Baitenlandsch Overzicht ©en mysteriespel-oratorium voor 60-11, kor. O Orkest, dut in het voorjaar v,u; i 'i t met succes gegeven werd. Uverig propagandist, voor het "v manische lied, beareisde De Klerk zoowat het heele Vlaainsche land oxu conferenties over ditondérwerp te geven, en uiet zijn gu'iie stem eu ie venuige voordracnt ons volk de eigen aaitlige schoonheid van onzen iiede- renscnat te brengen. De bloeiende „i.ioderavonden voor het Volk'' te Merxcom, waien tevens zijn werk. Hol succes zijner volksliederen was oorzaak, dat vrienden van den toon dichter hem den raad gaven oin een zangspel te schrijven, waarin de ty- piecn Vlaamsche geest, die deze kan gen kenmerkt, zien volledig zcru kun nen uiten. En zoo rijpte het plan 0111 eene Volksopera te malton. II ij vond een geschikt onderworp in „Baas üanzendonk" door zijn vriend Willem Taeymann als zangspelieksl bewerkt, en nu kwam het er maar op aan lijd te vinden om hel werk klaar te krijgen. Dien tijd bracht do oorlog. De Klerk's werkzaamheden in Beigie ein digden stil in Augustah 191-1 en het eersto werk was, na dat de drukste spanning der eerste dagen voorbij was. de nieuwe parti tuur opzetten. De schets was tot op de heift klaar, toen het bombarde ment van Antwerpen kwam. Jos. de Klerk trok toen met zijn familie naar Holland en vestigde zich na .veel heen en woei- trekken en alles en nog wat beproevend, te Haarlem, waar lnj een geschikten werkkring vond. Hij vestigde zich ider als concert zanger, dirigent, zang.eer aar en mu- ziela>eooruc<;iu;u\ in weuJie kwaliteit hij aan ons blad werd aangesteld. Buiten üanzendonk schreef De Klerk de vijf laatste jaren nog veie liederen, waaronder het enthousiaste „Liedje van den Yserring' veel bij vai genoot. Eemge werken voor ge mengd a capelia-koor, alsmede twee cantaten voor soli, koor en orkest, „Hosonnah Albert en „Aan Neder land", die meermalen onder zijn lei ding uitgevoerd werden. Zijn Baas Ganzendonck wordt deze maand door de Vlaainsche Opera te Antwerpen uitgevoerd Jos. de Klerk zal zelf die première darigeeren. De heer S a ni. Schuyer te 's-Gravenhage, is bekend als dirigent van de zoruerconcerten in het Kur- haus te «Scheveningen van het Kur- haus- en Residentie-orkest. Voor dien wae li ij eerste dirigent aan de opera's te Gent, Parijs en aan de Franscho Opera te "s-Oraven- liage. III het afgéboopen seizoen ging een door hem' gecomponeerd muziekdra ma „Madeleine". De heer M. Spanjaard, dirigent to 's-üravenhage, voltooide zijn studie te Berlijn in 1916. Zijn Duusche leermeesters prijzen hem zeer ais dirigent, o.a. bij de uitvoe ring van zijn symfonisch gedicht Amarns. Hij auditeerde bij de repetities van Mengelberg to Amsterdam en maakte alle repetities van Prof. Schneevoigt te Scheveningen mee. kei ïooneel Kunstavond ton bate van de Wllhelmina-Voreeniglng. Toen Isidora Duncan voor het eersil in Miinchen wilde op treden, werd haar. dit bijna door de polite verboden, omdat zij geen „Befahigungs Schein" kon overleggen. Zonder een „getuig schrift" van de hoofdballetteuse der Hof-Opera mocht zij niet in het Künstlerhaus dansen, maar Isidoro Duncan weigerde pertinent zich een examen te laten afnemen, omdat „haar kunst voor baiietteusee tc hoog stond''. Eerst toen art.s'en als Lenbach en Stuck hadden verklaard, da; het dansen van Miss Duncan aart de allerhoogste eischen van kunst vol deed, werd zij op de Duitsche planken toegelaten. Wij vermoeden, dat de jonge dames em meisjes, die gisteravond op het loo- nee] van onzen Stadsschouwburg heb ben gedanst, ook door de Miinchener politie geweigerd zouden zijn. De meesten zouden het waarschijnlijk niet tot een behoorlijke pirouette heb ben gebracht en misschien was er zelfs geen enkele in staat 2 seconden op de t-eenen van één voet te lmUn- ceeren zonder orn te vallen. En ver beeld je een echte baUettause, die niet ais een ooievaar mlnste.is een halve minuut hoog op één been kon blijven