HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1919 TWEEDE BLAD Rubriek voor Vrouwen. .NAAR HET LAND TERUG. De regen gudst in stroomen neer, Of dringt in de huizen en door .onze kteeren als een fijne motregen. Een enkelen dag verwaaien de laaghan gende wolken en ziet het er wat min der donker uit, dan kunnen we flink aanstappende een groote wandeling maken en komen droog en warm thuis. Denken we nu maar niet aan onze illusies van warme zomerdagen, die wij in absolute overgave" aan de natuur dachten door te brengen, aan still? Juli-nachfen, die een openbaring kunnen zijn van de grootste, rijpe schoonheid, dan is er toch nog veel te genieten. Wc moeten dan maar niét p.ijven zitten in de ongezellige huur kamers, maar het voorbeeld volgen van de menschen in de Noordelijke berglanden, en ons door flinke, doel matige kleeding beschermd, onafhan kelijk maken van het weer en toch maar naar buiten. In de vacantie-oor- den van ons land valt het dan dik wijls op wat is ons leven toch veelal onproductief ingericht. Ik wil nu nog niet eens spreken van de reusachtige terreinen, die nog onontgonnen liggen cn waarin (in de laatste jaren voor at; toch hoe langer hoe meer ontgon nen is geworden, ik heb meer het oog op al die menschelijkc arbeidskracht, die verloren gaat met nietsdoen. Ik bedoel daarbij natuurlijk niet de zie- ken en zwakken, die in de zomer maanden moeten trachten hun ge rondheid terug te krijgen, maar alle menschen die hei voorrecht hebben naar buiten te kunnen gaan, zijn niet ziel of zwak. Wat is toch eigen* jk va- cantie hebben en ontspanning anders don verandering, maar dan ook ab solute verandering, van bezigheid. Want zoodra er heelemaal niets ge daan wordt, komt dc verveling dade lijk op den voorgrond. Voor den man van zaken uit de groote stad, den kan toorklerk, den winkelbediende, moet die ontspanning in iels anders be staan dan voor menschen die alleen handenarbeid verrichten. Kinderen, die de laatste maanden vooral, bijna uitfluitend, met het hoofd gewerkt hebben, moeten in de vacantia den boer op, met geen enkel boek mee, maar zoa toegerust, dat. zij het slechte weer kunnen trolseeren. Daarom zijn. öüc mogelijke kampementen zoo uit stekend. omdat ze daar lichamelijken arbeid verrichten, met een doel, n.i. de huishouding en ravitailleering van het kamp. Zijn ze daarvoor nog te jong of te zwak, laat ze dan zooveel mogelijk bij gezinnen op het land ko men. waar ook veldarbeid wordt ge daan, ik bedoel b.v. voor hen, het voeren der dieren, mee helpen hooien, schoven binden en opstellen.'of in den tuin groenten plukken enz. Juist echte stadskinderen zijn pas gelukkig als ze van die buitenwerkjes kunnen doen, waarbij natuurlijk wel tijd overblijft voor voor buitenspelletjes. Wat voor de kinderen geldt, is ook zeker waar voor de ouderen, want wie zijn eigen stadsleven overplaatst naar een hotel ol' pension eenige uren sporen® ver wijderd van zijn woonplaats, kan wel eenige baat vinden bij de verandering van lucht, maar er is niet genoeg ver schil in de geheelo manier van leven, om de goede en geheelc ontspanning te geven. Dit alles is echter maar van een ze kere belangrijkheid voor enkele va cant ïeweken. Van veel gróoter ge wicht acht ik het, dat de algemeene trek naar de -tad omgezet worde in een trek naar het land. Het voorbeeld wordt ons hierin gegeven door de lan den die nu na de oorlogsjaren, het groote probleem hebben op te lossen, wat er met al de vrouwen en meisjes moet gebeuren, die de taak der man nen op zich namen, en nu maar niet zoo makkelijk een goed betaalden Haarlemmer Halletjes EEN ZATF.RDAGAVONDPRAATJE. Gisteren. Vrijdagmiddag, is de E 11 a geopend. Je moet tegenwoor dig voorzichtig wezen met die ver korte namen. Tientallen van men schen hebben al 'gedacht, dat de R e- g a t a een waterwedslxijd was en kijk: ze bleek een tentoonstelling van grafische kunst te wezen. Eenvou dige zielen zullen nu door de letter greep E I meencn, dat er een uitver koop