■JE-®«3S.SPS tet»! ©-jrara'ss Ujeaggr'S®'®®**®. RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. Raadsels Brieven nit de Hofstad. Gemengii Nieuws L''euiRe?oiï DeLaciienueKavaller dbrdb BLAD VRIJDAG 17 OCTOBER 1919 (Deze raadsels zijn alle ingezonden ëoor JoDgens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der lünderen, die mij vóór Woensdag middag 4 uur goede oplossingen zen den worden in het volgende nummer bekend gemaakt.) Iedere maand worden onder de beste oplossers twee boeken In pracht hand verloot. Z, (Ingezonden door Dandelion en Americain Boy.) Ik ben een rijmpje van 50 lei ers 95, 26, 27 is een verkorte meisjes- of jongensnaam. S, 39, 10. >i geeft de walvisch. Naar Siberic wordetr vele Russen 6, 44. 43, 9, 31. 3i, 44. 31- 4, 50, 30, 39, 48, 36 is oneerlijk. 38, 24, 2, 1 is een drank. 16, 12, 17, 12, 16 is ccn getal. 8, 47, 42, 41, 39, 4 zijn Zuidvruchten. 32, 14, 15 is een meisjesnaam. 46, 35, 33, 7, 38 verveelt gauw. 29, 37. 48. 49,.33, 33. 47, 36 is een Itad in de Vereenigde Staten van Noord- Araerika. 3, 2, 4» 5 is een overblijfsel* 12, 13 is een voegwoord. 17, 18, 19, 20, 31, 22, 23 is het verle den deelwoord van denken. 24, 26, 27, 8 heeft een mes. 31. 32, 34, 50 is een ontkenning. 40, 41, 42 doet men voor de recht bank. 43, 46, 47. 48, 49. 50 is een water, a. (Ingczonder door Truitje Goud.) Als ge me tusschen 2 Hollandscbe jongens zet, krijgt ge den naam van een maand. Welke? 3. (Ingezonden door Bloemkorfje.) Ik ben een stad in Nederland van 10 letters 7, 2, 10 is een dier. 7, 9, 8, 10 ligt over het water. 1, 8, 10 is een lastig insect. 5, 6 is een lengtemaat. 1, 2, 3, 4, 5, 6 noemt men medicijn. 9, 8, jo vs een lichaamsdeel. 7, 5, 6 hebben de meeste huizen. 4. (Ingezonden door Kozeblaadje.) Ik ben een meisjesnaam. Keer me om en ik ben dezelfde naam. 4. (Ingezonden door Stationschef.) Wat staat hier? Nerov raan nerethca nav tid seel. 6, Strikvragen a. (Ingezonden door Wim Spoor.) Ik ben bet hoofd van het huis cn heb toch niets te zeggen. Wie ben ik? b. (Ingezonden door Bloemkorfje.) Een jas zonder mouwen, zonder voe ring, panden, kraag of slippen en toch een jas. Welke? c. (Ingezonden door Ida Kelfkens.) In welk land staat de maan altijd in het eerste kwartier? d. (Ingezonden door Rozemarijntje.) Wie kan pa en moe tegelijk zijn? Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week rijn 1. Marseille ram. 2. Ob Bob. 3. Reiziger reiger. 4. Reinier negen Anna Otto kok pap dood. 5. Een bril. 6. Sla vla. Goede oplossingen ontvangen van S. R. Smit 4, Goud Elsje 4, Theeroos 5, Klimop 5, Adriaan Buijtendtjk 3, Lente 5, Minerva 4, Chiistiaan de Wet 6, Undine 4, Greta van Hoften 4, Boschfee 4, Kwikstaartje 6, Boter bloempje 6, Madeliefje 6, Pietje Puck 5, Musicus 5, Lelie 5, Jacoba van Beie ren 5, Conducteur 5, Duinviooltje 5, On rust 6, Sneeuwklokje s. Zondagskind 4, Alpenviooltje 4, Ti.olerinnetje^ 4. Roe- k' 5, Hortensia 4. Spirea 4, Karri de Groote 5, Socrates 5, Goudvischje 4, Spring in 't veld 4, De scbipperin 6, Bu;:erfly 6, Dirk Oschatz 5. P'et Oschatz 5, Aart Overmeer 6, Anemoon 5. Mosroosje 5, Blondkopje Rozen rood 6, Prins Maurits 5, Continental 6, Sfhotenaar 6, Sering 6, Kerstboompje 6, Le.'