den dienst 1919. een verzoekschrift van de' wonïng- bouwvereeniging „St. Bavo", om een voorschot van f 273,365, voor den bouw van 41 arbeiderswoningen en een kant-oortje op het terrein tus schen de Zomervaart en het Open baar Slachthuis, benevens een jaar lijksche bijdrage in hit tekort op de exploitatie der woningen; dat wordt voorgesteld te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: een schrijven van F. de Jongh, hou dende verzoek hem te berichten, of de raad zijne in October 1918 en la ter verzonden verzoekschriften heeft ontvangen, en zoo ja, waarom de raad daarop geen beslissing heeft ge nomen; dat Burg. en Weth. voorstel len aan de Burger-Avondschool met den aanvang van den nieuwen cur sus (1 September 1919) hij wijze van proef ook onderwijs te doen geven in bet vak boekhouden, docli alleen in de vervolgklassen; dat ter visie hebben gelegen de contracten aan te gaan door B. en ter uitvoering van het raadsbe sluit van 14 Mei 1919, No 8, lila eh b; met de particuliere ziek en-inrich tingen het Diacortessenhuis, de Ma- riastichting, het gesticht St. Joannes de Deo en de Joanna yan Lijnden stichting. Indien de raad ten aan zien van den inhoud der contracten geene bemerkingen heeft, worden de ze geacht te zijn bekrachtigd, over eenkomstig het bepaalde sub II a van voorgemeld raadsbesluit; dat door B. en W. tot leden der romraissïe van advies inzake de be paling der bijdragen in de verpleeg- Kosten door patiënten opgenomen, door bemiddeling van de gemeente in ziekenhuizen zijn benoemd, de hee- ren A. Nagtzaam, J. H. Visser en G. Wolzak Hzn.; dat B en W. voorstellen ter be schikking van die commissie te stel len een bedrag, berekend naar f 750 per jaar. Debolastingv«rord*nlng. (Vervolg). De heer Reinalda gaat na welken invloed de voorgestelde verhoogde af trek voor noodzakelijk levensonder houd en kinderaftrek zal hebben voor 3 inkomens tusschen f 800 en f 1400. Hij becijfert, dat de daling van de belasting voor deze groep veel gerin ger is, dan te Amsterdam het geval is. De middenstand wordt zwaarder belasterd. De groep met inkomens van f 3000 tol f 9000 worden dus Èwa&rder belast, maar bij f 10.0UO belast. De groep met inkomens jiuig evenveel a.!s bij de oude veror dening. Iloogare inkomens betalen niet meer dan 1/3 pGk meer, terwijl zij juist wel een paar duizend gulden meer kunnen missen. De arbeider, die vroeger f 800 en nu f 1400 ver dient, betaalde vroeger f 6 belasting en nu f 22. Dat is een stijging van de mee6t-vermo- i pCk meer betalen, en W. doen het schijnen, alsof hier een democratische wijziging tot stand zal komen, 't geen de heer Rei nalda op grond zijner becijfering ontkent- De hooge inkomens moeten een veel hooger percentage opbren gen. Belastingpolitiek is ook in zekeren zin een kwestie van macht. De hoer Reinalda begrijpt, dat B. en \V. in hun huidige samenstelling schro men, om het geld te zoeken bij de genen, die 't hebben. Maar waar zal het geld dan vandaan gehaald wor den door den Weth. van Fin.? Deze geeft geen cijfers. Hij verdedigt voorts het amende ment om het bedrag voor noodzake lijk levensonderhoud te verhoogen tot f 750 (gehuwden) en f 600 vüor 'ongehuwden). Er is ten Stadhuize geïnformeerd naar den invloed van de aanneming van het soc.