HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Buitenlandse!! Overzicht DINSDAG 21 SEPTEMBER 1220 TWEEOE BLAD No. 2791 Nog iets over Nederlandsch Fabrikaat Er komen iodeneci dag woel bezoe kers op. de tentoonstelling van Neder- jlun-iiscn fabrikaat in onze kantoorio* keilen en z>j vmden er menig artikel, waarvan ze niet vermoedden, dat bet in ons land vervaardigd wordt. Meer malen wcr .1 «w» -""«s g«-daaa: ,.D* aio nu wel, wfirlïël fabriceert, maar jvaar is 't in Haarlem to koop?" Daar op wordt dan ten antwoord gegeven: „vraag liet aan den fabrikant, bij tal zeker wel adressen opgeven". liet leerwerk van de firma Rose te JSantpoort wordit met' groote belang stelling bekeken; zoolan.. i - 't nog ru. geleden, dat al deze waar uit Duitsch- land komen moest en kijk nu eens in dtze inzending, boe elegant en licbt de voorwarpen zijn bet is dikwijls een grief tegen Nedeiiandscb fabri kaat, dat 't lomp is en niet met zorg afgewerkt! De huismoeders verlusti gen zich in bet Deveaiterschc alumi nium wierk en hebben ook schik in de omaiilo pannen, die als nieuw worden gerepareerd. Vroeger werden ze im mers weggegooid, als zo oud: warenl f En dan de schildpad-artikelen! "öok al een nieuwe industrie. Grappen makers hebben al gezegd, dat de schildpad geen Nederlandsch dier is en deze inzending dn© niet behoort bij Nederlandsch fabrikaat, maar in oozen Oost komt de schildpad wel de gelijk voor, we kunnen dus zeggen, dat zij leeft in Groot Nederland. Ik moet erkennen niet te weten, of de Indische schildpad juist voor dit fa brikaat haar schild heeft moeten af staan. Maar is dat wel nooddg? Koper, zlver, goud worden binnen onze lands grenzen ook niet gedolven en niemand zal er aan denken, aan artikelen, dio van deze artikelen in Nederland zijn gemaakt den naam van Neder landsch fabrikaat te ontzeggen. Neen. wij moeten onze eischen niet tot in het absurde uitstrekken. Anders zou er immers in de wereld ook niet van Nederlandsche chocolade sprake kun nen zijn, daar het den cacaoboon nu eenmaal niet behaagt, to groeien tus- sclien Dollart en Schelde. En toch weet iedere Engeflscliman in de we reld van Dutch Coco a. Even een kleihe afdwaling, nu ik over dit groote onderdeel van Neder landsch Fabrikaat spreek. Een van onze leden, enthousiast voor de goede zaak, schrijft mij: „Ik tracht bij mijne inkoopen steeds HoiLandsch fabrikaat to krijgen, maar ach 't is soms zoo moeilijk, 'k Wil u oven ecn typisch staaltje vertellen van wat ik deze week heb ondervonden. In den confiseurswlnkel(hier stond het adres, dat Ik weglaat) wilde lk een tablet (pak) chocolade koopen. Op de toonbank was in rijen van 5 of 6 alleen buiteailandeche chocolade uit gestald. Ik zei tegen de juffrouw: „ik wil Hollandsche chocolade hebben". Die bleek ze wel te hebben, maar on zichtbaar in een gesloten lade van de least. Prijzen wist ze niet, moe-st voor elke soort die ze te voorschijn haalde, naar achter loopen om dien prijs te jnformeeren. Ik werd .giftig, zei: „juf frouw, u maakt hier klaarblijkelijk alleen werk van den verkoop van bui- tenlandsche chocolade en als dat zon is. koop ik niets meer bij u en dek mijn behoefte elders". Ik ging toen Iinea recta naar (volgt, een ander adres 'IV onmiddellijk Hol land sell fabro "V '.vist aan te bieden en waar ik—uU-i mend slaagde". Tot zoover onze briefschrijver. Dit fe zeker wel een heel sterk staaltje van achteruitzetting van het Neacr- landsch product. Wat! terwijl onze tal- looze fabrikanten zich uitsloven, om m'aar telkens weer nieuwe soorten en oom! ics van chocolade op de marki brengen, is er nog een ban delaar in 't artikel, die de buiten- landscbe waar uitstalt en het Neder landsche product wegstopt in ae duisternis van een lade! Het zou we ten om van kwaadheid uit ons vel te springen. wanneer we niet zuinig moesten ven op onze ecnige Ne- derlamioen huid! f-Iet werk van de Rotogravure- maatscfliappij. dat op de tentoonstel