Boiteniankli Overzicht verkregen ten slotte in deze afdeeling den den prijs door met vijf eersten en zes gelijk te winnen van v. d. Velde Dijkstra. In de eerste afdeeling verloren v. d. llej de—Lahaise in den tweeden omloop na spannenden strijd-tegen Rijpma—v. d. Korf met onderstaan de cijfers: v. .1. lleyde c.s. 08284808482 Rijpma c.s. 82868280848 Aangezien pariuur 3 v. d. Laan - Grenzenberg niet tegen partuur 4 BroersmaWinkler bleek apgewas- sen t-n met vijf eersten om twee en zes om twee verloor, bonden Rijpma- v. d. Korf den strijd aan tegen BroersmaWinkler om den eersten prijs en bleek eerstgenoemd partuur he-. niet legen de kaatscapaciteiten van Broersma te kunnen bolwerken, welke speler het publiek vergastte met tal van Hercuksslagen, o.a. ecn van 48 M., voorwaar een kranige pretatie. Hic-r:nder het verloop van d^n wedstrijd: Broersma c.s. 8 8 8 8 8 6 8 Rjjpma c.s. 4 2 2 0 0 8 2 De totale uitslag van den wedstrijd is alzoo: le aldeeling: le prijs: Broersma— W inkier. 2e pr,js: Rijpmav. d. Korf. 3e pr.'.js: v. d. lleydeLaliaise. 2e afdeeling. le prijs: GcertaëUra— Gerbronda. 2e prijs: Woudstra—dc lioer Jr. 3e prijs: Postma—v. d. Meer. De voorzitter, de heer A. F. de Boer, overhandigde daarna met een toepasselijk woord de prijzen, die be stonden uit kunstvoorwerpen, mei de i .wenscb, dat Frisia nog dikw ijls aan dergel ijken wedstrijd onder be ter c weersomstandigheden zal mogen sp.len. Tevens werd een aanmoedi gingsprijs uitgereikt aan den 13-ja'i- gèn de Boer Jr., welke speler, on danks zijn jeugdigen leeftijd, geloond heelt de kaatssport met succes le be- oeienen. Verder verwierven Bi o n s- ma in de eerste en Woudstra in de tv. cede afdeeling den varsten boven- slag-prijs, respectievelijk met 48 en 45 M. Alhoewel geen tulrijk publiek waf opgekomen, wat natuurlijk we gens bet slechte weer niet te verwon deren was, kan Frisia toen met ge noegen op haar eersten wedstrijd te rugzien. AtMetiek. WEDSTRIJDEN VAN „VLUG EN LENIG „Vlug en Lenig" h.eid Zondag op hetQuick-terrein athleliek- wedstrijden. Aan hei „Maandagoch tendblad' ontieeuen we dc volgende uitslagen: u 1. 100 M. hardloop en. Beslis sing: 1. A. E. Heyncmann (V. en g.) 11 1/5 sec.; 2. G. J. H. Hopmans (U. V. V.), 11 3/10 sec.; 3 B. Verwaai (V. en L j, 4. L. van Randwijck (V. en Lenig). No. 2. Verspringen met aanloop (Ned. record A. E. Heynemann 6.90 M.). Kampioenschap van Nederland: 1. A. E. lleynemann (V. en L.) 6.82 M.; 2. Brouwer (Rapiditas) 6.35 M.; 3. P. N. Sint (W. F. C.) 6.20 M.; 4. J. Blankers (B.-Wit) 6.12 M. No. 3. 110 M. hordenloop (Ned. re cord O. F. van Rappard l6£ sec. Be slissing: 1. O. E. van Rappard (V. en L.) 16 4/5 sec.; 2. J. J. Petri (Haar lem) 16 4/5 sec.; 3. P. T. Boomsma (Blauw-Wit). Door dit resultaat is O. li. van Rappard kampioen van den Z.-H. A. B. No. 4. Polssloklioogsjiringen (Ned. Record R. Prins 3.40 M.): 1. P. N. Sint (W. F. C.) 3.20 M.; 2. S. van Duyn (Spartu) 2.80 M.; 3. A. P. van Kempen (V. en L.) 2.70 M. No. 5. 1500 M. voor Nieuwelingen (Ned. record Jac. lveysor 4 min. 17 4/5 sec.; 1. A. B. Tliape (U. N. S.) 4 min. 47 .3/5 sec.; 2. J. Ernsk, (V. en L.J 4 min. 49 4/5 sec.; 3. J. Pielage (Haarlem). No. 6. Speerwerpen (Ned. Record M. M. v. d. Linde 49.44 M-): 1. A. van Aken (Sparta) 39.78 M.; 2. O. van Rappard (V. en L.) 37.37 M.; 3. P. N. Sint (W. F. C.) No. 7. 800 M. met voorgift (Ned. Record J. Grijsseels Jr. 2 min. 2 4/10 sec.); 1. A. Paulen (Haarlem) 50 M. in 2 min. 4 sec.; 2. S. Eniun (V. en L.) 25 M. in 2 min. 15 4/5 sec.; 3. V. Ettinger (Xerxes) 50 M. No. 8 Estafette 4 maal 400 M. (Ned. Record Vlug en Lenig in 3 min. 52) sec.): 1. Vlug en Lenig I (Den Haag) 3 min. 50 sec.; 2. Haarlem 3 min. 51 1/5 sec.; 3. Vlug en Lenig II 3 min. 52 2/5 sec. No. 9. Hoogspringen met aanloop (Ned. Record W. C. Best 1.80 M.): 1. W. C. Best (B.