Staan. Maar hoeveel meer genot _gaf ons Idit ballet van jonge, ongeoefende dan seresjes, dan hel zinloos gespring en gepirolteer van bet meest gerouti neerde corps de ballet uit den goeden ouden tijd, dat ons altijd deed denken aan een verzameling huppelende tafel bellen met lange klepels. ..Nous avons sur nos scenes des dan seurs ons ftme!" schreef indertijd Schuré; dit ztellooze was de voor naamste grief tegen het vroegere ballet en het blijft de groots verdien te van Isidore Duncan, dat zij in den dans weer de bezieling der ouden heeft weten te brengen. Isidora Duncan? Misschien za! men feven glimlachen, nu wij dezen naam noemen In verband mot de jonge bui- Jotteuses van gisteravondEn toch, er i s verband. Want bij het groote ver schil tueecben een waarachtige kunste nares, die ons do „renaissance van den dans" bracht en de jonge meisjes, dienu ja, eens een avond „dan*^ ten", is er dere cóne belangrijke over- feenkomst; zij dansten - grijp niet naar Spen, ChaHvarius me', hun ziel! at was voor ons gisteravond weor het bekorende van „In Tulpenland" en in de Ooelerache dansen, die mevr. Schepers met hare leerlingen bad in gestudeerd. Wij hebben indertijd de feeërie van den heer Binger hier reeds besproken en behoeven er dus met uitvoerig op terug te komen. Ook iiu troffen ons weer de inoo.e en gelukkige kleurcombinaties, d-* schoonheid van het rhytnnsch bewo gen, de poëtische gedachte en de teer© uitwerking, die ons voortdurend In de stemming van liet droombeeld ge vangen hielden. Wel was er nu an dan een zekere weifeling merkbaar maar dit zal bij de tweede opvoering, op 13 November ongetwijfeld beter ïijm. Ook zal dan misschien het muzi kale gedeelte gelukkiger uitvallen. Nu zijn wij genoodzaakt den manTèl der Liefdadigheid over hj; en het koortje uit te spreiden. Na da pauze ging het overbekende „Zsira" van de heeren Nol/sc Trenité. De Haarlemsche Tooneelclub heft van <ieze parodie al heel wat plezier be leefd en ook gisteren waa er groote waardeering bij het publiek voor wat daar achter het voetlicht werd afge speeld en afgezongen. Hoe wij per soonlijk over zoo'n [Ku-odie denken, doet er eigenlijk minder toe. De her haalde en sucoesvolLe vertooningen van „Zaïra" zijn wel het beste bewijs, dat de auteur den smaak van het pu- bl ek kent en op gelukkige wi.iz6 met zijin werk aan dezen smaak tegemoet weet te komen. De Haarlemsche Tooneelclub spoelt de parodie met prettige opgewektheid en blijkbare Liefde Er zat gang en pit in de opvoering. Het koor der harem- bewakers en vooral hun leider Co rasmaji acteerde en zong met leven dig entrain. Een bijzonder- genot schonk ons mevrouw Schepens mot haar Ooster- schen solodans in he; tweede bedrijf. Hoe karakteristiek was het gestyleerde bewegen van haar handen en armen Dat was bepaald heel knap en heel stijlvolHet zeer talrijk publiek heeft mevrouw Schepers na haar dans dan ook enthousiast toegejuicht. Een over het algemeen dus zeer gelukkig geslaagde liefdadigheids voorstelling, die ook bij de herhaling op 13 November ongetwijfeld succes zal hebben. Wat wij de Wilheim.na- Vereeniging van ganscher harte fcoe- wenschen. J. B. SCHUIL. TENTOONSTELLING NACHE- NIUS. De jouge kunstenaar J. C. Naohenius houdt dezo week in de vereonigiugszaal vau „Kunst zij ous Doel" eeu tentoonstelling van Krytteekeningen en Etsen. Nacheuius is te üaarlera geen on bekende, naar wy vernamen liet hij toch vorig ja3r etswerk zten in een der vertrekken van de Haarlemsche Hypotheekbank. Als elke expositie uitsluitend aan zwart- en witkunst gewyd, gaat ook die in het Waag gebouw gebukt onder een zeker monotoon totaaleffect, een eigenschap nog to meer opvallend, na de üeurige tentoonstelling „Boot", kortgeleden in de zelfde loealiteit gehouden. Het is zeker jammer te achten, dat de ver zameling algeheel kleurwerkcu inoet ontberen, dezulke toch zouden dan on getwijfeld meer relief hebben ver leend. Hut geëxposeerde