.enaar 5, Controleur 6, Tiekie cn Piece Lachebekje 5. Avondklokje 6, Mata R-wi 6. HET TRIO YAH DUIE30RD (Vervolg.) ,,Di: is Wies," stelde mevrouw voor, terwijl een leuk. zwart meisjeskopj om den boek van de huiskamerdeur kwam glare 1. Ook meneer Van reste ren, de teekenlceraar, kwam als een schooljongen van boven bollen, gedu rig een tree overspringend. „Zoo, is dat Stina?" Hij nam haai eens goed op en vervolgde „Me dunkt, nog v.at ondeugender dan Frans." Sti na lachte, haar ouden, vroolijken lach. Lu i-rans en mevrouw en de glurende lachten mee, zoo vroolijk begon Wies zat naast Stina en Stina voelde dadelijk, dat Wies dezelfde grappen- maakster was als zij. Frans zat -us- schen meneer en zijn moeder en 't was hem, of dat gedrukte gevoel der laatste dagen van hem weggleed, zachtjes weg gleed. Hij begon uit zichzelf te vertel len van grootvader en van Alcx en van Duinoord. Hij had een aandachtig gehoor en toen hij ten slotte ook sprak over vader, die in Amerika was en die daar werkte om alles weer in orde te doen komen, toen werd een zachte hand op zijn verbruinde hand gelegd en 't kwam zeker door die hand dat hij zich zoo moedig en sterk voelde. Ze deden toen een paar spelletjes domino, bloe- menkvvartet en een ganzenbordje. On der de hand nog eens een babbeltje over school en over huis en toen, ja toen as die heerlijke avond om. „Kom alle Zondagen?" smeekte Wies. „Ja, doen jullie dat," zei mevrouw en op hartelijken toon vervolgde ze „Hoor eens, kinders, laten we met de familie Voornveld afspreken, dal jullie hier 's Zondags komt eten en den avond verder doorbrengen en neemt je zelf voor, ons huis als jullie huis te bescbou- waar je altijd menschen zult vin den aan wie je al je lief en leed kunt „Heerlijk, fijnl" riepen Frans en Sti- 1 door elkaar. „Nu één, twee, drie, opgemarcheerd," riep meneer Van Kesteren. Hij nam het tweetal onder den arm en'duwde ze de straat op. „Gauw, daar is lijn 11," riep hij. Hollende en toch nog eens omkijken de en wuivende, kwamen ze in de tram. „Bijna te laat. 't Komt door al die vrouwenpraatjes, wat jij, Frans?" zei meneer. „Hè," spotte Stina. „Dus jij gaat morgen voor 't eerst naar de PI. B. S., niet waar, kind?" „Ja, meneer, jammer dat Wies er niet is." „Dan schepten jullie den boel veel te veel op. Wies gaat op de Centraal- school, omdat ze dan vlugger klaar is - een kantoor. Mijn moeder is we duwe, dus de kinderen moeten zoo w mogelijk voor zichzelf leeren zor gen." „Wat leuk, dat u zoo'n klein zusje heeft," kon Frans niet nalaten te zeg gen. „Tusschen Wies en mij zijn vier meis jes geweest. Allen gestorven binnen eenige jaren." Stina en Frans zien mc-;._er Van Kes teren aan, maar het vroolijke, jongens achtige is nu geheel van zijn gelaat verdwenen. Hij lijkt nu veel ouder en zijn stem klinkt eenigszins schor, als bij zegt „Ja, jongens, ieder huisje heeft zijn kruisje en er zijn weinig meu- schen, bij wie het leed voorbij gaat." „Keizersgracht," roept de conducteu.. Ze stappen uit. „Jij voelt je al thuis, hè?" vraagt eneer aan Stina. - „Ja. er zijn wel aardige meisjes." „Maar jij hebt nog geen vriend, wel Frans?" „Hoe weet u dat?" vraagt Frans, ten hoogste verbaasd. „Dat heb ik gelezen van je oogen," het lachende antwoord.- „Zeg eens, dat ik het mis heb." „Ik houd eigenlijk maar van één jon gen, cn die is zoo groot en zoo oud." „Hoe heet hij?" „Jan de Wijs." (Wordt vervolgd.) de jud. Brievenbus Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevr. BLOMBERG ZEEMAN, Van der Vlnnestraal 21 rood. In de bus gooien zonder a&o- wchellenD Nieuweling is S. R. SMIT, Wilhel- minaplein 3, Heemstede, oud tt jaar. - S. R. S. Beste jongen, wil je me die oplossingen van je raadsels eens ver klaren, want ik snap het heuscb niet. LENTE. Er is zooveel te maken, dat ik heusch niet alles op kan noemen. Wat voor werkje doe je graag? Die baby kleertjes zullen heel welkom zijn. Maak van je kartonnen doozen maar een pep- pekamer, of een keukentje. Het trio van Duinoord moet nog een boek worden, dus het is nog nergens te koop. ADRIAAN B. Aardig, dat je zooveel helpers krijgt. Ik ben zeer benieuwd, waar het op uitdraait. THEEROOS en KLIMOP. Ik vind het heel aardig, dat moeder ook wat maken wil. Natuur lijk rekende ik op Jullie. Werk maar rustig, want je hebt nog een zee van tijd. .MADELIEFJE en BOTER BLOEMPJE. 