HAARLEM'S DAGBLAD luitenlendsch Overzicht Bliseulssa De staking dsr ïooneellsten. De toeneming do Tufier- eulose. Pers-OrerzIeM Cöinonod Nlsaivs ZATERDAG 10 JANUARI i920 TWEEDE BLAD Rubriek voor Vrouwen. EEN EERVOLLE BEGRAFENIS Is het dat. eigenlijk wel geweest? deze laatste buitengewone vergade ring van den Bond van Vrouwenkies recht, die Zondag 4 Januari in Am sterdam gehouden is? Want. bij een eervolle begrafenis hoort een bel ang stellende' menigte en een zekere stem ming van weemoed en van afecheid- netnen. Er waren maar weinig leden opgekomen en er heersclrte dezelfde matte stemming van zoovrel bijoen- fcoinsten in deze dagen, die gevolgd is op de spanning en de emotie' der oorlogsjaren. Een der vroegere v< zitsters wist, met de haar eigene, uiet- Tlollandsche wanne welsprekendheid, pen oogenblik. den rechten toon te treffen en de enkele oude'getrouwen in herinnering te brengen wat deze Bond voor velen onzer geweest is: een opvoedende vereepjgiïig, waardoor wij gegroeid zijn, waar do jongere krachten naar voren zijn gekomen, en vooral een middelpunt waar we el kaar zoo gaarne terugvonden. Natuur lijk waren het ook de ouderen, die te rugdachten aan de moeilijke tijden toen 't lidmaatschap van een vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht eon brevet gaf van onvrouwelijke blauwkouserij. Nu vindt men op zoo'n bijeenkomst mannen en vrouwenwier namen 'n goe de klank hebben in de wetenschappe lijke wereld en'die hun 'plaats in de maatschappij veroverd hebben. Sinds echter het hoofddoel: Het vrouwenkiesrecht bereikt is vermin derde de belangstelling aanmerkelijk. Men wist niet recht hoe men met de ze zaak aan moest, toch voelende dat al was punt één bereikt het tweede de opvoeding en voorlichting der vrouwen nog lang met voltooid mocht heeten. Daarom zoent men samenwer king met andere vereenigingen, maar tot nu toe met weinig bevredigend xesuitaai; en dit is ook heel begrijpe lijk. Tot nu toe was het eeu concreet doel, waarvoor men werkte, maat- wat men zich nu voor oogen steil, wil ieder op eigen manicr^vei wezenlijken. Daarbij is de tijd voorbij dat vrouwen zich niet bewust waren, langs wel ke lijn zij werken wilden. De basis voor liet nieuwe werk werd al gelegd door een commissie uit den Bond, d.e het ontwikkelingswerk ter hand nam, en vooral op 't platteland veel vrucht baar werk verrichtte. Op deze verga dering ging dc discussie voornamelijk over dit punt, of de Bond geheèl overbodig was geworden, omdat de vrouw zich aan kan sluiten bij de po litieke partij harer keuze, en ieder in de kiesverecniging het werk kan loeren, dat baar moet bekwamen voor een meer belangrijke taak of, dat het meerendeel der vrouwen nog tang zoo ver niet is, dat zij deze keuze zelfstandig kan doen. In theorie zou men zeker bet nicest voor het eerste ■voelen maar wie eenigszius van de toestanden op de hoogte is, weet heel goed dat we.nog niet op dit standpunt slaan. Hierbij openbaart zich weer het oude verschil tusschen de toestan den '111 de steden en op' hel plakeland. Waar in 'de steden de vrouwen alle gelegenheid hebben om zich van alles op tic hoogte te stellen, en de samen werking mét den man iu de politieke ■par. ij ei) reeds een overwonnen stand punt is, tiaar is in de provincie de toestand nog heel anderig. Toch moet men deze scheiding niet al te bepaald aannemen, want' de belangstelling m de steden is lang niet in alle klingen evenredig aan de geboden gelegenheid om die te bevredigen. De waarschijn lijkheid ie dan ook groot dat wanneer do verkiezingen voor de deur staan, vele vrouwelijke kiezers zich vol schrik zullen afvragen: wat willen we eigenlijk en hoe denken we over som mige vraagstukken? De tijd is dan niet meer in te halen, en hei zou toch zoo ontzettend jammer zijn als de vrouwen dan niet klaar waren, om dat ze nu de moeite en inspanning schuwen van zich op de hoogte te slel- ien. Een ander bezwaar, verbonden aan bet geheel opheffen van eene groote vereeniging van vrouwen, zooals de Bond voor Vrouwenkiesrecht is ze ker dit, dat men nu op vele plaatsen een middelpunt van gelijkvoelcnde menschel! beefl, die. al "hebben z.j dan ook