37e Jaargang Wo. 11238 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 20 JANUARI 1920 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMÈNTEN per 8 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrok waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 8.25. Franco per post door Nederland f 3.oO. Afzonderlijke nummers 1 0.16. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem fO.!)76. Geillustr. Zondagsblad voor do omstreken en franco per post f0.65. Ulloave dor N. V. Lourons Cooler, Directeur J. O. PEEREBOOM, Teloioon 3082 ADVEHTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.50; Iedere regel meer 30 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertenilèn van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer l-1/, Cts. ft contant; builen het Arrondissement dubbele prijs. Direotlo en Administratie i Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. der Redaotio 600 en dor Administratio 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Gebroken harde turf Buiten ran.soen af te haien van terrein Oudawag per 100 KQ. f 2.80 i thuisbezorgd 500 f 13.50 1000 I 26.501 Bons bi{ vooruitbetaling verkrijg baar aan het Brandstoffenbureau van 9—12 uur. Directeur Brandstoffenbureau R. C. J. WILLINK. Heden; DINSDAG 20 JANUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein „Het Schouwtooneel". Volksvoorstelling: „Hel wederzijds Huwelijksbedrog", 8 uur. Kerk Broedergemeente, Evangelisa- ties&ni en komsten: De Pelgrims-predi kers door Nederland 3 en 7,30 uur run. Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG, 2i JANUARI. Schouwburg Jansweg Nieuw Amster damse!) Tooneel, Volksvoorstelling „Mooi Juultje van Volendam", 8 uur. Kerk Broedergemeente, Evangelisa- desamenkomstcn De Pelgrims-predi kers door Nederland, 3 en 7.30 uur a.m. Scnouwbui'g De Kroon: Gr. Markt. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema Palace. Gr. Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Centraal Theater; KI. Houtstraat. Bioscoopvoorstelling. De uitlevering van den ex-keizer. Nadat er maandenlang over geschre ven is „het zal wel, het zal met gebeu ren", hebben dan nu toch de geallieer den officieel de uillevering van Wilhelm von Hohenzollern, vroeger keizer van Duuschland, aan odzc Regeering ge vraagd. Het antwoord zal, tegelijk mei het ver zoek zelf, worden gepubliceerd. Waarschijnlijk binnenkort, v._nt of schoon niemand een schrijven ban be antwoorden vóórdat htj het ontvangen beeft, is zeker onze Regeeiiug op de vraag voorbereid geweest, zoodat hare adviseurs wel reed5 hun meening zullen hebben gegeven. Hoe, die is uitgevallen moeten wij af wachten. In dit stadium van de zaak heeft het geen pas, déórover beschou wingen te geven. Eén opmerking is toch geoorloofd beter dan iemand anders zou Wilhelm von Hohenzollern zelf le moeilijkheid kunnen oplossen, namelijk door uit eigen beweging tot zijn rech ters te gaan. De geschiedenis van ziju komst in Ne derland geeft geen aanleiding om te ver onderstellen, dat hij daartoe zal beslui ten Ofschoon de daad een goeden indruk zou maken. Ook op het Dui-sche volk. Ook op zijn rechters. biatisnieuws KLEINIGHEDEN. Een onzer had bu zijn bezoek aan den wed strijd HaarlemH. V. V. een paai onaangename ervaringen. Bij het loket betaalde hij voor een zitplaats overdekte tribune met 2.moest dus, daar de entrée 1.92 en een halve cent bedroeg, zeven cn een halve cent terugontvangen. „Hebt u twee cn een halve cent voor mij?" vroeg de bureaulist. Het antwoord was onikcunend. „Dan kan ik u niet teruggeven. Ik heb geen twee en een halve cent en ook geen stuivers." Noodgedwongen moest dus, op het toch waarlijk niet goedkoope biljet nog reven en een halve cent extra toegegeven worden. Ln het is toch niet billijk om van het publiek te verwachten dal het al- lijd maar een zoo lastig bedrag als f 1.92 en een halve cent