OM ONS HEEN 87e Jaargang Wo. 11276 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 4 MAART 1920 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN por 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ie jJtom der gemeente) f 3.26. Franco per poet door Nederland f 3.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken fü.67'; franco per po3t f0.65. Uitgave dor N. V. Loui ns Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.60; Iedere regel meer 30 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-adveitentlën van Vraag en Aanbod van 1u regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 121/, Cts. contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Direotie en Administratie i Groots Houtstraat 93. Tsiefoonnrs. der Redactie 600 en dor Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELS N- VOORZIECilN J. Verbod bakken van SVlelkbrood Het Qemeentebestuur van Haar lem, brengt ter kennis dat door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel met ingang van heden, Is verboden het verwerken van melk, melkproducten of melk- bestanddeelen, bij de bereiding van brood. Dit verbod is niet van toepassing ten aanzien van het bakken van klein brood en zoogenaamd luxe brood tot een gewicht van ten koogste 50 gram. Agentia DONDERDAG 4 MAART. Stadsschouwburg, Wilsoneplcln: Ned. Tooneelkunstenaarsvoreeniging: i^Dokter Kiaus", 7.30 uur. Schouwburg Jansweg: Hot Aiusler- darajch Tooneoi: „De Hol". 8 uur. Soc. Vereoniging, Bovenzaal. Con cert door Karol de Jong en Max. Orobio de Castro, 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond. Openbare Samdhkomst der Pinkster beweging, Spreker Pastor J. Paul van Ber.ijn, 8 uur. Consultatiebureau, Ledenvergade ring Vacantia Kolonies. 8 uur. .escarpvoorstellingen. Bennebroolt: Raadhuis: Ver- gadei'ing van den Gemeenteraad, 7.3U uur xi.ni. VRIJDAG 5 MAART. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Schouwtooneei, MuM.atuli-huldi- giug: „Max Haveiaar", 8 uun Gebouw „Zang eu Vjaendschap", ïansstraat: "Jeutoonstelling van be werk dor leden y&n „Kunst, zij ons doe.", 104 uur. Schouwburg De Kroon: Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema Palace, Gr Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Centra,al Theater: KJ. Houtstraat, Bioscoop voorst el ring, 8 uur. Oo verhuring van den Amsterdamschen Stadsschouwburg. Eindelijk, eindelijk is dan Woena dag dé Stadsschouwburg verhuurd... .Na een schrijverij en pralerij zonder einde, vaak zonder inhoud, dikwijls voor den beschouwer komiek om ie zien en to hooren. Willem Hoyaards is de geilukkige. Terecht heeft de meerderheid van den Rand begrepen, dat de Stedelijke Schouwburg behoorde te worden af gestaan aan den besten regisseur. Nu is dus Royaards voor" eenige jar ren onder dak. Maar... heeletnaal al leen! Zonder gezelschap. Want het tooneelspelere conflict is nog altijd niet geëindigd, ofschoon de actie van de artisten ail lang verliep en dus als .verloren kan beschouwd worden. Zul len in het zachte seizoen dat nadert ook de harten week worden, zoodal eenstemmigheid tot stand komt? Het ziet. er nog niet naar uit. De directeuren willen niet cllken staker terugnemen, hetgeen beteek ent (laat ons het maar ronduit zeggen) dat jonge lui zonder of met heel weinig talent en oudere spelers met talent, maar die door velen ouder- wetsch worden gevonden, groot go van- loopen .,op de