HAARLEM'S DAGBLAD *ATERÖAQ 1 ME! 1020 TWEEDE BLAD Rubriek voor Vrouwen. HET KINUER-SUPPLETIELOCN. Da;, iedere zauk twee kamen keef. ie een oude waarheid, maai- dat tij jsooveel verschillende zijden heeft als öe kwestie van he; klmlersupplet-ie- loon, dat, kamt niet altijd voor, Het is dan ook een principieel en helangrijik onderwerp, waarover men ziek vele kanten warm maakt en men neemt geen courant op of de voor- en tegeria'.anders zeggen er hun mee- niu.g over. Jammer, dat hij dergelijke princi pieel e Jtwoetiee bet debat niet gevoerd kan worden zonder persoonlijke aan tijgingen, of verdraaiingen van Iemands mooning. He: begon reeds in den Raad, toen- de vrouwen, die togen den kindertoeslag stemden, voor ongevoelig werden uitgemaakt. Ten eerste is voor mij „gevoel" ie;s, wal buiten een arbeidscontract staat, maai- deze ongevoeligheid beschouw ik als van hezelfde gehalte te zijn als die van den wandelaar (hetzij man of vrouw) die dagelijks langs een treu rig groepje komt, een arme moeder, mot een zuigeling op echoot en een klein stakker,ie dat er op afgericht, is, om den voorbijgangers oioi een aal moes te vragen, (ik overdrijf niet, paai' jaar geleden zag men dit droevig schouwspel op het Rokiii in Amster dam) en die aalmoes niet geeft. Voor de meesten onzer te het geven van een kleinigheid veel gemakkelij ker dan hot weigeren. Maar dit. geven heeft niet de minste waarde en ge schied; alleeu om ons eigen geweten te sussen, we doen dan toch „iets". Dat het zien van deze ellende ons den dag bederft te een toeken, da; we nog niet geheel zijn afgestompt, maar be ter is het als we gaan nadenken als gevolg daarvan gauu werken, om tenminste eenige verbetering aan tc (brengen, Eu nu geloof Uk, dal de ge voeligheid vau de vrouw, die haar vroeger zeker zou gedreven hebben tort het aalmoes geven, langzamerhand gecorrigeerd word-., door het gezond veratand en haar drijf; tot beter besef der sooiale noodeu. Ik hoop dat men mij goed begrijpt len nis; uit het voorgaande opmaakt, da; ik gezinsloon als een aalmoes be schouw, ik bedoelde maar de beschul diging van gebrek aan vrouwelijk ge voel, die ook de andere vrouwelijke raadsleden kwetste, te refuteeren. Zoo zou ik er ook gaarne den heer Van Driel en anderen op willen wij zen, dat ik maar niet. zoo zonder meer beweerde, da; do arbeiders het suppletie-loon nle,6 aan hun vrouwen afdroegen. Mc meende, dat. dl: wel eens kon gebeuren, tenminste, da.; imen er geen zekerheid van lean heb» hen, dat deze toeslag speciaal voor he: kind gebruikt word;. Ik laat nier opzettelijk buiten beschouwing nl die gezinnen waar de vador-kostwinner, toe: geld verkeerd besteed';., em de vrouw maar zeer weinig ontvangt; maai- ook in de beste gezinnen is hei zoo begrijpelijk, da;, men in deze moeilijke tijden he; loon gebruikt voor de op he.j oogentotik meest nij pende behoeften. He;, is juist daarom dat, vrouwen willen zoeken naar een weg oan het. groote gezin maar dan ook in de eerste plao'ts de moeder en de kinderen ;e helpen. Omdat men meen:, dat loon altijd een gevolg moet zijn van arbeid en een prikkel jot ver- hcoging der praes'-alie, en niet vast gekoppeld moe: worden aan huise lijke toeecanden, daarom hoeft men nog niet. blind te zijn voor de tnooden der groo'.e gezinnen! Indien he; waar is, wat een gemeente-;irabtenaar mij zeide: dat bij den tegenwoordige!) duuate;oestand dc geboorte van liet eerste kind aan onkosten f 300 k f 400 meebrengt, dan is dit een bewijs te meer voor d6 steeds meer klemmende vraag naar moederschapszorg: Daar do moeder ;och zclcer de grootste las hen draagt van het kindertal, is het toch nie; meer dan billijk, dat zij ge kend worde bij de verlichting dier zorgen. Naast die moederschapszorg voel ik da,;, gtootere belastiug-on.heffing en vermindering in de school- en studie kost en, ook goedkoopere woningen en nog zooveel meer allo mede kuiunen helpen om de taak der ouders mak kelijker ;e maken. Men kon mij toevoegen, da,t dit op hetzelfde neerkom;. als de kinder toeslag, maar deze steun is meer in direct, en vooral, hij komt uit den aard der