Agenda OM ONS HEEN Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de ümstreken Binnenland Buitenland 38e Jaargang No. 11418 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1020 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en do dorpen in den omtrek is (kom der gemeente) l 3.57 V». Franco per post door Nederland f3.871/!- Afzonderlijke m Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f«.67>; franco per post f0.6ó. Uitgave der M. V. kouroos Cosier, Dlraoteur-Haafdredaetear 0. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTiEN: Van 1—5 regels f 1.75, iedere regel meer 85 Cts. Reclame» 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstttivers-advertMtiëa van Vraag en Aanbod van 1—4 regels 60 Ct». per plaatsing, elke regel meer 16 Cts. a contant; bailsn hei ArrondiesvmeBt dubbele prijs. Directie en Admiuiatrrrfic Creole Houtstraat 63. Talefoeitnra. dor Redaetie 6CC ca der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE KLAD Heden: VRIJDAG 20 AUGUSTUS. Groote of St. Bavokerk, Kerkcon- cert, Jac. Urlus—Louis Robert, 8 u., Schouwburg Jansweg: Ensemble Jacques Sluyters, ..Majoor Wonder olie", 8 uur. Café-Bestaw.aut „Populair", Tempelier» straal 56, Avondconcert. Bioscoopvoorstellingen. ZATERDAG 21 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: Ensemble Jacques Sluyters, „Majoor Wonder- olie", 8 uur. Café-Restaurant „Populair", Tem peliersstraat 56, Avondconcert. Museum van Kunstn ij verheid, Zo- inerten toetast e'U ling van Negerkunst enz. 10—5 uur. Schouwburg De Kroon, Grot?: e Markt Bioscoopvoorstellingen, nam. aLS en 's avonds 8 uur. Cinema-Palace, Gr. Houtstraat: Bioscoopvoorstellingen, nam.- 3Yt en 's avonds 8 uur, Sc.; r. Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstellingen, nam, aE en 's avonds 8 uur. No. 2780 Onze Raadszaal en haar omgeving. In de Raadsvergadering van 10 Fe bruari 1892 heette burgemeester lor- dens de ieden welkom in de gerestau reerde zaal. Dat was de zaal op het Stadhuis, nu eerste klasse-trouwka mer en vergaderkamer van B. en W. '„Loffelijk heeft d.e architect zich van zijn taak gekweten", zei de burgo- meester en de heer Van de Poll, als oudste Raadslid, dankte voor de toe- spraak en hoopte dat dezelfde instem- 'migheól van de leden onderling in deze zaal zou mogen blijven heei- schen. Deze wensch mag wat vreemd klin ken in een lokaal, wiaar het licht ge boren moet worden uit den schok der meeningen, die bedoeling van den spreker was goed. Toch duurde liet niet zoo heel lang, of er was eenstem migheid, of ten naastebij, over het feit, dat deze Raadszaal ongeschikt geworden was. De heer Van de Poll zal niet gedacht hebben, dat acht jaar later al een voorstel tot uitbreiding van de zaal uit den Raad zou komen; het College was toen, als gevolg van de volkstelling, vergroot en de toch al niet ruime zaal was toen volstrekt lo klein geworden. „Waar blijft vroeg de heer Speelman in de Raads vergadering van 27 Maart 1901, „waar blijft het advies over dat voorstel?" ~Do lieer Joh. de Breuk, als waar nemend voorzitter (het was in den tijd van burgemeester Boreel) gaf ten antwoord, dat de heer Leijh, de toen malige gemeente-architect, bezig was inel het maken van plannen. Inder daad kwamen die spoedig binnen. In do vergadering van 1 Mei vroeg de heer Winkler, hoe 't nu toch mogelijk was, dat de nieuwsbladen berichten