RLKHEID KWATTA Simesiiie-Sasbeiliijf Haarlem KUNSTZAAL PEI9E ADVERTENTIEN Piano's Orgels Btenlam; L. S. Boogaard. 2- toott., Den H:wig: H. Buijre, 2* Mcr.. Xooxdwijw; Doa- ji-. Se penningmeester, Haarlem «11 J. W. &ni:, commissaris, Amsterdam. Eon! vragenlijst tal aan.de aangesloten bounvereenigmgen worden toageionJen «e-£-inde- gegevens te verzamelen over de zoo nlteenloopendo toepassingen der lwpalin- gen en voorwaarden, van Rijks en Gemeen Kwcge den bouwvereenigingen opgelegd, de te voeren boekhouding, liot mspeetecren der gebouwde woningen enz. Zulks In verband met een te stellen pogen van den Bond in deze meer eenheid te verkrijgen. liet oprichten van een bouwbureau, het uitgeven van oen bondsblad en het ast- BteÜen van een program van actie, maak ten o m. punten van ernstige besprekingen Nog zij vermeld, dat als afgevaardigde voor de federatio van R.K. Woningbouw- vereen.igingen do voorzitter, I*. .T. .1. Han- SPOOR- EN TRAMWEGORGANISATIES. Door do afdelingsbesturen der spoor- en tramwegorganisaties van „St.-Raphael" en den Proteslant-Christelijken Bond waren allo Christelijke ambtenaren en beambten der E.S.M., N.Z.H. en M.E.T. tegen Dins dagavond half acht uilgenoodigd tor ver gadering te komen in het gebouw „St.-B.v vo", waardoor hoofdbestuurders van deze organisaties verslag zou worden uitge bracht van de plaats gehad hebbende con ferentie met de directies der drio boven genoemde Trammaatschappijen en tevens een weerlegging zou gegeven worden mzake het j.l. verspreido pamflet der Ncd. Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Verscheidene waren opgekomen, waoron der leden van do N.V., maar toen het be stuurslid van do N.V. Peters do toegang geweigerd werd. verlieten ook. na een op wekking van één hunner, do andere N.V.-le den. de zaal. Door den heer L. Geers, werd de bijeen komst te achtuur mot den Chr. groet ge opend, waarbij bij or op wees, dat alleen de Christelijken uilgenoodigd waren. Daarna verkreeg de heor A. J. Koster, hoofdbestuurder van St.-Rafaêl. het woord, die verslag uitbracht van do laatste confe rentie met do directies. Als punt 1 was daar de verlofskwestie van het vervoerper eoneel in den zomer besproken. Over de vrije dagen van hot vervoerpersoneel is op die conferentie heel wat gezegd. Het aantal be-droeg 52, waaronder 13 Zondagen, de di recties stelden voor 55, waaronder 8 a S Zondagen, wat zij schriftelijk aan de orga nisaties meedeelden.Dit gaf bij enkelen van het personeel een gevoel van ontevreden heid, dat ook geuit werd, waardoor weer do directies zich geprikkeld gevoelden. De directies gaven daarover do organisaties hun ergernis te kennen. Spreker doelde mee/dat de organisaties streven naar een vrijt n Zondag om de veertien dagen. De directies meenden, dat dit zeer bezwaarlijk is. omdat moeilijk aan Zondag-personeel te komen is. Het slot was, dat de directies verklaarden, nu do meening van het perso neel te weten en zich teleurgesteld gevoel den over het feit, dat het personeel niet genoeg gevoelde voor den goeden gang van het bedrijf. De bloedingregeling verliep op de confo ïentie nogal kalm, doordat er vertraging was gekomen. Het ontwerp-kloedingregle- ment zal 20 Aug. aan do organisaties toege zonden worden. Het loon van do bestellers zou nog oens 'door de directies onder het oog gezien wor den. wegens de grooto slijtage van het schoeisel. De uihtkeering van het loon bij ziekte bracht moer discussie. Dit loon wordt- alleen uitgekeerd aan degenen, die meer dan een half jaar in vasten dienst zijn. Er zijn echter velen, die lang in lossen dienst zijn. Daarover werd lang en breed gospro ken. De directies voelden