OM ONS HEEN Buiteniandsch Overzicht HAARLEM'S DAGBLAD ZATEROAO 26 JULI 1919 TWEEDE BLAD No. 2637 De Quaestie aan de School voor Bouwkunde enz. Twee woorden ter herinnering aan het geschil. Aan drie leeraren werd ontslag aangekondigd, zij hebben zich daartegen verzet en de autoriteiten hebben dat ontslag niet goedgekeurd. Nu namen de directeur en zeven leeraren hun ontslag. Dit is de quaestie, die opgelost moet jwórden. Opgelost in do eene of in do andere richium _v.ij doei jmü rio«, ken aan de bekende puzzle met lu cifers, in dezen geest, hoe kunnen ze ventien lucifers zoodanig in een vier kant gelegd worden, dat er aan alle kanten evenveel liggen, zonder dat er een overblijft? Het lijkt buitengewoon ingewikkeld, maar is kinderlijk-een voudig voor wie do oplossing eenmaal kent. Lai I ons pagaai Op een voor Haarlem bljzonderen feestdag, in een tijdsgewricht, toen de leeraren aan de school met recht verhooging van salaris mochten ver wachten, worden drie hunner, waar van twee met vele dienstjaren, geroe pen bij het schoolbestuur qm te ver nemen, dat hun onderwijs niet meer Pis. de THeuwc ric.iiipj' vu. school en dat daarom het dienstver band zal moeten worden opgelost. De woordvoerder Is vaag in zijn belofte over de toekomst, de drie leeraren hébben de gewaarwording, dat zij met een fooi naar huis worden ge stuurd en beginnen een georganiseerd verzet, via het schoolbestuur en den inspecteur naai' do hoogste autori teit, den Minister. Deze beslist ten slotte, dat het ontslag niet doorgaat. Tot uit oogenblik is dc zaait ijan ikke Dfr .ui andere leeraren i:' kennen, _dal_zij mei da dri leeraren niet kunnen samenwerken .en bieden hun ontslag aan. Nu is de za-'ik niet. mec-r beperkt tot een quaes tie van ontslag, maar breidt zich uit tot een geschil van onderwijsrich- iing immers de acht zouden onge twijfeld zeer hebben toegejuicht, dat de drie afscheid hadden genomen op voorwaarden van vergoeding, die de drie hadden kunnen aanvaarden, zij kunnen evenwel niet dulden, dat het o n d e r w ij s van dc drie in een endcro richting gaat, dan het hunne. Een leek kan begrijpen, dat daar mee het geschil pijnlijker wordt, of schijnt te worden. Wanneer acht zeg gen ,,wij zijn de modernen", dan ligt daarin opgesloten, dat zij tot de drie zeggen „gij zijt de verouder den". Gelijk een schoenveter, die in den knoop is geraakt en onuitwarbaar- der wordt, naarmate men er harder aan trekt, zoo wordt de zaak moeilij ker. nu een der.de partij haar krach ten er op beproeft. Dc leerlingen tre den op, zij vergaderen en geven hunne nieening ten beste. Aan de acht is deze welgevallig, de drie wijzen er op, dat slechts een klein gedeelte van de leerlingen aan de rictie deelneemt. De veter raakt vaster, de zeventien luci fers komen op (leze manier nooit in Mag een ïeek een poging tot'oplos sing wagen? In het tegenwoordige stadium van de zaak zal iedereen het er wel over eens zijn, dat de woord voerder van het bestuur op dien ge- denkwaardigen middag, toen aan de drie hun vonnis werd -aangezegd, de juiste bewoordingen niet heeft geko zen. Hij had moeten zeggen „mijne heeren, bestuur en directie waardee ten biizonder uwen getrouwen arbeid, sedert zoovele jaren ten bate van de school besteed evenwel willen direc tie en bestuur een nieuwe richting uit. die gij reeds zult hebben opge merkt en waarvan wij meenen te heb ben bespeurd, dat gij het daarmee niet geheel eens zijt. Zouden wij nu niet liever, met volkomen waardee ring van onze wederzijdsche inzich ten, van elkander gaan? Natuurlijk waken wij er voor, dat u geen schade kan worden berokkend wij stellen u een zeker aantal jaren vol salaris, daarna een billijk wachtgeld en ten slotte een pensioen voor. Wat dunkt u daar van? Weest zoo goed met elk ander te overleggen en doet ons bij voorbeeld binnen li dagen eens een voorstel. In dien tusschentijd willen wij gaarne met u vriendschannelhk overleggen." In dezen of 'een soortgelijken vorm zou de toespraak niemand gekwetst hebben en binnen 14 dagen, vermoed ik, ware de financieele aangelegen heid naar wederkeerig genoegen op