OM ONS HEEN Op 't Vliegveld. 38® «Issrgsng Wo. W401 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1920 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrok waar een Agentgevesiigd is (kom der gemeente) f 3.671/». Franco per post door Nederland f3.87J/s. Afzonderlijke nummers 1 0.16. Geïlluslr. Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken fP.67»franoo per post f0.65. Uiigavo dor N. V. Lourcns Coster, Dlrecteur-Hootdredaotesr J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3032 ADVERTENT1EN: Van 1—6 regels f 1.76; iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertontlën tan Vraag en Aanbod van 14 regel» CO Cts. per plaatsing, elke regol meer 15 Cts. a contant; ballon bei Arrondissement dubbele prijs. Dlreotio en Administratie Croote Houtetceat S3. Telefoennre. der Redaotie 600 en der Administratie T£4 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: WOENSDAG 4 AUGUSTUS. Stadsschouwburg Wilsonsplein Operette-Gezelschap „Die I-I a ghez an gers", ,,De Roos van Stamboel", 8 uur. Schouwburg Jansweg, Ensemble Solser en Hes se, „Ploert", 8 uur. Sociëteit VereenLglng: Henri ter Hall's Nieuwste Revue „Wij vliegen" 8 uur. Terrein nabij Soendaplein (Schoten) Zomerfeesten I. L. V. 0. Vliegdemon- etraties, annex Lunapark, 211 uur. Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG 5 AUGUSTUS. Stadsschouwburg Wilsonsplein Operette-Gezelschap „Die Haghezan-- gers", „Do Roos van Stamboel", 8 uur. Schouwburg Jan6weg, Ensemble Solser en Hesse, „Ploert", 8 uur. Sociëteit Vereeniging: Henri ter Hall's Nieuwste Revue „Wij vliegen" 8 uur. Terrein nabij Soendaplein (Schoten) Zomerfeesten I. L. V. 0. Vliegdemon- straties, annex Lunapark 211 uur. Museum van Kunstnijverheid, Zo- oniertentoofrustelLliing van Negerkunist enz. 105 uur. Schouwburg Da Kroon I Gr, Markt Bioscoopvoorstellingen, nam; ïM en 's avonds 8 uur, <k,aeinti.:'aiace. Gr. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schoten: Raadhuis, Vergade ring van den Gemeenteraad, 2 uur, No. 2774 Afkeuring in den Schouwburg. Men zegt, dat wij Nederlanders te cri- risch zijn, te individualistisch, geneigd om er elk een afzonderlijke meening 'op na te houden en dus tegen ander mans opinie in te' gaan. Ik geloof wel, da^ daarvan iets aan is, ofschoon nie mand met-'zekerheid kan zeggen, dat wij flie i-jg en schap in groo'.er male bezitten, dan andere volken; zoo niet, dan zou hier eerder van een algemeen menscbe- lijke, dan van een specifiek Nederland- sche fout gesproken kunnen worden. In elk geval die critiek uit zich bij ons op allerlei manier. Wij zi:n trut ar een klein land en kunnen dus op kunst gebied geen groote hoeveelheden pro- duceeren, maar wat er verschijnt, boek, muziekstuk, beeldbouwwerk, schilderij, word: dan ook duchtig onder de loupe bekeken en daarna zonder mededoogen becritiseerd. Iedere jonge scheppende kunstenaar inoeL hier te lande d cor dons loopen, voordat hem ecu zekere reputatie word; toegekend; wie daar nie' van opkomt, moet dan maar ver dwijnen, is de leus. Het is mogelijk dat een nieuwe man in den kring'komende minder hard aan gepakt wordt, maar zou daar dtkuasi bi] winnen? De. Nederlander is V'óór al les nuchter wat zich als kunstenaar aan komt melden, wordt maar niet onmid dellijk met gejuich door hern begroet. Hij gunt zich den tijd om de nieuwe ver schijning aan te kijken. Heeft deze haast me de lauweren der ons'erfehjkheid, dan doet hij beter me' aan te kloppen aan andermans deur. Misschien