HAARLEM'S DAGBLAD Van onzen reizenden Redacteur Huitsnlandsnh Overzicht De Voorvader van tien huoiibii rimperaoi DINSDAG 16 MAANT 1921 TWEEDE BLAD (Vierde reeks.) No. 149 Nederlandsche belangen bij de Bezetting der Randsteden en de nieuwe tolgrens. IN DF. NIEUWE PANDSTEDEN. VJM AGÜE8PREKKKN. fi Dubseldorf, 13 M:iart 1921, Al eerder heli ik er op geweten, dat de mi litaire bezetting van de Pandsteden mate rieel weinig to beteekenen zou hebben, wanneer er niet meer bijkwam. .ieell Ne derland zelf geen pandsteden moeten af staan aan Engeland, toon ons land in den tncktigjarigen oorlog geld en manschappen gestuurd kreeg, om den strijd tegen Spanje roort te zetten. Toe» Leicester met zijn troepen in Ne derland kwam, moesten we ook Vlisaingen en Vis<S afstaan als pandsteden. Er ia dit onderscheid evenwel, dat toen bij overleg geschiedde, wat nu hier aan den Rijn on der dwang gebeurd is. Bleef het nu bij de militaire bezetting, dan zou het alleen bier op neer komen dat Duitschland do koeten der bezetting woest opbrengen, wat na tuurlijk ook al gauw in do millioencn loopt. Maar overigens ondervindt de be volking en het bedrijf van de bezetting zetf geen last, vooral nu bet nachtelijk straatverkeer weer vrij is. Men griibelt alleen wat, want het is toch Wel een heel ding hier deze vreemde troe pen te zien. Pijnzend en bedrukt, tapt een mopje, slankt een binnensmondsehe ver- wensching, spreekt verstolen tegen el kaar over revanche, al naar gelang van den aard des gemoeds, wanneer de gele in bruine krijgers voorbij trekken, wanneer tnftn voor het in beslaggenomen Hansa-Ho- tel op de Wilhelmplatz, hel bord ziet: „Bri tish Aerea of Control en midden over het ploin een ijzerdrandafseheiding bemerkt, waarachter nu de gevreesde tanks in rust staan, of mon ziet de Pransche officieren met bun reeda overgekomen dames in de hoofdstraten wandelen, en men vindt het lastig een Ausweis te moeten hebben, maar overigens drukt de hand der Geallieerden niet zwaar op de streek. Zelfs mogen do couranten volgons een overeenkomst met den Bezetter onverkort de verslagen van den Rijksdag opnemen, met de daarin ver vatte-critiok oj> do bezetting van de drie «leden aan den Rijn. De bezetting heeft dan ook doel, het ma ken van militair vertoon, een goedgeluk to poging om indruk te maken, al draagt men nu de National Parbon, die men niet Iconen mag, aan de binnenzijde van de jas; een aardig spelletje voor de kleurig geput te scholieren, om elkaar in een hoekje de Duitsche driekleur te toonen met een sma lend ..Es izf verboten National-Eirhcn zu Maar de militaire bezeil mg is nog maar een voorspelletje van wat komen gaal: de economische bezetting: de oprichting var, oen tolgrens ter „afsnoering" zooals man hier zegt van het Rijngebied van Romp Duitsohland. dat moet de eigenlijke dwang maatregel zijn. Dat is niet alleen oen zaak van nationaal belnng, dat Duitsch land alleen er door getroffen wordt, ook de Nfiderlandscho belangen zijn er zeer nauw bij betrokken, zooals al in do Hollandsehe bladen, die te dezen opzichte weer gretig worden geciteerd door de Rijnscbc pers, opgemerkt is. Ik heb het daarom van belang gevonden mó hier eens to oriënlceren over het lot van de Nederlandsche handelsbetrekkin gen en do daarbij botrokkon takken van nijverheid enz. Om niet een gekleur de n kijk op deze aangelegenheid te krij gen, heb ik me gewend tot hel Nederland sche consulaat alhier en omdat dit natuur lijk alleen zakelijke mededeeliugon kan verstrakken, maar zich van oordeelvellin gen moest onthouden, hob 'k ook een ge sprek geliad met den heer Goedhart, voor zitter van do Nederlandsche Kamers van Koophandel in Duitschland en zelf groot Industrieel in lie metaal-industrie. Bij die vermelding van „Kamer van Koophandel", moet de lezer niet. denken aan de officieele lichamen van dien naaru. hij de wet ingesteld, het zijn particuliere voveenigingen van Nederlandsche belang hebbenden, die in Duitsohland zijn te'-* vostigd. Hel hoofdbureau, vroeger hier to Dusseldorf gevestigd, toen onze oud-stad genoot Mr. A. E. von Sailer het secretariaat voerde, werd in den oorlogstijd, toon steeds onmiddellijk cont-act met de Berlijn- eehe Regeeringshuremx