Buitenhndsch Qverzishl 1)8 OBiwageniiig van DausEiiianl Uit en oyer Daitsehlann hmnsnlaiw Het confllet In het havenbedrijf. Ingezonden Sport en Wedstrijden Rechtszaken N.V. „DE TIJDGEEST";' Recda htbbco we mcjegeKleqld, dat Dui:»ch!an<l aan de linten.verzocht heeft om de passage in 't Vredesver drag van Versailles aldus te lezen, dat Duitschland met een leger van 1UO.OJO maar van 200.000 mag heb ben. Nu blijkt nader, dat de Dultsehers ook weer artillerie en bovendien luchtvaartuigen verlangen, terwijl elk vliegtuig voor oorlogsdoeleinden voor Duitschland verboden was. De Franschen zijn tegen dit ver zoek geweldig aan 't sputteren. G<»n wonder. Zij zien nog altijd in Duitschland een militair gevaar. Zelf kunnen de Franschen sleohts een loger ran 300.000 man op de be«m hou ten. Eon Dultsch leger van 2O0.(KX) man is voor de Fransohen een bedreiging van de vreilesrusi. Het „Journal des Débatfl" schrijft. „Het wordt met den dag luide: ij Ker, dat Duitschland tracht hot verdrag van Versailles te weerstreven. Giste ren voorde het troepen het Roerge biel binnen, terwijl het niet het recht had die daarheen te zenden. Vandaag dringt het aan op de ophef fing van een van le hoofdbepaiiugen van het verdrag". Andere Fransche bladen schrijven in gelijken geest. De Duitachers beioogen, dat de 200.000 maxi noodig zijn voor het handhaven van de binnenlaudsche rus:, maar dit willen de Franschen niet aannemen. Het iaaiste woord over deze quaee- tie zal nog wel niet gezegd zijn. De „Frankf. Zeitung" verneem:: De werkzaamheden in San üemo .schie ten slech:« langzaam op eu zullen vermoedelijk a-8. Zaterdag eindigen, zoodat d Duitsche quaes tie eerst op de volgen de conferentie te Par ij a. die ia Mei gehouden zul worden, aan de ord e komt Andere berichten veronderstellen evenwel, dat de Duitsche quaes-.ie nog tè San Remo behandeld zal kunnen worden. De Duitsche rijkskanselier heeft toe gang tot de conferentie :e San Remo verzocht om het .Duitsche verzoek nader toe te lichten. Beweerd word:, da: Lloyd George en Ni ti daarvoor wel te vinden aren, maar dat ze ■toch daarvan moesten afzien, omdat Millerand pentinent weigerde. In verschillende telegrammen utt San Remo word; gezegd, dat MLhle- rand op de conferentie alleen staat. In vele zaken vindt hij Lloyd George en Nitti tegenover zich. Zoo ook in de quaestie betreffende de 200.000 man voor het Duitsche leger. Engeland en Italië willen die 200.000 man aan Duitschland wel toestaan, opdat daardoor het Bolsjewisme voldoende bestreden zal kunnen worden. Daar bij wordt er aan herinnerd, da; Foch indertijd ook adviseerde 200.000 sol daten aan Duitschland te veroorloo- ven. Millerand weigert evenwel. Of zoo wordt in een telegram gezegd Frankrijk moet in ruil nieuwe en ai- doende waarborgen ontvangen. De Belgische minister Hymans is ha' met Millerand eens. Hij is oven- wel nog nioi op de oonferentie toege laten, omdat de Duitsche quaestie nog niet officieel aan de orde is ge komen. Nu is do Fransche quaeetie geheel afgehandeld. Aan he: Turksclio vre desverdrag is de laatste hand gelegd. Smyrna zal zoo is bepaald niet defini ief tuin Griekenland worden toegewezen, maar na een aantal ja ren zal een volksstemming gehouden worden. De ontruiming van 't RuhrgetXed. Van Ëntente-<zijde word. gomo.d: De Entente commissie, uw hei Ruhr-gebied bezoekt, heeft in haar «erste rapport verk.-aar<l, da: de Duitsche troepen hat gebied nog niet hebbed ontruimd en er voorloopig nog me: aan denken weg ;e trekken. Wel hebben er troepenverplaatsin gen plaats gevonden, welke aanlei ding hebben gegeven tot berichten dat de rijksweertroepen reeds weggetrok ken zouden zijn. De commissie heeft in het bijzonder getracht vast te stel len waar zich de groente voorraden oorlogsmateriaal bevinden. In geen enkei depot zijn groot e voorraden aaxigetnofieo. Men neemt aan, dat het materiaal verborgen is, om uitlev.