gelost. Het waagstuk van de richting ion dan wel aangeroerd, maar op den achtergrond gebleven zijn. Nu is het helaas naar voren ge- sch^en en staat in het volle licht dei- openbaarheid. Niettemin is de leek huiten staat, het naar vorm en inhoud behoorlijk te bcoordeelen, wat hij wel kon doen bij de quaestie van het aan gekondigde ontslag. Begrijp ik het verschil in richting goed, dan komt het. hierop neer dc drie willen do hoofden der loer lingei, met positieve kennis vullen en daarna aan de toekomst overlaten, welke persoonlijkheden zich uit die leerlingen zullen ontwikkelen dc acht streven er naar, onmiddellijk die persoonlijkheid van eiken leerling op te wekken, in verband met het te geven onderwijs. Ik zal het wel laten, uit de twee op vallingen een keuze ts doen. Iloe duidelijk staat mij nog voor den geest, dat in mijn jeugd lezen werd geleerd volgens do methode spa-a, slee-e en zoo voorts, en dat deze ma nier een paar jaar later heftig veroor deeld werd door hen, die den leerling de medeklinkers toesisten of toebrom- den, in de overtuiging dat dit zuiver- der en sneller ging. Het verschil is nu niet meer op ie merken. Maar ik ge loof, dat onze methode dc beste niet was. Daartegenover werd ons de vol gorde van de letters van het n plu,bet zorgvuldig ingestampt, die 'atere methoden overbodig achtten toch is tijdens de distributie aan de Houtpoort groot verschil van mee ning ontstaan, omdat niemand zeker wist, waar de 1 behoort, vóór of ach ter de m. Ach, die stelsels! Het komt er maar op aan, of de leerling van het onderwijs zóóveel opsteekt, dat hij goed gewapend de maatschappij binnentreedt en zich daar verder naar behooren ontwikkelen kan. Het sys teem nu van de acht moet wel de in stemming hebben van hen, die er voor verantwoordelijk zijn, het hestuur en de inspecteur. Vooral van den laat ste, die meer in 't bijzonder deskun dig kan worden geacht te zijn. Langs deze redeneering komen we, meen ik, gemakkelijk tot een conclu sie. Bestuur en inspecteur hebben de keus tusschen de acht en de drie, zij zullen de eersten willen behouden, niet alleen om 't getal, maar ook om dat zij hunne richting eenmaal aan vaard hebben tot de drie zullen zij zich, stel ik mij voor, moeten uitla- fen op de manier, zooals de woord voerder op den noodlotiigen middag had moeten doen. En daar er geener lei schande in steekt, een ander in zicht te hebben dan een -ander, kun nen, zoodra een billijke financieele regeling is getroffen, de drie met op geheven hoofde de school verlaten, waaraan zij zoolang hun beste krach ten hebben gewijd. De toekomst zal dan moeten leeren, of de richting van de acht inderdaad de juiste is. Maar daarmee behoeven wij leeken ons verder het hoofd niet te breken. Zelfs niet wanneer wij we ten, dat het aantal leerlingen op de dagschool, sedert de invoering van die richting, belangrijk geslonken is. •Evenmin behoeven wij ons te be kommeren over de mogelijkheid, dat de leerlingen het bij deze eerste ver gadering niet zullen laten en nog Yaker van hun oordeel over hangen de quaesties zullen doen blijken. Met al den eerbied, die onze tijd voor de jeugd vordert, moet ik toch zeggen, dat mij de herinnering maar niet ver laten wil aan den titel van een too- neelstuk, dat ik in vroeger jaren eens heb bijgewoond: Het k i n d R c c li- ter over zijn Vad er. Misschien zit er veel goeds in het laten uitkomen van de persoonlijkheden. Ook tot openbare vergaderingen toe? ,T. C. P. Brieven ait de Hofstad. CCCCXXXIV. Na „Rubini" hebben we thans „Morini", liefc nieuwste fenomeen op het gebied van duistere contacten. Men zegt dat deze spiksplinternieuwe telepaalili een Rotten]nrnsChe meneer is. één van de vele duizenden door Rubini aangestoken gedachte-lezers en wilsoverbrengers, waarvan het in den Haag krioelt. Het is niet meer mogelijk tien menschen bij elkaar te hebben zonder dat er minstens één Rubini in miniatuur of caricatuur bij aanwezig is. Vooral Haagsche da metjes zijn zich gaan werpen op deze nieuwe ontdekking. Dat daardoor de zotste onzin wordt verkregen ligt voor do hand. De kinderen zijn er