Huileh's Dasbus Boiteniandsch Overzicht StaflSnl?0WS Rahrlek voor Vragen Binnenhui Uit de Omstreken TWEËDS BLAD. Wosnsiiag 6 Augustus 1818 A'at wiHen de Roemeniërs in Hon garije? De nieuwe Hongaarsche regeering oeeft aan Roemenië gevraagd om vrede te sluiten. De Roemeniërs de den of ze doof waren. Ze vonden 't heel gemakkelijk, dat- de Hongaren niet ineer vochten, maar zetten toch den opmarsch die nu een militaire wandeling werd voort. Zoo ston den ze voor de voorsteden van Boe dapest Ze vroegen gastrecht in die voorsteden, onder verzekering, dat ze de stad niet zouden bezetten 't Gevraagde onderdak in de kazer nes in die buitenwijken werd ver leend. Maar enkele uren later trok ken de Roemeniërs toch met 30.000 man de hoofdstad binnen. De Hongaarsche regeering en be volking" staan verslagen. Begrijpelijk! Nu wordt zelfs gemeld, dat do ko ning van Roemenië binnenkort in Boedapest zijn intocht zal houden! De orde in Boedapest is verstoord geworden. In de buitenwijken hebben botsingen plaats gehad tusschen de Roemeniërs en Hongaarsche arbei ders. Daarbij zijn dooden en gewon den gevallen. En 't eigenaardige is, dat uit Pa rijs geseind wordt, dat de Entente tegen dit militaire avontuur der Roe- meniers is. Er zal dan ook iets uit broeien. 5000 man Entente troepen zijn naar Boe dapest gezonden. De stad is in staat van beleg verklaard. De Roemeniërs hebben te Boeda pest alle regeeringsgebouwen bezet. De Roode Gardisten 't oude leger van Bela Kun die niet binnen drie uur hun wapenen hebben afgegeven, kunnen voor don krijgsraad worden gebracht. Uit Weenen wordt gemeld: Betreffende de vorming der nieuwe Hongaarsche regeering verluidt, dat de socialisten een fusie met de tegen- regeering te Szegcdin weigeren, daar deze een monarchistische restauratie beoogt. Als candldaal voor de kroon werd reeds aartshertog Albrecht, de zoon van aartshertog Friedrich ge noemd. De nieuwe Hongaarsche minister van huitenlandsche zaken Peter Agoston volgens een Weenschen correspondent de eenige gestudeerde man in het Kabinet heeft ver klaard, dat de kern van de regee- ringswissc-ling hierin bestaat, dat met opheffing van de dictatuur over gegaan zal worden tot de verwezen lijking van zuiver democratische be ginselen t.ot het bijeenroepen van de consti'tucerende 'nationale vergade ring. Na de Grieken uiten de Serviërs hun ontevredenheid over de wijze, waarop Bulgarije wordt ontzien. Ser vië heeft geen recht gedelegeerden op Bulgaarsch grondgebied te zonden om de roerende goederen terug' te ha len, welke de vijand geroofd heeft, terwijl Frankrijk en België dit reclu in Duitschland wel hebben gekregen. De Bulgaren hebben in Servië meer dan drie inilüoen stuks vee geroofd; het verdrag wijst er 28.000 aan de Serviërs toe, terwijl.zij 600,000 stuks eisclien. Verier ziet de Servische regeering rich- uitgesloten uit do geinteraliieer- de commissie, belast met de ten uit- voerlegging van het verdrag met Bul jarije. De pülitiiestakingen in Engeland dragen toch een ernstiger karakter dan eerst gemeld is. Te Liverpool hebben de spoorweg arbeiders zich solidair verklaard met de stakende agenten. Ook te Londen staakt een deel van 't spoorwegper soneel. Daardoor wordt 't verkeer met de voorsteden bemoeilijkt. Te Liverpool zijn behalve eenige oorlogsschepen ook troepenverster- kingen aangekomen om onlusten te- Ben te gaan. De bij de onlusten aldaar aange richte schade wordt op 250.000 pd.st. geschat, die te Birkenhead op 30.000 pd.st. Eén man werd doodgeschoten, twee werden door geweerschoten ge wond, 70 k 80 licht gekwetst, c.a. 400 gearresteerd, terwijl meer dan 100 winkels gepluuderd en vernield zijn. lu antwoord op een vraag in het Lagerhuis heeft minister Bonar Law gezegd, dat elke poging om invloed uit tc oefenen op politieke vraagstuk ken, die het heele land aangaan, op een wijze, zooals