Staflsnlsuws TBYLERLEZ1NÜ JAN STEEN. In Teyler's Stichting hield Woens dagavond prof.W. MarUn uit's- Gra- venhage voor tal van belangstellen den een lezing met lichtbeelden over Jan Steen. Na een lcorto levensschets van on zen beroemden in 1679 te Leiiden over leden 17e••eeuwer gegeven en het een en ander van zijn verblijf te Leiden, Den Haag, Delft, Ilaarlenn, medege deeld te hebben en over zijn huwelijk (met Grietje van Goyen, veder van den bekenden schilder Jan van Goyen, die niet zonder invloed is ge weest op Steen's werk, kwam de ge leerde spreker op degeaardheid van Jan Steen, zijn onrustigheid, zijn lust tot heen en weer trekken, die zich natuurlijk in zijn kunst weerspiegelt. .Hij had zich niet eens een vaste hand teek enitig eigen gemaakt; den spreker zijn 25 handleekeningen van den schilder bekendl Itaiiaansche en Viaamsche mees Iers hebben over het algemeen groo- ten invloed uitgeoefend op onze schilders, maar- Jan Steen heeft steeds de geneigdheid in zich gi- voeld, zich te meten met Hollaitdsche meesters. Een groote opmerkingsga ve kenmerkte hem, hij bezat een veergaloozen zin voor humor en een groot compositievermogen. Terwijl Rembrandt ineer bespiegelend is, staat Steen niet beide beenen op den bodem der realiteit, hij zocht het te ven in al zijn uitingen en doet zijn stof vaak op in herberg en trekschuit. Hij idealiseert alleen in schilderach tigen, niet in den gewonen zin; hü geeft vank charges, die aan caric;- turen grenzen. Hij is de meest ge niale schilder der situatie*. Toch kleven ook zijn werken wel gebreken aan. Steen staat vaalt op gespannen voet met de perspect ief en zijn Christusfiguren hebben niets geestverheffends. De Christus is voor hem de. eenvoudige, de man uit het volk, die zich beweegt te midden, van dat volk, maar liet magische, of ook maar het weldadig-weemoedige, dal ric Christusfiguren van andere schil ders hebben, ontbreekt aan de zijne. Tocb is Jan Steen niet alleen een dichtei-'in-kleuren, maar ook een waarlijk vroom rnensoh, die zich klein voelt tegenover het heelal. Graag geeft hij zedeschilderingen uit den kleinen burgerstand van Delft, Haarlem, Den Haag. hij zoek: zijn stof in de kringen waar men de taal sprak van Brederoo en Starter, men zou hem kunnen noomen der Brederoo onder de schilders. Hierna ging t-preker over tot liet vertoonen vau de Aehlbeelden, be ginnend met het portret van den schilder en laiuuoonend, hoe geleide lijk het talem van Jan Steen zich in zijn landschappen, zijn zedenschi.de ringen en zijn symbolische schilde rijen heeft ontwikkeld. Met een opwekking tot de aanwe zigen, de schilderijen van Jan Steen te gaan zien en bestudecren, waar dit mogelijk is, eindigde prof. Martin zijn rede, waarna een dankbaar aj- piaus demonstreerde, hoezeer uien genoten had. Kantongerecht In ons nummer van Woensdag is bij de bespreking van de zaak van den Vel- sensohen zeikasielein P. J. J. v. D., be schuldigd sierkcn drank in 'i klein ver kocht te hebben, zonder de daar'oe ver- eischte veigunning ie bezitten, de eisch van den Ambtenaar van 't O. M. uitge vallen. Deze eisch luidde; ƒ25 boete of 20 dagen hechtenis. NEDERLAND". In de buiten ge vergadering van aandeelhou ders in de N.V Electrische Appa ra ten fabriek „Nederland" gevestigd to Haarlem, werd tot mede-directeur benoemd de heer G. A. H, J. Graaf vam AMc-nburg B&ntinck, teectro- teehnisch ingenieur te llengetlo. Tevens werd besloten het aande lenkapitaal uit te breiden tot f üOÖ.OOO. ■GEMEENTE IJ J KB H OUTVER" KOOP. Ons werd medegedeeld, rial de Dinsdag gehouden gemeentelijke houtverkoop f 2-100 heeft opgebracht. De prijzen waren matig, veel minder dan verleden jaar. OPL'eur.uf», Door de maréchaussee te Roosen daal is als tweede verdachte ir. de oplicblingszaak me! premietoten ten name van het „Algemeen Administra tiekantoor voor a"a ui:lootbare fond sen. gevestigd Ie Haarlem. Tncbtjniis- straat 7". thans gearresteerd zekere T... S. te Roosendaal, de tweede onder teekenaar der zoogenaamde polissen. Gebleken ie dat men hier