Agentia OM ONS HEEN Stadsnieuws Vreemd geld en chèques NIbüwb ültgsTBH. 38e Jaargang Ne. 11481 Vei schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 26 AUQUBTUS 1020 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per S maanden Voor Hearlem en de dorpen in den omtrek waar een AgentgevesUgd is (kom der gemeente) f 3.67 Yi- Franco per poet door Nederland f«.8T' Afiondertijke nummers f0.16- Geïllustr. zondagsblad, voor Haarlem én omstreken i9.bT-] franco per post f0.65. Uitgave der N. V. Lourons Coster, Direetear-Heeldredaeteor J. C. F EEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENT1EN: Van I—5 regels f 1.75; iedere regel meer 85 Cte. Reclames SO Cte. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstmvera-adverienUên Tan Vraag en Aanbod Tan 1—4 regele 60 Cte per plaatsing, elke regel meer 15 Cte. a contant; buiten bet Arrondissement dubbele prije. Directie en Administratie Groote Hoatatreat S3. ToIefoonRra. dar Redactie 600 en der Administratie TM DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden; DONDERDAG 26 AUGUSTUS. Groote of St. Bavokerk, Orgelbe speling 7i—8 i uur. Ciruis Car. Hagenbeek. Standplaats Kindei huissingel, Avondvoorstelling, l8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Kroeg- zangeres", 8 uur. Brongebouw: Bijenteelt-tentoon stelling tnet volledig overzicht der imkerij 10—9 uur. Café-Restaurant „Populair", Tem peliersetraat 56, Avondconcert. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 27 AUGUSTUS. Circus Carl Hagenbeek. Stand plaats Kinderhuissingel, Avondvoor stelling 8 uur. Groote of St. Bavokerk, Kerkcon- cert te geven door A. C. Werflieira en Evert Cornells. BrongebouwBiienteeU-teailoon- steUing met volledig overzicht der imkerij 109 uur. Museum van Kunstnijverheid, Zo-, mertentooneteliïng van Negerkunst enz. 10—5 uur. Café-Restaurant „Populair", Tempelier» straal 56, Avondconcert. Schouwburg De Kroon. Gr. Markt, Bioscoopvoorstellingen, nam. 2'A en 's avonds 8 uur. Cinoma-Palace, Gr. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. No. 2782 Nabetrachting van dan Gemeenteraad Bisliit of geen besluit Velerlei evolutie Olrecteir. iaspecteur ot ambteniar Kiofler-orgaltoncerlen Do buurcsmmlssletegei ne gemoante Betalen wij belasting over nog niet outvugbn galden? Acht en twintig punten op de agenda en geen enkel van groote be- tcekenis. Reaeuingen, verordeningen en een reeks van benoemingen, nts ik zoo zeggen mag: veel soep, waar uit de Naoetrachter misscbicii nog een enkel bailetje zal kunnen opvis- schen. veigadering begon met een lange 3 sscussie over de vraag, ci de Raad al dan niet een besluit geno men bad over bet eervol ontslag ver leend aan den beer Sorgdrager; sommigen zeiden van niet, de ofDcn- eele notulen van wel en nadat er ver schillende onvriendelijkheden warc/n uitgesproken aan het adres van B. en YV., bleef de zaak zooals die was, 'hetgeen ook niemand anders had 'kunnen verwachten. Maar laat ik Lerugkeoren naar de aangelegenheden van bet (Haarlem- sche leven. Naar de bewaarschool bijvoorbeeld in het voormalige Bar- bara-gastliuis, dat niet meer door re genten, maar door regentessen zal worden beheerd. „Hoe" is 't moge lijk", zeggen we tot ons zelf, „dat daaraan niet eerder gedacht is!" Natuurlijk, een bewaarschool, moet staan onder toezicht van vrouwen, die veel beter over kleine kinderen ikunnen oordeelen, dan mannen!" ja, waarom is