HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN SATERDAG 2 OCTOBER 1620 - TWEEDE BLAD No. 2798 Snel recht In burgerlijke geschillen. temsche Stichting voor Woningver betering, die voorloopig voor de ver- eeniging optrad een rekest aan B. en VVwaarin gevraagd werd om toe wijzing van een terrein en in Maart deed liet bestuur de nieuwe vereeni- ging zelf een nieuw voi-zoak. Het be stuur had daarbij liet oog op de tui nen van hel voormalige buiten van wijlen rnoj. Koenen aan den Kleinen Houtweg. Tot op lieden heeft deze toewijzing nog niet plaats gehad, liet bureau vaa Openbare Werken kan, zoo ver namen wij, do officieele maten van het terrein nog niet opgeven, daar nog gewacht moet worden op de offi cieele goedkeuring van het uitbrei dingsplan der gemeente Haarlem. Het is toch wel jammer, dat in de zen tijd van woningnood dergelijke zaken niet vlugger afgehandeld kun nen wordenI Stadsnieuws Uitgaan IN DE VEREEN idlNG. Men fc'dhrijft ons: Ook voor Zondagavond heeft de expi. A. Bemio voor een zeer goed internationaal specialiteiten-gezel- sehaj) zorg gedragen; wij noemen slechts het van het Theater Flora te Amsterdam békende Draadnummer Hartóni, liet wonderlijke draad- men6ch; The 4 Steffane, Pantomime, een scène in de muziekschool; La Su perbe, die op haar handen danst; Jouglèurs, Exentrieks, Soubrette's enz. Een gjzeischap, zooals men dat van de oxpj. Ueimo gewoon ia, maar... tel kens wat nieuwe. BADEN. In het douchebadhuis aan den Schotersingel zijn in de af- geioopen week 1179 baden genomen, in dat aan den Koudenhorn 352 en in dat op het Leidsclieplein 850.. ZIEKENVERPLEGING. De af deeling Haarlem en omstreken van den Nedarl. Bond voor Ziekenverple ging vergadert Woensdag. De agenda vermeldt o.a.: Vaststellen van de jaarlijkse he begrooting van inkom sten en uitgaven, verslag van de al- gemeene vergadering, verkiezing van een bestuurslid door het periodiek af treden van mej. Burkens en behan deling van het voorstel van Dr. Ham mes: „Reorganisatie van den Bond in de richting der vakbeweging en eventueele oprichting van een onder- afdeehng". DIERENBESCHERMING EN PO LITIE. In de avondvergadering die op dezelfde wijze werd gehouaen •als des ochtends, werd de afdeeling Haarlem en omstieten van den Bond van Politieambtenaren in Neder land opgericht. In het voorloopig be stuur werden gekozen de inspecteurs J. D. Duijts en G. J. C. Verschoor; R. C. van den Bosch, rijksveldwach ter te Spaarndam; F. van Ivessel en J. P. Meulenberg, agenten van poli tie to Haarlem. De inspecteur Ennik zal aLs - adviseur zijn medewerking aan de afdeeling blijven verleenen. Buitenland DE OORLOG TUSSCHEN POLEN EN RUSLAND Dc yredewndcrha ml elinzen. Rusland heeft oji dc vredesconfe rentie te Riga nieuwe voorstellen ge daan, dié vermoedelijk weer een ver traging der besprekingen tengevolge zulten hebben. De Polen zetten de achtervolging der bolsjewiki beoosten Lida voort. De Oekrainere boekten ook nieuwe successen. Generaal Wr&ngd's actio Generaal Wrangel deelt mede, uat liij in Zuid-Rusland een Bolsjewis tisch leger versloeg en 10.000 Bolsje wiki gevangen nam. De Oekrajiners liebberi Kief weer bezet. DE FINANC1EELE CONFERENTIE TE BRUSSEL De Nederlandsciie gedelegeerde Ter- meulen zou heden een voorstel doen op de conferentie te Brussel, betref fende creddeten te verstrekken door internationale particuliere banken. DE ONGEREGELDHEDEN IN ITALlë. Te Genua zijn 00 niatrozien gearres teerd., di© zicii liadden meester ge maakt van het Russische stoomschip „Rodosto", OOST-OALICIë. De bewoners van Uost-Galicié ver- lel a arden zich voor dc onafhankelijk heid van dit gebied. DE VOLKENBOND. De weiaehen van Duitsciiland. Op een receptie van de Duitsche vredesvareaniging