StsMisnws EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. Dc Burg eraeester von Haarlem brengt ter kennis. In de eerste zitting van den Mili tieraad wordt in het algemeen uit spraak gedaan omtrent: a. vrijstelling van den dienst we gens eigen vrijwiiligen dienst en we gens broederdienst; b. uitsluiting van den dienst; Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zijn tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. Do ingeschrevenen dezer gemeente voor de lichting van hel volgend jaar die vrijstelling wegens eigen vrij- wiKlgen of wegens broederdienst heb ben aangevraagd zuilen in de gele genheid worden gesteld deagewenscht die aanvraag toe te lichten of te doen toelachten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den -Mi litieraad te vernemen op Woensdag, 28 April e.k., te 9 uur voormiddags, te Haarlem in het gebouw „den Doelen". De uitspraak zal voorts door on- dergeteekende schriftelijk ter kennis worden gebracht van den ingeschre vene. die aanvraag am vrijstelling deed. In de eerste zitting van den Mili tieraad heeft geen geneeskundig on derzoek p'.aats; zulks geschiedt in een zitting van den Keuringsraad, welke zal worden gehouden op ten nader bekend te maken tijdstip. De aandacht wordt nog gevestigd op onderstaande bepalingen: Tegen de uitspraak van den Mili tieraad orptrent vrijstelling of uil sluiting kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag waarop die uit spraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten der provincie bezwaar wor den ingebracht door den Miliüecom- missaris en door: le. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. 2e. elk der overige voor de gemeen te ingeschrevenen of door zijn va der, moeder, voogd o! curator. Hij of zij. die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoek schrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn. in ter secretarie deze.» gemeente. Van de inlevering - wordt een bewijs van ontvangst uit gereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aan gegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlichtingen worden go- wonscht, vervoege men zich ter ge meente-secretane op een werkdag, tusschen 9 en 12 uur voormiddags. CHR. HIST. UNIE. - Dinsdag 20 April houdt de afdeeling Haarlem van de Chr. Hi6t. Unie een propagan- daTees.ttvond. Jhr. Mr. p. E. van Lennep zal een propagandarede uitspreken. WERF CONRAD. Door de aan houdende slapte in de afdeeling con s ruciiebouw zijn ongeveer 10 werk" lieden met 1 Mei a.6. opgezegd. SPEELKAARTEN. In „St. Ot." No. 73 is opgenomen een K. B. van .8 April, houdende bepalingen ter uit" voering van eenige artikelen der Speelkaartenwet. Daaraan is ont leend, dat de hoeveelheid, bij welke speelkaarten zonder betaling van be lasting voor handel kunnen worden uitgevoerd, bepaald wordt op ten- mins.e 141 spelen. Voor afe empeiing Haarlemmer Halletjes EEN' ZATERDAG A VON D PRAATJE. Als ik in den trein een vorhaal las over de Wilsons iniet de president van de Vereemgdo Staten, maar ue vermaalde detectives) of over Lord Lister of den niet minder beroemden Raffles, dan heen het me altijd ver wonderd en geërgerd, dat hun hel dendaden voorvailen in New-York, Lonuen, Parijs, Berlijn, maar dat een kleiner^, s'.au nooit de klandisie krijgt. Waarom vertoonen uie hoe ren hun merkwaardig genie met ook eens in een kleine jDit is niet bi.lgk en ora te toon en dat het wei anders kan, geef ik Juerondor de be schrijving vuil een ijseiijke gebeurte nis die voorgevailen is, moet zijn, of kan zijn te liaariem, Uus in onze eigen onmiddellijke nabijheid. De den yan 't verhaal zijn evenwel niet de Wilsons, maar (want waarom zou den wij in on3 land niet even goeie speurders hebben/; maar de Jansena, vader en zoon, Floris Jansen Senior .en Floris Janeen Junior. Het merkwaardige van dezo parti culiere detectives was, dat zij spre kend- op elkaar geleken. Door aile; lei gezondheidsmaatregelen (hij nam