87e Jaargang No. 11273 Verschijnt dagelijks, behalve op ZorK en Feestdagen. MAANOAQ 1 MAART 1620 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeonte) f 3.26. Franco per post door Nederland f 3.60. Afzonderlijko nummers f0.16. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken fu.674; franco per post f0.65. Uitgave der N. V. Lourens Coster, Directeur J. O. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.60; iedere regel meer 30 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aauzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer lz'/t Cts. A contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. i Administratie Groote Houtstraat 83. Teleioonnrs. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Brandstoffen- distributie. HillMIMPailIM KLEIRIHBUSIRIE Ingaande 1 Maart 1820 Industriekolen, smeekolen, zuig- gasanthraciet t 67.70; Gietcoke» f 86.7ü; Steenkoolbriketten f 76.30, alles per 1000 K.ü. Directeur Brandstoffen-Bureau R. C. J. WILLINK. AjjüMl H o d e ni MAAN u Ac 1 MAART. Schouwburg, Janswcg: 4e Abonne mentsconcert, Quatuor Hou let uit Pa rijs, 8 uur. Gebouw Haarlemsclie Jongemannen Vereenigmg: üLLvooi'iUg door de Chi'. Muziekvoreeihguig „Lunst na Ar beid 8 uur. bioscoopvoorstellingen. Bloemendaal: Hotel „Vree burg", be Abonnements-coiicert (go- mengde avondj 8 uur. DINSDAG, 2 MAART. Stadsschouwburg. Wiisonsplein Het Schouwtooneel i „Wat eeuwig blyfi", 8 uur. Schouwburg, Juuswég ie opvoering der revue „Er wordt gebeld", 8 uur. Gebouw „De Nijverhead", Vereeniging tot liestudeering vau Sociahsusche Vraagstukken, Ledenvergadering, 8 uut. Geoouw „Zang eu VriaiiUscn&p Jamastraal. tentoonstelling van ne. werk der leden van „Kunst zij ons doe.", 1U4 uur. Schouwburg De Kroon: Gr. Markt: BioecoopvoorsiëlLuig, 8 uur. Cinema Palace, Gr Houtstraat. Bk-scoopvoorsteliiaig, 8 uur. Goniranl Tin.-mt.i: KI. Houtstraat, Bi - ,.o: mg, 8 uur. Bloemendaal Hotel „Vreeburg", ae Concertavond (mei hetzelfde pro gramma), 8 uur. biansmeuws MUZ18K UITVOERING VAN DE LEERLIN GEN DER KLAVIERSCHOOL VAN P. DE WAARDT. Tot de meest bekende inrichtingen voor muziekonderwijs te dezer stede behoort zekor de school van den heer de Waardit. Zij neemt echter een speciaal standpunt in, want hot klavierspel wordt er vrijwel uit sluitend beoefend, waarmee zij in Haarlem oen oenïg standpunt In neemt, Dergelijke specialiteiten of specialle onderwijs inrichtingen zoo- als wij er hier voor zang en vioolspel mear hebben, kent men slechts in de grootere steden en alleen reeds daar om mogen wij ons verheugen inwo ners vatn Groot Haarlem te zijn. Zoo ais naar gewoonte had do heer de Waardt het zijn genoodigden weer recht gezel'lig in de bovenzaal van de Kroon gemaakt,, de leerlingen schon ken den gasten kunstgenot en thee, den gastheer schonken zij bloemen. Een en ander gaf een aangename afwisseling in het lain,ge programma, dat uit niet minder dan achttien nummers, vertegenwoordigende drie en dertig muziekstukken bestand. Eerst kwamen de leerlingen van me juffrouw Bertram en een enkele van den heer v. Dantzig; beiden hebben de elementaire k.assem onder hun leiding Ais best geslaagde nummers teekende ik: „Les plointee d'une pou- pée' van C. Frainck; 't „Scherzino" va Karganoff, „Nuss kracken er- zahlt" vam Sartonio; ..Indianen-idyl' le" en „Kin Dv eiker Lavendeizweig van Mac. DoweJll en verder nog „Ernste S'tunde" en Mazurka van van Wilm op mijn programma a°H et is voor eerstbeginnende leer lingen altijd een groote moeilijkheid het tnciódisch element boven de be wegelijke begeleidingsfiguren