zaak :en goede aan diegene, ivoor wie zij bedoeld is. Zou men geheel het stelsel van loon naai- behoefte willen doorvoeren, dan zcu men ieder geval afzonderlijk moe ten onderzoeken. Dan zou het gezin mot, een zwakke of ongeschikte vrouw meer hulp behoeven dan da' waar een flinke, gezonde moeder won deren doet of soms nog iet® weet bij te verdienen, of waai ui; eigen ver mogen of van familie nog andere ba nen zijn. Een Tui of onbekwaam werk man me: veel kinderen zul bij dit stel sel meer inkomen hebben, dan een bekwaam arbeider met een klein ge zin is hot dan wonder, dat er ja loezie ontstaat? Ik las ook reeds het argument voor den toeslag, da; bij niet toekenning het kleine of kinderlooze gezin zich de luxe van een reisje zou permittee- ren, terwijl het groote gezin naar Kraantjelek kan wandelen. Volko men waar, maar wie wat langer in de .wereld heef) rondgekeken gelooft, dat hei groote gezin ma;, zijn uitstap jes in den omtrek dikwijls gelukki ger is dan het kinderlooze, dat op reis Krek;. In vroeger dagen dacht men tniet aan reisjes, zoolang de kinderen klein waren, en men vond de zorgen die hftt gezin meebracht niet zoo be klagenswaardig. In alle kringen der maatschappij hadden de kinderloozen meer vrijheid en ruiante van bewe ging; ik zelf heb er hen nooit om benijd. De meer materieels kant van deze zaak wordt wei door meer bevoegden uitgewerkt ai wil ik ;och even t stippen, dat ik ook geioof, dat in hel vrije, concurreerende bedrijf de vader van het groote gezin in het, gedrang zou komen, want het zou torn zeker onbillijkzijn als ha; suppiarttotooo alleen voor he: gemeente-personetJ zijn voordeel afwiexp. Moet or gehol pen worden, dan geschiedde dik op een wijze, die aan a L1 e groote gezinnen ten goede kom,;. Maar om nog even mijn bewering in den Raad te staven, dat vele vrou wen mijn meening deelen, wil ik de uitspraken van enkele aanhalen, di zich meer speciaal me: deze kweet) hebben bezig gehouden. Zoo schrijft Joh. Naber (lab. Unie), die door onze Koningin reeds eenige malen omtrent vrouwen-belangen is geraadpleegd, in het weekblad „De Amsterdammer": „De persoonlijke ver amtwooaxtelijkiheid voor de gevolgen van eigen, vrije, bewuste wiflsdaad mag men niet in laag bij de gmnd- eche zorgeloosheid van zich afschui ven, door die in gedachten af ,-je wen telen op een vaag-gedaclite Voorzie nigheid; en die mag mén evenmin van zich afschudden door te steunen op het meer concreet® denkbeeld van Staatszorg, door huwelijks- of kin dertoeslag op liet inkomen". Mejuffrouw dr. Ba,-ale, bestuurslid van die Liberale Unie ;.e Amsterdam, spreekt zich zeer sterk ui; tegen ge zinsloon, maar vóór moederschaps zorg, ook voor dc ongehuwde moe der. Mevrouw BoissevainPijnappel, lid der Provinciale Staten van Noord- IHoliand, maakt van dc regeling der moederschapszorg haar studie en is egen eiken vorm van gezinsloon. Mevr. Aukes—Tim mere (Vr.-Dem.), lid van den Alikmaarschen Gemeen teraad, hield daar een zeer warm pleidooi tegen kindertoeslag, te lang om hier in zijn geheel weer geven, maar waaruit ik alleen di; citeer. „V, Loon is de waaide tegenover den arbeid, dien de werkman levert. Daarom verhoogt het zijn standpunt niet, wanneer men hem loon uitkeert waai-voor hij niet gewerkt heelt. Laa; men wachten het daarheen -e leiden, dat het wenk van de vrouw in het ge zin door de overheid wordt betaaid. Hel onderwerp moedeitsehapezorg door mevrouw Grocneweg bij inoue in de Tweede Kamer aauuangig ge maakt, is vrij ingewikkeld, en hl is niet met ecu paar woorden ;e zeg gen hoe hét wezen moet. Er is de laatste jaren in de samenleving zoo veel veranderd, da; ook dit wel ko men zal." Met'r. Felix de Boer, (lie. Bond) ge meenteraadslid Amiiem, sprak zich daar uit tegen Kinder-suppledcIoon terwijf lie: oordeel van mevrouw Wy- -naend'tsFrancken de moest poli-dek geschoolde der vrouwelijke E.-B.