OM ONS HEEN HAARLEM'S DAGBLAD 33 919 - OE&aZ BLAÜ No. 2694 Prijsvragen. Kieswi brauhtof of dlttribuile litr bestaande Se perseen of liet ambt Uerlnj sscces van prijsvragen Een roman op bestelling Minister Postbnma bijna bekroond! In den vorigen winter heeft de Gr. (de oude, de ware Groene, wel ie ver staan) een prijs van duizend gulden geloofd voor plannen en vindingen technischen of organisatorischen aard, „die na afloop van dezen winter het meest zullen blijken te hebben bijgedragen om tegemoet te komen aan de behoefte van ons land gedurende het tijdvak i Sep tember 1918i Mei 1919 aan kracht warmte, of die de economische voi brenging of aanwending hiervan gedu rende gemeld tijdvak hebben bevor derd." De jury heeft' nu eenparig als haar meentng te kennen gegeven, dat de prijs moet worden toegekend aan Mr. Dr. W. F. J. Frowein, directeur der Rijkskolen- distribujie in Den Haag, omdat hij meer dan eenig ander Nederlander er toe heeft bijgedragen, tegemoet te komen aan d behoefte van ons land aan kracht e warm te gedurende het tijdvak i Sep; 1918—1 Mei igi9. Dit is zonder eenigen twijfel waar e ik zou niet gaarne tittel of jota willen afdoen aan de opmerking van de jury, „dal hij zich met evenveel bekwaamheid als toewijding aan de hem opgelegde taak heeft gegeven, zich daarvan met een zeer bevredigend resultaat heeft ge kweten en dat hij daarmee den dank van geheel Nederland heeft verdiend." Niet temin mag ik er, denk ik, wel op wij zen, dat hij door zijn ambt daartoe veel meer dan ieder ander in de gele genheid is geweest en dat dus feitelijk de bekroning meer in '1 bijzonder dat ambt had. moeten worden toegekend en dus aan dengene, die dat heeft inge steld, den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, destijds de heer Posthuma. Wie deze beschouwing als een grapje mocht willen opvatten, heeft daar volle vrijheid toe. Hij zal evenwel met mij begrijpen, dat de jury bij haar beslis sing niet door het groote aantal sollici tanten in verlegenheid kan zijn gebracht. Nergens in haar verslag lezen wij de gebruikelijke opgraaf van het cijfet der mededingers en van dc denkbeelden cn uitvindingen, die door hen ter tafel zijn gebracht, maar die dan voor de ver diensten van den heer Frowein hebben snoeten wijken. Toch is daarop bij het uitschrijven van de prijsvraag wel gere kend in de toelichting werd immers ge zegd „niet alleen de uitvinders van nieuwe brandstoffen of van ..liddelea ter besparing van brandstoffen of ter vergrooting van het nuttig effect hier van, komen in aanmerking. Het if zeer goed denkbaar, dat in de practijk de belangrijkste diensten aan ons volk wor den bewezen door een organisator, die aangeeft en lot praclischc tospassing weet te brengen om in ons land aanwe zige brandstoffen (b.v. steenkolen of turf) tot intensiever exploitatie te bren gen of door een bekwaam onderhande laar, die weet ts bereiken, dat ons in ruimer mate brandstoffen uit het buiten land worden toegezonden." Feitelijk had de prijsvraag dus eea dubbel doel het doen van uitvindingen ui' te lok ken het instellen (of voortzetten) van prac- tische distributie te beloonen. Nu de jury het tweede heeft bekroond, mogen wij wel aannemen, dat het eer ste en voornaamste doei, scheppen van nieuwe brandstof, niet is bereikt, wat ze ker jammer is voor Nederland en de overige menschheid. Had een natuur kundig genie steenen brandbaar weien te maken, dan zouden wij ons over de besmettelijke stakingszicktc in dc kolen mijnen minder bezorgd behoeven te ma ken, ja dan zou de voornaamste oorzaak van de algemeene duurte, gebrek aan brandstof, zijn weggenomen. Maar vóór dat dit genie zich kan zetten tot het be- studeeren van een zóó moeilijk vraag stuk, zou er een grooier som op tafel moeten liggen dan duizend gulden. In 't algemeen zijn de beloontugen, die aan Nederlandsche pi ijs vragen wor-i den verbonden, te klein. Dii is geen ver wijt, maar een feit niettemin onze par ticuliere ondernemingen, dag- en week bladen, kunnen geen prijzen van heele of halve tonnen gouds uitloven, zooals dat in Engeland en Amerika gebeurt.