OM ONS HEEN Stadsnieuws 30e Jaargang Ho. 11681 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 4 JULI 1SZ1 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f8.571/,. Franco per post door Nederland i 3.871/,. Afzonderlijke nummers fü.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Loureno Coster, Direoteur-Hooidredacteur J. C. PEEREBOOM, Teletoon 3082 II ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 36 Cts. Reclames 60 Cts per regel.-BfJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 14 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. ia contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs, i; Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Tciefoonnrs. de Redactie 600 en der Administratlo 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD igeMa li d«e n. MAANDAG 4 JULI. Gebouw Haarlemsche Jongol. Voreeni- ging. Gemeente-avond 7.30 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Bioscoopvoorstellingen. Soli ot on: Julïanakerk. Christ.-Hisl. Kiesvereenigmg „Groen van Prinslerer" Dr. P. J. Kxomsigt van Amsterdam over: „Protestanlsehe vrijheid of Roomsohe aan matiging'.', 8 uur. DINSDAG S JULI. Kenaustraat 8: jaariijksche algemeene evrgadcring der afdocliug Haarlem en Om streken van hol Ned. Itoode Kruis, half vijf. Oud-Holland, Verwulft: strijkorkest. Luxor-theatcr, Groote Houtstraat 130, bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg: Bioscoopvoorstelling 8 uur. No. 2913 Alweer de Winkelsluiting. De quaestle van de gedwongen win kelsluiting wordt langzamerhand den Raad als een doorn in liet vlcescb. Hij kan in weerwil van gezette voor- bereiulng en onderzoek naar bestaan de bezwaren, maai- met tot een rege ling komen die iedereen voldoet of ooit maar bevredigt en zal laat oms dut nu maar eens voor al erkennen, het ook nimmer zoo ver brengen. Omdat de toestanden en dus ook de belangen van de betrokkenen ver schillend zijn. Misschien kan men de winkeliers wel in tien of twintig ca tegorieën verdeelen, ten opzichte varn winkelsluiting, maar de voornaam ste moeilijkheden zijn: de uitzonde ringen voor verkoop van viscli, fruit in banketbakhersartikelen, die nu eenmaal laat ia den avond aange kocht schijnen te moeten worden en de onmogelijkheid om er tegen te wa ken dat in zulke zaken ooit andere artikelen worden gesleten, die eigen lijk alleen thuis liooren in winaeés die wel onder de verplichte winkel sluiting vallen, In den loutsten tijd is er een ijverige groep winkeliers op den voorgrond gv-ieomen, tiio vol komen 'vrijheid van bedrijf wil, het geen ondoenlijk is voor de onderne mingen, die werken met personeel. Wij behoeven dus aan de Raads commissie, die maar telkens over tie uuaestie rapporten uitbrengen moet, die taak niet te benijden. Ofschoon zij het woord niet noemt, heeft zij blijkbaar getracht de moeilijkheden eens voor al op te lossen door liet moderne middel van liet referendum. ï'.u inderdaad, wannéér er laut ons zeggen duizend belanghóbix-ndon wa ren" van wie achihonuerd een beslis te uitspraak deden in den ccncn of anderen zin, dan zou de commissie sterk staan met een betoog, dat dit nu blijkbaar de wenscii was van de groote meerderheid, die dus moest worden opgevolgd. Men lean liet ieder een niet naar den zin maken en de oversahuetende tweeiionoe.ro zouden zich dan maai- moeten schikken. Jammer voor de commissie is deze vlieger niet opgegaan. De