vol doende te doen uitkomen, en daarbij dan nog eenig leven en kleur in de voordracht ie bremgen. Daarvoor is meer klankontwikkeling een eer ete vereisclite. waaraan echter te weinig voldaan werd. De vleugel droeg daar zoker geen schuld aan, want later op den avond toen de meergevorderden aan de beurt waren klionk deze zeker sterk, genoeg. Het tweede gedeelte van het pro gramma vertegenwoordigde de meer gevorderde leerlingen vam den heer de Waardt. Namen der leerlingen noem ik in mijn verslagen nooit, doch thans moet ik een uitzondering maken en wei omdat er zich eetn componist onder bevond die zijn ei gen werken speelde. Het was de heer H. de Bock, die zich in zijn ,,Aan de lente'', „Herfst" en „Serenada'. ale zoodanig aan ons demonstreerde. Ue heer de Bock heeft zonder bedenking muzikaal talent, wat uit den lust lot cornponeeren blijkt. Wamt het is wel eigenaardig dat muzikale talenten altijd behoefte ge- Voelen zelf iets te maken, en Ik kan dan ook gerust zeggen, dat ik geen enkelen musicus ken die niet wel eens gecomponeerd heeft:. Maar bij hen die kritiek op zich zelf weten uit te oe fenen duurt hot Jang eer zij hun wer ken het licht doen zien, verreweg de moesten komen daar zelfs nooit toe. 't Gevaarlijkste is altijd alls een com ponist, zoodra het werk voltooid ls, 't dadelijk ten gehoore brengt of bet in druk doet verschijnen, want een zuiver oordeel over zijn compositie heeft hij eerst later als hem het werk weer frisch onder de oogen kamt. Een onzer beste Hollandsche componisten gaf na stapels composities geschreven te hebben eindelijk zijn Opus I uit, doch het duurde niet lang of een an der Opus I volgde omdat hij zijn eer sic Opus I niet erkennen wilde. Moge de heer Bock daar eens aan denken. De heer de Bock speelde zijn werkjes met veel toewijding en oogstte er vee! bijval mee. Vam de overige voor drachten noem ik alls de best ge- Slaagde No. 12. de walsen van Beet hoven en Schubert no. 17 de compo sities van Mac Dowell en no. 18 van Debuwy on Chopin, hoewel bij deze beide laatsten een zorgzamer pedaal- gebruik de duidelijkheid ten goede zou zijn gekomen. Ook de cis kil. t. Nocturne en de Minstrels van Debus sy dienen aparte vermelding. De heer de Waardt kan tevreden zijn met het behaalde succes zijner leerlingen. G. A. MICHELSEN. N. V. „ONS GEMEENSCHAPPE LIJK BEZIT". In de vergadering van aandee Ui ouders van de Naaimloo- zc Vennootsöhup „Ons Gemeenschap pelijk Bezit", Maatschappij lot Ex ploitatie van Onroerende Goederen Le Haarlem, wei-den de balans en de winst- en verliesrekening goedge keurd en het dividend vastgesteld op 6 3/4 pet, VOLKERENBOND EN VREDE. - In de Vrijdagavond gehouden le denvergadering werd liet voorloopig bestuur der afd. Haarlem e. o. der oovcngorioomde vereenigmg thans de- li niLief gekozen, liet bestaat uit de vo-gencle dames en heetrem. Mr. P. H. W. G. van dei- Helm, voorzitter, H. A. Kooij, vice-voorzitter, Dr. J. W. van Rooyen, secretaris, J. Weston- doirp, penningmeester, J, W. II. Halae- rna, T. B. Hoovda, II. R. J. M. van Thienen. D.re. Gravin van Heerdft to. Eversberg— Quarles van IJ f ford, me vrouw S. W. Teding van Berkhout van Toack Trakranen en mej. J. D. lGvstcleyn. Er werd besloten, dat het bestuur onderhandelingen zal aanknoopen met do volks-universiteit om namens de af (lading een spreker in eeangu cursussen nat dioci en den werkkring vuil dan Volkerenbond te laten ixdiam- dekm. Zoo mogelijk zal nog dezeai win ter mevrouw van ileerdt tot Evers- berg oon lezing houden over zedelij maatschappelijke opvoeding. De afdcehng