zoet mee eai het dilettantisme heeft zijn gewone pedanterie weer te pak ken. Grappig is het de filosofische beschouwingen van deze nieuwe fe nomenen te hooren over de eigen schap dio zij bezitten en even grap pig is de Unverfrorcnheit waarme de zij hen die niet aanstonds in aanbidding liggen voor deze myste rieust kracht sommeetren om da delijk een verklaring van de ver schijnselen te geven. Het bericht in de bladen dat er sprake is van de oprichting van een 1-Ioogeschool voor de muziek, die mis schien in den Haag gesticht zou wor den met opheffing van het thans be- staiando Conservatorium ■heeft na tuurlijk honderd Haagsche borstjes doen zwellen van trots. Stel je voor dat de muziek-fahriek op de Beesten markt een Hoogeschool en dus het diploma vantiie school een soort doctoraat wordt! Indien het bericht waar mocht zijn, is het i" de eerste plaats te hopen dat de opleiding grondig zal worden herzien. De groote fout aan deze school is dat men er kinderen zon der eonige ontwikkeling maar aan neemt en opleidt tot muzikale ster Het krioelt in den Haag van muzi- ktr'fii en muzikantjes. Geen straat kun je doorwandelen of minstens één bordje mei „leeraar of leerares in de mrziek, piano of solozang" siert er een voordeur. Het is niet geschikt om den eerbied voor de muzikale kunst te vergroolen. Meisjes die geen her sentjes hadden om zelfs op een II. IJ. S. te komen worden grif toegelaten op het conservatoriumDe een of andere looraar ontdekt „goud in haar mond" of beluistert, een nieuw genie in het piano-gotokkel. Nocli verstand, noch kennis, noch elementaire ontwikkeling schijnt noodïg te zijn voor de opleiding in de muzikale kunst. Er wordt op de school zelf nog zoo iets van les gege ven in de moderne talen, zelfs in het Italiaanse!», maar dat is alles vree- selijk gebeunhaas. Mij zijn gevallen bekend van een reeds volledig ge- dipomeorde, dio van het meest cen- voudigo Fransche liedje niets bo- greep, doch het maar lustig opzong. Er zijn geleerden die beweren dat het ook heele'maal (niet ïioodig és den inhoud te begrijpen, dat liet zelfs onnoodig is dat een lied inhoud heeft. Met stelligheid is mij verteld dat. er 'n muziekleeraar in Nederland is die alleen letters laat zingen. Hc-t is mogelijk het a h c met büzonder veel gevoel en distinctie te zingen. Trouwens van de woorden verstaat de toehoorder meestal niets, zelfs met wanneer hij met een teksthóek- je in de hand tracht het gezang te volgen. Een hoogeschool voor de muziek! Al de Haagsche meisjes verkneuke len zich al in hot vooruitzicht dat zij straks den eeretitel student zullen krijgen. En stel je voor Arnold Spoel met ecai professorale toga aan! De weken staan in Den Haag in het teoken deir paedagogie. Het Gym nasium is in een tentoonstellingsge bouw herschapen. Niet minder dan vijf en twintig lokalen liggen volge propt met alles wat mour betrekking kan hebben op de opvoeding en de vorming van de jeugd boven den leerplichtigen leeftijd. Ik heb er drie uur rondgeboemeld en ik zakte door mijn knieën heen van vea'inoc-idheidj mijn zolen waren geheel afgesleten van het geslijp óver de vlooren en nog had ik op geen stukken na alles in oogen- scliouw genomen. Ik hob me suf ge piekerd op reusachtige statistieken over do vlijt van jongens en meis jes over het nut van het blijven zit ten in een klasse. Nu van dat nut ben ik helaas nog niet overtuigd Op de Haagsohe H. B. S.-en schijnt men er veel, zeer veel nut in te zien, ge let op hot feit, dat ook dit jaar het aantal slachtoffers zeer groot is. De statistiek vindt zeer veel in stemming, evenals het fotografeeren. Ik heb nog nooit een tentoonstelling gezien met zooveel foto's. Van den grond tot den zoldering hangt het voL Tot zelfs in do gangen zijn de wanden volgepropt. HAGENAAR. De Duitsche regeering die- zich dezer dagen- door program-redevoe ringen olficieel aan de Nationale Vergadering voorstelde is er niet in geslaagd veler sympathie te ver overen. Blijkens de uitlatingen in de pel's wordt de regeering door vele partijen gedoogd omdat 't moei lijk is een hetere te vinden. De onafhankelijke