Overzicht in „Haarlem's Dagblad" inzake een weigering van B, en W. aan gciuecnic-aiubtenaien oxn een leidende functie ia 't bestuur van de ging tot bestrijding van de duurte bekleedcn, leest de secretaris een ant woord voor. Daarin wordt medegedeeld dat dooi den secretaris namens B. en W. aan vankelijk aan den heer Kiur. op een gedane vraag was medegedeeld dat aan B. en \V. niet gewenscht voorkom' dat de heer Kimt 't secretanaat waar nam, omdat de daaraan verbonden vangt ij kc werkzaamheden niet in zijn ynjen tijd konden worden gedaan. Na een nadere overweging werd daar na medegedeeld, dat er geen beawaa: tegen was, mits niet in diensttijd vooi de vereeniging werkzaamheden wer den verricht. De heer Miezérus driegt aan op een verbod van 'i rijden met auto's en zware vrachtwagens op den Kamper singel, gaande van den kant van he- Spaarne. De Voorzitter zegt daarvan over weging toe. De heer Koppen informeert of B. en W. van de gelegenheid, aange boden door de vereeniging van Nederl. Gemeenten, om rijst uit Amerika te be trekken, gebruik gemaakt hebben. De Voorzitter deelt mede dat di' niet noodig werd geacht omdat de ge meente zich reeds van een quantum rijst heeft verzekerd en naar de mee ning van B. en W. geen rijstnood is te wachten. De heer Koppen vraagt welk quantum er aanwezig is. Hij oordeelt, dat er wel wat aan de rijstvoorziening hapert, daar de coöperatie „Vooruit gang" al in geen weken haar leden vac rijst heeft kunnen voorzien. De Voorzitter zal op die vraag ia een volgende vergadering antwoor den. De heer Peper drukt er zijn leed wezen over uk dat B. en W. niet aan stonds aan den heer Kluit hebben ge zegd, dat er geen bezwaar was tegen de waarneming van het secretariaat de vereeniging tot bestrijding var duurte. De heer Nagtzaam vraagt maat regelen te nemen opdat eventueel in de aardappelenvoorziening, b.v. bij vrie zend weer, geen stagnatie zal komen en dringt er op aan dat de gemeente zich van een voorraad van 2000 k 3000 mud zal voorzien. De V oorzitter zegt, dat B. en W. dat reeds deden. De heer Nagtzaam dringt er ver der op aan, dat de gemeente eveneens zich zal verzek.icn v-n een voorraad .1. -dappelen voor de maanden Api. Mei en Juni, die dan goed zijn. Hij oor- derh fl^t men mo;i trachten die i reeds te kunnen betrekken en dat dit k zonder gr^ote risico voor de ge meente. Naar een raming is 10.000 mud da_i noodig. De Voorzitter zegt dit eea groot quantum te achten. Hij zal inmiddels cl zaak nader overwegen. Daarna wordt de openbare vergade ring gesloten, waarna de vergadering overgaat in een zitting met gesloten deuren. DE DUITSCHE ENQUÊTE COMMISSIE. Woensdag werd het verhoor van graaf Bernstorff door de enquête-com missie voortgezet. Naar aanleiding van zijn Dinsdag ge- Jane mededeeling, dat Wilson verklaard jou hebben Engeland niet te kunnen dwingen om binnen de grenzen van het volkenrecht te blijven, daar hij de han delsbetrekkingen tusschen Engeland en de Ver. Staten niet in gevaar kon bren gen, werd Bernstorff verzocht nadere mededeelingen hieromtrent te doen. Hij wees er op, dat in den tijd, die er ver streek tusschen het torpedeeren van de „Lusitania", den 7den Mei 1915. en de „Sussex"-noia van 4 Mei 1916, het ccnc geschil tusschen Duitschland en dc Vereenigde Staten op het andere volgde, waardoor in dat ja.tr elke vre despoging onmogelijk werd gemaakt, ïntusschen richte zich echter de heele Amerikaansche handel naar de Entente en in de Amerikaansche handelskrin- fen wilde men deze betrekkingen aan- ouden. Door dezen handel te belem meren zou Wilson de openbare meening tegen zich hebben gekregen. Wilson wees dan ook steeds het verzoek van de hand om geen gewapende koopvaarders ia Amerikaansche havens toe te lateu, otndat hij daarmee den Amerikaanscheu handel, die toen nog geheel op de sche pen der Entente was aangewezen, hebben gefnuikt. Uitvoerig stond Bernstorff stil bij de vraag welke rol België in de openbare meening van Amerika en vooral bij Wilson heeft gespeeld. Naar aanleiding van verschillende vraagstukken kwam Bernstorff tot de conclusie, dat poging van bemiddeling door Ameri ka, waarbij het volledig herstel van Bel- gic niet op den voorgrond