iuitsnlandsch OverziÏ! middels iiield ik. uiij bozig met mijne psfonden te verbinden. Spoedig knal den er weer schoten cn de kolonel jjwerd doodelijk gewond, hetgeen ham •met rijn liiimor die opmerking ont lokte, dat lii'j geen tijd meer liad en jofsdbeid nam. Hij .waggelde de deur wit. De hoofdredacteur wendde zich tot kuij en zei: „Ik krijg vanmiddag muischen uai 'gten. Li zal mij genoegen doon mei 'de proeven te corrigeeron en bezoe kers te woord te staan". De gedachte, menseden te woora te staan, deed me een weinig ontrcerenj. maar ik was door de kanonnade, die :TO nog in de ooren klonk, oonfuusge- 'Worden en wist,, zoo. gauw niet, wat te antwoorden. Hij' vervolgde: „Jones zal om 3 uur hier zijn ransel hean af. Gillespie komt mis schien wat vroeger werp hem 't .venster uit. Ferguson verwacht ik .tegen vier uur blaas hem 't licht uit. Andere heb ik voor het oogenbrik niets. Als ge nog tijd over hebt, schrijf dan eon gloeiend artikel over de politie; geef den hoofrcoxoimssaris - een paar pillen te slikken. De zweep ligt onder de tafel, munitie daar in den hoeik; Linnen en verbandmiddelen zijn in de lade. Ala je iels mocht overkomen, ga dan naar Lancet, aen chirurgijn; hij adverteert in ons blad we doen onze 'aker met toe beters Weg was. hij. Ik huiverde. In koo ien tijd had ik zulke ontzettende din gen beleefd, dat voor mij de prei er «f was, vooral toen ia img 'n naar uur verder was. Gillespie was c," gewuest én had md'j liet vsusler uitgeworpen, Jones was. 'orschenen en «oen ik ae- ginnen wou met. hem af te ranselen, I,am hij de aak over. Hij de ont vangst var- oen vreemdeling, die niet op het menu stond, had ik een paar stompen in de maagstreek opgekropen een ander, Thompson genaamd, liet mij achter als een wrak. Toen ilk ten- slótte vreeseüijk in de kLem zat, be dreigd door een woedenden hoop re dacteuren, gauwdieven, vortrieizings- agenten en schobbejakken, die raas- d'en en tierden en dreigden, was ik juist voornemens van deze betrekking bij de courant af te zien, toen de chef terug kwam met eenige geestverwan ten. Mijn angstig voorgevoel, dal dit zou uitloopen op een kloppartij, kwam uit. In aan oogwenk was alles voor bij; na vijf minute®' heerscihte weder .volkomen rust, en we namen het slagveld- in oogenschouw. De hoofdredacteur sprak: „Je zuilt dit oord lief krijigen, wan neer je eerst aan zulke dingen wat gewend ziji.'-' Ik sprak: „lk moet u excuus vragen; tic ge loof wei, dat het na eeuigen tijd mij zou gelukken, naar uw genoegen te schrijven; ja, ik meen te mogen aan nemen, dat Uk dit wel zou kunnen, als ik de noodige praktijk hab en uw iclioën mij heb eigen gemaakt. Maar eerlijk opgebiecht die soort van .energieke uitdrukkingen hoeft haar eigenaardige bezwaren en men wordt te zeer van liet werk afgeleid. Dat zal u zelf hebben opgemerkt. „Een krachtige manier van solinj- yen is ongetwijfeld geschild orn het ■publiek te verheffen; maar ilk houd er niet van, zóó zeer de aandacht op mij te vestigen, als hiervan het ge volg' is. lilt kan niet met. de noodige rust en vaardigheid schrijven, wan neer ik zoo telkens gestoord wordt, als heden het geval was. De betrek king hier aan de courant zou mij wel bevallen, als men mij. niet hier alleen ljet, om die menschen te ontvangen. De ervaringen, heden opgedaan, zijn dit wrf ik gaarne bekennen in hare soort niet alleen nieuw, ook voi afwisseling. Doch de rollen zijn niet naar bekooren verdeelld. Een keer schiet door het venster op u en raakt mij; een projectiel komt door de kachelpijp, om u vreug de te bereiden, en slingert mij de kacheldeur naar 't hoofd; 'n heer ver schijnt, om met u eenige beleefdheden te wisselen en 't is niet zijne schuld, dat mijn huid er niet uitziet als 'n zoef; u gaat dinee ren en Jones kcant met aijn zweep; Gillespie werpt me't venster uit, Thompson plukt me de kloeren van 't lijf en een wildvreemd lieer bokst met me en beneemt me 'n half uur dien adem door een kunst bewerking, die me lang heugen zal hn tenslotte komt allerlei gespuis om me door hun tomahawks doodelijk te verschrikken en de rest van mijn .lichaam te bewerken. Alles