onder anderen tweemaal daags een koud bad en at nooit iets anders dan rauwe vruchten en apenootjes met tot afwisseling oen enêe Dev: nte.rkoek; had de oude Floris zich zóó jong we ten te houden, dat hij inplaats van veertig hoogslens dertig leek. Zijn zoon daarentegen, de jonge Floor, had op zijn 20ste jaar til zoovoe] wijs heid en ervaring opgedaan, dal ieder die de uitdrukking van zijn gezicht waarnam, hem 30 jaar gegeven zou hebben. Du» scheni-n vader en zoon even oud, waarvan zij olm dankbaar gebruik maak'.en om zich voor elkan der te loten doorgaan, hetgeen' in uiterst gevaarlijke oogenbllkken ai meermalen goed te pa.-* gekomen was. Toen uit wraakzucht de beruchte boe ven Jan met de Boontjes en Groene Wi'lem (aldus genaamd, omdat hij rood haar had) dem jongen Floor te pakken hadden gekregen en op 't punt stonden hem met e-n molensteen om zijn-hals, dien zij in den ketting- handel machtig waren géwordén, te Rotterdam in de Maas lo gooien had toen Floor Junior zijn loven nicl dóóraan te danken dat hij zijn vadcp niet was, waarop immers de boeven he: juist voorzien hadden! Nooit zal de jonge man hot oogenblik vergeten, der kaarten is ö.m. aangewezir hef kantoor te Haarlem «voorrechten en accijnzen.) Opmerklnoen alt da BurgsrU- Een onzer lezers zendt ons de vol gende „practische wenken": lo. Een vuilnisblik of oud bord wordt met petroleum flink ingevet. Waaneer in den vooravond de zwer men muggen in tuinen of waar oojc, door elkaar vliegen, kan men door mot het vette voorwerp er door lieen te zwaaien, honderden dezer lastige diertjes vangen. Ze zijn dadelijk er op vastgekleefd. 2o. Als het vloerkleed moeilijk van hondenharen is schoon te In aken, probeert men het met een stofkam largs den grond te schuiven (meetr scheppen). Zonder veel moeite is men klaar. 3o. Het overkoken van aardappe len voorkomt men, door eenige drup pels slaolie of kiein stukje boter, wanneer de aardappelen gaan koken, in de pan te doen. SNEL VERBAND. De vereeniging „Snelverband" hield Donderdagavond een vergadering. Nadat door den voorzitter den heer W. Saeije een woord van welkom was uitgesproken werden eerst een aan tal dames en heeren, die de cursussen van Snelverband onder Dr. Edel en van de Arbeidsinspectie onder Dr. Ham hadden gevolgd, als lid geïnstal leerd. Vervolgens herdacht spreker het 10-jarig bestaan der vereeniging. Hij bracht hierbij bijzondere hulde aan den medischen leider, Dr. Ch. A. Hotte en den secre.ans, den heer V. Waalewijn.De heer Saeijs wees er op, hoe dr. Götte den tact bezit, de lcs- avonden niet alleen nuttig, doch ook aangenaam te doen zijn, en hoe hes ook aan zijn intellect is te danken, dat de vereeniging ;ot die hoogte is opgevoerd, die zij thans heeft bereikt. Met den wensch, da: dr. Götte nog langen tijd zijn krachten aan „Snel verband" zal willen en kunnen ge ven, eindigde de voorzitter zijn toe spraak tot den dok.er en wendde zïoh nu -.ot den secretaris, wiens verdien sten hij eveneens in hartelijke bewoor dingen schetste. Hij memoreerde hier bij hoe de heer Waaiewijn destijds met enkele anderen he: initiatief .ot oprientmg uer vereemgiug bad geno men, en nu bijna 10 jaar lang me: mst. en accuratesse de moeilijke func tie van secre.ans heeft vervuld. Nu~ mens de zien hiertoe gevormd hebben de commissie bood hg den beer VVau -ewgn als herinnering aan dit 2e lustrum een proch.ige schemer.amp aan, terwijl aan dr. Gotte reeds een bloemstuk was thuisbezorgd. Ue ge- huldigden, zeer verrast door deze spontane blijken van waardeering voerden nu nog he; woord en dankten allen zeer voor deze s;offelijke big- ken van vriendschap en waardeering. Een leerzaam uurtje van theorie en praccijk bleef ook uu niet achterwege, en vormde het slot van deze gedenk waardige vergadering. TRAMPERSONEEL. Men schrijft ons: Onder leiding van de Nederland- sche Vereen tg. ng van Spoor- en Tram weg personeel is hier deze week twee keer het tramwegpersoneel Ln