wordt hem daar eerder opengedaan, maar hij weldra weer op straat gegooid. Dat kom voor. Lij ons on'.breeki het ook niet aan onderlinge mondelinge critiek. Wij ken nen de algeheele overgave zoo niet. Toen bij een feestvoorstelling in den Stads schouwburg de voornaamste acteur als om de acoustiek te forceeren, ver bazend schreeuwde, maakte een van de toahoord ers in de stalles daar zachtjes aanmerking op. Een Engelsche dame in zijn buurt, blijk- baai geheel geboeid door het spel, gaf den toehoorder daarover een schrob- beering, dis hem evenwel, daar ze in merkwaardig Nederlandsch. gehouden werd, ontging. Di: kan voor zijn vol gend leven jammer zijn geweest of niet, maar zeker is, dat het daarbij ticef. Ik bedoel dat het den toehoorder niet in hoofd kwam, om daarna zijn oor deel over 's acteurs spel zóó te kennen te geven, dat deze er zelf van vernam. Ook al was er in diens spel niets ge- wees- dat te prijzen viel (en zoover zou hij zeker nier gegaan zijn), ook al had hij geen rekening gehouden met hei feit, dar 't een feestvoorsieiling was dan nog, wil ik maar zeggen, zou hij er niet aan gedacht hebben, zijn vingers in zijn mond *e steken en daaiop te flui ten. Men zal zeggen, dat dit toch ook niet te pas zou gekomen zijn, maar ik vraag waarom niet. Waarom vindi ieder een het goed en zelfs keurig en welge manierd, om als 't gordijn zak,, met de eene hand in de andere te kletsen, of op den grond te stampen of een geluid re doen hoeren dat „bravo" tnoet bedui den, maar veel meer op hoeoeoe lijkt, wanneer het ergens op lijkt waarom, herzeg ik, mag di' alles wel en staat hei zelfs goed en behoorlijk, terwijl wan neet mijnheer X. den moed had een slechte voorstelling of eèn prul van een acteur of actrice uit '.e fluiten, de heele stad met de omstreken, van Beverwijk tot Hillcgom, er een week lang schande van zou spreken? Ja. waarom? Tocli met omdat er geen hechte voorstellingen zouden zijn? Ik spreek n r natuurlijk niet van bovenbedoeld stuk, dat op genoemde luidruchtigheid na, inderdaad een heel goede voorstelling was. Neen, ik bedoel van die voorstelling"ti waar nu letterlijk heelemaal niets in zit, niets in t stuk en niets in 't spel, waar van je zoo voelt en tast, dat de da mes en heeren per trein ergens van daan zijn komen aanrennen, hun rol len hebben opgezegd en op denzelfden draf weer per trein vertrokken zijn, ergens heen. Voorstellingen, die vol gens de regelen der kunst zijn gesne den in drie bedrijven en een pauze, waarbij iedereen tegenwoordig was die er hoorde: de directeur van den schouwburg, de regisseur, de inspi ciënt, de souffleur, de programma- verkoopsters en. de kellncrs van de biertjes, om niet te spreken van het tooncelgezeischap, waarvan niemain. wegens blindedarmontsteking of een gehuichelde verkoudheid was wegge bleven en die toch, ik spreek in Uiizeii langademige!) zin nog altiju van de voorstellingen, op de gebrui kelijke momenten niet handgeklap werden vereerd. Namelijk na ieder bedrijf, wanneer de speleressen en spelers elkaar een handje geven, als of zo een rondedans zullen gaan maken, maar integendeel stijf op nun plaats blijven staan en buigen, of doen of ze buigen a propos, be grijpt u, waarom ze bij die gelegen heden elkaar zoo stijf vasthouden? Ik niet. Als ze gezamenlijk werden uitgefloten, zou het nog aannemelijk zijn, dat ze steun zochten bij elkan der, Maar het applaus van lof kan iedereen zelfstandig wel ondergaan. Als ik naga, dat ik nu langer dan •dertig