ling te zien is, geeft bij sommigen den indruk van buitenlandsche waar, omdu; v Fransche titels op staan. Nietten»... is 't van den vaderland- landsciicri geboortegrond, namelijk uit Leiden afkomstig, en wordt zeer bewonderd. Vooral de typische kop van Mengelberg en de keurig ge drukte stadegeziohten. Met welge vallen kijkt menige bezoeker ook naar de Ililversuanschc karpetten, van öe firma vari den Brink e»n naar het ty pische speelgoed van Olanda te Am sterdam, die in dat woord een aaroig fabrieksmerk heeft gevonden, waar aan de heele wereld liet als Neder landsch fabrikaat herkennen kan. Het is dan ook een merkwaardig feit, dat veie buitenlanders veel meer waardeering over hebben voor onze nijverheid, dan menige Nederlander. Wonderlijk verschijn sel! Deze landgenooten moeten maar Dink in 't buitenland reizen, allicht hooien ze daar veel goeds van de ne derlandsche industrie en komen daarna weer over de grenzen terug, overtuigd dat die toch inderdaad van beteekenis schijnt te wezen. Zoo zijn er ook landgenooten, die onze Neder landsche artisten pas dan hun aan dacht waardig keuren, wanneer ze vooraf lauweren hebben gepluikt in Duitechland, Engeland of Amanita. Vóór dien tijd vinden zo hun bewon dering niet veilig geplaatst. Nu nog een paar woorden over wat er uitgaat van liet hoofdbestuur van de vereeniging Nederlandsch Fabri kaat in den Haag. In een vorig arti kel gaf ik een kort en bovendien nog onvolledig overzicht van wat er alzoo dagelijks gebeurt in het beschei den huisje in de Mariastraat. Toen sprak ik nog niet van de lezingen van den algemeen secretaris, aen heer Snoek. Tot nu toe hield hij er vijftig (waarvan 2 voor onze afdee- ling) die te zamen heel'wat kennis van de eigen nijverheid in ons land hebben verspreid. Ik heb over die voordrachten maar één aanmerking gehoord en die was: de algemeen secretaris spreekt wat rad. Dat is een gevolg van rijn enthousiasme voor de goede zaak. Wanneer hij eenmaal zestig of zeventig jaar is geworden, zal dat tempo wel wat kaloner zijn. Maar moeten we daarnaar verlangen, wij, voorstanders van Nederlandsch Fabrikaat? Neen, laat ons hopen, dat bet nog lang duurt, voordat hij tot zijn ouden dag gekomen is; in af wachting nemen we dan graag ietwat radheid op den koop toe. Dat de vereeniging aandeel had in de stichting van de Nederlandsche Jaarbeurs is Lekend. Die heeft, als Van Lenneps Klaasje Zevenster, eer» heele rij pleegvaders gehad, maar N. F., de langzamerhand welbekende initialen, waren daar ook bij. En ons Secretariaat zit niet stil. Werd niet nog onlangs* een bemiddelingsbureau gesticht voor geschoold, zoogenaamd liooger personeeil? Of dat in een be hoefte! voorziet, moet nog blijken (als men niels aanvat, kan zoo iets nimmer blijken) maar we moeten niet vergeten, dat het binnenhalen van buatenkuidsch person col (en dat biedt zich overvloedig aan) in dc hoogero betrekkingen, een groot ge vaar oplevert. Duitschers en Oosten rijkers komen hier met den zak vol buitenlandsche adressen en relaties, hebben neiging daar bestellingen te doen. Vóór den oorlog hebben wij wel geweten, wat pénétration paci- fique beteekent, namelijk vreedzame verovering. Laten de fabrikanten, die hun personeel van buiten onze gren zen halen, wel bedenken, dat dit in 't algemeen beschouwd, niet altijd goedkoop, maar integendeel wel eens heel duur kan zijn. Het Tijdschrift is er ook nog. Als ik vertellen ging hoeveel kilo's dit nu weegt en hoe weinig vroeger, zou het antwoord kunnen wezen, dat liet hem niet zit in het gewicht. Ei neen, maar .in de gewichtigheid toch zeki-r wol. Lees hot, trouw en gij zult zelf zien, wat ik daarmee bedoel. Per jaar verschijnt het 26 maal. /Vis mi. laat ons het geval ongunstig stellen, iedere lezer daarin maar 6 maai vindt, dat hem belang inboezemt, of voordeel geeft, dan is het doel van 't tijdschrift al bereikt. Maar om hei te kunnen lezen, moet men lid zijn. En zoo kom ik