dat niet vroeger begre pen? Omdat de evolutie geleidelijk is en tien jaar geleden de atmosfeer van ons denken anders; zoo zal hij ook over nóg tien jaar weer anders we zen, omdat de evolutie voortgaat. Daarvan vinden we de bewijzen ook op deze weinig beteekenende agenda. Hoe kort is het nog maar geleden, dat de zwakzinnige kinderen mee moesten leeren tussclien den grooten hoop. Men kon er zich toch met over bekommeren, of een stuk of wat achteraan sukkelden! En nu? Nu be loven B. en W. een nieuw schoolge bouw voor die groep te zullen stich ten. Evolutie. Een voorstel om rijks voorschot aan te vragen voor grond aankoop. Evolutie. Er gaat geen Raadsvergadering voorbij, of er wor den besluiten genomen, die de voor gangers van deze Raadsleden, vijf en twintig jaar of korter, geleden, met ontzetting zouden hebben vervuld. Evolutie. Zoo zal mettertijd de heer Warnier, die als directeur van een tak van een gemeentedienst optreedt, ook wel dien tite] krijgen; voorloopig blijft hij nog maar inspecteur heeien. Zoo snel evo lueert ons gemeentebestuur nog mei, dat het erkent, dat een pas geschapen titel foutief zou zijn. De opmerking van Dr. Sterck in ons blad, dat hij noch directeur, noch inspecteur zou moeten heeten, op grond van liet wetsontwerp, dat spoedig wet za! zijn, ,werd door den wethouder van onder wijs tegengesproken. Wel werd' in art. 174 van het ontwerp die titel bepaald (voluit: gemeentelijk ambtenaar voor liet lager onderwijs) maar in de Tweede Kamer diende de heer Al- barda daarop een amendement in, omdat hij van oordeel was, dat het te ver ging, om zelfs den naam van dien ambtenaar «n zijn instructie door liet gemeentebestuur, te willen aan ban den leggen. En de Minister nam dat amendement over, omdat deze wilde handhaven de mogelijkheid der ge meentelijke inspecties, als in Rotter dam, Den Haag en Amsterdam. Zoo verdween dan het bepaalde in art. 174 van 't ontwerp en in de plaats daarvan verscheen in art. 176, 3de alinea: „de gemeenteraad kan ter nadere verzekering van dit toezicht ambtenaren aanstellen". Meer niet. Tegen den titel van inspecteur heeft dus de wet geen bezwaar meer. De heer Sterck deelde mij nader mede, dat hij ervan overtuigd is, dat deze gemeentelijke titulatuur toch zal t worden afgeschaft, omdat zij te groo- 1 te vei-warren geeft. Inspecteur o. kan evengoed lager onderwijs al® li chamelijke opvoeding beteekenen. Er was vrees In den Raad, dat het nieuwe artikel in de politieverorde ning over het tegengaan van sclian- üual-colportage de heele straatcolpor- tage onmogelijk maken zou. De kleinst mogelijke meerderheid deelde die vrees niet. De grootst mogelijke min derheid zal nu wel scherp acht geven op de toepassing van de bepaling in de practijk. Ten slotte volgden er, zooaJs ik al zei, vole benoemingen en ten aller laatste een rij van opmerkingen bij de rondvraag. Van Mej. Van Vliet over nieuwe bodems in de zandbakken op de openbare speelplaatsen, oind.it de oude er uvt zijn. B. en W. zullen naar nieuwe bodems omzien. Van me vrouw Macdonald over liet weigeren van kinderen beneden de 12 jaar bij orgelconcerten, ook wanneer zij ko men onder geleide van ouderen. Hot is zco goed', zei mevrouw M., dat zij komen, ze nemen er allicht iets van mee. Maar wethouder Biruch, tevens belast niet de muzikale kunst, ant woordde, dat jonge kinderen onmoge lijk hun aandacht bij de muziek kun nen bepalen en door