- Bovcndicn mag wel eens gevraagd wor den, of in onzen tijd prijsvragen hun tijd niet gehad hebben en of de talenten, die men daarmee tracht op te graven, ook zonder deze niet uit den grond zou den weten te komen. Wijlen dc heer Scholten, de onge kroonde koning van Groningen, heeft een bureau voor uitvindingen gesticht, waarbij ieder, die ie.s goeds meent :e hebben ontdekt of vervaardigd, zich kan aanmelden onder de meest volstrekte waarborgen van goede touw en nauw keurig onderzoek. De gedachte is voor treffelijk, het resultaat tot nu toe be perkt. Pogingen worden genoeg gedaan, maar zij leiden tot weinig. Hoeveel u meer moet dat blijken bij het uitschrij- van van prijsvragen, waarbij geprobeerd wordt in een bepaald aangegeven njd- stip, bijvoorbeeld tusschen 1 Januari en 30 Juni 1920, een talent aan het daglicht te brengen. Persoonlijk heb ik weet van prijsvra gen voor korte novellen of gedichten over een bepaald onderwerp, waarbij men dankbaar was, dat althans eer twee redelijke inzendingen met een prijs konden tyorden bekroond, omdat niets onpldzieriger is dan prijzen niet uit keereu. Moeilijker nog wordt net stichtingen, die door den erflater ge noodzaakt zijn tot het uitschrijven prijsvragen, waarvoor allengs dc belang stelling vermindert of de prijs onvol doende wordt. En hebben andeie prijs vragen wel altijd groot succes? De Ne derlandsche Jaarbeurs te Utrecht bij voorbeeld heeft daar niet veel vreugde aan beleefd zij heeft op die manier reclamebiljetten uitgegeven, die puzzles leken of, op zijn best, om hun compositie niet geroemd konden worden. Het is er. dunkt mij, zoo mee ge ste il. De bekwaamsten in een vak zijn ietwat schuw voor prijsvragen Het ontbreekt hum aan tijd en het financieele voordeel is voor hen geen prikkel. Doem zij mee zonder succes, dan loopt hun reputatie gevaar en is in dk geival hum ijdellteid ge kwetst; daardoor is de deelneming aan prijsvragen beperkt tot jongelui, beginners, die uit don aard van de zaak onvrijp werk op de ongelukkige jury loslaten. Zelfs behoeven deze deelnemers nog niet eens vakbeoefe naars te wezen. Ieder die wel eens in een jury zat. weet hoe ontzaglijk veel dilettantisme zich aan het voor beschreven probleem waagde cm hoe bitter weinig koren er ten dot te te vinden was in een ontzaglijke massa kaf. Iedereen, letterlijk iedereen, die iets heeft gevonden of voortgebracht, waarvan hij meent, dat het voor zijn medemenschon van belting kan we zen, kan adressen genoeg vinden, waar inen het risico van hem over neemt an het waagt, de nieuwigheid in de wereld te zenden. Daarvoor zorgt immers de cpincurrenlie meer dan vo&dloende. Prijsvragen lokken daarom zelden verdienstelijk werk uit, omdat het schoppen niet op commando kan geschieden Schil ders, schrijvers, dichters, teekenaars zotten zich immers niet aan "t werk, met de bedoeling, om binnen zes weken of drie maanden ie's.buiten gewoons voort te brengen: zij werken en naderhand blijkt, wat van hun werk voortreffelijk is 'en wat niet Men kan de fout in het denkbeeld van prijsvragen aldus omschrijven kunst kam niet besteld worden voor levering op termijn, zooals een paar schoen cm of een nieuw pak klearen. Als iemand de kunst bevorderen wil, kan hij oen beteren weg inslaan en een fonds stichten, waaruit ieder jaar een prijs wordt toe-gekend aan het beste werk, dat op een heipaald gebied verschijnt. Dat gebeurt bijr voorbeeld in Frankrijk met den Prix Goncourt, dein Prix de 1'Académie frantjaiso, en andere instellingen. Zij roepen niet talentvol werk op. maar het verschijnt en zij bekronen het. Zoo moet het