VITA-NOVA" tie gemeen te Amst er- IIot heef: een groot complex aan deden PhOnlx A. G. verworven, en de Duitache pers maakt, bonne mine mauvai9 jeu; in een artikel in de „Koin. Ztg." heet 'net, dat men hoopt, dat de Duitsche invloed in de Phönix overwegend zal blijven, vleit zich met de door het aandeelen-bezit vei kregen Nederlandsche bankrela- ii. - en dat het don nog maar beter ie, dat Nedenand het Duicsche bedrijfs leven binnendringt dan staten, die ftuitschland vijandig gezind waren of zijn. Grenst het niet aan het onzedelijke, .da: een semi-staatsbedrljf aldus te genover een in nood verkeerenden na buur optreedt en een zijner sterkste levensbronnen poogt te accapareeren? Wat particulieren doen, gaat buiten den Staat- om, "maar In een maat schappij, die krachtens den steun van den Staat bee aat waarin de Staat aandeelhouder is, voor wiens bedrijfs- politiek de Staat mede verantwoor ding draagt, is een dergelijke ex pansie-politiek onfatsoenlijk en ver- we rpel ijk." Stadsnieuws PERSONALIA. Aan Ds. H. Muider, predikant der Geref. kerk van Amsterdam, onzen oud- stadgenoot, is om gezondheidsredenen voorloopig tot i .Mei ontheffing van den dienst verleend. Als hoofdredacteur van het Tuin- bouwiveekblad „Floralia" is thans op getreden de heer J. F. Ch. Dix, vaD Haarlem, als opvolger van den heer A. Fiet, die deze functie bijna dertig jaren heeft bekleed. De milicven-korporaal A. Warmer, van het iode Regiment Infanterie, is ge slaagd voor het examen voor milicien- sergeant. IN BOTSING MET DE HAARLEM- SCHE TRAM. Zaterdagmiddag- bots te de berijder van een motorrijwiel, toen hij, komende van de Nassaukade, de De Clercqsuaat te Amsterdam wilde in draaien, tegen den motorwagen van een Haarlem 3 olie tram. De wielrijder kreeg een hersenschudding. Hij werd naar een Ier ziekenhuizen overgebracht. WONINGBOUW. De Haarlemsche woningstichting ..Vooruitgang" vraagt aan den raad een voorschot van f 175-993 voor den bouw van 23 woningen aan de Garenkokers- vaart en een jaarlijksclie bijdrage van f 6368.61, zijnde het jaarljjksch tekort op de exploitatie. B. en W. adviseeren guu- stig. Zij deelen den raad verder mede dat voor dc uitgifte in erfpacht van deze aan (ie gemeente toebchoorende terreinen den raad binnen korten tijd een voorstel zal worden gedaan. Blijkens de ter inzage gelegde stuk ken bevat dc aanvrage 23 arbeiderswo ningen, verdeeld in 2 typen. Volgens het eerste type zullen 18, volgens het twee de type zullen 5 woningen worden ge bouwd. Het eerste type bevat beneden 2 ka mers en keuken, boven 3 slaapkamers en kleine bergruimte het tweede type be vat beneden eveneens 2 kamers en keu ken, bo-ven 3 slaapkamers en bergzolder. Achter dc woningen van het eerste type is een schuurtje, achter die van het tweede (met het oog op de mindere diep te der tuinen) een bergkast geprojec- tccid. Bij het eerste type is het privaat in de gang beurtelings aan den voorgevel of meer in het midden geplaatst, terwijl in het tweede het privaat zich aan het einde van dc gang tegen den achtergevel be vindt. Daar beide typen als gelijkwaardig zijn te beschouwen, ligt het in de bedoe ling van genoemde stichting de huur voor alle woningen ie bepalen op f 5.35 per week. In dit ontwerp-besluit is de bepaling opgenomen, dat ten hoogste 20 der te stichten woningen moeten worden ver huurd aan door B. en W. aan te wijzen personen, overeenkomstig door hen na der vn=' 10 stellen regelen. HET F KANS HALS-MUSEUM. Verschenen is het verslag over den toestand van he; Frans Hals-Museum over het jaar 1919- Het ver-lag meldt aangaande de reini ging van dc „Maaltijd der officieren van den Si. Jorisdoelcn", een schilderstuk vau Frans Hals, het volgende: Dit, liet oudst