Agentia süiïenisiióscli llverzielt Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG ea MEI 1921 ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fO.lö. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.671/,; franco per post f0.66. Post Giro 38810. Uitgavo der N.V. Lour< i Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTiEN: Van 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advcrtentiën van Vraag en aanbod van 1-4 regels "CO Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; bulten het Arrondissement dubbele prijs. Dirociie on Administratie Groote Houtstraat 93. Teieloonnrs. de Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT HIT ACHT BLADZIJDEN. EEK3TE BUD U e d*e n. MAANDAG 23 MEI. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 24 MEI. Kinderhuiseingel, Nedorl. Circus Carre, Feestelijke opening, 8 uur. Groote Kerk, Concert Haarlem's Palestrinakoor, 8 uur. Frans Hals museum, Vergadering der Vereen, tot uitbr. der verzame ling van kunst en oudheden ln het Frans Hals-museum, 3 uur. Brinlunann, Vergadering Zuider hout", 4.30 uur. Oud-Holland, Vorwulft: Strijkorkest Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 nur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat- Bioscoopvoorstelling 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg. Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Over de grenzen. De 0p|ier-8ilezi.ehe opstand en de intargealliëerds rrl.ndsobap De oetwapeningi-ltweetit Sine Fein Be Sngelscbe mynwer- kers Verkiezingen ill Itelie. Wei vcrro van het roeerendeel zijner verklaringen over Opper-Sik-zié terug te nemen zooals een deel der Franscbo pers vervrachtte beeft Lloyd George nog eens nader zijne opvatting gepreciseerd en daar bij do gelegenheid waargenomen zijno meaning over dc I'ransche pers zelf eens duidelijk te maken. Hij zeidc, dat de Fran sch e bladen dc gewoonte hebben leder ge zichtspunt der geallieerden dat niet met hunne opinie strookt, voor een onbe- Bchaamdheid lo verklaren.Wanneer zij hier mede voortgaan, zal ten slotte de Entonto niet meer mogelijk zijn. Verder zei do Brit- sehe premier nog, dat Engeland nooit zou toestaan dat Korfanty besliste in een zaak, die uitsluitend lot do bevoegdheid van den Oppersten Raad behoorde en evenals in zijn oorspronkelijk protest waarschuwde hij ook ditmaal Tolen weer, dat de staten, die als gevolg van het verdras van Versail les waren ontslaan, zich niet moesten gaan aanmatigen, Europa in de war te kunnen schoppen. De Engelschcn willen nu niets liever dan zoo spoedig mogelijk eens over de zaak te gaan praten, maift- de Franschen willen hier nog wat mee wachten. Briand heeft op de Engelsclae Invitatie om te Boulogne samen te komen, geant woord. dat hij hiertoe geneigd is, maar als conditie stelt, dal eerst overeenstemming wordt bereikt in de Opper-Silezische quaes- lie. Deze conferentie te Boulogne zal slechts bijgewoond worden door Iiloyd Geor ge. Briand en Bforza en erg vriendelijke gezichten zulc i deze lieeren bij de eezsto ontmoeting wel niet zetten. Tenzij de we- derzijdschc nota's die nu al weer met kwis tige hand verzonden worden, de vriend schap voor dien lijd weer herstellen. Zoo is het leven van een Fransch mi nisterpresident m deze dagen ook niet al te benijdenswaardig- De rechlscho pers heeft weer aanleiding gevonden Briand aan te vallen over het feit, dat hi) te toegevend zou zijn jegens Lloyd George. Amerika, dai nu zitting zal nemen in den Oppersten Baad, kan hier goed werk doen. De Amerikanen mengen zich liever niet in zaken war zij uit kunnen blijven, uit vrees, dal zij hetzij met Frankrijk hetzij met Engeland ongenoegen zouden kunnen krijgen. Zoo hadden zij nu verklaard, dat zij geen oordeel wilden uitspreken over een kwestie, die van zuiver Europeeseh be lang is. Die waardcering is voor bestrijding vat baar, maar bovendien werd het