keien" te Mijven. Maar er is nog een andere conclu sie uit het geboorde te trekken. Een, die vee] ernstiger is. De onverschil l'igheid van hel: publóek vodr deze heele slaking. Mei Olympische kalm te hebben de tooneelüiefhebbers zich. er in geschikt, dat Royaards zijn groote em belangrijke voorstellingen in 't geheel niet meer gaf, dat Louis de Vries. die dan toch een zeer knap acteur is, zijn goede pogingen moest opgeven, dat op liet LeidschepJein om beurten werdSgespeeld de Gardeluite nant, do Duivel en de Dienstknecht in het lluis. afgewisseld door do Duivel, de Dienstknecht in het Huis eu de Gardeluitenant. Het publiek bekommert zich dus weinig om het ernstige tooneel, om de goede stukken, het heeft genoeg aan do bioscopen, de operettes, de revues en het zoogenaamde klein of intiem toonceil. Dit is de ervaring van de laatste maanden en het is treurig dat te moeien opmerken! Vee:l .treuriger, dan een ruzie tusschen di recteuren eu tooneelspelem, die op de eene of andere manier toch weer eindigen moert. No. 2710 Bestrijding van Malaria. Malarlalcleman en de Mug Haarlemmermeer voorbeen, Zuiderzee iu ue toekomst By ons In Haar.cm ue drie veenungauts Vgl middelen Ier basirüdlng. Zetten wij ons tot bestrijding van malaria, dan zouden we eigenlijk die nen te beginnen met den naam te bevechten, die niet juist meer is. Malaria beteekent namdlijk slechte lucht, mal' ana of mal air, omdat vroeger de ziekte toegeschreven werd aan helt inademen van moeras dampen. Maar sedert in 1882 Dr. La- vera.n. een militair geneesheer te Al giers, studie van de ziekte maakte, is wetenschappelijk aangenomen, datt zij veroorzaakt wordt door ziektekiet- men, die de roode bloedlichaampjes aantasten. Iedere malaria-kiem, go- woord ijk malaria parasiet genaamd, is eon éénce'liig wezen. d. w. z. be- sltaat uit een ktompje eiwit, voorzien van een kern, de eenvoudigste vorm, zegt Dr. Schoo in zijn werkje over Malaria, waarin zich het leven uit. Elk dezer parasieten heeft zich in hot monschelijk Moed een rood Moed lichaampje '.tot woning gekozen en leeft op kosten daarvan; Het is allicht noodig dit eens te zeggen, omdat door het voortdurend vereenzelvigen van de malariamug met de malaria, de meening zou kun nen ontstaan, dat deze mug de oor- zaait zou zjjn van do malaria, terwijl zij er slechts de overbrengster van Is. Op dit oogenblik is door de waar schuwende redevoering van Dr. Jen ny Weijerman, waarvan onlangs In ons blad een uitvoerig verslag werd gegeven, de bestrijding van de ma iariamug, de anopheles, aan do orde van den dag, niet alleen officieel,, maar ook particulier, in de gezin nen. Veie huisvrouwen maken jacht op de muggen in kelders en op zoi ders. de sJiemming is er en wanneer die nu maar geen mode blijkt ie wezen, maar flink wordt doorgezet, dan zal na een jaar of wat de mala ria niei zoo vaak 'en gemakkelijk als nu, van mensch op mensclï worden overgebracht en de algemeene ge zondheidstoestand zeer verbeterd zijn. Daarvoor dient evenwel lieellwat scepticisme te verdwijnen. Er sterven nu eenmaal weinig menschen aan malaria en dit maakt menigeen en- onverschillig voor. Ten onrechte. Niei: nil een omdat heftige rilling, klap pertanden, dikwijls gevolgd door bra ken en zware hoofdpijn, buitengewo ne warmte met lievigen dordt, en sterk transpireeren toch verre van aangenaam is en een sterke gewaar wording van ziek-zijn veroorzaakt, maar