I"5UK'S DaGBLAS (juiisnianiiscti uverzicht De Lachende Kavalier Uitgaan. Van iiet Politieke Tonr- nooireii Onze LasMiosk binnentuin tweede blad. Conderiag 11 December 1119 •T ANTWOORD VAN DU1TSCH- LAND. De commissie voor buitenlandsche aangeflegenhedon ia Woensdag bij- o en gak omen am haar standpunt te genover de nota van antwoord der Duitscho regeering to bepaJen. Do rijkskanselier cat enkele minis ters woonden deze zitting bij Het standpunt der regeering inzake de uitlevering der 400.000 ton scheeps materiaal (ter vergoeding van de tot zinken gebrachte Duitscho oorlogs schepen bij Scapa Flow) werd goed gekeurd. Een voorstel om een com missie van deskundigen, onder leiding van Von Simson, naar Parijs te zen den. teneinde de Entente aan de hand van een nauwkeurige opgave van het aanwezige materiaal de onmogelijk heid van de vervulling harer eischen duidelijk te maken, werd aangeno- Do commissie zal onmiddellijk na liet desbetreffend beslulit van het rijkskabinet naar Parijs vertrekken. De „Deutsche Allg. Ztg." merkt naar ïaalciding van den eiscli tot uil levering van 400.000 ton drijvende dokken en baggermachines op, dat hot totale be zit van Duitschland aan dergelijk mate riaal slechts 500.000 ton bedraagt. De opvatting in de nota der geallieerden, dat hei uitleveren van dit materiaal Duitschland niet zou kunnen schaden, is dus onjuist. DE VOORGESCHIEDENIS VAN DEN OORLOC. De eerste subcommissie der parle mentaire commissie /ram onderzoek uit de Duitschc Nat. Vergadering, die zich met de voorgeschiedenis van den oorlog heeft bezig te houden, heeft thans de vragenlijst opgesteld, welke nan de betrokken personen, die als getuigen gehoord zullen vvordetn, zal worden verzonden, teneinde door hen eerst schriftelijk te worden beant woord- De volgende vragen zijn gesteld: lo. Welke was de politieke houding va in den heer Von Tschirschky te Ween en sedert den aanslag te Sera jowo en in weflk opzicht hebben de politici en militairen der Duitsche regearing hem ben 1 vlood? 2o. Welke politieke en militaire be sprekingen zijn op 5 of 6 Juli te Ber lijn of Potsdam gehouden? 3o. Welke maal regelen hebben de rijkskanselier v. Hethmann H oil weg en staatssecretaris Von Jagow geno men om over de vorderingen van hc-l onderzoek te Serajewo na 5 Juni te worden ingelicht? 4o. Zijn er vóór de overhandiging van het ultimatum aan Servië mili taire maatregelen getroffen? öo. Idem financieel of economische maatregelen? Go. Wat jB tusschen 5 on 22 Juni omtrent den vermoedolijken inhoud van het ultimatium aan de politieke leiding van het Duitsche rijk bekend geworden? 7o. Wanneer werd hel ultimatum aan Von Tschirschky te Ween en over handigd? Wanneer werd het naar Ber lijn gezonden? Wanneer weid het te Berlijn op buiten!, zaken ontvangen? Wanneer en hoe heeft de Duitsche regeering tegenover de O.-H. regee ring haar gedragslijn ten opzichte van het ultimatum vastgesteld? 80. Wanneer en hoe is liet ultima tum bij de regeeringen te München en Dresden bekend geworden? 9o. Waarom is de commissie voor buitenl. zaken uit den Bondsraad tus schen des aanslag van Serajewo en iiet uitbreken van den oorlog niet bij eengekomen? Is aan een daartoe -trekkende uitnoodiging geen gevolg Hegeven of bestond er tegenwerking? HULP DER ENTENTE VOOR OOS TENRIJK. Heden zou do Oostenrijksche staatskanselier Renner te Parijs aan komen om daar hulp voor zijn geteis terd land te vragen. Gemeld wordt, dat de volgende vra Kende behandeld zullen worden: lo. Is de Entente bereid een on afhankelijk Oostenrijk in die mate te steunen, dat het behoorlijk kan bestaan? 