kan passen. Het is de eenvoudigste zaak tor wereld, om den bureaulist voldoende kleingeld te ver schaffen, om iederetft het bedrag tetug te geven, dat hom toekomt. Hij zit cr toch voor. De tribune bleek stampvol te zijn. Goen enkel plaatsje was meer beschik baar. Tal van wenschcn stonden op zij van de tribune, of zatcu op den trap. Die plaatsen waren duur betaald. Ook dat is niet noodig. Wanneer alles vol is op een rang, dan behooren voor dien rang geen plaatsen meer verkocht te worden. Het kan in beide gevallen door zeer tenvendige maatregelen den menschen aaar den zin gemaakt worden. Naar aameiuing van het boven staande deeit hei Haarlem-bestuur ons inode, dat het inderdaad wel mogelijk is, dat dezen keer niet vol doende kleingeld aanwezig was. Bo vendien had de terrein knecht ver zuimd, een bord bij de tribune te plaatsen, waarep de mededeeling, dat de adspirant-leden niet op de tribune plaats mochten nemen. Maat regelen zullen worden genomen, dat er niet méér kaarten verkocht wor den. dan er plaatsen beschikbaar zijn. Tot dit doet zuMen voortaan de adspirant-leden bij de eerste klasse wedstrijden van de tribune geweerd worden. Eea conflict iu het bojvmk. H*t standpunt dar patroons. Wij hadden Maandavond een on derhoud mei den heer J. W. Lass-ng, Jen voorzitter van de patroonsve;- eeniging van Haarlem, om eens nadei te vernemen om weJte redenen de pa troonsorganisaties de circulaire van 7 Januari in zee deden gaan, die dc aanleiding werd dut thans een con flict in het bouwvak is uitgebroken. De heer Lassing begon met mede te dee'.en, dat toen verleden jaar een collectief contract in de bouwvakken tot stand kwam, daarin werd be paald, dat van 1 Mei tot 1 Novenjbc het loon zou zijn 60 cents bij eeu werk tijd van 50 uur per week en na No vember 67 cents per uur bij een werk tijd van 45 uur. De bedoeling daarmede was, te ko men tut 'n normaal- of standaard!oon van f 30 per week. Eeu loon waarme de dan de patroons zouden kunnen rekening houden hij de aanneaung van werken an dal het loon ln de bouwvakken zou zijn. Ai spoedig echter bleek, dat er pa troons waren, georganiseerde en on georganiseerde, die loonen gingen uitkeeren die ver boven dat stand daardloon uitgingen en dal het voor de werklieden heel gemakkelijk ging om te komen tot een hooger loon dan dat standaard loon, Waarom deden die patroons dat en welk belang hadden zij er bij om een hooger loon dan het standaard» loon uit te keeren, informeerden wij. Dat laat zioh gemakkelijk ver klaren, xeide de heer Lassing ons. Et- was te weinig volk en meer vraag dan aanbod. Dat maakte dat do werk lieden meer dan een patroon konden krijgen. Ze stelden hun eischen, die hooger waren dan het loon neergelegd in liet,contract en meer dan een patroon, lite volk noodig had gaf toe, omdat hij anders geen volk kon krijgen of orn aat zijn werklieden heengingen naai een andereu patroon, die meer loon gaf. En wie volk had, behield dat gaarne. De toestand werd op hel laatst zoo, dat feitelijk algemeen meer dan f 30 werd uigekeerd. Maar een maatstaf van het loon was er niet meer. Het gaf aanleiding dat bijna geen patroon meer naar een werk durfde Inschrijven, omdat men niet vooruit wist welk loon men zou moe ien uitbelalen. Dat zou uiUoopen op een gcheele ontreddering van het be drijf. Vandaar -dat besluiten werden genomen ais in de circulaire vei- meld. Waarom is de maatregel van het ontslagbriefje genomen"? vroegen wij verder. Deze maatregel is mede geno men, zelde de heer Lassing, om te maken, dat het loon blijft zooals dat eenmaal is vastgesteld en om te vc.