't Doet me genoegen, dat Boterbloempje in haar schik is met haar prijs. W. v. d. L. D. Erg aardig, dat u de Rubriekenjes van dienst wilt zijn. Straks komt u natuurlijk kijken, \va' er van alles geworden is. Heeft u onze Sint Nicolaas-tentoonstelling al eens bezocht? Wij bedeelen alle kinderen in alle ziekenhuizen, c nverschillig van welke richting. CilRISTIAAN DE WET. Wat fou tief beieekent? Wol, fout, verkeerd. Nu gesnapt,f MINERVA, 't le een echt in eressant gezicht hè, zoo n vliegmachine te zien opstijgen. Kreeg je straf, omdat je te laat op school kW3m Of Lep het met een sisser af! - AVONDKLOKJE. Ileb je de lapjes „gehaald? En kan er nog een jurkje voor de pop uit groeien Ik geloof dat jullie allemaal wel graag een bezoek aan de zieke kindertjes wilden bren gen. - LACHEBEKJE. Ja. mijn kacheltje snort ook. We kunnen het wel merken hè, dat de zomer afscheid neem:. TIEKIE EN PIENE. 't Is niets erg, om 4 van de 6 raadsels te hebben. Dan loot je toch mee. Geluk kig, dat Bouikjes arm weer in orde ls. Heeft de hagelbui haar niet ge deerd? CONTINENTAL, SCHOTE NAAR en SERING. Het zal me zelfs heel aangenaam zijn, als Zus met den wedstrijd meedoet Hoe meer er bin nenkom t. hoe meer kinderen we ge lukkig kunnen maken. BLOND- KOPJE. Je raadsel is goed, ook de raadsels van ROZENROOD. AART O. Weet je nu al wat je maJken zult? Waar blijft Theo? - ONRUST. Jullie schrokken zeker wel toen de ruit stuk geslagen werd. Hoe is het nu met hoesten Ik had al van de kennisma king gehoord. BUTTERFLY. Die arme zusWorden de hoestbuiten nu al minder? Ik vond het een erg aardig idee van je van da: kerstboompje. Ik kan me voorstellen, dat je er alle huisgenooten mee verraste. DE SCHI'PPEBIN. Heeft pop al een hemdje aan? Aardig, dat moeder je helpen wil met knippen. De spellen zullen ook welkom zijn. Heb je de lap jes gekregen? GOUDVISCHJE. Een flanellen nachtjaponnetje! Wat een heerlijk degelijk cadeau! Kom maar eens met je leeren pop bij mij. Mis schien heb ik er een nieuw hoofd en een nieuw armpje voor. SPRING IN 'T VELD. Is de das al klaar? Breng haar dan maar vast. Naai er een papiertje aan, waarop naam en leeftijd vermeld staat.. JOH. S. Nn- tuurLijik mogen Nico en Annie ook meedoen. Ik hoop dat jullie de voet sporen van nichtje Mies zullen druk ken. Nu heb je me over alles en nog wat geschreven, maar je vergat jullie adressen op te geven, zoodat ik jullie n et ais nieuwelingen vermelden kan. De 2 Jannen mogen raadsels insturen en me af en toe eens verrassen met een aardig oorspronkelijk verhaaltje, enz. ROEKI. Wat kan broer al zoo? Als ik dat niet weet, kan ik zoo moei lijk iets opnoemen. Kan hö paarde- leidsels breien op een klos, of een pop- penkamcr timmeren, of leerkaar'en maken van ansichten t - TIROLRniN- VETJE. Je viel met, je neus in de bo ter, op de Gvrnnastiefevereenlging. Heb je ook plezier on het fuifïe ge had? ZONDAGSKIND. Het herfst- weeirtje drijft je weer naar me toe, hè? Wat ben je aan het. faibriceeren - ALPENVIOOLTJE. Natuurlijk mag ie weer meedoen. Het lijkt me een heel leuk idee om poppen uit de mo deplaten te knippen en die op stan daarden te zetten. Dat kan alleraar digst speelgoed worden. SNEEUW KLOKJE. Je moet nog maar niet erg mopperen op de kou, want 't zal heusch nog kouder worden. Een pret- Ug werkie sokjes breien. Voor welke voetjes 7,iïn ze bestemd DUTN- VTOOÏ.TTE Nu is de nachtzak zeker klaar. Ik hoop voor ie. dat de school- kachel spoedig branden mag. Die brac- teerpartij