2o. Indien dit niet het geval i3, wel ke maatregelen denkt de Entente dan te nemen, indien de tegenwoordige regeering zichzelf met in staat acht zonder die hulp de staatszaken ver der te regalen en daaruit haar con sequenties trekt.' •lo. Wenscht de Entente de aanslui ting, nu of later, bij oen ander, groo- tar economisch gebied? Zoo ja, welke voorwaarden worden daaraan ver bonden? Peuilleton DE GESCHIEDENIS VAN DEN VOORVADER VAN DEN ROODEN PIMPERNEL, door BARONESSE ORCZY, 91) -- Sterf waai en wanneer u wilt, zei Diogenes kalm. Nu is in de eerste plaats uw plicht uw zuster ouder uw eigen bescherming te ne men en iia&r in den waan te iaten, dat welke zonden u ook bedreven hebt, u haar altijd trouw bent ge bleven. In 's hemelsnaam kerel, heeft '•ij. persoonlijk nog niet genoeg ge- teilen, in haar trots en Ln haar lief de? Uw trouw en aanhankelijkheid op dit, oogemblik zu'ilen haar ruim schoots vergoeden alles wat zij door staan heeft. Wees een man van eer en breng haar naar huis. 1-Ioe kan ilc dat doen? Ik heb Heen tehuis en zij is oen gevaar voor ons allen Ik ben een gevaar voor je, jou lafbek, riep Diogenes, wiens knevel van woede overeind ging staan, nt ik zweer jo, dat je deze kamer niet levend zult verlaten, dan allean •T PROÖE8- MARLOH. Dc motiveering van het vonnis van de Berlijnsche rechtbank luidt als volgt s Dc executie, die op 11 Maar; plaats had, was op zich zelf beschouwd onge oorloofd, ook wanneer men dc bevelen in aanmerking neemt. De personen, die zich gewapend in de Franzósische Stras- =0 bevonden, droegen de daartoe suek- kendo permissie bij zich, welke door de toenmalige „Kommandatur" was afge geven. Het fusilleeren had evenmin vol gens dc algemeene bepalingen van het standrcoht plaats. Van plunderaars kon beklaagde slechts spreken, indien hij de matrozen op hceterdaad had betrapt. Er moet echter worden toegegeven, dat beklaagde zich in een gevaarlijken toe stand geen sprake meer was.Het gerecht bruik maken van de wapenen niet be slist noodzakelijk. Beklaagde is trouwens eerst opgetreden na aankomst der ver sterking, toen van een gevaarlijken toe stand geen sprake mer was. Het gerecht heeft vast te stellen of beklaagde door een bevel gedekt werd. Hierbij komt slechts in aanmerking de vraag welk bevel den beklaagde is over gebracht. Met absolute zekerheid heel', men den vorm van het overgebrachte bevel niet kunnen vaststellen. De recht bank Is overtuigd, dat hét hier geeu particulier gesprek van kolonel Rein- hard betreft. In zulke ernstige lijden kan er slechts sprake zijn van een bevel. Hoe heeft de beklaagde dit bevel opge vat? Men moet bedenken, dat hij zich niet een kleinen troep tegenover een groote overmacht bevond, die naar zijn meening wilde muiten en die uit deser teurs en misdadigers bestond. Men moet ook. in overweging nemen, dat het asfalt van Berlijn in die dagen met het bloed der burgers bevlekt was en dat men overal onder den indruk van straat gevechten leefde. Tengevolge van een zware verwonding aan het hoofd kan men beklaagde niet als andere men- schen beoordeelen. Verder is door de bevelen, waarin telkens over schieten ge sproken werd, bij beklaagde de bodem bereid voor zijn feitelijke dwaling. Met al deze feiten voor oogen heeft de recht bank den indruk gekregen, dat de mensch Mailoh, die niet als ruw bekend staat, met den soldaat Marloh een zwa- ren strijd heeft gevoerd. Met zijn op vatting als Pruisisch officier heeft hij ten slotte gemeend het bevel tot schieten te moeten gehoorzamen. Verschillende uitlatingen van beklaagde pleiten voor deze opvatting. Marloh is gedekt door een te veront schuldigen feitelijke dwaling. Dus is hij niet schuldig en door de rechtbank van doodslag vrijgesproken. Wegens onge oorloofde verwijdering moet hij gestraft worden, daar van verlof geen sprake kan zijn. Daar echter ook hier geen oneer volle motieven aanwezig zijn heeft dc rechtbank beklaagde slechts lot drie maanden vestingstraf veroordeeld met aftrek van twee maanden voorloopige hechtenis. Wat de valschheid in ge schrifte betreft, heeft mem hier slechts met vervalsching van een legitimatie te doen, waarvoor een boete van 30 mark subs, drie dagen hechtenis als voldoen de moet worden beschouwd.