zou hebben gestaan, volkomen ondenkbaar was. Dat Wilson ten slotte genoegen nam mei «en voorloopige verklaring, dat Duitsch land niet van zins was om België in te lijven, was alleen om met de vredespo gingen een begin te maken. Naar leiding van eea andere uitlating Bernstorff bij zijn verhoor van Dins dag, dat op het beslissende oogenblik steeds weer de openbare meening i: Amerika tegen Wilson is opgehitst werd gesproken over de zoogenaamde Duitsche samenzweringen in de Ver eenigde Staten. Bernstorff verklaarde, dat hij niet wist of ook maar een der beschuldigingen, die toentertijd geui: zijn, inderdaad onbevooroordeeld vast staat.- De vonnissen, die in deze zaken gewezen werden, volgden pas na zijD vertrek. Graaf Bernstorff gaf als zijn meening te kennen, dat er wel enkele gevallen zijn, waarin gehandeld is in strijd met de Amerikaansche wetten, doch dat daarop zeker niet de naam van samenzweringen toepasselijk is. Hij stelde op den voorgrond, dat hec Duit sche gezantschap zich nimmer met zul ke dingen had ingelaten en dat hij, als gezant, in overleg met het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn steeds uitdrukkelijk van de Duitsche on derdanen in Amerika geëischt had, dat zij de Amerikaansche wetten zouden eerbiedigen.- We! gaf Bernstorff too, dat er ir« dien tijd in Amerika gestookt was. Doze zaak ging evenwei buiten hem cm. Toeri de quaesti® met Boy-ed aan net Hoh*. kwam, heeft Berrstoiil «au de Ainerikuansche regeeriug gevraagd of deze hem (Bernelorff) ook gecoin" proruitteerd achtte, want dan zou hij stertrekken. Dit werd toen evenwel ton stelligfctê ontkend. Breedvoerig werd nog gediscussieerd over hei eersio vredesaoubod van Dpitschland van 12 December 191G. Graaf Bernstorff deelde hierop mee, dat het vredesvoorstel van Wilson van 18 December 1916 vooral daarom zoo" veel opzien baarde 1© Amerika, oinda: het {zoo snel op het Duitsche voorstel olgde, zoodat het den schijn had alsof dit WUson mc©d had ingeblazen. De openbare ineening in Amerika bt- schouwde Wilson's poging als pro- Duitscli. Voorts verklaarde Bernstorff, dat, ij de nota van Wilsou, die inei opzet onzeker en tei'jeud gehouden was, om afwijzing onmogelijk ie ma ken ook Li verband met vroegere g« beurteniseen, beschouwt als e*u ern siige poging rot bemiddeling Hij had toentertijd in de meentog verkeerd, dat het Duitsche antwoord het bijeenkomen eener vredesconfe rentie op deze wijze goedkeurde. Daler evenwel was hij tot het inzicht gekc- men, dat het Duitsche antwoord eigen lijk bedoelde om de pogiug van Wil son opzij te schuiven. Wilson gelcofde echter in ieder geval, ondanksDuitsch- land's weigering om zijn vredesvi waarden hekend te maken, dat de Duitsche regeering daartoe ten slotte toch wei zou overgaan. Bernstorff zelf vernam, behoudens het telegram, dat België niet zou worden ingelijfd, voor den 29sten Januari 1917 niets aan gaande den inhoud van de Duitsche vredesvoorwaarden. Bernstorff noem' de de toentertijd opgeste.de yredes voorwaarden zeer gematigd. Up de vraag van Amerikaansche zijde, waarom zij 'tiet bekend gemaakt we den, antvvooidde hij, dat zij door hun gematigdheid don indruk van zwak heid zouden maken. Lansn g ant woordde liem. dat hij niet begreep, waarom Duitschland niet evenvee. eischte als de andereo, dan zou men zich met een tusschenweg kunnen ver eenigen. Vooral de Amerikaansche bladen eiechten het openbaar maken der Duitsche vredesvoorwaarden. Zij werden echter pas gelijktijdig met de verklaring van den onbeperkien duik' bootoorlog meegedeeld, waardoor de rnededeelirtg, naar Bernst'crffs inzicht waardeloos werd, terwijl Wermut'h, de voorzitter der commissie consta* (leerde, dat ui die nota uitdrukkelijk aan president Wilson verzocht werd «ui zijn poging voort te zetten en te vens werd meegedeeld, dat Duitse. - land. bereid was den duikboolooilog te staken, zoodra Wilson's pogingen uit- tzicht gaven op succes. Hiernaar gevraagd, zei Bernstorff nog, dat Lansing's uitlating over de doeltreffendheid van hoogere cischen 0111 op een middenweg samen te ko men, niet heefi kuDnen slaan op Bel gië, daar de vredespoging van Wilson afhankelijk was van Duitschland' zien