bekende stuk van den Haarlemschen meester, was met bruine vernislagen bedekt, die bij het verwijde ren dikker bleken te zijn dan die welke op de „Regenten van hei St. Elisabeth' Gasthuis" zaten, welk schilderij het vc ri.ge jaar schoongemaakt werd. Met alcohol lieten zich de vernislagen verwijderen, waarna bleek dat het schil derij zich, behoudens enkele kleine be schadigingen, in een zeer goeden toe stand bevond. In den linker bovenhoek was een licht groene draperie donkerbruin overschil derd. Deze overschildering werd wegge nomen. Onnoodig is het te zeggen, dat daar door het uiterlijk van hel stuk zeer ver anderd is. Waar vroeger een donkere plek in de compositie aangetroffen werd, is nu een licht, sterk geplooid gordijn aanwezig, dat de aandacht trekt. De beschadigingen werden, waar dit noodig bleek, over een nieuwe laag mas tic!—ernis, met eiwitverf bijgestipi, waar na hei schilderij 30 October nog eenige malen gevernist werd. Daar, bij de vorige schoonmaak, op het gevaar gewezen werd, dat door de aicoholbehandeling de verf zou worden aangetast, werd door Dr. G. v. a. Sleen chemisch onderzocht, datgene wat het schilderij verwijderd werd. Daarin werd door den scheikundige geen veil aangetroffen, zoodat aange nomen mag worden, dat de alcohol de verf niet beschadigde. Dit onderzoek wee3 uit, dat het gele aspect del schilderij niet van de een of andere glacis kwam, maar van het geel geworden vernis. Toezicht bij de reiniging werd weder gehouden door Dr. C. Hofstede de Groot, l.cl van de Commissie van Toe zicht en door den directeur van het museum, die van alle werkzaamheden nauwkeurig nota nam, tot het maken van een verriag. Hiervoor werden tevens versohiüen L foto's genomen, deschoon- rnaak in diverse stadia voorstellende, be- vens een kleurenfoto van een deel, dat half schoongemaakt was, om later, ook in kleur, te kunnen aantoonert ia welk een toestand dit ichilderii verkeerde. Een ebbenhouten lijst, in 1 ;e eeuw-' schen stijl, werd om het schilderij ge plaatst, ter vervanging van de gouden lijst uil het begin der 19e eeuw. Het verslag zegt verder dat de com- issie van toezicht in Mr. Ch. Enschedé een harer leden verloor, wien de belan gen van het Museum na aan het hart lagen, die telkens vap zijn belangstel ling in ce verzameling getuigenis af legde, wiens kennis en toewijding het Museum zeer te stede kwamen. Het museum werd in 1919 bezocht door 9941 bezoekers, tegen 9102 bezoe; kers in 1918. Hiervan waren 4934 beta lende en 5007 niet-beialende personen. Van de vreemdelingen vormden de Duitscb nrekend^n het grootste deel der bezoekers, dan volgden dc Engekoh sprekenden en vervolgens zij, die zich van dé Fransche taal bedienden. „DE STILLE OMGANG". In den nacht van Zaterdag op Zondag bad plaats de jaarlijksche processie van het genoot schap „De stille omgang" naar Amster-' dam. Aan deze processie werd door 1100 a 1200 personen deelgenomen. WAARDEERING VAN GEESTELIJ KEN ARBEID. Het bestuur van de Sociaal-Technische Verecuiging voor De mocratische Ingenieurs en Architecten, is voornemens een actie in te leiden, wel ke een betere waardeering van geestelij ken arbeid ten doel heeft. H. B. S. V. Zaterdagavond hield de H. B. S. V. een algemeene vergadering. Om half negen opende de voorz.tter de slecht bezochte bijeenkomst. Hij deed verschillende mededeelingen, o.a. over een H. B. S.-copgres in Breda. Bij vol doende deelneming zal een fictstochf naar Breda gemaakt worden. In korten tijd was de agenda afgewerkt, waarna nog geruimen tijd van den avond met dansen werd doorgebracht. NEDERLANDSCH GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER CEVANCENEN. Aan het jaarverèlag van het Noderl. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der gevangenen, is ontleend, dat het werk der vereeniging- moeilijkheden on dervond door het buitengewoon hoog op voeren der looneischen der werklieden, als gevolg van de uitbreiding en ver meerderde werkzaamheden der vakorga nisaties, die, door de tijdsomstandighe den, gelegenheid kregen, zich krachtig te weren. Hiervan was het gevolg dat de werk gevers ook hoogere eischen gingen stel len aan vakbekwaamheid en moraliteit hunner werklieden. Zag daardoor een werkman, die zijn vak verstaat, zijn loon opvoeren in evenredigheid met de zwaar dere eischen. die het levensonderhoud stelde, aan deu anderen kant kor.-den de on- en minder-bekwaine werklieden en dat zijn zii waaruit de gevangenisbevol king hoofdzakelijk voortkomt in het geheel geen plaats krijgen in al die tak ken van industrie en handel, waar door verminderden omzet het aantal werklie den verminderd moest worden en dat was in vele het geval. Uit de strafgevangenis alhier werden in 1919 ontslagen: 279 gedetineerden een gering aantal vergeleken bij verleden jaar, toen dat cijfer 432 bedroeg en daar de cellen bijna doorloópend alle bezet waren, kan hieruit worden afgeleid, dat de straffen van langeren duur en de vergrijpen van ernstiger aard waren doch vooral ook dat vele, onderschei dene vonnissen ondergingen; 109 toch ondergingen twee of meer straffen (vo rig jaar 80). Van de 279 die alzoo ontslagen wer den, kwamen 32 of 12 wegens kort stondige insluiting', niet bij ons in be handeling. Het vorig jaar was dit 115 of 26 wat wijst op de vele kleine straffen voor distributie- en handels- overtredingen in het "jaar 1918. Van de 3S8 straffen die de ontslage nen ondergingen, waren er 352 of 91 wegens vermogensdelicten (vorig jaar 84%), slechts 2% wegens militaire de licten (vorig jaar 3 Hoewel wij, schrijft het bestuur, geen conclusies mogen trekken uit cijfers die alleen op de strafgevangenis te Haarlem betrekking hebben, geeft dit hooge per centage voor vermogensdelicten wel een kijk op de moeilijke levensomstandighe den, waarin ons volk zidb in dit jaar bevond. De bezoeken aan die gevangenen, leerden dan ook, dat onvoldoende vak opleiding, gebrekkige geestelijke en lichamelijke ontwikkeling de voornaam-, ste grondoorzaken der criminaliteit zijn, al waren het dan ook de door den oor log in 't leven geroepen abnormale toe standen die de gevolgen dier gebreken zoo verscherpten. De betiteling „misdadigere" voor onze ontslagenen, wil ons dan ook slechts noode uit de pen, omdat die op slechts weinigen ten volle toepasselijk is, merkt het verslag op. Behalve de 247 ontslagenen die in be-, handeling waren en allen minstens één maal per maand een bezoek van een der bestuursleden onivingea, wendden zioh tot de afdeeling nog 38 anderen, die uit andere gevangenissen ontslagen werden, hulp verzochten ter verkrijging van voorwaardelijke veroordeeling of die ten tweeden male hulp inriepen. De bemoeienis strekte zich dus uit over 286 personen. De afdeding telde op 1 Januari 1920 208 eldcn, tegen 21S in het vorige jaar en wel doordat 12 leden bedankten en 1 nieuwe toetraden. Arr. Rechtbank Schapen. De 34-jarige koopman C. R., wonende ie Landsmeer, thans gedetineerd, ont vreemdde op 29 Januari 4 schapen uit een wei, ten nadcele van den veehouder A. S., aldaar. Hij slachtte er twee van en verkocht het vleesch. Voordat bij de bei de andere dieren hetzelfde lot kon doen ondergaan, werden zy in beslag geno men. Bekl. bekende ea "zeide, uit armoede tot den diefstal gekomen te zijn. Eisch 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Bussemaker, droog op een voorwaardelijke gevangenisstraf aanï Cacaopoeder. Wegens diefstal van cacaopoeder (on derscheidenlijk 3 pond en 1 