op de Handwerkles is heerlijk. Alles smaakt dan natuurlijk veel lekkerder. MEJ. M. Mijn dank voor uw vriendelijk schrijven. Het «preekt vanzelf, dat 't meedoen voor G. nu bezwaarlijk wordt. Ik hoop van harte, dat hij een prettigen werk kring krijgt* Mevr. BLOMBERG-ZEEMAN, Haarlem, 17 October 1919, v. d. Vinnesteaat 21 r. Eenigen tijd geleden vertelden wij het een en ander over de kleine, doch interessante tentoonstelling van het reddingswezen, die te Scheveningen is gehouden. Vooral de Haarlemscbe red dingsbrigade had zich met een goede inzending doen kennen als een ernstige organisatie. Speciale aandacht verdient het reddingswezen aan de zeekust, omda; alle eenvoudige middelen daar spoedig te kort schietehr Onze Hollandscbe kust is op vele plaatsen zeer gevaarlijk en het zwemmen en 't baden dient met bij zondere voorzichtigheid te geschieden, men zelfs bij zeer kalme zee niet gevaar loopen, af te drijven. Er zit de zee meestal een gevaarlijke trek, die gevaarlijker wordt door de aanwezigheid de z.g. golfbrekers. Deze verrich- n.l. hun werk zeer goed zij breken den golfslag aanmerkelijk, met dit ge volg dat in het midden tusschen golfbrekers een sterkere stroom besiaat dan aan de punten van deze pieren. Dit heeft tot gevolg dat de zee niet meer in een rechte lijn naar het strand vloeit, maar wel in een cirkelboog, die ais vaste punten de pieruiteinden heeft Daardoor ontstaat een zeer bijzondere trek, n.l. van het midden der vak1 en de pieren. Hoe dichter men bij de pieren in zee gaat, hoe sterker deze is. Wie eenmaal buiten de pieren is, is op zeer gevaarlijk terrein, stroom aart de kust is afhankelijk de stroomsterkte, de windrichting, windsterkte, terwijl dit afwisselt bij eb en vloed. Zeer gevaarlijk is het verblijf in het water tijdens de eerste twee uur den opkomenden vloed. Er zijn dan stroomingen in bet water de on derstroom is nog zeewaarts, de boven- stroom is reeds landwaarts. Wie dan in staat, heeft het gevoel alsof hij aan zijn voeten omver 'vetrokken wordt. Niettegenstaande alle wijze lessen die voortdurend aan zwemmers en badexs gegeven worden, blijven ongelukken niet uit. Het is een moeilijk vraagstuk, dat daardoor ontstaan is, het vraags-uk van de onmiddellijke hulpverleening. Door een zeer krachtig zwemmet, die eenigen tijd in Amerika vertoefde en die hier te lande reeds tal van reddin gen heeft verricht, is een reddings boot geconstrueerd, welke bij gehouden proeven zeer deugdelijk is bevonden. Het geheel bestaai uit twee kano-vormi- ge bootjes, die als holle doozen water dicht zijn toegesloten". Zij zitten op een meter afstand van elkaar en zijn ver bonden door een kruis van stevige lat- Op dat verbindingsstuk is de zit bank aangebracht voor den roe'er. Achter zijn rug is een net waarin de drenkeling gelegd en desnoods vastge bonden kan worden. Deze reddingsboot is wel niet licht, maar schiet toch fl'nk het water. Mocht het geheel om slaan, wat altijd ^ogelijk blijft, dan blijft het drijven en is dc gelegenheid den roeier geboden om op de om geslagen boot verder te roeieu. Het gemeentelijk volkszeebad beeft a dergelijke boot aangeschaft. Het de bedoeling daarmede het volgend tr den dienst aan te vullen. Mocht het inderdaad blijken dat deze boor aan de eischen voldoet, dan lijdt het g.