tot de slotsom, cat or veel meer ingezetenen van Haar lem en omstreken lid moeten ziin van dei Haarlemsclie af dealing, ter bevordering van het goede doel. Gij weet liet immers wél: wij zijr geen door-dik-en dminers, geen op hol-slaanders, geen loege-vaten maken-het-meeste gerazers. Wij zeg gen: koopt 't Nederlandsch Fabrikaat alleen, wanneer bet even goed is a'= en niet duurder dan het huitenland- sche. Maar aarzelt dan ook geen oogeaibdik lrmger en schaft u het duct van eigen bodem aan! ,T. C. P. DE JËESCHE QUAESTIK. Nieuwe overvallen. .Van een te Abbeyfeaie in hei graaf schap Limmerick in liinderiaag lig gende politiepatrouille werden 1 poli tiewagen! gedood en twee gewond. De politie omringde een aantal man nen diie te Ennisk&rry in de Wickiand bergen bezig waren met militaire oefeningen. Er ontstond een gevecht, waarbij een der Sinn Feiners werd gedood en ©en aantal gewond. Veer tig werden met hun .wapenen gevan- Een overval van Sinu Feiners b|j Dublin. Uit Dublin wordt gemeld: De mili tairen hebben Zondag in de bergen van Oublin een zeer succesrijken slag ge slagen. Om ongeveer 11 uur arriveer de een groep van 36 soldaten in bur- gerkleedirig in motorlarries in de plaats, genaamd KUinashogue. Zij verlieten het dorp in verschillende richtingen en omsingelden een plek, waar ongeveer 100 Sinn Feins&ie vrij wil igers bijeen waren voor militaire oefeningen en zich in het werpen van hommen te bekwamen. De bom-oefe- ;uingen waren in vollen gaaig toen de militairen, die in groepjes genaderd waren; plotseling van de vrijwilligers edschten, zich over te geven. De bom men werpers waren totaal ven-ast, toen zij zich omringd zagen. 36 hun ner gaven zich over en werden gevan gen genomen, doch enkele der ande ren negeerden het bevel om zich ova te geven en openden het vuur op de soldaten. De soldaten beantwoorden liet vuur, met het gevolg, dat één man dc-od ter aarde stortte en een tweede eixietig gewond werd. Daar de militai ren reeds 36 man gevangen hadden, deden zij geen poging om ook do ande ren te arresteeren, die terugtrokken, hun gewonden kameraad medene mend. De gevangenen weiden naar Saint Columöa's College gébracht, dat ongeveer een mijl van het toon eel ligt, en later vandaar naar Dublin. Onder hen, die gevangen zijn genomen, be vindt zich, naar gemeld woidt, een hooggeplaatst officier van het Iersche repubükeinsche leger. Een hoeveel heid vuurwapens, bommen en ont ploffingsmiddelen werd in beslag ge nomen. Nog ecu Incident. Officieel wordt uit Cappamotre aan Limmerick gemeld, dat Vrijdagnacht oen burger een poging deed om een of ficia dood te schieten, die een deta chement van het eerete Lancashire- regiment commandeerde. Het revol verschot ging niet af; de man echoot daarop op deri officier toe en sloeg hem met de revolver op het hoofd. De officier greep don burger aan, die «ali tor wist te ontsnappen. DE BURGEMEESTER VAN CORK. De Burgemeester van Cork honger- staakt nog steeds in de gevangenis te Bnxtun. ïlians js reeos ue iue dag aangebroken, dat hij geen voedsel heeft genuiugci. Een officieeie verklaring ontkent zekere beweringen, in de buitenland sche pers betreffende zijn behande ling. Van liet begin af aan zijn hem alle voorrechten verleend, itie politie ke gevangenen genieten; hij is nooit gedwongen geweest, govangeniSkloe ren te dragen. binds den dag dat hij voedsel wei gerde en in verzwakten toestaan verviel riist hij in een bed in een groote kamer in het ziekenhuis en geniet de beste medische verzorging. Hij wordt verzorgd door twee ver pleegsters, waarvan een hem dag en nacht terzijde staat, terwijl al wat mogelijk is, voor hem wordt gedaan. Het uitstekende voedsel dat voor hem bestemd is, wordt steeds naast zijn bed gezet. De burgemeester blijft ecu- ter volharden. Mac Swiney heeft op uen 40sten dag van zijn hongerstaking een boodschap gezonden aan alle Ieren, om moed te houden-en voor de goede zaak te strij den. DE