met een stelletje geraffineerde oplichters te doen heeft, van wie in ieder geval de hoofdpersonen uilgevers en onder- teekemaren van de z.g. pol-iesen achter slot en grendel zitten; het zijn G. W., die een dag of 14 geleden werd aangehouden en te Groningen werd opgesloten en L. S., die ter beschik king van de Justitie te Breda zal wor den gesteld. Verscheidene kleine burgers en boe ren zijn het slachtoffer geworden van de operaties dezer combinatie. Ais ecxi bewijs hoe gevaarlijk het duo zijn slachtoffers kon te pakken krijgen, moge dienen, dat een klein boertje er voor meer dan 5000 gulden ingeloo- pon is. Intusechen wordt het onderzoek nog verder voortgezet, wijl de combinatie naar werkzaamheden over bijina het gehecle land had uitgestrekt. SALARISSEN CEMEENTE-AMBTE- NAREN. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben aan de gemeentebestu ren een circulaire gezonden, waarin gewezen wordt op de wensohelij'khoid, dat, ook de bezoldiging van de ambte- «uren, die de burgemeesters, secrela riisen en ontvangers in hun bestuuire- faak bijstaan, worde herzien. Tn het bijzonïfér wordt pewezën op de ambtenaren der gemeentesecreta rieën en op het kantoorpersoneel der ontvangers, zoomede op de gemeente veldwachters, resp. dienaren van po litie. In het bijzonder wordt de beoogde herziening noodig geacht, omdat net in het voornemen van Ged, Stalen ligt ook de jaarwedden van de ambte- uuren van den burgerlijken stand aan een herziening te onderwerpen. •PERSONALIA. De milicien-korporaals Van 't Hoff, Hooning-, Zaager, Muys, Metselaar, Pe ters, Minke, Druiven, Smit, Mulder, v. d. Meij, Van Vaalen, Manten, Bierdra ger en yan Saane, allen van het 10de Regiment Infanterie, hebben met goed gevolg examen afgelegd voor milicien sergeant. In verband met bet aantal be schikbare plaatsen zullen hiervan voor- loopig 12 adspiranten worden bevorderd tot milicien-sergeant. De milicien-soldaat Van der Veen, van het 10de Reg. Infanterie, in oplei ding voor milicien-sergeant, is bevorderd tot milicien-korporaal. De 2e-luitenant J. H. C. M. van Buitenen, van het 10de Reg. Infanterie, wordt van 2 Februari tot en met 31 De cember d.a.v. gedetacheerd bij de Mili- tadre Verkenning. DE VERMINDT HING VAN BEWA- PENING. Dc R. K. Propagan laclub hieH Woensdagavond in de groote zaal van St.. Bavo een vergadering, waarin mr. J. B. Bomans optrad met 'fc on der- we rn „De vermindering van bewape ning". De heer Bomans zeide in 't begin van zijn rede, dat 't ruim 4 jaar is geleden, dat hij voor 't eerst optrad voor de R. K. te Haarlem, dat de R- K. te Haarlem meermalen een verkie zingsstrijd streden, die aan heel "t land ten voorbeeld kan worden ge steld en dat men nu voor een nieu wen slriid staat tot vermindering van bewapening in een sneller tempo dan dat tot heden geschiedt. Ten aanzien van die vermindering van bewape ning is spr een conservatief en het staat te bezien of ten aanzien daarvn de meerderheid van 'fc Ned. R. K. volk 't met hem eens is. Hij kwam er tegen op alsof hij de R. K. kamer- club zou willen dwingen te gaan in een richting, die de club niel op wil en deed opmerken, dat van onder scheiden kant hem betuigingen van hulde met zijn optreden en streven tegenover een deel der R- K. Pers, dal hem en zijn ideeën had aangeval len, geschonken waren. Die betuigingen kwamen uit 't piat'eland, uil 't hart van volk en mede uit de kieskringen Nijmegen en Arnhem. De houding door hem aangenomen is. aldus spr.. die van de geheele R. K. Kamerclub. Allen wi'len een vermindering van bewa pening. al mag dan over 't temno misschien verschil zün. Snr. staal nier in z'in isolement. Alleen had spr. gevreesd, dal misschien een deel van 't R. K. volk zon zeertzen- gii gaat ons niet ver genoeg; gij zijt een conservatief. Maar hij had ontwaard, dal vele eenvoudigen in den lande on der de R K. aan zijn ziide s'aan. Hij verklaarde alles te zullen doen om de kazernen te doen verdwijnen en r-efte uiteen, dat al vielen dan eenï- ge R. K. bladen hem aan, andere hein hun steun