De tosstand in Duitschland blijft critiek. Letteren en Ennst fsrs-liïsnlciii Het geheeie RIJnsoh-Weslfaalsche Industriegebied Is in de maoht eer Spartacisten. 50.000 a 60.0U0 goedgewapende Spartacisten rukken op naar Wezei, waar de regeer.ngs^r^epeii zich verzamelen. Zal 'i tot een blued g burgergeveuht komen? Dreigend gebrek aan tevensmiddelen. Minister Noske gaat toch heen. De toestand ia Duitschland blijft Beer critiek. De regeering van Ebert en Bauer •komt wel weer steviger In den zadel 'te zitten vooral doordat de om vang der stakingen afneemt maar de aanval dten zij moet doorstaan van de Spartacisten is geweldiger dan ooit»te voren. Het geheeie Rljn6ch-West- faalsche gebied Spartacls- tlsch. I'll Dup&eldorf wordt geseind: Met de bezetting van Duisburg, die /la voorafgegaan overleg zonder bloed vergieten plaats vond, beheerschen de communisten nu bet geheeie Rtjnsch-Westfaalschc industriegebied voor zoover de bolsjewistische vloed golf nie- door de bezetting van de gebieden links van den Rijn wordt te gengehouden. De Zor-dag is tamelijk rustig ver loopen. Hier en daar kwam het tot schietpartijen en odk sloegen de nieuwe machthebbers reeds op ver - schillende plaatsen aan het plunde ren, maar overigens zijn de toestan den, als men deze uitdrukking gebrui ken mag, tamelijk normaal. De rij'ks- en gemeente-autoriteiten schikken zich in hei onvermijdelijke eu vervul len hun taak in tegenstelling met de Spariacistische beweging van verleden jaar, toen ook bij de open bare instellingen gestaakt werd on der de nieuwe heerschappij zoo goed het eenigszins gaat. Toch is de stem ming overal gedrukt, vooral omdat de Spartaeistische propaganda zeer sterkis en getracht wordt de talrij ke ontevredenen, zooals werkloozen en oorlogsinvaliden, voor de Sparta- cietische idee te winnen. Aan een ontzetting van het Ru.hr- distric: door regéeringstroepen kan zoo meldt de Hbld.-correspondent nauwelijks gedacht worden. De Ber- lijnsche' regeering moge nog zoo graag willen, men moet be denken, dat de Spartacistische arbeiders militair zeer goed uit gerust zijn en vele duizen den meeloopers gewapend heb ben. Mc de vrijwilligerskorpsen eu andere afdeelingen van de Rijks- weer, die zich na hun vlucht voor de Spartacisten-1 in Wesel verzameld bebhen, zal men nieLveel kunnen be ginneu, en de WolfT-berichten, vol gens welke uit Zuid-Duit6chland troe pen zouden worden gezonden naar het Ruhrthstrict, worden met he.t grootste wantrouwen opgenomen, omdat voor al in Beieren de toestand werkelijk niet zoo is, dat di' land eon eenigs zins belangrijk aantal troepen zou kunnen missen. Mei he; succee van de Berlijnsche onderhandelingen voor de radicalen zijn de radicale machthebbers hier (d'us te Dusseldorf; niot tevreden; zij eischeu een radenrepubliek van het zuiverste water en pochen op de mach van hun karabijnen. Vooraf hierom moet de toestand in 't Ruhr- distriit buitengewoon dreigend wor den geacht, omdat de kalme arbeiders van deze wilde beweging niete willen weten, maar voor een overmacht moeien wijken en goheel zonder be scherming van de regeering zijn. De verliooging van de productie in Ue geheeie industrie, die, te beginnen mei de kolenproducüe, langzamer hand wi ingetreden, zal nu weer in sterke mate achteruitgezet worden, en de noor de onafhankeiijken door gevoerde socialiseering vari de mij nen zal de productie verder nog aan merkelijk doen afnemen. In een publicatie aan de bevolking verzekeren de nieuwe regeerders de handhaving van orde en rust en per soonlijke veiligheid, maar eischen, dut uitsluitend de arbeiders gewapend zullen worden. De vreugde over de overwinning van de Spartacisten heeft weer uit sparingen van de ergste soort ten ge volge gehad. Zoo heeft men uit de gevangenissen niet alleen de politie kir gevangenen vrijgelaten, maar ook de ergs.e misdadigere, die nu een verschrikking