I fBeffffliftêrj Kerst-Reclame. P. DE GRUYTER ZOON. Het Tooneel De -Raadselachtige V rouw, van Robert Reinert, door Hst Hofstad Tooneel. Het roeest rraadselachlige in deze Raadselachtige Vrouw is, dat zij twee mannen gevonden lieeft, die haar trouwden en twee directies, die haar speelden. Wat "n vroiiw en wat 'n stuk! „Wat zou jij met zoo'n vrouw doen, als jij met haar getrouwd was?" hoorde ik Zaterdag bij de vestiaire een dame aan een heer vragen. „Haar 24 uur onder de pomp hou den!" was het vriendelijke antwoord en tot dit afdoende middel zou hij [komen, nadat hij haar nog niet eens 2 uur op het tooneel had gezien. Wal hadden de mannen dan moeten doen, ■die de een na den ander 12 maanden lang met haar hadden rond getobd! En wat te denken van deze stakkerds, die het beiden nog eens verder met haar wilden probeeren? Want dit is dc cardinal® fout van het stuk dat ook zeldzaam on beholpen van structuur is dat wij deze hyper-nerveuse vrouw niet an der3 zien dan in haar uitbarstingen van hysterie. Er zullen wel zuike vroulwtjes zijn, maar die hebben dan toch ook haar goede oogenblikken! "Die goede momenten worden ons ech ter onthouden. Wij zien altijd maar weer dczolfle geëxalteerde zenuwpa tiënte die haar stuur totaal kwijt is, en wij begrijpen daarom niet, wat 2 ev.-sstig-bedoeldc mannen in hemek- naam in zulk een vrouw kunni zien! Deze personen zijn al te onbt- iangrijk en dwaas om ons 2 uren lang bezig te houden. ..Mesjoggc, allemaal mesjogge!" was het oordeel van een heer, dien ik in de pauze sprak. Dit oordeel on derschrijf ik volkomen en het lijkt mij dan ook absoluut overbodig om hier verder over dit stuk, dat wij hier we! nooit meer tc zien zullen krijgen, inog langer uit te wijden. Wij zouden den schrijver te veel eer bewijzen, ails wij hein au sérieux namen. Alleen het spel van mevrouw Mien Vermeulen en do heeren Van Gaste ren en Chrispijn van den laatste vooral vergoedde eenieszins, wal w ij aan het stuk pïkort kwamen, maar zij konden den avond toch niet red den. Wij mogen Het Hofstad Tooneel deze vergissing niet al te zwaar aan rekenen. Het was de eerste keer, dal dit uitstekend gezelschap hier een on gelukkigen avond. B. SCHUIL. De heeren W. G. Donselaar en P. Schreuder. brievenbestellers, zullen op .16 December hun 25-jarig jubilé bij dc Posterije.n vieren. Het College van Notabelen der Ned. Herv. Gein. te Haarlem heeft de heeren S. Crommelin, H. Franken Jr. en A, J. li. Graaf van Lijnden, tot kerkvoogd herbenoemd. ..DOOR INSPANNING UITSPAN NING''. In dc dezer'dagen gehouden vergadering is het bestuur aldus samen gesteld A. J. Hoeben, voorzitter; P. Schruijer, secretaris, Alberöingk Thym- stiaai 15 J. Schihman, penningmees ter; C. Kroese Sr., re-commissarisD. Baas, 2e-commissar;s. Zaterdag 20 December wordt door de vereeniging opgevoerd„Plicht", 100- neelspel in 4 bedrijven. ALGEM. NEDERL. OPZICHTERS- EN TEEKENAARSBOND. Vrijdag avond hield de afdeeling Haarlem een druk bezochte vergadering.