-Wit) 1.65 M.; 2 .A. T. Boers (V. en L.) 1.60 M.; 3. J. J. Petri (Haarlem) 1.55 M. No. 10. Veldloop over 3500 M. 1. J. L. Postma IV. C. S.) 16 min. 11 sec.; 2. J. S. Wesseling '(idem); 3. P. de Boer (V. C. Si 4. A. A. Bruvncl (V. en L.) WEDSTRIJDEN TE HOORN. On de den 27 dezer gehouden atiile- tiek-wedstrijden der H. V. V. Hol- landia te Hoorn, heefi de pas opge richte „Haarleroeche Athleiiek Club zes successen kunnen boeken, Od 100 AI. hardloonen voor nieuwe- lirgen. zijn le en 3e priis respect, be haald door de heeren D. Isselman en G. Zwaan. Met het nummer polsstok hoog springen verwierf de heer J. Douzon. den 3den prijs. Od de nummers hoogspringen mei aanloop en speerwerpen behaalde de heer D. Vring resp. den 2en en 3en Prii6. Tenslotte werd met de estafetteploeg bestaande uit de heeren Jpü. v. d Schaar. G. Zwaan. J. Vrecm, er D. Isselman de 3e prijs behaald. het ten slotte steken bleef, terwijl de 1 rechter wielen een eind in den slap pen bodem bleven staan. Ongelukken hadden liierbij 'niet plaats. Onder lei ding van luitenant Pelsman weid hot toestel over een aantal planken en balken verder gesleept naar een drogere plek op het terrein. Het zou in de groote loods van de tentoonstelling worden onderge bracht. Biijartan. BILJARTWEDSTRIJD. Door twee der beste spelers van „Voorwaarts", uit Haarlem, en „De Kastanjeboom" uit Heemstede, is een wedstrijd uitgeschreven over 1000 ca ramboles. De vorige week zijn de eerste 500 gespeeld in het clublokaal van „Voorwaarts", waar Heemstede met 500*15 won. Heden, Maandag avond, wordt de tweede helft gespeeld in café „De Kastanjeboom" te Heem stede. lawn-Tennis De laatste week Li het tennisweer al zeer ongunstig geweest en niette genstaande dat, heeft men de invita tiewedstrijden. die on de particuliere baan van de familie Kesting te Over- veen gehouden ziin, od drie finales na af kunnen spelen. Van de verschil lende dames en heeren. die aan be- Uoeld tournament hebben deelgeno- imen noemen we slechts mej. Kes ting. mej. Carp. mevr. Mollerus. mej. tAment. mej. v. Lutterveïd. mej. Le febvre en de heeren Laan. Mendeg de Leon. v. Beugen Bik. Kesüng, Molle rus. Klinkhamer, v. d. Heuvel Rijn- deis. Kervel «.a. Het was jammer, dat mei. v. d. Heuvel Rijnders. die wel ingeschreven had. zich tenslotte moest terugtrekken. Over het algemeen is er 2eer goed Kcsoeeld. en dat men kans heeft «e- i. od een der dagen 13 partijen od één baan te verspelen, getuigt van een *er goede leiding. Van de heeren-single en heeren- double zijn de finales verspeeld; van de dames-single, dames-doüble en ge- mengd-double moet dit nog gebeu ren. In de finale dames-single zullen uitkomen mej. v. Beugen Bik tegen mej. v. Lutterveïd; mej. Carp trok zich na den eersten dag terug om in Noordwijk te spelen. In de finale gemengd dubbel komen uit mei. Kesting en de heer Kervel egen mei. Ament en den heer v. d. Heuvel Rijnders. Vooral deze partij belooft zeer spannend te worden, daar de beide parturen ongeveer van gelijke kracht zijn. In het heeren dubbelspel waren jversöliillende even 6terke partijen, waarvan we slechts noemen Laan Mollerus Kesting—Klinkhamer, Oei—Keaveil en 'WelizelaarCarp. In de semi-finales speelden laatst genoemden tegen Kesting en Klink hamer en wisten zij ook te winnen in twee sets. niettegenstaande Kesüng en Klinkhamer bij een grooten ach terstand Jraai hadden opgehaald. De tweede semi finale ginu (usschen LaanMollerus en Oei—Kervel. Iri deze partij werd over het algemeen zeer goed spel vertoond. Laan'Mol lerus wisten in twee stes de meerde ren ito blijven. De finale! ging dus luöschen Carp—Wetzelaar en Mol leius—Liaan. 