Agenda Advertentiën voor liet Zaterdagnurnmer biaasnieuws Oitgaan. Buitenland Het Duurtevraagstuk. Stoomvaartheriehten Sport on Wedstrijden^ 37e Jaargang No. 11240 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 22 JANUARI 1920 ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.26. Franco per post door NederlanJ l 3.oO. Afzonderlijke nummers 10.15. Gelliustr. Zoudagsblad, voor Haarlem fu.t>7». Geillustr. Zondagsblad voor do omstreken en franco per post 10.65. Uitgave dar N. V. Lourena Coster, Directeur J. O. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEHTENTIEN: Van 1—6 regels 1 1.50; iedere regel meer 30 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Tieutluivers-advertenllèu van raag on Aanbod van 16 regol» 60 CU. per plaatsing, elke regel meer l.'/i Cts. contant; buiten hei Arrondissement dubbele prijs. Dlrootio en Administratie Croote Houtstreat 83. Telefoonnre. der Redaotie 6C0 en der Administratie 734 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENS IDD-LEN- VOORZSENING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: Schelvisch op Vrijdag 23 Januari 1920, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond Scheüvisoh k 22 cent per pond ©p vertoon van vischkaart No. 16001—20000 In de Gem. Vischhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Heden: DONDERDAG 22 JANUARI. Schouwburg, Jansweg; Geheel- Ouith. Tooneelvereeniging „Nieuw Leven": „Erfenissen" 8 uur. Soc Vereeniging: Nieuw Haarl. Kinderkoor. Uitvoering, 8 uur. Kerk Broedergemeente, Evangelisa- tiesanienkoms'en: De Pelgrims-predi kers door Nederland 3 en 7,30 uur urn. Leger deö Heils: SchagcheisLaat 20, Lezing over Midden-Celebe6, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 23 JANUARI. Stadhuis: Stemming voor een lid vam de Kamer van Koophandel en Fabrieken, 9—2 uur. Stadsschouwburg, Wi'Eonspledn: Het Schouwtooneel: „De Meteoor", 8 Waaggebouw, Tentoonstelling: „Kunst zij ons doel". 104 uur. Schouwburg De Kroon: Gr. Markt Bioscoopvoorste'ling, 8 uur. Cinema Palace, Gr. Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Centraal Theater: KI. Houtstraat. Bioscoopvoorste'ling. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat ten gevolge van don vrijen Zaterdag» middag op onze drukkerij de advertentiën voor het Zaterdagnummer van Haarlem's Dagblad zoo vroeg mogelijk in ons bezit moeten zijn. Wij staan alleen voor de plaatsing van Handels-annonces in het Zaterdagnummer in, wanneer die Vrijdag avond vóór zes uur in ons bezit zijn. DE ADMINISTRATIE Muziek UITVOERING DOOR ROBERT KOTHE, v.m liederen en balladen mei begeleiding van de luii. Een concert in de gewone boteeke- nis van hei woord was het optreden van den heer Robert Kothe nieL Daarom kon ik in de heoordeeiing van zijn voordrachten ook niet den maatstaf aanleggen waarvan ik mij anders bedien, le meer omdat de ba ten van dit optreden zouden slrek ken ten behoeve van de kinderher steilingsoorden te Egrnond en Borgen, het Amsterdamsch Koloniehuis te Efc-'- mont o. d. Hoef, het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Va cantiekolonies te Egrnond aan Zee. en de „Deutsche Ferienkolonie" te Bor gen aan Zee. Daarom kan ik vol staan mei te gotuigen dal de bee>- hothe blijkbaar veel succes bij hei auditorium behaalde, en dat voora. de meer humoristische liederen bij menigeen den laclkust opwekten. Dat dit alleen moet worden toegeschreven aan de geesuge wijze waarop die lie deren werden voorgedragen is wei zeker, want de tekst dier Teder i was vrij geo3tloos, zoodat 't aar dige er van buitenaf diende aange bracht te worden. De liederen we den begeleid door de luit en ik moet erkennen dat dit primitieve snaarin strument paste