in de eene plaats gelukkiger gewerkt dan in de andere, toch door cursussen en lezingen invloed hebben uitgeoefend en tot wie men zich wen den kon in moeilijke dagen. Moei er dus iets nieuws geboren worden dan is het de aangewezen weg, dat de te genwoordige bestuursleden de zaak in het goede spoor trachten te brengen en dan de taak aan frissche krachten overdragen. Op dezo laatste vergadering werd besliten. dat rle bond en fusie, zal aan gaan met de oudste der vrouwenbon den, n.J. de Vereeniging tot verbete ring van den maatschappelijken- en rechtstoestand tier vrouw" Deze werd jaren geleden opgericht door de bekende gematigde feministe, freule de Bosch Kemper, en hoewel zij steeds in stilte en met. weinig leden werkte (loor advieg te geven en rekesten in te dienen, zoo staat het vast dat er van haar veel invloed uit ging cn zij het vertrouwen van de regeering heeft. Drie leden uit deze vereeniging en drie leden uit den Bond zullen de nituwe organisatie voorbereiden, haar werkprogram opmaken en daarvan de voornaamte punien in studie nemen., Maar ik heb op dezen middag ook «log andere goede hoopvolle geluiden gehoord: Bij alle onzekerheid was er toch een streven om lot samenwerking te komen met groote en kleine licha men. Er zijn vele jonge vereenigingen, die zullen voelen dat zij sterker staan a's zij zich aansluiten bij een groote Nationale Vrouwenfederatie. De Haar lemschc afdeeling stelt zich voor af te wachten hoe de nieuwe Bond zich zal constitueeren, en dan mei hare leden te bespreken of zij zich daarbij willen aansluiten. Zij heeft alle reden én: te icrirouw-n. dut cr niet spoed gewerkt-zal worden en dat er een stu- dicprogram zal komen, waarvan wij allen de belangrijkheid zullen in zien. Er zijn van die gangbare leuzen waarvan wij het begrip nooit de. gevolgen zonder studie kunnen overzien, al lijken zij oppervlakkig m-g zoo mooi. Op deze vraagstukken moet 't licht van alle kanten schij nen. De tijd is waarlijk niet zoo ver rneer af dat we geroepen zullen wor den om over allerlei zaken een eigen oordeel te hebben en hoewel hel niet nqodig is, dat allen „voorgangsters" zijn, aan bliindö volgsters heeft de maatschappij niets. P. J. WILLEKES MACDONALD- REYNVAAN. NUTTICE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. No. 65. Zoo is dan 1919 achter den rug en begroet ik u allen, huismoeders voor 't eerst weder in 1920 en- al was reeds 1919 voor ons huisvrouwen al heel wat gemakkelijker dan 1918, toch zal zuinighei? nog een eerste vereisohle blijven ook in dit nieuwe jaar, niet alleen omdat de prijzen van de huis houdelijke artikelen zoo hoog blijven, maar vooral ook uit medegevoel met de minder bevoorrechten in dc maat schappij. Al wat wij kunnen en moe ien uitsparen, laten wij dat terzijde leggen en 't daar geven, waar iedere gave noodig is om den nood en ellen de te lenigen van die vele hongerigen en zwakken, die van uit Duitechland en Oostenrijk naar ons land komen, om gevoed en versterkt te worden. De wintervorst heeft zijn intrede gedaan en 't lijkt wel, alsof zij. eenigen tijd haar scepter zal blijven zwaaien, wel nu als 't zonnetje overdag medehelpl, dan )6 't ondanks de koude heerlijk gezond weer en de jeugd popelt al om de schaatsen voor den dag to halen, en als de ijsbaan geopend wordt, «aai heelijik rond te zwieren. Dat ijsver maak is en blijft een heerlijke winter sport en al hadden onze ijverige scholieren liever 't ijs in de Kerst- vacantie gehad, toch zaJ er nog tijd genoeg overblijven, om een baanlje te maken. Bij a' dit heerlijks, dat 't ijs voorspelt en belooft, is er toch ook een schaduwzijde, die door velen aan den - lijve ondervonden wordt, I-loevc- Icn hebben last van wintervoeten en wat al middeltjes zijn niet geprobeerd dat kwaad te bestrijden: Kamferzalf, kamferspirïtus en glycerine etc. etc., doch 't aller radikaatste en eenvou- ddgsle middel is en blijft nog, van een vierdubbel gevouwen courant zooltjes binnen in de kous onder aan den voet te dragen en die geregeld 's morgens opnieuw in de kous te doen. In dé eerste plaats behoudt men wanne voeten en heeft de koude niet direct zoo'n invloed op de huid. Tevens