ons en 7H pond) ui: een vat, dat rich bevond it goederenloods van het spoorwegstation te Koog-Zaandijk, gepleegd op 13 Fe bruari van het vorige jaar, werd tegen L. dc V. en H. E., beiden arbeider, de eerste te Koog aan dc Zaan en de twee de te Zaandijk, een gevangenisstraf van 14 dagca gc-tequircerd. De dieLtal was ge: leegd ten n ad ede van de firma Grootes. De eerste beklaagde htcld sen vrij uit- :Ige „vercledigihgs-tede" en vroeg een voorwaardelijke straf. De tweede, die blijkbaar niet over zooveel redenaarsta lent beschikte, las een toespraak van ge lijke strekking voor* Zeep. De 17-jariga W. K., slagersknecht te Worraerveer en de 20-jarige J. G., fa brieksarbeider te Zaandijk, namen op verschillende tijdstippen van Februari stukken zeep weg ten nadede van de firma Dekker, zeepfabrikanten te Wor- merveer. Zij verkochten de zeep aan den slager F. Die kon ze wel gebruiken in «Un huishouding, zooals hij, als getuige gehoord,, mededeelde. Bekl. bekenden. Tegen elk werd geëischt een voor waardelijke gevangenisstraf van 14 da gen met een proeftijd van twee jaai. De verdediger, Mr. Van der Goot, re fereerde zich aan het corded van de Rechtbank. Twee rijwielen. Daarna moesten in 't beklaagden bankje plaats nemen A. S., 20 jaar, schipper, te Nieutv-Vennep, en J. J. v. T. De Iaat.te verscheen echter niet. Bekl. waren beschuldigd, op 25 Februari 1919 twee rijwielen, tocbehoorende aan dé gebrs. P. en J. M., weggenomente hebben uit den paardenstal_ van de Gere formeerde kerk te Nieuw-Vennep. De eerste verschenen beklaagde draaide wal om de zaak heen. Het O. M. achiie echter termen aanwezig, tegen elk een gevangenisstraf van 3 maanden te eischen. UITSPRAKEN. W. J. P., Jos werkman, te Hillegom, diefstal, geldboete van f 30 subs. 10 da gen hechtenis. B. S.. arbeiders te Lisse, 2. J. J. M., arbeider te Lisse, diefstal, ieder één maand gevangenisstraf. 5. B., arbeider te Lisse, medeplichtig heid aan diefstal, 1 maand gevangenis straf. A. K., hvr. van H., te Haarlemmer meer, mishandeling, geldboete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis. W. M., arbeider te Haarlemmermeer, vrijgesproken. A V'., te Amsterdam, diefstal, voorw. gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. G. v. d. li-, timmerman, te Aalsmeer, diefstal, geldboete van 25 subs. 10 da gen hechtenis. •1. C. v. d. S., los werkman, 2. N. VV. R., arbeider, 3. J. de G., smid, allen te Haarlemmermeer, diefstal, ieder voorw. gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. B. J. P. de V., te Oude-Wetering, ver duistering, voorw. gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. A. G., los werkman, te Zaandam, ver duistering, 14 dagen gevangenisstraf. P. H. u., hvr. van A, G. D., te Zaan dam, diefstal, geldboete van f 3 subs. 1 dag hechtenis. W. L. D., fabrieksarbeider, te Zaan dam, diefstal geldboete van f 20 subs. 5 dagen hechtenis. .VI. R., los werkman, te Worraerveer, diefstal, voorw. gevangenisstraf van één uiaand met een proeftijd van 2 jaar. J. R., los werkman, te VVormerveer, wederspannigheid, 14 dagen gevange nisstraf. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. Wieringen, Schoiersingel 67 b., kat, J. Monniken dam, God. Jiuaingracht 7, springtouw, J. Li. Koogers, Brouwersstraat 101, bril in étui; 1-1. Deen, Da Custastraat 20, poriemonnaie; J. Soliulpzantl, Hamieujanbs.raat 09, horlogeketting, D. Schut, Gen. de la Roy et raat 14, Schoten, bankbiljet; J. Koudstaal, Da Cos:astraal 36, poriêmoiinaie; M. Hen- m eraan, Velserstraa-t 49, broche; A. Versteijnen, Kenneonerplein 8, schooi- tasch; Bureau van Politie, Smede- etraat, metalen voetstukje; J. v. d. Boogaard, Zomervaarl 18 L, pone- monnaie; Th. v. Koningsbruggen, EendracblSlraa-t 