Des Raad* Nestor. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 3 AUGUSTUS 193) HOE STAAT T MET ïn deze rubriek hebben we roods vroe ger iets verteld van do vorderingen van dit bouwwerk. Nu is de nieuwe kerk der Gereformeerden &an do Ged. Oude Gracht, ho:i; Stoofsteeg, bijna voltooid. Jtuim 1 1,2 jaar na de aanbesteding. De aan nemer heeft evenwel :n 'l begin veel stag natie ondervonden. o.a. door de uitslui ting in de bouwvakken. De plechtige in- Sbruikninning zal plaats hebben op Dim- gavond 30 Augustus. Den volgenden dag. Koninginno-verjuard-vg, zal ook nog nog een dienst plaats hebben. Wc gr _n hier nog eens de scheistee kening diq bij het ontwerpen der bouw plannen dienst deed. Veel is er voor het oog niet aan verandert). Wel is de kerk, souals die er nu staat wat breeder en for- scher, omdat, nadat ul met den bouw be gonnen was, nog tot aankoop van twee belendende perceelen besloten word. Een dezer huizen is bij de kerk getrokken, het tweede is bestemd voor consistorieka mer en kosterswoning. Door dozen aan koop kon de kerk-oppervlakte belangrijk grooter worden, daar do consistoriekamer die eerst achter hi de kerk ontworpen V" nu kon vervallen. De architect, de heer A. de Masker, lieoft de gemeente, wat 't uiterlijke aan gaat, een mooi gebouw verrijkt, 't Gebouw is sober van lijn gehouden, maar alles is af. De slanke toren bekroont 't geheel. Reeds van ver als men van de Droef naar de stad wandelt is de spits x den blinkenden haan, te zien. Inwendig is 't gebouw ook sober, maat niet minder fraai. Met besoheidc-n midde len heeft de architect iets moois bereikt. De aannemer, de heer D. van Kampen, heeft ook zeer verdienstelijk werk gele verd. De ruime bijna vierkante kerk biedt voor ruim 1000 "hoorders plaats. Beneden zijn alle stoelen en banken in een halve- iaanvorm geplaatst. De geheelo kerkvloer O ook do drie gaanderijen zijn oploopcr.d. De kleur combinatie van de mooie kun stige Irekapping en 'i overige houtwerk is artistiek. 't Glas-in-lood is ook verdionstelijk ge kozen. De mooiste wand is die van 't orgel e: 's spreekgestoelte. Daarvan hebben we ot ten teekenaar een soliets laten maken. Het orgel, waarvan het iront ook ont worpen is door den lieer de Manker, is vaardigd en geoonatreord volgens laatste vindingen dor orgelbouwtechniek. Het heeft 19 sprekende registers (geen transmissie) waarvan er 10 geplaatst zijn op het eerste-, zes op liet tweede Manu al en drie op het pedaal. Het tweede Manuaal wordt in een zwc kast gebouwd, terwijl op het geJiee'.e r gisstratuur een z.g. „generaal crecendo" is aangebraoht die den organist door mid del van een trede kan bedienen, evenals de zwelkast. Het gehoele orgel heeft ongeveer 1120 sprekende pijpen. Van do keurig afgewerkte speeltafel gaat een leiding van talloozo buizen naar de gevoelige apparaten, die hun beurt weer het'pijpwerk doen spreken. Zeer praktisch (het is tevens een vernuf tige vinding) is een automatische pedaal- omsciiakelaar in de speeltafel gobouwd, waarvan iedere organist veel nut heeft. De benoodigde wind wordt, door ton electromotor van 1. P.TC., waaraan diroot een ventilator gekopjoeld, in het hoofdre servoir geperst en vandaar door do kanaal leidingen dia op bun beurt hol weof9ol van windloidingen spijst. Het zou ons te ver voeren in de finesse van deze techniek to treden, waarom wij het "bij deze beknopte gegevens zullen la- Wel willen wij nog mededoelen, dat het instrument wordt golrouwd door do firma N. A. van den Berg to Aalten in oombi- natie firma Van Iiigen alhier. De orgelmakers zijn thans druk bezig om "t orgel op te bouwen. Voor 30 Augustus zal 't gereed zijn. Het belooft een heel -mooi orgel te worden. Trouwens dezelfde firma heeft elders in 't land reeds «enige OTgele gobouwd die zeer geroemd worden. Op de meubileering en «enige verdere afwerking is de kotk nu g Oh oei gereed. Een fraaie electrisoliö kroon dio in liet midden der kerk komt te hangen ifl nog de maak. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ;s (kom der gemeente) f3.5tl/i- Franco per post door Nederland f3.871;,. Afzonderlijke nummers fü.lö. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken 10.511/,; franco per post f0.65. Post Giro 388:0. Uitgavo der N.V. Lourons Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEHTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentien van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. der Administratie 72^ Directio on Administratie i Grootc Houtstraat 93. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD kgeiiua H o d»e n. WOENSDAG 3 AUGUSTUS. Stadsschouwburg Wilsonspleiu, Wiener Operette Gastspiel „Eine Ballnacht", 8 uur. Groote kerk, Kerkconcert, 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Bioscoopvoorstellingen. Zandvoort: Palais d'Eté, Interna^ tlonale -worstelwedstrijden. DONDERDAG 4 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonsplein| Wienor Operette Gastspiel: „Eine Ballnacht" 8 Oud-Holland, Verwulft: strijkorkest. Lu.vor-the.ater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstelling 'e nam. 2.30 uur en 's av. 8 uur. Schouwburg Da Kroon, Gr. Markt, Bioscoopvoorstelling 's namid. 2 1/2 en 's avonds 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat) Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77; Bioscoopvoorstelling, 3 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg: Bioscoop voorstel Hng 8 uur. Zandvoort: Palais d'Eté, Interna tionale worstelwedstrijden. De nestor van den Raad de lieer H. van den Berg, herdenkt Donder dag den dag dat hij voor 80 jaar tot lid vam den Raad werd gekozen. Hij is de eenige van de raadsleden, die In 1891 werd ai gv kozen en die nu nog in den Raad zitting heeft Als raadslid was de heer van den Berg in den Raad steeds op esijn post. Zijne adviezen werdesi op hoogen prijs gesteld. Hij was een bescheiden man, die niet over allerlei onderwer pen liet woord voerde, maar the voor-- al wanneer het gold da hygiënische belangen van de gemeente op den voorgrond trad en dan zijn adviezen gaf op de hem eigenaardige, eenvou dig» en heldere wijze. Een groote gemoedelijkheid ken merkt hem; strijdlust is hem wars. Als de nestor van den Raad beant woordde de heer Van den Berg in tie laatste jaren de nieuwjaarspeech van den Buxgemeestor en hij deed dat steeds in goed gelcoaan bewoordintren in zijn rede vlechtende eenige opmer kingen in verband met de tijdsom standigheden. tn den loop van zijn lidmaatschap van dien raad heeft de heer van den Borg vele raadsleden zien komen en gaan. Maar, fcooals hij in den rand van 23 Augustus 1916 zeide, toen de lieer Joh. de Breuk hem als waarne mend Burgemeester waard eerend had toegesproken ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap vein den raad, ook hij verschil van opinie, inooht hij met a.l die verschillende heetren op vriendsohappelijken voert 6taan en had hij met hen eon aangenamen om gang. Trouwens een figuur als de hoer Van don Berg Is, kan niet anders dan vrienden hebben! Een groot doei van zijn tijd en werkkracht werd door bem aan verschillende gemeentebe langen gewijd. In onderscheidene raadscommissies heeft hij zitting go- had. Vooral heoft hij ijverig mede gewerkt tot de oprichting van het openbaar slachthuis en tot een be hoorlijke regeling van die stichting. Roeds 20 Jaar is de lieer v. d. Berg regent van liet St. Eliasbeth Gasthuis en sinds 1893 is hij commissaris der Stads-apotheek. Als geme-imte-geryc-es- lieer heeft de heer v. d. Berg vele ja ren zijn Borgen aan de armen dar gameante gewijd. Hij is voorts lid van die commissie van toezicht op Haarlem's muziek korps. titans geheeteu Haarlemsehe orkestvereeniging en trad in den raad meermalen voor de belangen van dat korps op. Dit al geeft reeds een denkbeeld van de werkzaamheden en Ae werkracht van den heer van den Bierg. Op ander gebied diende hij nog de belangen van de gemeente als voor zitter van de afd.. van Het Witte Kruis on als directeur van het Pare. vaccinogène. Tot de oprichting v&n de volksdouchebadhuizen werd door hem ijverig medegewerkt. De heer van detn Berg mag dan ook met recht en reden als een van onze verdienstelijke burgers worden bescltouwd, die zich zooveel hij kan aan het al