OM ONS HEEN S9e Jaargang No. 11732 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1921 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem cu de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57'/j. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/»franco per post f0.65. Post Giro 388)0. Uitgave der N.V. Lourena Cosier, Dlrectour-Hootdredactour J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEHTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertontiiin van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts. pei plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. ^Directie on Administratie i Gi-oote Houtstraat 23. Tcloioonnrs. de Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES DLADZIJDEN. EERSTE BLAD ügeufla Heden. WOENSDAG 31 AUGUSTUS. Stadsschouwburg Wilsonsplein gpoenhoff-Prinz on hunnen zoon, 8.15 uur. Feestelijkheden Koninginnedag. Dons-instituut Gebr. Kwekkeboom, Kleine Houtstraat 106: Balavond van 8 tot 12 uur. Tea-room van het Luor-tlieater, Gr. Houtstraat 139: Tea-concert. Oud-Holland, Vorwulft: strijkorkest. Bioscoopvoorstellingen. Schoten, Julianakerk, Concert, 8 u. DONDERDAG 1 SEPTEMBER. Oud-IIolIand, Vorwulft, strijkorkest. Luxor-thealer, Groote Houtstraat Bioscoop cn variétévoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cin6ma Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77; Bioscoopvoorstelling 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg: Bioscoopvoorstelling 8 uur. No. 2034 Reisschetsen uit het Bergland. Bergbestygers in soorten Wat is gemakkelijk? Wie het eerst den Mom rilanc beklom De tronw aan den ysbül. In een plaats als Charmonix zie je diverse bezoekers. Oud© dames en heereai, die er niet aan denken, om naar boven te gaan, maar liever rus tig in den tuin van 't hótel blijven en de bergen beschouwen als 'n soort va<n décor, waarmee zij overigens niet te maken hebben; verder menschen van allerlei leeftijd, van twintig af tot ze ventig toe, die met een bergspoortje naar boven gaan en ook tegen een ietwat steile afdaling te voet niet op zien; ten 6lotte; de eigenlijke klim mers, jonge kerels gewoonlijk, in een makkelijk sportpak, dat de knieën bloot laat, die je soms op je weg ont- iii, i, lon eu dan met lange stappen voor bij gaan, op dikke schoenen met spij- Jceis, alle met een stok met een punt, één met een ijshouweel en een ander met een groote rol touw. Of er voel zij,n kan ik niet beoordeelen, omdat je ze natuurlijk zelden aan de klim ziet, alleen door den telescoop, waar door j© voor een zilverstukje kijken mag. Men zegt, dat er ook salon- Tirolers onder zijn: knapen, die nog nooit een ijsveld hdbbcn betreden en \ivuis eon hoog woord voeren over bun gevaarlijk© klimpartijen en stout© avonturen. Dit is zeker: tot de heu- jclie, echte, degelijke klimmers, be hoort menigeen van gemiddelden leef- lijd, die over zijn toeren nooit spreekt en op de Alpen klautert uit zuivere liefde tot de sport zelf, omdat het overwinnen van moeilijkheden an het verblijf in de eenzaamheid van het bergland een groote aantrekkelijkheid moet zijn. Wij hebben op ons uitstapje noch tot do tuinzitters, noch tot de dege- Sjke bergbeklimmers behoord, maar lot de tweede soort, die met een trein tje naar boven gaat en bij geval vau een gemakkelijkon berg naar benoden wandelt. Het is zelfs geraden, goed na te gaan wat gemakkelijk is, want ie bergbewoners en de reisgidsen vat ten dat wel eens anders op dan