maak ik bij dezen onze leden nog op merkzaam, dat de verbandcursus door Dr. Robert met Febr. begint, zijn er nog dames die lust hebben, deze me de te maken, dan kunnen zij nog tot, en met 28 Jan. ingeschreven worden bij 'd.e ondergeteékende. De kosten zijn 3 a f 4. afhangende van het, aantal deelneemsters. En nu tot slot een re cept voor Appelstroop, overgc- imen uit de Haagsche Post: Neem schillen en klokhuizen van re appels en zet ze op, zoodat zo onder water staan. Laat ze 5 uur ko ken en vul 't verdampte wal er af en toe aan. Zeef dan de massa door een doek. Op één liter sap doet men 3,25 gram suiker, 10 gr. Citroenzuur en émge druppels citroenolie. Laat de siroop dan tot op de vereischte dikte inkoken. Vul dan de potjes en sluit ze precies als de potjes jam gesloten worden met een perkamenipapiertje, na boven op de stroop een perkament- papiertje in brandewijn gedrenkt met een klein mespuntje salicyl bedekt te hebben. Zoo kunt ge ze langen tijd bewaren. Wordt de stroop direct ge bruikt, dan behoeft dat natuurlijk Secr. Vereeniging 'v. Huis vrouwen Haarlem en O. Kleverpark 132. niet. 'T LEGER VAN DUITSCHLAND. Bekend is,^° dat 't vredesverdrag Duiischland toestaat na i April een le ger van ioo.ooo man. De Franscke pers'twijfelt er aan of die bepaling wordt nagekomen. Hoe groot de troepenmacht is, die uil de Baltische landen is teruggekeerd, weel men niet, maar de „Maiin" acht het niet overdreven, wanneer men zegi, dai, behalve de „Einwohnerwehr", die soort reserve vormi, Duiisch land thans Goo.ooo a 700.000 man onder de wapenen heef t. Daarom dringt de Matin op sterke controle aan. Er hioet vooral voor ge- zrgd worden, dat Duiischland niet meer oorlogsmateriaal bezil dan 't vredes verdrag toestaat. 'T VREDESVERDRAG. Het staat thans vast, dat de uitwis seling der ratificaties heden, Zaterdag middag, om vier uur in hét Salon dc l'Horloge op de Quay d'Orsay te Parijs zal plaats hebben, ook indien de com missie LerondSimson nog niet met haar werkzaamheden gereed zal zijn. De plechtigheid zal van heel korten duur zijn, en een uiterst sober karakter dra gen.. Er zullen geen redevoeringen wor den gehouden en geen yan de staatshoof den zal tegenwoordig zijn. De zitting zal g-oprosideerd worden door Cambou. Daar dc stukken reeds van te .voren zijn onderzocht, zal dp formaliteit slechts bestaan in de onderieekcuing van het proces-verbaal.' Hierdoortreedt het ver drag in werking. Ilot eerste gevolg hier van 'zal zijn, dat de Volkeubondsraad door president Wilson zal wo'rden bijeen- geroepen. Daarna 'volgt de outrunning van Slees wijk door de Duitsche troepen, vóór 20 Januari. Do volksstemming in de eerste zone van Sleeswijk moet vóór 15 Januari plaats bobben, In dc beide and'ere zones volgt het plebisciet, resp, -Lit en twee weken laier. Vóór 10 Februari zullen de geallieer den lijsten der schuldigen, wier uitleve ring zij eischen, overhandigen en doen weten of zij het stelsel voor afbetaling der schulden aanvaarden. Vóór 10 Maart moeten alle vertier gen in de neutrale zone op den rechter Rijnoever zijn geslecht. Vóór 1 April moet het Duitsche lcgci tot 100.000 man zijn teruggebracht. .Vóór 10 April moeien alle 'ocpalicgc betreffende de 1 ernilndering van de be wapening en van de beperking dei draadloozé installaties zijn uitgevoerd, DE TWEEDE PARIJSCHE VREDES- CONFERENTIE. De tweede Rarijecbe vredesconfe rentie is aangevangen. De eerste- kwes tie zal die oer Adriatiscbe Zee zijn, waarin tusschen Engeland en Italië overeenstemming is verkregen op den grondslag van een vrijstad Fiume. Het feit, dat de staatssecretaris voor Iuülë Lioyd George vergezel!, wijst er op, dat na de Ach")arisch© kwestie de vrede met. Turkije zal worden be handeld. De Mohammedanen in Indiè infceree- eeeren zich levendig voor den vrede met Turkije. Lloyd George houdt zoo wordt verzekerd vast. aan eon verdrijving van den Turk uit Konslan- rinope] en stuit op een tegenwerking van Frankrijk. 