geil. zullen tegelijkertijd tot ontwa pening overgaan. Ten s.ottu koiul nog wol een bepa ling. die wel het meest geschikt ls om de algdöcenis belangstelling te wok ken en om do tegenpartij voor den vrede gunstig te stemmen. Deze vre desvoorwaarde luidL De Sovjol-regoering en andere Rus sische regeerüigen erkennen, dat zij te zamen aansprakelijk zijn voor ae fi nancieel© verplichtingen, die het vroe gere Russische keizerrijk tegenover de buitenlandsche staten, die dit ver drag zullen teek en en, of hun onder danen op zich genomen heeft Finland heeft zich opnieuw tegen gewapende intorventie in Rusland uitgesproken. Do burgeroorlog in Rusland Gemeld wordt, dat Trotzky thans officieel optreedt als bevèlhebber van 't leger der Bolsjewiki. De Bolsjewiki publiceeren een draadloos telegram, volgens hetwelk Koitsjak zich op den terugweg be vindt. svelke in een paniek ontaardt. De Bolsjewiki zouden het leger van Itr'tsj 'a thans definitief verslagen' en vernietigd hebben. In de Oekraïne breidt de opstand tegen 't leger van Denikin zich ulL Stadsnieuws ALLIANCE FRANgAISE. In de voor een vereeniging als de Alliance Frangaise te klein blijkende turnzaal van café Brinkmann hield de heer Gaston Rageot van Parijs Dinsdagavond voor een hoofdzakelijk uit dames bestaand gehoor een con férence. Spreker's onderwerp was „La femme Frungaisc pendant la guerre". Na een openingswoord van den voor zitter der afdeeling Haarlem van de Alliance Frangaise, den heer Sau- veur, begon spr. zijn rede met een beeld te schetsen van de Fransche vrouw, zooals men zich haar gewoon, lijk in het buitenland denkt: luchtig, oppervlakkig, genotziek, coquet- „un peu frivole, un peu légère", een beeld, dat onwillekeurig ontstaat in den geest van hen, die de Fransche letterkunde, maar vooral van hen, die het Fransche toonee'. kennen. Zelf» goede vrienden van Frankrijk, ken den de Fransche vrouw geen degelijl - beid toe; de oorlogsjaren lïebben nu wel onwedersprekcliik aangetoond, hoe deerlijk men zich vergist heeft! Het jaar 1914 kwam: alle weerbare mannen moesten naar het front en werden vervangen door vrouw en.Toen ontwikkelde de Fransche vrouw een ongekende kracht en toonde zij zicli, zooais zij waarlijk is. Als een spre- keud voorbeeld hiervan verhaalde spr. van een daine, die jaren van haar le ven door zwakke gezondheid, al le zend en studeerend op een divan had doorgebracht en plotseling door den oorlog kracht, energie en gezondheid terug kreeg en leidster werd van ve lerlei oorlogswerk. Daarna kwam spr. nog eens terug op de plaats, die de vrouw in de Fransche letterkunde inneemt: Her mione, Roxane, Phédre, Madame Bo- vary zijn die letterkunde typeerende figuren, voor het jonge meisje, de xnère de familie, de honuêto 'emme is in die literatuur geen plaats en ge vierd aJs de Fransche vrouw werd in het mondaine leven, met haar „posi tion juridique" was het al zeer slecht gesteld. Komende tot den arbeid, door de Fransche vrouwen in de oorlogsjaren verricht, vertelde spr., dat velen eersi sceptisch er tegenover stonden, maar weldra moesten verklaren: „ga va trés bienl". Het bleek zelfs, dat de vrou wen beter te vertrouwen waren, al thans meer toewijding toonden, dan. in het algemeen te mannen! („pardon messieurs!" zei spreker). Daarna wijdde spr. uit over de rol door de Fransche boerin met haar groote liefde voor haar geboorte grond, in den oorlog gespeeld om dan de innige verhouding te bespreken, die tusschen de Fransche moeders en haar zoons bestaat, welke verhouding vporal bleek uil den toon der brieven. Vloor de jongens aan het front aan hun moeders geschreven. Na de pauze vond de heer Rageot nog eens gelegenheid, aan de hand van twee door hem voorgelezen ge- idichten: één van vóór den oorlog en één van den allerlaatsten lijd, aan te toonen dat door den oorlog heeft plaats gehad wal hij „un déplacement dans d'équilibre des sexes" noemde. Met warme woorden van hulde voor wat de Fransche vrouw in den oorlog gepresteerd heeft, eindigde spr. zijn, enkele malen door applaus onderbro ken en op levendige wijze voorgedra gen rede. De heer Sauveur dankte den spre ker. Gij hebt ons, zeide hij o.m., een beeld geschetst van de Fransche vrouw, zooals zij werkelijk is, dat wij nooit vergeten zullen; gij hebt haar op het voetstuk geplaatst, waarop zij behoort, en wij hopen, dat gij, een maal in Frankrijk terug, daar zult spreken van de liefde em de sympathie die wij gevoelen voor „la femme Frangaise"! ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokork, op Donderdag 13 November des namiddags van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludum Es gr. L, J. S. Bach. 2. Fantasie tlbar Luther's choral „Ein feate Burg" Fr. Lux. j. Cantilene Pastorale, Alex. Guil- mant. Fani isia and Fugue, W. T. Best 5. a. Sarabande Edv. Grieg b. Ases Tod Alleluia Enr. BcssL OPLICHTING. Voor de rechtbank te Den Haag had zich te verantwoor den J. E A. M. v H., koopman te •'s-Gravenhage. Bek!, had vp 16 Mei te Haariern een Fox-schrijfmachine ge- I kocht op conditie dut ze 1n Juni zou worden betaald. Öp 17 Mei beleende hij echter deze machine voor f 1UÜ te Amsterdam. Het bieek dat beklaag de reeds eerder wegens oplichting Ls veroordeeld, terwijl hem nog ver- scliillende oplichtingen zijn ton laste gdiegd. in verband hiermedo vorder de hot O M. 2 Jaar gevangenisstraf tegen hem. Uitgaan. N.V. „HET HüKSTAD TOONEEL" Zaterdag zai ,.Het Hofstad Too- neei", dir. Cor van der l»ugl Meisert in den Stadsschouwburg wegens hel enorm succes eon wederopvoering gevtan van. het nieuwste Amutkauti- sclie blijspel „Om 1U.00Ü dollarin 3 bedrijven van James H. Montgo mery. Regie: Louis Chrispijn Jr. liter Ui treden op de heeren Henri Pool man, Const, v. Kerckhoven Jr., An ton Roemer, Piet Bron, Tonny Ste vens, Gerard Robbers en de dames: Mien Vermeulen, Mien Schmidt Craiis, Annie Westdijk, Louis Chris- pijn en Nelly Ferguson. NORA V. D. TEMPEL. Men sdirijft ons: Vrijdag 14 November a.s. zal de altzangeres Nora v. Tempel om liederenavond geven in de bovenzaal der Soc. Vereeniging alhier. De pianist Chr. Wijsman zal haar begeleiden. Onder de heden- daagsche zangeressen neemt mevr. v. d.* Tempel een eerste plaats door haar zeer fraaie altstem. 1 sdirijft de „Gelderlander" over haar optreden o.m. „Zij toonde zich een alt van bijzonder mooi timbre die ook in de hooge tonen de bekoring eener mooi en egaal getimbreerde ait be houdt". ILONA KABOS. Men schrijft ons: Het concertbureau A. Vcrnout deelt ons mede, dat de beroemde Hongaarsche pianisie Ilona Ka bos zich Zondagmiddag 23 November as. op een Piano-matinée zal doen hoo ren in den schouwburg, Jansweg. R. K. POLITIEBEAMBTEN. D< R. K. vereeniging van politie-bcamb ten, „St. Michaél",. houdt op Don" derdag 13 dezer, des middags en avonds, haar derde jaarfeest. Des middags houdt de zeerecrw. heer pastoor Reijnenberg de feestrede en spreekt verder de heer B. A. Michiel sen over „Plichten en rechten van den politieman". Des avonds zal ror. .1. B. Bomans de feestrede uitspreken. JACOB VAN LENNEP. Wie Dinsdagavond de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging binnentrad, werd getroffen door den vreemdsoorti- gen aanblik, dien het interieur bood. Jc v.aande je opeens ui het Holland, hei goeie, oude Holland van eeuige eeuwen terug. Om bet maar dadelijk te zeggen: de Haarlemsche Tooneeivereeniging „Jacob van Lennep" vierde daar een „Jaermarckt in Haerlem in 't jaer 1550". Met eenigen goeden wil kon men zi:h dan ook wel voorstellen, op zoo'u oud marktplein te zijn, want aan weerszij den van de zaai stonden zeer sierlijke oud-Hollandsche geveltjes, geheel be langeloos door de leden van „Jacob van Lenuep" vervaardigd. Daar waren o.a. een Kaeshuys; „De Zoete Inval" |wa. jc daar koopen kon, duidt de naam reeds