- hlnderen, dat patroons toch genoopt worden een hooger loon uit te kee- rei); De bedoeling is, dat het bewijs van ontslag de redenen van ontslag zal vermelden en dat wanneer blijkt dal een werknemer uit den dienst van zijn patroon gaat, omdat deze hem naar zijn meemtig te weinig loon uu- beiaalt, geen ontslagbrief je zal wor den gegeven. Dei is niet onmogelijk, dat de maatregel van het ontslagbrief je 3,ecu 13 een tijdelijke is. Y ervo-gens vroegen wij inlichtingen inzake de bepaóng, dat ln aangeno men werk mei meer dan 30 pet- meer dan het standaard toon zal mogen worden uitbetaald. Wij informeerden of deze bepaling niet ten nadeele van den werknemer zal zijn. De lieer Lassing zeide ons, dat al leen in de laatste maanden in aar- genomen werk aan de werknemers meer dan 30 pet. werd uitbetaald, omdat er meer vraag naar dau aan bod van werknemers was en daarvan gebruik ie gemaakt om in aangeno men werk meer dan 30 pet. boven het loon te bedingen. Gebrek aan aanbod van werkne mers deed de patroons toegeven. In gewone omstandigheden zal in aanneming met meer dan 30 pet. overgidd worden betaald. Inmiddels dcolde. de heef Lassing ons mede, dat de bepaling van de 30 pet. slechte noode is genomen aJs een lijdelijke- maatregel en dat daar over, eveoa.s over de bepaiing van het ont&lagbriuje nog wei valt te praten; mils dan maar de bouwvak organisaties hun medewerking willen verleenen en die toezeggen om te ko men tot een regeling dio aan loon- "opdrijving den kop zal indrukken. Want het gaat er om, aldus de heer Lassing, om te komen tot een vast slandaardioon ln het bedrijf, om aan een onzekeren toestand een einde te maken. Wij gunnen den werklieden een goed loon; maar aangaande dat loon dient er zekerheid te zijn; alle patroons moeten een zelfde loon ui> be talen. Tenslotte zelde de heer Lassing ons, dat indien het tot een uitsluiting onverhoopt mocht komen, deze alle werklieden ln het bouwvakbedrijf zal omvatten; ook zij die niet aan de sta king hebben deelgenomen. Naar ons van de zijde der stakings leiding wordt medegedeeld breidt de staking zich uit. Maandag is door de landelijke federatie van Bouwvakar beiders de staking ook te Zandvoort, Velsen en Beverwijk geproclameerd. Men zeide ons verder van dien kant. dat een der bezwaren is, dat de p:» troons inzake de nieuwe bepalingen geen overleg met de organisaties van arbeiders pleegden voordal ze werden getroffen.'De circulaire ging 7 Ja nuari in zee en ds maatregelen er in vermeld zouden 12 Januari in wer king treden. Op den lien Januari kregen de bouwvakorganisaiies van den secre taris der combinatie kennis van de circulaire. Br werd toen, aldus werd ons door de stakingsleiding verklaard, aan de patroons gevraagd om de cir culaire ln te trekken voor. 14 dagen, opdat in dien tijd patroons en gezel len overleg zouden kunnen plegen. De patroons hebben dal echter niet gewild. En wij, aldus werd me* na druk gezegd, wenschen geen dlcta tuur van de patroons to aanvaarden. Door een dreigement van de patroons van ccn uitsluiting zullen wij om niet laten afschrikken, Zoolang de circu laire niet wordt Ingetrokken, zetten wij den strijd voort. Van de zijde der staking wordt thans gepost. Uit Zandvoort seint men ons: De federatie van bouwvakarbeiders staakt en eischt handhaving van een weekloon van 45 tot 50 gulden. Aan he tgroote badhuis ligt het werk ge deelteiijk stii. DE PESTOLEN BANKBILJETTEN. u) een aan 1)01 personeel der IJ. en T. geiichie dienstorder wordt er de aandacht op gevestigd, dab het na gaan van de dagteekening van de vermiste bankbiljetten het meest een voudige middel is, dat. eventueel tot opsporing zal kunnen leiden. De gestolen serie li, bankbiljetten van f 10, is voorzien van den da :;un 22 October 1919, de 6erie B. E., bankbiljetten van f 100, heelt lot da tum 13 October 1919, terwijl 390 bil jetten van f 1000, welke ongenummerd en zonder serieletters zijn en waarop de beide handtoukeningen (Delprat on Vissering) ontbreken, gedateerd zijn 10 Juni 1919. PERSONALIA. De reserve 2e luitenants D. A. van Vuur en, P. J. van Domme), W. Man tel, W. N. H. Sanger. B. J. van Tu en J. J. Plomp van liet 