-w- den, een toumóe door ons land maak-,, en lezingen houdi;, over het onderwerp: Gezinsloon. P. J. W1LLEKES MACDONALD REYNVAAN. DE KEUKEN. Goed koken In eon elechte keuken. Drie verschil lende soorten. De mo derne keuken on enkele elschen, die er aan gesteld worden. Een tiental jaren geleden kon men bij iedere advertentie, waarin om een diens lbode werd gevraagd, lezen: zonder goede getuigen onnoo- dig zich aan te meiden, of: van goede getuigen voorzien. Zeker, het staat, er nog wel eens in, maar vele huis vrouwen zijn tegenwoordig geneigd, om eerst maar zelf eens liet dienst meisje te zien, dat zich kamt aan melden, om dan. naar getuigen te vragen. Intusschen vroeg mevrouw dan ja ren geleden wel naar de götuigen, elschte van het meisje, dat zij uit stekend kon koken, maar nam vaak niet de moeite om eens na te gaan, of haai- keuken wel op een dusdanige ■ijze was ingericht, dat de gedien stige er haar uitstekende kookkennis in kon botvieren. Want wie kan van een dienstmeisje vergen, dat zij de lekkerste hapjes zal klaarmaken in een keuken, die nie;. genoeg geventileerd wordt, of die te donker ',s, of waar zij zich met allerlei behelpen moet? In de laatste jaren is dat veel be ter geworden, en ooit de nieuwe ma nier van bouwen is ingericht op hel dere lichte keukens met groote ra men en een goede luchtververséking door den schoorsteen. Veel licht en lucht dat is zeker wel een eerste veréischt-e voor een plaats waar zooveel waterdamp en zooveel •verschillende geuren zich verspreiden. En wanneer de walmkap boven het fornuis flink wijd is en hot raam hoog opgeschoven of openge slagen kan worden, zullen al die dampen in zeer korten tijd kunnen 'erdwijnen. Bovendien wordt, wanneer het aam flink groot is, het koken er zoo door vergemakkelijkt. Want de kookster moet kunnen zien wal. zij doet, en hoewel het kunstlicht een heel mooi hulpmiddel kan zijn, toch is liet maar een surrogaat van bet zonlicht en ieder die wel eens ge werkt heeft in een keuken, waar het zoo donker is, ctat den heel en dag het gas of electrisdh licht boven het fornuis moet branden, weet hoe lastig en onaangenaam dat te. Het te wel typisch om na te gaan, dat de inrichting en ligging der keu ken gelijken tred heeft gehouden ruet de sociale neigingen- van de vrouw. De zeer ouderwetsche keukens, zooals onze grootmoeders en over grootmoeders die hadden, waren groot, hadden flinke ramen en bo den alle geriefelijkheden, die men in dien «lijd verwachten kon. Natuurlijk waren de hygiënischs toestanden minder goed, omdat men nu eenmaal op dat punt van de wetenschap min der ver gevorderd was. Maar de keuken, was in dien tijd een domein vart de huisvrouw en de dienstbode, dat zeer belangrijk voor de heeJe huishouding was, en dus alle mogelijke zorg aan moest worden. Wie herinnert zich niet hei ouder wetsche huie op de tentoonstelling „De Vrouw'' me!t. zijn mooie, ouder- weosche keuken met al het blank ge schuurde tin en koper I En doordat de vrouw van dien tijd de keuken zoo'n belangrijk vertrek in huis vond, was er zooveel zorg aan besteed; maar zal het aan den ande ren kant ook niet een genoegen zijn geweest om in zoö'n onberispelijke keuken te werken Na dien tijd kwam een periode van minachting onder de vrouwen voor alles wat huishoudalijk werk betrof. Als er 's middags maar ge noeg op tafel stond, vroegen velen zich verder niel, af, wat. er in de keuken gebeurde, en in dien tij-a zijn er zoovele huizen gebouwd mei nare, sombere, kltüne keukentjes. Het scheen toon welalsof de keuken maar zoover mogelijk weggestopt- moest worden: het deed er ook niets toe, waar zij uitkwam, of hoe slecht licht en hichtverversching waren, als men er maar zoo weinig mogelijk van bemerkte. Vandaar dal er nog tamelijk veel' grootse, mooie, gerie felijke huizen zijn met bespottelijk kleine -keukentjes. En nu die woede van „alle-vrou- wen-moeten-studesren" eein beetje adhicer den rug is, en er ook weer veol meer aandacht aan het huishou den wordt geschonken, veranderen de keukens aanmerkelijk in haar voordeel. En al zijn zij meestal niet niet zoo groot, als de ouderwetsche, toch is er minstens evenveel zorg aan besteed, en het onderhoud is onein dig veel gemakkelijker. Een der eerste eischen voor een moderne keuken te, dan, er goed licht valt op het fornuis en den goot steen, dat