bij deze primitieve muziek, die m melodie, rhytme en harmonie zeer eenvondig is. De luit moge uit een muziek-hlstn risch oogpunt de aandacht waard zijn, als muziekinstrument voor onz® verwende ooren kan zij niet meer dienen. Wat voor onzcai tijd de piano Is, was voor lang vervlogen tijue» de luit, ze fs 't clavichard en clavi- cimbel stonden wat algemeen gebruik betroft bij uaar ten achter. In ae oude gescliiedenis vinden wij de hm reeds vermeld bij de Perzen en Ara bieren, die baar, daar zij van houi gemaakt was „al-oed', dat is „het houtnoemden, wat later toen zij m Spanje wem ingevoerd tot aloud en laud wei'd samengetrokken waaruit weer later de woorden Laute lute en luit ontstonden. De gitaar siamt van baar af, verschilt echter in vorm doordat bij haar lm* onderblad plat ter is, terwijl dat der luit evenals bij de mandoline sterk gewelfd is. Daarbij is de luit "eel grooicr, ook veel meer snaren waarvan Je eene heift een groep vormt die aile-n als losse snaren dienst doen, terwijl de andere groep door het plaaitson van de vingers op die snaren hoo- gere en lagere tonen Kunnoh voort brengen. Talloos zijn de werken die over den bouw en het bespelen van de luit geschreven zijn en vooral over het muziekschrift dat voor dit instrument gebruikt werd valt lied wat te vermelden. Want noten schreef men niet, men noteerde alleen de grepen die de vingers hadden te ma ken, en schreef die op een even groot aantal lijnen als er snaren waren waarop dan cijfers of letters werden geplaatst. Elko snaar had dus haar eigen lijn. Deze geschreven of gedrukte mu ziek stond bekend onder den naam van Lauten tabulator. De luit werd gebruik* zoowel voor orkesten, als voor solospel of begeleiding van zang en dans, en werd beoefend zoowei door kunstenaars die er soms een groot en naam door verwierven als door hot volk, ja zelfs menig vorsi n vorstin beoefenden hartstochtelijk het spel der luit. Een gfloole eigen aardigheid van 't instrument bestond daarin dat als men er maar even on had gespeeld het wecir bijgestemd moest worden en zoo heeft men eens uitgerekend dat een luitspeler, die tachtig jaar oud werd zestig jaar van zijn leven met stemmen had doorge brachit. De qualiteit der snaren is blijkbaar tegenwoordig beter dan vroeger, want de heer Kothe heeft veel meer gespeeld en gezongen dan gestemd. Wat den klank van 't instru ment betrof, veel versclii! met dien der gitaar kan ik er niet uit hooren. G. A. MICHELSEN. VEREENIGING TEGEN HET MIS- \NDELEN VAN DIEREN. geus vertrek van Professor C. F. van Oyen werd in zijn plaats tol secre taris van bovengenoemde vereeniging benoemd de lieer J- P. T. J. Brond- geest, Heorenweg 199, Heemstede. MA L ARIA BESTRIJD INC. ITol lieeft de aandacht van hygië nisten gelrokken, dat in Noord-Hol land de malaria in. hevige mate heorsciht Do Centrale Gezondheids- laad heeft een onderzoek doen In stellen, dat nog niet is afgeloopen. maar toch reede verrassende resu! laten hcoft opgeleverd. Een bepaald soort muggen brengt deze ziekte, die Je kracht van den mensch zoo sterk kan aantasten, over. De wijfjes van ule muggen overwinteren En stallen en varkenshokkon en ook in wonin gen, bij millioonen. Zij vliegen van daar eind Maart of begin April uit om een nieuwe generatie voor te be- :eiden. Verdelguig van die muggen is dus voor ae bestrijding van de malaria van groot belang. üe Minister van Arbeid hc-eft met een commissie uit den CentraJeh Ge zondheidsraad, den inspecteur, Dr. Alderslioff en medici in Noord-Iloi- iaod overlegd en heeJit besloten ean georganiseerde poging te doen can -soord-Holland vun deze plaagte vèr- iosscü. Met machtiging van den Mi nister van Arbeid zal onder loidii; •vi don