Stadsnieuws Het Duurtevraagstük. 37© Jaargang No. 11159 Verschijnt dagelijks, behabe op Zo» en Feestdagen. DONDERDAG IS OCTOBER 1SIO ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haailtm en de corpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (hom der'gemeente) f 2.60. Franco per post door Nedenand 1 2.96. Afzonde» lijke Duiumer6 10.16. Geillufctr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.61 Geïliustr. Zondagsblad voor de omstreken en lranco par poel 1 0.69. PEEREBOCBR, Telefoon 30B2 ADVERT EI\TT MEJ* i \an 1—6 regels f L26; iedere regel meer 26 Cu. Reclame* 60 CU. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat, lienstuiveia-acv trien tien ven Vraag en Aanbod van 16 regels 60 Ct*. per plaatsing, elke regel meer IS1»* Lts. k contant; builen bet Arrondissement dubbele pcija. Directie en Administratie: Crccte Houtsirsat SS. Telefconnrs. der Redactie CCO en der Administratie7£4 DIT NUMMRR BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEViNS SflDDELEN- vioRZtE-NING Kaikelersn De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat vaa Maan dag 20 dezer al, wekelijks tot een beperkt aantal verkrijgbaar worden gesteld KALKIIEREN tegen 15" per stuk welke voor bewoners dezer Ge meentezonder bon kunnen worden afgehaald aan het pakhuis, Boter- Aüsnda lieden: DONDERDAG, 16 OCTOBER, Sociëteit Vereeniging Feestconcert ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Doopsgezind Zangkoor, 8 uur. Aiuseum van Kunstnijverheid: Ten toonstelling van aesthetisch uitge voerde gebruiksvoorwerpen, 10 uur v.m.10 uur n.rn. Waaggebouw, Spaarne: „Kunst zij ons doel", Tentoonstelling van schil derijen, aquarellen en teekeuingei 10—4 uur. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 17 OCTOBER. Stadsschouwburg Wilsonsplein Het Schouwtooncel: „Vadertje Lang been" (Daddy-long-legs), 8 uur. Schouwburg Jansweg: Viool-avond Kathleen Parlow, 8 vfur. Remonstraiitsche kerk: Orde van de Ster in het Oosten, Openbare Voordracht Mej. C. W. Dijkgraaf met onderwerp: „Als de zaaier komt", 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Ten toonstelling van aesthetisch uitgevoer de gebruiksvoorwerpen, 10 uur v.m. 10 uur n.m. Waaggebouw, Spaarne„Kunst zij ons doel". Tentoonstelling van schil derijen, aquarellen en teekeningen, markt 22, des ftiaancaj: s en des 10—4 Di.s_.ags telkens van 9 tot 12 Schouwburg De Kroon: Gr. Markt, uur v.m. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. I Cinema Palace, Gr. Houtstraat, De Directeur voornoemd, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. 1 Centraal Theater: KI. Houtstraat: F. DE IONÓE. I Bioscoopvoorstell.ng. Nabetrachting van den Gemeenteraad Het is reeds vaker opgemerkt, dat een vastgesteld overeenkomstig he: voor deel van de raadsleden, dat een brce-'stel van B. en W. den blik toont, wanneer het er op aan- De heer Kingma, wiens Friescli dia- komt de, lagere salarissen te verhoogen, lect zuiver bewaard is gebleven, hield die breedheid in eens verliest, wanneer z'n eerste betoog ter ondersteuning van het gaat om de waardeering van hoo- een motie, om in te voeren een verbod gere. Dat kwam Woensdag weer eens van den verkoop van aardappelen an- uit bij de bepaling van het bedrag, dat ders dan bij gewicht. Hij had er succes aan Gedeputeerden zal worden voorge- sield als een wcnschelijke wedde voor den Burgemeester. De heer Peper maakt hei zich gemakkelijk en zegi ik ben vóór alle salarisverkoogingen, tot