en teekeningen van de nieuwe Raads zaal hadden kunnen geven, terwijl de Raadsleden er nog niets van wisten. De voorzitter kon daar geen antwoord op geven. Van 't bureau van open bare werken was het niet. In de vergadering van Juni d aanvolgendo gaven B. en W. in over weging de Statenzaal in het Prinsen hof voor Raadszaal tc verbouwen en meteen f 500 te g. ven voor ventilatie van de oude. Wijd gingen de sluizen der welsprekendheid open, niet het minst over de vijfhonderd gulden: de tegenwoordige Raad zou verbaasd staan bij het lezen van de bezwaren tegen zoo'n sommetje. Wij kennen tegenwoordig wel andere bedragen, waar niemand zijn hand om ver draait. In elk geval, het voorstel werd goedgekeurd en de ventilatie is in de oud-a Raadszaal aangebracht: ze was in den pershoek, in gedachte voel ik -ze nog blazen op mijn hoofd. In 't voorbijgaan gezegd: die in de zaal op 't Prinsenhof blaast wéér op onze pershoofden. Het schijnt, dat Publie ke Werken vóór aMes onze journalis tieke hoofden in de Raadszaal koel wil houden! Op 25 Sept. 1901 werden aan B. e" W. f 17000 toegestaan voor de ver bouwing van de zaal aan 't Prinsen hof en f 4039 (let op het precies bere kende cijfer) voor meubileering. De lieer Roog, architect, vond T17000 vee! te veel en zei, dat het wel voor f 5000 kon, waarop de heer Nieuwenhuijzen Krnseman in een plechtig protest als oud-Haarleinmer en voor de reputa tie der gemeente, verklaarde, dat de Raad vorstelijk moest worden gehuis vest en niet in een goedkoope, leelijkr Raadszaal. Ton s'.otte werd het voor stel van B. en W. met 4 stemmen te gen aangenomen. Men zou meecien, dat nu alles in orde was. Helaas! Op 4 Maart 1903 zegt de heer Sneltjee, dat sommige leden niet alles konden verstaan; schrijft dat toe aan de ongeschiktheid van de zaal en vraagt, hoe lang de proef nog zal duren Bovendien tocht het hier. De Raad vergaderde toen, bij wijze van proef, in de zaal op 't Prinsen hof. En daar kwamen de bezwaren los. De heer Tjeenk Willink vond C zaal benauwd, de heer De Braai was niet voldaan, de heer" Van de Kamp vond ze tochtig en niet goed afgeslo ten bij geheime vergaderingen, de lieer Groot wou B. en W. midden in de zaal zetten, de heer Laane klaag de over koude voeten. De voorzitter antwoordde kalm, dat hij een winter en een zomerproef wilde laten hou den. Na den zomer kon de Raad dan beslissen. Dat alies geschiedde, zooale ik zei op 4 Maart 1903. Sedert dien tijd, dus meer dan zeventien jaar lang, verga dert de Raad voorloopig e» bij wijze van proef in de zaal op het Prinsen hof. De billijkheid gebiedt te erken nen, dat er na dien tijd plannen zijn geweest voor een aigemeene verbou wing van het Raadhuis, waarbij ooi, een nieuwe, waardige Raadszaal zou worden gesticht. De oorlog heeft aan dit plan het leven gekost. Wij zijn en blijven in de taartedoos van het Prin senhof. Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dat, de zaal sedert 1903 haar gebre ken heeft verloren, wei dat de leden zich daarbij langzamerhand aange past hebben. Nadat de plaatsen op allerllei wijs waren gegroopeerd, schijnt nu de opstelling gevonden, die de meerderheid voldoet, 't Kan ook well zijn, dat zij murw geworden door de onvruchtbaarheid dor klach ten, stilzwijgend de gebrekkige aeousti'ak ondergaat, benevans d<e koude voeten het gebrekkige licht de dompigheid en andere vroolijkhe- den van dezo l'ocaliteit. liet gemeentebestuur wil niet groote sommen uitgeven voor een nieuw Raadhuis, zoolang het zicli op andere, goedkoop ere manier behel pen kan. Dat is to prijzen). Maar er kan tocli met bescheiden uitgaven wel een en ander gedaan worden om de zaaü en hare omgeving wat te ver beteren on met genoegen wil ik mel ding maken van een en ander, dat hiervoor pas geschied is. In de gang, waar de Raadsleden, hoeden, jassen en mantels ophangen, is een flink fonteintje gemaakt, waar de boden do karaffen met duinwater kunnen gaan vullen. Tot' nu toe haalden zij dat water {ik hoop niet, dat iemand er onaangenaam door getroffen zal worden) uit een kraan tje in de W. C. Ziedaar één verbetering, Een twee de is, dat do golegenheiid in do gang in een moderne W. C. wordt veran derd. Een derde: dat een toiletkamer is ingericht met afzonderlijke af- deéliingcm voor dames en boeren, naast de wachtkamer voor do Raads Leden. Hier is ook ruimte voor het ophangen van klecren en ofschoon de combinatie van kleed- en toilet kamer mij nu niet zoo bijzonder ge lukkig toeschijnt te zijn, hier kun nen in elk geval mantels en jassen, dure artikelen in dezen tijd, veilig hangen wat van de bergplaats in de zijgang niet gezegd kan worden. Maar zijn we daarmee aan het eind van mogeiijke verbeteringen? Ik meen van niet, WU de Raad het onfraaie portret van Jhr. M. Salvador (een opposant Raadslid uit vroeger dagen, en dat van zijn vrouw, in zijn wacht kamer laten hangen, dan moet hij dat zelf weten, maar waarom daar een gasornament hangt, terwijl over al elders electrïscli licht to vinden is, kan ik niet begrijpen. In de Raadszaal zelf, waar lampen en ballons, glaswerk en tinnen inkt kokers letterlijk fonkelen van keurig heid, waar de figuren op de schilde rijen duidelijk naar voren komen, kortom waar alles dank zij den goe den zorgen van den nieuwen concier ge, den hoer Brugraaus, er onberis pelijk uitziet in de Raadszaal, zeg ik, zijn hier en daar leelijke plekken op den muur, de tribune voor het pu bliek ziet er treurig uit. Een verfje is iiier geen weelde. En dan zal einde- ijk de onmogolijke kachelverwarming vervangen moeten worden door cen trale verwarming, terwijl er een pb is, tusschen de schilderijen aan den oostelijken muur, dio schreeuwt om een ferme klok. Als dan meteen de telephoon wordt aangesloten aan het net (nu is die alleen verbonden met het Stadhuis en moet daar worden omgezet) en in de wachtkamer voor 't publiek een aan tal stoelen staan, zoodat de menschen tijdens een geheime zitting niet meer van hun een© been op hnn ander© be hoeven over te gaan, dan zijn de Raadszaal en haar omgeving r.'ih zoo po«d mogelijk naar dè eischen des tijde ingericht. J. C. P. SYMPH. ORKEST „EUTERPE". Door het symphonic-orkest „Euter pe" .wordt een concert gegeven ip den tuin van het Brongebouw op Dinsdag avond 24 Augustus. Het voornemen ie in „Meer en Bosch" te Heemstede, Vrijdagavond 27 Aug. a.s. voor de verpleegden al daar een concert met gelijk program ma te geven. PERSONALIA. Voor het examen handelsweten- schappen M. O. is gedaagd (school- acte) de heer H. Vcnger, te Velser- oord. Voor het examen Fransch L.O. zijn geslaagd de dames G. N. Nix en C. G. M. van Nooy, heiden te Haar lem. De tweede-luitenant J. H. van Prelin van liet 2i6te regiment infan terie wordt op den l6ten September