-dem. amendemont. De gegevens zijn niet voldoende. Er is meegedeeld, dat het belastbaar inko men daardoor zal dalen met f 3.500.0U0 plus 1 millioen guldon voor den kinderaftrek, wat eei tingverlies geelt van f 325.000 per jaar. Er ontbreken echter do cijfers van tie aantallen aanslagen der verschil lende inkomens. De heer Reinalda meent, dat het amendement van f 750 moet aange nomen worden en dat B. en W. zul len komen met een hooger percen tage voor inkomens boven de 1 10.000. De beer Klein merkt op, dat er ongelijkheid is in de toepassing in de verordening ten opzichte van in wonende kinderen. Bij sommigen wordt in zulk 'n gezin maar eenmaal bedrag voor noodzakelijk levenson derhoud afgetrokken, dus alleen voor het hoofd van het gezin. Wat het aftrekbedrag betreft: of men moet het noodzakelijk aftrekbe- drag verhoogen tot f 1000, d.i. het be drag dat men inderdaad noodig heeft voor het noodzakelijk levensonder houd, öf men moet erkennen, dat de arbeiders moeten meebetalen aan de gemeente-uitgavon. Wat de S. D. A. wil is een lapmiddel, waar de spreker zich tegen verklaart. De heer Heerkens Thijssen wethouder) merkt op, dat de heeren Reinalda en spreker overeenstemmen hierin, dat zij beiaen in de Finan- ieele commissie streven naar liet inden van nieuwe bronnen van in komsten. Een groot verschil bestaat er tusschen spr. en den heer Reinal da dus niet. De progressie belangrijk opvoeren kan niet. De wet laat maar geringe verhooging, vergeleken bij nu, toe. De heer Reinalda: Hoeveel kan ;r dan nog op? De lieer rieerkens Thijssen: Nu is het hoogste percentage 8. Hei an 9.2 worden. De heer Reinalda: Juist! De heer Ileerkens Thijssen ontkent, dat voornamelijk de zeer be middelden zouden hebben bijgedra gen tot de verliooging van hel belast- naar inkomen sedert 1911. Juiet de arbeidersklasse :e het ge weest. die heeft bijgedragen tot het belangrijk accrès. Trouwens, die klasse doet belangrijk© uitgaven, ge tuig© het drukke bioscoopbezoek. Nu is dit amofelement der soc-de- mocraten van dien aard. dat de groo- tere ontheffing niet alleen zal gelden voor de lagere maar óok voor de lioo- gere inkomens, waardoor het middel- percentage hooger wordt. Wat B. en W. voorstellen zal een verlies aan belastingopbrengst geven van f 150.00D; wat de soc.-democraten voorstellen een verlies van f 325.000 Het gemiddeld percentage wordt in het-laatste geval 7.15. Wanneer het amendement der soc.-dem. wordt aan genomen. zal het percentage voor de gegoede arbeidersklasse be knurriik worden verhoogd. De wet houder huldigt voorts den belasting controleur, die er veel toe bijgedragen Heeft tot het verhoogen van het be lastbaar inkomen en dankt voorts den heer Klein voor ziin steun. Ook merkt hij op. dat het stellen van een hooger eind-percentage de hooger© inkomens de gemeente zal uitjagen. De lieer Schram gelooft, dat het amendement dei- ooct-democraten wei nig beteekeni6 heeft. Hot geeft wei nig verschil. He heer Klein merkt op, dat hij zelfs een hooger percentage voor de progressie wil. dan de Gemeentewet toelaat Daarom wülën de Roomseh- Kath. wijziging der gemeentewet. Hij betreurt het. dat de wethouder niet reeds gegaan, ia lot 9.2 pet. Hij protesteert er tegen, dat de wethou der zich beroept od het bioscoop-be zoele. Daar komen veel soldaten, dienstboden en leegloopers. Maar de eigenlijke werklieden komen er wei nig. D© heer Reinalda protes teert eveneens tegen het argument, van den wethouder inzak© het bioscoopbezoek. Een oud argument, waarmee de wethouder uiet had mo gen komen. Hij legt er den nadruk op, dat de wethouder niet zoover gao-t met de progressie als de wet toe laat. De heer Reinalda zet uiteen, dat het amendement der soc.