38e Jaargang No. 11413 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HAARLEM'S DINSDAG 17 AUGUSTUS 1920 BLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dojpon in den omtrek waar een AgenkgovesLgd is (kom dsr gemeente) f 8.67Vi. Franco per poet door Nederlanu fö.bP/j. Afzonderlijke nummers 1 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem eu omstreken ftf.67'; franco per post f 0.65. Uitgave der N. V. Louror.s Coster, Diroeteur-Hootdrsdeoteer J. C. PEEREBOOWS, Telefoon 3082 A B VER TENT I ENVan 1—5 regels f 1.75; iedere tegel meer 36 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfsluivers-adveitentieu van Vraag en Aanbod van 1—4 regels 60 Cte. per plaatsiug, elke regel meer 16 Cts. a contant; buiten liet Arrondissement dubbele prijs. Directie on Administratie Groote Moutstraat 93. Telefoennre. der Redaotie 600 er. der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. C.ÉKSTE BL&D Ajjeuöa Heden: DINSDAG 17 AUGUSTUS. Cr. -i.eetaurajit Populair", Tem pel ïersetraat 56, Avondecuv-tfrt. Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG 18 AUGUSTUS. Staostent Den Hout, Concert Haar lem's Muziekkorps, 8 uur Café-Restaurant „Populair", Teinpcliei straal 50, Avondconcert. Mu6eum van Kunstnijverheid, Zo- jn-ertentocoTEtclItiug van Negerkunst enz. 105 uur. S.rg De Kroon: Gr. Markt Bioscoopvoorstellingen, nara; 2en 's avonds 8 uur. Gr. Houtstraat: Bioscoopvoorstellingen, namj 2Yi ec *s avonds 8 uur. Scala Theater, Kleine Houtstraat 77, Bioscoopvoorstellingen, nam. 2>i 's avonds 8 uur. óïaasnisuws Tijdingzaal van Haarlem's iSagblad. I11 onze Tijdfngzaal Groote Hout straat 93. zijn van lieden af o.m. ten toongesteld foto'6 van: het veel besprokenhuiaje. Westor- 6traat 154, Amsterdam, waar de 64-ja- xige vrouw met haar zoon woont, en om welk krotje een liuis hoen wordt gehouwd; het groote padvinderscongres, waaraan door alle landen, behalve de centrale rijken, wordt deelgenomen in de Jamboree te Londen (mirror); de nieuwste Franscho mode. Twee aardige figuren met snoezige japon netjes; den Turkschen generaal Illi Poeha, 'die het vredesverdrag te Serres lee- •kent; Uip het ..erkh-of de Liefde, Bilder- dijkstraut V msterd'am, waar een Jerans werd al op liet graf van 'professor duro r J. A. Albardingk Tliijim, ter gelegenheid van liet eeuw feest zijner geboorte. MUZIEK IN DEN IIOUT. Pro gramma van de muziekuitvoering op Woensdag 18 Aug. 1920 te 8 uur. 1. Mareoh Mit Schwert un Lance, Starke. 2. Ouv. Leielite Cavalery Suppé. 3. Walz. Storie of Vienna, Strauss. 4. Select. Ernani, Verdi. 5. Ouv. Tantalusqualem, Suppé. 6. Tambarin, Remeau. 7. Polonaise, Chopin. 8. Potn Die Lustige Wittwe, Léhar VERKORTE ARBEIDSTIJD. Door de hoeren H. Stoel inga en G. Mousing, respectievelijk voorzitter secretaris van den Ned. 11. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „SL-Franciscus van Assi- eie" afdeeling Haarlem, is aan den Raad esn adres gezonden, waarin op gemerkt wordt, dat onder alle arbei dersgroepen een drang bestaat om te streven naar een redelijke beperking van den dageUjksclien arbeidstijd en ook onder de winkelbedienden, die ti dier zake immer slecht zijn bedeeld, omdat hun arbeidstijd steeds verband moest houden en nog houd met d< uren, waarop de winkels geopend en geslóten-worden. Aan do bedienden 111 het winkelbedrijf koint zekar zoo goed als aan andere groepen, van werkne mers een verkorting van den arbeid tijd toe omdat juist in het winkelbe drijf langere werktijden worden ge kend, aan in do metste andere bedrij ven, zegt het adre-. Onder de huidige omstandigheden is slechte verbete ring te verkrijgen in drae, richting door van overheidswege het sluiting uur der winkels te bepalen, en wel dermate, dat de winkelbedienden van oen verkorten arbeidsdag kunnen ge nieten en den vrij te komen tijd. kun nen besteden aan ontspanning, ont wikkeling .gezinsleven en anderszins. Door dergelijke maatregelen zullen de patroons evenzeer gebaat zijn, omdat dezelfde voordeeligc gevolgen als voor de winkelbedienden, hieruit voor hen zullen voortvloeien. Zoo'ang er echter geen wettelijke regelingen zijn ge troffen, worden verschillende goed willige patroons door de concurentic verhinderd dergelijke maatregelen in te voeren, zoodat, indien ©r van vi'ij- heidsberooving sprake is, dit het ge volg is van het niet bestaan oaner wet telijke regeling. Gebleken is, dat het publiek zich wel .weet aan te passen aan dergelijke verordeningen, coals die op de ver vroegde winkelsluiting, dit hebben g> leerd op alle plaatsen, waarin deze wetgeving is opgetreden. Waar volgen.? de nieuwe arbeidswet de arbeidstijd voor de bedienden i6 bepaald op ten hoogste 10 uren per .dag, overwegen reeds verschillende patroons, om door onderling overleg to komen, tot een algemeen sluitings uur in don middag. In deze achten adressant dus wet telijke maatregelen alleszins gewet tigd, omdat hierbij het belang is be trokken van het groot aantal perso nen, werkzaam in het winkelbedrijf. Waarom adressanten den Raad eer biedig verzoeken, die maatregelen te willen treffen, waardoor het open zijn der wankels, op de eerste 5 dagen der week worde gesteld van 'e morgens 8 1/2 uur tot 's middags 12 1/2 uur en van 's middags 2 uur tot 's avonds 7 uur, terwijl het sluitingsuur op den Zaterdag worde gesteld op 9 uur. Daar het reeds gevallen raadsbe sluit gewaagd van 7 1/2 uur en de hiertegen gevoerde actie wijst op een streven niet meer van onzen tijd is, zegt het adres, meenden we goed te doen nogmaals ons standpunt uit een te moeten zetten. GEVONDEN'' VOORWERPEN. Terug to bekomen bij: B. Wijglioop, Berckheydestraat 27 rood, bril; K. Lamfers, Kruisweg 51, collier; W. J. Vallendunk, Wagemakerslaan 21, ge wicht; G. v. d. Haak, Kampersingel 32, onderjurk; H. Kion, Leidschesir. 132, overjas en handschoenen; Chr. Bartel, Voorzorgstraat 9, portemon- naie; A. Veldliuyzen, Jan Steenstraat b, pet; M. v. d. Water, Witte Heeren straat IS roodv rozenkrans.. PERSONALIA. Beroepen is als predikant bij de Gereformeerde kerk te Sleeswijk de heer J. D. Boerkoel (Theol. cundi. ie Haarlem). .Benoemd zijn tot reserve eersten luitenant bij hun tegenwoordig korps- de reserve tweede luitenants H. Goos- sens,, 11. H. Steneleer, D. Blanksma, F. J. Hoesen, 1». Vas Visser, allen van het lOdc regiment infanterie. Bij beschikking van den Minister van Justitie is aan H. W. Hannivoort, op verzoek, met ingang van 1 Sep tember, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend lid der kamer van toezicht