10e regiment infanterie zijn bevorderd tot reserve len luitenant. Aan den sergeant J. Sjoerdma ia op zijn voTfoek. ontslag uit den mili tairen dienst verleend ingaande den Oen Januari 1920. De heer D. Zijlstra zal op 23 Ja nuari 25 jaar in dienst zijn bij de werf „Conrad", Uitgaan. Robert Kothe. We herinneren aan de uitvoering mor genavond in de „Vereeniging", ten. bate van het „Centraal Genootschap'vooi Kinderherstellings- en Vacantie-oorden", waar Robert Kothe zal optreden. De „Tel." schreef „Kothe neemt een goede plaats in onder hen, die de luit :a Duitechland weer tot aanzien wis ten te brengen en daarmede net oude volkslied een krachtig en edel instrumeni tot voortbestaan deed behouden." KRAAMBESCHERMING EN KRAAM VERZEKERING. In de ver gadering, die Zaterdag in de wachtka mer der Vrouwenkliniek werd gehou den, werd de rekening en verantwoor ding van het bestuur gedurende de jaren 19171918 en igig, waarvan de Alge- mee 11 e Raad rapport uitbracht, goedge keurd. Het aantal belanghebbende leden, dat sedert 1 Januari 1914, toen het 190 be droeg, op x Januari 1917 reeds tot 140 was verminderd, is thans. Januari 1920, nog 109. ln 1917 kwamen 34 leden voor een uit- keering in aanmerking, in 1918 30 en in het afgeloopen jaar 1919 26. Aangezien de toestand der financiën sedert het eind van 1916 vrijwel op de zelfde hoogte bleef, daar in deze drie ja- xen de uilgaven ongeveer gciijkstondeu met de ontvangsten aan contributie van belanghebbenden en eenige belangstel lende leden, zoodat van uei iv^'ant van het reservefonds, dat in 1913, 1914, 1915 en 1916 zeer geslonken was, niets be hoefde gebruikt te worden, besloot de vereeniging de uitkeering bij bevalling voor het jaar 1920 met f 5.te verhoo- gen en dus gedurende dit «jaar op f 20 te stellen. In afwachting van wat de Ziektewet ten gunste van de kraamvrou wen zal brengen, zal dan nader worden beslist wat de vereeniging in 1921 zal kunnen doen. Tot lid van den Algcmeenen Raad, twens voorzitter van liet bestuur, werd gekozen Dr. A. H. M. J. van Rooij, wei- De secretaressepenningmeesteresie. Mejuffrouw E. Vrijdag, verklaarde ztah bereid tevens de functie van secretaresse van den algemeenen raad op zich te ne- De volgens rooster aan de beurt zijnde leden van den algemeenen raad werden allen herkozen. NEDERLANDSCH TQONEBLVER- BOND. In de Tuinzaad von café ..Brinkmann"' vergaderde Maandag avond onder voorzitterschap van oen heer M. Merorts de afd. Haarlem en amslrtefken van Eek Nedlari&ndsch Tooneelverbond. Uit het verslag van den penning meester over het verbondsjaar 1918— 1919 bleek, dat de boeken sloten met een batig saldo van f 449.64. Het ver- silug der kascommissie werd goedge keurd. De drie aftredende bestuursleden, de heeren Dr. J. F. M. Sterck. Jhr. A YV. G. van Riemsdijk en G. J. van Gasteren werden met alganeane stemmen herkozen. De kaecommissïe za! dit jaar ge vormd worden door de heeren W. Hoi, H. C. Kloet en W. Dyserinck. De aanwezigen koncen zich veree nigen met hel bestuursvoorstelom de toezending der toonee.verbondbiD j et ten van Amsterdam daar er toch mei zooveel gebruik van wordt ge maakt in den vervolge achterwege te laten. Nadat nog door den voorzitter me degedeeld was, dat in verband met de tooneelisten-staking, de tegen Woens dag 28 Januari a.s. voor do leden aangekondigde gratis-toon eel v ooret ei- ling in den Stadsschouwburg niet pllaats zaïl kunnen hebben en nu tot een nader te bepalen datum in Fe bruari verdaagd zal moeten worden, werd de vergadering gesloten. Muziek Concert door Carl Fiesoh. Zooals Flesch de verschillende num mers van zijn programma ons deed hoo- rea, is slechts weggelegd voor hen die in hun reprcducecrende kunst den schep pingsdrang oodervinden. Er is hierin een paralel te trekken tusschen de 100- neeispeeikunst en de muziek. De 100- neelspele® dient, zoo hij voor zijn taak berekend