-dem. maar f 175.000 meer zal kosten dan het voorstel van B. en W. De inlichtingen van het Stadhuis waren dus niet geheel juist. Hij zegt in den loop van zün betoog, dat de wethouder van Financiën zich aan de gemeente demoknatlsch tracht voor te doen. De heer Heerkens Thijssen komt daartegen op.Dit j» 'n aantijging van oneerlijheid. welke hem zeer grieft. Hij heeft juist altijd als anü». tenaar prijs gesteld op volkomen eer lij kheid. Hij legt voorts den nadruk er op, dat de kinderaftrek toch een zeer groot© ontlasting zal brengen. Den heer Klein antwoordt spreker, dat bij inwoning van ioon-genietcn- de kinderen, die zelf niet in de belas ting zijn aangeslagen, liet loop der kinderen gevoegd wordt bij dat van den vader. Zijn zij zelf aangeslagen, dan wordt voor eiken aanslag afge trokken. De heer Nagtzaam illustreert 3 werking van het soc.-dem. ment met eenige cijfers. De heer De Braai zou voor het amendement der so c.-d emoikraten zijn. indien er een nieuw colleg© van B. on W. zat; maar nu wil hij dit niet doen tegenover dit college van B. W.. dat reeds zooveel op dit gebied heeft gedaan. De heer Rein ald'a begrijpt niets van dit standpunt, evenmin dat van den heer Klein, die vopr een aftrek van f 1000 is. maar wil stem men tegen net amendement, dat tot f 750 gaat. Tegenover de grief van den heer Heerkens Thijssen. zegt de heer Reinalda, dat hij niet bedoeld heeft, om den heer Heerkens Thijs sen te krenken. Hij wilde alleen zeg- dat de wethouder zeer sterk den invloed van de evolutie der laatste tiiden heeft ondergaan. Bij de behandeling der amendemen- ten bestrijdt, de heer Heerkens T h ii s 6 e n de amendemen Wolzak en Koen, daar eene in algemeen en zin. h£l andere in industrieelen zin het zelfde geval stelt en heide amende menten het gevaar opleveren, dat men bepalingen stelt, die op dit oogenblik niet ie overzien zijn. De beide amendementen worden verwar- pen. Het amendement der soc.-democra ten (f 750 aftrokbedrag voor noodza kellik levensonderhoud) wordt ver worpen met 7 stemmen vóór, die der socaaJ-derafocraten en vrijzinnig-de mocraten. Eveneens wordl ver worpen. een voorstel van den lieer Reinalda. om het aftrekbedrag te be palen op f 700. Vóór hel amendement stemden de 'Sociaal-democraten. Vrij z. -democra ten en de heeren Bomans. Bruch cm De Braai. Aangenomen wordt met 18 tegen 7 stemmen een amendement-Wolzak om den kinderaftrek te doen gelden voor kinderen tot 18-j'arigan leeftijd Verworpen wordt met 16 tegen 9 stemmen een voorstel van den heer Reinalda, om de ontheffing bij ziek te of werkloosheid te handhaven. De heer Hoorkons Thijs- s e n (wethouder) deelt mede, dat B. cm W. de bepaling willen laten ver vallen, omdat en1 misbruik van wordt gemaakt. De heen- Reinalda maakt de opmerking, dat hij vreost, dat het bezwaar zal opleveren, dat de inge zetenen het volgend jaar een aan slag krijgen over 16 maanden in plaats van over 12 maanden. De heeir Bregonj e vraagt of ook afgetrokken mogen worden ver plichte lidmaatschappen voor vak- eeaiigingen bij collectieve con tracten. F.r ontstaat daarover een langdurige discussie. heer Heerkens T h ij s- s e n meent, dat mem de verplichting zal moeten aan toon en. De voordracht van B. en W. wordt daarna aangenomen. Punt 3. Goedgekeurd wordt de rekening over 1918 en de begrooting voor 1920 van het Barbara gasthuis. Punt 4-5. Goedgekeurd worden de rekening voor 1918 en de 2'de suppletoire be grooting, dienstjaar 1918 van het St. Eli8abelh's-Gasthui8. Punt 6. B. en W. stellen voor een credtet van ten hoogste f 50.