- Onder de ingekomen stukken was er een van de afd. Haarlem van den B. V. T. waarin om federatieve samenwerking wordt ver zocht. Besloten wordt om steun aan de Weensche noodlijdende kinderen te ver kenen, alsook om een subsidie van f 5 toe te staan aarf de Haarl. Volksuniver siteit. Hierna hield de heer Moerman, uit Amsterdam, een voordracht, met als onderwerp „Wat ons ontbreekt"; DIENSTWEIGERING. De mili- riensoldaat C. J. B. van het 10e Re giment Infanterie is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens iicb opzettelijk nalaten en uitdrukke lijk weigeren van de orders van d'en- gene, die boven hem is gestold. DIEFSTAL. De milicien-soldaat P. d. V. van bei 10ö: regiment infante rie is veroordeeld tot vier maanden militaire detentie wegens het verkoo- pen van klceding en tot zes weken ge vangenisstraf ter zake van diefstal. TENTOONSTELLING EN CONCRES IN 1920. Ia de Statencommissie inzake hel subsidie voor de in 1920 te Haarlem te houden tentoonstelling en congres op gebied van hei Kunst-Ambachtsonder- wijs gaf de voordracht, om aan -het Co mité van uitvoering van een te Haar lem in 1920 te houden tentoonstelling van werk, vervaardigd door leerlingen der kunstambachtsscholen in Nederland, met congres, een subsidie te verkenen van f 500.— in plaats van het gevraag de -ubsidie ten bedrage van ƒ1500. aanleiding lot enkele opmerkingen. Een lid merkte op, dat het hier geen plaatselijke zaak geldt, maar een van na tionaal belang, waarom er-reden zou zijn voor de Staten, het gevraagde subsidie van f 1500.— toe tc staan, in afwijking van de verordening, regelende het sub sidie van het vakonderwijs. Hiertegen over werd opgemerkt, dat dan ook de an dere provinciën hadden moeten worden aangezocht om 3ubsidie.< Verder werd opgemerkt, dat uit de stukken niets is op te maken, waarop dt uanvrage van genoemd subsidie be rm;. Andere ledeu merken hiertegen op, dat wij alleen hebben te vragen is de zaak van zulk een belang, dat het ge vraagd ïubsidie is te rechtvaardigen? Algemeen werd de wensch uitgespro ken, dat, wanneer door het niet toeken nen van het gevraagd bedrag tentoon stelling en congres in gevaar zouden komen. Gedeputeerde Staten vrijheid moeten hebben, het subsidie van f 300.te brengen op f 1500.Met bijvoeging van deze bepaling kan de commie ie zfeli met de voordracht ver-: GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: M. Serne, Po- peltngBtraat la, mandje met inhoud; M. T. Heezemans, O06terstraat 48, lantaarn; B. Nederkooin, Klarenbeek- straat 59, das; T. Hijgroen, Staten Bolwerk 6, muts; M. Glas, Molens teeg llrd., poismofje; A. Frena. Brouwer- straal 76, beitel; Th. Dekker, Reitzstr. 14. gewicht; J. Kwant, Reitzstraat lrd kaart Ned. Spoorwegen; M. Pietere, Essenstraat I2rd., ceintuur; P. v. Zeeuwen. Linschoterstraat 38. wiel ven een rijwiel; J. Lennings, Kolk straat 8, sp aarzegels; G. Killian, Wol straat. 17, handschoen; C. Lem, Gen. Cronjéslraat 146, schaar; Kneynsbcrg, RoWandstraat 34, sleuteltjes; J. Cos- see, Zijlstraat 83, broche; P. Wals, T. v. Berkhoutstraal. 44, hond; S. Kor ren, Oranjestraat 37, bril; G. W. Ter- mant, Schoterweg 148 .Schoten, hond, N. Huis, Hooimarkt 2, ring; A. v. d. Mey, Gen. de Ia Reystraat, spee'goed; J. Rooda. Leidschepiein 26, ceotime- ter; G. Trenay, Brouwerstraat 76, be;te!!; M. Roeland. Gen. de Wetaftr. 