fliafiiems Dagblad SoiieniatÉcii Overzicht TWEEDE BLAD. Woensdag 30 Jolt 1119 Bvfeïi mogen de AU-Duit&chers en iïun wenden wat lucht happenl 'Voor leemi hort poosje is de ontlhuMugen- etroom tot stilstand gekomen. Maar nieuwe stroomen zijn toegezegd! Als we nu nagaan wat er in de laatste dagen onthuld is. komen twee gedachten naar voren: Ten eerste. dfii'Eerzherger met zijn beweringen te yer gegaan is. Hij sorak yon een En- geisch vredesaanbod, terwijl positief 'gebleken is dat alleen het antwoord var. Engeland op de vredesvoorstel len van den Paus bedoeld kan zip». Alzoo beslist geen aanbod! Maar toch bleek uit dit Engelsche stuk wel, dat d? Entente niet geheel afkeerig van vrede was. En nu dit is de tweede gedachte is het juist de fout van dc vroegere Duitsche regeeoing, dat jij zich tegenover die vredesgene-tgd- ihekl scherp gezet heeft, door haar overwinningsgedachten. De rijkskan selier. Michael is hoeft blijkbaar niet. ikunnen oDtornen tegen 'den geest in bet Duitsche groote hoofdkwartier, waar Hindenburg en Ludendorff ze gden. die België niet geheel vrij wilden laten. liaar dit i6 dan ook de oorzaak ge worden .dat de Duitscliers. die in 1917 aos een ecrvollen vrede hadden kun nen sluiten, nu zich aan een opgeleg de» vrede hebben moeten onderwer pen. Maar.... zou er in Duiischland ook f-jo getoornd ziin tegen Michael's als Duitsclüand den oorlog gewonnen bad'? Dan zouden de All-Duitschers in het land wel de eerste viool zijn bliiven spelen en hadden de stemmen der critxek niet gehoord mogen wor den. Eraberger, die de zaak Dinsdag weer In de Duitsche Nationale Vergadering besprak, ontkende, dat hij een indis cretie begaan bad inzake de publicee ring van' de nota van Czernin. Hij verklaarde, dat de noto het eerst ge publiceerd is door de Rheinische Westph. Zeitüng, een blad, dat in nauwe relaties stond' met 't Duitsche hoofdkwartier. Het verdere debat over de onthul- licgsquae-stie was Dinsdag niet van be Er werd gestemd over een door de ingediende motie ran wantrouwen tegen de huidige re- teering. De mode werd verworpen. Te" ;en stemden de sociaal-democraten en iet Centrum, vóór de rechterzijde, erwijl de democraten zioh van stem- ïing onthielden. Daarop spraken de haar vertreu in de regeering uit. Met'de stemmen der belde regee- werd besloten 'de rede, ie Erzberger Vrijdag heeft gehouden, doen aanplakken. Het voorstel der achterzijde om ook andere redevoe- ingen te laten drukken, werd ver worpen. Maar zou Erzberger in zijn rede liet eerst de noodige correcties aan- trengeu 1 De Oostenrijkers blijven mopperen 't ontwerp-vredesverdrag. De lei- der delegatie Renner heeft een in 't licht gegeven, waarin deze nog eens nader geformu- eerd worden. Voorts wordt de hoop gesp roken, dat de eischen nog ver zullen worden. De Volkeren- »nd zal hier zoo zegt Renner linnenkort goed werk kunnen doen. Ten slotte verklaart Renner: „Zoo zullen wij ook naar buiten inzen goeden naam herstelten en ons lie mate van achting en invloed ver- welke noodig is om ons alle van het vrije wereldver- te doen genieten, Deze hoop zou worden, wanneer de Volkenbond aan de verwachtingen voldoet of het weigert ons bestaansrecht e erkennen". De zon van Bela Kun i9 aan het da- en, Uit Ween en wordt geseind: „Tengevolge van de nederlaag van iet Roode leger is de positie der Hon- ;aarsche radenregeering zeer ge- Heden vervoegde zich een en Hongaarsch volkscommissaris bij vertegenwoordigers der Entente te eu stelde voor, onderhande aan te knoopen, die het vreed ame terugtrekken der radenregeering Ji de instelling van een nieuw regi- te in Hongarije ten doel hadden. Dit oorstel werd door kol. Cunningham aar Parijs overgebracht". Wo herinneren er aén, dat de En tente als eisch voor vredesonderhande lingen mot Hongarije stelde, dat de regecring van Bela Kun aftrad. Daartoe» zal 't nu blijkbaar komen Bela Kun die mat