jaar de Haarleinsclie schouw burgen bezoek, laat ik zeggen gemid deld tien keer per jaar, dan is dat een totaal van driehonderd voorstel lingen en altijd, zonder fout, zonder een enkele uitzondering, daalden te gelijk met het scherm, de handen op e'kaar, even automatisch als kinde ren slikken, wanneer je hun den lepel met bittere medicijn in den mond hebt gebracht en daarna hun neus dichtknijpt. Nooit hebben wij toe schouwers daarbij gezamenlijk geflo ten of heeft één van ons ook maar een oogenblik gefloten. Toch waren niet al die driehonderd voorstellingen best, er zijn er onder geweest, die je geen verdriet, geen plezier, kortom, die je heeJemaal niets deden. Je had zoo'n avond evengoed van acht uur lot halfelf in een leunstoel thuis kun nen zitten slapen. En dan kosteloos. Hier kom ik nu juist op het merk waardige van 't geval. De toeschou wer betaalt een daalder of dirie gul den voor zijn plaats, ontvangt geen waar en protesteert toch niet. Als we dat nagaan is het even vreemd en onbegrijpelijk ais liet handjes geven van de spelers. Stel dat we een paar handschoenen koopen en thuis geko men ontdekken, dat ze verkleurd zijn. dan gaan we toch stellig naar den winkel terug om zo te ruilen. Nu kan dat bij een tooneelvoorstelling moei lijk, en geld teruggeven doet een di rectie principieel nooit, al was 't alleen om de administratieve bezwa ren van de al afgesloten lcasi; daarop heeft alleen de man kans, die ietwat aangeschoten is binnengekomen en de voorstelling stoort. Maar één. mid del om zijn wrevel te uiten, heeft elke teleurgestelde schouwburgbezoeker dan toch zeker: teekenen van afkeu ring geven. Waarom vraag ik voor den derden keer, wordt er dan in den schouwburg nooit gefloten? Deftige menschen zulltu daar wel een verklaring van geven, maar die kant noch wal raakt. „Veel scherper afkeuring dan in fluiten" zeggen ze, „ligt in zwijgen. Een schouwburg publiek dat doodstil is wanneer het gordijn valt, geeft aan de spelers wel een zeer gestrenge les." Dit klinkt heel mooi, maar het klopt niet op de werkelijkheid. Zoo idioot kan 't stuk, zóó slecht het spel niet -wezen, of er zijn altijd men6Óhen die klappen. De ijzige stilte der afkeuring is in een s houwburg niet te krijgen. Begrijp goed, tot fluitdemonstraties wil ik volstrekt niet aanzetten. Op zichzelf is het een leelijk geluid en er 'zijn liichit veriza-chtehde omstandig heden aan te voeren. Is het stuk lorrig, dan kunnen de spelers het niet helpen en doen de spelers voor een goed stuk hun best niet, dan kon de prima-donna on der den indruk zijn van een pas voor gevallen huiselijke scène of de held van het stuk gebukt gaan onder een gnerekening, die hij onder geen voorwendsel in staat ls te betalen.Dat weet ik allemaal wel, maar het is geen antwoord op de vraag, die ik ten vierden male stel: „Waarom on dergaat ©en Nederlander, een eeuwig crltiseerende Nederlander, een slecht stuk of een slecht gespeeld stuk, zon der den rouw over zijn verloren geld, te vertolken door een duidelijk blijk van afkeuring, bijvoorbeeld fluiten?" Ik zou daar graag een afdoend antwoord op hebben. In deze wereld is een van de interessantste' dingen de beweegredenen na te gaan van wat wij menschen doen of niet doen. M ij n antwoord zou zijn: „de Neder lander 6telt zich niet graag aan en beeft bij de gedachte, dat hij, door te fluiten, de aandacht van al de andere toeschouwers op zich vestigen zou." Evenwel kan deze verklaring zeer wel ondeugdelijk zijn. Mocht