van Belgie. Dr. Sinzhemier, de rapporteur, stelde nog vast, dat de voorwaarden, die Bernstorff ter hand gesteld werden ze aaa Wilson ie overhandigen en betrekking hadden op het Duilsche voorstel van 12 December, niet oveieen- men mei de voorwaarden, zooals ze in de stukken zqn opgenomen. Bernstorff antwoordde hierop, dat hij dit nu pas voor de eerste maal hoorde. Sinzheimer, de rapporteur, wees op Wilson's verklaring in dc Ameri kaansche Senaatscommissie, dat het moedelijk ook zonder den onbeperkten duikbootoorlog tot een oorlog tusschen Amerika en Duitschland zou zijn ge komen. Graaf Bernstorff was van mee ning, dat na het afbreken der diploma tieke betrekking de oorlogsverklaring onvermijdelijk volgen moest, daar Duitschland door hei uitschakelen van het Duitsche gezantschap te Washing ton geheel weerloos kwam te st genover de tegen Duitschland gerichte propaganda. Bernstorff verklaarde nog, dat hij ge loofde aan de oprechtheid van WUson om een vrede zonder overwinning tot stand te brengen, waarbij Duitschland dc positie, die het vóór den oorlog in de wereld bekleedde, ten volle i houden. Hij heeft WUson steeds als een eerlijk makelaar beschouwd. Met na me is van Amerikaansche zijde nooit met Bernstorff onderhandeld over vrede, waarbij Duitschland ook het kleinste stukje van "zijn gebied hebben moeien afstaan. Hierop werd het verhoor geschorst en de zitting tot Donderdag verdaagd. Ce strijd in Rusland. Yoedenitsj wacht zoo blijkt thans uit de nadere berichten met zijn iager op 10 mijl afstand van Peteis- btirg. Hij wil eerst versterking laten aanrukken voor hij de stad gaat aan vallen. Finland heeft (zoo wordt gemeld) .verder besloten af te ziet» v&rt verdtf ren strijd met de Bolsjewlk'-, omdat daarvoor geen meerderheid Jr. het land ie. De Berlijnsche correspondent van de XewTork Times zegt, dat kolonel Bermondt, d© bevelhebber van bet Russische Westerleger, misschien zal trachten tsaar van Rualttcd te wor den. Naar verluidt beschikt v. d. Goltz over 40 miilioen mark om Bermondt te steunen. Verspreid nieuws TEGENSPRAAK. Uit Berlijn wordt gemeld: He; bericht uit de Kola Ztg. dat reeds 20 milliard van de Duitsche finantieele verplichtingen volgens het vredesverdrag, door ko- lenleveringen, betaald zijn niet juéat Wel zijn groote massa's kolen en uwtnach.nes geléverd, maar nog niet toereikend. NIET ERKEND. - Het. bericht, dal de vertegenwoordiger der West- Rus sische regeemng in Herlijn zou zijn aangekomen, 13 niet juiaL Het Duit sche Rijkskabinet hoeft de West-Bus- s.scho regeering en den Centralon Raad diplomatiek in geen enkel op zicht ortkend. KOLENNOOD IN OOSTENRIJK. De kolennood is zoo groot dat do Weensche scholen van 15 November nf voor 3 maanden gesloten moeten worden. DE PROTEST-STAKINGEN. - Uit Kxefeld wend Dinsdag gemeld Hodennamiddag zijn ohe arbeiders In staking gegaan. Des namiddags 4 uur - aak ten ook de werklieden aan de tram den arbeid. Het geheel» verkeer u het Neder-Rijnland staat stil. Van 2 uur af rijden de nemen van dein staatsspoorweg niet meer. Een open- lueh'demons: ïcit-ie, waaraan 15000 personen deelnamen nam een motie aan. waarin lief tig geprotesteerd •.rordt togen het pedw-g van de Bel gische bezettingstroepen. DE STAATSVORM VAN OOSTEN RIJK. De Nationale Vergadering heeft bet wetsontwerp betreffende den staatsvorm behandeld. Volgens die wet z&l Oostenrijk, in overeen stemming mot hot verclesverdrag Re publiek Oostenrijk heetten. Verder zullen de minderheden gerechtelijke zekerheid ontvangen. Tenslotte werden de besluiten van de November grond wet, van de Maartwet, volgens welke Duisch-Oostenrijik aan Duitschland zou behooren, opgeheven. De sociaal-aemocraat Austerlitz verklaarde: Wij weten, dat wij geselled den van het moederland zullen ver dorren. Hij riep daarom den Oosten rijkers toe om voorai Dudtscbers te Dlijvan. Ten slotte nam de Nationale Ver gadering in allo lezingen het wets ontwerp aan betreffende oen buiten gewone volkstelling tot 31 December. DE EX-KEIZER DIENT EEN AAN KLACHT IN. Ex-keizer Wdhelrn heef! zijn Borlijnsohen advocaat Karl Siebert opdracht gegeven to«en Bonn, die de keizersfilm heeft gepubliceerd een actie wegens