veel misbaar een offensief tegen Roemenië opende, is dus al gauw met de kous op den kop thuisgekomen i Verspreid nieuws GNCrEWENSOHTE GASTEN. Eenige oud-bewoners van het gehucht Cerentjo onder Comme3 (In België) keei'den dezer dagen naar hun ge hucht terug, ten einde den opbouw van hun vernielde woningen te begin nen, Daar aangekomen werden zo overvallen door een bende gewa pende Annamieten, die in dienst der Engelschen in het verwoeste gebied werkzaam zijn. Na een heftig govecht tusschen de Belgen en Annamieten werden do laatsten verslagen en op de vlucht gedreven. Een dergelijk voor val had plaats te Houthem. De bewoners van Commes" hebben daarop een bijeenkomst gehouden, waarin tegen de rooftochten der Annamieten werd geprotesteerd en hun terugzending naar hun vader land geëischt werd De minister van binnenlandsche zaken, de Broquevïlle heeft zich daar op (volgens „La Metropole") persoon lijk met dc quaestie bemoeid waarop door de Engelsche autoriteiten is geantwoord, dat er in totaal 100.000 Ghineezen in het verwoeste gebied werkzaam zijn en dat er 20.000 per maand naar hun vaderland worden te ruggebracht, zoodat het, zegt het genoemde blad vijf maanden duren zal voor we van dat „gespuis" verlost zijn. De minister heeft, daarop opnieuw op spoed aangedrongen, opdat de Belgen zoo spoedig mogelijk bevrijd mogen worden van deze „schoeljes", die het werk der opbouwing in het verwoeste gebied belemmeren. „Van je bondgenooten moet ie het hebben", zullen de Belgen denken. PRESIDENT VAN DUSSELDORF. Tot president van het regeeringsdis- trict Dusseldorf werd de meerder heidssocialist, Dr. Lande, in Elberfeld benoemd. HET KOLEN AH JN VRAAG STUK IN ENGELAND. De Times verneemt, dat de regeering feitelijk zich tegen nationalisatie van de mijnindustrie heeft verklaard. Dit besluit kan niet als volkomen definitief worden be schouwd eer de ministers de details hebben vastgesteld van het plan voor een toekomstige regeling, die zij aan het parlement zullen voorstellen, maar het schijnt tooli in elk geval wel vast te staan, dat het rapport van Sankey, dat voor nationalisatie is, geen grond slag van de ministerieele beraadsla gingen meer is. Het plan dat de re geering bezig is uit te werken berust op het rapport van Sir Arthur Duck- ham, waarin met behoud van den par ticulieren ondernemingsgeest in hooge mate een stelsel van openbare controle wordt verbonden. Het is echter al ge bleken. dal in verschillende opzichten de denkbeelden van Duckham onuit voerbaar zijn. De regeering neemt dus zijn denkbeeld alleen als leidende be- Sinselen, maar werkt in bijzonderhe- en het stelsel naar haar eigen op vatting uit. DE IERiSGHE QUAESTlÈ. In verband met de weigering van de En gelsche regoerlng om de Iersche quaestio voor .het reces te behandelen merkt de „Daily Mail" op, dat deze houding der regeering verkeerd is. De home rule-wet staat in het staats blad, het is duidelijk dat ze echter niet! kan worden in werking gebracht, zoo ais de zaken nu staan en een herzie ning moet dus plaats hebben. Van uitstel eener schikking kan echter geen sprake zijn. Indien men gaat uitstellen zou alle hoop op een Ier- schen vrede vernietigd worden. De re- geermg kan het verwijt van een woordbreuk alleen ontgaan door een beslissing te nemen over de te volgen politiek en dan de parlementszitung te verlengen, opdat die politiek in het Lagerhuis zal kunnen worden bespro- keu. Ierland kan niet wachten op bureaucratisch getreuzel. Volgens de „Daily Chron." zullen de jongere Unionisten pogingen steunen om nog tob een discussie over Ierland ï- het reces te komen. DE LEEUW. VAN WATERLOO. De socialistische afgevaardigde Po- !pin liad aan den voorzitter van den Belgischen ministerraad gevraagd, of het «een pas zoude geven, in deze omstandigheden, om den leeuw of het monument van Waterloo, welles hou ding als een uitdaging voor Frank