iuiisnlandsch Overzicht De Spoorwegstaking In Engeland. Sport en WsdstrjjdeB Stadsnieuws Uitgaan. De Regeoring meent de staking de baas te zijn. De regeering heeft een beroep ver ^preldi. waarin het publiek verzocht wordt haar te helpen bij, de bestrij ding van de staking door zuinig te ziin met netroleum, gas kolen en voert Bel en de telefoon en de telegraaf zoo weina# moselijk te gebruiken. Zij •vraagt de hulp van vrijwilligers, die Ibedreven zijn in hot besturen van vrachtauto's, van bijzondere konsli- bels en marconisten. De sDOorwegmaatsohappijen deelen mede. dat esn groot aantal beambten, die de staking afkeuren, zich aamnel den om dienst te doen. De hulp van technische vrijwilligers maakt het mo frelijk om met bun hu Lu het verkocr op de spoorwegen ©enigszins in «tand te houdeiK- De Great Western spocr weg laat tweehonderd treinen loopeu. en de coeder en treinen op de Soutlb ^Eastern en de lijnen LondenBugh iMi en langs de Zuidust zijn vrij tal rijk. Men zegt» dat de machinisten op Ce Southern and Chatham lijn hebben aangeboden, om weer aan het werk te gaan. De regeering gebruikt vliegtuigen om brieven en boodschappen naar de provincie te zenden. De bladen vernemen, dat de regee ring van meening is. dat zii de sta king zoo good de baas is. dat hst niet noodig zal zijn het parlement eerder bijeen te roepen dan wanneer het voor de gewone herfstzitüng bijeen mooi komen. Door de staking is in Zuid Wales een ernstige toestand in het leven ge roepen. Heden, Dinsdagavond zullen "de meeste mijnen gesloten zijn. Ook in de staalijzer-, tin-, koper- en an dere industrieën komt het werk stil te liggen. De Great Western Railway is er in geslaagd enkele treinen tusschen Lon den en Reading te laten loopen en eveneens tusschen verschillende pro- viciesteden. De Metropolitan opent heden, evenals de öouih Western Railway een beperkten ondergrond- schen dienst. Alle ochtendbladen verschenen Maandag met een verminderd aantal pagina's, als in oorlogstijd. Zij ver klaren alle, dat de spoorwegarbeiders •de sympathie van het publiek voilco men verspeeld hebben door de wijze waarop zij het algemeen belang heb ben geschaad, en dringen er op aan, dat het conflict tot het uiterste zal Worden uitgevochten. De „Daily Express" zegt: De sta king is tot mislukking gedoemd. Men zal niet zwichten voor de tyrannic van het spoorwegpersoneel. De aan slag op het algemeen belang door een handvol onverstandige agitators staat ;in het leaker, van mislukking. Het ;s geen strijd tusschen vakvereeniging en werkg3vers of tusschen patroons en 'arbeiders, maar een aanslag van een klein aantal samenzweerders op de rechten en vrijheden van Engeland. Indien deze zou slagen, zou een groot volk ten gronde gaan, doch er zijn reeds duidelijke teekenen, dat het gezond verstand zal zegevieren. De spoorwegarbeiders beginnen te twij leien. Zij zien, dat zij ju een valstrik zijn gelokt en zij die den kuil hebben gegraven zuilen er zelf in vallen". Inderdaad wijst allee er op, dat de natie vastberaden tegenover de sta kers zal staan. De „Sunday Evening" bracht Zon dagavond groote spanning onder het publiek door het aanplakken van een bulletin, waarin werd medegedeeld, dat er hoop bestond, dat de spoorweg staking spoedig zou zijn bijgelegd, t is echter nog weinig grond voor deze hoop, die alleen gebaseerd is op het feit, dat liet bestuur van den spoor wegarbeidersbond bijeengeroepen is. De iedsn van het bestuur werden door middel van auto's en boodschap pers gewaarschuwd. De eerste stap voor het hervatten uer onderhandelingen moet komen van de zijde der spoorwegmannen zooals blijkt uit een telegram," dat door Lloyd Lloyd George naar Car- navom is gezonden, waar hij gister avond een rede zou hebben gehoudeu, doch daarin door het uitbreken der staking verhinderd werd, ln het iele gram deelde de premier mede, dal hij de leiders var. de spoorwegarbei iders had verzocht om de staking ee- nige dagen uit te stellen ton oindc d« regeering in de gelegenheid te steil an de kwestie nog eens grondig te be spreken. Dat korte uitstel wprd ech ter geweigerd. Voor een