beleediging in te stel len, Het is thans bekend, dat deze film, die scherp legen don ex-keizer ageert, haai- weg naar hot buitenland ueoft gevonden. DIENSTPLICHT IN ENGE LAND. In eeai brief aan do kiesdis tricten zegt Churchill, da de vorming van het vrijwilligersleger zoo bevre digend gesch'.edt, dat er peen moei- Ujkne-d besiaat om clen dienstplicht te teuan vervatten, wanneer de tentlijn, waarvoor deze ingesteld is, afloopt, d. w. z. in April. Misschien kan het zelfs eerder geschieden. DE AMERIKAANSCHE SENAAT EN HET VREDESVERDRAG. De definitieve ratificatie van 't vredes verdrag wordt in den loop der vol gende week verwacht. DE TOESTAND VAN WILSON. - Het officieole bulletin over den toe stand van den president, door dr. Grayson uitgegeven luidt: „De toe stand van het ongemak, waaraan de president lijdende is, blijft hetzelfde. Eon scheikundig onderzoek van het bloed heeft geloond, dat dc nieren normaal werken. Hij sliep in den af- geloopem nacht niet goed, maar toon de hedenmorgen geen teekenen van vermoeidheid". Maandag was de president beter dan gewoonlijk en heeft hij enkele werkzaamheden verricht DE BEZETTINGSTROEPEN IN DUITSCHLAND. Minister Mayer sprak in de Nationale Vergadering over de hooge kosten dar bezettings legers. De geallieerde bezettingstroe pen vereischen voor hun onderhoud jaarlijks twee en een half milüard. Dat is ondraaglijk. Daarbij komt dat de Franschen tot dusver voor 000 mii lioen hebben opgevorderd. De twee in Iïrrlijn verwachtte controle-commis sies zullen Berlijn en zijn hotels over- stroomen. Do vermindering van het aantal personen en de kosten werd geweigerd. In het bezette gebied wordt de bouw van officierswoningen, d. w. z. familiewoningen en van kazernen verlangd. Dit zou uitzuigerij van de zijde der Entente zijn, die ton slotte zich zelf zou schaden. Onmiddellijk na het sluiten van den vrede moeten de bezettingstroepen worden -vermin derd. DE ARBEIDSCONFERENTIE TE WASHINGTON UITGESTELD Volgons te Bazel ontvangen berichten heeft de regbering te Washington be sloten de internationale arbeidsccmfe- ron tie, die den 29en October zou be- gumen, voor korten tijd te verdagen, daar tot nu toe geen gevolmachtigde van den Volkenbond is aangewezen. DE BEZETTING VAN BOEDA PEST. Uit Weenen wordt geseind: De bezetting van Boedapest door de Roemenen zal binnenkort tot het ver leden behooren. Als plaatsvervanger dor Roemenen zal een intergea!lieer detachement optreden. DE BALT1SCHE KWESTIE. - Op een draadloos telegram van den oud sten in rang der Engelsche zeeofficie ren. die vóór Libau liggen, waar n de ze de ontruiming van Diinamundc en Thorenberg door de Russische troepen eisebt, heeft kolonel Bermondt (Seider der Weet-Russische troepen) geant woord, dat hij, nadat hij zich een stra tegische basis verzekerd had voor zijn offensief tegen de Bolsjewiki, reeds op 10 dezer de Letten een wapensui- stand aangeboden had. Hij verzocht tevens om ondersteuning van deze po ging en om het zenden van een verte genwoordiger tot Jiet nemen van maat regelen tegen verder oimoodig tfoed- In de Duitsche couranten ko men berichten voor, dat de Letten den terugtocht der Duitsche troepen be dreigen, door Littauschs troepen m den rug der Dultacliers ta pastoeren. Een bericht uit Kowtio meldt, dat in geheel Iittauen de staat van beleg is afgekondigd; de jurk lassen van 1S9Ü tot 1900 gemobiliseerd xijn en öe Targba tegen den 25 Ook bijeen ge roepen ia. OVER EX-KEIZER WILHELM, In zijn metnoues, die thans door „Vossische Zeitung" woiden gepubli ceerd, vertelt graaf Czermn de volgen- do bijzonderheden omtrent Wilhelm II In de jaren 1917. en 1918, toen ik uit hoofde van mijn ambt veel met Wil helm II uitstaande had, was zijn angst voor onaangename gesprekken zoó sterk, dat het dikwijls zeer moeilijk was, het noodzakelijkste met hem behandelen. Ik herinner mij, dal ik hem eens, op het gevaar af de tegenover kroond hoofd vereischte eerbiedigheid uit het oog te verhezen, tot een gesprek onder vier oogen heb moeten dwingen. Ik was met keizer Karei aan het Oost front, en stapte te Lemberg in den trein Wilhelm H over, waarmede ik moest reizen. Het was mijn plan, hem eenige aangelegenheden