voor de bevolking zijn. Ook werden leden van de technische noodhulp, die zich ter beschikking van de rijks- en gemeentebedrijven hadden gesteld om de bevolking van licht en water te voorzien, door de Spartacisten mishandeld. De algemeene s'aking in het Ruhr- gebied neenli verder af. Het trein verkeer is eenigszins normaal. Het verkeer met Nederland, van en naar het industriegebied, wordt op de ge wone wijze over Oberhausen onder houden. Da Spartacisten willen nu. nadat do ring om het industriegebied geslo ten is, verder naar het Noorden doordringen en ook in Munster hun heerschappij proclameeren, dus Ln een zuiver agrarische streek, hun ideeën ingang doen vinden. In de c/ngeving van Recklinghau sen, dat iets ten zuiden van Munster lijjt, werd al zwaar gevochten schen regeeringsiroepen en de naar hei Nooi-.ien oprukkende Sparlacis- ten. o drie socialistische partijen m mdusiriegebied verklaarden zich •n do radendictatuur. 'i Wolffbuieau deelt .Paar cfeel) mede: „ln liet Ruhrgebied is de toestand ernstig, duar in eenige steden de ra- den-regeering uitgeroepen is. De troepeu van generaal Watter die van den begiiyie af de regeering trouw ge bleven zijn, schijnen te zwak te zijn 0111 de beweging baas «o kunnen blij ven. Daarom zijn uit. andore doelen van het rijk versterkingen afgezon den ,ter ondersteuning van de regee- ringetroepen in het industriegebied. De berichten uit. Thiiringen luiden meer geruststellend don die uit het industrieel gebied en ex bestaat ge gronde hoop, dat binnenkort in Thii- ringen de orde weer hersteld zal zijn." De Köln. Volkszeitung verzekert, dat bet bericht, dat de regeerings- roepen door het bezette gebied zullen marcheeren om het Ruihrgebied te ontzetten, een ontzaglijke opwinding veroorzaakt heeft. Wanneer de troe pen werkelijk naar het industriege bied gezonden worden, moet men zich op tiet. ergste voorbereiden. De sterkte •van het roode leger kan op 100.000 man geschat worden, en dit leger "zou sterken cegenstand bieden. Er zou reeds een commissie naar deu com mandeerenden generaal van het in dustriegebied zijn gezonden, om dezen te waarschuwen. Verschillende -bur gemeesters van de industrieel eden hebben zich naar Berlijn begeven om e trachten de regeering van haar plan om r ij ksw eer troepen naur hei Ruhrgebied te zenden, af te brengen. Het blad vreest dal he; .ot hel ui.er- ste zal komen, wanneer de regeering niet, bij de onderhandelingen met de communisten over het tot slandbren- gen van dragelijke toestanden in het industriegebied zeer taktvol te werk gaat, en vooral als ze Salet zou wil len onderhandelen. Dit laatste is in de eerste plaats noodig vóór de regee ring eenigen stap doer. Een veldslag op til? Volgens de laaiste berich.en is een leger van 50.000 a G0.000 Spartacisten op weg naarWezel, waar de verzamel plaats der regeerïngstroepen is. Een veldslag wordt vr-rwndht. Levensmiddelen In RijnlandVVestfalen. Uit Dusseldorf wordt geseind De quaes tic van de levens niddelenverzor- giag in hei industriegebied is in een kri tiek stadium gekomen. Nadat in Dort mund hei laatste broodrantsoen, 2 pond per hoofd, is verstrekt, zijn de meelvoor- raden geheel uitgeput. Overigens is er nog voor ongeveer veerden dagen een beperkte hoeveelheid levensmiddelen voorradig. In de andere steden in het industriegebied is de toestand in dit op zicht weliswaar iets beter, maar wai brood betrefi bestas' er geen onder scheid. Uit het binnenland kan het geheel van Spartacisrne doortrokken industrie gebied nauwelijks hulp verwachten men zal dus in hoofdzaak op het buitenland aangewezen zijn. In hei Rijnsch-West- faalsdhe industriegebied moeten onge- 4.9 miilïoen inwoners gevoed wor den, war een wekelijksche hoevcelhei,1 meel van 7.2 millioen. K.G. eischt. lx prijs van buitenlandsch meel zal 12 mark per K.G. bedragen, zoodat binnenkort een brood van 