liun praten en bewegen hinderlijk zijn. De intevpei- lante bekeek de zaak, dacht mij, van den kant der opvoedster, d'e wethou der meer van den kant van den orga nist, die in de allereerste plaats van zijn auditorium volstrekte aandacht verlangt. Natuurlijk kon hij zich dan ook niet vereenigen met de oplossing, die mevrouw Macdonald aan de hand deed, om althans i.i de vacaaitie eenvoudige muziek op het org;! te laten geven. Kinderconcerten der halve. De wethouder scheen daarin een affront te zien voor organist en orgel. Er komt dus niet van, de be geleiders van kinderen beneden 12 jaar zullen voortaan de jeugd thuis moeten laten of zelf thuis blijven, waarschijnlijk zullen zij het eerste kiezen. „Hebben B. en W. mot de trani- directio oen onderhoud gehad over het enkel spoor in tie Kruisstraat?" •vroeg de heer v. Licmt vasthoudend. Antwoord: laat ons wachten tot dat de wethouder er weer 1s. „Waarom zal tie huur van men sehen, die gemeentewoningen heb ben, verhoogd worden van f 3.85 tot f 6.70?" vroeg de heer Klein. En de lieer Poppe, die als lid van de huur- commissie over haar handelingen niets zeggen mag, veronderstelde als Raadslid, dat zij tlio geweldige ver hooging niet goed zal keuren en vroeg, wat B. en W. gedaan hebben, om den Min., die de veiliooging ver langde, terug ie brengen vun dal on zalige denkbeeld. Antwoord:ik geloof, dat er geen antwoord gegeven werd. „Kunnen B. en W. al mededee- ling doen over liet onderzoek naar het. gebruik van aardappelmeel in brood te Haarlem?" vroeg de lieer Koppen. .Antwoord: B. en W. hadden er niets van vernomen, maar zullen in- formeerem bij liet proefstation te Wageningen en den Rijkskeurings- dienst. Ten slotte de heer Groen en daal met de ietwat merkwaardig klinkende vraag, of de belastingschuldigen voor de plaatselijke directe belasting zijn aangeslagen voor wat zij in 1919 hebben verdiend of in 1920 zullen verdienen. Hoofden bij elkaar aan de tafel van B. on W. Geblader in verorde r.ingen. Daarna het ook ietwat merk waardige antwoord: Op deze vraag zal in de volgende vergadering ant woord worden gegeven. De wethouder van financiën was er namelijk óók niet!! Hierna was het uit. Alleon ging de Raad nog een poosje in comité Een klein poosje, want geen hall uur later kon men de heer en over de Groote Markt zien gaan. Maar wat binnenskamers is geschied, dat meldt ons dc historie niet. J. C. P. KONINGINNEDAG. De Christelijke Besturenbond heeft voor de kinderen van de leden der aangesloten organisaties op den 31 en Augustus des middags een kinderfeest georganiseerd. Des avonds heeft een vergadering voor de leden der aangesloten organi saties plaats met als sprekers ds. G- B. We-stenburg van Beverwijk en d6. P. Stegenga van Amsterdam. Verder zal muziek en zang ten gehcore wor den gebracht. BANK VAN LEENING. Met ze kerheid kunnen wij mededeelen, dat de functie van directeur van de Bank van Loaning, die va unt is omdat de iieer Wcijland in een ander ambt bij de gemeente is overgegaan vooralsnog niet zal worden vervuld. L)e reden hiervan is, dat er aan de Bank van Leening zeer weinig om gaat. Waaraan dit moet worden toe geschreven ls niet volkomen duidelijk, ofschoon natuurlijk de hoogere loo nei) daarop wel invloed hebben; de mogelijkheid bestaat, dat personen, die anders van do Bank gebruik ma ken, zich wenden tot particulieren. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: C. Kramer, Bo.'werkslaan 23, Bank van leening- briefje; A. van der lloven, Glasblazeu- straat 1, gummiband; H. J. P. Voren, Oranjestraat 163, portemonnaie; H. Servaas, Laurens Costerstraat 18, een taschje en portemonnaie.. OPLEIDING VAN OPPERLIEDEN TOT METSELAARS. Eenigen tijd geleden gaven we in on® blad een verslag van een bezoek aan den door het gemeentebestuur van Haarlem opgerichten cursus tot opleiding van opperlieden tot metse laars. Daar de cursus alhier de eer ste en de eenige in het land is, die als avondcursus wordt gegeven de noodschoot te 's-Hertogenbosch, waar sigarenmakers tot bouwvakarbeiders worden opgeleid, is een dagschool en van grootscher opzet, is het niet te verwonderen dat van elders aan vragen inkomen, om hetgeen hier op dit gebied plaats vindt, te mogen be zien. Het gemeentebestuur voldoet gaarne aan die verzoeken on zoo had Dins dag 24 dezer op het stadhuis, onder voorzitterschap vim den wethouder voor do werkloosheidsbestrijding, Mr. J. N. J. E. Heerkojis Tinjssen een bij eenkomst plaats, waar tegenwoordig waren de vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, de heer Meijer de Vries, de Inspecteur van het iY. deHjaar Technisch Onderwijs, de heer G. A. Groote Haar, de directeur van liet Bouw- en Woningtoezicht alhier, het bestuur van de afd. Haarlem en van de afd. Amersfoort van den Ned. Aannemersbond en later bestuursleden van de Patrooiisvereenigingen in de bouwvakken alhier. Door den directeur van den dienst der Werkloosheidsbestrijding, den heer J. Vader, word een uiteenzetting gegeven vari de opzet, van den cursus, waarna die heer A. J. Hengeveld, di recteur der Ambachtsschool, de leer stof en de methode van onderwijs be sprak. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de ambachtsschool, waar een teekenles werd bijgewoond en het leekcnwerk der leerlingen werd be zichtigd. Ten slotte werden op het terrein van de voormalig Haariemsche Katoenmaatschappij oefeningen in de practijk bijgewoond. Met veel belangstelling werd oen en ander door de aanwezigen gevolgd. Daar nog meer aanvragen van elders bij het gemeentebestuur zijn ingeko men om met den cursus te mogen kennismaken, vindt op 7 September a.s. nogmaals een dergelijke demon stratie plaats. EEN ZWAVELZUURFABR1EK. In een te Leeuwarden gehouden ver gadering van de Noord-Neder 1 and- selie ICoóperalieve Kunsfmestfabriek is besloten, liet bestuur te machtiger, tot het bouwen naast de superphos- phaatfabriek aldaar jvan een zwa- volvuurfabriek. PERSONEEL IN RIJKSDIENST. Op initiatief van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst is een comité gevormd voor een te voeren actie ter verkrij ging van spoedige algeheele salaris herziening voor het Rijkspersoneel en in afwachting daarvan een extra maand salaris met een minimum van 200 gulden. BRAND. Te Schermermeer is de stroovoorraad der carlonfabriek De Toekomst, [verbrand. De geheele voorraad, 21/4 millioen K.G.. ging verloren. HOOG WATER. Bij verschillen de personen, die in den polder van het 4e en 5e Veendistrict in Fries land Wonen, staat thans het water in den kelder. In Augustus is zoo iets nog nooit eerder gebeurd. DE FRANSCHE GEZANT. Dc heer Charles Bencist. gezant van Frankrijk te "s-Gravenhagc, is Woensdag van zijn verlof in de residentie teruggekeerd en heeft het beheer van het gezantschap wedc-r op zich genomen. Kerkconccrt. Op het kerkconccrt Vrijdagavond