zijn. En die waarheid ordt niet verminderd door het schijnbaar succes van sommige prijsvragen. Mascagni's Cavalleria Rusticana is het resultaat van een prijsvraag door den Itaüiaanechen muziekuitgever Ricordi meen ik, uit geschreven. Zonder twijfel is het een groot succes geweest, maar de Ca~ alleria Rusücana vertoont nu al teek en en van ouderdom en zal over 25 jaar in heit geheel niet meer ge speeld warden. Merkwaardiger nog. na dit eerste werk heeft Mascagni nooit meer iets geschreven, dat het, verder heeft gebracht dan een uiterst kortstondig succes. Noch ,,1'Amico Fritz", een muzikaal-dxamulisehe be- erking van Erckmann-Chalrian's bekende novelle, noch eest van fcijn volgende composities heeft repertoire gehouden. Ricordi heeft dus ten slotte met zijn prijsvraag slechts een bescheiden talent ontdekt. Meer niet. Zelfs is de vraag, of wanneer Mas cagni zijn werk niet op bestelling ge leverd, maar gewacht had tot zijn ta- iQixt rijper en breeder werd, zijn suc ces niet groot er en blijvender z<ou zijn geweest. Prijsvragen kunnen zelfs kwaad stichten. Er staat er nu wéér een op de plank, een verlokkelijke, met een prijs van drieduizend gulden. Wie lust heeft een roman te schrijven over Nederland tijdens den oorlog, vol handeling en geschikt voor feuil leton, moet vóór 1 Januari, het kart begrip van zijn verhaal bij het week blad, dat de prijsvraag uitschrijft, iinleveren. Men kan zeggen, dot de- za redactie geen doekjes windt om haar bestelling van litteratuur op commando en ius goede koopvrouw vooraf cjt staaltje van de waai' wensebt te zien, zooals eeai daiue er een meeneemt van de japon, die zij besteld, heeft Als do bekroonde heer Frowein ge voel voor humor heeft, zal het hem niet ontgaan dat de jury in een paar dozijn regels al de criiiek. die op hei beleid van het Kodibu is uitge oefend, voor waardeloos verklaart. Misschien denkt hij dan nog even verder, misschien komt liet bij hem op dal de wélmeenende Groene, was haar toevallig dat denkbeeld door den geest geschoten, een prijs vraag had kunnen uitschrijven over het uil vindon van nieuwe voedings middelen, het vinden van buiten Lond- sche markten waar die te halen wa ren en liet. distnbueeren van de oe- schikbare voorraden. Was dit go beurd, waren dom de ontdekkingen achterwege gebleven, nieuwe vind plaatsen niet aangebracht, don zou ten slotte de distributie bekroond zijn geworden eai Minister Posthuma van de jury den dank van Nederland en de duizend gulden van do Groent- hebben ontvangen! J. C. P. Stadsnieuws FEESTAVOND DER HAARLEM- SCHE REDDINGSBRIGADE. Het wos in een met planten cm aparregroem versierde zaal van het café Brinkmann, dat de leden der Haarlemsche Reddingsbrigade Za terdagavond bijeen kwamen, hiertoe door liet bestuur uitgenoodigd. In do laatste vergadering hod -Ie heer A. J. Meijerink voorgesteld eens een gezdlligen avond te organiseeren, een commissie hiervoor was dra ge formeerd. Dij commissie heeft zich op waar dige wijze van haar taak gekweten, en het wos geen makkelijke taal;, net feest zou immers plaats moeten heb ben, geheel buiten bezwaar van de kas der vereeniging Hieraan herinnerde ook de heer Meijerink, die den heer W. Waal. wijn, den voorzitter der feestcommis sie voor zijn openingswoord be dankte. Vervolgens werd het kernachtige „Brigade-lied" door het talrijke ge zelschap met volle borst ingezet. Verschillende zangnummers 'U solo's voor viool werdnn teat beste gelgeven, Behalve eemige voordrach ten, waarbij zich vooral de heeren G. Luytingh en J. A. Boon verdienstelijk maakten, werd een toepasselijk één- actertje, getiteld: „Een verzuim", zeer tot iedere genoegen opgevoerd. Voor met dansen ward begonnen bracht een aardig wassenbeeldenspel nog meer variatie. Langen tijd bleef nog de Reddings brigade in een hoogst genoeglijk sa menzijn bijeen, menig dansje werd nog gemaakt. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN "T ALGEMEEN Bij de Maandagavond onder voor zitterschap van den heer J. C. Tade- ma gdhoüdem Departement,tavergade- ring der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", werden de drie perio diek altredende leden in het bestuur der Nuts-<Spaarbank, te weten de heerem J A. Fontein, J. de Brouk Ia. en C. H. Holst bij acclamatie berko zen Punt 2 der agenda; een voorstel van het bc-stuur tot een wijzming ->it het huishoudelijk reglement kon niet in behandeling komen, omdat daar toe niet voldoende leden aanwezig waren Hierna word de vergadering cor gesloten verklaard. WONINCEN VOOR HET SPOOR WEGPERSONEEL. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen is overleg gepleegd niet het Departement van Oorlog, voor de noo- dige samenwerking, voor zoover betreft de spoorwegambtenaren met de militai ren voor het gemeenschappelijk bouwen van middenstandswoningen in de ge meenten Alkmaar, Amersfoort, Amster dam, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, Deift, Gouda, 's-Gravenhage, Gronin gen, Haarlem, 's-Hertogeabosch, Leeu warden, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Roermond, Tilburg, Utrecht, Venlo, Vlissingen en Zutphen. In verband daarmede heef', de Minis- 'ter van Oorlog de garnizoensconiman danten in dc genoemde steden verzocht hunne bemiddeling te wülen verleenen, wanneer in het betrokken garnizoen van de zijde der spoorwegambtenaren daar toe aanzoek wordt gedaam Volgens het betrokken Koninklijk be sluit kan voor den bouw van midden standswoningen een bijdrage ui', 's Rijks kas worden verleend tot ten hoogve bet drievoud van he< bedrag, dat voor het zelfde doel uit de gemeentekas wordt be schikbaar gesteld. De bijdragen van het rijk en de ge meente tezamen voor een bepaald bouw plan mogen niet meer bedragen dan het verschil tusschen de werkelijke bouw kosten en anderhalf maal het bedrag van de kosten, die de uitvoering van hetzelf de bouwplan in het jaar 1914 zou heb ben gevorderd. In de voorwaarden voor een bijdrage uit 's rijks kas staat onder meer, dat dc woningen voor ten minste 15 jaren voor verhuring bestemd moeten blijven, dat de woningen slechts mogen worden ver huurd alleen aan hen, die op grond van hun inkomen als huurders van die wo ningen in aanmerking komen, terwijl nog andere voorwaarden betrekking hebbeo op de goedkeuring van het bou plan. de regeling van de huurprijzen en andere financieele aangelegenheden. Een hunrgrens is nog nie. vas'.ge- steld, docb zal vermoedelijk voor de grootste steden f 700—f 800 per jaar te- dragen. De spoorwegambtenaren kur.nen zien in de gemeenten, welke daarvoor in aanmerking komen, rechtstreeks met de garnizoenscommandanten in verbinding stellen om met wonin gbelioevendc mili tairen tot samenwerking te komen. LEERMIDDELEN. Door den wethouder van onderwijs Ls aan de schoolvergaderingen advies ge vraagd omtrent het aanschaffen van schoolbehocfien. Gelijk bekend is et- vroeger zulk een centralisatie ge weeft, maar Ls "deze later weder af geschaft. MERCURIUS. De Nat, Bond van Handels en Kantoorbedienden „Mei® curius" houdt te Haarlem zijn bui tengewone Bondsvergadering op Vrij dag 26 December en Zaterdag 27 De cember. DOOR INSPANNING UITSPAN NING. Zaterdagavond was aJs ge woonlijk de schouwburg aaini den Jansweg weer geheel bezet met een belangstoiend publiek, daar een uit voering gegeven werd door de Kon. Erkende Tooneelvereeniging „Door inspanning Uitspanning". Gegeven werd het tooneelspel in 4 bedrijven van Richard SkowTonnek „Plicht''. Het spel doet ons kennis maken met een hou t.vestersf ami lie in Oost-Pruiseer. De houtvester, goed weergegeven door den heer Baas, ver waarloost zijat beide kinderen, Wil helm en Marie, om toch vooral van zijn zoon Anton eeat fliirJk militair t,e maken. De