van manufacturen aan den gang is en zie eens aan: Elf,a bed' Eens te Luchtvaart-T en toonstelling Amsterdam. „Wat is er 'in een naam!" zei eon Denemarkensche prins Hamlet I, toen hij door een toeval ontdekte dat de hofleverancier voor sigaren Marmelade heette en de hofleverancier voor comestibles Tabak. i)e vliegsport, om daarop terug te komen, is heel belangwekkend, maar brengt ons in verschillende moeilijk heden met de Nederlandsche taal, die zich bij de nieuwe sport nog niet aan gepast heeft. „Och jongen". zei dezer dagen een van mijn vrienden tot een neef, die hem aan het oor zanikte, ik meen over geld voor een reisje naar Scandinavië, „vlieg op!" „Heel graag oom zei de rakker en stale zijn liand uit. „Mag ik dan dertig gulden?"' Zooveel kost namelijk, naar hij uitlogde, een uitstapje in de wolken met een vertrouwden vlieger. „Hij ziet ze zóó dikwijls vliegen!" vertelde een moeder, van haar- eeni- gen zoon spreltc-nde, aan een bezoe ker. „Hoe treurig voor u, mevrouw", zei do bezoeker medelijdend, die maar niet begrijpen kon, hoe een moeder zóó opgewekt, en in zulke be woordingen kon vertellen, dat haar zoon niet goed wijs was. „Wat bedoelt u", zei de moeder, „er komen hier dagelijks wel lien vliegmachines over ons huis en mijn jongen is er dol op!" m"- ^a' 0 Juist stamelde do onge lukkige bezoeker en nam gauw af scheid, verwoed op de Nederlandsche spreekwijs, die zoo'n misverstand mogelijk maakt. „Hij is gevlogen", kan de liefheb werkkring willen opgeven. En nu ligt het voor de liand, dal men die vele vrouwelijke arbeidsters, die zich in land- en tuinbouw bekwaamden, en deze laatste jaren meehielpen om deze bedrijven gaande te houden, van over heidswege gaat steunen en voorthel pen, zoodat zij niet meer naar de ste den terugtrekken, maar een goed be staan buiten vinden. Overal is men er wel van overtuigd, dat intensiever cul tuur van het land noodig is om de welvaart te bevorderen, en economi sche vooruitgang beleekent, maar dat dit één van de weinige arbeidspresta ties is, waarbij tegenover het voordeel geen nadeel staat, of het moest dan wezen een zeker verminderen van na tuurschoon. Reeds vóór den oorlog was deze tak van vrouwenarbeid, en als voorbereiding fiet vakonderwijs in deze richting, in het buitenland veel algemeener dan bij ons. Wij hebben allen wel gehoord van den landarbeid der vrouwen in Scandinavië, we we ten, dat er in Duitscliland veel land bouwscholen waren, en bijna in ieder Amerikaansch tijdschrift kan men be schrijvingen en advertenties van Wo men's agricultural colleges vinden. Persoonlijk leen ik in het buitenland alleen eenige Engelsehe scholen, en dat waren dan nog wel afdeelingen -van een groot University college. Dit had dit groote voordeel, dat de theo rie aan het college werd gegeven, waar men ook nog lessen in schei kunde, huishoudkunde cn desnoods een of ander ontwikkelingsvak kon bijwonen, maar het practische werk op de omliggende farms werd ge daan. En dat het onderwijs goed was. werd wel bewezen door het feit, dat er verscheiden meisjes waren, die heel uit Canada kwamen, en wier ouders da ai' een groote farm hadden, maar toch wenschten, dal hun dochters een echt wetenschappelijken cursus zou den meemaken. Ook ontmoette ik er een Hongaarscli meisje, dat met haar broers een groot landgoed zou gaan besturen in haar vaderland. De afdeeling tuinbouw i op derge lijke scholen ook prachtig ingericht, groote proefvelden, reuzenkassen, la boratorium voor onderzoek enz. Op dit. punt hebben we echter in ons eigen land ook gelegenheid tot opleiding voor meisjes, die in degelijkheid nie* voor het buitenland behoeven onder te doen. Maar waar wc wel in achter staan, dat is het algemeene Inzicht, dat land- en tuinbouw een mooi cn geschikt vak voor een vrouw is. Nu en dan hoort men van vrouwe lijke tuin-architecten of vrouwelijke hulp op kweekerijen, maar dat vak kundige vrouwen groenten- of fruit- tuinen bestieren, of pluimvee-fokke rijen hebben, is zeker