e.k. overgeplatast bij het 20ste regi ment infanterie te Harderwijk. EEN GROOTE VERBETERING. Men schrijft ons: Heden waren wij in de gelegenheid van een groote verbetering kennis te nemen, welke door zeer vele inwoners op prijs gesteld zal worden. Herhaaldelijk ia reeds geklaagd over de gebrekkige resultaten van het gemeenteveer over het Noorder Spaarne, liet veer Ï6 nu voorzien van solide Pentamotor door de scheeps bouwers de firma G. J. Beus en Zoon ingebouwd. De overtocht duurde niet langer dan twee minuten. VRAAG- Mijn kanarievogel, die voorheen uitstekend zong, zit maar dag aan dag in elkaar gedo ken met zijn bekje open en maar a'- door te hijgen; ik vrees dat 't axtli- ma is. Wat is hier tegen te doen? ANTWOORD: Als de kwaal verou derd 'S, is er gewoonlijk niet veel aan te doen. Probeer eens fijnge stampte beschuit met honing tot een balletje vermengd, geef hem hiervan dagelijks de grootte van een erwt. VRAAG betreffende de aanbieding aan het postkantoor te (Haarlem van een postwissel ter waarde van drie dollar. ANTWOORD: De her leiding van allé door de postadmi nistratie behandelde postwissels ge schiedt volgens den koers, door het Hoofdbestuur der Posterijen en 'tele grafie aangegeven, aldus deelde ons de Directeur van het Postkantoor al hier mede. VRAAG: In de Personeele Belas ting 1920 te Heemstede (3de klasse) ben ik aangeslagen voor: Huurwaar de f 63 en Meubilair f 39. Kunt u berichten op welk© cijfers dit berust? ANTWOORD: 'Huurwaarde f 750, Meubilair f 2700. Schouwburg Jansweg, M a jo or Wondcrol ie. Het ensemble Jasqucs Sluyters zal gedurende de laatste hcllft van deze week do bezoekers van den Schouw burg aan den Jansweg gelukkig ma ken met de grollen van Majoor Won derolie, schepping van A. Moesy Enon, den schrijver van „De Big van 't 168e". Evenals „De Big' is dit een militaire klucht, die Donderdag avond bij 'n matig-bezetten schouw burg wel succes had. Wie zijn eischen niet to hoog stelt, tevreden is als hij veefl dwaasheid op kluchtige manier ziet uitgebeeld, kan zicli inderdaad wel een avond auiusoeren met dezen paskwilligen majoor, van wien Jacques Sluyters Jr., maakt wat er van te maken valt. Ilct samenspel was uitstekend, de dames en heer en kénnen deze burles que, die Donderdagavond niet be paald voor den eersten keer ging, en waarvan behalve dan de majoor zelf van der Hllst, Verzij], Co Bal- foort, Betsy van Rerkcl en Marie Timrott-Braakcnsiek de steunpilaren zijn. Ons laboratorium voor pathologische baoterlologie. Op het te Den Haag geopende Con gres voor openbare gezondheidsrege- linK kwam aan de orde het onuer- werp: ,,de instelling van gezondheids diensten". Een der praeadviseurs, dr. H. Al- dershoff, sprak over de gezondheids diensten in verband met de Rijksre- georing. Spreker vestigde er d)0 aandacht op, hoe in Haarlem een laboratorium voor pathalogische bacteriologie ad viezen gaf voor geneeskundige aange legenheden, een zeer goed werkende inctolling. Wanneer echter nu het Rijk eeu krachtig en steun verleende, zouden de resultaten in grooter kring nog intenser kunnen worden uitge voerd. Maar op twee punten mag men dan wel letten, aal. op den ontsmet- tingsdienst en den dieust in de labo ratoria die dan wel een reorganisatie zullen moeten ondergaan, hetzij in oen groote centralisatie of langs an deren weg. In do gedachtenwisseling zette <le lieer Joh. de