— te verleenen voor den aankoop van een medaille voor den nationalen zangwedstrijd voor mannenkwartetten door het mannenkoor „Proza en Poëzie' Augustus 1919. Wordt goedgekeurd. Punt 7. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de f. V. „De Nationale Opera" te 's-Gravenhage, om een jaarlijksch subsidie van f 10.000.—. De heer Reinalda deelt mede, dat do "Sociaal-democraten zullen stemmen voor het voorstel van 'B. en W. Als echter de Nationale Opera denzelfden "weg op gaat als toen zij omder leiding van den heer Koop man zulke voortreffeflijke voortel lingen gaf, zal de fractie zijn voor subsidiee-ring van het gezelschop en ril et aüeen voor subsidieering van dit gezelschap, maar ook van de goede toomeelgczelschappen. Het ar wijzend voorstel van B. tn W. wordt aangenomen. Punt 8, B. en W. stellen voor het subsidie over 1919 aan de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose te verhoo gen met f 1737.50, zijnde het bedrag der duurtebijslagen aan de beamb ten. Wordt goedgekeurd. Punt 9. B. en W. stellen voor over 1919 een subsidie van f 250.— te verleenen aan de vereeniging „Pro Juventute". Wordt goedgekeurd. Punt 10. B. en W. stellen voor tegen den huurder van het perceel Jacobijne- straat no. 27, J. Pannekeet, een rechtsvordering tot ontbinding der huur met schadevergoeding en tot ontruiming van het perceel in te die nen, wegens wanbetaling der huur. Wordt goedgekeurd. Punt 11. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer J. C. Keur, oud-directeur van de Stads-Apotheek, om zijn pensioen van f 12S4 te verhoogen.Daar dit pen sioen is verleend bij Kon. Besluit. De gemeente bezit dus geen bevoegdheid het pensioen te verhoogen. Het afwijzend voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Punt 12. B. en W. stellen voor het gebouw in de sociëteit „Trou moet Bly- cken" in de Groote Houtstraat aan te koopen voor f 125.000. Wordt goedgekeurd. Punt 13. B. en W. stellen voor, voor f7000 aan te koopen het perceel Koksteeg no. 16, ter verbreeding van die steeg. en W. stellen voor perceel Kou- steeg no. 16 aan te koopen voor f 7000 ;r verbreeding van die steeg. jkeurd. Punt 14. B. en W. stellen voor den tuin grond van de perceelen Zijlweg 11 en 13 te verhuren aan de nieuwe eige naars der perceelen. Wordt goedgekeurd. Punt 16. B. en W. stellen voor den tuin grond voor de perceeltm Zijlweg 11 en 13 en dien achter perceel Kenau park no. 3 ie verhuren aan de tegen woordige eigenaars. ugekeurd. Punt 16. B. en W. vragen een crediet van f 37.000 voor de inrichting van de gebouwen van het voormalig insti tuut Prins als tweede H. B. S. en voor den bouw van een gymnastiek lokaal bij die school. Aldus wordt besloten. Punt n: B. en W. stellen den Raad voor, met het oog op de verhoogde en nog te vernoegen arbeidsloonen en de ln verband daarmede te verwachten blijvende stijging der materiaalprij- zen, wijziging aan te brengen in de tarieven, genoemd in de verorde ning op de heffing van een belasting voor het gebruik' van of voor het hebben van particuliere werken en inrichtingen onder, op of boven den openbaren gemeentegrond of het openbaar gemeen te water Haarlem. Aldus wordt besloten. Punt 