TOESTAND IN ITAI.Ifc. De federatie van metaalbewerkers heeft haar program gepubliceerd, be vattende de volgende 14 punten: Con trol'-. dooi- de arbeidersraden op dén inkoop van grondstoffen; contrölë op den verkoop van afgewerkte produc ten; vaststelling der prijzen; vaststel ling der loon en; toezicht op ontslag; beslissing van den arbeidersraad over het gebruik der arbeiders naar hun capaciteiten jvaststeliing van hygië nische voorwaarden; toezicht op de al- gemeene onkosten; technische con trole; verbetering van de hygiënische regelingen, verschaffing van de ge- rced schappen door de patroons; het tegengaan van kunstmatige duetrieele crises; het tegengaan vain „dumping"; pérmatfente v ertegen- v\ ooraiging van de arbeidersraden in hei beheer. DE PBESIDENTS-CRISI8 IN FRANK RIJK. Uit Parijs worm geseind: D© gezondheidstoestand van Descha- nel is sinds twee dagen verbeterd. Aan het einde van de week zal bij Hiambouillet verlaten en zich naar Bretagne begeven, waar hij den win ter zal doorbrengen. Zijn gezin blijft te Parijs. Het onderhoud tusschen Milierand eai Deschanel, schrijft de „Matin", waa zeer bewogen. Paul Des cl tan el is volkomen in het bezit van zijn ver standelijke Vermogen, zoodat de daar omtrent in omloop" gebrachte geruch ten onjuist zijn. Zijn geest is even" helder en, scherp als immer. Zijn her- inneidngsverrnogen is volkomen nor maal, alleen heeft hij zijn zenuwen niet meer ix- zijn macht. Hij verkeert lortdurend ondei den invloed van vrees en sngst welken hij niet kan on derdrukken. Hij is onderhevig aan 'n crisis, welke zijn omgeving verontrus ten. Hij is bang om uit te gaan, om in contact te komen met de buiten wereld. De geneesheeren verlangen volstrekte rust, maar hoe Is dat mo gelijk voor een staatshoofd, dat honderd lianrlteekeningen per dag moet zetten en die op de hoogte wil blijven van hetgeen er omgaat in de wereld? Deschanel betoonde zich tegenover MiUerand, dien hij te bed ontving, zeer hartelijk. Met groote belangstel ling luisterde hij naar dien© varslag van zijn reis door Rijnland en naar Savoije, waarna hij den premier me- dsdeeling deed van zijn onherroepe lijk' bestuit om zijn hoog ambt neer te leggen. Hij verklaarde, dat naar zijn meening dat ambt, vooral in deze tijden, den geheele» mensch eischt van functionaris. En daartoe voelde hij zich thans niet in staat. Daar mede was z.i. zijn plicht aangeduid: hij moet het hoogste ambt van de re- lerin^ opgeven. Eerst weigerde de minister-presi dent Milierand om rich candidaat te laten stellen voor 't presidentschap. Zijn vrienden hielden evenwel vol. Ér tegen heden ook een ovatie aan Milierand voorbereid als bet parle ment in buitengewone zitting bijeen komt voor het aanhooren van Descha- nel's Boodschap. De bedoeling van liet nationale bloc moet zijn Milierand te ontvangen met den eensgerinden kreet l'Elysée". Nader wordt gemeld, dat de pre mier Milierand voor den aandrang zijner vrienden bezweken is en rich bereid verklaarde een candddatuur te aanvaarden. Zijn verkiezing staat nu vrijwel DE POOLSCII-RUSSISCHE OORLOG. De vredesconferentie to Riga. Do „Frankf. Ztg." verneemt uit Ri ga omtrent de Poolscli-Russ:sche vre desonderhandelingen, dat op 13 Sep tember de Russische en op 16 Sept. de Poolsch© gedelegeerden zijn aan gekomen. Om te doen uitkomen, dat deze onderhandelingen een voortzet ting zijn van die van Minsk, kwam overeen om de eerstvolgende zitting de zesde zitting der vredes conferentie te noemen. In gesprekken met de leiders der beide delegaties werd de nadruk ge legd op de bereidwilligheid tot onder handelen, zij het onder zekere voor waarden. Zoo verklaarde Jgfie. dat, radenregeering rich ni°t m het conflict tusschen Polen en Litauen mengen en ook geen directe grens met Duitschland verlangde, maai een vrij doorvoerverkeer over Polen, Let land en Litauen eischt. De onderhan delingen met Engeland geeft ze met op. Joffe verklaarde