verga- uerüigèu bijeen geweest. In de eerste vergadering traden als sprekers op de heeren L. W. Petarse, .id van het hoofdbestuur en Join Ver ton gesalarieerd secretaris den' afuee- ting Haarlem, terwijl dezelfde, maar bovendien ook de heer P. Moltmaker, toen de .wee boosdoeners, hun flatei ontdekkende, hem al vloekende lieten gaan, on dar voorwaarde, dat hij hun tien molensteen zou afkoopen, omdat zij daarvoor op dat oogenblik geen sooper-hadden! Floor Junior, die een edelmoedige natuur had, betaade er den marktprijs voor en rolde vervol gens den steen in de Maas, opdat hij .net langer voor kwade practijken zou .nnnen dienen. Op deze manier had hij dus tegelijk zijn vader en zichzelf gered. Floor Senior was hem trouwens zijn red- tüng niet schuldig geb'even. Was hij niet op een morgen, toen de deur waarder kwam om zijn zoon te gij zelen (Floor Junior was wat slordig op T gebied van zijn schulden) rustig meegegaan alsof hij werkelijk de gezochte was, aidus zijn zoon in de gelegenheid stellende om te ontko men en een uur later, oen overechrjt ving te laten bewerkstelligen in 1® post-girokantoor! Geen wonder dat de twee Janeens innig bevriend waren en in hun 'ge vaarlijk beroep lief en leed samen deelden. E-r was aan hun bes'aan nog iets zeer merkwaardigs verbonden: zij woonden name ijk in een huur huis en betaalden een bescheiden huur. Hoe ongeloofelïjk dit ook klin ken moge, het is zoo &n ik houd het vol. Hun woning stond vlak naast die van hun huisheer, die wal bangelijk Was uitgevallen en er op rekende, dat niemand zou durven inbreken in het huis naast dat van twee zóó vermaar de detectives. Tot dien tijd toe was deze verwachting verwezenlijkt Alge meen was de eerbied, waarmee de groote koperen naamplaat FLORIS JANSEN SENIOR FLORIS JANSEN JUNIOR Particuliere Detectives aan hun woning op den Kruisweg werd aangekeken, ledereen die maar een kleinigheid op zijn kerfstok had, keerde roet zekeren schroom zijn hoofd af, wanneer hij er voorbijging. Alle honden in de buurt, tot de groot je toe, hielden op met blaffen.'wan- :;cer zij die naamplaat in hun oog kregen en boeven, die zes inbraken Ln veertien dagen hun gewonen tax von den, erkenden ronduit voor den rech ter, dat sedert Floor Senior en Junior op den Kruisweg waren komen wo- ikji, die straat feitelijk voor hen ge sloten was, daar zij haar niet meer durfden posseeren. Ik heb nu, meen ik, voldoende uit eengezet hoe de positie van de Jan- op de andere vergadering als' speTfers zijn opgetreden. Mot Ingulf van de winterdienstre geling in 1919 wiis'doov de tramdirec tie aangekondigd, dat voorloopig de 45-urige werkweek voor het perso neel van weg en werken zou worden ingevoerd, (toch dezer dagen ward aangekondigd «lat van 5 April 1.1. af do öüj-urige wemweek ingevoerd zou worden voor die catagorie. Hot betrokken pais on cel wenschte van 45-urlge werkweek geen afstand te doen en stelde deze kwestie in han den von do Ned, Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Op verzoek van - het hoofdbestuur stond de directie een onderhoud met dat hoofdbestuur toe, op Woensdag 7 April l.L en in afwachting dier be sprekingen werd voorloop!K door de directie do 50-urige werkweek niet ingevoerd. In do conferentie bleef de directie op haar standpunt staan. Ook het personeel was hardnekkig. Onder die omstandigheden kwam hot personeel op Zaterdag 10 April 1.1. in vergadering bijeen, waarna zeer breedvoerige discussies ten slotte is beskoten, dat het hoofdbestuur voor de 2e maal en nu op Dinsdag 13 dezer met de directie een confe rentie zou aanvragen, het betrokken personeel zou dan voorloopig twee dagen den door do maatschappij vast- gostelden werktijd opvolgen. Ook deze conferentie is toegestaan. Echter ook zonder het gewenschte re sultaat. Door een gewijzigde regeling der schafttijden hoeft do directie ge poogd de nieuwe regeling wat aan l.rekko'ijker te maken, doch op de vergadering van Diasdagavond