Iemand van middelbaren leeftijd, die elf maanden van de twaalf op ean Ne- dcrlandscben polderweg loopt en ai ten uu;> stuk meent t« hebben uitge haald, wanneer hij in eens, zonder rusleu, op den B.iukert klimt. Een lieei bekend uitstapje is met het bergspoortje den Montanvers op. In vijftig minuten ben je boven en de toch: is duu, om e:a ijsveld la Mer de Glace over te steke-n en zoo, langs den zoogen aam dan M au va is Pas, af te dalen om langs een voetpad weer oaar Chamonix terug te keeren. Dit wordt voorgesteld als een tocht voor dames en kinderen en menige vrouw vaagt zich er aan. Maar als je bij hei bétel van Montanvers den kijker richt op het ijsveld en opmerkt hoe lang- laam en strompelend de menschen voortgaan, terwijl menigeen de hel pende hand van den gids noodig heafi, dan begrijp j© toch, dat het zoo héél jemakkeüjk niet is. En de Mauvais Pas, de kwade sta,p, is een afdaling langs in ©in rotswand uitgvib roken treden op een stede helling, waar langs wel eer. soort van ijzeren leu ning is gemaakt, maar die toch voor jienschen, uie .-■•n duaeiigheid lij den, lang niet ge ©kikt ls. In onze Tijdingzaal zal men een photo van den Mauvais Pas vinden en andere belangwekkende afbeeldingen van Ch anion Lx on haar omgeving. Een andere toer ie t.'hamonix is langs den glacier des Bossons. Hier is geen bergspoor, men klautert on geveer een uur langs een niet ui te steile helling, dwars door eesn boscn; Int merkwaardige daarvan is, dat langs dat pad een ijsveld ml begint. Ho© het mogelijk is, dat zoo'n ijs vlakte, vlak bij het dal, in een zoo warmen zomer als dezen niet smelt, begrijpt niemand, die het ziet. Na tuurlijk hebben de zonnestralen ar wel eenigen invloed op: hier en daar sien we stroompjes neersijpelen eu het kan gebeuren, dat plotseling een brok ijs loslaat en met donderend ge- naar beneden 6tort. Hoe onschuldig zien, uit de verte hekeken, deze ijsvelden, vlak bij de bewoonde wereld, er uit. Toch is het "iet geraden, daarop zonder gids uit wandelen te gaan. Opstaande stukken ^jn, van dichtbij bezien, huizen hoog en overal loeren de spleten. Ook boven op de Bossons ligt een ijsveld, 't men evenals op Montanvers, met gemak heet te kunnen oversteken. Wie het willen wagen, koopen eerst sok- ken om op het ijs niet uit te glijden. Maar menigeen, die de sokken al aan had, keerd© terug als hij merkte, dat al dadelijk, bij het begin van den tocht, een liooge stap moest worden gedaan op een ijsblok, dat aan den rechterkant eon gladden ijswand had, zonder houvast en aan den anderen niets, dat wai zeggen den afgrond. Het is allemaal voor een ervaren klim mer kinderwerk, maar wie 't met ge wend is en bedenkt, dat hij maar één leven te verliezen heeft, koc.it, zij het ook met de sokken aan de voeten, licht terug. Ik zal niet zeggen, dat liier en daar de moeilijkheden niet wat konden worden verkleind of mis schien geheel weggenomen maar waar zouden dan de gidsen blijven en waar hun onmisbaarheid 1 Die twee dagen hebben wij, terug- keerende van Montanvers en op den morgen van den tocht naar de Bos sons, wat regen gehad, met ean klei ne onweerebui. Daarna is het altijd droog gebleven, warm maar prach tig weer. Zouden wij, voorzichtigo lieden van 't vlakke land, ook bergbeklimmers kunnen worden, wanneer wij in dit Alpenlandschap bleven wonen? Men zegt, dat niemand op don duur weer stand kan bieden aan do verzoeking om boven op de bergan te gaan en te zien wat daarachter ligt. Als