echter onver- bloemd, dat hij voornemens was, na den vrede met Polen met Wrangel ai te rekenen. De leider der Poo.'sone delegatie legde opnieuw nadruk cp den eisch van het zelfbeschikkings recht. Voor de eerste maal fonmu- ieerde hij beslist de aanspraken van Polen op alle gebieden me; cc: I!o<,l- sche bevolking. Van het front. Het Poolsohe legerbericiht luidt. Onze detachementen hebben bij de achtervolging van den vijand de Strypa geforceerd en den Russischen tegenstand gebroken. Zij naderen <ie Sereth, na do vermeestering van Ilcoszow, Banale en Olesko, en de be zetting van de Styr en do Stochod. Onze achtervolging duurt voort ln een Russisch legerbericht lezen wc: Onze troepen trekken met succes vooruit in de richting naar Kobe. In sector Kowel en Loehk wordt hardnekkig gevochten. Door den sterken vijandelijken druk moesten onzo troepen in den sector Leinbérg teruggaan tot de jinie Stnmslaw- K o I o wsk iBe lkamin fJlhaaen en dc BoltJcwIkL Hot inliohtingsburcau voor het Oosten le Warschau maakt molding van oenige bijzonderheden aangaan de het verdrag lusschen Litauen en de bolsjewieken. Het bij het verdrag aan Litauen toegekende gebied in hei oosten bevat den staat Taryba, 8ö,0U0 vierk. K M. Volgens de officiode tel ling in 1020 bedroeg de bevolking 1.(135.000 zielen waarvan TO'J.OOO Polen (63 130.000 Wit-Roetheneii (12 en slechts 110.000 Litauers (10 De Litausche staat bedroeg vóór het verdrag met de bolsjewieken 47,iaXj vierk. K.M. en 17.000.000 inwoners, waarvan 1,200.000 Litauers en 200.000 Polen. Het bij het verdrag met de bolsje wieken vergroot Litauen zal, met in begrip 'van de Poolsohe gebieden Wilna en een gedeelte van het door de Litauers geeischte gebied van Soe- walki, 63.000 vierk. K.M. en 3.000.000 inwoners bevatten, waarvan 000.000 Litauers (31 150.000 Wit-RoeUie- nen (5 en 300.000 Joden (10 zoodat Litauen een gemengd P00I60I1- Litausohe staat zal vormen. ENGELAND EN MESOPOTAMIA Aan iiel Como-meer, waar Emir Fei. soêl op het oogenblik toeft, heeft een medewerker van de „Morning Post" ontmoeting gehad met den ont troonden koning. De Emir begon aan stonds te spreken over den toostand in Mesopotamië, en sprak er rijn twijfel over uit of Engeland ooit, in zijn veroveringsplannen zal slagen met blokhuizen en gepantserde auto's. Ge kunt Mesopotamië niet als een overwonnen land beschouwen, zeide Einir, daar ge eenige verplichtin gen op u hebt genomen. Toen uw re geering in 1915 met mijn vader on- deriiaudeide, maakte M«»opotamië deel uit van het Arabische konink rijk. Na den wapenstilstand begon nen de Engelsche ambtenaren in In- öiè, bekwame en betrouwbare lieden, doch zonder kennis nodi van het Ara bische karakter, noch van de overeen komsten Lusschen koning Hoessein en Groot-Ilritannië, het land te InUiani- seeren. Thans na Jangdurigen strijd zegt Engeland, dat het al lang voor nemens was oen Arabische regec-ring op te richten. Doch waarom doet het dit zonder de Arabische leiders te raadplegen, wier gozag nimmer werd ontkend, toen liet den strijd tegen de Arabieren gold? Indien deze Arabische leiders waren geraadpleegd, zou er nooit eenige strijd zijn geweest. De Emir herinnerde aan het aan deel,dat de Arabieren hebben gehad in de overwinning der Engelschen in Ariö. Indien de Turken in 1915, toen zij een aanval op Egypte deden, de Arabieren aan hun zijde hadden ge had, dan zou het resultaat van den veldtocht anders zijn geweest. En zou Engeland Egypte hebben verloren. Vorspretd nieuws ENGELAND EN EGYPTE. De „Times'-correapondent te Caïro meldt, dat de wetgevende vergade ring, welke op verzoek van de Egypti sche delegatie ie bijeengekomen, zich leeft uitgesproken vóór aanvaarding van de voorstellen der Milner-miesae betreffende den nieuwen, statóè van Egypte. Deze voorstellen houden fei telijk de erkenning in van de onaf hankelijkheid van Egypte. Slechts 3 stemmen werden tegen de aanvaar ding van de voorstellen