-en twijfel of ook elders zullen dergeli ke booten worden aangeschaft. Natuurlijk is daarmede het altijd dreigende geviar niet volledig afgewend, maar ongetwij feld zullen de enkelen die zich te ver wagen, er mee gered kunnen worden. Anderzijds rijst echter de vraag, of de vezigheid van deze booten weer niet soort gerustheid zal brengen, die het inzicht in het gevaar verzwakt. Men dient met dien factor rekening te hou den, omdat het nu eenmaal een tnen- schelijke eigenschap is om veel te spoe dig zich gerust te gevoelen, wanneer maatregelen zijn getroffen ter fcevei i- eing. In tusschen zij aan onze badpLaisbe- sturen aanbevolen rich op de boogie te stellen van de nieuwe reddingsboei, d'e door den heer Van Oostrom Soede is ontworpen. Stellig zullen zjj de proe die daarmede genomen worden met belangstelling volgen. Met het vliegterrein, waar0vei wij een vorige maal spraken, is't nog niet geheel in orde. Begrijpen wij de mede- deelingen, die in de pers daarover ge daan worden, goed, dan is de combi- die het ïaakjï op touw zou zetten, uitéén gevallen. Men ziet daaruit dus hoe dubbel het te betreuren is dat dit belangrijke punt geheel en al bulten de medewerking van autoritei-en ocigaa. Dat het hier een kwestie van algemeen belang geldt, valt niet te ontkennen en dus is het gevvenscht dat deze zaak niet door een onder-onsje van exploi.anten wordt aangepakt, maar dat er een goede leiding van overheidswege komt. Waarschijnlijk deinst deze terug omdat zij nog niet weet in welke rich iag de vheg-dienst zich zal kunnen on wikke len. Men denke dan eens aan de tele foon die aanvankelijk ook in pa.ticulie- handen was en waarvoor de S aat la- zeer veel heeft moeten betalen ora deze terug te krijgen men denke eens aan de misère met de trams die in de groote steden nog in handen van maat schappijen zijn, tetwijl ze een belang rijke kwestie zijn bij de s adsontwikkc- ling. Wil men dus voorkomen dal straks te laat wordt ingcziei, da. men dezen dienst niet aan particuliere" moest overlaten, misschien is het nog niet .e laat en misschien kunnen de besiuren van de groote gemeenten nog spoedig tot een accoord komen. Zij hebben met het bezit van de terreinen de macht grooiendeels in handen. Het is moge lijk dat hel luchttransport spoedig een belangrijke plaats inneemt. Indien men dan achter het net vischt ral het weer heel wat geld kosten om de fout herstellen. HAGENAAR* Damrubriek Alle correspondentie, problemen enz. deze rubriek betreffende, g-diev. men te zenden aan den Dam redac teur: J. W. van Dartelen, Spionkop straat 55 te Schoten. PROBLEEM Nr. 140. Auteur: H. T. LU IF, Haarlem. (Lid dor „Ilaarlemsrhe Damclub"). Eerste Publicatie. Stand in cijfers: Zwart 15 schijven op: 2, 4, 5, 7/10, 13, 15. 16, 19, 21, 23. Wit 15 schijven op: 11, 24, 27 SO, 32, 34, 35, 37, 39. 42/4, 46, 48 en 49. „Wit speelt en lokt den foutzel uit". PROBLEEM Nr. 141. Auteur: H. T. LUIF, Haarlem. (Lid der „Haar! emoe he Damclub")- Eerste Publicatie. Stand in cijfers. Zwart 13 schijven op: 9/10, 12/18, 22/24 en 29. Wit 13 schijven op: 26, 27, 31, 33, 35, 33, 38, 39. 42/44, 48 en 50. „Wit spoelt en wint". Oplossingen dezer problemen wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Dinsdag 28 October a.s. ONZE PROBLEMEN. Ook dezen keer kunnen wij aan onze lezerB woder twee prachtig© proble men ter ontleding aanbieden. Vooral Nr. 140 is eene fraaie com positie, waarmede de oplossers wel veel moeite zullen hebben. De slag- wending is in dit probleem op geesti ge wijze aangebracht en zeer moei lijk te vinden. Jammer dat de witte sohijf op II en het zwarte stuk op 36 den stand ontsieren. No. 141 is niet zoo ingewikkeld, doch overigens prachtig gocon strueerd, vooral de stand is zeer lo gisch. De auteursoplossing van Probleem Nr. 135 Is: Wit: 44-40, 31-26 42-38, 39-34, 35-30, 49 40, 47 22, 21 5 en wint Zwart: 11 22. 22 31, 31 42, 35 33, 24 44, 42 33, 28 17. De auteursoplossing van Probleem Nr. 136 is: Wit: 40-35, 47 38. 27-22, 43-38, 38 27 26 10, 25 3 en wint. Zwart: 24 42, 36 47. 47 49. 