over de notariseen en eandüdaat-notarissen te Haarlem,-en is in die kamer benoemd met ingang van laatstgemelden da tum, M. C. Roos, inspecteur d-ei' regi stratie en domeinen te Alkmaar. Voor het examen Fransch 1. o. is geslaagd: me>j. T. E. van Bergen van Haarlem. Da nieuwe rïireateur van Haarlem's Muziekkorps. De lieer Louis Boer heeft wegens zijn benoeming tot directeur van de Koninklijke Militaire Kapel te 'e-Gia- venhuge, als opvolger van den heer Bouman, met 1 September ontslag i zocht als directeur van het Ha lem'è Muziekkorps. We hebben reeds meegedeeld wat de redenen van het heengaan van den heer Boer zijn. Het ontslag is den heer Boer Maan dagavond in de vergadering van het bestuur der Haarlemsche Concortver- eeniging verleend. Daarop is benoemd tot directeur van Haarlem's Muziekkorps de heer N. J. Gerharz. Over den heer Gerharz vermeldden we in ons nummer van l No ven 1919, toen hij ook reeds solliciteerde naar het directeurschap ie Haarlem, het volgende: De heer N. J. Gerharz is oud-diri gent van het 6tafmuziekeorps te Ba tavia, welke functie-Jiij gedurende 12 jaar waarnam. Na ruim 4 jaar als zoodanig werk zaam te zijn geweest, werd hij door de Ned.-Ind. Regeering beloond mei de eervolle onderscheiding tot officier te worden benoemd. Door ziekte van een zijner kinderen genoodzaakt Indié te verlaten, werd hem als le luitenant eervol ontslag verleend, onder toekenning va,n pen sioen in dien rang. Hij wérd gedwon- ge udle bagage op het stoomschip Prinses Juliana achter te laten, zoo dat alle gegevens omtrent zijn werken en streven (waaronder een zeer lof felijke oorkonde van het eociteitebe- stuur, hom bij zijn afscheidsconcert overhandigd) momentee-l niet in zijn bezj* zijn, zoodat wij daarover geen verdere.inededeelingen kunnen doen. De heer Gorbarz is thans dirigent, te Apeldoorn. Zijn opleiding heeft hij genoten als militair muzikant, waar bij hij zich opwerkte tot solo-klarinet tist, onder-kapelmeester, zangvereeni- ging- en strijk- en orkestleider, door niemand geholpen, behalve door zijn chef, den heer Couwenhoven. Volgens -getuigenis van bevoegden deed hij merkwaardige dingen en vormde hij te Batavia een symphonïo-orkcst, dat liet beste van het Oosten werd. WONINGBOUWVÉREEN1GING „VOORZORG". Bij Kon. Besluit is de toelaing der vereeniging: Wo- ningbouwvereeniging „De Voorzorg'' gevestigd te Haarlem, als vereeni ging uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, gehandhaafd. WONINGSTICHTING „PATRI MONIUM'. Bij Kon. Besluit is de toelating der stichting. Woningstich- tötg „Patrimonium" gevestigd Haarlem, ais stichting, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, gehand haafd. Bobrlefc voor Vraqen VRAAG: Welke ia de naaste weg van Haarlem naar Heerenveen voor een motorwielrijder'? ANTWOORD: Haarlem, Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Laren, Eemnes-builen, Eeinnes-bin- nen, Soeetdijk, Soest, Amersfoort, N ij kerk. Putten, Etrmedo, Tonsal, Harderwijk, Hicrden, Nunspeet, Doornspijk, Elburg, Oldenbvoek. Duivendans, Weeep, Katerveer, Zwol le. Berkuminerbrug, de Lichtmis, Ronveen, Staphorst, Meppel, Steen wijk, de BI esse, Wolvega, Oude Schoot, Heerenveen, 200 4 K.M. VRAAG: 1. Ik wil van Amsterdam naar Arnhem en Nijmegen fietsen; langs welke route is het meeste na- tuurschoon te genieten en welke zijn de beste wegen? Hoeveel K.M. bedra gen de afstanden? 