Interview met Mr. Bomans. Interview met Ben Verweij. Buiteniandsch Overzicht Stadsnlgaws 38e Jaargang No 11439 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG IS SEPTEMBER 1920 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in dsn omtrek waar een AgenfcgeveeUgd is (kom der gemeente) f 3.67Vi- Franco per poet door Nederland f3.611/,. Afzonderlijke nummers f0.16. Geüloetr. Zondageblad, voor Haarlem en omstreken 10.67»; franco por post 10.65. Uitgave der N. V. Lourena Ccster, Dlrsctei«r-Hoofdrodao»ear J. O. PEEREBOOM, Teietooa 3032 ADVBRTENTIEN: Van 1—6 regels 1 1.75; iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivors-adverUaUen van Vraag en Aanbod van i—1 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 16 Cts. a contant; buiten bei Arrondiitement dubbele prijs. Dirsotie en Administratie i Qroote Hoaictraot 93. Teletoennrs. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT-NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD ÜgStliil Heden: MAANDAG 13 SEPTEMBER. Gedioalonthouderslokaai, Jacofoijne straal: Bond in de Kledingindustrie, aldcelmg Haarl<an. Vergadering Café-Restaurant „Populair Tem pel ierestraat 50, Avondconcert Bioscoopvoorstellingen DINSDAG 14 SEPTEMBER. Groote- of St.- Bavo-kerk Orgelbe speling 2—3 uur. Stadsschouwburg Wileonsplein Het Schouwtooneel: „De Univereeele Erfgenaam", 8 uur Café-Restaurant „Populair Tem peliersstraat 56,Avondconcert. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77: Bioscoopvoorstellingen. Over oen paar belastingaangelegen heden hebben wij een gesprek gehad met onzen wethouder van financiën, Mr. Bomans. Onze eerste vraag gold dat punl: of inderdaad de bedoeling is, wanneer aan liet einde van een be lastingjaar de belastingschuldige een nieuwe bron van inkomen krijgt, de som die hij daaruit z a 1 gaan trek ken, te berekenen bij dat belasting jaar. Op die manier betaalt hij dan tocli belasting voor een bedrag, dat hij niet ontvangt. En houdt die bron op te vloeien, dan is dus altijd) een jaar te veel betaald. Dit laatste evenwel is, zooals Mr. Boinans mij verzekerde, niet juist. Wanneer op bet einde van een vol gend jaar de bron van inkomsten met moer bestaat, zal liet daaruit ver- kregene over dat jaar ook niet in re kening worden gebracht. „Ergo", gaf de wethouder te kennen „komt mij onze verordening juist voor''. Inderdaad blijkt hieruit, dat er op don duur niet te veel betaald zal wor den. Maar verwarrend scliljnt liet ons toch, dat den eersten keer als 't ware vooruit moet worden betaald. De be lastingbetaler is nu eenmaal door drongen van het feit, dat luj betaalt over zijn inkomen van het aigeloopen jaar, dus over datgene, waarvan hij het bedrag precies kent, omdat het genoten is. Om die reden zal hij, ge steld dat zes jaar lang uit een nieuwe bron als bovenbedoeld, inkomsten vloeien, in het laatste jaar vergeten zijn, dat hij het over dat jaar niet meer behoeft op te geven. Intusschen, het gesprek bleef hierop niet te lang hangen omdat het geval zelden voorkomt. Van grooter betee- kenis is de omstandigheid, dat velen niet zoozeer klagen over 't percentage dat zij moeten opbrengen, als wel over den aanslag, dien zij onjuist vinden. „Ik heb", zei de wethouder, „in den Raad al gezegd, dat de aangiften altijd aan den lagen kant zijn; het komt zelfs voor, dat wij er een nul achter zetten, zonder dat de aangesla gene reclameert. Wat de menschen op dat stuk durven doen, is bijna onge- loofclijk". „Maar hoe dan de Rijks-inkomsten