66, bontstuk van een mantel; M. van Mourik, Leidschep.ein 24, kinder handschoen; A. Goeöemans. Adriaan Loosjesstraat 12. kindertacchje; G. Beuzegem, Waldeck Pyrmont straat 28, schodierkaart E.S.M.; G. J. Eilders Amsterdamsche vaart 14, horloge; J. W. Souwer, Papen toren vest 14, snoei mes; D. Hees, Fronkestraat S, cein- tur; S, Spanjaard, Romolenstraat 37, handschoen; W. L. de Rooy, Een- d rac'htstraat 37, ketting; Politie Bu reau Smedestraat, handwagen; J. Ha rem, Nassauilaan 09, kinderbeursje me inhoud; J. van der Vliet, Waldeck Pyrmontstraat 49, heerenhandsohoen. Uit dB uiasttetan BLOEMENDAAL. Terug te bekomen bij: Michielsem, B!oemendaal6clicweg 1C8, Bloemen daal, een wollen das: Postkantoor Bloem endaal, oen rood gekleurde handschoen, gemerkt E.Storm; H. Stam, Saxenburger laan 4, Bloemen- daal, een Yale sleutel; C. Cassee, Bloe m endaal sch eweg 108, Bloemendaal, een zilveren vingerhoed; G. B. Hand- graaf, Pastoorstraat, 32, Santpoort, een glacé handschoen; Sweijan; Zo~ merzorgerlaan 46, Bloemendaal, een kinderrozenikrans; Knijpers, Eikc - laan l._ Aerdenhout, een schooltasch, waarin boeken en gouden horloge; Uiterwijk, Brouwerskolkje, Overveen. een kinder-cape; S. Zwïersen, Ro - landspad 11, Overveen, een porte monnaie met inib.; S. Hagedoorn, Tet- terodeweg, Overveen, een ring met sleutels; W. Plooien, Korte Zijlweg 21, Overveen, drie witte handdoeken; aan het bureau van politie te Over veen, een wit kinderbontje, een grijze dameshandschoen, een kinderhand- schoentje» een jongenspet, een grijze handschoen. SCHOTEN. Bij de bewoners der Soenda-, Billiton-, Atjehstraafc en meer andere straten circuleert een lijst met namen van hen die clectri- sche geleiding wenschen. Naar wij vernemen hebben roede velen getee- kend. Voorzien van deze handteekemngen zal de lijst worden aangeboden aan het gemeentebestuur van Haarlem met verzoen den eecinschen kabel verdö- tc doen dc->r;rekken. Noodwoningen In verband met de a.e. ingebruik te nemen nieuwe U. L. school aan de Overtonsuaat, die de voltooiing na dert, zal het gemeentebestuur worden verzocht, om de hulp6chool op het Pretoriaplein tot noodwoningen in te richten. Zes gezinnen kunnen hier een onderkomen vinden. SPAARNDAM. De volgende weak zal de aanbesteding plaats hebben van den nieuwen schoolbouw. Huldiging. Zondag werd de heer W. Kuyper, voorzitter van S.F.C. (Spaarndani- sche Voetbalclub) gehuldigd ter gele genheid van zijn a.s. huwelijk. Per rijtuig van zijn woning afgehaald met zijn bruid, werd naar het terrein gereden, alwaar het fanfarecorps „Crescendo" het bruidspaar met muziek ontving. Een der bestuursle den nam het woord en huldigde den voorzitter en bood hem,een geschenk aan, een beeld voorste'lend ecu voet baller en een tafeltje, terwijl de bruid bloemen kreeg met de linten van de ciub. De voorzittej' dankte blijkbaar aangedaan, waarna met de muziek een ommegang werd gemaakt op hot terrein. HEEMSTEDE.Door B. en W. is aan E. M. van Pel, planteoenwer- ker alhier, op zijn verzoek ais zooda nig eervol entslag verleend, zulks in verband met zijn benoeming tert agen: van poütie. GEMEENTERAAD. Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Heemstede op Woensdag 17 Decem ber 1919 des namiddags om half acht uur. PuDteu van behandeling: 1. Aanbieding van herzieningen van het Uitbreidingsplan. 2. Vaststelling herziening XII van het Uitbreidingsplan. 3. Voorat el tot het aangaan van eene kasgeldleening 1920. 4. Vas.stelling derde supp. begroo- ting 1919. 5. Onderhandsche verhuring van sportterreinen aan de Spanjaardslaan. 6. Voorstel tot het bouwen van twee noodwoningen. 7. Ingekomen 6tukken en mededee- Imgen. 8. Zitting met gesloten deuren. 