behandelt alleen landschap, speciaal het Geldersclie landschap, dat door Naclicnius met liefde, eenvoud en zorgvuldigheid is bespied en op bekwame en zuivere en soms wat schoolsche wijze met kryt en naald is voorgedragen. Cubisme of andere nioderuigiieid is den kunstenaar vreemd en ook naar grootsciie effecten is niet door hem gestreefd. De meeste kracht toonen zyn teekeningen, waarbij er zijn vaD kapitale afmeting. Zouden wij meer forschbeid by de contour op prijs stellen, in de diverse afbeeldingen van eiken- en andere hoornen schuilt ontegenzeggelijk ver dienste. Boerderij heeft fijne quaiiteiten. Bij do etsen troffen ons het meest do ondenverpenkorensehovoD, dennen appels, schelpene.d., meestens kleinere werken maar van een aantrekkelijke compleetheid. Wel doet alle etswerk van JNache- nius wat veel aan plaat „staten" deDken, plaatdrukken zóó getrokken, zonder opzettelijke klcuropbreng of liciitaanbreng, waardoor het onder scheid met penteekeniug betrekkelijk gering wordt. Is do afwezigheid van dien opzet by genoemde werken mis schien van mindere beteokenis te achten, by landschapuitbeelding zon 0. i. moer licht en toontegenstelling het effect, vooral het luchteffect, be langrijk ten goed9 kunnen komen Toch is Bparrenlaautje een mooie ets en zoo zijn er meer. G. KERKHOFF. Arr. Rechtbank UITSPRAKEN. A. G. van S., electricien, te Am sterdam, vrijgesproken W. van M., H. van der W.. beiden los werkman, te Zaandam, stroopen mot behulp van een vaartuig, ieder geldboete van f 3 subs. 3 dagen hech tenis. G. A., J. B., C. de B. en T. W.. allen los werkman te Zaandam, dief stal, ieder voorw. gevangenisstraf vim 1 maand met een proeftijd van "2 jaar. J. J. T., te Wormerveer, diefstal, geldboete van f 10 sub». 5 dagen hechtenis. N. H., melkventer, te Krommenie, wederspannigheid, geldboete ven f 5 subs. 5 dagen hechtenis. A. R., fabrieksarbeider, te Helder, diefstal, geldboete van f fi subs. 6 dagen hechtenis. H. T. J. W., varensgezel te Lands meer, diefstal, 10 dagen gevangenis straf. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over October 1919—1918. Aantal behandelde posten 2784 (v. j. 226S) aantal inleggingen 1789 (v. j. 1449) aantal terugbetalin gen 995 (v. j. S19). Ingelegd ƒ206380.14 K'. j 'f I33447-83 en een halve cenij. Te rugbetaald ƒ212952.84 en een halve ct. (v. j. 146090.92 en een halve cent). Minder ingelegd ƒ6566.70 en een halve cent (v, j. 12643.09). Aantal nieuwe boekjes 145 (v. j. 108). Aantal afbe taalde boekjes 73 (v. j. 35). Spaarbusjes op 31 October in omloop 530. Geledigd in October 1919 86 busjes me' 'oiaaJ 1100.93. Aantal boekjes in bewaring op 31 October 1919 223. Gaat 't in het Verre Westen naar een groote crisis in den arbeid? 'T MIJNWERKERSCONFLICT IN AMERIKA is inderdaad zeer ernstig. Volgens de laatste telling zijn er 435.000 slakende mijnwerkers.- Er zijn dus blijkbaar met ruecr dan een 65000 werkwilligen. Toch doel de regeeiing alles wat ze kan om de mijnwerkers weer aan 't werk te krijgen. Er zijn troepen naar verschillende punten gezonden om de werkwilligen te beschermen. Het kolcnkanioor heeft beslag gelegd op honderden waggonladingen steen kool, die onderweg, waren. De verbodsbepaling der staking, door de regooring uitgevaardigd houdt in, dat geen vakvereeniging6bestuur- dere sehrif tel ijlt of mondel ing op drachten mogen verstrekken tot het steunen der staking", dat zij alle op drachten tot het bevorderen of doen ingaan van stakingen moeten herroe pen en dat zij moeten afzien van ver dere handelingen welke de staking kunnen aanmoedigen of uitlokken, evenals van het uitkeer en van sta- kingsgelden met dit doel bijeenge bracht of bijeen te brengen. De vakvereenigingsbastuurders wor den beschuldigd van samenspanning tot beperking van productie en voor ziening van steenkool, en van het b&: 1 emmeren van het spoorwegverkeer door het afsnijden van den steenkool- aanvoer. Volgens de laatste telling zijn er 435.000 stakende mijnwerker6 Men vreest ook een actie van -het spoorwegpersoneel. Het hoofd van een der voornaamste vereenigingen van spoorwegpersoneel, die niet bij de Fe deratie van den Arbeid is aangesloten, heelt z.toh ovenalg Gompere, uitgela ten. dat het stalungsverbod :eii toer stand kun verergeren. De regeering kan heden (Dinsdag) van het spoorweg personeel een eiscii om 'ópögyerïloo-j ging verwachten. 