samenge nomen, heb ik nooit van mijn leven zulke schokkende momenten beleefd. Ik heb de journalistiek hier van eon nieuwe zijde leeren kennen; u bevalt mij en ook uw kalme gelaten methode om de lui de zaken uiteen te zetten, staat mij aan; maar u ziet, 't valt mij alles nog wat vreemd. Het gemoed van den inboorling alhier is te harts tochtelijk en zijn optreden tegenover den vreemdeling te eigenaardig. Wat ïk heden geschreven heb en waai aan door uw meester hand do gloed der Pers van Tennessee venteend werd, zal ten tweede male tot handtastelijk heden en opmerkelijke avonturen aanleiding geven. De koele Demle re dacteuren zal opdagen en u zal uitgehongerd komen en wensohen te dejeuneeren en mij de eer waardig keuren, hen namens u te ontvangen. Ik moet u vaarwel zeggen. Ik zie er van .af, bij', die. vriendelijke ontmoe tingen tegenwoordig te zijn. Ik kwam pin gezondheidsredenen haar het Zuiden en om dezelfde reden zal ik terugkeeren cn wel onverwijld. Hel journailistie.k bedrijf in Tennessee is te opwekkend voor mij." Waarna we onder wedo.rzijdsch leed wezen afscheid van elkaar namen en ik mij terugtrok in .het hospitaal. Polen en iuslaim. DE STRIJD VAN RUSLAND OM Dt' MACHT IN EUROPA. In begin Juli heeft de diplomatie ke correspondent van de ,,'tpu" te Bakoe in den Kaukasus een onder houd gehad met den Russischeu ge neraal II., die in het voormalige le ger van den Czaar bij iiet uitbreken van den oorlog als deskundig criti cus op 'den voorgrond is getreden. Over de overeenstemming met 'de Sovjet-rogeering in wier dienst deze oud-generaal eveneens weder is ge treden. verklaarde hij, dat edndo Mei allte voormalige officieren van het keizerlijke leger, die sedert de revo lutie geen legerdiensten moer had den gedaan, door een vertrouwens commissie, aan wier hoofd genoraal Broessitoff stond, tot besprekingen werden uitgenoodigd. Gedurende le ze bijeenkomsten waarover niets werd medegedeeld, tfesioten able oud-offioteran onder de hun gestel de voorwaarden üu dienst van het Sovjet-leger te treden en dadelijk met de inobiüisatiie en oefening van de vrij willigere te beginnen. Onder vraagd over het geheime dodl, ant woordde de genei-aal, dat het niet. ging om de overwinning van het bolsjewisme, doch om het horstel van Rusland. Daaraan helpen alle oude kameraden, die in het leger de cipline nog vermeerderd vonden. Roemenië voor de tweede maal. Wat het dodl van Rusland betreft, verklaarde de generaal, dat het het zelfde Rusland in al zijn grootheid moet worden, alts het voor den oor log was. Toen liern geantwoord werd dat de Entente een dergelijke ver andering niet zou toelaten, zeft hij, dat de oorlog, welke nu voortgezet zoJ worden, juist togen do Entente wordt gevoerd, die te beginnen met Beilgië, o.He rijken die zich aan hare zijde schaarden, in het gevaar in den steek liet. Nu ondergaat Polen nog liet noodlot en wellicht volgt Rumanië voor de tweede maaL Over de huidige voornemens van Groot-Rusland uitte de generaal zich als volgt: „Toen wij officieren, de Sovjet-regeering onze steun beloof den, hadden wij de zekerheid, ver kregen, dat wij innerlijk naar een eensgezindheid streven welke vaen zelf zonder gew'ekl verkregen moet worden. Onze verwachting in dit opzicht is tot op heden glansrijk vervuild. Monarchistische doeleinden worden door geen enkele Russische goneraal nagestreefd, hoeveel mee- ningen daarover ook in het buiten land mogen bestaan. Men heeft ons >:egd, dat wij invloed op liet landsbestuur van Rusland zuiden verkrijgen, in die wijze, dat wij bij de wedergeboorte van Rusland nieu we opdrachten zullen ontvangen, welke wij willlen uitvoeren. Het bolsjewisme is in zijn vorm veran derd, hetgeen reeds blijkt, dat toen- dertijd (begin Juli) bijna 80.000 bur gerlijke soldaten en officieren weder in dienst waren van de Sovjet-regee- ring, waarvan meer dan 30.000 man technische dienst waardoor het spoorwegverkeer en de industrie werden verbeterd. Het politiek doel van Sovjet-Rus- Jand is, de onderwerping van de door de Entente gevormde randsta ten, welke gedeeltelijk zullen blij ven bestaan, even alls Polen, maar hun buitonlandsche politiek zal door Sovjet-Rusland gevoerd worden. Er moet een statenbond onder Russisch bestuur, gelijk aan die der Ver, Staten van (Amerika, worden gevormd. Dit slaat ook op Siberië, want de altdaar ontstane, randstaten zuililen zich onder het bestuur van Rusland stelUen, hetgeen reeds het geval is met de buitonlandsche poli tiek, daar deze door den vertegen woordiger der Sovjet wordt geleid. Verder heeft men grensregelingen op het oog, waardoor Rusfland in 't Westen een gemeenschappelijke grens met Duitscliland krijgt en in het Z.