2. Bestaat hier gelegenheid, een kind, dat vermoe delijk, tuberculeus is, kosteloos doen onderzoeken'? Zoo ja, waar wanneer? ANTWOORD: 1. Amster dam, Duivendreclit, Abcoude, Baam- brugge, Loenersloot, Loenen, Nieu- wersluis, Brei 1 kei en, Maarsseo, U- trecht, de Bildt, Zeist, Rijsenburg Driebergen, Doorn, Leersum, Ame- rongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wa- geningen, Lexkensveer, Zetten, An- delst, Loenen, Slnk-Ewijk, Lent, Nij megeh; 10G.3 K.M. Naar Arnhem tot Wageningen als boven; daarna: Renkum, Ileolsum. Oostcrbeck, Arnhem, 101 K.M. 2. Wend u tot hef Consultatiebu reau, Ged. O'jdo Gracht 41, dat Dinsdag en Vrijdag om 4 uur zitting houdt. VRAAG: Welke is de mooiste weg om te fietsen van Arnhem naar Den Haag en hoeveel K.M. bedraagt die afstand? ANTWOORD: Arnhem, Hedlsum, Renkum, Wageningen, de Grebbe, Rhone.ii, Eist, Amerongen, Wijk bij Duurstede, Schalkwijk, Vreeswijk, IJsselstoyn, Polsbr. dam, Vlist, Haastrecht, Gouda, Kruisweg, Zegwaard, Voorburg, 's-Gravenbage, 152,5 K.M. Uit de Uni3tr8k6ü HEEMSTEDE. - Directeur an post- en telegraafkan toor. Bij koninklijk besluit is op verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag verleend aan den heer E. T. J. Dinaux als directeur van het post- en telegraafkantoor te Heem stede. HAARLEMMERMÉÉR. Nieuw 0 begraafplaats. Naar wij vernemen heeft oen groot aantal ingezetenen dezer ge meente in de omgeving van Sloten een adres bij liet gemeentebestuur ingediend, waarin met het oog op den grooten afstand die bij begra fenissen naar Hoofddorp moet wor den afge'egd verzocht wordt al hier in do. buurt van den Akerdijk .in gemeentewege een algemeene begraafplaats to doen aanleggen. Verbeterde Predikante traktemontcn. Zondagmor gen bracht Ds Bax 111 de Ned. lier- vormde Kerk to Hoofddorp aan Let kerkbestuur, do commissie voor de evangelisatie en de gemeente een woord van dank voor hun succes vollen arbeid en krachtig en steun, die geleid hebben tot en niet onbe langrijke verbetering van de financi eel© positie van den predikant en de evangelisten. ZEerw. stelde dit zeer op prijs cii sprak zijn erkente lijkheid uit voor zoovele bewijzen van waardeering en vriendschap. Landbouw. I11 de afge- loopen week is er bij de landbou wers 111 dezen polder tot laat in den avond hard gewerkt om het gemaai de graan, dat geschikt was om bin nengehaald te worden, van het land lo rijden. Het weder Hop dan ook in do laatste dagen bijzondei' mee en als het deze week ook zoo mooi in de natuur blijft, zullen do landbou wers Zaterdagavond ongetwijfeld met groote voldoening op hun werk kun nen terugzien, omdat er dan op het land weinig meer van de haJmge- wassen te zien zal zijn. Over 't alge meen genomen, valt de opbrengst niet tegen. Do nieuwe tarwe, die reeds op do Beurs werd verhandeld, had veel van den regen geleden en was dan ook grootendeelte maai- van inferieure kwaliteit. Met het oog op het droge weder zullen etr Donderdag wel betere kwaliteiten worden aan geboden. De erwten, die nog voor 'n groot gedeelte op ruiters staan, le veren niet zoo'n ruim beschot op dan aanvankelijk werd gedacht, hetgeen