Es aanslag op Erzberger (Zie ook 2do blad). Erzberger had de eerste dagen van het procos tegen Helfferioh steeds zijn auto laten stilhouden voor het hoofd' portaal van hot gerechtsgebouw te Berlijn. Aangezien echter vele personen den chauffeur gevraagd hadden, .waarheen de minister zou rijden had men 'n andere uit' en ingang geko zen. Erzberger had daarom de laatste dagen de gewoonte het gebouw steeds door een kleine deur In de zijstraat te verlaten. Maandag begaf de minister rich met z.iju arvocaat Friedlander naar oen afzonderlijke kamer, waar de In,eren zich aankleedden om daar na naar buiten te gaan. Gehelmrat Hftmmer, die Erzberger steeds begeleidt, cn ook op de zitt'n - een aanwezig i». stond reeds op straat en nam plaats in do auto. ter wijl de geheime agent, dio voor de persoonlijke bescherming van den mi nister is aangewezen, nanet den chauffeur zal. Even voor half drie verscheen de minister met Fried lan der op straat en ging nu langzaam naar de auto. Heide hoeren waren drill: in gesprek en hadden niet be merkt. dat een jongroensch hen na liep, die zich reeds geruimem tijd in de nabijheid van de auto had bevon - den, zonder dat dit den chauffeur was opgevflulen. Erzberger stapte In de auto en zette zich naast Hammer. Friedlander bleef nog eenige oogenblikken op de treeplank staan, waar hij met Erz berger nog enkele juridische quaes- tisch hesprak. In de buurt van de uuto stond bovendien nog een soldaat van de veiligheidspolitie 1n uniform. Terwijl de minister en Friedlander nog spraken, h,id de chauffeur den mof or aan den gang gebracht en .wachtte het sein tot vertrek. Plotseling naderde de Jongeman, die den minister Voortdurend in het oog had gebonden en drong naar de auto toe. Hij schoof den advocaat op zi'de en rro^g den minister: „Is u minister Erzberger?" De minister vreesde blijkbaar voor een aanslag ,en riep. „Doctor, komt u mao-r binnen:" en trachtte het portier van de auto dicht te doen. Op hetze' de oogenbük haalde de jongeman ech ter een revolver voor den dag en loste een schot op Erzberger. De advocaat had gezien, dat de loop van de revol ver op Erzberger gericht was. Fried- Hinder sprong op den misdadiger toe en wilde hem het wapen ontruk ken. Eer dit gelukte schoot de jonge man opnieuw en Erzberger viel met een kreet van pijn achterover, uitroepen de: „Ik ben aan den schouder getrof fen." Hfiinmer sprong uit de auto eu wilde zich eveneens op dan schutter werpen. Deze was echter reeds door Friedlander gegrepen, die zijn armen om den njan heen geslagen had om te verhinderen, dat hij nogmaals van zijn wapen gebruik maakte. Er ont stond een worsteling tusschen beide mannen, waaraan voorbijgangers en politic-agenten deelnamen. Toen heide schoten gevaüen waren, snelde ook cle echtgenoote van Ham mer toe, die bij de tramhalte ge wacht had. Eizberger zat reeds in de auto en verzocht zijn geleider, snel in te stap pen. omdat luj gewond was eai vlug naar den geneesheer te rijden. He auto raasde weg naar den dokier. Deze constateerde, dat Erz- berger een schot in de borst in de na bijheid van den schouder gekregen had. doih dat er weinig gevaar voor complicatie was. Op persoonlijk verzoek van Erzber ger stolde men zijn echtgenoote in kennis, die per auto naar de won.ng van den dokter kwam. om vandaar den minister naar zijn woning mede tc nemen. Interessant is hei, hoe de eerste kogel uusle. Zij .