DistriijutiebeiTrüf S7» Jaargang No. 11088 Verschijnt dageiijka, behalve op Zon- m Feestdagen. VRIJDAG! 25 JULI 1S19 HAARLEM S DAGBLAD ABONNE«vmENTTEFtf per 3 maanden: Voor Haarlem on de dorpen in den omtrek waar een Agent geveotigd is (kom dor gomoente) I 2.35. Franco por poBi door Nederland l 2.70. Afzonderlijke nummeis fOJB. Geülustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.5E. Gc-ïHuetr. Zondageblad voor de omstreken en franco per poat 1 0.59. r J. C. PEEBEEOCK, Tototooa 30B2 Ultgai Cottor, Dlreotol ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.26; iedere regel meer 26 CU. Reclames CO CU. por regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat, licnetuivere-advertentién van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12J/« Cts. k contant; buiten hot Arrondissement dubbele prijs. Directie en Adtniuieiretie Groeic HouUJroat 88. Toieiconnie. der Redaetie 800 en der Administratie 7£4 DIT NUMMBR BESTAAT IHT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN' VOORZIENING De Directeur vaa hetGemseateiiJk Levensmlddeienbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld gedureade het tijdvak van 26 juli tot en met 1 Augustus 1919: SUIKER op bon D 36 (zes en dertig) drie en een halt ons suiker, a 30 cent per pond. op bon 15e tijdvak der Kinder- eulkerkaart: drie on een half ons suiker, a 30 cent p. pond Uitreiking Broodkaarten Dat de uitreiking van broodkaar ten sal plaats hebben op de na volgende dagen aan het Levens- middeienbureau (Kamer No. 4) en wel op Maandag 28 juli voor de nummers 12001 15000 Dinsdag 29 juli voor de nummers 15001—18000 Woensdag 30 juli voor de nummers 18001—21000 Donderdag 31 Juli voor de nummers 21001—24000. telkens van des v.m. 8 sur tot des n.m. 4 uur; dat men in ontvangst heeft te ne men broodkaarten voor 4 tijdvakken; dat men verplicht is de brood kaarten bij ontvangst na t8 tellen, daar BI het verlaten van het lokaal geen acht op reclamss kan wor den geslagen; dat men zich met eventueele klachten dient te wenden tot den sich in het lokaal bevindenden chef; dat voor ontvangst dor brood kaarten vakje 24 der rantsoenee- ringskaart wordt geknipt en het daarom aanbeveling verdient, dat een ieder zich overtuigt, dat vakje 24 niet reeds geknipt is. dat aan kinderen ueaa brood kaarten worden afgegeven. Uitreiking Kiniiermeel- bous en Broodkaarten Dat de uitreiking van kindermeel- bons en bloeiakaarten voor kinde ren beneden den leeftijd van één jaar, alsmede de uitreiking van kindermeelbons voor kinderen be neden den leeftijd van twee jaar zullen plaats hebben op DinBdag 29 Juli voor de letters A, B, C, D, E, F, G en H. Woensdag 30 juli voor da letters I, J, K, L, M, M, O en P. Donderdag 31 Juli voor de letters Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z., telkens van des v.m. 9 uur tot das n.m. 4 uur aan hot Levensmidde- leabureau (kamer No. 3); dat geene verstrekking van bons zal plaats hebben dan tegsn over legging van het geboortebewijs van het kind waarvoor kindermeel, enz., wordt beschikbaar gesteld. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HEE£*ftTED£ De uitreiking der broodkaarten zal plaats hebben op vertoon van de machtigingskaart, t.w. Op Zaterdag, 26 Juli a.s. aan het Dienetgebouw, Boekenrodestr. 