LL bleek duidelijk «lat een geest van ver zet onder 't personeel :s. De sprekers waarschuwden echter voor Ue scherpste maatregelen. In de inaand Mei zat met de directie, de eerste, van de voortaan regelmatig om de drie maanden te houuen con ïerentie met de directie plaats tit-b- iion. ln de laatste conferenties was net vooruitzicht geopend, dat in Me. nvt loonvraagstuk aan de orde komt, wat voor de sprekers ook aanleiding was te advise enen' voorloopig hei kruit droog te houden. Ook hier werd ten slotte het advies van de leiding opgevolgd. De leiding zal de tram maatschappij gelegenheid geven te toonen dat meD van dien kant den sciiorpsten strijd met wil opdringen. Het personeel werd aangespoord te zorgen dat het slagvaardig is als de slag moet wor den geleverd. DE SALARISSEN DER POLITIE AGENTEN. ln een adres aan den Raad heeft de Haarlemsche Potttie- vereeniging „Verbetering zij ons Streven', afdeeling van den Alge- moenen Bond van Politiepersoneel in Noderland verzocht het raadsbesluit van 14 Augustus 1919, houdende re geling der bezoldiging der agen ten van politie, zoodanig te wijzigen, dat 't aanvangssalaris van een agent van politie opf 41.50 per week wordt gebracht, met 5 één jaarlijksche \er- lioogingen tot het maximum van f 47.— per week is bereikt, en voor den hoofdageut op f 51.per week wordt gebracht, waarbij alsdan ge acht wordt, dat hel kinder-suppletie loon hierdoor ls komen te vervallen. In do memorie van toelichting wordt opgemerkt: Het kan bekend zijn, dat reeds lang in het ogentenpereoneel het ern stig streven bestaat, den politie- stand »te verhellen. Eveneens is liet een verblijdend leit, dat met alleen' in agentenkringen, doch ook door verselullendo autoriteiten en andere, eenzelfde streven daartoe bestaat. Om echter lh die verheffing te ge raken, moeten de salarissen van dien aard zijn, dat de betrekkmg aan lokkelijk wordt. Vandaar aan tok dat de Bond van Gemeente Politie beambten in Nederland zich ernstig .■>eiit> ui Haarlem was. l>e burgerij hield hen in zoo hooge eere, dat aan Floor Senior de hoogste onuerschei- ding was aangeboden, die in Haarlem bekend is, namelijk lie: lidmaatschap van den gemeenteraad. Hij had er evenwel voor bedankt. „Kijk", zei hij, „ik vrees dat liet in de vergade- ruigtm van den gemeenteraad met altijd boeiend zou wezen eu dan zou ;k in de verzoeking komen om mijn zoon te sturen en daar zooiets in eon olficieet col.ege siralbaar is, zouden hij en ik in de gevangenis gestopt worden, waar voor particuliere de fectives jui£t niet de plaats is". Het was op een Dinsdagavond, 't Regende dat het goot, 't was zulk bitter siecht weer, dat de Gaper voor do drogisterij in de buurt zijn loug uitstak van pure ellende. De deur van de Jansens ging onhoorbaar open. Andere deuren knais.cn nog «t eens, maar «leze nooit, omdat ze eens in de twee dagen mot de fijnste na tuurboter ge&meerd werd. Twee mannen gleden meer dan ze stapten naar builen „Alles klaar, Ju?" vroeg 3e een, ln een onhoorbaar gefluister. „Alles klaar Se", antwoordde de ander, nog onlioorbaarder. Wanneer zij voQr zaken uitgingen, noemden zij elkaar aldus bij de ver korting van Junior en Senior, om hun vijanden in verwarring te bren gen. Onmiddellijk daarop scheidden ze. De oen ging de Barteljorisstraat, de ander de Smedcstraat in. Het spreekt vanzelf, dat zij vermomd waren, maar even natuurlijk is het, dat Ut om hen in hun taak niet te belemmeren, op ilit oogenblik nog verzwijg, waaruit die vermomming bestond. Er was dien avond Bacliconcert, De zaal van de Sociëteit Vereeniging-was zooais altijd vol, met aandacht luister de ieder naar Beelhovans 7de sym phonic, voorgedragen door het bewon derenswaardig orkest van hel Con certgebouw. Slechts een van de toe hoorsters genoot niet van de heer lijke muziek, de douairière Van der Tang tot de Kevie, die het concert mei haar dochter en schoonzoon bi) woonde. Nu en dan slaakte zij een zware