a.s. in de Grootc kerk alhier, zal de zanger A. C. Wcrthoim liederen ten geboore brengen van: Mendelssohn BartlioMy, Wolf, Hamers, Wertheim en v. Beethoven. De organist Evert Cornelis zal orgelwerken spelen van Bach en Vivaldi. PROF. DR. G. C. VAN WALSEM. Met ingang van 1 Januari 1921 is door Ge deputeerde Staten eervol ontslag verleend aan Prof. Dr. G. C. van Walscm. als geneea- heer-dirccteur van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort. Omtrent een opvolger van Prof. Van Walsera ls nog niets bekend. RabrieK voor Vragen VRAAG. Zoudt u mij liet aantal kilometers van onderstaanden fiets tocht op willen geven? Heèlsum, Bennakom, Ede, P.ens- woude, Woudenberg, Sclierpenzeel, Oud-Leusden, Soesterberg vliegkamp Soest, Soestdijk, Hoogevuursche. Hilversum, 's Graveland, Ankeveen, Nod er horst dan Berg, Nichtevochti, Abcoude, Ouderkerk, Amstelveen, Nieuwer-Anistel, Schiphol, Haarlem mermeer Spaarnwouderweg langs do Zomervaart naar Haarlem. ANT WOORD: Ongeveer 120 K.M. Wtwenlanti EEN VETERAAN DER JOURNA LISTIEK. De heer G. C Mingelen medewerker voor verschillende dag bladen te Leiden, vierde Wowisdag gijn SOsten verjaardag. Buitenland BELGISCHE .MINISTERCRISIS, i eeu ministerraad, Woensdag gehouden, is Janson op zijn besluit teruggekomen, en wel op verzoek van den kon'uig, Delacroix en Hijmans. De reden is, dat men van meening was dat door 't aftreden van Janson hel sluiten vin de Fransch-Belgische overeenkomst, die spoe dig zou geschieden, in gevaar zou komen en 'at men niet wilde teweegbrengen een s, gedurende de afwezigheid van den koning. Het huidige kabinet is dus niet demission air. Echter nog niet zeker is dat Janson op den duur zal aanblijven. Hij heeft alleen voorloopig van zijn ontslagneming afgezien en zich de vrijheid voorbehouden otn ten tweeden malen op zijn besluit terug te ko men na den terugkeer van den koning. De liberale „Thdépendanee Beige" zegt, dat de houding van Hij'mans h. i. waardig gisch was en brengt hulde aan den u die- zooveel vruchtdragend werk leverde en groote diensten bewees aan België. Ook de Antwerpsche Neptune en Matin deelen deze ïing. De Action Nationnle beweert, dat risis op touw werd gezet door den ecr- minister Delacroix, die zich reeds sedert lang van Hijmans wensclite te ontdoen. EBEHT MET VERLOF. - De rijkspresi dent Ebert is met kort verlof naar het Schwarzwald vertrokken. DE TOESTAND IN OPPER-SlLEZIë. Uit Kattowitz wordt gemeldDe toestand in Opper-Silezic heeft nog geen ontspanning ondergaan. De afgifte der wapens ln het dis trict Kattowitz heeft tot dusver slechts ge ringe resultaten, opgeleverd. Over de ge vechten waren tot Woensdagmiddag dc vol gende berichten ingekomen Volgens een bericht uit Kosel staan gewa pende benden voor Poolscb-Ncukirch. Mistlz in het district Kosel is reeds bezet. Laband in de nabijheid van Gleiwitz is door de Po len Dinsdagnacht bezet. Tischau is van de Polen bevrijd. De Poolsche ring om Tarno- witz is volledig gesloten. Tarnowilz zelf houdt nog stand. De spoorwegbeambten aldaar hebben vol gens het „Berl. Tagcblatt" reeds Maandag middag de bezetting van liet station door ïn- tcrgcallicerde troepen verlangd en bij niet- iawilliging gedreigd met verkeersbeperkin- gen. Dc eisch is thans ingewilligd en alle stations van het traject Kattowitz—Myslowitz zijn door de Franschen bezet. Op deze stations werden bekendmakingen der spoorwegdirectie