zal verder, zooveel in tiaar vermogen is, voor de idee van den Volkerenbond en dan Vrede pro paganda maken. PERSONALIA. Op de alphabetische voordracht voor directeur der gemeentewerken te Kampen komt als nummer een voor de heer J. G. Bijl. ingenieur aan den Haarlemmermeerpolder te Heemstede. ONDERWIJZERSSALARISSEN. We lezen in de Onderwijswereld", hel Amsterdamsch en 's Graven- hhagsch Hoofdenblad: De ondorwijzemsnood is nijpend in Amsterdam. Er worden leerkrachten toegelaten, die in de school niet thuis behooren. Men zegt. dat onlangs een gepensioneerd schoolhoofd als tijde lijk onderwijzer is aangesteld, die de 75 reeds gepasseerd is. Men zou er om iachen, ais het niet zoo in treurig was, voor do schooi en voor dai 75- jarige zelf. Er zijn hoofden, die on danks combïneeren van klussen cn inschikken bij gymnastiek- of tee-ken lessen personeel te kort komen, en hun vrouwen (gewezen onderwijze rossen) in functie steken, om te voor komen, dat de kinderen de straat op gestuurd worden. En ondanks af deze kunstmiddelen moeten er klassen naar huis. Het hoofd, dat toch aJ overstelpt wordt met werk, ziet zich in zoo'n gevalt verplicht de ouders op de hoogte te steil en van den toe stand ein sclirijft of doet schrijven een 30 A 40 tal briefjes om aan de leerlingen mede te geven, en gelee kend door de ouders terug te ontvan gen. Zoo voorkomt hij. dat de kinde ren op straat zwei-ven. terwij] de ouders hen veilig op de schoolbanken wanen. Zou hel geen overweging verdienen voor dit sJag van briefjes een for mulier vast le sleden? Bij de hon derd en zooveel formulieren, waar mee het stadhuis de kasten van dc hoofden van scholen vuil, kan dit éöne er nog wel bij. 't Zou heel wat gemak geven, 't Zou kunnen luiden: Het hoofd van de school - No- bericht U, dat wegens gebrek aan on derwijzers uw kind pupil heden morgen geen school heeft. middag Het kind moet zich eiken morgen en middag aan de school melden, opdat het onderwijs onverwijld kan worden hei-vat. zoodra er een onderwijzer be schikbaar Ls. Hot boofd der schoof voornoemd. A'dam 192 En dit: Toen de wereld nog nieit omgekeerd was, was het bij vacatures voor tijde lijk onderwijzer de gewoonte, dat het hoofd der school een lijstje van can- dldaton kreeg, waaruil hij een keuze kon doen. Naar gelang van den duur der te vervuililen betrekking werd voor de samenstelling van dat lijstje geput uit de ten stadhuize aanwezige lijsten voor lange lijdelij- ken of voor korte tijdelijken; ar was plenty voorraad. Thans wordt aan de afd eating on derwijs een lijst van hoofden bijga houden, die één of meer tijdelijke leerkrachten nopdig hebben. Biedt zich een jongmensch aan, dan krijgt hij een lijstje van hoofden en hij kan uitzoeken. Is hij een voorzichtig man, dan gaathij op onderzoek uit en informeert naar de neigingen en ka rakter eigenschappen van de respec tieve hoofden en doet daarna zijn keus. Het jongmaatje beoordeelt den patroon, niet de patroon het jong maatje. Zied aai' de omgekeerde we reld; ziedaar een der zegeningen van het huidige salarissysteem. aildus het blad. Uit Ue ümstfskeii SCHOTEN. Raadsstukken. B. en W. stellen den Raad voor naar aanleiding van een adres van liet hoofd der R.