zucht, waardoor de nekharen van de vóór haar zittende dame een oogenblik wapperden. „Trek het u toch niet z*.o aan ma ma". zei haar dochter, mevrouw Van Putten Wij brands, op eenigszins ongeduldigen toon. „Ach ja. mama. doo orfe het ge- mef dit vraagstuk heeft bezfggehou den en als hare overtuiging hoéft uit gesproken, dat geen verheffing moge lijk is, dan dat onder meer, den politieman een loon worde verzekerd hetgeen hem vrijwaart voor te groote financiëele zorgen Als een der eerste en noodzakelijke eischen die den agent kan worden gestold is zijn pificïit met opgewekt heid te vervullen. Hoe zal men echter met redelijken grond kunnen eischen, dat hij, die zoo vaak door de hande ling van hot publiek wordt geprik keld, dat hij kalm, bezadigd en op gewekt. zijn plicht doet, wanneer hij bovendien nog gele weid wordt met financiëele zorgen ln zijn gezin. Daarom is een der eerste eischen voor de richtige vervulling van zijn ambt. een behoorlijk loon. Wanneer wij nu nagaan de ver bazende duurte der levensbehoeften en wij bezien dan dt door B. en W. dezer gemeente voor ons voorgestel- do salarisregeling zijnde voor een agent van politie minimum f 34.50 en maximum f 40.per week, en een hoofd-agent f 43 per Week, dan blijft die verre beneden drie stijging, tengevolge waarvan de financiëele draagkracht der agenten nog komt, beneden die van vóór den oorlog. Ook toen reeds hadden verschillen de te kampen met een voortdurend tekort, Een agent van politie mag toch zeer zeker verwachten, dat zijn ar beid, bij aldien niet meer, dan toch gelijk die van een gemeente-werkman wordt beloond', bij de door B. en W. voorgestelde safarisregeling wordt echter de bezoldiging beneden den werkman gesteld. Op dien grond wordt dan verder het verzoek verdedigd. Het Fl!mk(jlsp8l Centraal Theater. Tot en met Maandag gaa: in dit thea ter als hoofdnummer „Buffalo in Kim. Kip. Kop". De geschiedenis is in het kort deze Lord Gregori is zeer rijk, ver veelt zich echter gruwelijk cn zoek' ver strooiing in een lichtzinnig gezelsohap. In dat gezelschap word een wedden schap aangegaan, wie het eerst het kas teel Humberton heeft bereik*.het kas teel ligt 150 K.M. van Londen verwij derd. Grigori verongelukt met ziju auto en wordt in een molen binnengedragen, waar hij door de dochter des huizes ver pleegd wordt. Als hij na geiuimen tijd weer hersteld is, vraagt hij Nysa, de dochter van den molenaar, '.en huwelijk. Dit is echter niet naar den zin van zijn neef, Pinkgron, met wien Gregori zaken drijft. Pinkerton d >ei alle moeite om van dien neef af te komen, omda* hij diens geld niet goed beheerd hoeft. Inmiddels is het huwelijk voltrokken en het paar, met hun zoon je, woont aan de zuidkust van Engeland. Bij eeu wandel rit gaat he* paard met het rijtuig er van door, het wordt echter :ot staan ge bracht door een jongen, die blijkt de broeder van Nysa te zijn. Deze broeder j komt haai bezoeken, doch nu word', aan Gregori verteld, dat Nysa hem ontrouw is. Na verschillende wederwaardighe den, o.a. nadat Nysa door haar broeder ui; een brandend huis is gered, komt het eohter alles weer in orde. Een heel prach tige film met goed spel. Eerst zagen we een heel mooi Jour naal, daarna „Heertjes voor één dag". Ais men weet dat dit een stukje is waarin Ham en Bud optreden, behoef: er niets meer aan toegevoegd te worden. til uBiistf ijden Dammen. MARIUS FABRE IN HAARLEM. Maandag a.s. te de Fruusche mees" ter Fabre (Kampioen van Parijs) de gast van de „Haarlemsche Damclub", Damclub Haarlem en Damclub Zand- voon. noegen en zet er u over heen. Wat beteekont hot verlies van eon parel snoer van ©en half miilioen voor iemand van uw fortuin! U brengt ons nog in opspraak". „Helaas", zei de douairière, „het is niet zoozeer om de waarde, als wei omdat het een geschenk was van mijn man zaliger bij onze verloving". „Dat is zóólang gebeden", zei de dochter. Een pianissimo van hot orkest noodzaakte het gezelschap tot