vergadering van staken de spoorwegarbeiders, die gisteren in lAJbert Hall gehouden werd, ontkende Thomas, dat de regeoring om uitstel 'der staking verzocht had e.n tartte den premier dat te bewijzen. Doze uitdaging werd onmiddellijk a«ui vaar d en hedenavond heeft Downiug- street een bekendmaking gepubli ceerd, waaruit niet alleen blijkt, dal de premier de waarheid heeft gespro ken, doch ook, dat de regeering bij het vragen van dat uitstel in liaux voordeel gebruik te maken of maat regelen zou nemen om de afkondiging van de staking te beletten. De mededeeling zal ongetwijfeld de openbare opinie ten zeerste be-invlóe- den, die niets met de staking op heeft, daar de gewone burgers er het zwaarst door getroffen worden. De rijke bur gers kunnen van hun auto's gebruik make- terwijl zij op de meer goedkoo- pe vervoermiddelen zijn aangewezen cr. d:e thans moeten ontberen. ïwee feiten zijn er echter, die een troost voor het publiek zijn, n.I. het rij den van de trams en de auto-bussen, hoewel gezegd wordt, dal het personeel van deze vervoermiddelen er naar hun kert om de spoorwegarbeiders 'te gaan steunen, wier bond echter een uitbrei ding van het conflict niet wenscht. Mor gen zal er denkelijk over beslist wor den of do trams en de auto-bussen ook aan de staking mee zullen doen. Het tweede is een teleurstelling voor d» extremisten, die hoopten, dat de spoorwegstaking het begin van een re volutie zou zijn. Inderdaad is gebleken, dat cr pogingen zijn gedaan om dc staking in die richting te leiden. Wan Maandagavond verklaarde Thomas, dat cr pogingen zijn gedaan om het conflict tot iets anders te maken dan een arbei derskwestie. Dit streven had hij echter ten sterkste afgekeurd. Verder verklaarde Cramp, de voorzit ter van den spoorwegarbeidersbond, dal volgens zijn meening het conflict niet lang kon duren, en dat ook de bond in financieel opzicht een langdurigen strijd niet zou kunnen uithouden. Met een half millioen stakers zou de kas van den bond binnen twee weken zijn uitgeput. Men doet echter goed niet al te veel waarde aan die verklaring te hechten. Van meer waarde is de verklaring van Thomas, dat hij wenschte, dat het con flict spoedig werd bijgelegd. Hij ver klaarde eveneens, dat een afvaardiging van typografen zich bij hem had ver voegd en hem had medegedeeld, dat, indien dp bladen een zekere editie zou den invoeren, die door een der bladen was aangeduid, het zetterspersoneel zich bij de staking zou aansluiten. Het is niet duidelijk welk blad en welke maat regelen bedoeld werd, maar het is be- merkenswaardig, dat de geheele En gel sche pers met uitzondering van de half-bolsjewistische „Daily Herald", heeft verklaard, dat het de plicht der icgeering is om de tegen de gemeen schap gerichte staking te bestrijden, nu de onderhandelingen door den spoorweg- arbeidersbond zijn afgebroken. Zondagavond werd het Hydepark op bevel van de regeering gesloten. Het park wordt gebruikt als depot voor mo- torlorries. Er staan daar honderden voor het vervoer van melk en andere levens middelen. De regeling is uitstekend talrijke lorries, die vroeger voor leger- doeleindea werden gebruikt, verrichten thans zeer goede diensen, o.a. bij de verzending der dagbladen naar de ver schillende deelen des lands. Hoewel de staking veel algemeener is dan in 1911, loopen er toch nog eeni- ge treinen, die door werkwillig perso neel en vrijwilligers worden bediend. Twee majoors deden dienst als machi nist en stoker op een trein naar het Noorden. .Maandagmorgen vertrok een trein van het Victoria-station naar Fol kestone met 300 passagiers voor het vasteland, onder gejuich der toeschou wers. In den namiddag kwam de boot trein van Folkestone te Victoria-station aan met 400 passagiers, waarvan de meesten hun bagage zelf droegen, daar er geen kruiers waren. De zware baga ge werd dopr vrijwillige „kruiers" be handeld. Drie speciale treinen zouden Zondag 800 passagiers naar Southampton ver voeren, die met de „Edinburg Castle" naar hun vaderland zouden lerugkee- ren. Sommigen zijn op eigen gelegen heid naar Southampton gereisd, ande- reii ztjn