9 van 8—I1/» our voormiddags. Op Maandag, 28 Juli a.s. aan Vet Distributiebedrijf, Achterweg, «n 912'/, en van 11/34 uur. ooniroloerorc van het mtvangene Is naod^skelijk, Jaar na verlaten van hei lo kaal op klachten geen echt ra.' worden geslagen. Aan kinderen worden geen kaarten afgegeven. Voor ontvangst der broodkaarten wordt vakje No. 13 der machti gingskaart geknipt. De Directeur van het Distri butiebedrijf te Heemstede J. A. GBLDORP. Assnda Heden: VRIJDAG 25 JULI. Stadstent den Hout: Concert door het I-Iajarlem's Muziekkorps, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen Zandvoort: Palais d'Elé: N.V. „Het Hofstad Tooneel"'. Dir. Cor van 4er Lugt Melsert „Nachtwacht", 8 uur. ZATERDAG 22 JULI. Schouwburg, Jansweg: Opvoering van „De gouden klompjes", 2 uur. Schouwburg, Jansweg: Ensemble SluitCj'r en Braakenslek, „Alleen op de wereld" 8 uur. Centraal Theater, Kleine Hout straat: Heropening met de succes- klucht: „De Jongens van do vlokte". 8 uur. CinemarPalace, Groote Houtetraat- Bioscoopvooretelling. Schouwburg De Kroon: Groot» Markt. Bioscoopvoorstelling. Eeu schriftelijk Vragen- mlit voor den Raad. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben op voetspoor van 't geen reeds eenige jaren in de Eerste en Tweede Kamer bestaat in de pas gesloten zomerzitting besloten het schriftelijk vragenrecht voor de Sta ten in te voeren. Daartoe is het reglement van orde voor de Provinciale Staten aange vuld met het volgende art. 38 bis: „Ieder lid kan, ook wanneer geen zitting wordt gehouden, zonder ver lof der Staten, aan Gedep. Staten vragen doen, voor zooveel de in de artikelen 152 tot en met 162 der Pro vinciale Wet bedoelde handelingen betreft. Zoodanige vrÜgen moeten kort en duidelijk geformuleerd en bij den voorzitter worden ingediend. Deze deelt die mede aan Gedeputeerde Sta ten, tenzij bij hem, wegens vorm of inhoud der vragen, tegen toepassing van dit artikel overwegend bezwaar bestaat. De vragen worden met de antwoorden door den voorzitter on verwijld aan de leden der Staten me egedeeld". De vraag rijst nu, of "t geen de beide Kamers der Staten-Generaal en de Provinciale Staten van ons ge west hebben gedaan ook mogelijk en wenschelijk ware voor den Gemeen teraad. Wanneer we do wenschelijklieid van de invoering, van een vragen recht voor den Raad onderzoeken, valt de aandacht op twee voordcelen, die door de invoering zouden bereikt worden. Die twee voordeelen zouden zijn, dat de „rondvraag" in de raadszit tingen zou worden ontlast van een aantal vragen, welke daarbij ge steld worden, alleen om inlichtingen te verkrijgen von B. en W. en dat men met het stollen van vragen voortaan niet meer zou behoeven te wachten tot er raadszitting is. Over de ontlasting van de rondvraag door het schriftelijk vragenrecht, kan op gemerkt worden, dat de vragen, wel ke bij de rondvraag gesteld kunnen worden, van drieërlei aard kunnen zijn. In de eerste plaats de vragen, welke zuiver en uitsluitend ten doel hebben, om een inlichting te ontvan gen. In de tweede plaats" zijn er een aantal vragen, welke ten doel heb ben, om te voorkomen, dat B. en W. in de toekomst zich onthouden zullen van herhaling eener handeling. Het moge waar zijn, dat de raad niet bevoegd is aan het college van B. en W. opdrachten te geven, waar door haar handelingen ten opzichte van het dagelijksch bestuur der Ge meente bepaald wordt, een feit is, dat door het stellen eener vraag zonder meer het college van B. en W., ol de betrokken weihouder er toe gebracht zal kunnen worden daarin een vingerwijzing te zien, waarmee hij in het vervolg rekening zal hou den. De derde groep vragen, welke bij de rondvraag gesteld kunnen worden zijn die, welke men gewoon lijk verstaat onder een interpellatie, nl. die, welke de zeer nadrukkelijke bedoeling hebben, om de handelin gen van B. en'W., ook wel van den Burgemeester of een der wethoudeis alleen, te critiseeiren en af te keuren. Wanneer nu een schriftelijk vragen recht ingevoerd zou worden, konden de tegenwoordige rondvraag-vragen der beide eerste groepen, dus de zui ver inlichtingsvragen en de als-wenk- bedoelde vragen geheel uit de gewo ne rondvraag vervallen. Met het stellen der vraag en het