rijk zou kunnen worden opgevat, om te keeren. zoodat hij zich naar hel Noorden kwam te keeren. De minis- tei heeft geantwoord, dat het monu ment van Waterloo een der grootste gebeurtenissen, van de nieuwe ge schiedenis sj mboliseert .n.i. den de- finitieven ondergang van het eerste keizerrijk, ën dat het geen vijandige beteekenis tegenover Frankrijk heeft en ook het Franscbo volk zulk een be teekenis er niet in xiet. Bovendien heeft het Frunsche leger, in welks rangen zich een groot aantal Belg» bevond, zich overdekt met roem in de veldslagen, welker middelpunt Waterloo was. Waterloo behoort zoo- Wil tot de geschiedenis van Engeland als tot die yap Frankrijk. Bovendien herinneren, andere monumenten in iden lande aan den zrooten oorlog, waarin, een eeuw later. Frankrijk, Engeland en België, ais bondgenoo ten. een gemeenschaDDOliiken. yijand hebben overwonpen. WAT DUITSCHLAND MET BEL- Glë VOOR HAD. De National Zei- tun# deelt mede, dat in Juni 1918 door de Duitscliers de volgende eischen omtrent België zijn opge maakt: „Opneming van België in het Duit sche tolsysteem. Rechtsgeldigheid in België voor alle op het oogenblik of later van kracht zijnde rijksbelasting en mono- poliewetten, voor zoover de Duitsche regeering dit verlangt Overneming door de Duitsche re geering van alle vertegenwoordigin gen van België in tol- en handelsaan- golegenheden tegenover derde staten. Uittreding van België uit de La- tijnsche Muntunie.Overneming der Duitsche wetten op de munt- en het bankpapier, invoering der mark- waarde in Belgiö en overdracht der functies van de Belgische centrale, die met de uitgifte van het bankpa- ju er is belast aan dc Duitsche Rijks bank. Afstand van alle aanspraken op schadeloosstelling door België. Erkenning van het ingrijpen van de bezettingsautorijeiten in de rech ten van particulieren. Vorming van een NaamL Vennoot schap ruet overwegend Duitsch ka pitaal, die de Belgische spoorwegen zal overnemen en toekenning van het onteigeningsrccht en tarief-vrij heid aan deze maatschappij". RIJNLAND. Uit Munster wordt geseind: in goed ingelichte kringen ver luidt, Qat de regeoring, naar aanle» ding van de besprekingen te Dussel- dorp besloten heeft bij de Nationale Vergadering een ontwerp in te die nen waarbij aan de provincies Rijn land en Westfalen autonomie wordt verleend. MACKENSEN zal niet naar Duitsch- ïand terugkeer en, maar in Hongarije blijven waar hij streng bewaakt wordt zoo wordt uit Berlijn ge meld. Staascisawi Dm ceuden kris on de Scha van den armen jongen. Te 's-Gravenhage had een conferen tie plaats, georganiseerd door de subcommissie „Opleiding voor de ko loniën" van de tentoonstelling Op voeding, van de jeugd ooven den ie-ex- pliehtigen leeftijd. Spreekster wua onze stadgenoote mevrouw M. Kooij- van Zeggelen. Titel van spreeksters lezing was: „De gouden kris en de Schat van den armen jongen", waarin de titels en samengevat va.n twee boeken van mevrouw Kooy, van welke twee boeken De gouden kris de Warhcit, De schat van den'•armen jongen de Dichtung bevat, doch die beide be trekking hebben op de toestanden in Zuid-Celebes. Spreekster vertelde, dat zij niet bj- hoorde tot hen, die vol idealen naar Indië vertrekken. Het land was haar vreemd en stond haar tegen. Zij kreeg heimwee naar Holland. Zij meent nu echter, dat zij dit heiniv (t moest krijgen om dat van den inlan der te leeren kennen, die een haiid- vol goeds meeneemt bij zijn vertrek uit zijn land om een dierbare bena ming aan zijn geboortegrond te be waren. Zij leefde vol vooroordeelen te midden van een kunst, die zij niet zag. Door den invloed echter van me vrouw van Kol en Ida Heyermans vooral werd zij als het ware wakker gemaakt en leerde zij haar omgeving zien. Zij kwam tot het besef, dat zij leefde te midden van veel zuiverder .vunst, dan zij in Holland ooit had gezien. En nu nog behoeft zij slechts