'In oen «ajaarstempei ratuur werd deze nartij Zondagmid dag verspeeld. Leek het in den begin ne. dat Carp en Wetzelaar de over- Ihand hadden, waardoor Bij in de e eiste set zelfs mei 4—2 voorkwamen, toch haalden Laan en Mollerus op er wisten de eerste set te winnen, In de 2de set viel vooral het schitterende spel van Laan op en werd ook deze door hen gewonnen, waarmede zij den eersten prijs in de.wacht sleep ten. In het heexea-enkelspel werden eveneens vele buitengewoon goede partijen verspeeld. Wetzelaar wist in de eerste ronde van Mendes de Leon te winnen in drie sets. waarbij laatst genoemde niet dat spel vertoonde, dat wij van liem verwacht hadden. Laan won in een bijna eind'elooze partij van Eilers. en speelde daarna buitengewoon goed tegen Kesüng. dien hil^eveneene versloeg. In de semi finale moest hij het in twee sets tegen Wetzelaar afleggen. Laatstgenoemde die o.a. in Rotterdam en Vlissingen zeer goed gespeeld had. Dlaatste zich door die overwinning in de finale. In de andere helft zaten de sterk ste spelers, o.a. v. d. Heuvel Rijn ders. Mollerus, Kervel. Klinkhamer en de Clercq. De finale werd door Mollerus bereikt, nadat deze achter eenvolgens gewonnen had van v. d Heuvel Rijnders, Klinkhamer, Ker vel en de Clercq. Vooral de partij jte gen Klinkhamer was buitengewoon spannend en viel eenst na drie sets de beslissing. De finale lusschen Mollerus en Wetzelaar werd door Mollerus ii twee sets gewonnen, waardoor hij de: eersten prijs won. Het is te hopen, dat deze gezellig! wedstrijden hel komende seizoen wc der gehouden kunnen worden en het weer dan een beetje meer medewerkt. Licktfaart. DE HANDLE Y PACE OP HET EL- TA-TERREIX. Het bericht dat Za- terdagmidag de Handly Page van Soes Ier berg naar het Elta-terrein •ou vliegen, had heel wat belang stel lenden naar de overziide van het IJ gelokt. Even half drie kwam het groote toestel gevolgd door een kleinere machine, in zicht en tegen drie uur landde de Handlay Page op het «enigszins drassige terrein, waarin We waren zoo golukkig reeds in ons nummer van Zaterdag een uit voerig verslag te kunnen opnemen van de woelige zitting der Duitschc Nationale Vergadering van Vrijdag raiddag, waarin minister Erzberger zijn onthullingen deed over DE HOUDING DER VROEGERE DUIT- SCHE REGEERING IN DE VRE- DES AANGELEGENHEDEN. Die onhullingen hebben in Duitschland een storm van verontwaardiging ter gen de All-Duitschere verwekt. De Duitsche pers geeft daarvan over vloedig blijk. Bijna alle bladen uitgezonderd natuurlijk de pers der All-Duitschers huldigen Erzberger Enkele staaltjes: De „Volks/te spreekt van een moreel*. tercciusi-. iling der vredes- faelemmeraars en zegt: „Ereburgers materiaal was zoo klemmend en ver pletterend, dat hij aanklager, rech ter en scherprechter tegelijk (werd. Hij hoeft niets meer of minder ge daan dan aangetoond, dat in Au gustus 1917 de rijkskanselier Mi cliaëlis den vrede verhinderd heeft rat angst voor de destijds almach tige Valerlandspartel en uit gebrek aan mood tegenover den dictator Ludendorff. Het „Berl. Tug eb)." schrijft: „Erzberger heeft niet op alle aan klachten geantwoord, tlie in den laatsten tijd tegen bom zijn inge diend, maar hij wist zeer handig uit de bank der beklaagden te treden en zelf de rol van au klager op zich te nemen. Men moet hem dankbaar zijn dat hij met koelboedige za kelijkheid in het wespennest heeft gegrepen en een beweging in de kiem versmoorde, die onafzienbare gevolgen had kunnen hebben." Do „Vorwarts" juicht de ontmas kering dei' Pangermamisten toe, en zegt: „Wij hebben hier te doen met een geval, hetwelk onvoorwaardelijk voor een te scheppen staatsrecht- bank thuis hoort." Ook worden natuurlijk met me deweten van Ei-zberger eenige nieuwe documenten gepubiceerd. Al lereerst wat DE BELGISCHE OUAESTlE aangaat. In aansluiting met de redevoering door Erzberger bi de Nationale Ver gadering gehouden, publiceer en de bladen een schrijven van den Pause lijken Nuntius te Munchen van 30 Augustus 1917, waarin op instigatie van den Kardinanl-Staatssecretalris