nog een groote uitzondering. Ik weet van één vrouw, die ze:f groenten en fruit laat verhouwen, met het doel die te steriliseer en, een be drijf, dat toch zeker het best door een vrouw geleid wordt, maar ook dc bloe menteelt, die voor de binderij zoo'n groot en omvang heeft gekregen, moest niet. zoo uitsluitend in handen van mannen zijn. Dit is nu meer de practische kant van het vraagstuk, maar men moet daarbij den ldeöelen kant niet uit het oog verliezen. En voor de gezondheid èn voor het moreel van zeer "vele meisjes, zou ik dit werk verre verkiezen boven inge spannen school- of verplccgsters- werk. En mocht in de toekomst ieder? stad eens flinke groenten- cn fruittu' nen in de onmiddellijke omgeving kunnen aanleggen, wat zou het dan heerlijk zijn, als we daar een groot gedeelte van het werk door vrouwen zacren verrichten. P. J. WILLEK ES MACDONALD- RE IJ NV A AN. bende moeder gedacht hebben, nog vol toorn, omdat iemand veronder stellen kon, dat haar eenige Inmiddels heb ik gehoord, dat er met elke post stapels brieven bij het bestuur van de Elta inkomen van personen, die een tochtje door het luchtruim willen meemaken. Door een bijzondere relatie (bezaten wij krantenschrijvers die niet, da.n kon den wij evengoed tot het publiek be- hooren) ben ik in staat, geweest ken nis te nemen van eenige van die brieven. Natuurlijk zonder naam. L e style c' c s t 1' h o m m e, placht mijn Franschc lecrfiar te zeg gen, wanneer hij onze opstellen met veel blauwe strepen en lage cijfers versierde. Men kent den mcnsch aan zijn stijl en zoo kon ik uit den brief altijd wel afleiden, wat de schrij ver was. Uit mededeelzaamheid, die schoonste «genschap van den recht geaard en journalist, laat ik hier eenige van die brieven volgen. No. 217 A. C. Onderwerp: vliegtocht. Den Haag, 2 Juli 1919. Aan het Bestuur van de Eerste Luchtvaart-Tentoonstelling Amsterdam, te Amsterdam. WelEdelgeboren Heeren, Vernomen hebbende uil de nieuwspapieren, dat door U op de aanstaande tentoonstelling gelegen heid zal worden gegeven tot het me demaken van een korte luchtvaart, verzoek ik U beleefd, mijn naam als gegadigde op Uwe lijsten te willen inschrijven. Ofschoon beseffende, dat het voor Uwe administratie bezwaarlijk zal zijn, met ieders waoschen betreffende dag en uur rekening te houden, zou ik mij zeer verplicht, achten, indien U het zoo zoude willen regelen, dal bovenbedoelde luchtvaart kon ge schieden op een Dinsdag of Donder dag, liefst des morgens tusSChen 10 en 12 uur. Tot dusver bleef ik er onkundig van. of meergenoemde tocht telkens niet een of met meer passagiers ge schiedt; zog het laatste liet gevat mocht zijn, zou ik gaarne, om rede nen van raaatschapjHijken aard, te zamen opstijgen met personen uit mij bekende families; wellicht zou ZOMERGASTEN. De vacantia ie in vollen gang, en hoewel het weer voorloopig nog niet ai te zeer meewerkt, worden de ge maakte nlannen toch uatgevoer-J. Want wie zou in ons llollandsche kli maat, willen wachten totdat het mooi weer wordt? We klagen daarom dan ook maar nïei en geven gevolg aan de uitnoodiging van vrienden of fa milie om een paar dagen bii hen le komen doorbrengen. Want velen vin den het wel eens prettig om ,fip een andermans stoel te zitten". Nu doet zich echter oogenblikkeljjk voor de gastvrouw de moeilijkheid op van hel eten voor al die 'men jscüssn in een duren tiid al© deze. Want ze wij joch ook wel eens iels extras geven aan haar; gasten, di?, zooals begrijpelijk ie. daar meer nog om geven, dan wanneer zij hup ge wone bezigheden hebben. Een extira hap ie aan den koffie maaltijd en bij het middageten soep vooraf zijn kleine toevoegingen waar al gauw toe over .wordt gegaan. Maar het is allemaal zoo duur! En toch 'ikan men met geringe middelen op dat gebied nog heel wat tot stand brengen. En dan een keurig aan gerichte tafel is zooveel waard! De gezelligheid vraagt geen mooi zilver, glinsterend kristal en overladen bloo- menschat en ook geen fijn servies, waai-van