-tuitte af op 's mi nisters zilveren horlogeketting, ging dwars door de boven- on onderklce ding om het lichaam heen en bleef in de rugkueeens dar auto steken. De dader liod reeds lang de ge woonte van Erzborgor bij zijn aan komst en vertrek uit de rechtszitting bestudeerd. Erzberger;; verwonding is een z.g. „Steckschuss". liüiitgen-opiiarflen werden niet gemaakt, aangezien de patient zeer afgemat was en bijzonder voed pijn leed. Voorloopig kan slechts worden ge constateerd, dat de long niet is ge troffen. De behandeling is uiterst pijnlijk, omdat de kogel waarschijnlijk dealen v.iii de kleeding it.ee in de wond heeft gedrukt. Maandagavond had de mi nister echter neg geen koorts. Voorloopig kan ar nog niat aan gedacht worden oui dan kogel te verwijderen. De dader verklaarde b;i hel voor loopig onderzoek, dat hij niet het pl.m had gehad den minister te doo d-u, hij heeft daarom ook niat op diens hoofd, maar op zijn borst ge mikt. Dear hij den minister niet persoonlijk kende, wilde hij zich door de vruag: ,ls u minister Erzberger?" zekerheid verschaffen. Toen vuurde hij den eersten kogol af en daar niet z-W was «int deze dool had getroffen, schoot hij ten tweeden male door het portierraampje. 'Dj was door da courantenberichten, die b!j dagelijks over den minister las. op het denkbeeld gekomen den minister onschadelijk la maken. Hij had bij zijn ouders een blad van rechtsoh-politieke richting gelezen en bovendien eiken dag andere couran ten. Om zich een duidelijk beeld van de handelingen van Erzberger te var uien. had hij Maandag da zitting van liet proces Krzborgar-Heifforich bii- gewound; daar werd hij in de over tuiging gesterkt, dat Erzbgrger slechts zijn edgan "belangen behartig de en die van het rijk verwaarloosde De daad zelf had hij met niemand vooraf besproken Zijn ouders hebben er ook» mets van geweten. Hij wees er nadrukkelijk op. dal hij de daad uit eigen beweging en zonder vari andere zijde te zijn beïnvloed liad vol voerd. Karakteristiek is een blief, dien hij na zijn arrestatie aan zijn ouders schreef en dat als volgt luidt: „Lieve Ouders, Hot is mij gelukt minister Erzber ger door een kogel te treffen. Ik hcop met dit resultaat, dat hij uit de re geering moet treden. Mijn leven is ten einde, maar ik neem er van af scheid met. liet bewustzijn mijn vol!: een dienst te hebben bewezen. Met hartelijke groeten, uw Oltwig ven Hirschfcdd. De dader die 19 jaar is, was' stu dent. Hij woonde bij zijn ouders te Stcglitz. Rijkspresident Ebert heeft den mi nister hot volgende telegram gezon deal: Zooeven ontving Ik hel bericht van den achandenjken aanslag op u ge pleegd. Ik hoop van harte, dat gij de gevolgen van deze verschrikkelijke daad gelukkig te boven moogt komen en uw zware verantwoordelijke be zigheden spoedig moogt hervatten. Kijkaprosuient Eberk Het proces Erzberger—Helfferïch zal vermoedelijk ongestoord voortge zet worden. Gemengd Nieuws EEN PROTESTSTAKING. De ha venarbeiders in Frankrijk zullen 24 uur staken uit solidariteit met hun stakende kameraden te Lorient. Als deze 24 uurs staking niet helpt, zal later opnieuw gestaakt worden, tot alle eiscben inge willigd zijn, DE AANSLAGEN IN IERLAND. De „Times"-corrcspondent te Dublin deelt mede, dat in de buurt der stad Kil- Iorglin. graafschap Kerry, een troep ge maskerde mannen het huis binnendrong van den landbouwer Timothy Vauc.an, dien zij aanvielei, m met touwen bonden. Daarna knipten zij hom met een land- bouw-schaar de ooren af. Zijn toestand schijnt ernstig te zijn. Politiemannen en soldaten bezochten later het huis, doch tot dusverre is nog niemand gearresteerd. SCHEEPSRAMPEN. Uit Tokio wordt geseind: Veertig motorboolen met 300 visschere. ziin in een stoiiu ter hoogte van Sasebo verloren ge gaan. DOOR VLIEGERS GERED. - Twee Engelsche vliegers die met liun vlieg tuig ui Masopo.aniic boven de woes tijn een verkenningstocht maakten, zagen ui de verte een eenzame ltguur, die langzaam zich in