er niet veel voor, mensclien die oen paar dagen in vasten dienst waren, loon bij ziekte uit ie koe ren, uit vrees voor simulatie. Spreker bad cp de conferfentie die vrees voor simulatie bestreden, met een verwij zing naar wat bij de spoorwegen geschiedt. Aan de organisaties is daarna door de direc. ties gevraagd, oen regeling te ontwerpen. Tevens was de woningnood besproken. De directies achtten deze zaak niet urgent, maar wilden wel zich met woningbouw be moeien, als de dienst dit noodig maakte. Het vrije vervoer van het personeel maak te eveneens een onderwerp van gesprek uit, evenals do te korte rijtijd van de lijn HaarlemOverveen, die het personeel op een kwartier wenschte te zien gesteld, om. m, zooals thans dc tijd is, onducteur en wageflVöerder hun dienst liet behoorlijk kunnen waarnemen. De dir. sprak haar verwondering over dezen wensoh uit, omdat zij nog nooit klachten hieromtrent gehoord had. Meer- wenschen werden op de conferentie uitge sproken, waaraan de directie haar aandacht beloofde te schenken. Bij den wensoh, dat wagenvoord er tot conducteur bcvordc-rd kan worden, bleek, dat dit reeds in het reglement was vastgelegd. Naar aanleiding van het feit wekte spreker do leden op goed toe te zien, dat een reglement ook uitgevoerd werd. Hierna besprak de beer Koster den aan val van de N.V. op de Christelijke bonden. Op de vergadering van 6 Februari had spreker den toestand van het personeel dezo drie maatschapjnjen goed ge noemd, waarmee hij niet zeggen wilde, aal iets te verbeteren zon zijn. Van het trampersoneel in het algemeen aolitte hij den toestand verre ten achter bij die van spoorwegpersoneel. Het loon is voel lager, een 6cheidsgereoht bestaat niet, uit. keering bij ziekte laat veel te wensohen over. Dit is de schuld van het weinige or ganisatiebesef bij die maatschappijen. Van N. V.-zijde moot men niet beweren, dat de heer Koster den toestand bij de E.S.M., N. Z.H.T.M. en M.K.T. goed heeft genoemd en bijna het ideaal heeft bereikt. De betere toestand is ontstaan door den organisatie geest en spreker wekt op dien geest in het. leven te honden. De N.V. heeft sprekers worden verdraaid. De N.V. beweert, dat St.- Raphael en do P.C.B. niets doen, welke bewering spreker weerlegde door naar voren te brengen, waarvoor Bt.-Raphaël en de P.C.B. reeds ageerde in het belang van het trampersoneel. Bot afwijzen, wal niet ge heel naar den wensch is, doen de Christelij ken niet. Spreker begrijpt niet, wat voor deel er voor het personeel in gelegen is, dat de N.V. tracht den strijd persoonlijk tegen den heer Koster te riohten en niot-gazegde latingen van dezen hoofdbestuurder te exploiteeren.De N.V. schijnt niet te weten, hoe do vork in den steel zit, als zij het heeft over het gebeurde in de Commissie Overleg en beweert, dat de N.V. alleen daar het werk verricht in het belang van 't personeel Dat allee is bereikt door het werken van St.-Raphael, heeft spreker nooit gezegd. In het belang van bel personeel is, dal alle organisatie zooveel mogelijk ageeren. De juiste weg is, kalm voort te gaan, om het personeel ie brengen tot waar liet zijn moet. De heer O. v. d. Kooy, van den P. C. B., am na deze rede het woord, om eveneens het werken van de organisaties uiteen te >n. De rede van den heer v. d. Kooy meer propagandistisch, omdat bij hot noodig oordeedo, dat er propaganda ge maakt wordt voor hechte organisaties. Ei is groot verloop bij de vakvereenigingen do moderne richting. Bij de Christelij ken is daarentegen vooruitgang te consta. toeren. Ovör het eerste verheugt spreker zich niet, want de verlangens der orgaui- ts zijn nog lang niet bereikt. "Wat uit den