llaarlcm- sciie Handelsvercenign>£ kreeg 400 formulieren om te verspreiden, waar van er 252 ingevuld terug' kiwumen, de Hanze 250, waarvan de commis sie er 158 terug ontving on Bouz 100, waarvan er 32 worden ingele verd. Samen 750 verzonden, 442 inge vuld ingeleverd, dus iets meer dan de helft. Hoe denkt de andere, de kleinste helft er over? Mysterie! We zullen het nooit weten. En natuur lijk zijn die 442 met één van zin. Voor acht uur sluiten zijn er 221, voor hulfacht 180 en voor vrije slui ting 38. De referendum-poging van de com missie is dus mislukt en daaruit kan verklaard worden, dat zij in moede loosheid klaagt over diegenen, die zwijgen zoolang tijd en gelegenheid daar zijn om hunne belangen of wen- sciien naar vorem te brengen, om dan later, wanneer d>e beslissing niet naar hun zin uitvalt, door reques- len of ingezonden stukken aan hunne verontwaardiging uiting te geven. De opmerking is juist, maar geldt niet alleoui voor winkeliers of win kelsluiting. Het verschijnsel is alge- mecni en misschien in oosten Raad en Raadscommissie zich daarover gevleid gevoelen. Althans wanneer Uut stilzwijgen beteeikent: „wij heb ben de besten en de wijsten onder onze medeburgers naai4 den Raad afgevaardigd, zij zullen wel weten, wat voor ons het beste is". Maar dan, ik geel liet toe, beboeren zij ook na het eenmaal gevallen besluit, wanneer dit niet in hun geest mocht wezen, te blijven voortzwijgen. hieruit blijken, dat er onder den van de commissie zijn, die zich bij een gemeentelijke verordening noode neerleggen en oen wettelijk© (dus Rijks regeling als de eonig juiste beschouwen. Maar de Minister heeft te kennen gegeven, dut die voor. loopig niet te verwachten is en wij kunnen ons dan ook gemakkelijk voorstellen, dat er bij eon algemeene regeling voor het heele land nog heel andere geesten zouden worden opge roepen, dan die nu al in do gemeen ten de oplossing moeilijk maken. Ja, zelfs is er één lid van de Commissie, dat in 't geheel géén verplichte win kelsluiting wii, dus ook goon ge meentel ij ko dat is de burg».(mees ter, voorzitter van de commissie, die tot verklaring van zijn standpunt oen "rij uitvoerige nota ingezonden heeft. ieie te moet ik wijzen op een niet geheel duidelijke uitlating in liet rapport 'van de Commissie. Zij deelt namelijk mee, dat hij de enquête 38 personen vrije sluiting, (dus in 't geheel geon verplichte sluiting) weoschtenen voegt daarbij, „dit laatste is echter 'van geen betockenis aangezien in het formulier daaromtrent de meerling ii>2t werd gevraagd". Moet daaruit worden afgeleid, dat u-aar 't oordeel der Commissie liet principe van ver plichte sluiting zelf niet aan de orde was, omdat dit eenmaal door don Raad is vastgesteld? In dat geval zou natuurlijk ook de geheele nota van den voorzitter niet toelaatbaar zijn. Maar elders in haar rapjjort zegt de Commissie met zooveel woorden, „dat ten opzichte van haar advies hot beginsel van de verplichte winkelslui ting als vaststaande moest worden aanvaard". Die meerderheid heeft dus haai- mandaat opgevat als een zoo breed mogelijk onderzoek naar de practijk der veiplichte sluiting, met inbegrip van het beginsel. Jn dat geval is de burgemeester met dan vragen wij toch, waarom de com missie op naar formulier den belang hebbenden ai.iet naar hun meaning omtrent het beginsel heeft gevraagd. Kan daaruit inissclüen verklaard worden, waarom de