te Londen gebleven. Overal bevinden zich passagiers, die onderweg zijn blijven steken. Ernstiger is echter, dat verschillen de industrieën reeds aanzienlijke stoor nis ondervinden. De „Times" van Maandagavond bevat een bericht uit Southampton, dat de anthraeïetmijnen over een paar dagen zullen moeten wor den stopgezet, in verband met het ge brek aan vervoermiddelen. De staal- en ïjzerindustrieën e. d. zullen wellicht binnenkort eveneens tot stilstand ge dwongen wordenverschillende fabrie ken zijn reeds gesloten, waardoor dui zenden aibeiders zonder werk zijn. Verschillende havens, zooals Cardiff, Swansea en Newport zijn geblokkeerd. De chef van het Faddington-station der Great Western Railway ontving een kenmerkend schrijven van een voorma lig ondergeschikte, die zich uit weerzin tegen de staking gratis beschikbaar stelt voor alle diensten, waarvoor hij kan worden gebruikt. Hij zegt, dat nu het geheele- land zich door den oorlog had geworsteld door de inspanning van het volk, en een prachtige toekomst Engeland te wachten staat, zou de sta king dit alles te'niet doen. Allen moe ten daarom hun uiterste best doen om een poging- te verijdelen, die het land te gronde zou richten. Naar de „Times" uit Birmingham verneemt, sluit de staalfabriek der fir ma Hickmans te Bilston reeds heden. Indien de staking een week duurt, zul len ook andere industrieën in het druk ke centrum van Engeland verlamd wor den. Birmingham neemt den toestand evenwel kalm op. De voorzitter van ie Kamer van Koophandel seinde aan Lloyd George, dat de zakengemeen- schap van Birmingham de regeering zal steunen. Het verkeer in York, dat hoofdzake lijk over zeven spoorwegen loopt, is ge heel ontwricht. Eenige machinisten en stokers brachten passagierstreinen naar en van het Noorden, ten einde zelf thuis te komen. Talrijke passagiers, waaron der zich soldaten met verlof bevonden, bleven onderweg steken. Twee zeelie den, die van het Noorden naar Lon lei wilden reizen, trachtten, toen zij be merkten dat het niet mogelijk was Y "k te verlaten, de locomotief zelf te be dienen. Zy hadden de vuren reeds aan gestoken, toen zij bemerkten, dat de trein op een dood spoor stond. Volgens berichten uit verschillende centra is de voedselvoorziening afdoen de geregeld; hoewel ^cu natuurlijk in sommige gevallen gebrek aan enkele levensmiddelen heeft voorgedaan. De rantsoéneering is weder ingesteld als tijdens den oorlog. Het land heeft v^or ongeveer veertien weken voedselin dat opzicht is de staking op een gunstig oogenblik uitgebroken. Londen zal- ech ter over twee dagen met bevroren vieesch genoegen moeten nemen, dat uit de voorraden in de dokken zal worden aan gevoerd. Voor he' geval dat de transportarbei ders aan de staking deelnemen, heeft do transportcommissie een motordienst georganiseerd, ten einde het vieesch naar Londen te brengen. Voor het vervoer van melk doo* het geheele land zijn 5000 motorlorrics in gebruik genomen. Nadat de melk van bet platteland naar hét Hydepark is ge bracht, worden aldaar levensmiddelen ingeladen, die naar alle deelen van het land worden gebracht. Hoewel wekelijks 11.000 ton benzine wordt gebruikt, is overal voldoende voorraad voor drie w eken kolen zijn eveneens gedistribueerd. Het ministerie van vervoermiddelen brengt hulde aan do schitterende wijze, waarop gehoor is gegeven aan deii oproep voor Vrijwillige' motorrijders; Voropr«ld nieuws GARRIBALDI KN D'ANNUNZIO. In eoa onderhoud, dat oen vertegen woordiger van do „Peilt Parision" met generaal Peppino Garibaldi, die op hot oogenblik to Parijs vertoeft, heeft gehad, verklaarde de Italiaan sche generaal o.u. het volgende: Bij de bezetting van Fiume door d'Annunzio was ik niet in die stad. Dat spijt mij. Indien 11c ln die plaats van d'Annunzio was geweost, zou ik evenals hij gehandeld hebban. Alleen misschien mot ietwat meer overleg. Ik zou bijv. gewacht hebban totdat de troepen van de Italiaansche regee ring zich zouden hebben teruggetrok ken, daar zij zulks moesten doen en ik zou do stad alleen met de hulp van mijn vrijwilligers en zonder me dewerking van de geregelde