nu tijd, dat de machtige Vereonigde Staten eens krachtig optraden om het arme Euro. pa uit den warboel te helpen waarin de te genstrijdige belangen van Frankrijk en En geland het hoe langer hoe verder vastwer ken. Dat heeft Amerika nu zelf ook inge zien en de Amcrikaanseho gezant te Don- den, kolonel Harvey zal aan de besprekin gen over Opper Sileziö deelnemen. Maar hoe is de toestand nu in Opper-Si- leziè zelfKorfanty begint ontmoedigd te raken. Hij zit in grooten geldnood, velen zijner soldaten keeron naar hun werk te rug en do leider heeft aangeboden zijn troepen terug to trekken uit een gedeelte van het gebied, mits dit door intergeal- lïeerde troepen wordt bezet en niet door Duïtsehers. Het belangrijke industriege bied wil hij echter blijven bewaken. Dit lijkt in do gegeven omstnndigheden veel eer een bewijs van eigen zwakte dan een concessie aan de rechtvaardigheid. En wan neer Hij spreekt van het bereid zijn van zijn geestdriftige soldaten om een eind terug te trekker,, gelooven wij, dat zijn sol- dalen hom langzamerhand wel een beetje al lo geestdriftig worden, dat hij hen niet meer in de hand heeft, doordat do Bolsjewiki een nieuwe, prachtige gelegen heid hebben gevonden om in troebel water te visschen. Er zijn menschen, die Opper-Silezië tot een onafhankelijkcn staat willen maken onder do auspiciën van den Volkenbond,, maar daarvoor ia bet nu toch zeer zeker veel to laat. Het is alles goed en wel, een nieuwe stoat to ereëeren en het is zeer ze ker de gemakkelijkste manier om de moei lijkheid op to lossen, maar het zou ongc twijfelt! slechts uitstel van executie zijn. Lloyd George heeft er tovens op gewezen, dat onder de omstandigheden bezwaarlijk van Duitschland kan worden verwacht, dat het do ontwapeningseisohen volkomen zal inwilligen. Deze uitspraak kan nieuwe on- eenigheid tusschen de geallieerden tenge volge hebben, want Frankrijk is vast van plan strengo maatregelen to nemen, wan neer Duitschland do voorwaarden niet prompt inwilligt. De bezetting van het Roer gebied is oen van deze maatregelen. Do in- tergeallieerde militaire commissie heeft thans oen nota aan de Duilsche regeering gezonden, waarin de ontwapei.ir.gseisehen naderworden geformuleerd. Op 30 um moet de geheele ontwapening zijn beslag hebben gekregen. Dnilsehlaml zal dan nog slechts een legermacht van 100.000 man mo gen hebben en een politiecorps van IS0.OG0 man welk aantal de deskundigen voldoen de achten vor do handhaving der binnen land «che orde. De politiemacht mag echter niet als aanvulling of versterking van het leger kunnen dienen. Hoe men de politio dan wil organiseeren is niet duidelijk, wel licht moet aan deze bepaling worden vol daan, door deze macht to bewapenen op oen wijze die voor politiediensten voldoen de wordt geacht, maar in den oorlog in let terlijken zin van het woord te kort sohiet. Zoowel voor de positie van Duilsohland als voor de daatmede ln zoo nauw verband staando intergoaüxeerde vriendschap, ie het echter te hopen, dat de Opper-Silezische moeilijkheid voor 30 Juni is opgelost, aan gezien het Duitschland anders wel eens onmogelijk zou pinnen, zijn, aan de ont wapeningseisohen lo voldoen Overigens is men op het oogenblik tevre den ovor Duitschland, omdat het gedu rende do afgolopen week een flink bedrag van de schadevergoeding heeft betaald. Zooals reeds eerder gebeurd is in den ïersehen burgeroorlog, juist op het mo ment dat eenc oplossing aantaande lijkt, verdubbelen de moordaanslagen. In Ier- land zelf zijn gedurende de afgeloopeu week tientallen moorden begaan en in Londen duren do aanslagen op ruiten en goederen onverminderd voort. De Engeische regso- ring heeft nu besloten krachtige maatre gelen to nemen en alles in het werk te stellen de leiders van dezen guerilla-oorlog handen to krijgen. Het feit, dat deze orden plaats vinden op het tijdstip dal boide zijden