18 16, 49 21, 4 15. De atrir ^oplossing van Probleem Nr. 137 is: Wit: 27-21, 39 48, 40-35, 49-44, 85 4 on wint. Zwart: 32 43, 17 50, 26 17, 50 30. Deze problemen weiden goed opge lost door de heeren: VV. J. A Matla, P. A. Nooy (alleen Nr. 137), Ph. F. Amelung, H. G. en W. J. Teunisee, C. Serodini, H. Boks en A. Zijlstra allen te Haarlem, P. J. Eype, P. van Amersfoort (alleen Nr. 136 en 137), A. Slinger, J. Singeling (alleen Nr. 137) en M. Rasen (alleen Nr. 137) allen te Schoten; K. de Ruiter Jzn. te Heor- Hugowaard (alleen Nr. 135) en D. Klav te Santpoort (alleen Nr. 136 en 137). CORRESPONDENTIE. D. IC te S. Van problemen Nos. 129 -en 130 heeft u geen oplossingen ingezonden, wel van Nos. 131/3, wat ook in de rubriek is vermeid. DAM ML LUS WEDSTRIJD ü.,1 DEN MEESTER. hiel nederl. dam rund. Voor den a.s luöèsterwe.ii.trijd heb ben ingeschreven de volgende heeren: A_ K. VV. Damine, L. Buas en J. J. de lioer allen te Rotterdam, 1. Bui tenkant. L. Prijs en J. Groenteman Jr. a.Urn te Amsterdam, A. Renooy te Koedijk (N.-H en W. C. J Polman te Haarlem (hd der Damclub Haar lem). De eerste ronde vangt aan op Zon dag 19 October a.s. te Amsterdam en Rotterdam. Te Rotterdam spelen alsdan: Dam- tne-Bous en de Boer-Poünan. Te Amsterdam spelen: J. Groen to man-Prijs en L Buitenkant-A. Re- nooy. De tweede en derde ronde worden te Amsterdam gespoeld op Zondag 26 October a-a VERANDERING CLUBLOKAAL HAARLEM. Met ingang van 22 October a.s. houdt de Damclub Haarlem hara speelavonden in de bovenzaal van café Brinkmann, Groote Markt van 8 tot 12 uur lederen Woensdagavond. „HAARLEMSCHE DAMCLUB". De „Haarlemscbe Damclub" houdt liare bijeenkomsten lederen Maandag avond van 8 tot 12 uur in dc Doven taal van café „de Korenbeurs", Spaarne 36. Liefhebbers en Ld angst el lenden zijn daar steeds welkom. Inlichtingen omtrent h..t lidmaat schap woiüon gaarne verstrekt door den Secretaris: P. J. van Dartelen. Spionkopslraat 55 te Schoten. DAMCLUB „ZANDVOORT". Deze Vareemging heeft zich thans ook bij den Nederlandsen en Dambond aangesloten. Zij houdt hare clubavonden eiken Donderdag van 8 tot 11 uur in ..Ons Huis", Dorpsplein te Zand voort UIT VELSEROORD. De onlangs opgerichte Dam- en Schaakclub te Velseroord heeft op Dinsdagavond 28 October een sim ui- taan séance georganiseerd voor hare leden en gemoodigden. Ondorgetoe kende zal alsdan voor genoemde ver een iging komen simuitaneeren. Inlichtingen omtrent liet lidmaat- schaj) dezer vereeniging worden gaar ne verstrekt door den heer P. Ver steeg. Zeeweg 51 te Velseroord. J. W. v. DARTELEN. EEN BLAD DAT NIET VER PCHEEN. Men leest in het Ant werpse he blad „De Schelde": We hebben zoo dikwijls gehoord van treemi ge»d, waarmee bladen zonden Letaald worden, die in België ver dacht^ propaganda moeten maken, dat we eens een ander geval ft-illen vertellen, waarover de patriotieke pers, die zoo gewichtig doet, en wil doen onderstellen dat zij alle6 en nog wat weel over loenscbe kuiperijen, ons misschien ra' kunnen inlichten. Enke'e maandengeledeu werd ia Holland in een stadje dicht bij de grens, vermaard jn de hietorie, een dagblad gesticht. Dat wil zeggen er werd eon drukkerij ingericht op grno ten vo d; een .groot huis werd gehuurd voor de redactie opstellers waren aangeworven, waarlusechen ook ver scbeidene Belgen; de datum van ver schijnen was vastgesteld. Het blad zuu als titel hebben den naam van een der merkwaardigst0 uitvindingen der jongste tijden, waar san de naam van Graham Bell ver bonden it Alles was klaar.... toen kort voordat men zou verschijnen de kassier ver dween roet de Noorderzon.... en met «1 de voorhanden zijnde fondeen, die neiiepen lot een zeer hooge som