2 pond 1416 marl; zn. kosten. In het geheel zal de mcelvoor- ziening, in hoofdzaak langs den omweg Holland, maandelijks 400 millioen mark kosten. De vereeaiging van mijn eigenaars heeft zich oereid verklaard, voor dit doel haar buiieniandsohen wissel- voorraad ter hoogte v 120 millioen mark, ter beschikking te stellen. Aan de „Köln. Ztg." wondt geseind, dat er, vooral in Zuid-Duitschland, een hevig verzet bestaat tegen den vrede door geweld, afgeperst door de vakverenigin gen. In Berlijn zijn te officiecler plaatse berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat men in Zuid-Duitschlaud de acht punten als een ongelooflijKe afpersing be schouwt en als een bolsjewistische on derdrukking van het democratische prin7 cipe, die onmogelijk lang zal kunnen du ren. De regeering zelf heeft dit compro mis niet gesloten het is alleen het werk van de in Berlijn aanwezige leden der re- geeringspartijen, die nu moeten trachten hun fracties met de bepalingen van deze overeenkomst ie verzoenen. Naar berichten uit Berlijn te oordee- len, zal dit niet gemakkelijk z(jn en men verwacht zwaren strijd. Wanneer b.v. de eisch van punt 3 vervuld wordt, dan wordt de vorming vau de regeering zoo goed als aan den Rijksdag ontnomen en geheel gelegd in handen van de arbeiders en ambtenaren. Op grond van punt t hebben de vakvereenigiugen ook het recht, elk lid der regeering van top tot teen te onderzoeken, en als hij hun niet aanstaat, is het dadelijk met hem ge daan. Het ligt voor de hand, dat de grond wet door dit compromis zoodanig wordt aangetast, dat het heel veel lijkt op schending van de grondwet. De staving te Berlijn. Volgens berichten uit Berlijn Js de al gemeene staking, ondanks de aanspo ring van de regeering, tot nu toe niet geëindigd. Onder leiding van de radicale elementen hebben zich verscheidene eigenmachtige stakingscomité's ge vormd, die de, voo het grootste deel werkwillige arbeiders, ophitsen door er op te wijzen, dat de eisch van de onaf hankelijke», dat cr een zuivere raden republiek gevormd moest worden, niet ingewilligd. Ook de boekdrukkers staken nog, zoodat de couranten vooreerst nog nie: kunnen verschijnen. Verder staken nog het trampersoneel en een reeks in- dustrieele bedrijven. Het treinverkeer is eenigszins normaal. De regeering heeft weer een oproep de bevolking gericht, waarin zij er wijst, dat de algemeene staking bijna geëindigd is. In Neurenberg, München, Brunswijk en Frankfort is het werk her vat, in Hannover, Opper-Süerië. Slees- wijk-Holstein, Wurtemberg en flessen hcerscht volkomen rust. De arbeiders wprden aangespoord, zich niet door Bolsjewistische leugens te iatea bi vloeden, maar den strijd tegen het alles vernietigende Bolsjewisme aan te bin den. Teekenend voor de qualiteit van dezen, door Sohiffer en Voa Seeckt on- derteekendea oproep is, dat zij met geen enkel woord melding maakt van den dreigenden toestand in het industriege bied, dat geheel in de macht van de com munisten is, noch eenige aanwijzing geeft, hoe de regeering hier denkt te helpen. De leiders der staking te Berlijn wen- schen eerst heden door de bedrijven zelf te doen beslissen of de staking geëin digd dan wel voortgezet zal worden. [11 een nader bericht uit de hoofd stad blijkt, dat het. treinverkeer Maandag al hervat was. Ook de post werkte weer. Zelfs waren de meeste warenhuizen en winkels weer ge opend. De boven- en ondergrondsehe trein en de electrische tram reden evenwel nog niet, omdat er een ver schil van meening was met de direc ties over het uitbetalen van heL loon in de stakingsweek. Ook verschenen de couranten nog niet, omdat do ty pografen om een loonei6Ch staken. In lau Maan 't geheeie spoorwegdistrict Bres- staakten de spoorwegarbeiders Da „rust" te Berlijn teruggekeerd. De raat te Berlijn is teruggekeerd. Er wordt alihans au niet gevochten. Maar het kan weer de