die wordt voorge staan door het drievoudig verbond van de mijnwerkers, spoorweg- en transportarbeiders als zij slaagde, het einde zou beteekenen van het de mocratisch, constitutioneele bestuur in Engeland en daarom is Iït-t de plicht der regeering er met alle mid delen, waarover zij beschikt tegenin te gaan. (Toejuichingen). Verspreid nieuws MAURITIUS. De Fransche be volking van het Brïtsche eiland Mau ritius vraagt reanneratie bij Frank rijk. JODENMOORDEN hebben zoo meldt de Times weer in de Oekraï ne plaats. ^Daar zijn weer een 1000 slachtoffers gevallen. FRANSCHE OORLOG SPAAR (DEN. Op een lentous telling van paarden die de voleende maand te Alderschot. in Engeland gehouden wordt, zal een afzonderlijke afdeelinc van merkwaardige oorlogspaarden worden ingericht. Zoo zal daar B 30. eec bruine min. te zien zijn, die in 1912 bij het leger in dienst kwam. te M<ais (België) is geweest en deel heeft genorosn aan den terugtocht en aan al»e gevechten. Waarbii de ruiteri: een rol speelde, met -inbegrip van de slagen aan de Marnc. aan de Aisne, bij Yperen, Locs aan de Somme. Ka merük en Atrecht. B 30 was het eer ste naard dat over de Hindenburgli- nie sprong, toen de infanterie er door iheen was. Ofschoon dit paard her haaldelijk gewond werd. ging het nooit naar de ziekenlinie en kon al tijd weer dienst doen. HET ENGELSCHE KONINGS PAAR OP HET WATER. Uit Londen wordt geseind: De koning in admiraalsuiKform. en de koningin in staatsie gewaad. roeiden Mandag middag .in een staatsie-sloep gezeten, vooraan in aen motor-ODtopht van de London-bridge naar Chelsea, ter lier dehking van het aandeel, dat de koop vaardijvloot in deB oorlog gehad heefl. Aan den tocht namen o.a. deel 70 reddingbooten, die de vlag voer den van de maatschappijen, aan wie de schepen behoorden, een aantal trawlers, drifters en duikbootvallen. MUZIEK IN DEN HOUT. Pro gramma voor Woensdag 6 Augustus, 8 uur 1. The Picadore Spaansche Marsch, Sousa. 2. Ouverture Jeanne d'Arc, VerdL 3. Petite Suite, Tschal- kowsky. a. dans le Troikab. Noc turne c. Valse Creole. 4. Ballet Egyptienne, I.uiginL 5. Ouverture I.a Poypé de Nurnberg, Adam. 6. Rhap sodic no. 14, Liszt. 7. Rose Walzer, Ei- lenberg. 8. Souvenir de Halévy, Fan tasie, Coenem ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Don derdag 7 Augustus 1919, des avonds van 7i8Jf uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Fantasia et Fuga c kl. t., J. S. Bach. 2. 6de Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy. Choral variationen. Fuga. Andante. 3. a. Angelus M. E. Bossi. b. Pastorale. 4. Toccata, I-Iendrik Andriessen. ALG. NED. RIJKSWËRKLIEDEN- BOND. In de Maandag gehouden vergadering van de afd. Haarlem van bovengenoemden bond, zijn tot afge vaardigden voor het a. congres, te houden li en 12 September te Utrecht, gekozen de heeren F. Boeree (burger- groep) en J. H. Beekman (militaire groep). SOC.-DEM. VROUWENCLÜB. Men schrijft ons: Dinsdag maakte de S. D. V. Club 'n uitstapje naar Zandvoort met ruim 'n honderdtal kinderen van de leden. Om een gedeelte van de kosten te dek ken hadden de ouders zelf een kleine bijdrage gestort, terwijl de rest van de kosten werd gedekt door vrijwillige bijdragen. De geheeïe dag werd aan het strand' doorgebracht, terwijl voor ver snaperingen ruimschoots was gezorgd door een vriendelijken stadgenoot. De negen geleidsters hadden druk werk, maar hadden dan ook de voldoening dat zij dat honderdtal een prettagen vaeantiedag hadden bezorgd. MARIA BOND. Op de te Am sterdam gehouden vergadering van den Mariaboed in hal Bisdom Haar lem. bleek dat de Bond telt 68 af dee- iingen met 5419 leden. Als lid van hel Hoofdbestuur werden gekozen de dames J. M. Verbeek. Amsterdam-en A. de Groot tg Noordwijk. Mej. G. Bal werd herkozen. De Kermfsweek. 