-K. school voor u. 1. o. aan de Koningin een adres te zenden met verzoek om met ingang van i Januari 1919 de jaarwedden van de met 't ge ven van onderwijs in de vakken i. en g. belaste onderwijzeressen te verlioogen niet f 100 pei kalenderjaar, voor elk dei door haar builen de gewone schooltijden te geven wekelijksch lesuur. B. en W. doen den Raad een voor stel om de verordeningen op de school vergaderingen in overeenstemming te brengen met het raadsbesluit waaibij ts besloten dat de schoolvergaderingen voortaan zullen worden gehoord over de aanwijzing van het hoofd van het Her- halingsonderwijs. B, en W. stellen voor in de veror dening inzake de gras coin missie te bepa len da: de voorzitter en de leden jaar lijks aftreden op den eerste nDinsdag in September. B. en W. stellen voor in de verorde ning, regelende het gébruik van gas door particulieren de bepaling op te ne men, dat de directeur van het gasbedrijf bevoegd is, om, na overleg gepleegd te hebben met de commissie van bijstand, de levering van gas te weigeren, indien de aanvrager een schuld aan een ge meentebedrijf zijner vorige woonplaats wegens levering van gas, electriciteit ot water, niet heeft voldaan. B. en W. stellen voor om het per centage van de heffing van de belasting wegens openbare vermakelijkheden op 15 te bepalen. B. en W. deelen mede dat na door hen gepleegd overleg met het Burger lijk Armbestuur is gebleken dat van een aanstelling van een administrateur ten dienste van dat bestuur geen nut is tc verwachten. Zij stellen verder voor oai terug te komen op een vroeger genomen besluit en te bepalen dat ieder lid van het bestuur voor het bijwonen van ver gaderingen presentiegeld zal ontvangen. Naar aanleiding van een advies van de commissie voor de gemeentewer ken, stellen B. cn W. voor hen een cre- diet van f 4700 te verleenen voor den aan koop van draagbaar spoor tei lengte van 500 M., twee tong-wissels, twee lor ries, zes kipwagens en één draaischijf. B. en W. deelen den raad mede dat in de gemeente thans 20 vengunningen zijn. Zij meenen dat 't in 't algemeen belang is dat 't aantal vergunuings-in- richtingen zooveel doenlijk wordt ver minderd en stellen voor aan de Ko ningin een adres te richten met een ver zoek om met ingang van 1 Januari 1921 't maximum der vergunningen op een cijfer vast te stellen, zoo veel lager dan '1 krachtes art. 4 ie lid der Drankwet toegelaten aantal dat art. 14 dier wet bui ten toepassing blijft. Door hen wordt uiteengezet dat, in dien de Koningin aan dat verzoek vol doet. 't maximum aantal vergunningen steeds bereikt doch nimmer overschre den zal zijn. Nieuwe vergunningen zullen dus dan niet meer verleend kunnen wor den, behalve in hel geval dat de overle vende echtgenoote van een vergunning houder het bedrijf wenscht voort te zet ten. Verder stellen zij voor een nieuwe verordening naar art. 17 der Drankwet vast te stellen, om te voorkomen dat de thans bestaande vergunningen door overschrijving worden verplaatst naar het thans onbebouwde gedeelte der ge meente. B. en W. stellen voor, overwegende dat de ovenbatterij van het gasbedrijf toestaat uit 6 kluizen, die alle zijn inge bouwd dat van deze 6 inbouwen s stuks in bediijf zijn genomen, zoodat 1 inbouw nog geheel nieuw is dal de exploitatie rekening van het gasbedrijf door de tijdsomstandigheden zeer wordt gedrukt en hei daarom wensohclijk is, dat de storting in het afschrijvings- en ver nieuwingsfonds tot een lager percentage zal plaats hebben, dun in artikel 42 der bedril fsverordening, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 September 19x0, 1 bepaald ie besluiten a. te bepalen, dat geen afschrijving op de waarde van de nïet- getoruikte inbouw ten laste van de ver lies- en winstrekening over 1919 zal wor den gebracht b. te bepalen, dat de som der afschrijvingen op de waarde van het gasbedrijf over 1919 gelijk zal zijn aan de som der verplichte aflossingen van