dat zoo is, dan ligt daarin meteen de varkla ring van de gewaagde tochten die rap pe kerels ondernemen can gevaarlijke toppen te beklimmen. De Mont Blanc of Witte Berg hoeft lang voor onbestijgbaar gegol den. J>en 29sten Juni 178G wist Jacques Balmat, na drie dagen en drie nachten, den zooganaamden Döme du Gouter. te bereiken en na derde langs dezen weg het hoogste punt, maar kon door den mist niet verder. Hij daalde dus weer af, maar vond zijn metgezellen niet. die hem bij den Dome du Gouter hadden ver laten en klom daarom weer omhoog, maar koh door het slechte weer, op nieuw den top niet bereiken. Hij daalde toen weer tot het zoogeheeteu Grand Plateau, do groote vlakte, maar kon niet verder omdat de duis ternis inviel. In don morg> n was hij over een zwakke sneeuwbrug, de groote spleet, die zich daar bevindt, overgetrokken, maar daar hij dit in donker wet durfde wagen, bracht hij een vierden nnent crp den berg door. Het waren moeilijke uren. Om ni.-t zelf te bevriezen, zooals zijn kleeren en de zakdoek, dien hij om zijn hoofd had gebonden, moest hij voortdurend heftige bewegingen maken. Toen de zon opging, was de Mont Bïanc nog altijd door nevels omringd; hij moest de veideie bestijging opge ven en naar Chamonix terugkeeren Bijna zes weken later weet de dap pere kerel Dr. Paccard te bewegen, opnieuw dc bestijging te beproeven, waarhij hij als gids fungeert. Nu ge lukt het hem, den top te bereiken. Later herivaalt Ba.knat don tocht met een anderen medicus, dr. de Saussure, die er belangrijke waarnemingen doet. Hun beider verk beeft de aan dacht op Chamonix gevestigd, en het monument, dat men voor hen lieeft opgericht, vlak tegenover den Mont Blanc, crp een plein van hot stadje, lümst da rivier de Arve, is dan ook 27ik>sr vv*-'va r'liend Daarna is de Mont Blano meer en meer door klmnmars bestegen, maar hasft ook talrijke slachtoffers ge- aischt: de een verdwijnt door, een sneeuwbrug, de ander wordt gedood door een steenenregen, de derde valt in een duizel Ingvokkenden afgrond en wordt verpletterd, de vierde Bteift van kou in een sneeuwbui. En liet zijn niet alleen liefhebbers, ook gidsen en dragers komen op don berg om het leven. Toch zijn des» gidsen vermaard om hun onversaagde trouw aan den reiziger, dien zij vergezellen. Het komt niet in hen, op dezen bi den steek te laten, wanneer ze daardoor hun eigen leven zouden kunnen redden. De ber gen hebben hun eigen Wetboek van eer. Op een ongelukkigen tocht, waai- bij twee klimmers van kou omkwa men, viel een van de gidsen, Blanc, in eon diepe scheur, maar had het ge luk op een eueeuwwand te valilon en bleef ongedeerd. Toen uren later de hulp-expeditie kwean en hem ophaalde uit een diepte van 130 meter, bezon hij zich opeens, dat zijn ijsbijl nog be neden lag en wou hem gaan halen, „Laat maar, Blanc, dat zullen wij wel doen", zeiden zijn kameraden. Maar hij hield aan en zij begrepen, dat dat een kwestie van eer was: een gids keert niet zonder ijsbijl terug. Zij lieten hem dus weer neer en hij keerde terug met den bijl kramp achtig in de vuist geklemd. Toen hij hoven was, verloor hij het bewustzijn en meteen de herinnering aan allés wat hij in dien afgrond had doorge maakt. Later, wanneer zijn kamera den over het gebeurde spraken, wist hij van niets meer. 