te Brxinswijk hieid legatieraad von Prittwitz uit Berlijn, als vertegenwoordiger van het minis terie van Buiienlanileoiie Zaken, een toespraak, waarin hij o.a. het vol gende zeide: De Duitsche regeering heeft officieel kennis gekregen van stappen, die ge daan zouden zijn of zuilen worden, om Duitsciiland in dea Volkenbond op te nemen. De regeering moet er rekening mede houden, dat zij bin nen korten of langen tijd in zake deze kwestie, een beslissing zal moeten nemen. Voor Duitsciiland bestaat geen reden om aan te dnngen oj> toe- Lating tot cieu tegenwoordige» Vol kenbond, zoolang in de nabijheid van de Duitsche grena nog oorlog wordt gevoerd. Wanneer de tijd gekomen is, uat Duitsciiland tot den Volkenbond wenscht toe te treden, zal het moeten verlangen, dat die tegenwoordige ge brekkige organisatie van den Bond wordt herzien. Tot nu toe heeft Duitsciiland in zijn betrekkingen tot den Volkenbond, in het bijzonder wat de kwestie Eupen en Malmédy be treft, zeer slechte ervaringen opge daan. De Duits chers eischen dus een herziening van den V o 1 k 6 u b o li d. DE ONTWAPENING VAN DUITSCIILAND. Via Bellijn wordt gemeld, dat het Duitsche leger thans op 150.000 man teruggebracht is. In Beieren zijn in 't geheel 25000 geweren dcor de burgerbevolking in geleverd. VLEESCH IN DUITSCIILAND. In Duïtschland is de distributie van vleeech opgeheven. BAROMETERSTAND TE HAARLEM heden 759 m.M. Achteruit. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT Optlolon BARTILJORI8STR. 21 HAARLEM Sport ga Wedstrijden KORFBAL. NEDERL. KORF BA LBO NO, HET PROCRAMMA VOOR MORCEN, Westelijks afdeeling. Eerste klasse A. Deetos—Vitesse (L.). D. T. V.-D. E. D. Fluke—D. V. D. Eerste klasse B< 0. 8. C. R.-D. H. B. 8. C. H. S. V.-Velox. RozenburgA. L. O. Eerste klasse C» Allen WeerbaarD. O. S. O. 1 liiarlemAd vendo. HerculesReady. Uli tie ümstreken 1JMUIDEN. R edain gswezen. Daartoe uitgenoodigd door de afdeeing Vel een van de Noord-Hollanceche Vereeni- ging „Het Witte Kruis", hield de heer A. J. Meijerink, secretaris van den Ned. Bond lot het Redden van Dren kelingen, Vrijdagavond te IJmuiden een lezing mei lichtbeelden over het Reddingswezen. Het gebouw voor Qhristelke Belan gen leent zich bijzonder goed voor een dergelijke voordracht. De zaal was goed bezet en de lezing werd met aan dacht gevolgd. Na mededeeling van gegevens uit de statistiek werden reddings en be- vrijdingsgrepen bij drenkelingen prac- tisch toegelicht. Spreker merkte op, dat nóch IJmuiden, nóch Veleer: een veilige zwemplaats bezit en gaf het bestuur in overweging, zoo mogelijk in samenwerking met gemeentebe stuur en particuliere belangstelling, een zwemschool te stichten, waarvoor spreker in grove lijnen een plan aan gaf. Hierop volgden eenige belangrijke mededeelingen over stroom, vloed, eb, en do gevaarlijke „muien" waarna nuttige wenken werden gegeven voor baders en zwemmens in zee. Een serie lichtbeelden trok aller aai'dacht. Daar IJmuiden reeds een Beddings- station voor -schipbreukelingen rijk is, hoopt men nu de* redding van drertké- langen krachtig te bevorderen. Er wordt gevraagd om snel recht In strafzaken, maar nog veel meer Is dat noodig in bucgerlijke geschil len. De Nederlander heeft in 't alge meen diepen afke-.r van eon civiele firocedure, eerst wanneer alle midde- en om tot overeenstemming te ko men zijn uitgeput, wanneer een voor stel tot arbitrage afstuit op den vol strekten onwil van de tegenpartij, eerst dan komt hij er toe, zich met een zuoht in zijn droevig lot te schik ken en het proces te beginnen of te aanvaarden, waaraan hij bl ij kb a ar niet meer ontkomen kon. Vanwaar die tegenzin? Het moest Juist andersom zijn: hij behoorde dankbaar te zijn voor en