tegenwoordigen crisistijd geboren zol worden, weet niemand. Het goede, dat de arbeiders hebben, moeten zij trachten to be houden. Of zij dit zullen behouden, Is hoogst onzeker. Daar moeten zij zich wel bewust van zijn en niet inslapen. Onder de modernen is veel soheurmakeri], omdat verschil van beginsel is. Het beginsel spreekt een woord mee. Als alle monsohen één doel voor oogen hadden, was geen or ganisatie noodig.In ieder mensoh steekt een beginsel. Dat komt ook uit in do vakbewe ging. Neutraal zijn is onbestaanbaar, wat bij do neutralen wel bleek. De Christenen dienen daarom Christelijk georganiseerd to zijn. Christelijken hebben evenveol rcoht op hun beginsel als do sociaal-democraten. Organisatie is hoog noodig ,wnnt donkere wolken trekken zich samen. Als de uitbar sting komt, dient do arbeider garoed lo zijn. De worsteling kan hevig zijn. Ook do vraag „Voor of tegen den Christus" zal dan naar voren komen. Wanneer de strijd komt, weet men niet, maar komen doet hij. De Christenen dienen dan aaneengesloten to zijn. Bij de moderne vakvereeniging is het Christelijk beginsel niet veilig, want de heer Moltmaker, voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel ^ver dedigde een voorstel tol aaneensluiting van N. A. S .en N.V.V., ter betere bestrijding van Rome en Dordt. Sterk gispto ook doses spreker, evenals de heer Koster gedaan had, dat de N.V. zijn drukwerk in Duilsch- land laai drukken, omdat dat drukwerk gbödltooper is dah hef Hollandsche, 'dóoidat do typografen daar minder loon van hun patroon ontvangen dan do Hollandsche ty pografen. Do N.V. steunt aldus het geven lage lo.onen en laat do Hollandsche ty pografen in hnn werkooshoid in den n het- slot wekte spreker tot eenheid ir do Christenen op, welks opwekking met applaus werd ontvangen. Bij de gelegenheid tot het stellen van vragen sprak de beer Visec zijn teleurstel ling er over uit, dat den heor Peeters de' toegang was geweigerd en bestreed de moe uing, dat bij de modernen 't religieus ge voel niet veilig ie. Door naastenliefde ooh- ter bereikt de arbeider in de togenwoor digo maatschappij zijn reoht niet. Het Chris telijk beginsel dominoert dan ook niet in de Christelijke organisaties, vooral niet bij St.-Raphaél, wat betreft den strijd over de vrije Zondagen. Hot gesprokene van don heer Visee word door do beide sprekers van den avond weer. legd. Na een opmerking van nog twee aan wozigen sloot de voorzitter de bijeenkomst. Rubriek voor Vragen VRAAG; Ie de huurder verplioht de huur te gaan brengen of moet de verhuurder het nf Tot dusver heeft de eigenaar het geld opgehaald, maar sinds een paar we- doot hij het niet meer. Ik heb het geld die weken gereed liggen, maar de naar sohijnt mij gaarne uit dat huis te hebben. Zou hij me nu wegens huurschuld kunnen aanklagen? ANTWOORD: Gij moet de huur brongen. Ieder schuldenaar toch is naar de wet verplicht in handen of ten huize van zijn schuldenaar zijn schuld te betalen, tenzij het als een algemeen vast gebruik kan gelden dat de huur gebaald wordt. Wat de eigenaar tot nog toe deed beteekent niet genoeg voor dit beginsel. Als gij bereid xijt geweest de huur te be talen zal hij u niet met Bncces kunnen vervolgen wegens wanbetaling. VRAAG: Ik beu sinds vier maanden als hoofd van een atelier in betrekking en aan genomen op vast salaris, dat per week uit betaald wordt. Wegens vacantia is de zaak vier dagen gesloten. Heeft de patroon het reoht, drie dagen van mijn salaris af te hou den, daar ik verplicht word vacantie te emenl ANTWOORD: Neen. VRAAGTerwijl we drie weken van huis ■aren waarbij we verzuimden de hoofd kraan af to 6lulten heeft de waterleiding