't Was of een me delijdende hand de herinnering aan al dat vreeseiijke rat zijn hoofd had weggevaagd. Dit is een verhaal uit een bijzonder interessant boek van Frederick Bur- lingham How to become an Alpinist, (hoe wordt men Alpi nist) waaraan ik in een volgend arti kel een en ander zal ontleen en. J. C. P. HOE STAAT T MET KRABBELS de schuine kamerovens aan de Casfabrtek? In zijn weikomstrede tot de gasdi- recteurea bij gelegenheid van de ccil- vargst ten stadhui ze dier heer en, nu al weer eenigen tijd geleden, zinspeel de de burgemeester op het feit, dat aan de Haarlemsen© gasfabriek „schuine kamerovens" gebouwd wor den. Wij zijn eens op onderzoek uitge togen om te weten te komen, hoe liet nu met die kamer-ovens staat en von den den onder-directur van onze gas fabriek, Dr. A. J. den Hollander do. directeur, de beer Ochtman, is met verlof gaarne bereid, anae alle ge wen sohie inlichtingen te verschaffen. Er wordt op 't oogenblik nog druk aam de nieuwe inrichting die in den loop van dit jaar klaar komt en gebouwd wordt door da Stetliner Cha in otte Fabriek gewerkt. l>e geheële installatie dient voor vergassing van koleneen zoar groot kwantum kolen kan door deze schuine kamerovens tegelijk vergast worden en dus ook een groote hoeveelheid co kes tegelijk bereid. Er worden toch 5 kamerovens gebouwd, iedere oven bevat 4 kamers en iedere kamer kan 8 ion gaskolen inhouden. 1G0 ton gas kolen kunnen dus per etmaal ver werkt worden Vroeger werden de kolen vergast in retorten, deze hadden echter een veel kleineren inhoud dan de ovens. Die retorten moesten dan ook om de zes uur „getrokken (geleegd) worden, terwijl d9 schuine kamerovens 24 uur blijven „zitten". Onnoodig te zeggen, dat dit een groote besparing van ar beidskrachten gééft en dus een be langrijke bezuiniging. Doordat de kamers schuin loepen kunnen bovendien de „ontgaste" ko len de cokes er veel gemakke lijker uitgestort worden dan uit ho rizontale kamers. Moeten de cokes och nog eon „zetje" hebben, dan kan daarvoor een kleine electrieche uit- stootmachine in werking worden ge bracht. Door middel van de nieuwe kamer- ovens zal het mogelijk zijn, dagelijks 5200 M3. koolgos te produceeren, mits goede gaskolen gebruikt worden. De inrichting is zeer in 't kort beschreven als volg!: Uit de kolen loods, dio verdeeld is in 80 trechtervormig toeloopende vak ken, worden de kolen door een echok- goot naar een elevator (hiervoor Is eon nieuw huisje gebouwd en de. be staande elevatoren worden verlengd gevoerd. Dan komen zij in bunkers en onder die bunkers loopen electrtsoh voortbewogen wulwagens, die over de kamers heen loopen. De inhoud van eiken vul wagen is gelijk aan den in houd van éen kamer. Door vnldek- sels worden nu de kolen Ln de kamers gestort eai daar „vergast" door ster ke verhitting van de kamers. Voor die verhitting wordt generatergns ge bruikt, ontwikkeld uit cokes. De hoo- ge temperatuur in do generatoren ontstaat door de verbranding van dit gas. Ook wordt lucht aangevoerd en zooveel mogelijk de ontstane warmte benut. Deze warmte toch gaat niet ongebruikt den schoorsteen in, want in de inrichting zijn Ingebouwd dri° z.g„ „afgossenketels", eigenlijk gewo ne stoomketels, waarin door de warm te stoom wordt govonmen, die weer kan worden benut. Wanneer de cokes ln de kamers „gaar" zijn, d.w.z. wanneer het ver- gassingsproces is afgeJoopezi, wordt er water op gegoten door een blusch- toren, die zich electrisch langs dc ka mers beweegt. Een rijdende kraan, die ook de co kes voor de generatoren aanhrengt, voert de gebluschte cokes vervolgens naar een cokes breek- en sort, eerin