uitgebracht, tegen 44 vóör'de aanvaarding. DE VOEDSELVOORZIENING IN DUITSCHLAND. De commissie voor de volksvoeding uit den „Reichs- wirtechaJtsrat" hecfl dezer dagen ver- gaceixl, en esn motie aangenomen, aarih o.a. .wordt gezegd, dat dis gedwongen handel in graan nog niet afgeschaft, én dat het broodrantsoen r,og niet verhoogd kan worden. Varde- w erd officieel meegedeeld, dat hrt tijd stip voor liet Invoeren van 'den vrijen handel in olie en vet op Vater Jan 1 October vastgesteld zal moeten wor den, in verband met de dal end3 va luta. Misschien is een uitstel van twee maanden voldoende, indien dan te vens de invoer gecontigenteerd wordt. PROTESTVERGADERINGEN TE BERLIJN van burgerlijke partijen te gen de partij-benoeming van dr. Lö- wenstein tot inspecteur van het on derwijs zijn door do onafhankelijke so cialisten met geweld onmogelijk ge maakt. FEESTEN TE EU PEN EN MALME- DY. Te Malmedy zullen feesuui ge organiseerd worden oin de teruggave van Eupen en Maluiedy aan Belg,è te vieren. Er zal een Te Deuin worden gezongen. Behalve Delacroix zal ook Baron Raltia aan d» feeeten deelne men. Aan de regeeringsvertegenwoor- digers zal een banket worden aan geboden. F euilleton Eli. »L UIT HET OUDE v. MERIJK. yrij vei taald naar bet Engelschvan BARONES ORCZY. 74) Gilles zou zijn hoofd tegen den dichtstbijzijnd en boomstam te pletter hebben kunnen loopen, zoo woedend was iiij op zichzelf, zoo schaamde hij zich over zijn eigen zwakheid. Wat speet het hem nu dat hij zijn leven niet had verloren door liet zwaard van de Landas, voor hij de vrouw die hij zoo lief liad, verdriet liad kunnen doen. Welk recht had hij om haar rust te verstoren? Welk recht om haar tronen in die oogen te brengen? Als hij niet zoo onnadenkend was geweest, zou het arme kind hem wel spoedig vergeten hebben. En bij dit alles kwam plotseling nog de schaamte over zijn eigen laag- zijn verraad aan de Koningin vr-i Navarre, zijn ontrouw aan zijn plechtlgon eed. De liefde voor deze mooie mouw had hem geheel van zijn stuk gebracht, in een zwak en onbe waakt oogenblik had hij zijn zelfbe- hcersching verloren en nu voelde hij zich vernederd en vol zelfverwijt; hij haatte zich zelf en zou in de toekomst altijd achtervolgd worden door het beeld van zijn liefste, badend in tra nen en het geluid van haar snikken zou hem tot het eind van zijn leven met berouw en afkeer van zichzelf vervullen. Ais wij elkaar maar nooit ont moet hadden! mompelde hij. En zij liad den moed en de kracht om door haar tranen heen tegen hem te glimlachen en met betooverenden eenvoud te fluisteren: Als wij maar niet behoefden te scheiden! Wat kon hij anders doen dan in stomme aanbidding op de knieën val len, terwijl het laatste vaarwel hem bestierf op de lippen? Hij bukte rich tot zijn hoofd bijna den grondi aanraakte. Haar kleine voet in het fluweeJen schoentje kwam juist onder d'en zoom van haar kleed uit en als laatste hulde drukte hij er zijn lippen op. Vaarwel, mijn liefste, zeide hij zacht, terwijl hij weer rechtop ging staan. Met mijn geheele hart en mijn geheele ziel zal ik je nu en altijd liefhebben. Zelfs al zie ik je nooit meer, de herinnering aan dit uur zal mij bij blijven tot aan mijn dood. En als er in de toekomst, voegde hij er op ernstigen loon bij, —iets gebeurt wat mij in je oogen tot een slecht mensch maakt, dan smeek ik je op mijn knieën om terwiile van dit onvergete lijke uur te bedenken dat, wat ik ook verder gedaan heb dat laag en on waardig was, mijn liefde voor jou even rein en heilig is geweest als de liefde van den leeuwenk voor de zon! En voor zij kon antwoorden was hij verdwenen. Zij keek zijn lange gestal te na terwijl hij vlug §ver het gras- ipad weg liep, tot hij nog slechts een kleine stip in dc verte was. Spoedig verdween hij heelemaal uit het ge zicht en Jacqueline was nu'alleen met haar herinnering. HOOFDSTUK XIX. Wat Jacqueline gedwon gen werd aan te liooren. 