18. B. er. W. adviseeren aan te nemen het voorstel-Nagizaam inzake het in stellen eener commissie ten einde een goed overzicht te bekomen over de beschikbare ziekenhuisruimte. Aldus wordt besloten. Punt 19. Gemeentelijke visehverkoop De heeren Nagtzaam c.b. stel lc.. voor B. en W. uit te rioodigen voorstellen te doen, strekkende: a. dat door of namens de Gemeen te geregeld te IJmui den visch ln het groot wordt ingekocht b. deze visch tor distributie te geven aan een aantal handelaars of winkeliers, zooveel mogelij-k wonen de in verschillende wijken der ge meente, die zich bereid hebben ver klaard, de visch aan de ingezetenen te verkoopen tegen door de gemeente astgestelde prijzen. De heer Van Liemt is tegen dit voorstel. Hi| meent, dat er geen re den voor is, omdat de visch door de venters tegen behoorlijken prijs wordt verkocht. Alleen de dure vïschsoor- ten, die de gemeente niet zal verkoo pen, gaan nu tegen hoogere prijzen eg. De heer Visser betoogt, dat het voorstel van B. en W. behoort aan genomen te worden. Hij bestrijdt de opvattingen van den heer Van Liemt. De heer Nagtzaam zegt den heer Van Liemt, dat, wanneer de visch nu tegen behoorlijke prijzen wordt verkocht, dat alleen komt, door de concurrentie van <lc Regeerïngsvinoh Als die uitverkocht is, verhoogt de particuliere vischverkoop met wel 20 cents per pond. De heer Van Liemt hoorde de billijke prijzen ook vragen op dagen, dat er geen regeeringsvisch werd verkocht. De voordracht van B. en W. wordt angenomen. Punt 20. B. en W. stellen, naar aanleiding van een voorstel van den heer Groe- nendaa.1 voor, om een commissie van vijf leden te benoemen, waarvan twee raadsleden, met opdracht plannen uit te werken voor het 6tichten van een veilinggebouw en het inrichten van voldoende opslagplaatsen van groenten en fruit en dat van gemeen tewege bevorderd zal worden, dat een ruime aanvoer van groenten en fruit plaats heeft. Wordt aangenomen. I Heer (die kamers komt huren). Er is hier veel leven op straat, juf frouw. 't Lijkt me wat druk! K a m e rverhuurste r: Ja, maar 'fc is stil, als de trams voorbij rijden. Dan hoort u ?t andere lawaai niet. -. Denken jij en je vrouw ooit hetzelfde} M e ij e r: Ja. Als ik laat uit de sccleteit kom. Dan denkt zij, wal ze zeggen zal en ik denk er ook aan. Punt 21. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. on W. om de lesuren van de Avondschool voor Handelsonderwijs definitief te bepalen op Maandag, Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdag avond, telkens van 7 tot half 10. Punt 22, 23 9» 24. B. en W. stellen voor I. Aan de Burgeravondschool te be noemen voor den cursus 1919/1920 a. tot leeraar bij het teekenonder- wijs, de navolgende heeren A. van der Spek, A. Wensing, F. Hage, G. Eichhorn? H. Korringa, M. P. J. van der Weijden, M. D. van Dijk en G. Baars b. tot leeraar in de werktuigkunde: de heeren H. J. Rutters en C. C. Pop- pink c. tot leeraar in het rekenen, de Xederlandsche taal en het schrijven: den heer G. J. G. A. C. Fleers d. tot leeraar in de wiskunde: den heer P. C. de Jongh. II. Aan den vervolgcursus der Bur geravondschool te benoemen voor den cursus 1919/1920 a. tot leeraar in de electro-tcclmiek: den heer A. van Harreveld b. tot leeraar in de stoomwerktuig kunde: den heer R. Kraakman en c. tot leeraar in de burgerlijke bouwkunde den heer B. Bonman. Zij stellen voor definitief tot leer aar aan de Avondschool voor han delsonderwijs alhier te genoemen de heeren K. Roos, J. Merkuur en W. Vermeer Jr. De voorgedragenen worden be noemd. Pub4 25. Aan de H. B. S.