'k Z a 1 't uooitweerdoen! Daar stonden ze weer op het too- ctel van de „Vereeniging"; Joriseje en Dorissie uit „Knijpen maar!" Als of ze niet wqh geweest waren! Maar thans waren ze Karei tie en Sjareltje uit Henri ter Hail's nieuwste revue „k Zal 't nooit weer doen!'' die iwee onbetaalbare komieken. S. A. Nleu- wtnhuizen en Buziau. de eeisie met zijn pienteren kwajoncensh.-p d tweede met zijn yermoorde-onnooael htid-eezioht. En de lachsalvo's Waren iiiet var ds lucht, zoolang die twee «aar iivn crcllen stonden te verkouï «i. En aangezien zij zoo ongejójf dev. zeboe lor. avond op de planden zijp. wordt er ook haast den eeheeler. mond on bedaarluk geiachen! Toch zijn er ook wel (Ogenblikken r tafereelen in de bonte mengeling d:e deze revue biedt. Nvaarin de ernst <!•- overhand heeft. Wij herinneren aan de hulde, gebracht aan de Ne derlandsche zeehelden uit de 17e eeuw. aan Limburg's en Zealand's be tuiging van trouw aan den Neder landschep stam. aan hst 14e tafereel. „.De offers der ze©" dat diepen oruk maakte Aangenaam was het ons de Ken nismaking met Roealientie (jnevr. KShler—v. Gflielder). Kareitje's too- r. eel-echtgenoot e, te hernieuwen, even aangenaam als het ons is t© kunnen constateeren. dat inevrouw'g uit smaak van het Hollandsch zeer veel te verbeterd. Te trachten, den inhoud van zoo'n "revue na te vertellen is een onbegon nen werk. Ieder ea maar eens zien. wglke avonturen Kareltje en Sjareltje als detectives ('t ziin me er een paar detectives naar!) beleven bii het vol gen van de gangen van Kareltje's schoonmama, dir verdacht wórdt, in relatie te staan met een geheime Lommenfabriek. De hear H. D. Nieuwenhuizon, maakte van deze schoonmoeder een kostelijk type., een type om niet mee uit vleschen te gaan! Zooals alle voorstellingen van Ter Hall's gezelschap yvas ook deze uit stekend verzorgd. Er mankeerde niets aan. Een goed orkest; friseche, smaak volle costnums en soms ongelooflijk vlugge, décor- en costuumwlsselineen. Kleurig© en fleurige tafereelep bij de vleet, het eene al mooier dan hel andere In 't bijzonder moeten genoemd den: „Egypte, het Rijk van den Nljl" en liet slottafereel: „De Vol kenbond", vooral hedoold als hulde aan het volk, dat de sterren en 6tree- pen in zijn vlag voort. Het was jammer, dat de groote zca« van de Vereenigiug n.et beter Deze! whs. Dinsdagavond. Werkelijk, leze revue verdient het, avond aan avond eivolle zalen te trekkenI PERSONALIA. 1 Geslaagd is voor 't examen EngelSch mej. P. Klaver te Hoofddorp. Geslaagd zijn voor 't exajne.ii handboekenen I.o. do heeren J. Hor- mes'en G. Warner, beiden van Haar lem en H. P. Jansen van Galen, van H aarl em m er 1 iede. EXAMENS HOOFDACTE. Haarlem. Geslaagd de heeren Ei- de Boer, Buiksloot; M.B. Brons, Rot rerdam; P. A. van Gerwcn, Amster dam: P .Maas, Rotterdam; S. Tuin- stra. Balk; J ,G. Timmermans. Am sterdam; C. van Wijngaarden. Rotter dam. ACTE-EXAMEN GYMNASTIEK L. O. Haarlem. Geslaagd de heeren P. Rijswijk, Haarlem; F. J. Nadelaar, Deventer; H. Mooy, Nijmegen; Shri- .ter, Haarlem; L. J. Fapinerve, Deven ter, J. M. Thierry, Haarlem; J. J. Zuidema, Davénter en L. Bonnema, Deventer. VRAAG: Als ik per 1 Augustus a.s. een nieuw dienstmeisje krijg, moet ik haar dan'ook de andere gebniikelij- ke kermisfooi uitkeeren ANTW.: Neen, als u haar den godspenning gegeven hebt.. VRAAG: Heeft een meisje van 15 jaar, dat voor heele dagen dien!, recht op verval als er logeergasten zijn? Zij heeft immers ïogeerkamere, enz. schoon te houden. Of mag het keu kenmeisje alles behouden? ANTW.- Een dagmeisje deelt niet mede in het verval. VRAAG: Mijn dienstbode was niet in orde en vroeg verlof, naar den dok ter te gaan. Zij ging 's morgens acht uur weg en kwam niet meer terug. Na derhand kwam haar moeder zoggen, dat haar dochter bij haar thuis te bed 1 lag. Mocht zij' dat doen zonder mij te waarschuwen? 