kleinste helft van de leden der drie midden sta ndsver- eenigingen het antwoord schuldig ge bleven is? De burgemeester aanvaardt in zijn nota de opvatting der Commissie, dat liet beginsel der gedwongen sluiting als vastgelegd moei worden be schouwd, maar wenscht niettemin zijn standpunt als tegenstander daar- vun kenbaar te maken. Volkomen lo gisch is dit niet. .'Vis 's Raads voor zitter een beginsel als „vastgelegd beschouwt, kan en mag hij, zou ik zggeui, daar niet meer tegen ingaan, hij als voorzitter vooral niet. Eu wanneer hij dal toch doet, dan moet daartoe toch aanleiding geven de hoop, dat de Raad alsnog op dat „vastgelegde" beginsel terug zal ko men, anders heeft de beschouwing geen pracliselie betoekeiiis en kaïn dus evengoed achterwege blijven. Dc burgemeester orkent de bevoegd heid van do overheid, om in doze materie regelend op te treden, maar meant dat met wetgevende maatrege len niet „te ver" moet worden ge gaan. Wat is nu de bedoeling van tc ver gaan? Acht uur, half acht, geen ontheffingen toeslaan of wat anders dan? „Dit nu geschiedt m.i. met liet vaststellen van een verordening op de verplichte winkelsluiting wel dege lijk", zoo lezen wij in de nota. Ook ileze passage lijkt minder gelukkig. Na de uitdrukking „te "ver" werd ze ker iets anders verwacht. Beter is de tegenstelling tusschen hen., die geen ontheffing kunnen krij gen en de anderen, aan wie ze wel gegeven wordt: „een van beide syste men moet worden aanvaard, dus een onbillijkheid blijft steeds aanwezig". Blijkbaar is die burgemeester, op dit dilemma doorredeneerênd, tot de conclusie gekomen, dat er in 't ge heel géén onbillijkheid zal worden begaan, wanneer de geheele verplich ting tot. sluiting vervalt. Het groote nadeed nu vindt de burgemeester hierin, dal zij altijid. een dwang -n zich houdt. Zoo in 't algemeen g-> zegd doet die uitspraak ons eigenaar dig aan. Op hoeveel mamieren worden wij tegenwoordig door weiten en ver ordeningen al niet gedwongen! En de argumenten waurmee de steller van de nota zijn standpunt toelicht zijn niet zeer krachtig. „Zoolang, gelijk „in deze gemeente liet geval is. niet „de geheele winkelstand inmenging „van do overheid in deze aangele genheid verwacht, maar de gemoe- deren verdeeld zijn, acht ik het „juister, aan allen de vrijheid te la- „ten, dan enkelen een dwang op te „leggen, welke zij niet wenschem en „die zij noodwendig moeten ver foeien". Do burgemeester heeft evenwel de geschiedenis van do bestaande veror dening niet meegemaakt. Hij lieeift niet, zooais wij, bijgewoond, uat er vele winkeliers waren, die vroeger wenschten te sluiten dan zij toen de den, maar daartoe niet konden ko men omdat anderen dat niet wensch ten te doen; zoo dwongen de laatston hen om laat open te blijven en prijs te geven allerlei ideéele voordeelen, die zij door vroeger sluiten konden verkrijgen. Hier dwong dus niet de overheid, de e-_«ic winkelier dw< den andiir. Het ia voorgekomen. in den Anegaug dc winkeliers bij min nelijke overeenkomst, bereid waren om negen uur te sluiten, toen één hunner, één enkele, door zijn weige ring om mee te doen, het gacsche met moeite opgetrokken gebouw weer omver wierp. Zulke ervaringen heb ben geleid tot het verbuigen naai- een verplichte winkelsluiting. En het herstellen van de vrijheid om open te blijven, zoolang men wil, zou lei dein tot dwang voor de voorstanders van vroeg sluiten, om hun