de aangegane geldleeningen ten behoeve van het gasbedrijfc. voor het jaar 1919 artikel 42 van voornoemde bedrijfsveror- dening buiten werking te stellen en te bepalen, dat het totaal van- het voor schrijving aan te wenden bedrag pro- centsgewijs over de posten, genoemd in artikel 42 van die verordening, zal wor den verdeeld in dezelfde verhouding als de daargenoemde percentages. B. cn W. stellen voor een motie den heer Ch. A. Blom inzake de heeren Bies en Verkooy in hunne handen stellen om advies. B. en W. stellen voor een verzoek schrift van de heeren N. Cobelens en E. P. Hafkamp, namens een bouwcom binatie, inzake steun voor den bouw van woningen, in hunne handen le stellen om advies. lï. en W. stellen voor een schrijven v^n den heer A. van der Stel, met motie inzake'het raadslid Ch. A. Blom, voor kennisgeving aan te nemen. BLOEMENDAAL. Terug te beko men 'bij; H. van Cap polen, Vogelen- zangscheweg 2, Vogelenzang, een stofdop valt oen aulo; Van Haaften, Paul Krugerkade, Schoten, een Duitsdie herdershond, H. de Jong, Zomerzorgerlaan na. 42, Bloemendaal, twee wit met. rood geschilderde stok ken met ijzeren punten; H. van Lui ken, Dubbelebuiurt 13, Haarlem, een zwurie haarstriik niet speld; J. van lüxel N00 rder tuin dorpslaan 74, Over veen, een damesbeurej e met zil veren knipsluiting; aan het bureau van politie te Overveen, een. zakmesje een R.K. gebedenboekje en een zakje met klein gefd. HEEMSTEDE. Vreemde lingenverkeer. De Vereeni ging tot verfraaiing van Heemstede en Bonnebroek en bevordering van het vreemdelingenverkeer in die ge meenten hield Vrijdagavond haar ai gemeene vergadering in het Café Landzicht, te Heemstede ouder voor zitterschap van den voorzitter der. heer G. N. Aberson. Uit het vers'ag van den secretaris blijkt dat de Ver eeniging in bloeiendem toestand ver beert. it at het ledental vooruit gaat, en dal de gemeente Heemstede ge 'u rende de 7.omermaandon een grtot aantal vreemdelingen gehuisvest heeft e.11 dat veten door gebrek aan hotels en pensions moesten worden afgewezen. De penningmeester liet een bevredigend financieel verslag hooreii. In de plaats van do heeren R. A M. GnppeJing te Heemstede en S. I). Kölilcr te Benncbroek, die wo geus gezondheidsredenen ate ba stuurslcden bedankten, werden geko zen de heeren M. G. van Lierop te Bennebroek 011 C. Philips te Heem stede. HEEMSTEDE. Uittreksel uit het politierapport: Door B. v. B., Drie- heerenlaan alhier is aangifte gedaan van het vermissen "van een bankbil- je van f 10. Terug te bekomen bij de Wed. do Zwart, Cloosterweg 16, een aardrijkskundig boekje. BENNEBROEK. tJkwetovertredln- gen. Door de rijkspolitie zijn alhier een zestal winkeliers bekeurd wegens de ijk- weiovertreding, Verschillende maten en gewichten zijn in beslag genomen. HAARLEMMERMEER. Weldadlg- heidsbazar. De bazar ten behoeve van de wijkverpleging zal Vrijdag 19 Maart in de Beurs te Hoofddorp worden ge opend. Verschillende corporaties en par- ticulieten hebben hun steun en mede werking toegezegd. Ta! van dames beijveren zich om fraaie hand werken en kleedingstukken te.- vervaar digen voor den bazar. Ook vele andere personen zijn druk in de weer om tot hel welslagen een steentje bij te dragen. Cnt9iag. Mej. M. van der Velde, alhiet, heeft met het oog op hare benoe ming te Zaandijk, eervol ontslag ge vraagd als onderwijzeres aan de open bare lagere school No. 4, te Hoofddorp, met ingang van 1 Mei a.s. ZANDVOORT. Dinsdag a.s. zal het strand in de ridhring van Noordwijk onveilig zijn, daar er alsdan schietoefe ningen zullen gehouden worden. -— l ot inspecteur van politie te Hil versum is benoemd de heer VV. G. Weyers, thans in gelijke betrekking al hier.