aan) „in de Gezonde Apotheek", waar een firma broodjes met worst, hvuu enz. aan uen man poogde te brengen, wat haar, tusschen haakjes gezegd, nu juist niet bijster moeilijk vieleen muziekwinkel „In de Groote Bas" een „vrdolijke keuken" (ja, dat zotte ding was er óók.!); „De buuifmolen" „tn den Uilcnspicgél" het „Kad van Avontuur", in een hoek van het podium, waarvan overigens we gens de weelderige gicenversienng niet veel te zien was, bevond zich hec „Raedihuys". riet leest stond onder leiding van de heeren j. van Maris en Van Eykern. Even acht uur het een stevig bezet strijkje, dat den gan:-hen avond ver dienstelijk speelde, onder leiding van den beer Hasselman, zich hooren en locn werd bet je meteen duidelijk, dat de too neeivereeniging Jacob van Lenuep aan tooneel zou doen" het was dansen, dansen en nog eens dansen! Reken maar, dat daar animo voor wasl i egen negen uur kondigde een luid gejuich aan, dat de „blyde incomste" den Schout en de Schepenen van Haerlem plaats had. Onder de taptoe van het Gele Vendel ende Hellebaardiers, be traden deze hooge autoriteiten het marktplein, gevolgd door „het volck van Haerlem met de Speelluyden, liee- 1, Knegten en Potsenmaakers", alleu in de schilderachtige oud-Hollandsche DStuums gekleed. Luide spelende en ugende het bekende en geestduftige lied „In naam van Oranje doe open de poort!" hielden de vele „Burgheressen en Burghers, Klaroenblaazers. Luitspce- lers ende Tromslaenders" een omiuc- gangh over het marktplein, nadai ie vj- voorziiter van „Jacob van Len nep", de heer H. Willemsen, de vol gende rede uitgesproken had „Edelachtbare Schout, Het bestuur van de Haarl. Rhetory- kerskamer „jacob van Lennep" heet U hartelijk welkom. Het volk van Haarlem -acht vol ongeduld om door Uw gunst e Jaarmarkt te mogen bezoeken en feest te- vieren naar oud-Haarlemschen 1. De Rheiorykerskamer .Jacob van Lennep" rekent er op, dat U, bijgestaan door het Gele Vendel, deorde zul; hand haven en uoodigi U daarom uil, hel Raedihuys met Uw schepenen te betrek- De Rhetorykers zijn werkelijk ver blijd mei de verscheidenheid van ver maken, die door Uw volk werden inge richt. Nog blijder zijn zij, dal U den burger Jacob van Mari3 bereid hebt ge- onden het feest te leiden zij hopen dan ook, dat U hem zult benoemen tol eereburger van het Marktplein. Wij kun nen U nog mededeelen, dal het U vcr- guud i6, om lot drie uur morgenochtend feest te vieren. Ik noodig U daarom uil, dit -Marktplein te openen om het feest tc kunnen beginnen. Leve de Rheiorykerskamer Jacob an Lenncp'M Leve de Schout en het Volk van Haerleml" De Schout, zeer verdienstelijk voor gesteld door den heer Ph. Deys, beant woordde deze rede met een korte toe spraak. Onder groot gejuich begaven de hoo ge ambtenaren zich naar het „Raedt- huys", waar vele paartjes van de gele genheid gebruik maakten, op echt oud- l-lollandsche wijze in het huwelijksbootje te stappen. Wij woonden zulk een huwe lijks-inzegening bij en werden getroffen1 door den grooten ernst,- waarmede Schout en Schepenen zich van hun taak kweten. Na de plechtigheid ontvingen de paar tjes de volgende acte Houwelick s-A c t e. Op heden den elfden November MCMXLX, sim door Ons kragtens de Wetten deser stede duertoe bevoegthe magt, Ambtenaer van den Butgerlijcken stand, ende voor onsen Griffier van den Schout ende Schepenen verschenen t de Jonckvrouwc, genaemt ende Jonckman genaemt dewelcke verclaert hebben met malkan- deren een binnen den Ringmuur d stede Weuelijck Houwelick te willen aengaen, waervan de plecliiighe Aikon- diginghe van den Nok des Racdtbuyscs tmdlerwyl heeft plaets gebat. Hen attent gemaekt hebbende op de dure Pligten aen den Houweljjcken staet verbonden, so als malkander te eerbie dighen ende als beschaefde Luiden te bejegenen, hebben sij vcrklaert alsuc te willen door expresselick met „Ja" te antwoorden op ons daertoe streckende