naar de plannen der regeoring ten aanzien van de volkomen onafhan kelijkheid van Belgie en schadever goeding voor de in Belgié door den oorlog veroorzaakte schade ge vraagd wordt, en voorts naar de waarborgen voor politieke, econo mische en militaire onafhankelijk heid van België welke Duitscliland zou eischen. In aansluiting hiermede, puhli- ceeren de bladen ook het antiwoord van den toenmaligen Rijkskanseüer Micliaëlis van 24 September 1917 waarin deze verklaart, dat Duitsch- la,nd volgons den hearschenden staat van zaken nog niet In staat was, met de vvenschen van den Nunüus rekening te houden en een besliste verklaring omtrent de plannen der rogeering ten aanzien van België af te leggen, maar dat zij hoopt, binnen niet al te langen tijd den Nuntius hieromtrent nauwkeuriger te kunnen inlichten. Uit deze stukken blijkt dus, dat de Duitsche regeering hoewel dui delijk was, dat de vredeskansen daardoor zeer benadeeld werden - in vier weken geen kans gezien heeft om een bevredigende verklaring in zake België te formuleorem. Luden dorff, die ooit aangevallen partij was, heeft reeds een nieuw tipje van den sluier opgelicht. Hij zelf beweert on schuldig te zijn. Aan de pers deelt hij namelijk mede: Het schrijven van den nuntius Paccelli en liet antwoord van den rijkskanselier Michaels zijn mij eerst heden bekend geworden. Slechts bij aanduiding en onder geheimhouding werd einde Augustus of begin Sep tember aan do opperste legerleiding medegedeeld, dat Engeland in voe ling mot. ons trachtte te komen. Volkomen onafhankelijk hiervan werd mij begin Augustus op grond van mededeeltngen Uit pacifistische kringen bi het neutrale buitenland gemeld, dat Engeland thans een openlijke verklaring van Duitscliland inzake België wenschte. Ik meende dat beide gevallen op dezelfde aan gelegenheden betrekking hadden en betuigde in bedde mijn instemming met oen verklaring omtrent België., Er werden een reeks besprekingen gehouden over dc Belgische quaesüe waaronder de kroonraad van 11 Sep tember. In het verloop der onderhandelin gen kwam men tot. overeenstemming omtrent een formule inzake België. Eenige dagen daarop spoorde de rijkskanselier er toe aan, de openba re meening in het. vaderland en aan het front voor te bereiden op een sterke beperking der doeleinden ten opzichte van Belgie. Later heb ik den rijkskanselier öf staalssecretnjtfe v. Kühlmann ge vraagd, wat er terechtgekomen was van de beweerde Engelscho pogingen Ik ontving daarop een ontwijkend antwoord Ludendorff moet dus, als zijn voor stelling van zaken althans juist is, iets gevoeld hebben voor een schik king inzake de Belgisahe quaestie. Maar valt. onder „een sterke beper king van de (Duitsche) doeleinden ten opzichte van België" ook de van Duitscliland gefeisdhte toezeg ging, dat het Belgie geheel onafhan kelijk zou laten en schadeloosstellen? De aangevallen vroegere Duitfeohe rijkskanselier Micliaëlis heef ook reeds een verklaring van zijn standpunt in de pers aangekondigd. Ook wordt in de Duitsche pers ge publiceerd DE GEHEIME NOTA VAN DEN OOSTENRIJKSCIIEN MI NISTER CZERN1N AAN KEIZER KAREL over de dreigende militaire Ineenstorting en de noodzakelijkheid van een spoedigen vrede. Deze nota is van 12 A p r il 1917, dus ecnig e maanden voor 't beweerde vredes aanbod der Entente. In deze nota lezen we o.a.. „Het is volkomen duidelijk, dat het 'roe? onze militaire macht teneinde loopt. Als ik hieromtrent vele bij zonderheden vermeldde zou ik den tijd van Uwe Majesteit verspillen. Ik herinner U slechts aan het opraken van de grondstoffen der munitie-fa- bricatie, de volledige uitputting van het menschenmateriaal en voor alles aan de doffe vertwijfeling, die zich, voornamelijk tengevolge der onder voeding, van alle lagen der bevolking meester gemaakt heeft en die het verder verdragen van het oorlogsleed