-Westen met Hongarije. Deze politieko grenzen zijn noodzakelijk, om de plannen der Entente in de war te brengen, welke zich in tegen over gestelde richting bewegen. Rus land kan zich in Europa alleen dan ,doen gelden, indien het in onbeperk te verbinding met. de groote midden- stalen staat, orn een overwicht op de politiek der westelijke mogendheden te verkrijgen. Een gevolg van deze politiek is natuurlijk, dat Rcssarabii: weder met. Rusland hereenigd wordt hetgeen zalfs ten koste van oen oor log met Roemenië zal worden door- gazet. In Z. Oost Europa is de pof tie van Rusland glansrijk bevestigd en de Engelsche invloed zeer aan 't verminderen. In geval de Fmtente haar politiek tegenover Turkije wil voortzetten, dan zal Rusland zich met Konstantinopel- bemoeien, aan gezien het niet de zee-engten door Engeland, of Griekenland voor En geland wil beheerscht zien. De Groot- Servische plannen zal Rusland ver nietigen, aangezien oen tweede Sla vische grootmogend!) ead steeds een werktuig in de handen der Entente tegen Rusland zal zijn. Het zal van Duitsc.hland afhangen, welke politiek zich aldaar ontwik kelt tegenover Rusland, om lot een vriendschappelijke verhouding teko- rmon, zooals zo door Rusland wordt geiwenscht. Het Duitsche miiliitairis- me, dat zijn oorsprong in do Monar chie vindt, zal door Rusland worden bestreden. Daarentegen kan Duilsch land, indien het een gelijke politiek als Rusland denkt te voeren, er op rekenen, dal de door het verdrag van Versailles uit hun evenwicht ge brachte Europe-esche verhoudingen weder aangepast kunnen worden aan den werkell ijken toestand. Het politieke centrum zal van Pakijs naar hel Oosten moeten verhuizen, hetgeen reeds binnen- liet jaar te bereiken za)l zijn, want, na afloop van het volgende jaar 'zal' het grootste gedeelte der reconstructie van Euro- pa voltrokken zijn. Het eenige rijk der wereld, dat de toekomst begrijpt is Engeland. Met alle middelen en met op zijde- stelling van zijn over machtige 'positie, welke het tot nog toe bezat, tracht het aansluiting met Rusland te verkrijgen. Wij, Russen, rekenen er dan ook op, dat Enge land ons alle concessies in deze zal doen, alleen slechts om niet uitge sloten te worden. Met Amerika zul len wij zeer zeker tot overeenstem ming korn-an, daar het onze vriend schap in O.-Azië noodig heeft. Op do opmerking van den corres pondent der ,,Ipu)), dat dan wpQ het bolsjewistische program geheel en ail moet zijn opgegeven daar de door de generaal bedoelde pol. weder uit znil loopan op do vroegere „bloc"- poijiiek der mogendheden in Europa zoodat de volkerenbond eveneens daardoor zijn doel! zal missen, ant woordde. do generaal, dat men he den de economische politiek op den voorgrond moet stelten. Op deae ba sis da het Russische program ge steld, dat zijn sociale zijde ten sterk ste voorop zal stelten. De socialisa tie van alle producten moeten de vreemde staten, evenals Rusland in voeren, daar zij daartoe reeds door hun eigen arbeiders worden gedwon gen. O pden vonn komt het minder aan. Door de economische pdlntiek zal de verhouding tot do vreemde staten vastgesteld worden. Tegen el ke reactie m dit opzicht zal Rusland moeten strijden, totdat het zijn doel heeft bereikt. De generaal P., die deze uileeu- zetteing in de Kaukasus deed, staat thans in Bessarabie met een lager en hoeft een belangrijke opdracht voor Rusland uit te voeren. DE BOLSJEWIKI EN DE RAND STATEN. De correspond,-!it der „Daily Tele graph" to Helsingfcrs rneldt dat do eiscken dor Russen bij de vredeson derhandelingen