gam eon belang heeft ge geven en naar zijn beste weten de belangen van de getmeente met toe wijding. getrouwheid en ijver hooft behartigd. Dit op zoo'n hoogen leeftijd nog met jeugdigen ijver, opgewektheid en kracht te mogen doen, is eau groot voorrecht, dat tot dankbaarheid stemt Dat dit don heer van den Berg nog lang moge worden beschoren ls zeker de wensch van velen! Hierboven geven wij een afbeelding van den heer van oen Berg, op weg naar liet Raadhuis. WAAR.DE-VER MEERDERING. Voor enkele weken is de liartenkarap, t mooie kuiten onder Benntjbroek, verkocht voor fmjm. Uit naspeuringen blijkt, dat in 1815 het zelfde landgoed met een dubbele bank in de Ned. lierv. kerk to Bloemenda3i door nota ris W. H. Gcrllngs, te Heemstede, aan den heer Aarnout van ZujTen van Nyevelt van Nicuw-Beyerland verkocht is voor' f 27.267. In ruim honderd jaar is 't buiten du» bijna 1600% in prijs gestegen. Stadsnieuws B6t pontverkeer oter liet NooFdar-Uaiton-Spaariie. Namens de afd. Haarlem van den Algcm. Ned. Metaalbewerkersbond is eert adres aan den raad verzonden naar analeiding van liet voorstel van B. on W. tot het heffen van veergeld op do ponten over het Noorden Buiten Spaarne. Verzocht wordt dit voorstel niet aan te ntanen eu wel om de volgende re denen: le. Omdat er geen andere overgang daar ter plaatse bestaat, en deze overgang niet ais eeai weeldo-artikel mag worden gezien welke de gemeen te haar burgers aanbiedt, wat wel het beste wordt geïllustreerd door de plannen wolke bestaan lom daar ter plaatse of In. de onmiddellijke nabij heid een brug te maken. 2e. Omdat bij invoering van een dergelijk veergeld een belasting zou worden gelegen op oen bepaalde groep van burgers wolke meestens voor het bereiken van hun werkplaat sen toevallig van dit vervoermiddel moeten getoruip maken, en dus, wan neer dit veergeld wordih aanvaard, deze burgers omdat zij nog niet over een brug zoo al 8 duizend» andere hun werk kunnen bereiken extra belast worden. Aan de zusterogaaisatios in de me taalindustrie is verzocht op dit adres adiiaesie te betuigen. DOOR DE WARMTE? De stads klok aan de Groote Houtbrug is gis teren plotseling stil blijven staan tot groot ongerief van de paseereaden. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 4 Aug. 1921, 's avonds van 7/4—3% uur, door den beor George Robert. 1. Passacaglia c. kl. t., J. 8. Bach. 2. Soeur Monique, F. Couperin. 3. Fantaisie C-majeur, César IVanck. 4. Meditation, G. Dupont. (Op verzoek.) 6. Grand Choeur alia Haendel, Alex. Goil- SOC1ETEIT „VERENIGING". - In de Dinsdagavond onder voorzitterschap van Dr. J. Timmer gehouden vergadering van. het College van Geoomralteerden der Sociëteit Voreenlging, werden de voorgestelde punten van behandeling aangenomen. Goedgekeurd werden o.m. aldus de ovoreonkom&ien met de gemeenten betreffende de oplevering van de Sociëteitsgebouwen en de huurovereen komst. PERSONALIA. By het examen vanwege de directeuren orgel A: J. Nib- OPEN BRIEVEN VAN KEES DE MOPPERAAR AAN De moeilijkheid is, d/at 't adres aait dezen brief ontbreekt. Wie is toch eigenlijk verantwoordelijk voor 't on derhoud van den Slaperdijk den verkeersweg tusschen Santpoort en Spaarndam? Schoten doet er niets aan, Spaarndam kan 't niet er ia" Lu dit arme dorp geen g'.ld in kas! on Velsen bedankt er ook voor. De grintweg, roet 't bestrate paar- denpad, ia thans heel, héél slecht, 't Stof ligt er. decimeters dik op, bo vendien ziin er kuilen' van bijna een italven meter. In mijn vacantiedagen heb ik den dijk per fiets bereden, maar ik was l>lij, dat Ik er zonder gebroken fiets of gebroken nek ben afgekomen. De A. N. W. B. mag wol een bordje voor den weg laten spijkeren: „Onbe rijdbaar!" Eu als 't nu eons gaat regenen er zaJ toch wel eir. blijk eens regen komen! don wordt de weg een mod derpoel. Zoo gaat het niet langer. Er moet een oplossing gewonden worden. Er is indertijd sprake van geweest, dat de provincie zich maar 't lot van den weg zou aantrekken. Dit lijkt mij de eenige oplossing, waait als men maar im aand-iu-maajid-uit gaat twisten over de vraag wie nu toch wel verplicht is den weg te on derhouden, komt men niet vorder. Laat de provincie due helpen! Rechtszaken VERVAL8CHTE LOONLIJSTEN. De vaeantiekamer der rechtbank te Amsterdam, heeft, na-ir liet „Hb-d."' meldt, den jeugdi gen administrateur van een Amsterdamsche aannemingsmaatscliappij. die zich ongeveer f5000 had toegeëigend duor middel van het vervalschen van looniyston. waarop hy do namen schroef van werklieden, die niet meer bij de vennootschap in dien-t waren, veroordeeld tot één jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf. R.