ernstige pogingen aange wend worden, om tot een vergelijk te ge raken, wijst er op, dat hier een onverant woordelijk stel heethoofden aan het werk is niet de Sinn Fein-organisaiie als zooda nig. Do extremisten willen echter voor al les hel succee van do vredesonderhandelin- vermijden, daar deze lot gevolg zouden hebben, dat het denkbeeld van een onaf hankelijke Iereche republiek wordt prijs gegeven. De Valera heeft zloli bereid verklaard to conferecren met Lloyd George, welke den Ierschen leider onvoorwaardelijk zal ont vangen. net mijnworkersconfliet is nog steeds niet opgelost, maar loeh kan het einde der staking ieder oogenblik verwacht worden. mijnwerkers zijn bereid tot een oonfc- rentie, waarop liet nieuwste voorstel van nenry Keith, neerkomende op een.loon teraelfdo waarde als het in 1914 betaalde,zal worden besproken. De mijnwerkers voelen veel voor dii voorstel en aangezien beide partijen naar het einde snakken, is een spocdigo oplossing waarschijnlijk. Do I tali aan sche verkiezingen, met groote spanning verbeid, zijn alweer achter den rug. Behoudens enkele relletjes is de stern ming rustiger in haar werk gegaan, dan 'acht word. Do sociaal democraten zijn dertig zetels achteruit gegaan en van ISO op 120 gekomen, do Katholieke Volkspartij, ook een achteruitgang was voorspeld, heeft echter tegen deverwachting in een toeneming van 100 en 110 zetels in het par lement te boeken. De fascisten, die de rechtsoho uiterste partij vormen hebbc-n slechts 23 zetels behaald. Hun optreden in de laatste maanden was wel wat al le ge- weldadig en dat hebben zij in de verkie zingen moe te q ondervinden. Het regco- ringsbloc is dus eenigsains versterkt in het parlement terugggekeerd, maar toch niet zooveel krachtiger als gehoopt was. P. W. P. HOE STAAT T MET Stoop's Ba Naar wij vernemen 'is men met de installatie van het overdekte bad- en zweminrichting In het Kleverpark, thans zoover gevorderd, dat men deze met Augustus hoopt te openen. TOEVALLIGE ONTDEKKINGEN. Er zijn in den loop der tijden legio out- dokkingen door zuiver toeval gedaan. Een paar van do interessantste gevallen willen wij hior vermelden. In het jaar 1796 werd oen man, die kaar tjes afstempelde in een theater to Milu- ehen, de eerste lithograaf. Zijn naam was Aloys Senefelder en zijn wefk bestond uit het stempelen van schouwburg kaart en, waarbij zijn materiaal bestond uil een ge- poiijslon slijpsteen een 6tempel on gekleur don inkt. Op een avond in October had hij een orderbriefje voor zijn salaris ontvangen en had dit, onvoorzichtig genoeg op tafel laten liggen in zijn werkkamer. Een wind vlaag blies hot briefje plotse!mg van de tafel in een kom met water die op don grond stond. Senefelder droogde het brief io good hij kon en plaatste het om weer vlak te maken onder don slijp steen. dio op den stempel had gelegen. Zoo liet hij het gedurende den nacht lig- Dcn volgenden morgen nam hij den steen wog en zag tot zijn verbazing dat do afdruk van den steen overgegaan was op bet papiertje en de gedachte kwam bij hem op dat hij met een grootere steen pro gramma's en andore dingen zou kunnen drukken. Hij nam proeven en ontdekte tenslotte door dit toeval de steen drukkrm*'. Daardoor werd hij de eerste lithograaf. Perforatie was een andere toevallige ont dekking, want onze postzegels waren vroe ger mot geperforeerd. Een naaister ver loor oj) een goeden dag haar humeur in een twistgesprek met haar echtgenoot. Om haar woede te koelen prikte zij roet haar naald gaatjes in een stalenboek dat voor haar lag. Tenslotte scheurde zij Kot papier longs deze gaatjes in stukken. Haar man kwam dadelijk op het denk beeld dit idee toe te passen op postzegels en hij nam er zelf een proef mee. Kort daarna werd patent genomen op een per foratiomachino en zoo werd dit systeem uitgevonden door het verlies van oen hu Een verder voorbeeld van