8P00 RWECSTAKIN C IN BUL GARIJE. De Frankfurter Ztg. verneemt uit Belgrado, dat het geheele spoorweg verkeer in Bulgarije door de staking der spoorwegarbeiders stil ligt-. DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. De staking op de spoorwegen breidt zich uit, daar ook in het spoorweg- centrum Essen, een gedeeltelijke sta king is uitgebroken. Tengevolge daarvan heeft men don dienst niet de D-«treil) en tusschen Keulen en Bei- lijn, die tot nu toe met vermijding van Dusse-ldorf door het bezette ge bied on dan over Duisburg voerde, moeten stop zetten. De Vrijdagoohlend von Keulen naar Berlijn vertrokken. D trein kon niet verder rijden dan Crefe'.d. Of het spoorwegverkeer naar Holland over Obernausen zul kunnen gehandhaafd worden is twijfelachtig. Waarschijnlijk aal do dienst op het baanvak Obei-hausen .Emmerik ook gestaakt worden- en daarmede de aansluiting imet Holland verbroken 'orden. - Uit Essen wordt gewield: De spoor wegstaking heeft, zich verder uitge breid. In hel districl Elberfeldt en Munster en te Essen heeft zich de toe stand verscherpt, In het district Elberfeldt hebben de spoorwegarbeiders in verschillen de plaatsen hefc werk neervelegd. Hei levensmiddelen- en kolenvervoer werkt ongeregeld. In Essen en Dorf- mund is het aantal stakers toegeno men. Het personenverkeer 1 oopt in be perkten omvang. Ook zijin 3000 arbeiders van de spoor wegwerk plaatsen t.e Essen in staking gegaan. De sneltrein Berlijn Keulen rijdt over Crefold. Uit Berlijn wordt gemeld: De ondierliandeLLTlg.m met de spooir- egarbe-iders nemen een gunstig ver loop. Berichten uit verschillende ge deelten van het Rijk rechtvaardigen de opvatting, dat de staking reeds ge broken is. Een verdere uitbreiding vam de staking valt niet te verwach ten. Ook het-spoorwegpersoneel in Sak. sen dreigt met staking. MENSCHENVLEESCH TE KOOP GEBODEN. Reuter's aguitscnap (dus deelt de .Daily Telegr. mee) ontving de ver taling van een bericht in de „Novoja Spisu", waarin wordt verteld van iemand, die vleesch had gekocht honderd roebels per pond dat latei- bleek menschenvleesch te zijn ge weest, Een geneesheer had op d. markt een verkooper van menschcn - vlecsch ontdekt; die toen hij door dc soldaten van hét Rood© 1 c-ger werd gearresteerd, verklaarde het tf hebben gekocht-van een Chinees, die in de Peter en PauivestiiXg dienst deed. De Chinees werd nu opgespoord en er kende tenslotte werkelijk menschcn' vleesch te hebben verkocht. DE STRIJD IN RUSLAND. -- Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat Berdiansk, aan de Zee van Azof, door de Bolsjewiki is bezet. De Bols jewistische troepen zenen hun op- marsch in de richting van Rostof en Nowo Tsjèrkask voort. De val van deze beide steden wordt binnenkort verwacht. OPLICHTING. Te Rotterdam ver voegden zich in den winkel vau diamant werken St. Eloy op de Noordblaak, de vorige week iwee personen. De een noemde zich Koolhoven, uit Amsterdam, de ander F., uit Rotterdam. Zij zeiden een opdracht te hebben voor ecu Ameri kaan te Amsterdam, Samson genaamd, diamanten te -koopen": Geleverd zou wor den voor een waarde van f 11.600, Zij zouden later met het geld komen en dc diamanten halen. Zij kwamen ook wer kelijk terug met een cheque op de Twentsahe Bank, geteekend Samson en betaalbaar aan Koolhoven, die deze dan zou endosseeren aan den heer v. d. Loo, directeur van St. Eloy. Bij onderzoek bleek echter, dat Samson niets te goed had bij de Twentsche Bank, Koolhoven daarentegen wel in rekening-courant stond bij die bank. De diamanten werden dus nie.t afgegeven en de politie gewaar schuwd. De vogels waren inmiddels ge vlogen. BELASTING OP DE VERMOCENS- VERMEERDERING. De ITaagsdie driehoek-me dowerkcr van de „Tel." meldt Nu minister Dé Vries het wetsontwerp inzake de vcrmogcnsaanwas-belasting te rugneemt, zal, naar wij vernemen, de vrijzinnig-democratische Kamerfractie een wetsontwerp indienen tot het hef fen van belasting op de vermeerdering van het vermogen tusschen 1914 ca 1919. Ziju wij juist ingelicht, dan zal dit om werp worden vastgekoppeld aan het ont- wcrp-Mnrchani in zake de zoogenaamd' heffing ineens.