te Dorpat in kracht toenemen in verhouding tot liet suc ces der sovj et-lroepen in Polen. Se dert het begin der besprekingen is nog geen en keil beslist resultaat be reikt; de houding der Russen is be slist dictatori5ch. De sovjet-afgevaar digden verklaarden, dat Rusland het lieelemaal kan stelten zonder het handelsverdrag, dat in behandeling was. Men vreest hier dat de neder laag van Poten ernstige gevolgen kan hebben voor den bmnenlandschen toestand in Finland, afgescheiden van groote gevaren van het bolsjewis me van buiten-af. Volgens geloof waardige schatting zijn er thans 10.000 Finsche bolsjewisten in Rus land, met Petrograd als hun hoofd kwartier. Dóe mannen ontsnapten over de grens na de nederlaag van de Finsche Rooden in het voorjaar van 1918. Zij hebben reeds lang een kern van troepen gevormd, die te gen Finland zuilen vechten wachten ten goede gelegenheid af oni oude grieven uit den weg te ruimen met de medewerking dor extremisten in Finland. Op dit oogenblik bestaat geen gevaar voor binnenlandsche on rust, maar, nev.ens zijn sympathie inet do Poten, moet Finland door zijn geóg.raphische positie den huidigen toestand wel met groote angst aan zien. DE POOLSCHE SOCIAAL-DEMO CRATEN EN DE STRIJD TEGEN RUSLAND Volgens benemen uit Warschau heeft het centrale comité der Pool- sche sociaal-democraten het besluit van het partijbestuur tot deelneming der socialisten aan de coalilieregee- ring voor de nationale verdediging goedgekeurd en openlijk tot, het bie den van tegenstund tégen den bols- jewkftischen inval aangespoord. ONTEVREDEN POLEN Hel Socialistische orgaan „Robo- tink", zegt dat ue Bolsjowiki dezelf de taktiek van de vroegere regeering volgen, en ter verwezenlijking van nun imperialistische pLannen, niets ontzien, den aangeboden wapenstil stand verachten, en in het vijandelijk land doordringen met geen ander doeL dan den vrede te Warschau te dictoeren en het oude Rusland., wat. de grenzen betreft, te horstellen, ter wijl zij ter wille van den vréde met Duitscliland ongetwijfeld Opj.- r-Tb'. - zié. ei Posen aan dat land zullen af staan en van Polen een provincie van Sovjet-Rusland zullen maken. EEN MANIFEST VAN DE DERDE INTERNATIONALE. De „i'reihett" publiceert een op roep van het tweede congres der Mos kouschö Internationale aan het pro letariaat van alle landen, waarin wordt aangespoord tot solidair han delen met Rusland. Indien Rusland thans de Poolsche witte gardisten op adem Iaat komen, zegt de oproep, zou hun de gelegenheid gegeven wor den hun verslagen leger weer op dg been te brengen en met behulp dei- Entente uit te .rusten. Dan zou het morgen weer gedwongen zijn hon derdduizenden zijner zonen opnieuw naar het' front te zenden. De oproep gaat dan woordelijk ver dol-: „De taak van het proletariaat van alle landen bestaat hierin, dat het met allo kraehP verhinderen moet dat de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika de Pool sche witte gardisten op eenigeriei wijze te hulp komen. Proletariaat der Entente-landen,het is uw plicht op allo plaatsen en aan alle grenzen op uw hoede te zijn, dat geen enkele trein, geen enkel schip met levensmid delen of wapens naar Polen gezonden wordt. Duitsche arbeiders en arbeid sters, het uur is gekomen, dat gij uw vroegere beloften in daden kunt om zetten, dat gij u aan de zijde uwer Russische broeders kunt scharen en te zamen met hen voor 'de bevrijding van allen strijden. Laat geen ©ukd schip, geen enkelen trein" naar Polen door, toont dat de solidariteit van he proletariaat niet alleen in woorden, maar ook metterdaad bestaat!" DE NEUTRALITEIT VAN DUITSCHLAND. Op hei goederenstation te Kaïlsruhe bevindt zich een gioo'. aantal goede renwagens met oorlogsmateriaal en mu nitie, die naar Polen verzonden moeten worden, wal het spoorwegpersoneel echter geweigerd heeft Verder staa- er een groot'aantal wagens met goe deren voor Hongarije, die 'c personeel eveneens weigert door te zenden. De rijlcsregcering heeft aan de spoorweg directie te. Karlsruhe medegedeeld, dat de eerstkomende dagen meer dan 400 waggons; waarvan 170 met vet, zoo met