toevallige ont dekking is die van vloeipapier. Vroeger gebruikte men een bepaald soort zand, om inkt te drogen, maar in een papier fabriek vergal eens een vrouw bij de fa bricage van papier de kleefstof bij de pap te voegen. Tengevolge daarvan werd de gebc-elo voorraad onbruikbaar. De eigenaar echter, die iets wilde optee kenen, nain een stukje van het afgekeur de papier, maar zag tot zijn verbazing dat de inkt zeh in het papier verspreidde, ter wijl hij aan het schrijven was. Hel papier zoog den inkt op en hij kwam dadelijk op het idoe dat dergelijk papier gesehikt zou zijn om te drogen. Hel papier deed dit werk zoo goed, dat hij van stonde af aan niets anders meer maakte. Op die manieT maakte de firma een fortuin door vergeetachtigheid van een arlteidster. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZ1C. Geen nieuwe Engeische troe pen naar Opper-Sllcziö. Reuter verneemt uat net bericht van een üuitsch blad, volgens hetwelk twee Britsche regimenten van het be zettingsleger aan den Rijn order heb ben gekregen, om naar Opper-Siiezië te gaan, volkomen ongegrond is. Te Londen ontvangen telegrammen loonen aan dat een noodzakelijkheid voor de aanwezigheid van die troepen in Opper-Silezië niet bestaat, daar de vree® voor botsingen tusschen de op- standelingen en de ongeregelde Duit- sche troepen blijkbaar niet langer on gegrond is. PrcuEdent Harding over het Poolsehe vraagstuk. Toen Harding aan mevrouw Curie het radium overhandigde, haar door het Amerikaansdie volk aangeboden, hooft hij, een aanknooplngspunt vin dende in de PoolscUe afkomst vau mevrouw Curie, in warme bewoordin gen den lof van Polen en Frankrijk gezongen. Wij ontvangen li, (zedde Harding) als de aangenomen dochter van Frankrijk, dal van d« groote naties ons het eerst hielp. Amerika begroet in U, als de dochter door geboorte van Polen, de jongste, maar tevens e&n der oudste groote naties. In U, vervolgde president Harding, zien wij dc vertegenwoordigster van liet op zijn wettige plaats herstelde Polen en do vertegenwoordigster van het kloek moedig zijn recht handhavende Frank rijk, naties wier arbeid de univer- scele achting verdient. Wij begroeten in u een voorboedd van de overwin ning der vrijheid in eon tijdperk, waarin de vrijheid haar kroon van roem gewonnen heeft. Wanneer wij u eer bewijzen, vervolgde Harding, bevestigen wij opnieuw hoe fier wij zijn op de vriendschap, die Amerika aan Frankrijk en Polen verbindt. Wij zijn er opnieuw trotsch op, dat wij ons naast hen geschaard hebben in den strijd voor de- beschaving. Harding eindigde met op geestdrif tige wijze hulde te brengen aan het wetenschappelijke werk, dat mevrouw Curie ten behoeve der menschheid verricht. De Poolsehe volksvertegen woordiging aan 't woord. De meerderheid van het Dieet heelt -in resolutie betreffende Opper-Silezië aangenomen, waarin, nadat een histo rische uiteenzetting gegeven is van de kwestie na den wereldoorlog, gecon stateerd wordt, dat het Poolsclie volk zich loyaal neerlegt bij de volksstem ming, welker uitslag de juiste demar catielijn aangeeft voor het gebied, waar de meerderheid zich voor Polen heeft uitgesproken. Het volk van Op per-Silezië heeft naar de wapens ge grepen om te toonen, dat het den dood verkiest boven de slavernij. Acte nemend van de mededeelingen van den minister-president, verklaart het Dieet, dat de geheele Poolsehe malie op de Fransche republiek rekent voor de strikte uitvoering van het Verdrag van Versailles. Het spreekt leedwezen uit over de ItaJiaamsehe slachtoffers en houdt zich overtuigd, dat de tragische gebeurtenissen geeai nadeoligen invloed zullen hebben op de traditioneole Poolsch-Italiaansche vriendschap. Italië wil bemiddelen. Graaf Sforza heeft in oen nota aan de goallieerden voorgesteld, dat Italië bemiddelend in do Opper-Silezische kwestie zou optreden. De economische strijd. Volgens den correspondent van de Vossische Zeitung te Brealau is de strijd in Opper-Silezië in een econo- misohen strijd ontaard. De Polen trachten het spoorwegverkeer te her stollen, ten einde de levensmiddelen- nood en andere moeilijkheden te over winnen. Zij- hopen aldus een einde te maken aan de en tevredenheid in him eigen rijen. Daarom hebben zij ge tracht in het bezit te komen van spoor w^gmaterieel. Het in vakverenigin gen georganiseerde spoorwegpersoneel van O.