2. Thans schrijft zij, uat ze niet meer terug wil komen, ah ik het tweede-meisje niet weg wil doen Dat meisje doet evenwel haar best en zou ik niet gaarne missen. Hoe kan Ik nu in dezen handelen, ook wat de uitbetaling betreft? Zij werd per kwar taal betaald. ANTWOORD: Zij had u moeten doen weten dat zij zaek was. U heeft dan gedurende vier vreken voor behoorlijke verpleging zorg te dragen; liet- is aan u om te beslissen of dat bij haar huis of elders zal zijn. 2. Dat zij ziek is, geeft haar niet het recht, om niet den gebruikeli.kon op zegtermijn in acht te nemen, nu zij om 'n dergelijke reden uw betrekking wil verlaten. Zij kan nu niet anders dan tegen November opzeggen en an ders kunt u schadevergoeding eischen. VRAAG: Mijn patroon heeft mij ge zegd, dat ik naar een andere betrek king moest uitkijken, maar stelde den den dag van vertrek niet. vast Wan neer kan hij mij nu gedaan geven? ANTWOORD: Als gij zooals vermoede lijk het geval is te?en een weekloon in dienst genomen zïjt kan de patroon u tegen zoodanig tijdstip opzeggen dat er tusschen den dag der opzegring en vertrek 2 betalingstermijnen ral len. Gij zult maar moeten wachten tot hij u den dienst opzegt, het enkel /- ■'gen dat gij naar een andere betrek king moest uitzien is geen opzegging van den dienst. VRAAG betreffende het aannemen van een kind. ANTWOORD: De secre tarissen van den Voogdijraad te Rot terdam zijn Mr. M. C. Nijland. Leuve- haven O. Z. 36a en Mr. A. J. van Schelven. Wijnstraat 97. Zonder ont heffing of ontzetting uit de ouderlijke macht en in-de-plaatsstelllng van u zult ge geen zekerheid hebben. VRAAG: Ik werd als naaister per week betaald. Na een woordenwisse ling werd ik dadelijk weggestuurd. Heb ik recht op loon Zoo ja, hoeveel Waar moei ik mij om recht vervoegen. ANTWOORD: Als er geen dringende reden voor onmiddellijk ontslag be staat hebt gij recht op volledige scha deloosstelling wegens wederrechte lijke verbreking van het dienstverband Ook kunt ge u met minder b.v. 2 we ken loon tevreden stellen. Wend u tot een rechtskundige. VRAAG: Heeft een gehuwd man het recht, zijn gezin, bestaande uit vrouw en vier kinderen, te verlaten en naar een ander land te vertrekken, zonder voorkennis of toestemming van zijn echtgenoot©? Is hij niet verplicht, het door hem verlaten huisgezin te onder houden. daar hij zonder reden ver trekt en alle kinderen minderjarig zijn? Kan hij in dit geval vervolgd wor den Welken weg moet ik dan inslaan. ANTWOORD: De man handelt, onrecht matig tenzij hij vrouw en kinderen heft willen medenemen eri zulks op een weigering is afgestuit. Ook al was 'hij met voorkennis en toestem ming van zijn vrouw vertrokken, en al had hij 'n rede opgegeven moet. hij toch het gezin onderhouden. Deswege kan hij in rechte worden aangesproken Wend u tot een rechtskundige. VRAAG: Hoe moet ik rabarber tot jam bereiden?. ANTWOORD: Een j>ond rabarber en een pond suiker zon der water laten koken. Is de massa dan nog niet dik genoeg, voege men er wat sago aan toe. DE MOORDAANSLAG TE DEVEN TER. Ondanks ijverige pogingen is men er tot nog toe niet In kunnen sla gen de bedrijvers van den tweevoudi ge» moordaanslag te Deventer in handen te krijgen, schrijft De Tele graaf. Er bestaat echter vrij veel waar schijnlijkheid, dat zij zich nog bin nenslands bevinden. Overigens zijn ernsligi- vermoedens gerezen, dat de onverlaten ook schuldig zijn aan de te Doornspijk gepleegde misdaad, waar de jacl.topzier W. Vlieger is doodgeschoten. Een juffrouw, die op het geluid kwam aanloopen, zag nog juist een persoon, gekleed in licht grijze jas en met bruinen fantasie- houd op, wegkruipen. Zijn signale ment kwam vrijwel overeen met de beschrijving, welke verschillende personen, die de twee vermoedelijke duders van den moordaanslag bij d I ceuwenbrag. ontmoet hebben, van een hunner gaven. De toestand v -net-ster Van Oosten, den