- n"- aan de Enten e te voorkomen De commissie beveel: aan, onmiddel lijke uitlevering van het materiaal van de Duitsche regeering te eischen. In verband hiermede merkt de „Frankfurter Zeitung" op, da,t de peering de meeat positieve Dui.s w ft medecteeJinger. ov^r de vermindering der troepen heeft gedaan welke reeds zou hebben plaats gehad. Het rappor,: van de Entente-commissie is hiermede in tegenspraak. Men mag verwachten, da; de Duitsche reg-te— ring spoedig uitvoerige berichten over de ware toedracht, zal geven. Om;re% do sterkte van de rijks- weer in de ncu rale zóne bevat de ■„Kölnische Zeitung" van welingelich te zijde de volgende gegevens: Den 18den April bevonden zich in de eerste en tweede zóne, die zich uitstrekken van Wezel tot in de na bijheid van Keulen, 31 batalpons, 8 escadrona en 26 batterijen, te zatnen 19-00) man. In de dorde tot de vijfde zone, dus van Keulen tot Bazel, l>e- vonden zich 4£ bataljons en 3 esca>- drons te zamen 2270 man stork. Den 2!sten April bevonden zich ln de eer ste en tweede zóne 26 baltaljona en 7 «scadroue, tc zamen 15.129 man sterk. Van 18 tot 21 April was 'de troepen sterkte in de neutrale zóne dus ver minderd van 21,870 man tot 17.599 Da vervolging der Sparhtolsten. Utt Dusseldorf word: geseind: In Oberhausen is een groot aan lal Spariacistenielders gearresteerd, onder wie verscheidene waren van Russische nationaliteit. Zij werden naar Wesel overgebracht, waar zij zich wegens talrijke afpersingen ten tijde van hun heerschappij in Ober hausen en Duisburg te verantwoor den zullen hebben. Tot nu toe zijn ongeveer 120 communisten gearres teerd, terwijl er nog 3ü0 op de lijst staan. De 1 Mei-dag. Naar de „Kölnische Zeitung" me dedeelt, zal het voorstel der sociaal democraten om den laten Mei wette lijk als feestdag te erkennen, in de Nationale Vergadering geen meer derheid krijgen, daar zoowel het cen- •rum als de democratische partij met het oog op de a.s. verkiezingen tegen hek voorstel zullen stemmen. De vervolging tegen Kapp en Von Lüttwltz. De Leipzdger Neueste Nachrichten melden, da- bij het Rijksgeiech:shof het voor-onderzoek tegen Kapp en Von Lüttwitz, die terecht mceien staan we gens hoogverraad, in vollen gang Is. Bij den Obersten Reichsanwalt komen dagelijks nieuwe bewijss-.ukken in, welke onderzocht moeten wonden. Ook het onderzoek in de processen te gen de Duitsche „oorlogsmisdadigers" is ïd vollen gang. De advocaat Brederich, die ©en der voormannen van de Kapp-regeering was, is thans te Potsdam, waar hij zich onder een valschen naam schuil hield, gearresteerd. De Dultsohe ver kiezingscampagne. De Rijkscnnferenrie van de Sociaal- - Partii. op welke een de finitieve beslissing zal moeten worden genomen betreffende de verkie-aings tac tiek en ha: veikiezicgsprogram, zal op 5 en 6 Mei w< men gehouden; Do onafhankelijkst] te Dresden hebben eest samengaan met de meer- dorheidasocialisten voor den verkie- zixjesstrijd afgewezen. 't Cat In hot Westen. Uit Berlijn worde geraeiu: De besprekingen van de Duitsche regeering met de bezettingsautoritei ten over de instelling van Duitsche o grenzen in het Westen zijn gecn- digd. De bezet ingsautoriteiten hetiben verklaard me; de toepassing der Duitsche in- en uitvoerwetten in het bezette gebied accoord te gaan. Het ga1 'n het Weetan wordt dus nu gestopt. Do uitvoer der in Duiisohland zelf noodige artikelen en de invoer van overtollige luxo-artïkelen wordt daar door belet. Natuurlijk zal de organisatie van den toldienst eenigen tijd in beslag nomen, zoodat nie; onmiddellijk vo. betering in dan toestand zal intre den. STAKING IN OOSTENRIJK. In geheel Oostenrijk zijn de em ploye's van de industrie, ten getale van ongeveer 70.000 man, in staking gegaaxi. In een groote vergadering van Ocstenrijksehe industricclen zijn de eischen der beambten ingewilligd, maar werd geweigerd voor de gehee- le industrie een collectief contract samen te