-S. wil van zijn kant slechts den arbeid hervatten, indien de Polen zich niet meer met den dienst bemoeien en de spoorwegen on stations ontruimen Bovendien zullen alle treinen een Fransch escorte moeten krijgen. On bevoegden zullen moeten worden g-e- woerd. Het personeel verlangt zelfs waarborgen voor de reizigers en do goederen. De spoorwegarbeiders en beambten, die door de Polen werden ontslagen, zullen weer aan het werk rcoefceu mogen gaan, enz. De huidige Volgens de PoliUseh-Pariianentaii- sdie Nachrickten is de toestand in Opper-Silezië thans erger dan tevo ren, omdat de Poolsehe benden hun ondernemingen nu op eigen houtje vooi-tzettesL De bevolking is daarvan het slacht offer. Overal zijn Duitscligezinde bur gers zwaar mishandeld en de Fran sche troepen hebben niets gedaan om hen te beschermen. Ongeveer 600 stu denten en scholieren uit Posen heb ben zich aan de zijde der opstande lingen geschaard. De namen van hun dooden en gewonden worden op het zwarte bord geafficheerd. Het «enige Duitsche blad dat in het door de Po len bezette gebied nog mag verschij nen is de Oberschlesische Kuricr. Het blad is aanhanger van oen onafhan kelijk Opper-Silezië. De rijksregeering besloot, het vor men van vrïjrwijligorskorpeen niet te duiden. Mochten zich niettemin vrij willigers in het volkstemmingsgebied of de aangrenzende streek aanmelden, dan zal de rijksregeering er voor zorg dragen, dat dit geen aanleiding geeft tot incidenten, daar zij het zich tot taak heeft gesteld, in de Oppor-Silc- zische kwestie elk incident met de ge allieerden te vermijden. De rijksre geering is er van overtuigd, dat het Duitscue standpunt, dat het stand punt van rechtvaardigheid is, in deze •estie zal zegevieren. BEIEREN EN DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. In een onderhoud met journalisten heeft de Duitsche rijkskanselier ver klaard, dat de regeering noch een ul timatum noch een nota aan Beieren heeft gezonden. Bij de bespreking met gezaghebbende kringen te Mun- clien heeft hij (dr. Wirthj dc overtui ging gekregen, dat de oplossing van het ontwapeningsvraagsi.uk zonder wrijving zai worden gevonden. Omtrent de andere Entente-cischen is de regeering op het oogenblik met de uitwerking van voorstellen bezig. UITLEVERING VAN SPOORWEG MATE RIAAL DOOR DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld Met de teruggave van het bïiitgv- maakte spoorwegmateriaal is een be gin gemaakt. Van het door de Com missie van Herstel opgeeischU* mate riaal zijm in eerste instantie 5000 wag gons teruggegeven. MAARSCHALK POCH TE DUISBURG. Maarschalk Focli is te Duisburg ge weest om de bezettingstroepen op den rechter Rijnoever te schouwen. De pa rade heeft meer dan anderhalf uui geduurd. De straten in de stations wijk waren afgezet. DE ONLUSTEN IN IERLAND. Een Hollander gewond. Iii de lereehe stad Cork werd op de kade gescholen, waardoor de etoker van een bni- ter.Lmliche stoomboot ernstig werd gewond. Do „Times" deelt mede, dat een lid van de bemanning van bet uit Rotterdam afkom stige Nederlandsebe m. „Hoogelij" gewond werd, door een schot uit een militairen troep, welks baltgeroep bij niet gehoord of 'ei verstaan had. V erder wordt nog gemeld De wandaden van dq 8inn-Femers werden in het Noorden van Engeland hervat. In bet district Jarrow brandden gelijktijdig een dertigtal hooibergen af. Te middernacht werd aan den Oostelijken kant van