is, door zijn uitbeélding den indruk teweeg te brengen, zijn eigen woorden te spreken, waarmede hu zun eigen gevoelen uit. Dan treedt vooral in de treffendste momenten de dichter ge heel op den aah'tcrgrond, wp denken slechts aan den speler, ziea in hem den persoon dien hij voorstelt en leven mee in geheel zijn wezen. Zoo is het ook in de muziek als' kunstenaars spelen als Flesch, waardoor 't altijd belangrijk blijft hen werken te hooren voordragen, die wij al zoo dikwijls gehoord hebben, zooals 't concert van Max Bruoh, want aan de gevoelsuitingen van den compo nist denken wij niet. 't Is Flesch die ons boeit en in extase brengt. De avond begon dus met „het" con cert van Bruch, waaronder een ieder ver staat dat daarmede bedoeld is het eerste der drie vioolconcerten van dezen com ponist. Want dit concert schijnt, in te genstelling van de vele werken die Bruch geschreven heeft, tot de onvergankelijke meesterwerken 'te zullen behooren. Zou Bruch met ui zijn werken even groote triomfen hebben behaald als met dit werk, zijn naam had zich geschaard hy de drie groote B.'s, Bach, Beethoven en Brahms. Hoe mooi dit werk echter ook is, toch speet het mij het op '1 program ma te zien, omdat de begeleiding zóó orkestraal geschreven is, "clat de gearran geerde piano-partij haar slechts onvol doende kan vertegenwoordigen. Dat is nu wel by orkestarrangementen meer 't geval, doch zelden in zoo'n sterke mate als hier. En aangezien er in dit werk geen sprake is van een ondergeschikte begeleiding, maar 't orkest als evenwich tig element met de solopartij optreedt, zoo weikt het on-piaaistische in de schrijfwijze van de piano-partij nier mee om eea goed beeld van '1 geheel te krij gen. De heci bpaandeitgan heeft er zich echter flink doorheen gehoipen, al ge lukte het hem met een indruk van gefor ceerd spel weg te nemen. Deze jonge pianist, die voor kort zijn tweede „prtx d'excelience" aan 't Amstcrdarasohe con servatorium behaalde voor violoncel en pianospel toonde in techniek en voordracht zijn goede pianistische eigen schappen. Toch heeft hij als begeleider 't hoogste nog niet bereikt, eeu zekere routine bezit hij als zoodanig nog niet, waardoor de eenheid van begeleiding en solopartij niet altijd aanwezig was. Voor viool alleen speelde daarop de heer Flesch de Chaconna, van Bach. Zulk een meerstemmig werk zonder be geleiding, kan, wil het eenigszins indruk maken, slechts, door de grootste virtuo zen worden ten uitvoer gtsbiacht. In den tijd van Schumann waren de groote virtuozen nog te tellen, wat hun aanlei ding gat aan deze chaconna een bege leiding toe tc voegen, want byna nie mand durfde haar anders te spelen. Of deze toevoeging als een evea gtoote in breuk op een meesterwerk is beschouwd geworden, als de toevoeging \au een melodie door Gounod bij een pieludium 'van Bacil, geloof ik niet. Toch heeft Gounod heel wat meer succes met zijn i toegevoegde tneiodie gehad dau Sohu- man» met zijn toegevoegde begeleiding. Na de pauze speelde de heer Flesch behalve de Sérénade melancliolique van Tschaikowsky en 't Rondo c&pricioso Saint-Saëns, vier dansen van verschillen de nationaliteit, Havanaise, van Saint- Sacns, een Spaansche dans van Sara- sate, een Slavische van Dvorak en Hongaarsche van Brahms, wairbij .- het nationaal karakteristiek verschil te vergeefs zocht. Wel droegen deze danse T cachet van meer Zuidelijke volken. Stormachtig weid Flesch toegejuicht, rat hem aanleiding gaf nog Triumerei an Schumann met prachtige toonvooit- b ren ging te splen. G. A. MICHELSEN. (Wegens het groote succes zal Cari Flesch, naar men ons mededeelt. Maan dag 22 Maart a.s. nog één vioolavond geven in den schouwburg aan den Jans weg.) Arr. Rechtbank Een rijwiel. F, J. B., W. C. S., zeeman, te Amster dam, en J. S., namen in den nacht van 11 op 12 Maart 1919 te Assendelft een rijwiel weg, ten nadeele van den