zij een som van 5000 bereiken, omdat dit een inkomen is, dat ieder noodig heeft om te leven. Maar daarboven wenscht hij geen cent te geven. Aan deze con sequentie doen de sociaal-democraten niet mee, maar zij houden er, blijkens de betoogen van de heeren Reinalda en Poppc, een andere redeneering op na, die mij niet vrij van gewrongenheid lijkt. Goede hoofdambtenaren moeten gekocht worden, redeneert de heer Poppe, en daarom zijn wc wel gedwon gen hun hooge salarissen ie geven; anders krijgen we hen niet, maar als men ons uil Den Haag ambtenaren zendt, voegt de heer Reinalda er aan toe, daD hoeven we daarmee geen re kening te houden. Breed is het niet en inconsequent bovenmate. Wethouder Slingcnberg, in wien we weer een versterking van de niet-talrijke krachten in den Raad voor het dcbat-in-grooicn-stijl terughebben, liet niet na den heer Poppe op de in consequentie te wijzen, dat de sociaal-de mocraten altijd hebben beweeid, dat de salaricering niet inag be-invloed woidcu door de kwestie van aanbod, terwijl dc heer Poppe thans uitriep Voor To.oo< kan je genoeg burgemeesters krijgen. Terecht wees Mr. Slingcnberg er den Raad op, dat cenBurgcnieesi zijn salaris boven de hoofdambtenaren moet uitgaan, omdat zijn positie hem verplicht een hoogeren stand op te hou den dan de hoofdambtenaren. Ook dc overweging, dat Arnhem van f 10.000 tot 12.000 geeft, behoort een overwe ging te zijn. Maar degenen, die anders gauw gereed zijn met vcrgelijkingscij- fers van andere gemeenten, bleken daar voor niets te gevoelen, nu het den Bur gemeester gold- Ook hier was de con sequentie zoek. Het resultaat was, dat het oorsjiron- ke'ijkc voorstel om in het advies het bedrag der wedde te bepalen op ƒ9000 f io.ooo, aangenomen werd, nadat een meerderheid zich had verklaard tegen de bedragen van f 10.000—12.000. Het woord is nu aan Gcdcp. Staten, daar het hier geen raadsbeslissing gold, maar een advies aan Gedeputeerden. Een dergelijke speculatie op de in komsten uit anderen "hoofde, dan die van de betrekking zelf, ging de Raad, zij 't ook in minderen mate, aan bij de besprekingen der wethouders-salaris sen. 5000 mocht het niet zijn, f 4500 1 Hoe men zoo precies aan dit bediag kwam, werd niet voldoende gemoti veerd. Het leek een beetje op afdingen, zoo ie vs alsof men een raadsprescntiegeld van 10 niet goed vond, maar wel van ƒ9.50 per zitting. Dc Raad ging met hei voorstel van 10 mee en verzocht B. en W. ook een regeling te ontwer pen, om ook het bijwonen van afdee- lings- en commissievergaderingen door de raadsleden, te vergoeden. Dit lijkt ons een juist standpunt. Het gaal niet aan, dat iemand zijn persoon in dienst der gemeente stelt, als hij daaxvoor behoorlijk wordt beloond. Wettelijk schijnt er ook geen bezwaar tegen te besiaan, want te Zaandam, aldus ver telde de heer Van Liemt, is het presen tiegeld voor commissievergaderingen reeds ingevoerd. Ter vervollediging van deze opmer kingen over salarieeringen en vergoe dingen van overheidspersonen, zij nog meegedeeld, dat dc wedden van den secretaris, den omvanger en den Com missaris vaa Politie, in advies, weiden mee. De vereeniging van groentehan delaars vroeg om zoo'n bepaling en ook de tegenpartij, zouden we ge neigd zijn te schrijven de Vereeni ging van Huisvrouwen. Met maten kan geknoeid worden. Met een onbe- uivbaar handweegschaaltje kan dat evengoed 't geval zijn, maar de dames MaarschailKomin en Willekes Macdo- naldReynvaan pleitten er