een an der betere oplossingen weten, dan hou ik mij voor de toezending aanbe volen. Publicatie wordt bij voorbaat toegezegd, 't Wordt toch tijd, dat wij weten waarom wij zelfs het slechtste stuk of de zwakste vertooning niet uitfluiten! Bovendien ls er nog een andere vraag van hijkomstigen aard: als ooit mijnheer X. tot fluiten komt, hoe zal dan de houding van de schouw burgdirectie wezen? zal zij hem deze vrijheid van uiting laten, of den politie-agent op hem afsturen om h©m uit de zaal te geleiden? Is met andere woorden, fluiten of ficieel als grober Unfug, grove ongepastheid, te beschouwen, of als de natuurlijke tegenhanger van ap- plaudieeeeren geoorloofd? J. C. P. Stadsnieuws M. U. L. O.-EXAMRN. Bij dit examen zijn geslaagd voor diploma A: J. A. Koning, G. P. Bronkho.el, IJ. M. Erens, te Heemstede; A. Vronians te Haarlem; M. C. Sinjewel, A. Bais, B. G. W. Visser te IJmuiden; E. J. A. Veldhuis, A. M. Verkerk te Scholen en E. J. M. Melissen te Overveen. HET „SPAARHUIS". Namens het „Spaarhuis". N.V. van Eigen lluis-, Spaar- en Hypotheek-verzeke ring alhier, wordt ons medegedeeld, dat ons bericht aangaande <le Mij., in ons blad van 2 Augustus niet vol ledig is. De in on6 blad vermelde functionnarissen werden benoemd bij de oprichting der Mij., in 1912. Thans beslaat het bestuur evenwel uit de heeren: A. van Amstel Jr., te Haarlem en C. E. Hoorens van Heyningen te Heemstede, als directeuren en de heeren J. II. van den Wall Bake, (voorzitter), J. R. van Osselen (vice- voo.nzïtter), P. L. Feschotte (secre taris), Ghr. van Amstel, J. Janse, Mr. J. L. Nierstraat R.llzn., Mr. Gh. M. J. Witlox en E. IS. J. Bertling. als commissarissen. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op rw. derdag 5 Aug. 1920, 's avonds v. 7Vf> tot 814 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Passacaglia et Fuga c M. t. J. S. Bach. 2. S'icilliemne Padre Martini. 3. a. Pastorale M. E. Bossi. b. Cantabile 4. 2de Rhapsodie sur des Cantiques bretons C. Saint-Saëns. 5. Eerste Choral César Franck. JUBILE. 9 Aug. as. zal het 40 jaar geleden zijn, dat E. A. v. Tiel bij de Haari. MaelL Fabriek v. h. Gebr. Figee in dienst trad. DE WONINCBOUWVEREENICINC „SPAARNOOG", Maandagavond heeft een bestuurs vergadering plaats gehad van de won mgbouwvereemging „Spaarn oog". Wethouder Mr. J. N. J. E. Ileerkens Thijssen zette m deze bij eenkomst (bij afwezigheid van wet houder Slingenberg) het standpunt van do gemeente iin de bekende kwestie uiteen. Tot een resultaat kwam men echter niet, daar ook het bestuur aan bet eenmaal ingenomen standpunt vasthield. De rechtskundige adviseur der vereeniging Mr. Monnik, woonde de besprekingen bij. INVOER VAN PLANTEN EN HEESTERS IN FRANKRIJK. Wij Jezen in het Wkbld. voor Bloembol len cultuur. Na de bloembollen zijn thans ook weder de planten en heesters Frankrijk toegelaten, ook hiervoor is het invoerverbod, blijkens ontvangen berichten, opgeheven. Enkele bij na me genoemde afgesneden bloemen mogen niet worden ingevoerd. Later zulten hiervan de namen worden be kend gemaakt. PERISONAIA. Voor het examen handelsweten schappen M.O. (schoolacte) is ge slaagd A. Stoorvogel van Velseroord Voor het examen teek en acte M. 0. (acte M.j.) is geslaagd de heer G. J. Lips te Haarlem. Voor het examen Fransch L.O. Is geslaagd mej. G. J. Welter van Halfweg. Tot lid van het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken is ge kozen onze voormalige stadgenoot, de heer H. Ploeg Jr., thans wonende te