blij met de gelegenheid, om zijn verschillen met zijn medeburgers te doen beslissen duor een collego van achtbare en ontwikkelde personen, op wier inte griteit hij staat maken kan. Deze af keer heeft twee redenen; de langdu righeid van de procedure en dc kost baarheid er van. Nieuw is de klacht natuurlijk niet, actueel blijft ze altoos. Zoo nu en dan wordt liet groote publiek iets van den tragen gang der civiele pro cedure gewaar (van de groote kos ten zijn alleen partijen op de hoogte en zij klagen niet over hun leed) Bij voorbeeld wanneer een openbaar lichaam aan 't rechten is en vergun ning noodig heeft om voort te gaan. Zoo werd onlaings aan het dage lij kscli bestuur vun een stad dooi den Raad toestemming verleend, om zioh ook in hooger beroep te verwe ren tegen een eisch, die jaren gele den door een aannemersfirma inge steld was. Niemand kan zeggen, wanneer die zaak haar definitief be slag zal hebben^ gekregen en kan de bo ..:1de gemeente al zonder zorg pro- cedecren, omdat, zoo zij verliest, de schade toch op de openbare kas ver haald wordt, met de particuliere te genpartij is dat natuurlijk niet net geva1. Zij verlangt naar een spoedige beslissing. Zeker is het niet overdre ven om to zeggen, dat de traagheid dei civiele procedure meermalen een bron is van belangrijke finan cieel© eu moreele schade. Een bekend jurist heeft eens gezegd, dat het ver wonderlijk is, dat hot Nederlandsche volk nog een dag langer deze civiele rechtspraak verdraagt! Laat het «en wonder zijn, met welk wonder zou het Nederlandsche volk daarin verandering moeten brengen? Door geen processen meer te voeren 'f Maar, als andere middelen falen, is men als zijn recht aangetast wordt. Wel tot procedeeren gedwongen. „Arbitrage in den ruimsten zin des woords", zei mij een jurist, „werd «enigen tijd geleden als panacee, als heilmiddel, beschouwd, thans is weer meer neiging te bespeuren om den gewonen procesgang te volgen. Twee vragen dringen zich dus op: Wat is do oorzaak van den langen duur van de processen Hoq is hierin verandering te brengen V' En hij beantwoordde zelf deze vragen aldus: „r.en der oorzaken van den langen duur is ongetwijfeld te vinden in het feit, dat de rechtsverhoudingen in het sociaal-ccono.mi6ch leven hoe langer hoe ingewikkelder worden. De toepassing daarop van het burger lijk recht, tot stand gekomen in ge heel andere tijden (men denke aan telegraaf, telefoon, stoomverkeer, vliegverkeer, ontwikkeling en wijzi ging van productie en productie- voorwaarden enz.) geelt steeds meer tot diepgaande» strijd aanleiding." Met andere woorden; onze bestaan de wetten zijn ten achter bij onzen tijd en belmoren te worden herzien. Hoe vlug dat gaat, weten we bij er varing, jaren van schriftelijke en mondelinge gedaohtenwisseling zijn ervoor noodig en ik heb er mijzelf wel eens op betrapt, dat ik verlangde naar den tijd, die ons in sprookjes- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Ik zio graag wat nieuws, gij ziet graag wat nieuws, wg zien allemaal graag wat nieuws. Daarom is het on verstandig op do mode te schelden, dio af en toe wijzigingen brengt in vorm en kleur van onze kleeding; ik ben het dus heelemaal niet eens met Ds. Kruijt, die tegenstander'van de mode is on waarschijnlijk zou willen, dat wij allemaal precies hetzelfde pak aantrokken, langen en korten, dikken en dunnen, een soort van uniform, waardoor de samenleving op eon uitgebreide gevangenis zou gaan lijken. Neen, laat ons wat nieuws nebben, bijvoorbeeld, wanneer we jarenlang hooge belasting betaald hebben een enkel jaartjo daartus- schen ook eens een lage. Of bruine schoenen, nadat we zooveel jaar zwarte droegen en daarna, voor mijn part, groene of blauwe. Verande ring