ontvangen van het antwoord zou de zaak uis afgedaan kunnen worden beschouwd. De zuivere critiek-bedoelde vragen der derde soort, do interpellatie, zou natuurlijk in de openbare raadszit ting moeten worden behouden. Toch zou een schriftelijk vragenrecht ook voor deze soort vragen zijn nut kun nen hebben, omdat door het stellen van do vraag en het geven van een schriftelijk antwoord vooruit een uit stekende voorbereiding eener inter pellatie is, wijl de interpellatie dan, vooruit kennis verkregen hebbendé van het antwoord op zijn primaire vraag nog nader gelegenheid bedt aanvullende gegeven te verkrijgen en tc overwegen op* welke wijze hij z'n interpellatie mondeling voort kan zetten. Nu gebeurt hot wel, dat een interpellatie dood loopt, omdat het antwoord van B. en YV. onverwachte elementen bevat, waaromtrent de in- terpellant dan ter vergadering de ge legenheid mist zich nader te verge wissen. Het komt dan voor, dat hij na de vergadering verdere gegevens ontvangt, maar de zaak moet dan wel zeor van belang zijn, als de vra- gensteller daarop in een volgende zitting zal terugkomen. Dat inderdaad zulk een vragen recht een belangrijke bekorting van de rondvraag tem gevolge kan.hebben, valt af te leiden, als men ééns ter illustratie de vragen nagaat, welke in de laatste raadsvergadering zijn gesteld. De vijf toen ingedieude vra gen waren: 1. eon vraag van.den heer De Braai over het ontslag van ambtenaren aan het Levensmiddelen bureau; 2. een vraag van den heer Nagtzaam over het instud&eren van een Koninginnelied onder de school uren; 3. een vraag van den heer Klein over den toestand bij de Botor- fabriek aan de Leidschevaart; 4. een vraag van den heer Van Liemt over scbandaal-colportage; 5. een vraag van den heer GroenendaaJ over ont ruiming van ten verkoop aangeboden woningen. Gaat men dit vijftal vragen na, dan is het mogelijk, dat alle doze vijf vragen schriftelijk afgedaan zouden kunnen worden. Zeker drie van de vijf (uitgezonderd die van de heeren Nagtzaam en Groenendual; zijn zuivere 'inlichtingsvragen, de vragen van de heeren Nagtzaam en Groenendaal zouden opgevat ''linnen worden als te belmoren tot de tweede groep: als-weuk-bedoelde vragen, welke ook zonder verdere interpella tie afgedaan zouden kunnen worden rruet het geven van een schriftelijk antwoord, omdat dat laatste wellïch' elementen zou kunnen bevatten, waardoor de vragers tevreden gesteld zouden worden. Alleen als hel ant woord de vragers niet zou bevredi gen, zou er aanleiding zijn de dis cussie mondeling verder voort te zet ten en bijv. te beëindigen met het stellen eéner motie, hoewel, naar reeds werd opgemerkt de raad niet bevoegd is tot het geven von een op dracht voor hel vervolg. Is hiermede gewezen op de wentche- lijkheid van het instellen van een schriftelijk vragenrecht uit hoofde van een zeer gewenschte ontlasting van de rondvraag, ook hierom gewenscht, daar dit slot van de raadsvergadering de toch al langdurige zittingen zeer verlengt en daardoor dikwijl® de mon delinge vragen n.l. door tijdsgebrek niet tot haar recht doet komen, !v: vragenrecht kan ook bepleit worden op dezen grond, dat de moderne tijd er geen genoegen meer mee kan ne men, dat het stellen van vragen, het dagelijksch bestuur der gemeente ra kende. moei wachten tot er, somi na twee of drie weken eerst, een raads vergadering is. Het stellen der vraag binnenskamers, aan den Burgemees ter of de wethouders op het Stadhuis, kan niet altijd het gewenschte resul taat hebben, daar de aangelegenheid aan aan de openbaarheid wordt ont trokken en juist de openbaarheid dik wijls een van de belangrijkste elemen ten van het resultaat zulk eener vraag is. Is hierboven de wenschelijklieid van de invoering van het schriftelijk vra genrecht besproken, dan rest de vraag of de Gemeentewet haar toe laat. Art. 183 dezer wet legt aan B. en YV. den verantwoordingsplicht wegens het dagelijksch bestuur op en doel dit in deze bewoordingen Do Burge meester en Wethouders zijn wegens net dagelijksch bestuur 1) atui den Raad verantwoording schuldig en geven te dien aanzien alle de door den R a a d verlangde inlichtingen." B. en W. zijn dus verantwoording schul dig en moeten te dien aanzien inlich tingen geven. Prof. Oppenheim heeft opgi .