zwaarst getroffene van de beide marechaussee's, was Dinsdagmorgen bevredigend. Indien zich geen complicaties voordoen, is het mogelijk, dat men hem in het leven houdt. "UITVOER VAN GEDISTIL LEERD. Tijdelijk is opgeheven liet verbod van uitvoer van alle gedis- :i!Jeerd. ZANDVOORT. Gemvantoracd. Dinsdagavond kwam de gemeente raad van Zandvoort in openbare ver gadering bijeen. Als gwoonlijk wordt de zitting een half uur te laat ge opend. Voorzitter de heer i. Beeckman, burgemeester. Afwezig is de heer M. Koning. Dadelijk na de opening heeft de in stallatie plaats van het nieuw geko zen raadslid, den heer A. J. v. d. M o o 1 e n. De secretaris, de heer F I.. de Vries, leidt het nieuwe lid bin nen, die daarop de belofte aflegt. De Voorzitter wensen; - ier Van der Moolen geluk met zijn benoeming; hij heet hem welkom in deze raadszaal en spreekt het vertrou wen uit, dat de heer Van der Moolen zijn belofte in het belang der ge meente zal nakomen. De heer Van- der Moolen neemt plaats tusschen de heeren Bramson en Molenaar. Bij de- ingekomen stukken en mede- deelrogen bespreekt de heer Bram son lie bekende kwestie, die gerezen is tusschen den burgemeester eener en de Algemeene Gezondheidscommis sie, te Bloemendaal, anderzijds. Spreker heeft -van de verschillende verweerschriften en rapporten ernsti ge studie gemaakt en hii vertrouwt (iat, wanneer alle raadsleden dit even eens gedaan hebben, zij het met hem eens zullen zijn, dat werkelijk de ge zondheidsdienst in 1918 te Zandvoort, speciaal bij het heerschen van rood vonk, zeer veel te wenschen heeft overgelaten. Spreker hoopt, dat het gemeentebestuur in den vervolge, wanneer dit noodig is, krachtig zal ingrijpen. De heer Molenaar meent uit de verschillende gegevens de conclu sie tc mogen trekken, dat in deze kwestie, die hij als een aanval op het beleid van den Burgemeester be schouwt, het gemeentebestuur geen blaam kan treffen en dat het alles heeft gedaan, wat het heeft moeten doen. Nadat de heeren Bramson en Van der Plas hierover nog even het woord hebben gevoerd verdedigde de Voorzitter zijn houding in de zen en zegt o.a., dat Mr. Tideman in het laatst ingezonden rapport on waarheid heeft gesproken. Spreker acht wat de heer Tideman in dit rap port gezegd heeft, absoluut geen weer legging van wat de Burgemeester in •i'weersehrift van 23 Juni ge schreven heeft. Tijdens deze discussie komt de heer Ko r, i n g ter vergadering. De heeren Bramson en de Voorzitter handhaven beiden hun meening, waarna de gedachten- wisseling over deze zaak gesloten wordt. Ingekomen is een adres van de af- deelirig Zandvoort van den Nederl. Bond van Onderwijzers, om bij ventueele vacatures van onderwij zend personeel aan school C geen tij delijke leerkrachten meer aan te stel ten. Nadat verschillende leden hierover hot woord hebben gevoerd, wordt dit adres ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. Naar aanleiding van een ingekomen adres van een der ingezetenen, waar in geprotesteerd wordt tegen de af keuring door de Schoonheidscommis sie ran een auto-garage aan de Zandv. Laan, ontspint zich een uitge breide ged ach ten wisseling. Over het algemeen was men het er over eens,, dat de huidige Schoonheidscommissie een groote belemmering is voor den DÓuwlust in Zandvoort. Tenslotte wordt op voorstel van den heer Koning besloten, dit adres in handen van B. en W. te stellen, welk college een conferentie van belang hebbenden zal uitschrijven, zoodat de kwestie naar genoegen opgelost kan worden. De heeren Zwaan, Van der Plas en Steger? worden benoemd tot leden van de commissie tot nazien der gemeente- rekening. Hierna wordt de vergadering ge schorst tot onderzoek van de geloofs brieven der nieuwgekozen raadsleden. Dit geschiedt door twee commissies, bestaande uit a. de heeren Koning, Bramson en Molenaar b.: de heeren Baron