wil dus zeggen niet alleen zonlicht, maar ook kunstlicht. Die kwestie van het licht is echter nog zoo eenvoudig niet: het allerbeste zou natuurlijk zijn, wanneer de middagzon alle hoekjes en gaatjes fel kon verlichten, maar daartegen over staat de warmte, d.ie de toch al warme keuken snikheet zou maken, hoewel wij ons daar op hel oogien- blik moeilijk ln kunnen denken. Het. keukenraam op het noordwes ten zou zeer practisch zijn: het is er 's winters niet te koud en 's zomers ook dragelijk warm. En wanneer het. dienstmeisje niet al ie slordig is, zal zij er een eer in stelien die heldere keuken zoo schoon mogelijk t® houden. In een nteuwerwetsche keuken is meestal ook wel ruimte voor een patmenretk, waar- de pannen omge keerd op kunnen liggen.: hec kastje onder den gootsteen dat er zooo vaak voor gehruik-t wordt, is altijd voch tig en maakt de pannen daardoor duf en onsmakelijk, En ten slotte is he! nog van giroot belang, dal, alles met. water kan worden afgenomen, dus een steenen vloer, een -marmeren of steenen aan recht, en een muur, die tot manshoog te met (egels is bedekt. Omdat *een dergelijke vloer te koud is, is het dan verstandig tafel en stoel op een hou ten verhoog!ng ft® zetten. Eindelijk nog een goede raad: ge- biuilct gij een gasfornuis, laat dan de electrische bel niet in de keuken uitkomen. Het gas ontwikkelt zoo veel water-damp, dat draden en bel aaii roesten zijn blootgesteld, dait ieder oogenblik wat aan man keert. Wanneer de schel vlak naast de keukendeur is aangebracht ln de gang, hoort de dienstbode het toch wel, en men loopt niet de kans, dat zij vaak kapoti te. E. E. PEEREBOOM. Bniteniand DE REVOLUTtEGEVAREN IN DUITSCHLAND. De. Berlijnsche correspondent van de .Tel," schrijft Zij hébben volkomen ge lijk die zeggen, dat oien de berichten in de Duitschc pers over nieuwe Putsch plannen van dc monarchisten niet te veel au sérieux ntoet nemen. Inderdaad, geen verstandig mensch houdt -nog reke ning met een herstel der monarchie iedere poging in deze richting- zou, even als de laatsie Putsch spoedig worden on derdrukt. De algemeenc staking, die onmiddellijk weer zou intreden, en waar bij zich in dit geval breede kringen der burgerbevolking zouden aansluiten, zou spoedig een einde maken aan de plan nen van de „Putschisten". Ondanks dit alles blijft het gevaar van een nieuwen Putsdh voortbestaan. Men moet zich steeds bewust zijn, dat de kringen, waarvan zulke Putsch-planden uilgaan, bestaan uit militaire doordrij vers, die geen ander doel hebben dan hun ideeën door te zetten en onverschil lig zijn voor hetgeen daaruit ontstaat, en men moet bij de beoordeeling van deze dingen steed® voor oogea houden, dat het Duitschland van tegenwoordig trots alle uiterlijke rust een innerlijk volko men vermolmde staat is. Men moet Duitschland niet van een politiek, maar van een psychologisch gezichts punt uit beoordeelen. Wat er o.p 't oogenblik vooral leeft in het Duitschc volk, is een diepgaand pes simisme, een van dag tot dag toenemen de wanhoop. Uit een dergelijke stemming ontstaan vanzelf allerlei stroomingen, die tot een catastrophe moeten ledden. Het „Putsoh- isnne", gewoeld door de algomeene onte vredenheid, zit op het oogenblik in de lucht, daargelaten of het van rechts of van links komt. De regeering heeft niets gedaan, om deze stemming tegen te gaan. Integendeel, de regecring -heeft door haar lamenteeren over de maatre gelen van de geallieerden, die stemming eerder bevorderd. Het is geen wonder, 'dat 'onder deze omstandigheden Iedere tegen de regeeringgerichte beweging ondersteuning zal vinden bij al de ele menten, die met de huidige toestan-den niet tevreden zijn. Wij, die in Berlijn de Kapp-dagen heb ben meegemaakt, kunnen dit bevesti gen. Men heeft al te gemakkelijk den jubel vergeten, waar-mee Kapp in de eerste dagen door de Berlijnsche bevol king werd begroet. De Putsch had een suggestieven invloed en het door Kapp uitgegeven parool van de „regeering van de daad" werkte electriseerend. Ein delijk zou er nu wat gebeuren, nadat het Duitsche volk zddh andeihaSf jaar een