S9e Jaargang Ko. 11734 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1921 ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen indsn omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f8.571/». Franco per post door Nederland f8.871/». Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl- j omstreken f0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Loui i Coster, Directeur-Hooidredacteur J. C. PEEREBOOIW, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 15 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentièn van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie i Groote Houtstraat 93.Teiefoonnrs. de Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda VRIJDAG, 2 SEPTEMBER. Stadsschouwburg Wilsonsplein: Het Nedcrlandsch Tooneel, „Peggy m'n Ünd", 8 uur. Schouwburg, Jausweg: Nederlandsche Operette, „Jordaanprinses", 8 uur. Maria-Stichting, Kamperlaan Zusam- meukunft, alle Deutsche willkommen, unter Leitung von Prof, Diclscheid, 8 Uhr. Brongebouw Lcden-Conccit, Haar- lemschc Orkestvereniging, 8 uur. Oud-Holland, Verwulft. strijkorkest. Eioscoopvoovslelllng:-n. ZATERDAG, 3 SEPTEMBER.- Schouwburg, Jansweg: Nederlajidsche (Operette, .Jordaanprinses", 8 uur. uud-Uolland, Verwulft, sl rij kor keet. ...:xor-th eater, Groots Houtstraat 1S9, bioscoop- en variétévoorstelling 'b nam. 2.30 uur en 's av. 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markl. Bioscoopvoorstelling 's namld. 2 1/Z d 's avonds 8 uur. Cinema Palace, Groote HoutMraafc Bioscoopvoorstelling 't nam id. 2 1/* en 's avonds 8 uur. Scala-theate-, Kleine Boutetraa* Tft Bioscoopvoorstelling namid. 8 1/1 jin 's avonds 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg: Bioscoop-voorstelling, 'snam. iYt en 's avonds 8 uur. HOE STAAT T MET d8 melkprijzen? Men verzocht ons mede te doelen, dat ons berioht over de melkprijzen te Amsterdam op oen vergissing be rust De melk wordt daar mot voor 17 oeut' aan het pub!lek verkocht, maar aan do afnemers. We liebbon eens bij den Haarlem- scliai melkhandel geïnformeerd, waar om hier de melkprijs zo0 hoog ls (*3 cent per Liter). Het antwoord luidde, dat de kaasprijzen zoo ontzettend boog zijn en omdat in Haarlem de irelk juist uit de -kaasdistricton be trokken moet worden, ligt het voor de hand, dat de boeren de melk duur laten batalen. Do inkoopsprijs is dan ook zeer hoog. Maar, aldus deelde xcen ons mede, dit is niet alleen in Haarlem het geval, doch ook in alle andere plaatsen van ons land. In Gel derland is het te dlon opzichte nog veel treuriger gesteld. Daar bedraagt de inkoopsprijs bijvoorbeeld 19 a 20 cent. In Arnhem en Velp moet het publiek 25 cent per Liter betalen. We gens de groote droogte is de melk- êroductle dam ook belangrijk inge- romnen. KRABBELS VOOR DE GEZONDHEID. De Haarlemsc.be onderwijzer de heer A. Crefeld heeft con aardig en goed denkbeeld toegepast. IIij heeft zijn leerlingen, die spoe dig de school zullen verlaten, in het variaschrift, dat zij mee naar huis mogen nemen, do volgende levensles sen laten schrijven: Waf meer waarde heeft dan gond. Over mijn gezondheid. Wij hebben de gewoonte, om al wat mil is te wasschen Zoo maken wij onze handen en ons gezicht natuur lijk dagelijks schoonOns geheelc li- chasm, dat spreekt van zelf, wordt vast elke week een keer gewassehen. omdat 't onfrisch wordt van zweet en stof. Dit stof maakt de openingen (poriën1) der huid toe, en zoo kan bi' onvoldoende reiniging van hef. li chaam. een gegoten huid, aanleiding geven, (door vervuiling) tot ernstige ziekteverschijnselen. En ziek worden is juist wat ik niet prang; wil. Bii mooi weer op bed liggen, nis aindere kinderen heerlijk spelen, neem hoor, daar bedank ik voor. En daarom wil ik graag doen, dat hieronder staat Beschreven: le. Znl ik nooit oncre-kookte melk drinken. (Gevaar voor typhus). 