noodig was, naai de Duitsoho hoofdstad overgeplaatst, maar juist is men weder overeengekomen, om te Dusseldorf een nieuw onderbureau „Zweigstello" op te richten, omdat de Ne derlandsche belangen hier zoo omvangrijk zijn, dat een Nederlaudsoh middelpunt gewensoht is. Er is in deze streken ook een vrij groote Nederlandsche bevolking, te Dusseldorf wonen ongeveer 8000 Neder landers en te Duisburg zelfs meer, onge veer 10.000. In de gelieelo omgeving kan het getal v. 1 op 20.000-25.000 gesteld wor den.' Meest zijn dit arbeidera, maar het feit, dat hier weer een Nederlandsche Ka- mer van Koophandel kan bestaan, zij net dan een afdeeling, is bewijs, dat ook on der de induslrieelen handelaars en readers oen aantal Hollanders worden gevonden. Welk een belangrijk contingent Hollanders hier woont, merkte ik van ochtend op het Nederlandsche consulaat In de fraaie ning aan de Achenhergerstrasse, een tenwijk van Dilsscldorf, waar ook de heer Goedhart, voorzitter dor Niederliindisehe Handelskammer, zijn fraaie behuizinge met kantoren heeft. Het liep er af en aan van werkloozen, die aan liet consulaat om ondersteuning kwamen en ook het passenbureau heeft het overdruk waaruit blijkt, dat or een druk verkeer van Duitschors en Nederlanders naar Holland is. Waarneer men ten opzichte der nieuwe Rijntollen spreekt van Nederland echo lie lahgcn valt 'lus in het oog te houden, dat die twee&rlei zijn, dio van de Nederlanders in Duitschland gevestigd, in 't bijzonder die in of bij het Ruhrbckkcn en die van de ui ons eigen land gevestigde industrie, bundel en scheepvaart en de talrijke be drijven, die met deze bestaansbronnen ver want zijn en er liet aanzijn door genis ten, Wat do export uit het Ruhrbekken be treft, deze is voornamelijk: ijzer en steen kolen, maar daarmee zijn alleen do hoofd producten genoemd, waaruit veel bijpro ducten voorkomen, die ook een weg naar ons land vinden. Ik vond 10 Dusseldorf een typische voor stelling, welk een ontzaglijk belangrijke rol de steenkool door zijn nevenproducten vervult. De plaat stelde een boom voor, waarvan de vertakkingen telkens don naam van een bijproduct hadden en deze vertak kingen weer andere, die dan het gediffe rentieerde bijproduct vermeldden. Bij een vluchtige telling kwam ik tot een getal van ruim 225 bijproducten. Behalve allerlei anilinekleurstoffen: zwart, rood, geel, groen, blauw enz. uit de steenkool verkre gen, vond 'k behalve de bekende ammo niak en Tiaphta (naphlalin), do in de fo tografie als ontwikkelaars ook zoo bekendo rodinal, pyromedon, en metol; voorts zwa vel en het hevig-ontplofbaar pierinezuur, duklak en aspirin, hel zwaar vergiftige cyaankali en 't als geneesmiddel bekende salicyl, dan benzol en kreolin, ook westru- mite, waarmee de wegen stofvrij worden gemaakt. 'k Geef deze opsomming maar, om te ia ten zien, welk een uitgebreide en veol- aortige industrie moet ontstaan in een land, waar kolen gevonden worden en ala aanwijzing, dat we behalve kolen en ijzer (staal) nog heel wat meer, uit de zwarte kool to voorschijn gekomen, naar Neder land krijgen. 3AC. O. M. Jr. Financiëele Berichten Aan het verslag over 1920 is het volgen de ontleend Het contrast tusschen den bedrijfsioestand tan het begin cn dion aan bet einde van het ifgeloopeu laar was in doze onderneming eer groot. Gedurende de eerste aebt raaand- den hadden wij volop werk tegen looneiidc prijzen, daarna daalden de prijzen snel, de koupers w erden zeer terughoudend en tegen lie: einde van bet jaar moest als gevolg van •erniinderde vraag onze productie zelfs eenigszius worden ingekrompen. Voor aanschaffing V3n machines ter uit breiding van h.et bedrijf en aankoop van terrein en woningen, voornamelijk te Velsen en Renkttm, is in liet stfgeloopen jaar meer dan 2.000.000 uitgegeven. Daarentegen ver kochten wij bet terrein niet de gebouwen dor voormalige Stroocartonfabriek „Appiugc- dam", alsmede het s.s. „Eendracht". In den loop van bet jaar werd door ons te Rotter dam een filiaal geopend, hetgeen van guns'i- gen invloed was op onzen omzet te Rotter dam cn omstreken De i» 1914 gemaakte en thans overbodig geworden buitengewone re serve ad f 124.275.97 is op 31 December 