bekende etille zijn die den storm voorafgaat. De militaire opperbevelhebber Von Seeckt heeft tal van veiligheidsmaat regelen genomen, loopgraven laten aanleggen in de straten, o.m. in de Oranienburgerstrasse en andere ver keerswegen in het noordoosten. Voorts heeft hij in kuilen in het plaveisel machinegeweren en mijnwerpers la ten opstellen aan hel Stettiner Bahn- hof, die alle tegen dc Spartaeistische centra zijn gericht. Voorts zijn alle toegangswegen door draadversper ringen afgesloten. Eir is dus nog maar van een be- iperkte „rust" sprake! Een onderhoud met Ebert. onderhoud met een vertegen woordiger van het Zwirsersche telegraaf- agentschap heeft rükspiesideat Ebert gezegd, dat er door de laatste ge beurtenissen een ordelievend middenblok aaneengesmeed, waartoe ook een deel der onafhankelijke arbeiders en zelfs de Duitscke volkspartij behooren. De rijks weer zou worden hervormd 'met de trouw gebleven troepen als grondslag. A He officieren, die aan de zijde van Kapp stonden, of aan wier loyauteit op een of andere wijze moet worden getwijfeld, zullen zonder aanzien des persoons wor den verwijderd. Hij voegde er aan toe, dat, indien de Entente er belang bij heeft, dat Duitsch land het vredesverdrag nakomt, zij er over moet denken ten aanzien der leger- sterkte zekere concessies te doen. Da regeering. Minister Noske gaat toch heen. Eerst was hij op zijn ontslag-aan vraag teruggekomen, maar n.u wordt gemeld, dat president Ebert alsnog zijn ontslag-aanvraag heeft ingewil ligd. Uit Bet lijn verneemt 't Hbld. daf het plan bestaat den onafhankelijker» socialisten twee ministerzetels r-n en kele onderstaatssecrelarisposttn aan te bieden. De Nationale Vergadering te Berlijn. Morgen, Woensdag, komt de Na tionale Vergadering te Beril,fn bij een. 't Pruisische ministerie. Heine, minister van buitenland sch e zaken in Pruisen, is op aaft- drang van Ebert op zijn ontslag aanvrage teruggekomen. Ludandoi achter de schermen? De correspondent te Berlijn van de „Daily Chronicle" sein'. liet vermoe den, dat Ludendorff opni. uw de kwade genius van Duitschland is geweest, dat hij de eigenlijke bewerker van de revo lutie was, wordt langzamerhand zeker heid. Eduard Bernstein, de bekende so cialistische leider, vertelde, dat er reeds zekere feiten bekend waren geworden, die deze veronderstelling wettigden en vermoedelijk bij he: verhoor van Kapp en Von Lüttwim nog wel meer aan het licht zou komen. De „Frankf. Ztg." bevestigt dit be richt 't Oordeel van den heer Wlbaui. De Amsterdamsche socialistische wethouder, Wlbaut, die ta Berlijn vertoefd heeft als afgevaardigde van een socialistische conferentie, welke zou nagaan, in hoeverve toenadering te bereiken was r,usscheu de meertler- heidssociallsien en de ouafkaokelij- ken, heeft aan het N. v. d. D. eenige zijner indrukken meegedeeld. ,,Üe eigenlijke conferentie", zoo de heer Wibaut, ,,is niet gehouden kunnen worden, daar de toestand tc Berlijn er natuurlijk niet naar v Voor de toekomst ~van Duitschiamd ach', ik het van het hoogste belang, dat er tusachen de meerderheids-so cialisten en de onafhankelijflten over eenstemming van optreden koint en blijft bestaan Het houden van de conferentie te Rotterdam hangt nog af van de komst van Huysmans. Er bestaat bij ons de zekerheid, dat Ludendorff de man vau de oanwe ling geweeet is, en dftit. minister Bauer volkomen gelijk had, toen hij achter Kapp Ludendorff zocht. Dui delijk ie, dat het de bedoeling was. de oude militaire heerschappij niet alleen 'te herstellen en te bestendigen, doch ook te verscherpen zoo besloot de heer Wibaut. Ais In oorlogsdagen. Bevestigd wordt, dat WestfaJen geheel in handen van Roode legers is. Rijksweertroepeu hebben zich over de Zeppe teruggetrokken. De troepen hebben drie kanonnen laten sprin gen om ze niet in handen der radica len achter te laten, als in oorlogsda gen. Maatregelen der Entente. De „Köln. Ztg." verneemt uit Stutt gart „De Entente heeft aan de Duit- sche regeering toestemming verleend naar aanleiding van de onlusten in het industrie-gebied ook naar het bezette gebied troepen te zenden." In tegenspraak met dit bericht is. dat 1500 man Duitsche rijksweertroe- pen die in het bezette gebied kwamen, door de Engelsclien ontwapend zijn. De Entente-troepen in het Rijnsche industriegebied, trekken op den lin ker Rijnoever terug, waarheen tevens ver.