3. Voor Jacqueline nog meer dan voor Gilles geleek dit laatste half uur ecn droom. Nog lang nadat hij weg was bleef zij zitten op den stapel kussens bij den ingang van het prieel en staarde, staarde ver weg naar den blauwen hemel en trachtte een ant woord t« vinden op de zoo vaak ge stelde vraag: Waarom moest ik liet geluk al weer zoo gauw verliezen?" Een lange eentonige weg scheen de toekomst liaar nul Haai' hart was dood en zij zou nu werkelijk liet pand in de politieke intrigues worden, zoo- als haar voogd altijd van haar ver- land had. Welnu', zonder twijfel was alias zoo het beste. Kort geleden, voor zij Messire ontmoette, voor hij liaar had geleerd lief te hebben, was zij koppig en weerbarstig geweest. Een huwelijk zonder liefde, een uitsluitend politieke verbintenis stond haar tegen en zou misschien ernstige moeilijkhe den veroorzaakt hebben voor liaar land. Nu kwam het er niets meer op aan. Nooit zou iets haar meer wat kunnen schelen. Het geluk was haar voor altijd ontzegd en zij was nu veel meer bereid dan te voren om haar persoonlijke gevoelens op te offeren in het belang van liaar vaderland. In de toekomst zou haar genoegen in het leven bestaan uit opoffering en ais zij haar geliefde en zwaai getrof fen land daar een dienst mee kon be wijzen, welnu dan zou zij tenminste het gevoel hebben dat rij niet tever geefs had geJeefdi Bepaald ongelukkig voelde zij zich niet. Haar hart was diep geroerd en gewond maar haar geluk was te kort van duur geweest om haar te verbit teren. Wat zij gevoelde was voorna melijk medelijden met haar liefst», éi evenveel verdriet moest hebben al6 rij zelf. Maar zij had nergens berouw van; er was niuts dat zij anders ge- wenscht zou hebben. .-ii haar herinne ringen aan hem waren gelukkig behalve dat oogenblik van het naciite- ïijke gevecht in hot paleis toen zij hem een korte poos verkeerd beoor deeld had. Zelfs het afscheid van hem, hoewel het haar liart brak, was vry van alle bitterheid geweest. Ze was zoo zeker van zijn liefde dat ze het bijna geduldig kon verdrogen om hem te zien heengaan, wetende dat zo altijd zijn liefde in haar hart kon be waren ale iets dat rein was en bijna heilig. Haar leven lang zou die liefde haar bij blijven, zou haar behoeden voor slechte gedachten en slecht© bedoe lingen, terwijl niets ter wereld haar do zoeto herinnering kon ontnemen. Zij hield van hem en hij had haar lief gekregen, zelfs lang voor ze hein ken de. Hij was naar Kamerijk gekomen, vermomd, gemaskerd, en had haar op zijri eiffen romantische wijze hot hof gemaakt, met gezang en gelach en le vensvreugde zoo hemelsbreed ver schillend van do verliefde zuchten en dwepende blikken waarmee andere j'ongelieden getracht hadden liaar hart te winnen. Zij genoot van de ge heimzinnigheid waarin bij zich ge huld had, glimlachte bij de gedachte hoe hij haar voogd om den tuin ge leid had en tevergeefs getracht had Onze Laeüioak Hij: Alp je me weigert, zal ik nooit een ander me sje meer lief hebben. Zij: Maar ik moet iemand hebben, die mij datzelfde belooft als ik hen» aanneem.' Gast (boos): Keljner, er ligt eer knoop Ln rn'n soep! Kelln er (verheugd): O, dank u maneer. Ik wist al niet, waar-ie ge bleven jvas! De rijksambtenaren te Brusee! zul- le.een dag vacant!e krijgen, ter vie ring van het feest van de teruggave wui Eupen. en Malmedy aan Belgie. HET BELGISCHE KONINGSPAAR is te twee uur te Rlo aangekomen. Een warmo ontvangst viei hun ten deel. SCHULDIGEN GEARRESTEERD. Uit Beuther wordt geseind: Het ie thans gelukt, de aan den moord van Jcepphthal (op 10 Duilsche arbeiders) schuldige pereonen in "hechtenis te ne men; het zijn jongelieden van 18—25 jaar oud. Aan den voornaamste» rad draaier is het helaas gelukt te ontko men, waarschijnlijk houdt hij zich op op Poolsche grondgebied. DE CATASTROPHE IN WALLSTRKET TE NEW-YORK. Dat de ontploffing te New-York in Wallstreget aan misdadigen toeleg te wijten is, en met aan een toevallige