- Kapitein Von Kesso! bekend uit dit proces, ia in hechtenis genomen wegens meineed, valschheid in ge schrifte en uitdaging tot een duel. VoJgen3 het „Acht Uhr Abendblatl' overweegt men het instellen cetner gerechtelijke vervolging tegen Kolo nel Reinhard. OVER IERLAND. Verzekerd wordt, dat Lloyd George Ln 't Engdlsclte parlement Dinsdag de plannen dor regeering inzake Ier land hekend zal maken. Eerst thans is uitgelekt, dat de mi nister voor Ierland eenige weken ge leden nauwelijks aan den dood ont snapt is. Hij kreeg een schot in het achtergedeelte van zijn au.to toen hij zijn kasteel wilde binnenrijden. V»rspr«id nieuws CLEMENCEAU NAAR LONDEN. u'it Parijs wordt geseind Het hoofddoel van Clemenceau's reis naar Londen schijnt te zijn een gedachtenwisseling over de Oostersche aangelegenheden. Gesproken zal worden over Turkije, het lot van Konstantinopel, de Dardanelicn enz. Waarschijnlijk ook over Rusland. Het Engelsche plan, om de conferentie naar Londen te doen verhuizen, heeft niet veel bijval gevondende meeste an dere landen schijnen er niet veel voor te voelen. Dat Clcmcnceau nu te Londen gaat praten, is het gevolg hiervan, dat hij tijdens Lloyd George's bezoek aan Pa rijs beloofd heeft over te komen, zoodra de Oostersche vraagstukken ler tafel zouden komen. HET ENGELSCHE VAKVEREENI- GINGSCONGRES. 700 h Soo afge vaardigden, vertegenw ordi ade meer dan vijf milliocn werklieden, wonen het buitengewoon vakvereenigicgscongres in den Central Hall te Westminster bij. Het congres is bijeen geroepen om te bespreken de naasting der steenkolen mijnen door den Staat, de kosten van le vensonderhoud, de „profiteering"-quaes- lic, werkloosheid, voortduring van ver plichten militairen dienst, de Britsche om als eerlijk man je zonden goed te maken. En alg om zijn woorden kracht bij te zetten, omknelde hij den arm van zijn tegenstander als een schroef, zoodat doze kermde ein vloekte van pijn. Je zuit me nog dwingen je er ger te pijnigen dan nu, zei de philo- souf onverstoorbaar, terwijl hij Be resteyn naar een stoel sleepte en lieiu er half bewusteloos op liet neerval len. Als je baar broeder niet was, zou ik je je koppige hersens inslaan maar nu ik zal je nu hier ach terlaten om met je zelf te beraad slagen hoe je je gedragen zult; ik ga nu «rst met den heer van Stouten- burg afrekenen. Hij ging snel naar de buitendeur, schoof cr de grendels voor, draaide den sleutel nog eens extra om, trok hern uil het slot en wierp hem het venster uit. Beresteyn nog steeds half bewusteloos van pijn aan den anu en doodop van de vermoeienis en op winding der laatste twee dagen, deed geen moeite hem tegen te houden Iiij was waarschijnlijk ook wel vaat overtuigd, dat elke poging ij del zou blijken; er ging zulk een ka-acht en levensmoed van dezen man uit, dat zijn hooge gestalte bijna reusachtig werd in Nicolaes' oogen, en zijn kracht bijna bovennatuurlijk leek. Hij keek hem met doffen, yeruioei- politiële In Rusland, en het In Eet leven roepen van een bijzonderen arbeiders raad. Eea motie betreffende naasting der mijnen verklaart, dat, bij aldien de re geering tegen Februari nier zal hebben aanvaard het beginsel van nationalisatie der mijnen, een buitengewoon congres zal worden bijeengeroepen om uilvoering te geven aan den op hei Glasgow-con- gres gestelden eisch van aolie door dc vakverecnigingen. Smillie zeide dat hij vernomen had, dat de regeering trachten zou steenko len uil Indie aan te voeren in geval van een werkstaking, In dat geval zou hij tot een algemeene werkstaking adviseeren. Thomas, die het congres presideerdo, drong aan op een beslissing bij hoof delijke stemming. ENGELSCHEN EN WASIRIS. Vijf honderd Wasiris hebben dicht bij Thai aan de Noonl-Westelijke grens van Britsch-Jndié, een trein overvallen en 36 passagiers gewond en 50 gedood. (De Wasiris is de stam aan de Af- ghaansche grens, die tijdens den oorlog tusschen Engeland en Afghanistan het de Engelsche troepen lastig maakte en toen tot straf onlangs door Engelsche vliegmachines aan een luchtbombarde ment werd blootgesteld, tengevolge waarvan een aantal dorpen vernield werd.) DE WEDEROPBOUW VAN FRANK RIJK. Dr. Gessier, de Duitsche rijks minister voor den wederopbouw, heeft te Dresden in een vergadering van ver tegenwoordigers van industrieelen en ar beiders meegedeeld, dat met den weder opbouw van Frankrijk in het voorjaar een aanvang zal worden gemaakt. Dc leveringen zullen waarschijnlijk over de industrieele verbonden worden ver deeld. HELFFERICH