50, schroefsleu els en trechter, vijl en üioeklijn; J. Houten, Spaarnoogstraalfc 4, schroefdop; D. Gleling, Bloemensteeg 4, kachelpijp; W. Luitsen, Amsterdam»raat 19, armbandje; L. C. Logmane, AIto. Th ij ms; raat 3. lan-ta-arnglas; F. Zui- dam; 2e Zuidpolderstraait 49, hand schoen; W. de Peira, Zijlwetg 22. reti cule; G. Hurkmans, Assendeiver straal 5, broche; J. Dijkstra, N. Hei ligland 4, sleutels. Terug te bekomen bij: M. Hoogmo- len, Hageslruat 45, koffieboonen; S. van Orde, Leidschesiraait 31 rood, handschoenen en rokspeld. J. Teunings, Oranjeboomsiraat 23 d., handschoentje; J. Peters, Ripperda- straat 22 zw., tramiabonnement; J. Sonjë""Amsterdoinsl r &a3 E, lorgnet in étui; F .Vrucht, Mr. Joostenlaan 2 handschoentje; H, Kuiper, Kamper- straat 38 rood, beursje: M. v. Vreeden. Ruysdaelstraat 10 zvv.. portemonnale: H. Rozen-hart, Grebberstraai 29, blou se, J. Teeuwen, Jansstraat 67, notitie boekje; W. v. Wijk, Zomerstraat 18, rozenkrans; G. Bijster, A. L. Dy- serinckstraat f, rozenkrans; W. G. Zomerdijk, De Clercq6traat 1-44, hor loge; B. Westerling. Breestraa 28. lantaarnglas. Reeds in een deel van 'onze vorige j op'nng opgenomen.) Gysbert Japicx. Men schryft ons: De Friesche uitvoering van Zater dagavond was in vele opzichten een gebeurtenis in de Friesche wereld. De beweging voor het behoud van eigen taal, de taal, die van vóór onze jaartelling af tot nu toe steeds iu hetzelfde land, dat Caesar al als Frisia kende, gesproken werd en wordt, is heviger geworden in 1S97, toen het vieren van het honderdjarig feest ter eere van Dr. E. Ualbertsir,a(geb. 1797) do aanleiding- was tot het stichten van tal vau Friesche vereenigingeu o.a. van „Gysbert .lapicx" te Haar lem. De Friezen door Nederland ver spreid vonden er hun natuurlijk taai- middelpunt; maar het liep wel eens op stiyil uit en stichten van twee of meer concurroerende vereenigingeu. Zoo was het ook te Amsterdam tot voor eenigen tyd. Teen zyn daar alle vereenigingeu bjj elkaar gegaan en do uitvoering van Zaterdag deed zien hoe eendracht macht maakt. Ecu ge- INGEZONDEN' MEDEDEELFNGRN 60 CM? per regel. ff ONDERNEMING VAN ALLE VOORKOMENDE SCHILDERWERKEN ZOOWEL DECORATIE ALS HUISSCHILDERWERK Speciaal adres voor het leveren en onderhoud van ROLLUIK N, MARQUIZEN en JALOUZIEÈN, tevens gelegenheid tot het opbergen daarvan in speciale droge bergplaats. - PUi- EN GLAZENWASSCr.E.- IJ. Vraagt prijsopgaaf. Kantoor: Boschlaan 13, Bloemendaal. zeischap Yan pl.m. 70 diletiamen kwam «en zangspel geven: „Doctis torjuchte koind" ttoc'n terecht ge komen), onder leidm_' van den uit- nemenden tooneelschrijver K. W. Canne, wiens „Frysk Toaniel" een zelfstandig on ierdeei is geworden van net groole „Fryske Selskip te Am sterdam. Eu een tweede bijzonderheid lag in het wezen zelf vau dat zang spel een door en door Friesche tekst (van G. L. van der Zwaag, liet be kende oud-Kamerlid), met echte Frie sche, zoetvloeiende, geestige muziek (vau H- Driebergen), een goed ver zorgde Friesche aankleeding: er was zelfs een Grouwster vouw meege komen om oorijzers en mutsen goed te zetten en ze zaten keurig tatrecltjes vol pit eu zwier: ecu leestje ter eere van de laatste vracht hooi, die binnen gehaald wordt, eon herbergscène in de kermis, gestoord door een vechtpartij, een bruiloft, by welke dingen men zoo graag ook echtere decors gezien had, maar die hooi t de Haarlemsche Stadsschouw burg uiteraard met; eeu innig gevoeld mi reel vau afscheid en tranen, een spet en zang met toewijding van tnschheid sprankelend en zonder artriterig gedoe, al was er wel eens de scliroom vau den dilettant te zien iu het spel eu momenieu. waarin beroepszangers stellig zich oeter ge handhaafd zouden hebben tegenover de