verleenden. Den afgetreden minister van oorlog had spr. ge steund ter wille van de andere minis ters. Er was geen enkel R. K. Ka merlid die weg liep met dien mm van oorlog of die dims militair beleid hartgrondig toejuichte. Spr. zette daarna uiteen, dat er ook ziin die hem verweten dat hij nog nie* vprder ging dan hij ging. Maar men dient in aanmerking te nemen, dal een R. K, Kamerlid nie! vrii.isen zijn eigen ideaal aan dat van 't alge meen dient te onderwerpen. Van zün kant zal spr. s'eeds strijden voor de onverbreekbare eenheid der R. K. staatspartij. Tusschen hem en de R. K. is geen. verschil. Allen wenechen naar een ontwapening te streven, ook de R. K. Kamerclub, Tegen de motie- Rink stemde spr. om 't ministerie te kunnen behouden, 't ministerie dat aanzienlijk is versterkt door de uit- tredeu van den min. Alting von Geusau. Het ministerie kan nu uit voering geven aan zijn idee: een mi nisterie van landsverdediging. Dat is wins-- 'he jongste Kamerde batten opleverden. Van meening was spr-, dat. 't tem po vnn ontwapening zou worden ver meerderd, indien niet een wijfelaar als minister aan 't roer was. Het was aan spr. onmogelijk om liefde voor den min. Alting von Geusua en ziin militair beleid te gevoelen. Anders was 't met den minister van Marine, dien spr. gaarne had behouden om zijn persoon en dien spr. had ge steund. Hij deed opmerken, dat de Idee leeft m 'I R. K. volk, dal ct spoe dig een ontwapening moet komen, dat van zijn actie de vrucht is, dat de ont wapening in een sneller tempo zal komen, en dat die actie nu reeds ge meen goed van de Regeering is ge worden. Mem moge dan spreker een conservatief noemen, indien binnen eentge jaren de begrootingen van ooriog en van marine tezamen niet meer dan 50 millioen bedragen, dan is spr. tevreden. Nu i» z. i. niet noodig een man als Colijn, maar een als min. Ruys de Beerenbrouck, die ze'-de dat een klem land op 't gebied van ontwapening kan voorgaan Indien 't niet dien kant op gaat, dan zal de volswl] zich toch voor een vermindering van be wapening uitspreken, en dan zal in 11)22 weKicht 't aantal R. K. Kamer- lenen van 30 tot 15 verminderen. Ter wilie daarvan en' tot behoud van een Cnr. ministerie ook na 1922 is spr. voor efcn vermindering van de bewa pening. Maar ook, omdat wanneer ue mnituire lasten n-iet worden vermin derd, een revolutie wellicht zal uit- breken, want het volk wil die ontzet tend opgevoerde militaire lasten niet langer dragen. 111 den ijieede verdedigde spr. - opinie wat aangaat de alscliaifing en verdwijning van de kazernen, B.j 't innemen van zijn standpunt en de verdediging daarvan was 't hem niet te doen om een „applaus-po.'itiek". Maar hij acht aan do kazernen geva ren verbonden van zear onisi-igen aard. Indien spr. een „applaus-poli- tiek" had willen voeren, dan had hij in 100 spreekbeurten die hij hield, over ontwapening kunnen spreken, maar hij deedt dat niet. Hean yzas ver zocht om H punt aan (e roeren, maar hij had dat geweigerd. Toch hij had dat kunnen doen want 't is 't ideaal viui 't R.-K. volk. Nu herneemt spr. zijn vrijheid en is hij bereid om op volksvergaderingen over ontwapening te spreken. Hij zal tegen de kazernen blijven strijden, terwille van de R.- K. jongelingschap, de R.-K. moeders en de R.-K. meisjes, terwille van het lichamelijk- en zieleheil van de R.-K. jongelingschap. Aangehaald werd door hem een sclu-ijven van een R.-K. vrouwenarts, die volkomen instemming betuigde met zijn actie teg»an de kazernen. zeide verder dal inzonderheid tegen oen Napoleontisch uiili.t;urisnic dient te worden opgekomen en noemde onze weermacht een instituut in strijd m-: liet volkskarakter. Ons leger is z.L een bolwerk von arbetdssjifiuwlu socialisme en van bolsjewisme. Door hem word betoogd dat groote R.-K. sociologen en de Paus allen voor een ontwapening zijn en dat 't R.