9. Ontheffingen hoofdelijtem omslag dienst 1919 1920. BENNEBROEK - Woningen. Naar wij vernemen zullen aan de Kennemerbeekweg 25 arbeiderswonin gen gebouwd worden. Gepromoveerd. De lieer Jhr. J. Th. M. Smits van Oyen, bur gemeester dezer gemeente, promoveer de te Utrecht op Btellingen tot doctor in de rechtswetenschap. HAARLEMMERMEER. IJ s- b a a n. Het beatuur van de IJsclub te Hoofddorp is voornemens aan het Rijk vergunning te vragen om een groot stuk weiland, ter grootte van ongeveer twee hectaren, gelegen in' de onmiddellijke nabijheid van de oude ijsbaan, in de wintermaanden onder water te mogen zetten en van een walbeschoeling te doen voorzien, teneinde de liefhebbers van schaatsen rijden spoediger dan voorheen in de gelegenheid te stellen van de ijesporL te kunnen genieten. ONTVLUCHT. - Het is J. v. d. V. uit deze gemeente die geplaatst was in een Rijksopvoedingsgesticht, gehikt uit die inrichting te ontsnappen AUTO-ONGELUK. Op den Ring dijk nabij Sloten alhier werd een kind van B. d. B. door oen uit de richting Nieuwemeer komende auto aangere den. De inzittenden (officieren) stop- len onmiddellijk, haalden 't ventje onder de auto vandaan en brachtén 't direct naar een dokter te Sloten, 't Kind, dat vermoedelijk geeohrok- ken en verkeerd uitgeweken is, kwam waarschijnlijk te va IJ en mei 'i hoofd tegen een der spatborden. Gelukkig heeft het geen ernstig letsel beko men, wat wel als een wonder mag worden beschouwd. De chauffeur moet langzaam heb ben gereden en in deze geen schuld INBRAKEN "EN DIEFSTALLEN. Bij den landbouwer P. B. aan den Spieringerweg ia door middel vau inbraak een rijwiel ontvreemd. De dief had 't slot van de schuurdeur verbroken. Bij twee bewoners van Hoofddorp hebben de dieven ook een bezoek ge bracht en zich tevreden gesteld mat een paar zinken HALFWEG. Bij de Ned. Herv. Kerk is als kerkvoogd herkozen de heer L. J. Vallentgoed. :a den her :i-raad werd tot ouderling te: kozen de heer A. Vink en als nieu we leden, mei het oog op de uiifarei- Dam en A. Herfsi (respectievelijk als ouderling en diaken), beiden te Zwa nenburg; in plaats van den heer J; :ic voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd de heer L. J. Vallentgoed gekozen, die echter voor die functie heeft be- dankts VELSEN. Gemeenteraad. De heer J. van der Steen heeft we gens drukke bezigheden ontslag ge nomen als i'.id van den gemeenteraad. IJMULDEN. Een drama op zee. Men semt uit IJmuiden aan .10 Visseherij Crt.: Aan boorci van de sfcoomireiler Eri ca IJhL 384 heeft op zee een drama plaatsgehad. Het scheepsvolk heeft de netten gekapt, daar er mijnen In zaten. Er ontstond 'n geveoht imschen voïk en schipper, daar de laats.e de netten niet wilde laten kappen. Het volk heeft den schipper vasigebonden en de netten toch gekapt en zoo is men huistoe gevaren. Het Woalngvraagstut WON1NCEN VAN AARDE. Over woningen van aarde leest men in De Bouwwereld: Overal is gebrek aan woningen, ook in Engeland. De architect Clough Williams-EE is, 14 Q u een Anne's Gar te, Londen S.W., komt nu met een geheel nieuw denkbeeld, om dit ge brek te verhelpen. llij stelt voor, de maren der nieu we huizen te maken van „pisé de torre", dat is vastgeklampte uarde. Dit materiaal werd reeds in de oud ste tijden gebruikt. Plinius vermeldt „parietes formaceae", muren van ge stampte aarde, din de strengste kou de en de grootste hitte wederstonden. In