rogeeringssysteem had moeten laten welgevallen, waaronder de toestanden slechter iaplaatis van beter waren ge worden. Hei volk vergeet, dat de regee ring zich in een gedwongen positie be vindt, en daardoor verhinderd wordt, krachtig op te treden. Het volk consta teert alleen, dat het van maand tot maand met beloften is gepaaid, die niet in vervulling zijn gegaan, dat de eco> nomische chaos steeds grooter wordt en do prijzen der noodzakelijke levensbe hoeften een hoogte hebben bereikt, die onafwendbaar tot een catastrophe moet leiden. Vooral in de laatste maanden ge schiedde die stijging met groote spron- geu. De economische en politieke toe stand in Duitschland is op het oogen blik zoodanig, dat de nationalistische en militaristische agitatie een zeer gemak kelijk spel heeft en het spreekt vanzelf, dat de raddraaiers in het reactionnaire kamp hun best doen van deze stemming profijt te trekken.- Of het resultaat van hun bemoeiingen van blijvenden aard zal zijn of niet, laat hen daarbij koud ook deert het hen aiet, wanneer Duitsch land daardoor in een ohaouschen toe stand wordt gébracht. Om hun doel te bereiken, is hun ieder middel goed ge noeg en het feit, dat er hier en daar een verbinding is tot stand gekomen tus- schen de meest reactionnaire en de altler- radicaalste elementen, bewijst, tot welke gewetenloosheid, politiek onverstand en fanatisme op een gegeven oogenblik kunnen gaan. De Kapp-Putsdi mislukte, wijl de voorbereiding slechu was en de leaders der beweging zich niet eens van te voren van alle in aanmerking komende mili taire factoren rekenschap hadden gege ven. Overigens schijnt de verbinding tussohen de leidende militaire persoon lijkheden nog al sterk te zijn en datgene, wat men sinds weken hoort over syste matische voorbereidingen tot een nieu wen Putsch schijnt dit vermoeden te be vestigen. De nieuwe rijksweer-minister schijnt, trots zijn goeden wil, nog min der dan zijn voorganger de situatie meester te zijn. De „Freiheat", die thans weer een lang artikel brengt over de gevaren der tegen-revolutie, beweert zelfs, dat de draden der militaire samenzwering in het rijks-weerminislerie samenkomen. Dit moge overdreven zijn, maar het feit, dat de rijksweer-minister niet geheel, meester is van den toestand en meer re kening moet houden met de stemming der generaals en andere officieren dan gewenscht is, kan niet worden bestre den. Duitschland zou op het oogeniblik, ook wat de ooti wapeningskwestie be treft, verder zijn wanneer men alleen uit politieke motieven had kunnen hande len, zonder met de militaire invloeden rekening te houden. Uit het antwoord, dat de rijksweer- minister in de Nationale Vergadering aan den onafhankelijken afgevaardigde Henke, naar aanleiding van diens ver wijt over het niei-nakomen van het ver drag van Versailles, gaf, bleek, dat aan den goeden will van de regeering auet ge twijfeld behoeft te wouden, maar dat haar de handen zijn gebonden. Di-. heeft ten gevolge, dat de regeering zwak staat en de tegenstroomingen in dezelfde mate 'krachtiger worden. Dit moet men bij een beoordeeling vaa de algemcene politiielke situatie in Duitsch land in hel oog houden. De toestsöad in Duitschland is over het algemeen nog veel onzuiverder, dan in het buitenland algemeen wordt aangenomen. Op deze gronden echter is ook het gevaar van nieuwe ongeregeldheden in Duitschland grooter, dan men bij een beoordeeling v.\n buiten af zou meeaen. HET LONOENSCHE VERDRAG EIN DELIJK GEPUBLICEERD. Het Londensche verdrag van April 1'Jló, gesloten tueschen Enge land, Frankrijk, Rusland en Halte, is thans gepubliceerd. Het verdrag bestaat uit 16 artikelen en een bij gevoegde nota. De eerste drie artikelen stellen <l® noodig® militaire en maritieme maat regelen vast- tueschen de geallieer den en Italië, waarbij laatstgenoemd land op zich neejnt, binnen een maand na onderteekening van 't ver drag aan den oorlog deel ne nemen, en at zijn middelen aan te wenden om den ooriog gezamenlijk met En geland, Frankrijk en Rusland tegen al hun vijanden te voeren. In Tuil daarvoor zal Italië bij het siuken