- Het standpunt van een niet bij de Ned. Tooneelkunstenaarsvereenlglng aan- gesloteno. Bemiddeling door het Ned. Tooneel- verbond aangeboden. Een staklngsoourant. Staking van figuranten. Philippe C. la Chapelle, lid van het Hofstad Tooneel zot als volgt uiteen door hein ingenomen standpunt te genover de tooneelfipelorsstaking: Ik ben geen lid vande Ned.Tooneeil- kunstonaarevereenigijig, als zoodairiig dus niet betrokken in 't éonflict van plichten om hetzij uit solidariteits gevoel mede te staken en mijn con tract tegenover mijn directie niet na te komen, hetzij de verplichtingen tegenover mijn directeur na te komen en niet te staken. --Voor dat dilemma ben ik dus niet gesteld- Als fatsoen lijk mensch kan ik dus geen con tractbreuk plegen (mr. Jules Keizer, de rechtskundige adviseur' der Ver eeniging noemt staken naar ik ver eneend .opschorting van contract", en zal 't als advocaat wel beter weten, ik noem het contract-breuk) en ben verplicht zoolang te spelen als mijn directeur dit eischt en hem dit mo gelijk is.— Nu ontvang ik een telegram van de Tooneeilkunsteriaars Vereeniging, waarin mij wordt medegedeeld, dat men mij, als ik blijf doorspelen, even als de niet-stakende leden van den Bond. zal' boycotten voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren, wat neerkomt op het feit, dat. men met mij gedurende vijf jaren niet zal willen samenwerken Voor dit dreigement, voor dezen aanslag op de Individueel.© vrijheid* van een mensch z'ou Ik dus moeten zwichten' Voor hel bestuur en de le den van zulk een Bond, (hel bes'.uit werd met aigemeene stemmen geno men) die van mij door dwang e^n immöréellc handeling eischt, zou ik -AJöliegialUeits-gevoel moeten hebban? Ik laat 't èn aan de pers èn aan de publiek© opinie over otm in dezen over mijn handelwijze en 't bestaaris-- recht,van zulk een Vetreemigkig te oor deel en. De tooneeldirec leuren, in vergade ring bijeen en opnieuw hunne hou ding bepalende, besloten een commu niqué bekend te inatken. waarin o.m. gezegd wordt; De tóoneeüdirecteuren juichen een zoo sterk niogeilijke vak- vereeniging van tooneelspelers toe. Zij zouden daarom zélfs bereid zijn het. pensioen uitsluitend te deen uitr keeren aan tooneeilspe'ers-'oden van de vak vereeniging, maar slechts on der het volgende uitdrukkelijke voor behoud: Ten eerste, dat de georganiseerde tooneelspelers zich van him kant verbinden alleen een engagement aan te nemen bij die tooneeldirecteuren, die aangesloten zijn bij den -Bond van Toon eel da r ec t euren Ten tweede, dat de tooneeLspelers- vakverfeznisring volstrekte waarborgen geeft., dat elke tooneelspeler li<l kan worden vam de vak vereeniging ©n dat zij niet het recht hoeft een tooneel speler daarvan uit- te sluifyui, lenzii dan op aigemeene gronden als ook door de directeuren als geldig kun nen worden erkend. Het hoofdbestuur vai^het Neder!. Tooneelverbond heeft aan de Nederl. Kunstenaarsvereeniging en aan den Bond van directeuren een telegram verzonden van den volgenden inhoud-' „Het hoofdbestuur van het Nederl. Tooneelveirbond, in de overtuiging, lat het gerezen gesicbil tusschen de lor). Toon ©elk unsten aars Vereeni ging en den Bond van Directeuren ten spoedigste dient te worden bijgelegd, stelt u voor in oveirileg met uw be stuur één of meer bernidde'aars te be noemen tor oplossing va.n hert con- flictu De Nederlandsche Tooneelkunste- naars Vereeniging bericht: Bes'-ofem is tot de uitgave van een stakingskrant, onder redactie van dc hceren Mr. Jules Keizer, Ko Arnoldi, Hymans Croi6et, Coem Hissink, EJias van Praag. Letterkundigen van naam zullen tot medewerking worden uitge- noodigd Steun van bekende musici tot medewerking aan deze uitvoering is reeds toegezegd. Donderdagavond werd in den Leidschen Schouwbufg voor den Katholieken Kring door het. Schouw- tooneel da „Parad:'svloek" opge voerd. De schouwburg was geheel be- zet en; de,schrijver van het stuk, Al- phonsé "Laudy, droeg den proiloog voor. Voordat de opvoering een aan vang nam, weigerden de figuranten, die reeds 111 tooneelcostuum waren gestoken, op- ie treden, indien hun niet een looiisverliooging vau 25 pot werd toegekend. De directeur, Jan Muscli, weigerde iii deze voorstellen te treden, waarop de figuranten hun costumes uittrokken en heengingen. De voorstelling is niettemin door gegaan ROOVERSMANIEREN. Uit Nieuw- stadt