moet er zijn, ook in kleinighe den. Zoo zag ik met groote waardee ring, dat er eon nieuwe omslag is gemaakt voor de programma's in den Stadsschouwburg; liet oude, met het gebouw er op en de familiën, die in auto's, per equipage en te voet aan kwamen, kennen wij nu al van bui ten. Maar... het nieuwe moet niet al leen anders zijn, dan het oude, maal ais 't, kan ook beter. En wat stelt nu 'dat nieuwe omslag voor? Een juf frouw, met oen heftig vlammenden fakkel in do hand, die te voorschijn komt achter eon gordijn. Als dat ooit in onzen schouwburg gebeurt, dan komt er wis en zeker brand. Wie gaat er groote vlammen brengen in do nabijheid van gordijnen? /Ms de kommanïïant van de brandweer dét tiet. doet hij geen oog meer dicht! Nog een ander omslag: van het boeken beschreven wordt, toen er machtige Kihalifs bestonden, die hun raadslieden vóór zioh lieten komen en hun rustig mededeelden, dat bun het hoofd voor de voeten zou worden gelegd, wanneer zij niet binnen vier weken een fonkelnieuw wetboek tot- stand hadden gebracht. Helaas, deze methoden gelden niet meer. En de rechtspractijk schijnt geen kans te zien de tekortkomingen van onze wetten aan te vullen, integendeel, op de vergadering van do Nederland sche Advocatenvereeniging, die op II September J.l. te Arnhem werd ge houden, kwam het bezwaar ter spra ke, dat meer dan noodzakelijk is ge bruik wordt gemaakt van het vragen van uitstel voor het nemen van con clude; met algemeen© stemmen werd daar beslist, dat het uitstel van het nemen van conclusies, gelijk thans in de practij.k gebruikelijk ie, uls een euvel moet worden besahouwd. Als een euvel! Inderdaad. Maar een dergelijke uitspraak alleen is natuur lijk van nul en geener waarde, wan neer die niet gevolgd wordt door strenge maatregelen om dat euvel tegen te gaan. Met belangstelling zal iedereen, die een goede rechtspraak wenscht, in het belang der rechtzoe- kenden en tot eerbiediging van liet Recht, naar die maatregelen uitzien. Do rechter zelf is lijdelijk, hij neemt uiterst zelden het initiatief om een einde te maken aan een buiten alle maat gerekte behandeling van za- ken., de verbetering moet dus uit gaan van de advocaten zelf, onder leiding allicht van hun Raden van Toezicht en Discipline. Wij moeten bij de beoordeeling van alle aangelegenheden betreffende do civiele procedure, nooit uit het oog verliezeu, dat de procedeerende par tijen zoo goed als geheel zijn uitgc= schakeld: zij hebben eenmaal hunne belangen overgedragen aan hun ad vocaat en zijn daardoor onmachtig, den gang van het proces te versnel len, anders dan door een vriendelijk verzoek aan den advocaat. Hij kan daarmee rekening houden of niet, al naai- het hem behaagt neen toch, wanneer partij van oordeel is, dat zijn procureur al te gewillig is in het ver leenen van uitstel of zelf te vaak uit stel vraagt, kan hij zijn procureur herroepen, mits hij tegelijk een ande ren stelt. Of dat ooit voorgekomen is, heb ik niet onderzocht. We mogen wel aan nemen, dat veelal do procedeerende partij te weinig den gang van de pro cedure kan volgen, om een zoo in grijpend besluit te nemen; bovendien zal niemand er aan denken, midden in een procedure een nieuwen pro cureur aan te stellen, die immers tijd noodig heeft om 'aiclri in de finesses van do zaak te verdiepen gezw© gen nog van de zeer onaangename positie, waaraan hij tegenover don op zij gazetten rechtsgeleerde komt te staan. Kan dan de procedure zelf woolen verkort? Do jurist, die mij daarover inlichtte, was van deze meening: „In den regel kan niet worden volstaan met een conclusie van eisch en een van antwoord. Eerst na do conclusie van antwoord is immers vastgesteld, wat de partijen verdeeld houdt, eerst dan is