uiteen er was echter niets onaange naams bij. Hoe het kwam, weet ik niet, doch blijkbaar verwachtte de keizer een pijnlijk onderhoud, en verzette zich lij delijk tegen het gesprek, dat ik met hem wilde hebben. Hij noodigde mij uit, den restauratiewagen met hem te gaan ontbijten, hetgeen wij aldaar in gezel schap van ongeveer tien andere heeren deden. Het was mij dus met mogelijk, de zakelijke aangelegenheden handelen. Het ontbijt was reeds lang afgeloopen, doch de keizer stond nie op. Ik moest hem meermalen om eei gesprek onder vier oogen verzoeken eindelijk stond hij op, doch deed een der heeren van het ministerie v tenlandsche zaken aan het gesprek deel nemen, alsof hij zich wilde beschermen tegen eventueeie „aanvallen". Tegenover vreemden was de keizer )oit barsch, hetgeen tegenover zijn ei gen omgeving wel eens het geval schijnt geweest te zijn. Natuurlijk bevonden zich m de onmiddellijke nabijheid van den keizer steeds lieden, wier „mannen trots" een sterken druk konden dragen. Het is echter gebleken, dat de serviele personen niet de hove lingen waren, doch generaals, admi raals, professoren, ambtenaren, volks- vct legen woordigers en geleerden, dit den keizer slechts zelden zagen. Vooral in de tweede heltt van den oorlog waren de mannen in de omge ving van den keizer geen oogendie naars, vooral Ludendortf niet. De ge- heele aard van Ludendorff verzette zich tegen elke vleierij. Energiek, stoutmoe dig, doel- en zelfbewust, voelde hij zich door iedere tegenspraak geprikkeld was ook niet zijn gewoonte zijn wi den nauwkeurig te wikken en te gen. Het was hehi bovendien geheel onverschillig, of hij zijn keizer mand anders voor zich had. Hij viel ie dereen aan, die hem in den weg stond. Zonder twijfel had de vleierij te Ber lijn stuitender vormen aangenomen, dan ooit te Weenen hel geval was ge weest. Dat staatslieden en hoogwaar digheidsbekleders den keizer de hand kusten, was te Weenen absoluut onmo gelijk. Ik heb echter dikwijls gezien, dat dit bij keizer Wilhelm li gebeur de. Tijdens de Kieler week kusten twee heeren de hand van den keizer, nada1 zij van hem een klein souvenir hadden ontvangen. Op de Kieler week kwamen steeds talrijke vreemdelingen Amerikanen, Engelschcn en l'Tanschen. Wilhelm 11 hield zich veel met hen bezig en bijna zonder uitzondering kwamen zij onder het charme zijner persoonlijkheid. Hij koesterde echter een zekeie voorliefde voor Amerikawat hij voor Engeland gevoelde, is moeilijk te beschrijven. Ik kreeg echter den indruk, vertelt Czcr- nin, dat de keizer onaangenaam getrof fen was door de geringe sympathie, die men aan de Theems voor hem gevoel de bij zou daar gaarne populair geweest. Hij was er zich volkomen bewust, dat de wijze, waarop hij in En geland werd beoordeeld, invloed op de verhouding van dat land tot Duitsch land uitoefende zijn wensch, in Enge land populair te zijn, kreeg daardoor belang voor dc internationale politiek. Persoonlijke sympathieën en antipa thieën in de leidende kringen oefenen dikwijls grooten invloed uit op de wereldgeschiedenis. De politiek werd gemaakt door menschen, en dit zal ook in de toekomst zoo zijnpersoonlijke verhoudingen zullen hierbij steeds een rol spelen. De insluitingspoliliek van koning George begon, toen hij de over tuiging gekregen had, dat het onmo gelijk was, -met Duitschland tot over eenstemming ie geraken. Verder schrijft Gzennn nog: „Ik geloof niet, dat er een regent geweest ia met een beteren wil be zie.<1 don keizer Wilhelm. Hij leefde alleen voor zijn betroep so wie er ihn auffasste zijn gsheele denken en streven draaide om den Duitschen pool Familie, verstrooiing, genoegen, alles stelde hij achter bij het eeDe denkbeeld, het Duilsche volk groot en gelukkig te maken en te houden. En indien de goede wil voldoende ware om groote dingen te volbrengen, dan zou keizer Wulielm veel gepresteerd hebben. Van den beginne af is hij verkeerd begrepen. Hij hield rede voeringen, sprak oordeelvellingen, maakte gebaren, waarmee hij niet ai- leen den toehoorder, doch de geheele wereld voor zich wilde winnen. Maar hij stiet daarmee vaak aL Nooit is hij tot het juiste bewustzijn van het werkelijke effect zijner