richting- Als zij hier bewerkt is, is zij gereed voor het gebruik. De geheele inrichting sverkt mecha nisch, er zijn dus veel minder men schen noodig voor de bediening. Bo vendien is een belangrijk voordeel, dat zooveel mogelijk van de opgewek te warmte wordt partij getrokken. De nieuwe schuine kamerovens slui ten zich dus geheel aan bij het alge meen streven van dezen tijd: bezui niging! EEN CEVELSTEEN. Er is oen tijd geweest, dat elk huis met een gevelsteen of een uithang- t eek en prijkte. Dat was nog zoo, vóór den tijd, dat het kadaster en de huis nummering werd doorgevoerd. Sinds dien evenwel zijn ze tamelijk enel ver dienen. In de nieuwe buurten ziet ge zc heeleiuaal niet en als ge er een aan treft, is het als versiering bedoeld en niet aJs adreskaart. Onnoodig trouwens, nu elke straat een naam, elk pand een nummer heeft. Zoo ging het ook met de gevels me nig pittoresk geveltje is verdwenen voor modernen bouw. Daar hebt ge de zeven trapjes op de Oude Gracht tussehen Zuiderstraat on Nieuw- landje. Die huizen heeten nog-zoo, maar er zijn nog slechts drie trapge vels te vinden. Op de Botermarkt vindt men er nog twee, n.l. een gerestaureerde en een grootere grootendeels oorspronkelijke. Daar woonde in de 80er jaren M. Konijn, taxateur die er een spiegel- meubel cai beddenwinkel hield. Vóór dien tijd stond er in den gevel een steen waarvan toen alleen het onder- schift geflankeerd door twee run derkoppen was overgebleven. Het paard, dat daar sinds 1609 te zien was toen al lang aan het hollen ge slagen. Later is het weer opgevangen en netjes boven het frie6 op zijn plaats gezet. Nu evenwel kreeg het huis een an dere bestemming. Onder de ramen van de eerste ver dieping is uit de steenen gehakt P. de Gruiter, om met blokletters te wor den opgevuld en nu is" t bruine paard weer op hol. Men leest nu nog op een lijst met gouden beginletters. In 't bruine peen. Ick woud dat icb een peort cond gecriigen, Dat elckeen prees en van verachten mocht zwijgen." Uit da Gmslrsken 1JMU1DEN. 8. AMSTEiLLAND. De scheur in den bodem van het 6.s. Amstel- land is te IJimuiden gedicht. Door dien het water in de lading van het voorruim is gedrongen, maakt het stoomschip nog te groote diepgang om naar Amsterdam te kunnen op- stoomen, waaom een gedeelte der la ding uit dat ruim te IJ mudden gelost zal mosten worden. HAARLEMMERMEER. ONGELUK. De arbeider J. aau don Spieringweg alhier, had Maan dag het ongeluk van, onder een boe renwagen te vallen. Twee der wielen gingen hem over de be enen. Genees kundige hulp werd onmiddellijk inge roepen. INBRAAK. Bij A. v. D. aan den Kruisweg alhier is Maandagnacht in gebroken. De dief stelde zidh tevre den met een heerenrijwiel. Van den dader geen spoor. PERSONALIA. De eerw. zuster van Haperen van Princenhage, is benoemd aan de R. K. St. Joseph- school te Hoofddorp. Zuster M. M. Verschuren is van Hoofddorp over geplaatst naar Terheijden (N. Br.). WINDHOOS. Dinsdagmorgen werd te Zwanenburg alhier een wind hoos waargenomen, die onmiddellijk gevolgd werd door een hevigen ha gelslag. De hagelkorrels waren zoo groot als knikkers, doah gelukkig had de bui zicli bannen een paar mi nuten tijds ontlast; nndere zou de schade niet te overzien geweest zijn. SCHOTEN. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten, op Dinsdag 6 Sept.omiher 1921, n.m. twee uur. Onderwerpen ter behandeling: Belastingzaken. 