Breuk, oud-wethouder van Haarlem, uiteen hoe de bedoelde gezondheidsdienst van uit het patha- logisch bacteriologisch laboratorium le Haarlem werkte tot het verkrijgen van hygiënische verbeteringen in den omtrek, welk werk zich het meest tol adviezen moet bepalen, daar een di rect ingrijpen in de bestrijding der be- smettehjKe ziekten enz. enz. niet in de lijn dezer instelling ligt. VERKOOPING van onroerende .goe deren in 't Notarishuis, Bilderdijk- straat 1, op Donderdag 19 Augustus. No. 2. Eeu hoerenhuis en erf te Haarlem aan de Ged. Oude Gracht 1C2, groot 1 are, o cei.iaren. J. Perry f 2350. No. 3. Een huis en erf te Haarlem aan de Omvaispoori 4, groot 30 cen tiaren. Opgehouden 1 260. No. 4 Een huis en erf aan de Min- nebroedersteeg 17, groot 72 centiaren L". A. Groen f 115. Mos. 5—7. Drie huizen en erven aan dg Melkboerensteeg noe. 4, 6, e" 8. De perceelen gecombineerd f 1535, C. Yrugt. No. 8 Een huis met plaatsje en tuin tje aan do Voorzorgstraat 34, groot 65 centiaren. Opgehouden f 3C00. No. 9. Een luns met plaatsje en tuintje aan de Gasthuislaan 148, groot 71 centiaren. J. Walig q.q. f 3010. No. 11 Een winkelhuis met afzon derlijk pakhuis en open plaats aan de Kleine Houtstraat 49, groot 1 are, 1 centiare, met uilgang aan de Gravin- ncsteeg. A. J. Heyblom f 14500. ZANDVOORT. Opbrengst bloempjes collecte. De verkoop van bloempjes ten bate van het tubercu- losefonds van de werkliedenvereeni- ging „Onderling Hulpbetoon" heeft opgebracht f 359.71^. Palais d'Eté. Donderdagmid dag werd in het Palais d'Eté een zeer druk bezochte kindervoonslelliug gege ven van liet tooneelspel. „De kleine Lord" met jongejuffrouw Nachtegaal in de hoofdrol. De jeugd genoot zeer van haar lief en ongekunsteld 6pel en gaf dit door geestdriftig applaus te kennen. Des avonds ging eveneens voor een zeer goed bezette zaal, de in teressante film „La Tosoa", bewerkt naar liet tooneelstuk en de opera van dien naam. H1LLEGOM Donderdagavond zijn ten .over staan van notaris Langeveld een bur- gerwoonhuis en twee arbeiderswo ningen aan de Van den Endelaan ajl- lüer op f 7500 in hoogste bod gesteld door C. Meijer, alhier. IJ MUIDEN. Överstoomd. Donderdag nacht heeft het van Hamburg te IJmuide.il binnenkomende stoomschip „Heldier", binnen de pieren de Urker botter U.K. 60 overstoomd. De botter sloeg om. De schipper Albert Binning verdween in diepte en verdronk. De knecht kon door de sleepboot gered worden. De omgeslagen botter is door de sleepboot in de visechereh aven gesleept. VELSEN. De gemeente heeft van de N. V. l'Aster overgenomen de motorbrand spuit, welke hier de vorige week of ficieel beproefd is. Nederland en België. Een paai" dagen geleden meldden wij dat een telegram over de rede voering van den heer Brunet, den socialistischen voorzitter van de Belgische Kamer van Afgevaardig den, gehouden te Braine-l'AMend, den socialistiscjien minister Vande- velde aanleiding had gegeven, de strekking dier overgeseinde woorden te ontkennen. De minister had ze in de Belgische bladen niet gelezen, zeide hij. Een belangstellend lezer zendt nu aan het Iibld. „La Nation Beige" van 3 Augustus met de venmelding er bij, dat de „Soir" en de .Etoiie Beige" gelijkluidende verslagen heb ben opgenomen waaruit het blad curiosïteitshaive de volgende pas sage uit de redevoering woordelijk overneemt: „Zijn (Frankrijk grond grenst