EN ERZBERGER. Uit Berlijn wordt gemeld Aan de klacht tegen den voorntaligen staatssecretaris Helfferich wegens beleediging van Erz- berger zal weldra rechtsingang worden verleend. Erzberger heeft dc aanklacht in zoover beperkt dat deze slechts be trekking heeft op de beweringen in Helfferich's brochure „Weg met Erz berger", die het uitgangspunt van de klacht wegens beleediging hebben ge vormd. Helfferich verlangt dat de ge heele inhoud der brochure tol onderwerp van het geding zal dorden gemaakt, daar hij cr bijzondere waarde aan hecht het bewijs te leveren dat hij in Erzberger met het volste recht het type van den politiek-parlementairen man van zaken en daarmede de politieke corruptie be strijdt.- DE MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA. Volgens de laatste be richten uit Washington, is de commis sievergadering van de mijnwerkers ver daagd zonder een beslissing te nemen in zake de voorstellen tot een schikking. De staking duurt dus nog steeds voort. De regeering nam vergaande maatre gelen ter besparing van kolen.- STAKENDE MIJNWERKERS IN BELGIe. In verschillende Belgische kolenmijnen, vooral in de Borinagc, brak een staking uit. UIT DE BELGISCHE KAMER, De Belgische Kamer koos Brunot (socia list) tot president. VORARLBERG.Uit Parijs wordt ge meld, dat de Opperste Entente Raad de voorgenomen aansluiting van Vorarl- berg bij Zwitserland niet zal toestaan. Dit gebied moet bij Oostenrijk blijven. MILITAIRE ACTIE VAN SERVlëï Het „Neue Wiener Journal" meldt uit Agram, dat het ministerie van Oorlog te Belgrado bekend maakt, dat het geheele eerste en vierde legerkorps zich in op- marsch bevinden naar Dalmatië en Al- banië.- FRANKRIJK EN 'T VATICAAN, De hervatting der diplomatieke be trekkingen tusschen Frankrijk en den Heiligen Stoel wordt aanstaande geacht. Stadsnieuws ONZE BLOEMBOLLEN IN DEN VREEMDE. The Field, een Amerikaanseh blad, dat zich noemt „the country gentle man's newspaper", schreef in een met foto's geïllusleerd artikel over bloc imenteeLt, in zijn nummer van 15 No vember o.m.: „Handelaars hiler te lande zijn wat "blij, dat het verbod van invoer van Nederlandsche bollen is opgeheven en onze tuinlieden zijn in hun schik, dat zij ze weer kunnen prijzen, zij het dan ook tegen lioogena prijzen. Op den duur zullen wij misschien onafhan kelijk worden van de Nederland6ch<_- telers wat betreft Narcissen en zelfs tulpen, ofschoon het nog altijd ouzl- iker is-, of ons klimaat voor tulpen wel zoo gunstig is als in Nederland. Maar die twijfel bestaat niet ten aai - zien van hyacinthen, die in elk geval wed het monopolie zullen blijven van Haarlem, de stad die den naam den bük na, toen hij ten laatste de katner verliet door de tusschendeur. Waarschijnlijk sloot hij deze ook goed achter zich toe, maar Beresteyn wist het niet. Hij zat, half liggend in deft stoel als een zoutzak Ln el kaar. Het rumoer van het gevecht daarbuiten en de kreten, die Diogo- ncs begroetten, het vroolijk lachen van den laatste, dat in den mist weerklonk, het drong alles ale in een droom tot zijn doffe hersens door. Maar in zijn verbeelding zag hij het; de muren van de hut waren als doorzichtig voor zijn geestesoog. li ij zag nu het ongelijke gevecht: de meester in het vechten tegenover Stouienburg's onberedeneerde aan vallen en do geringe bedrevenheid van Heemskerk. Jan zou er nu ook wei bij" zijn, maar hij vecht onhandig als een boer. Het einde zou gemakke lijk te voorspellen zijn, zelfs zonder de hulp van den dikken soldaat, die hen alleen al tien minuten lang had weerstaan. Maar niettegenstaande Beresteyn dus allesbehalve gerust over den afloop kon zijn, maakte hij toch geen aanstalten om zijn vrien den fce hulp te snellen. Hij gevoerde vaag vriendelijke vizioenen oprijzen. Het was alsof de betooveronde in vloed van dezen avonturier hög de kamer vulde met zijn levenskracht, vreugde en vrooldjken lach. De op timistische stemming, die van den draagt van de metropoli- der boll.- ■teeit. Het proces van lat verbouw. 