- Binnenland Het eosfliGt lis liet havenlieilriif. Geen solidariteits- stakingen. Wij lezen in „Het Volk": Hoe weinig er in de kringen der gemeentewerklieden voor wordt ge voeld ui; „solidariteit met de staken de arbeiders" eveneens in staking te gaan, blijkt uit een artikeltje in „De Fakkelhet „orgaan van de samen werkende organisaties van gemeente- personeel". Tot goed begrip wijzen wij ür dat die samen wenkende organisaties vakgroepen uit de gemeentewerklie den zijn, die zich van de Federatie liebhon oigeschoiden, wijl deze hun niet ,,revolutionnair" gonoeg was. Di'dit artikeltje heet het o.a.: „Het schijnt, of man het over de kwestie of liet confLct moet worden uitgebreid, niet absoluut eens Is. VV tj zouden zeggen, laat men vooral deze kwestie niet te lichtvaardig achten. De staking van 1903 kan 011s altijd nog een les zijn". En na te hebben betoogd, dat de gemeen te werklieeden „met den noo- d.igen ernst en beradenheid hierover hun stom moetrn uitbrengen", gaat Ie schrijver voort: „E11 het is ons volkomen onverklaar baar dat ör nu reeds geschotierd wordit door verschillende leiders, dat de uitbreiding moet komen. Het schijnt den laaisleu tijd zoo ongeveer de mode, dat ieder die een eerste plaats inneemt in de vakbeweging, dingen aegl, die beter achterwege had den kunnen blijven. Wij zien het nu ook weder gebeuren". De uit keeringen. De Federatie heeft.Zaterdag de eer ste uitkeering gedaan. Te Amsterdam en te Rotterdam is totaal f 70.000 uit betaald. De Centrale Bond en de R.-K. Bond deden dezelfde uitkeeriingen als den vorigen Zaterdag. De Chr. Bond keerde voor den eensten keer uit. Naar de Tei. verneemt heeft de Federatie van transportarbeiders deze eerste week van uitkeeriing reeds de grootste, moeite om de benoodigde gelden bijec-n te krijgen voor de uit keering. liet bedrug, dat in 't vervolg elke week noodig is, bedraagt Uis- schen de f 90.000 en f 100.0000. Tem ij de steunt ijsten der sympa- thisc-erendc vakvereenigingen goede ret.uilaten opleveren, staat het er me, de uitkeering voor de aanstaande week niet gunstig voor. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de heer H. Sneevliet, waarnemend penningmeester van het hoofdbestuur van da Ned. Federatie van Transport arbeiders, op 17 Februari te Rotwil darn f 20.000 ontvangen, hem toege zonden dooi- den heer Rutgers le Amersfoort. Dit bedrag zou de helft zij.n van een toegezegde aam van f 40.000, welk bedrag moet dienen als steun voor de stakers. Varia. Het Haagse tie Carrespondentiebu- reau spreekt tegen liet bericht dat te Amsterdam 60 militairen bezig zouden zijn geweost om aan de Graaneleva- tormaats. graan en meel voor het garnizoen te lossen. Sleclils 15 min laiireii zijn aangewezen om werkzaam •e zijn in de gebouwen van voormel de Maatschappij voor de reiniging en verzending van aldaar tan behoeve van liet leger opge- agon graanvoor raden. Een gerucht, dat de reeder» he den, Maandagmorgen a.s. die laad- en losplaatsen in de haven te Am sterdam weder zouden openstellen om het werk door werkwilligen le doen opnemen, wordt door Pers bureau Vaz Dias ala volkomen uit de lucht gegrepen, tegengesproken. De secretaris van den Centralen Bond te Racteraam, ae iieer Kievit, werd Zaterdag door twee bereden politieagenten van zijn woning afge haald om naar het kantoor aan de Pelikaanstraat te worden gebracht. De groep stakers welke wederom vóór zijn deur liad gepost, ging mee, De afdeeüing