zaltcji niet lor laat in den avond dicht te doen. Zeer tot schade van de idoéele voor dooien, die ik hierboven noemde, tot schade ook van het personeel, dat weer zooveel langer in den winkel zou moeten blijven, meestal totaal onnoodig omdat er geen koopers meer komen. Men zal zeggen, dat het per soneel door eigen kracht of door de zorg van den Rijkswetgever overma tig langen arbeidstijd zal weten te ontgaan. Maai- dan zal de groote winkel vroeg moeten sluiten door ge brek aan personeel en de alleen wer kende zakenman open kunnen blij ven. Is dat dan billijk? Hieruit blijkt, dat het noemen van het woord „dwang' de moeilijkheid uiet oplost. Er is nog andere dwang, dan die uitgaat van de overheid. Als Woensdag de Raad de nieuwe voorstellen behandelt en, afhandelt, zal de beslissing wel niet vallen in de lijn van de voorkeur va.n den bur- jjoineester. Het zou jammer zijn, prijs te geven wat bereikt werd, maar tocli schijnt voor de ontheffing van den verkoop van visch, vruchten en banke'tbakkerswaren veel te zeggtffi te zijn. Dat de politie onmogelijk een ..lein-e uitbreiding van die artikelen vooikomen kan, is wel zeker. Maar heeft zij beteekems? Berokkent bij voorbeeld het afgeven van sigaren in zulke zaken den re roden sigaionhan- del noemenswaardig verlies.' Het is haast niet te golooven. J. C. P. »UI.->KIÜ i» ssioKtmiion Dij Santpoort over het j;uir 1920. Er wordt in medegedeeld dat in de luutstc jaren, doch vooral door be schouwing der cijfers over hot jaar 1918 de aandacht weer was gevestigd geworden op het groot aantal lijders aan tuberculose onder de patiënten. Ook onder het personeel kwam mter tuberculose. Naar aanleiding daar van werden dr. B. H. Vos van Hellen- doorn en dr. L. C. Kersbergen uit Haarlem uitgenoodïgd de situatie op te nemen, in een rapport mededee- ii-ng te doen van hun bevindingen en de maatregelen aan te geven, welke zouden kunnen worden getroffen om verbetering in de bestaande toestan den te treffen. R-uden dienden een omvangrijk rajijiort in. Volgens ben zou men moe ten komen tot den bouw van een af zonderlijk paviljoen met alle moaerne hulpmiddelen toegerust, voorzien van Rojiiguitoestel en Hoogtezou. Verder zou eon gedeelte van liet verblijf der verjilegenden gehoed voor tuberculose behandeling inzeten worden ingericht. Betoogd wordt dat de praetifiche uitvoerbaarheid van deze denkbeel den op vele bezwaren afstuit. „De conclusie ligt voor de hand, aldus liet verslag, dat voorloopig ge tracht moet worden de lijders aan tuberculose in elk der hoofdafdeelin- gen zoo doelmatig mogolijk onder te brengen, daarbij rekening liouoende met dc betrekkelijk ongunstige lig ging van sommige daarvan, met na- ine de mannenafdeelingai aan de Noordzijde der beide üoofdcompiexen. het troffen van algemeen hygiënische maatregelen als hiervoor reeds wer den uiteengezet, dus meer toetredkuig van zonlicht op sommige zalen, ver betering van muren en vloeren, ijze ren, vrij staande ledikanten in plaats van kribben, extra voeding en zoo mo gelijk vermindering van bel aantal verpleegden hoewel wij ons daarbij •niet mogen ontveinzen, dat al deze verlangens maai- niet in kort tijdsbe stek tot verwezenlijking kunnen wor den gebracht. lntusscben is in deze richting reeds oon en under gedaan en is liet de be doeling daarmede geleidelijk voort te gaun, al mag bet dan mogelijk in de oogen van. ben, die meer op ééns zou den