belasting?"' vroegen wij. „liet gemeen tebestuur kan aan de Rijkskohieren toch inzage krijgen?" „Onze kohieren zijn hooger dan die van het Rijk". „Is het dus zoo, dat belastingschul digen liet er op wagen voor een te lage aangifte in de Rijks-inkomstenbe lasting in de gevangenis te worden gezet?" „Dat is blijkbaar de zaak'". Een derde punt, dat wij aanroerden, was de inhoud van het biljet. Wij de den opmerken, dat woorden als ka lenderjaar, belastingjaar en derge lijke, die voor den belastingambtenaar latuurlijk volkomen duidelijk zijn, al tijd duistere raadsels zullen blijven in het oog van den belastingbetaler. Daaruit moet verwarring voortvloeien. Is het niet mogelijk, zoo vroegen wij, om op het aanslagbiljet in bewoordin gen die voor iedereen duidelijk zijn, dus met vermijding van alle techni sche termen, te omschrijven waarover de belasting loopt. Do wethouder was van meening, dat het biljet verbeterd kan worden; hij zal daaraan zeker zijn aandacht geven. Het vierde punt betrof d« reclames. Algemeen is de klacht over het lange wachten op afdoening. Is het waar. dat de bezw a ai schriften behandeld worden in alphabetischo volgorde? Mr. Bomans bevestigde dit, er volgt natuurlijk uit, dat de Commissie niet begint te werken vóórdat al de recla mes zijn binnengekomen. Wij weoen er op, dat daarmee dan toch tijd ver loren gaat. Het gesprek kwam op de vraag, of bij de tegenwoordige inrich ting van de belasting d© Commissie voor do bezwaarschriften nog wel re den van bestaan heeft en of die niet veel sneller afgehandeld kunnen wor den door ambtenaren. „Ik geloof", zei de wethouder, „dat de Commissie op dit standpunt staat: wij zijn een onpartijdig orgaan, dat liet vertrouwen bezit van het publiek. De belastingschuldigen zullen er be zwaar tegen hebben, dat bun aansla gen worden bepaald door ambtenaren en hun reclames daartegen ook be handeld door ambtenaren, misschien wel dezelfde „Maar in hoogste instantie beslist dan tocli do Raad". „Juist, maar u begrijpt wel, dat de Raad in den regel afgaat op de ad viezen, behalve in een enke] speciaal geval. Het zou op een andere manier ook niet mogelijk wezen. Hoe lang zouden de vcrgadeiingen van belas tingreclames dan wel moeten duren?'' Dit was natuurlijk ten gewichtig practisch bezwaar. Maar wij legden den nadruk op, dat de trage be handeling van de reclames een oor zaak i6 van veel ontevredenheid bij de belastingschuldigen. Mr. Bomans wees er nog op» dat de controleur de heer Alberti, onmogelijk aJ de uiensclien te woord kun staan, die naar hem vragen. Deed hij dat er zou voor ander werk geen oogenblik meer overschieten. En hij gaf ook toe, dat hel slechte gebouw een goede behandeling van za ken belemmert. Moge dit leiden tot do aanwijzing van behoorlijke localiteiten voor den dienst der belastingen. Daar hebben het publiek en de ambtenaren recht op. Ten slotte zeide Mr. Bomans: „Rela tief, dus in vergelijking niet andere gemeenten, is de financieele toestand van Haarlem nic-t slecht. De stijging van het belastbaar inkomen toont aan, dat d'e draagkracht van Haarlem goed is, uit onze gewone middelen be talen wij rente en aflossing van ge kochte eigendommen (er is in oen kaatsten tijd nogal veel grond aange kocht) zoodat wij telkens rijker wor den aan onbelast bezit en min of meer werken ook voor het nageslacht. En wanneer men zegt: „de omstreken leveren met haar lagere belasting ge vaar op", dan wil ik er 05 wijzen, dat die zuigkracht al jaren bestaat, wij mogen dus aannenvn, dat