1. Samenstelling der afdeéling van den Raad. 2. Benoeming van leden der com missie van bijstand voor het gasbe drijf; voor het bedrijf gemeentewer ken en reinigingsdienst; voor het grondbedrijf; voor do bezwaarschrif ten tegen de belastingen. 8. Voorstel betreffende verzoekschrif ten om ontheffing van de bouwver ordening. 4 Idem, tot het aanvaarden en leen en van hypothecaire credieten voor woningbouw. 5. Idem, om zich te verweren tegen een ingestelde rechtsvordering. 6. Idem, tot afwijzing van het ver zoek om schadevergoeding voor een rund, gestorven in weiland der ge meente. 7. Idem, tot het toestaan van een erediet voor het aan koopen ven een lichtbeelden toestel 3. Idem tot wijziging van de in structie voor den gemeenteontvanger. 10. Idem, tot uitvoering der uitbrei ding van school A in eigen beheer. 11. Idean, tot voorloop i ge vaststel ling van den ligger der wegen. 12. Idem, tot voorloopige vaststel- ling van de gemeenterekerang. Ingekomen stukken en mc-doieelin- gea. Ce viering van den Koninginnedag. Koningin Wilbelmlna der flsderlaaden. die beden baar 41sten verjaardag viert. Haarlem maakt zloh weer op, om voor de zooveeiste maal het Oranje feest van 31 Augustus to vieren Thans den 41sten verjaardag' van onze geliefde Voretin Koningin Wilhel- minal Allen, wier hart warm voor Oranj'e klopt, verheugen er zich over, dat het naamfeest van onze Landsvrouwe thans weer ondor zooveel gunstiger omstandigheden gevierd kan worden. Velen zullen vanmorgen bij het ontwaken uit hun hart de beê hebben doen opstijgen Bescherm, o God! bewaak den grond. Waarop onz' adem gaat; De plek waar onze wieg op stond. Wellicht ons sterfuur slaat. Wij smeeken van Uw Vaderhand, Met blijden kinderzin. Behoud van 't lieve Vaderland, Voor land en Koningin Het nationale dundoek en de fran je-vlag wapperen weer lustig van den torentrans c-n van de daken der Kui zen De zon, de Oranje-zon, straalt af en toe lustig; geeft aan allen on alles esn blij aanzien en belooft een mooie» dag, ook al dreigen in de verte eenige witgekopte Woik6a. 't Is feest in Haarlem, de aloude, aan Oranje verknochte veste Dat zeggen u dc racnschen op straat, met oranje- of nationaal strikje ge tooid Dat zegt u de smaakvolle groen- en bloemversiering voor het stadhuis, door <Je goede en kundige zorg van dienst voor den lïbut en de plantsoe nen aangebracht Dat zeggen u de tinkelende en dar tele klokketonen, die van den ouden Bavo-toren over dc stad beleren Carlllonbespeling. Het was weer de h.eer H. W. Hof meester, die als van ouds de feestelijk heden met een carillonbespeling inzet te waarvoor hij zich weer met. 'n blij hart den moeizamen tooht langs de wenteltrap naar boven getroostte. Terwijl daar beneden op de Groote Markt de menschen toestroomden en de noodig© maatregelen voor de auba de werden getroffen, speelde de heer Hofmeester de volgende vad'erland- sche liederen: Wilhelmus: Wien Neerlandsch Woed O schitt'rende kleuren van Noderlands vla- 'l Is plicht, dat ied're jongen; In naam van Oranie, doe open dc poortDe zilv'ren vloot. 