1. van iiyacintiieu is op zich zelf eenvou dig genoeg, maar het kun hier met rendeeren zooals het in Nederland jdoet.... Men mag niet vergeten wat wij in dat opzicht te danken hebben aan de bekwaamheid en den ondern mingsgeeat der Nederlandsche - ders, en al© wij willen weten boe üh cultuur aan te pakken, dan moeten .wij bij den Nederlander in de leert of gaan en zien hoe hij het doet in en om het aardige stedeke Haarlem". VOOR H ON GAARS GH E EN NEDER LANDSCHE KINDEKEN. Het beroemde Budapcster Strijk kwartet (Hauser, Indig. Ipijyi, Son:, dat kortelings Ook in Duitschland inet groot succes coricerfcerdc, is weder naar Nederland teruggekeerd en heeft zich Itereid verklaard geheel belange loos een reeds weldadigheids-concer ten door ons land te ondernemen voor de noodlijdende Hongaarsche kinde ren, georganiseerd door 't Comité tot verlichting van den nood in Honga rije hoofdzetel Den Haagl. Deze kun stenaars hebben gemeenschappelijk met genoemd comité besloten, een gedeelte van de opbrengst, welke ge heel afgedragen wordt aan het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, als dank der Hongaren aan het zoo hulpvaardige Nederlandsche Volk, Nederlaniteehe kinderen ten goede re doen komen en o.a. ter beschikking te stellen van do Vereeniging, tot Be strijding der Tuberculose, lot uitzen ding van kinderen naar vacaniekoio- nies, enz. Tot heden zijn de volgende concer ten vastgesteld: 15 December Haarlem; 18 Den Haag, 19 Dordrecht, 21 Am sterdam, 22 Leeuwarden. 27 Zutph°n. 6 Januari Hüvemum. 7 Bnssum. 8 Baam, 22 Utrecht, 23 Amersfoort, I Februari Rotterdam, vender o.a. Nij megen, Middelburg Zwolle, Enschedé enz. CONCERT. Het Concertbureau Vernout deelt ons mode, dat Vrijdag avond a.s. in den Schouwburg Jans- weg een concert gegeven zal worden door Mia Peltenburg, zang en Hen drik Andriessen, piano. Een zeer mooi programma i8 voor dit concert samengesteld. Uitgevoerd zullen worden o.a. liederen van Giulio Caecin'i, Francesco Durante, Hugo Wolf, Claude Debussy. Pionosoli van Bach en van Hendrik Andriessen. SCHOUWBURG JANSWEG. ,,M ottige To on". Een goed volksstuk, dat in den Schouwburg aan den Jansweg Woens dagavond werd opgevoerd on dat daar ook heden Donderdag nog gaat. „Mottige Toon' naar de bekende novelle van Justus van Maurik be werkt door Joh. Lemaare, schrijver van Mooie Juultje van Volendam" werd Woensdagavond voor een volle schouwburgzaal met vee! succes opge voerd. Men kent het recept waarnaar van Maurik zijn stukken bewerkte: veel engel en goédheid contrasteerend mot. veel slechtheid, een goede dosis vólkshumor en dit aJles overgoten met een sausje van sentimentalliteit. Het volk en vooral het Amsterdam- ache volk, voor wtie van Maurik toch eigenlijk schreef houdt van dit recept. „Een stuk van van Maurik" trekt dan ook altijd nog publiek. Wat het spel aangaat moet in de eerste plaats huilde worden gebracht aan Ko van Sprinkhuysen, (lie een zeer goeden Toon Blauwhof gaf. Een uitmuntend type had mevrouw Berk hout van Kaatje, de'huishoudster, ge maald. Harry Bierman gaf een ruigen, jo vial en, goedhartigen Jan van Vooist, die door zijn natuurlijke ongeneerd- heid dikwijls een schaterlach uit de zaal deed opgaan. Hans Duitnker, als de kastelein uit „De stad Singapo re", was eveneens goed. Mevrouw Antoinette Sothns stalde de lichtzinnige en later zoo ongelukkige Netje voor en deed dit zonder de over drijving, die men allicht van een vroegere opetrette-diva zou verwach ten. Ook "hedenavond verdient dit goede stuk een voile zaall. OPROEPDIENST REDDINGS BRIGADE. Men schrijft ons: Door de zeer welwillende medewer king van den directeur van net Telefoonbureau te Haarlem Ls een wensch der Reddingsbrigade in ver vulling gegaan. Mocht voortaan de politie of het publiek bij dag of nacht de hulp der Reddingebrigade wensch en in te roe pen voor een geval van verdrinking, verslikking of een ©lectriciteitsonge- val, dan wordt verzocht bij oproep per telefoon het woord „Reddingsbri gade" aan de dienstdoende beambtete noemen. Deze vraagt dan aan den op roeper nauwkeurig plaats en aard van het ongeval en belt dan caimtd- dellijk op: Hoofdseinpost MEYERINK man uitging, was gebleven zelfs 11a zijn vertrek. Zijn