een einuelooze verlatenheid voorts oepte. Toen ze dicht bij daalden bemerkten zij dai üet een Engolach officier was, die uunstig was gewond cn niet de groot ste moeite, niet. inspanning van aile oracinen voor.stroinpeJue. mj iiad d<. Iioop op lijfsbehoud reeds, opgegeven, toen daar eensklaps als een i-edaenue engel vlak bij hem het vliegtuig neei- atreek. Hij werd daarin opgenomen un naar het dichtst bij zijnde Hospi taal gebraoht, een afstand van circa 100 Kilometer. TREIN HOOVERS. Do expres trein uit Cairo is aangevallen doui een roovershende. Zij maakte gebruut van een ontsporing, lioog-stwau.r- sihijnlijk door haar veroorzaakt, om de wagens te bestormen. Gelukkig bevonden zich in den laatateai waggon gevangenen, onder gtfleidc van ge wapende soldaten. Voor de geweren gingen <le roovers op de vlucht. Eeni- gen die liet po&trijtuig waren binnen gedrongen, verschansten zich daar, doch werden spoedig overmand. Toch is er nog voor 85ÜJ pond Sletluig aan papierwaarde gestolen. DE DUITSCHE SPOORWEGTA RIEVEN worden met Maart weer mei minstens 5ü verhoogd. EEN ZONDERLINGE MACHI NIST. De machinist van een locomotief te Bremen had zijn vrouw, die koek wilde bakken, beluofd voor gist te zorgen, die in Bremen nergens te krijgen was. Hij klom op zijn locomotief en zonder verlot teviagen reed by er mee naar öoldau, tachtig kilometer ver. Daar kocht lij] gist. Op den terugweg kwam hjj op het denkbeeld dat hjj oen tante, die m Neuenkirchtn woont, wel eens een bezoek kon brengen. Eu overNeuen- kirchen reed hj] weer naar Bremen om zjjn vrouw met do gist te vei- rassen. Aldus een krantje in öoldau. üit M UiüSLFBReii SANTPOORT. Diefstal. Zaterdag nacht is ten nadeolc van mej. I)., alhier, de gcheele wasoh ontvreemd. Ze had die in haar tuin, welke geheel door een schutting afgesloten is. loten hangen om te drogen. HEEMSTEDE. Raadsstuk ken. B. en W. bicden den raad ter vaststelling san 't bouwplan van Land- en Spaanizicht. B. en W. bicden deri raad ter goedkeuring aan een stratenplan van de woningbouwvereniging SL Jo sspli. B. en W. stellen voor aan te stellen als makelaar in specerijen er kruidenierswaren de hear II. Hesse. Stadsnieuws VERTRAGING. Door een defect in een van de ka bels dor gemeente heeft Maand." middag onzo rotalieiuachlne slechts met halve snelheid kunnen 'joopen, waardoor vertraging in do bczuujginK ontstond. Heden is door de gemeente het de fect weer hersteld. VAN I1ET GEMEENTEBESTUUR. Naar ons werd medegedeeld is de Burgemeester a.s. Vrijdag verhinderd spreekuur te houden. Wethouder Mr. A. Bruch Is tot er met 22 Februari afwezig, hij zal tot zoo lang in dienstzaken vervangen warden door den wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkenjj Thijssen. PERSONALIS. Met ingang van 1 Februari is K.- v. Houten, te Amsterdam, tijdelijk belast met de waarneming dor betrekking van adjunct-inspecteur der directe belastin gen. Hij is werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Haarlem, 2e afdeeling. Mr. C. Tj. Beuling, te Haarlem, is ter beschikking gesteld van den Gou verneur-Generaal van Ncdcrlandsch-In- dië, om daar tc lande te worden ge plaatst bij den bureaudienst, daaronder begrepen de dienst ter griffie van het Hooggerechtshof cn van Europeesche of iniandsche rechtbanken. INBRAAK JE. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men zich door verbreking eener glasiuit toegang weten te verschaffen tot de graveeiinrichting van de firma C., aan den Zijhveg. Be halve eeu passer en twee knipiangetjes heeft de nachtelijke bezoeker op het kantor der firma niets van zijn gading kunnen vinden. UIT DE VESTIBULE. Uit de ves tibule van het p:.:iocl Rozenstraat 4 2 regenjassen en een meisjesmantel, uit die van het perceel Wilhelminapark 35 is een winterpas ontvreemd. HAM EN SPEK. Twee agenten- wielrijdcrs kruisten in den afgeloopen nacht kris-kras door de donkere Haar- Iemsche buitenwijken. Op den Kleinen Houtweg keigcn ze een eenzame figuur, een man en nog wel een man gewapend met een zak, in 't vizier. Bij een nader onderzoek bleek de late wandelaar te zijn de alhier wonende werkman J. de G. Uit den zak kwamen bij 't nader onder zoek te voorschijn 4 hammen en 4 zijden spek. Ergens op een boerderij in den omtrek waar wist de man niet vermist men thans de ham en het spek. 't Is nu maar vast voorloopig in be slag genomen. Later bleek nog. dat De G. vergezeld moet zijn geweest door twee andere per sonen ie eohter 2iin ontkomen. IN BESLAG GENOMEN. Door de reouerche zijn in beslag genomen bij de alhier wonende dienstbode A. v. M., eenige goudeu voorwerpen, die zij ten nadeele van mevrouw H., wonende al hier, bij wie zij in betrekking was, waar schijnlijk weggenomen heeft. BEGIN VAN BRAND. In den afgeloopen nacht heeft een be gin van brand plaats gehad in de druk kerij van ons blad aan het Zuider Bui- tenspaarne No. 12 en wel in het lokaal, waar de ketels van de centrale verwar ming staan. Blijkbaar heeft ee.n van de stokers Maandagavond het nog heete stootijzer weggelegd, zonder precies op te letten waar, zoodat het in aanraking is gekomen met een stapel turfdeze s'apel is daardoor aan 't branden ge raakt, bovendien is de muur bescha digd, benevens de stijl en het onderste paneel van een -houten deur. Gelukkig is het daarbij gebleven, zoo dat het brandje vanzelf is uitgegaan. Arr, KssJiHsrnk UITSPRAKEN. (Vervolg.) M. K., h.vr. van K. M. B., te Amster dam, vernieling, geldboete vap. f50. subs. 10 dagen hechtenis. 1. F. J. B., varensgezel, zwervend, 2. W. C. S., voerman, te Amsterdam, thans gedetineerd, 3. J. S., zeeman, te Am sterdam, allen vrijgesproken. 1. S. B., koopman, te Amsterdam, 2. J, S,, koopman, te Amsterdam, diefstal, ieder 3 maanden govangenisstiaf. DIOCESAAN KRUISVERBOND. Op de te Den Haag gehouden alge- meene vergadering van het Diocesaan Kraisverbond in het bisdom Haarlem, werd besloten tot opheffing van 't or gaan „Onze Kruistocht" en tot het uit geven van één uaiionaal R.-K. drank bestrijdersorgaan. AFTREDEN KRELAGE. Naar men weet wenecht de heer Ernst H. lvrclage af te treden ais voorzifjlQr van de Algemeen* ereeni- guig voor Bloembollencultuur. Wij vernemen, dat hij afscheid van de vereeniging wenacht te nemen op de eerstkomende algvineene vergade ring in Maart, welke hij nog zal ,1 esideeren. Ongetwijfo'd zal uit die vergade ring nog een poging gedaan worden oru den heer lvrelage te bewegen, op zijn besluit terug te komen. Tot dus verre hebben deigelijke verzoeken uit Jiet "hoofdbestuur en door anderen 'gedaan, evenwel geen succes opge leverd. Aisleriiamsehe Beirs HOLLANDSCHE HANDEIiJBANK. Openingskoersen van heden 27 Jan. STAATSFONDSEN. Nederland 87 1/2. 4 1/2 Nederland 73. 5 Nederl.-lndië 86 1/2. 4 Oostenrijk Juli-rente 5 1/2. 4 Rus land Hope Co. 13. TABAKSMARKT. Deli Maatschappij 405. Sonembah 400. Rotterdam Deli 310. Besoeka 145. klböermarkt. Amsterdam Rubber 237, Nederl. Rubber 117. PETROl.EUMMARKT. Koninklijke Petroleum 825, Gecons. Holl. Petroleum 265, Orion 57. CULTUÜRMARKT. Hand es vore niging Amsterdam 626 Cultuur Mij. dei Vorstenlanden 277. SCH EEPV AA RTM A R KT. üew. Marine 43, Beef. Marine 161}, lloLl. Amer. Lijn 448, Kon. Boot 222, .oil. Lloyd 17U, Scheepv. Unie 281. AMERIKAANSCHE MARKT Denver Uio 7 1/4, Erie 13V&, Missou ri Kansas Texas 9, Southern Rail way 21 to. Union Pacific 128. Anaconda 133, American Car Foundry Hide Leather 121to. United Cigar 77, Studcbaker 111 3/4, United Slates Steal 109. DIVERSEN. A and. Maxwell 15, Inc Maxwell 23. WISSELKOERSEN. Ponden ca. f 9.15; Francs 19.50, Marken 2.50. Marktnleaws PURMEREND. Kaas. Aanvoer 7 stapels kleine, f 50 per 50 K.G» Boter.