Amsterdam van de Federatie, heeft weigerend geant woord op een verzoek om graan, ten behoeve -van Oostenrijk te lossen. T© Hilvarenibeek (N.Br.) hebben zich 32 personen aangemeld om als bootwerker of expeditieknecht, naai de havens van Rotterdam of Amster dam gezonden te worden. Ingezonden Van ingezonden atnkkon, gapUatat Cif niet fteplaot8t, wordt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor_ den Inbond dezer rubriek stalt de Bedaotie sioh niet aansprakelijk. Haarlem, 28 Februari 1920. VAN EEN ACTIE. liet is ecu week of wat geleden, dat in verschillende bladen als ingezon den stuk een waarschuwing verscheen aan de ouders, die het voornemen koesterden hun kind tal onderwij zerfes) tc doen opleiden. Een poosje daarna zagetn we in de advertentie rubriek de aandacht gevestigd op een brochure, welke eveneens als waar schuwing moest dienen. Beide èn ingezonden stuk èn advertentie wa ren uitingen van een voor 'n paar jaar ingezette actie, zoo niet tot stop zetting dan toch tot groote beperking van de tat nu toe ongebreidelde op leiding. Wl'e in Den Haag kwam, zag op de aanplakzuilen de volgende biljetten: Weekloon minimum: ondenvijzerfes) f 17.89, f 32.14 11a 10 jaar; arbeider bij de reiniging f 30, f 32 na 4 jaar, plus dienstkleeding, Ou dersla at uwkinddus geen 0 11 d e r w ij z e r(e s) wor den. Sandwichmannen doorkruisten met dezelfde waarschuwing de stad. Deze actie wordt niet. zonder succes gevoerd. Het aantal van hen, die zich opgeven voor de Opleidingsinstituten loopt van jaar tot jaar achteruit, en uit een ingezonden van den directeur der Haart Kweekschool, waai- men tot voor enkele jaren terug een 24- tad kan kiezen uit een 80, 90, 100 cn meer gegadigden, blijkt dat zich op dit oogenbiik nauwelijks genoeg heb ben opgegeven om de klasse te vul len. Wat zeggen wil, dal er geen overschot is om de talrijke normaal scholen te vulilem, wat ook beteekent, dat het gehalte der geslaagden bij dat van de voormaals toe-gc! aten en heel wat achterstaak En zoo Is het niet enkel in Haarlem, zoo gaat het door het geheel e land. In 1911 meldden zich voor de Rijks kweekscholen Gil mannelijke candi daten aan. in 1919 bedroeg dit alechfë 214. Een onafgebroken teruggang dus in die enkele jaren. En lioe za) hel dit Jaar gaan? Bedriegen ons de jeekenen niet, het Haarlemsclie cijfer kan min of meer als graadmeter dienen, dan zal liet de 2U0 wei niet halen. Zooals we dus zeiden; de actie blijft niet zonder succes. Nog enkele jaren en men zal de klasse naar huis kunnen sturen bij gebrek aan leer krachten, gelijk men hier en daar reeds moest doen. waar men de tijde lijke leerkrachten mist bij vacatures en ziekte. Maar succes is nog geen waarborg van het gerechtvaardigde der actio en onverdeelde sympathie heeft, zo dan ook niet. nu ze last begint te veroorzaken en voor de toekomst nog grooter schade in het uitzicht steilt. Dat zij, die alls lesgever aan normaal scholen hun inkomsten bedreigd z-ien, het verloop met leede oogen beschou wen, spreekt wei van zelf. Dat oolc de mannen, welke hun levenstaak hebben gezocht en gevonden ais oplei ders aan de Kweekscholen met hart zeer de lokalen zien ontvolken of liet gehalte der aspiranten daiien, kun nen we ons voorstellen. Ja ieder, die hart voor ons onder wijs heeft, betreurt zeker dat van een dergo'ijk paardemiddel gebruik ge maakt moet worden. Maar aan wien de schuld'? Hebben zij, die de oproepingsadver tentie redigeerden zich wel eens af gevraagd of he! verantwoord was de val open te zetten? Want wat is het onderwijzersleven ooit. anders ge