Collot d'Escury, Van der Plas en Zwaan. Na de heropening der vergadering tteelen de heeren Koning en Ba r o n f o 11 o t d'E scury mede, dat de resp. commissies geen bezwa ren hebben, om de nieuwe leden toe te laten, die daarop bij monde van den Voorzitter v.or gekozen worden verklaard. Dit zijn de hee ren Slagveld Baron Collot d'Escury, Van der Plas, Bramson, Van der Moo len. Molenaa-, Zwaan, Siegers, Ko ning, v. d. Schenkel en Van Helden. De heeren Bluys en Groen zulten in den nieuwen Raad geen deel uit maken. Goedgekeurd wordt een kohier voor het gebruik maken van «en stuk ge meentegrond. In de instructie voor de. vroedvrouw worden eenige kleine wijzigingen aangebracht, wat vacauüt en sala- risverhooging betreft. Op verzoek van den Minister stelt de Raad een verordening vast voor de verpleeg kost en ;n de ziekenbarak. Voo- de bouwgronden aan «le Zandvr ortsche.'aan wordt liet peil vastgesteld op 75 c.M. boven de kruin van den openbaren weg. B. en W. kunnen evenwel ontheffing van deze bepaling verleenen. Ter verbreeiling van de Zandvoort- scheiaan wordt besloten van de Maat schappij Zandvoort's Duin eenige stukken grond aan te koopen. Voor den bouw van woningen voor agenten van politie zu'ten eenige ïuKken grond worden aangekocht. Bestcten wordt een automatisch pompstation ten behoeve tan de Ge meentelijke Waterleiding ft doen bou wen. Vr-orgeiezen wordt een Maandag avond ingekomen missive van Ged. Staten, met verzoek aan een Rand, vóór 15 September a.s. zijn zienswijze te doen kennen over een salarisver- hooging voor den Burgemeester, den secretaris en den ontvinger. Op voorstel van den heer Slagveld, ondersteund door den heer B r a m- s c n, werdt besloten, aan Ged. Sta ten te verzoeken, de gemeente Zand- voori vac de 7de in de 8?.e klasse te brengen en dus de salarissen als volgt te rege:eti Burgemeester f W00, si Cretans 3600 en ontvanger f 2700, met een aanvangssalaris rcsp. van f 3300, SOOQ f n f 2200. Bij ce rondvraag bepleit de heer Zwaan de wenschebjkheid, zoo spoedig mogelijk gronder- aan te koo pen en desnoods te onteigenen, voor den bouw van arbeiderswoningen. De heer Bramson ondersteunt dit verzoek. De Voorzitter is er huiverig voor. neg m^êr gemeenlewoningen te doen bouwen, omdat vete menschen daar misbruik van maken en o.a. groote huurschulden «naken. „Men kan toch zei spreker, ..geen kazer nes gaan bouwen voor menschen, die de huur niet willen betalen?" De neer Bramson l e treurt het, dat er zulke toestanden bestaan en hij kan op dit oogenblik niet nagaan, wat de reden van deze wanbetaling is. Maar daarmede, zei spieker, wordt niet in den bitteren woningnood voor zien. Daarmede is 'de heer Zwaan het eens en zegt, dat de gemeente in ieder geval moet zorgen, den noodigen grond in handen te krijgen. Nog vele leden voeren hierover het woord. Tenslotte neemt de Raad ge noegen met de toezegging van den Voorzitter, dat het college van B. en W. zooveel mogelijk er voor zal zoigen, de beschikking over de noodfge gronden te krijgen. De heer Van dec Moolen brengt onder de aandacht, dat de ge bruikte watten c-nz., uit de zieken barak, zoo maar in het duin, waar veel hinderen spelen, neergesmeten worden. De Voorzitter zegt dnderzoek ie. De heer K o n i ng vraagt strenge maatregelen tegen het straatrumoer in de nachten van Zaterdag en Zon dag. De Voorzitter zegt ook in d i t geval onderzoek toe. De heer Van der Plas vraagt nauwlettend- toe te zien bij het ver- teenen van nachtpermissie. De heer Bramson vraagt hoa het staal met de kwestie van het in de R.