handelingen gekomen, omdat hij niet alleen door ztju omgeving, doch door hot geheele volk systematisch op een dwaalspoor is gebracht. Hoe vele miiüoenen, die hen» nu verwenschingen naar het hoofd slingeren, konden niet diep genoeg bukken, toen hij nog verscheen Ln den glans van zijn heerlijkheid! Hoe velen voelden zich gelukkig, als de keizer hen maar aankeek. En de ze allen beseffen nog niet, dat zij zelf er schuld aan zijn den keizer een wereld voor oogen gevoerd te hebben, die nooit heeft bestaan en hem in een richting gedreven te hebben, waarin hij anders nooit zou gekomen zijn. Niet kan ontkend worden, dat hel karakter van Wilhelm II voer d,eze Duitsche eigenaardigheid zeer toe gankelijk was". Graaf Czenim zag den keizer in de beroemde Novemberdagen van 190S toen de storm woedde naar aanlei ding van het Daily Telegraph-in ter view. Crarnin zag. dat de criüek in den Rijksdag on vooral het optreden van von Biilow grooten indruk op dan keizer mankten. „Ik had het gö- voe: in Wilhelm II een niensch te ontmoeten, die met van schrik open gesperde oogen voor de eerste maal in zijn leven de wereld ziet. zooals za werkelijk is. Hij zag aan den horizon de brutale werkelijkheid oprijzen, die hem een leelijk mom leek. Misschien voor de eerste maal in zijn leven voelde hij een zacht boven onder 'de voeten van zijn troon. Hij heeft deze iös te vlug vergeten. Indien het volk den keizer vaker zoo hard liad aan gepakt, dan zou heit hem getnejaen hebben". DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Uit een onderhoud, dat rijkspresi dent Ebert had toegestaan aan den medewerker van een Spaansch blad, neemt liet „Berliner Tageblatt" o.a. de volgende woorden over: „Geluk- dig neemt de arbeidskracht en ar- beidslust toe. De positie van de regee ring is thans sterker dan ooit. De uiterste linksche partijen worden RAD EK WEER IN ACTIE. Een blad te Warschau heeft uit Biellötok bericht ontvangen, dat het hoofd van de Bolsjewistische propaganda in Centraal Europa, Sobeisokn, alias Radek, te Grodno is gearresteerd en gevanj siaasmeuws P. I. A. Met eenige nieuwsgierigheid zulten onze lezers zich afvragen, wat boven staande letters be te eken en. P. I. a. beteekent: „Praktisch-Idealisteu-As- socialie". Zonder een nadere verkUa- ing zijn de lezers waarschijnlijk 1iog net veel verder gekomen. Welnu, „ue P. I. A. richt zich", zooaj» we op oproepingskaart voor de eerste open bare vergadering van deze organisatie iezen, „tot alle werkelijke idealisten, van welken stand of richting ook, in het bijzonder tot alle jonge ren, in wie de idealen leven, die tton grondtoon der nieuwe orde zullen vormen. Deze zijn: dienst dier inenscü- heid, een rein teven eri een zien natu de innerlijke, geestelijke waarde van menschen en dingen in plaats van naar hun uiterlijken, sloffelijkeu schijn. Door de jongeren in wie dit idealisme leeft, tot elkaar te brengen, wilten wij voorkomen dat het onuer- gaat in de oude sleur, het krachtig ontwikkelen en tot praktische uitvoer baarheid brengen, opoat het in hun leven en werken tot daad zal kunnen worden. Zoo willen wij de nieuwe orde doen groeien van den nieuwen mensch uit, zoo willen wij radicale hervoming der samenleving in plaats m uiterlijke schijnhervorming'. De afdeeling Haarlem van de P. I. A. hield Woensdagavond in de boven, zaal van de Sociëteit Vereeniging wu openbare bijeenkomst, waarin de 'heer J. J. v. d. Leeuw, de algemeen leider der P. I. A., ais spreker op trad over het onderwerp: „Sociale hervorming door Praktisch-Ideaiu.- e". Het publiek, vooral het jongere ge deelte, was in nogal flinken getale opgekomen, zoodat de zaal goed bezet was, toen de voorzitter, de heer H. Scheffer, de vergadering met een kart welkomstwoord opende, waarop de heer v. tL Leeuw zijn rede'aan ving. „Er zijn nog te veel menschen in de wereld", zei spreker, „die maar kalm afwachten, tot het oogenblik aanbreekt, waarop de gelukkige toe standen van vóór den oorlog weer ui- rug zullen keeren. De mensehen moe ien zich losmaken van het bijgeloof en den waan, dat wetboeken voor ons kunnen doen, wat wij zelf moeten doen. De geest der menschhenl is ontgroeid aan de oude vormen van onze