vijf dagen en vijf nachten geloopen, waardoor 158 Kub. Meter water verloren ging. Moet lk dit betalen of do huisbaas? fk ben niet onwiilïg om te betalen, maar ik wil gaarne weten, wie daartoe verplicht is. ANTWOORD: U, aan wiens verzuim dit ver lies te wijten is. VRAAGHoe moet ik botervlekken uit bruinlcdcren schoentjes verwijderen? ANTWOORD: Neem een stuk watten en drenk dat in benzine en wrijf de vlekken hiermede. Rinnenlaiid MISLUKTE 8INTELBETON-BOUW? Onder de talrijk» betonbouwproe- ven, die te Rotterdam genomen wor den, zijn er, schrijft Het Volk, ook met z.g. slntelbeton, een specie, ver vaardigd uitslaikcn der vuilverbran ding. De gemeente nam er proeven, mee o.m. aan de Westduinweg., die volgens oordeel van deskundigen goed zijn geel&agd. De woningcoöperatie „Daal en Berg", die onder leiding van den ar chitect Jan Wils eon complex in sin tel bet oji ten N.W. van de Verlengde Laan van Meerdervoort laat optrek ken, beeft thans eohter met dezon bouw een mindier prettig» ervaring opgedaan. In Januari is er mee be gonnen. Maar nu de muren, ontdaan van de bekisting, eon poosje staan, vertoonen vele bedenkelijke scheu ren en vallen er hier en daar groote gaten in. Ze blijken zóó ondeugdelijk, dat de bouwpolitie last gegeven heeft verscheidene muren tot aan don grond af te breken. In hoeverre dit droevig resultaat aan de fclakkenbelcn zelf of aan een keerde behandelingsmethode is te wij- ton, is ee.i viaag, waarover naar het schijnt deskundigen het niet eens zijn. ONDER80HH El DINGEN. To: ridder in hei legioen van eer zijn benoemd de uêcren Alarjus Cornells V001- beiiel, Nedcrlaudsoh onderdaan cn vice voorzitter van het buitenlandsch pérssyn dicaat te Parijs, wegens de door liem bo- wezaa diensten voor de l ransoh Nederland sclie belangen, on Edgar Ley be, Neder- landsoh onderdaan, doctor in dc medtclj- 1 diensten. HET VREDESPALEIS. Het Vredes paleis zal van Augustus tel ©n met 5 September voor de beziohtiging gesloten zijn, in verband met het in het j>aleis te houden congres van do International Law Association. DE ALGEMEENE. Aan een verzekerde te Apeldoorn, die 1 bij de Algeineeme Maatacliappij van Le vensverzekering s Lijfrente vóór 1 Ja nuari 1921 een 'gemengde verzekering had gesloten, antwoordt die Maatschappij, naar het libld. meldt, op cwntge door hem gestelde vragen hot volgende: Nieuwe verzekeringen worden niet moer afgesloten." „Volgens besluit van don rechter-com missaris wordt 40 pet. uitbetaald vnm op- eischbare vorderingen, voortvloeiendo uit loopende verzekeringen. Hot is dus niet de bedoeling, dat 40 pot. van het gestorte bedrag wordt terugbetaald." „Wanneer men ophoudt de premie te betalen, kan een vrije polis worden gege ven. Het bedrag dier vrije polis is ech ter onderhevig aan oen vermindering m overeenstemming met het aanwezig actief der Maatschappij. Zooals eohter uit de u toe te zenden circulaire blijken zaï, wordt door den reehtor commissaris voor gesteld, de premie-betaling voort te zet- „Volgens de gedachte regeling zal voor de na 1 Januari 1921 betaalde premies c°n volwaardig aoquivalent worden verstrekt". „Ook dienaangande verwijzen wij u naar de crroulaire van den rechter-commissaris". „Heeft uw overlijden plaatH vóórdat de voorgestelde regeling is goedgekeurd en uitgevoerd, dan zou elechts 40 pet. wor den uitgekeerd van het verzekerde kapi taal. Zet u eohter do premie-betaling ge regeld voort, en wordt de gedachte re ge ling uitgevoerd, dan zou het verzekerde ka pitaal op 1420 worden gebracht (het ver- irde kapitaal is 1500) en zou dat bij overlijden, nadat de regeling tot uit voering is gekomen, ook dit bèai *Ira« wo em