onmogelijk maakt. Een nieuwe win- /eldtocht is onuitvoerbaar, m. a. in den nazomer of in den herfst moet tot iederen prijs een einde ge maakt worden. Van het grootste be lang is het ongetwijfeld, nu de onder handelingen te openen, nu de vijand zich nog niet volkomen bewust is van onze uitputting. Ik kan niet nalaten, het ondei-werp te bespreken dat wan het grootste be lang is en waarop de volle nadruk van mijn bewijsvoering moet vallen, nl. het revolutie-gevaar, dat aan den horizon van geheel Europa opdaagt, dat, door Engeland ondersteund, de nieuwste strijdwijze vormt- Op onze Slaven zal die revolutie meer uitwer king hebben dan bij de bewoners van het Duitsche rijk; de verantwoording voor het voortzetten van den oor log is voor den monarch, wiens land alleen door den band der dy nastie bijeengehouden wordt, veel en veel grooter dan voor diengene, wiens volk zelf voor zijn eigen na tionale zelfstandigheid strijdt. Indien echter werkelijk bij ons of in Duitsohland ernstige onlusten uit breken, dan zijn deze onmogelijk ge heim te houden voor het buitenland en van dat oogenblik af zouden alle vredespogingen te vergeefsch zijn. Ik geloof niet, dat in Duitschland de toestand anders is dan hier; alleen vrees ik, dat men zich in Duitsche militaire kringen daarin bedriegt. De verantwoordelijke poliüci te Ber lijn ontkennen echter niet, dat ook Duitschland's kracht ten einde loopt Ook daar zou een winterveldtocht een binnenlandsche omwenteling ver oorzaken, die voor mij, als verdedi ger van het dynastieke beginsel, veel erger zou zijn dan een door den mo narch gesloten jgnvoordeeligen vre- Wanneer de monarchen der Cen trale mogendheden niet in de eerst volgende maanden vrede sluiten, don zal het volk dit doen over him hoof den heen en dan zullen de golven der revolutie alles weg spoelen waarvoor onze zonen en broeders thans strij den. Het Amerikaansche gevaar heeft den oorlogstoestand ongetwijfeld ver scherpt. Het is mis8cliien waar, dat er maanden voorbij zullen gaan voor dat Amerika een noemenswaardige strijdmacht op het oorlogstooneel kan brengen, maar de moreele indruk is voor ons ongunstig: de Entente krijgt hulp en heeft den tijd om daarop te waëhten. Ik hoop, en dit het eigenlijke zwaartepunt van mijn betoog dat Rusland/ zdj)n aanval/3krfacht vfcor ge ruimen tijd, misschien voor altijd verloren heeft. Todh verwacht ik een Fransch-Engelsdh, waarschijnlijk ook een Italiaansch offensief en hoop, dat wij. dit zullen afslaan Daarna moeten wij, voordat Amerika den militairen toestand weer in voor ons ongunstigen zin doet-veranderen een gedetailleerd vredesvoorstel doen en niet schromen zoo noodig, groote of fers te brengen". Voorts wees Gzernin er op, dat de duikjbootoorlog niet de verwachte re sultaten heeft opgeleverd en besloot: „Uwe Majesteit heeft onder mijn verantwoord al ijkheid «de vele pogin gen ónzer vijanden, om ons van on ze bondgenooten te scheiden, van de hand gewezen, omdat Uwe M. tot geen oneerlijke handelingen in staat is. Tevens heeft Uwe M. mij echter opgedragen, aan de staatslieden van het Duitsche rijk mede te deelen, dat het. met onze krachten ten einde loopt en dat Duitschland niet langer dan tot het emde van den nazomer op óns rekenen kan. Ik heb dit be vel opgevolgd en de Duitsche staats lieden hebben mij niet in twijfel ge laten omtrent het feit, dat ook voor Duitscliland een winterveLdtoóht mogelijk is". Uit deze stukken bl ijl kt dus, dat de Duitsche re geering in begin Septem ber geen ernst maakte met den vrede, terwijl d militaire toestand daa toch reeds maanden to drong. Zaterdag is opnieuw over deze aangelegenheden in de Duitsche Na tionale Vergadering gesproken. Ook nu was de zitting onrustig. De voorzitter van de sociaal-demo cratische fractie, Loebe, stelde voor de rede van Eraberger op staatskos ten te laten drukken