't Is niet alleen in Amerika. Ook IN ENGELAND DREIGT WEER EEN ARBEIDSCONFLICT. De Daily Herald weet. te vermelden, dat de onderhandelingen tussuhen de regeering en de vakvereenïgirigen over de „wet tot regeling van de loon en m oorlogstijd" tot- een crisis hecben geleid. De vakvereenigingen verlangen, dat do wet nog een jaar be stendigd zou wonden en alle oor- iogs'oonen in de takken vau nijver heid, die onder de wet vallen, gesta biliseerd zouden worden. Daartegen over legde de minister van arbeid het concept van een wetsontwerp over tot oprichting ven een industrieel bol'. Bij dit wetsontwerp wordt verder voorge steld om de wet tot 30 September 1920 te bestendigen, mits de vakbewe ging ermee genoegen nam, dat in En geland ocai door de regeering benoemd .scheidsgerecht werd ingesteld, welks beslissingen (dus ook al wal verlagin gen vau 't loon betreft) bindeno /ui len zijn. Elke vakvereeniging, die erin toestemt c-::i geseliu naar ai: hol te verv. .jzen, is eranwoordelijk voor een inbreuk op zijn beslissingen. Ha-re fondsen worden verbeurd verklaard eu baie beambten en leden gerechtelijk vervolgd. De Daily Herald verneemt, dat een buitengewoon congres van de géheeie vakbeweging bijeen zal komen, ora 2ijn houding tegenover dit regeervrigs- vcoratcl te bepalen. Het blad vindt, dat bet voorstel, sa men met het besluit om de uitkee-iing wegens werkloosheid op 21 dezer te staken, een aanval is op de vrijheid eu veiligheid van de arbeiders. Dl. STAKING VAN DE LIER LIJ NSCHE METAALBEWERKERS d urt ook nog steeds voort. Maandag hebben de stakers weer vergaderd. Er werd besloten tot eeu on middellijke verscherping van 't conflict. De buud besloot alle nog niet stakende arbeideis in de metaalindustrie onmid dellijk aan te manen om het werk neer te leggen. Het laat geen twijfel zoo meldt de National Zeuung of de me taalbewerkers zullen hieraan gevolg ge ven. De reden van dit besluit is, naar de bond meedeelt, dat de werkgevers de bestuursleden der arbeidersorgani satie hebben willen straffen. Door de verscherpte staking zou de heelc me taalindustrie te Berlijn tot stilstand worden gebracht. Van den kant der werkgevers wordt aan het blad medegedeeld, dat deze tot overeenstemming waren gekomen met alle vertegenwoordigers der vakvereeni gingen, ook de onafhankelijke socia listen, zelfs de radicale Rickaid Mul ler. Zij zeggen dat de uitbreiding der werkstaking volkomen ongemotiveerd is, omdat de arbeiders, als zij er prijs op stellen de oude bestuursleden te behouden, dezen opnieuw kunnen ver kiezen. Volgens de werkgevers zouden he: echter juist deze bestuurders zijn, die, uit vrees hun baantje te verliezen, tot staking aanzetten. Reeds is gemeld, dat de vakvereeni gingen er over dachten oat; ter onder steuning van de stakende metaalbewer kers, een algcmcenc staking af te kon digen. Nu seint de Berlijnsche correspon dent der „N. K. Ct." evenwel „De kans dat de staking algemeen wordt, is niet bijzonder groot. De sta king der metaalbewerkers was in de laatste weken immers reeds aan hec ver- loopen. Vele arbeiders hadden het werk reeds hervat." Verder seint dc N. R. Ct.