socialisten stel len zich evenwel heel scherp tegen over de nieuwe regeering. Hun blad, de „Freiheit" schrijft o.a.: „Elk ar beider zou een afdruk van de rede van Bauer moeten ontvangen om een vonnis te kunnen uitspreken over hen, die zich nog steeds ais socialis ten en als vertegenwoordigers van' "t Duitsche proletariaat willen laten gelden. De redevoering is een voort brengsel van den geest van de bu reaucratie der vakbeweging. Een regeering, die met wilskracht het geweldige oorlogsbankroet liqui deeren wil en die door de verwezen lijking van het socialisme het herstel van den Duitschen liaudel en nijver heid onmogelijk wil maken, moet op don steun van bet gansche proleta riaat kunnen rekenen. Een program ma van zulk een regeering moet een oorlogsverklaring zijn aan allen, die er mei aan denken het kapitalisti sche systeem te redden em voor de toekomst te bevestigen. Deze regeering behoefde haar be ginselen niet meer uiteen te zetten, omdat zij haar werkelijk program ma reeds door haar daden getoond had: liet optreden van Noske, het verbod van betoogen op 21 Juli, het overleveren der scholen aan het Cen trum, dc bespotting der' arbeiders door een caricatuur van een wetsont werp op de arbeidersraden, de vast legging van het kapitalisme in de grondwet, dit alles spreekt duidelij ker dan de rede van Bauer. Het bewustzijn van schuld tegen over de arbeiders en de angst voor de afrekening, brachten den minis ter-president tot zijn verwoeden aan val tegen do partij, die steeds de he>- langen der arbeiders tegenover de bourgeoisie sluit. De aanval was niet gericht tegen de onafhankelijke so ciaal-democraten, maar tegen de klassebewuste arbeiders. Het vierkant afwijzen van de dic tatuur van het proletariaat, de ver oordeeling der stakingen, het op één lijn stellen van stakingen en relletjes, het smalen op de spoorwegarbeiders, dat alles toonde het ware karakter der nieuwe regeering. Het feit, dat zich tot dc arbeiders richt, toont niet. alleen dat zij een-vijand is van het socialisme, het toont ook haar zwak te. De arbeiders zullen tevergeefs naar 't principieel nieuwe in de toe spraak zoeken. Zij liooren steeds van de zegeningen der democratie spre ken, maar merken er nooit iets van. Bauer beweert dat door het stichten der burgerlijke democratische repu bliek, de revolutie ten einde is. IJij Iaat. zicii daardoor nis ni<i-socialist kennen, in tegenstelling tot het heek- klassebewuste proletariaat. Wat het Duitsche proletariaat begrepen lieeft door de treurige endervindingen dei- revolutie, i6 dat politieke bevrijding nog geen economische bevrijding be- leekent en dat de financieele demo cratie geen socialisme beteekent en ook hel socialisme niet verwezenlij ken kan. Wat hebben de arbeiders, van dezo regeering te verwachten? Bauer kon digt een etakingsverbod aan. n sprak over vrijheid, gelijkheid en broederschap. De vrijheid die aan do arbeiders het recht van staking ont neemt, en hun voorvechters in de ge vangenis werpt. De ecnige hoop die de arbeiders overblijft is de hoop op zichzelf en op hun eigen kracht". Dit artikel toont wel, dat de felle strijd tusschen de meerderheidssocia- listen en de onafhankelijke socialis ten en communisten krachtig zal "•orden voortgezet. Nog steeds hangt in het duister, welke politiek de geallieerden legen over Rusland denken te volgen In een in felle bewoordingen gesteld ar tikel vraagt de „Times" zich af, waar men toch eigenlijk op wacht, want de groot o botcekenis dezer quaestie dwingt anders wel tot spoed. De toe komst van de nieuwe staten in Oost Europa ls in gevaar, de geheeie in stelling van den volken! end rust op drijfzand, de vernietiging van het Pruisische en Duitsche militalrisme is twijfelachtig, zoolang een rijk dat zich uitstrekt van de Njmnen tot den Grooten Oceaan, van jen Poolcirkel tot de grenzen van Afghanistan en In- dié, aan anarchie en hongersnood wordt overgelaten. Als de geallieer den en geassocieerden de waarheid hiervan niet beseffen, laten zij dan weten, dat de Duitschers dat wel doen dezen hebben er juist hun ver wachtingen op gebouwd. Sedert