met zulk \yarmte voor, dat B. en W., voor vrouwelijk oordeel zwichtend, de motie- Kingma overnamen. De behandeling van het voorstel in zake verstrekking van goedkoope brandstoffen werd niet ten einde ge- biacht, omdat de Raad verward raakte in amendementen van de heeren Peper Groenendaal, De Raad kon de kos- 1 niet overzien en het aniendement- Groenendaal bleek niet te kunnen pas-*- in het systeem van het voorstel van B. en W. I-Ict laat-indienen van amendementen leidt noodzakelijk tot zulke storingen. De behandeling van het voorstel leidde nog tot iets anders, n.l. tot een eenigs- zins pijnlijk incident tusschen de so- ciaal-demokraten en den Raadsv ter, die het woord, door den heer Groe nendaal gevraagd, niet verleend had, omdat de heer Groenendaal in gesprek was met den heer Poppe. De heer Groe nendaal moest nu op twee sprekers wachten. natuurlijk goed, dat de Vo^r- i den Raad de teugels slap laat hangen, maar bet leek ons, dat hier geen sprake was van het niet acht nemen van deu goeden vorm door den heer Groenendaal, wat de Burgemeester scheen te nteenen. heer Poppe verklaarde het gesprek te hebben gevoerd ter bekorting der dis cussie. Dc Burgemeest.- zwichtte niei en liet den heer Groenendaal zijn wacht tijd uitzitten, wat di t.u weer-een beetje onparlementair „Jan Klaasscn- manier" vond. Het stormpje had het gevolg, dat de heer Nagtzaam, blijkbaar uil protest tegen de houding van den Burgemees ter, van het woord afzag. De verbouwing van het polilie-bu- reau bleef, jammer genoeg, in de be handeling steken. Men wil blijkbaar nog eens nagaan of het bedrag van 120.000 wel noodig is voor deze verbouwing. De Commissie van Openbare Werken had n.l. wel een plattegrond, maar geen bcgrooling gehad. Dfe raau wilde, dat de commissie althans de cijfers ">u krijgen, die den heor Duracn! lot zijn raming van t 120 000 hebben gebracht In elk geval is het zaak. dat dit uitstel zco gering mogelijk zij. De toe '?tanö aan het bureau is, naar in dit ltlad reeds is uiteengezet zeer on houdbaar en wordt dit nog erger door de uitbreiding van biet ngenteneorpe en de aanstelljiig der hoofdagenten. Als de raad niet deze maand de zaak af handeh- zal er van den verbouw dezer, winter allicht niet veel meer komen, lïn dit is toch dringend noodig. De opening van de Volksuniversiteit, waaraan 9 raadsleden als bestuurs leden en docenten moesten deolne men, heeft ous ditmaal nog bewaard voor een avondztitting, maar het lijkt .zoo, dat dit in het vervolg niet meer tegen te houden is. Nu a'.loen kon het omdat men doorvergaderde tot over half 7. JAC. C. M. Jr. DE STA.KING VAN ONZE COURANT- OM UltliNGERfcS IS AFGELOOPEN. Woensdagmiddag is do staking van de couraiuom brengers van ons bi au geëindigd. zijn weder aan het werk ge gaan, na een bespreking, die door hei bestuur van de vereemging van cou- rantombiengers bij den directeur was aangevraagd. De conciusiën van die bespreking waren. lo. dat overeenkomati# de steeds van den aanvang der onderhandelin gen af door den directeur gedane toezegging, een bespreking over lots verbetering zal plaats hebben in de eerste dagen van November, na don terugkeer van den directeur uit bet buitenland; 2o. dal deze week twee derde van het loon, voor vier dagen arbeid, zal orden uitbetaald en 3o. dat geen slachtoffers zullen vaL len en geen rancune-maatregelen ge nomen zullen worden. ONS FEUILLETON. Op verzoek van eenige geabonneer- den, die zeer veel belang stellen in het