vraegen. Waarop wij dcselven in den Echt als boven hebben verbonden, na een Toespraeck tot derselfder Heyl ende Wensche voor hun Bestwil. Waervan acte ten daghe en maende als ghemelt. De Ambt v.d. Tegen speculatieve huwelijken werd in „Oudt-Haerlem's Nieustydmghe", dat gretig in de zaal ver- en gekocht werd, gewaarschuwd door de volgende regelen: „Een houwelick om geit, Is met ondeught verselt." We hopen, dat de gewichtige stap van de paartjes op dezen datum (den uden) geen dwaze daad geweest zal zijn! Ook was er gelegenheid, op deze plechtige plaats een echtscheiding aan te gaan. We weten niet, hoeveel teleurge stelde echtelieden daar gebruik van ge maakt hebbenl Inmiddels werd het feest in de zaal zonder ophouden voortgezet. Groote vroolijkheid bracht een draaiorgel „tn de Groote Bas" teweeg, dal door den or gelman maar steeds in het rond gereden werd, omstuwd door een juichende me nigte. (We vergaten nog te melden, hoer wel dit eigenlijk niet noodig is, omdat het immers bij „Jacob van Lennep" vanzelf spreekt, dat het stampvol was). De orgelman, die „voor niemendal niet orgeldraaien kan", werd af en toe door gewillige dameshanden afgelost nog nimmer hebben wij met zooveel geest drift aan een slinger zien draaien! Op het orgel prukie een mooi gecalli- grapheerde oorkonde van den volgenden inhoud „Den Leser heil. In „De groote Bas" verkoopt men veelderley musyck (soowel voor de Huys- kamer, alsmede voor rondtreckende musyekanten) ailes met musyeknoteu gedruckt en geprint. Alies tegen gereed geld. Goedkoope prijsen. Komt en over- tuygt u. Met minsaeme aenbeveeling, de musyekverkooper W. Alphenaar, aan den Kruisweg nommer 49, tusschen de nieu- t gracht en het bolwerk tot Haarlem Holland. Gaet het zien! Segt het De eigenaars van „het Rad van Avonttiur" maakten goede zaken. Dat de blijde stemming in de zaal niets te wenschen overliet, behoeft eigen lijk niet gememoreerd te worden. Er heerschte een echte, ongedwongen stem ming, zooals we dat altijd, op feesten van Jacob van Lennep" gewend zijn. Dat deze vereeniging zich in een groote belangstelling mag verheugen, blijkt wel uit de advertentie in ons num mer van Dinsdag, waarin het bestuur 1 „Jacob van Lennep" mededeelt, dat voorloopig geen nieuwe leden kun nen aangenomen worden. Een der be stuurders vertelde ons nog, dat gisteren nog 50 liefhebbers afgewezen waren. Üok deelde hij mede, dat de vereeniging groote plannen heeftzij zal o.a. een t-Nicoiaasfeest organisecrenop 14 December gaat zij met labricius' „On der één dak" op concours en in Januari geeft zij te Haarlem een uitvoering. Maar met al deze plannetjes hielden de leden zich Dinsdagavond niet bezig zij hadden wel wat anders te doenl Zij amuseerden zich thans met Kei-dansen, Leutiche liedjes, groote Potsenmaakers- ommeganghen met klaroenen, raetels en trommen. We zijn niet tot het einde gebleven, maar tot aan den ochtend heeft dit ge zellige feest van „Jacob van Lennep" geduurd. .AONDSCHOOL VOOR VOLWAS SENEN. Men schrijft ons: Reeds driekwart eeuw melden zich elk jaar vooi deze school leerlingen aan, die hun kennis in rekenen en Nederlandsche taal wat willen opfris- schen en uilbreiden. Ook dit jaar is deze cursus begon nen en wel met 18 mannen en 7 vrou wen. Nieuwe leerlingen kunnen nog in geschreven worden; het geringe les* geld, f 2 per cursus, behoeft niemand weerhouden. Mannen kunnen zich op Dinsdag ui Vrijdagavond te 8 uur aanmelden aan het schoolgebouw Ged. Oude Gracht 131, vrouwen en meisjes op Maandag of Vrijdagavond. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij'. J. Poldervaart, Nieuwe Kruisstraat 12, een porte- nionnaie met inhoud; J. Nix, Brou wersstraat 33, een broche, M. v. d. Veor, Ged. Oude Gracht 128, een rij wielketting, H. Silvis, Gen. Joubert- slraat 23 zwart een kiel; J. Egg nk, Krelagestraat 36 rood, etui met. in houd; H. Leefiang. Kleine Houtstraat 71 halve zilverbon; G. Llgt-enbuxg, Tui penstraat 29, por lammin a ie met inhoudM. Vi3ser, Aelberlsbergsfraat 50, handschoenen; P. Vis, Klarenbrek- siraat 41, een doek; B. Blank water, Waldeck Pyrmontstraal 17, vleesch; J. Smit, Haarlemmerliedestraat 32, mantelceintuur; G. v. limaert, Wal deck Pyrmontstraat 48, boekje; W. Harren Schermerstraat 26, horloge; A. Dresscher, Kruisweg 26, een arm band; N. J. Bekker. Leidschestraat 120. een ring. C. Taleman, Berckhey- ditstraat lOrood, dameshorloge; B- Panvisch, Barendeestraat 45, een portemonnaie met inhoud; De Vreugd, Witte Heerenstraait, een zijden doek. C. F.R. Schram Aljehstraat 5, Schoten, armbandhor loge; W. Donselaar, De Keystr. 10 r., handschoenen; J. H. Suimeyer, Java- straat 17, hond.II. Jansen, Leidsche- plein 62 e, handschoen; A. ten Brink, Zuidpolderstraat 61, dito; J. Wit, Rip. perdapark 1, damesportemonnaie met inhoud; J. H. Heil, Oostvest 36, porte monnaie met inhoud; A. Oudolf, Een- drachtstraat 54, geld in zakdoek G. Smit, Reitzslraat 34, Schoten, rantsoe- neeringskaart en broodkaarten; K. van Aalst, Lange Vlamingstraat 21, kinderbontje; M. Bom, W. Boogaard straat 8, bontkraag; J. v. Maurik. Leidscheplein 24, rij wieihandbescher- mer; H. Pesch, R. K. Kerk, Klever park 17, halssnoer; P. Vermeulen, Nassauslraat 21, reticule met inhoud, Bureau van Politie, Smedestraat 48, jsleutel. ïan het Politieke Ionr- aooiveitL TWEEDE KAMER. 11 November. Eon onsmakelijk hois d'oeuvre. Do hoofdschotel: Slaatsbe- grooting. De Tweede ïvamer is vandaag aan de algeoneene beschouwingen over de biaaisbegioouuig begonnen, maar zij neeft don lioofussclioiel met aange roerd, alvorens wederom een hors dóeuvre a la Oroonemiael tc hebben genoten, waarvan echter de nasmaak weuiig aangenaam i& De neer Van bioeuendael heeft zijn verklaring van 14 Oct. jl. „aange vuldTnana vertelde hij dat üij zijn pas met geviseerd had kunnen krij gen bij den Consul te Luik, dat ii,„ uaaFvoor naar Brussel was gegaan, uaar den Fransdien gezant hau ge sproken, eai dat hij aan dezen, in ean gemoedelijk onderhoud terecht uoor den neer Kooien als „een huise lijk praatje" betiteld zijn voor liefde voor een Lirnburgsch plebisciet Had kenbaar gemaakt, ofschoon on- u«£ir bijvoeging dat dit voor Belgie geen meerderheid opleveren zou. Meer was er óp 20 Juni 1.1. te Brus sel niet geschied. Aanstonds kwam de lieer Kooien namens de Kaïncrclub verkLairan dat nu gebleken was dat de heer Van Gro-iiiendael meer dan één faux pas had gedaun en dat de bewijzen die de club daarvoor heeft onweder- legbaur zijn. Onwederlegbaar, maai- geheim! zeide de lieer Schaper. Dat gaat toch niet. De Kamer moet weten of de heer v. Groenendael staat te liegen. Niemand zei echter verder een woord, tenminste geen woord waaraan een touw vast te knoopen vief. Dat liet ook dr. Schokking on bevredigd en hij liet de Roomsche Kamerclub voelen dat ook hdar hou ding hem niet onberispelijk scheen. Zelfs haalde de heer Schaper toen .Minister Ruys uit zijn rust. Maar ook de Minister zei: Ik kan op het oogenblik niets meer zeggen, maar ik zal met Buitenlandsche zaken over- eggen En toen was 't weer uit en gang de Kamer kalmweg aan haren gewonen arbeid, zijnde ditmaal de btaaisbe- grootuig, waarbij tevens de motie- Morchant inzake hel onderzoek naar de mogelijkheid van socialisatie en van dl', v. Ravosteyn omtrent de na tionalisatie vuil liet grondbezit zullen worden behandeld. Eerste spreker was de heer Rink, die met waardeering sprak van de activiteit van het Kabinet in 't alge meen en een zeer sympathiek pleidooi hield voor zuinigheid in de huishou ding van den Staat- Er mag niet lan ger in den publieken dienst met ge.d gemorst worden, zoo als de heer Treub hei eens heeft gezegd. Voor het ovei ;ge was hij over 1 Kabinet tamelijk wel tevreden; hij prees zijn werkkracht en activiteit, maai- zonderee daarbij de Ministers van Oorlog en Marine