wordt toegeschreven aan de schade die aan dit gewas door ongedierte werd veroorzaakt. Dc bieten, het hoofdproduct dit jaar. waarmede duizenden hectaren in deze gemeente weiden bezaaid, staan er prachtig bij en geven den landbouwens alle reden tot tevredenheid. Op hol. Maandagmorgen sloegen alhier twee paarden van der. landbouwer Ik, bespannen voor een' boerenwagen, op hol. Do voer»: wist er nog intijds af lo springen. Toen de beesten 111 dolle vaart te Hoofddorp arriveerden inct den reeds gedeeltelijk vernielden wagen achter zich, werden ze tot staan gebracht, doordjen da wagen in aanraking kwam met een paal van de electri- sche geleidingen. Bij deze 1/otsing werden de tuigen stuk getrokken. Oplichting. Maandag werd te Nieuw-Venncp door de ge meentopolitie gearresteerd de 17-ja- rige W. v. d. M. afkomstig uit den Bommel, die verdacht wordt van al daar gepleegde oplichtixlg. De jon gen, geen onbekende van de politie, wiens opsporing en aanhouding was verzocht kwam Zaterdag op de ge dachte' naar de Meer te reizen en al daar werk te zoeken, hetgeen hem direct gelukte. Dit was echter van korten duur, want toen hij Maan dagmorgen naar zijn werk wilde gaan, was de politie dezen veelbe- lovenden knaap voor, om hem naar Hoofddorp over te brongen. Karpervangst. Bij de brug te Hoofddorp is steeds veel be langstelling voor de hengelaars die aldaar- in de Hoofdvaart op karper komen visschen. Er zijn reeds ver scheidene pracht-exemp laren gevan gen. Ook bij geniesluis te Hoofddorp wordt getracht de karpers te ver schalken, doch met mfiïider groot succes dan in 't centrum van 't dorp. VOGELENZANG. R K. K erk. D© nieuwe R. K. Keik in de Zilk (nabij Vogelenzang) zal 30 Augustus a.s. door den Bis schop van Haarlem worden ingewijd. Tevens zal er gelegenheid bestaan 't nieuwe kerkgebouw te bezichtigen. Binnenland Eerste Katholieke Internatio nale. liet Haagsche Correspondentie- bureau seint: Op liet heden te 's-Gruvenhage ge houden Internationaal Katholiek Es- peranto-Congres is de Eerste Katho lieke Internationale gesticht, welke ten doei heeft: oplossing van intor- natinaJe conflicten langs vredelie- v en den weg; beperking van bewape ning; internationale sociale wetge ving, gegrondvest op christenlijke naastenliefde. Alle groote Katholieke organisaties zijn uitgenoodigd toe te treden. Esperanto zal als internationale taal gebruikt worden. Do hoofdzetel is voorioopig gevestigd te Graz. Gekozen werden tot voorzitter van de nieuwe Katholieke internationale, pastoor E. J. Poell (Nederland), tot 2e voorzitter de heer NankiveU (En geland) en tot 3e-voorzilter dr. Max Mielert (Braslau), terwijl tot hoofdin specteur werd gekozen dr. Metzger uit Graz (in welke plaats ook het vol gende congres zal worden gehouden, een dag, na liet 13e Intern. Esperan- tocongres te Praag. DOODGEVALLEN. Maandag middag is te Franeker een 26-jarige ongehuwde bestuurder van een turf- wageu, ai© in beschonken toestand verkeerde, van den wagen gevallen en zoodanig aan het hoofd verwond, dat de dood onmiddellijk intrad. VLAAMSCH-XEDERLANDSCHE STUDENTEN-LANtfDAG. Aan een Zondag te Tilburg gehou den landdag namen, blijkens hei Jlbld deel, in ronde cijfers, 100 stu denten uit Vlaanderen, die over de grens zijn gekomen, 30 Vlaamsclie studenten, die in Nederland wonen, 20 studeiu ju van de K.