—a.1 dat „dit verantwoording schuldig zijn" en „de verplichting om inlichtingen te geven" feitelijk een tautologie is, daar de ver antwoording daadwerkelijk bestaat in het geven van inlichtingen. Het staat dus vast, dat er een vragenrecht bestaat, maar uit het tweemaal in het aangehaalde artikel onderstreepte woord „Raad" blijkt, dat de B- en W. alleen aan den Raad, d.w.z. aan het geheele college en niet aan de leden individueel inlichtingen verschuldigd zijn. Men weet dan ook, dat een Raadslid voor het stellen van een vraag verlof van den Raad noodig beeft. Wordt het verlof door den Raad geweigerd, dan zijn B. en W. niet verplicht de begeerde inlichtingen te verstrekken. Oppervlakkig schijnt het, dat hier door het schriftelijk vragenrecht ver oordeeld is. Maar zoo erg is het toch niei. Immers, hetzelfde bezwaar dost zich voor ten opzichte van het vra genrecht bij de Staten. Art. 163 der Provinciale wet is te dezen geheel analoog aan art. 183 der Gemeente- Wet. In het eerstbedoelde artikel wordt n.l. bepaald, dat Gedep. Staten we gens de dageiijksche leiding en uit voering der zaken, voor zooveel de in de artikelen 152—162 omschreven han delingen betreft, aan de Staten verantwoording schuldig zijn en „Zij geven alle te dien aanzien door de Staten verlangde inlichtingen." Toch zijn Gedeputeerde Staten en de Provinciale Staten nagenoeg een stemmig over dit wettelijk bezwaar heengestapt. En de regeering was, meen 'k, daarin voorgegaan ten op zichte van het vragenrecht van de bei de Kamers der Staten-Generaul, waar bij zich eenzelfde geval voordeed. De opmerking moet dan pok ge maakt, dat, indien de Raad een zijner leden het verlof tot het stellen eener vraag weigert, B. en W. weliswaar niet het antwoorden verplicht zijn. maar zij zijn daartoe wel bevoegd. De wet verbiedt dit niet. In het prae-ad- vies van Gedep. Staten over het door den heer Kooiman ingediende voor stel inzake het vragenrecht, zeggen Gedeputeerden dan ook, dat zij bij de ruimere wetsuitlegging die gaande weg algemeen gehuldigd wordt om de wetten te doen aanpassen aan nieu were inzichten, niet met stelligheid durven zeggen, dat het vragenrecht met de wet in strijd is, nu deze het niet uitdrukkelijk verbiedt. Bovendien voegen Gedeputeerden er aan toe, dat „als wij goed zien het voorïtel-Kooi- man niet in hoofdtaak den nadruk legt op het recht, de bevoefedheid, der individueele leden der Staten om vra gen ie stellen, maar van de veronder stelling uitgaat, dat Gedeputeerde Staten, evenals de Ministers, hoezeer onverplicht, bereid zullen bevonden worden eventueele vragen te beant woorden. Onder deze beperking ver klaarden Gedeputeerden gaarne prijs te stellen op de nauwere aanraking met de Statenleden, waartoe het vragenrecht de gelegenheid opent, en zich, met terzijdestelling van de vraag, of de leden der Staten inder daad bevoegd zijn inlichtingen te vragen zonder voorafgaand verlof, overeenkomstig het voorstel van den heer Kooiman, te willen gedragen. Tegen deze opvatting van Gedep. Staten zijn dan ook nagenoeg geen bedenkingen geuit. Alleen hebb'en Mr. Verkouteren en Mr. Bomans zie:: verzet tegen een poging van de hee ren Kleerekoper en Duys om den voorzitter der Staten te bewegen, ook