-correspon- dent nog „De laatste weken hebben er in Duiiscliland allerlei geruchten geloo- pen, dat tegen 9 November, DEN VERJAARDAG VAN DE DUITSCHE REVOLUTIE, ongeregeldheden wer den verwacht. Deze geruchten schijnen mij uit noodelooze zenuwachtigheid voort te spruiten. De regeering schijnt zich geenszins ongerust te maken. Men heeft, volgens de Lokal Anzeiger, zelfs besloten om voor dien dag den staat van beleg te verzachten. Vergaderingen behoeven niet tc worden aangekondigd. Alle betoogingen in de straten van de binnenstad zullen streng verboden zijn, maar in de buitenstad zullen op pleinen vergaderingen tnogen worden gehouden. Er zal zorg worden gedragen, dat er zich dien dag zoo weinig mogelijk ge- wapendo soldaten van de veiligheids- weer op straat zullen bevinden; IN BELGIS beginnen de stakingen ook weer. Nu staken de bootwerkers :e Gent. De eischcn zijn een loon van 18 francs en dc 8-urige werkdag. De Duitsche bladen zijn over het voornamen van den Oppersten Raad dei Entente 0111 Duitschland te dwln-1 gen tot de verklaring dal hèf DE YOV.i.WAARDEN VAN DEN WA PENSTILSTAND, die nog niet uitge voerd zijn, zal nakomen ook na liefc van kracht worden van het vredesver drag, slecht te spreken. Zij zien daarin het hernieuwde bewijs, dat, het tier entente niet om den vrede, doch alleen om de vernietiging van Duitschland te doen is. Duitschland mag niet met volle kracht aan den arbeid trekken voor zijn herstel, maar moet voortdu rend liet mee op de keel voelen en zich bedire-igd weten met een inval tot in het hart van het land. Het schijnt w©j zoo zegt de „Deutsche Allgemeine Zedtumg" of dc entente bang is voor den wede, die het herstel van den strijd- met de middelen des geesiea brengen zal. Zij is nog geheel op den strijd van het geweld ingericht en blijkt niet in staat om met geestelijke middelen de wereld weer op gang te brengen. TUSSCHEN ROEMENIë EK DE ENTENTE is nog steeds niet alle mis verstand opgehelderd. Roemenië heeft nog niet geantwoord op de nota der Entente, d.d. 12 Octo ber, inzake de Hongaarsche quaestie. Nu is nogmaals door den Oppersten Raad der Entente op een antwoord bij de Roemeensche regeering aangedrongen. 'T DEFINITIEVE VREDESVER DRAG VOOR BULGARIJE is Maan dag aan de Bulgaarsche delegatie over handigd. De Bulgaren krijgen 10 dagen den tijd om er over te denken of ze zullen teekenen; DE RUSSISCHE QUAESTIES blij ven ook aan de orde. Van andere zijde wordt gemeld, dat er thans ook kans is, dat de Entente 't met kolonel Bermondt op een accoord- je zal gooien. Er wordt melding gemaakt van een verdrag dat tusschen Engeland en de regeering van N.WRnsknd zou zijn' gesloten. Bevestigd is dit bericht nog niet. maar het klinkt niet onwaarschijn lijk, dat Engeland zijn opgestapelde oorlogsmateriaal aan Yoedenitsj af staat tegen de beloften dat deze in Rusland een geordenden toestand tot stand zal brengen en de rechten der voormalie Ooslizee-provLneiön en der Dekrajine eerbiedigen zal. Bovendien wil Engeland aan Yooclenitsj een cre- diet van een milliard- roebel verlee" nen maar pas als Petersburg gevallen is. dus als er ecnige kans komt, dat de oon(ra.-r©vol 11 lioiinaim troepen een stevige basis krijgen, en de Bolsjewlki- regeering omvergeworpen wordt. Yoedenitsj blijkt zich van de geleden nederlaag te herstellen en behaalde alweer eenig voordeel. Volgens een of ficieel Engelsen bericht heeft hij een gedeelte van het terrein, dat de laatste e. ven vanOctober d°°r hem prijsgege ven mosst worden. w?er heroverd. Z-o kreeg hij ook weer Ropsja op 10 mijl ten Z. van Petereburg in handen. Daarbij maakte hij 400 Boisjewiki gevangen. De Engelsche regeering heeft 't hoofd der Engelsche missie in de Oostzee- provinciën teruggeroepen. Dit is gene raal Burt, die optrad als leider der Letsche en Estsche troepen, die bij Riga legen kolonel Bermondt vochten. Te Berlijn zijn berichten ontvangen over groote wrijving -tusschcn DÈ LET TEN EN ESTEN. De Entente heeft,, volgens geruchten, FINLAND DE AALANDS-E1LANDEN BELOOFD. Finland zou nu tot inter ventie tegen de Boisjewiki bereid zijn. Verspreid nieuws EEN PARLEMENT VOOR IER LAND.? De Londensche correspondent var. de „Manchester Guardian" verneemt, dat de regeeriiigs-commissie, on dei- voorzitterschap vau Long, inzake Ier land tot een beslissing