willen bereiken, misschien be schouwd worden als een lapmiddel. Wat betreft de maatregelen te ne men voor de zorg der verplegenden is ook in verband met wat daarom trent in de rapporten naar voren werd gebracht, praktisch reeds een en ander bereikt. Een strenger ge neeskundig onderzoek bij dc aanmel ding, behoort gevolgd te worden door edn tweede verplichte keuring, al vorens eene vaste aanstelling wordt vorkregen, eveuzoo schijnt het aan gewezen om een cursus te geven over de algemeene voorzorgsmaatregelen, welke getroffen kunnen worden om besmetting tegen te gaan, hoewel bij inrichting van onderafdeelingen voor t.b.c. lijders deze wen kou ter jilaatse aan de daartoe voor de verpleging aangewezen personen met meer di rect praktisch nut zullen kunnen wor den gegeven. De verzorging van de reeds zieke verplegenö-311, zal naar wij mogen ver wachten, in het eerlang gereed ko mende verblijf voor de verpleegsters in het voormalige Paviljoen, evenzeer tot liaar rechten komen, terwijl aan het verlangen om lijderossen in eeoi der bestaande Sanatoria hier te lan de te laten verplegen, reeds uilvoe- rintr sretreven werd. De behandeling met de kwarts- kwiklamj) gaf vooral bij plaatselijke t.b.c. met mm of meer uitgebreide fistels, zeer bevredigende resultaten een tweede lamp zal worden aan geschaft en geplaatst in het nieuw in te richten zuster verblijf.' Dan wordt gememoreerd dat in de» loop van het jaar in het nieuwe ge deelte eerst aam de vrouwenafdeeling, daarop ook aan de mannenzijde, de nieuwe badafdeelingen gereed kwa men op de plaatsen waar de voor malige cell engangen zich bevonden hadden. Behalve een ruime verblijf- zaal, werd hier beiderzijds de gele genheid gemaakt om een tiental pa- tienten in het permunente had te vei- plegen- Door het tot stand koineu van deze inrichtingen in liet nieuwe gedeelte hebben nu alle groote afdee- lingen de bad verpleging kunnen in voeren en ieder, die er mede te ma- keu lie eft, aldus wordt opgemerkt, roemt om strijd de groote waarde die er aan mtg worden toegekend. Over bet nut van de perpetueele badbelian- deling wordt dan in bijzonderheden getreden en uiteengezet wonit. dat men er in heeft een niet te onder schatten therapeutisch hulpmiddel. Pogingen werden aangewend om de lust tot arbeiden aan te moedigen door het geven eerier paesènde beloo ni'ng in den geest als dat ook op Duin en boscli geschied en waarvan wij in dertijd melding maatken. Er werden penningen gemaakt, die een bepaal de waarde vertegen woordigtl6ui, zoo genaamd „eigen ziekenhuisgekTeu een regeling werd getroffen om in liet, ziekenhuis de verpleegden in de ge legenheid te stellen zich zelf voor eigen geld een of ander te koopen. Nadere mededeelingen wordt gecon stateerd dat zich in het afgeloopen jaar geen enkel incident voordeed en dat het aantal ontvluchtingen tot een zeer klein getal beperkt bleef. Het verslag geeft verder onder scheidene statistische gegevens. Daaraan ontleen en wij hei volgende: Op 31 December 1920 waren aanwezig 16 hoofdambtenaren en 34 ambtena ren (personeel op jaarloon): het per- soneel van den geneeskundigen dieust bestoud uit 437 verplegenden, 1 amu- nuensis en 1 knecht in de apotheek, tar.wüi het personeel van den huis- dienst 12ö on dat van den oxlroiiiistru- tieven, eoonomischen en techniselion dienst 87 personen bedroeg, totaal 701. Op 31 December 1920 waren irn 't ziekenhuis aanwezig 