opwekkende woor den weerklonken nog in de koude wim ter-atmosfeer. En waarom ook niet? peinsde Beresteyn. Gilda wist natuurlijk alies van zijn aandeel in de samenzwering tegen den stadhouder. Maar de sa menzwering was verijdeld. Nooit zou Gilda zijn schuld verraden aan den stadhouder uoeh aan zijn vader. En men had haar doen goloOven, dat hij wat den aanslag op haar per soon betrof, geheel onschuldig was. Dus, waarom niet? Zij was met geweld "uit deze hul ge sleept; zij moest weten, dat Stöuten burg van plan was haai- in balling schap met zich mede te voeren; zeils aJ lag zij nu half bewusteloos in de slede, zou zij toch bemerken, dat een wanhopig gevecht om haar heen word geleverd. Als hij, Nicolaes, nu verscheen, a-'s hij haar nu onder zijn hoede nam en met behulp van een van deze soldaten met haar vlucht- kon naar Haarlem, zou zij dan niet overtuigd worden van zijn trouw? Zou hij niet de heldenrol vervuilen, haai' gelukkig maken en zichzelf te gelijkertijd bevrijden? Dus, waarom niet? Al (le papieren van de verijdelde samenzwering, die Rem in gevaar zouden brengen, droeg hij bij zich. Lltj cu Heemskerk hadden ze beiden 2500 plus ccn aantal leden dér Bri gade, waardoor tijd wordt gowonnen. Van den hoofdseinpost of van de plaats des onhells uit kan dan steeds meer hulp worden opgeroepen. TWEEDE KAMER. 10 December* De positie van de Marine en van den Marine-Minister. De tweede dag En de Minister van Marine leeft nog. Hij zit daar tnaar rustig achter de groe ne tafel al de vriendelijkheden aan te hooren, die hem van rechts en van links worden toegeworpen. Toegesnauwd, mag men wel zeggen, als men den heer A. P. Staaiman hcefi gehoord. Deze vriend van rechts. Chris ten-democraat en marine-man vanwege zijn Heldersche geboorte ea woon. heeft op vlijmenden loon den Minister de les gelezen. Leeg was zijn Memorie van Toelichting, vaag die van Antwoord, aarzelend des Ministers „beleid", tus schen aanhalingsteekens. Deze Minister, die leeft op zijn adviseurs en zelf nie mendal van de zaken weet, speelt ons il lusies voor die toch niet kunnen worden verwezenliik*snelt ons voor, dat wij bij een conflict den eersten stoot zullen moe ten opvangenl Als de Volkerenbond komt zal er geen stoot zijn, en bovendien zal die Bon 1 ons nimmer den eisch kunnen stellee ons daartegen te wapenen, zooals de Minister dat wil. Dat wij dien stoot zouden kunnen opvangen, is een illusie zoo absurd, dat dc-zc meening alleen kan opkomen in hel hoofd van een door mi litairisme verward brein. Dat kunnen de Minister en zij die hem in dezen steunen, als de her De Muralt gisteren, zich voor gezegd houden. Op den steun van den heer Staalman behoeft de Minister dus in reen geval te rekenen, ook al niet omdat de uitvoering van zijn klein- materieel-plannen niet te betalen zal zijn. Onderzeebooten zijn bovendien van problematiek nut ea dè vliegdienst be hoort heelemaal niet tot de marine. De „nautische burger", die deze Minister is, speelt alleeu in de kaart der sociaal-dc- mokraten, die heel de Marine willen af breken, zooals ze jaren lang gedaan heb ben, met hei gevolg, dat het personeel dbsoluut onbetrouwbaar is, een mec- ning die de Minister niet deelt, maar waarin later Mr. Bomans den heer Staal man bijviel. Wat bedoelde dc Minister met zijn ver klaring over den afbouw der kruisers? De heer Staalman hield vol dat hij niet dc geheele waarheid had gezegdde heer Duymaer van Twist betoogde dat we kruisers ook bij een vloot van klein materieel noodig hebben voor verken- ningsdiensten, waarvoor de vliegtuigen, die de Minister wil. ongeschikt zijn. Op dat standpunt stond nog in 1917 heel de Kamer, ook de linkerzijde, de vrijzinnig- demokraten incluis. Mr. Oud verzekerde dat dezen sinds verleden j. t niet van standpunt ver anderd rijn. Dat standpunt is wij weten nog niet wat de loop der zaken rijn, en wat even tueel de Volkerenbond ons opleggen zal. Dit zoo zijnde moeten we niets doen, niet bouwen aan nieuw materieel, maar ook niet afbreken. Dc Regeering echter heeft er op gestaan, dc kruisers „Java" en „Sumatra" af te bouwen nu zijn er weer millioenen