inspecteur na voorlichting in de ooAKW.g de verdaging van acze muggen staleêRnaMg ter hand wot em genomen. Werkt de bevolking goed mede, dan zijn de dieren vrij gemakkelijk bewusteloos te maken en daarna te vernietigen). Het werk zal herhaald moeten worden om aidoehd resultaat te bereiken, maar de plaag is in Noord-llolland zóó erg gewen den, dat moeite en kosten niet langer ontgaan mogen worden. Andere maatregelen om het kwaad te bestrijden worden nog voorbereid. KAMER VAN KOOPHANDEL De eenige candidant, die gesteld 1s voor de vacature Kremer bij de ver kiezing voor de Kamer van Koophan del op Vrijdag 23 Januari, is de heer T. Pronker, directeur van de Stoom vaartmaatschappij Bus. Deze candidatuur lijkt ons zeer nuttig en practise!), in verband met de havenplannen De. heer Pronker kent beter dan vele anderen de be hoeften van de binnenscheepvaart en zal dus in de Kamer van Koophandel goede adviezen over de voor onze ge meente zoo belangrijke havenplamnen kunnen geven. MULTATULI AVOrND. Zaterdag avond a-s. komt Dr. Willem Roy aards in den Stadsschouwburg, alhier, een Multatuli-voordrachtavond geven. Op liet programma staan: de toespraak tot de Hoofden van Lebak, de ge schiedenis van Saidjah en Adinda en, na do pauze, de Kruissprook. GEVONDEN VOORWERPEN: ie bekomen bij: G. Born, Leid schevoart 28a, spaarzegeüs; A. de Jong, v. Marumstraat 45. kous; S. van Veen, Zuider-Buitenspaarne 45, portemonnaia M Roosloot, Zomer- I B, kindervork. C. Koster Oranjeboomstraat 86. tabakspün Kraakman, Westergracht 43, hand schoen. J. de Looze. Hier. v. Aiphen- slraat 26, omslagdoek. L. Koedijker, Scheeperstraat 55, horloge. J. Keij- sper, Drossestraat 14 roou, tnunabon- nement. v. Springeien, "Westerhout- park 7, postzegels. W. Vader, Kon mg straat 58. handschoenen A Hommers. Zuidpolderstraat 19, kaper. B. van Heuvel, L. Poallaan 18 D, portret H. Kater, Tetterodestraat 82, kam in étui. DE FRANSCHE FINANCIëN. De nieuwe Minister van Fi nanciën. Frangois Marsal, verklaar de in een interview met een vertegen woordiger van het „Journal": „De Amerikanen en Enge'schen hebben ongelijk, wanneer zij beiweren. dat het ons aan moed op belastinggebied ontbreekt. Mijn indruk is. dat Frank rijk op dit gebied geen verwijt kan worden gemaakt Frankrijk heeft op de slagvelden buitengewoon bloe dig geileden. Gedurende de vijande lijkheden was het gescheiden van het door Duitschland bezette gedeelte. Na het terugtrekken van den vijand uit de bezette gebieden, bevonden wij oils in verlaten streken. Hiervan kan geen bedoeling worden geheven. Zelfs bij een hooger percentage der belas tingen, kan Frankrijk nog niet zoo veel ontvangen als Engeland en Amerika. Daar deze landen niet bezet waren, waren zij in staat tijdens der oorlog extra heffingen te doen" Betreffende den lagen stand van den Fransehen wisselkoers, verge!p ken bij dien van het pond en den dollar, zeide Marsal. dat de redenen daarvan wel bekend zijn, ten eerste als gevolg van de noodzak el ij kheiu dat wij onmiddellijk moesten over gaan tot den invoer van machines, grondstoffen en andere benoodigdhe- den, waartegenover wij niet konden uitvoeren. Ook tengevolge van de ruüne circulatie van papiergeld is de wisselkoers gedaald. Leeningen op korten termijn of een in tergen J'i eerde leaning, verzekerd door de schade loosstelling van Duitschland, -z!,n voor het oogenblik de eenige midden !en. Ik zal trachten, zoide Marsal, dit te bereiken, in overeenstemming mot onze vrienden in Londen en New York. In de mimisterieele verklaring von heden worden nieuw© belastingen ter dekking van de ooriogsschu.den ui uitzicht gesteld. De regeering zal er geen bezwaar in zien, dat de Fransche republiek met