-K. organisten vereeniging is geslaagd bering, te Haarlem. Binnsnlani KRABBELS 8 AUGUSTUS. 8 Augustus blijft een dag van beteekenis in onze historie! Helaas geen vreugdedag.. 3 Augustus 1914 was do 'belangrijkste dag in do serie oorlogsverklaringen die don Kloten Enropeesehen krijg deed ontbranden. Duitscbers begonnen toen hun intocht in België. Dien dag had ook do historische zit ting van onze Kamers plaats. De grijze minister Cort van der Linden hield met veel bewogen stem een rede, waarin bij o.a. verklaarde „Een buitengewoon zware taak beeft de Regooring te vervullen. H. M. de Koningin als altijd één van zin met Haar volk heeft met Hare verantwoordelijke ministers het volk te leiden te midden van gevaren, zoo ernstig als in de geschiedenis der volkeren niet zijn voorgekomen- De regeoring zal haar verantwoordelijkheid alleen kunnen dragen omdat zij zeker is van den wil van het volk om eendrachtig te zijn. V.'ij zij'n gereed en besloten, onze onzijdig heid le verdedigen en moot het ons volksbestaan. Ons voegend naar Gods wil, wachten wij vastberaden en koelbloedig af wat de toe komst ons zal brengen. De regeeriug rekent op de medewerking der Stiten-Generaal. dat ook deze, zich verheffend boven alles wat verdeelt, bezield is met de gedachte van het behoud van de eonhcid des vaderland»." (Brava'sJ Gelukkig zijn deze sombere vooruilzicb- I ten slechts voor een deel over ons land ge komen. Nederland heeft moeilijke jaren gehad, maar 't bleef toch bij den vrede bewaard. Nu ls "t In Europa alweer eenige jaren vrede. Althans officieel vrede. Gelukkig begint de donkere dreiglucht, die zlcli bH de vredossluiting dc vreugde ver somberde, wat op te klaren. Do Volkenbond heeft niet, althans nu nog niet, gebracht wat optimisten hoopten, Tooli gaat in de wereld, ook in de vroe gere centrale landen, een nieuwen wind waaien. De herdenkingen van den oorlog in Duitschland hadden dit jaar plaats onder de leuze „Nooit moer oorlQg!" Vrede en vertrouwen k\inen de vreesc- lijko wonden die de oorlog geslagen heeft, liens tollen. Eerst heoft Amerika zich ver ran den Vol kenbond gehouden. Wilson's geesteskind werd veracht. Maar ook daarin is verande ring gekomen, ook al wordt cv een andere weg gezocht: namelijk een conferentie voor do beperking der bewapening. Naar Reuter meldt, heeft president Har ding in oen rede, die hij te Plymouth in Massachusetts hield op den herdenkings dag van de landing der Pilgrim Fathers, een zeer optimistischen toon aangeslagen met betrekking tot den internationalen toe stand. De president verwacht van de confecen tie te Washington, dat des» een nieuw vrede stil ii perk zal brengen. Hot zjj zool - TEGEN EEN BOOM GESLAGEN. I Dubbeldam is Dinsdag, naar do „Dordr. Ct. meldt, de melkboer A. v. V., doordat lie-t paard van zijn wagen van den dyk liep, Jen een boom geslagen. HH was dadelijk ood. Een dienstmeisje, dat bij hem in den wagen zat, is niet een gebroken heup het ziekenhuis vervoerd. LANDWEERINSPECTIE. In 1921 zul len alleen de verlofgangers der landweer 1920 aan liet onderzoek, vermeld In art. 29 der Landweorwct, worden onderworpen. Een oefening, als bedoeld in hot Iweedo lid van dat artikel, wordt niet aan het onderzoek verhonden. ALGEM. NED. OPZICHTERS- EN TEE- KENAARSBOND. Op het congres van den A)g. Ned. Opzichters- en Toekenaarsbond is een voorstel-Dordrecht tot afscheiding van bet N. V. V. met bijna algeraeene stemmon verworpen. Hel congres besloot echter de af scheiding van het N. V. V. aan een refe rendum to onderworpen. Van de 213 tydig uitgobrachte stemmen werden 48 