allee bij elkaar passend is. Stel u voor een koffiemaaltijd, waarbij ge mei vier huisgenooten cn twee gasten aanzit. Ge dekt de lang werpige tafel mei een schoon tafella ken, en zet de bordjes zóó neer, dat er aan isderen langen kant twee en aan iederen korten één persoon kan zitten. De schoone vingerdoekjes legt ge op de borden en de gebruikte van de huisgenooten komen er naast. Dan voltooit ce ieder couvert met pen mes je en een kleine vork, die ge netjes recht langs den rand van de tafel legt, zoodat iedeero plaats duidelijk zichtbaar is: dan houdt ge vanzelf ook meer ruimte over voor wat er j.og verdei" op .tafel staan moet. De bruoJ- eciiaal zet ge in het miiddeiL on wait, ge verder nog hebt. als kaas, jam, Hagelslag, overgebleven vleesch van den vorigen dag, op 'n schaaltje ge leed, en nieuwe haring, schikt ge er met het botervlootje omheen. Bij ieder van deze lekkernijen legt ge een mes je." vork of lepel, want het. ia «een smakelijk idee. de iam met uw mes uit het. potje te moeton halen, en een oocenblik later met datzelfde mee de boter voor uw volgenden boterham te moeten nemen. Qegt ge apart een feteenen. glazen cv! kristallen jam potje. dan staal het wel friscn, daar de iam in over te doen. maar is oil als overbodige luxe buitengesloten dat zet ge den frisch-uitzienden poi met het kleurige etiket od een scho teltje en zorgt vooral, dat de gummi- ring er van te voren uitgehaald is. want die ie meestal kleverig ep ver hoogt de smakelijkheid niet, Tntusschen hebt. ge koude aard au- palen van den vorigen dag (veel ouder kunnen ze in dezen tiid meestal niet, zijn. want alles bederft «auwj door den purée-knijper, of als ge dien, niet hebt .met een vork, fiingedrukt, au in een pan gedaan, er wat melk en water aan toegevoegd (water alleen kan ook. melk alleen maakt de purée erg zwaar), een klonlie boter en wat zout. Deze massa, verwarmt ge al roe rend op een zacht vuur: de kans voor aanbranden is tamelijk groot en daar om roeit ge flink. Dan bemerkt ge ook. dat de purée. boe langer ge roert, steeds blanker en smakelijker van kleur ^vordt. Bii deze puree nu kunt gc verschillende sniizen voegen mij door U vooraf een lijst van in geschrevenen ter inzage kunnen wor den afgestaan, voor de toezending waarvan ikU reeds,bij voorbaat mijn oprechten dank betuig. Met de meeste hoogachting verblijf ik WelEdelgeboren Ileeren Uw dienstwillige dienaar Ieder die wat mensch enkennis heeft, begrijpt onmiddellijk, dat dit schrijven afkomstig is van een hoofd ambtenaar aan een Ministerie. Een heel andere' brief. Aan de Directie van de Elta te Amsterdam Mijne Heeren, Naar ik verneem zal in de maand Augustus a.s. gelegenheid bestaan als passagier een vliegtocht- je te doen. Indien dit juist is, verzoek ik U, mij in te schrijven en mij te berich ten waar en wanneer het verschul digde bedrag (f 30.—) moet worden gestort. Tevens zou ik het op prijs stellen, zoo U mij wilde mededeelen, o welke Maatschappij ik mijn leven speciaal tegen vlieg-ongevallen kan verzekeren, daar mijn polis voor on gelukken zoodanige ongevallen im peratief uitsluit. Mocht door U zelf dit risico wor den overgenomen, dan ontvang ik gaarne ontgaand de voorwaarden van verzekering. Het bepalen van den datum van den vliegtocht laat ik gaarne aan \j over, mits ik daarvan twee dagen vooraf bericht ontvang; het uur zie ik bij voorkeur gesteld op den mid dag, na beurstijd. Hoogachtend Als de inhoud van dezen brief ons nog in twijfel liet, zouden wij uit hei slot wel begrijpen, dat we hier met een koopman te doen hebben. Een derde brief, weer heel anders. WelEdelen Heeren, Gaarne zal ik gebruik maken van de gelegenheid to: vïieg- gen. Evenwel uitsluitend op den eer sten dag na de opening, daar ik in geen geval achteraan wil koomen. Ten eerste: een tomaïensla. Ge wascht de tomaten, haalt de kroontjes eruit en dompelt ze allen een paar minuten in kokend water waarna «e ze «emakkelijk van het buitenste vel letje kunt ontdoen. Daarna- snijdt «e zc in schijfjes van i e.M. dikte, liefst met eep vruch:enmeeie. want tomaten nemen heel gauw den staalsaiaak aan. en dan maakt «e ze aan mei wat azijn. olie. peper en zout. Wanneer ao cr ook wat gehakte peterselie door wilt doen. staat her, ook heel 'riseli. enkele van de moooste p'Mjerselie- blaadiee apart ie houden en die als garneerinc op het schaaltje te leggen bijvoorbeeld enkele takies in de hoe ken of alle blaadjes samen tot een frisch groen bosje aan één kant. Houdt ge niet van tomaten, dan kunt ge ze voor de liefhebbers, op de zelfde manier in schiifies sniiJ'-u. zoo op een schaaltje rangschikken en als ge dan peper m zout op tafel zet, zal menigeen gebruik maken Van de ge legenhewl een boterham met tomaten, bestrooid met wat van die genotmid delen te verorberen. Dan neemt ge uw koud vleesch weg. warmt dat in de overgebleven jus of maakt, als ge er wat meer tiid aan kunt besteden een sausje van diie jus met boter en bloem, waarin het vleesch wordt gestoofd. Bezit ge een rijstrand, dan spoelt ge dien met kond water, drukt de Leete. stii've purée erin en stort deze a ardapel pudding dadelijk. Go scliik: dan 't vleesch in den pudding en er omheen. Dit kunt ge natuurlijk pas doen. vlak voordat ge gaat eten. an dere wordt het gerecht half kond en dit miig volstrekt niet. Bezit ge geen rijstrand, dan kun nen kopjes daar ook best dienst voor 1 doen, als ze ook van te voren maar met koud water zijn omgespoeld. En nu nog iets algemeens. Zorg. dat ge nooit een schaad neemt, die veel te «root of te klein Voor het ce recht is. In het eerste geval wordt uw .eten konid en in het. tweede, brengt, go uw gasten in verlegenheid door ze te laten moreen Nu ge intusschen aan den inwendi- gen mensch gedacht hebt, wijdt ge even uw aandacht aan de poëzie van het. leven en zet wat frissche bloemen op tafel in een vaasje, dat niet kan omvailenl Ge zet de stoelen om de tafel en als uw gasten thuis komen na een wandeling of fietstocht, zullen zij met opgewekte gezichten uw ge zellige koffietafel eer aandoen. Wasch ook liefst niet uw ontbijt- of koffiemaal, al zijt ge het gewend, in hot bijzijn uwer gasten af hoe min der zij bemerken van wat er „achter de schennen" gebeurt, hoe prettiger het voor u en voor hen is. Onder het koffiedrinken denkt de huisvrouw alweer aan hei middag maal. Uw gewone maal, bestaande uit vleesch of visch,aardappel en en groen ten en een eenvoudig dessert, vindt ge te gewoon. Er moet wat bij komen. Iets wat zeer geschikt is vooraf, is een magere bloemkoolsoep. Ge laat een heele bloemkool, in stukjes-gesneden, een half uur lang in ruim water koken, neemt dan, voor zes personen, vier eetlepels bloem en een klont boter, en maakt dit op do gewone wijze op de kachel aan met het bloemkoolwater. Zoo maakt ge er een gebonden soep van, waarbij ge. de stukjes bloemkool ook voegt en nog wat melk om er een mooie witte kleur aan te geven. Dan maakt ge ze met zout op smaak af en zet ze in de hooi- kist of in kranten om ze warm te hou den. Het is wel aan te raden, ze dan latcT nog even op te wannen, daar de soep anders bij het overschep- pen in de borden te veel afkoelt. Hebt ge wat oud brood over, dan snijdt ge dat in kleine dobbelsteen tjes en bakt die in weinig boter in een steelpannetje aan alle kanten bruin, door ze zoo nu en dan eens om Mijn familie bestaat uil mijn ..gig - noote en dochter, ook wenseh ik een huisknecht mee te nemen tot onze bediening geduurenöe den tocht. In elk geval wensen ik den tocht te doen in het grootste vliegtuig, dat daarvoor beschikbaar word gestclt. Zoo dit extra kosten meebrengt, ben ik berijd die te betaalen. Daar mijn Secretaris ongesteld is, schrijf ik deezon eigenhandig en ver zoek bericht terug: adres Kasteel te Met achting Als dit niet de brief is van een 0. W'.er, van wien zou hij dan zijn? Nu een héél andere brief. Mijnheer de Directeur van de Elta., Ik hoop niet, dat U mij verklapt, maar ik zou zoo heel graag mee vliegen en ik