aangeplakt, die door de Franschen gecontrasigneerd zijn en waarin iedere gewelddadige storing van het spoor wegverkeer met strenge straffen wordt be dreigd. Voor het oprukken der Poolsche ben den tegen Rakbor hebben de Duitsche en Tsjechische bevolking de stad onder be scherming der Italianen gesteld. In het district Gleiwitz is een toenemend optreden van benden te coustatecrca. Dc uitspattingen in de pialtelandsdistriclcn ne men eeu grooten omvang aan. De Poolsche arbeiders hebben besloten, de algemeene staking te doen ophouden. DE BURGEMEESTER VAN CORK. Dit Londen wordt bericht De laatste sacramenten zijn toegediend aan den burgemeester van Cork, die hongerstaakt in de Brixlon-gcvangcnis. Reuter verneemt, dat Lloyd George telegrafisch aan de zuster van den burgemeester heeft geantwoord, dat het onmogelijk was voor de regeering om hein uit dc gevangenis te ontslaan, omdat, als voor zijn geval een uitzondering werd gemaakt, het bestuur en dc wet van het Vereeuigd Koninkrijk zouden worden neer- gebaald, aangezien iedere hongerstaker zou vragen om te worden vrijgelaten. DE STRIJD IN RUSLAND. Een draad loos bericht uit Moskou mcidt. dal de roodc troepen in Galicië de Grilaja-Iinie bereikt hebben en gevechten hebben geleverd om den overtocht af te dwingen. Het bericht zegt voorts, dat ia het dis trict Chersson op den linkeroever van de Dnjcpr de gevechten ten voordeele van het roode leger voortduren. Êtmangd Nisuwj DRAADLOOZF, SIGNAALOVERliENGING VOOR RIJDENDE LOCOMOTIEVEN. Een der correspondenten van hc-t Hbid. schrijft: Ilot is bekend dat reeds geruimeu tijd gezocht werd naar een practische veiligheid sin richt ng voor rïidende locomotieven, nu bij de tegenwoordi ge snelheid do machinist niet steeds tijdig de signalen kan zien. Dit middel om ongelukken Ion ge volge van het door onveilige signa len heenrijden :e voorkomen, schijnt Koersen tot hedenmiddag 12 uur. (Medegedeeld door de Nationale Bankvareenlging te Haarlem). Biljetten. Marken (rood).... Marken (groenj Kronen Francs (Fransch). Francs (Belgisch).. Pond Sterling Dollars Chèques. Berlijn.. Weenen Parijs Brussel Londen New-York (Cable).. Donderlig van tot 6,55-6,7 6,50—6,70 1,40—1,65 21,80—22,26 23,40—23,70 11,27—11,85 8,077,-3,177, 6,477,-6,60 1,40—1,50 21,95—22,10 23,40—23,65 11,26-11,30 3,15-3,17 Woensdag van tol 6,24—6,45 6,20-6,40 1,30—1,40 21,60—21,85 23,0028,85 11,20—11,85 8,027,-3,17' 6,177,-6,40 1,80-1.40 21,50—21.70 22,9428,10 11,22—11,30 8,15' ,-3,18 Pariteit 69.25 60,46 48,— 46,— 12,10 2,48 thans gevonden; het is practbch go- schikt en uitvoerbaar gebleken. Gebruik is gemaakt van draadloo ze telegrafie. Op de locomotief wordt een draadloos zendapparaat aange bracht, dat door middel van kalho- denbuizen onafgebroken electro-inag- netische golven opwekt. Deze golven worden door een aan het afzend - apparaat gekoppelde, onderaan de locomotief aangebrachte antenne naar de spoorbaan uitgestraald. Het zendtoestel wordt afgestemd op «jen d w arsliggersaf stand Aan. de dwarsliggers, op behoor lijken afstand vóór het signaal is tus sclien de rail een uit hol ijzer gecon strueerd ctvaal raam aangebracht, ter grootte van 50 bij 30 cM. Dit raam afgestemd op dezelfde lengte als het zendapparaat der locomotief trekt, zoodra de locomotief-antenne het passeert, daarvan idem electro- magnetischen stroom tot zich; de stroom van het zendapparaat ver zwakt, en brengt dóir waar