ook oradalb deze ziektetoestand, als elke andere, het men&chelijk weerstandsvermogen vermindert en hem dus voor gevaarlijker ziek lepra cessen beter toegankeflijk maakt. Nog iéls anders. Sommigen ver beelden zich, dait het gevaar voor Noordholland, waarop het genees kundig staatstoezicht vooral heeft, gewezen, pas ontstaan is, maai' het tegendeel is waar. Het boekje van Dr. Schoo. waarop ik zooeven wees, is al achttien jaar oud en geschreven aanleiding van malariagevallen do Zaanstreek, die hij toen voor namelijk wilde bestrijden met door gaas afgesloten extra ramen en deu ren, die den anopheles het binnen dringen zouden beletten. Er komt in het hoekje ook al een mallariakaart van Noordholland voor, waarop de verschillende gemeenten in drie klas sen worden vardeeild: plaatsen, waar dagelijks gevallen voorkomen, waar ze slechts sporadisch worden aangetroffen en waar men geen ma laria kent. Dat 'laatste kwam eigen, lijk alileen maar in eenige Gooischc plaatsen voor. tal van gemeenten be hoorden lot de middelklasse en zeer vele tol de noodlottige eerste küasse. Toen was de Itoestand derhalve oil niet fraai. Maar men was nog niet zooals nu gewend aan systematische bestrijding en de toestand is sededb 1902 zeer verergerd. Ook acht ik hot niet onmogelijk, dat de aanslaande drooglegging van een gedeelte der Zuiderzee een dtei'ke prikkel is get eest. om thans een stelselmaltigeu aanyall op den overbrenger van de malaria te beginnen. Wat er gebeurd is bij de droogmaking van de Ho.or- roakte nog niet ullt, heit geheugen: er ontstond toen eeu uitgo breide mal aria-epidemie, die zelfs tolt in Frankrijk en Duitschland door drong. Een herhalling daarvan (en dan wellicht nog op grooter schaal), will het geneeskundig staatdtoezicht terecht vermijden. Wij Haarlemmers behoeven trou wens niet buiken onze grenspailen te gaan om naar malaria te zoeken: Dr. Weijerman heeft in zijn uiteenzetting al gesproken van het Rozeuprieel en 't Amsterdamsche kwartier, waa.r de mailariagevaJen talrijk zijn. Al een paar jaar geleden heeft een van de Haurlemsche artsen luerop gewezen. Vreemd schijnt helt, dat in een paar bepaald aangewezen stadskwartia ren de ziekte meer voorkomt, dan in andere en ons gemeentebestuur zal! zeker niet nalaten, de oorzaken daarvan op te sporen en weg te ne men. maar zulke tocall&atie komt toch vaker voor. Toen ik Donderdag op weg was naar Noordhollands platte land. om daar een kijkje van de offi- cieelo boSlrijdiDg te nemen, vertelde een van mijn kennissen, dat hij in zijn jeugd te Amsterdam geiwoond had op de Prins Hendrikkade, zon der ooit van malaria in zijn famiilie iets te -hebben bemerkt; het gezin verhuisde daarop naar de Hemony kade en werd toen zeer door de ziek te gekweld, verhuisde daarop naar het Wekeinde, nauwelijks vijf minu ten verder en vergalt alllLe mailaria weer. Naderhand liet het gemeente bestuur het water van de Hernony- kade dempen en toen was het met malaria in de omgeving uitl Aan de officieele bestrijding van de mailaria in Noordhoiiland had ik ver zocht, een9 een tochtje te mogen meemaken en een briefkaart met het bericht, dat ik Woensdagmorgen aan t s'tation te Alkmaar verwacht werd, was het antwoord Er stond een groote open auto van het depar tement van oorlog, met. den leider van de bestrijding, Dr. L. J. Sie- burgh, voorheen verbonden aan ons Indische leger en den voorman van een der