-K. Pro gram mede dien eisch bevat. De mi litaire lasten werden opgevoerd tot- een hoogte die boven de draag krach! van de Ned. natie ging. Om militairisme en om imperialis me lijdt nu 't volk en daarom worden nu de prijzen zoo hoog. Zoolang het militair! am e gehandhaafd wordt zal t volk blijven lijden en daarom dient te worden gestreden in de eerste pjaatg logon 't militairisme. Spr. wil een vermindering van de defensie- uitgavöii tot de helft van 't geen die nu bedragen, ee-n vernietiging van 't oude militaire sle'sel, dat worde ge vonden, een stelsel waarvan 't ge volg is dal de geheele weerkracht van t Ned. volk wordt verhoogd, zoo min mogelijk een staand leger, verminde ring van den dienstplicnt, geen loting cm geen kazernen. Maar ook geen al- gcheele ontwapening. Want een weer macht moet er zijn. Echter een weer- macht zonder dienstplicht en een staand leger. Godsdienst is 't eerst noodige, maar, indien dat aidu3 is, dan moeten de kazernen verdwijnen. Aan 't einde van zijn rede zeide spr. steeds.de chr. regeering te zullen blijven steunen en nimmer tegen haar te stemmen en te strijden voor de erkenning van Gcd iri hot Staatsbeleid. Hij zal verder steeds getuigenis afleggen nis Kamer- J-d van 't hoogere en 't ideëele. Hij besloot met als zijn overtuiging ui: te spreken dat ook deze ontwapenings actie nader tot God zal brengen. De rode van den spreker was meer malen door de vergadering met tee kenen van instemming begnoet. Na de rede was er gelegenheid tot debat, waarvan echter geon gebruik wero gemaakt. Aile&n betuigde een drietal .lanwL-zigeu hun instemming met he gesprokene. Ten slotte is op voorstel van den heer Bruin onder applaus de volgende motie aangenomen: De vergadering enz. van 500 R.-K. kiezers, kennis genomen hebbende van de aanvallen van het R.-K. dag blad „De 'lijd' en andere H..K. bla den, op 't lid der Tweede Kamer, mr. J. B. Romans, geven door dezen daar over van hun verontwaardiging blijk en spreken als hun vaste overtuiging uit dat mr. Bomans bij de behande ling der Begrooting van Oorlog vol komen correct gehandeld heeft In he belang van land en partij. Daarna werd de vergadering geslo ten. Rubriek ïoor Vragen VRAAG: Ik heb een waterproof re genjas (cravenette) waarvan de kraag vet is. Ik heb zonder succes benzine geprobeerd. Weet u een ander middel? ANTWOORD: Met zwavelkoolstof of met aether. VRAAG: Hoe kan Ik een verschroei de vlek uit een wollen trui krijgen? ANTWOORD: Niets aan te doen.Don ker loten ver-ven. VRAAG; 1. Is Zwavelzuur goed ter voorkoming van ketelsteen voor een ketel met een inhoud van 3000 a 3500 Liter? 2. Hoeveel Liter zwavelzuur mag ik in den ketel doen en mag die zuurstof er in blijven ook wanneer de ketel op stoom wordt gebracht? ANTWOORD: Het gebruik van z\\t,« velzuur moeten wij u ontraden. Dan is bet beter zoutzuur te nemen en dan ma eenige inwerking goed met water naspoelen. VRAAG; Hoe en waarmee kan men gummibandjos op ijzeren wielijes van een lapijtscliuier lijmen? ANT WOORD: Met syndelikon. Vraag uw drogist. v VRAAG; Mijd dochter dient ais tweede meisje en ontvangt op de helft van elke maand haar loon. Mevr. heeft haar 17 Nov. den dienst opge zegd met een maand opzegging. I-leeft zij, indien zij 15 Januari vertrokken is, reclu op de Nieuwjaarsfooi? ANT WOORD: Al (mevrouw opzegt, is het gewoonte dat de nieuwjaarsfooi wordt •gegeven. VRAAG: Welke nieuwjaarsfooi •moet ik aan mijn werkster, die twei- mpjal per week komt werken, gevest.' ANTWOORD: Dat is geheel een vrij willige gift, waarvoor u, wanneer u •haar iets wenscht te geven, zelf de grootte kunt bepalen. VRAAG: Ik verlaat met Februari mijn betrekking. Moet ik nu, daar 1 Febr. op Zondag valt en juist mijn tlvuisdag Is tol 'smiddags of 's avonds in mijn oude betrekking blijven? ANTWOORD: U bent niet verplicht tot 'e la vond s te blijven, maar ge woonlijk wordt het uur van weggaan onderling geregeld. VRAAG: Ik ben per drie maanden gehuurd. Kan ik, wanneer ik 1 Febr. tegen haJf Maart opzeg, met de zes weken vertrekken.? ANTWOORD: 'Neen; u kunt wel met zes weken op zeggen, maar alleen tegen Mei, Augustus, November of Februari,. Uit 08 Omstreden BLOEMEN DAAL, Aangohouden. Door de politie alilner is