ontbranding van ontplofbare stoffen, die werden vervoerd, zooals sommigen meenen te mogen aannemen, blijkt, volgens 'n telegram uit New-York atui dc „Daily Telegraph", uit een allonie men brief ,dka de Fransche gevol machtigd minister Maurice Caeonave Woensdagmorgen heeft ontvangen, waarin de raadgeving was vervat zijn- kantoren te Muiten, daar „een cata strofe in Wallstreet zou plaats hebben itusschen 2 en 4 uur 's middags." In dezen brief werd te kennen gegeven, dat „enkele menschen grieven hadden en wraak wen&cheu te nemen".Deze brief werd zonder meer vernietigd, doch na de ontploffing werden de stukken weer opgedolven; do politie] behandelt dezen brief thans als liet voornaamste stuk van aanwijzing. Ofschoon de politie uitgebreide maatregelen heeft genomen om andere openbare gebouwen te beschermen, zoo gelooft zij toch dat de gebeurtenis in Wallstreet op zich zelf staat. Deze opvatting wordt gesteund door de wij ze, waarop de misdaad plaats liad. .Niet één van de groote financiers van Wa.fctreet n.3. werd zelfs ook maar gekwetst: alle elechtoffens zijn gewo ne zakenlui of makelaare-geömplo- yeerdem en stenografen. Ook wordt gedacht aan esn poging tot diefstal in verband met het feit dat ongeveer 200.000.000 pond eteri. in goud-spe cie in de gewelven van de bank figgen opgestapeld. De politie wordt zeer belemmerd in nuai opsporingswerk, daar niet één persoon binnen 100 voet afstands van de ontpio/fing in leven is gebleven. Ook nog een ander, met name de makelaar George KetóhJ-edge, ontving een briefkaart, <iie den datum Toron to ,14 September droeg en luidde: „Wees gegroet. Maalt dat j'é uit Wall et i eet wegkomt als Woensdag de gong 3 uur slaat. Good luck. Ed-" Hierbij sluit aan het verhaal van een zekeren Thos. Delehunty, een bewa ker van tennisvelden, die verklaarde dat een zekere Edward Fisher, die vermist wordt, vroeger employé was bij de Fransche hooge commissie (die haai kantoor heeft in Wallstreet), hem 14 dagen geleden waarschuwde, dat Wallstreet den I5den zou worden opgeblazen. De politie is er op grond van waar nemingen van overtuigd, dat de ont ploffing is veroorzaakt door een op tijd gestelde boni. EEN REDE VAN DE WET. De „Daily Telegraph" verneemt uit Kaapstad dat De Wet opnieuw het stilzwijgen heeft verbroken en te Bloemfontein in een redevoering tot voortrekkers de meening heeft uitge sproken, dat hij nog beleven zal dat de oude vlag wieder wapperen -zal Hij meende dat die dagen van geweld voorbij zijn, doch dat alles terecht zou komen door overeenstemming cn denken. Engeland zou nog eens zóó tibtsch op hen zijn, dat het zou zeg gen: „Gij zijl een volk dat on&fltan- Kélijkheid verdient, dus geven wij on- .'•-P'el ijk! leid van Kaapstad tot de Zambesi". EEN GROOTE ZEPPELIN. - Er wordt thans door liet departement van Marine in Engeland plannen uit gewerkt om een reuzen-Zeppe'in te zelfs haar, Jacqueline, voor den mal te houden. Ze had hem al lief gekre- gen op dien avond toen hij Pierre over den muur gooide en onder haar raam zong: „Mignon allons voir si la rose En hij had gedacht dat hij haar daarna nog voor den mal kon hou den! had getracht haar zond in de oogen te strooien door een dubbele rol te spelen, nu eens ais de Prins van Froidemont en dan eens als zijn stalmeester hij, de uitverkorene van liaar hart, de man van wien elke daad, elk woord edel en mooi was. Hoe dom van hem om te denken dat zij er in zou loopen. Ze dacht aan liet lidtccken op zijn hand, een lidteoken dat al haar herinneringen had ojigo- friscüt toen zij liet zag een lidtee- ken van een wond die zij zelf drie jaar geleden had helpen verzorgen en verbinden in het klooster van Gem- bloux. Zij kon zich zelfs nog herinne ren dat de dokter destijds zeide: „De schurk zal voor zijn leven gebrand merkt zijn, denk ik. Ik heb nog nooit zulk ©en vreemde wond gezien, pre cies in den vorm van een kruis." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5