rij wielhersteller D. V. De eerste beklaag de was niet versohenen, de tweede ont kende, de derde zeide, zich niets meer te herinneren hij had zooveel van die zaak jes bij de handl Intusschen hadden alle drie by het voorloopig onderzoek een volledige be kentenis afgelegd. Eisch tegen elk drie maanden gevan genisstraf. Vllldoeken. Daarna stonden terecht S. B., 30 jaar, 's zomers artist, 's wimers koopman, en J. S„ eveneens koopman, beiden te Am sterdam, wegens diefstal van drie vili- doeken, met een gezamenlijke waarde van f 150, te Westzaan gepleegd op r April 1919, uil de papierfabriek van den fabrikant De J. Beide beklaagden ontkenden. Ze had den de doeken van een onbekende ge kocht. De „artiest" las zijn verdediging van een papier voor. Dne maanden gevangenisstraf luidde de eisch tegen elk. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Schaars, Gr. Houtstraat 73, halssnoer; J. J. Balrn, Graaf Willeiuslraat 10, rijtuigmoer; L. Oudhof f, Tulpenetraat 38 rood, gn- gementsacte; II- van YValme!, Hasse- laersplein 21, dameedas; S.Post, Bak kerstraat 72 rood, armbandhorloge; J. van Donselaar, Frankestraat 16 of 10 rood, handbeschertner; J. P. Hen* drilts, Bakkerstraat 39, ceintuur; Ma terman, KJ everpark 92, halskettinkje; J. H. de la Rie, Vrootnstraat 5, hand schoenen; B. Cornet, Anthonieslraat 39, roeiboot-- E. v. d. Helm, v. Ma- rumstraat -46, metalen tong; A. Hij koop, BerokJ)eijdestraat 27, sokken; W. v. d. Berg, Sophiaetraat 2, hand schoenen; B. Visser, Oranjeboom- straat &1, armband; M. Beeiker; 2e Zuidpolderstraat 15, collyhond; P. Wit, Schouwtjeslaan 61 zwart, arm band; J. de Nijs, L. Boogaardstraa'. 18, slagersschort. Dit as Umstreksn HALFWEG. MOOROAANSLAC. Maandagavond heeft rich ton huize van den melkslijter Lauw er ens, wo nende in de Dubbele Buurt alhier een drama afgespeeld. B ijhet kaarten onder de hulsgenoo- ten ontstond twist, die tusschen het hoofd van het gezin en den 35-jarigen bij hem inwonenden gehuwden broe der, zoo hoog liep, dat laatstgenoemde zijn broeder met een revolver in don buik 6choot, waarop de getroffene neerviel. De dader die den revolver in rijn zak droeg, loste één schot. De veldwachter Lokerse, met het gebeurde ln kennis gesteld, begaf zich onmiddellijk ter plaatee en ge neeskundige hulp werd door den heer Melchior, arts, verleend. De getrof fene werd ln ernstigen toestand per ziekenauto uit Haarlem naar de Ma- riaslichting aldaar overgebracht, ter wijl de dader in arrest werd genomen en des nachts nog door den burge meester gehoord; hij is n de cel onder het Raadhuis opgesloten. Nader vernemen wij, dat de toestand van den 40-jarigen Louwerens ernstig is; hij is gehuwd en vader van 3 klndo Plannen bestonden, dat hij met zijn broeder naar Amerika zou ver- Sport en WsdstrUden VOETBAL. RELLETJES OP HET „HAARLEM"- TERREIN. In aansluiting op mts verslag van den voetbalwedstrijd Haariem—H. V. V, m ons nummer van -Maandag en de daarbij gemaakte opmerking over de houding van het publiek tegen over- scheidsrechter Mutters, kun nen wij nog mededeelen. dat de hou ding van sommige menschen, die na afl-oop van den wedstrijd scheidsrech ter Mutters opwachtten, met het ken nelijk doel hem te maiesteeren. aan de Schotensche politie aanleiding gaJ, met de blanke sabel op den -Scho- terweg ruim baan te maken. Hierdoor werd het 't bestuur van l-Iaarl-em mo gelijk gemaakt, den scheidsrechter éhoewel deze vo'gens ooggetuigen te voren reeds op het veld een klap te gen het hoofd gekregen had) veilig naar een auto te beleiden. Om verdere relletjes te vermijden is deze auto toen langs een omweg von liet voedhaiterrein vertrokken. .,'t Is waar aldus deeide een der bestuursleden ons mede, ..dat scheidsrechter Mutters in enkele be slissingen niet gelukkig was, waar van steeds Haar.ern de dupe was, maar dit gaf den menschen niet hot recht tot zulk een