-K. Leergangen en 60 andere Nederlandsche studen ten, waarvan ©r 30 te Tilburg wonen. Overgegaan werd tot de oprichting -van Pro Taxandria, bond van intel- lectueelen langs beide zijden der staat kundig© grens. Tot deze vereeniging kunnen alleen inwoners, afgestudeer den, uit de Kempen toetreden. BOLSJEWISTISCH GOUD. - Vol gens de Tribune heeft de hoofdcom missaris vaii politie te Amsterdam in een circulaire d.d. 17 Augustus mede gedeeld: Blijkens een bij mij ingekomen be richt, zou zekere Ondentlich (uit Estland} te Stockholm zijn aangeko men, welke persoon belast zou zijn een partij Bolsjewistisch goud tc ver- kqopen, hetwelk de groote Zweedschie banken niet durven te accepteeren, noch verhandelen. Hij zou worden ter zijde gestaan door zekeren Gero- das, die het goud naar Amsterdam zou begeleiden. STAAT3BEGROOTING 1921. De Staatsbegrooting voor 1921 is naar den Raad van State verzonden. ARBEIDSVOOR WA ARDEN RIJ KS- WERKLIEDEN. - ingesteld is een commissie van advies voor de arbelda voorwaarden van Rijkswerkliedcn. Als plaatsvervangend lid der commis sie is o.a. benoemd de lieer J. A. van Stcyn, houtvester Staatsboschbeheer te Bloemendaal. DE EX-KEIZERIN. De co reespon dent van de Tel. te Doorn meldt, dat do gezondheidstoestand der ex-kei zerin vrij goed is. Van een hernieuw den ernstigen aanval liarer hart kwaal, zooals o.a. „die Daily Mail" meldt, is in do laatste dagen geen sprake geweest. UITVOER VAN HOOI. De mi nister van nndbouw enz. heeft tot na dere aankondiging dispensatie ver leend vau het uitvoerverbod van hooi. Famllialierleiiisn UIT ANDERE DAGBLADEN. Bevallen 14 Aug. J. F. M. Ludwig- Vergouw, z., A dam. 15 Aug. M. Polak-Hanimelburg, d., A'dam. S. v. Bcrg-Johs, z., A'dam. S. Frenk- van Praag Sigaar, d.. A'dam. W'el- ler-Reeuwsclie, d., A'düB. 16 Aug.: M. Koopal-van Minden, z., A'dam. J. Kngelkens-Uitenhage, de Mist, z„ A'dam. Wojjff-Loopuit, z. Bad Nc-ucnahr. Overleden: 12 Aug.: Wed. F. Grein- Davids, 81 j., Londen. 13 Aug. W. Feld, 27 j., A'dam. 14 Aug. H. Hondïus van Herwerden, j<L, 73 j., Bussum. G. L. Kirchner, A'dam. Wed. J. G. Reeders-Kruijff, 64 j-, A'duin. 15 Aug.: Wed. I. Roos- O ss Cd rijver, 79 j., Bussum. P. Ver maak, 88 j., Utrecht. Kerk en School HULDE PROF. R1TZEMA BOS. De huldiging van prof. dr. Ritzema Bos bij het bereiken van den 70-jarI- gen leeftijd, zal 24 Augustus des na middags 0111 lialfvier plaats hebben in het gc-bouw der Nederlandsche Hei demaatschappij te Arnhem. Bij die gelegenheid zal den geleerde zijn por tret, geschilderd door mevr. WTihel- mine Carhin-Gips tc 's-Gravenhage, worden aangeboden. Marktnl8nff8 BEN'ERVVIJK. Marktbericht van 16 Augustus 1920. Postelein per ben 0.35—0.40. andijvie per 100 etr. f 3—4. Zuring per ben f 0.20- wortelen f 10—12 per 100 bos; komkommers per 100 f 7; aardap. klei per Heet. f 67: idem zand per heet. f 10—IJ; doppers per K.G. f 0.16—0.24; capucijnere per K.G. f 0.30; raspers per K.G. f 0.30— f 0.40; tuinboonen per K.G. f 0.06 f 0.08; snijboon en per K.G f 0.08—0.15; hoerenboonen per K.G. f 0.100.26; rood© kool per 100 f 10—12; bloemkool f 2035; uien per boe f 0.04; sla per 100 krep f 2—3; rabarber per 100 bos f 