Spanje vindt men nog de wacht torens van dit materiaal, die door Hannibal werden opgericht Ln Mexi co en in Arizcna bestaan dergelijke go bouwen, dit MQO jaar oud moeten zijn. Een huis vuu „pisé" wordt opgo- -i'ükken van gewone zuivere aarde, die men stampt lusschen houten schotten welke 30 A 45 centimeter van e.kander staan. Deze muren wol-den van buiten en van binnen gepleis terd. De heer Clough Willi ams-Lllis stond den verslaggever van een dag blad te woord, welk „interview" wij hier laten volgen. Hoe lang kun zulk een huis du- Eeuwen lang. Wanneer kan ipen het huig" be trekken? Als het in den zomer gebouwd wordt, zoodra het klaar is. Moet er een spouw in de muran genaakt worden? Neen. Moeten de schoorsteenen van l-aksteen gemaakt worden? Ja. Hoe iang moet de aarde ge- stampt worden? Tot die zoo hard is al® steen. Zal het houtwerk, in deze inu ren aangebracht, niet gaan rotten? Hiervoor beslat geen het min ste gevaar. Hoe belet men het optrekken van vocht in de muren? Door een laolearende laag. Kan men het bepleisteren op de gewone wijze doen? Ja. Moat men kozijnen gebruiken? Het is wel gewen scht, doch. niet bepaald noodig. Kan men alle soorten van aarde gebruiken? Neen, zuivere leem en zuiver zand zijn ongeschikt. Steenen mogen wel in aarde voorkomen, mits zij niet gxooter zijn dan een duiveu-oL Alle plantaardige deel en, die zouden kunnen rotten, moeten echter verwij derd worden. Moet men een bindmiddel ge bruiken? - Neen, zelfs goen water. Wat zullen de kosten der muren voor een huis met zes kamers zijn? Ongeveer 20 pond sterling, bui len de isolatie. Heeft u eon patent genomen? Neen, want de werkwijze is te -nvoudig om gepatenteerd te kunnen INGEZONDEN MEDBDEELINGEN 60 Cfe. per regel. fpliiÉÉiiii Met de komende dagen, dat is vast en gewis. Bereidt iedere huisvrouw een heerlijken disch. En al is dan het feestmaal overvloedig of klein. Een heerlijke pudding moet het slot er van zijn. Dus als ge bij DE GRUYTER Uw boodschappen doet (Want dat is Uw voordeel. Uw belang, dus dat moet!) Dan vraagt ge aan de juffrouw, die U helpt, vlug en blij. Een pond van onze allerbeste griesmeel er bij. Ge ontvangt dan, het zij hier uitdrukkelijk vermeld Een half pond extra voor hetzelfde geld. worden. Zij wardil in Frankrijk en Spanje ai,tijd nog toegepast Heeft men geoefend werkvolk noodig? e Noen, iedere timmerman kan de scholten maken en stellen, terwijl liet stampen der aarde een heel een voudig werk is. Hoe lang duurt het, om de mu ren voor een huis met zes kamera te maken? Ik heb dit te Newlantls mot twee man in één maand gedaan. Maar als men meer werkvolk neemt, kan hot wel in een week gebeuren. Tot zoover het interview. Nu men hier in Nederland geen houten huizen uil gaan bouwen, zou het cfe moeite waard zijn, dit Engelsche stelsel eens te beproeven. DUIHSCHE KOOPJES. Op 'n ver gadering te Winschoten. Men kon er den rook snijden. Voor al een der gasten trok er verwoed op los, blij als hij was meit z'n nieuw pijpje van slechts één Mark! Tot groote ergernis intueschen van hoteèier en overige gasten, omdat de pijp zoo verschrikkelijk rook! Alleen de eigenaar ervan scheen zulks niet te ruiken, tenminste hij kringelde den rook maar lustig omhoog. Plotselingde pijpvloog in brand. Aigemeane vroolijkheid. Ze was gemaakt van papier. DE ACTIE TEGEN DE DUURTE. Op het te Amsterdam