stellen. UIT IERLAND. De „Daily Mail" verneemt uit Du blin uit kringen, die geacht, mogen worden volkomen op de hoogte te wezen, dat er niet «Ie minsts waar heid is in de geruchten, dat lord Frencfa zal aftreden, als onderkoning. Hij heeft zijn ontsiag met genomen en geen plan zulks te doen. Verspreid nieuws i MEI IN FRANKRIJK. De Mi- niiter .an Oorlog heeft ia de Kamer ver klaard, dat de circulaire-Clemenceau, waarbij verklaard werd, dat de troepen bij .tootjes geen gebruik van de na- pers mochten maken, is ingetrokken. Daar zij wisten, dat de pauoontasschen leeg waren, zeid de minister, hebben de stakers te Belfast, Tihimville en an dere plaatsen misbruik gemaak' van de nienschhevende bedoeling van dien maatregel. Op i Mei zullen troepen en gendar merie in staat zijn zoo noodig geweld :e gebruiken. Wij zullen de eventueele slachtoffers betreuren, verklaarde mi nister Lefèvre, zoowel die in den 'roep als die aan de andere zijde, maar ik wil, dat het bekend is, dat de militairen ge bruik van hun wapens zullen kunnen ma ken. De Kamer heeft deze houding van de regcering goedgekeurd. ERGERLIJKE MISLEIDING. In do Maastrichtsclie straten trok se dert lang de aandacht iemand die moest voortbewegen op krukken, een „lam" been voortslepend op 'een wieltje. Vele weldoeners waren zoo met zijn lol begaan, dat zij gelden bijeenbrachten, waartoe ook H. M. de Koningin bijdroeg, en den man een prachtig wagentje kochten. Eiken dag zag men hem door de 'straten erin rondrijden, een groot bord ach terop deed kond van die mooie dimd zijner weldoeners. Toen zich echter dezer dagen iemand onverwacht ie zijner huize vervoegde, bleekdat die „arme lamme" zich a.'.a elk ander gewoon mensch in huis bewoog. Sinds dien mist men hem op straat. JAARBEURS. De Nijverheids raad heeft zich uitgesproken, dat de Jaarbeurs in 1921 nationaal moet blijven. DOODGEVALLEN. Te Baarle- Nas&au is een 2-jarig kind van C.., van den zolder gevallen. Het kind was onmiddellijk dood. Eon Interview mot Edo Flmmon. Do bemiddeling van do Koningin Ingeroepen. Door het bestuur van den Nederland- schen Bond en dat van de Nederlandsckc Federatie van Transportarbeiders is een communiqué verstrekt, waarin o.ra. mel ding gemaakt wordt van de voorwaar den. door den secretaris van de I. T. F., den heer Edo Firnmen, als gevolmach tigde der organisaties aan de werkge vers gesteld, tot het doen eindigen vac het conflict. Deze voorwaarden zijn i. Aan beide zijden zullen geen ran cune-maatregelen worden genomen; z. De werkzaamheden worden door de havenarbeiders hervat op de voorwaar den, aangeboden door de werkgevers op 19 December 1919. De gages zullen be dragen 15 I'd. st. per maand in Hol- landsch geld, te berekenen naar den koer3 van den dag 3. Van 1 Juli 1920 zullen de haven arbeiders een loon ontvangen, overeen komstig een standaardloon van f7-W per dag 4. Voor de vaststelling der loonen in de nevenbedrijven zal tusschen dé werkgevers en werknemers nog nader overleg worden gepleegd, met dien ver stande, dat de loonen een grondslag van de onder sub 3. genoemde s'andaard- loonen vormen en een overeenstemming met de laatste zinsnede van het schrii- vcn van den voorzitter van den Loon- raad van 17 Januari 1920 zal worden be reikt. He' boycot van Nederlandsche schepen in bukenlandsohe havens zal door de I. T. F. worden opgeheven, tegelijk me; de opheffing der s-aking en het open stellen der bedrijven. 