Jarrow een hoofdgasbuis onder een brug opgeblazen ea geheel de stad in bet donker gehuld. Op eer. scheepswerf te Jarrow ontdekte ecu nachtwacht drie verdachte personen, die op de vlucht sloegen en brandmiddelen ach terlieten. Te Waliscad werd een scheeps- bouwwerf in brand gestoken, waarbij twee pereouen gearresteerd werden. In sommige gedeelten van Yorkshire werden eveneens hooibergen afgebrand en tc Toticnhamluil werd een opslagplaats van hout in de atcli gelogd. lil het Noorden van Londen brak brand uit in een groote schoenfabriek, die geheel afbrandde. BEN OMWENTELING IN PORTUGAL. De „Daily Mail" ontvangt van de uit de Spaansche grensplaats Vigo het volgende telegram Reizigers, die alhier rijn aangekomen, doe len mode, dat er in Lissabon een omwente ling beeft plaats gevonden, die gesteund erd door de militairen, die bandelen op last »n den gewezen banneling Machado dos antos. Het geheele Portugeosehe kabinet w»rd gevangen genomen. De beweging wordt door monarehistisoho elementen gesteund. Do correspondent van de „Times" lieeft uit Lissabon geseind, dat de cerste-minister liet omslag van bet geheele kabinet beeft in- 'iciuLDe president van de republiek heeft voorzitter van beide Kamen van liet parlement en verscheidene parlementsleden t een conferentie uitgenoodigd. Een Reuter-beriobt meldt uit Lissabon, dat Vrijdagavond de demonstraties tegen liet afgetreden kabinet voortduurden. DE ONLUSTEN TE ALEXANDRIA. Nader wordt gemeld De betoogingen ton gunste van Zaghloel Pasja duurden den geheelcn dag voort. De menigte deed een aanval op bet politic-bu- ïn de nabijheid van de haven en »tak in brand. Ook werd het douane-kantoor ln brand gestoken. Tijdens de onlusten werden T personen pdood en 30 gewond. Plunderende benden hebben de Europea nen gemolesteerd en verschillende voorwer- ?n van waarde gestolen. EEN NEDERLANDER IN BELG 18 VER OORDEELD. Het Assizenhof van Brabant heeft L. L., geboren te Steenbergen ln Ne derland en thans in Nederland woonachtig, hij verstek tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. L.. die tijdens den oorlog een slachterij te Brussel had, wordt beschuldigd van leveringen aan de DnHsebera. Briand zal Dinsdag in dc Kamer op dc .erachillende interpellaties over de politiek e worden! DE MIJNWERKHRSSTAKTNG IN ENGELAND. Hodges heeft verklaard, dat het bestuur van de mljnwerkersfedoratie bijeen zou den geroepen, xoodra de eerste-mir' partijen uitnoodigde tot bot houden conferentie. den mijnwerkers een loon uit te betaleD, dai dezelfde waarde heeft als het loon, dat zij in 1914 ontvingen. VerspFSid nieuws STAKING TE PRAAG. - Tc Praag sta ken 20,000 metaalarbeiders en boden, Maan dag, zullen waarschijnlijk do motaalindua- trioelcrj de overige arbeiders oltslulten, om de 32-urige arbeidsweek in te voeren. EEN GEWELDIGE ONTPLOFFING BIJ GLOGAU. Uit Glogau wordt gemeld: Vrijdagmiddag heeft tegen één uur in een munitiefabriek nabij Glogau een geweldige gen Daar de ontploffingen nog steeds voort duren, was liet tot dusver niet mogelijk, de plaats des onhclls te betreden. Tot nog toe heeft men zeven gewonden geborgen. LOONSVERLAGING IN AMERIKA. De arbeiders aan do Amerikaanschs scheeps- en, die in staking waren gegaan tegen de voorgestelde loonsverlagingen, hebben Davis, den minister voor Arbeidsaangelegcn- liedcu. gemachtigd, om na overleg roet de reedere en de Shipping Board, de loonsver mindering voor hen te aanvaarden, die bij redelijk acht. GEEN SPOORWEGSTAKING IN BEI>GIï. Het Belgische spoorwegpersoneel heef/ besloten van een staking af te zien. ONLUSTEN IN EGYPTE. Hjj ongere geldheden te Cairo werden 4 personen ge dood en 11 gewond. Staüsnisiuvs HANDELSREIZIGERS. Op het congres van de H. R. V. „Eendracht" gehouden te Leiden, zag de afdeeling Haarlem hare moeite beloond, door de benoeiuiiifl van onzen stadgenoot W. A. de TeUo Sr. tot hoofdbestuurder dier organisatie. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Het bericht over de Mid delbare Technische School in ons num uier vaoi Vrijdagavond lieeft eenige aanvulling noodig. In de totale bouw kosten van f 1.700.000 zijn ook de kosten der onder afzonderlijke direc tie staande ambachts- en avondtee- rnscbolen begrepen. Bij eene beoor- dee'ing der koeten van f 1700 per leer ling moet verder in aanmerking wor den genomen, dat dit bedrag in de eerste jaren van het bestaan eener icliool door talrijke, later niet terug kerende extrakosten, steeds zeer hftog is. PERSONEEL-RESERVE. Naar wij vernemen lieeft de heer F. de Jonge aan B. en VV. medegedeeld dai bij ricfli niet meer beschikbaar stelt voor eene benoeming tot leider der Personeel-reserve RAADSSTUKKEN. - B. on W. advisee en gunstig op oen verzoek van E. J. van Doii6elaar te Vogelenzang om vergunning het hebben van een uitgang naar den langs do Leid sche vaar: voor een werk plaats. B. en" W. stellen voor aan A. I. Bas iaenen en A. G. Lubken voor den bouw an vier arbeiderswoningen een stuk grond an do korlo Poellaan in koop af te staan oor f 15 per MZ. ORGELBESPELING. ln de Groote of Si.-Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 24 Mei 1921, dos namiddags van 23 uur, door den lieer George Robert. Programma- 1. Passacaglia, J. 8. Bach 2. Concert F. gr. t., G. F. Handel. Larghetto, AlcgTO, Alia 6iciliana, Presto. 3. Litanoi, Fr. Li&xt. 4. Improvisatie over een Poolsolien Kerk ang, M. Surzyncki. 5. Choral Song, 8. S. Weslev. Sport en Wefótrüden Korfbal OVERZICHT. Haarlem heeft het niet kunnen Ixilwerkcn tegen Den Haag; reeds binnen de eerste minuut hadden do gas ten een 2—0 voorsprong. Dan 19 Haarlem sterker en domineert voor rust, hoewel do •erdexbeid niet iu doelpunten woidt uitgedrukt. Jlel 4—2 gaat de rus: in; veler ineening is, dat de kans voor de Haarlem mers nog lang niet verkeken is. Doch ais de weer begonnen wordt, is Den Haag sterker. Wei vermindert Haarlem telken- 6—4 gewonnen. De heer Wilson reikte na mens den N. K. B. den beker en draag- medaiiles uit. Hij nchto eenige waardee- rende woorden tot de geefster, en memo reerde de goede samenwerking der Haar kmsche clubs. Do iieer v. d. Hoek bedank te namens den Iliuigschen Korf bal bond. De wedstrijd weid o.a. bijgewoond door den Inspecteur der Liclumielijke Op vee voeding. Zijn tegenwoordigheid werd v oer ton zeerste op prijs gesteld. Een talrijke ineenigto vooral jonge lui volgde met belangstelling den inte- Tessanten strijd. Ook nu weer werd hel gemis gevoeld van waschwaier. Naar we vernemen rijn er plannen voor den bouw van een club- huls. Toch zou het zeer gewenscht zijn, Kterstn lol iiedenmjd&ag 12 uur (Medegedeeld door de Nationale Bankvereeniging te Haarlem) Maandag vau tot Biljetten. Marken (rood) Marken(groen) Kronen Francs (Fransch)... Francs (Belgisch)... Pond Sterling Dollars Chèques. Berlijn Weenen Parijs Brussel Londen New-York (Cable)... Amerik. Bankpapier 4.76-4.95 4.654.fc5 0.50 —0.971/, 24.35—24.60 24.327,-24 577, 11.10—11.20 2.70 -2.80 4.66—4.80 0.677,-0.727 24.30- 24.55 24.25-24.50 11.12—1IJ5 2.78—2.80 Is er een waterkraan op '1 veld kwam; èu oor de droogte van "t veld (dat tusscheu vee liaakjee keurig in orde was) en voor e spelers na den wedstrijd. DE UITSLAGEN. 