weet zeker, dat vader en moeder het niet willen hebben. Vindt u dat niet tiranniek? een meis je van zestien jaar is toch geen kind meer. In mijn spaarpot is wel dertig gulden, de kosten zijn dus geen be zwaar. Maar nu zijn er twee dingen, die ik u vragen wou: dé namen van de passagiers die meegaan, worden toch niet vooraf of naderhand be kend gemaakt? want dan zou alles uitkomen en mijn vader kan ver schrikkelijk streng zijn. En dan nog iets anders. Mijn vriendin op de Meisjes H. B. S. zegt, dat de bestuur ders van de vliegtuigen officieren zijn in uniform en ik heb gezegd van niet. Maar ik heb toch zeker gelijk, niet waar? U begrijpt, dat ik onmogelijk een dag kan bepalen, want als dat voor af gebeurt kan ik heelemaal niet weg. Schrijft u mij dus vooraf en geeft u mij een paar dagen ter keu zo. Maar natuurlijk niet in een en veloppe met gedrukt hoofd van de Elta, want dan is alles verloren. U heeft zeker wel een blanco envelop pe. Als daar een van uw dames-ty pisten dan mijn adres op schrijft, merken ze thuis niets. Ik hoop, wel, dat u dezen brief niet verkeerd begrijpt en dank u bij voor baat voor Uw antwoord. Hoogachtend Uw diensse. P. S. In welk cosluum stijgen an dere dames op? Dit is do rechtgeaarde brief van een bak visch. te schudden. Zoo kan men van vele groenten soep. van het kookwater maken .- alleen van postelein wordt het afgeraden, daar dal bestanddeelen bevat, die minder geschikt voor onze spij-.vertering zijn. e n anderen keer besteedt ge wat meer zorg aan uw desiert, door stijve rijstebrij te koken, uw warme-pnd- dingvorm met gesmolten boter te be druipen en daarna de wanden mei fijngemaakte beschuit, kaneel en sui ker te bestrooien, de rijstebrij hierin te doen en den pudding een uur in het waterbad te laten koken. Dit dessert kunt ge nog wat uit breiden door er gestoofde warme vruchtenvla, zooals in dezen tijd, ge stoofde bessen bij te geven. Op deze wijze kunt ge zelf ver schillende kleine variaties beden ken, die niet veel behoeven te kosten en toch iets feestelijks aan uw maal tijden geven. En wanneer ge dan uw spijzen sma kelijk opdoet, zoodat de schalen niet kleven en er geen druppels op lig gen, dan zullen uw gasten zélfs van het eenvoudigste maal smullen. E. .E. PEEREBOOM. Nuttigs wenken voor do Halsvrouw, 48. De distributie heeft 0113 vertrouwd gemaakt met- de gewoonte, zooveel moge'}ik onze groenten en aardappe len bij 't kilo te koopen. En ik denk. dat iedere huisvrouw 't er wel over eens zal zijn, dat dit de zuiverste en gemakkelijkste manier is, om zijn wa ren te koopen, mits 't gewicht juist is. Bij vele groentenhandeiaren wordt a e wogen met de unster en lioewTl zulk een instrument, indien het nieuw en dus pas geijkt is, wel juist weegt, verliest 't in 't gebruik dikwijls zeer spoedig 7):n nauwkeurigheid en daar bij is 't niet gemakkelijk te controlee- ron, daar bij 'f gebruik van de -un ster ook de mand wordt meegewogen, waarin de Koopwaar is. 't' Verdiende daarom aanbeveling, dat de groenten- handelaar op zijn wagen een bascule met gewichten voorhanden had, dan konden wij zelf ons beter overtui gen van 't juiste gewicht. De gewich ten toch staan onder politietoezicht, die moeten op gezette rijden geijkt worden, 't Wegen met losse schalen aan een zeer onhetrouwbaren evenaar moest kunnen worden Tegengegaan. Vooral nu alles zoo duur is. 't Beste is, dat de huismoeder direct, nog in 't lrijzijn van den handelaar, de koop waar naweegt, want is de koopman eenmaal weg. dan heeft men geen recht van spreken meer. Vooral nu weer zoo langzamerhand de losse groentenventers langs de huizen ko men, is 't zeker zaak, direct zijn weeg schaal bij 't koopen bij de hand te hebben. Een weegschaal of balans in huis, is dan ook een onontbeerlijk voorwerp, om zijn koopwaar na te wegen. Ook de boodschappen var kruidenier en 't vleesch dcor den sla ger gebracht, mogen aan deze con- tröle niet ontgaan. Zoo juist kwam bij mij een vraag in over 't gebruik van eieren in