moeilijkheden verhouden aau het zmgeu in een vreemden Schouwburg, waar de zangers de muziek met goed konden hooren kortom voor het eerst zag het Friesche publiek in een zang stuk zeker met fouten, door gebrek aan roultno veroorzaakt, maar dan toch' meeslepend een allerminst dwaas of ouwaarschijulijk toonc3l- verhaal in echte figuren, zooa.s men zo zelf kende, tot beeld worden om- ruisoht door melodieen of er genoten werd In de rusteu, die by dilettanten altijd lang duren, maar hier wegens de fijne puntjes die er op gezet werden te verontschuldigen waren, uitte zich de bekoring, die dit alles had voor hot dankbare publiek in zacht ge neuriede Friesche „sankjes" en zoo was or by al dio talrijk opgekoinenon oen genoeglijke stemming. De intrige van liet stuk is heel eenvoudig: eeu bocrezoou Jouke, wiens vader door drank arm gestorven is, kan wogeus zijn armoede de boeredochter Froukje Bouma niet krijgen eu gaat naar Amerika, om geld te verdienen mot heui gaat mee de knecht van Bou a, dio zy'n oogon ook op de dochter des huizes heeft geslagen eu niet weet dat Klaske, die met hem by Bouma dient, van hem houdt. Later wordt het hem duidelijk, als hy beseft, dat zy in de horborgseène, wanneer „de Buffel", eeu twistzoeker, dio nog al van een borrel houdt, haar Joctiem met een uios wil dooden, door vóór hem te springen en den steek op te vangen, hem gered heeft; als by inziet-, dat zij dat deed uit liefde, evenals ze hem uit liefde, ingepakt voor de reis, een briefje van f 25 0C bespaard gfeld heeft gegeven. Ook Jochein eu Klaske worden dus een paar, evenals de beide anderen, nadat de mannen zes jaar in Amerika ge werkt hebben. 't Was een aardige avond en Mr. A. iS. Miedema, eere-voorzitter der vereeniging, wist goede woorden van dank te vinden, waarbij ook de heer Uanne naar voren gehaald werd. Later werd iu de koffiekamer nog eeu hartelijk woordje gezegd totdeD heer S. Scuuringa, die de zware taak der directie van den zang had op zich genomen en daarmee tevens een groot aandeel had gehad in het tot elkaar brengen van al deze zangers en tot de Haarlemsche Friescheu. Dezen bleven alleeu over om zich aau rondedans en „skotse trye'' te goed te doen. Met een paar jaar viert „Gysbert Japicx" zyn 25-jarig feest eu wanneer dan eens die heele Schouwburg vol Friezen er lid van waren, wat zou er dan een grootscb feest gevierd kunnen worden. Men mag er nu iets voor voelen of niet, feiten zyndat men veel mensclien tot elkaar gebracht heeft, alle stan den vermengd, die anders licht ge scheiden waren gebleven en dat al die menschen een ongekunsteld genot hebben gesmaakt, zoolang zij er by waren, door tenminste een avond of 8 a 10 in het jaar (de leden van den zang 52 maal nog bovendien) in ge dachten ban jeugd nog eens te door leven en aat alleen door het hooren vau hun eigen taal in zang, tooneel, gedicht of voordracht. Ziedaar de sociale beteekonis van deze „selskip- pem', waar geen enkele afscheidings gedachte ooit in een der leden isop- Sekomen. Friezen zijn even trouwe ederianders als wie ook, maar in wendig blyveu het Friezen. Het was een ryke avond voor honderden. Rubriek voor Vragen VRAAG: Hoe moei ik een pc leum-vlek ui: eèn cocps-ma: verv i."i ren.' ANTWOORD: De ma in dc iji: tenlucht leggen eu wachten tot - olie vervluchtigd is. VRAAG: Mijn schoonouders zijn hulpbehoevend, maar hebben zee ge huwde kinderen. Kunnen zij nu ge dwongen worden, hulp aan hun ouders te yerleenen? Zoo ja, tot wier moe; men rich wenden, om dit ge daan te krijgen? ANTWOORD: 1. J;i. de kinderen zijn verplicht aan hunne ouders levensonderhoud te verschaf- 2. Indien de kinderen dit nie vrijwillig doen kunnen de ouders zich o; een rechtskundige wenden, die dan een