58; pieterselie per bos I 0.05; sel derie per bos f 0.G5; appelen per K.G. f 0.20^-0.30; peren per K.G. f 0.25—0.35, frambozen per slofje f 1,752. bessen per K.G. f 0-50—0.60. Buitenland Wsrsohau omsingeld. Volgen© berichten uit Oost-Pruisen is dc ringgro-peering van het Russi sche leger geëindigd. De omsingeling van Warschau van vier zijden is een feit. De linie Warschau-Thorn wordt ernstig bedreigd. De val van War schau wordt verwacht. De eindslag met afwisselend succes is begonnen. De arbeiders en Polen. Het bestuur dei- Intern. Transport- arbeidersfederatie heeft aan de trans portarbeiders, zeelieden en spoorweg arbeiders ui lei' landen den volgen den oproep verzonden. Kameraden, Het Internationale Transporlarbei- derecongres, 111 Maart jl. te Christia nia gehouden, heeft niet algemeene stemmen besloten, uaL de Internatio nale Transportarbeiders-Federatie en do bij haar aangesloten organisaties allo buur ten dienste staande midde len zuilen aanwenden, om een her haling te voorkomen van de ellende, welke de wereldoorlog over de vol keren heeft gebracht. Het oogenblik, om aan dit besluit uitvoering le geven, is gekomen. De kaptaitistisclic regeeringc-n pogen een nieuwen wereldoorlog te ontketenen door daadwerkelijke hulpverdeening aan liet Poolscho Rijk, dat Rusland heeft aangevallen en thans de gevol gen van zij imnperialistisch streven ondervindt. liet bestuur van de Internationale Transportarbeiders-Federatie doet 'n dringend beroep op de transportar beiders, zeelieden en spoorwegarbei ders aller landen, om de pogingen van hen, die het proletariaat opnieu van hen, die 't proletariaat opnieuw ter slachtbank zouden willen lelden, met alle middelen te verhinderen. Het vraagt van u. in navolging van de arbeiders, die, verschillende lan den zich reeds hebben verzet tegen het vervoer van wapenen n munitie overal als één man te weigeren, oor logsmateriaal! en troepen ten behoe- van dezicli tegen het Russis» koerende kapitalistische en ïmperaiis- tische reactie te laden, te verzenden of tc transporteeren. Noodiger du ooit is op dit tijdstip de internnhon:-.- le proletarische klassesolidariteit in den strijd tegen de internationale ka pitalisme reactie. Het internationaal proletariaat wil vrede en vrijheid en moet bereid zijn tot offers, om deze hoogste goederen der menschhei.l ta veroveren en te bewaren. Transportarbeiders, zeelieden en spoorwegarbeiders aller landen! Hel oogenblik van handden is ge komen! Weigert liet vervoer van alle oorlogsmateriaal, dat de kapitalis tische m.ichthebbers van West-Euro pa naar Polen zouden willen sturen! Weigert het vervoer van alle solda ten, die de regeeringen der Entente tegen Rusland in het veld zouden wille» voeren. Bewijst uw internationale solida riteit! Tegen het militaristisch ge weld der kaplalistische en imperia- listische regcering, dc - arbeiderswei gering van het internationaal geor ganiseerd proletariaat. Voor de Internationale Trans por tarbei d ers-Fed er ati er. ROBERT WILLIAMS, voort EDO FIMME.N, secretaris. Sport en Wedstrijden LUCHTVAARTNIÉUWS. FOKKER VERKEERSTOESTEL- LEN. Maandagmiddag arriveer den voorde K(on). L(uchlv,)M(pij). t« Schiphol twee Fokker verkeeretootel- len. Het zijn groote paraeol-eendek- kers met 180 