troepen hebben bezet. En Ik kan liet u gerust vertellen dat ook ik en mijn vrienden van plan waren de stad te bezetten, maar d'Annunzio is ons hierin voor geweest. Hij lieoft de regeering in een tragisch avontuur gewikkeld, hetgeen ik niet zou hebben gedaan. Maar dat komt er weinig op aan. d'Annunzio heeft, evenals ik gedaan zou hebben, slechts den wil van het geheele Ita liaansche volk ten uitvoer gebracht. Het geheele volk is met d'Annunzio en de beweging die door d'Annunzio is ontketend, is van zulk een gewel dige kracht, dat zij zelfs de regeering te sterk wordt, die niet meer meester is over haar leger en evenmin over haar vloot. Fiume :s tlians Italiaansch en zij zal dat blijven, wat er in de toekomst ook moge gebeuren. Maar zoo wij ors tegen den wil der geallieerden verzet ten, zoo roept de regeering bij monde van Nïtti vol vertwijfeling uit, ,,zoo wij het veto van Amerika negeeren, dan worden wij aan den hongerdood prijsgegeven''. „Het zij 200 ant woordt het volk, „dat wij dan maar honger lijden, daaraan zijn wij reeds gewend geraakt". Maar gij zult wellicht een nieuwen oorlog hebben te verduren. Welnu, zoo noodig zullen wij te gen den duivel zelf strijden. De Kroonraad zal bijeen komen om over het antwoord van Wilson te be raadslagen. Hij is slechts eenmaai bijeengekomen, namelijk toen er over beslist moest worden of Italië aan den oorlog zou deelnomen, en een tweede bijeenkomst is er een duidelijk bewijs van, dat de toestand zeer ernstig is. Maar wat ook het antwoord van Wil son moge zijn, en vooral wanneer hij onze rechten op Fiume niet erkent, zullen wij Wilson doen weten, dat dit geschil tusschen Europeanen ook tus schen, F.uropeanen moet worden gere geld. Wij weten, dat het Fransche volk, het Amerikaansche volk en hét Engelsche volk met ons zijn in deze zaak. Wij willen Fiume. Wij hebben lipt genomen. Wij zullen het behou den. Zoo noodig zullen wij voor het bezit ervan strijden. Ik herhaal het, wij zullen er voor strijden. Het volk keurt de bezetting van Fiume goed, het leger lceürt ze goed, de vloot keurt ze goed. Maar de Serviërs? De Serviërs hebben eon kust strook van honderden K.M. lengte om er één, twee, lien havens aan te leg gen. Maar wij zijn bereid om roet hen te onderhandelen en do zaak in der minne te schikken, zoo zij slechts van Fiume willen afzien. Wij behouden de stad, de haven en de streek, die haar beschermt. Wij staan geen interventie van de zijde der Joe- go-Slaven toe. Indien liet hierdoor tot een conflict met de Joego-Slaveri komt, zal het geheele volk als een man opstaan. Daarvan Ls Nitti over tuigd en di RobiJant en Budogüo eveneens. En de koning weet zuiks ook zeer goed. Het Italiaansche volk is verbitterd. Het heeft zijn wil be kend gemaakt en het verlangt, dat er thans een einde aan de zaak komt. Alle klassen der bevolking zijn bel hieromtrent eens. Nitti weet dit alles, hij is zich be wust van zijn onmacht, maar als hoofd der regeering kan hij niet an ders handelen, dan hij 'hans doet Daarom is Italié moreel in staat van revolutie. De dynastie speelt op het oogenblik met haar troon.Daarom roe pen wij Engeland en Frankrijk toe: „Past op, gtj oude volken! Indien wij in de anarchie ten onder gaan, wat zal er dan met u gebeuren". En welke gevolgtrekking maakt gij, generaal? Ik maak geen gevolgtrekking. Ik constateer slechts de waarheid. Door de onderneming van d'Annunzio zal misschien een nieuw Italië opstaan. Het hangt van de houding van de Fransche cn de Engelsche regeering af, of de toestand zal verbeteren. En hij kan slechts verbeteren door de er kenning van onze rechten. ONRUST IN DALMATIë. De Amerikaansche torpedojager zal eeni ge dagen te Trau blijven ankeren. De Amerikanen hebben bevel om, inge val de Italianen weer mochten begin nen, streng op te 'reden. De mogelijk heid van een herhaling is niet uitge sloten. In hot bezettingsgebied zijn verdachte bewegingen van Italiaan- sohe troepen gesignaleerd. Afdeelin- gen zijn samengetrokken te Poprant- sa, welke plaats aan den weg naar Trau ligt, en te Labi na. Zij schijnen over gepantserde auto's te beschik