zijn 1 DE DROOGTE EN DE BIJENTEELT. De bijenhouders brengen liun korven thans naar de heide, die nog lang niet hei prachtige paarse kleed vertoont van andeie jaren. Door de droogte hebben ook de heideplanten geleden en vooral de hoogo beide heeft weinig bloemen. Do bijenhou ders hopen, dat de regen der laatste da gen nog veel terecht zal brengen. Juli en do eerste helft van Augustus waren slech te honingmaanden. UITBREIDING VAN 's-GRAVENHAGE. Na overleg van den directeur van ion dienst der Stads ontwikkeling cn Volks huisvesting met het bestuur van den Haag- schen Kunstkring, ia door het gemeente bestuur van 'e-Gravenhnge oen prijsvraag uitgeschreven voor een bebouwingsplan voor het stadsdeel dat in Westelijke rich ting aansluit aam do bebouwde kom en zich -uitstrekt tot den aan den strandweg van Loosduinen naar Kijkduin. DE MIJNWERKERSSTAKING. GCEBN VERANDERING IN DEN TOE STAND. De bijzondere oorreBpondent van Hel Volk schrijft: De toestand van het oonfliot bij de Do- man lale mijnen is nog steeds dezelfde. De Zondag is evenals de vorige zeer rustig verloopen. Behalve dat er rondom de mijn een aantal poBton de hun toegewe zen taak verrichten, was or Zondag even als Maandag, niets buitengewoons te bo- LIEFII-EBBERS IN OVERVLOED. Zondagmorgen verzamelden zich in de 3de klasse-wachtkamer der Hol landsche Spew to 'e-Gravenbage 200 a 300 men6chen, naar aanleiding van een advertentie in een dagblad-, waar in een metaalgieterij personen vroeg, die met colportage f 25 per dag kon den verdienen. Zij zonden zich miet den verkoop moeten belasten van me talen platen met het woord „Tabaks vergunning" er op en daarvoor boven genoemd salaris ontvangen. Tegen elf uur kwam er een tele gram „aan (le wachtenden in de 3e klasse-wachtkamer", vendor inihou- ücndè, 3ai zij niet In Den Haag kon den worden te woord gestaan, doch dat zij cp het station te Rotterdam 's middags werden verwacht. Daar had men echter maatregelen genomen dat doze menechan niet tot de wacht kamer werden toegelaten. Men dacht hier met een misplaatste grap te doen to hebben. De politie werd piet het geval in kennis gesteld. Haul- bleek echter, dat de directeur van de fabriek de advertentie zelf had doen plaatsen. Hij had vele plaat sen af to reizen en voor het gemak als plaats van bijeenkomst de wacht kamers der stations uitgekozen. Dat er zoovele gegadigden zouden zijn» had !bij echter niet verwacht, zoo be richt het „N. v. d- D." DE KONINGIN IN NOORWEGEN. De Koningin en de Prinses zijn Maan dagmorgen van Drontbeim naar Molde vertrokken en gaan van daar naar Merck en Geiranger. Het plain, ook een bezoek te brengen aan Finmarken, is opgegeven. De volgende week keeren de Koningin 011 de PrinneB in het vaderland terug. Sport en Wedstrijden Yestbnlnteuwn HET BEROEPSVOETBAL. DE MEENING VAN DEN HEER COLDEWEY. De heei S. Coldewey, beet uurelid van den N.V.B. en voorzitter van D. D., verklaarde ons, nadat hij ihad ge sproken met de vooraanstaande per sonen van de eerste klasse-club.-- te Deventer, dat er daar geen schijn ot schaduw is van een kans voor be roepsvoetbai. De bes'itn dór speler:, lilcr voelen er niets voor en willen het voetbal vrij blijven spelen, zon der den dwang, die bij beroepsvoetbai noodzakelijk op de spelers moet- wor den uitgeoefend. Bovendien verwacht men ie Deventer voor beroepsvoetbai geen publieke belangstelling, om uit de recettes de kosten te kunnen be strijden van het beroepsspel. De heer Coidewey is er voor, aan het beroeps- voetbal luim baan te geven, omdat het als verschijnsel nu eenanaal niet te keeren is en omdat liet een einde kun maken aan het verkapte beroeps- spel. Zooats