het Vatikaan onderhandelt, in dien de Fransche belangen dit ei- schen. PRUISEN EN 'T VREDESVERDRAC. in den Pruisisohen Landdag hield de vice-president, dr. Posch, een rouw- red.e. ITij gaf uit naam van aile partijen, de onaf'hankehjken uitgezonderd, te ken nen, hoe diep Pruisen zich gekrenkt ge voelde door de bepalingen van het vre desverdrag. Het wreede vredesverdrag, dat het Duitsche volk in Versailles is op- gedwongen, is van kracht geworden „Met volkomen minachting voor bet zelfbeschikkingsrecht der volken wor den, alle gerechtigheid ten -.rots, zonder de volken zelf te vragen, groote gebie den van Pruisen afgescheiden, welker echt Duitsohe bevolking door jarenlan ge eenheid met Pruisen doof1 Pruisen's zorg en liefderijk bestuur tot een hoo- gen trap van beschaving gebracht was. (Applaus.) Geljjk ik kan constateeren, neemt de Pruisische Landdag eenstem mig met een gevoel van diepen rouw ken nis van deze uiterst smartelijke omstan digheden (algeaieene instemming). Maar de bevolking van deze gebieden wordt daarmee niet gescheiden van den Duit- sohen stam, de Duitsche beschaving, de Duitsohe taal (applaus). De bestaande gemeenschap kan ook het wreedste ge weld niet vernietigen. Wij leggen jegens onze van ons gescheiden stamgenooten de gelofte van eeuwige trouw af en we ten, dat ook zij ons steeds trouw zullen blijven. Wü vertrouwen, dat de gerech tigheid der wereldgeschiedenis hen met ons zal vereenigc (levendig applaus). Namens de onafhankelijken verklaar de Adolf Hoffmann Ook wij betreuren de afscheuring van Duitsoh grondgebied. Wij hebben den vrede van Versailles steeds als een vrede door geweld beschouwd en ook wij ver langen herziening. Wij verwachten edhter de geiechtigheid der wereldgeschiedenis langs den wog van het internationaal so cialisme (gelach), waarvoor wy strijden en werken (gelach). DE UITLEVERINCS-QUAESTIE. De Opperste Raad (bestaande uit Cleraenceau, Lloyd George en Nitti), heeft het worstel van Ignuce en van den lórd-kanselier, betreffende de lijst van do schuldigen, wier uitleve ring eal worden gevraagd, aanvaard. Generaal Ludendorff van wiens uit levering de Entente volgens de laa- ste berichten, evenals van die van Hindenburg, afgezien heeft, ver- Klaarde tegenover een journlist tut Dresden op de vraag welke houding ingenomen moet worden door diege nen, wier unievering verlangd wordt- Niemand heeft zich vrijwillig aan le melden. Zich legen de arrestatie verzetten, is niet in slrijö met de eer. SLECHTS FRANSCHE TROEPEN VOOR DE VOLKSSTEMMINGSGE- BIEDEN. De Engclsche regeering heeft den Oppersten Raad er mede in Kennis gesteld, dat zij niet in staat is, de door Engeland te leveren troe pen voor de gebieden, waar een volks stemming za! worden gehouden, zoo als Silezië, Sleeswijk, Allenstein, enz. beschikbaar te stellen. Naar gemeld wordt, heeft ook Italië een dergelijke verklaring afgelegd. Het toezicht in de volkss'.ernmmgsgebieden zal dus alleen door Frankrijk moeten ge schieden, Men meent te weten, dat aan Engeland verzocht was vijf en twintig bataljons te leveren. HET NIÉUWE FRANSCHE MI NISTERIE. Heden zal het nieuwe ministerie zich aan de Kamer voor stellen. In de ministerieele verklaring wordt gezegd, dat de tot dusver door Frankrijk gevolgde politiek met In trekking- tot de overeenkomsten, wei- ke met de bondgenoot©!) gesloten zijn, zal worden voortgezet, terwijl het ver drag van Versailles ten volle zal worden uitgevoerd, met medewerking van den Volkenbond. Verder ruller, nieuwe belastingen in het voorai - zicht worden gesteld om de oorlogs lasten t.e dekken. IN PORTUGAL ia een nieuw mi nisterie opgetreden onder premie; scha.p van den voorzitter der Kaïn ei' Domlngos