inlichtingen tc verstrekken, omtrent handelingen, welke deze in zijn qua- liteit van Commissaris der Koningin verricht, welke poging de Commïssa ris echter reeds dadelijk verijdelde door te verklaren, dat hij Eds ambte naar der Kroon geen inlichtingen kon verschaffen over Regeeringsopdrach- :n. Art 179 der Gemeentewet begrijpt onder „dagelijksch bestuur der ge meente" a. het uitvoeren der verordeningen van den Raad b. het beslissen der over die uit voering gerezen geschillen, tenzij de beslissing aan anderen opgedragen c.' het afkondigen der in art. 166 be doelde verordeningen het dienen, overeenkomstig art. van berigt en raad, tenzij dit be paaldelijk van den Raad verlangd worde e. bet beheeren der inkomsten en. uitgaven voor de gemeente, zoover die niet aan anderen is opgedragen f. het opnemen der boeken en kas van den ontvanger of doen opnemen; g. het toezien op het beheer en on derhoud van alle plaatselijke werken en eigendommen h. de zorg, zoover van hen afhangt, voor de instandhouding, bruikbaar heid, vrijheid en veiligheid der pu blieke wegen, bruggen, varen, wate ren. vaarten, straten, plantsoenen, pleinen en andere plaatsen, tot ge- meenc dienst van allen bestemd i. liet vaststellen der plans en voor waarden van aanbesteding der wer ken en leverantién, ten behoeve der gemeente te doen. wier vaststelling de Raad niet aan zich voorbehield k. de handhaving van de marktpo- litie, en van die over de plaatselijke vervoermiddelen 1. het toezigt op de publieke ge zondheidsdienst m. het handhaven der politie over het begraven en de begraafplaatsen n. het toezigt op de brandb.usch- middelen o. liet benoemen en ontslaan (tor wijk- en brandmeesters p. dat der ambtenaren en bedien den bij de plaatselijke secretarie q. het schorsen van alle uit de ge meentekas bezoldigde ambtenaren, welker schorsing niet aan anderen is opgedragen r. het nemen, alvorens de gemeente tot het voeren van een rectsgedmg gemagtigd zij, van alle conservatoire maatregelen, zoo in als buiten regten. en het doen wat noodig is, ter voor koming van verjaring en verlies van regt of bezit s het behoorlijk voorbereiden, zoo ver het niet aan anderen is opgedru- gen, van al hetgeen in den Raad ter overweging en beslissing moet worden k* t. het toezien op het beheer der ban ken van leening en der godshuizen en andere instellingen van liefdadigheid, waarover door de wet op het armbe stuur. den stichtingsbrief of andere verordening aan het gemeentebestuur toezigt is opgedragen u. het geregeld, op onderscheidene tijdstippen in het jaar bezoeken var. illo die inrigtingen, en het doen van -erslag daaromtrent aan den Raad v. het houden van een gedurig toe zigt op al wat de gemeente aangaat. Stadsnieuws YRIJZ. HERVORMDEN. Ds P. C. Boenders, predikant van de Vrijz. Hervormden te Haarlem, heeft te gen 1 October a.s. ontslag aange vraagd. Door den ingetreden vrede wordt zijn werk in Gheel omvang rijker, zocdat het hem onmogelijk is ook de Haarleinsche Vrijzinnige Her vormden te dienen. Hij veetigt zich wederom in Utrecht. EXAMENS HOOFDACTE. Haarlem, 23/24 Juli. Geëx. 13 cand. Gesl. de heeren C. D. de Jong, \V. Kamp, 's-Gravenhage; P. de Ko ning, Haarlemmermeer; G. K ij 1st ra, Amsterdam; W, F. G. van Lier, 's-Gravenhage. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. De heeren Hope en .Co., de Ned. Handel Mij. en de Amsterdarosche Bank berichten, dat zij op 30 Juli 1919 de inschrijving openstellen op f 4.914.000 5Vt obligation ten laste der provincie Noord-Holland. De koeirs van inschrijving ie be paald op 100 De aflossing der leening geschiedt uiterlijk in 50 ja ren, aanvangende in 1920. De eerste uitloting geschiedt in November 1920 en de eerste aflossing heeft plaats 1 December daaropvolgende. Buitenland TUSSCHEN HONGARIJE EN ROEMENIé. De Hongaren zetten hun opmars oh tegen Roemenië voort. Op enkele punten jvordt fel gestre den, NIEUWE ONLUSTEN IN DUITSCH- LAND. Uit München wordt ge seind: In de eerste week van Augustus zullen de communisten en onafhan- kelijken 'n nieuwen oproep tot de we reldrevolutie en de algemeene ver broedering van het proletariaat ver- LEVENiSMlDDELEN EN GROND STOFFEN VOOR OOSTENRIJK. Aan de Oostenrijksche delegatie is een nota overhandigd, waarin haar wordt medegedeeld, dat de commis sie voor herstel aan Oostenrijk le vensmiddelen zaL vejrschaffen op voorwajarde, dat de Oostenrijksche regeoring de door Tsjecho-Slowakije verlangde wapens en munitie zal leveren, in riul voor kolen uit Tsjecho-Slowakije. LUIK is door president Poincaré bezocht. Do president heeft de stad gedecoreerd. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. Bonar Law deelde in het Engelsche Lagerhuis mede, dat de toestand van hot mijnwer- kersconflict onveranderd is, alleen in het district Nottingham is het aantal stakers toegenomen. Bij de bespreking tusschen de re- goering en liet bestuur van den mijnwerkersbcuid drong de regeering erop aan, dat de mijnwerkers het gedeelte van Sankey's rapport, dat het stukloon betreft, in beginsel zul len aanvaarden. De regeering is dan van liaar kant bereid ieder billijk systeem van uitvoering aan te ne men. Dit voorstel wordt thans door den mijnwórlcersband overwogen. DUITSCHLAND EN RUSLAND. De Duitscho regeering heeft onlangs officieus de in het Engelsche Lager huis geuite bewering tegengesproken over het aamengaan van Duitsch- land met Sovjet-Rusland. Deze te genspraak g.if zoo seint de Ber- lijnsche Hbld.-correspondent de halve waarheid. Naar hij uit betrouwbare bron meent te weten, zijn er officieus po gingen tot toenadering aan den gang. In het bijzonder de groot-industrieele kringen werken aan de hervatting der 'betrekkingen met de bolsjewisti sche regeering, waardoor ook in Rus land groote belangstelling getoond wordt. Wat de verhouding tot Duitscn- land aangaat, verlangt het bolsjewis me niet anders dan vrede en hervat ting der economische betrekkingen. Deze geneigdheid vindt niet zijn oor sprong in hel opgeven der bolsjewis tische verwachtingen op een wereld revolutie dooli in de overtuiging dat het voor Rusland op het oogeablik van veel meer belang is goede han delsbetrekkingen met Duitschlana aar te knoopen. BULGAARSCHE WREEDHEDEN- Uit Parijs wordt geseind: Nu de Bulgaarsclie delegatie in aantocht is publiceert de intergc-allieerde com missie een rapport, bevattende gege vens omtrent wreedheden door de Bulgaren in Oost-Macedoniê gepleegd waar de bevolking sinds het begin van den oorlog ten gevolge van een opzettelijk veroorzaakten hongers nood en deportaties van 305 tot 225 duizend verminderd is. Het rapport beweerl, dat Bulgarije een systema tisch plan van vernieling heeft ge volgd en dat de regeering en het le- gercominando van Bulgarije verant woordelijk zijn. DUITSCHLAND EN DE INTER NATIONALE ARBEIDSWETGE VING. In de rede, door minister Barnes bij de beraadslaging over de Treaty of Peace Bill in het Engelsche Lagerhuis gehouden, deelde deze me de, dat men bereid was Duitscbland zoo spoedig mogelijk in den volken bond op te nemen en dat de Groote Vier hadden toegestaan, dat Duitsche vertegenwoordigers zonden worden toegelaten tot de conferentie, die de arbeidersregelingen zou hebben te be handelen, zelfs voordat Duitscbland in deï» volkenbond zou zijn opgeno- REVOLUTIE IN ROEMENIé. Lenin verwacht, dat de Sovjet in Bessarabrie het zal winnen en dat in Roemenië de revolutie op til is. SNELVARENDE SCHEPEN. In Amerika zijn schepen ontworpen dlio in 4 dagen den Atlantischen