-Handelsschool worden benoemd tot leerares in de Nederlandsche taal: mej. Dr. H. On nes te Enschedé, tot leeraar in de Fransche taal do heer C. L. de Liefde te Heerenveen en tot leeraar in de wis- en natuurkunde Dr. E. L. Elte, te Meppel. De heeren Hoog, Reinalda en Mr. Merens worden herkozen als lid der Schouwburgcommissie. Rondvraag, De heer De Braai brengt te; sprake, dat ontslagen ambtenaren van 't Levensmiddelenbureau geen toe lage kregen, omdat zij niet ontslagen zouden zijn, wegens beëindiging hun ner functie, terwijl dit tocu m hun ontslagbrief staat. Burgemeester en Wethouders zul len nader antwoord geven. De heer Nagtzaam klaagt er over, dat op de openbare lagere scho len onder schooltijd een feestli 1 voor Koninginnedag wordt geleerd. Daar hebben ouders en onderwijzers, die niet aan de feestviering deelnemen, bezwaar tegen. Wethouder Bruch deelt mede, dat de zaak in onderzoek is. De vol lende vergadering zal antwoord ge geven worden. De heer Klein klaagt over vernie ling van de straat bij de Boterfabriek bij de Oranjestraat. Wethouder De Breuk zegt, dat de zaak bij de commissie is. De heer Van Liemt klaagt er over. dat het venten van allerlei schrifturen gepaard gaat met het uit roepen van beleedigende taal en zelfs uitloopt op relletjes. De heer Van Slooten ant woordt dat de zaak der schandaal-col- portage bij de Rechtsgeleerde Com- issie in onderzoek is. De heer Groenendaal vraagt maatregelen tegen het ontruimen van huizen, die verkocht worden. Men ziet daardoor huizen leeg staan, ter wijl de menschen op straat worden gezet en geen onderdak kunnen vin den. Daarna gaat de vergadering over in zitting met gesloten deuren. Eindelijk heeft de nieuwe Duitsche regeering zich Woensdag officieel aan de Nationale Vergadering voo-gesteld. De minister-president Bauer hield een rede, waarin hij o.a. zei, dat de N. V. eenige weken geleden onder dwang van den toes?ana 't vredesver drag ratificeerde. Men moet thans in Duitschland met beide handen vast grijpen wat de toekomst geeft. Bij de nakoming van het verdrag van Versailles, bij de betaling der schadeloosstelling, en ten slotte bij de herziening van het verdraz, moet dit voor ons in de bitterste or.geubiik ken aanleiding zijn onzen toestand voor de loekomst te vormen en den weg te bepalen, welke voor de Duii- scbe republiek open staat. Ik laat daarbij he.t verleden, de afrekening over de schuldvraag en het onveran derlijke protest tegen de overweldi ging ter zijde. Wij moeten thans den blik en onze schreden oorwaart3 richten. De arbeid tot vervulling van het verdrag, den wederopbouw van ons ineengestort volk, van onzen ver nietigden economiscken toestand, dai alles moet met gelijke m'ddelen op dezelfde wijze gedaan weden. Voer het Duitsche volk bestaa* er geen verontschuldiging, geen uitvluchten^ wanneer het dezen arbeid niet v= richt. In het nieuwe Duitschland wordt het lot zelf bepaald als het op perste gebod De revolutie gaf otts vrij baan, maar het was de vrijheid gelijk de vernietiging op hel slagveld. Acht maanden zijn sinds verloopen. In het land werd het grootste gedeelte van den arbeid gewijd aan het wegdoen van hel oude, doch ook aan den op bouw van de nieuwe staatshuishou ding, welke dezer dagen door het aannemen van de nieuwe grondwet bekroond