- A'.invoer ztg K.C.-, prij's f3,20 A f3-3o per K.G.- Vee. 386 runderen, waaronder zijn 220 vette en 3 stieren. 35 paarden, f 200 5 f 350» 16 vette kalveren, f 2.30 f 2.70 per K.G. 117 nuchtere dito, f 30 k f70 per stuk. 119 vette varkens, f1.40 A ft.60 per K.G. 31 magere dito, f45 k f62 per stuk. 50 biggen, f 23 k f 33 per stuk. 524 schapen en lamineren. Peren, 75 zak, f 1 a f 2 per zak. 225 zak appelen, f 2 h f 3.50 p. zak. Eieren, kip- per 100 stuks f13.50. Eendeneieren, per 100 stuks f 14.50. Vette koeieu, prijshoudend, handel matig, f 1.50 A f 1.90 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend, handel matig, f 250 A f 45-j per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel ma tig, f3SO A f600 per sjuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, han del vlug. Vette varkens prijshoudend, handel vlug. .Magere varkens en biggen prijshou dend, handel matig. Vette schapen prijshoudend, handel vlug, f 50 a f go per stuk. Overhouders prijsiioudcnd, handel vlug, f 30 a f 50 per stuk. larishljjke SUM HAARLEM. Getrouwd: 27 Jan.: L. Groen en F. E. de Kadt. Bevallen: 24 Januari: C. A. Knape- Miezenbeek, z. 23 M, BoomsBon te, d. 27 W. Toeset—'Verhagen, z. 24 T. L. Beijv. d. Putten, z. _25 I. M. v. d. LaanHeluer, d. "26 W. v. WioringenRodenburg, d. 26 J. H. de Groot—Rosekrans, z. 27 A. Rraaksma— Kuipers, d. 27 E. Rijneveld—Metselaar, d. 26 M. C. ZandbergenPeters, d. Overleden: 2o Januari: A. M. A. v. d. BruggeKanth, 81 j., Ui renstrani. 27 T. Wildoboer, 28 j., Kerkstraat fllnasalsM OFFICIEREN NAAR ITALIS. Na-u men verneemt, zal eerstdaags een drietal Ncderlandsche officieren op verzoek der Italiaansche regecring ge durende eenigen tijd een bezoek brengen aan het ltaliaansche legr, teneinde aldus in studie te nemen de wijzigingen, welke inzake organisatie en taktiek het Itliaan- sche leger door den oorlog ondergaan heeft. In 't bijzonder is onder meer van be lang een door die officieren te brengen bezoek aan het tooneel van den strijd nabij Venetië, welks lagunenterrcin, zoo als men weet, bijzonder veel overeen komst vertoont mot ons polderland. Voor dit bezoek zijn aangewezen de kolonel Tonnet van d artillerie, de kapi tein van den geueralen staf Sanders en de kapitei van het regiment jagers Bij- leveld. BESLAGLEGGING OP STEEN. De politie teNoorddijk (Grori.) heeft beslag gelogd op 14 schepen baksteen wegens vervoer zomdr vervoerbewijs. DE VOLKENBOND. Te Londen begon de Volkenbond zijn praetiscken arbeid. De regelende commissies van het internationale bureau van arbeid wel ke bij het Volkonbondsvordr.rg zijn opgericht vergaderen om de fc«rmee- le zaken, welke het gevolg zijn van de eerste vergadering te Washington af te handelen, en te bespreken, op welke wijze de besluiten, die daar eenomen zijn, prac'isch kunnen wor den toegepast, welke besluiten be- trekking hadden op den acht urigen- w&rkdag, dm nachtarbeid voor vrou wen en kinuer&n in fabrieken, de re geling van den arbeidstijd, de oe- scherming van kraamvrouwen cn den arbeid van kinderen beneden de 14 jaar. Voor het eerst nemen ook Duitsche gedelegeerden aan de bepalingen deel. Nederland is vertegenwoordigd door Oudegeest. Voorzitter der conferentie is Albert Thomas. Een historisch gebouw te Mpiisii vermeid. Hedennacht is brand ontstaan in een gebouwtje naast den Wijnhuisto ren te Zutphen. Ook de toren vatte vlam. Deze is geheel in vlammen oj -■ gegaan. AU een het steenen gedeelte is blijven staan. Het klokkenspe. werd geheel verwoest. De klokken vie- l,en op de Groenmarkt op straat, enkele klokken zijn gesmolten. Het Wijnhiwsgebouw werd ge spaard. Vele kostbaarheden uit het Museum werden in veiligheid ge bracht Dinsdagmorgen woedde het vuur nog ia den toren, maai- het gevaar voor verdere uitbreiding was voorko men. Het Wijnhuis ls het mooiste bouwwerk uit vroegere eeuwen, dat nog te Zutphen gespaard gebleven was. MET PEPER GEWORPEN. De politie te Cul&mborg heeft procr - verbaal opgemaakt legem de aldaar wonende weduwe V., die haar bij haar inwonende schoonzoon, toen de ze uit een café kwam op straat o; wachtte en hom een handvol peper in liet gelaat en op zijn k'.eeren wierp. DE UITLEVERINC VAN DEN EX-KEIZER. De Londensche correspondent van de N. R. Ct .meldt: De Evening News vernoemt, duit de geallieerden Nederiand's weigering niet finaal achten. De opperste raad zal de Nederlandsche regeering waar schijn lijik vragen, 'n jurist af te vaar digen, die de kwestie met de geallieer de deskundigen kan bespreken. In officieele kringen zou men een proces zonder don keizer, niet graag zien. Daarentegen zegt de Londensche correspondent van do Manchestei Guardian dat na nog 'n heele serie no ta's aan en van Nederland het proces 1 wel zonder don keizer zal plaats heb- b'en. In geen geval, zegt de corres pondent, zul ion dreigwjieaitón of pret» &io van 011 viuendeJijken aard tegen de Nederlondsche regeering gebruikt worden. De Evening oUiuiuad verneemt, dat de opperste raad ten aanzien van de uil levering van den keizer op zijn stuk zal blijven staan. De Landeusche correspondent van de Nieuwe Ct. schrijft: Uit goede bton verneem ik, dat de bondgenoot cn op de nota van Neder land zullen antwoorden eu een nieuw beroep doen op onze regeering om den uitgeweken vorst aan hen over te le veren. Men mankt zich echter geen illusies over deze verdere poging, en nadat Neder!aud'# definitieve weige ring ontvangen is, zal men er toe be sluiten den keizer te ocrdeelcn, in zijn afwezigheid. Vorder wordt verzekerd dat Lloyd George zeor veel voelt voor berechting van keizer Wilhelm door den Volkenbond-, en indien Ne derland in zijn volgende ncia zich er toe bereid zou va-klaren de zaak aan den Vokenbond voor te leggen, zou de Engeleohe cerate-minister met graagte d«oe gelegenheid aiaaigrijpeai om aldus uit de moeilijke positie- to geraken, waarin hom zijn verkiezing- belofte heeft, gebracht," Men -meldt uit Parijs, dal verwacht wordt dat op dc eerste conferentie van de gezanten der geallieerden een antwoord aan Nederland zal worden or 'cmaaki. Op een te Alkmaar gehouden vergade ring t-ot herdenking van den moord op Rosa Luxemburg en Liebknecht ge pleegd, waarin o.a. nu. P. Tidemau, van Bloeauendaal, als spreker optrad, werd een motie aangenomen, waarin aan de regeering het recht wordt ont zegd „zoolang de Poolsche en Russische vluchtelingen nog in het kamp te Wie- rickerschans worden gevangen gehou den, zich op '1 eerbiedigen van 't asyl- recht te beroepen, aangezien het asyl- recht tegenover deze ongelukkigen op schandelijke wijze wordt geschonden." De staking der loonüelisten. Naar aanleiding van het uittreden van v0rscl1ijler.de tooneelspelers uit de N. T. K. V., waartegenover het bestuur der N. T. K. V. Jiet boycot van 5 iaair uitspreekt, zoowel over de ze led?n, als over tie acteurs en 8Ctr> ces, die tijdens de staking zijn i - ven doorspelen, deelt het hoofdhfcstuur van den directeuren bond mede, dal de directeuren bij bet re•-arigagecren van artisten zich vaai dit boycol niets ziill-ein aantrekken en dat zij ge zien ook het imiQorecle en het juri