brigades, den heer Beetstra. Binnen een paar minuten waren we met een flink vaartje op weg naar Ouddorp en kon ik de werktuigen opnemen, die in den wagen werden meegevoerd: een hak met ln petrol leum gedrenkte lappen, eert stofzui ger etn een stapel couranten, die bii de reiniging te pas konden komen. De zon scheen aangenaam, maar de Westenwind blies ons op deze open wegen stevig om de ooren. zoodalt we onze kragen hoog opzetten. Div Si© burgh vertelde van de middelen tot bestrijding. DiiL voorjaar dient ze voornamelijk tot. opvoeding, want we zijn te Caat. De muggen gaan bij na al vliegen en hel moet er natuur- lijk om te doen zijn. de larven te doo- den; het zachte weer van de laatste (lagen heeft hunne ontwikkeiling be spoedigd. Onze dienst bestaat uil drie brigades, onder mijn bevel, elk met een leider, dien ik onderricht heb; zij zijn gehuisvest Ln de kadéttenschoofl le Alkmaar. Wanneer wij nu een ge meente gaan bezoeken, verzoek ik vooraf aan het gemeentebestuur een lijslt op te maliën van woningen en stallen, waar de anopheles waar schijnlijk hulst en mij een Intelligent man mee te geven, die ails gids kan dienen en naderhand dè bestrijding voortzeulen wil". „Heeft u medewerking van de in gezetenen?" vroeg ik gedachtig aan hel conservatisme, dat den Noord- hollandechen boer gewoonlijk toege schreven wordt. „Zoödra zij maar gezien hebben dat de muggen er mee verjaagd wou den", antwoordde Dr. Sieburgh. „Wij treden practisch op. En om voor oVIie gevallen gereed te zijn, hebben wij verschillende manieren van be strijding. Do eersite is de welbekende klap, waarmee we doodslaan, wat onder ons bereik is. de tweede de bak met in petroleum gedrenkte lap pen, die wij tegen de zoldering hou den, waar muggen zitten: bedwelmd valten ze dan naar beneden. Dan heb' ben we den stofzuiger, die gebruikt wordt op plaatsen, waar electrische geleiding is. vervolgens een groote spiritusvlam, waarmee we langs de muggen prijken, zoodat hun de vleu gels geschroeid worden. Maar u ba grijpt, dat die niet overall gebruikt kan worden, oni liet brandgevaar. En ten slotte spuit ik een 3 procents lysol!-oplossing of een vloeistof, ba staand uit, medische zeep. formaline en water, maar hierbij moet er voer gezorgd worden. da.t zij niet in aan raking komt met het veevoer". Intuaschen waren wij voor het Raadhuis te Ouddorp gekomen en na men daar den heer Bos op, een zoon van den burgemeester van het plaats je, die in de maiarhibeslrijdirtg veel belang stelt. 11ij vertelde, hoo in Oud dorp vier sia'Jlen van muggen gezui verd waren op boerderijen, welker bewoners gedurig laet hackten van malaria. Zoo het verband to zien tusschen ziiekte en ziekteverwekker moet bij de landbouwers wol' het wantrouwen wegnemen, dat zij in den aanvang uu eenmaal tegen nieu wigheden hebben. De chauffeur hield een oogenblik stil. Wij moesten van den dijk af Jungs een door het gebruik gemaakt pad (kluit, zeggen ze in Noordhöl- land) naar een boerderij waar mug gen zouden worden vernietigd. Van de kruin van den dijk ai bekeken, zag de onderneming er wat hachelijk uit, maai' de chauffeur bracht liet er goed af en met een vaartje sloven we het hek door, de plaats op. Ver wonderd, maar welgezind, kwamen de bewoners naar- buiten. Het was een kleine teleurstelling, dat hier geen eleofrische aansluiting bestond, zoodat de proef met den stofzuiger achterwege blijven moest. Maar