- -rkingen worden gezonden. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. De Eiansche premier Millerand ver klaarde in een persgesprek, dat Frankrijk op het punt van naleving van het. vredesverdrag nooit eenig compromis ina'. Duitschland kan aan vaarden. Verspreid nieuws DE MIJNWERKERSSTAKING IN NOORD-FRANKRIJK. De uitslag van het mijnwerkers-referendum is, dat tachtig procent van de mijnwerkers stem den vóór een voortzetting van de sta king. DE VREDESONDERHANDELIN GEN TUSSCHEN RUSLAND EN ROE- MENIë. Telegrammen uit Moskou melden, dat de Sovjet-regeering weigert met Roemenië te Warschau te onderhan delen, zij stelt nu als plaats van bijeen komst Ghaakof voor* DE ONRUST IN IERLAND. Vrijdagnacht is zooals we reeds meldden de burgemeester van Cork vermoord door gemaskerde mannen, die zijn huis wisten binnen te dringen. Er komt echter een bijzonderheid bij, die het voorval belangrijker maakt. Die bur gemeester van Cork, Mac Curtain, was een berucht Sinn Feiner. Hü heeft een voorname rol gespeeld bij de organisa tie van de Iersche vrijwilligers in Cork. Na de oproerige beweging in de Paasch- week verleden jaar werd hij gearresteerd en met een aantal geestverwanten naar Engeland gedeporteerd. Na verscheidene maanden in verzekerde bewaring geze- te hebben, werd hij in vrijheid ge steld. Dooh eenigen tijd daarna arres teerde men hem wederom. .1 is dus wel een heel opmerkelijk feit, dat in een geheel Sinn Fein-district, de Sinn Fein-burgeineester door gemas kerde mannen wordt doodgeschoten. Zouden de Sinn Feia-iegenstauders zich. van dezelfde -methoden gaan bedienen? Zouden 'het wezenlijk principieele te genstanders zijn geweest of slechts een persoonlijke wraakoefening? Twee da gen vóór den moord had de burgemeester een dreigbrief ontvangen, dooh hij had dien als een misplaatste "krap beschouwd. De brief waarscnuwde hem, dat hij zich op den dood moest voorbereiden, daar hij Ier dood veroordeeld was. De brief onderteekend met een kruis, w.o. de woorden Thomas Mac Curtain ston den geschreven. Het eenige, wat men van de moorde naars weet, is, dat zij met hun achten m en dat zij in een auto zijn wegge reden. Of de politie thans bij baar on derzoek ter opsporing van de misdadi gers gelukkig zal zijn? In ieder geval mag men benieutyd zijn naar de motieven de moordenaars voor hun sinistere daad. DE BEZETTING VAN K0NSTANTI- NOPEL DOOR DE ENTENTE TROEPEN. De berichtgever van de Temps" te Konstantinopel meldt, dat in het Turk- sche parlement de afgevaardigde Riza Noer een motie heeft voorgesteld, waar in wordt geprotesteerd tegen de bezet ting van Konstantinopel door de gealli eerden en tegen de arrestatie van Turk- sche volksvertegenwoordigers. „Derge lijke maatregelen aldus de motie schaden de waardigheid van het Parle ment en zijn in strijd met de grondwet en het volkenrecht. Onder deze om standigheden moet de Kamer voor ombe paalden tijd worden verdaagd, totdat de afgevaardigden in de mogelijkheid ver- keeren hun mandaat ongestoord te kun nen vervullen." Deze motie is met algemeene stemmen aangenomen en het protest zal aan de parlementen van alle landen worden medegedeeld. Een ander bericht uit Konstantinopel meldt, dat daar groote indruk is gemaakt door een artikel van den oud-minister Ali Kemal-betz, die in bet blad „Sabah" heefr geschreven, dat het Turksche volk na den wapenstilstand