aangehouden H. H., wonende te Haarlem, verdacht van verduistering. Onze burgemoostor. De nieuwe villa „Boschvhed" van onzen burge meester, is bijna klaar, zoodat met de verhuizing een aanvang is gemaakt. In. verband hiermede 2al jhr. Bas Backer tijdelijk zijn intrek nemen in Hotel Duin en Daal. Motorwagens. Naar wij vernemen zal in onze gemeente een proef worden genomen met een motorwagen voor het ophalen van vuilnis enz. Slaagt de proef, dan zullen meer motorwagens voor du doel worden aangeschaft, HAARLEMMERMEER. Per sonalia. Tot onderwijzer aan de Christelijke school te Hoofddorp is benoemd de heer JK 00 is tra to Leens (Gr.) Vermist. Eenige weken ge- leden vertrok uit deze gemeente naar Vreeswijk om zand te halen een z.g. Westlander Het. schip werd bevaren door den 18-jarigen J. v. d. Berg uit Sloten en diens 14-jarigen knecht C. Slingerland uit Haarlemmermeer. Tot heden heeft men noch van het vaartuig noch van de opvarenden iets meer vernomen. Gedacht wordt aan een ongeluk. De Westlander is 25 ton groot, voor en achter met wit ten rand geverfd; het heeft een bruin zeil en witte fok. Diefstallen. De politie alhier heeft tegen den arbeider B. proces-verbaai opgemaakt wegens hel pi eg en van diefstallen bij versclüllen- de landbouwers aan den IJ weg al hier. Ten nadeele van den landbouwer v. W. aan den Hoofdweg en andere personen in die omgeving zijn kip pen en konijnen gestolen. dijkverzwaring Onze •correspondent schrijft: Enkele jaren geleden werd door het bestuur van den Haariemmrr- •rieerpoliöer besloten over te gaan tot hf-t verzwaren van den Ringdijk om de Haarlemmermeer en voor dit groo te werk werd ruim een mUlioen gul den uitgetrokken. Slechts een klein stukje dijk werd tot heden in den gewenschtem toestand gebracht De laatste jaren is het werk weer blijven rusten. Weiliclit zal de watersnood, waardoor otns tand op Verschillende plaatsen op zoon treurige en onrush berende wijze wordt geteisterd, voor 1 elderbestuur aanleiding zijn om de (werkzaamheden met betrekking tot het verzwaren von den Ringdijk on dezen uitgestrekten polder me kracht en groolen spoed fce doen \oortzetten. Het water in de Ring vaart is dikwijls zeer hoog en afroom 1 stormachtig weder zelfs we] eens over den weg. zoodat met bovenge r oemd werk, at kost het dan ook veel gef.d. een groote verbetering zou worden tot stand gebracht. Binnenland DREICENDE STAKING IN HET TRANSPORTBEDRIJF. De hoofdbesturen van de orennisa'ies van havenarbeiders en zeelieden heb ben te Rotterdam een gecombineerde besturenvergadering gehouden ter be spreking van het schrijven van den voorzitter van d-en Lóonraad. d. d. 17 Januari j.l., aan de organisaties ge richt. De aanwezige vertegenwoordigers der organisaties waren algemeen van oordeel, dat het schrijven van den heer Nijgh, waarin een absolute afwij zing van de eischen ten opzichte van de standaardloonen van de havenar beiders en zeelieden is vervat, alle verdere discussie categorisch uitsluit. Dit beteekent naar 't algemeen gevne- 'en der vertegenwoordigers, dat een staking in de transportbedrijven on vermijdelijk moet worden geacht. Naar de Rotterdamsche correspon dent van de Telegraaf verneemt, zal de stemming, die de Centrale Bond van Transjx)rtarbeiders onder de le den uitschrijft, over al of niet staken, plaats vinden a.6. Dinsdag, Woens- Jug en Donderdag. Het hoofdbestuur wenscht, dat alle leden in de gelegen heid zijn, om in deze uiterst gewichti ge aangelegenheid hun stem uil te brengen. Men richt daartoe een stem bureau in, geheel in den geest van de bureaux, die bij verkiezingen dienst doen. Het zal bij de Federatie van trans portarbeiders een punt van overwe ging uitmaken, of men deze wijze om de leden uitspraak te laten doen, zal navolgen. De katholieke organisatie zal trachten, deze week nog met haar (eden te vergaderen. De correspondent verneemt nog, dai hei in het voornemen der samen werkende organisaties ligt. na de le den uitspraak, te hebben laten doen, den 31en Januari hefc schrijven van den heer Nijgh