6. De nieuwe collectieve overeenkomst tusschen de organisaties en de scheep vaartvereenigingen zal worden aange gaan voor den tijd van 1 jaar, eindigen de op 1 April 1921. Als resultaat van de Dinsdag gehou den besprekingen, tusschen de besturen der scheepvaartvereenigingen en den heer Firnmen, veiklaarden de werkgevers zich bereid tot de voorwaarden, Woens dag door hen medegedeeld en geluk reeds gemeld is, waren de organisaties niet bereid op dien grondslag bet col lectief contract voor een jaar aan ie gaan< „Het Vo'k" had een onderhoud met den heer Edo Firnmen. De heer Firn men deelde mede dat de aanvankelijk door de werkgevers aangeboden voor waarden, en deele slechter waren dan de la'er door hen gestelde, terwijl daar tegenover de eischen der organisaties, resp. die der I. T. F., verder gingen. Aanvankelijk toch hielden de voor waarden der werkgevers in, dat de ar beiders den arbeid zouden moeten her vatten op een loon van f6.50, terwijl de werkgevers verklaarden, ook bij de verdere onderhandelingen in geen geval een hoogei loon 'e zullen betalen dan f7, aan welk loon dan mits overeen stemming zou worden bereik' terug werkende kracht tot 1 Januari 1920 zou worden veilcend. De organisaties verlangden daartegen over: a. dat het werk zou worden her vat onmiddellijk op 7 per week me terugwerkende kracht en b. dat van 1 Juli 1920 if een loon zou worden be taald van 7.50. Voorts vroegen de or ganisaties voor de zeelieden 15 pd. st. per maan I. omgerekend in Hollandsen geld, naar den koers van den dag. Uit het communiqué der werkgevers blijkt, da. zij en aanzien van de eischen van de transportarbeiders ten slotte be reid waren het onder sub a. verlangde- toe -e staan, doch dat zij he. onder sub b. genoemde weigerden. De eischen ten aanzien van de zeelle den werden door de werkgevers van de hand geweren. Dit is in hoofdzaak he verschil waarop overeenstemming nie: kon worden verkregen. Het interview vermeldt verder Zijn bic'mede dus de onderhandelin gen defidi lef afgesprongen? vroegen wij. Hei is voor mij zeer moeilijk, zoo lang de -rgitasaties zelf zich niet heb ben uuges'vrkcn gelijk bekend is wa ren het de besturen die verklaard heb ben op den grondslag van het resultaat der 'aats-e conferentie geen collectief contrac. voor een jaar te willen afslui ten nu, over hetgeen nog zou kun nen ga'iCuren, uit te laten. Vast s.aat slechts, dat voor het oogen- blik ie pogingen der I. T. F. om ia overleg me de organisaties eenerzijds en met Jc weikgevers anderzijds, een grond'.'ag voor opheffing* der staking te vindei. schipbreuk hebben geleden. Ilob. u bezwaar, u uit te laten over het standr-ucr, dat de I. T. F. inneem, tegen0.er de voorstellen der werkge- veis? 'Lze: rrvdrukkelijk hebben de verte genwoordigers der I. T. F. tegenover de besturen der Transportarbeidersorga nisaties als hun meening te kennen ge geven, dat het aanbod der werkgevers vah 17 dezer, als grondslag voor he' aangaan van een collectief contract, nie: in overweging kon worden genomen, een standpunt, waarmee de organisaues zich vereenigden. Is door de wijziging in het stand punt der werkgevers als resultaat van de conferentie van j.l. Dinsdag, wijziging gebracht in de opvatting van de verte genwoordigers der I. T. F.? Ik kan deze vraag moeilijk in po- si'ieveu zin beantwoorden, aangezien overleg met alle vertegenwoordigers mot mogelijk was. Voor zoover dezen ech ter te bereiken waren, meenen zijnde or ganisaties ook thans niet te kunnen ad- viseeicn een collectief contract af 'e sluiten. Een voorname factor hierbij vormt het feit,_ dat niet vaststond, dat, bij de op heffing der staking en aanvaarding van het contract, alle arbeiders weer op hun plaats zouden kunnen terugkomen, of schoon de werkgevers uitdrukkelijk heb ben verklaard geen rancune-maatrege len te zullen nemen; Wa: zal verder de houding van de I. T; F. zijn? vroegen -wij. Wat bedoelt u daarmede? repli ceerde Firnmen. Ik stel deze vraag in verband met net boycot, dat de I. T. F. over Hol- landsche schepen in het buitenland heeft ui-gesproken. De I. T. F. heeft geen enkele re den het boycot der Hollandsche schepen op te heffen, zoolang het conflict duurt. Integendceli Ik kan medeicclcn, dat door de leiding van de I> Ti F, tot ver scherping van het boycot werd beslo ten en dat dk in Engeland reeds wordt toegepast; Een briof aan de Koningin. Het bestuur van de