de zending van Mirbach trekken de bes te Duitsche agenten er op uit om tc onderzoeken, hoe Duitschland voor zijn politieke en economische verlie zen in het Westen en overzee het best compensatie kan vinden door den rijkdom van hel Russische rijk in Duitsche handen te brengen. De „Times" acht het gevaar drei gend. De Duilschers sympathiseeren niet met, noch gelooven in-het Bols jewisme. Zij weten, dat he: niet stand kan houden, dat de overweldigende meerderheid der bevolking, van den armsten boer met één koe en den arm- sten werkman, die tot dwangarbeid in de genationaliseerde fabrieken ver oordeeld is, tot het niet uitgemoorde overblijfsel van de hoogcre klas en en den middenstand, vroeger of la ter in de uiterste wanhoop tegen do bloedige tyrannie der oligarchie' zul len opstaan. Dan is Duitschland'1 oogenblik gekomen. De volkenbond zal het niet kunnen verbieden, dat het dit goede werk doet, dat het zijn huurman bevrijdt, de orde herstelt, het houden van een verkiezing vooi een nieuwe Nationale Vergadering bevordert en ter beloonii g voor een zoo grooien dienst zich ecnige privi legies verzekert. Wellicht hopen en kele Duitschers in hun hart, dat de Volkenbond hun een mandaat voor een dergelijke missie zal geven. Eiken dag verbeteren de vooruit zichten van Duitschland want el- ken dag wordt de positie van Lenin en Trotzky onhoudbaarder. Naar ver luidt, ziet reeds een deci der bevol king naar Duitschland uit, als de red der in den nood. En kan ons dit verwonderen? Integendeel, wanneer de geallieerden nog langer beraad slagen en correspondeeren zal dat deel der bevolking steeds aangroeien. „Steenkool is meer waard dan goud", heeft het EngMsche parle mentslid Brace, de leider der arbei derspartij. in een toespraak tot de mijnwerkers gezegd, waarin hij de mannen bezwoer de tegenwoordige kolenproductie te vermijden en Sir Auckland Geddes, de Engelsche mi nister van koophandel, heeft in het Lagerhuis verklaard dat het moeilijk zal zijn den Engelschen uitvoer te handhaven, en dat Engeland een bankroet tegemoet gaat als de kolen- productie niet wordt opgevoerd. Om steenkool draait de heele mo derne maatschappij schuarsohte aan steenkool beteekent verminderde productie, stilstand van handel en nijverheid, verarming, toeneming van de duurte, ontwrichting van heel het ingewikkeld maatschappelijk sa menstel. In Engeland worden de gevolgen van de verminderde kolenproductie door de staking der mijnwerkers reeds gevoeld, 't Treinverkeer zou inge krompen worden, de schepen zullen minder brandstof krijgen enz. Volgens de laatste berichten was er evenwel veel kans, da', door een compromis spoedig een einde aan de staking kwam. Twijfelt Foch aan 't welslagen van den Volkerenbond? Hij heeft tijdens zijn verblijf te Londen voor de overwinningsfeesten een interview met, een medewerker van de „Daily Mail" gehad, waarin hij gesproken heeft over den volgen den oorlog! Hij heel* den Engelschen den raad gegeven te zorgen gereed te zijn voor den volgenden oorlog en heeft o.a. gezegd „Gij moet zorg er steed i een voldoende hoeveelheid krijgsmaten- aal te hebben en dit vooral op de hoogte van den tijd te houden. D-- toe komstige oorlog toch zal vooral een oorlog van materieel znn.' Soldats. mères frangaues, entendez vous cela? roept de Fransche „Iluina- nité" uit de reehtsvredc, dc vrede van den laatsten der oor.rgen. is nog niet eens goed gesloten of de mannen, wier vak het is andere menschen te dooden. nemen reeds maatregelen voor de volgende bloednaden, welke hun reden van bestaan znn. Verspreid nieuws 'töptrodender raaoSionnalron in t?ufóschiand. De Berlijnsche oorrespondent van 't Alg. Hbkl. seint: Herhaaldelijk is er op gewezen, voor welko moeilijke problemen te genwoordig de Duitsche regeering ge steld is. Van de uiterste linkerzijde grijnst haar hot zwarte spook van communisme en radendictatuur, vol gens Russisch en Hongaarsch recept, aan. Van rechts bedreigt haar voort durend het gevaar, dat zij, door de officiereu van het oude regime ge deeltelijk aan het hoofd der rijks- weer te stellen, het Trojaanschc