te beantwoorden. Mocht het tot een staking komen, dan wordt- deze eerst legen half Fe bruari verwacht. HET SPOORWEGVERKEER MET DüITSCHLAND. In aansluiting aan de mededeeling, voorkomende in de nieuwsbladen van 10 Januari j.l., over spoorwegstakingen in Duitseh,- land, brengt het ministerie van bui- tenlandsche zaken .ter kennis van be langhebbenden, dat, naar de vice-con sul le Essen seint, de belemmeringen in het verkeer over Essen zijn verval len, behalve voor wat betreft Beieren, waar het vervoer nog stilstaat uil hoofde van gebrek aan steenkool. EEN INBREKER GEARRES TEERD. M. H. vervoegde zich aan het politie-bureau te Bergen op Zoom mei verzoek een nachtje daar te mogcr. logeeren, wat hem, als zijnde zonder middelen om zich op andere wijze onder dak te verschaffen, werd toegestaan, ies anderen daags reeds -vroeg uit de veeren, verzocht de brutale logé reis geld om naar Roosendaal te stoomen, wat de goedgeefsche Bergensche politie eveneens verstrekte, waarna de vreemd soortige reiziger de plaat poetste, om, als gezegd, naat Roosendaal zijn reis voon te zetten. Maarde reiziger was goed en wel vertrokken, toen de politiemannen tot de ontdekking kwamen, dat ze dien H. wel wat langer onderdak hadden mogen ge ven, wijl hij betrokken was bij een ern stige inbraak, welke onlangs te Dcd Haag is gepleegd. De vogel was echter gevlogenj Fluks werd nu de val opgetef «S ofl- middellijk de politic te Roosendaal opge beld, om deze met het geval in kennis to stellen. De inspecteur Barselicr trok er op uit en men kan begrijpen, dat H. vreeiind opkeek, toen hij te Roosendaal zoo vriendeljjlc van deu trein werd ge haald om nu tegen zijn zin weder om de gastvrijheid van de politie te gaan „genieten". Deze arrestatie liad reeds tot gevolg, dat ook een inwoner van Roosendaal, v. Ch., in arrest kon worden genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan het een of andere zaakje van vriend H. Deze laatste aanhouding had onder grooten toeloop van Roosendaal's nieuwsgierig publiek plaats. BURGEMEESTERS VACATURE. Mr. L. W. C. van den Berg, lid van rte Eerste Kamer en burgemeester van Delft, zal wegens gezondheidsredenen uit laatstgenoemde functie ontslag vra gen. DE UITLEVER1NC VAN DEN EX-KEIZER. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. seint: Do Globe verneemt uit Parijs, dat het ten minste vier maanden zal duren voor de geallieerden de uitlevering van den Keizer zullen verkrijgen. Het is trouwens ook mogelijk, denkt de hooggeplaatste zegsman van den correspondent, dat de onderhandelin gen volstrekt lot niets zullen leiden. Lloyd George is bijzonder gesteld op het proces, maar men moet ioeg&ven, dat de anderen dat niet zijn. N' -ar luidt van een bericht vnn het Ned. P. B. Radio uit New York was aan de New York Times uit Brussel gemeld, dat krachtige maatregelen zouden'word en genomen, om den voor- maligeu Duitschen Keizer er loe te brengen, zich vrijwillig ter beschik king van de geallieerden te stellen. STOOMVAART MPIJ. ZEELAND. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. Crt.: Naar wij van welingelichte zijde vernemen, schijnen de besprekingen over verplaatsing van de Maatschappij Zeeland naar Hoek van Holland weer te zijm opgevat. Verschillende hard nekkige geruchten doen er dienaan gaande de ronde. Evenwel is het niet mogelijk. zekerheid daaromtrent te be.wmen' De vongo wcs..k is er 111 don Haag commissarissen vergadering ge houden, doch er schijnen daar nog geen definitieve beslissingen te zijn genomen of een overeenstemming te zijn verkregen. In verband daarmede is de buitengewone vergadering van aandeelhouders voorloopig uitgesteld. MIDDENSTANDSCONGRES. Het middenstandscongics, Woens dag te Amsterdam gehouden, werd geopend met een rede van den voor zatter, den heer Ed. G. Schurmann, waarin in den breede er tegen opge komen werd dat de middenstand de oorzaak van de duurte zou zijn. Nadat vervolgt iris de Minister van Justitie, mr. Heemskerk, die achter de bestuurstafel plaats nam, was ver welkomd, zijn aan de