stemmen vóér en 128 tegen afscheiding uitgebracht, terwijl 16 stemmen in blanco waren en 24 ongeldig. STAKING. Te Bergen op Zoom is een algeraeene staking in de bouwbedrijven ge proclameerd, die op 280 mail is geschat. Op goon der in aanbouw zijnde werken wordt gewerkt. IN 'ZEE VERDRONKEN. Een zoon van de tijdelijk in een pension te Camperduin vertoevende familie B. Is Zondag hij het baden in zee verdronken. Hij had zich aan het uiteinde van een der men gewaagd, wnar vaak een sterke stroom staat. DIENSTEN GEWEIGERD. Te Grolle (Dr.) is tegen 26 ingezetenen proces-verbaal opgemaakt wegcus het nicl gevolg geven nan een oproeping tot het verrichten van per soonlijke dicosten by een veenbrand te Pa- pcnvoorl. GROOTE VEENBRAND. In het veen ten Westen van het kanaal Almelo—Vroonwhoop ia, zoo meldde men van Dinsdag uit Almelo, ten Noorden van Vriczcnveen een ernstige brand uitgebroken, "et vuur wordt aangewakkerd door een sterkeu Noord-Wstenwind. Verschillende woningen, die gevaar ioopen. wordea ont ruimd. Indien een groote kapherg vlam vat, zou ook de fabriek der firma Jansen en Ti- lanns gevaar loopen. De brandweer uit Al- mulo is gealarmeerd, ook in het veen op de JVestorhoevo braudt bet OPRUIING. Dinsdagmiddag is voor de Haag- sche rechtbank behandeld de zaak te gen den 30-jarigen stenograaf Albert A. de J., uit Deai Haag, ix'klaagd van opruiing. Hij zou op 3 Juli in een voor hot publiek toegankelijke verga dering gezegd hebben: poldabm, staakt het werk, gooi tie wapens neer en verlaat do kazernes. Er was voor dezo zaak groote be langstelling, meldt de N. R. Ct. Beltl. zei niet meer te weten, of hij precies die woorden gebruikt had, die hora ten laste waren gelegd. Voorts verklaarde hij, geen militairen in de bewuste vergadering gozien te heb» ben. Inspecteur F. Kramer, als getuige gehoord, had de bewuste woorden door bekl. hooren sproken. Got. had geen in uniform gekleed» militairen in de vergadering gezien. Wel waren er verscheidene dienstplichtige jonge lingen. Aan een getuige a décharge, den stenograaf v. d. Velde, die santen- werkte met bekl., wilde de verdedi ger, mr. T idem an, dc vraag stellen of hij ook wist, dat do telefoon van be klaagde onder controle stond van de politie, buiten toestenting van bekl. De president meetnde, dat deze vraag buiten de zaak omging en er dus geen reden was, haar te stollen. Dr. Schermerhorn zei, dat het werk van bekl. opvoedend en humaan was. Dr. B. de Ligt schetste bekl. als een principieel anti-molitadrist, die noch geregeerd wil worden, noch rogeeren wil. Hij tracht de menschen wakker te maken als mensch on hun verant woordelijkheidsgevoel op te wekken. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, eisohte het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. Bekl. rei hierna, dat er bij deze vervolging veel wilekeur 5n het spel was geweest. Nog nimmer w:.s het voorgekomen dat iemand wegens op ruiing in voorloopig arrest werd ge zet. JU] critisecrde verder het optre den vam de politie ten opzichte van hem. Mr. Tidemon concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging of vrij spraak. Hij verzocht tic rechtbank, Ije-ld. onmiddellijk in vrijheid te stel len. Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest, werd de onmiddellijke invrijheidstelling van bekl, gelast. Uitspraak 9 dezer. Uit de Omstreken VELSEROORD. Dinsdagavond ie de brandstoffenechuur van do firma Fr. Kochx. alhier, geheel afgebrand. De vrywlllige brandweer to Velsen is door onbevoegden opgeroepen. Zy kwam dus niet door de brandmeesters geroepen en kon weer terug gaan. De dader van het oproepen is nog on bekend. SPAARNDAM. By de vluchtliaven i» tengevolge van den storm een boot losgesla gen en ender den wal gezonken. L1SSE. N.V. EleclrlciteKsbedryt Illlle- gora, Llsse, Sasscnhclm. Dc StaaUeouraut beval de statuten der Nnainloozo Vennoot schap Eleciriciteitsbodrijf, Hillcgoni, Lisic, Saascnheira, te Lisse. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt f 105.000. verdeeld in 525 aandeden op naata, elk groot i 200.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1