de ma chinist \staat, een relais met sig naal fluit en gloeilamp in actie. De beide laatsteai waarschuwen den ma chinist. dat hij het signaal nadert. Bovendien, en dit is zeker het be langrijkste, kan het relais zoo wor den aangebracht, dat ook de stand van dit signaal wordt aangegeven. Waarschijnlijk zal 'een constructie, die dn verbinding met 'dit toestel, electrisch de Welinhouse-rem inscha kelt, niet lang meer op zich laten wachten; hierdoor zal het passeer en van onveilige seinen onder geen om standigheden meer mogelijk zijn. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA De „Daily Telegraph" verneemt uit New York dat men te Pittsburg ten zeerste opgelucht is door een uitspraak van het districtsgerechts hof aldaar, dat besliste, dat de wet op liet verbod van sterken drank geen volmacht geeft aan de politie om in particuliere huizen naar ster ken drank te zoeken zelfs al is zij m het algemeen gemachtigd, om huis zoeking te doen, tenzij het bewijs van ongéoorloafden verkoop gelie- verd is. Door deze beslissing zijn te vens de talrijke omkooperijen van de politie van de baan, die dorstig aLs zo was, zich een goeden dronk en daarbij een niet geringe bijverdien- w'st te verschaffen, door met houders van geheime likeurstokerijen en kroegen onder één hoedje te spe len. De correspondent voegt aan dit be richt toe, dat in elke stad honderden winkels openlijk de benoodigdheden erkoopen voor het bereiden van Lier en andere dranken. Het eigenbereide bier is, paar hij zegt, dikwijls vrij wat beter dun de drank, die vroeger verkocht werd. EEN NIEUWE „PUTSCH"? Uit Weenen wordt aan t Hbld. geseind: In de nog voor Zuijd-Slavië bezette Hongaarsehe stad Ftinfkirchen zijn al arm eer en dc geruchten over een voorgenomen „Putsch" der Hongaar sehe militairen tegen de in het be zette gebied nog steeds invloedrijke aanhangers \an Karoiyi in omloop. Hetheet, dat Hongaarsehe troepen- afdeelingen Zuid-Slavisch gebied be zet houden en zich daar bestuurs rechten aanmatigen. De tegeering te Belgrado is door de bevolking drin gend uitgenoodigd, tegenmaatregelen te nemen. GEMASKERDE AUTO-BANDIE TEN. In de buurt van Reckling hausen hebben vier onbekend geble- en gemaskerde auto-bandieten een wagen, waarin '2 millioen Mark naar de mijnen Ernscher-Lippe werd ver voerd, overvallen. Zij schoten den koc-tsier en twee mijnbaambten dood; roofden 1 mitlioen mark en gingen cr in hun auto vandoor. Het geld was bestemd voor uitbetaling van loonen. Bij Bochun is een dergelijke aanval gepleegd. Daar zijn twee beambten die met groote bedragen op weg wa ren naar de mijn Konstanz», neerge schoten, de een is dood, de ander zwaar gewond. Ook in dit geval heb ben <le bandieten een goeden slag ge slagen. „Ons Legerorgaan via de ge lijknomige Nederiaadsche Vereeui- güig bevat deze maand o.m. een ar t:kel un Pi o 1 atria over „De groo te manoeuvres van de toekomst"» K. E. O. levert een beschouwing over ontwapening, waatVoor, zoo meent de schrijver, het o ogenblik, nog met gekomen is. L- schrijft over den vrij willigen landstorm. „Indic" opent dezen keer cict het portret au een aaeliy'L hoofd uit dc PadaiigieYo benedeulanden, r.aaiby N. een artikel or-r Minangkabauer» heeft goacLreTen. Daarna olgt het portret (met bjjeohrltt) van den heer S. A. Reiutna. <len vroogcrcn directeur, van bet Kolonbu/eau alhier, thans burge meester van Bandoeng. Voorts het ilot van de