is gekomen. Men heeft het volgende p'an vastge steld: Er zal efrn parlement zijn voor geheellerland, doch elk graafschap zal het recht hebben door stemming uit te maken, dat het niet tot dLt parle ment wil toetreden. Die graafschap pen vormen een op zichzelf staand ge bied met bestuit rsautoriteiten, door hen zelf gekozen, maar zoowel het Iersche parlement a's de bestuur;- autoriieiten van het op zichzelf staan de gebied moeien 6taan 01: der de over heid, te benoemen door den Lord Lieutenant en de Iersche „Privy- Council". De bevoegdheden van het Iersche parlement zulten, voor zpovêr de om standigheden dit veioorloven, bij be nadering bezeilde zijn als die der do minions. Een uitzondering wordt ge maakt voor de douane-rechten, welke onder controle zullen staan van de voor Ierland benoemde overheid. ONRUST IN IERLAND. Zater dagavond deden gewapende lieden aanvallen op politieposthuizen te Lis- mullin en Ballivor (beide in het Ier sche graafschap Meath). Twee agen ten werden gedood, de aanvallers ont-: kwamen. Binnenland TENTOONSTELLING NOOD-WO- NINGBOÜW. Naar de N- R- CL verneemt zal in Mei of Juni a-a op het terrein Wagemingen—Haag, een internationale tentoonstelling wor den gehouden op het gebied van nood woningbouw in hout en betcei; ook z.g.11. spaarbouw, aangezien grint en inetselzand op het terrien aanwezig zijn. Van verschillende, ook buiten- landsche zijden, is reeds voldoende steun toegezegd. Een comité van op richting Is in wording. TAR1F1EERING ELECTR1SCHEN STROOM. In een to Amsterdam gehouden vergadering van de Ver- oeniging van directeuren van electri- citeltsbedrijven heeft de heer Smit Kleine, directeur van het provinciaal eloctrisch net in Noord-Hollapd ge- 1 sproken over de tarifieering van den elcctrischen stroom en betoogd, dat (le tarieven voor de gemeenten moe ten worden bepaald op f 120 per kilo watt aan den boven- en f 90 aan den benedenkant; voor de Industrie zou den de prijzen respectievelijk f 120 en f 75 moeten zijn. Voor de polders, mits zij toestemmen in de conditie te blijven afnemen buiten de lichturen wenschte hij een prijs varieerend van f 20 tot f 40, met speciale reductie van 20 procent voor het verbruik in de nachturen. De Ihongersëaking In hot kemp te Harderwijk. Wij meldden reeds dat een honger staking in het katmp te Horde-wijk was uitgebrok«n. Nader werden aan gaande de aanleiding eenige nu-de- deelmgén gedaan door de Russische afdeellng van bet Internationale Liefdewerk voor gewonden en krijgs gevangenen, georganiseerd door hot Moakousehe Steuncomité voor Krijgs gevangen an. Daaraan is het volgende ontleend Dinsdag, om 2 uur 's nachts, tra den twee HolLandsche soldaten de ba rak binnen, gebruikt door tic in liet kamp Harderwijk geïnterneerde llus- ssche soldaten. Daar trollen zij a m een Russischen soldaat. Teherwothin kleermaker van hetroap, aangesteld door de Russische afdeeling om de kleercn der geïnterneerde Russen te reparecre.n. Op dat oogonhlik repa reerde Teherwothin een overjas. Do binnenkomenden vroegen hem waar om hij zoo laat nog werkte 011 vroe gen hem zlcli naar den kampcom mandant to begeven. Zonder iets Ie zeggen volgde Te herwothin het bevel op en verliet de barak met de soldaten. Onmiddellijk daarop hoorden de andere Russische geïnterneerden, in dezelfde barak £e- icgerd, tweo knallen. Eerst 0111 6 a'J uur van tien volgenden morgen ver namen de Russen hetgeen gebeurd was. Eeuerzijds bemerkte zij op d«n grond een lboedspoor dat liep van de barak af tot aan dt-n uitgang van liet kamp. Anderzijds vernamen zij dat Te liorwotlun zich in het kamphospltaui bevond, door een officier - d. linde ernstig verwond, door een revolver- kogel, dito den hals binnendrong, door dLe keel ging, een stuk van de toog wegnam, tanige voortanden wegsloeg em door den inond weer naar buiten ltwam. Teherwothin zelf deelt mee dat, toen hij de barak v- liet, de officier v. d. Ende beiden soldaten opdracht