boeiende feuilleton, drukken wij de gedeelten die Maandag en Dins dag verschenen zijn, nog eens in dit lummer af. D« opening der VoiksunN vereiteit. Een gebeurtenis van belang voor Haarlem: de opening der volksuniver siteit] Ze had Woensdagavond plaats 't Gebouw van den Ned. Protes tantenbond niet- een rede van den heer A H. Gerhard, die keurig naar vorm en inhoud was en waarin nog eens duidelijk op populaire wijze naar voren werd gebracht wat met de stichting van de Volksuniversiteit werd beoogd. rede, waarin een mooi stuk propaganda zat voor deze zoo nut- tigo instelling, die zeer zeker in ruime male 'kan bij draeen tot een vermeer dering van de volksontwikkeling door den wetemschappelijken zin aam te kweeken en te leeren verstaan hoe men studeeren moet bij een ieder, die in zich behoefte en aandrang gevoelt om het kennen en het weten te ver meerderen. Na te hebben doen opmerken, dat de belangstelling voor de Volksuni versiteit, de verwachtingen verre heeft overtroffen, zeido spr., dat indien hij een motto voor zijn toespa-aak moest kiezen, dat zou zijn, wat eens gezegd word bij de slichting v-n een universi- teit in Amerika: „Ik wensch een in stelling te vestigen, waar een ieder m eder vak kan worden onderwezen". F.en ieder in de gelegenheid te stel len In ieder vak te worden onderwe zen. dat beoogt de volksuniversiteit. Hij gaf verder een historisch over zicht van wat In andere landen plaats had om te komen lol 't aanbrengen van meer kennis bij het volk. Tn 1830 reeds, deelde hij mede, werd in Enge land de behoefte gevoeld om wat rui mer kennis onder het volk te versurei- den als een herstal van slecht geno ten lager onderwijs. Die aandrang om meer kennis t< verbreiden ging uit van de grootste figuren uit de wetenschappelijke we reld. Onder hen waren mannen als Ruskin eii Kingstev. Met 't univr-rs'tv -x'en^ion wilde men omver ha'en de muren, die de universiteit van het ••.-.1'; schi^H on mor kennis bren gen onder de breede lagen van het volk. De eerste stap werd in 1857 gedaan door het instellen van examens voor de toelating tot de universiteit. In 1867 was het de hoogleeraar James Stuart uit Cambridge, die van een vereeniging van onderwijzeressen uit een plaatsje in 't noorden van Enge land een verzoek ontving om voor haar een cursus in paedagogiek geven. Stuart vondt het verstandiger dat de onderwijzeressen zelf zich gingen oef 1 nen in de paedagogiek. Hij gaf voor haar een curssu en gaf daarna in Leids, Sheffield. Man chester en Liverpool 8 cursussen over storrekunde. Zijn beginsel was dat 't er minder op aankomt wat geleerd wordt, maar dat hoofdzaak is de ma nier hoe geleerd wordt. Wanneer men eenmaal een zaak goed en degelijk heeft geleerd t-e leeren, dan is dat deugdelijke voorbereiding voor andere studiën. De cursussen werden goed bezocht. Een ander principe was dat reeksen cursussen dienen te worden ge houden. omdat eerst dan 't gegeven onderricht goed tot zijn recht, kan ko men. Verden- meende de hoogleeraar, dat het zou kunnen ziin dat men wel gaarne naar hem luisterde, maar dat men moeite had om hein in alles te volgen Daarom werd aan do cursis ten een overzicht van iedere lezing tregevwn. Dat beginsel hoopt ook de Hnnrl'cmsehe volksuniversiteit na te volgen. In 1876 werd te Oxford nog een an der beginsel toegepast. Men oordeelde dat wanneer een cursus met goed ge volg was afgeloopen, hij de cursisten de begeerte zou ontstaan om meer van een onderwerp