P.K. motor, geechikt voor vervoer van een nuttige last van 700 K.G. De cabine voor passagier» met hun bagage is keurig en gerief©' lijk ingericht. Een der toestellen is voorzien van apparaten voor "het opnemen en ver zenden van radio-telegrammen zoowel als telefoongesprekken. Een dezer da gen wordt er een proeftocht met volle belasting mede ondernomen, waarna de toestellen waarschijnlijk in den da- gelijkschen dienst der maatschappij op Londen zullen worden ingelast. VOETBAL. I11 een verslag in ons nummer van Maandagavond werd gemeld dnt T. H. B. I van V. V. V. 1 verloor met 0—1 In de eeriewedstrijden van Hille- gom. Dut moet zijn: T. H. B. II, die door Hillegora uitgenoodigd was en daar eenige spelers verhinderd wa ren, deze aangevuld was met spelers van het 3e elftal. DE KAMPIOEN. Zondagmorgen hield do Haarï. Sportver. „de Kampioen" haar jaar- lijksche kampioenschappen over lan gen on over korten afstand resp. 1 en 25 K.M. De uitslag over den langen afstand was: le. J. Altena, 2e D. Aan- dekei-k, 5e P. Hossen. Hierbij had een valpartijtje plaats, waardoor de uit slag eenigszins anders was dan al gemeen verwacht werd. De uitslag over den korten afstand was: i. P. Hossen2e. J. Altena, 3e Spiers, 4e J. Wisker. Daarna had er ren wedstrijd plaat© over 5 K.M. tussoheil de beide kam pioenen, om den kampioenstitel over lange» en korten afstand, welke werd gewonnen na feilen strijd met een lengte verschil door P. Hessen. Ds Olympljche spelen. Snees» van Fnnün. Eenige der voornaamst® uitslagen laten wij In er nog volgen: wat aan gaat de athlttiekwodstnjden 100 AL hardloopen. Beslissihg. i, Paddock (Amerika) lü 4,5 sec.; 2.. Kirksen (Amerika); 3. Edward (Enge land 4. Alischan (Frankrijk). 5. Scholz (Amerika); 6. Murchison (Ame rika). - 4<X> M. hindernis. Finale. I. Looinls (Amerika) 54 eec., 2 Norton (Amerika) 3. Desch (Amerika); 4. André (Frank rijk). De tijd van Loomis is een volle minuut binnen het wereldrecord. De baan blijkt bij nameten ongeveer een decimeter te kort genomen te zijn, zoodat erkenning van het record twij felachtig is. 0 M. hardloopen. Halve beslissing De drie winners komen in de beslis sing. le serie. 1 Scott (Amerika) 1 min 57 1/5 sei.; 2. Mountain (Engeland) 1 min. 58 1/5 ©ec.; 3. Sprott (Amerika) 4. Ambroisini (Italië). 2e serie: 1. Rudd (Zuid-Afrika) 1 min. 57 sec.; 2. Campbell (Amerika) in. 57 3/5 sec.; 3. Paulen (Neder land) 1 min. 57 4/5 sec. Enthousiasme heerscht ©r bij de groepjes Hollander- na het succes van Paulen. De Haarlemmer vormt na don start de achterhoede, neemt na onge veer 150 meter echter de leiding, doch wordt dan weer door al zijn tegen standers gejiasseerd. Evenals in zijn serie gaat hij uan in liet voorlaatste rechte eind weer naar voren, doch is tot aller verba zing niet tevreden alvorens hij de 1 ri ding heeft herkregen. In die positie gaat hij de laatste bocht in. Bij het uitkomen daarvan herneemt Rudd echter de eerste plaats, terwijl Camp bell op Paulen een aanval onder neemt, welke juist voor den eind streep slaagt. Paulen blijft met dezen tijd ongeveer 1 seconde binnen zijn eigen record. 3e eerie. 1. Hill (Engeland), 2. Eby. Amerika); 3 Esparbes (Frankrijk)} i. Bolin (Zweden).

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1