1083 verpleegden (428 mannen en 655 vrouwen) en 331 leden van hel personeel (10 mammen en 321 vrouwen). Van de verpleegden waren 1016 uit de provincie Noord- Holland, onde rwie 128 uit Haarlem. Het nieuwe jaar werd begonnen zon der een inwonend verpleger. Gedurende het geheele jaar werd geleidelijk het aantal der verplegen den opgevoerd, zoodat ei- op 31 De cember 1920 waren 344 zusters en 9' broeders. Op de Algemeene Begraafplaat werden 47 overleden patiënten ter aarde besteld en wel 17 mannen 30 vrouwen. Op de Roomsch-Katho- lieke Begraaf plaats werden 8 over ledenen begraven en wel 4 mannen en 4 vrouwen. Buiten de inrichting werden begra ven 13 protestanten, 4 mannen en 9 vrouwen, 6 Roomseh-Katho lieken, 3 mannen en 3 vrouwen en 7 Israëlieten, 1 man en 6 vrou wen, terwijl 1 R.-K. vrouw Haarlem overleed. WONINGBOUWVEREENIGING „ST. BAVO". Mem meldt aan de Damiaatjee, dot de heeren M. I- A. ivlein, F. J. Bakker, M. J. v. Gemert en P. Dijt, bestuursleden van boven vermelde NYomngbofnwrereenisring 'zijn afgetreden. De samenstelling van hei nieuwbe noemde bestuur is als volgt: K. C. Donsen, voorzitter, Job. M. v. Seggb- len, Secretaris-penningmeester L. Sikkelerue, 2e voorzittre. K. M. v. d. Linden, 2e secretaris. J. W. Luiten. 2e penningmeester. A. A. Sanders, oommis6aris. A. J. Kuiper, commis saris. De Zaak-Groenendaal. Het Haugsch Correspondent ïebureiui meldt. aNaar aanleiding van vragen in zake de mogelijkheid om voor personen, die ge wetensbezwaren hebben togen den iniliuw ren dienst de gelegenheid te openen n stede daarvan anderen dienst te vervui len. welke niet gericht is op de mogelijk heid om veipliolit te worden hun even mensöh te tiooden, wordt van bevoegde ajde medegedeeld, dal sedert 1917 zoo danige regeling ten onzent beslaat en dat Nederlanu daarmee, gezien de pogingen, welke thans in do Soandinavrseiie rijken worden gedaan, om deze moeilijke niate rie, wettelijk to regelen, ten deze een be langrijken voorsprong heeflg ehr.O. Men venvooe ons naartoe naar de leger orders 1917 deol A, No. 99, waarin de - -nnalige minister van Oorlog, Jiir. mr. C. de Jongo, de gelegenheid geopend heeft voor hun, wier gewetensbezwaren door eon oomitv van advies als zoodanig oprecht worden bevonden, om ter vervan ging van hun verplichten dienst een vrijwillige verbintenis aan te gaan voot dients welke niet bepaald gericht is op strijd met dc waj>encn en waarbij de be irokkene do verplichting op zich neemt een jaar langer to blijven dan don werke- lijkon diensi, waartoe hij zonder de vei bintems gohouden zou zijn. Men wees hier op den verplegingsdienst, het bijzonder dio van zieken en ge wonden. Sedert 1917 dus bestaat in om land voor elkeen mol oprecht bevonden gewetensbezwaren tegen eventueel doo ien van den ovenmensch, de gelegenheid >m niet voor de uitvoering van dtea plicht io worden gesteld. Te Alkmaar Is «en protesivergaaering gehouden tegen de gevangenhouding van Groenen daal, waarin gesproken hebben Stelt gij prijs op goed verzorgd Drukiverk BESTELT HET DAH BIJ DB ELECTEISCHE DRIKEEK1J LOCKE.NS COSTEE GROOTE H0DT8TBAAT 88, TELEFOON Ho.724 mevr. Tjaden—van der VUee en de liee ren Akkerman en Ööhilp. Den Minister van Oorlog is het volgen du tulegram verzanden „De vergadering van Alkmaarsolie hu» gers, Vrijdagavond in de Harmoniezaai bijeen, eischt ra naam van de mensohe lijke beschaving onmiddellijke invrijheid stelling