zwij gen. Maar de douairière loosde een tweede zucht, die dc dame vóór haar aanleiding gaf, haar bont om den hals te doen. „Wat tocht het hier!" zei ze snibbig. De.schoonzoon wierp een knorrigen blik op zijn schoonmoeder en gaapte daarna achter zijn hand, want hij hield meer van een revue van Ter Hall dan van Beethoven» sympho- nieën. Had hg geweten, wat er op dit zelfde oogenblik gebeurde niet zijn auto, die buiten op hem stond te wachten, dan zou hij geen oogonbii. langer zijn blijven zitten. Buiten vormde zich, onder toezicht van eetn inspecteur van politie, de file van rijtuigen en auto's, waarmee de leden van Bach weldra weer naar huis zouden worden gebracht In den hoek van de Sociëteit Vereeniging vlak naast de drukkerij van de firma Joh. Enschedé en Zonen, stond een groote luxe auto, toebelxoorende aan den heer Van Putten. De chauffeur stond er naast. Hij verveelde zich en luisterde, of de familie nog niet aan kwam. „Noem mij niet kwa.!ijk", zei con vriendelijke stem naast hum, „kan u mij misschien een lucLfer gi-ven?" Zonder spreken tastte de chauffeur in den zak en reikte den vrager, e«n als arbeider gekleed man met dan gladgeschoren gezicht, zijn doosje lu cifers toe. Daarop nam hij zwijgend de cigarette aan, die do werkman hem presenteerde en stak die aan. Maar nauwelijks had hij twee trek ken gedaan, of hij wankelde, bracht de hand aan 't voorhoofd alsof hij duizelde en zou gevallen zijn, wan neer de werkman hem niet opgevan gen had. irJu!"' riep hij zacht. Ortmiddell; kwam een ander voor den dag hem hielp den chauffeur zijn jas uit trekken. Se, want hij was het, trok die dadelijk aan, zette de pet van den man op en gaf hem zijn pet op het hoofd, waarna Ju hem in een ommezien de jas van Se aantrok; daarop haalde Ju een klein fïe&chje De heer Fabre zal '5 middags te 2 uur een partij 6pelen me den kam pioen van Haarlem, den heer P. j. van Dartelen en 's avonds half acht een siraultaan-séance geven voor een dertigtal der sterks;e Haarlemeche- eu Zandvoorische spelers. De partij en 6éance word; gespeeld in do tuinzaai van café-restaurant „de Kroon". Omtren; de capaciteiten van dezen meester schrijft het Handelsblad als volgt: „Dank zij de bemoeiingen van den Ned&rlandschen Daanbond is het, 8e- lukt, den heer Marius Fabre, kam pioen van Parijs, een tournooi door Nederland te doen maken. De heer Fabre, 19 Aug. 1890 gebo ren, speelde reeds op 16 jarigen leef tijd een goede pang, kwam in 1907 tc Lyon als eerste aan in een groot en wedstrijd van hoofdklaas esp ol ers. In 1908 ging hij een match a.an met den toenmaiigen wereldkampioen Is. Weiss, maar verloor deze met 2 remi ses en één verliespartij. Het daarop volgend jaar sloeg hij Bizor, maar moest he: vegen Otitina afleggen. In 1910 nam hij te Lyon deel aan den wedstrijd om het kampioenschap van Frankrijk, maar had niet veel succes. Ook in een match tegen den Neder- 'andschen kampioen J. de Haas bleet hij dc mindere. Het daarop volgend jaar kwam Fabre eerste aan in een groo'.en wed strijd te Marseille, waaraan ook deel namen Üaroute, Dumaine en Giroux; in 1912 verwierf hij het kampioen schap van Parijs, in welken wedstrijd o.a. mededongen Chardonnet, Bizo., Sonier, Woldouby. In hetzelfde jaar had te Rotterdam de wedstrijd plaats om het wereldkampioenschap. Ook daar was Fabre mef^zijn landgenoo- ten We-ss (wereldkampioen i. dr.Moii marxl, Bonnard en Garou;e aanwezig. Hoewei Herman Hoogland Tr. uii Utrecln den ls>en prijs en titel ver wierf en Fabre de 6e plaats verkieeir, was het verschil in het aantal punten met zoo bijzonder groot. Tijdeiis den Europeeschen oorlog heeft Fabre in het leger moeten trie nen, o.a. was hij op den Balkan cn aan hes Westelijk from. Na zijn ontslag uit den dienst vseró liet damspel opnieuw aangevat. Hij spoelde vier matches me de vol gende schitterende resultaten: tegen ur. Moümard gelijk spel in 13 pat- tijen, n.l. 3 gewonnen, 3 verloren en 7 remises; tegen Garoute gewonnen in 10 par ijen, waarvan deze er in vijf één schijf vóór kreeg; tegen Bonnard overwinnaar m 10 partijen. Tenslotte moes;, ook de oud-wereldkampioen Is. Weiss voor hem de vlag s.rijken; Fa bre won 12, verloor 8 partijen, speelde er 14 remise. De heer M. Fabre komt 16 April in one land. Het programma is als vodg; sfwnengesteld: 17 en 18 April in de Ams:erdo.n> sche Damvereeniging Van Embden. 