gaf een weinig op zij te gaaaa van Telienvothijn en vervtdlgans, achter hem slaande, twe-e schoten op hem loste. Het eerste miste, het tweeue verwondde hem ongelukkigerwijze. Toen zij dit vernomen hadden, heb ben alle geïnterneerden van het kamp, zoowel Russen, als Amerika nen, Engelschen, Belgen en anderen de „Hongerstaking" geproclameerd, the van Donderdag tot Zaterdag voortduurde. In verband met deze meöedeeiin- geo, lieolt een medewerker van net Hbld. te Harderwijk een onderzoek ingesteld, llem is gebleken dat bo ven vermelde mededeelingeai in hoofdzaak de waarheid bevatten. Hij meldt verder: Op don avond, vóór het vallen van het noodlottige schot, was bekend geworden, dat eeai drietal geïnter neerden pogingen aanwendde tot ontvluchten. Zelfs haddti zij getracht de schildwachten om te koopen, wat niet was gelukt. Te v.ilcernacht markten de schildwachten, dat een paar mannen liepen uit de barak in de richting van het binnenste priK- keldraad. Nu is het verboden dicht bij deze afscheiding te komen. Wie zulks toch dost, wordt gelast terug te gaan. Gehoorzuamt hij, 11a her haalde aanmaning, niet, d.111 moet de schildwacht schieten. Dit schieten nu had op den be- wusten avond plaats gehad. De man nen waren evenwel niet getroffen, ztj gingen na het schieten de barak weer in. De luitenant van piket, die liet schieten had gehoord en op de hoog te van het gebeurde was gestctu, ging met een patrouille do barak tn om te trachten de vluchtelingen op Ie sporen. Het was toen 's nachts half twee. De patrouille vond den genoemden Teherwothin bezig met het herstellen van eén jas. In verband met de go- beurtenissen op dien avond kwam deze nog zoo laat werkende man den officier verdacht voor eu hij gaf twee soldaten bevel den man naar den kampcommandant te brengen. De soldaten namen nen man mee bui ten de barak. Wat toen buiten is ftcsoliied, valt nog niet met zekerheid te zeggen. In ieder geval heeft de officier van piket geschoten en T. ernstig gewond. Of T. aanleiding tot dit optreden van ilen officier heeft gegeven, hetzij door bedreiging, hetzij door een poging om weg te toopen, wordt op het oogemblik door den officier-commis saris onderzocht. Van dat onderzoek valt natuurlijk niets mee te dealen. Het is Juist, da.t T. een kalm man was van goed gedrag en liet staat vast, dat de officier van piket, toen hij meende een vluchteling le ftrres- teeren, een verkeerde voor had. De overige geïnterneerden, toen zij den volgenden morgen het gebeurde vernamen, wilden een protest-depu tatie zondert naar den Minister van Oorlog. Van hooger hand ward hun dit echter niot toegestaan. Als de ge- interneerden den Minister wildon spreken, moesten zij hem eerst ecu behoorlijk rekest doen toekomen. Dit was niet naar den zin van de geintern eerden en als protest zijn zij toen een hongerstaking begonnen op Donderdag. Vrijdagavond daarop vervoegde zich een deputatie van de stakers bij den kampcommandant en deelde ham mede do staking op te heffen en het bewuste rekest aan den Minister van Oorlog te zullen zenden. Het stuk Is nu verzonden en de Minister zaJ de gegrondheid der klachten onderzoeken. Onafhankelijk van dit onderzoek vindt de militair- gerechtelijke instructie naar liet ge drag van den genoemden officier van piket plaats. DE MOTORBANDIETEN. De po- iiite moet er retxis in geslaagd zijn de band te leggen op een p... r pLr- sonen, die vernacht worden betrok ken te zijn bij den brutalen diefstal, welkö Zaterdagavond jL ten naucHa van den juwe. ter Goudsmit aan de Hlaats te Dan Uaa gis gepleegd. Na dere bijzonderheden konden te oe- voegder plaatse niet gegeven worden. IIÜUIEN NOODWONINGEN. De gemeente üchoterlaud zal iiouten noodwoningen ia eigen beheer bou wen. De timmwpatroons dreigen de houthandelaars aldaar met boycot, wanneer zij voor die woningen het iiout leveren. I-lot gevolg is, dat eeu houthandelaar buiten ae gemeente leverancier geworden