Pereira. DE ARRESTATIES IN DUITSCH LAND. De Berlijnsche publicist Al- phons Goldschmidt, uitgever van de „RuU-Zcitung", is gearresteerd. DE KRIJGSGEVANGENEN. Woensdag zijn de eerete treinen met Duitsche krijgsgevangenen uit Frank rijk te Aken aangekomen. DE ENGELSCHE MINISTERS, ook Lloyd George, die te Parijs voor de vre desonderhandelingen vertoefden, zijn naar Londen teiuggekeerd. VREDESVOORSTELLEN. De Oe kraïne deed vredesvoorstellen aan de Polen. VROUWENKIESRECHT IN BEL- Gle. De secties der Kamer hebben het wetsontwerp op het vrouwenkiesrecht aangenomen. De Katholieken en socia listen stemden voor, de liberalen tegen. Het wetsontwerp tot opheffing van art. 310 van de Code Pénal werd me; weinige blanco stemmen goedgekeurd. OVER DE BQLSJEWIKI. De „Morning Post" publiceert een brief, dien een correspondent ontving van een kennis uit Zweden en die aldus luidt: „Schrijven over Ruelstod, Mis schien, dat het wei iets goeds uit werkt. gedachtig aan hot woord dat een hooiberg is samengesteld uit hooi-halmpjes Hoe meer het publiek er van verschillende zijden over hoort, hoe better. Over poütiek va,lt op het oogenblik niet vee! te vertellen Tk dineerde eenige weken geileden met een vriend, majoor G., wiens zoon een jongeling van twintig jaar, juist thuis was ge komen uit de. BoJtische landen, waar Inj gedurende oen jaar o«ö vrijwilli ger had gestreden in hol Estlandsclic leger tegen Duitschere, Bolsjewiki enz. Onnoodig je te schrijven, dat ik alles deed, om iels uit hem te lialen, doch de zaken daar zijn zoo vei'ward, dat de jongeling niet rechi begrepen scheen te hebben tegen wie hij nu eigeniijk gevochten had cm waarom. De situatie daar schijnt meer te go- lijken op ae situatie in Duitschland tusechen 1630—1648, don op hetgeen wij in de twintigste eeuw verwacli ten. Met andere woorden, die ver schillende legers van Barmont, Yoe- denltsj etc. schijnen meer of minder to zijn benden condottieri van den zelfden aard als de benden van Tilly. W alienated n. Marode en andere kapi teins uit den dertigjarigen oorlog De discipline schijnt ook tot dion- zelfden trap gedaald te zijn en waar zij komen, daar plunderen zij, stich ten zij brand en woeden onder rieud en vijand, juist als de ruiters en lans knechten van de hier boven genoemde helden. Voor zoover als ik ben wijs gewor den uit den aanval van Bermont op Riga, een aanval die veel bijdroeg tot de nederlaag van Yoedenitsj eu ons een onverklaarbaar Incident toe scheen, was hij niets meer of mianier dan een plundertocht op groote schaal, met het doel de stad te nemen een expeditie van gelijken aard Morgan's beruchte aanslag op Pana ma. Die z.g. Duitsche „IJzeren di visie" en ander© troepen werden, naar hij me zeidë, niet geleid door hun officieren van de vroegere ge regelde troepen, doelt tenminste voor een groot deel door avontu riers. In één woord: de toestond schijnt ontzettend verward en het is geen wonder, dat tegenover zulke te genstanders een paar handige en in het nauw gedreven mannen als Lc- nin en Trolzky, zich kunnen r'.aande houden. Van een kleine Italiaansche dame, die hij ons logeert, heb ik eenige aardige bijzonderheden gehoord over de Boisjewiki. Zij geeft muzieklessen aan enkele vrouwen van Bolsjewis lische leiders. Deze helden schijnen hun vrouwen en families veiliger tc achten te Stockholm dan in Rusland en zoo wonen deze dames hier en ne men het goed van het geld, dat hun mannen hun zenden. Natuurlijk vroeg ik hoe het geld werd gezonden en ik was verbaasd, toen de Senorina mij verzekerde, dat het met motor booten weid overgezonden, welke des nachts de Zweedsche wateren inva ren, zoodat het schijnt, dat de Bo.'sjc wiki le Pel rog rad blokkade of