samenleving. Er m o e t een om keer komen in die samenleving, of we het goedvinden of niot; of we er aan mee willen werken of niet De ramp, die over de wereld gekomen is, was onafwendbaar. De wereldoor log is een gevolg van het machts evenwicht, waarin de volkeren tot op heden leefden. Inplaats van steeds tegenover elkaar te staan, zooals toi nu toe het geval was, moeten de men- ichen gaan samenwerken op allerlei gehied. Wat we nu zien gebeuren is zich ontworstelen aan oude vor men en een zoeken naar nieuwe vor men, zoowel op politiek-, als op gods dienstig -en kunstgebied". Een misvatting noemde spreker hel van de menschen, die van meening ijn. dat alias wat om ons heen ge beurt, het werk is van menschen; neen, dat is de ontwikkelingsgang van de maatschappelijke ordening, die onwrikbaar zijn weg vervolgt, zei ipreker. Een zekere partij alleen, zei spr., kan geen verbetering brengen in de misstanden in onze samenleving. De Praktisch-Idealisten-Associatie acht alleen diegenen geroepen, om sociale hervormingen to; stand te brengen en mede te werken aan den opbouw van de nieuwe maatschappelijke ordening, die doordrongen zijn van de nieuwe geestesgesteldheid en nieuwe men schen geworden zijn, die waarlijk Lo om verbetering to brengen in de hedendaagsche samenleving. Deze menschc-n worden, zei spieker, ge vonden in alle groepen der mensch- lieid, zoowel bij het proletariaat als bij de conservatieve en andere par tijen. Het praktiseh-idealisme staat even wel tegenover het begrip revolutie, zooa's wij die kennen, omdat die, zei spreker, niet radicaal genoeg is; ant radicaal is alleen hij, die een kwaad bij den wortel wil gaan be strijden. Het typeerende van het praa. tisch-idealisnic is, dat het de men schen (vooral de jongeren, omdat de zen aangewezen zijn, mede te werken aan den opbouw van de nieuwe maat schappelijke ordenmgj oproept op in- neilijke motieven. Hij had aan 't e.nde van zijn rede dan ook een dankbaar applaus in ont vangst te nemen. Van de gelegenheid tot het teek enen der Lijsten, cm zich als lid der Asso ciatie op te geven of om van belang stelling te doen blijken, werd een ruim gebruik gemaakt. Daarna werden do aanwezigen in de gelegenheid gesteld, aan den spre ker vragen te stellen. Een dame vroeg, hoe de P. I. a. staat tegenover het begrip dienstwei- waar vraagster een \oorstand- De lieer v. d Leeuw antwoordde, dat in 't algemeen aangenomen kan worden, dat de P. I. A. t •gen het mi litarisme is, maar niet in den zin, zoo als de vraagster bedoelde. Een aan vallenden oorlog achtte spreker uit den booze, maar wanneer zijn lauu door ©en kwaadwillenden buurman aangevallen werd, zou hij niet aarze len, met de wapen» in de hand ter verdediging toe te snellen. „Wanneer mot) mijn vrouw .41 kinderen zou aan- vallen, zou ik", zei spreker, „niut aarzelen, dien onverlaat mot gewald te verhinderen, zijn «noodplan ton uitvoer te brengen; ju, ik zou hom zelfs, als het niet andere kon, ooo- den". Een ander zou willen, dat elk lid van de- P. 1. A. geheelonthouder moest zijn, om don grootsten eilentle- stichter van de wereld, den alcohol, te bestrijden. e heer v. d. Leeuw antwoordde dat, hoe gaarne hij dat zou willen, omdat hij zelf ook nóóit alcohol ge bruikt, de P. I. A. plaats moest bie den zoowel aan geheelonthouders all aan hen, die alcohol gebruiken. Spre ker zelf zou evenwel het aantal drinic- gelegenheden sterk willen verminde ren en er toe willen medewer ken, dat er in de groote steden niet meer, als tot dusver, op eiken hoek van een straat eea kroeg staal. Maar den alcohol heeïcmaal wegnemen, wensclite spreker niet te doen. Som mige menschen schijnen nu eenmaal iets prikkelends of bedwelmends te willen gebruiken en verwijdert Dien den alcohol („zie naar Amerika", zei spreker), dan grijpen die men schen naar andere bedwelmende din gen. Tegen de beperking der woongelegenheid. De raad heeft vaslgasteld een ver- ordening tegen een beperking <u-u woongelegenheid, waarmede wordt bedoeld tegen te gaan dat woningen tot pakhuis worden ingericht of an derszins aan hun boa temming ont trokken. Het ontwerp, dat de rechtsgeleer den oom missie had imged end voor 't geval de raad een