Vrouweoclub „De Indische Buurt" te Amsterdam heeft, naar het „Hbld." meldt, een brief aar de Koningin verzonden, waarin H. M. dncgend verzocht word: stappen te wil len doen in he* conflict tusschen recders en transportarbeiders. He: bestuur schrijft o.a. „In tal van gezinnen is gebrek, aan hei noodige niet alleen, maar ook de le vensmiddelen gaan voortdurend in prijs omhoog. Rijst, noch suiket is op 't oogenblik te verkrijgen. Wij, als vrou wen. voelen ons verpHch' al onze kradr- 'ea in te spannen om verdere ontwikke ling van het conflict et voorkomen en hopen tp Uwer Majestei's bemiddeling." De arbeid horvat? Het bestuur van de afd. Rotterdam van den Cenitralen Bond heeft Donder dagmiddag met de helft zijner leden ver gaderd. Naar de „N. R. Ct." verneemt heef' het bestuur vooige«:e!d de staking op te heffen. Aan dat voorstel was de me- dedeeling verbonden, dat de Bond geen verantwoordelijkheid voor den gang van zaken in het bedrijf kan dragen en me' bereid is om op do loonsvoorwaarden, die de werkgevers aanboden, met hen een overeenkomst aan tc gaan. Op verlangen van de vergadering zal over het voorstel een schriftelijke stem ming gehouden worden. Volgens den geest der vergadering zou bet, naar het blad verneemt, jn de bedoeling der sta kende havenarbeiders liggen. Maan dag het werk te hervatten. Hedenmiddag houdt de Federatie een veigadering. Naar verluidt zal daar even eens worden voorgesteld om de staking te doen eindigen. HET DESTILLEEREN VAN KOOL- TEER TOT COKES. Wij lezen in „De Beurs" De Nederlandsche octrooi-aanvrage No. 800O klasse 12 heeft betrekking op een werkwijze voor het destilleecen van koolteer -ot cokes. De :cepassing van een directe destilLatie tot cokes in een enkele retort is tot nu toe op moeilijk heden afgestuit, ofschoon ze wel reeds is voorgesteld. Volgens de boveagenoemdo aanvrage wordt koolteer tot cokes gedestilleerd in j;wc:king door gebruik re maken van een smeedijzeren retort, die over den geheeien buitenkant gelijkma tig wordt verhit. Bij de uitvoering van de werkwijze wordt er zorg voor gedragen, bij de op stelling van het retort, da- zij in b .ar ge heel aan een overal pracusch gelijke temperatuur kan worden blootgesteld, maar dat de verbrandings-$>roducien ui: den vuurhaard de retor* aan alle zijdex, ook aan de voor- en achterzijde, kunnen omspoelen, zoodat de destillaten, binnen de retort geen gelegenheid vinden zich op koelere plaatsen te verdichten. Met behulp van deze werkwijze en een daarbij behoorende retor', die op de bij de aanvrage behoorende teekemngen is afgebeeld, is het mogelijk gebleken kool teer op economische wijze in het groot te desjilleerea. Gebruikt men een retort met een inhoud van 20—25 M3, dan kaa de destillatie binnen 1836 uren, naar gelang van den aard der koolteer, wor den uitgevoerd. Gedurende het eerste stadium der des tillatie verloopt proces op de gebrui kelijke wijze, d.w.z. eerst deslilleeren, water en de lichtere oliën over en daat- na het anthraceen. Van hier af verschilt het proces van de to: nu toe algemeen gevolgde werkwijze. De destillatie word: doorgezet, zonder da', er gevaar bestaat, dat zich tengevolge van oververhitting aan de ondeizijde een vaste koek ni- zet, die de daarboven aanwezige vloei bare massa aan de inwerking der warm te onttrekt. Bq gebruik van de retort als in de teekemngen afgebeeld, kan de omwikkelde warmte van alle zijden op den retorunhoud inwerken, waardoor de destillatie 'ot in hel uiterste kau worden doorgevoerd en in de retort alleen vol komen droge cokes achterblijf:* EEN VALSCHE MUNTER. Te Middelburg i6 een valsche munter gearresteerd, een 38-jange ph.oto graaf O. F. S.. die bekenue, dat hij reeds gerutmen tijd langs fotografi schen weg vaisehe zilverbona heeft raardigd en groot aantal vau ver schillende series ueeft uitgegeven. De bons bevatten 00a het watermerk ai hen nog minuer herkenbaar maakte. De man gaf