vliegtuig-materiaal cn 100 me1 uni formen naar Tsjecho-SIowalcye verzon den moesten worden. Daar de bedrijfs- raad der spoorwegbeambten echter vrees', dat ook-dit materiaal voor Po len bestemd is, weigert hij de goederen verder te verzenden. CEEN OVEREENKOMST TUS- SCHEN DUITSCHLAND EN DE BOLSJEWIKI. Officieus word uit Berlijte medege deeld De ,yPetit Parisien" en de „Temps" publiceerden den tekst van een zoogenaamd door geheimraad Von Mahllzahn in opdracht der Duitsche re geering en door don heer Kopp in op dracht der Sovjet-regeering opgesteld concep'-verdrag betreffende economi- 1 sche en politieke overeeckoratsen lus- schen Duitscliland en Rusland in ver band met den militairen toestand in 't Oosten* Tevens wordt door het bureau Havas het bericht verspreid» dat reeds vóór het Poolsche offensief een gehei me overeenkomst tusschen Duitscli land en Sovjet-Rusland bestond,- Deze berichten, van eiken werk el ijken grond ontbloot, zijn geheel uit de lucht ge grepen. Tusschen Duitsohland en Rus land bestaat geenerlei dergelijke over eenkomst. EEN NIEUWE ACTIE TEGEN DE ONTWAPENING VAN DUITSCH LAND. Een sociaal-dcmocratiaohe afge vaardigde heeft onlangs in dien rijks dag eenige modedeelingen gedaan over plannen, die in zekere kringen bestaan, om een centrale organisatie to Vormen voor alle vrijwilligers en leden van burgerwachten in het rijk, die nu krachtens de overeenkomst van Spa, uit den dienst ontslagen moeten worden. De kern van aeae organisatie is in München te zoeken, waar een houtvester dir. Esoberich (telegram-adres Orgesch, Münehen/ de leiding in handen heeft. De „Vorwurts" heeft dezer dagen nadere bijzonderheden verteld, ó.a. dat de „Orgesch" zioh een vvettige- organisatie noemt, dat het voor ueze organisatie die door de landelijke, provinciate en gemeentelijke autori teiten ontbonden moc-t worden in ge val van kleine of groote plaatselijke onlusten benoodigde geld door den staat betaald dient te worden, en dat do „Orgesah" zioh allereerst tot taak zal stellen: „Het vrijmaken dér rijks- """rtroepen door het vormen van Je organisaties uit civiele 'krach ten, het opstellen van bewegelijke formaties." Het is duidelijk, dat de „Orgesch" nair streeft een bewapen Lngaetie op touw te zetten,juist op het 0ogen blik, dat de Duitsche regeering bezig is de burgerlijke bevolking te oriwu- p'.'uen op bevel van do Entente. En het moet verwondering wékken, niet alleen dat de Beiersche regeoringzioh reeds zrcvor met de „Orgesoh" heeft ingelaten, dat zij haar finiincrcslen steun, beloofde, doch ook dat de pre mier von Kabz niet heeft geschroomd dr. Escherioh in bescherming te ne men tegen aanvallen in de "socialis tische bladen. Dr. Eschcrick heeft het gewen scht geaoht me© te deel en dat de „Vorwurts" vier punten van het program der „Orgesoh" beeft ver geten: le. bescherming van de Grond wet; 2e bescherming- van persoon, werk en eigendom; 3e. verzet, tegen ■üheüi,ngsacties; hamdlvavieai -van orde en rust door verzet tegen Putsoh van links en rechts. De bedoeling van de „Orgesch" kan nog zoo goed zijn, het feit blijft bestaan, dat deze organisatie de re geering dwarsboomt bij haar pogin gen tot ontwapening der burgerlijke bevolking en haar en het rijllc dus in een zeer moeilijk parket brengt te genover de entente zoo meldt de Hbld.-correspondent. En tegen de „Orgceoli" in hoofd zaak gaat dan ook de waarschuwing van den heer Neske, topperpresident van de provincie Iiannover, waarvan door ons melding is gemaakt. In Hannover, zegt hij, wordt ook proptv gonda gemaakt voor de zoogenaam de zelfbescherming„systeem Esoh-e- rich", die dienen moet als „Ersatz" voor de onthouden burgerwachten bij Spartacistiiscbe onlusten en als grensbescherming, oni het Russische leger fn elk gwal aan dé Elbe tegen te houden." Noske ziel dan in de „Ou'gesdi" een organisatie tegen de radicalen van links gericht. En hierin zal hij wel gelijk hebben. ¥®rs^reSd rtiouws MOORDEN OP ARMENIëRS. liet Arnieniaansch Bureau to Lon den heeft aan Router medegedeeld dat de Anneniaansche Patriarch te Konstantinopel officieole mededeoling ontving over een moord op Ai'incn.ièie