in Haarlem, al vloeit er altijd nog iets over de grens, een vaste bevolking is die er belang bij heeft in Haarlem te wonen. Aan den anderen kant moeten wij ebt niet uit het oog verliezen: Haar lemmers zullen zich eerder verplaat sen, wanneer een percentage van 95 (het hoogste dat hier geheven wordt) overschreden wordt, dan bijvoorbeeld Hagenaars zoo hun percentage mocht stijgen boven 12 en wel om een com plex van omstandighedlen, die men meer gevoelen dan omschrijven kan en die hierop neerkomen, dat Den HauK als ivoonplaats bijzonder ge liefd is. liet is dus zaak, zuinig te wezen en ik geloof, dat de geheele Raad daar van doordrongen is; over den indruk van mijn laatste betoog daarover in de vergadering van Woensdag ben ik zeer tevreden". Aan den wethouder onze dank voor de met groote bereidwilligheid ge geven inlichtingen. Hst gebeurde te Antwerpen onjuist voorgesteld Het elftal good getraind - Dg verzorging slecht en incompetents leiding Do ware woorden van captain Bosschart Eenzijdige Inlichtingen imetenrs spelen voor hun genoegen. oneenigheden die tusschen hen ont staan zijn, is zeer veel in de pea's ge schreven, soms in zeer felle bewoor dingen met beschuldigingen aan het adres van een ouderen speler, een veteraan op internationaal gebied, dien wij steeds gekend hebben als een van de beste sportslui, die wij 111 ons vaderiandsch voetbal hebben. Deze beschuldigingen waren echter steeds gebrekkig, omdat zij eenzijdig waren. Alles was bezien van het standpunt van de leiders, de spelers had men (niet bereid gevonden zich over de kwestie uit to laten. Om nu ook eens een spelersoordeel te hooren zijn wij naar Ben Verwey onzen II. F. C.'er internationaal, ge stapt en wij vondon hem dadelijk be reid zijn hart eens over de zaak te luchten. De Olympische Spelen te Antwer pen, het groote vierjaarlijkse he sportfestijn, waar de beste athlete» van alle landen eik aai in fei len maar vriendschap pel ijken kamp ontmoeten, hebben aanleiding gege ven tot tal van onverkwikkelijke in cidenten op voctba'geb'.éi. Zweden heeft opschudding veroor zaakt door eon ongemotiveerd pro test tegen Nederland. Dat is go'.ukkig gesust. Tsjecho-Slowakije heeft zich in den eindstrijd tegen België al zeer onsportief gedragen, Maar het be langrijkste voor ops Nederlanders wuren de wederwaardigheden van ons eigen nationaal elftal. E11 helaas, ook hletr zijn wanklanken geweest, niet zoozeer in verband met de wed strijden zelf, als wel tusschen ieidincr on spelers buiten het veld. Over de „Ik ben meer dan beu van al het gedraai en geknoei, waarmee men de zaak onjuist heeft voorgesteld", begon de H. F. C.'er. „Laat ik begin nen met te vertelen, dat ik persoon lijk geheel buiten de ruzie heb ge staan. Maar dan moet ik er onmid dellijk bij zeggen, dat ik in mijn oor deel over de zaak geheel aan de züd der spelers sta. Ik ontken niet, dat sominig© spelers zich verkeerd heb ben gedragen, maar dit is voor een groot deel te wijten aan de slechte leiding. Maar laten wij bij het begin beginnen „Allereerst de training, waar zooveel over te doen is geweest. De berich ten die gepubliceerd zijn over de slechte opkomst van spelers om te oefenen waren vaak geheel bezijden de waarheid. Ik heb daar persoon lijk een staaltje van meegemaakt. Op een dog oefenden wij in Rotterdam met 6 of 7 man. Een journalist ging in Amsterdam naar onze training kij ken, vond natuurlijk zoo goed als niemand en berichtte in zijn blad, dat er slecht werd geoefend. De waar heid is, dat