-K. pastorie aanwezig zijn van ammunitie en ander oorlogsmateriaal. De Voorzitter kan daar nog geen antwoord op geven, want hij wacht nog steeds op liet antwoord van üen Minister. De heer Bramson vraagt, hoe het slaat met den bouw van de nieu- e schooL De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak de aandacht van B. en heeft het college zal spoed achter de zaak zetten. De heer Bramson heeft nóg iets op zijn hart, maar vraagt daar voor een'geheime zitting aan. Eenige leden vragen betere reini ging van sommige wegen. De heer Molenaar vraagt, of B. en W. strenge maatregelen willen nemen tegen de prijsopdrijving van de meest noodzakelijke levensmidde len, speciaal rijst en zeep. Voorzitter brengt aan het eind van de vergadering eenige woor den van dank aan de heeren Bluya :n Siegers, die voor het laatst de zit ting van den Zandvoortschen Raad tijw onen, omdat zij niet'ineer herko zen zijn. De Voorzitter spreekt met waardeering ever het vele werk, door hen in het belang van de gemeente verricht en hoopt, dat het hun in hun verdere leven goed moge gaan. De Raad onderstreepte de~e woor den met hartelijk applaus. De heer Bluys dankt, mede na mens den heer Slegcrs, voor de vrien delijke woorden en het applaus. Tien minuten over elven wordt de openbare vergadering gesloten en gaat -te Raad in geheime zitting. feuilleton Lil HET LEVEN VAN GEOFFREY GILL, Detective door IVANS. 61) Ik zag, dat G. G. op 't punt stond yen onvoorzichtigheid te begaan, uit louter ongeduld en ergetnis. Daarom t'tel ik dep man snel in de rede. Niemand denkt er aan, u ge beid aan te doen, kedves uraml 1) 'J verzoeken u met de meeste be- K".fdhciu ons spoedig te willen zeg- »tn' ,WaL er die telegrammen ge beurd is. Het is een zaak van leven en dood! Op een beleefde vraag heb ik beleefd antwoord zeidc de le- Geen kwartier geleden is 'ter een auto geweest en de heer, uie in zat, in formeerde evenals u, of •t telegrammen voor Vöröshegy wa- *n. Hij ging regelrecht daarheen en 'ood aan ze mee te nemen. 1) Acqiüvaienl voor het Duiïsche: iMeiu peber Herr". Hééft hij ze meegekregen .1 Ik dacht, dat G. G. stikken zou. Wat kon ik beters doen? vroeg de oude man. De heeren kunuen, dunkt mij, tevreden zijn: een extra-bastelling per auto hadden zij zeker niet verwacht! Ik stel u verantwoordelijk voor de gevolgen! schreeuwde de detec tive, terwijl hij op de deur toe stortte. Wat wil je doen, Geoffrey.' vroeg ik. Luister eerst naar wat deze waardige man te vertellen heeft. De genadige heer behoeft zich niet zoo boos te maken hernam de telegrafist. De zaak is bij dien an deren heer in goede handen, u be grijpt toch wei, dat ik de telegram men niét afgaf, zonder dat hij zich eerst getegiinïieerd had. Het was de heer Géza Horvath, de secretaris van Zijne Keizerlijke Hoogheid, Aartsher tog Karei August. G. G. zou zeker 'n ongeluk begaan hebben, wanneer hij op dat oogen blik buiten niet den hoorn van een auto gehoord had. Dadelijk vloog hij de slraet op, en riep: Gauw, Willy, gauw! Kom hier, zoó spoedig mogelijk! Een minuut later zaten we naast inspecteur Fekete in een poiitie-auto en vlogen den weg naar Vöröshegy op. Na uw vertrek viel mij in, dat u te Kisfalva geen snel vervoermiddel vinden zouut zeiae de inspecteur. Kommissaris Kovacs stond mij toe, u ook verder van dienst te zijn. Ik heb hard gereden, en den afstand van Zsolna naar Kisfalva is gelukkig klein! G. G. streek zich met do hand over het voorhoofd. Willy zeide hij. Inspecteur Fekete geeft mij een verdiende les. Hij ziet vooruit ais 'n verstandig man. Ik heb me aangesteld als ecu schooljongen. Hij stak Fekete de hand toe. Ik ben u oprecht dank baar, inspecteur! Als wij tijdig zijn, hebben wij dat aan u te danken. En jou, Willy, vraag ik excuus voor mijn heftigheid. Ik zou later maar liever dien ouden telegrafist om excuus vragen zeide ik, half lachend, half ge- ergerd. Maar toch, juist omdat hij zich een enkel maal *n feilbaar mensch toonde, met mensclielijke fouten en gebreken, was hij mij lie ver dan wanneer hij steeds "3e onfeil bare, zich nimmer vergetende denk machine geweest ware, zooals wij die uit zoovele