ken. Ook zijn troepenconcentraties op de demarcatielijn, met name bij Cig- no, waargenomen. De bevolking van Dalmatlö verkeert in grooten angst voor aanvallen. Te SpaJato, doet het gerucht de ronde dat de Italianen voornemens zijn van Labina uit een aanval op Spalato te doen. Alle teellenen wijzen er op, dat de Italianen een conflict met de Zuid-Slaven willen uitlokken en Dalmatie bezetten. Do Ilalioansclie pers zinspeelt daar zelf op. BERCHTOLD VERDEDIGT ZICH. Tegenover een vertegenwoordiger van de „Vossische Zeitung" heeft graaf Barchtoid zijn leedwezen uitge sproken over de Weensche publicaties die uit de mede-echuM bijna alleen de schuld van Ween en overlaten. Zijn taak vóór den oorlog bestond er niet ln, den Oostenrijksch-Hongaarscben staat in vrede te loten ontbinden, maar hem zooveel mogelijk in vrede en wanneer het niet anders ging in oorlog te behouden. Men tracht mij nu als den meest MacchiaveUislhcho „Puppenspiele" van het Europa Van dien tijd voor te stollen, voegde hij er bij. DE ONGESTELDHEID VAN PRE SIDENT WILSON. In Senaats kringen maakt men zach ongerust over de ongesteldheid van den pre sident. Men vermoedt, dat deze het (gevolg is van 'zijn zworen strijd voor het vredesverdrag. De republikei nen beginnen in te zien, dat htm op positie tegen het verdrag een boeme rang zou kunnen blijken en zich tegen hen zelf zal richten. Volgens het bulletin der genoeeJie?- ren heeft de president een rustigon nacht doorgebracht. Ziju toestand is nagenoeg onveranderd. 'INGEZONDEN MEDEDEELING EN 60 Cts. per regel. Kunstnijverheid—Sierkunst. De tentoonstelling van gebrand ge schilderde lampen trok veler belang stelling, 15 stuks werden verkocht. De expositie van batikwerk door mej. Stemmann, hetwelk uitmunt door zui verheid van techniek zal 1 Oct. gesloten worden. In voorbereiding is een nieuwe tentoonstelling van artistiek gepen- teekend kristal glaswerk. Voetbal Haarlemsche Voetbalbond. Derde klasse. H. F. C. 6—T. H B. 4 (6-1.) De H. F. C.'ers zijn sterker «1 sco ren vóór rust 2 maaJ. Uit een fout van een der achterspelers weet T.H.B. den H.F.C.-voorsprong te verkleinen. Na de rust is het met T.H.B. ge daan. Roce en Davidson weten suc cessievelijk den stand op te voeren. Het einde brengt een 61-overwin ning voor de blauwwitten. HAARLEM VII—E.D.O. V. (16-1). Haarlem VIT komt tegenover een stel voetballers te staan, die allen on der ,de maat zijn. Héér gold echter riet het gezegde „klein maar dapper". Met met minder dan 161 werden de jeugdige Edo-broekjes ingemaakt- Met rust was de stand 3—1. Borghauts mun met minder dan '11 doelpunten •voor ziin rekening. (Ihe moet in het eerste elftal! Red.) Vriendschappelijke wedstrijden H. B. C. I—„HEEMSTEDE" VETERANEN. De Veteranen komen onder de vroolijke tohen der muziekvereeini- ging - „Eensgezindheid" met het volgende elftal: Fr. Vooges J. Zieren, N. Tangerman, H. Kuipers, G. Rooyakkers, J. Luiten, A. Bies, D. v. d. Horst, K. Samson J. v. d. Linden, J. Tuin. Als het eerste half uur bijna ver streken is, weet A. Mooren aan H. B. C. de Riding ie bezorgen. Rust 1—0. - Na rust is H. B. C., geholpen door den wind, iets sterker en al spoedig weet A. Mooren na een mooi en ren de leiding te vergroo- ten (2—0). De laatste minuten geven nog eeni ge corners zonder succes en als de scheidsrechter tijd fluit, heeft het H. B. C--elftal de 11 draag-insignes gewonnen, terwijl het Veteranenelf- tal zich met de groote zilveren me daille tevreden moet stellen. GECOSTUMEERDE WEDSTRIJD. Na afloop van den te Heemstede gespeelden wedstrijd H. B. C.H. S. V. werd een gecostumeerde wedstrijd gespeeld, ter gelegenheid van het 10-jarig jubiteurn van den speler J. v. d. Vlugt. Om 4,30 ver schenen op het veld clowns, Markers, een cowboy, een visscher, oen oude viascher, enz., om elkander te be kampen. Het talrijk opgekomen pu bliek heeft genoten van gekke klee ding en grappen, die andere vreemd zijn op het voetbalveld. Van voetbal was natuurlijk gelen sprake, het was gooien en vallen, toch wia 'n clown nog 'n goal te ma ken en na een uur van vermaak werd inrukken geblazen. Prij winners voor mooiste costumes Ie prijs C. v. Rooij, als cowboy; 2e prijs P Samson, Volendammer da me; 3e prijs J. Samson, Volendam mer heer; 4e prijs.J. v. Roode, clown. H. F. C. 7—HAARLEM 7 (3-2). De wedstrijd gaat vrijwel gelijk op. Toch is H. F. C. in de meerderheid en slaagt er 3 maal ra, te doelpun ten. Haarlem is minder gelukkig en lukt het slechte 2 maal, zoodat tenslotte H. F. C. 7 met 3—2 wint. Voetbainienwi J. SPARREBOOM. De populaire E.D.O.