een pudding etc. Wanneer in een recept voor pudding één of meer eieren zf.n opgegeven, dan zou men die eieren, nu ze zoo duur zijn, heel goed weg kunnen la ten, als men dan met dc maizgna of ander soort meel er maar rekening mee houdt, hiervan wat. meer te ge bruiken. De pudding zai zeer zeker dan ook goed uitvallen, al wordt hij door toevoeging van eidooier en go slagen eiwit krachtiger en min of meer voedzamer, doch ik ben 't met de schrijfster eens, dat dan zulk een pud ding voor 't gewone gebruik te kost baar is. Dat 't verwerken van eidooier en geslagen eiwit door puddingen en vla's heen zeer zorgvuldig moet ge schieden, zai de pudding niet misluk ken, is ook waar. doch bij iedere vla, waarin eieren gebruikt worden, moet deze au bain Marie gereedgemaakt worden. Eieren schiften direct bij verwarming en slechts au b3in Ma rie kan met roeren dit ongemak voor Een van een heel andere soort. Mijne Heeren. Strikt vertrouwelijk. Daar ik weet, dat een college als uw bestuur in elk opziclu hei volle vertrouwen verdient, wend ik mij tot u met een strikt vertrouwelijk ver zoek, waaraan ik hoop, dat u wel zult kunnen voldoen. Ik bevind mij namelijk in een moeilijkheid, die al leen door u kan worden opgelost. De zaak is deze. Des middags na kantoortijd ben ik gewoon, mijn vrienden te ontmoeten in het Pool- sche koffiehuis in de Kalverstraat. Eenige dagen geleden kwam het ge sprek op vliegen, in verband met de Elta. De meeningen waren zeer ver schillend. Sommigen verklaarden, dat zij den moed nog niet zouden hebben om mee de lucht in tc gaan, anderen wisten het nog niet zeker en toen mijn oordeel werd gevraagd, zei ik zoo beslist mogelijk dat ik stellig en zeker op de Elta vliegen zou. U moot weten: een van de vrienden was jarig en tracteevde en zoo heb ik dien middag wel een borrel meer ge dronken, dan gewoonlijk. Na sta ik in den kring niet als een held bekend, ik doe aan geen enkele sport en zorg goed voor mijn gezonü- heid. Daarom waren de vrienden heel verwonderd over mijn verkla ring, ze spotten een beetje en hielden mij aan mijn woord. Ik zit er dus nu aan vast en ik zal het u maar eerlijk bekennen: ik durf niet. Als ik aan vliegen denk, breekt het koude zweet mij al uit. 's Nachts kan ik er niet van slapen en soms droom ik er van 011 dan eindigt het altijd hier mee, dat ik naar beneden val en mei een gil wakker word. Terugkrabbelen gaat niet. De vrien den zouden mij nog een jaar lang niet aardigheden vervolgen. Mijn vraag is nu dez-s: Kan ik niet op ccn ochtend, héél vroeg, als er nog nie mand anders is, met een uwer in het vliegtuig gaan zitten en daarin dan gekickt worden? Met plezier wil ik tni,n eigen toestel meebrengen, dat héél goed is. Ik kijk dan met c-en lachend gezicht over den rand. We maken twee opnemingen in verschil lende houding en ik schrijf er on der: Vóór het vertrek en Na de t e r u g k o m st. Ik vraag niet, of een uwer er zijn handeekening op zetten wil, maar eon stempelaf druk van de Elta. op de kieken, als Onze Lachbook Meneer was eeru^ziiis iaat uit de sociëteit thuisgekomen. Gek, zei hij den volgenden mor gen tot zijn vrouw, de gangklok staat stil en ik weet toch zeker,- dat ik haar gisteravond nog 'opgewonden heb, toen ik thuiskwam. Neen Jan, zei z'n vrouw gestreng, je hebt de gangklok niet opgewonden. Je hebt de speeldoos van de kinde ren cjpgewonden en die heeft tot drie uur 't „Wien Neerlandsch bloed ge speeld en ik heb zoo juist je kurken trekker in 't gebroken glas van den barometer zien hangen! komen worden. En nu een toetje, tot besluit 1/2 fleschje bessensap met 4 lepels suiker er in kookt men en bindt het met I lepel maïzena, te voren met water aangemaakt. Het aangemengde bessensap giet men voorzichtig (eerst een lepel er II leggen, .cgen 't springen) in een compóte-schaal en laat 't bekoelen en stijf worden. Dan kookt men i kan melk met 2 lepels suiker en wat vanille er in en mengt ze aan wanneer z? kookt met maïzena (1 lepel), waarin men éen