Utrecht. Officier van gezondheid le lol. C. E. Versélewe] de Witt Hamer, van het mil. hospitaal te Haarlem, is op zijn aanvrage met ingang van 16 dezer op nonactiviteit gesteld bui ten bezwaar van 's iiijks schatkist. Bij resolutie van den minister van Koloniën, is de heer H. van Wa- vcren, te Hillegoon, ter beschikking gesteld van den Gouverneur van Su riname, teneinde voorloopig voor den tijd van 5 jaren, ingaande met den dag van vertrek uit Nederland naar die kolonie, te worden belast met de waarneming van de betrekking van landbouw)eeraar in die kolonie. HET ELECTRICFTEITSBEDRIJF. Wij vernamen dat de totaailwinst van het .Gemeentelijk electricHeit.s- bedriif over 1919 bedraagt f 131.000 waarvan f 11000 zal worden gestort in bet reservefonds en f120.000 in de 925 GULDEN. Een bewoner van d© Tempeliers- straat, de heer J .J .V., heeft bij de politie aangifte gedaan van de ver missing van een enveloppe met f 925 aan bankpapier. Hij was op reis ge weest en had. bij zijn thuiskomst de enveloppe op tafel gelegd in een kantoortje, grenzend aan de straat zijde. Daarna heeft hij het raam wat opgeschoven. De heer V. vermoedt nu dat de enveloppe is weggewaaid. AANHOUDINGEN. Door de re- cherohe is aangehouden de Haarlem mer G. J. v .d. H. als verdacht van verduistering van een rijwiel. Door twee politie-agenten ls in den nacht van Dinsdag op Woensdag, tegen 3 uur in de Badhuisstraat aan gehouden J. N. bankwerker bij de E. S. M. De man voerde iets met zich mee, hetgeen den agenten verdacht, voorkwam; bij onderzoek bleek het fen stuk plaatijzer te zijn. N. bekende het uit de werkplaats der E. S. M. ontvreemd te hebben. GEEN ONTVREEMDING. Het rijwiel, dat Dinsdag ale ontvreemd werd opgegeven, is inderdaad niet ontvreemd, doch bij vergissing door een ander persoon meegenomen. HET SPEELTERREIN AAN DE LEIDSCHE VAART. 't Komt nogal een6 voor in den laat- ten tijd, dat fanatieke voetballers of beoef en aartjes van hot slagbal 'of hockeyspel den bal zoo hard mep pen, dat de ruiten van nabijliggende huizen het moeten ontgelden. Zou misschien een flink hoog van gaa6 op getrokken hek de venster* niet vol doende kunnen beschermen? OVERTREDING HINDERWET. Ter zake overtreding Hinderwet zal tegen den fabrikant S. hier ter stede, die in een perceel aan de Nassau straat, een mfttor had geplaatst, zou der hiervoor de vereischte vergunning te hebben, proces-verbaal opgemaakt ■worden. Dinsdagavond. Op het Vliegveld! We mochten nu eigenlijk wel zeggen „Op het Waterterrein"! Aan den avond van dezen hopeloozen regendag zijn we weer plichtgetrouw I.L.V.O.-waarts gegaan, hoewel het op de vingers na te tellen was, dat er niei „gevlogen" zöu worden; dat de vreemd soortige vogels niet zouden worden uit gelaten, maar in hun .kooien opgesloten blijven! Na de vele uren van regen schijnt de zon than§ liefelijk over hc'. wetland, maat het lijkt of haar aanwezigheid de menschen -artalsof ze zeggen wil „Jelui hebt naar me verlangdwelnu, hier ben ikl" Helaas, het helpt niet veel! 