aan onze, zijn hart klopt vlak bij ons h.irL Dit Frankrijk, zoo be wonderenswaardig heldhaftig gedu rende den oorlog, dit Frankrijk, dat wij beminnen en dat ons bemint, moet onzen bondgenoot worden, niet alleen om redenen van sentiment, r ook omdat wij dezelfde belan gen hebben. Het Fransdh-Belgisohe verbond moet onvermijdelijk dadelijk gesloten worden. Er wordt ook ge sproken van een verdrag met Ne derland. Maar dit is van geen be lang voor onze veiligheid. Neder land blijft gehuld in zijn egoisme Wij hebben het 't bestaan gered. Dat. is in orde. Ik zeg dit zonder eenige onwelwillende bedoeling, want ik be- •rijp dat er volken zijn die geaarzeld lebben hun kiuderen naar de heca tombe te zenden. „Maar als wij een verdrag geslo ten hebben met „la France chérie" zullen wij ons tot Nederland kun nen wenden eD ik geloof 't bs misschien maar «en Hhistc- dat land dan zou kunnen zeggen. „Ik vei iaat mijn egoïsme en ste.l mij aan uw zijde". Als dat waar kon worden, dan zoudt ge beseffen wat wij voor der. wereldvrede hebben tot stand gebiacbt, dien wij beter ge diend hebbeD dan met groote woor den EEN RAMP VOORKOMEN. Een ooggetuige schrijft uit Suez aan de Te!.: „Terwijl het Nederlandsche stoom schip „Sambodja" op de reede van Suez ontplofbare en licht ontvlam bare lading lag over ie nemen, brak er even na den middag door vermoe delijke onvoorzichtigheid der bootwer kers brand uit op een langszijde lig- genden lichter, die geladen was met benzine. „De vlammen sloegen direct hemel hoog en in een minimum van tijd was de lichter in e;n vuurpoel herscha pen. De niatrozc-u en bootwerkers sprongen waanzinnig van angst te water en zochten zwemmende in de golven een goed heenkomen. „Alleen de état-major bleef aan boord en aan deze moedige officieren is het ie danken, dat er geen lijke scheepsramp uiéér in onze koop vaardij te boeken valt. Onder leiding van den eersten-officier Frolui, welke door afwezigheid van den gezagvoer der, die voor scheepsaangelegenlieaen aan den wal was, het commando over genomen had, en den tweeden machi nist J. C. Schilling, werden met de grootste snelheid de tanken gesloten met 6toom!ieren, en konden de enorme vlammen, die door den wind over het schip geblazen werden, niet overslaan op de scheepsruimen, welke met ont- lofbare gassen gevuld waren. Daarna werd de liohter, die één groote zee geworden was, door voornoemde (officieren vrij van het sehip gewerkt en zóó werd door dit moedige correcte optreden van deze Hollandsflhe man nen een dergelijke ramp a.s te Hali fax en onlangs met benzinelichters in de haven van Kobe, welke ons nog verech in het geheugen liggen, voor komen. llulde!" TEGEN DE RUNDERPEST. Woensdagmiddag kwam de N. Br. Bond van Veehandelaren, die tege lijk een vergadering te Goes had be legd, in Hotel Noord-Brabant t 's-Hertogenbosch bijeen. Het doel was maatregelen te ni men tegen de in Belgiè lieerschende runderpest. Dé opkomst was talrijk. Onder de aanwezigen .was dr. Van Leeuw districts-veearls te Utrecht. De heer C. van Tilborg opende de vergadering en gaf het woord aan dn heer A. Trompeteter, die memo reerde het werken van den bond te gen de veeziekte, die in Bigië licerscht In Den Haag werd een conferen tie gehouden op het Departement van Landbouw. De bedoeling dozer vergadering is om gezamenlijk i runderpest iut ons land te waren. De pestziekte