te. woton, maar dat, dan een moeilijkheid zou kunnen ontstaan om aan de bronnen te ko men. Daarom worden wandelende bibliotheken opgericht T11 Duitschland werd in 1876 ge slicht een centrale vereenieing tot uitbreiding en stichting van vo'ksnni- versiteiten. Vele stichtte zij echter niet. In dat verband zeide 6pr., dat, nu de massa over meer tijd gaat be schikken, nu er de tijd is om zich to gaan oefenen en de gelegenheid om zich te kunnen ontwikkelen, ook do wensch naar meer ontwikkeling zich doet gevoelen. Velen zeggen, dat volksuniversitei ten helaas noodig zijn, ging epr. voort .Helaas, omdat meer dan een gebrekkig onderwijs heeft genoten. Daarom is er een drang om wat te zien in te halen, zij 't dan als surro gaat of als Ersatz. Daartegen kwam spr op. Een volksuniversiteit is ge* 11 Ersatz, zeide spr. De grondgedachte er van vindt men geschetst door Groundlich, den stichter der volksuni versiteiten in Denemarken. Diens gedachtengang gaf spr. in wat meer paradoxalen vorm aldus weer: De jeugd is de slechtste tijd van de wereld. De jeugdjaren zijn om wat te leeren lezen, schrijven en re kenen, maar dc goede tijd om te lee ren is tusschen 25 en 40 jaar Er is dan een besef van 't noodzakelijke, de wetenschap van wat men noodig heeft en de wil om te leeren. Laat men dan de Volksuniversiteit los maken van de gedachte van een inhalen van een tekort aan kennis. Een volksuniversiteit wil geert half- weters kweeken. Er is gezegd, er zijn genoeg halfweters. Doch een volks universiteit wil niet geven halve we tenschap. Zij wil leeren de gewoonte van studie eigen maken, de methode leeren verstaan waar langs weten schap wordt verworven. Die tot ons komen, zullen hard moeten werken. Een volksuniversi teit kan een schitterend werk doen voor de a'.gemeene ontwikkeling, mits er met inspanning wordt gestudeerd, regelmatig de lessen worden gevolgd en de lectuur wordt bestudeerd. Het ligt nl. in de bedoeling om ook een bibliotheek op te richten. Indien al dus wordt gehandeld dan is er geen vrees, dat een volksuniversiteit alleen schijnkennis zal aanbrengen. Spr. had hoop, dat de volksuniversiteit aan haar doel zal beantwoorden en voldoen zal aan wat er mode wordt voorgestaan. Ten slotte deelde spr. mede nat zich 450 cursisten hadden aangemeld; da^p verblijdend is. dat de meesten ziclP aanmeldden voor den cursus der na tuur. waarna volgde 't grootste aan tal In rangorde voor den cursus kunst en voor dien; wijsbegeerte van Plato en eerst daarna voor de andere cursussen; dat onder de deelnemers 1/3 vrouwen zijn; en dat. zij worden gevonden uit alle kringen: >6 uit de arbeidende en '6 uil de andere klas sen. Na deze rede begon de heer Otto van Tussenbroek zijn eerste fes, die met veel aandacht werd gevolgd. De zaal van den Protestantenbond was geheel met belangstellenden ge vuld. Wel een bewijs dat de stichting van een volksuniversiteit in breed en kring als een naodzakeliike behoefte wordt gevoeld en dat itn Haarlem de volksuniversiteit die waa.rdeeiing on dervindt» die zij verdient. Mocht na het intrekken van bedoel de algeaneene bepalingen blijken, dat er aan eene gemeentelijke hypo theekbank behoefte bestaat, dan zai alsdan door ons het denkbeeld tot het instellen daarvan nader worden over wogen. KIPPENDIEVEN, Door twee agenten van politie van een rijwiel- patrouille werden in den afgeloopen nacht, omstreeks drie uur, aan de Zo- mervaart aangehouden de werkman J. de K. en de koopman J. H., beiden