en verspreiden, om aldus het Duitsche volk de waar heid te doeu kennen. Verder stelde Loebe voor, in band met de debatten van Vrijdag een VOORSTEL TOT INSTELLING VAN EEN HOOG STAATSGE- RECHTSHOF te behandelen. De onthullingen van Erzberger zul len nog wel verdere gevolgen heb ben, maar vooreerst kan men vol staan met het aannemen van deze twee voorstellen zoo zei hij. De Duitscli-nationale afgevaardigde Schullz-Bromberg bestreed dan het voorstel tot instelling van een staatsgereciitshof, omdat dit met het verloop der tegenwoordige debatten geen verband houdt. (Geweldig ra moer. Men riep: OngehoordSchaam teloos). „De rede van Eraberger mag alleen dan officieel verspreid worden als men dezelfde maatregelen ten op zichte van de rede van Von Graefe neemt." Ook dr. Heinze (D. Volkspartij) be streed de beide voorstellen. De president der vergadering, Feh- renbaoh, kondigde aan, dat de beide voorstellen van Loebe heden. Maan dag, in stemming zullen komen. D. Hugo'(De Volkspartij) vroeg de instelling van een onpartijdige com missie, bestaande uit historici, onder voorzitterschap van een erkend-be- kwaam jurist, om het materiaal te verzamelen en te schiften, dat noo dig is om een onpartijdig oordeel te vellen over de Duitsche oorlogspoli- tiek. /.ooiets is zeker gewenscht. t Duit sche volk heeft het recht de volle waarheid te weten. Heden, Maandag, wachten nog nieuwe verrassingen. Erzberger heeft 't voornemen nog een tweede rede te houuen! Over-duidelijk zijn deze quaesties over vredesaanbiedingen niet. Allereerst komt de vraag naar vo ren: was èr in 'dien tijd een vredesneiging bij Enge land (en Franluijk)? Uit de onthullingen van Erzberger zou men dit onherroepeilijk aanne- Ma&r 14 September van 't ge noemde jaar deelde de Engelsche pers mede: „Met betrekking tot het gerucht, In de wereld gebracht door een Hol- landsch blad en enkele Duitsche bla den, en volgens 't welk Engeland vre desonderhandelingen met Duiisch- land zou hebben geopend, verzoekt men ons van officieele zijde mede*te deelen, dat aan die geruchten elke feitelijke grond ontbreekt". 't Was toen evenwel in den tijd dat de Paus krachtig met zijn vredespo ging werkzaam was. Niet geheel on mogelijk is, dat van Entente-zijde verklaringen afgelegd zijn tegenover medewerkers van den Paus. In elk geval: licht is gewenscht! De staatssecretaris van buitenland- scte zaken in Duitscn Oostenrijk, Bauer, is afgetreden, wegens een mis. m-'k.ng zijner Italiaansche politiek. Als zijn opvolger wordt ernstig ge noemd Renner, de leider der Oosten- rijksche vredesdelegatie. Indien deze 't vredesverdrag teekent (nu zegt hij dit alleen te kunnen doen als de Entente belangrijke concestsies toe staat) zal hij wel genegen zijn zoo'n benoeming aan te nemen. Na de Duitschers en de Oostenrij kers de Bulgaren! De Bulgaarsche vredesgedelegeer- den zijn nu ook te Parijs aangeko men. Juist Vrijdag had de opperste raad der Entente de ontwapeningsbepalin gen voor Bulgarije vastgesteld. Het gehee'e Bulgaarsche vredesverdrag zal dus nu wel spoedig klaar zijn. Vorspreid nieuws EEN VERRADER VEROORDEELD. Uit Parijs wordt geseind De ver- radfi Richard, die tijdens de Duitsche bezetting van Rijsseï, de Franschen aanwees, die aan geallieerde soldaten huisvesting verleenden, is ter dood veroordeeld. Onlusten te Luik. IJit Brussel wordt geseind Tengevolge van een incident, waar van de oorzaken nog niet nauwkeu rig zijn vastgesteld, is er Zaterdag te Luik voor het Hotel Schiller een waar oproer uitgebarsten. Een kell- ncr uit een café, een Fransch gede mobiliseerd soldaat, moet door den zoon van den eigenaar van genoemd hotel zijn afgeranseld, waarop bur gers, vergezeld van soldaten, het ho- tcï totaal hebben geplunderd. Al de meubelen werden op strar.. gesmeten en in brand gestoken. De politie stond er machteloos te- mover. Het