weest dan fatsoenlijke ai-moede, dan verkommering? Na een moeilijke dag taak ploeteren voor allerlei actie, j'agen naai- lessen, sölliciteeren naar avondscholen, hier en daar boeken bijhouden om nog zoo'n beetje fat soenlijk voor den dag te. komen. Vechten voor Balansverbetering van het eene jaar in het andere, waarbij een succes van 'n paar honderd gul den het tekort niet kan dekken van wat men miste, dikwijls aan het al lernoodzakelijke te. Waar was de on derwijzer. die van zijn gewone in komsten gedurende de zomervacantie met zijn gezin het er eens een paar weken van nemen kan; wie kent het' buitenband anders dan van prent briefkaarten welke zijn indertijd gesjeesde» kameraden hem zonden, die nu een beter betaald emplooi hebben gevonden? We vragen ons af, of zij die jaar in jaar uit hel welkom toeriepen aam die heldere koppen, want. anders zaten ze daar niet. dat alles wel eens bedacht hebben en is het nooit bij lien opgekomen, dat voor die pientere jongens en meisjes een betere toekomst was weggelegd, dan ze nu hadden te wachten. En at was het niet le vergen van die leera ren en directeuren, die zoo goed ais wij de ellende van hot valt kenden, dat zij de ouders gewaarschuwd had den. gelijk wij nu doen. een beetje meer sympathie voor het werk van hen, die deze taak overnamen, is toch zeker wel verdiend. Uf d:zan 't dan enkel doen om die kinderen voor een zorgvol bestaan te benoeden? Geen sprake van. Daar naast staat hun wel degelijk voor oogen door deze actie de schaarschte aan personeel zoo nijpend te maken, dat 111011 liét salaris wel vorhoogen moet. De ouderwijzere, die door de wet-Dc Visser, gelijk een hunner in „de Bode" schrééf, tussehen straatve- geis. burgwachters en steensjouwers zijn geplaatst ze hebben een mon- schenleven hun ellende uitgeroepen, uitgeschreeuwd zonder resultaat, wel nu zo wilüen het nu zoo eens probee- ren. En als ze slagen, dan bewijzen ze het onderwijs een grooter dienst daai zij. die jaren lang het aantal leerkrachten hielpen vergrooten. zoo dat men bij de vele liefhebbers het. loon op, of neen verre beneden peil kan houden. Waar toch lleaft het meer behoefte aam aan aan een goed geelarieerd corps van leerkrachten, die niet dag in dag uit door allerlei zorgen wor den gekweld? En hoe ver meri beneden peil is, demonstreert de Bode in haar artiko Jenreeks „Verhoudingen", Ze laai. zien hoe volgens de wet-De Visser het minimum van de nieuw opga'ei de leerkrachten 11a een achtjarige studie gelijk zal zijn met dat van gevange nis kok. zaalopziener in V eenhui zen, provisiejuffrouw in de klinieken dei- Rijksuniversiteit te Utrecht, stoker bij de kustverlïchling. etc.. etc. En hoe het maximum verre blijft beneden dat van menschen, die wat belangrijkheid van hum werk en voorstudie verre bij den onderwijzer achterstaan. We vragen opnieuw: „Aan wien de schuld, dat de actie der stopzetting zoo goed slaagt?" Ts het niet aam Minister De Visser, die voor het. werk van Neder'onrN valks opvoeders geen hoogere waardeering weet te vinden dan uitgedrukt wordt in dc gelijkstelling mei de klerken bij post en telegrafie? D. PEEREBOOM. Burgerlijke Stasi BLOEMENDAAL. Geboren: d. van F. Versteeg en W. C. Uilenbroek; z. van O. de Vries en B. Adema; d. van H. .1. van Tonge ren en A. M. Berkhout: z. van 1'. M. Bersee en H. M. Bruin ink; z. van J. II. van der Veldt en C. M.J Mn as. Overleden: S. E. de (lr. M- -79 i F. G. Waldeck, 67 j.; M. G. E. Pos. 58 j.; M. S. Roovers, 67 j.: J. A. Kuhn, 36 j.; M. Teeboom, 66 j-

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1