ia Limburg meldt men aan de Te legraaf Een tweetal personen uit Nicuwstadi, de heeren G. en R. waren, al wandelend over de IJsstraat, zonder dal zc liet wisten op, Duitsok grondge bied gekomeu, toen plotseling een drie tal Belgische huzaren iu vollen reu op hen toereed. In het wilde weg, als een troep cow-boys, losten zij sdioièn op de ont stelde Nedeilandcrs, reden lieu bijna omver,,sprongen van hun paarden en zander naar passen te vragen, 'eisohten' zij op ruwen, bevelenden toon al hei geld dat de hceren op zak hadden. Toen ze het geld uit de portemonnaies hadden gegeven, wilde een der huzaren ook het papieren geld van den heer R. uit de portefeuille halen, doch deze verzette zioh hevig, en eiscihte, indien men hem dat geld ook ontnamen, medegevoerd te worden naar den bev-elvoerenden officier, Toen zagen de huzaren er maar liever van af. Toen de heeren reeds op Neder- landscb cc-bied terug waren, werden hen nog ecDtge karabijnschoten nagezonden. Eenige Duitsche grcnswaditcrs, die het rooversbedrijf uü dc verte aanzagen, werden ook met de karabijnen bedreigd 1 en vludhiten haastig in hun woning; EEN ONRUSTBAREND VER SCHIJNSEL. Het staat onomstootelijk vast: de tuberculose neei/ft, toe, ook in ons land. In 1918 zijn aan tuberculose 5000 landgengoten méér gestorven dan in 1914, dus vóór den oorlog. De sta tistieken wijzen het uit. En hefc Is eeu verschijnsel dat ongerustheid wekken en tot strijd tegen, de gevreesde ziek te prikkelen moet. „Hoop/el wij zeer voorzichtig moe ten zijn met het trekken van een conclusie uit unze gegevens", aldus de lieer C. Dekker in een beschouwing over de toeneming der tuberculose 6lerfle in 191G en 1917 In het orgaan van de Nederlandscbe Centrale Ver eeniging tot bestrijding der tubercu lose,, „mag, naar het, mij voorkomt, ui! het onderzoek tod) worden afge leid, dat de ongunstige omstandighe den teil aanzien van voeding en huis vesting, waarin de minder welgestel- den de laatste jaren verkeerden, niet de alles beheerschende factoren zijn geweest bij de toeneming der fcuber- culosesterfte en dat daarbij andere mvloedey, wellicht van psychisolien aard, (als zorgen en verdriet, welke do crisistijd vooral voor de vrouwen Bedoeld Onderzoek betrof de ste den Rotterdam en den Haag, die er voor werden verdeeld in drie wel standsklassen en leverde tot resultaat, dal jui6t in de laagste welstande klasse, dus in die van de slechtst ge situeerden, de stijging der tubeccu- losesterfle het geringst was. In een volgeaid arakel constateert dezei'fde schnjver, dat in 19iS, in te gensteliing met vorige jaren,'in Juli en Augustus een kleme toeneming oer eierite va.t waar te nemen, welke zich in October in 6terke mate her haalt én in November tot een onge kende hooge klimt. De hcfer Dekker twijfelt niet, of in dit verschijnsel moet het noodlottige gevolg van de Spaansche griep-epidemie gezien wor den voor. lijders aan tuberculose. De statistiek wijst uit, dat, de tota le toeneming van 19)3 tot 1917, per 10.000 invvoners, was 3,98 en voor de sterfte aan longtubereulose 3,16, zoo- dafc nagenoeg 00 0. rekening oei longtubereulose komt. De vrouwen werden het zwaarst ge troffen. Voor haar bedroeg de toene ming, per 10.000, 4.36 en voor de man nen 3,59. In 1913 stierven, per 10090 0.59 meer vrouwen dan mannen; m 1917 was dit cijfer 1,36. De toeneming der sterfte is begon nen in 1916. Per 10.000 inwoners was de sterfle in 1915 14.40. in 1916 16,72. 1917 IS,18 en in 1918 20.25. He! gemeenteverslag geeft voor Haarlem het volgende staatje van de sterfte aan tuberculose gedurende de laatste 10 jaren: t. aJ 0> 4 8? 8 4.2 fee li g| ha -< 3 1909 101 24 18 19'0 93 12 22 1911 101 16 15 1912 91 12 14 19'3 79 17 12 1914 79 13 13 1915 113 12 10 1016 139 21 26 1917 142 26 22 1918 155 24 25 Hieruit blijkt, dai ook te Haarlem hel aantal slerfgevallen, althans van longtubereulose, -na het eersto oor logsjaar belangrijk en gestadig is toegenomem Een onrustbarend verschijnsel is dit zeer zeker. Intusschen is het aan don anderen kant viM-blijr.