van het vredesverdrag Tren- trmo, Cisatpijnscih Tirol mei zijn geografische en natuurlijke grens, Triëst en geheel Istrië tor aan Quar nero, behoudens verschillende met name genoemde eilanden, krijgen, Italië zou tevens de provincie Dai- marie krijgen, benevens de volle sou- vereiniteit over Wallona, het, eiland Sasseno met, omliggend gebied, vol doende voor d® verdediging van die punten. De rechten en voorrechten Lybië, die bij het verdrag van Lau sannc aan Turkije waren gegeven, zouden eveneens door Italié worden ontvangen. Verder werdi aan Italië beloofd een deel van de evem-ueele oorlogsscliadaloosstelling, overeen komstig zijn inspanning esn opoffe ringen. In artikel 15 van het verdrag ver binden de geallieerden zidli, Italië te steunen bij eventueele oppositie, die het mocht voeren tegen een voorstel, strekkende om een vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel toe te laten bij vredesonderhandelingen of ande re onderhandelingen tot oplossing van kwesties, door den oorlog gerezen. DE ONRUST IN IERLAND. De mailtrein van Cork naar Bratry is bij Kmsale door gewapende en gemas kerde mannen aangehouden. Er werden iwee postzakkon meegenomen. De wegen bij het kruispunt wonden sireog bewaakt. Het telegrafisch ver keer lusschen Dublin en Noord-Ierland is geschorst. Vrijdagmorgen werd een aanval ge daan op de politiekazerne in Rush bij Dublin. Een sergeant werd gedood en .•en politie-agent zwaar gewonde I MEI IN ITAL 19. De Algeraeene Federatie van Arbei ders in Italië heeft, aan de bij haar aangesloten organisatie® in geheel Italië een uitrioodiging gezonden op 1 Mei het werk gedurende drie uur te doen. neerleggen om te manifestee ren tegen de oorlogsverklaring van Japon aan de Bolsjewikï in Rusland. DE OPPERSTE RAAD DER CEAL- LIEERDEN. Naar de „Temps'' verneemt, te de datum, waarop te Rome de bijeen komst van den Oppersten Raad zal plaats hebben, bepaald op 14 Mei. Deze bijeenkomst- zal een girootech karakter dragen, daar men er offi cieel de verklaring van de constitu tie van den Volkenbond zal vastleg gen en publiceeren. Deze vergade ring zal gepresideerd weiden door den Italiaanseken vGrtegieivwoordL- ger, senator Tittofifc Frankrijk zal vertegenwoordigd worden door Leon Bourgeois, en België door den heer Jules Destree, Minister van Kunsten en Wetenschappen. Men gelooft, dat Engeland Balfour zal zenden. De volgende staten zuilen ter con ferentie vertegenwoordigd zijn: Frankrijk, Engeland, Japan, Italië, België, Griekenland en Spanje, ter wijl de staten, die het vredesverdrag niet geteekend hebben, niet verte genwoordigd zullen zijn. DE BLOKKADE VAN FIUME OPGEHEVEN. De Oppelbevelhebber van Fiame heeft aan het algemeen opperbevel der regeeringstroepen de opgectsch- te paarden uitgeleverd. In verband hiermede ie de blokkade van Flume opgeheven. DE BELGISCHE STEENKOLEN- PRODUCTIE. In Maart, 1920 wa® de productie der steenkolenmijnen 105 verge leken bij de productie in Maart 1918. De totale productie bedroeg in Maan 2.600.160 ton, tegenover 1.910.710 ton in Maart 1913. Het aantel arbeiders, werkzaam in de steenkolenmijnen bedraagt 159.230 DE KOSTEN DER BEZETTING. In antwoord op een vraag van den afgevaardigde Buyl in de Belgische Kamer heeft de minister van oorlog medegedeeld, dat de kosien van het Belgische bezettingsleger van het sluiten van den wapenstilstand af tot op den huidigen dag 265 millioen franken hebben bedragen. De oorlogsbegrooting, die in 1914 90 xnillioeii frank beliep, bedraagt 518 millioen voor 1920. SOCIALE WETSONTWERPEN IN BELGIë. Dezer dagen zullen verschillende nieuwe wetsontwerpen ter behande ling in de Kamer komen: het wets ontwerp betreffende hel verleenen van een premievrij ouderdomspen sioen van 750 franken aan alle arbei ders van 65 jaar; voor te het wetsont werp op den acht-urendag en de 48- urige werkweek; vervolgens het '.werp betreffende de toekenning n 1500 franken aan oude mijnwer kers; ten slotte een ontwerp met be trekking tot de Instelling van w- boidersafgevaardigden ln hot toe zicht op de mijnen. EEN RUMOERIGE ZITT1NC