geen blokkade, de wereld met hun goud vergiftigen. Of onze brave regeering hiervan af woei, is mij niet duidelijk, doch me ©en beetje goeden wil zou er m. i. toch wel een eind aan zijn te maken. Het merkwaardigste is echter den zaakgelastigde van de Sovjet-regec- ring gade te slaan, een anarchist, ge naamd F. Ström. Die noemt zich urn.ijk consul-genei aai van de So* jet, maakt propaganda tot cmder don neus van de autoriteiten en redigeert een dagblad, „PoJilikenwaarin lnj bijna iederen dag om do revolutie vraagt naar het Russische model. De tijden zijn er niet naai voor verant woordelijke staatslieden 0111 zulke din gen te laten passeeren. Vijf jaar ge- eden kon men dat doen, doch het hout waaruit de huizen van de naties thans gebouwd zijn is tegenwoordig veel te droog om aan wie ook, toe tc slaan te spelen met het vuur d. revolutie!'' DEMONSTRATIES EN VEILIG HEIDSMAATREGELEN TE BER LIJN. Na aanneming van de wet op de Bedrïjfsraden is de Duitsche Nationale vergadering, zooals reeas is medegedeeld, op xeeès gegaan. Men itad ie Berlijn den dag waarop m het Rijksdaggebouw die wet in derde lezinK moest worden behandeld niet zonder ongerustheid tegemoet gezien, naar tegen aile verwachtingen in hebben zich geen incidenten voorge daan. Minister Heine had uitgebreide vooizorgsmaatregëlen genomen om zich niet door rumoerige straatbetou- gingen te larien verrassen. Men had afgezien van draadversperringen en dergelijke afzettingen op groote schaal, maar in de straten die naar het Rijksdaggebouw voerden, waren sterke iniiilaire patrouilles opgesteld, ate zelfs op sommige punten üclue cn zw are machinegeweren hadden ge- plaatst) zooals \oor het tweede poi uuti van den Rijksdag, waar de vo rig© maal zoo hevig gevochten werd, bij de Siegesallec en voor de Doro tlicenslr-asse. ln het Rijksdaggebouw ze.f was een bijzonder sterke bezet ting en ook de groote trap was met manschappen be2êt. Bovendien stbnil or een gaoote troep aan den voet van de zege-zuil. Er zajn nergens wanordelijkheden geweest. De troepen bleven rustte slaan wachten en namen geen nou lie van de hatelijke of schampere opmer kingen van sommige voorbijgangers. Te midden van het militair vertoon trokken de aandacht kleine troepen Duitsch-nationule scholieren, die mei zwari-wit-rooae vlaggetjes en sjerpen rondom liet Rijksdag-gebouw cn he: BismarcU-gedenkteekeii paradeerden. Eepige arbeiders beklaagtfen a <-h bij de politie over deze batoogingen en voegden er bij, dat wanneer zij het waagden met haar roode vlag gen te demons!reeren, er stellig op hen geschoten zou worden. De politie maakte toen een eind aan deze de monstratie van de Duiisch-nationale schooljeugd. DE AMERIKANEN EN DE IEREN. De „Times" meldt, dat De Valera in de City Hall te New-York officieel is ontvangen en dat 'hom het ccreburger- schap van New-York is aangeboden, zoo als dat ook nog niet zoo lang geleden geschiedde met den koning der Belgen en den prins van Wales. De mayor van New-York, de heer Hylan, sprak De Valera aan als president van de lersche republiek, en stelde in zijn toespraak de vraag „waarom alleen Ierland on der de kleine natiën buitengesloten zou zijn van zijn rechtmatig aandeel in de zegepraal van den oorlog". De Valera dankte den burgameester namens hel „200 zwaar beproefde ler sche volk". In Engeland zal deze manifestatie te Ncw-York ongetwijfeld een onaangena- men indruk maken, die er niet beter op zal worden, nu blijkt dat ook de gou verneur van den staat New-York De Va lera heeft uiigenoodigd tot een officieel bezoek aan Albany^ DUUR LINi.EH. Men schrijft aan De Maasbode: 'a Morgens om 6 uur op oc-n der groote boerderijen in 't Noorden der prov. Groningen. Twee auto's