-aanvoerder J. Sparreboom speelt a.s. Zondag tegen Z.V.V. zijn 250en wedstrijd. Ieder die de langdurige voetballoopbaan van dezen uitmuntenden speler gevolgd heeft, zaïl a.s. Zondag getuige willen zijn van zijn feest. Een huldiging heeft deze trouwe E.D.O.-speler wel *,-erdiendl Korfbal A. W.— ADVENDO' (1—2). De Advendo'ers hebben na een Bpannenden strijd hun eerste over winning te pakken. Advendo tolt wederom eenige invallers. Advendo was dadelijk iets sterker hetgeen H. van Hezel met een goed schot wist te bewijzen. Even hierna weet v. d. Bosch uit gedekten stand gelijk te maken. Met onveranderden stand treedt rust in. Na de hervatting een pittig spel, met tal van spannende momenten. Advendo is iets 6terker; vooral het middenvak werkt uitstekend. De aanval combineert vlug, maar bij den paal is het mis Keurig onder schept Looijen een weggewerkt'en bal, plaatst naar Wiegant, die uiterst kalm Advendo de leiding geeft. A. W. komt verwoed opzetten, doch v. <L Have c.s. staan pal. De Adyendo-aanvai krijgt druk jyeik. doch door gbed verdedBgen komt Hij niet. vrij. Eenige goede Advemdo-aaRvallen hebben geen succes. Eindelijk den ken we Wiegant te zien doelpunten, maar de bal, reeds in de mand zit tende, springt, er op onbegrijpelijke wijze weer uit. Nog eenige venijnige Adv.-aaAvallen en het is tijd. Ad vendo won welverdiend met 2—1. D. E. V. 3Advendo 2 15—1 FLUKS II—HAARLEF II. Fluks beschikt over een goede ploeg met Van Z immer en in de ge lederen. Het begin is een gelijkop- gnand spel, met de Leidenaara iets in de meerderheid. Ze, probieren het met verre soholetn, die eindelijk suc ces opleveren. Met rust is het dan 4—0. Kort. na rust weet mej. De Groot een tegempuntje te maken. Dan is Fluks aan 't woord en voert de score op tot 10—1. Haarlem's verdediging kan tegen het Loidsche spel niet op. Het vamgen had ook heel wat beter kunnen zijn. Maar het is pas een begin: als de Haarlemmers ingespeeld zijn, verwachten we betere resultaten. SPEELVELD H. K. C. „HAARLEM". Dit seizoen zal „Haarlem", even als „Advendo", spelen op het Ge meentelijk speelterrein aan de Leid- sche Vaart. Hoewel „Haarlem" noo- de afstand doet van haar eigen veld door verschillende omstandigheden daartoe gedwongen zal het, dunkt om, de club ten goede komen. Ver schillende leden, die niet op het terrein te Heemstede kwamen, kun nen nu gemakkelijker oefenen op het terrein aan de Leidsche Vaart Schieten. HAARLEMSCHE SCHIETBOND Zondagmorgen werd dê iaatsta ron d« door de vijf deeinemende korpsen afgeschoten voor den zomer kam pioen wedstrijd. Over het algemeen wend er keurig geschoten en de rang lijst onderging opnieuw oen heele wij ziging .Als no. 1 kwam uit den strijd „Generaal van Merlen" met totaal 965 punten. Het ls een keurige pres tatie. waanneda de voor deze ver- eeiuging uitkomende schutters een complimentje wel hebben verdiend, dit komt echter ook toe aan den heer P. Hekker, van „Gen. Joubart", die zich den titel zag toegekend van hoogs ten korps schutter. De geheele uitslag is als volgt: L Generaal van Merlen 965 punten 2. Generaal Joubert, 950 p - 3. Claudius Civil is 950 p. 4. Voor Vaderland en Koning 945 punten. 5. Bhoemendoal Commando 893 punten. Hoogste leorpsschuttere: 1. P. Hekker. van G. J., 204 punten 2. M. A. Hoehen .van Cl. C., 202 punten. 3. J. Lindeman, van BL C. 200 p. 4. Fr. Hekker, van G. v. M., 200 punten. *5'. H. P. Spdor. van V. V. en K., 192 p. HET TYPHUS-CEVAAR. De Centrale Gezondheidsraad vestigt er de aandacht op, dat ook dit jaar in den nazomer een vermeerdering van het aantal typhusgevallen (buiktyphus fe- bris typuoidea) voorkomt. In het halfjaar vóór September 1919 bedroeg het aantal aangegeven gevallen gemiddeld pl.m. 75 per week.