aan verbruikt, en daar staan we nu. N u wil Mr. Bijleveld den afbouw stopzetten. Dat gaat veel lijken op de liquidatie die de heer I-Iugenhokz voorstaat, als goéd leerling van Wijn koop c.s., zoo zei deze spreker, maar die de vrijzinnig-demokraten niet wil len. Te minder nu men met de perso- neelzaken op den goeden weg is. Er is nog veel verloop, maar dat kan deze Minister niet helpen hij deed méér voor den goeden geest dan ecnig ander. Al leen de kruiser-k-.vesticWant en dat is het gekke terwijl Minister Ruys verzekerde, dat die schepen ic elk sys teem passen, heeft hij juist een Minister gevonden, in wiens systeem ze, naar zijn eigen verklaring, niet passen. Hoe moet dat nu? Mr. Bomans heeft een lange rede ge houden, om aan te toonen, dat men in dézen Minister door zijn twijfelachtige houding,niet veel vertrouwen kan hebben. War er goeds in z:jn voornemens is aan reorganisatie en aan bezuiniging, is juist wat de heer Bomans met zijn motie van verleden jaar heeft bedoeldalleen is de Minister niet ver genoeg gegaan. Zijn splitsing van een Nederlandsche en een Indische Marine is best, maar of die klein-materieelvloot nu wel bezuiniging zal geven? En of men er de kruisers nte: in zal noodig hebben? Maai aangezien de rompslomp der administratie voor het gering effectief der vloot veel ie groo ts, moet daarop in élk geval worden be zuinigd gevolg een motie om het Dej). van Marine op te heffen en in een,Dep. van Landsverdediging met Oorlog sa men te vatten. Die motie komt later aan de orde. Uit eea door den heer Van Ravesteyn uitgelokte interruptie bleek dat de heer Bomans niet namens zijn partij maar ge heel persoonlijk gesproken had. Wat de heer Van Ravesteyn met de vloot doen wil, kan meg omschrijven mee de woor den Ruim '1 zoodje op, want als we l vechten moeten dan staan we tooh als veiztuneld La de woogkamer von den molen, nadat Lu kas van Sparcndam het vrees elijke nieuws had gebracht Dus, waarom niet. Ilij fstond haastig voai zijn stoel op. De buitendeur van de hut was op slot; hij sneldt naar de tusschen deur. Daar was slechts de grendel voor geschoven en hij wierp haar 11.01 een stag open. Hij had nu het open gebroken raam voor zich, waardoor het dof grijze licJit van den mistigen wintermorgen viel. Door den dampi- gen sluier heen, zag hij het einde van her. ongelijke gevecht. Stouten- burg en .Heeniskcirk waren beiuen ontwapend cn Juu was juist ten too- neele verschenen. Hij liad een beter inzicht gehad dan Stoor.enhurg en Ilesmskork on begrepen, dat met bet zwaard geen van hen een partij was voor den vreemdeling en zijn degen. Tosn het gevecht van den ingang der hut naar die open ruimte aan den achterkant verplaatst werd, was hij eerst zijn aanvoerder op de hielen gevolgd, maar daarna teruggehold naar den molen, waar liij snol, be neden ln de wanhoop van haastig neergesmeten wapenen, een paar pistolen bemachtigde, zo laadde en daarmee woer naar de hut. snelde. Eenigö minuten had dit gekost en in dien tusschenud had Pythagoras den eersten aanvul van den heer van Sioulenburg ui Heemskerk afgesUv- H ij: Wat be teekent dat! Je laat me hier als een idioot een half uur tvachten 2 ij: Dat ik je eeti half uur heb la^ ten wachten is waar. Maar dat. je er als een idioot uitzl.kan ik niet hel pen! Man: verontwaardigd) Wat, 80 gulden voor een hoed! V rou w: .la, maar daardoor ver mindert je inkomen en behoef je mÜL- der belasting te betalen. H ij Ik heb zoo juist onze hypotheek afgelost I Z ij Wal heerlijk! Nu kun je eea nieuwe nemen en een auto koopen! een kikker tegenover een haai, of zoo iets. Hij wi! geen verdediging van Ia- die, dat is alleen een kzpitaHsteabelang* dat bovendien door de Indische bevol king zou moeten worden betaald. Daar om zal hij dan ook voor de motie van den heer Hugenholtz stemmen. De heer Van der Voort van Zijp, die namens de anti-rev. club sprak, maakte zich tot tolk van hare bezorgdheid over het beleid van dezen Minister, die meer aan bezuiniging dan aan 's lands weer kracht schijnt tï hebben gedacht. Dat is al jarenlang het geval en 't gevolg is dat het personeel is weggcloopen. Den