't Is nu wel mooi weer en er heerscht wel een aangename tempera-uur, maar de regen heeft op deze lage weilanden maar al te duidelijk zijn sporen nagela ten 't lijkt een ondergeloopen land, waaruit de grassprietjes ondeugend hun topjes naar boven steken. Er is dan ook niets te doen. Hettling is wegl Duchereux is er niecl Stinhans is verdwenen! Gonnay is niet aanwezig! Duke zit natuurlijk weer ergens te lezenl Mi',on zien we óók al nietl De waker Heems".ra loopt zich te ver velen is "bovendien uit zijn humeur, want wü hoorden, dat hij 's nachts uit zijn hangmat in een plas is ge/allen!.. Juffrouw Van Riel, de chef, overkijkt alles met een somberen blik en verdwijnt óók! Neen, als het niet gauw beier word;, loopt hei mis met de Internationale Luchtvaart Onderneming in Scnotenl Wat er noodig is, dringend noodig, da; is veel wind en veel zonneschijn, die-te zanten zulk een geweldige kracht kunnen ontwikkelen en dus in een paar uurtjes dit brokje land wel droog kun nen maken! Maar géén regen meer! Daar zullen ze zelfs in Haarlemmer meer, waar anders in den zomer zoo vaak naar gesnakt wordi, geen behoef te aan hebben! Dus het vliegveld kon Dinsdagavond niet gebruikt worden. Gelukkig was het Lunapark er nog me* zijn geneugten het was de eers-e van de zoogenaamde volksdagen, waar op aan de menschen tegen verlaagd ta rief toegang werd verschaft. Ook daar was he; aanvankelijk modderig, maar verschillende eigenaren van temen en carrousseis beijverden zich, op de na*- ste plekken zand te strooien, zoodat he*, heel spoedig weer begaanbaar werd. binnenland DE UITSLUITING IN HET BOUW BEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Centraleu Raad voor de Bouwvakken en het hoofd bestuur van den Nederlandschen R.-K. Bond van Bouwvakpatroons heef. een brief gezonden aan de bij de uitsluitiug betrokken arbeidersorganisaties, waarin wordt medegedeeld, dat de besturen van de tot den Centralen Raad toegetreden i Raden en Bonden van R.-K. Bouwpa- troons den Centralen Raad gemach igd hebben -ot de volgende mededeeling aan de arbeidersorganisaties Genoemde .besturen en genoemd hoofdbestuur zijn bereid na ontvangst van uwe accoordverklaring daarmede he. navolgende aan hun leden voor te stel len „Zoodra bericht is ingekomen, dat tusschen de stucadoorswerkgevers en -werknemers overeenstemming is be reik1., zal een collectieve arbeidsovereen komst met uwe organisaties worden aan gegaan op den grondslag van de ook met de Christelijke en R.-K. werkne- mersgroepen afgesloten cou'.rac.en, met dien verstande: i. dat op verzoek van alle werknemersgroepen herziening van de uurloonen in opwaar.scbe richtingen twee maanden na de afsluiting van 'het ract mogelijk is, indien de conclu sies der Enquête-commissie voor het Bouwbedrijf, door den minister van Ar beid ingesteld, de wenschelijkheid daar van inhouden. De loonsverhooging zal naar boven worden bepaald door de strekking dezer conclusies. Zijn die conclusies op bedoelden da tum niet genomen of geven-zij geen be paald dan wel daaruit te bepalen cijfer, zoo zal de herziening toch plaats vinden en alsdan worden uitgedrukt door de verhouding van het duuriecijfer van i Mei 1920 tot he laatstelijk openbaar gemaakte duuriecijfer van twee maan den na het afsluiten van de aan te gane collectieve arbeidsovereenkoms'. Dc duurtecijfcrs (z.g. „aangepaste le vensstandaard") van he. Bureau voor de Statistiek der gemeente .Amtserdam zul len bij de herziening worden gebruikt. Wijken de later openbaar gemaakte conclusies ten aanzien van het uurloon der meergenoemde Enquê'e-conimissie in opwaartsche richting af van het op den grondslag der duurtecijfers herziene uuiloon, dan zal een nadere herzie ning plaats vinden. 3. Wanneer, zoo noodig, ter beoordee ling van een of meer arbiters gebleken is, dat door toedoen of door verzuim van een der bij de coll. arbeidsovereen komsten betrokken werknemersgroepen voorvallen hebben plaats gehad, 'die de overtuiging vestigen, dat de C. A. O.