1.1. overgebracht naar liet gewone reservefonds, dat ook verhoogd is met 5 rente of J24.791. Na goedkeuring van de balans zal het re servefonds f 3*016.092 bedragen. Hoewel wij in de tegenwoordige onzekere omstandighe den ons niet aan voorspellingen willen wa gon, blijven wij toch met vertrouwen dc toe komst onzer maatschappij tegemoet zien. Het batig saldo der exploitatierekening bedraagt 3.897.728 (v. j. f 2.275.992). Uiervan komt in mindering interest f 165.746 f 18.366), af schrijvingen op terreinen, gebouwen, machi nes, woningen, vaartuigen enz. f 1.02.633 (f 899.616). Het roordeelig saldo vau de winst- en verliesrekening bedraagt dus f 2.711.928 (v. j. ƒ1.358.010). Hieruit wordt voorgesteld op de gew. aand. 14 (9 cn op dc cum. pref. aaud. 7.6 (6.6%) keeren. DUITSCHLAND EN GE GEALLIEERDEN. De uitbreiding der bezetting Uit Duitsche bron wordt gemeld} Lie geallieerde autoriteiten hebben te i».- -sclilorf ruim (iöO, te Kuhrorfc 230 en te Duisburg 475 particul.ere wo ningen voor officieren on ambtenaren: In beslag genomen. Het totaaJ aantal in dezo drie ste den binnengernkte soldaten bedraagt 10.500. Te Dusseldorf zijn de eerste 260 Bel gisohe douane-ambtenaren aangeko men, waarvoor binnen acht dagen do noodige woningen ter beschikking moeten worden gesteld. Het stakingsrecht In het nleaw bezette gebied. Ten aanzien van het stakingsrecht in het nieuwbezette gebied besliste de commandant der bezettingstroepen dat stakingen alleen dan verboden zijn, indien daardoor openbare licha men, welke ook dienstig zijn aan het doel van de bezetting, getroffen wor den. Daarentegen zullen de bezet- tingsautoj'iteiten zioh niet mengen iri loongedingen en andere stakingen De Dullsclio gezanten. Uit Berlijn wordt geseind: Het op roepen van de Duitsche ambassadeurs te Londen en Parijs en van den Duit- schen gezant te Brussel naar Berlijn had volgens het „Berliner Tageblatt" plaats met het doeJ, do Duitsche ver tegenwoordigers in het buitenland grondig in te lichten omtrent de stemming in Duitschland, opdat zij bij hun terugkeer de tolken van de juiste gevoelens van het Duitsche volk kunnen zijn. Er is due geen sprake van een af breken der diplomatieke betrekkin- De doorvoer/ondingen. Het Engel soli e wetsontwerp betref fende de belasting op Duitsche goede ren geldt niet voor doorvoerzendin- gen. Poincaré aan 't woord. In zijm „Temperi-artikel geeft Poin- oaré uiting aan zijn vrees, dat me» na bet mislukken van de besprekin gen te l>onden zal terugkeerèn tot de conclusie van het acooord van Parijs. Hij meent, dat thans absoluut tot het verdrag van Versailles moet worden teruggegaan. „Niet zonder ongerust heid", schrijft hij, „heb ik sommige pasages gelezen van het. antwoord, door Lloyd George gegeven aan Cly- nes. Daarin hield hij zoodanige lof spraak op de overeenkomst van Pa rijs, dat men den indruk krijgt, dat hij die nog als geldend beschouwt, en als hij aan het eind van zijn rede de hoop uitspreekt, dat Duitschland zal ophouden met mokken en zal over gaan tot een overeenkomst, dan schijnt hij daarmee te willen zeggen, dat wanneer Duitsohland morgen zijn goedkeuring hechtte aan de over eenkomst van Parijs, zelfs met eenige nieuwe verzachtingen in de toepassing hij voor zich geneigd zoxi zijn het ge sprek te hervatten." Poinearé betoogt dan dat het niet. mogelijk is, nadat de allies verplicht zijn geweest mili taire en economische drangmaatrege- len te nemen, thans als uitgangspunt van nieuwe onderhandelingen te ne men een afspraak, die reeds aan de Duitscliers aangeboden en door hen geweigerd is. Dat zou, meent Pcdn- caré, voldoende zijn om nieuw voed sel te geven aan de Duitsche intri gues, en Frankrijk er aan blootstel len daarvan eeuwig de dupe te zijn. Samenkomst dor Dnltscbc deskundigen. Naar de ,,B. 2. a. M." verneemt, Is de oomferentie van deskundigen, die aan de opstelling van de voorstellen van Londen heeft medegewerkt, op Vrijdag a.s. opnieuw bijeengeroepen. Do deskundigen wenschen met elkaar over de verklaring van de regeering in dert Rijksdag te spreken en liet ligt voor de hand, dat daarbij ook dc toekomstige medewerking der deskun digen aan eventueele nieuwe voorstel len aan de Entente zal worden bespro ken. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat voorloopig, zooals mi nister Simons in zijn rede ook be toogd beeft, van het indienen van nieuwe voorstellen van Duitschland geen sprake is. Duitschers spoedig stapjien zouden doen, die een nieuwe conferentie noo dig zouden maken, waarschijnlijk ii Italië. De B0%. Het Lagerhuis heeft de 60 pot. up Duit. Bche goederen aangenomen; goederen uil de „neutrale" landen zullen ontheven zijn van de 60 pet., tenzij ze voor meer dan 75 pet. uit Duit6ch fabrikaat bestaan. Lloyd George deelt mee, dat de andere geallieerde regeeringen eveneens 50 pet van den Duitschen uitvoer zullen heffen. Een proleet bij den Volkoobond. Duitschland heeft bij den Raad van den Volkenbond geproteateert tegen de sancties. SIMONS OVER DE ONTWA1'ENING8- QUAEST1E IN DUITSCHLAND. Bij ae behandeling vau het wetsont werp betreffende het verbod der „zelfbesrhercningsurganisnties" den Duitschen Rijksdag verklaarde minister Simons o.a.: De Londen8tlie conferentie misluk te door 't verschil over de schade- vergoedingsquaestie. Die der ontwa pening is dientengevolge volstrekt niet meer ter sprake gekomen. Ik heb uiteengezet, dat de invoe ring der cl wangirtó/U regelen wegens •le mislukking der schüdevergoedings- mderhuTidelingen een ernstige scliei- ing va» het recht beteekent. DerhaJ- zou de vraag in overweging kun- komen, of deze rechtaschending -jp óe ontwapeningsqunestie eventueel van zoodanige?» invloed zou zijn, dat wij cms van onze verplichtingen tot ontwapening ontslagen kunnen reke nen. Daartegenover moet ik verklaren, d>at een dergelijke opvatting niet met ize politiek zou overeenkomen. Ik ben van meening. dat de rcchts- noeitie van Duitschland zeer goed is. doch slechts zóó laag goed zal blijven als zij door de wereld wordt erkend. Op het oogenblik, waarop wij in dc oxitwapendngquaeslie tot vergelding overgaan en onze verplichtingen uit het vredesverdrag in dit opzicht niet nakomen, zouden wij deze rechtspo sitie In de oogen der wereld verhezen, Wij hebben beloofd en in.het vredes verdrag onderteck-nd, dut wij de ar tikelen daarvan zullen vervullen. Verder zei Simons, dat er niet meer in de wet staat don het vredesverdrag in ons eischt. De quacstie der ontbinding van de burgerwachten grijpt rechtstreeks in het Duitsche recht van vereeniging in. Voor de ontbinding zijn rijksbu reaus ingesteld. Nadat minister Koch nog had be toogd. dat het een noodlottige politiek zijn, indien de uitvoering van hot vredesverdrag op dit punt zou wor den geweigerd, werd het wetsontwerp nopens liet verbod der zelfbesclier- mingsorgajiisaties naar een speciale commissie verwezen. weert, dat het In Kroonstad tot botsingen gekomen ia tuascbcn officieren en in zen. Do matrozen van de oorlogsschepen, die in Peteraburg ©verwinteren, hebben hun sympathie niet Kroonstad uitgespro ken eu zijn daarom naar de Zwarte Zee 'gezonden. In Potersburg is de algemocne staking uitgebrok' De arbcidern elschen do on middellijke bijeenroeping van de con-.U tueerende vergadering. Uit Wyborg wordt gemeld, dat in en kele Bovjet regimenten de «oldaten alle bolsjewistische officieren hebben ver moord, de vroegere tsaristische officieren het leven latend. Do „Times'1 verneemt uit Abo: Ora- nienbaum staat in brand ten gevolge het bombardement van Kroon stad. De opstandelingen te Kroonstad ge ven een eigen blad uit, waarvan exem plaren in Finland zijn ontvangen. In dit blad wordt gezgd. dat het comité soldaten en matrozen te Kroon stad de revolution» aire beweging leidt eri dat de witte generaals niets in te zeggen hebben. De op standelingen vorklaren aartsvijanden van hei communisme, maar ook te genstanders van het bourgeois-kopi- talisme te zijn en sterke voorstanders van een radenregeering. Volgens berichten van de Finsche grens zijn 7000 man infanterie, die door de sovjetregeering naar Kroon stad waren gezonden, naar de opstan delingen overgeloopen. De in Petro- 2rad aanwezig-.' oorlogsschepen kun nen niet aan de gevechten deelna men, daar de sluifetukken der kanon nen zijn ontvreemd en naar Kroon stad gebracht. Naar uit Reval wordt gemel'd, zijn de 12000 man cavalerie van Boedjeny, die v.ui de bolsjewiki bevel haddon ge kregen naar Moskou op te marchive ren, om eventueel tegen Kroonstad te worden gebruikt, bij Orel naar de revolutionn-airen overgeloopen. Orel moet zich in handen der opstandelin gen bevinden. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Slcn Felnere eu Ulster. D« „Evening Stand." verneemt, dat in Ierland algemoene vrees bestaat dat de Sinn Fe'mens alles zullen doen om het werk van hel Ulster parle ment zooveel mogelijk te bemo lij ken. Ernstige pogingen worden door hen aangewend om in de Ulster graaf schappen wanorde te verwekken en voornamelijk hun medestanders in Derry, Tvrone cn Fermanagh tot ge welddaden aan te sporen. Hoogst ern stig is het toenemen van Sinn Feln- vüeg-colonnes over Ulster, waarvan men veel ernstige daden verwacht. SI oma urer de Londenschc conferentie. De Italiaansc'ue gedelegeerde Sforza erkende vóór zijn vertrek in een on derhoud met Reuter, dat ter conferen tie nu en dan groot meeningsvarschll heeft gclieerscht, doch dat de confe rentie duidelijk de noodzakelijkheid had aangetoond van eendracht tus schen Engeland, Frankrijk en Italië. Hij was van meening, dat de béelis- singeti ten aanzien van de Levant spoedig tot vrede zouden leiden. Voorts was hij van oordeel, dat de MILLERA ND AAN 'T WOORD. Op een diner door de Kaaxu- vau Koop handel te Lyon ter cere van Milterand gege- zerne ae president om., dat de oorlog een zware erfenis aan den vrede had nage laten, maar dat niet dc hulp der alliéa zeker de vruchten der overwinning geplukt zouden worden Frankrijk zoekt geen wraak maar wil ge rechtigheid, die bet met behulp der gealli eerden zal krijgen. Frankrijk zal norgens voor terugdeinzen in het verkrijgen van datgeen, waar scht «p heeft. De boldige crisis was onvermijdelijk, tnaar de hundclshalans voor bot vorige jaar recht vaardigt een optimisme. MANIFEST DER FRAN8CHE SOCIA LISTEN. Volgens een Havas-bericht hebben i Franscbe socialisten een manifest gericht tot alle arbeiders in do wereld, waarin zjj ver klaren dat de verantwoordelijkheid voor de oorlogsverklaring bij Duitschland berust, cn waarin zij alle wetssebendingen en systema tische verwoestingen, door Duitschland be gaan, opsommen. Zij achten het buitengeslo ten dat het Duitsohc kapitalisme ontkomt aan de betaling der schuldige vergoedingen, en z(j noodigen de Duitsche arbeiders uit om do manoeuvre-s der kapitalisten te verijdelen. DE REVOLUTIE IN RUSLAND. Dit Helsingtors wordt gemeld. Het con- a-revolutionnaire leger, dat zich in den sector Peteraburg Schlusselouig te genover de Bolsjewisten bevindt, is tot dan 50.000 man aangegroeid. De oonlra-revolutionnairen hebben den spoorweg Narwn Kroonstad tiezet. Het vroegere slot Tsarekoje-Selo is he; brand- pun'. van den strijd. Vijf regimenten van bet garnizoen van Oranienbaum zijn In opstand gekomen; ook andere Sovjettroe pen zijn naar dc opstandelingen overge gaan. De beschieting van Kroonstad en Petersburg is met bemieuwe heftigheid begonnen. Uit Zobaraz wordt geseind: Men hoort bier een sterke kanonnado uit de richting van Russisch Podolië. Vluchtelingen, die de wijk namen achter de Pooleche grenswachten, vertellen dat het roode leger, na zich rereenigd ,le heh- ben m'-'. de in opstand gekomen boeren, e.i de bolsjewistische commissarissen te hebben gedood, thans in openlijken op- tegen de Sovjet regeenng is getr, den- Volgens berichten van dc Russisch Fïnseho grens zijn de Sovjet-autoriteiten uit Kiel', Tampow cn Orel verdreven. In Zaritzyn moeten 150 commissarissen ver moord zijn. Van" andere zijde wordt gemeld, dat het de vraag is, of Kroonstad bet zal kun nen houden. De vesting moet mg slechte voor tien dagen levensmiddelen iu Toorraad bobben. De Sovjet-pers be- 1 trouilles militaire vrachtauto's, waar in soldaten stonde» met de tr-iwerea op dc menigte gericht. DE MOORDENAARS VAN DATO. Do politie lu Madrid heeft den (hóórde naar van den Spoanschen premier D&to; ge arresteerd. Het is een anarchist, Antonio Pedro Malo geheeten. Hij is 22 jaar oud on te Tarascane geboren. Hij hoef: -s.lv.c- medeplichtigen verraden. Nader wordt nog gemeld: De politie heeft op den moordtn-ir vaa Dato een automatisch pistool