verordening mocht willen vaststellen de commissie zelf was er tegen, omdat h.i o'-n aanleiding was om hier ter stede tot een dergelijk en maatregel over te gaan is eemgBZims gewijzigd door aan neming van amendementen van da heeren Hagemeijer en Rruch. In de vastgestelde verordening is bepaald, dat met hechtenis van ton hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25 wordt gestraft hij die een perceel of perceelsgodeelte, dat blijkens bouw of inrichting voor be woning bestemd is, aan nie bestem ming onttrekt of langer dan één maand onbewoond of on verhuurd iaat, terwijl de verhuring hem tegen een redelijken prijs was verzocht. Daaraan is toegevoegd dat dit niet geldt voor hen, diie van B. en W.een schriftelijlke vergunning hebben be komen. COMISSIE VAN OVERLEG. Men rhrijft ons: ln de op Maandag 20 Oc tober j.l. onder voorzitterschap van Mr. J. B. Bomans, gehouden vorgade- rir/ van de Centrale Commissie van overleg voor de ambtenaren, maakte allereerst een punt van behandeling uit, een 'aan Burgemeester en Wet houders gericht schrijven van een amanuensis aan de Hoogere Burger school met 5 j. c., waarin deze veis zocht bij- de jaarwedde welke bij ge niet als 2e lnboratorium-easlstent im rekening te brengen de dienstjaren, vroeger door liem bij een dor gemeen- tefoedrijven doorgebracht. Met drie stemmen tegen werd beslot-en -aan Burgemeester en Wethouders te od- viseeren op bovengenoemd verzoek af wijzend te beschikken. Vervolgens kwam in behandeling de dienstregeling voor de portiers in de licht-fabri-eken. De door de Direc teuren voorgesteld© regeling voldoet niet geheel. In dit verband word ge wezen op de wenscheLijkiheid van cene billijike loonregeling voor de contimu- ambtenaren in eten goest van di© voor de continu-werklieden. Van de zijde der organisaties werden dienst- ■regelingen voorgesteld, meer in de richting van de -15-urige werkweek. Besloten werd echt-er 111 afwachting van nadere voorstellen de door do Directeuren ontworpen regeling voor- ioopig goed te keuren. Naar aanleiding van een aan de Commissie van Own-leg gtericlil schrij ven van den Centra Ion Neder land- sch-an Ambtenaarsbondwaarin aan gedrongen wordt op een betere dienst regeling voor de bewaarders van scho ten, r.a! aan B. en W. worden ver zocht. de hoofden vnn scho len uit te noodigen in onderling over leg een regeling in den geest van bo venbedoeld schrijven, tc ontwerpen. De Commissie van Overleg zou teveel in <Leta:ls moeten treden, om iot- een voorstel te kunnen geraken. vergadering spreekt haar afkeu ring uit over een in één der ptaatee- iifke bladen gepubliceerd artikel, in zake de toestanden bij den Keurings dienst- In dit artikel wórdt, vóór nog een onderzoek is ingesteld, een amb tenaar op onredelijke wijze gebla meerd. Eveneens wordt scherp nfge- weurd een artikel in de „Ambte naar", waarin op onwaardige wijze critiek wordt uitgeoefend op den voorzitter en eem?e loden der Centra Ie Commissie van Overleg. Hoewel de promoties van de ambte naren n deze Gommiss: e in den Id co de zijn besproken, stelt de Voorzitter er jrrijB op nauwkeurig de meening der Commissie van Overleg te verne men omtrent dc promotion, welke worden voorgesteld in de Memorie van Toelichtte» op de eom-r -ntebe- gTootrng voor 1920. Nadat de vergadering een kwartier is geschorst, verklaart de Commissie zich. met uitzondering van <le beide vertegenwoordigers van den Centru ien Nederlanctecben Ambfcnnarebond, mot algemeen© stemmen vóór de bo venbedoelde promo:ievoo~tdel)en. ech ter onder voorwaarde dat binnen kor ten tijd moer bevorderingen zullen worden overwogen. Naai- aanleiding van een schrijven van de Algenieene R. K. Ambte- naarevereeniging betreffende een op zichter bij den dienst van den Hout en de plantsoenen, werd met twee 9temmen tegen beslc.en Burgemeester <.n Wethouders te advisceicn niet op bot hi dit. schrijven neergetegde ver zoek in te gaan. Bij de rondvraag worden nog eenige besprekingen gehouden betreft cn lè de loclatlng tot de Commissie van Over leg van bezoldigde bealuudc met m dienst der gemeente, waarbij d« door Burgemeester en Wethouders

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6