de oogen te sluiten om het mooie In dische land terug te zien. En vast leeft in haar de overtuiging, dat iets ?vrst kunst is, wanneer er een rnen- schelijke ziel in leeft. Zij maakte in fndiè drie perioden door: terst die van onverschilligheid en egoïsme, vervolgens die van belangstelling en ontwaken en ten slotte die van willen ontvangen en geven. Komende tot haar onderwerp, gaf spreekster een korte beschrijving van den inhoud der boeken en van hun wording. Zij vond daarbij gelegen heid te wijzen op het kinderlijk ka rakter der bevolking van Soppeng, haar toenmalige verblijfplaats op Zuid-Celebes, op de onbedorvenheid der bevolking, die met goedheid zoo goed is te leiden en waarvan de la gergoplaalsten in intellect en onlSvik- kelingsgeschiktheid uitstoken boven de mensclien van hooger geboorte. Voorts vestigde spreekster de aan dacht op de aangeboren beschaving en wellevendheid der Boegiueezen Jiot volk te midden waarvan mevr. Kooy leefde), welke zij toeschreef aan hot feit dat alles bij dat volk is om geven door symbolen en plechtighe den, „De schat van den armen jon gen" geeft vooral het wezen van dat volk, dat schrijfster en liaar man, de civiel-gezaghebber van Soppeng, leerden kennen over de vorsten en de hoofden heen. Dat volk bezit den schat van ontwikkeling, die door de Westerlingen moet worden ontgon nen. En nu is de tijd voorbij dat de Ne derlandsche jongelui van Indie wis ten dat het een land is waar men vooruit kan komen. Er wordt meer en meer belangstelling gewekt door verbreeding van kennis. Van meer beteekenis echter is de zedelijke ont plooiing van de jonge mensclien, die naar Indiè gaan. Het gebrek aan eerbieu voor de vrouw is ontslaan voor 'n groot deel door 't pauperisme in Indiè en 't wantrouwen der bevol king. Ook waardeering van het min dere volk is onmisbaar. Ondergrond van de kennis omtrent Indië moet zijn ontwikkeling van hei zedelijk gevoel 1-Iet wantrouwen der inlandsche bevolking moet verdwij nen doordat wij een sterke jeugd naar Indië zenden met een open oog, een rein hart en een goeden wil. Op de lezing volgde de vertooning van een aantal lichtbeelden, in ver band staande met het behandelde en die door mevrouw Kooy met een en kel woord worden toegelicht Een kort dankwoord van den voor zitter besloot de conferentie. TUINBOL'WVAKONDERWIJS VOOR DE BLOEMBOLLENTEELT. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van be langhebbenden, dat bij voldoende deelneming in de maand October te Lisse een cursus ter opleiding van tuin bouwvakonderwijzers voor de bloembollenteelt zal geopend wor den. Om tot den cursus te worden toe gelaten moet men voldoen aan een toelatingsexamen, dat zal loopen over Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en kennis van de bloembollenteelt, voorts moet men den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt en een bewijs overleggen van min stens 4-ja.rige werkzaamheid in de practijk van de bloembollen teelt. De deelnemers aan dezen cursus zullen vergoeding voor reiskosten ontvangen. De lessen zullen worden gegeven op één of twee dagen per week op voop de deelnemers meest geschikte uren. Aanmeldingen moeten vóór of op 15 Augustus a.s. worden ingezonden bij den ujkstuinbouwleeraar te Lisse ic'n heer K Volkersz. BOND VAN INFORMATIE- EN IN- C.ASSO-BUREAUX. Onder voorzit terschap van den heer F. H. Smit, le Haarlem, hield de Algemeene Ne- deriandsche Bond van Informatie- en L'icH8so-Bureaux van den Midden stand, op 23 Juli j.l., in de bovenzaal van Krasnapolsky te Amsterdam, zijn jaarvergadering, welke werd bijge woond door 23 afgevaardigden ver- tègenwo rrligende 23 afdeelingen met 6913 leden. In deze vergadering werd het jaar verslag uitgebracht en het plan voor eer. reorganisatie, bedoelende centra lisatie van het Informatie- en Iocas- sowezen, in beginsel aangenomen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer K. Ci troen (Amsterdam) in ontvangst be dragende f2376.21, in uitgaaf f 2375.92 en sluitende alzoo met een batig saldo van ƒ0.29, werd ruet al- geineene stemmen goedgekeurd De aftredende bestuursleden, de hee ren A. J. Prins (Delft) en L. A. de Waal (Den Haag) werden herbe noemd, en in de plaats van den lieer A. H. Fikkert (Haarlem) die wegens drukke bezigheden, tot zijn leedwezen als algemeen secretaris had moeten bedanken, gekozen de heer T. Cre- bas (Haarlem). Tot leden der commissie tot na zien dea- volgende rekening en verant woording van het Bureau werden be noemd de heeren A. Bakels (Zand- \oort), F. Romburgh. (Leiden) en E. Kalkar (Amsterdam.!Verder werd de wenschelijkheid betoogd, dat, daar de t oorgenomen reorganisatie zooveel i grootere financieele offers van de aan gesloten afdeelingen zou eischen, het Bureau onder direct beheer van den Middenstand gebracht zou worden, waardoor de financieele lasten meer en beter verdeeld zouden worden. En kelen wilden reeds dadelijk pogingen daartoe zien aangewend, andéren. en in het bijzonder de voorzitter, wa- ren van meening, dat het hoofdbe stuur van den Middenstandsbond er zeker niet voor te vinden zou zijn, thans de zaken van het Bureau on der zijn beheer tc nemen, nu het zelf nog over zoo weinig financieele mid- delen kan beschikken. Nadat nog eenigen tijd gediscussi eerd was over het al of niet moge lijke van een dadelijk ingaande con- tributieverhooging, werd besloten, dat eerst de voorstellen van het be st uur zouden worden afgewacht, om daarna die contributie definitief te regelen. De voorzitter deed hierop de toezegging, dat vóór het einde van September a.s. een uitgebreid plan aan de afdeelingen zal worden toe gezonden, vergezeld van een zoo uit voerig mogelijke toelichting, omtrent Jen tegenwoordigen financieelen toe stand. Bij de rondvraag brachten ver schillende afgevaardigden énkele klachten en bezwaren naar vorer., het Informatie- en Incassowezen bet rek ende, die vrijwel zonder uitzondering >p bevredigende wijze werden opge lost of beantwoord. Ten slotta werd het salaris van den administrateur op f 1000.— per jaar gebracht. WERKMEESTERSBOND. De Al- gemeene Nedelandsche Werkmecs- tersbond hield Dinsdagavond in het Blauwe Kruis een openbare verga dering voor chefs, bazen en meester knechts. De voorzitter, do lieer P- Kramer, uit Amsterdam, opende de bijeen komst, die slechts matig bezocht was, met oen welkomstrede, waarin hij er zijn leedwezen over uitsprak, dat de belangstelling zoo gering was. Hij hoopte evenwel, dat deze verga dering toch goede vruchten zou dra gen, want, zei hij, de afdeeling Am sterdam had het initiatief genomen, om te trachtc-n ook in Haarlem ten afdeeling van den Ned. Werkmees- tersbond op te richten. Hierna ver leende hij liet woord aan den Bonds voorzitter, den heer J. Jeronimus, uit Utrecht. Deze drukte ook zijn leedwezm rer de geringe opkomst uit, te meer omdat de positie van chefs en werk meesters door den oorlogstoestand zoodanig was geworden, dat er drin gend verbetering yerkregen moet worden. Wanneer er dan ook op deze bijeenkomst misschien geen afdeeling Haarlem opgericht zou kunnen wor den, dan hoopte hij toch, dat er een kern van acht of negen menschen zal worden gevormd, die dan verder kunnen werken, om de afdeeling Haarlem op te richten. Hij twijfelde niet aan het goede resultaat van deze pogingen, want alle begin is moeilijk; hij herinnerde hiervoor o.a. de oprichting van de afdeelin gen Amsterdam, Den Haag, Gouda, Utrecht, Apeldoorn, enz., die ook met een klein aantal leden het werk aan gevangen zijn, maar thans flinke af deelingen zijn geworden met oen groot aantal leden. Spreker stelde het nut van orga nisatie ook voor chefs en werkmees ters in het licht, vooral nu de arbei ders steeds lioogero eischen niet al leen stellen, maar ook ingewilligd krijgen. Dit