&nd, dat c schrijver der artikelen, waaraan wij' bovenstaande gegevens ontleenden, als zijn meening uitspreekt, dat ae toeneming der sterfte weldra: gevolgd zal worden door een geleidelijke afne ming, mils de tot nu toe gevolgde bestrijdingswijze zoo krachtig moge lijk wordt voortgezet en daarbij m het bijzónder aandachl gewijd wordt aan de levensomstandigheden van liet op groeiend geslacht, aan uitbreiding van de gelegenheid voot» verpleging van vergevorderde lijders aan de ziek te en aan ondersteuning van aile maatregelen, welke kunnen leiden tot. verbetering van de omstandighe den, waaronder de bevolking verkeert vooral in woning en industrie. Krachtige fmancieelc steun aan tu berculose bestrijdende vereenigingen is dus zeer noodig. Nog te veeJ den ken zij., die zelf en wier omgeving voor de gevreesde ziekte zijn ge spaard gebleven: „De tuberculose is een ziekte, waar i k niets mede te maken heb!'' NEDERLANDSCHE SCHEPEN. Het sl. Achterdiep, m.sch., 51 van Dartmouth naar Genua. Het st. Amsielstroom 61 Lizaid ge]). Amsterdam naar Bristol. Hei si. Wilhelminapolder 24---12 van Gibraltar te Valencia. Het si. Beisy, Flier, 4—1 van New castle te Yarmouth. Hel st. Rotterdam 61 tlamboro Head ge p. St. Valery naar Newcastle. Het si. Vrachizoekcr, v. I. 31 van Blyih Daar Havre. Het st. Barendrech: 31 van New- York te Santander. Het st. Groningen 41 van St. Malo té Fowey. Het st. Noord 5—) Lizard gep. Rotter datn naar Cardiff. KON. NED. STOOMB.-MIJ. liet si. Juno vertrok 1 Jan. van Con stautinopel naar Cascacs. Het st. Tellus arriv. 8 Jan. van Malaga te Valencia. Het st. Triton arriv. 4 Jan. van Piraeut ie Salonica. JAVA—CHILI-LIJN. Het st. Van Cloon arriv. 6 Jan. vat Valparaiso te Callao. DE LOONEN DER GEMEENTE WERKLIEDEN TE AMSTERDAM. De tn deir Raad gevallen beslissing Inzak» de loon en der gemeentewerklieden geeft vet». schillende persorganen tot min of meer uit*' Voerigc commentaren aanleiding. „Het Volk" schrijft o. a.: „Het landstieatiKLT dwingt de gemeente tot stocdo grooter uitgaven, die feitelijk uit 'u RlJksschatlciot behoorden te worden betaald. Als zoovele gemeenten In nood verkeeren. ligt de schuld daarvan aller eerst bij de rcgeerlug in Den Haag. Se dert, jaren erkent ieder verstandig menoch dc urgentie van oen betere wet- j geving voor de gemcente-financiën. Se dert jaren is de regeoriog fti verzuim. En het kaMnet-Ruys de Beerenbrouck, dat twee oud-wethouders van Amster dam ln zijn midden heeft, bestendigt dit verzuim niet eJIeen, hot misbruikt ook den nood der gemeenten om ze te rlngelooren. De burgemeester van Amsterdam, die zich achter deze Haagsche reactie ver schuilt, om voorstellen te weren die hij verwerpelijk acht, begaat een ernstige politieke fout. De heer Telleden deed 'n oogenblik denken aan den prefekt doop de regeering als waakhond, gocet ln den raad. Gelukkig verdreef later Wibaut dien boozon geest door de aankondiging dat binnen enkele weken het gemeentebe stuur den strijd tegen de Haagsclie reac tie zal hernieuwen. De strijd om hot. loonbedrag tusschen den wethouder Wïbaut. en het raadslid Pothuia ls van de zijde van den -laatste een oogonblilc mot groote felheid gevoerd." Wij hebben onze kritiek op de houding van B. en W. uitgesproken, wij -willen on ze kritiek op deze felheid van Pothuis niet verzwijgen. Hij bracht de sociaal democratisch overtuiging ln het geding; dat was toch heusch niet noodig. Het be toog van» Pothuis en dat van Wibaut gin gen langs elkaar heen, ieder koos een ander uitgangspunt" Ten slotte schrijft „Het Volk": Dat overwinningen als er cisteren een door sociaal-democraten op sociaal-demo craten J® behaald, door de partij niet kun- nen worden gedragen zonder ernstige en duurzame schade. De Tijd zegt: „De sociaal-democraten gingen tegen hun elgon wethouders ln. De vrees voor Wijnkoop joeg hen voort. „Ik heb den moed niot togen het voorstel-Pothuis te stemmen", "klaagde Vliegen. Dn de heer Pothuis was verbazend zenuwachtig, toen hij tegen Wibaut moest optornen Maar Wesselingii (S. P.) had oen gellik voor stel als Pothuis (f 32.05 minimum in- piaats van f 29.70, zooals B. en W„ plus premie vrij pensioen voorstolden.) En dus moest Pothuis wel „handhaven". Hij wou wel. maar kon niet anders uit vreeze voor de roode gemeente-werklieden. De fractie gebood hem: trek niet in, (Loopuit. was de eenige afwezige) en hij trok niet in. Het „spelletje" want was het iets anders dan een „spelletje"? kon gerustelijk gespeeld, omdat men, na dat de heer v. Kreytag Drab be ziju voor stel had ingetrokken, wist. dat Pothuis" voorstel verworpen werd en er dus van «en bestuurscrisis en van een heengaan der soc.