- In de eerste drie weken van September ge middeld pl.m. 100 per week.- In de maand September van de jaren 1912—1917 werden gemiddeld 166 ge vallen aangegeven. In de maand Sep tember van 1917 werden aangegeven 366 gevallen, in de maand September van 1918 4Ög en in de eerste drie weken van September 1919 308 gevallen.- De Centrale Gezondheidsraad wijst daarom op de wenschelijkheid om melk niet dan gekookt te drinken. Flesschen- melk kan slechts dan gedronken wor den wanneer men voldoende zekerheid heeft dal de pasteurisatie op de juiste wijze geschiedt. Ook water kan typhus overbrengen. Wanneer men geen voldoende zekerheid heeft dat het drinkwater onschadelijk is, zal het gekookt moeten w iden. De smetstof kan door de Ifenden overgebracht worden. Groote zindelijk heid op de handen zal dus geraden zijn. Zoo mogelijk wassche men de handen vóór iederen maaltijd en na het gebruik van het privaat. Typhus verloopt soms zéér licht.- Der gelijke lichte gevallen zijn toch in staat de ziekte over te brengen. Men raadple ge dus tijdig den geneesheer. In het bijzondei in streken waar ty phus voorkomt neme men deze maatre gelen in acht» Kun»tnlJverheldstenioon. stelling. Guslaaf van Kalcken schrijft ons: Ter opwekking tot een bezoek aan de tentoonstelling te Haarlem van aes- thetisch uitgevoerde gebruiksvoor werpen, vestig ik nog die aandacht op de decoratieve wijze van uitstallen door doekbespanning, zooals ook de Aziatische tentoonstelling op liet Ste delijk Museum te Amsterdam, zoozeer ten goede komt Vooral bij de niet altijd aestheti- ache, doch veelal grillige vormen en kleuren der nieuwere kunstevolutie, krijgt men bij deze ruimte-afscheiding toch eenige rust, wat door het smaak vol aanbrengen van frissche bloemen, zelfs een aangename stemming geeft, ai doen kleinere hokjes soms wat popperig; zooals bij de meeste mo derne interieurtjes het geval is. In tusschen valt de inspanning om ook aan het begin onzer XXe eeuw- een oorspronkelijk stijlkarakter te geven, zeer te waordeeren, mits men niet vervalt tot excentriciteiten en tot minachting van het oude. Integen deel! ,,U faut que ces trésors du pas sé ne demeurent plus uniquement accessibles aux recherches des éru- dits, main tenant que la France a commencé de mieux connaltre son gkirieux patrimoine artistique. Dit schrijft het groote Fransche kunst blad: Lee Arts. BRONISLAV HüBERMAN. Bro nislav Huberman die kon geledon bij zijn herhaald optreden In hel Kur- liaus te Schoveningen weder zoo bui tengewoon gevierd werd. zal eelt Viool-avond geven op Maandag 13 Oc- tobsr in den Schouwburg Jansweg to Haarlem. Paul Fr.-nkel z. i l.rgelel. den. T. O. N. E. V. O. Deze Tooncel voreeniging gaf Zaterdagavond in den schouwburg aan den Jansweg liaai eerste uitvoering in dit seizoen. Te ruim half acht opende de heet Polló Jr., voorzitter der vereenlging, deze uitstekend bezochte uitvoering, en was hel hem een genoegen te kun nen mededeel en, dat deze eerste uit voering gegeven zou wo-den alleen om de leden en het dan cok de bedoeling wae voortaan alleen in bwloten kring op te treden. Het ledental bedraagt thans ongeveer 280 leden. Opgevoerd werd het tooncelspeJ 111 4 bedrijven „Thuis", van H. Sudcr- mann. De hear Pol'é Jr. was uitste kend gegrimeerd als de oude gepen- sianoeerdc overste en maakte cok ove rigens goed werk van zijn rol. De ver tolking was hijzonder goed, en het spel wat hij te zien «af met zijn doch ter Magda (Mej. Pollé) was te roemen. De overste met zijn zeer ouderwetccho ideeën, kan zich maar niet aanpassen aan den nieuwen tijd en heeft zulks tot gevolg dat zijn dochter Magda de wijde wereld intrekt, armoe lijdt en tenslotte naam verwerft als gevierde zangeres. De Rijksraad Dr von Keiler (de heer Hetmich) was wel eens wat stijf, wat wij overigens niet van hem gewend zijn. Mevr. Augusts, de twee de vrouw van den overste, werd ver tolkt door mevrouw R ens en. Over het geheel genomen lijkt ons dat gear prettige rol, het is er een van veei toe zien en weinig doen. Max von W'end- lowslvie, een