van den dienstweigeraar Herman Groenendaal en geeft te kennen, dat de aanneming van de motieDrion door de Tweede Kamer eveneens eischt, dat ook de overige dienstweigeraars in vrijheid oor de gewe tensvrijheid van de burgers geweld te doen, ie daardoor reeds m zichzelf oordeeld. Waanneer uw antwoord, aan de moeder van Herman Groenendaal gegeven: „Wan neer uw zoon eon overtuiging heeft, dan moet hij er voor kunnen sterven", het «e nigo antwoord ie, dat oen minister kan -even, dan 'bowijBt dit. <lat ©on minister Ion naam van mensch heeft ingeboet". Voorts besloot de vergadoring ken, dal het de wl) van do vergadering was, dat Groenendaal in vrijheid wordt gesteld. ..Dit te bevoegder plaatse ingewonnen inlichtingen", zegt het Haageclih Corres pondeniiebureau, „blijkt dat de honger staker Groenendaal het zeer wel maakt en dat hij de kunstmaigo voeding doó-- den mond dus ui* door den neus zoder «enig verzet, geheel vrijwillig toe laat on alleen bezwaar heef: tegen de manipulate van slikken. Over zijn ge zondheidstoestand zijn dan ook geenerlei klachten." De Vereeniging van Socialistische pre dikanten heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, aan de ministers van binncnlandsche zaken, van oorlog en van justitie, waarin wordt aangedrongen op d> onmiddellijke invrijlieidestalling van den diensttweïgeraar Herman Groenen daal, in afwachting van eon wet. die oa redhten en plichten van dienstweigeraars ai des gewetens wil, regelt. Hot bestuur van het N. A. S. te Amster dam heeft aan don minister van Justitie inzake do arrestatie van Ds.' De Ligt het volgend ©liegram gezonden ..Het bestuur van het Nat. Arbeiders- Seerctarlaat protesteert tegen do arrestatie ~n gevangenhouding van De Ligt en ischt namens 40.COO arbeiders zijn onmid dellijke invrijheldsstelling De beredn politieagent Bnlleeoyer, in Den Haag, die Donderdagavond bij de rolletjes in de omgeving van de Prinse- graeht door een schotwond in een der bee- nen werd verwond, wordt tint is verpleegd. De kogel is nog niet verwijderd. Naar den dader wordt gezocht. Do toestand i terbiums!raai te 's-Grvcnhgc, die Donder dagavond een schotwond in het dijbeen bekwam bij de relletjes op straat en die ler verpleging in hei Ziekenhuis werd opgenomen, is naar omstandigheden gun stig. Naar de Courant incldt lieeft de Fe deratie van personeel in openbaron dienst to Amsterdam beslolen niet deel te ne- ecn de slaking dio heden aldaar plaats heeft. De boot werkers vereen igfng „Recht en Plicht" zal wel aan die stabinr mededoen. Ingezonden briok itelt d» Redaoüs sioh niet aansprakelijk. SPLITSING DER SCHOLEN VOOR O. L. O. De Raad onzer gemeente zal a.s. Woensdag plotsel.ng voor een zéér ge wichtige beslissing worden goeteld, n.l. op welk© wijze men hier in de stad het Lager Onderwijs in overeen stemming zal brengen'met de nieuwe Volgens dit voorstel van B. en W. zal dat gebeuren door de z.g.u. dubbele" scholen in ..eukeie" te splitsen, ieder met 7 jaarklaissen. Deze maatregel gé Uit nu nog maai voor een 8-tal .scholen, maar eenmaal in principe besloten zal voor de toe komst ook in die richting de oplossing voor do andere worden nagestreefd. Alle deskundigen zijn het over de -enschelijkheid van die wijze van op lossing der onderhavige kwast ie nog niet eens. Zooals men weet, te er h.b. van den Bond een voorstel gedaan. dal vraagstuk op te lossen door aflle scholen tot twaalf klassige te ruaken en dan één of twee afzon dei'l ij ka schalen in te richten voor hét 7de leer jaar. Een voorstel, dat gewis zeer groote voordeden biedt, o a.: Ie. dat de tegenwoordige halfjuar- Iijk&che aanneming kan behouden blijven; 2e. dat er in de bestaande schooilo- Kalen geen verbouwing behoeft plaats te hebben. 