paard binnen de veste heeft gehaaid. Dat er iets broeit onder dc officie ren, die hun Kaiser niet vergeten en, hoewel zij door den obersten Kriegs- lierr van hun eed aan het vaandel ontslagen zijn, toch de oude dierba re rijkskleuren zwart-wit-rood niet ontrouw kunnen worden, stond reeds lang vast. Door de uitlatingen van den loslippig'»! heer von Stockhau- sen (men herinnert zich het inter view) werd deze zekerheid nog ver sterkt en ten slotte komt ritmeester, graaf von Bossewitz, hèt laatste greintje twijfel wegnemen. Het „Elserne Eskadron", een on derdeel der derde Kavullerie-Schüt- zen-Divisïon, onder commando van den genoemden graaf, was oorspron kelijk in Dalime bij. Jiiterbog onder gebracht en zou in de rijksweer wor den opgenomen. Het eskader verza melde zich Woensdag. de ruiters voorop, aan de Schiffbauerdainm on trok met wapperende zwart-wlt-roo- de vaandels Berlijn binnen naar de Moabiter-kazerne, waar een rond gang gemaald zou worden. Bij hot defileerai voorbij liet Bismarck Denk mal beval von Bassewitz de militai re kapel het „Heil dir im Siegor- kranz" tc spelen. De kapelmeester, met een echt republikeinse!» hart on der de rijksweeruniform, weigerde aanvankelijk, doch toon <le grafelij ke mond de zeer ongrafelijke woor den sprak: „Als er iemand Rikt, krijgt 1»ij zoo op zijn gezicht, dat hij niet meer kan opstaan!" werd alle te genstand opgegeven en schalden de koperen instrumenten met forse lie to nen hei keizerlied omhoog naar den diepblauwen Berlijnsclien hemel. Een veelzeggende glimlach speelde 's gra ven lippen, toen republikeinsche „Schutzleute" de Willielmstrasse ten behoeve der defileerende troepen af zetten. Dat was Woensdag. Donderdagmiddag, een troepenaf- deeling met lansruiters en officieren met getrokken degen voorop, een batterij veldgeschut, een veldkeuken, talrijke wapperende zwart-wit-roode vaandels door de Wühelmstrasse langs de ambtsgebouwen dor rijksre- geering. En, om de kroon op het werk te zetten, „die Wacht am Rhein". Waarschijnlijk hetzelfde „Eiserne Eskadron". Wat zeggen de regeei'ingsdeparle- menten over cleze provocatie? vraagt de „Vorwarls". De regeering zal waarschijnlijk hetzelfde zeggen als van de week, toen cle derde marine divisie de wacht betrok en ook de oude rijksvlag heesch: „Nu ja, het is te begrijpen, dat zij nog aan de oude vlag gehecht zijn en liet is gewoonte bij de marine de vlag te hijschen. als de wacht betrokken wordt". Maar kan men liet ook als een zuivere ge woonte bij de G. K. S. D. en onder af deelingetn beschouwen, wanneer waarschuwingen als de gevallen Vo gel, Marlóh, Stockhausen (om enke len te noemen) zijn voorafgegaan? Daar komt nog bij, dat de „Vor- warts" belangrijke medcdcelingen brengt, die hij reeds 22 Juli ontving, doch aanvankelijk voor overdreven hield en daarom niet publiceerde. Onder de officieren der G. K. S. D. worden voortdurend streng gehei me besprekipgen gehouden, van wel ke ieder wordt geweerd, die niet vol- Icomen betrouwbaar is. De manschap pen worden systematisch tegen de re geering opgezet. Zij worden er op ge wezen, dat een andere regeering wellicht beter voor hen zal zorgen. Ook zijn de woorden reeds gevallen: „Het is duidelijk, dat 't met deze re geering op den duur niet gaat". Dat alles in verband met hetgeen het „Eiserne Eskadron" zich veroor looft in de hoofdstad van liet repu- blikeinsche Duitschland te doen, j maakt de waarschuwing tot de re geering niet overbodig: Tua res agi- "Ur (Uw belang staat op het spel.) ZWARTE TROEPEN IN .RIJN LAND. Uit Berlijn wordt geseind: De Fransclicn beginnen steeds meer zwarte troepen te gebruiken voor de bezetting van het Duitsche Rijnland. Het 2e en öe Fransche koloniale regi ment zijn uit Marseille overgebracht naar Elzas-Lotüaringen, waar zij de grenswacht tegen Duitschland en de bezetting van de West-Rijnsche brug genhoofden overnemen. Ook in het bezette Badische gebied Van het brug- gehoofd van Kehl zijn de laatste 3 dagen uitsluitend versche zwarte ko loniale troepen aangekomen,' terwijl alle Fransche troepen welke tot nog toe daar de bezetting