het land had moe ten bevrijden van de plaag van hot Duiischgozinde Jong-Turksche comité. Nu dit niet is geschied, moet Turkije daarvan de nadeelige gevolgen dragen. HONGARIJE EEN KONINKRIJK. In een verordening der regeering wordic bepaald, dat to den geest der .onlangs aangenomen wet inzake hot herstel der grondwet, de staatsvorm vanHongarije, ofschoon de uitoefening der Koninklijke macht, sedert 13 No vember 1918 heeft opgehouden, ook voortaan die van een koninkrijk is. In verband hiermede moeten de etaatsautoriteiteu, de bureaux en in stellingen de aanduiding „Koninklijk Hongaarech" voeren. Boven het landswapen moet de kroon van den heiligen plian worden aange bracht. DREICENDE OORLOC TU8S0H EN PERU EN BOLIVIA? Tengevolge van de vijandige betoo gingen, onlangs tegen het consulaat van Peru gehouden, is de toestond dissel)en Peru en Bolivia weder zeer gespannen geworden. Volgens de jongste berichten aou er een oorlog :e vreezen zijn tusechén belde tonden in Bolivia zou de mobilisatie gelast zijn; de Boliviaaneche roepen zou den zich gereed maken in het. zui den van Peru te vallen (Zoowei Peru als Bolivia behoorde tot (le geallieerde en geassocieerde mogendheden, welker gedelegeerden het vredesverdrag hebben oudert.ee- kend, waarin ook heL.. volkeiibonds- verdrag is opgenomen zoo-mprkt het, Hbld. op. CANAOEESCHE MARINE GEDEMO BILISEERD. Ui: Ottawa worde geseind: De re geering heeft de geheeie demobilisatie bevolen van de Canadeesche Marine- organisatie. De Marinewerven te Ha lifax en Esquimalt worden omtalcfeld. De schepen „Niobe" en „Rainbow" worden verkocht. Ook het hoofd kwartier van den staf te Ottawa wordi gedemobiliseerd. DE SJANGTO EN -Q UAiESTIE. Japan zou bereid zijn tot groote con cessies inzake de Sjangtoeng-quaesae, teneinde tot. een oplossing daarvan <te gerakén. EXPOSITIE VAN SCHILDER STUKKEN. Over een expositie van schilldere-luk- kea, v^a mevrouw VVoutersen—Van Does- burgh en G. van Niftorik, in 't gebouw van de Maats, voor Beeldende Kunsieo, schrijft men uit Amsterdam aan de ,,N. R. Ct" Reeds verleden jaar (heefi een klein ivandvlak met miniaturen van mevrouw WoutereenVan Doesburgh in deze za len de aandacht getrokken. Thans vult haar fijne en gedistingeerde arbeid een geheel vertrek en wordt de bewondering •1 oil talent bestendigd, om op zulk een k'lein bestek een mens ck-af beeld Log weer te geven, zóó levendig en krachtig en volstrekt niet klein aangekeken. Me vrouw Woutersen treft niet alleen de ge lijkenis d'it zou op zichzelf beschouwd waardeloos zijnmaar de wijze, waarop zij die gelijkenis weergeeft, is artistiek, getuigt van bekwaamheid van een zuivei r;nenbeg,riip, van een fijn, wanm 'kleur gevoel en van een aardigen ldjk op haar modellen. EUcen kop laat zij weer an ders poseeren, om telkens zooveel moge lijk hierdoor reeds het type te doen uit vonden. Allerliefst zijn haar jouge-meis- j es kopjes, sterk sprekend ook de jonge vrouwen met den bevvusten blik in de oogen, zooals Top Naeff. Belangrijk ook de oude-dames-afbeeldingen, zooals de vrouw van Professor Korteweg. Knap heeft zij soms in deze de banden, goed in het karakter, er bij geteekend. Ook de heere-facies weet mevr. Woutersen in Je stijve k'leedij van onzen rijd tot een be langrijke kleine vlakvulling te maken, .voivis kat z;i maar even den kop rien met erpressieven oogopslag. -i vv.jiu: v aai; op xuust van vrou wen geschimpt door de mannen; maar ziehier weer een vrouw, die er wezen mag wier kunst eohit-vrouweilijk, tooh mannelijk knap is heel wat knapper, pittiger, persoonlijker en diepergaand dan de werken der beide mannelijke ex posanten Van Nrfterik en Mogk, d'ie in haar schaduw niet kunnen staan. Vlak ibjj ihei raam ziet men een klein landschap, wel het beste van de ruim twintig nummers van Van Nifterik, waai de natuur aangekeken is op de ruaniei van Kuypers en geschilderd