het onderwerp van den rechts- strijd vastgelegd. Hieruit volgt dan ook, dat het nemen van verdere con- clusiën als regel noodig is. Men vraagt, of niet evenals voor den kantonrechter eisch er zijn eisch en gedaagde zijn verweer kan voordra gen, zonder beteekening van schrif telijke gedachten wisseling, maar men vergeet daarbij, dat in de practijk in zeer vele gevallen blijkt, dat dio uiterst eenvoudige wijze van proce deeren niet kan leiden tot een bevre digende oplossing van het geschil; ook voor den kantonrechter komt dan ook herhaaldelijk liet nemen van meer conclusies voor." Ik wil wel erkennen, dat juist do programma voor de Volksuniversiteit. Dat de teekenaar daar een uil op heeft gezet, is zeer redelijk: vooreerst beteekent de uil (het is vreemd, maar waar) het symbool van de wijsheid en bovendien kan de teekening voor ieder die zich een uil voe£t, nog dit beduiden: kom naar de volksuniver siteit en gij zult daar loeren. Maar met de rest van de teekening kan ik geen vrede hebben. Waarom al dio nullen in den rand en die gestyleerdo slakkenhuizen in den titel? is dat al lemaal symboliek, dan lijkt het mij wat overdreven toe: de slak is na melijk het zinnebeeld van de lang zaamheid en we mogen toch niet te kennen geven, dat de leerlingen van do Volksuniversiteit studoeren met de snelheid van do slak of, nog er ger, dat ze nullen zouden zijn? Ik wil maar zeggen: de symboliek is een gevaarlijke zaak', die mot voorzichtigheid dient te worden be handeld. Maar do ontwerpers (dat spreekt van zelf) hebben het natuur lijk goed bedoeld. Stol, dat ik of Hopmal of Hupstra of Wouter ons vermommen in vrou wenk leeren en zoo over straat gaan, of zo'fs maar een valschen knevel of baard op ons gezicht plakken, dan loopen w« gevaar van een proces verbaal. Want zooiets mag niet! Maai- wanneer oen fabrikant als reclame een man Iaat rondloopen in do gedaante van oen reus, dan mag dat wel, althans ik heb nog niet ge hoord, dat de politie daartegen optrad on toch is dat evengoed een vermom ming als zoo'n baard of knevel. Het moet bovendien hierom nog erger heeten: een valsche knevel kan ons uiterlijk schoon verfraaien, maar in a.l dia reusachtigo poppen is niots sierlijks of elegants te bespeuren. Ze zijn 1 eel ijk, zonder meer. Het laatste op dit gebied is dc re clame van een chocoladefabriek go- manier, waarop "de procedeerende partijen zelf worden uitgesloten van medewerking aan de ■op.ossing van de geschillen, dia toch hun geschillen zijn, mij voorkomt verkeerd to zijn. Het advies van den jurist behoeft daarbij volstrekt niet ter zijde te worden gesteld; vroeger heb ik we. eens het denkbeeld verdedigd, dat de civiele zaken op dezelfde wijze als de strafzaken zouden worden behandeld (de lijdelijkheid van den rechter dus geheel zou vervallen) maar 't schijnt, dat daartegen groote bezwaren be staan. De deskundige met wien ik de zaak besprak, deed een andere wijze van berechting aan de hand, die op het volgende neerkomt: In de plaats van het nemen van conolusiën voor den Rechter kan tre den een onderlinge wisseling van con clusion tusschen partijen, onder toe zicht van den Rechter. Eischer brengt de dagvaarding uit aan gedaagde, deze geldt voor ge daagde tevens als conclusie van eisch; eischea* doet deze dagvaarding in schrijven ter griffie van het col lege waar de zaak dient, hoogstens drie dagen na den datum van het uit brengen aan gedaagde. Gedaagde dient hierop in een con clusie van antwoord hoogstens 14 da gen na dien van de inschrijving ter griffie. Terstond daarna worden deze stukken aan de Rechtbank voorge legd, welke uiterlijk 8 dagen na dien van die overlegging een termijn be paalt, binnen welken partijen onder ling hunne conclusiën