ook toe twee jaar geleden cliches te hebben ge maakt voor een bankbiljet van f 60 voor ziLvarbona van t 2.50, maar zeide, deze nooit to hebben iritgega- EEN STAKENDE DOODGRAVER. Te VVaalre «staakt de doodgraver. Hij eiacht hooger loon, zoo bericht do ,Teï" DE VERHOOCINC DER POST- TARIEVEN. De Haagsche redacteur van De Maasbode meldt: Naar verluidt zal in het aangekon digde wetsontwerp tot verhooging der posttarieven niet het bedrag van de verhooging der tarieven worden bepaald, doch zal de gedegenheid worden geopend, dat bij Koninklijk Besluit de tarieven naar behoefte worden verhoogd. Wel zullen volgens het ontwerp in de wot do maxima worden opgenomen, waartoe de in- riefsverhoogingen bij Koninklijk Be sluit kunnen gaan. KWARTJESVINDERS AAN HET WERK. Het U. D. verhaalt: 't Gebeurde Ln den trein van Am sterdam naar Utrecht. Een jongmensch te Utrecht had het zich in een ooupéhoekje aangenaam gemaakt en wachtte het vertrek af. Vier hoeren stapten binnen, geen ongezellige lui zoo op he eerste ge zicht. Ze begonnen een praatje over het. weer natuurlijk, over den vroe gen zomer en dat. April zich nu plot- ;elïng als Maart laat aanzien. Buiten regende het ongezellig. Om 't wat knusser te maken in den voorc- schommcienden coupé, stelde een van de heeren voor een kaait je te leggen. Om geld natuurlijk, dat gaf nog wat emotie. Ze speelden, den langen weg van Amsterdam naar Utrecht genoogelijk erkortend. Toen het jongmensch te Otrecfrt aankwam, was zijn eerste gang naar de politie, omdat hij aan zijn reisge noöCéK ëvëtrfèS... 'f 70b vërlotfén had. De politie rekende twee van de „heeren" in. Die natuurlijk het geld niet bij zich hadden, zoodat, zij weer moesten worden losgelaten. Run makkers met de f 700 hadden na tuurlijk in dien tijd de plaat ge poetst. NEDERLAND EN ARMENië. Uit Parijs wordt draadloos geseind: Le Petit Pari/den ileeft van zijn cor respondent te S ui Remo het volgiem- do bericht ontvangen: Het schijnt juist to zijn, dat het mandaat yxrr Armenië, dat aan een onzijdige mo gendheid inocst worden opgedragen aan Nederland zal worden gegeven, dat zich daar Ln beginsel mee heeft vereeaiigd op voorwaarde, dat. het de linancieeile lasten niet alleen zal moe- Um dragen. Men hoopt, dat AmerQea, dat tot dusver veel belangstelling voor Armenië heeft getoond, noewel het <vii mandaat voor dat Land heeft ge weigerd, wel bereid zal zijn, finau- cioolen steun te verloenen. ART. 6 DER HUURCOMMISS1EWET. 13. en w. van Amsterdam hebben den Raai een ontwerp-adres aan de Tweede Kamer aangeboden, houden de cent go bedenkingen tegen de Huur commiasieweb. a In dit adres wordt de voorgestelde redactie van artikel 5 dier wet, vol gens 't welk dc Huurcomrolssies lieb- '•<n zorg te dragen voor „een rede lijke huurverhooging, die geleidelijk voert 'ot den normalen prijs van het vrije verkeer", sterk afgv&eurd. B. en W. betoogen, dat, indien de Huur- commisiries aan dit voorschrift vol- <k>exi, aa. de woningen, die bij de in voering der wet f 4 per week huur opbrachten, in de eerstvolgende ja ren tot f 12 en hooger zullen stijgen. Zij zouden daarom bepaald wiilen zwjii, dal de huien der arbeiders- e» iniddenstaxidswoninsen, die vóór den oorlog zijn gebouwd, gelijk in prijs moesten worden met die van de wo ningen, die sedert den ooriog met overheidssteun zijn gebouwd en in de eerste jaren nog zullen worden ge bouwd. Van foxesoodaa rtokkni, eepla»tst ol niet («plaatst, wordt de kopie don inzender niet teruceoreTen Voor den inbond daser rubriek «telt de BeJaotle rich niet aansprakelijk. /ERVROECQE W! NKELSLUITIN C. Haarlem, 21 April 1920. M. de R. Het blijkt me, dat het door mij ingezonden stuk van Zaterdag j.l. doel heeft getroffen. De wijze waar op men echter reageert noopt mij eenige kleinigheden recht te zetten. Ten eerste het artikel van den heer Joh. M. Schmidt. Zijn gnheele betoog draalt om de rechtmatige belangen der werknemers, die