en Grieken te Guewa door de benden van M-oeótapha Kemal, vóór zij door het Griek sche leger gedwongen wer den terug te trekken. Op 10 Juli wer den 600 Grieken cn Armeniërs te Or- takeni, Buhramie, Saradjili cn Kupe iUi de naburige dorpen gedwongen de rivier Takaria over te steken en zich te verzamelen in het. Anueniaansch dorp Eshine. Bij het vallen van den avond werden deze 6U0 christenen buiten liet dorp gebrachten dood ge schoten. Aan liet station Guelva wer den de Armen i aan sche beambten le vend begraven. Op 11 .Juli werden 400 Armeniërs en Grieken in het diorp Ak-Hissar vermoord. De Patriarch heeft afschuwelijke verhaten ontvangen over de vervol ging der Aimeniërs, die binnen het gebied van Moeetapha Kemal wonen. Het rapoprt verklaart dat de Turk- evc-nmin als die luipaard, zijn „vlek ken" vorüozpn kan. DE TOESTAND IN MESOPO- TAMIë. Het ministerie van Oorlog maakt bekend <^t nieuwe aanvallen op En- gelsche posten ten Noorden en Noord westen van Ililla met belangrijke verliezen nun Arabische zijde werden afgeslagen, liet belegerde garnizoen te Kufa, 45 K.iM. ten zuiden van Ililla, houdt zich staande, alhoewel een groot gedeelte der stad drie dagen -geleden reedS in hrand stond. ONDERSTEUNING DER WERK- LOOZEN IN DUITSCHLAND. Tij dens het langdurig debat over dc ver zorging; der werlrioozen verklaarde de minister van Arbeid, dr. Braun, in den Rijksdag, da1 volgens zijn meeuing ook soeialiseering niet ineens de werkloos heid kan doen eindigen. Overigens heeft de regeering besloten 35 millioen Mark voor werldoozen, die voor gezin of familie te zorgen hebben, -ter be schikking te stellen, onder voorwaar de, dat ook de verschillende staten bij dragen geven, zoodat totaal 60 millioen Mark ter beschikking zullen zijn Hierna werd de Rijksdag verdaagd. President Loebe sloot de vergadering en sprak de hoop uit, dat de toestand aan de Oostgrens en do aanstaande conferentie te Genc-ve (over de Duitsche voorloopigc schadeloosstelling) zoowel als de binnenlandsche töesiandén, hem niet zullen dwingen den Rijksdag op V. O. C. Haarlem R. en W. nieuw vroeger bijeen te roepen, dan de normale loop der omstandigheden mee brengt» HET, BOYCOT, VAN HONGARIJE* In Weensche ivakvereenigingskrin- gen wordt beweerd, dat het boycot van llonganjo van Amsterdam uit dezer da gen wordt opgeheven» HET CONGRES DER TWEEDE INTERNATIONALE TE GENèVEgaf als richtsnoer der socialistische poli tiek aan 1 verovering dor politieke macht, doch niet door geweld, toaar op de basis der democratie* I11 het nieuw gekozen uitvoerend co mité der Internationale heeft ook Mr* P. J. Troelstra zitting» Huysmans blijft secretaris» DE VREDE MET TURKIJE. Sprekende over het Turkse he vre desverdrag zoide Curzon In het E11- gcilsehe Lagerhuis dat Turkije toch in olie geval de onderdanen in het achterland van Kil ein-Azië behoudt die vrij wed bo moge-en zijn in raa, taal en geil'ool. Turkije behoudt een grondgebied grooter dan Spanje en krijgt ook financieele en economi sche voordeelen. Een schadeloosstel ling is door de Geaïï'ieei'deai niet ge- eisclit. Als do Turksche regeering en het volk zich slechts kunnen losma ken van de kwade tradities van liet vouleden, 3an hebben zij een goede gelegenheid om liet evonwicht te her krijgen. Spr. had vernomen dat do Tur ken liet [Verdrag zoude® teeltenen en achtte dit de verstandigste partij. AIb de goede wil der Turken blijkt zuillcn del 'GenHUoerden ben gaarne helpen. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN h 60 Cis. per regel. HAVER8CHMIDT KLAJE VEBVSN Stoomen en Mach. stofvrijmakeu van Tapijten,Karpetten enLoopers Gr. Houtstraat 77. Telol. 483—1046 bpon bh WeSshljten CRICKET. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Eerste klasse. Rotterdam: Y. O. C.Haarlem. Om den Telegraaf-beker: Haarlem: Rood en Wit—Y'. R. A. S S* f 0 19 0 3 13 1 2 9 De Olympische Speien- VIJFKAMP VOOR OFFICIEREN. De eerste dag van den te Amers foort te houden vijfkamp voor offi- ren werd gewijd -aan schieten en ommen. 