laarlemmers. De mannen waren even vóór hun aanhouding reeds door de pólitie-agentcn opgemerkt, één der nachtwandelaars had toen een zak over zijn schouder. Door omstandigheden ten de agenten de verdachten een oogenblik uit hel oog verliezen. Een oogenblik later bij de aanhouding was de zak verdwenen, maar zij kon na tuurlijk niet heel ver uit den koers ge raakt zijn. De zak lag dan ook een indweegs terug aan den wegkant en bleek bij nader onderzoek te bevatten 7 levende en 2 doode kippen* SOC DEM. V ROU WEN CLUB. Jn de Woensdag gehouden jaarverga dering van d« Soc. Dein. Vrouwenclub wörd het jaarverslag van de secreta esse on van de penningniees'eresse iitgebracht, we'.ke verslagen werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkie zing werden herkozen de dames Pop pe en Ploeg, en nieuw gekozen de dn- mee Seiné en de Cler. De prcpaganaawerkzaamheöen voer het a.s. winterseizoen werden gere geld Uitgaan. STADSSCHOUWBURG. Door „Het Schouwlooneei", dir. Adr. van der Horst en Jan Musch, zal op Vrijdag 17 dezer wederom een oj»- voennjf gegeven worden van Vadertje Langbeen. Gemeentelijk grondbedrijf. B. en W. deelen den raad mede, dat nu de gemeente in de laatste ja ren vee£ grond in eigendom heeft verkregen, de wenschehjkheid om een goede conunercieele en ove. z.cliteiijke boekhouding van deze gronden te voeren steeds gr00ter wordt- Om die reden stellen zij voor om over te gaan tot de oprichting van een gemeente lijk grondbedrijf. Zij voegen daaraan toe, dat dit be drijf bovendien gemakkelijk dienst baar kan worden gemaakt aan bel voeren van een doelbewuste grondpo- iïtiek, waarbij rekening kan worden gehouden met reeds door den raad vastgestelde uitgebreidingspiannen, en waarbij ook met de toekomstig» uitbreiding van de gemeente rekening kan worden gohouden. Door hen worden den raad vaststelling aangeboden een verorde ning betreifende het gemeentelijk grondbedrijf en een, naar aanleiding van artikel 114 bis der Gemeentewet, betreffende het gemeentelijk grond bedrijf. In de toelichting leelen B. en nog mede dat naar hun meening dooi de indiening van hun voorstel komt te vervallen een voorstel van gelijke strekking dat d.d. 14 Mei door de hoe ren Gerritsz c.s. bij den Raad is in- geliend. Tevens zouden B. en W. als vervul len willen zien beschouwd een tegelij kertijd door genoemde heeren gedaan voorstel tol het instollen eener ge meentelijke hypotheekbank en wel tengevolge van een voorstel van B. en W. (Ld. 29 September tot hol vast stellen van „algemeene bepalingen voor het verstrekken van gelden ten behoeve van de stichting van midden- staudswoningen-'. "Immers zeggen B. en W. voor de stichting van andere dan do in dat voorstel bedoelde woningen zal wel geen behoefte aan eene gemeentelijke hypotheekbank bestaan, terwijl men voor de stichting van middenetands- woningen als in die algemöene bepa lingen bedoeld, wel van die gunstige bepalingen zal gebruik maken. R, K. HANDELS- EN KAN TOORBEDIENDEN. De afdeel in g Iluarh'ra van den Ned. R.K. Bond an Handelg en Kantoorbedienden ,St. Fiaucisoue van Assisië'", hield Dinsdagavond een ledenvergadering a „de Kurseboom". De voorzitter drang aan op meer be langstelling bij de leden en spoorde eik lid aan een propagandist van de vereeniging te worden. Het punt der agenda betreffende de •orming van een vakgroep Bankbc dienden, lton niet worden afgehandeld, ('aar er niet genoeg bankbedienden ter ve-gadcring aauvvezig waren. Ze