mespunt, zout gemengd heeft. Wanneer 't even doorgekookt heeft, zet men *t van 't vuur en mengt er langzaam 2 geklutste eidooiers in. Dit mengselgiet men hoven op het stijf geworden bessensap. Het eiwit klopt men tot bet stijf is en giet het boven op den schotel even voor t op dienen en het smakelijk toetje ?s klaar. Secr. Afd. H. en O. Kleverpark 132. Gemengd Nieuws DE NEGERONLUSTEN IN AME RIKA. De „Daily Telegraph" meldt: Niet alleen te Chicago, doch ook in andere plaatsen, zooals New York, Boston en Washington, acht men het waarschijnlijk, dat de verhoudingen tusschen blanken en zwarten dage lijks scherpc-r worden en de autori teiten geven toe, dat er een ernstig gevaar bestaat voor een algemeenen opstand. De negers, welke gewapend zijn met Sprlngfield-geweren van het' laatste fabrikaat, vorkeeren in een kwaadaardige stemming en verkla ren dat, indien de blonken niet recht laten gelden, zij zullen ondervinden, welk een grove vergissing de blan ken begingen, toen zij ongeveer 1 millioen negers tot soldaten vormden. Oïficiëele personen verklaren, dat zij bewijzen hebben, dat de groeiende onrust onder de negers te wijten is aan Bolsjewistische propaganda en dal velen opstand preeken en over gang tot het radicale socialisme. On der de negers, welke van het front zijn teruggekeerd heerscht thans Je meening, dat, zoo zij goed genoeg waren om met hun blanke medebur gers aan het front te vechten, zij ook goed genoeg zijn, om zich met hen gelijk te stellen. Wanneer aan zoo'n politiek zou worden vastgehouden, vreest men, dat-de toestand eerder verergeren zal dan beier worden. Het is bekend dat de negers te Chicago voldoende munitie-voorraad hebben. Zij bestormden de plaatse lijke hoofdkwartieren van het ge kleurde regiment, teneinde ie trach ten, de zich daar bevindende 5000 ge weren te veroveren en dringen er bij hun rasgen ooien op aan, zieti bij hen aan te sluiten. Heftige tooneelen hebben zich te Chicago afgespeeld. Blanke troepen vielen de negers in elk stadsgedeelte schietend aan, waarop de negers als repressaille eveneens door de stad trokken en op alles vuurden of snelle aanvallen ondernamen op blanke troepjes met scheermessen snijdend en steenen gooiend, waardoor velen gedood wer den. In de straten werd druk gepa trouilleerd door de vier regimenten met machinegeweren. De troepen staan steeds gereed, krachtdadig in te grijpen. waarmerk van echtheid, is toch mïs- scliien niet te veel gevergd? Schrijft u mij nie; over deze aan gelegenheid. De bricfmochl in ver keerde handen komen. Wanneer u inij'per telefoon No. 121<<k, wilt la ten weten waar en wanneer ik u spreken kan, dan kom ik Lij u voor mondelinge afhandeling. Natuurlijk betaal ik de kosten van de opstij ging. Ik reken gaarne op Uwe gewaar deerde medewerking in deze en Uw absolute discretie en verblijf met de meeste hoogachting Uw dw. dr.,- Ziehier het beeld van den vreesacli- tigen koffiehuis-snoever. En nu de laatste brief, dien ik evenwel van mijn bijzondere relatie niet heb behoeven le lezen, want hij isenfin, dat zal wel blijken. Mijne Heeren, Eenige dagen geleden verzocht ik l', mij op de- lijst te plaatsen von lien, die een vliegtocht- jp willen meemaken. .Gelieve dit schrijven als niet geschreven en mijn aanmelding derhalve als ongedaan te beschouwen. Na overweging ben ik tot de con clusie gekomen, dat ik liever op den begane» grond blijf. Weliswaar ont breekt he} daar ook niet aan geva ren van trams en auto's, motorfiet sen en zoo meer, maar daar ben ik aan gewend en als ik voorzichtig te werk ga, is dat gevaar gering. De gevaren m de lucht zijn mij onbe kend en bovendien kan ik als passa gier die niet helpen ontgaan. Met alle vertrouwen in de kunstvaardig heid van Uwe bestuurders, drukt dit gevoel van machteloosheid mij te zwaar. Bovendien heb ik geen bepaalde boodschap in de lucht. Houd mij dus ten goede, dat ik mij terugtrek en geloof mij steeds Uw dw. dr., FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5