19 April te Haarlem. 20 April te Den Haag. 21 en 22 April to Rotterdam. 23 April rustdag. 24 en 25 April. Damclub Gez. Sa" raenzijn, Amsterdam. 26 en 27 April Damclub Het Noot' den, Groningen. 28 April, Damclub D. O. S., .Amster dam. 29 en 30 April en 1 Mei. Het Vet eenigd Amsterdamsch Damgenoot- scltap." Den besturen der Haarlemsche- en Zandvoortsche Damclubs komt zeker oen woord van lof toe voor hunne bemoeiingen, waardoor de koms; van met jenever uit den zak en goot daarvan wat op den kraag van den chauffeur, waarna hij den bewuste- loozon man wat terzijde sleepte en luidkeels om de politie riep. verscheen een agent, die constateerde dat de man bewusteloos was en naar drank rook, zoodat hij naar 't bureau van politie moest worden overge bracht. Se bleef, nadat op deze wijze de chauffeur uit den weg was geruimd rustig naast de auto staan wa-hten Weldra kwam de heer Van Putten met zijn vrouw uit de concertzaal. „Naar huis!" zei hij kortaf en slecht gehumeurd stapte hij brommend ach ter zijn vrouw in de auto. Floor Se nior draaide dcri motor op en stapte op den bok, terwijl Ju gebukt, om niet uit den wagen te worden gezien, op d«j treeplank neerhurkte en mee reed. Met een bekwaamheid, uie de beste cltauffeur hem niet had kunnen ver- beleren, stuurde Se deai grooten wa gen 'angs de wachtende trams, voor bij den vischwinkel, de Groote Markt op, dc Groote Houtstraat in. Vol g-ts gevende, kwam hij daarna over de Houtbrug, reed den Wagenweg op, in de richting van den Acrdenhout Mijnheer en mevrouw stegen uit. 11 ij opende de deur van de villa met den sleutel en liet haar oorgaan. Mevrouw ging onmiddellijk naar haal' slaapkamer, mijnheer wilde no^ eem sigaar rooketn. De chauffeur bracht den wagen naar de garage. Op do tafel in de kanter van mijn heer lagen de avondbladen. Hij greep koortsachtig een ervan, vouwde hel open bij de beursn-oteering en tos koortsachtig. Toen steunde hij: „al weer lager!'' en viel in zijn stoel neer. „Speculant!" zei een stem achter hem. Van Putten keerde zich blik semsnel ora en greep tegelijk naar eem revolver in een open la. Door de tuindeur was een man binnengeko men, dien hij niet kende, gekleed in de jas en met de pet van zijn chauf feur. „Wat wil je?" vroeg hij. „Even praten", zei Sc. „Ik praat niet met inbrekere", zei v. Putten en trok den haan over. De revolver ketste. Se lachte minachtend. „Dat speelgoed ketst altijd", zei hij. „Jut" Floor Junior verscheen in de deur. „Ga eens achter mijnheer staan on stop hem een doek in don mond, als hij geluid geeft". „Wat moeten jelui? Geld?* dezen nialen mee-'c-r in H i >-m. een fett is geworden. Wij verdouwen echter, dat de Kaariemsche- en Zandvoorteche Dam spelen» hom handen vol werk zullen geven. Aan de séance zal o.a. liet geheele hoofdklabbe'.eam der „Haarlemsche Damclub" deelnemen. Damliefhebbers en belangstellenden welke dc séance wenschen bij te wo nen, kunnen oeu© introductie aanvra gen bij de secretarissen der Dam clubs: P. J. van Dancien, spionkopstraat 56, te Schoten, D. A. van Abs, Jans- weg 30 rood te Haarlem en Jto. Ter- mes, Koningstraat 31 a te Zandvoorfc. Pers-OverziGht DR. A. KUYPER. D e T ij d schrijft; De Deputatenvergadering, Maan dag j.l, te Utrecht gehouden, had div- maai bijzondere beteekems, wijl ze tevens inhield het officieel afscheid van dr. Kuyper van de anti-revolu" tionnalre partij. Waar in he* openbare leven vaak zoo weinig plaa.s blijk: te wezen voor oprechte dankbaarheid, doet het wel dadig aan vooral in onzen tijd te constateeran, hoe