studie eisciit echter meer geld daai waarover hij beschikt en hij neemt een bedrog uit de Staatskas, met de bedoeling dat er weer spoe dig in te storten. Dit wordt ontdekt en de verliefde zoon Art toon acht het zijn plicht, ongeacht wie het feit bo- drevên iieett, dit bekend te maken. Mej. Busquet gaf een mooie ver tolking van de dochter Marie, en de heer Schruyer mocht er wee en ais de zoon Wilhelm eveneens als de houtvester. De pauzes werden opgeluisterd door de muziek van den heer F. Dek ker, terwijl eeji bal de aanwezigen nog langen tijd bezig hield onder lei ding van de lieeren Machielae en Van Aken. Arr. Rechtbank UITSPRAKEN. T. B., werkman te Haarlemmer meer, diefstal, geldboete van f 15 snbs. 5 dagen hechtenis G. M. v. 1I„ te Haarfemmermeer, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. J. H. K. te Aalsmeer, diefstal, voorw gevangenisstraf van 1 mound met een proeftijd van 2 jaar. J. v.d. M metselaar te Leimuiden diefstal, geldboete van f 10, subs. 5 dagen hechtenis. 1. F. A. H rijkswerkman, te Ain sterdam, 2. L. M., rijkswerkman te Amsterdam, diefstal, ieder 1 maand gevangenisstraf. S. L. en J. L„ beiden werkman te Zaandam, dSefstall, ieder voorw. ge vangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. H. K„ fl'os werkman, te Zaandam, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. J. V„ fabrieksarbeider te Zaandijk, diefsta/1 van vee uit de weide, 6 maan den gevangenisstraf. J, S„ eigenaar schipper, te Zwart sluis, verduistering, voorw. gevange nisstraf van 1 maand met een proef tijd van 2 jaar. I. C. B. smid. 2. W. R.. fabrieks arbeider, 3. A. V„ fabrieksarbeider 4. P. B.. fabrieksarbeider, 5. D. R„ fabrieksarbeider, 6. J. P., tuinknecht, Feuilleton De Amarant Club Naar het E tfg elsch van J. S. FLETCHER. Mijn vrouw zal er voor zorgeAi, meneer, antwoordde Hosklos. Laat haar maar begaan. En Lk heb paddestoelen. Gekweekt, natuurlijk, maar toch Prachtig, uitstekendOngetwij feld kunnen wij ook salade maken. Wij zullen zien wat je in je tuin hebt, zei de vreemdeling. Gegeven de henoodigde ingrediënten, zat ik zelf de sla maken En ik h>i> prachtige ham, twee dagen geleden gekookt en nog niet 'aangebroken, voegde Hoskins er bij, en een versch kaasje. En wat wijn betreft Dc vreemdeling knikte. Ik herinner mij dat ik uitmun tenden wijn kreeg, toen ik hier ont beet. mompelde hij. - Uitmuntend; Ik heb wijn in mijn kelder, ver volgde Hoskins, den vreemdeling scherp aanziende, dien ik vijf jaar geleden in dc veiling van den hertog heb gekocht. Lord Furzebtisites drinkt dieri altijd als hij hier komt. Mis schien wilt u mijn voorraad eens zien, meneer? Een goed idee, antwoordde de vreemdeling. Wij zulien den kelder een betzook brengen. Dan een mooie rustige kamer, waaitim wij kunnen eten de gelagkamer is eon beetje te leeg in dezen tijd van het jaar. Ik eet niet graag in een groote, 1 ee ga kamer. Laat het maar aan mij over, men oor, antwoordde Hoskins. Ik zal nu ordara geven voor de kip en de kamer en dan wilt u misschien even met mij mee gaan naar den kelder? De vreemdeling stemde toe, dronk zijn glas leeg, stak eon sigaar op en liep don tui u in. Daar inspecteerde hij met een kennersoog de verschil lende gewassen, die voor het maken van sla noodig waren; mompelde woorden van voldoening bij het aan schouwen van doperwten on nieuwe aardappelen; hij was tevreden ale een man die verzekerd is van een goed maal en volgde dan herbergier toen deze hem kwam halon voor liet be zoek aan den wijnkelder. Ook in die koelie en geheimzinnige bergplaats ontpopte hij zich als een kenner; Hoskins vorliet eenigen tijd later den kelder, zorgvuldig en met '11 zekeren eerbied cenige fiesschen dragende. In zijn eigen huiskamer maakte hij te gen zijn vrouw de opmerking dat hij zijn klant nooit gezien had, maar dat hij wel wat goeds beloofde, daar hij er