indertijd de N.V.B. er toe heeft medegewerkt, het volksvoetbal te prop age eren en aan volskohibs den toegong tol den Bond te versohaffen langs der geregelden weg der compe tities, zal de N.V.B. het beroepsvoet bal wel móeten steunen, gelijk dat ook in het buitenland geschiedt. Het berotpsvc/Ctbal vordert dure terreinen cn dure spelers. Daarom an1 liet ook elders niet spoedig een kans krijgen, aldus de hoer Coldewey. ATHLETIEK. HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND SNELWANDELEN OVER 25 K.M. Door de Nederlandsohe Athletiek Unie is goedgekeurd de door de H.A.V. uit te schrijven 25 IC.M. Snclwandelwedstrijd om -het- kampioenschap van Nederland, te hou den op Zondag 18 September a.s. te 's- üravenhage. EEN VLIEGER BEBOET. De eerste overtreding tan de Knge-Hcli» YlIogTvet. Dezer dagen is in Engeland voor het een overtreding behandeld van de beiialij der wet op de luohtvaart aldaar. Beklaagde een zekere Capt. E. D. C. 1-lerne. Hij veroordeeld tot 10 pond boete voor elk tegen hom ingebrachte feilen en tot heli) der kosten, die 10 guineas bedroegen. De aan Capt. Herne ten laste gelegde waren do volgende le. Hij had op 27 Juni met een Avro. lekker van Croydon nnnr New Market Hen, zonder van eenige vliegvergunning reizigers of goederen voorzien te zijn. 2e. Hij had op dien dag een zekeren (ock en een zekeren Donoghue (twee der bekende jockey's van Engeland) vervoerd ten machine welke geen certificaat van vaardigheid had. En 3e. was hij op 21 Jullf passagiers van Croydon naar Cardiff gevlj tonder dat zijn machine vooraf door een c petente en bevoegde persoonlijkheid geW leerd was. Kerk en Sciieol NED. HERVOBMBE KERK. Aangenomen liet beroep te Wyckel dc hoor D. Louwerso, cand. te Arnhem. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Ouderkerk n. d. IJsel ds. R. Brouwer, te Baarland; te 't Zandt (Gr.) ds. P. E. v. 8oh«ik te Strijen; te Brouwershaven ds. B. Meijc te Ierseke. Gemengd Nieuws AMUNDSEN's ESPEDITIE. - Uit Hammerfost wordt gemeld dat de expedi tie, die was uitgezonden om Tessem en Kuudsen te zoeken, de leden der expedi tie van Amundsen die in Octobc-r 1318 op het noordelijkst punt van Azië, in de na bijheid van Kaap Chelyuskin achterble ven, onverriohterzake is teruggekeerd. Twee deelnemers der expeditie zetten het onder zoek-in Noord-West Siberiö voort. Door Aarableren gevangengenomen. Een Italiaansch vliegtuig, dat als gewooa poststukken tusschen Tripoli en Iloms cf bracht, wus genoodzaakt wegens beschadif van den motor op de kust bij Tagiura ter den. Twee officieren en twee mecaniciens? boord van het vliegtuig werden door AratM gevangen genomen. Toen het vliegtuig g4 werd, stuurde men een kleine kanonneer? alt om de kust te verkennen. Men vondj' Vliegtuig op het strand liggen en een »n drie gewapende matrozen gingen aaoï Mn de vermiste bemanning op te sporen, 1' rond ze spoedig in een hut in de nabij* onder bewaking van zeven Arabieren. Arabieren werden verrast en gedwongej Panden omhoog te steken. Zij werden opt beurt gevangengenomen. Men liet den J tieren een machinegeweer om het vliegtull bewaken en haalde ben later ln een groei kanonneertioot af. HET INTERNATIONAAL ESPARAN' CONGRES. Hoe men ook over een Internationale 1 taal moge denken, schrijft de corn van de „Daily Telegraph", het valt nie ontkennen, dat het groote Esperanto-coi veel belangstelling heeft gewekt, niet s; onder enthousiaste Esperantisten, maar Jn officieels kringen. Het was een feit veel beteekents, dat zelfs de Volkenbond cieele gedelegeerden had gezonden, schouwspel van 2700 mannen en vrouwen niet minder dan veertig verschillende r nallteiten, die zich ln één