alleen z. i. zou den bestaan in het «scheppen van ge legen held theaters, bioscopen enz. te bezoeken. Zooalg deze inzender zelf chrijft, is hij een werkzaam lid in de organisaties van den Middenstand en kan dus weten wat rechtmatige belangen zijn, waarvoor een organi satie strijdt. Of kent de heer Schmidt geen andere rechtmatige belangen Heeft de heer Schmidt nooit gehoord van ontwikkeling van den bediende, die looh ook patroon en publiek ten goede komt? Och ja, die paar honderd mensch en van het opkomende geslacht, wat beteekenen die immers? Cijfer ze maar gerust, weg! Of zouden we nog even constatee- ren, dat deze bewering is als het ge heele artikel. Met die paar honderd menschen van het opkomende ge slacht worden aangeduid pl.m. dui zend winkelbedienden van meest uit loopenden leeftijd en positie. Geen conservatisme, dat zich uit met dergelijke argumenten en frazen. die er op zijn zach:st uitgedrukt geheel naast zijn. De heer Schmidt weet zeker ook niet, dat bij ons nog de 10-urige arbeidsdag is en Zaterdags zefs 12 uur. Dat wij nog moaten strij den voor een loonregeling voor ge huwde bedienden zoowel voor wintel als kantoor van 30. 2egge 30 gulden per week Maar wat maakt dat uit Ik aprak van egoïsme. Maar aan wel ke zijde? Laat ik u een raad geven: Ziet om u heen! Ziet de suoomin- gen, die allengs baan breken. Aan u, aan den middenstand mede te wer ken dien stroom in haar bedding te houden. En dan nog een enkel woord aan den heer Veen. Ik protesteer te gen het gezegde als zou ik zijn een klassenbewust vakbon Ier. Ik ben Uoomsch-Katholiek, ken geen klas senstrijd, doch kom op voor de be langen onzer leden. Of is men dan 6oms communist Zeker ik ben het mot den heer Veen eens, dat ingrij pen in het economische leven moei lijkheden met zich medebrengt. Maar hoe zou het zijn zonder dat? En wie zitten in den Raad der ge meente Haarlem? Zijn dat alleen ar beiders? Of zitten^ daar ook vertegen woordigers van den middenstand? Heeft u al eens gevraagd, hoe die )ver deze zaak denken Tot slot dit; Het. besluit is geval- en. Volgens veler meening als over gangsmaatregel tot zeven en straks tot zes uur. Alles kan! Ook dit! En niettegenstaande alle actie van con servatieve elementen zal ook in Haar lems oude veste die frissche demo- ertische wind, die waait op het Prinsenhof wegvagen die principes, die in de door mij beantwoorde ar tikelen tot uiting zijn gekomen. U, geachte redactie, dankend voor de betoonde welwillendheid. Hoogachtend, H. HOETINGA, Voorz. afd. Haarlem R.-K. Bond vaxi Handels-, Kantoor- en Win kelbediendtal. WEDUWENZORG. Onze penningmeester, de hear J. P. van E ijsden, Jacobstraat 3, ont ving Je vorige week voor onze ruim 560 hulpbehoevende weduwen van s. s.t.L de heeren: N. N. een giro-oheque ad f 2.50, E. G. A. L. T. H. f 1 als gif. en ineens en van mej. C. J. H. 1 als jaariijksche bijdrage, waar oor vriéndelijk dank. Tot groote dankbaarheid stemde ons öoï liet heuglijk bericht, dai door de Commissie van den Welda digheids weds: rijd om den Stad». Editie-beker onze verecniging „Wa- duwenzorg" voor een deel dér op brengst is aangewezen. Dank, harte iijk dank. H.H. Leden dier Commis sie; dank aar, allen, die daartoe bij droegen en medewerkten. De voorzitter van Weduwenzorg, J. H. SCHAT. Haarlem, 19 April 1920. WIELRUDEN. VIJFDAAGSCHE TOCHTEN. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, is voornemens a!s proef een tweetal vijf-daagsche tochten to organisoeren over de Waddeneilan den; don 20slen Juni zal men uit Groningen vertrekken en dien 25ston Juni ln omgekeerde richting varen; het beginpunt, dat levens het eind punt ls van den 'eersten tocht, wordt eerst, later vastgesteld. Het bestuur heeft zich van de medewerking ver zekerd van den bekende Dolf zij lsch»n reeder, den heer E. Wagenborg, die ook directeur der N.V. Noordzeebad Schiermonnikoog is. De heer W. beeft een voor dit doel geschikte boot ter beschikking gesteld en zal pui werkzaam aandeel in de regeling nemen. BILJARTEN. A. BOS GEHULDIGD, In het fraaie clublokaal de»' 's-Gravexihaagsche Bi li art vereen iving te Den Haag heef; de huldiging plaa's gehad van het ..K.R.A.S." Ba A. Bos, die in de wedstrijden om het wereldkampioenschap te Parijs da Nederlandsche kleuren zoo -t?chi te rend heeft verdedigd. Toen Bos het lokaal Linnen kwam word hij door de talrijke aanwezi gen onder luide fanfares hartelijk toegejuicht. De heer J. Sanders, voorzitter der s Graven haagsche B C., sprak Bos op geestige wijze toe en sprak de hoop uit, het volgend jaar Bo- 11a ernstige training, als den ba? en speler von de wereld te mogen be en. Lui applaus). Daarna bood hij Bos een leunstoel met oorkonde aan. Vervolgens sprak de voorzitter van het 's-Gravenhaagsche „Entce Nous", de heer Van Hf 1st. enkele woorden tot Bob en overhandigde hem een groote krans met de Haagsohe kleu ren. Namens Bos sprak de heer W. Boas woorden van dank. gaf een kleine berinnering aan de laatste partii van Bos tegen Roudil, waarna' d« champagne rond ging. Na dit meer offieieele gedeehe bracht mej. Koe koek enkele fraai gezongen zang nummers ten gehoore, waarna Dos eukele der moeilijkste stooten uit zijn Parijsdie partijen demonstreerde. De avond werd verder allergenoe- gelijkst doorgebracht. (Tel.) Aan het concours om het eeersta klasse kampioenschap van den Ne- derlandschei) Biljartbond, hetwelk van Vrijdag tot en niet Zondag te Leeuwarden gehouden wordt, zal deelgenomen worden door de heeren Robijns, Amsterdam, Wiemers, Dok- kum, Dommering, Arnhem, Bos, Am sterdam, Boelstra, Stiens en vau der Wouda, Groningen. WIELRIJDEN. KLAAS VAN NEK IN HET STADION. Klaas van Nek rijdt 9 Mei in de openingswedstrijden in het Stadion mede; hij heeft met he- Stadion 15 contracten voor dit seizoen afgeslo ten en rijdz vermoedelijk de twee Pinksterdag-wedstrijden aohter le vende gangmaking tegen den Fraxkschxnan Bertheu OUiTSCHE ROOVERS. Voor de arrondisscments-rechtbank te Maastrich' hebben terecir.gcstaau Peter Kreutz, 19 jaar, eo Peter Felaer, n jaar, beiden ui: Wurzelen (Duitschland), ter zake van diefstal me' geweldpleging en bedreiging. Op 19 Januari zijn zij in den Ham- mermolen, _-n paar honderd metei van. de grens, binnengedrongen in de keu ken, waar zich de vrouw, hei dienstmeis je en twee knech'en bevonden. Beiden waren gemaskerd, terwijl de eerste be klaagde een kleine en de tweede een Mauser-revolver in de hand hielden en die op de personen gericht hadden. Ter- in te gaan, bleef de tweede bene den. Uit een kisijc werd f 600 en 2500 mark gehaald. Beneden gekomen werden alle personen met uivzondering van de vrouw, die niet van haar 3-jarig kind wilde, in den kelder opgesloten met den hond. In dien tijd werd alle kleingeld, sigaren en zij verder vonden, meegenomen, ter- ze beweerden, dat ze met 20 man waren. Dienselfden avond werden zij door den Commissars van politie. Offer- mans, aangehouden, terwijl de muts, die ze op hadden, me' de revolvers er iu, in •n weide werden gevonden. Het O. M. eischte tegen den eersten beklaagde io jaar en tegen den tweeden beklaagde S jaar gevangenisstraf. Trekkinq van 100 nummers ten overstaan V8n Notaris R- G. MULIE. Donderdag 2t April 1920 Prys van t 1500 12013 1 1000 10693 f 100 2482 Prijzen van f 90.telgen geld) 22 2674 4622 6424 8015 11140 14488 16438 19081 89 3179 4751 44 8288 59 14601 16908 19233 188 3202 48ÓI 6880 893011953 14714 17038 19311 2S5 15 89 7180 9I7012C50 67 17334 19785 343 97 5447 7280 8559 12107 15343 94 20162 865 3624 5562 7364 9639 12203 15435 16000 20570 1123 3739 5S41 7494 100U7 41 37 18302 20846 1330 3993 6132 7564 10158 12772 15614 18765 89 1907 4230 73 7667 97 12913 16183 U-föO 20956 2075 4315 6283 7783 10360 13312 16201 lo«994 2189 92 6357 7912 10517 13511 16336 19046

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 6