zullen hebben te wisselen. Terstond na afloop van de zen termijn worden de stukken, thans vermeerderd met de door partijen ge wisselde conclusiën, wederom aan de Rechtbank overgelegd, verlangt oen der partijen verlenging van den ter mijn dian wordt bij die stukken over gelegd een memorie waarbij gemoti veerd wordt te kennen gegeven met wolk d.oal en om welke redenen die verlenging gevraagd wordt. Deze memorie wordt aan do weder partij medegedeeld, die een contra memorie kan inleveren. Vindt de Reditor in de aangevoerde argumenten redenen tot verlenging van den termijn, dan kan een nieuwe termijn worden vasigesteid op zoo danig tijdstip aJs de omstandigheden wenschdijk maken. (Men denke aan hei inwinnen van berichten, het zich verschaffen van acten of schrifturen uit het buitenland of van overzee, etc.) Partijen blijven steeds bevoegd bin nen den door de Rechtbank bepaalden termijn bun stukken tot bet verkrij gen van een beslissing, hetzij op de hoofdzaak of op eenig incident, aan de Rechtbank over te geven, mits 8 dugen te voren ter griffie verklarende op welken datum die overgifte zal geschieden. Tot zoover dit denkbeeld. Hoe het ook geschiede, met mede werking van den procureur of buiten hem om, de gedachte van snel recht zal moeten worden verwezenlijkt. An ders wondt het recht, dat een waar borg en een geruststelling zijn moet, een voorwerp van spot, hetgeen niet is in het belang van den Staat, noch in dat van zijn burgers,. J. C. P- HOE STAAT 'T MET den Flatwonlnglionw. In ons nummer van 1 November van liet vorige jaar plaatsten wij .een artikel over „Ken Haar-Lemsch Flat bouwplan", waarin wij uiteenzetten, dat de architect, de hear J. van den Ban, op verzoek van eenige ingezete nen, een uitgewerkt plan met teoke- ningen had gemaakt voor den bouw van éénverdiiepingwcningeai (étage- of flatwoningen). De bedoeling was een complex te bouwen van GG woningen, elke wo ning bevattende een voorkamer, drie slaapkamers, een keukentje en een badkamer. De kosten van den bouw, met inbegrip van grond en tuinaan leg, waren geraamd op f 1.007.504. De gemiddelde huur der woningen zou f 05(J bedragen en de geheel e wijze van ojizet was er op berekend, dat men geen dienstbode behoefde te hou den. Inderdaad vormde zich in Februa ri 1920 uit bovengenoemde ingezete nen een bouwvereeniging. de „Ver- oeniging voor den bouw van Flatwo ningen (Verdiepingwoningen)" te Haarlem. 20 Februari zond de Haar- weest. In de Groote Houtstraat, op den vluchtheuvel bij het Proveniers huis, stond een kolossale pop, die een soldaat- moest voorstellen, met de glazige oogen die aan zijn soort ei gen zijn, te staren naar het publiek, dat hem op zijn beurt aanstaarde met ietwat minder, maar toch cok niet zonder glazigheid. Naast de pop stond do ongelukkige, die daar over vijf minuten weer moest inkrui pen en het poppenlijf verder dragen. Hij hapte nu naar welverdiende lucht. Een groot deel van de toe schouwers vond de reclame lealijk en ze hadden gelijk; een hunner drukte dat aldus uit: „wanneer de chocola van deze fabriek even sma keloos is als haar reclame, dan koop ik die zeker niet". Ons gemeentebestuur maakt zich bezorgd over ontsiering van de stad door leelijke, vaste reclames. Zoy het niet liever letten op de monster achtige (het woord is niet te sterk) wandelende reclames, die ons tegen woordig van buiten af op ons dak (ik bedoel natuurlijk: op onze straat) worden gestuurd? Wij menschen van deze eeuw zijn gewend aan gemakken in ons leven. Hebben we gas noodig, dan draaien we aan een kraantje en strijken oen lucifer af; daar dit ons nog te veel moeite was, schaffen we, als 't 'even kan, electrisch licht aan, dat gewil lig en onderdanig opvliegt, wanneer je maar