taal met e" derhielden, maakte diepen Indruk. Dr. Nitobe. de offcieele gedelegeerde den Volkenbond, wenschte den Esj veel succes ln hun stroven naar inter: nale verbroedering. Hij kende geen belai ker internationaal vraagstuk dan dat va: internationale taal. Afschaffing van den log is het einddoel, maar men moest niet geten, aldus dr. Nitobe. dat Esperanto ea kenboud vergeleken bij den oorlog het. cente uitvindingen zijn. Dr. Nitobe zinspi terloops op de mogelijkheid, dat Espe: oen min of meer officieele taal van den kenbond zal worden. Van do feestelijkheden, waarvan het gros vergezeld ging, was het bal in natit ooBtuums, dat in het Huls van Afgevaardl gehouden werd, een succes. Alle zalei corridors waren gevuld met vroolijlci in hel gekleurde costuums. De Britsche gedelegeerden waren zeeri baasd over do luvrtelijko ontvangst door Dultscbe Esperantisten, die 's nachts zei Sis overdag aan de verschillende sla pionden opgesteld, om hun geestverwante den trein toe te wuiven. Verscheidene regeeringen hadden offlcï vertegenwoordigers gezonden, met name k gië, Spanje, Italië, Nederland, Saksei! Oekraïne en Joego-Slavlë. Van propagandistisch standpunt is heli gres uitnemend geslaagd. Er bestaat Waarschijnlijkheid, dat de Tsjechische a ring het voorbeeld geeft met de invoering onderwijs in de wereldhulptaal op de Sj Scholen. Vele onderwijzers in Tsjecbo-Sl klje zijn Esperantisten en laten hun le. gon reeds corrcspondeeren met Es perl I kinderon in Engeland, Nederland en Sal Huurkoop Gasfornuizen. De Directeur brengt ter kennis van belanghebbenden, dat In de gemeenten Haarlem en Bloemendaal, «ss?ornulzcn Irs huurkoop zullen worden verstrekt. Levering en phatsing zullen geschieden door de plaatse lijke installateurs, welke dienaangaande in verbinding staan met het Gemeente-Gasbedrijf. De koopprijzen zijn vastgesteld als velgt: Prometheus. Junker Ruh. Voor een 3-vlams, zwart f 70.— f 80. 4 78.— - 90.— 3 wit - 88.— - 102.— 4 - 100.— - 112. waarin de kosten van aanslnlting, met bijlevering van kraan en koppeling zijn begrepen. Voor bezorging bulten de gemeente Haarlem zal f 2.50 extra berekend worden. In bovenstaande kosten is de pijpleiding evenwel niet begrependeze kosten worden extra door het Gemeente- Gasbedrijf bepaald en vermeerderen de koopsom der for. nuizen en zal over het totaal-bedrag in 12 resp. 24 maan- dal$ksche termijnen worden beschikt. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen worden ingewon nen bij de installateurs en ten kantore van het Gemeente- Gasbedrijf. De Directeur voornoemd, J. A. A. OCHTMAN. Nederl. Handels- es Lsndbonwbank HAARLEM Bakenessergracht 2-4 - Tel. 2233 Gaaft uit Spaarbankboekjes met 4 pet. rentevergoedingopvraging eea dag; 4V, pSt. rentevergoeding; opvraglng acntdigen. Nadere inlicht, worden gaarne ten kantore verstrekt. BEHANGEN Net werk a 30 ot. per rol levert P. BREUER Qcd. Sohalkburgergr. 41 BehaiDgon vanaf 25 per rol Stoffeerders en Bedden- werk zeer billijk. Groote keuze nieuwe en zeer weinig bespeelde Instrumenten. - Concurree- rende prijzen. - Langdurige garantie Stemmen per keer en per abonnement J. DE HAAN, Juliauapark 60-62 - Tel. 1631a Voorbeen le Stemmer by Duwaer eb Haessebs te Amiterdam Herstelt uwe fouten vóór het te laat is, U bespaart ziob daar door ge«d en, onaangenaamtve- den. Draagt dit herstel op aan het Bureau voor belastingza ken. E. FAKKELDY Jansweg 57, Tel. 2048. Strengste geheimhouding] KRUISWEG 66 •tOPEND 8-6 UUR RUIME KEUZE ARTISTIEKE - KUNSTVOORWERPEN - HAARLEM TELEFOON 2687: AFWISSELENDE TENTOONSTELLINGE», YAN MODERNE KUNSTNIJVERHEID

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 6