met nadruk uit- Ook tegen den Minister van Fi nanciën hau hij bezwaren, van soort gelijken aara ais die van den hear >er van I.izendoorn, die in de plannen van dezen Munster een vas- iijn mtsu Deze btiue sprekara wa ren vol lof over het builemandsch be leid, inaar laatstgenoemde oore e- meer overleg met de Kamer ge- vvenscht Ook van de heeren De Moralt en A. P. Staalman kregen de militaire Ministens harde noten te kraken. Bij den Chris ion-democraat hebben zij het geheel en al verbruid; op dien steun dezer partij één man sterk iu de Kamer, maar hot kan op ëeh steun aankomen behoeven zij niet te rekeaion. Had de heer De Mura.t den polsslag van den tijd in het mi litair beleid gemist, de heer Staal man klaagde over gemis aan besef van wat in dezen tijd de plicht ia van een Christelijk Kabinet Ten aanzien van de plannen der Regeering inzake de lijkverbranding kon hij m 't ge heel niet instemmen en krach tig waarschuwde hij tegen al te groote gerustheid bij de Regeering inzake revoiuticmaaire pogingen. Het ge vaar is dichter bij dan gij denkt, zoo riep hij de Regeering toe, hetgeen in de Kamer eeltige verbjzing wekte. Heelt mei in het voorl. verslag een sociaal-democraat verklaard dat van de S. D. A. f'. geen revolutionnair optreden te duchten was? Vertrouwt hen niettemin niet, riep hij de Re geering toe en vertrouwt zeker niet op de vloot I Na den heor Staalman was de animo er uit, zoo het scheen. De voorzitter had reeds, na lang aarze len, het woord gegeven aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken voor ï'eptiek, toen de heeir F Leak ens als reddende engel optrad en een speech de gewone jaarlijksche afstak over den nood der geuieente- financiën. Morgen zal de liefhebberij wol groo- ter zijn, INTIMUS. Uit ds Omstreken IJMUIDEN. Opeenmtjngeloopen. De trawler IJ. M. 50, Rotterdam, met schipper A. Glas, van de Maatschap pij „Zaanstroom 9 en 10" Is vermoe delijk op een mijn geloopen en ge- zonkeq. Deze trawler is 1 November uitgevaren en moest reeds 7 Novem ber binnengeioopen xijn. TNHjEZONDEN MEDEPEFLTNGEiN 2l 60 Cis. per regel. V OEDZAAM IHiiÉiiiw .VELSENj üemoentcraad. ONTSLACN EMINC VAN DEN BURCEMEESTER. DE BELASTINC OP BIOSCOPEN TOT 3o EN 40% VERHOOGD. DUURDER DUINWATER. TERREIN VOOR DE RIJKS H. B. S. In de Dinsdagmiddag gehouden raads zitting deelde de voorzitter, de heer Mr. Dr. Ver Loren van Themaat, mede, dat hij besloten heeft tegen 1 Mei 1920 ont slag als Burgemeester van Velsea aan te vragen. Het adres van het Centraal Drankweer- Comité, inzake een groote beperking van de gelegenheid tot draakverkoop, wordt in handen van B. en W. gesteld 11 prae-advies. Aan den heer J. A, Dalmeijer wordt op zun verzoek eervol ontslag verleend als ltd der Plaatselijke Commissie van Schooltoezicht. Door enkele leden wordt de aandacht gevestigd op vele leemten in den on:- smettingsdienst, die nog steeds door Iee- ken wordt uitgeoefend. Over de wijziging van de verordening, regelende de belasting op openbare ver makelijkheden, kan de raad het ook na langdurige discussie moeilijk eens wor den. De heer Schilling wenscht contri- bueerende leden van vereenigingen vrij gesteld te zien. Zij betalen thans 20 pC:. :u W. meenen den heer Schilling tegemoet te komen, door verhooging der belasting voor andere vermakelijkheden en bioscoopvoorstellingen tot resp. 30 en 40 procentdit zal tevens een hoo- gere opbrengst van ongeveer f7000. per jaar geven. Ten slotte wordt het voorstel-Sckil- ling in stemming gebracht en met 9 te gen 8 stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot boven genoemde verheugingen tot 30 en 40 procent, wordt eveneens aangenomen thans stemden 3 soc.-dem. en 1 R.