disch onhoudbare van dit boycot het confdict met de N. T. K. V. nim mer als geëindigd zullen beschouwen, zoolang hiaiar bestuur liet besluit van .boycotten niet heeft teruggenomen. Maandagavond had in den Stads schouwburg te Amsterdam weder een vertooning van „De Garde-luitenant" plaats. Midden in het eerste bedrijf, op het oogemblik, dat de heer Verkade als gar de-luitenant opkwam, schreeuwden twee jonge mannen, die in het parterre had den plaats genomen, dat het een schau- de was, en zij wierpen een aantal strooi biljetten door de ruimte. Zij werden on middellijk uit de zaal gesleurd. Tegelij kertijd traohte een werkman een stink bom los te laten. Ook 'hij werd naar bui ten geleid. Onder ecnig verzei en niet zonder dat zij eenige klappen opliepen, werden zij naar beneden gedrongen. Eenige minuten later werden ze door de politie uit het gebouw verwijderd. De voorstelling ging nu verder door en weid daor geen enkel incident meer verstoord. Op een te Rotterdam gehouden verga dering zeide de voorzitter der afdeeling van de Ned. Tooneelkunstenaarsver- een:ging, dat de veiecnigiiig niet anti pathiek tegenover bemiddeling zou VERDRONKEN. De vrouw van den molenaar A. K. te Thesluge (Gron.) is Maandag bij eeu poging om haar vierjarig zoontje te redden, In de vaart verdronken. Ook het knaapje werd levenloos opgehaald. GE'DENKTEEKEN VAN LEGER EN VLOOT. De N. Ot. meldt, dat aan Toon Dupuls is opgedragen, liet Nationaal Gedenkleelcen van Leger cn Vloot, aa.t te Schevuiingcn zal wor den opgericht. Boog water. Men mclot uit Nijmegen: Dc spoorvvcgautorituiun hebh-i thans besloten het gat in den spejar- ,...a.,uy uuijli in eigen bea.e. ie;i eu daurtnede niul te wachten tot aal de Valuwschedijk herstexi zal zijn. Nu hel water met meer door de opning in den spoordijk stroomt en ue Maas valt, ziet de aannemer wel kans het gat te dichten voordat dit met hel andere gat is geschied. Deze week koopt men, met gebruik-- making van de pont, liet verkeer over de lijn Nijmegen—'Venlo in stand te kunnen houden. Er zal zoo spoedig mogeiijk eon uoodbrug op schragen worden aangebracht, waarover de passagiers van het eene einde van den spoordijk het andere zullen kun nen bereiken. Met het herstel van den spoordijk zullen verscheidene weken ijanoeid zijn. ULt verschillende plaatsen wordt gameid dat de IJscl blijft vallen, ook liet water der Breesclie Maas begint te vallen. 422c Staats loterij. Trekking van Dinsdag 27 Januari. 1919. Hooge prijzen: f 1000: 31 4808 2347 f 400: 14692 f 200: 14398 6533 14863 f 100: 2111 1462 2076 2487 14837 15931 16620. ïeïsgrafissli Weeitetel naar waarnemingen vorrich-t in d,-u morgen van 27 Januari Medegedeeld door het Kon. Meteorologisch Insti tuut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.8 m.M. te Memel; laagste 732.8 m.M. te Va- lentia. Verwachting tot dan avond van 28 Januari: toenemende tot krachtigen, of stormachtigen, later tijdelijk afne mende zuidelijke tot westelijken wind; betrokken met regen, later tijdelijk opklarend; zelfde temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM heden 760 m.M. Stilstand. OPGAVE VAN JOH. SW. SCHEIDT Opticien BARTEL JORIS 8TR. 21 HAARl EM ihermoraeterstanu 27 Januari loogste gisteren t. 45 aagste heden naeht. F. 88 iadenmiddag 12 uur. F. 48 iele n. 19 53 83 141 308 347 350 468 521 522 528 534 557 576 648 674 683 695 696 702 732 805 902 1034 1049 1065 1067 1075 1107 1123 1124 1146 1162 1175 1230 1326 1467 1488 1615 IG25 1626 1657 1663 1673 1674 1708 1717 1788 1805 1807 1812 1848 1«T>0 1852 7 «52 2045 2057 20C7 2071 2072 2075 2096 2127 2173 2186 2229 2303 2319 21146 2*53 2393 2432 2486 2553 2604 2611 2634 2651 2671 2700 2770 