even een knop omdraait. Het is een groot gemak, mam- je bent er binnen vier wekeji, aan gewend en weet dan al niet beter meer, of 't behoort zoo te wezen. Dit is het onge luk von de menschelijke natuur, dot zij zich dadelijk aan ieder nieuw ge mak aanpast en dat dan niet meer als een gemak voelt. Het was don ook van onschatbare paedagogische waarde, toen Donder dagavond in Heemstede .een uur lang DE ENGELSCHE MIJNWERKERS STAKING. De mijnwerkers hebben zoo wordt nader gemeld de staking thans uitgesteld tot 1G October. Inmiddels zal onder de mijnwerkers een nieuwe stemming gehouden wor den over de aanvaarding van de nieu we voorstellen van de werkgevers. De conferentie lusschen werkgevers, werknemers en Lloyd George duren voort. De kwestie tusschon de mijneige naars en de mijnwerkers kan thans alorus worden samengevat: De mijn werkers vragen een ïoonsverhooging van twee shilling bij de hüirfèe pro ductie en de eigenaars bieden een ïoonsverhooging van twee shilling, wanneer die productie gelijk zal zijn aan die van het eerste kwartaal van dit jaar. Het verschil bedraagt 8 mil- iioen ton per jaar of 108 ton per man cn per jaar. t Bestuit om een nieuwe stemming te houden is genomen met 534000 te gen 401.000 stemmen. het electrisch licht niet brandde. Of ficieel heet het, dat er een klein defect was ontstaan, maar ik weet beter twee beambten liadden dien middag tot elkaar gezeid: „de men schen waardeeren hun huiselijke ge makken niet, zullen we ze vanavond eens herinneren aan wat zij misten, toen cdectrisch licht nog niet bestond? „Eon prachtig idee", zei de ander. En zie: 's avonds zaten de Heemste- denaren benoorden de Kerklaan m donker. Toen liet een kwartier ge duurd had, vroeg de een aan den ander: „zullen we?" „Neen," zei de ander, „het is nog te vroeg. Ze zijn nu in de periode van kwaadheid Een kwartier daarna vroeg de eene: „Komaan, laat het nu uit wezen!" „Volstrekt niet, ze zijn nog altijd uit hun humeur en bellen de directie op. I.aat maar bellen!" Na liet derde kwartier zei de strenge: „nu hebben ze kaarsen aan gestoken en zijn benieuwd, hoe lang bet nog duren zal Over vijf minu ten vindon ze 't geval vermakelijk en over nog vijf minuten zeggen ze: „wat is electrisch licht toch een ge not, wanneer je het niet meer hebt..." „Nu dan," zei de- goedige. „Neen", zei de strenge, „het uur moet vol. Zachte geneesmeesters mar ken stinkende wonden". En eerst toen het uur om was, kregen de Heemste- d en oren hun licht waarom. Ja kon zo op kilometers afstand hooren juichen. Dit verhaal is mij gedaan door ie mand, die sprookjes schrijft en ver taalt, zoodat hij niet bijzonder ge loofwaardig is. Je weet nooit of hij maar wat verzint. Als T niet waar gebeurd is, dan kan ik het dus niet helpen. Voor ons, menschen die alles op onze loopjes willen hebben, zou 't niet kwaad wezen, als af en toe eens iets haperde of ontbrak. Goed- kooDor lessen kunnen >ve nooit krii- Stoomvaartberlchtsa stv.-mij. NEDERLAND. Johan de Witt arriv. 28 Sept. van Amster dam te Batavia. Sumatra (thuisreis) pass. 30 Sept. Kaap Blanc. KON. NED. STB.-MIJ. Hermelin vertrok 1 Oct. van Rotterdam naar Valencia KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. Almelo vertrok 29 Sept. ran Valparaiso n. Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. Gölmarsum arriv. I Oct. van Buenos-Ayres te Amsterdam. HOLLAND—AM ERI KA-LIJN. Gothland._van Rotterdam naar New-York, vertrok 28 Sept. ran Falmoutb. Nieuw Amsterdam vertrok 1 OcL van Rot terdam naar New-York. JAVA—BENGALEN-LIJN. Cejlon Tertrok 29 Sept. van Singapore naar Java. gen en bij deze krijg je zelfs geld toe, want den stroom dien de verbrui kers in dat uur niet gebruikt hebben, behoeven zij ook niet te betalen. Nog een ander gemak. Twee van mijn buren hebben elk een windwij zer op hun huis staan. Toen ik het laatst er naar keek, wees de een naar het oosten en de ander naar liet zui den; dit kan onmogelijk allebei goed wezen, want zóó grilLig is zelfs het Nederlandsche klimaat niet, dat er een andere wind waait op een af stand van misschien honderd meter. Wie heeft er nu gelijk, de Ooster ling of de Zuiderling? Dat aan de eigenaars te gaan vra/- gen was bezwaarlijk. Iemand die een windwijzer heeft, is daar trotsch op, evena's iemand die een tuinbal in zijn tuin heeft, zoo n ding die je keurige beeltenis weerspiegelt of je een malle was. Je wilt iemand niet boleedigen, je vraagt dus niets. Ten einde raad heb ik mijn vinger nat gemaakt (op de manier zooals eon zuigeling doet, heelemaal rondom) en hem toen opgestoken. Hij werd het eerst koud aan deii zuidkant, dus kwam de wind uit het zuiden on was do Oosterling verroest of, beter gezegd, niet hij, maar zijn windwij zer. Dit fs een beschouwing van tech- nischen aard. Vastroesten is de eeni ge gevaarlijke ziekte, die windwijzers bedreigen en het schijnt, dat jo nooit genoeg kunt smeren, om de kwaal te voorkomen. Vastgeroeste windwijzers zijn overigens precies als sommige menschen: zij volharden des te hard nekkiger, naarmate hun dwaling grooter is. Zoo ben ik niet on ik sclvrikte dan ook niet weinig, toen een jong tech nicus mij opmerkzaam maakte op een fout in mijn vorig Zaterdag- avondpraalje, namelijk over do on derzeeboot. die od den bodem van de BLOEMENU A AJ,. Benoemd. D© heer J. G. v. Zanv ten, onderwijzer aan de school van de Bloemendaaleche Sckoolvereenigiug, is benoemd tot hoofd der school te Nieuw Vennep. VERGADERING WITTE KRUIS. Donderdagavond vergaderde de afdee- iin? in hotel v. Holst. De vergadering, die gepresideerd werd door dr. Born- water was slecht bezocht. Behandeld w.erd de beschrijvingsbrief voor de al gemeen© vergadering, die op 4 Octo ber te Amsterdam zal werden gehou den. Tot afgevaardigde voor deze ver gadering werd benoemd, de heer J. H. Krul; tot plaatsvervanger de heer C- G. Oiie. Besloten werd om een ziekteverze kering te sluiten ten behoeve van de wijkzuster. Verder werd de begrooting behandeld die werd ingediend en toe gelicht door den heer S. P. Reiriierse, zee lag en niet verder kon en ten slotte weer aan land kwam door ge stolen benzine. „Dat verhaal kan onmogelijk waar zijn verklaarde mijn jonge vriend, met al de zekerheid van de jeugd, „omdat een onderzeeboot alleen bo ven water op benzinemotoren vaart; onder water op accu's,-want daar. kunnen de benzinedampen niet weg". Zulke momenten doen iomand pijn lijk aan. Maar 't duurde niet langer dan één oogenbiik. „Jonge man", mocht ik zoo zeggen, „heb je niet ge lezen, dat het verhaal werd gedaan door ec-n ontdekker?" „Jawel zei hij. „Welnu dan, hij zal bet geheim ontdekt hebben, hoe je onder water kunt varen met benzinemotoren." „Op welke manier dan?" vroeg hij niet gauw verslagen. „Ja, dat weet ik niet. Hij is op reis om nieu we olievelden voor de Koninklijke te zoeken in Hindoestan. Als hij weer om komt, zullen we het hem vragen." Onze vriend Swerver kan er op rekenen, dat hij geen kwartier thuis zal zijn, of mijn technische jonge vriend hangt aan de bel. Onlangs heb ik de opmerking g» maakt, dat op hot bord van de Rijn- landsche Hypotheekbank geen y gree staat maar een ij en in de gouden letters van den naam vah 't bijkan toor der Nutsspaarbank, juist anders om, geen ij maar een y grec. Mot waardeering verneem ik, dat dit veranderd zal worden. Hulde aan de directies! Want je kunt veel ge makkelijker ij en y verwisselen, dan dat erkennen! 1 FIDELIÖ.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5