-K. raadslid tegen. By de verordening op het georgani seerd overleg, wordt voorgesteld, zoo wel voor de groep ambtenaren als voor de groep werklieden 2 raadsleden aan te wijzen. De heer Vermeulen stelt voor slechts éen commissie van 3 raadsleden te benoemen voor betde groepen. Het voorstel van den heer ermeuien wordt met op één na algemeene stem men verworpen. Vooi iedere commissie zuilen dus 2 raadsleden worden aange wezen. 'lea slotte wordt de geheele ver ordening zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Vastgesteld wordt een verordening op het gewicht en de samenstelling van brood, in den geest van de Haagschc verordening. In de verordening wordl bepaald, dat bij tweede en volgeude onherroepelijke veroordeeling vvegcus overtreding deze overtreding in de plaatselijke bladen bekend gemaakt wordt, met vermelding van naam en woonplaats van den overtreder. Besloten wordt de heffing van opcen ten op de dividend- en tantieme-belas- ung tot het maximum toe te passen. rie tarieven der begraiemsrechten verhoogd tot het dubbele van hel thans geldende. Van 13. en W. is ook een voorstel ingekomen tot verhooging van het watertarief. In principe is voor wo ningen van f löü tot f 203 huur de prijs progressief gebleven; voor de hoogeru huren degressief. Voor aansluitingen, die niet over den meter gaan, wordt een bijzonder tarief voorgesteld. De verhooging van het watergeld zal ge middeld 4 cent per M3 bedragen. De heer Schilling bepleit weder de metci - iooze watervoorziening en progressie ve betaling naar het inkomen, met aftrek van een belangrijke waterhoe- veelheid voor closets .zijnde deze noo- dig uit een oogpunt van hygiëne en betere rioleering. Do voorzitter ontraadt progressie bij meer waterverbruik, omdat ieder meer verbruik ten goede komt aan de inkomsten van het bedrijf, wat men dus niet mag tegengaan, door sterk verhoogde prijzen. Hiertegenover wordt opgemerkt, dat iedere prijsverhooging daarom in strijd ls met een toenemend waterver bruik. De prijsverhooging wordt vastge steld.. Het voorstel-Vermeulem om de sala- risverhooging met een maand salaris voor de ambtenaren aan te houden, wordt verworpen. Het amendement-Van der Steen, 0111 den reeds genoten toeslag niet in min dering te brengen, wordt verworpen, eveneens het voorstel-Vermeulen, om aan de politie-agenten zooveel weken f S toeslag te geven als de werklieden reeds die loonsveihooging hebben ge noten. De heer Sluiters is tegen toeken ning van een maand salaris aan dc hoogste ambtenaren. Die brengen zc naai' de Spaarbank .terwijl de belas tingbetalers de belasting niet kunnen opbrengen. Een voorstel Brink om den ambten, eonzelfden toeslag te geven als de werklieden hebben genoten wordt verworpen. Het voorstel B. en W. een maand salaris voor ambtenaren met niet (meer dan f 2400 en een halve maand voor de hoogere salarissen en met vermindering van de reeds genoten toelage wordt tenslotte aangenomen. Ook de secretaris van do gezond" heidscommlssie wordt daarbij inbe grepen. Bij de aanbieding van een terrein voor de te stichten H. B. S. maakt de heer Tusenius bezwaar tegen het Hanenveld en bepleit den bouw dich ter bij IJmuiden. Zijn voorstel om op- nieuw een commissie van advies uit de burgerij te benoemen, wordt ver worpen. Het voorstel van B. en W, om het 'Hanenveld aan te bieden wordt aan genomen. Besloten wordt aan de regeering tc vragen Santpoort op te nemen in het locale telefoonnet. Voor een aantal onbewoonbaar verklaard© woningen to Santpoort, wordt uitstel van ont ruiming voor 6 maanden toegestaan. Voor het uitbetalen van de helft van het bedrag, dat de onderwijzers te vor. deren hebben, wegens de salarisver- hooging, zal f 30.000 geleend worden bij de Haarl. Bankvereeniging. De reeds genoten f 100 worden bij deze uitbetaling afgetrokken. Tot vertegenwoordigers van den raad in de commissie voor georgani seerd overleg voor de ambtenaren werden gekozen de heeren Nctscher en Handgraaf en in de commissie voor de werklieden de heeren Davidson en Sluiters. BLOEMENDAAL. Verple gend personeel. Het dage- lijksch bestuur der