de petroleumbak kon hier goede dien sten doen en leider Beeltetra haalde al op bevel van Dr. Sieburgh., zijn wapen te voorschijn, waarna wij op het varkenshok aanwandelden, waai"- in de verdelging zou beginnen. (Wordt vervolgd). staüsmeuws BILJARTCLUB DER SOC, VER- EENICINC. De leden dezer biljartclub hielden gis terenavond hunne jaarvergadering in de bestuurskamer der Soc. „Vereeni- ging". De' voorzitter, de heer Dr. W. v. Linden Tol leidde deze bijeenkomst, die door een groot aantal leden werd bij gewoond. Nadat de secretaris-penning meester, de heer Ed. A. van Bilderbeek, zijn jaarverslagen had uitgebracht, wat hem een hartelijk applaus der aanwezigen bezorgde, bracht ook de commissie van verificatie, bestaande uit de heeren P. W. Waller en K. van Eden, bij monde van laatstgenoemde een woord van lof aan den secretaris-penningmeester. Toen voigde de voortzetting der be handeling van het voorstel des feestuurs tot ontbinding der club. Reeds in de.al- gemecne vergadering, gehouden in De cember 1919, was gebleken, dat de leden de club wilden doen blijven voortbestaan en was aan bet bestuur een opdracht gegeven te confereercn met het socië teitsbestuur, om te trachten de hoofdbe zwaren uit den weg te ruimen. De voorzitter bracht verslag uit van die conferentie en thans werd een schrij ven van het sociëteitsbestuur gelezen, waarin werd medegedeeld, dat aan de club een zekere subsidie werd verleend. Hierop deed de voorzitter de verklaring volgen, dat het bestuur unaniem zijn voorstel handhaafde; omdat het in het ■besluit vau het sociëteitsbestuur geen aanleiding vond er op terug te komen. Na breedvoerige besprekingen, waarbij het besluit van het bestuur ten opzichte van de houding van het sociëteitsbestuur volkomen werd geëerbiedigd, werd het voorstel tot ontbinding met zeer groote meerderheid van stemmen verworpen. Gevolg was, dat het bestuur der bil jartclub collectief aftrad en na talrijke stemmingen een nieuw bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren A. Meyer, H. v. Hooydonk, J. C. Caderius van Veen, C. H. Vogelzang en B. W. Zijfers. Deze heeren verklaarden voor- loopi'g hunne benoeming aan te nemen, ten einde in de eerste plaats opnieuw met het bestuur der sociëteit te beraad slagen om de bij herhaling uitgesproken weuschen te bevredigen. Aan het eiud der vergadering werd groote lof toegebracht aan het aftreden de bestuur. BRANDJE. Woensdagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje, door onvoorzichtigheid op den zolder van perceel Sophiaplein 18, dat bewoond wordt door de familie K., ont staan. Toen enkele spuiten arriveerden, was het vuurtje inmiddels reeds door de bewoners met enkele emmers water ge- bluschl. Eenige kleedingstukken zijn verbrand. GEVONDEN VOORWERPEN. Te rug ie bekomen bij M. v. d. Boogaard. 2e Zuidpolderstraat 3, taschjeA. C. v. d. Waevcr, Drappenierstraat 24, pet; F. van Tongeren, Tetterodestraat 38, bank biljetJ. v. Sprakeler, Raamsteeg 8, jaeglijn G. Snoeks, Turfmarkt 28, por- teinonnaie D. van Leeuwen, Nic. Beets- straat 18 rood, handwerkzijde J. Korte, Burgwal 62, insigne; M. de Vries, Saen- redamstraat 12 rood, sleutels; H. Eken, Brouwerskade 1, bril in etuiC. Noote- boom, Spïonkopstraat 57. halsketting P. v. Tongeren, Waldeck Pyrmontstraat s. mes B. Wit, Ripperdastraat 15 b, R.