gehouden con gres tegen de duurte, waarvan het initiatief uitging van het N. V. V. is aangenomen de door ons reeds ver melde resolutie, waarin op eemge re- georingmaatregelen wordt aangedron- Op een vergadering van besturen van bij het Nationaal Arbeiderssecre- tariaai aangesloten vereenigingenis besloten tot samenwerking met de N.V.V., in zake de actie tegen de duurte. De op het „congres tegen de duurte" voorgestelde resolutie werd eveneens met groote meerderheid aan genomen. Pars-överzlcül V.Z'll?. AAK' '~..i R1NE. De N. R. Crt. legt er nadruk op, dat liet Kamervotum geen enkele aamvlj» ring geeft omtrent een mogelijke op lossing van de crisis, daar de minister is gevallen door de samenwerking van een zeer heterogene meerderheid. De stemming geeft niet vee! leiding voor dc oplossing van de crisis, be toogt zij. Het kabinet dat voor de moeilijkheid dér oplossing geplaatst is, zal die op eigen overwegingen moeten trachten te vinden. De grond oorzaak van het ongeval, den heer Bijleveld overkomen. moet hierin worden- gezocht, dat bij zijn aantreden verzuimd is, na te gaan, of er tusschen .den nieuwen dignitaris en het kabi net homogemeïteit van dlewldbeeld en Het kabinet nam den heer Bijleveld in zijn midden op, zonder zich van zijn denkbeelden te vergewissen. Bo vendien was ten aanzien van de mari ne er geen regeeringsprogram. Daar om, gaat het blad voort., lijkt ons het allereerst noodige, dat het kabinet nu zelf het er onder zijn leden over eens wordt, wat ten opzichte.van de marine zal zijn het regeeringspro gram. Het marinevraagstuk moet ge bracht worden binnen de sfeer van een juist afgebakende regeermgspoli- tiek. Gebeurt dit, dan aldus conclu deert het blad is herhaling van de dwaasheid vermeden, die acht maan den geleden begaan is, toen er een nieuwe minister benoemd werd, welke ten aanzien van de gedachten, waar naar zijn beleid zou gevoerd worden, en die tot ultvbering zou brengen, was een vel wit papier, waarop om den anderen dag iets anders geschre ven kon worden. De Haagsche hoefijzercorrespondent van het Hbld. noemt den heer Bijle veld „een figuur" en verder „de eer ste (lie eigenlijk ten aanzien van de hervorming onzer marine volkomen gelijk gezind was mei de meerderheid der Kamer, links en rechts, de eerste die iets gróóts en nieuws aandurfde en deed, de eerste, die waar zijn tijd modevoelde". Hij geeft verder te kennen, dat de minister echter fouten en onhandig heden heeft begaan en dat zijn cardi- nale fout was, „dat hij te vroeg met zijn plannen is voor den dag ge komen en t e v r o e g die tot een be- gin van uitvoering heeft willen bren gen.". De overtuiging van den schrij ver is, dat, hoe men ook over de ma ter ieelkwestie moge denken, en welke ook de fouten van den heer Bijleveld mogen zijn geweest-, men te veel heeft gekeken naar die fouten en te w e i- nig naar den man. Als de Kamer dit laatste had ge daan zoo merkt hij op als ze niet door de boc-men zich had laten verhinderen om bet boscli te zien, dan zou ze beseft hebben dat ze daar een man vóór zich had, die aan haar eigen geest zoo na verwant was als nog nooit eenig Marine-minister vóór dezen. Die, als men hem nog een jaar respijt had willen geven, wel zeebee- nen zou hebben gekregen. Op 't departement en in het Parle ment. En waarin ze eindelijk eens iemand zou hebben gehad, waarmee ze, als