heeft tot gevolg, zei spreker, dat de voorsprong, dien de werkmeesters door hun grootere be kwaamheid op de arbeiders hebben verkregen, dreigen te verliezen ol reeds verloren hebben. Het moet toch niet voor kunnen komen, zei spreker, dat een chef. zooals tegexiVnordig vaak voorkomt, minder verdient aan gezel. Hij vond het zeer onbil lijk, dat werkmeesters soms 400 h 5Ö0 uren per jaar overwerken, zon der dat zij er, in tegenstelling met de arbeiders, een cent extra voor ontvangen. Het is daarom dringend roodig, zei de heer Jeronimus. dat ook de bazen zich organiseeren, evenwel niet in verschillende kleine vereni gingen, maar in één machtigen bond; een organisatie dus, waarmede de werkgevers rekening zullen moeten gaan houden, opdat de willekeur, waarmede nu nog vaak werkmeesters behandeld worden, zal verdwijnen. Om onze positie te verbeteren, zei spreker, moeten wij grijpen naar het cenige wapen, namelijk het machtige wapen der organisatie. Wij staai. nu, zei hij, tusschen twee macht in, die elkaar waarlijk niet onderschat ten, aan den eenen kant do oi-ganï satie van patroons, die nog steeds met him kapitaal een niet te versma den macht vormen, aan de andere zijde de sterke organisatie der arbei ders, die ook liet noodige respect weet af te dwingen. Wij moeten ons. zei spreker, daaraan spiegelen, op dat men ook met de bazen rekening zal moeten gaan houden- Spreker hield daaxop een uitvoerig pleidooi voor het nux \an organisatie en keurde het af, dat de bazen van een zeker bedrijf zich apart organi seeren. „Dat geeft slechts versnippe ring van krachten, wat nooit geen goed resultaat kan hebben". Tijdens dit beloog werd de spreker herhaaldelijk door twee aanwezigen zeer hinderlijk geïnterrumpeerd, Gazo LacbhOBk BESCHEIDEN WENSCH. Patroon (na een feestrede to* zijn jubileerenden bediende) En nu iu3t ik 't aan uw eigen keuze over, wat gij zoudt willen aanvaarden als blijvende herinnering aan dezen schoonen dag. De man, overstelpt door zooveel lof, staat verlegen. Nu, zeg het maar. Geneer jé niet. Als ik 't dan zeggen mag... ik zou graag eens van mijn leven een bi-ief- je van honderd gulden willen zien... Dc patroon kijkt wat vreemd op, aarzelt. O, vier van vijf-en-twintig zijn ook goed, meneer, als honderd u te lastig is. (Av.p.). waartegen de voorzitter absoluut niet optrad. Met. een opwekking, om zich allen in één bond. te organiseeren, besloot de heer Jeronimus zijn rede. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Van der Sluis, die te kennen gaf, het met den spreker niet eens to zijn wat den vorm van organisatie betreft Debater als werkmeester in de me taalindustrie gevoelt zich liet best thuis in eeai v a k-organisatie, die zijn belangen goed kan behartigen. Debater werd door den heer Jero nimus beantwoord. De voorzitter bracht aan den spre ker een woord van dank. In pi-incipe werd hierop tot de stichting van de afdeeling Haarlem an den Algem. Ned. Werkmeestirs- bond besloten. Een voorloopig be stuur werd benoemd, dat de voor- loopige werkzaamheden zal verrich ten. Tot voorloopige bestuursleden wer den benoemd de heeren G. Draaisma, P. Kuykhoven, A. Kooy, A. v. d. Vecht en W. C. F. de Wijs. PERSONALIA. Voor T examen Fransch L.O. is geslaagd mej. H. de Boer, te IJmui- den. - Als lid van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van erkcovers in het bakkersbedrijf is herkozen de heer H. Franken Jr. van Haarlem. Als commissaris van de Tweede Hollandsche Herverzekerings-maat- schappij is herkozen mr. M. Sliogen- berg. Op 1 Augustus hoopt de heer J. Vroom, besteller bii de posterijen, zi n 25-jarig jubileum te gedenken. Arr Rechtbank UITSPRAKEN. K. v. H. boekdrukker, te Amster dam. diefstal, zes maanden gevange nisstraf. met aftrek preventieve hech tenis tot en met 12 Augustus 1919. J. B.. zeeman, wonende te Gronin gen. gedetineerd in het Huis van Be waring