is. Daarmee is een demo cratische republiek tot stand geko men en heelt de Duitscke nationale vergadering het eerste groote deel van haai- taak volbracht. Geen an der volk kan roemen op een derge lijke democratie. Zoowel hel een als het andere moei nog verbeterd wor den. Ik herinner slechts aan de bur- gelijke rechten waarover de onder handelingen tot democatisecrnig van onze rechtspleging in vollen gang zijn. Wanneer er werkelijk hier of daar nog iets mankeert dan is dit niet het ontbreken van volksrechten, tuaar veel meer het ontbreken van bekwame lieden, de rechten tn vollen omvang uit te voeren. Wij moeten de democratie, voor zoover zij nog op UII HET LEVEN AN GEOFFREY GILL, Detective door IVANS. 50) Tot mijn groot leedwezen, zal ik, door bijzondere omstandigheden en in verband mol ons onderzoek, niet aanwezig kunnen zijnl zeide G. G. Maar mevrouw en Mr. Hen driks Wij haastten ons, de uitnoodiging aan te nemen. De Aartshertog was opgestaan. Nu ik uwe vragen beantwoord heb, mr. Gill zeide hij, zou ik mijnerzijds ook gaarne eenige inlich tingen willen ontvangen, zij 't ook oyer een andere zaak. In do nieuws bladen heb ik gezien, dat mr. en mts. Hendriks op het slot Vöröshegy waren in den nacht, waarop Gravin Gsadanyi vermoord werd. Mijn viouw en ilc inleresseeren ons bij zonder voor dat treurige geval. De «laaf ii een oude bekende van ons «n ook de Gravjn hebben wij, vóór haar tweede huwelijk, herhaaldelijk ontmoet. Met groote ontroering heb ben wij gezien, dat door enkele bla den de Graaf zelf van den moord ver dacht wordt. Dat is toch ondenk baar! Inderdaad, ik geloof niet aan zijn schuld antwoordde G. G. in onze plaats. Zelfs hoop ik in staat te zijn, spoedig zijn onschuld buiten al len twijfel te stellen; misschien heeft uwe hoogheid in de nieuwsbladen ge zien, dat er nog een andere gast op Vöröshegy was, 'n zekere majoor Cur tis uit Bengalen. Die majoor heette eigenlijk Gooffrey Gill, uv/e hoog heid Het was nu de beurt van den Aarts hertog om verbaasd te zijn. En in verband daarmede ver volgde de detective, moet ik er uwe hoogheid nogmaals op wijzen, dat het van het hoogste belang is, dat ik hier te Budapest uitsluitend bekend bl> als Giles Gerard uit New-York. Ma joor Curtis is naar Engeland terugl Deze fictie moet volgehouden worden tegenover iedereen, die naar hem vraagt. Wie zou er naar hein vragen? vroeg de Aartshertog. Bedriegen mij niet alle aanwij zingen antwoordde G. G., dan zal ile secretaris van uwe hoogheid dat doen. Dit antwoord verwonderde mij niet weinig. Immers met mijn eigen oogen had ik de kennismaking tusschen deiFseoretaris en den detective, in zijn ware gestalte, bijgewoond. Hoe de secretaris er toe komen zou, naar majoor Curtis te vragen, die hem onbekend was, begreep ik niet. Ik zag, dat de Aartshertog zich, evenals ik, over het antwoord van mijn vriend verwonderde. U schijnt het wantrouwen te genover Gézu Horvéth nog niet afge legd te hebben zeide hij koud. G .G. glimlachte. Het zou toch niet meer dan natuurlijk zijn zei de hij, wanneer de heer Horvéth die in de nieuwsbladen ook wel ge zien zal hebben, dat majoor Curtis met mr. en rars. Hendriks og Vörös hegy vertoefde, eens naar dien ma joor vroeg, wanneer hij mijn vriend en zijn vrouw ontmoet. Dat is waar zeide de Aarts hertog. Maar ik kende G. G. genoeg om te zien, dat zijne bedoeling niet zoo eenvoudig geweest was. Ilc heb er zelfs niets op tegen