heer Van der Voort van Zijp vervult dit met droefheid en wrevel, en ook over de stopzetting van den kruiserbouw is hij niet te spreken. Morgen voortzetting. INTIMUS* OP EEN MIJN GELOOPEN; Te Vhssingea zijD 6 schipbreukelingen aangebracht van den Duitschen traw ier ..Schoenlels", w ..;e op een mijn :a geioopen bij Helgoland. Zes der op varenden zijn verdronken. De sclup- Ureukelingen weiden opgepikt door het Belgische stoomschip .Bremen", voor Ostenda bestemd. Een der ge redden werd zwaar gewond in liet ziekenhuis opgenomen. SMOKKELEN VAN TABAK. In verbaud met geruchten, welke de Üaatsto dagen irt omloop zijn over fi- uanoieele moeilijkheden van tabaks handelaren, verneemt de Telegraaf, dat een der jongare Amslerdantsche tabaksfirma's inderdaad in moeilijk heden is geraakt Naar men mededeelt, heeft deze firma, na aanvankelijk gedurende de oorlc^sjaren op regelmatige wijze goede zaken in de tabak te hebben ge maakt, zich laten verleid en tot hei smokkelen van tabak van het bezette naar hel onbezette gebied. Dit is éenige malen gelukt en heeft natuurlijk aanzienlijke winst opgele verd; ten slotte echter ia de fraude ontdekt en werd de geheele tabaks voorraad in beslag genomen. Het geraamde passief, waarbij ongetwij feld ook nog eer.ige andere firma's betrokken zijn, bedraagt 1V6 miBioen gulden. AUDIËNTIES TEN HOVE. - Naar men verneemt ligt het in het voor nemen van de Koningin om binnen kort, zoowel in de hoofdstad des Rijks als in de residentie, audiënties te verleenen, die ook toegankelijk zul len zijn voor autoriteiten, corporaties, vereenigingen on particulieren uit andere provinciën can die waarin H. M. vertoeft. WERKELOOSHEID IN DE STEDEN EN OP 'T PLATTELAND. In de November-afleverius van het Tijdschrift- van den Neder! andsclien Werkloosheids-Ra2c geeft de redac teur Gerritsz aan, hoe in den na zomer het verechij iieel zich is gaan voordoen, dat in do steden in indus triecentra weinig of geen werkloos heid meer heerseht terwijl deze nu veelvnldiger ten plattenlande optreedt juist dus het tegenovergestelde van netgeen tijdens den oorlog werd ge zien. Als oorzaken hierva.. noemt hij: le. repatrieering van Nederlandsche arbeidersfamilies uit. DuiNxhland. 2e. De veel verminderde lijdelijke trek van Nederlandsclip arbtldt-krach- r5ri naar Duitschland. 3e. het nagenoeg stopzetten van ontginning. 4e. De verminderde vraag naar brandhout. 5e. De verminderde productie van turf in den aanstaanden zomer, waar door thans de voorbereidende werk zaamheden van g. r'.ngeren omvang zijn. 6e. De hooge looiun, waardoor de hoeren zoo weinig mogelijk werk la ten verrichten. EEN LIEVE JUFFROUW! - Door de politie te Heerlen is de wed. H. ge arresteerd. Tegen haar is proces verbaal opgemaakt wegens huisvrede breuk, vernieling, diefstal, beleedi ging en dronkenschap. gun, terwijl Diogenes trachtte Bere steyn in de hut te overreden. Nu zog Beresteyn liet geheele too- neol voor ziel). Juist op 't oogen bük, dat hij door het raam keek, vioog het zwaard uit Stov.'cxtburg s Liand eu kwam Jan aan, dl« zijn meester lots toeriep. Stoutenburg draaide zich haastig om on zag zijn trouwen bediende en de twee pistolen, die hij meebracht. Het volgend oogenblik itad hij hem er een ontrukt, cn de bieeke straat der winterzon, die ein delijk door den mist drong, schitter de op een paar ijzeren loop en. die beide op den labhonden r.scpf goricht waren. Beresteyn daar binnen, voelde zijn hart voor een kort oogenhiib stil staan. Nam het noodlot nu toch ten laatste de beslissing over Güda's toe komst en de zijne in eigotl hand? Zou een kogel een einde maken aan dit vTOQlfjke leven en die scherpe tong voor eeuwig tot zwijgen brengen? Zou hij, Nicolaes, opnieuw een speel bal worden van de duistere plannen en de heerschzucht van Stöutenburg? Wat de lieer van Stöutenburg had gezien, had de philosoof ook tegelij kertijd bespeurd; ook hij had Jan en de twee loopen opgemerkt, die op hem gericht waren, ook hij zag in, dat de meest kundige zwaardvechter hulpeloos tegenover eor: paar kogels staat. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5