Merkwaardig feit: het blad ver scheen niet, en er werd geen klacht bij de Ncderlandsche justitie neergelegd; er is geen stap gedaan om den piich- tige en de centen in handen te krij gen. Tweede merkwaardige bijzonder heid: het bijeengebrachte kapitaal, zeer aanzienlijk en door den hoogen wissel van den gulden nog aanzienlij, ker, werd geleverd door Fransche en Belgis-die kapitalisten. Andere merk waardige bijzondorheid: het blad moest hoofdzakelijk dienen om in Zee land, ir. Noord Brabant en in Hol* landsJh Limburg verspreid te worden. Hootdilnpl was: bevordering van do Franseh Hollandeche handelsbelan gen.. Ie dat niet een eigenaardige geschic' enia? En zou het niet go©d z'ju als mei! kon te weten komen waarom de bestolen kapitalisten zoo angelval- -ig vermijden den Holland«*he justl'-lf t« mengen m hun zaken9 DE GESCHIEDENIS VAN DEN VOORVADER VAN DEN ROODEN PIMPERNtu. door BARONESSE ORCZY, 44) Hij keek de kamor rond, ilie nu bijna leeg was. Hij wist niet wat hij zeggen zou ora Eeiestcyn te troosten, maar daar viel zijn o< g op zijn vriend Diogenes, die achterover geleund in zijn stoei, zijn hoed scheef op zijn hoofd, had zitten lust-mi naai- gesprek van de beide mannen, met eon uitdrukking van pret op zijn ge zicht. Diezelfde impulsieve kunste naarsnatuur deed Hols op eeiis uit roepen: Ik weet iemand voor u! Ik weet eau man in Haarlem, die niet ver diept is In zijn zaken en die den geest van ridderlijkheid bezit, dien u zegt, dat niet meer bestaat. Hij zal zeggen: Ik bied n mijn diensten aan en ik zweer u uw dochter terug te brengen. Ik ken dien man! Och kom, je zegt maar wat, mijn Hals. zei Bcresteyn terwijl hij zijn schouders optrok. Zal ik hem eens aun u voor stellen? Ilom voorstellen? vroeg de man, die er heelemaal van ln de war raak te. Wie wil je aan me voorstellen'? Den man, die uit ware ridder lijkheid en zm voor avontuur uw dochter eerder terug zal brengen, dan al de hulptroepen van den burge meester. Je meent het niet, Ilals! Het is wreed om mij vergeefs te laten ho pen. Ik spreek in vollen ernst, zei de kunstenaar. Daar zit die man! Lu mat een theatraal gebaar ilals had een goed glas wijn gedron ken na zijn ingespannen werk van dien dag wees lnj op Diogenes, die alles geboerd had wat zijn vriend gezegd had en nu in een luid gelach uitbarstte. Lieve hemell riep hij, je Olym pisdie zin voor humor is niet germgl Maar op herhaalde aansporing van Hals, stond lnj eindelijk op en ging met zijn hoed in de hand naar den heer Bcresteyn toe. Ilij zag er tv el naar uit of hij zin in het avontuur zou hebben. Zijn groot lichaam loek nog grooter in de lage kamer, en in vergelijk mot de kleine dikke bur gers, die naast Beresteyn gezeten naar zijn gesprek met Hals hadden ge-uiisterd. Zijn vroolijke oogen schit terden, zijn hppem trilden van piei- zier. Het bevallige van zijn manieren, dat voortkwam uil het bewustzijn van zijn kracht, gaf iets waardigs aan z.jn persoonlijkheid. Mijn vriend heet Diogenes, zei Halsmaar hij heeft niet veel van een philosoof. Hij is eon man van de daadl Een kunstenaar met het Mijn goede ilals! riep Diogone6 vroolijk. Je maakt me beschaamd. Men hoeft zich nooit te scliainen over de lofrede van een vriend, zei Beresteyn waardig. - - Het is een ge not voor een ouden man alg ik ben, om iemand te zien. zooais u. Och' ik zie in de toekomst niets dan treurigheid! Mijn dochter... U hebt zekor gehoord Ik weet welk verdriet u drukt, zei Diogenes eenvoudig. U hebt gehoord wat uw vriend van u gezegd heeft, ging de oude man voort, lerwijl er een kleine flik kering van hoop ui zijn oogen begon te schilleren. Onze goede Hals is altijd zoo opgewonden, zoo roman tisch, misschien