een politieke par tij op de mees; sympa hieke, de meest hartelijke wijze uiting geeft» aan haar gevoelens van Waardeering en van dankbaarheid jegens den man die tientallen van jaren haar leider was, en in en door die leiding haar groot heef: gemaakt. Ai is ha: oogenblik nog niet geko men om meer uitvoerige beschouwin gen te wijden aan dr. Kuyper's poli tieke persoonlijkheid, het past niet- .ernin bij deze gelegenheid ook ons Katholieken, een welgemeend blijk van erkentelijkheid te geven aan den man, die door zijn werk he: mede ons mogelijk gemaakt heef', te verkrijgen, dat in Nederland een staatkunde gevoerd werd en word., naar Chrie- etijke beginselen. Zeker, verschilpunten waren er en zuilen er btijven tiisschen dc anti-re» volutlonnairen en ons, ook in het staatkundige; daarom kan nimmer sprake zijn van fusie, wel echter van coalitie en van die coalitie verwach ten we ook in de toekomst nog zóó veel. Op de straffe leiding van dr. Kuy per werd somtijds afgegeven wel" iicht niet geheel ten onrechte spe ciaal door de partijen der linkeizijde. Indien deze laats: en bezien, hoe zij titans uil elkaar zijn gevallen, en hoe de anti-i'dvoiu'.ioniiune partij Maan dag kon jubelen over haar eenheid en haar kracht, zullen zij uoch moeten erkennen, dat juis; leiding al worde zij ook een enkele maal over spannen een politieke partij ten zegepraal voeren kan. En niet her nunst aan die sievige, principieele leiding is tie* ook toe ;e schrijven, dat in deze veeobewogen tijden dr. Kuyper's vo.geiingen zich kranig staande houden, beginselvast toonen te zijn. Moge dit 111 de (pekoms; zoo blijven. Het zal voor dr. Kuyper de heerlijk ste belooning zijn. En ook wij, Katho lieken, hebben daar belang bij, wijl daarin de waarborg is ge.cgen, dat Jtier te lande een staatkunde zal kunnen btijven gevoerd naar Ghris e- tijke beginselen, die, naarmate ze verder wordt toegepast, steeds meer land en volk en zege zal blijken te ='j»- '.Dat heeft u niet", zei Se. Van Putten kromp onder zijn ge- strengen blik in eikaar. „U speculeert, gold heeft u niet. Maar u heeft wat anders: het paar- lencolher van uw sc.iociuuoeder. Dat \vil 11; terug hebben, onmiddellijk". „Wie zijn jelui?" „Floris Jansen Senicr en Junior*". Bij het hooren van die geduchte na men brak Van Putten liet angstzweet uit „Ik weet niets van het col tier af," zei hij moeilijk. „Leugens. U heeft het aan uw :>choonmocder ontnomen, toen eergisteren gedineerd had tn daarna eon dutje deed op de canapé". „Onwaar, een inbreker stal het". „Onmogelijk, het had dien avond geregend, de grond was nat, toch zijn cr geen voetstappen gevonden. U heeft het collier gestolen, om uw schulden te betalen. Geen woord meer. Waar is liet?'' Onwillekeurig keek Van Putten in de richting van zijn boekenkast Se sprong er op toe en opende die, maar tegelijk wilde ook Van Putten op staan. Hij had evenwel niet op Ju gerekend, die hem in den fauteuil te rugwierp cn met twee vingers ge makkelijk bedwong. Geen vijf minu ien later had Se het collier gevonden in den band van een boek .over auto rijden verborgen. „Maak mij niet ongelukkig", kerm de Van Putten, het hoofd !:n de han den verbergende. „Ik ben uw beschermengel", zei Se plechtig. „Uw kooporders van de laatste dagen ziju door mijn tusschen komst niet uitgevoerd, uw verliezen bij de speculatie zijn due maar vijf- ig duizend gulden. Uw schoonmama heeft mij dat bedrag beloofd, wan neer Lit haar het collier terugbreng, zij zal mij ooi; het dubbele geven, wanneer ik dat verlang Die vijttig- duizend gulden geef ik aan u, om uw schulden tc betalen". Diep bewogen viel de lieer Van Putten op zijn fauteuil. „Kom, Ju", zei Se en samen ver dwenen zij met het parelsnoer door dc opan deuren. Een uur later werd de deur van het huis op den Kruisweg weer onhoor baar geopend. Vijf inmuten daarna sliepen Se en Ju den slaap der rechtvaardigen. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 6