luitenant, heef: stellig geen militaire positie bekleed, 't deoa althans wat vreemd aan, dat hij oen buiging als een kamerheer maakie, ïn- plaats van het saluut. Ook de overige rollen waren in goede handen. Het komt ons echter voor, dat vooral waar zeer veel gesproken wordt in dit too- neelspei, een en ander zich wat vlug ger moet afspelen. Do pauzes weiaen opgeluiserd door vroolijke muziek en als van ouds, werd de uitvoering gevoegd door een bal. Muziek BUDAPESTER "BTR1J KKWAKTET. Beethove u-a vond. De tijds omstandigheden zijn, misschien neg meer dan 111 de laatst verloopen ja ren, de oorzaak dat wij in het komen de concertscjzoen heel wat kunste naars zullen hooren die ons volkomen onbekend zijn. Want vele landen waar menig artiest telken jare zijn lauweren oogstte, zijn thans voor de kunst gesloten. Wie denkt er in Rus land, Oostenrijk, Hongarije en al dia oostelijke staten en staatjes, ja zelts in de kleinere provinciesteden „ui een groot deel van Duitschland thans aan muziek! Nemen wij verder nog in aanmerking de groote moeilijkhe den die de reizende kunstenaars door onvoldoende verkeersmiddelen in die landen ondervinden, dan is het be grijpelijk dat ons land een toevluchts oord voor hen is, waar zij bewaard blijven voor een moedeloosheid die bun de handen in den schoot doet leggen en hen zou kunnen doen ver vreemden van hun kunst. Zoo kwam ook hot Budaposter strijkkwartet als onbekende tot ons. Wel is de heer Harry Son een Neder lander hij is te Rotterdam geboren maar door zijn langjarig verblijf ln het buitenland, was hij u,.s vreemd. De drie overige leden van '1 kwartet zijn Hongaren die zich sedert veJe jaren te Budapest hadden geves tigd, de hear Hauser als concert-vio list, de hoeren Alfred Indig, Stephan Ipolyi en Harry Son als loden van het uitstekende opera-orkest. Voor ons Hollanders klinkt dat wellicnt eenigszins vreemd, niet voornaam ge noeg, maar men bedenke wel dat ra het buitenland on vooral in Oosten- rijk-Hongarije de groote symphome» concerten steeds gegeven worden door de daar aanwezige opera-orkesten, waaraan dikwijls beroemde musici hun vaste medewerking verleenen. Tlians is het stil in liet prachtige Bu- d apes ter operagebouw, zijn deuren zijn gesloten, wie weet voor lioe lang! Maar bovengenoemde kunstenaars hebben daarom niet gerust, in tcgeu- deel, hun reeds voor lang begonnen c-nsemblespel hebben zij, gesteund op hun groote muzikale talenten, door onafgebroken studie tot volmaakt heid weten te brengen. Dat die talen ten hier bij vakgenooten en kunstmin naars voor wie zij zich en petit comité in enkele steden hebben doen liooren zoowel als bij Nedarland- sche concertondernemingon in hoogo mate de aandacht hebben getrokken, zij hier nog even vermeld. En dat zegt veel omdat er zoo'n groot aantal Hongaarsche musici hier heen zijn gekomen ook om een werkkring te zoeken, hetgeen hun slechts hoogst /.elden gehikte. Wat bij du talentvol kwartetgezel schap allereerst de aandacht" trekt is d,e fijnheid van spel waarbij het aan brengen van overweldigende klank volumen werd vermeden. Wat do voordracht aangaat zij is hoogst een voudig, getuigt niettemin van warm muzikaal gevoel en wat liet techni sche betreft, het spel is tot in ao kleinste onderdeeleo volkomen af. Dat de uilvoerders 't publiek dadelijk tot geestdrift stemden, een geestdrift die op 't einde van 't concert tot een wa re ovatie leidde is voor allen die te genwoordig weren volkomen begrij pelijk en wij spreken daarom de hoop uit, dat wij hun nog dikwijls in onze concertzalen mogen zien optreden. G. A. MICHELSEN'. VERKOOP ANTIEKEN. ui ige week had in het Brongebouw oen belangrijke verkooping van antieke meubelen, Delftsch en uilhecmsch aardewerk enz. plaats. Er was bij de veiling veel belang stolling. Dc navol gende prijzen werden o.a. besteed: Ameublement f 770; drie karpetten f 205, t 255, f 263; kamferkist f 230; ameublement f 750; 6 borden f 340; glazen kost t 250; dock t 105; minia tuur f 15; kan f 170; kaststcl f 120; fauteuil f 125; zilveren broodmaud f 156.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6