heeft in 1865 in ons land een geweldige ramp veroor zaakt; er stierven toen 78.110 dieren en duizenden werden afgemaakt. De Minister heeft gewezen en aan gedrongen op eendrachtig samenwer ken der veehandelaren. Gisteren werd te Maastricht ge zegd. dat er nabij Eijsden geknoeid word, waaraan ook de soldaten deel nemen. Maatregelen om dat complot tegen te gaan zijn genomen In Borne heeft zich volgens een courantenbericht een geval voorge daan. Er zijn redenen om aan te nemen dat het bericht onjuist is. Spreker wekte alle aanwezigen op om roet de regeering en het hoofd bestuur samen te werken den smok keihande! tegen te gaan on te signa- leeren. Het systeem van „verraders" is in Limburg moeten worden inge voerd. Ook in Zeeland werd geknoeid; men heeft daar de quaestie onder de knie. Er moet krachtig worden gewerkt want één besmet beest uit België kan een ramp onder ons vee veroorzaken en ons land berooven van melk en boter. Ook "de landbouwers moeten mee werken in het belang van den bun del en landbouw. De heer A. Ezendam, algemeen se cretaris van den bond, Rotterdam, deed cenige mededelingen van zijn onderhoud te Brussel, waarheen hij zich direct begaf toen hij van rund- veepest in België vernam. Het getal besmette dieren beperkte zich ongeveer tot 60: het is echter lie laatste dagen uitgebreid. Daarom werd door dr. De Roo te Brussel uit drukkelijk gewaarschuwd tegen ver spreiding der ziekte iu Nederland. In Kethel bij Schiedam is een wei besmette koeien, die uit Londen kwa- ien. Brabant, Limburg en Zeeland heb ben nu vergaderd en met dr. Rem- merts in Den Haag ie geconfereerd. Elke poging om la helpen en te adviseeren is welkom. De veterinaire dienst is op zijn post. Als men de verplichtingen stipt na leeft zijn geen financieel© nadeel en te vreezen. De houders van af gom aak t "'ee worden schadeloos gewted. Aan veehandelaren zouden gewi passen worden verstrekt. Zuld-Ltmburg is trfgorfoUn «n oTe ■erke-r 1 K M. 'van de grens gewtremd oofc voor NoordbrabAM. Nog andere maatregelen uit Den Haag staan te wachten. Daarna gaf ds. Van Leeuwen een historisch overzicht over de veepest, die in alle eeuwen bekend ts en oor logen en volksverhuizingen steeds op den voel volgde. Spr. somt op de veepest van 1760-1800. 1813 en 1865. Het sterfte cijfer Is zeer groot, na genoeg 75 Het vee dat sterft, wordt niet vergoed; dat besmet wordt en overgegeven is v ordt voor de heft vergoed. De ziekte duurt een weet;: begint met koorts, de eetlust verdwijnt, de melkgeving houdt op. de oogen tra nen de neus snottert hei tandvleesch onlveit cm. Maaatregelen: geen verkeer met, Bigië, niet smokkelen; afmaken en verbranden, geen vervoer van hooi en stroo, stalgereedschappen, enz, De ziekte is gemakkelijker te kee- dan mond- en klauwzeer.. A?s een drachtig wordt sa&mgewerkt is do ramp wet uil ons land te weren. De lieer Ezendam deelde mee. dat zich ln ons land nog geen enkd ge val heeft voorgedaan. De lieer Andricssen ried aan zich in verbinding tc steUen met de boe renbonden. De N.C.B. uiigenoodigd, heeft niet» van ztch laten hoor en. Aan do minister werd een telegram verzonden inhoudende de steun va$ de regeering van de Noord-Brabanl sche veehandelaren. Met oen opwekking tot samenwer^ king werd de vergadering gesloten. DE GEMEENTE HOENSBEEK. Naar de Limb- Koor. verneemt, heeft de minister van financiën zicli be