ludhelic briever over „Plantere lief cn leed" door O. M. A. 424a Staatsloterij PRIJZEN van f 45 48 52 66 112 141 207 213 248 285 296 310 370 432 505 532 656 682 699 707 771 814 860 867 885 929 9-93 949 952 1008 1094 1129 1152 1173 1303 1378 1385 1429 1433 1464 1465 1571 1696 1702 1771 1784 3905 1910 1924 1954 3979 1990 2024 2050 2104 2202 2219 2252 23-41 2367 2428 2483 2489 2580 2771 2859 2907 2939 2958 2982 3022 3041 3049 3106 3140 3144 3159 3181 3196 3221 3286 3345 3350 3393 3415 -3419 34-43 3452 3453 3514 3608 3673 3677 3743 3787 3792 3822 3843 4002 -4061 4113 4192 4204 4313 4344 4347 4399 4429 4449 4490 4529 4583 4693 4774 4794 4803 4838 4848 4933 495S 5021 5024 5036 5141 5145 5149 5203 5254 5256 5288 5289 5312 5323 5338 5357 5403 5410 5525 5658 5673 5761 5782 5851 5896 5954 5993 6010 6040 604G C094 6188 6190 6267 6305 6352 6419 6427 64-45 6603 6604 C629 6646 6732 6761 6794 6808 6843 6900 6904 7017 7078 7166 7201 7254 7320 7339 7426 7433 7-482 7673 7708 7788 7813 7896 7971 8058 8131 8151 8318 8339 8423 8482 8-483 8579 8580 8602 8698 8765 8823 8827 8871 8996 9328 9331 9340 9433 9438 9443 9446 9520 9568 9749 9752 9773 9842 9934 9963 10032 10128 10134 10163 10177 ,10185 1025£ 10272 10291 10420 300476 10556 mfUO 10659 10671 10831 10984 11061 11137 11166 11182 11201 11212 11225 11334 11339 11386 11406 31407 81422 11477 11502 11507 11567 11683 1,1724 11970 11965 11996 12218 12327 12367 12395 12420 12443 12461 12477 12497 12593 8 12952 13018 13110 13126 1319* 13206 13209 13241 13283 13361 13-100 13477 13500 13515 13522 13530 13623 13629 13656 13677 13761 13912 14046 14048 14110 14141 14159 142,94 14303 14-432 14479 14513 14578 14623 14624 14631 14669 14703 14741 14762 14870 14994 15018 15092 15132 15158 15180 15305 15318 153-46 15405 15436 15472 15491 15534 15572 15652 15659 15686 15713 15715 15720 15769 15808 15814 15842 158-18 15873 15889 15908 15941 16053 1G134 16186 16154 16204 16221 2 16300 16355 16361 16366 16377 16425 16468 16476 16477 16673 16590 16601 16633 16687 16714 16753 16761 16787 16805 16814 16876 1G87S 16976 16993 17137 17190 17283 17366 17515 17601 17606 17670 17677 17707 17750 17885 17944 17980 17904 18057 18148 18202 18300 18341 1S359 18376 18386 18432 1 8450 18565 18680 18596 18678 18709 18718 18822 18850 18921 18927 18948 1S961 19023 19110 19135 191-49 19190 19210 19314 19335 19-424 194-48 19504 19542 1958£ 19611 19645 19668 19675 19690 19725 19952 19963 20029 20049 20O52 20059 20087 20117 20278 20291 20313 20386 20441 20*87 20*91 20506 20550 20632 20663 £0679 20680 20691 20793 20316 20830 20875 2088* 20917 21064 21096 21102 21126 2T15S 21193 21223 21314 213*2 21457 21*83 21525 21622 21644 21764 21790 22007 22033 22037 22052 22093 22153 22170 22190 22250 22342 22376 224S3 22501 22553 22562 22637 22877 22914 22918 22924 £2966 Sjort en ÏÏ8iitrflti8n ZEILEN. Haarleoaehe Jachtclub. Dexc club houdt nationale en onderlinge zeilwedstrijden op Zondag 10 September, op liet Noo.-d»r Duiteaayaarne te Haarlem. HeC programma hüdl Nationale vredttrffden i 1. llvncis jollen. 2. Bwliesp voor nici-ovardekte Jarhian klaa- M w3. Regcnboogjaahten. Sebo de-Je.'- Ion. bamand duo/ vlo pOvOOn, b Sehelde-joJ- !c* voor jnnio-es. (hiermede oorden bedoeld *6. die met mrder een eerden prijn in Settel- de-Jollen hebben bekaaid.'. OndorllMc wedstrijd: 0. 12-voc-s Joller (InekeprJJsj.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1