er maandenlang wer kelijk degelijk geoefend is en verre weg liet meCrendeel der spelers zich trouw aan de voorscliriftcn heeft ge- houdöi. Ik durf te zeggen jdat dit Nederlandsche elftal beter getraind was dan ooit een zijner voorgangers". „Bij onze aankomst in Antwerpen was de stemming uitstekend. Toen kwam de misère op ons schip de „Ilollandia". De verzorging was hier buitengewoon slecht. Nu hindert dat niet wanneer je een elftal hebt van louter gemakkelijke, meegaande men schen, maar natuurlijk zijn er op' lastigen onder. En hiermede had de commissie rekening moeten houden. De leider van den tour, Hirschmann, moest telkens vergaderen (waarop hij niet gerekend had). Dan moest een ander, die daar niet competent voor was, de leiding overnemen. Zoo werden grove fouten gemaakt, wat de spelers prikkelde. Voetballers die lang in training zijn, worden prik kelbaar en dan was er de Hollandia misère om de stemming nog meer te bederven." „Een tocht naar het front werd georganiseerd- Dit uitstapje, Islecht voorbereid, viel geheel in liet water. De regeling van de wedstrijden zelf was ook slecht, zoo zeJfs dat wij na den verloren wedstrijd tegen België niet wisten of wij nu nog verder moesten spelen voor tweeden of der den prijs, of uitgespeeld waren. l)it bleek pas later. Intusschen was de boot vertrokken en werden wij in Hotel Terming ondenrgebracht, waar liet heel goed was". „Toen kwatn het incident, dat zou leiden tot het naai- huis zenden van vier speiei-s. Na den mislukten tocht naar het front gingen de bewuste vier spelers de stad in, om zich wat te verzetten. Dat mag nu slecht voor het elftal geweest zijn, slecht voor hun sped, maar liet was wel begrijpelijk. Als gevolg hiervan besloot de com missie deze vier naar huis terug te zendon. Mijns .inziens een zeer ver keerd besluit, want het gemopper van de spelers was geheel te wijten aan de slechte leiding. Onze captain Bos schart was in Holland om bij eersten oproep terug te komen. Toen hij kwam w as het genoemde besluit ge nomen. In een gemeenschappelijke vergadering zei Bosschart ongeveer het volgende: „Julhe moet nu niet met zulke kin derachtigheden beginnen Als die vie- zich misdragen hebben, goed, laat ze dan niet meer meespe'.en, maar zendt ze niet naar huis. want dal geeft maai- aanleiding tot onaangenaam heden. Als er zuike dingen worden gedaan, speel ik vee! liever niet en rnijn elftal ook niet. Wij spelen voet bal voor ons genoegen." „Deze zuivere amateur-opvatting is door eenzijdige inlichtingen voorge steld als revolverpo'.itick, stalling, Bolsjewisme. En Bosschart, steeds erkend als een van de meest sympa thieke Nederlandsche voetballers, werd hiermede gebrandmerkt met de onrechtvaardigste beschuldigingen van onsportiviteit' „Als overigens dit plan was door gezet, hadden toch de meesten ge speeld, daarvan ben ik overtuigd En Bosschart zelf ook wel, denk ik, Trou wens het baste bewijs, dat wij er iets voor voelden, dat de vier gestraft werden dodV ze uit het elftal te laten, is wel, dat wij allen tegen Spanje hebben gespeeld, terwijl geen hunner" meedeed. E11 dat er tegen Spanje, dat ver onze mindere is in techniek maar onze meerdere in enthousiasme, ver loren werd, is te wijten aan het feit, dat wij allemaal beu waren van het geknoei en de ruzie en bij ons zelf af en toe dachten: waar spelen wij ei genlijk nog voor? Zeker niet voor ons gdnoegen". „En hoe die inlichtingen dan wel zoo eenzijdig konden zijn?" „In de bewuste vergadering werd ons verzocht ons