2832 2843 2950 2953 2995 3038 3050 3112 3123 3141 3159 3202 3282 3302 3340 3386 3390 3398 3407 3432 3436 3483 3434 3502 3524 3599 3618 3632 3672 3e 73 3722 3754 3765 3777 3796 3833 3834 3850 3S76 3912 3962 40-42 407Ü 4030 4084 4237 4274 4351 4468 4622 4634 4646 4648 4754 4888 4896 4919 4921 4958 5139 5149 5152 5156 5175 5181 5292 5311 5347 5512 5616 5629 5630 563J 5653 5662 5684 5712 5716 5717 5732 5824 5833 5837 5846 5909 5931 5963 5964 5972 5999 6050 60WI 6129 6188 6210 6205 6224 6338 6368 6353 6386 6458 6460 6607 6611 6655 66(i7 6688 67% 6727 6793 6886 6901 6903 6918 6963 6988 6993 6994 6996 6999 7016 7021 7040 7072 7089 7031 7t93 7.01 7206 72221 7296 7374 7430 7453 7.707 7510 7527 7550 7554 7569 7784 7684 7718 7746 7766 7791 78% 7810 7815 7822 782G 7851 7948 8003 8010 8012 8088 8108 8128 813? 8152 8153 8179 8240 8280 8292 8295 8.. I 8330 8372 8406 8505 8507 8551 8560 8607 8619 8776 8838 8875 8961 8968 8971 8989 9035 9103 9116 9170 9171 9185 9189 9206 9222 9282 9332 9360 9331 9393 9480 9430 9530 9536 9572 3609 9619 9626 9699 974? 97/4 9783 9815 9825 9845 9890 <)9 J9 9945 9996 10024 10352 10072 10079 1)114 10139 10187 10220 10276 10-295 10300 10316 10333 10341 10468 10491 10496 10518 10-533 10551 10586 10594 10632 10652 10684 10686 10689 10700 10701 10730 10735 10745 10751 10752 10762 10807 10811 10314 ]0S<>2 Dw 1""48 10961 10976 10978 11029 11035 i'lria 11996 ".1158 11205 11221 11247 1L;.J U2ö9 11 JOU 115.9 11428 11441 11444 11460 11471 11351 11664 11745 11787 11790 11855 11923 12017 12063 12221 12224 12361 12421 12534 12694 12704 12727 12741 12 ji I286O 12810 12894 12910 12927 12938 i2951 130o2 13094 13155 13162 13163 i3212 13292 13316 13349 13361 13584 13388 13417 13457 13485 13513 135.-9 13532 13557 13558 13603 13617 13635 13650 13714 13748 18 <58 13790 15801 13803 13858 13884 13961 13981 13983 14047 14059 14073 14111 14141 14160 14183 14200 14208 14220 14305 14335 14389 14483 14499 14523 14540 14575 14617 14629 14C50 14742 14891 14038 14941 11982 14987 14988 15007 15017 15047 15061 15090 15099 1 5 i 38 15167 15176 1 ,2(i0 15273 15278 15295 15299 13328 15350 15359 1.5411 15447 15470 15485 15495 15512 156:9 15657 15713 15760 15777 15780 15794 .5822 15825 15891 15921 15945 16073 16081 10133 10148 16165 16209 10246 16260 16268 16304 16387 1C390 16395 16467 16503 16525 f0555 16607 16648 16085 16699 16708 16727 16734 16737 16765 16804 16817 16818 16859 16879 16990 17025 17059 17107 17152 17169 17226 27229 17234 17298 17299 17335 17880 17382 17428 174-47 17450 17477 17509 17566 17584 17597 17639 17712 17730 17893 18139 18324 18260 18302 18364 18372 18385 18435 18479 18496 18515 18563 18612 18613 18619 1SK27 18613 18652 18671 18677 18696 18817 18640 18888 18897 18913 18921 18924 18931 18932 18935 18938 18953 18980 18982 18998 18999 19940 19069 19082 19124 19178 19194 19226 19234 19311 19367 19381 19411 19445 19455 19527 19534 19529 19548 19613 1970S 19718 19750 19760 19791 19792 19796 19875 19893 20042 20056 20ÜG3 20065 20067 20077 20094 20100 20152 20200 20234 20239 20323 20367 20384 20392 20420 20435 20167 20476 20482 20406 20500 10517 2054620537 20C21 20666 20718 20727 20883 20889 26918 20955 20989 20995 21070 21099 21134 21211 21236 21249 21265 21380 21403 21406 21446 21450 21525 21597 21673 21727 21750 21779 21814 21855 21808 21938 22040 22053 22088 22107 22146 22235 22282 22305 22313 22329 22367 22425 22433 22446 22461 22-189 22508 22525 22708 22764 22783 22791 22799 22815 22822 22813 22852 22903 22912 5e kinase 5e lijst: 2727 m.z 2722. 8513 m.z. 8523; 12670 moot zijn 12630; 18141 m.z. 18151; 5893 6417 en 18499 m.z. met t 70.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 2