uitmaakten «ar Frankrijk zijn vertrokken. DE UITLEVERING DER GEÏN TERNEERDEN. De Opperste Poolsche Volksraad verzocht den Pruisiechen minister van BinneMand- sche Zaken, de Poolsche geïnterneer den in Pruisen voornamelijk in Sile- zië, spoedig en ztyider uitstel vrij te la ten en naar hunne woonplaatsen te doen terugkee-ren. Daartegenover zal ook de Poolsclie regeering aile Duit t=che geïnterneerden vrijlaten. De Duitsche min. stelde in z'n antw. van Donderdag vast. dat in den iaal- slen tiid door de Poolsche regeering. ens de ingekomen berichten, dui zenden Duitschers van eiken stand werden geïnterneerd, terwijl slechts enkelen werden vrijgelaten. De Prui sische regeering is bereid tot onder handeling tot wederzijdsche vrijlating der geïnterneerden. DE ITALIAANSCHE SENAAT bracht minister Nitti hulde voor de krachtige houding van de regeering in verband met de 21-Juii-staking. EEN DUITSCHE GEDWONGEN LEENING, met uitstel der heffing ineens, wordt overwogen. Process iöggora don ex-kelzer Naar aanleiding van het debat in he.t Engelsche Hoogerhuis over den ex-keizer schrijft de Daily News: Lord Ctuaons rede heeft de klacht van het proces tegen den keizer weer een Ledriif verder gebracht. Wij maken uH de rede op. dat al moet de keizer terechtstaan en wilterechtstaan in Engeland, deze plechtigheid toch niet Londen zal plaats hebben, omdat dit 'n verstoring van ons openbaar le ven na zich zou slepen en aanleiding zou kunnen geven tot rumoerige uitingen van een of andere zijde. Men wil de zaak rustig afdoen in een o'. anderen achterhoek, zonder dat den beschuldigde gelegenheid zai worden gegeven onaangename tooneelen te veroorzaken. Waarschijnlijk zal het volgende, dat we te hooren kxugcr.. nu wel zijn. dat de keizer bij verstek zal terecht staan. ONLUSTEN TE MELBOURNE. - Ook in Australië heerscht onrust.Aan de Times wordt gemeld, dat te Mel bourne een lróep van 8000 gerepa trieerde soldaten, bij wie zich liet Janhagel van de stad aansloot, naar het regeeringsgrixraw irok en een on derhoud verlangde met den premier Luwson. De menigte drong het ge touw binnen en dreigde den minis ter naar buiten te halen. Lawson een- ter. kalm en onbevreesd, ging naar een venster en sprak de menigte toe. Toen echter wierp een of ander woesteling den minister 'n zwaren metalen inktpot naar het hoofd waardoor hij een diepe wonde kreeg. Dat was het sein voor verdere wan daden. De menigte drong het gebouw vertier binnen, vernielende ep plande rende. De politie wist haar te verdrij maar later ver enigden zich weer nieuwe benden op de straat, die ech ter door de co.litie ook toeu weer wer den uiteengedreven. Duciitige sla gen werden uitgedeeld en de zieken huizen zijn gevuld met gewoede»». UIT HONGARIJE. De Telegraaf ontvangt een brief uit Wenen, waar in gezegd wordt, dat ieder oogenblik verwacht kaï: worden dat Bela Kui» voor Szamuely zal moeien wijken Szamuely hangt nihilistische begin selen aan. Blnnenlind HULDIGING KAPITEIN J. VAN VOLLENHOVEN. De Pari.sche Hbld.-berichtgever seint, dat onder eere-voorzitterschap van ministei Le brun zich in Frankrijk een comité uit de bevrijde streken heeft gevormd om de nagedachtenis te eeren van den gouverneur generaal van Indo China J. van Vollenhoven, onzen oud iand genoot, die kapitein was bij het regi ment Marokkaansche infanterie ex den 20sten Juli 1918 op het veld van :r is gestorven. Het comité stelt zich voor zijn graf, dat zich in het bosch van Retz be vindt, te herstellen en te onderhouden er een steen op te plaatsen, waar op de ideeön zullen staan gegrift, waaraan deze groote administrateur zijn leven wijdde. VIJF DAGEN GELOOPEN OM DEN EX-KEIZER TE ZIEN. F.en redacteur van het Persbureau Vaz Dias heeft te Amerongen zijnde een onderhoud gehad met een Duitschen jongen, die 5 dagen naar Ameron gen was kome?» loopen om den ex- Keizer te zien. De jongen, Franz Gaube. uit Duisburg, waar zijn stief vader stoker is, schijnt liet huis te hebben verlaten door een slechte be- ïondeling, die hij na den dood van zijn moeder ondervond. Hij besloot daarop den ex-Keizer te gaan opzoe ken en