met iemand uit haar eigen afeer, kon samenwerken. Maar wien de goden willen verder ven, dien elaan zo eerst met blind heid. Do Kaïuer heeft precies zoo ovc. over dezen minister*geoordeeld als ze '1 hem verweet te doen over lands zaken. En zoo is achter dezen eersten bur germinister van marine die „zoo dap per de Kamer insprong", het groene deurtje dichtgevallen. Als een scheiding tusschen de fbu- ten van den Minister En die van de Kamer. De Maasbode oordeelt dat bij alle verwarring die in 't. Kamerdebat heeft geheenscht, toch te ontwaren valt flinke meerderheid voor een marine- beleid dat positief, maar op beschei den wijze op verdediging is gebaseerd. Noch van liquidatie, noch van groot- schecpsche vlootpolitieflc is die meer derheid gediend. Ze wenscht in 't midden te koersen. Minister Bijleveld deed het reeds, doet ze opmerken maar maakte een ietwat onzekeren indruk. Dat hij den koens in hoofdzaak reeds goed zag, is geen geringe ver dienste geweest. En dat hij werkelijk effec.ieve be zuinigingen op touw zette begon hem reeds in breede kringen veel sym pathie te nezorgen. Men heeft hem niet genoeg tijd gegund, zijn fouten opgeblazen, en niet genoeg overwogen, hoe zwaar de taak van eiken Minister van Marine tegenwoordig wal ia. 'b Ministers koere was in hoofdzaak goed. Na den lieer Bijleveld moet een ander gevonden worden, die tien zelf den koere op andere wijze weet te houden. De Tijdi is de meaning toegedaan dat de minister is gevallen over zijn eigen onvoorzichtigheiden üe politiek. H. i. behoorde de door hem onderteékende bestelling van pantser- platen voor kruisers, die hij niet verlangde, tot een der oorzaken, welke hem het vertrouwen der meer derheid van de Kamer deden verspe len. Zij oordeelt dat het niet gemakke lijk zal zijn een man van be toeken is te vinóen, „die zich op het ongewisse parlementaire vaarwater zal wagen, waai Minister Bijleveld een zoo af schrikwekkend voorbeeld achterladt van een begaafd durver, die het ech ter door eigen onvoorzichtigheid en in het Parlement ongeschoolde han digheid heeft moeten afleggen tegen anti militairisme, nihilisme, en po litieke kuiperijen in bond met de ave- rechtsche tactiek zijmer naaste vrien den." Het Volk dat nagaat wat nu ge beuren kan, zet uiteen, dat het stre ven om de departementen van Oorlog en Marine te vereenigen rechts en link» instemming vindt. In de sa menvoeging van beide departementen ziet het „een begin van matiging der militairisüsahe begeerten". Dal. de regeering het beheer over de marine opdraagt aan Hugenholtz, dat zij de ontwapening op haar program zet schrijft het. kunnen wij niet verwachten. Beperking der wapening daarentegen is een eisch, die weer klank vindt bij de sterkste partij der rechterzijde. Als in dien zin de oj> lossing dezer krisis niet wordt ge zocht, verdient de rege'ering geen an deren naam d'an gangmaker der reac tie. De Nieuwe Crt. vindt in do geval len beslissing aanleiding om zich nog maals tegen een burger-minister van marine te verklaren. Kennis en prestige zullen zegt zij alleen te vinden zijn bij een man die onze marine kent, die weet wat ons land en onze koloniën aan mari- l emc verdediging noodig hebben. Wij hopen daarom, dat de regee- dit experiment niet een burgenninis- ter van marine zelve ook als zóó vol slagen mislukt zal beschouwen, dat onze marine niet