ongemotiveerd op treden. Wij waren er heeiemaal niet op bedacht, dat iets dergelijks gebeu ren zou, vooral niet. omdat er niet ruw gespeötd is". Het Haarlem-bestuur kan in deze goen blaam treffen. Alle bestuursle den en ook enkele spelers hebben ge probeerd, da opgewonden menschen mot eon zacht woordje van hot ter rein to verwijderen, maai' niets mocht baten Enkele belhamels zijn evenwel beleend en het bestuur zal maatregelen nemen, om dergelijke relletjes te voorkomen. Binnenland De staking der Tooneellsten. Leden van 't Ned. Tooneel treden tilt de Nod. Toonoelkunstenaarsvereeniglng. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Zondagnamiddag had in (len Plan tage Schouwburg waar hot ensemble Sluijleig en Braakcnsiek optreedt een relletje plaats. Nadat de heer Braa- kensiek een inleidend woord had ge sproken, en de voorstelling een begin kan nemen, dwarrelden uit de zijbal- cons de bekende stakingsbiljetton door de zoal en wend getracht door hand geklap en geschreeuw het optreden onmogelijk te makon. De politie dig in vrij grooten getale in de zaal aanwe zig was. gelastte op verzoek van den directeur van den schouwburg den herriemakers de zaal te verlaten. Hieraan werd niet onmiddellijk vol daan waardoor de politie genoodzaakt was mot sterke hand op (e treden. Er ontstond een hevig tumult, doch de jjohlie slaagde ftr in een 4-tal perso nen uit den schouwburg te voeren. Hierna kon de voorstelling een aan vang nemen. Volgens ingewonnen inlichtingen rijn de personen geen ac teurs, doch huurlingen, die gratis voorzien waren van plaatsbewijzen en strooibiljetten en opdracht lioddc-n de voorstelling zooveel mogelijk te ver hinderen. De voorstelling van Zondagavond in den Plantage Schouwburg heeft zonder eenïg incident plaats gehad. Voor den schouwburg had rich in den vooravond een groote menigte opgesteld, waaronder vele stakende acteurs en actrices- De politie had in den beginne haar handen vol met den ingang van den schouwburg vrij te houden. De dienstdoende inspecteur van politie verzocht toen later om as sistentie van eenige ruiters, die spoe dig ter plaatse waren en ruim baan maakten. De zoal was matig bezet. Ongeveer een 300-tal bezoekers woon den de voorstelling by. ue verectul- lende tooneelspelers weiden 11a elk bedrijf door het publiek hartelijk Loc- gejuicht. ln de zaal had een aantal agenten van politie en rechercheurs post gevat. De directie deelde ons mede, dat de aangekondigde voor stellingen geregeld zullen plaats neb ben. Het hoofdbestuur deu- Neder.'. Too» neelkunslenaarsvereenigin# deelt me de, dat naar aanleiding van de in trekking van de sollicitatie van den heer Verkade naar den Stadsschouw burg en zijn ontslag als gedelegeerd lid van de Kon. Ver. Het Neuer- landsch Tooneel, hare leden Albert van Dalsum, Fie Pisuisse—-Carelsen, Sarah Heyblom, Paul Huf en i>. van Veen uit de vereeniging getreden zijn. Op een dezer dagen te houden ver gadering van de Vereeniging van l.e Lerkundigen zal door een der leden oon voorstel woiden Ingediend om de helft van de honoraria, verworven met litterairen arbeid gedurende do staking aan het stakersfonds af te ciragen. Hoos water. (Zie ook 2oe blad). Doorbraken van spoordijken. Uit 's-Hertogenbosch vut; Maandag avond 1 Er is een stuk geslagen uit den spoordijk naar Nijmegen, ter hoogte van Geffen, zoodat het verkeer over eon lijn gestremd is. De treinen wor den over de tweede lijn gevoerd. Uit Oss van Maandagavond Tusschen Rosmalen en Nuland na bij de stopplaats Nuland is uit den met dubbelspoor belegden spoordijk een stuk geslagen in de lijn Oss V Her togen boech. Het opgaande spoor is daardoor niet meer berijd baar. Het verkeer wordt nog onder houden over de lijn Bosch—Oss. af gaande spoor. Men tracht nog het gat te vullen daar gevaar bestaat voor verder afbrokkelen.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1