over het gebeurde niet uit te laten. En daaraan hebben w ij -ons goJxouden. De inlichtingen aanu de pers kwamen alien 1 aal van de zijde der leiding". Zoo vertelde Ben Verwey, wellicht de meest eenvoudige en bescheiden speler van ons nationale elfta' do zaak. En als ons vertrouwen in Cos- schart en de rest van het elftal mis- scliivyi tijdedijk üanigszins goschokl is geweest, dan zijn wij blij, dat wij hen wem- kunnen beschouwen als de waardigo vertegenwoordigers vim land, waar het voetbal gelukkig nog door louter amateurs beoefend wordt. Wanneer de Bond liet noodig vindt dat er leiding is, laat die leiding dan go;ed zijn. Laat men vooral het voet bal niet als een levenskwestie gaan beschouwen en niet vergeten, dat de spelers het spel voor hun genoegen beoefenen. Als men deze zaken in het oog houdt, zal men vermijden dat een amateur bij uitnemendheid als Ben Verwey de verzuchting slaakt: „Ik begin er op deze manier meer dan genoeg van te krijgen' Aan boide zijden zhn fouten ge maakt. dat staat als een paal boven water. Men moet alle zaken van twee kanten bezien. En in de toe komst dei'gelijke fouten vermnderi Wat mogelijk is en zeer wen9che3ijk. Do Pooloch-Rimioehe oorlog. De vredesonderluuidelinKcn. Nog altijd zijn de vreuesgedelegter- den met te Riga aangekomen. ~e ware lust om aan de conferen tietafel plaats te nemen is er blijkbaar nog niet. Verwacht men er toch niet veel van? In politieke kringen te Warschau hoopt men weliswaar nog steeds, dat de vredesonderhandelingen te Riga een positief resultaat zullen opleveren, maar voorzicntigheidshalve rekent 1 er niet al te vast op. an militaire zijde beschouwt men het als ten eenenmale uitgesloten, dat het bolsjewistisch leger nog vóór de a.s. lente tot een groote en krachtige ontwikkeling in staat zal zijn. Loopen do onderhandelingen te Riga op niets uit, dan verwacht men een nieuw Russisch offensief en derhalve vormen de militaire veiligheidsmaat regelen een belangrijk punt van het Poolsche regeeringprogram. Men wil gereed zijn om eventueel onmiddel lijk het initiatief tot voortzetting van den oorlog te kunnen nemen. Doel van dit Poolsche offensief zou dan zijn de strategisch zoo belangrijke linie Na- refSzezara—Stochod te bereiken. Meer dan ooit klampt men zich in Polen vast aan het devies: Si vis pa ra para bellum. Een nieuw Russisch nffcnslcf. Aan oen legerberieht der Uoteje- wiki on tl oen en we: Het nieuwe Russische offensief te gen de Polen is begonnen. Rij Brest- Litolsk werden de Polen in twee da gen 15 werst teruggeslagen, De Polen gewagen alleen van ern stige gevechten bij Brest-l.itofsk. De eonterenllc ttnsscben Polen en LithaacA. De Litausche regeering stelde aan do Poolsche regeering voor om een conferentie te houden ter bijlegging van hun geschillen: voorgesteld wordt als plaats var bijeenkomst de stad Kalvaria in plaats van Mariampol. De volkenbondsraad heeft besloten, het Poolbche verzoek, om bemidde ling te willen verleenen in 't Poolech- Litausche geschil in onderzoek te ne men. De lietrokken regeeringen zijn uit- genoodigd om vertegenwoordigers te zenden naar do vergadering van den raad, welke den 16den September te Parijs zal worden gehouden. DnUschlind en de munitie- zendlagen voor Polen. De Raad van Gezanten besloot een nota aan Duitschland te zenden om te protc-steeren tegen het aanhouden in het Kiclcrkanaal van een stoom schip op weg naar Dantzig. RUSLAND EN DE ENTENTE. De afgezant der Bolsjewiki Kame- neff, die te Londen vertoefde om met