3e. geen nieuwe inventaris voor de scholen, die men stichten gaai be hoeft aangeschaft te worden (behalve voor de één of twee zevende jaar scholen, wat met het voorgaande punt een niet onaanzienlijke geldelijke besparing oplevert; 4e. dat men bij een doelmatige plaat sing der leerlingen, waarschijnlijk voor de zevende jaarscholen geen nieuwe gebouwen hoeft te slichten, (niet on beteeken end voor onze ge meentekas!); 5e. dat er weinig of in 't geheel geen personeel behoeft overgeplaatst of op wachtgeld gesteld te worden. Over dit denkbeeld van den Bond loopen B. en W, maar vluchtig heen in hun voorstellen aan den Raad en zetten alleen maar hun standpunt nader uiteen. Toch is Jt m. i. de inoei- van het overwegen nog \yel waard. Mocht de Raad echter (zonder veel discussie nnar men verwacht) zich met de voorstellen van B. en W. ver- eonigen, dan zou daarmee een princi- pieele uitspraak verkregen zijn van hetgeen de Raad in deze wil en zou daartegen maar één bezwaar zijn naar ik meen, n.l. dat de uitvoering van dit besluit zou ingaan op 1 .Septem ber 1921. Dat is naar- mijn ïiieening net een jaar tevroeg. Want als men het L. O. in deze gemeente, waarop Haarlem terecht trosch kan wezen, niet voor langen tijd geweldig in de war wil sturen, dan moeten aan die uitvoering zooveel belangrijke beslui ten voorafgaan, dat deze on mogelijk in een paar weken in orde zijn te brengen. .Allereerst moeten or Hoofden van Scholen worden be noemd en onderwijzers overgojjlaatsi of op wachgeld gesteld. Maar er si meer. Er moet ook een nieuw leer plan gemaakt worden voor de heele stad. Bij de tegenwoordige wet ie dat oen omvangrijk werk, omdat ook «te schoolvergaderingen daarover moeten adviseeren dat eenige maanden hard werken eischt.' Verder moet de sahoolgeldregcling worden herzien; er moeten verande ringen in de gebouwden wordon aan gebracht, waarvoor Openbare Werken nog wel eens moeten jjassen en me ten; er moeten nieuwe leermidde len worden aangeschaft, die in over eenstemming met het n i e u w c leer plan moeten zijn en misschien nog meer dingen, die mij niet zoo dade lijk invallen. Voorts bobben B. en W. dan ook gelegenheid om voor de nu nog niet behandeld scholen voorstellen in ge reedheid te brengen, die op 't zelfde beginsel zijn gebaseerd, zoodat deze tegelijk met de andere kunnen »inivc- zet worden, naar het nieuwe eystc :n en dan kan men spreken van een de gelijke onderwijsherziening in onze* gemeente. Daarvoor zou n3ar mijn oordeel de datum Van invoering pre- tnee een jaar moeten worden opge schoven, en bepaald op 1 September 1922. Dat lijkt wel lang, maaT is het niet, en ons goed lager onderwijs is lief aard! EEN SCHOOLMAN. Hechtszaksn VAI.80HE BANKBILJETTEN. - Tegen (.wee DulUcher.i. <lfc in Limburg valuehe Kerk en School TECHNISCHE HOOGESCHOOL. - D( hooglocraren prof. <!r. G. A. F. Molengraaf! en prof. dr. II. A. Broutfer zya voorneirmai in de 2e helft van September a.i». een rcoIo- gifebe excursie uit te voeren naar Botdoa- nais, Norinaixiië te Cotcotin.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1