vervolgde de detective, -- dat mr. Hendriks in dat geval hem mede deelt, dat majoor Curtis Geoffrey Gill was, mits hij maar niet zegt, wie Giles Gerard is. Dit knoopte ik mij In het oor. Ik begreep, dat op die wijze bij den se cretaris, die nu eenmaal (de hemel wist waarom!) door G. G. verdacht werd (de hemel wist waarvan!) de gedachte gewekt moest worden, dat de zending van Geoffrey Gill mislukt en er geen detective meer in de buurt was. Hoewel ik niet begreep, waar om dat van zoo groot belang was, sloot Di ook in dit opzicht mij geheel over te geven aan de leiding van mijn vriend. De Aartshertog toonde nu teekenen van ongeduld. Uwe mededeelingen over mijn secretaris zijn zeer interessant! zeide hij, en ik beloof, dat ik uw aanwijzingen zal opvolgen. Maar, eerlijk gezegd, zou het mij moer be lang inboezemen, wanneer ik 't een en ander hoor en mocht over de ge beurtenissen op Vöröshegy. G. haastte zich, zijn verontschul digingen er voor aan te bieden, dat hij de medodeelingen daarover zoo lang had uitgesteld. Daarop vertelde- hij kort en duidelijk wat ei' gebeurd was, zich daarbij uitsluitend hou dende aan de ons bekende feiten en zonder zich te begeven in oanige be schouwing omtrent schuld of on schuld van den Graaf of van een an der. Ik heb reeds qjders medegedeeld, dat G. G. een goed verteller was. De Aartshertog was zeer onder den in druk van zijn verhaal en diep be gaan met het treurige lot dor Gra vin. Mijn vrouw en ik hebben haar gekend, toen zij als jonge weduwe eenigen tijd te Budapest woonde. Zij voerde oen vrij grooton staat en zag veel menschen. Wanneer woonde zij te Buda- Een jaar ..of vijf Zij was toen nog Prinses Ho- rescu zeide G .G. Moreecuherhaalde de Aartshertog en zweeg een oogenblik. Plotseling sloeg liij zich voor het hoofd. Wat is het menschelijk brein toch een wonderlijk instrument zeide hij. Nu valt mij plotseling in, wie mijn tegenwoordigen secreta ris indertijd aan Aartshertog Ste- phau Oiio heeft aanbevolen, de oude Prins Morescu, die zeer bevriend was met mijn oom! Ditmaal verwonderde het mij niet, dat G. G.'s achterhoofd hei gebrui kelijke schokje uitvoerde. Maar ove rigens gaf mijn vriend, althans uiter lijk, geen blijk van bijzondere De- langstelling Do eerste man van Gravin Csa- dAnyi? vroeg hij op onverschilli gen toon. Zeker! antwoordde de Aarts hertog. Het is wel toevallig, dat wij juist over haar spraken: de Morescu heeft het deurtje in mijn m. r geopend. - dus een Rurneensche? roeg u. G. Alleen door haar huwelijk luidde het antwoord. Wie zij van zichzelve was, wist eigenlijk nie mand; maar hot. Hongaarsch was haar moedertaal. Er waren indertijd allerlei verhalen in omloop over het huwelijk van den ouden P.umeen- schen Prins. Hij moet haar in het een of andere Hongaarsche dorp heb ben ontdekt en zich door haar mooie gezichtje laten inpalmen. Nu, zij was dan ook een opvallende, vorstelijke ersohijning. Niet van adel? vroeg G. G. langs zijn neus weg. Van héél lage afkomst: althans dat beweerde men. Maar de Prins bewaarde daarover steed3 het diepste stilzwijgen. Een romantische geschiedenis, uwe hoogheid! zeide G. G., ter wijl hij opstond om afscheid te ne men. Beneden zeide mijn vriend ons, dat het beier was, wanneer wij niet sa men naar Ilotel Hungaria teruggin gen. Hij bad nog veel te doeai en zou ons wel weep doen weten, wanneer we hom ontmoeten konden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5