reid verklaard dc gemeente Hoens- broek uit hare kasrnoc-.'lijkheden te helpen door Iinar een leaning van f 102.000 toe te staan uit de gelden van den post-chêpue en giro-dienst. DOOR ELECTRISCHEN STROOM .GEDOOD. Lie electrician K. v. d. W. te Noordhom Is "Woensdagavond bij het herstellen van een dorschma- chine door een electrlschen stroom getroffen; na een!ge oogenblikken i» hij overteden. PRINS MAX VAN BADEN OVER DEN POLITIEKBN TOESTAND. Een medéwerker van de „Neue Ba- dische Landeszeitung" had 'een on derhoud met, prins Max van Baden over don imvendigen en buitenland- schen politlóken toestand, zoomede over de invloeden, die de conferentie itn Spa daarop heeft uitgeoefend. De Prins zoi.de, dat er in Spa weinig was gebleken van een neiging der Entente om Duitsclvland te helpen bij zijn streven tot wederopbouw. Do Dultsche regeering had volkomen hot recht to teeltenen wat haar werd voorgelegd, daar zij voor het alter natief stond, dat de bezetting van het. Roergebied onstonda zeker, of er drie maanden misschien zal plaat? hebben. Frankrijk wanscht die occupaite nu eenmaal en gelooft thans niet zoo veel gewicht mear be hoeven te hechten aan de protesten van Engelsche zijde, nadat het in de Poolsche quaestie ook zijn zin heo't weten door te drijven. Bijzonder ge wichtig is het fc-it, dat zoowel En geland als Italic de bekende bepa lingen onderteekenden, waarin hot recht van occupatie bij nalatigheid van de zijde van Duitsclilond wordt eikend. Het i« een groote ovensin ning voor de Fransche diplomatie, zoide de prins, dat zij na een strijd an velo maanden dit principe heeft weden door te zetten. Bij het Engelsche volk ia het oor nog niet geopend voor den nood kreet van midden-Europa en 'dus bet- hoefde het Lloyd George niet vool moeito te kosten, gebruik makend van do lieetaande stemming, de Britache publieke opinie zijn eigen voorstelling te suggereeren van Je beteekenis der besiuiten te Spa. Hij verkreeg daardoor niet alleen eo.n succes in eigön land, naar tevens ook in Duitschland, waar volgens bel oordeel van gezaghebbende Bnt- ten geen enkele ontstemming ten opzichte van Engeland bestaat. Dat men in Duitschland evenwol verre van tevreden is, bewijst de hef tigheid waarmede uien zoowel van links als van rechts kritiek uitoefent op het gedrag der Duitsche gedele geerden on bijzonder van Simons, op w ien onbarhartig werd losgehakt, hoewel het de vaderhuidshervende plicht van ieder Duitschcr ware ge weest hem te helpeu en 'e ondersteu nen bij liet vervullen zijner taak. Vervolgens «prekend over het bols- jewietisch gevaar, zei Max van Baden Reeds thans is een bolsjewistische beweging in Duitschland bezig zich te org an is eer en en samen met de Russen zich tegen Wast-Europa '.o richten. Wanneer dit plan gelukt zou de Entente niet moer tegen het verre en ongenaakbare Rusland behoeven te strijden doch tegen een botsjowis- tisch Duitschland, dat dan het roe de gevaar zou pereonifieeeren. Zulk een toestand zou dc bevolkingen van Frankrijk en Engeland, dio nu van een oorlog tegen Rusland afkeer:? lijn, al» een blad doen omkeeron en zou Duitschland lot het strijdgebied van wen nieuwen oorlog maken. Al leen een krachtige houding der de mocraten en der middclpartijen kan zulk «sïï catastrophe verhoede». Een herziening van het verdrag,

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1