ine: 24 pa tronen gevonden. De gearresteerde ver klaarde, dat zijn medeplichtigen Ramon Casanova de bestuurder van dc motor fiets en Leopold Noble, op dsnzelfden dag van den moord met den trein ran lmr. (in de buurt van San Sebastian) waren aangekomen. Hij xeide voorts, zelf amv- ;ist te «ijn en den moord te hebben sJs protest tegen de gewelddaden et; on derdrukkingen, waar aan zekere socialis tische elementen waren blootgesteld, Aan de „Temps" wordt uit Madrid ge telefoneerd De arrestatie van Dato's moor denaar had plaats op aanwijzing van zijn iplts. Dc politie lxsgef begaf zie» naar zijn woning, terwijl hii niet thuis woi, wachtte hem in zijü kamer op en arr-'-tt- er de hem bij zijn terugkomHij reide tot politie: „Gij moogt van geluk spreken, dat gij mij hebt verrast, want als ik de ;;e ringste waarschuwing voor mijn arrestatie had ontvangen, dan zoudt gij bol loven cr niet bij hebben afgebracht." In zijn bezit werden twee geladen uvol- sra gevonden. Verspreid nieuws ARBEIDSONRUSTEN IN BKLGIé. Te Marchie»»e au Pont, nabij Charleroi, hebben de arbeiders giste ren de Fabrique Autometallurgique bezet, daar de directie weigerde, een •t georganiseerde» metaal be wer!-:.v to'ontslaan. De rootte ving werd ojr het fabrieksgebouw gelieschen. De arbeiders zetten daarop hun 'v-erk voort. De gendarmes, die te hulp '.varen geroepen, trokken zich op verzoek van den burgemeester terug. Do ar beiders hebben zich, na interventie van een sockilieiisch kamerlid, be reid verklaard dc fabriek te ontruimen op voorwaarde, dat hun loon gedu rende de dagen der bezetting zal wor den uitbetaald. Dit voorstel werd ech ter door de directie verworpen. De onderhandelingen duren voort. Onrust In Dublin. De /Daily Mail" meldt dat de ler- sche arbeiderspartij alle Dublinsche arbeiders had gelast Maandagmor gen pas om elf uur aan het werk te eaan als pro tos ttegen de terechtstel ling van zes Sinn Feiners. Dublin wn? Zondag in rouw. Bloedige wraak- raaatregelen van Sinn Fein worden gevreesd. Een optocht van achthonderd vrou wen demonstreerde door de straten met banieren, waarop stond vermeld: „Engeland stelt zijn krijgsgnvangenen terecht Zes Sinn Feiners zijn Maandag te Dublin opgehangen Vier waren er veroordeeld wegens het deelnemen aan een overval op militairen en twee omdat zij betrokken waren bij den moord op veertien Britsche officieren te Dublin in November 1.1. Er waren wanhopige pogingen gedaan om gra tie voor hen te verkrijgen. Een groo te menigte bad Zondag buiten de ge vangenis en Maandag was er te Du blin als protest een staking, die twee duurde Men vreesde voor repre sailles tegen de militairen. Nader wordt gemeld: Tallooze verzoeken bereikten Zon dag den Premier om gratie te vorlerv nen aan de ®?-s veroordeelde Sinn Feiners. Te Dublin kwiamen zeer indrukwek kende tooneelen voor tijdens de te rechtstelling: alle wegen die naar de gevangenis leidden, waren vol men- solien, meest vrouwen, doch ook dui zenden jongelui die nieerendeels van er geloop en kwamen. Behalve het irevelen der gebeden heersélite er een groote stilte, eonicre oogenbMk- lceïi voor de eerste terechtstelling- priester bad den rozenkrans en do menigte antwoordde tot bet, uur sloeg en een groote stilte Inviel, die enkele minuien later door het ziuzen een godsdienstig lied verbroken werd. Bijna Iedere vrouw had een rozenkrans bij zich eai velen dmeaen gewijde kaarsen, waarvan de vlam men rustig brandden in de stille lucht. Crucifixen werden omhoo<y go- '•even e» on vele plaatsen werden het- ligenbflSJdeh in de hekken voor de ge- in-?enismuren' geplaatst. Honderden menscheri lagen op straat geknield te bidden. Pas uren na elven kre^c de stad wool- liaar gewone aanzien. De me nigte slenterde door dc straten en feitelijk het eenige verkeer DE HONGERSNOOD IN CHINA- President Harding beoft een beroep gedaan op het Amerikaanscbe volk om alle6 te doan wat in zijn vermogen ligt om den hongersnood in Chi»r. te lenigen. HARDING'S POLITIEK. - In gezagheb bende kringen !c Washington wordi ver klaard. dat Harding's politick tot bet uplus- scn van de problemen, die het gevolg z'ija van den wereldoorlog, nic: aanzienlijk sal verschillen van die van