zullen binnenkort tot een afzon derlijke bijeenkomst worden uitge- noodigd. Tot seeietaris werd gekozen de heer Piebeïi. Nada! de voorzitter de wiuterpropa g an da had uiteengezet en had mede gedeeld dnt oar. het hoofdbestuur zal worden verzocht elke maand een «preker t® doen koenen, teneinde de leden een ruimeren blik te doeu slaan -11 het sociaal maatschappelijk leven, in hei bijzonder in hel R.K. Organi saitiieleveu, paf hij het woord aan den bomdsvoorziiter den heer Van Ha mersveld. Spreker deelde mede, dat we thans gekomen zijn aan het begin van den grooien strijd De R.K. vakbeweging neeit voor de a.s. actie goede strij- «ers niodig. „Wanneer ik spreek van actie (itius spreker) dan bedoel hiermede onze eaiarieache vooi kantoorr-edii nden en vooral voor de winkelbedienden. De toestanden zijn slecht en als wij nu nog moeten begin Jien met hei minimum te vragen; nu nog moeten beginnen om b.v. voor een bediende van 18; 19 jaar een salam %an f 700 te; f 800, dan bewijst dat, dat wij meer kracht noodig- hebben, teneinde alles ingevoerd te krijgen. Hiervoor hebben wij de medewerking noodig van alle ieden, zij zui'en de leiding van het bondsbes:uur stipt moeten volgen als trouwe leder: en al ge-ede soldaten van hun generaa', om uien weg te volgen die tot de overwin n'.ng leidt." De gezamenlijke bonden hebben c verwegen hoe de regeling voor d; ■vinke'bcdieuden tot stand moest ko men, doch zij hebben nog geen defin1 lieve salnrisiegellng kunnen vaststel Itn. Beteekenende veriioogringen inoes ;en voor de thaii6 geldende salarissen ir de plants komen. Doch wij' konden niet langer wachten en meeuen hïei mede reeds een stap in de gcede rich ling te hebben gedaan zoo vervolg-b spreker Wij moesten, zooals wij dal bii de kantoorbedienden hebben daan, de ptaatsen in aanmerkin; ,nen, omdat het een voorloopige rege ling is. Ook hebben -wij in vei'band hiermede <?c bedrijven niet uitvoerig kunnen spli sen, doch zullen bij eer. Dtudtere uitwerking de bedrijven h1 verschillende groepen verdeden. Spreker spoorde tenslotte aan tot het versterken der organisatie. Gemeentelijke bemooiïng. Het Ilaagsche Correspondentiebu- reau had een onderhoud mei den Haagsdien wethouder voor dc levf-ns- middelenvoorzkming, den heer Droog lever Fortuijn. Op een vraag, of Bi en W. voorne mens zijn, goedkoope kleeding en schoeisd te distribueeren, anlwooid- de de heer Droogleever bevestigend. Er zijn reeds tricotgoederen eri kou sen tegen den kostenden pnje door de gemeente beschikbaar gesteld cn duaj-mede zal worden voortgegaan. Qilzelfde geldt voor de schoenen. Reeds 4G.0oü paren, waaronder ook de militaire schoenen, zijn tegen gned- koopen prijs verkodit en door aan koop van Ainerikaansche schoenen zal de gemeente haar inwonere in staat blijven stellen, goedkoope schoe nen te koopen. B. c-n W. wensclien den tusschen- handel allerminst uit te schakelen. Alleen wanneer zij merken, dat de winkelier of grossier een kunstmatige prijsopdrijving in het leven roept of wannéér op een of andere wijze ge brek aan een bepaald artikel ontstaat zal de gemeente ingrijpen cn zelf de taak van den tussehenhandcl overne men. Zoo hc-eft het gemeentebestuur, on middellijk nadat er gebrek aan suiker wag ontstaan, een niet onbelangrijke hoeveelheid suiker aangekocht, die onder de winkeliers wordt gedistri bueerd om op de rijkssuïkerkaart te verkoopon, en ook hebben B. en W. een belangrijke partij rijst aange kocht, die vermoedelijk