de geallieerden te onderhandelen over 't herstel der handelsbetrekkingen met Rusland, is thans weer naar Moskou vertrokken. De Engelsche premier Lloyd Geor ge legde verscheidene overwegingen aan Kameneff voor, die de Engelsche regeering wenscht dat Kameneff aan de regeering van Rusland overbrengt. T CONFLICT TUSSCHEN RUSLAND EN ROEMEND?. De Russische Sovjet-rcgeering ver zet zich tegen de oplossing van het Bessarabisch vraagstuk door de En tente en Roemenië. DE CONFERENTIES TE GKNèVE EN BRUSSEL. Volgens de „Temps'' zou Frankrijk meegaan met het voorstel van België om de aanbiedingen van Duitschland inplaats van op'de conferentie te Ge- nève le bespreken, voor te leggen aan de commissie voor het herstel, die zou onderzoeken of zij in overeenstem ming zijn met het verdrag en daarna zijn opmerkingen meedeelcn aan de regeert ngen der geallieerden en geas socieerden. Frankrijk zai mcdedeeling lüervan doen aan den Engelschen gezant te Parijs. Zou dus weer afgezien worden van 't conferentie-desikbeeld'' Uit Berlijn wordt genidd: Officieel heeft de Duitsche regeering tot nog toe geenorlei bericht ontvan gen, dat op zulk een aanslag van Fransch-Belgische politiek (De la Croïx zou Milleraud het plan hebben voorgesteld) wijst: ook is men in of- ficieele Duitsche kringen overtuigd, dat Engeland en Frankrijk moeilijk te vinden zouden zijn voor zulk een plan. Onder voorbehoud maken Bcrlijn- sclie bladen melding van een te Bazel ontvangen mededeeling uit Parijs, vol gens welke in politieke kringen a'- dnar wordt beweerd, dat op do con ferentie te Brussel de Engelschen een geheel gereed ontwerp zullen indienen van d'e internationale leening, <üe aan Duitschluud zal worden toege staan. Het ontwerp zou o.a. de beper kende bepaling bevatten, dat het be drag der leening niet mag worden ge bruikt voor Duitsche staatsonderne mingen, die ifiet verlies werken, zoo als spoorwegen en post. Voor de lee ning zuilen zeer bepaalde waarborgen worden verlangd. Reuter \erueerat van welingelichte zijde, dat het uitstel der conferentie van Gonèvc tot de volgende maand (waar het herstel-vraagstuk" zal wor den besproken), als bijna onvermij delijk moet worden be&chouwd, als gevolg van de financieele conferentie te Brussel, waaraan verschillende af gevaardigden moeten deelnemen, die tevens naar Ger.uve zullen gaan. NOG STEEDS FIL'ME. Terwijl Italië ]ijot onder de ellende van ernstige aardbevingen en boven dien met groote binneiiïandsche moei lijkheden te kampen liecft en een so ciale crisis doormaakt die bijna met een revolutie gelijk staat, heeft d'An- nunzio wederom oen nationaltstisohen erwekt door de onafhankelijk- •an den nieuwen staut aan de Golf van Quarnero, met Frame in het hart, te pioclameeren. Het is klaar blijkelijk een geheel zelfstandige on derneming van den dichter dictator al zal hij misschien alvorens zijn plan nen tot uitvoering te brengen, wel voeling hebben gezochi met nationa listische kopstukken in de liooge poli tieke kringen van het vaderland. Zelf standig is zijn optreden in zooverre de regeering te Rome en het ltomein- sche pailement er niet in gekend zijn, zoodat de groote mogendheden aan de Italiaaiieche regeering het gebeur de niet kunnen wijten. d'Annunzio is door de bevolking lot den eorsten regent uitgeroepen. Hij werd in iriumf door de straten an Fiume gedragen. De stad is in feeststemming, overal wapperen de vlaggen. DE ONLUSTEN IN ITALIe. De toestand in Italië schijnt thans ■eer verscherpL door de onverzoenlij ke