romans kennen. Nooi! zal ik dien auto-rit van Kis falva naar Vöröshegy vergeten! Onze auto was een groote, sterke machine en inspecteur Fekete, wien G. G. had medegedeeld, waarom liet eigen lijk ging, en die een uitstekend chauf feur was, haalde er uit wat er uit te halen was. Wij vlogen langs den weg en toen deze begon te stijgen en tevens slechter werd, gelukte het den inspecteur er niettemin-een vaart in te houden, waarover ik verbaasd was. Ik had dezen weg nu in den loop van weinige dagen reeds te paard, in een rijtuig en gedeeltelijk ook tc voet afgelegd, en .juist de be kendheid met wat komen zou en met de onderlinge afstanden tusschen de verschillende punten, waar groote krommingen of bijzondere kentecke- nen voorkwamen, maakte onze wilde jacht zoo angsüg-opwindenu. Zou den wij die andere auto, die meer dan een kwartier voorsprong had, inhalen? Het scheen nio: m -;i jk, maarwaarschijnlijk was de ma chine kleiner en minder krachtig dan de onze. Géza Horvdth wist nu uit de telegrammen, die hij zoo han dig onderschept had, dut wij hem volgden, maar hot kon hem r.og niet bekend zijn, hoe dichtbij wij waren. Misschien reed hij niet met S de kracht! Misschien zou er met zijn ma chine iéts gebeuren een „pan ne" Wij keken scherp uit naar moge lijke hinderpalen, die de man vóór ons op den weg kon hebben achter gelaten: een groote bos afgerukte struiken, bijvoorbeeld, midden op den weg gelegd, had ons eenig op onthoud kunnen veroorzaken (voor het versperren met een boomstam zou hij zeker geen tijd en evenmin het noodige gereedschap gehad heb ben!) Nergens echter troffen wij iets van dien aard aan. Ik voelde mij het hart in de keel kloppen, toen wij de - laatste krom ming van den weg, vóórdat deze uit het bosch treedt, achter den tug had den. Straks zouden wij een kilome ter ver in de richting van Vöröshegy" kunnen zien. Zou het ons gelukken, die andere auto Daar schoten wij letterlijk het bosch uit! Het top-p!ateau en aan het einde daarvan hel slot lagefl vóór ons. En op hetzelfde oogenblik zagen wij ccn auto, die over de slcibrug reed en in de tunnelachtige poort verdween! Wij zeiden niets. Inspecteur Fc-kete boog zich voorover over het stuur wiel heen. en het was mij alsof onze auto, ais 'n levend wezen, met groo te sprongen voorwaarts stoof. Enkele minuten de slotbrug. het slotplein. Een visioen van bleeke gezichten; Béla Keiler en z'n doch ter! van roode, verbaasde gezich ten: Brigadier Kemény en u'n twee mannen!G. G.'s stem -- schor en rauw Waar is de Graaf?.... Keller's antwoord: In zijn werk kamer met een bezoeker! Maar, ge nadige HeerDe resi gaat verlo ren, want wij stuiveu de irap .<.p, den corridor door! Nu zijn we :.an de deur van ,'s Graven kamer! Daarbinnen, juist als de deur open vliegt, een revolverschot! De Graaf staat achter zijn schrijftafel; de rechterarm hangt slap langs liet lijf en er druppelt bloed uit zijn mouw op den grond. Op zijn gezicht niets anders dan ile uitdrukking van de hoogste verbazing Opnieuw een schot! D tmaal komt de kogel in het plafond .crerht: G. G. heeft juist den tijd gehad den urm van Géza Horvath, die met den rug naar de deur staat, omheog slaan! Inspecteur Fekete en ik laan hem de armen om het lijf, ukken hem achteruil en G. out-vringt de re volver aan zijn hand. Een korte, he vige worsteling! Géza Horvath ligt op den grond) gebonden en met hand boeien aan! Op dit oogenblik verschijnt Béla Keiler in de deur. Zijn gezicht ts aschgrauw, de oogen !iggen Hiep in hun kassen, de wangen rijn ingezon ken. G. G. spreekt zacht mkolc woor den tot hem, waarschijnlijk cm zich bekend te maken want Béla Kei ler kent hem nog niet in zijn eigen lijke gestalte. De slotbewaarder ant woordt even zacht en eindigt met een gebaar van smart, van berusting..., wat is het? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5