op bons door bemiddeling van de winkeliers zal worden verkocht. ALLERLEI. De besturen van de Goudsche VVinVe- liersvereeniging en de Chr. Midden- standsvereeniging De Hanze hebben in beginsel besloten tot oprichting van een crisiscommissie en een Raad van Beroep, welke ten doel zal hebben, klachten van het publiek over vermeen de te hoog betaalde prijzen voor ver schillende artikelen te behandelen en controle uit te oefenen op de verkoop prijzen. DE SALARISACTIE VAN HET RIJKSPERSONEEL. Het Kamer lid, ror, Bomans, door het Uitvoerend Comité uit den Centralen Nederland- schen Ambtenaarbsond en den Centra len Bond van.Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneel uitgenoodigd, om openbare vergadering te Den Haag de houding van de Rechtsche Kamer leden bij de behandeling der interpella- tic-Hebdingcn te verdedigen, heeft ge ntwoord, dat hij aan die uitnoodigmg 'geen gevolg kan geven.- LOONACTIE KAPPERS- EN BAR BIERSBEDIENDEN. Men schrijft Dinsdagavond had wederom een le denvergadering plaats van de afdee- ling van don Nod. Bond van Kappera. cn Barbiersbedienden. Uitvoerige be sprekingen hadden plaats over de ge stelde eischen en hetgeen daarop door cle patroons was aangeboden. Do druk bezochte vergadering toonde zich over het door de patroons toege zegde zéér onvoldaan en wenschle hiertegenover ernstig stelling te no men. Op voorstel van het bestuur werd besloten, nogmaals een bespreking met de patroonsorganisatie aan te vragen, teneinde alsnog een uiterste poging te doen, tot overeenstemming te geraken. NEDERL. BOND VAN GEèMPL. IN HET KUNST- EN AMUSEMENTS BEDRIJF. Voornoemde organisatie ■leeft hier ter stede voorbereidende maatregelen genomen, ten einde te komen tot de vorming van c-in afdee- iing. Mede in verband daarmede wor den de musici, artisten. technisch-, ontröle- en buffet-personeel en kell- ners, werkzaam in schouwburg, caba ret of bioscoop-theater, uitgenoodigd ter openbare vergadering. Deze ver gadering wordt gehouden op Zater dagavond elf uiu. Als spreker zai op treden de heer J. Holbein, uit Rotter dam. EEN RIJWIEL. - Aangifte is g» daan van de vermissing van een rijwiel uit de fietsen-bergplaats aan het Sta tionsplein. DE ZENDINGSTENTOONSTEB LING. Aangaande de zendingsten toonstelling te Utrecht, die een dezer ■iagen, naar men weet, ook te Haar lein wordt gehouden, meldt de N. R Ct De zöiicl.gsteiiloonstelling is onder gebracht in drie zalen van het Oehouvv voor Kunsten eu Wetenschappen. Be halve door een uitgebreide verzaine ing 7,endings lectuur wordt men he' in- uerd aan het karakter der tentoon stelling door eenige fraaie tableaux, het zendingswerk in beeld brengende, vervaardigd door zendelingen en kwee kelingcn van de Zendiugvs< nooi. Een daarvan geeft een zendmgspost op Roon (Nieuw Guinea) te zien; op den voorgroné zien we - de prauwen waarop de zendelingen zich langs de kust moeten verplaatsen, doch ook het motorbootje Joug-Holland. dat bekos tigd werd uit geld door Utrechtsche kinderen ingezameld. Een ander tabk-au stelt voer de ba;ii van Titoe op Bucroe, een van do zen dingsvolden van de U. Z. V op den voorgrond ziet meu een goeroe, die aan inlanders onderwijs geeft. Een derde tafereel verplaatst ons in eon pehee-i Heidonsche omgeving op Hal- maheirn, waar de krijgsdans wordt uitgevoerd. Ook is in schilderwerk ge bracht eon tempel op Djawina, waar te midden van een schilderachtige om-

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1