afdeeling Bloe- mondaul van den Central en Nedor- landschen Arnbtenaarsbond zendt ons ouder opschrift: „Naar democrati sche tijden" een schrijven, waarin ei' op gewezen wordt, dat, nu door invoering van den achturigen ar beidsdag uitbreiding van personeel van het „Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort" noodig is, voor dat aanvuliingspei'soneel ook de noouige woonruimte moet worden gezocln. Het is het bestuur van bovenge noemde organisatie ter oore geko men, dat er plannen bestaan, ren deel der patiënten naar andere ge stichten over tc brengen, het pavil joen in te richten voor zusterhuis en een deel der mannonafdeeling in te rich ton voor vrouwen. Nu vreest het organisatiehestuur, dat een deel der patiënten zal worden overgebracht naar Brabant of Limburg, waardoor hun familie veel minder gelegenheid zal hebben, hen te bezoeken. Een an der groot bezwaar wordt geacht, dat de patiënten in de andere gestichten eerst aan ander personeel zullen moe- 1 11 wennen. „In lu\t democratisch Noord-Hol land", aldus eindigt het schrijven, „hadden wij een andere opvatting verwacht". HEEMSTEDE. D» Qemeentabegrootfing. Versohenen is de gemeentebegroo- ting voor den dienst van 192U. Onder de inkomsten is liet gedeelte der winst dat door het du'inwaterbe- drijf in de gemeentekas zal worden gestort, geraamd op f 4062.2Ü (v.j. r 570.) De hoofdelijke omslag is uitgetrok ken tot een bedrag van f 3G0.U0U (v. j. f 205.000). Naar aanleiding van de saldi van vorige jaren is de post: batig saJdo Zwemvijver geraamd op f 100U. Bij de uitgaven wordt medegedeeld dat aan Ged Staten zal worden voor gesteld de jaarwedde van den Bur gemeester vast te stellen op f 42ÜO— f 5000; die van den secretaris op f 3SUO— f 4600 en die van den ontvan ger op f 2600f 3400. De post: jaarwedden ambtenaren en bedienden ter secretarie is geraamd op f 21500 (v.j. f 15000); de post: jaar wedden opzichters enz. op f 8600 fv. j. f 4250); de post. dag- en weekgel den. werklieden enz. op f 19760 (v.j. f 9600). De post: onderhoud van wegen en voetpaden is uitgetrokken tot een be drag van f 20650 (v.j. f 10150); de poet: onderhoud van wandelplaatsen en pln.nlsoenen behalve Groenendaal r 3150. (v.j. f 1800); onderhoud van havens enz. f 4000 (v.j. f 1200); uitga ven voor Groenendaal f 12500 (v.j. f 7000); uitgaven voor het grondbe drijf f 5000 (v.j. f 1000). De post: jaarwedden van den in specteur en de agenten van politie is geraamd op f 67500 (v.j. f 19100) On der dezen post is begrepen een bedrag van f 30.000 voor uitbreiding vuil het politiekorps met drie hoofdagenten en elf agenten van politie. De post: koe ten openbare veiligheid is geraamd op f S00 (v.j. f 3000;. Voor kleeding en uitrusting van de politie is uitgetrok ken f 8300 (v.j. f 3150). Medegedeeld wordt dat wegens op heffing der gas- en electricïteitórant- sooncoring thans veel meer straatlan taarns branden en dat in veie een elcctrische verlichting is aangebracht Naar aanleiding daarvan is de post: onderhoud der lantaarns en verdere kosten van verlichting geraamd op f 19000 (v.j. f 8000). Het totaal van de inkomsten cn uitgaven ia f 2.167.921.63. waaronder f 1.004 421.63 aan gewone en f 1.103.500 aan buitengewone. Uit een staat van schulden blijkt, dat het bedrag der schulden op 1 Januari 1920 is f 1.886.000 Leger en Ylool VERMINDERING VAN BEROEPS HOOFDOFFICIEREN? Naar de N. R. CL verneemt ligt het in het voor nemen van den Minister van Oorlog hel ainltl beroeps-hoofdofficieren en her cps kioitoins aanzienlijk te ver minderen. Bij een reorganisatie van liet wapen der infanterie zouden elk der 4 divisiën voortaan bestaan uit 2 brigades van 3 regimenten, waar door het aantal kolonels met 3 zou worden verminderd; bij elk der re- gimenten zou slechts 1 beroeps-majoor i ..11 bij elk bataljon slechts 1 beroeps- kapitein komen.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6