11 (te af-dteeling schieten, plaatste J. A. YY'. Bor, le luitenant 10e rog- inf. te Haarlem, zich No. 18. ZWEMMEN. Voor de wuterpolowodstrijdén op d-e Olympische Spelen hebben 14 lan den ingeschreven, t.w. Australië, Bel gië, Canada, Spanje, Amerika, Frank rijk, Engeland, Griekenland, Italië, Zweden, Zwitserland, Tsjecho Slowa kije en Nederland. Voor do zwemwed strijden schreven niet minder dan Ü2 anden in nl., Australië, België Bra- iliè, Canada, Denemarken, Finland, Frankrijk, Griekenland, Engeland, Nederland, Italië, Japan, Luxemburg, Monaco, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Spanje, Tsjecho Slowakije, Amerika» Zweden, Zwitserland en Zuid-Afrika. Voor de inüividueote wedstrijden zijn 420 inschrijvingen ingekomen; voor "e ploegwedstrijden (heeren en da mes) kwamen in totaal 17 Inschrij- ingen in. IN AFWACHTING. Dc „Tel." bevat oenigö bijzonder heden van een bijzonderen correspon dent in Antwerpen. Men kan gerust zeggen, schrijft deze, dat 'Antwerpen bet druk begint to krijgen mot zijn 7o Olympiade. De deelnemers komen langzamerhand de Sche-klestad bezoeken en men hoort avonds in de drukke stadsgedeel ten meer verschillende.talen dan ge- mcenlijk in een groote stad reeds het geval is, en op het Stadion is het iieel den dag druk van athleton, die zich oefenen voor den komenden strijd. Zoo is er reeds een twaalftal Japanners, meer Griekscli'e deel maners en inschrijvers uit Tsjecho- Siowakije, alle Zuid-Af rikaaxische deelnemers terwijl ook de Australi sche zwemmers reeds aan hef oefe- ;ien zijn cn fraaie tijden maken. Ik vernam, dat d-e beroemde Kalminimo- ku, de groote man van die Olympiade m 1912, dlic don 100 meter zwom in liet Olympisch record van 1 min. 2 2/5 sec., zeker in Antwerpen zal uitkomen. Een groot gedeedte dier It-a- Jiaansche deelnemers is ook reeds in de Schekteötad aangekomen en is met een buitengewoon enthousiasme be zield; zij hebben hun eigen program ma en honden Zondag een groot na tionaal feest, waaraan ook de veie Ilaliaansche padvinders, die hun land ganooten vei'gezellen, deelnemen. Vrijdagochtend komen driehonderd en vijftig Fransche deelnemers hier aan. Zij hebben hun eigen gebouwen, waar allen worden gehuisvest -en dat zij „La Maison dc France' noemen. Zij hebben hun eigen briefpapier, zij hebben zelfs eenige prof's tot ama teur uitgeroepen en zullen alles in liet werk stellen om eenige prijzen mee naar huis te nemen. De Zweden, die met een epecialen trein zouden komen, hebben eenige moeilijkheden met de Duitsche regeering, welke den trein slechts wil laten paseeeren tegen '11 cautie van twoehonderd vijftig duizend Zwecdsche kronen. De regee ring der bei-de landen zijn aan het onderhandelen en de aankomst der Zweden is dus ecnigszins vertraagd. De opening van bet Stadion op 14 Augustus belooft een indrukwekkend feest te worden, 'e Morgens is er een plechtige kerkelijke dienst in de hoofdkerk, waar nieinund minder dan kardinaal Merci ca zal as&isteeren e»> die bijgewoond zal vvordien door voio Ministers, Senators -en andere groot- waardigheidsbekleeders. 's Middags zal de Koning het Stad'ion openen, waarna de deelnemers zullen defiiee- ren en oon Zwoedöch en Belgisch zang gezelschap hun medewerking zuilen verleen en. biiiiianiann IJSBEER DOODGEBETEN. Don derdagmiddag is in de stallen van het ciretts Hagenbeek te Schevenin- gen een der ijsberen door een ondie ren ijsbeer doodgebeten. Er waren enkelo nieuwe exemplaren aangeko men die door de stallen naar de voor hen bestemde kooien werden geleid. Eetn der (nieuwelinge® moest daar voor een kooi passeer en waarin een der oude ijsberen was opgesloten De&e scheen echter op zijn nieuwen collega niet bijster gesteld te zijn, want plotseling 'eprong luj op, greep d-«. ander bij den keel waarna een Idocdigo worsteling ontstond, net i ergoiieel probeerde met alle mïddic- leti de vechtenden te scheiden maar tót' ti'gieefs. Do oude ijsbeer li-et zijn slachtoffer niet los 11a hem den stiot ffc-Jieel te hebben doorgebeten, waar na bet slachtoffer levenloos in elkaar zakte. De schade van deze 'vechtpar tij wordt op ruim f 5000 geraamd. ER IN GELOOPEN. Een 18-jari- ge kantoorjufferlje was in betrekking geweest bij de firma D. op den