te Haarlem, diefstal, straf als voren. H. C. K.. varensgezel wonende te Amsterdam gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, diefstal door tweevereenigde personen, drie maanden gevangenisstraf. •T. t. R.., varensgezel te Zandvoort; Tli. V.. varensgezel te Haarlem, dief stal door twee vereenigde personen, ieder een maand gevangenisstraf. G. v. d. B.. wonende te IJmuiden. diefstal, ter beschikking van de xe- geering gesteld, zonder toepassing van eenige straf. C. L. K. nageljongen te Haarlem, diefstal, aan zijn ouders teruggege ven zonder toepassing \an eenige straf. ORGELBESPELING in de Groo- te of St.-Bavokerk te Haarlem op Donderdag 31 Juli 1919. des avonds van 7 1/28 1/2 uur. door den heer Louis Robert, met medewerking van ibaronesse C. van Tuyl van Seroos- kerken. geb. Borecl van Hogeian- den. viool en mej. M. Haitsma Mu iier. zang. Programma: Werken van Sigfrid K'-rg EJert. I. Vom Himinel Hooii cp. 7C (Trilt obligator Singstimme und ViolineL 2. Passacaglia es moll op. 56 B. (variationen iiber einen Ostinaten Bass). 3. Nun ruhen alle Waller. c;=. 37 No. 3. Bymphonischer "hio-al (nut oblicater Violine und Singslimme). DRANKBESTRIJDING. De Gereformeerde Vereeniging voor drankbestrijding vergadert 12 en 13 Augustus alhier. Referaien zullen geleverd worden door de heeren C. Smeenk. Td van de Feuilleton HET LEVEN VAN GEOFFREY GILL, Deteetlvo door IVANS. Het hooge woord was er uiti Wat lijn vrouw en ik elkander nog niet addeu durven zeggen, wat ik, die lezer zal het waarschijnlijk wel bemerkt hebben) geen vleugje bezit, nog nxaar niet aan- kon, werd hier door mijn als een vaststaande waarheid Maar het uiterlijk van Horvcith.. begon ik. Willy! viel G. G. mij in de ?ul ï0 "ooit leeren, dat rede I intuïtie vereenigd méér in "de haal leggen dan uiterlijkheden? Of, s deze waarheid je te filosofisch is, cr eens over na, of het verschil «uerlijk tusschen Horvüth en Im- aen Czigi'my grooter is dan dat Majoor Curtis en Geoffrey dacht na en zweeg. Op Vörüshegy heb ik je gezegd vervolgde mijn vriend, dat, wanneer wij aan het andere einde van den draad begonnen, we wel eens eerder dan wij verwachtten uit den doolhof konden geraken. Nu kan ik je zeggen, dat de vele raadselen, die ons omringen, voor mij geen raadselen meer zijn. Maar er ontbreekt nog één schakel: dien zullen we op Vo- rosliegy vinden. Moeten we daarheen terug? Waarschijnlijk! antwoordde G. G. Maar eerst hebben we nog iets te Budapest te doen. Intusschen hier stond hij op voor vanavond is het genoeg. Mevrouw ziet er dood vermoeid uit en, Willy, jij kijkt ook muitler snugger uit je oogen dan ik het in je heldere oogenblikken van je gewoon ben. Denk er aan, dat ik cr op reken, u beiden morgenochtend ora half acht kant-en-klaar te vinden, om een bezoek te brengen in een niet onaanzienlijke burgerwoning in de Mxil Ier-straat. Mijn vrouw heeft méér rust noo dig, G. G. zei ik bezorgd. Dat is waar, Willy! En zonder noodzakelijkheid zou ik haar niet las tig vallen. Maar wij mogen niet lan ger wachten. Ik weet wel niet, wat u voor nemens is te doen zeide Maud. Maar als het met Géza Ilorvétli in verband staat, ben ik 't geheel mot u eens. Want ik ben er zeker van, dat deze weet, dat ik weet wie hij isl En zij verhaalde, wat er ge beurd was op het oogenblik, waarop hun blikken elkander ontmoet had den. G. G. dacht een oogenblik na. Eigenlijk moesten wij dan nu reeds handelen zeide hij eindelijk. Maar ik geloof niet, dat in een uitstel van enkele uren veel gevaar schuilt, en bovendien U en YV iJ- ly moeien in goede conditie zijn want ik vermoed, dat wij voor ver rassende gebeurtenissen staan. Dus: nu naar bedl Wil je ons dan vanavond niets meer zeggen van wat je denkt en vermoedt? Van wat ik wéét, Willyl ver beterde hij. Maar 't 3pijt mij: je zult vanavond gL-ui woord meer van mij hoorenwij hebben alle drie slaap noodigl Hij ging ons vóór naar boven. Of hij geslapen heeft, betwijfel ik. Maar ik weet, dat Maud, die inderdaad dood-op was, wél sliep. Wat mij be treft, ik deed geon oog toe. Den volgenden ochtend om half- acht reden we met ons drieën in een Fiacre" 1) door Budapest's straten. De Miiller-straat komt op den Ring uit, vlak bij de Frnns-.Tosefsbrug. 