gerucht gaat, dat de Fransche kellner reeds Bezweken zou zijn aan de gevolgen van de mishan deling. Cavalerie moest tu'sschenbeide komen om de straat vrij te maken. De hoteleigenaar loste i evolverscho- ten en de gendarmes schoten even eens hun karabijnen af. Er zijn ver acht-idene gewonden. Het geheele ho tel is overhoop gehaald. De kelder weru geplunderd. Den geheelen nacht duurde de opwinding voort. DE BELGISCHE ACTIVIST Ra fael Verhulst, een bekend letterkun dige, is tot 3 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. FINLAND. Tot president der Finscbe republiek is gekozen prof. Stuhberg. GEEN OPSTAND IN KROATIë? - De Servische legatie te Parijs spreekt de berichten over een opstand in Kroatië tegen. DE VOLKERENBOND. De Zwit- sersche deskundigen-commissie heeft zich met algemeene stemmen op twee (soc.) na verklaard voor deelneming aan den Volkenbond. GRAAF KAROLYI. Volgens een bericht in de „Voss. Zellung" is graaf Karolyi, die met gravin Karolyi op reis was, door de Tsjecho-Slowakische militaire politie aan de grens gearres teerd en onder geleide naar Prang gebracht. Men heeft een onderzoek ingesteld naar het doel van Karolyi's reis. STAKING OPGEHEVEN. De staking in de haven van New-York is geëindigd. Binnenland VLAGGEN TE ZAANDAM. De kerkvoogdij der Néd. Hervormde ge meente te Zaandam heeft tot den ge meenteraad aldaar een adres gericht met het verzoek op nationale feestda gen de vaderlandsche vlag op de Oostzijde der kerktoren te mogen plaatsen. De quaesüe is nl. dat bedoelde toren, die niet op maar naast de kerk is gebouwd, bet eigendom is der bur gerlijke gemeente. Toen dan ook in Zaandam de S. D. A. P. het bestuur in handen nam en gebroken wprd met de gewoonte om op nationale feestdagen de drie kleur te laten wapperen, bleef ook van dezen toren de vlag weg. De kerkvoogdij beeft nu het besluit genomen voortaan weer op de natio nale feestdagen de vaderlandsche driekleur van haar kerk te laten wap peren en vraagt nu in haar adres van den toren gebruik te mogen maken. DE MOORD TE EINDHOVEN. De vrouw van den onlangs te Eind hoven door een revolverschot om het leven gekomen heer Van Aalst, welke vrouw verdacht van poging tot moord in voorarrest werd gesteld, is thans, wegens gebrek aan bewijs, in vrijheid gesteld. 120.000 KALKEIEREN zijn te Lei den in beslag genomen, omdat ze op geslagen waren yoor speculatieve doeleinden. Ds bonding der regeeringsambtenaren. E«n circulaire van den ml. alster vaa blnnstilandsoh» sakso san ds smbtenarsn. Ds rsflesring waarschuwt 't Post. sn Tolsgraafperso» nasi tegen staking. De volgende circulaire zal worden gericht tot de hoofden van takken van rijks dienst „Di de laatste weken wordt een actie voor salarisverhooging van rijksambtenaren gevoerd, waurbij voornamelijk van de zijde van een gedeelte van het personeel der poste rijen en telegrafie, in meer of minder bedekte termen wordt gedreigd inet werkstaking, wanneer niet aan alle rijksambtenaren van 1 Juli j.l. af sala risverhooging wordt gegeven. Dit ver- langen is voor verwezenlijking niet vatbaar, omaut de salariscommissie ruet het ontwerpen der regeling voor de ambtenaren in het algemeen niet gereed is. De regeering ziet zich ver plicht, er met den meesten nadruk op te wijzen, dat van ambtenaren in het algemeen en van die, werkzaam bij een dienst van openbaar verkeer in het bijzonder, het bevorderen van of deelnemen aan oene staking bij een tak van 's rijks dienst, niet anders kan worden opgevat dan als een ver grijp tegen het algemeen belang. Git belang eischt altijd, doch that ongetwijfeld in zeer nijzondere mate, dat landbouw, handel en nijverheid zich ongestoord kunnen herstellen van de schade, die ïaraan door den oorlog is toegebracht. Dientengevolge doen zich de eischen van de nieuw be gonnen vredesperiode nergens meer gevoelen dan