is. Gemengd Kiem EEN HERINNERING AAN DEN OORLOG. Bij dén Fxanschea Se naat is een wetsvoorstel ingediend om van staatswege een bundel brieven te doen uitgeven, die Franseb© soldaten tijdens den oorlog hebben geschreveu. De ..Temps'' juicht dit denkbeeld toe, want hetzij ze geschreven zijn uit de hospitalen of uit de gevangenkampen, hetzij uit de modder van de voorste loopgraven of van achter het front, al die brieven zullen getuigen van 0011- zelfden heldenmoed, zullen ieder voor zich een brok geschiedenis vormen en zullen 0en onuitputtelijke bron zijn voor de leesboekjes va.11 de schoollcrn- jderen. Oe Temps" geeft ju overwe ging bij de keus van de brieven geen onderscheid tomaken tusschen de een voudige soldaten en de gegradueer den en zoowel de brieven op te nemen van nog le vonden als van gesneuvel den. dan zal die bundel hel schoonste heldendicht worden dat ooit is ge" schreven is. EEN TRAMSTAKING. - ]n het Rijnsch-We6tfaalsche Industrie"ge bied is in ce steden Essen, Bochum, Doratmund, Duisburg en in vele kleinere plaatsen, die toch al zeer te lijden hebben onder het beperkte trein verkeer, een staking uitgebroken on der het personeel aan do elcctrisohe tram verbonden. De oorzaak van de staking j6 t0 zoe ken in nieuwe aanzienlijke loon- eischen. De TRAMSTAKING TE BRUSSEL. Het. scheidsgerecht heeft, zich uit gesproken voor den 8-urigen werkdag en een minimumloon van 3390 francs per jaar. het spoorwegongeluk: in DENEMARKEN. Nader wordt ge-, meld: Zaterdagavond omstreeks 7 uur heeft in de nabijheid van Kopenha gen, ter hoogte van Vigersley, een groot spoorwegongeluk plaats gehad. De trein van Korsoer naar Kopenha gen moet eenig oponthoud gehad heb ben, omdat bij door de noodrem lot stilstand was gebracht, aangezien een kind uit een der wagenö was gevallen. De trein reed daarop ©en eind terug en er werd naar liet laatst gepasseerde staition geseind, teneinde dén sneltrein van Kallenborg te doen stoppen. Ech ter juist op dit oogenbllk paseeerde de ze sneltrein hel station in volle vaart. Een botsing was daardoor onvermij delijk. De sneltrein uit Kallenborg reeds met volle vaart op den eerstge- noemden trein, waardoor drie wagena totaal verbrijzeld werden en van den circa 20 Meter Imogen dijk stortten. De locomotief ligt onderstboven aan den voet van <jeu dijk: Tot nu toe kon den 15 lijken en ongeveer 60 gewon den, waaronder zwaar-gewon" den, geborgen worden. Nader wordt gemeld: Er zijn al 43 dcoaen en 69 gewon den gevonden. StooüiyaarihsrlGiiïeu STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Ambon vertrok 31 Oct. van Rio Janeiro naai- Amsterdam. Boeton (thuisreis) vertrok 31 Oct van Port Said. Java, van Sydney (C.-B.) naar Am sterdam, passeerde 2 Nov. Lizard. Lombok iiiitrois) arriveerde 26 OcL te Sabang. Prinses Juliana uitreis) vertrok 1 Nov. van Lissabon. Rembrand; (thuisreis) vertrok 27 Oct van Sabang. Roepol (uitrei:.; passeerde 2 Nov. Dungenes;. KON. NED. STOOMB. MIJ. Achilles, passeerde 29 Oct. Gibral tar. A mor vertrok 29 Oct. van Samos. Ariadne arriveerde 1 Nov. van Ma laga te Barcelona. Calypso vertrok 1 Nov. van Smyr- Ceres van Buenos Ayres naar Am sterdam, vertrok 1 Nov. van Lissa bon. Helena vertrok 31 October van Ge nua Iris vertrok 31 Oct. van Pasages naar Amsterdam. Juno van de Middellandsche Zee n3ar Amsterdam, passeerde 1 Nov. vuessant. Mars van Amsterdam naar Bor deaux, passeerde I Nov. Dungcness. Medea arriveerde 1 Nov. van Am sterdam te Lissabon. Merope vertrok 1 Nov. van Barce lona. Stella arriveerde 1 Nov. van Am sterdam te Sydney (C. B.) Tellus arriveerde 1 Nov. van Ge nua te Livonio. Ulysses van B. Aj res naar Am sterdam arriveerde 31 Oct. te Lissa bon. KON. HOLL. LLOYD. Frisia (uitreis) vertrok 31 Oct. van Lissabon. Zeelandi.a arriveerde 31 Oct. van New-York te Newport News. JAVA-ÖENGALEN LIJN. Calcutta vertrok 29 Oct. van Cal- 'cutta naar Java.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6