op de ver- v elende wijze van Gorter. Het overige werk geeft blijk van een anderen, doch. zeer oppervlakkrgen kijk en van een on handige, slechte schilder- en teeken- teciiniek. De portretschilder Mogk is beter on derlegd. Hij is een bekwaam teekenaar. een handig schilder en ook hij heeft mo gelijk de gave gelijkenis te .treffen. Hei Zeeuwsche boerinnetje in 'het zonnige gras, dat echt gezonde boeretype mei haar roode kralen, is fotografisch juist misschien, en ook die heer in bruine bony as is knap gedaan. Maar alles is zoo banaal aangekeken, zoo zonider een zweem van schoonheid, van innigheid, oï sterke karakteristiekalles is zoo zonde, ontroering, zonder temperament geschil- lerd, dat het aanschouwen van dece kop pen veeleer verveelt. Een schilderij van Bosboom, dat de directie op een ezed in haar leant oor ex poseert, geeft beteren kost. Een kerk interieur, niet edhiter een zoo als meat ge woonlijk van dezen kunstenaar aantreft, met gewelven-verechi-t. Slechts een zij beuk is het, waarin wij kijken, waar de achi'lder, wandelend langs do blanke kerkmuren, plotseling vóór kwam te staan en waarvan de hooge ruimte, vol zwevend gouden licht, dat neerstrijkt over de leege, bruine banken, hem im poneerde. Zoo althans gaat het dén toe schouwer, die hiervoor koaut te etaan. Een weldadige rust komt over hem en. alles vergelend, droomt hij een wijle van vrede en geluk. MEI F EEST VOORSTEL LI NOEN DER NATIONALE OPERA. In de eerste helft van Mei zal de Na tionale Opera te Amsterda/m, Rotterdam en Den llaag een serie feesivourstelim- gen geven, waarbij naast de kern van hot gezelschap eenige Nederlandsche zan gers uit het buitenland en eenige gast- dirigeaten zullen optreden. L0UI8 BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester, weet „De Tel." te vertellen, gaat naar Londen, spélen met den Pagan-troep in het Duke of York-lheatre. Louis Jr. heeft voor zijn vader het contraot afgesloten. De rol is nog niet bepaald DR. A. PIT. De „N. R, Ct" deelt mede. dat dr. A, Pit ernstig ongesteld is. Te 's-Grave.11- hage heeft hij omstreeks Nieuwjaarsdag longontsteking gekregenen de daar uit gevolgde pleuris heeft nu een twee de operatie noodzakelijk gemaakt, zoo dat de zieke erg verzwakt is. terwij-1 de koorts nog niet-wil wijken. PROF, DR. OHANTEP1E DE LA SAUSSAYE. De toestand van prof. dr. Chantepie de la Saussaye te Biltho- ven is, volgens de „N. R. Ct.", zorge lijk. Dë ultslatc 4--3 was fn het voordoe der gas:en. Mei Ik; volgende elftal komt M. H C. op: Jhr. Eliae, Maeiaine Porn. Blenfai.i Jhr. Sandberg, Biesseveld, llooge boom, Jhr. Sandberg, Jhr. v. d. Poll, Valckoiv Alberdingk Thijm, Loraan. Tegenover dit onvolledige elftaL dat Guépin als halfback mist, stelt H.O.C. oen gebeel volledig en sterk team. Toch gaan oe partijen gc.ed tegen e'kaar op en vangt reeds bij hel begin een mooi open spel aan, waarbij eteedc. d-- voorhoede's met snel samen spel de backs trachten te passeer en. Haarlem's forwards stuiten steeds op een aeer hechte verdediging, terwijl ook de goal dopr een kundig keeper bewaakt wordt. M. H. C mist echter die snelheid van optreden, welke men bij de Hagenaars ziet. Daar ri Jvrölïer de leider van le voorijpede, die met vlug opdringen en goeogLp aaisi overzetten van den bal de Hmi m i lu achterhoede in het Bienfaii verdedigen uitstekend en en -Bienfait. verdedigen ul1 stekend en. geven den aanvallers, geen gele genheid om -of het loei door dfin al. Enkele mfücn. echter breekt. Krol- ler met -de zijnen door, waarna het soms aan Elias gelukte, om den bal uit zijn goal te weren; soms ook moest hij zich gepasseerd zien. Deze overwinning brengt li. O. C. vast op de derde plaats ln de compe titie, terwijl M. H. C. nu voor vetst aan de vierde gebonden is. M.H.C. heeft nu 12 punten en 10 ni< 1 meer in de gelegenheid om dat aantal te ergrooten. H.O.C. heefi er 14 doch blijft ook op dat getal staan, zonder kans te hebben om zichzelf op een nog hoogere plaats te werken. M. H. C. 2—T. O. G. 0. 