niet tegenop zag, wijn te be stellen van tien en twaalf gulden per flesch. Zoo, en wie zou die dame zijn, die hemt zal helpen drinken? vroeg zijn vrouw. Het lijkt wel earn ge heime ontmoeting tusschen verlief den, Hoskins, tenminste in mijn opi nie. Daar hebben wij niets mee te ntaken, vrouw, of het geheim of pu bliek is, antwoordde de herbergier. Zoo lang er eetra flinke rekening komt en goed geld om die te betalen, kan liet mij niet schelen, wat er ach ter zit, of wie de dame is. Toch was llciökiiig wel een beetje nieuwsgierig naar de aankomst van de verwachte gast en toen het afge sproken tijdstip naderde, eioind hij op zijn drguipel, zijn beste jas aan en een schoon servet over zijn arm, want hij had zichzelf voor deze ge legenheid tot kellner benoemd, de dame gauw zou komen kon Hos kins wel aam den vreemdeling mer ken, die na zijn tijd doorgebracht, te hebben in den tuin, nu langs een der smalle zijwegen heen en weer dren telde Zoo. dus zij komt uit de richting van Ash minster? petir.sde Hoskins. Tien mijl ver en een open weg. En hij kwam van den anderen kant Daar is toch wel iets geheimzinnigs in deze zaak en misschieo jg het een geheime ontmoeting cn mis schien Ha Hol Hoskins plotselinge uitroep werd veroorzaakt door de verschijning van een auto, die om een hoek van den smallem weg waarop de vreemdeling liep, in het, gezicht kwam en bij hem gekomen, stilhield. Hij nam zijn hoed af en boog, boog zijn dikke figuur bijna dubbel terwijl hij naar de auto toeliep en een lange, elegante dame hielp uitstappen, die dadelijk een le vendig gesprek met hem begon. Daarna draaide de auto en verdween in dezelfde richting vanwaar zij ge komen was; de vreemdeling en de dame liepen buigzaam naar de deur van de herberg. Twee minuten later ging Hoskins naar de keuken en knipoogde tegen zijn vrouw. Marie! fluisterde hij. Ik-weet wie de dame is? Het is de zuster van Lord Hartsdale mevrouw Tres- stngham. Je weet wel, zij was vroeger juffrouw Hiida en trouwde met den konel. Maar - wie is nu die lieer? HOOFDSTUK II. Geheime orders. De dame, die door den gehcimzin- nigen heer geholpen was met het uitstappen, wendde zich. dadelijk na dat haar chauffeur zijn bevelen ge kregen hm! cn weggereden was. tot haar met-- r. I vroeg vol sparring en nieuwsgierigheid: 7. R. V.fabrieksarbeider, allen wo nende te Uitgeest, openlijk geweld, uos. 1, 2 etu li iedei voorw. gevange nisstraf van 1 maand met een proef tijd van 2 Jaar; nos. 4, 5, 6 en 7 vrij gesproken. 6. K., visscher, te Vol end am, we- derspannigheid, 10 dagen gevange nisstraf. F. J. S„ reiziger te Krommenie, ge!«ibodte van f 10 6tibs» 10 dagen hechtenis J. S„ Ïob werkman, te Haarlem, diefstal, S maanden gevangenisstra.'. Th. C. A„ loopjongen te Haarlem, diefstal, voorw. gevangenisstraf van 2 maanden mot een proeftijd van 2 jaar. E. G., barbier te Haarlem, vnjge sproken L. K„ zwervend, diefstal, 3 maari den gevangenisstraf. W. de V,, te Amsterdam, diefstal, 1 3 maanden gevangenisstraf. J. C te Haarlem en A. E. de R. te Haarlem, vrijgesproken. A. E. de R.koopman te Haarlem, vonnis kantonrechter bevestigd. A. J werkman te Haarlem, voji nis kantonrechter bevestigd. 1. A. A. C. v. II., dienstbode to Amsterdam. 2. W. S„ dienstbode, te Rotterd. diefstal, no. 1 een maand ge vangenisstraf, no. 2 geldboete van f 10 suhs. 14 dagen tuchtschool. J. A. N., te Haarlem, vonnis kan tonrechter bevestigd. K Z., zeeman te Veiseroord, geld boöte van 10 subs. 10 dagen hech tenis. D. A„ smid te Wormerveer, ver- stekvonnis bekrachtigd C. K-, groen ten handel aar te Haar lem, vermis kantonrechter bevestigd. G. v. D., werkman te Haarlem, vonnis kantonrechter bevestigd. J. Z„ visscher ite Kampen, en A. Z. visscher te Kaïnpen, beiden vrijge sproken. AHe» overtredingen Distributiewet E. T„ öllaalhoudster te Zaandam, ontslagen van rechtsvervolging. L. v. N. los werkman, te Haar- lem, verstek vonnis bekrachtigd P. J. v. G.. koopman te Haarlem, verstekvomnis bekrachtigd. D. V.. Bchipper 1e Haarlem, verstek vonnis bekrachiigd. W. F. v, V.koopman te Amster dam, verstekvonnia bekrachtigd N. T. G., landbouwer te Haarlem mermeer, geldboete van f 15 subs. 5 dagen heebtems. M. A. N.. te Haarlemmermeer, bi! verstek, vonnis kantonrechter Haar lemmermeer, bevestigd. A. R., landbouwer, te Haarlemmer meer, vrijgesproken. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij W. de Man, Wouwermansrr.et 5 rood een pel: P. Wijkhuizen, Koningstraat 49, een handschoen: M. Janseri, L Molen straat 12 a, rape; M. Rozenkrans, Fredikspark 6, een boekeotaschP. Smit-, Ruychaverslraat 1 zw. een das; J. Groenend aal, Bannesieeg 10 G.. een motorhandschoen'; P. v. d. Pot, Slacht huisstraat 8, een portemonnaie D. Egginlc, Fr. Halsstraat 6, een arm band; M. Joosten, Dubbelebuurt 48, een lorgnel; D. J. Donker, Wald. Pyrmontstiaat IC, een hoed; J. Tok ken. L. Molenstraat 40, een halssnoer; J. v. Leeuwen. Kenaustraat 10. een parapluiflknop; J. Haitemmk, Kool- steeg 6 rood, een portemonnaie; J. v. Dam, Gen. de la Reysiraat 44, een portemonnaie; H. va Oldenmarb, Kor te Wijngaardstraat 12. een muts; C. v. d- Steeg. Gen. Jouberts'.raat 56, taschje, M v. Bilderbeek, Beren- steijnstraat 30, scheermesjes; P. Punt, Wouwermansstraat 50, dameszak. D. Weitbroek de Keystraa7, parapluie, J. W. Busé, Groote Houtstraat 168, een portemonnaie, M. v. d. Heuvel, Morinnesleeg 17 rood, een gloeikous je; V. Smelter, Kamperlaan 12, een portemonnaie. G. A. Timmer, Wa genweg 62, een tasch. Snort en Wedstrijden VOETBAL. MIXED FOLLIES—ROTTER- DAMSCH ELFTAL. Naar he: ,,M. O. Bid" verneemt zullen de Mixed Follies op Nieuw jaaredag tegen het Rotterdamsch elf tal uitkomen. Voor de M. F. komen waarschijnlijk de volgende spelers uit: Doel; De Ruiter Zylker (Bs-Quick). Achter; Denis (H. B. S.en Bosschart (Quick). Midden- Maas (Haarlem); Takelen- burg (Haarlem) en Van Lingen (Be- Quick). Voor: Sigmond (iH. F. G.); J. Bul der (Be Quick); Houtkoaper (Haar lem); Rodermond (Be-Quick) en Oscar Rappard (H. B. S.) BILJARTEN. BILJARTBOND HAARLEM EN OM STREKEN. WEDSTRIJ D-PROGRAMMA. Klasse A. Dinsdag 23 December: Krijt op Tijd Kastanj obo om. B. C. Hoarienv—Vriendenkring. Oito! Hoo kom je er toe om hier op deze plek een afspraak ie maken? Ik had er goede redenen voor, geloof mij; antwoordde de heer. Ten eerste w ist ik dal je bij je broer logeerde, bij Lord Hartsdale op zijn buitenplaats en ik meen dat die on geveer vijftien kilometer van' deze herberg af ligt, dus betrekkelijk dicht hij. Ten tweede herinnerde Lk mij het bestaan van deze herberg, omdat ik hier een paar jaar geleden eens ontbeten heb. I11 de derde plaats wist ik dat wij ln d- zen tijd van 'i jaar liier niet gestoord of bespied zouden worden. We zul en hier veilig zijn. Dus vroeg ik je mij liter te ontmoe ten ei liier zijn we. Nu inviteer >k je om hier stunen met mij de lunch te gebruiken. Brood «1 kaas, veronderstel ik, merkte de dame op. terwijl zij de herberg binnen gingen. Er zal brood zijn en kaas. En ook nog maar we moeten den tijd niet vooruit '100pen. Infusschen Hij bracht haar in de rustige en comfortabel ingerichte kamer die hij zelf had uitgezocht en maakte eea veelbsteekeneiid gebaar in de richting van een tafel, v rooi ijk gedekt niet helder wit linnen, kristal én zilver. Zijn gezellin lachte. Natuurlijk, zeide ze. Je 1 i alles doorzocht wat. er hier in voor raad waa. Ik had kunnen/ weten dat, Onderling Gonoeger.Willen la Kunnen. K I u 8 8 c B. Dinsdag 2d December; Kastanje boomKrijt op Tijd Vriendenkring—B. c. Haarlem. Onder OnsWillen is Kunneix ONDERLING GENOEGEN—KAS TANJEBOOM. In café Slot, Kleine Houtstraat, werd in klasse C gespeeld tusscha» „Onderling Genoegen" en „Kastan