vertrok te voet van Emmerik naar Amerongen, een afstand, dien hij in vijf dagen aflegde. Hij kwam ontzettend gehavend op het kasteel aan, waar hij werd ondergebracht in het huisje van Peters den chauffeur den ex-Keizer. Na door den kei zerlijken lijfarts te zijn onderzocht, werd hem toegang tot het kasteel g-e- geven, waar o.a. de ex-Keizer en de ex-Keizerin zich met hein onderhiel den. Op de vraag hoe de Keizer er uit. ^ag, antwoordde de jongen, dat hij den indruk maakt van een grijs aard van 60 of 70 jaar. D°or z'in haard en zijn gebogen houding is hij bijna geheel onherkenbaar gewor den. Bij het gaan steunt hij voort durend op een stok. Na een week op het kasteel te neb ben vertoefd, heeft de jongen door bemiddeling van de politie onderdak gekregen bij een der inwoners van het dorp, totdat hij naar Duitschland kan tcrugkeeren. De ex-Keizer wil den jongen in een kinderinrichting le Berlijn, waarover hij nog steeds het beheer heeft, laten opvoeden Thans heeft de Amerongsche politie een schrijven aan den stiefvader go- richt, waarin zij dezen verzoekt zijn toestemming hiertoe te geven. Doet de vader dit, hetgeen zeer waarschijn lijk is, dan zal de jongen binnen en kele dagen naar Berlijn worden op gezonden. Dc berichten over het ziekzijn van den Keizer en de Keizerin zijr. schro melijk overdreven. Benige dagen go- leden heeft de ex-keizer de kamer moe ten houden tengevolge van zijn wor kwaal, doch thans maakt hij wedet eiken dag zijn wandeling door het park. Sinds December heeft hij het kasteel niet verlaten. Hij heeft rich a! dien tijd beziggehouden met hout hakken. Een van de bewoners van het kasteel verzekerde dat ófc ex- Keizer sedert zijn aankomst hier reeds 30(10 hoornen heeft gehakt on gezaagd, hetgeen zeer zeker voor zijn physiek welzijn pleit. De ex-Keizerin lijdt gelijk men weet, aan een hart kwaal, dio elk oogenblik een ongun stige wending kan nemen en die haar nu en dan noodzaakt do ka mor te houden, doch overigens bestaat ei geen enkele reden om aan te nemen dat haar toestand bezorgdheid wekt EEN UITBR E K ERSGKsC H L DE NIS. Men meldt uit Eist aar. de Msb. De gemeentepolitie heeft ge vankelijk naar Nijmegen overge bracht een individu, die er zijn werk maakte, op de „zwijntjesjachl" te gaan. Het voorbeeld van den uiibre- ker van dezer dagen, had n.l. aan slekolijk op hem gewerkt en verlan gend naar de vrijheid, had ook hij zich aan het graven gezet. Een onder- na rdsche gang onder de fundamen ten van het arrestanten'.okaal loor, zou hem in staat stellen te ontvlunh ten. Hij had echter huiler de plet- tendheïd van de portierster gerekend want deze had. lucht krijgenr. van 's mans plannen, haar zoon gewaar schuwd, die zich in huis bevinden den kostganger met een knuppel aan den rand van dentunnel aan den bui tenkant van het gemeentehuis plaats te. Onzen uitbreker werd daarop >-e kend gemaakt, dat de miiste poging ontvluchten hem een slag op den schedel zon bezorgen, weshalve hij heel zoetjes weer terugkroop en in het arrestantenlokaal arriveerde. De inmiddels gewaarschuwde politie leg de het heerschap daarop de bceien aan en deed het gat, da', hij gemaakt had, dichtmaken. De portierster van hut gemeentehuis vertrouwde eeliter, ofschoon de man nu geboeid was. de zaak nog niet, en plaatste stilletjes, op het intusschen gedichte gat een plank met een paar emmers, opdat, wanneer hij er in zou slagen zijn boeien te verbreken en weer aa:> het graven te gaan, om langs denzelfden weg te ontvluchten hij door het ge raas, dat het vallen der emmers ver oorzaken zou, niet aan de aandacht zon kunnen ontsnappen. En jawel, tegen middernacht werd gerammel van emmers gehoord en had sinjeur, toen men ter plaatse kwam. zijn bo- i-nkleeren reeds op de binnenplaats liggen. Bijtijds echter had men hern weef ontdekt on in verzekerde be waring gesteld. Nu we geregeld dergelijke uitgesla pen gasten onder liet gemeentehuis krijgen, zullen de vloeren wel spoedig zoodanig gemaakt worden, dat er van het maken van onderaardsche gangen cl geen sprake meer zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5