bij de bedrijven als het bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie door niets wordt het belang van het gansche -Nederlandsche volk meer geschaad dan door het stopzet ten van of het te kort schieten in plichtsbetrachting bij dit bedrijf. De regeering is cr zich volkomen van bewust, dat de salarissen der rijksambtenaren verbetering behoe ven, doch zij weet evenzeer, dat door de maatregelen, die de laatste weken' met betrekking tot dc wijze van uit- keering van den duurtebïjslag en d' minimum zijn getroffen, met naniu voor de gehuwden, niet onaanzienlij ke verbetering is aangebracht. Verder wordt door de van 1 Juli af in te voeren gewijzigde indeeling der gemeenten in salaris-klassen voor de mhtcnaren ten plattelande het sala is reeds vanzelf merkbaar verhoogd. Of en in hoeverre de toestand van 's rijks financiën toelaat daarenbovei nog iets voor de ambtenaren le doen, maakt nog een punt van onderzoek uit. Doch ook afgescheiden hiervan vertrouwt de regeering, dat de ambte naren zich te welbewust, zullen zijn van de op hen rustende en vrijwillig door hen aanvaarde verplichtingen, om zich aan het algemeen belang te willon- vergrijpen Uit het bovenstaande volgt tevens, dat de regeering voor eene bedreiging met staking of voor verdere actie n H wenscht uit den weg te gaan. Inge volge het ter zake in den raad van ministers genomen besluit noodig ik u uit een en ander ter kennis te brengen van do tot uwen tak van dienst behoorende ambtenaren. De "tijdelijke voorzitter van den Raad van Ministers, RUYS DE BEERENBROUCK. 's-Gravenhage, 26 Juli 1919. D» Ambtenaren-organisatie» 1-Iet hoofdbestuur van den Cenlra- len Ned. Ambtenaars Bond behan delde Zaterdag in een buitengewone vergadering o.m. het ingekomen zoelt van den CentraJen Bond vnn Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel om te komen tot samenwerking. Besloten werd het hoofdbestuur van den C. B. P. T. T. uit te noodi- gen tot een samenspreking ten einde tot overeenstemming tc kunnen ko men ten aanzien van een plan van actie, waaraan in hoofdzaken de punten door het hoofdbestuur den C. N. A. B. voorloopig werd er vastgesteld. Het bestuur der Centrale van Ver- cenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst heeft do besturen van de ove rige centrale organisaües, die Rijks personeel organiseeren, uitgenoodigd tot een samenspreking op 29 Juli te Amsterdam, ten einde samenwerking to verkrijgen bij de te voeren salaris actie. TANDHEELKUNDIGE HULP VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, heeft do directie der spoorwegmaatschap pijen verzocht te willen overwegen, of geen termen aanwezig zijn de vrije genees- cm heelkundige behan deling waarop het personeel volgen de bepalingen van het reglement dienstvoorwaardc-n recht heeft, uit te breiden tot volledige vrije tandheel kundige behandeling, indien de be- I ambten dit voor zichzelf noodig ach-'J ten, of do geneesheeren der Maat schappij specialistenbehandeling voorschrijven. Tegemoetkoming aan dezen wensch is ook in het voordeel der Maatschappij waar de ervaring leerde, dat een goed onderhoudeji ge bit voor het behoud der gezondheid van zeer groot belang is. DE WEERKRACHT VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. De Nederlandsche Vereeniginft I „Ons Leger", de Koninklijke Neder landsche Vereeniging „Ónze Vloot" en de Vereeniging „Volksweerbaar heid" hebben liet voornemen een tweedaagsch Nationaal Congres te organiseeren voor de weerkracht het Nederlandsche volk. Voorloopig zijn daarvoor bestemd 19 en 20 Sep tembör 1919. De grondslag van dit congres moet zijn de gedachte, dat Nedorland zijn nationaal en onafhankelijk volksbe staan moet en ook wil blijven hand haven en dat daartoe noodig is een behoorlijk uitgeruste en geoefende weermacht.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6