1 m den Zilveren Eik em t ak. Amersfoort: Derios—D.T.V. 54 Om den Stad e-E ditiebeker, Haarlem: Haagscli XIIHaari. XII 4-6 HAARLiEMSOHB KORFJJALBOND. Daar D.6.V. II ongerechtigde spelers liet invallen tegen Macbl j.i. Donderdag avond, werd de wilriag 61 veranderd in 5—0 voor Macbi. De zomer compecietie begint 30 Mei. A.s. Zondag komen verschillend clubs an den H.K.B. uit in de scriewedst-rijden an de H.K.C. „Advendo". We liojic-n, dat de elub3 zooveel mogelijk mol hun spelers -an de afgeloopen competietie uitkomevi. HAABLEMBCH XII—HAAGSCH XII 46 Beide twaalftallen verschijnen in do reeds gemelde opstelling, Haarlem wint den opgooi en speelt roet wind mee. Het begin is sensationeel. Binnen een minuut hebben Alaiéchal en Muller reeds gedoeld (O—2>. Ken overrompeling dus. Met zoo'n voorsprong van Den naag, iet het er voor de Haarlemmers Biecht uit Doch ze herstellen zioh onmiddellijk. Goed oombineeread en aangevend, drin gen ze Den Haag telkenmale terug en heeft de blauwzwarte mand het hard te verantwoorden. Schot ril cr echter r.ie: in den Haarlem-aanval. Trouwens dit was zoo den geheelen middag, anders hadden 'o gaslheeren flink gewonnen. Verschillen Haagselie aanvallen nie( forscbe, juiste worpen zijn uiterst ge vaarlijk, doch de verdediging van Haar 'au is op haar post. ln den Haorlemschen aanval wordt we! its te veel gedoeld, doch de kansen zijn >0 legio, dat succes komen inoet .Lovyen weet dan ook van een vrije kane gebruik te maken (1—2. Dit verhoogt de animo. Een Haagteh schot heeft geen succes. We krijgen nu het mooiste gedeelte van den wedstrijd. YJug spel, go«i aangevend, elkaar goed begrijpend. Den Haag heeft geen gebrek -"n geluk, als binnen een kwartier mej. d. Linden den stand 3 brengt. V'oor de tweede maal wordt gewisseld. Het Haarlemscho middenvak voedt deu aanval onophoudelijk. Goede schoten scheren Jaags de inand. Succes was zeker "eze periode verdiend. Als mej. Mudoo goed aangeeft, verkleint Pieterse den Hoarlemsehen achterstand (2—3) Don Haag wordt hierdoor geprikkeld en spant zich "dubbel in. Succes voor den Hnariemsehen aanval blijft dan ook ver- J" uit. De verdediging wordt nu meer de-u tand gevoeld. Do llaarlesnrocrs evenwel geven 'hun tegenstanders geen kans meer. Er wordt hoofdzakelijk in 't midden gespeeld. En goed! Na een goeden Haagschen aanval steekt Lovyen per ongeluk zijn hand uit naai- den bal, die in handen van een Haag-ene dame is. Er wordt gewezen naar de fatale plek. Mej. v. d. Puyl richt goed, xooda; rust onmid dellijk daarop met 2—4 ingaat. Na de thee wordt dubbel gewisseld. Het spel gaai gcruhnen tijd op en neer. Het tempo is minder dan voor rust. Langzaam maar zeker wordt Den Haag beter. Een Haagsch doelpunt wordt wegens Joopeu afgefloten. Als de bal dan in den Huur km aanval komt, geeft Wojfliem aan v. d. Have en deze maakt er keurig 3—4 -van. Beide partijen pakken nu weer goed aan Het Haagscli middenvak is op dreef. Do Haark-m vededigUig heeft meer dar, volop werk Na een der talrijke aanvallen weet Muller met een ver sohot tc doelen (3—5). Snelle Ha/.rtem-aanvallen worden door de Haagsch-verdediging goed onderbroken. Toch kan J. v. Hesel na algemeen op brengen de mand vinden (46). Direct daarop mist een Haag sche dame een pracht kans. Nog oenige minuien moet gespeeld worden. Scherjx> aanvallen aan weerszijden. Den Haag heeft dooT Smulders succes <46). Vooral door hun epel na rust heeft Den Haag gewonnen. De partijen waren overigens van gelijke kracht. liet veldspel der Haarlemmers was zeer zeker voor rust heel goed. Ais altijd was hel weerdoelen, doeton loeren. Bij Den Ilaag zouden we willen noe ion de dames Cord es en Puyl eai den heer J Adem. net Haarlemschet XTl heeft een en kele zwakke plek uitgesloten goed ge spoeld. Uitblinker* waren van de darnea moj. Mod00. en van de hoeren v. d- Have en Wulfhorsf. Mej. Sehlcpers had beslist haar off-day I Einnsnland DE INBRAAK BIJ HET DEVEN TER DAGBLAD. In verband met de onlangfj gepleegde inbraak bij iici Deventer Dagblad, waarbij ongeveer 1000 gulden werd ontvreemd, lieeft da politie aangehouden A. v. d. M. en G. M. S., Lei don Rotterdammers en ou de bekenden van de politie. Van der M. nat reeds in voorloopige hechtenis te Dordrecht wegens oen to Gorcum geploegde inbraak. In liet bezit van G. M. S., die bij zijn arreetaiie te Rot terdam een revolver wegwierp, wer den inbrekersv.erictu igen gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1