-Iy. kerkboekje; C. Huis, Hooimarkt 2, horloge; P. J. Luitiug, Wouwerman- straat 54, hoedSelde, Papentorenvest 8, sleutels. lilt dB Omstreken I-IALFWEG. Onder-veel belang stelling had gistoren alhier dn vei ling plaats der hofstede „Rulgoord", met ruim 46 H.A. bouwland in den Houtrakpolder, welke landerijen vrij stelling genieten van polderlaek'Ti. Metuitzondering van ongeveer 8 H.A. bleef dia hofstede aaneen en werd gekocht door den heer Kofocd te Haarlemmermeer; de totate opbrengst was ongeveer f 2820 per H.A. SANTPOORT. Personalia. Voor het examen nubtige handwer ken is te 's-Grnvenhage 0.0. geslaagd mej. H. Vis, alhier. Buitenland HET PROCES-CAILLAUX. Uil uitrijs wordt aan 'I ifbld. ge stand In de zaak-Caillaux heeft Woens dag de procureur-generaal het ver hoor voortgezet. Caillaux was zenuw achtig en nog brutaler dan gewoon lijk. Het verhoor betrof de zaken Mj nolto, Lipscher ein Marx en vooral het verblijf in Italië. De beide par tijen, die herhaaldelijk heftig sLaaga' waren, bloven in hun positie. Er had een incident plaats toen op een ge- goven oogenblik. Lescouvé aan Cail laux verweet eon defaitirtisch blad te hebben gesteund door honderd abon nementen te nemen en Caillaux ant woordde, dat Loucheur in een derge lijk geval wol 10Ü0 francs had gege ven. Benige leden van het Hoogge rechtshof ajiplaudiseoerden; de voor zitter moest hen er aan herinneren, dat zij rechters waren en dat zij bij herhaling onmiddellijk buitengeslo ten zouden worden. De zi.ll.mg eindigde met de voorle zing van eon stuk, getiteld „Les r&>- ponsables"; de voorlezing duurde vijf kwartier. In vrij gematigde bewoor dingen verdedigt Caillaux daarin zijn politiek; hij zegt er in dat de oorlog had kunnen verhinderd worden als Poincaré niet de nationalistische strooming had gevolgd. OPROERIGE KAFFERS IN ZÜID- AFRIKA. Een troep kaffers deed een aahvall op blanken te Vredesdorp. De kaffers wierpen met 6teenen waarop de blanken zich met vuurwa pens t- weer stelden. Twee inlanders zijn gedood, twee poiitie-bcambten gewond. ZWITSERLAND EN DE VOLKEN BOND. D© Nationale Raad van Zwi Hsorfland' Ibeelook zonder reserve tot den Volkenbond toe te treden VROUWENKIESRECHT IN BEfLCie. De Belgische Kamer heeft meit 120 tegen 87 stemmen ein 4 onthoudingen het voorstel aangenomen, waarbij aan vrouwen boven de 21 jaar het steanredhlfc voor de gemeenteraadsver kiezingen wordt verleend. EEN ACTIE 'IlEGfEN EMIEi. HUL- LEBRGEICK. In de Belgische Ka mer is door Piérard Emiefl Hulle- broeck genoemd onder degenen, die propaganda maken voor de orangiati- 60he bewoging. Do burgemeester van Gtenit, Braun, hiiterruTnipeerde toen: „Hoe is het mogelijk, dat zoo iemand nog leeraar iel" Naar aanleiding van dit incident verklaarde de minister van Kunsten en Wetenschappen, Deslrée, ln do Kamer, dat hij nooit een klacht heeft ontvangen ovor het optreden van den lieer Hukebroeok, die als leeraar in de muziek aan de normaalschool te Gent ie verbonden. Indien er echter Kamerleden zijn, die meenen le kun nen aantoonen, dat het optreden van IIuHebroeck in strijd is met de be grippen van goede, staatsburgerschap, dan is de minister bereid dit bewijs materiaal te onderzoeken. De heer Braun zeidê, terstond te willen aan too nen, dat Hullebroeck in Nederland en België bij de ortui- glstieche beweging betrokken is, doch de voorzitter der Kamer merkte op, dait hij daartoe eerst de documenten, waarover hij beschikt, aan den minis ter diende voor te leggen. NIEUWE