VAN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. Minister Severing verklaarde o.a.: Van een syndicalistische en com munistische beweging in het Rijnsch- Weslfaa-lsche industriegebied droegm wij reeds eenige maanden kennis, maar de opstond sou niet uitgebro ken zijn, als Kapp en zijn mannen niet signaal daartoe gegeven had den. De verstandige elementen cri de arbeiders werd en daardoor met de andere verbonden, en tenslotte stonden ook de christelijke organi saties aan hun zijde. Wij hebben lang geaarzeld, daar wij alle demo cratisch gezinde, de verstandige christelijke, de onafhankelijke cm 'te meerderholdssociaListische arbeiders tot het tegengaan van den opstand wilden bijeenbrengen. De militairen kanden niet eerder oprukken daar er geen voorbereidingen waren ge troffen en de ring in. heit Noorden en Oosten gesloten moest zijn Wij be reikten zooveel, dart wij in de laatste dagen nog slechts met gespuis to doen hadden, dat al het goede door de revolutie bereikt, heeft te niet ge daan. (Onrast hij de onafhankelijken^ De onafhankelijken bewijzen hun zaak geen goeden dienst, alls zij dit gespuis naar den mond praten. I» Duisburg moesten volgens de op roermakers de hoogovens Koud worden, andere fabrieken moesten de lucht vdiegen. (Geroep: Hoort! Hoort! redits, onrust bij de onafhan kei ijken). Dit is geen sprookje; wij zouden jaren hebben moeiten werken vóór de productie weer normaal zou zijn geweest. 'Toon moest er gehan deld worden, en wij hebben gehan deld. Wanneer de rijksweer soms wraak nam, dan kwam dat ..dooida' de officieren de troepen niet meer als voor den oorlog in de hand heli ben. De tegenzin tegen de rijksweer is echter ooit niet algemeen. To Mühlheim protesteerde men tegen 't zenden van arbeiders uLt Hagen; men wilde liever rijksweer hebben. Het was onmogelijk, generaal Watter co- der te verwijderen, omdat dc anders generaals verklaarden, dat als hij ging, zij met hem mede zouden gaan Ik ban blij dat ik die zenuwachtige raadgevingen niet heb opgevolgd en dat in het algemeen de zenuwachtig heid van de eerste burgemoestei niet den doorslag heeft gegeven. Ik heb met hei leger ail tijd goed samen gewerkt. Het terugroepen van Van Wattes- vormt nu geen twistpunt meer; een concessie aan de radicaJo arbeiders is zijn verwijdering niet. Zoolang in het oosten van B er rijn roode bataljons gevormd worden (In terruptie van den anafh. afg. Ad. Hoffman: „Kletspraat]eel") zoolang nog in Midden-Duitschland een nieuw rood leger dreigt gevormd ie worden, zoolang moet de veiligheids dienst tegen Iedere ordeverstoring met kracht optreden. Russische compagnieën zijn er in het Ruhrgebied niet geweest, of schoon er wel een groot aantal ttua- een bij waren. De aanvoerders wa ren geen Russische officieren, maar democratische en christelijke Duit sche officieren hebben 'i arbeiders- leger georganiseerd. (Geroep: HoortI Hoort!) Helaas zullen ,vjj ookt en zuiden van d c lluiir moeien oprukken, w-u. t de eerste burgemeester van Hagen. Kuiio, beeft verklaard, dat hij sedert 10 April de verantwoording niet nièo kan dragen, (beweging). Ook andere beambten verklaren, dat dc v)utril lingen uit het Wupperdal de ust bedreigen, (Groote onrust, bij de m- afhankèJijken; geroep: „Waarom zijn ze dan gevlucht!" Antwoord "aii rechts: „Ze zullen wel geweien hen- beo) waarom! Aanhoudend lawaai) Wij zulleu met aJJe middelen orde en rast bewarem (Levendige bijval). De afgevaardigde Hoilman (meer- derlieidssociiillifrt) zeide: De Diiilscb nationalen en de Duitsche volkspar tij hebben weliswaar niet als partij tot den Putsch van Kapp meegewerkt maar Invloedrijke aanhangers van hun partij hadden toch daarbij Ge leiding. (Groot lawaai rechts). Bij den héér von Kessel zijn zes kau.n- nen, onder stroo verborgen, gevon den. Zijn die daar ook door agente provocateurs heengebracht? Lilden- dor ff en kolonel Bauer hebben mei de communisten over een gemeen- schappelijken Putsch onderhandeld. En op deze zelfde heeren hodden de Duitsch-nationaien al hun hoop ge vestigd voor de verkiezingen. (Groot lawaai, rechte)Nu kunnen zij zich van hen niet meer