houding der arbeiders, om op be middelingsvoorstellen der regeeruig in te gaan. Nog steeds breidt 't aantal fabrie ken c-n werkplaatsen, die door de ar beiders bezet worden, zich uit. Dok de mijnen worden thans door dc ar beiders bezet. In enkele steden hebben vrij ernsti- t: onlusten plaats gehad, vooral In Sii st. Nader wordt nog gemeld, dat do arbeidsonlusten meer een Lolsjewis- tisch karakter aannemen. Te Genua zijn een aantal leden van „den roo- d-en oorlogsraad" gearresteerd. Onder hen waren 15 Russen en Hongaren. De spoorwegarbeiders hielden te Milaan een congres waar besloten werd om 't vervoer van soldaten die bestemd zijn 0111 de orde te bewaren, per trein te beletten. Het vertrek van ecnige treinen werd al belemmerd. Organisaties van Witte metaalarbei ders te Portici hebben zich verklaard tegen geweldmiddelen, maar toch uit gesproken voor T deelen der arbeiders in de ondernemingswinst, De socialisten hebben van de regee ring de bijeenroeping der Kamer ge- eischt. De 150 socialistische afgevaar digden vergaderden te Milaan om hun houding te bepalen in 't conflict. Het verbond van industrieelen van Italië heeft zich solidair verklaard met d© metaal-industrieeien en heeft in een vergadering te Milaan beslo ten, alles te vermijden, wat voor de communistische arbeiders den toe stand zou kunnen verlichten. De „Epoca' meldt, dat de consul- generaal van Frankrijk te Turijn aan do Italiaonsche regeering een officie© - le nota liceft overhandigd, naar aan leiding van de bezetting van een Fran schc fabriek door de arbeiders. De arbeidsconflicten in Engeland De drelffémli' mijnwerkers- taking. 't Vakvercenigingscongres te Ports mouth is uiteengegaan zonder dat een beslissing genomen is over de kwes tie der niijnwerkersstaking De onderhandelingen tusschen üe regeer insvertegenwoordigers en de mijnwerkers duren nog voort De hoop om de staking te voorko men, wordt nog niet opgegeven. Londen In 't duister? De electriciens in Londen dreigen ook ernstig met een staking, zoo de werkgevers niet ingaan op liet verzoek der regeering om het uitshiitinsulu- matum op te schorten. Nog meer stakingen? In Zuid Wales dreigt een staking :n de metaalnijverlieid. Oofe oen mjjni»erkersstaking In Amerika. Ook dreigt een staking der mijn werkers in de Vereonigde Staten Daar woidt evenwel druk onderhan deld om cel» staking te vermijden. De toestand in Ierland. De geftclddadcn. De gewelddaden duren nog onver minderd voort. Nu hadden weer on lusten te Galway plaats, waarbij een ordebewaker en drio zijner aanvallers werden doodgeschoten. Ook werd er brand geslicht. Bij Tullow werden twee constabels dooi gemaskerde mannen doodge schoten. Om dit te wreken drong dc politie in Tuiloiv dooi en stichtte daar ook branda Zoo gaat 't maar voort! Vreemde toestanden inderdaad. Meer politic. Ue politie 111 Ierland is weer mei 400 man uit Em.lintl verst rat. De lord-major van Cork heeft nu al 28 dagen zijn liongersta* king in de gevangenis voortgezel. Hij ligt nu evenwel op zijn uiter ste. Tuïsehenkonot van den Volkenbond. Cox heeft verklaard, dat iuj» m- hij tot president van Amerika gekozen wordt, de Icrsciio zaak voor den Vol kenbond zal brengen. De Engelschen zullen op deze in- meajging wel niet gestold zijn! Een aanslag op Lloyd Qeorgeï Do „Daily Herald' melut, dat de persoonlijke bescherming van Lloycl George is uitgebreid, daar de Londen- sclie politie er kennis van lieeft ge kregen, dat een groep Sum-F'einers een moordaanslag op den premier 