1) Rijtuig met twee paarden. Toen ons rijtuig de straat insloeg, kwam daaruit juist een auto stuiven, die bijna tegen ons aanbotste. Als onze koetsier de paarden niet snel op zij gerukt had, zou er zeker een on- geiult gebeurd zijn. Het spreekt van zelf, dat de waardige paardenmenner niet naliet- zijn overkropt gemoed 'e gen den bestuurder van de auto in de meest uitgezochte termen te luch ten; maar de onvooizichtige chauf feur hoorde hem niet, want de auto was reeds ~n heel eind den Ring op. Enkele minuten later hielden wij stil voor een groot huis met een biee- dc ingangspoort. Wij stegen de trap op tot de twee- do verdieping en bleven staan voor een deur, die het nummer 20 droeg; het huis was een van die groote ge bouwen het gewone type in de buitenlandsche steden waarin ver- scheidone familièn gehuisvest zijn, wier „voordeuren" uitkomen in het trappenhuis of op een dor galerijen, die op de verschillende verdiepingen om den „Hof" loopen. G. G. schelde, maar er kwam nie mand. Het spreekt vanzelf, dat onze rpau- ning nu tot het hoogste punt geste gen was, temeer onxdat G. O. dien ochtend een bijna volkomen ulilzw5j- gen bewaard had en wij dus even veel (of liever even weinig) wisten als den vorigen avond. Toen wij vijf minuten gewacht hadden, belde G. G. opnieuw. Ditmaal hoorden wij binnen voet stappen en. de deur werd op een kier geopend. Kan ilc den genadigen lieer een oogenblikje spreken? vroeg G. G. De genadige heer is niet thuis antwoordde een stem, die mij uelcend voorkwam. Het volgende oogenblik werd er een poging gedaan, de deur te sluiten, maar het bleef bij niet meer dan een poging: G. G. had zijn voet er tusschen gezet. Kom, kom, juffrouw, daarvan geloof ik niets zeide mijn riend. Wil u den genadigen heer zeggen, dat de heer exi mevrouw Hendriks hem noodzakelijk spreken moeten? Er volgde con uitroep van verwon dering. Maar u is toch niet meneer Hen driks? klonk het van binnen, Meneer Hendriks en zijn vrouw staan hier naast mij zeide G. G. Als zoo vriendelijk zoudt wil len zijn, de deur een weinig meer te openen, zult u zicli gemakkelijk daarvan kunnen overtuigen. Do deur ging nu jnderdaad wat wijder open, en in de opening ver scheen bet gezicht van de 1 onne uil het „StadlswiUdchen"! -Toen zij ons zag, uitte zij opnieuw een uitroep van verbazing. Neen maar! Zoo'n toevall zei ze, terwijl ze ons nu, zonder tonige verdere moeilijkheid, bbinon Het. De „Herschaften" zul'en wol verwon derd zijn, mij weer hi&r to alen. Maar wij zijn er nog meer ever verwonderd, dat u onze naaien schijnt te kennen zeide ik. Wel, dat is toch heel ctuurlijk antwoordde zij. De genadige heer heeft een brief voor u achterge laten! Voor mij Mijn verbazing is moeilijk te beschrijven! Ja, ik had hem persoonlijk aan u moeten breng.-n, Kan.er No. 01, Ho tel Hungaria. üe genadige lieer zei, dat u dezelfde beer was, die Mariska in het park had aangesproken. U zoudt dan de kinderen wel komen halen. En nu komt u, nog vóórdat u den brief ontvangen hebt, zélf aan de deur! Dat is toch 'n toeval, zoo als cr geen tweede bestaatl Dat mijn verbazing steeds toenam, behoef ik niet tc zeggen. Ik moet u nog om verontschul diging vragen voor de oneerbiedige manier, waarop ik tot movrouw en u gesproken heb. Ik dacht werkelijk, dat u den kinderen kwaad wilde doen. Daarom kwam ik ook terug, om den genadigen heer tc waarschu wen. Toen hij vanochtend hier 1-wam, zei hij, dat er geen kwaad nieer bij was, en gaf mij dien brief voor u. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5