rechterlijk vonnis mtloV: ken kan. VRAAG: Mijn vrouw heeft geen ouders meer. Een broer van haar moeder, dus haar oom, heeft eeni^ vermogen en is bij een zuster, dus bi: een tance van mijn vrouw,, in pen sion. Die tante kwam, eenigen tijd geleden meedeelen, dat, als baar broer kwam te overlijden, de neefjes en nichtjes op nie'^ behoefden :e re kenen, want alles was voor de broed en zus: ere (van mijn vrouwe oom).Er is alle feden om aan te nemen, dat m" door zijn zuster wordt bedro gen.' Hebben mijn vrouw en haar eigen broers eu zusters nu niel ht' recht, om namens wijlen hun moeder, een part te eischen van het vermogen, wanneer meergenoemde oom komt te overlijden? ANTWOORD: 1. Als uw oom geeu testament maak:, kom den kinderen van de voor-overleden broers en zusters de nalatenschap toe. 2. Broeders en zuerers hebben geen rech.; op een wettelijk erfdeel. 3. In dien u later bewijzen kunt, dat uw oom zijn uLers-ien wil tengevolge van bedrog heelt gemaakt, wordt deze nietig verklaard. VRAAG: 1. Moet een verzoekschrift (voor particuliere belangen! aan den minister van Oorlog op gezegeld pa pier geschreven worden? 2. Mag op één verzoekschrift meer dan één zaak behandeld worden? ANT WOORD: 1 Indien het verzoek of de verzoeken in verband aiaan met mi litie-, landweer-, of lands.ormweLen, behoeft het stuk niet opzegel: In an dere gevallen wel. 2. Ja. VRAAG: 1. Waar moet men zich vervoegen om opgeleid te worden tot koksjongen op eeu passagiereschip'' 2. Kan dat kos eloos geschieden? 3 Wanneer er kosien aan venbonden rijn, hoeveel bedragen die dan? 4. Hoe oud moet men wezen? ANTWOORD: 1. Aan het kantoor vau een dei Scheepvaartmaatschappijen te Am sterdam of Rotterdam. 2. Ja. 3. Ver- tnoede.ijk niet. 4- Dit is aan he; kan- mor der betrokken maatschappij te vernemen. Ln den regel echter heeft de sollicitant reeds vakkennis opge daan en is to.v. werkzaam geweest in een kokszaak, bij banketbakker, of dergelijke. Gomengd Nieuws DE HONGAARSCHE KROONJU- WEELEN.Uit Boedapest wordt ge meld. lieden kwam een commissie on der leiding van den Rijkfetoe'sumrder Horthy in den Koninklijken Hoftourg, waar de verzegelde kassen werden ge opend om vast te stei'.en, of de kroon- schalteu nog aanwezig waren. werd geconstateerd, dat zoowel de Stephans Kroon als de overige kroon insignes in ongeschonden toestand aanwezig zijn. De Bo'.sjewrki hadden destijds het voornemen gehad deze kroonjuweelen te verkoopen. Zij kon den echter door liet ineenstorten van de Radenregeering aan hun plan geen gevolg geven. Om zekerheid :e hebben werden de kassen nu onderzocht. IN HET DROGE AMERIKA. Wij lezen in ,.De Hotelhouder" de volgende niet onvermakelijke mede deelingen. 'He wij ter afw isseling van de vele ernhtige berichten, onzen Ie- zelns niet wallen onthouden. Ergens hutten New-York ontmoet ten twee vrouwen elkander, die ken nissen van vroeger waren. Na een kort gesprek merkte de eene een vreemdsoortig pakje op. dat de an der in den arm droeg. ..Wat hebt ge daar lieve" was de vraag, Rolham voor James, mijn man eet alleen de ham van O'Briens Warehouse riet .gij, en daarvoor ga ik dan extra met de ..Elevated rail"' naar hier. De vriendin neemt afscheid en wil haar eigen man eveneens verrassen met dc blijkbaar superbe nam van O'Brien. Zij komt aan de zaak en zegt tegen den ot'deelingschef door haar vriendin Mrs. Liars gerecou: inaudeerd te zijn, en verlangt ecu ro.Viam. De chef kijkt geheimzinnig rotvd eu flmbhert: ,,Aïi right, waar ia uw f ieschlir* HANDELSLUCHTVAART. Uit Londen wordt gemeld: Drie luchtschepen zijn Zaterdag van Pulham op het llowden-vliegterreiu, nabij Huil aangekomen. Waarschijn lijk wordt dit vliegterrein het begin- pui:: van hafideisluchtsciicpen naar ■Scandinavië en Holland. iiarg8rli)ke SLzi VELSBN. BevallenA. v. d. Va-k—Lustig d. L. Zonneveldl—Bul <L, M. C. Bohm— uitbergen d., A. Michel—Bieuwer x. Getrouwd; J. Drijver en W. do Groot. Kerk en School ONÜERWIJSCONCRES. Te Scueveuingüji jia<t /.omraag een onderwijscongros jjlaats, uitgesenre- door den Bond van N enen and- sche onderwijzers ier besproking van eenige hoofdpunten uit hot ontwerp- uger onderwijswet. in een inleidend woord zeide de voorzitter de heer Ussendorp, dat vau minister De Visser vele vorbcteringen op onderwijsgebied zijn verkregen, maar dat de minister niet of onvol doende de vraags ukken oplost, welke jarenlang de onderwijskringen heb ben bezig gehouden. Hij deed verder opmerken dat het daarom wcnsclie- ijk was, enkele der hoofdquaes.icB nog aan den vooravond van de open bare behandeling der Lager onder wijswet te bespreken, opdat er wel- ncn; in de Kamer nog rekening mede kan worden gehouden. Daarna voerden het woord uioj. iüoosler, Ud van het Hoofdbestuur van den Boud en de heer Laruera, veneens Hoofdbestuurder. Tenslotte werden met op twee na algemeene stemmen, de volgende oonclusien aan genomen: De vergadering, eu/., gehoord de inleidingen, spreekt ais haar moening "Hl: le. dat de grondslag van liet alge- een vormend lager onderwijs moet zyn de eehheidsschool met 8-jarlgcn ieerplicht. 2e. dat daarbij heltoon aan te slui ten verplicht vervolg-ouderwijs gedu rende twee jaar overdag. 3e. dat het onderwijs iu de beide vorige alinea's genoemd, kosteloos zij, en dat liet o peul) aar onderwijs neu traal zij, ht godsdienst en politiek op zicht. 4e. dat de omvang van het lager on derwijs wat do verplichte vakken be- .reft, zich de eere.e zes jaren behoort te hepaien tot de vakken vermeld in art. 2, lid 1 van hei aanhangige ont werp me; uitzondering van handen arbeid, dat voor de voigendc jaren, zoowel wat hei algemeen vormend la ger onderwijs ais hei vorvoig-onder- wjjs belrci:, daarbij een of meer der vakken gevoegd moeten worden ver meld in art. 2 lid 2 van voornoemd ontwerp. 5a dat de plicht der overheid om de lichamelijke verzorging vau het kind ter hand ie nemen door de wet moed worden erkend en financieel mogelijk gemaakt. 6e. dat dit onderwijs behoort te worden gegeven door ouderwijzere en onderwijzeressen wier opleiding be rust op een grondslag gelijkstaan met een 5-j. H.B.S., en wie gelijkheid in salarieering en gelijke invloed op de regeling der sclioolsaken gewaar borgd zijn, draagt he: hoofdbestuur op e be vorderen, dat. het wes:ontwerp op het lager ouderwijs zoodanig gewijzigd wordt, da: bovenstaande moening ten volle tor haar recht komt." Te Den Haag sverd een protcstver- gadermg gehouden vati her comité tegen art. 25 van het ontwerp-lager onderwijswet. De voorzitster, mej. Nine Minnema, zette het doel dezer protestvergade ring uiteen tegen artikel 25, da:, zei de spr., de vrouw, wier natuurlijks 'aak haar naar het onderwijs dringt en de opvoeding dringt, aelueruit zet in deze speciale vrouwelijke taak, hes onderwijs. (Jok tegen de tweede ali nea van dit artikel, dat het onder wijs van jongere kinderen in handen ieid; van minderwaardig opgeleide en gesalarieerde onderwijzeressen dient geprotesieen te worden. Nadat eenige spreeksters het woord hadden gevoerd werd een motte aan genomen, waarin do vergadering al» haar overtuiging uitspreekt, dut arti kel 25 (en in verband daarmee ali< artikelen welke betrekking hebben on de hulponderwijeeres) zoowel iu het belang van de vrouw als in dat van het kind, moot vervallso. De motie zal lieden den minister van onderwijs wórden aangeboden. (Reeds in een gedooite van een vo rige oplaag opgenomen).

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 7