't Behoeft natuurlijk geen betoog, dat deze liederen met veel belangstel ling werden aangehond. Velen neurie den zachtkens mede, en staarden vol bewondering naar hoven, waar de voor hen onzichtbare beiaardier zoo verdienstelijk de klokken Het gal men. De Aubade. InmiddeU had de heer Jan de Nobel de leider van kinderzang bij uitne mendheid (bijgestaan door 't onderw. person, dor verschillende scholen) d'e noodige orde onder de circa drie duizend schoolkinderen gekregen. Een gemakkelijk werkje was dit natuurlijk niet. Breng een gezon den Hollands»-hen jongen maar eens tot zwijgen, als de heer Hofmeester op zulk een blijden feestdag van den toren verkondt, dat het de plicht van lederen jongen is. aan de onafhanke lijkheid van zijn geliefde vaderland zijn beste krachten te wijden1 Dan bruist en gist het in hem en voelt hij den drang om mee te bazuinen: „Voor Koningin en vaderland waak* ied're jongen mee Maar Jan de Nobel zou Jan de No bel niet wezen, als hij niet de noo dige stilte wist te verkrijgenDe po litie had onder de hooidleiding van den commissaris, den lieer E. 1L Tenckinck, alle toegangen tot de Groote Markt afgesloten, zoodat de kinderen (allen met vlaggetjes in de hand en 'uid zingende) rustig op den grooten vluchtheuvel konden plaats nemen, natuurlijk alien met het ge zicht naar het stadhuis gewend. De politie trad hierbij zeer tactvol op, zoodat geen wanklank vernomen werd. Op den vastgestelden tijd te negen uur, hief hij de hand in de hoogte en wist te bewerken, dat alle meisjes- en jongensoogen er op gericht waren. Hij liet het volgende programma ten gehoore brengen „Wilhelmus van Nassauwe", van Marnix van St.- Aldegonde„Be kleinste", van Jos. Beltjens, „Naar zee", van Dr. J. J. Viotta; „Éen liedje van de zee", van C. A. Brandts Buys, en „Een triom- fantelijklied van dc Zilvervloot", van Dr. J. J. Viotta. Dadeliik toen de slufmuzick van he*. 10de regiment infanterie den eersten regel van het Wilhelmus liet hoor n, ontblootten alle menschen eerbiedig het hoofd. Op het bordes van het Raadhuis stonden Burgemeester en Mevrouw Maarschalk, de wethouders Mr. Heerkens Thijssou en Mr. Bruch, de gemeente secretaris Mr. Wesstra en de heer Herbert Cremor, voorzit ter van liét hoofdbestuur der Yereeni- ging Koningïmredag met hunne da- rnes. Dank zij het fraaie weer was er veel publiek opgekomen. Waar dit maar mogelijk was stonden en zaten menschen; op den bovensten omloop van de Groote Kerk, op dea toren boven de klok, uit de ramen der So ciëteit „Trou moet Biycken", uil de ramen van café Brinkmaan en omlig gende huizen, zelfs boven op de da ken. Zij allen genoten van den fris- schen kinderzang, die uitstekend door den heer De Nobel geleid werd. Ne elk nummer weerklonk een krachtig applaus, vooral na het laatste, pittig gezongen nummer „Een triomfante lijk lied van de Zilvervloot". Tot. slot werd nog het „Wien Neörlands bloed' gezongen, waarbij de heer De Nobel zioh tot het publiek wendde, zoodat weldra van vele zijden dit lied werd meegezongen. De heer De Nobel werd door eenige bestuursleden van „Koninginnedag" naai' het Stadhuis geleid, waar hij door den Burgemeester gecomplimen teerd werd. D»e optocht. Na de aubade defileerden de vroo- lijke zangertjes langs het Stadhuis, terwijl een fiLm-operateur zijn werk deed. Voorafgegaan door de politic en de stafmuzifck zette de lange stoet z.ch in beweging en ging door Groote Houtstraat, Anegacg, Kleine Hout straat, Gedempte Oude Gracht, Zijl straat naar dc Raadhuispoort. Over al onderweg stond het publiek in dikke rijen geschaard liet vroolijk en wèl klinkend gedoe aan te staren. De meist populaire liederen werden na tuurlijk uit volle borst meegezongen, o.a. „Limburg, mijn dierbaar oord", dat vrijwel allerwegen veranderd werd in; „Eikenhout te eikenhout!" Het was een heerlijke tocht door da zón-beschenen straten.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1