Over toom te Amsterdam, verhaalt het N. v. d. D. Donderdag, in liet middag uur, kwam zij aldaar een vriendin netje, dat -ei' nog werkzaam was, af halen. Terwijl zij op liet meisje, u-at zich kleedde, stond te wachten, zag zij, binnen haar bereik, een postwis sel liggen en de verzoeking niet" kun nende weerstaan, maakte zij zich daarvan meester. De dievegge begreep wel, dat 't wat gevaarlijk was zelve het bedrag te gaan innen, Zij vertrouwde het zaak je toe aan een vriendje een „meneer" en deze stapte, een uurtje later, liet postkantoor in de van Eeghenstraat binnen en bood d-en wissel aan. Ter ijl do ambtenaar bet stuk bezichtig de, kwam hem te binnen, dat een oogenblik geleden de loepjongen van de firma D. ook postwissels goind had. Y're.emd vindende dat er nu weer een kwam, aangrimden door iemand, dten hij wist niet tot het personeel te belmoren, vroeg hij naar de herkomst en daar het antwoord hem niet bevre digde, stelde hij telefonisch de poli tie met bet geval m kennis, wc ai-van het gevolg Vvas dat de „meneer" en het jufje, dat buiten stond te wach ten. in het verboor werd genomen en beiden door de mand vielen. Het meisje vvierd op bet bureau gehou den. ZONDERLINGE WENSCH! - Te Leer, achter N. Schaas (Gr.), overleed, zoo meldt „Do Avondpost", een vrouw, die als lnatslea wcnsch had geuit, een scmldorij, dat in do kamer hing, moe te k'ijgcn in de kist, om dat ze daar zooveel van hield, Het schilde- rij was echter ie groot, oijp meubelmaker werd gehaald, ora de lijst cr'van te verwij deren 011 wat vond men nu? Achter de lijst 10.UUU Mark aan goudgeld! TE VEEL BELANGSTELLING. Bij de drukte ea het gedraug bij het binnengaan ia de raadszaal te Assen, onder diegenen, die nieuwsgierig wa ren of het rapverbod „er dooi" was en naar boven wilden, geraakte een vau hen, de heer W., zóó in het gedrang, dat hij liet uitschreeuwde van pijn. De ze pijn -behield hij en Woensdag bleek dat hein een rib gebroken was, vertelt de „Ass. Ct.'te NOODLOTTIG ONGEY'AL.- Douderdag is de heer'L. van Ieperen, wethouder te Arkel, bij Gorinchem, bij het verbouwen van zijn woonhuis, door neerstortende bal-ken getroffen. Er aden hem zes ribben gebroken. Eeni ge oogenbliklcen later trad de dood in.- DE VLOOTCOMMISSIE? Naar het persbureau Y'az Dias verneeau, zal de vlootcommissie half Augustus ge reed komen met de uitwerking van de plannen voor de reconstructie van de vloot en zullen deze deu Minister vóór de opening der Staten-Generaal ïu Sep tember bereiken. Letteren es Knnst NED. ORGANISTENVEREEKIGING. Op de te Amsterdam gehouden iilgcmee- ne t ergadering (lezer vereentong is do heer C. lmmig Jr. benoemd tot cerelid der vereeniging. De heer J08. A. Verheycn. die zijn functie als voorzitter r.ee-Ic-gde, werd het cere-voorzillrschnp aangeboden, Tot lc-voorzittcr werd benoemd Ce heer J. A. dc Zwaan, te 's-Gravenhago, cn als nieuw bestuurslid werd gekozen dc Lier Ol. Koop, te Amsterdam. JOURNALISTIEK OONCRES. Bij liet bestuur var den Ned. Jour nalisten Kring1 ig oen vc<wstel inge komen, om liet journalistiek congres te Rotterdam niet te boud on op 16 en 17 September, maar o-p 16 en 17 Oc tober a.s. Aangezien bet dagelijltsrii bestuur zich met dit voorstel ver- eenigfl beeft, zal bet Kringbeetuur vermoede! ijk tot dft' korte uitstel be sluiten. Het congres zal do?, 'het gemeente bestuur van Rotterdam offi cieel ontvangen worden in bet nieuwe Raadhuis. Na' afloop van deze ontvangst worden de deelnemers in extra-trams naar de Ma.os ge bracht, De gemeente'biedt een boot tocht, door de havens aan. De directie van de Holiand-Ameri- kalijn heeft medegedeeld, dat zij liet congres een ©ere-maaltijd wensebt aan te bieden aan boord van de Rot terdam. Naar men zich herinneren zal, ie vroeger ook do Vredesconferentie op deze wijze ontvangen. Ook de dames van de congrealeden kunnen aan den maaltijd deelnemen en verschillende autoriteiten zullen worden uitgenoo digd. De Senaat van de Ncd. Handels- hHogeschool heeft het Kringbeetuur da uute va.n het universiteitsgebouw ale vergaderlokaal aangeboden*

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 8