en 8 rijwielen staan met hunne bezitters met groot ongeduld te wachten op het verschijnen van den boer, die wel licht nog rustig in 't land der droo- men verkeert. W anneer hij eindelijk verschijnt, wordt hij bestormd door een tiental kooplui. Wat was het geval? De boer is een van de gelukkige eigenaars van een groot kwantum vlas, welk artikel zoo schaarsch is dit jaar. Hij wordt, bijna verlegen met de kooplui, die hein fabelachtige prijzen willen geven. Ten slotte wordt maar besloten on danks het vroege uur om in liet naastbijgelegen café een inschrijving te doen houden. Het eindresultaat is dat een der heeren koojier wordt van 22.000 kilo vlas voor den ongeioofo- 1 ijken prijs van 62 cent per lvlio. De boer heeft dus zijn product verkocht voor f 13.640, zijnde een opbrengst van pLm. 5 H.A iand. Waar moet het heen met den ver koopsprijs van het linnen, al6 men rekent dat de prijs van vlas vóór den oorlog gemiddeld 10 cent bedroeg? De prijsdaling van het vleesch. Te Steonwqk en omgeving is liet vleesch aanmerkelijk in prijs ge'daald. Eerste qualiteit randvleesch liep te rug van f 1.20 tot f 0.90, alles per pond en zonder been. De vette var kens, die voor enkele dagen nog f 1 per pond -ruw gewicht opbracn-on worden thans voor f 0.60 per pond ruw gewicht verkocht, schrijft mon aan het „Hbld." STV. MIJ. NEDERLAND. Bawean vertrok 18 Jan. van New- York naar Hampton Roads. Bali (thuisreis) arriveerde 15 Jan. te Suez. Boeion (uitreis) vertrok f- Tanuarl van Suez. Prinses Juliana (thuisreis) arriveer de 16 Jan. le Suez. Prins der Nederlanden thuisreis) passeerde 19 Jan. Finisterre. Rembrandt (uitreis) arriveerde 17 Tan. te Go'ombo. Vondel (uitreis) arriveerde 19 Taai, te Southampton. KON. NED. STOOMB. MIJ. Iris vertrok 21 Jan. van Amsterdam naar Havre. Satumus vertrok 17 Jan. van Pen- sacola naar B.-Ayres Tellus vertrok 16 Jan. van Genua naar Livorno. Vtdcanus arriveerde 19 Jan. van Samos te Smirna. KON. HOLL. LLOYD. Drechterland (thuisreis) arriveerde 15 Jan. te Bahia. F-risia (uitreis) vertrok 17 Jan. van Las Palmas. Rijnland (uitreis) arriveerde 16 Jan. te Montevideo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bondowoso arriveerde 15 Jan. van Rotterdam te Batavia. Kawi (uitreis) vertrok 14 Jan. van Suez. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Maasdijk, van Boston naar Rotter dam, passeerde 20 Jan. 2.45 nam. Lizard. Noordam van Rotterdam naar New- York, passeerde 17 Jan. Cape Race. Zuiderdijk arriveerde 21 Jan. var Newpórt-News te Rotterdam. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Neleus vertrok 12 Jan. van Hong kong naao* Amsterdam. Tatresias vertrok 10 Jan. van Shi- monoseki naar Amsterdam. JAVA-BENGALEN LUN. Ceram vertrok 13 Jan. van Java naar Calcutta. Men ado vertrok 11 Jan. van Java naar Calcutta. KON. PAKETVAART-MIJ. Roggeveen arriveerde 18 Jan. van lava te Melbourne. Houtman arriveerde 18 Jan. van lava te Sydney. BILJARTEN. BILJARTBOND HAAl.LEM EN OMSTREKEN. KRIJT OP TIJD—VOORWAARTS. Woensdagavond werd in café Dek ker, Jan Gijzenvaart. in klasse A go- speeid ttnechen „.Krijt op Tij of' en „Voorwaarts". Dit zijn twee veree- nigingen die aan eikander zijn ga- waagd, wat ook dezen avond weder om hot geval bleek te zijn Geeri c-nkelen speler werd eet» zwa re nederlaag toegebracht, en allen* wisten dan ook de 90 caramboles te beliaion. Wel liepen de spelers van. „Krijt op Tijd" in den beginne bijna allen flink van stapel, maar dan kwam een inzinking en was het de beurt van „Voorwaarts". Ziehier het verloop der part««n: „Krijt-op Tijd": 90, 100, 100, 96. 91 Totaa! 477. „Voorwaarts". 100, 90 96, 100. 100. Totaal 486.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1