-cn niet loyaal worden uitgevoerd of ran cune-maatregelen genomen worden, zal de herziening niet plaats vinden. 4. De contrac'eerende vereenigingen zullen maatregelen hebben te treffen ten einde haar leden tot loyale naleving vau de oveieenkoms-en te nopen. 5. Er wordt een bepaling in de C. A. O. opgenomen, strekkende ot beperking van het in z.g. „aangenomen werk'-' door den werknemer .e verdienen loon tot 135 pCt. van het uurloou. Zoodra aan he bovenstaande is vol daan, zullen maatregelen worden getrof fen om tot opheffing van de uitsluiting over te gaan. Ui'-crlijk Maandag a.s. wordt een ant woord legemoe' gezien. VERDRONKEN. Tijdens de wed strijden op he'. Kagermeer is op het Nooremeer, ondet Warmond, de heer W. Tip, van Westzaan, uit een zeiljacht, waarmede hij meezeilde- in deu wedstrijd, bij het overslaan van het zeil te water geraakt en verdronken* INTERNATIONAAL SOCIALISTEN CONGRES. „Het Volk" meldt da' de heer W. H. Vliegen is benoemd tot vice-president van het internationaal so cialistisch congres, dat te Genève worth gehouden* ziedenschandaal. te dü-es- land heeft, zoo meldt de n. R. ct,, een ernstig zedenschandaal plaate gehad. Op verschillende vermoedelijke schuldigen heeft de politie de hand gelegd, terwijl van de politie te Rot tendam de arrestatie van eenige per sonen is gevraagd. HET VLAGGEN TE PURMEREND. De burgemeester van Purmerend had Dinsdag op haar verzoek een be spreking met de rechts olie raadsfrac tie. en den heer Drost (u.l.) Daarop volgde een vergadering van B. en W- Naar het Hhld. vernam, heeft de bur gemeester zich bereid verklaard te trachten —als staande boven de par tijen de aangelegenheid tot een zoo goed mogelijke oplossing te brengen, nu men aan den maatregel van be paalde zijden een niet bedoelde uitleg ging geeft en B. en W. reeds als tegen standers van het Oranjehuis tracht voor le stellen. De burgemeester zal .daarom den raad In overweging geven te besluiten op den regel om van hel gemeentehuis niet te vlaggen een uit zondering te maken voor den verjaar dag van Koningin Wiliheünina, met deze heteekenis, dat de raad t« ken nen geeft waardeertng voor haar be leid en gehechtheid aan onze fetaats- instellingen. DE DUURTE. Naar aanleiding van de steeds hooger wordende prij zen van de eerst nootlige levensmid delen, vragen eenige ledeu van den Haagschen gemeenteraad of B. en W< bereid zijn zich tot de Regeering te wenden ,met het verzoek de noodigo maatregelen te treffen teneinde voor noemde prijsstijging tot stilstand te doen komen of wel zoodanige maatre gelen die een daling dier prijzen kunnen bevorderen. DE DUÏTSÖHE STEENKOLEN.. De correspondent van de N. R. Ct. le Parijs seint: De Eclair concludeert uit den brief, die 31 Juli door Feih- renbaoh tot de Nederlandsc-he regee ring gericht is en volgens welken Duitschland aan Nederland voor het orediet van 200 millioen gulden ge trouwelijk op de vastgestelde tijdstip pen kolen zal leveren: De Duitschers hebben te Spa onjuiste verklaringen afgelegd, aangaande het voortbren gend vermogen van hun mijnen, of de Duitschers hebben het plan van de voor Frankrijk, België en Italië be stemde kolen de hoeveelheden af te nemen, die ze naar Nederland willen vervoeren. ingezonden Van in gazon dun slokkan, geplamiat 01 ni«t geplaatst, wordt da kopia den Inlander niet teruggegeven. Voor den inhoud dew rubriek stelt de Sedaotie zich niet aansprakelijk. EEN MISDADICE U1TSLUITINC. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw? veel gelezen dagblad, waarvoor mijn har- teliiken dank. Naar aanleiding van een open brief* dien de heer J. C. Schotel, aannemer ie Voorburg, aan het Nederlnudschc volle heef' gericht over „een zoo misdadige uitsluiting", zijn die bevvus;e bouwvak- patroons in een geheel ander daglicht' geplaatst. Het blijkt al meer en meer, dat onze patroons de bouwvakorganisaties willen vermoorden door deze misdadige uit sluiting. Niet alleen dat zij de organi saties da' willen aandoen, tevens de ge- hccle samenleving iioc-n zij i'n dezen ,e- kort. Want, hoe is het mogelijk, da: in deze maatschappij s'eeds maar verkon digd wordt dat de productie, moet wor den opgevoerd en een zekere groep pa troons zoo maar overgaat tot zoo'n mis dadige uitsluiting? Of die patroons dan niet het recht hebben om zich ie orga- niseeren? Zeker, maar laten rij dan met gepaste middelen en beter beslagen ten ijs komen en een voorbeeld nemen aan andere vakorganisatiën, wan- daarvan kunnen zij nog veel leeren. Want niet alleen sluiten zij ons uit* maar ook dc samenleving en henzelf. Zij hebben om zich tegenover de burgerij te dekken, ons beschuldigd van loon- opd rij ving, maar zij zijn zelf de schuldi gen, hebben zelf geprofiteerd van deze toestanden en lieteu anderen werken* om zelf twee handen op te houden. Dan hebben de patroons nog de aar digheid, om te gaan posten bij onge organiseerde patroons en probeeren dan den aanvoer van materialen 'e beletten of besmet te verklaren. Maar zij spannen he- paard achier dec wagen en moesten bever kijken naar eigen collega's en daar gaan posten, want zij worden om den :uin geleid. Onze leden werken ook bij georganiseerde patroons. Daar is zelfs een aanvraag bij mij binnengekomen van een georganiseerden patroon, nog wel bestuurslid van de patrootisvereeni- ging, om twee timmerliedenlevens verzocht hij om geheimhouding in dezen! Dan zijn ex ook nog patroons, die meer betalen dan 90 cenrrn uuilnon aan hun Christelijke arbeiders. Deze Jaut- s'en nemen dat dan gaarne in ontvangst en daarvoor word: hun dat srilzwiigeD opgelegd. Maar, geachte patroons, wilt gij rust en vrede in he» bedrijf, dan vindt gij ons bereid om die te verkrijgen. Wij. als weldenkende arbeiders, beselfen volko men, dat de anarchie ui- het bouwbe drijf moet worden geweerd, maar geeft ons dan ook een loon dat ons in dit be drijf toekomt. Wan; wij dulden niet, dac gij in dezen tijd zulke overma'ige win sten maakt ten koste van de gemeen schap. Want tot heden stel- gij u aan als een patroon, niet om in de behoefte :e helpen voorzien, maar om zog spoedig mogelijk rijk te worden. Gij doe» mede aan de jacht naar guldens en anders niet. Daarom help; gij mede om de maatschappij zoo spoedig mogelijk te vermoordeo en ons dan te beschuldigen* Muar het is nog nie' te laai. Gij zult» naar ik hoop, nog wel naar ons toeko men en dan zijn wij bereid om met u ia overleg de toestanden in ons bedrijf :e verbeteren. Maar helpt gij dan ook tnede oin in uw eigen kring van pa'roocsvcr- eenigiDgcn, de kwaliteit van uw leden ',e verbeteren en de deur van uw orga nisatie niet voor ieder open te zetten,, die zich maar patroon noemt. C. ROSE. (Wij gaven di' sr.uk ter inzage aan do patroons, die echter, gezien den staod van het conflict, geen aanleiding vonden er op te antwoorden, vooral ook omda*. er géén concrete feiten (met namen) io worden genoemd. Red* H.'s D,)*

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1