orde de reeds gepubliceerde praeudvtezen over „Hei euvel der opzettelijke wanbetaling en de middelen ter bestrijding daar van". Ui den loop der besprekingen dien de 's Gravenhage een motie in, die, eunlgszins geamendeerd, met olge- meene stemmen werd aangenomen. De aangenomen motie luidt: „Hel, congres, gehoord de bespre kingeai, naar aanleiding van de praeadviezen over opzettelijke wan betaling, draagt liet hoofdbestuur op: lo. al het mogelijke in het werk Ie stellen, opdat de middenstand van de noodzakelijkheid van onderiing© in formatie en samenwerking ook In deze zaak worde doordrongen; 2o. stappen te doen bij de regeering om spoedig een herziening der straf wet te dezur zake 111 te voeren, waar bij hoi mogelijk wordt krachtig 111 ie grijpen bij de vele voorkomende ge vallen in zake opzettelijke vvanb&ta hug". Voor de aanneming der motie had de heer Van de Kamp, adrninistrateui van 11 Informatie- en incassobureau, betoogd dat een goed georganiseerde inforaialiedlen&i veel nut kan stich ten, nuts alle middenstanders zich er uij aansluiten. De voorziLL&r sprak vervolgens de hoop uit, dat de minister van Justi tie, den wensch in de motie vervat in overweging zou willen nemen. De Minister van Justitie, de heer Heemskerk, zeide de vergadering dank voor de verleende gastvrijheid. Spr. is hier niet gekomen om te spieken, maar om le hooren en te leeren. En daarna het gehoorde te overwegen. Spr. is dankbaar omdat hij veel heen geleerd. De sprekers hebben op openhartige wijze hun gevoelens uit een gezet. Di.t mag een voorbeeld zijn voor menige vergadering. De minister sprak ten slotte zijn beste wenschen uit voor den midden stand en dezen bond. Hel. congres werd daarna geschorst tot des middags. Des middags werd 't onderwerp „Coöperatie" behandeld. Tijdens de beraadslagingen kwam de minister van Landbouw enz. op het congres. De minister zeide dat de midden stand bij de regcoring de meest mo gelijke boLangsielling heelt en dat de 1 egearing doet wat mogelijk is om de belangen van den miudenstand te lx~ Hartig oil. Aan 't einde van de besprekingen raadde do voorzitter aan geen bin dend besluit te nemen. Spr. wiidc zich in verbinding stellen met de iwee luidere middenstandsbonden en nagaan, hoe hei gesprokene dient i> worden toegepast. Coöperatie ia voor ons geen achrikbcetd uk-er, maai voor de toepassing dient nog geen besluit te vallen. In dien zin word besloten. DE MOORD OP KORPORAAL VOS. De instructie in de zaak van den moord op korporaal Vos is gesloten. De ze zaailc zal dus eerlang naar de open bare tereohtziuing worden verwezen. Verdachte Smit blijft ouikennen koi- poraal Vos te hebben gedood, alhoewel alles legen hem getuigt en uil 't uitge breide onderzoek niets is kunnen blijken van (het bestaan van den z.ig. Springvcld, op wien Smit de schuld werpt. Inlussahcn staat vast, dat verdachte Smit op den avond van 31 Aug. 19iq, ioen korporaal Vos v.erd vermoord, bij 'do worsteling !s tegenwoordig geweest cn zelfs daaraan heef; reholpeu, dat hij in het bezit was vau eigeudotuu.cn van den vermoorde, zoomede, dat hij do plaats, waar het lijk lag, heeft nangcw» zen« SCHOOLWERK TUINEN. „Onder de ziaken, die bij de herzie ning van het onderwijsprogram de aandacht vergen, neemt het instituut der fichooiwerktuinen zeker een be langrijke plaats in." Aldua begint Jac. P. Thijsse in het maandblad „Volksontwikkeling" een artikel over Sohoolwerktuinen waarvan hij belangrijke didactische, paedagogische en sociale voordeden verwacht. Paedagogtsche door: hot karakter van aanschouwelijkheid en zelfwerk zaamheid, de factoren van vreugd en ingenomenheid. De kinderen, gezond bezig e'n in de vrije Lucht, hebben voorzorg voor het levend gewas, dat hun wordt toevertrouwd, verheugen zich over voorspoed igen groei, bekom meren 2idlt bij tegenspoed en grijpen helpend in, krijgen eerbied voor het levensgeheim en lust in de volle •krachtsontplooiing van levende we zens." Het didactisch belang is eenvoudi ger, aldus schr. „Niet alleen leeren de kinderen een groot