jeboom". „Kastanjeboom" bracht het tot 225, tegen 295 voor „Onderling Genoe gen". WEDSTRIJD VAN 500 CARAM BOLES. In café Casino, te Schoten, is een aardige strijd gestreden van 5Gu ca- ramboles door de heeren Weber ca Van VJiet, beiden üd van „Onder Ons". De heer Van Vliet maakte in dezad wedstrijd o.rn. series van 58, 24, 23 cn meer van dubbele cijfers. Ook e- ber speelde niet onvei toste; an ViLei. had na de pauze de leiumg 11 wist die te behouden. Hij won de partij: 500443, met een movent* van 4. SCHAKEN. Donderdagavond speelde Je Haai* lemsche Schaak vereeniging (met wit) te Amsterdam, tegen de schaakclub „Parkwijk", met den volgenden uit» slag: Haarlemsche Schaak vereeniging: 1. S. Groen, 0 2. A. A. J. Ridderkof 1 fü 3. A. D. Struinphler 1/2 4 J. M. v. d. Wal I 5 A ,c. Strumphler 1 6. A. P. Timmer 0 7. F. Lod. Heil 1 8. D. J. Groen 1 9. H. Th. Führhop J 10. J. v. d. Veen 1 11. H. Colerus 1/2 12. G. Fleumer 0 13. Kè Pluim Mentz 0 14. chr. Costeru6 0 15. J. J. v. Bork 0 16. B. Iloltorf 1 17. A. Biezeveld 1 18. Dr J. v. Konijnenburg 0 Totaal e 1/2 Schaakclub „Parkwijk": 1. M. Garschagen 1 2. J. L. Onnond 1/2 3. Dr. Boom 1/8 4. Dr. Hermann 0 5. Ed. Gerdes 0 6. Terwogt 1 7. Deijll 0 8. Wit&en 0 9. Boekeu 0 10- Koreman 0 11. Vreedenberg 1/2 12 Mr. Everwijm Lange 1 13. Bangert 1 li Mr. E. v d. Minne 1 15. A. G. Boissevain 1 16. Mr. Kalff 0 17. Bothoven 18. Freese 0 1 Totaal 8 1/2 Zoodat de Haariemsche Schaakver» éêniging won. BlnnenlasS BEGIN VAN EEN KAZERNE» BRAND. Naar men aan Het Vad. meldt, is er in het begin van de afge» loopen week een begin van brand on!*- dekt op den hooizolder van de A'.exan. derkazerne te Den Haag. Gelukkig kon het vuur aanstonds worden ge» bliischt. Sedert is een proef genomen met het aanwezige bluschmateriaal, waarvan zoo ongeveer niets bleek te deugen. Dat aan kwaadwilligheid «ordt ge dacht, blijkt w-el hieruit, zegt hel blad, dat de wachten zijn uitgebreid en opdracht hebben ontvangen, per sonen, die zich op het dak bevinden, zonder sommatie neer te schieten. Ook zijn de controle -uurwerken weer in werking gesteld. INDISCH WEERBAARHEIDSCON GRES. De V or een. One Leger zal den oud-opperbevelhebber genieraat Snijders afvaardigen naai- het lutd- dieai Mei 1920 te Bandoeng be houden Indisdh Weerbaarheidscongre& EEN MIDDENSTANDSWEEKBLAD Op liet laatste Middeneiandscongrce is besloten het orgaan van den Bond te reorganiseeren tot een populair Middenstandsweekblad. Met 1 Janu ari zal het biad in zijn nieuwen vorm verschijnen. Als hoofdredacteur zal optreden de heer A. Ingenool Jr wat Otto von Hoon ook nog verder vond in een afgelegen dorp, hij ze ker eten eai drinken zou vinden, lk ruik iets buitengewoon lekkers En Lit zie fleaschen met lange halzen! Von Roon lachte ook en viel zon der plichtplegingen in een stoel neer, wat wees op een gemoedelijke intimiteit met zijne gast. Hij legde de toppeo van zijn vingers tegen el kaar en keek over zijn handen heen met een onderzoekenden en teg- l: bewoiiderenden blik naar haar. Zooals zij daar stond, rechtop, be zig de losse autoejaal vac.: hear hoed af te nemen, zag Hiida Treo- singham er als een buitengewoon aantrekkelijke vrouw uit. Lang, ele gant en slank, was zij een vrouw, die er zoowel te voet als te paard knap uit zjet. Wat heel wat r.egg<-« wil. Haar bruine haar, dat zij ir. cn groote wrong achter op haar goed gevormde hoofd droeg, had-een gon- d«n glans; ook haar bruine óogen hadden dien glans, haar volle roode mond bedekte volmaakte tanden; in haar ronde kin had zij eon kuiltje' on liaar wangen hadden ean gezon de kleur, op dat oogenblik zag zij er zoo frisoh en aantrekkelijk uit nis dat voor een jonge vrouw van nog geen veertig jaar mogelijk was cn re glimlachte loe. ze zich omdraaide er. von Boon's bok op haar gevcsflgd zag. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 7