-dem. wethouders geen sprake meer was. Zoo kon het mes snijden aan twee kanten, spotte Wijnkoop. Wibaut vangt de middenetandsaieltjes door zijn toehouden van de beurs en Pothuis houdt den modernen Bond aan 't lijntje met zijn „opbod". De „Standaard" spreekt van een walgelijk® houding van de aïjde der sfociaal-deraocraba) toch maar de „mooie Jongens" te spelen tegenover de roode' Gemeente werklieden. Ze lieten daarvoor- hunne Wethouders eenvoudig los en we zagen het wondere feit gebeuren, dat de „reac tionaire elementen" ih den Raad bescher mend voor do heeren Wibaut en De Mi randa moesten gaan staan. Dus vóór de mannen, die ln September 1.1. door de so- ei aal - d emo era t e n zelf op de Wetroudcrs- zetels waren gezet, en met wier .aeeoord" zij van heeler harte Instemden. Nauwe lijks, komt er een belangrijke voordracht aan dc orde. of de heer Pothuis zegt tot z'n partijgenooten Wibaut en De Miranda: „ik zie u ƒ10g liever weggaan, dan dat ik m'n amendementen om den Gemeente werklieden tv/te gulden meer loon te ge ven. Intrek." Met andere woorden: wij1 hebben u. Wet houders, wel de leiding gegeven, manr als 't er op aankomt, dan nemen wij u die leiding eenvoudig uit handen En dit alles geschiedt, omdat achter de sociaal-democraten, de eomnvunisten en de „federatie" staan. Diever twee Wet houders 't bosch In gejaagd dan de gunst van de roode Gemeentewerklieden ver speeld! Bovendien, de zekerheid* onze amendementen worden toch verworpen gaf den sociaal-democraten te meer moed om 'n vuist te zetten tegen d'en ondeu- génden Wethouder Wibaut. die nu eens niet nazegde 't lesje wat de roode Gemeen te-werklieden zijne fractie hndden voor gezegd. Inderdaad ,,'n walgelijk so el!" ONTVOERD. De. Telegraaf vertelu Dezer dagen hadden vijf jongelieden, voor malige soldaten van de republikeinsche solda*« |tenwcer, zich voor het gerecht te Berlijn te 'verantwoorden wegens ernstige huisvrede breuk. bedreiging met doodslag en ontvoering ai een minderjarige, De feiten, waarop de isehuldiging berustte, dateerden nog uit de 'dagen van de revolutie. Ben café-houder in de Frankfurter Allee had ,een dochter van IS jaar, Hedwig, op welke de 'arbeider Max Scheil verliefd was. Hij wilde haar trouwen, maar stuitte op het verzet van ;de ouders. Het was in de Spartaeus-dagen en Scheil, die «tot de republikeinsche soldatenweer behoor- ide, voelde zich voor geen kleintje vervaard. 'Iiïj vatte mot vijf kameraden het plan op de geliefde te ontvoeren. Den 12en Januari vrn het vorig jaar gingen zij over tot de uitvoe ring van het plan. Terwijl eenige zwaar bewa pende soldaten het café bezetten, drong Scheil met twee anderen in de aangrenzende wonïns ,<3oor en gelastte het meisje ondc-r bedreiging met een revolver, zich onmiddellijk aan te Itleeden en hom'te volgen. De waard, en zijn ivrotiw werden met revolvers en handgranaten 1— „kleine dingen" zooals de beklaagden voor Iden' rechter zeiden in bedwang gehoudc-c.' Er ontstond een geweldig spectakel. Een van de revolvers ging af, gelukkig zonder iemand te treffen, Ten slotte verschenen drie politie agenten. Scheil werd pathetisch en riep: „Of mijn liïk. of tien jaar tuchthuis, maar Hedwig. moet ik hc-bben". Een van dc agenten, minder rbetorisch aangelegd, antwoordde: „Kerel, klots toch niet! Neem het meisje en maak dal je wegkomt". Dat wertcte als een boude dou che en de thans niet. meer tegenstribbelende Hedwig reed in een tijtuig «net haar doortas tenden minnaar weg. Tot April bleef zij bij hem Toen kreeg zij ransel. Voor het gerecht was van de liefde niet veel meer te merken en zij belasterden elkaar om het hardst. Scheil kroeg negen maanoen luchthuis, zq» helpers van drie tot ses maanden.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5