nog eens aan een dergelijke proef mag worden bloot gesteld. Het Huisgezin zet uiteen, dat z.i. ile kruiserkwestio den lieer Bijle veld niet ten val heeft gebracht en ,slelJig niet de kruis erekwestie alleen. Zijn weifelende politiek heeft hem z.i. den doodsteek bezorgd. Aan liet gevallen votum, verklaart he' blad, heeft de regeering geen en- kei houvast. Zij /.al haar eigen weg hebben te gaan, in hoofdzaak een weg van af wachten in verband met den zich neg altijd niet duidelijk afteelcenenden in ternationalen toestand. De groote moeilijkheid zal, na de vergissing in de keus zijn, een man te vinden, die niet alleen het ondank- nare werk aanduft dien durf had mr. Bijleveld ook maar resoluut genoeg is om zich van den weg, dien hy zich afbakent, niet te laten af dringen- Sport en Wedstrijden GYMNASTIEK. NEDERL A NDS&H OYMNASTIEK- VERBOND. Verschenen is de .voorloopige ht" groottog van het N. G. V. voor 1920. Zij sluit in uitgaven en inkomsten met een bedrag van f 18850. Bij de in komsten is o.a. gerekend een subsidie f 6SC0 van het departement van On derwijs. De uitgaven geven voor het eeret sinds 1914 weer een post verte- genwoordigerd)uiten land aan. De turnkringen ontvangen, nu zij o' - cieel in Bondsverband zijn opgn: - men, voortaan 30 pet- der contrite - tie® van do vereenigingen. Het gewes; Noord-Holland ontvangt oen bedrag van f 200 ten behoeve der voorturn- lessen. KEN NEMER TURNKRING. De eerste gemeenschappelijke oefen avond voor turners van den K. T. K., welke Vrijdag in Beverwijk zou woi- den gehouden, kon tengevolge van de slechte opkomst niet doorgaan. CONCORDIA. Do algemeen® vergadering dei Iïaarlemsche G. V. „Concordia" fee- noemde tot lid der Technische Com missie den heer F. Janeen en tot r.fge- vaardigde voor het gewast Nco: -Hoi. land. den heer K. van Opijncn. Een voorstel tot instelling van een regie- men ommdosie werd verworpen; het bestuur zal de noodige wijzigin gen in het reglement aanbrengen. De vereeniging besloot in beginsel tot het aangaan van een contract met een maatschappij tot verzekering van ongevallen. De heer K. van Opijnen deelde mede, dat hij de vcigende maand als"secretaris zal aftreden, het geen voor „Concordia" een groot ver lies tieieekent. „SPARTA" VELSEN. De uitvoering ter gelegenheid van het 1(Ejarig beslaan der G. V. „Spar ta" te Velsen, wordt 27 December in „Concordia" gehouden. T. V. „IJMUIDEN". De T. V. „IJmuiden" besloot tot in stelling van „Rijkscursussen" a'.s ad- spiranter.-afdeelingen, zulks in navol ging van de Bevcrwijksche gymnas- lii ereeniging „Turnlust", welke reeds eerder tot .instelling daarvan was overgegaan. BILJARTEN BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. Wedstrijdprogramma. Klasse A. Dinsdag 16 Dec. Vriendenkring— VooHwaarts. Woensdag 17 Dec.: Kastanjeboom- jDoor Eendracht Sterk. Onder Ons- Willen is Kunnen. Klasse B. Dinsdag 16 Dec.: Willen ie Kunnen Onderling Genoegen. Door Een dracht Sterk—Kastanjeboom. Donderdag IS Dec.: Voorwaarts— Vriendenk ring. Klasse C. Vrijdag 19 Dec.: Door Eendracht 'SterkKrijtt crp Tijd. Onderling GenoegenKastanje* •boom. KASTANJEBOOM—VRIENDEN KRING. Vriendenkring toog met haar twee" de Sntal apelers naar Heemstede, maar moe6t het onderspR delven. Zie hier den uitslag: Kastanjeboom: 54 80 Vriendenkring:

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6