Oceaan kunnen oversteken. Pers-Overzicht DE SOCIALISTISCHE WETHOU DERS. Het Volk schrijft: „Het ie ons met die programs groo te ernst. Het jongste partijcongres, to Arnhem, heeft deze methode van han delen welbewust vastgesteld en de aanvaarding van een wethouders- schap onzerzijds aan de aanvaarding van zulk een program van de zijde van een raadsmeörderheid nadruk kelijk gebonden. Bovendien heeft het congres aan het partijbestuur de op dracht verleend, om die plaatselijke wethoudersprograms vooraf te toet sen, teneinde aldus te voorkomen, dat hier of daar op een te slap program een wethouderszetel door onze frac tie aanvaard zou worden. Met name heeft het partijbestuur later nog me degedeeld, dat het in het algemeen geen program zou goedkeuren, waar in geen verwezenlijking van ons so- cialiseeringsstreven was opgenomen. Wij kunnen ons voorstellen, dat de burgerlijke partijen tegenover de ze manier van handelen eenigszinB onwennig staan". Verder zegt het blad: „In de eerste plaats maken wij den grootston ernst met het gemeente werk, zooals reeds uit ons weldoor dacht algemeen partijprogram over gemeentepolitiek blijkt, wftarvan on ze wijze van behandeling der wet houderskeuze slechts een uitvoerings maatregel is. Wij hebben ons ge meenteprogram niet voor de aardig heid gemaakt, niet als eeu vaandel om kiezers rond te verzamelen, ten einde het vervolgens in de pronk- kast weg te bergen, zooals het bij de burgerlijke partijen maar al te vaak gaat. Wij hebben ons gemeentepro gram gemaakt om het uitgevoerd te krijgen. Onze wethouders in het bij zonder beschouwen wij als de uit voerders van ons gemeenteprogram. Zonder dat zijn wc-thouders ons niets waard, zijn zij voor ons zelfs een na deel, omdat zij ons in onze vrijheid van positie in en buiten den Raad beperken, zonder ons daarvoor iets wezenlijks in ruil te geven." StoomvaartbericMen STV.MIJ. NEDERLAND. Het st. Boeton (uitreis) passeerde 19 Juli Kaap Roca. Het st. Java (uitreis! passeerde 22 Juli Kaap Finitierre. ROTT. LLOYD. Het st. Kediri (uitreis) vertrok 15 Juli van Gibraltar. KON. NED. STOOMB.-MIJ. Het st. Ariadne vertrok 12 Juli van Valencia naar Amsterdam. Het st. Berenice vertrok 12 Juli van Savona naar Iviza. Het st. Ceres vertrok 24 Juli van IJmuiden naar Avonmoutli. Het st. Clio, van Amsterdam naar Barry, passeerde 21 Juli Dover. Het st. Danae arriveerde 17 Juli v. Amsterdam te Bordeaux. Het st. Hector, van Baliia Blanca n. Amsterdam, vertrok 18 Juli van St. Vincent. Het st. Jason arriveerde 21 Juli vau Amsterdam te Barry. Het si. Orion vertrok 5 Juli van Pi- raeus naar Algiers. Het st. Venus vertrok 15 Juli van Barcelona naar Genua. Het st. Zeus arriveerde 17 Juli vaa Malaga te Barcelona. Agamemnon, arriveerde 21 Juli van Gt. Vincent te Buenos Ayres. Euteurpe, arriveerde 24 Juli van Gothenburg te Amsterdam. Irene, arriveerde 17 Juli van Barry ie Malta. Mars, vertrok 24 Juli van Amster dam naai Gothenburg. HULL. AMERIKA LIJN. Rotterdam, van Rotterdam naar New-York, passeerde 19 Juli Cape Race. Burgerlijke SUM HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Ondertrouwd: G. Bemel- en A. J. van der Peet. J. P. Nieuwenhof en G. Bok. Bevallen: T. M. l'fann—Nedervcld^ z. en d. Overleden: M. J. Pfann, dochter 3 dagen. YBLSEN. - Bevallen N. Kerkho ven—t Hart d- B. Eilanskl—Ivrul iz. G. H. (JoeterhofWensma d. H de Koning—v. d. Steen d.. A. Voorhout—Verver z. M. Gjallema Vermeulen d- Getrouwd: J. Zwemmer—il. J. de Jonge Overleden: A. Barmentloo. 6! j.. wed. van R. van 't Slot. G. Bras 33 ij. echt«. v.an G. J. Blom. J. Se lderbeek 66 j., ongeil. J. F. Dijker mans 54 j., wedn. van J- M. Jan sen. Beide laateten overleden te Haar dem-

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1