aJaJital planten (en incident eel ook dieren) kennen, maar van zeer nabij zien zij den groei en ontwikke ling en zoo kunnen zij degelijke grondbegrippen krijgen omtrent de I - venswoorwaarden der planten. Plaat selijke factoren kunnen er loe mee werken, dat de school werk tuinen ook doen aan bijenteelt en vogelcultuur." In maatschappelijk opzicht kent schr. aan de schoolwerk tuinen zeer belangrijke beteekenis toe in verband imet den 8-'nrigen werkdag: „Hoe ontkomt de stedeling aan de zie> en licliiaamverwoestends invloe den van het ouderwelsche stadsleven, invloeden die des te noodlottiger wer ken nu de steden zich zoo snel hebben uitgebreid als in de laatste vijftig ja ren? Een van de reddiugsmaatregelen is de stichting van volkstuinen en tuin dorpen en nu Is het wel een zeer schoone taak voor de school om ook in dit opzicht haar leerlingen voor te bereiden tot het leven". Ook voor het platteland acht de lieer Thijsse het gebruik van zulke tuinen nuttig. Op Leerplan, inrichting der school tijden en vacanlie's welke „drin gend behoefte bobben aan grondige herziening" zal de invoering \ian schoolwerktuinen invloed uitoefe nen. Schr. acfht het voorts ge wenscht, naar het voorbeeld van Utrecht, de steden te omgeven door gen aantal centrale tuinen. In de toekomst zul len de klasse-onderwijzers als leiders ■moeten optreden, en om dit mogelijk te maken, is het dringend noodig dat reeds dadelijk aan do kweekscholen voor onderwijzers aulke tuinen wor den verbonden. „Aian de nieuwe kweekschool mei zijn acht-jarigeo cursus kan dit geen bezwaar hebben. Vooral in de Iaiatste drie jaren Is een cursus in de pmc tijk en methodiek der scboolwerklni- nen volkomen op zijn plaats, we'licht zelfs is in het laatste der vijf voorbe reidende jaren reeds een begin te ma ken. De leiding van die kweekschool- tuinen behoort natuurlijk aan den leeraar voor natuurlijke historie, die zelf weer, als het noodig is, zijn licht kan opsteken aan den cursus voor leaders vnn schooKverktuïnen, eerlang te geven door de Centrale Ver-eeniging voor Schoolwerktumeh te Arnhem, die alweer voeling heeft met de Ne- derlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en de Neder» lomdsche Heidenvaatschoppij." Boog water. Uit Deventer van Woensdag: De Use! die hier gisteravond nei ging tot vallen vertoonde, is van nacht weer 2 c.M. gewassen, zoouat de stand vanmorgen 7.14 M. boveu N.A.P. was. Tot nu t.oe is daar geen verandering ui gekomen. Deskundi gen verzekerden ons, dat op een ver betering van den toestand niet te I10- pen valt, zoo lang de wind uit uen Westhoek bigft waaien. Het peil Uer Zuiderzee staat gelijk met dat van de rivier, die dus niet kan afsfcroo- inen. Nader wordt gemeld: Vanmiddag is een felle Noordwes tenwind opgestoken, die hei, waier van den IJssel mei kracht over den Zomerdijk om het stadsgedeelte bui len den Noor der berg jaagt. De dijk 1» op last van liet, gemeentebestuur door de werklieden, die aan de versterking ervan arbeidden, ontruimd, ter wille van hun veiligheid. Slechts twee wa kers zijn achtergebleven om, wan neer de dijk bezwijkt, alarm te bla zen. Kale oógenblik verwacht mem he? doorbreken van den dijk. I'-'; C u y c k: Thans is besloten dat de Rijkswa- torslaat het gat in den dijk zal dich ten, en dat de pontonniers een brug voor voetgangers zullen slaan nabij het gac in den spoordijk. GEVAAR VOOR OF. GËLDERSCHE VALLEI. Op verzoek van den burg&meestei van Veenendaal worden te Ede maat regelen genomen tot huisvesting van vluchtelingen wegens vermoedelijke doorbraak van den Rijndijk bij Wage- ningen. Naar aanleiding van dit bericht heeft Vaz Dias naar de mogelijkheid vam .een doorbraak van den Rijndijk geïnformeerd. Hierbij bleek, dat de toestand van den Rijaidijk Dinsdag nabij R,hen en kritiek was, Woensdag is hij veel ver beterd door het vallen van het water en men hoopt eon doorbraak té voor komen, Bij een eventueele doorbraak zou de' hcele Gelderscke vallei onder water loopen.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 6