AANSLACEN IN IERLAND. Eon gewapende 011 gemaskerde bende hield te Dublin ee.n postwagen slaande, die officieele corresponden tie van don onderkoning ©n van ver schillende regeeringsbureaux ver voerde. De bc-mde maakte zich moes ter van al'c brieven, en koos toen net hazenpad. In het graafschap Galway werd een landbouwer doodgeschoten en el ders iwetndien tweehonderd militaire rijwielen uit eetn verkooptokaal ge stoten-. PRESIDENT WILSON maakte voor 't eerst na zijn herstel een autotoohi door de buitenwijken van Washing ton. 'DE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK. De gearresteerde sta kingsleiders zijn weer in vrijheid ge steld. De arbeiders eischen intrekking van alle represaille-maatregelen, anders gaan ze (naar verklaard werd) weer staken. Te Marseille heeft zich nog geen en kelen staker aangemeld om 't werk te hervatten. Tc Parijs wordt 't werk snel hervat; DE AANSLAG OP MINISTER FRIEDRICH. Omtrent den op den Hongaarschcn minister Friedrich gc- plccgden aanslag wordt nog het vol gende gemeld De minister reed 0111 ovei negenen met zijn auto van de partijclub naar zijn woning te Ofen. Op de Elisabeihsbrug stonden drie goedgekleede jongelieden. Toen de auto naderde, sprong een hunner naar voren en loste uit een ver nikkelde revolver een sohot op den mi nister, dat echter zijn doel miste. De auto stopte onmiddellijk, ten einde de inzittenden gelegenheid te geven tol ach tervolging van dc daders. Deze omkwa men echter in de duisternis. EEN DEFENSIEF VERBOND TUS SCHEN JOECÖ-SLAVIë EN TSJECHO- SLOWAK I JE. Uit Agrorn wordt bericht, dal de on derhandelingen tusschen Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije omtrent het slui ten van een militair verbond, dat alleen defensief zal zijn, en tot stand zou ko men met 't oog ap Oostenrijk en Hon garije, Spoedig geëindigd zullen wor den. EEN ZWEEDSCH VICE-CONSUL DOOR_ DE BOLSJEYVIKI VER- MOUKJJ. Naar „Svenska Dagblad" meldt, is de Zweedsche vice-consul te Kroonstad, Floessel, door de Boisjewikl op wreede wijze mishandeld, aan de ge volgen waarvan hij overleed. De vice- consul werd gearresteerd, omdat men hem van spionnage verdacht, doch later werd last gegeven hem in vrijheid te stel len, nadat de^Zweedsche gezant te Hel- singfors tusschenbeide was gekomen. Toen hij nog in de gevangenis op zijn invrijheidsstelling wachtte, werd hij door een aantal Bolsjewiki aangevallen, die hem zóó ernstig mishandelde, dat hij spoedig daarna bezweek* DE GRIEP* In de grenspiaaut Bocholt hjden 25.000 uienschen aan da griep. Dagelijks sterven circa 10 per* Heciitszaken MARKT VAN CESTOLEN GOEDE*. REN. Woensdag heet; t-ereoht gestaan da sergeant-majoor A. J. A. O., admi nistrateur van'de 4e Compagnie ITIq Bataljon, 15e Reg. Infanterie re Delft; thans gedetineerd, beschuldigd dat Jnj te Noordwijk, Kamp van Waalsdorp en DoifJ, verschillende militaire goederen, ais homden, on derbroeken eu sokken, ten geschenke hoeft aangenomen, terwijl hij wielt, dal deze gestolen waren. Tevens had hij verschillende militaire dekens weggenomen en deze weggegeven of verkocht. Beklaagde bekende volledig. H^b bleek mog, dat hij verschillende stalen van verlofgangers valscheiijk had, ingevuld, teneinde aldus de vergoe ding voor levensmiddelen voor dezo militairen machtig Ke worden. Ook «net verschillende reparatie-staten was er geknoeid. Betel, beweerde, dab dit geschied was op lost van den