'oorbe-reiden. Lioyd George weigert om ook maar ergens een delegatie der Sixm Fetn te ontvangen, teneinde te preken over de vrijlating van dep burgemeester van Cork. Verspreid nieuws ERZIiERGEH WEER IN DE POLK TIEK? Matthias Erzbergei aciit, r het schijnt, liet oogenblik geko men om opnieuw een 10I in het Duit sche politieke leven te gaan sjielcn. Van betrouwbare zijde deelt men aan 't Hbld. uit Berlijn mede, dat luj voornemens zou zijn met behulp van den uitersten linkervleugel van het centrum, die lieui steeds trouw is ge bleven, ©en nieuwe partij te stichten, een katholi-k-radicaal-democratische arbeiderspartij Naar men zich herinneren zai, heeft de groote meerderheid van het centrum heiu in 'lm ti;d van h t Jtelf- ferich-proces als minister van finan ciën laten vallen. Door het stichten van een eigen partij beoogt Erzber- ger thans zijn politie ken invloed weer te versterken. ENGELAND EN BRITSClblXOIc. Een sub-commissie van het Britsch- Indisch Nationale Congres heeft een resolutie aan genomen, waarin de sa menwerking met de Engelsche regco •ing wordt opgezegd. UIT TLRKIJE. De TurkschC kroonprins heeft getracht ïïaar Ana- tolir '-c ontvluchten. Hij wordt bi- waakt. DL MIDDEN - KUROPJEESCHB BOLSJEWISTEN-CENTRALE. - D« ?«iidden-Kuropee&olie bolsjewisten-ha- weging wordt momenteel van Wec- cen uit geleid en gefinanceerd na tuurlijk met Russisch geld. Door de vroegere Hongaarsche volkscommis sarisscn Lodislaus Rudas ErrietSeid- ler en Bela Szanto is te Weenen, cenige maanden geleden een „Mid den Europeesch Bureau" opgemaakt dat door tusschenkoimt van Bela Kun den steun van de Internatio nale te Mofikou heeft ontvangen. Aan dit bureau is opgedragen een re gelmatige koerier-dienst met de conimuni6ti©che gevolmachtigden der naburige staten: Hongarije, Tsclie- cho-Siowakijé. Duitschland, Jcego- SlavöJiic en Zwitserland te onderhou den. Boe staat 't mot liet iileune Postkantoor? Wel, het werk schiet, nu de uit sluiting geëindigd is, flink op. Het gebouw is nu al een heel eind „boven de straat De betonwerken voor den beganen grond komen morgen, Dins dag, klaar en dan wordt met be kwamen spoed aan het metselen be gonnen. Als een bewijs voor den grooton omvang van het werk kan gelden, dat zoo spoedig do steenen er zijn (die vandaag verwacht werden maar vanmorgen nog niet gekomen waren) veertig metselaars aan dew slag gaan. De aankoop van eenige belendend# perceel en in dc Zijlstraat, die het rijk ook bij 't nieuwe postkantoor wij betrekken, is nog niet geregeld. Do onderhandelingen daarover cturen nog voort. Zooals wij reeds eerder vermeldden zal het nieuwe postkantoor 1 Decem ber 1921 opgeleverd worden. BLOEMBOLLENCULTUUR. Hel in het weekblad voor Bloembollen cultuur opgenomen verelng van <lo vergadering van het hoofdbestuur der algemeen© vereeniging voor Bloem bollencultuur vermeldi liet volgende: Inzake de tentoonstelling in April 1921 te Madrid te houden, .vondt be sloten zich op «le hoogte te stellen van do bestaande plannen en dien overeenkomstig t© handelen ton op zichte van een eventueels deelneming aan die tentoonstelling. Besloten wordt tot benoeming van «en correspondent van het scheidsge recht in den Anna Paulownapolder. Aan dr. van Slogteren, phytopatho- loog voor de bloembollenstreek, wordt evenals vorige jaren, een subsidie tot eon bedrug van f 500 toegestaan. "T MIDFR-T UAAR ONDERWIJS. Onze stadgenoot de heer J. N'. Mwtee --derwijzer ami de Burgerschool 1»

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1