losmaken. De Welfenparlij heeft naar a&iito.cii.g van den Kapp-Putsch in Hannover het koninkrijk will,len herstellen, in den brief van een leider der Wolf en werd duidelijk verklaard dat zij hier evenals in Hongarije, mot geweld wilden optreden. De verkiezingen zouden onder bedreiging met de bajonet gehouden worden. Voor de z e 1 f standi gv er k 1 aring van Hannover zijn niet alleen de Welfische, maar ook de Duitsch-nationaJen opgeko men. (Beweging links, onrust rechts) Nog op 17 Maart hebben de heeren van de Duitsche volkspartij aangebo den, aan de regeering Kapp deel te nemen. (Groot lawaai rechtsj De afgevaardigde Stonde! van de Duit sche volkspartij wordt tot de erde geroepen wegens zijn uitroep: onbe schofte vlegel!) Wie 'T resultaat van de revolutie van 19 November niet erkent, ia een rustverstoorder en kweekt het bolsjewisme in Duteoh- land aan. (Stormachtige bijvan 'inks groot lawaai rechts.'. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Behalve de spoorwegarbeiders hebbes nu ook de mijnwerkers besloten om na i Mei te blijven staken.- In verband met de stakingen die drei gen verlaten reeds vele Parijzenaars d» stad. Sport en Wedstrijden KORFBAL. Wedstrijden voor Zondag. Slechts Haarlem II zal een wedstrijd spelen en wel tegen de sterke Amster- damsohe club Animo. Een volledig re e-twaalftal kan een behoorlijk fi guur slaan. De wedstrijden voor den H. KB. be ginnen in de eerste week van Mei. Naar we vernemen, zal de lezinig van den heer De Wilde niet op Vrijdag 7 Mei plaats hebben, maar op een anderen na der te bepalen datum. Steden wedstrijden. Haarlem zal niet uitkomen in boven genoemde wedstrijden te Dordrecht >/p Hemelvaartsdag. „Haarlem" en „Ad- vendu" konden bij het samenstellen vaa een vertegenwoordigend Xli-tal iviei tot overeenstemming 'komen. 't Spréékt, dat we hei zeer jammer vinden, dat Haarlem niet zal deelnemen deze wedstrijden. We hadden gaarne eens willen zien, hoe de eerste Wassers A, B en C. daar tegen over elkaar zou den staan; Hopen we, dat het volgend jaar een middel zal gevonden worden, om wèl tot het samenstellen van een XII-tal te komen, ÜiMBïïlaM HET ONDERWIJS AAN PRINSES JULIANA. Hat onderricht van de Prinses, dat ..al dusverre klassikaal gegeven werd, zal met het einde van den loopenden cursus de grens van het gewone lager onderwijs hebben bereikt. De school klasse der Prinses wordt dan ,.nt- bonden. Met het algemeen vormend omdart wijs. dat de inleiding zal zijn tot het hooger onderwijs, zaï de Prinses eerder gereed moeten zijn, dan bij de andere leerlingen het gevaJ is. Het zal daarom in het vervolg hoofdzake lijk door privaat-ouderwijs worden gegeven. De Koningin en de Prins hob hén dr. J. H. Gunning Wzn., privaat docent in de paedagogiek aan ae rijksuniversiteit te Utrecht, udtge- nöodigd, aangaande den aard en Esn omvang van het te geven onderwijs, de personen, aan wie dit opgeira gen zou kunnen worden, van raad en voorlichting te dienen. Het onderwijs in de Nederandsclia taai en letterkunde te opgedragen aan mevrouw A van den Reyden 'e Den Haag. die tort dusverre de klasse geleid heeft. Het onderwijs in de an dere vaJtken za.l worden verdeeld ste volgt: wis- en natuurkunde de hear D. A. G. Bruggeinan, doctorandus in de wis- en natuurkunde. Jeeraar .ian het Noderlandeche lyceum in Den Haag; vaderrtandsche en algemcene geschiedenis mej. J. M. van Has selt, candidaat in de Nederlandsche letteren te Arnhem; aardrijkskunde de heer C. L. van Balen, learaar an de gemeeriüjke kweekschool voor on derwijzers voor de zeevaart te Am sterdam; Fransch mej. A E. Ooster- lee, gouvernante van de Prinses; tee kenon mevrouw Albert Roelofs, to Den Haag; vioolspel mevrouw A. RackwitzDe Jongh. in Den Haag. Mevrouw Cathorina van Rennes zai het volgende jaar weer een zangevvr- sus geven. Het Koninklijk, gezin gaat, zooals reeds is gemeld, ae. Dinsdag naar Het Loo; kort daarna zullen eenige der nieuwere (essen reeds een begin nemen. Volledig zal de nieuwe rege ling echter eerst in September in wer king treden.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5