heeft hij overdreven, misschien vergist hij zich Het was treurig om te zien, zooals de oude vader geslingerd werd tus schen hoop en vrees. Zijn handen beefden, er was iets smeekends in zijn stem, hij bad om niet naar dien afgrond van wanhoop teruggevoerd te worden. Mijn dochter, zei hij met zwakke stem, ze is alles voor iue haar moodc-r stierf toen ze lieai klein was. Ze is de heele were d voor me ze hebben me haar afgeno men ze is zoo jong zoo mooi., ze is alles voor me ik zou mijn halve vermogen willen geven, als ik haar terug had. Er heersclite een poos stilte, die alleen verbroken word door de onder drukte snikken van den ongolukkigen man. De anderen zaten om de tafel, zon der een woord te zeggen. Ha's' oogen waren gevestigd op zijn vriend en hy trachtte te vergeefs, dat raadselachtig lachje te begrijpen, dat om zijn lip pen speelde. Hei voigend oogenblik weerklonk Diogenes' zware stem. Mijnheer, riep hij luid. u hebt uw dochter verloren. Ik bied u mijn. diensten aan. Ik zweer u, dat ik uw dochter terug zal brongen. Frans Hals loosde een diepen zucht van voldoening. Beresteyn kon eerst geen woord uitbrengen. Hij stak zijn hand uit naar die van den man, die zijn hoop weer deed herleven. Diogenes, die al zijn best deed om ernstig te blijven, nam do hond aan. I-Iij had hot kunnen uitschatesen over het gekke van de situatie. Hij, die zich op zijn woord van eer verbonden had om Gilda Beresteyn naar Rot- - terdam te brengen en haar toe te ver. trouwen aan de hoede van den koop man Ben lsaje; hij, die in zyn wam buis het bevel had voor Ben lsaje om hem drieduizend gulden uit te bela- hy zwoor hier plechtig, dat hij haar goed en wel in haai- vaders ar men terug zou voeren. Hoe dat alle maal gaan moest, hoe hij dat halve vermogen van dien rijken Haarlem- sclien koopman moest verdienen, dat begreep hij op dit oogenblik zelf nog niet. Het was niet gemakkelijk om de jonkvrouw naar Haarlem terug te breng.-u eii zyn belofte aan Nicoiaes te houden. En hy moest bovendien nog maken, dat Gilda Beresteyn zeu hein niet als de brutale, dubbelharti ge kerel bleef beschouwen, waar ze hem nu misschien voor hield. Coriieiis cu zyn vi Lenden gunden hem geen gelegenheid voor verdere overpeinzingen. Denken kon hij zoo meteen wel doen tusschen Haarlem en Koudekerk, waarschijnlijk ln een sneeuwjacht. Voor hot oogenblik moest hy den lof aanhooren, die hem werd toegezwaaid. Goed gesproken, jonge man. Dat is een ware ridderl Ridderlijkheid bestaat nog in Hol land! Bent xi een Hollander? Op deze laatste vraag, haastte hij zich te antwoorden: Mijn vader ia hier gekomen met Leicester. Hij hoorde thuis ln den En- gulschen mist en ln de schaduw van de witte geheimzinnige klippen. Mijn moeder was een Hollandsche en mijn vader brak haar hart Geen ongewone gebeurtenis in die tijdenl zei een van de heeren met een zucht. Ik ken meer van die gevallen. Die Engelsche avonturiers zagen er goed uit en konden mooi praten, en als ze vroolijk terugkeer den naar hun land, lieten ze een hoo ien stoet gebroken harten treurende vrouwen en verlaten kinderen achter. Mijn moeder wae een heilige, zei Diogenes ernstig. Mijn vadcT trouwde met hoar in Amsterdam, toen ze achttien jaar was. Ze was zyn vrouw, maar hij liet haar zon des- dak en zijn zoon zonder vader achter. Als hij hem nu zag, zei Beresteyn vriendelijk, zou het hem berouwen. Maar hij ziet me niet, zie Dio genes vroolijk, want ik haat hem om het onrecht, dat hij mijn moeder heeft aangedaan. Hij zal ook nooit iets van me hooren, tenzij ik mijn eigen fortuin maak, of er in slaag om te sterven als een man van eer. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 9