Wibon. Harding z-al op de vereffening van dc geschillen over .te mandaten van Yap en Mesopotamia met de zelfde flinkheid blijven staan, als aan den dag gelegd door liet vorige bewind. Men spreekt lmu8schen het vertrouwen uit, dat partijen tot een vriendschappelijke oplossing zullen komen. ARMENIë. De conferentie te Londen besloot de vaststelling van de grenzen van Armenië aan den Volkenbond over te laten. SAARBRüCKEN TOT SCHADE VERGOEDING VEROORDEELD. Het Rijksgerecht heeft de stad Saar- brucken (op grond va» de „tunrult- 6chadengesetz" van 1850) voor nll« schaden, die ten gevolge van de plun- derpartijen in October 1919 hebben plaats gehad, verantwoordelijk ge steld. De schade beloopt in het gebied van Saarbröcken twintig mil Hoen mark en in de 6tad Saarbrücke» zeven a acht millioen mark. BATOEM. Batoom is xveer in de macht der Turken. POLEN EN RUSLAND. Het Poolsch-Russi6Che vredesver drag zal 17 Maart ln Riga worden on derteek end. UIT ZUID-AFRTKA. Het Zuid-Afrikaansche parlement met een rede van prins Arthur van Coimaught geopend. Stadsnieuws HAARLEM S ZANGGENOT. Naar men ons mededeelt is in de plaats van den heer Henri Pielt-go tot directeur van Haarlem's Zangge not gekozen de heer L. C. Keorewetr. Een zeer gelukkige keuze, de heer Keereweer is in Amsterdam een zeer bekend en £<mcht koordirigent De heer Keereweer heeft de benoe ming aanvaard. HANDELSREGISTER Heden, de dag waarop het Handelsregister in werking is getreden, werd aan het Haarlemsche bureau het eerst Maison Chic, Groote Houtstraat 18 A. inge- aren pa- schreven. Feuilleton (Een avontuur van deu Lachenden Kavulior), Naar het E n g c 1 s c li van BARONESS ORCZY. 29) Men hoorde het geiuid van men scheri die plotseling vol schrik don adem inhouden. Niemand zekie iets c» allen luisterden geduldig tot Zijne Hoogheid was uiurwsprokusn. Zelfs toen hij zweeg zeicte niemand eon woord. Verdiept in hun eigen gedach te» staarden allen naar den grond. Het bericht was voor hen als eon don derslag uit eon helderen hemel. Ede had hun altijd zoo veilig gelekon. Iïen klein stadje, midden in de Ver- eonigde Provinciën. Met welk doel waren de bevelhebbers van do Aarts- hetrogin zoo ver doorgedrongen in een land dat hun geheel vijandig ge zind was, waar de stemming van de boeren zoo was dat ze liever het wa ter van elke put en elke rivier ver giftigden dan den vijand te zien triom fecren? Maar al deze mannen en de vrou wen ook hadden zooveel gezien zoo veel geledon; brand en strijd waren voor hen dingen waar-na.» zo van kind al aan gewend waren; voor hen was de tijd voorbij dat ze zich lieten gaan cn hun hart luchtte door klaagliede ren en zuchten. Zij hadden geleerd iederen nieuwen tegenslag in stilte te ontvangen, vastbesloten door te vech ten, weor te strijden tot hun. dood, als het moest, voor hun vrijheid, hun rechten en de welvaart van hun kin deren. Mijnheer Berestey» nam den Stadhouder de volgende woorden als het ware uit den mond. Ons Amersfoort wordt ook be dreigd ifciile hij eenvoudig. De prins knikte. Denkt'ge, antwoordde hij, dat ik bevel zou gegeven hebben om de stad te ontruimen als dit niet zeer noodzakelijk was geweest? liet is te hopen dat door uw ongehoorzaam heid de stad nog niet verloren is ge gaan Wij hebben pas gisteren liet bevel ontvangen, verdedigde zich een van de burgers. En En gisteren had moeten ge hoorzame», viol dc Stadhouder hem boos in de rede. Ge zoudt mij dan eon gevaarlijke reis bespaard heb ben, want het land is al overstroomd met spionnen en voorposten van de Spaansche troepen. Wij zijn allen bereid uwe Hoog heid met ons loven le beschermen, zeide de Burgemeester lcalm. Ik heb uw verstand noodig, mijnheer, zeide de prins op drogen toon, niet uw bloed. Zeker ik vrees dat Amersfoort wordt bedreigd hoewel ik niet weet of De Berg troe pen kan missen voor deze stad, niis- sclüen heeft hij alles noodig voor Arnhem. Maai' ge.moet op alles voor bereid zijn, voegde hij er met nadruk bij. Ge zijl niet in staat uw stad te verdedigei en ik kan geen troepen missen om u tc hulp te komen als go aangevallen wordt. Daarom stuur de ik het bevel: „Ontruim de stad". Gij, mijnheer de burgemeester, moet dadelijk uwe proclamatie uitvaardi gen. Laat iedereen gaan die maar eenigszlns kan en allo vrouwen cn kinderen meenemen. Zij die hier blij ven, doen dit op Hun eigen verant woording. De menschen kunnen naar Amsterdam of naar Utrecht gaan. Als Do Berc komt moet liij een leego stad vinden. 