2 (0-5) Het. Aveede elftal der Haarlem mers 'is niet tegen T O.G.O. 2 uitga komen, aangezien hei geen voldoen de elftal in hei veld kon brengen. Het heeft den Hagenaars den wed strijd met 5—0 gewonnen gegeven. VOE i BAL. (Vriendschappelijk). ZANDVOORT 1—V. S. V." (7—1). Onder begunstiging van prachtig voetbalweer bindt V.S.V. den strijd aan tegen Zandvoort. V.S V. geeft mooi samenspel, waardoor de Z.V.V.- achterhoede volop werk krijgt; de V. S.V.-middenvoor mist jammerlijk 2 prachtkansen, en als de Z.V.V.- voorhoede den bal dan ie pakken krijgt, schiet Keesman hem hard on der de lat in 't nel. V.S.V. valt ver woed aan en Van der Werff redt door corner te trappen; eenige oogen- blikken hierna doelpunt de V.S.V.- iniddenvoor met een hard schot (1—1) Zandvoort trapt af en na prachtig samenspel van Houtkamp en Kees man doelpunt de laatste met een schitterend 6chot. Na de rust is V.S.V. dadelijk de aanvallende partij, maar Beekhuis en Van der Werff stoppen menigen aanval. Ook de rechtshalf van V S. V. is Ln conditie brengt telkens den bal op. Toch komt Z.V V. weer flink op en Van der Meij schiet het 3e punt in 't net. Hierdoor ontmoedigd -speelt V.S.V. niet meer zooais vóór de rust, waar van Van der Meij dankbaar profi teert om ten vierden male den bal in net te kogelen. Ais Houucamp cien bal toegespeeld krijgt, rent deze han dig daarmee door de achterhoede en. heeft succes om met een laag schot het 5e doelpunt te maken. Even hier na schiet Keesman op h-- doei en wordt dan de bal in fcci doel geloo- pen, 6—1. Nog is het niet genoeg, want Hout kamp die, hoewel geblesseerd, toch nog handige dingen doet, passeert, de V.S.V.-backs en het is 7—1. Nog eenige aanvallen van V.S.V. en scheidsrechter De Vries blaast tijd, waardoor Zandvoort wel wat ge flaneerd dezen forsch gespeelden wedstrijd wint. Sport en Wedstrijden HOCKEY. M. H. C H. O. C. (3-4). Haarlem hoeft het Zondag niet toi een overwinning kunnen brengen. ONGEOORLOOFDE PENETRATIE. De Telegraaf schrijft: „Tijdens den oorlog sloeg als een vloedgolf over het zakenleven de ver ontwaardiging over de pénétration pacifique van Duitsche zijde. Men vreesde de Duitsche methode van het binnendringen, in het Nederlandsch bedrijfsleven, waardoor Dui'tschere min of meer belangrijke gedeelten van de resultaten der Nederlandsche volksvlijt wisten te bemachtigen. Door het verwerven van aandeelen in naainlooze vennootschappen verschaf- en zij zich bovendien zeggenschap in leiding en politiek van de aangegre pen onderneming. Men veroordeelde derhalve do Duit sche melihode. Thans leest men echter bijna dage lijks in Duitsche bladen, dat Holland- sche zaken belangen pogen te krijgen in Duitsche ondernemingen, dat wij dus onzerzijds trachten, gefavoriseerd door den lagen markenkoers, een deel van de Duiische volksvlijt voor de toekomst blijvend te vermeesteren. In dien lagen markenkoers is gedis conteerd Duitechlands omvangrijke oorlogsnilsère, en als zoodanig schuilt ln deze soort transacties met haar blijvende gevolgen iets répugnants. Voor zoover ze geschieden door in ternationale bedrijven, waarvan aan genomen kan worden, dat hun voort schrijdende machtspositie op de we reldmarkt ook onder andere omstan digheden tot zulk een penetratie zou hebben geleid (bijv. margarine), kan raeu de handelwijze tot op zekere hoogte tolereer en. Doch dat nu een door den staal en de gemeente Am sterdam mede-opgericht bedrijf als de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken aandeelen io een der Duitsche staalfabrieken heeft opgekocht, is ongeoorloofd. Met weet, dn, lie: hoogovenbedrij! werkt met f 17.5 millioen particulier en f 7.5 ïniL'.ioen staalskapitaal en 6

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 6