ka- piteln. Deze ontleende dit echter. Bekl. gaf voor, onder den invloed, gehandeld te hebben van een vrouw,- met wie hij in Noordwijk connecties had aangeknoopt est die hem overal volgde. Verschillende malen had bij getracht, zich aan dezen invloed te onttrekken, doch het was hem nim mer gelukt. In zijn requisitoir wees de aud.lteur-militalr er op, dat het onderzoek groote maiage-diefetallen aan het licht heeft gebracht, die in het garnizoen Delft. reeds eenige maanden plaats hadden. Vervolgens kwamen de rustkarnerdiefstallen aan het licht, die thans hier behandeld worden. Oogenschijniijk zijn tezo diefstallen klein, doelt in werkelijk heid bestond er in Delf; een geregelde markil in van diefstal afkomstige goederen. Het ging niet met pakjes, maar inet wagenvrachten togeiijk. De beklaagden, die thans terecht zullen staan, vormen, volgens slechte een gedeelte van de werkelijke schuldigen. Talrijke personen zijn «Ie slachtoffers geworden van de verlei ding. Vast staat, dat er hoegenaamd geen controle bestond. Wanneer de betrokken commandant krachtig had ingegrepen, was het niet zoover geko men. De commandant liet dezan bekl. werkzaamheden verrichten, die niet de zijne waren, terwijl bekl. nim mer door den kapitein werd gecon troleerd. Bekl. is een sergeant-majoor met lo dienstjaren, die als goed onderoffi cier bekend 6tond. De vrouw waarvan, hij sprak, is de groote oorzaak van zijm val geweest- Bekl. is dan ook reeds zwaar gestraft, èn in zijn maat schappelijk èn in zijn huiselijk leven. Door degradatie zal hij zijn positie en zijn aanspraak op pensioen kwijt zijn. Spr. wil daarmede rekening houden en ei echt 5 maanden gevan genisstraf, met degradatie en aftrek van hot voorloopig arrest van No vember af. Hierna stond terecht: de 34-jarige P. J. M. de V. van de 4o compagnie Tile Bataljon, 15de regiment infante rie, ite Delft. Hein was ten laste ge legd, dat hij in 1018 en 1919, gedu rende den tijd, dat bij laurier was in dal kamp te Waalsdorp, Noordwijk en Delft, verschillende rijksgoederen, ■als onderbroeken, hemden en sokken ■van mïlitlairai, weGke hij onder zich had, van de rustkamer heeft weggeno men. Ten huize van bekl. te Rotter dam zijn verschillende goederen vonden, o.a. 27 onderbroeken. Ook deae bdk.1. bekende. Hij wilde in hob huwelijk treden, doch zijn salaris "•as te laag, Bisch: 6 maanden gevangenisstraf met degradatie en aftrek van heb voorloopig arrest. DE HAAG8CHE TELEGRAMMEN- ZAAK. Het Haagsclve Gerechtshof behan delde Woensdag de zaSk van L. J. van L., thans journ?list f© Amster dam. Hem was ten laste gelegd, dat hij als lamjbrtjcaiaar op of omstreeks 14 1919 opzeteiijk en wederrech.be- lijk een aan de Iiijkstolegrafie toe- vurlrouwd regeeringstelegram van den Minister van Justitie aan don Procureur-G.eneraal tc Amsterdam heeft bekend gemaakt door het aan mr. P. J. Troelstra, iemand, die tot de kennisneming van hot draadbe- richt niet bevoegd was, een afscimit daarvan te doen toekomen en te zon den. Bekl. was in hooger beroep geko men. Hij bekende voor het Hof hef hem ten last© gelegde. Ais getuige weid gehoord mr. P. J. Troelstra, Ud der Tweede Kamer. Deze erkende, dat hel hem vertoonde stuk in hoofdzaak oveeremkamt met het bericht van den Minister. Get. meende echter, dat bijv. de zinsnede, „dat hot gevaarlijk zoude zijn", er niet in voorkwam.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1