8. Alleen zij die wel eens hun huis hebben moeten verlaten en vluchten voor een naderenden vijand kunnen zich eenige voorstelling maken wat dit strenge bevel beleeUchde voor deze burgers voor het meerendeel boof- den van gezinnen, menschen, die na de ontzettende ontbering"» die zij ge durende 'nlialve eeuw geleden hadden pas ec-u paai- jaar geleden begonnen waren hun land en tehuis te herstel len, hun nijverheid weer te beginne», hun handel, hun kunst om weer ie 'genieten van de macht en den rijk dom die hen toekwam, en die hen tijdelijk ontroofd was door de tyran- ie van een kleinzicligon Spanjaard. Nu moesten 6pinnewiel en weefge touw, I&uner, schoffel en boek weer op zijde gazet worden, nu moest men de zwaarden weer omgorden die wel baast lagen te roesten in hun schede; de staleu helmen moesten weer opge zet worden. De vrouwen zouden weer weernen en de kinderen zouden hun vader verliezen. Bezorgd keken de bui-gors naar het weggetrokken, vermoeide, gelaat van den Stadhouder; meer dan een man hierirenerdc zich den schitterenden bevelhebber van de slagen bij Turn hout en Ostende, die geen vrees ken de. Zou hij in die dagon gesproken hebben over „ontruiming" en „vluch ten?" Zou hij toen bang geweest ziin voor Spinola on voor de benden van de Aartshertogin. Die sloopende ziekte had wel veel invloed op hem gehad! Wat was toch hel geheimzinnige vergif dat zijn ze nuwen sloopte, dat hem rusteloos en somber maakte en zijn wil, die eens den Spaanschop tyran angst aan had gejaagd, zóó had verzwakt? Maar Do Berg zou toch niet durven begon een der burgers aarzelend. Misschien niet, antwoordde Zijne Hoogheid. In dit geval zoudt gij allen over een paar dagen weer vei- lii.. naar uw eigen huis kunnen terug- koe ren. Maar enkele vluchtelingen uit Ede gelooven dat de Berg mot een deel van zijn troepen naar de Zuider zee wil optrekken en dat het andere deel zich bij Isembourg zal voegen. Deze komt uit Cloc-f en met elkaar zouden deze troepen dan eerst Nijme gen en daarna Arnhem innemen. - Op dit oogenblik zal Marquet, merkte Boresteyn op, wel dicht bij Arnhem zijn en de Keyserc bij Nij megen. »Zi,i kunnen Isembourg den wee afsnijden en dc verbinding met F.de en de Berg afsnijden. L'w bood schapper Onzo boodschapper, viel de Prins kortaf in de rede, heeft onze be velen niet overgebracht. Marquet Is niet op weg naar Arnhem e» de Key serc bevond zich nog te Wageningen toen de eerste vluchtelingen uit Ede in doodsangst hij ons kamp aankwa men. Nauwelijks was hij uitgesproken of een zachte, vlug onderdrukte kreet klonk achter Vn de kleine groep die zich om zijne Hoogheid verzameld iiadL Slechts enkele» hoorden hel, of raadden waar het geluid vandaan kwam. AUeen mijnheer Beiesteyn koorde zich vlug om en zag dat zijn dochter dc oogen strak op hem ge vestigd hield. Bijna onmerkbaar gaf hij haar een teekèn cn zij baande zich oe» weg tot ze naast hem stona en haar kleine, koude iiand in de zijne legde. Aangemoedigd door haar va ders nabijheid liet Gilda 't woord van protest hooren dat op meer dan een paar lippen zweefde. - Onmogelijk, Hoogheid, zeide zo vastberaden. Onmogelijk! antwoordde Maurits van Oranje gekrenkt. Waarom on mogelijk, mejuffrouw? Omdat mijn man even verstan- dis als dapper is. Hij nam op zich de bovelen van uwe Hoogheid over te brengen aan messire Marquet en mijn- heor de Keysere. Hij is niet iemand die zijn taak niet volbrengt. Zij zag cr kalm en vastberaden uit, zonder ec-n spoor van Verlegenheid, niettegenstaande de strenge opvoe ding der meisjes in dien tijd verbood hun stem te loten hooren als cr oude re mannen aan het bcaaadslogen wiv ren. Maar in dit geval had zij uiting eogeven aan wat verscheidene der burgers dachten en toen ze met een half bodeosden, half trotse.ronden Mik om zich heen kook, zoc zü niet anders dan vriend cl :'kc gezichten. (Word: vcivolsd.)

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5