2e. Zal lk mijn nagels dagelijks van mil rein igen. (Gevaar voor bloedver giftiging). 3e. Zal ik eiken dag vóór en na eten mijn handen wasschen. School en straat, maken mijn handen vuil, vieze houden bederven mijn 6ten en kunnen mij ernstig ziek ma ken, daarom: 4e. Zal ik nooit kleine kinderen <lie zich zelf nog niet kunnen wts- schep oen vieze hand govien. Zelf wil ik niet graag ziek zijn, maar onderen hek maken wil ik nog minder. Se. Zal ik miin tanden en kiezen, die toch eiken dag minstens 3 of 4 maal vuil worden, van het eten of snoepen, geregeld n<l liet eten poetsen (gezuiverd krijt met pepermuntolio kost 20 cent, voldoende voor ongeveer oen half iaar. Een tandenborstel kost 40 50 cent.) 6e. Zal ik natuurlijk tusschen twee voedingen in nooit snoepen. Trou wens snoepen doet ons gebit (32 tan den en kiezen) hooi snel wegrotten. ■Hoe meer ik snoep, hoe gauwer ik een tand of kies moet laten trekken (Au, Au 7e. Z?.l ik iemand nooit in het ge zicht hoesten, (hand voor den mond), omdat ik anderen niet verkouden-wil maken (niezen hand voor don mond). 8e. Zal ik nooit, waar ik ook ben, op den grond spuwen (speeksel is zeer besmettelijk). 9e. Wil- ik mijn maag sterk houden door mijn voedsel eerst goed te kau wen. Gekauwd voedsel geeft aan don maag minder werk (Gulzige menschen krijgen later vaak maagziekten). 10e. Zal ik mijn keel, die dagelijks vol stof uit de luciht komt te zitten, spoelen met 1/2 pet. waterstofsuper- oxyde (1 groote flesch voor een half jaar genoeg, 35 cent.) 11e. Zal ik, om het stof uit mijn keel en longen te houden (tuberculo se) door de neus ademhalen). 12e. Zal ik nooit koud water drin ken als ik heel warm ben (Filips de Schoone) en ook nooit op den tocht gaan zitten. (Filips de Schoone, verhit van het spel, drinkt koud water, krijgt longont steking en sterft aan de gevolgen dezer ziekte.) 13e. Zal ik nooit in mijn ooren peu teren met een scherp voorwerp (griffel of potlood), ik wil liever niet doof wor den (trommelvlies).- 14e. Ten laatste, en dit wil ik wél het allermeest onthouden, is 't allergezondst voor mij lucht en licht. Zuivere lucht (van bosch, duin en zee) maakt mijn bloed sterk. De zon doodt alles wat mijn bloed kan bederven, daarom zal ik ook in het huis, waar ik later kom te wonen, lucht en licht laten binnenkomen, en zal ik mij en anderen flinke 2 i 3 uur) wandelingen in de vrije natuur leeren maken. De beer Crefeld heeft reeds eenig suc ces te boeken gehad. Niet alleen de kinderen maar ook de ouders lazen deze wijze lessen. Het ge volg was dat verschillende kinderen van hun ouders tandborstels, tandpoeder enz. kregen. 't Is voor hun eigen gezondheid te wenschen, dat de kinderen ook de andere wenken getrouw opvolgen. 3MSIUSUWS DE STRAATBELASTINC. Bij het adres dat de „Groote Hout- straat-Vcreeniging" en vijf andere ver- eenlgingen aan den gemeenteraad zon den inzake hel ontwerp voor een ver ordening op de heffing van een belas ting onder den naam van Straaubelas- ting, behoort de volgende toelichting Het College van Burgemeester en Wet houders heeft gemeend, in verband met de meerdere kosten ten laste der ge meente komende voor aanleg en onder houd van de straten met asfaltbedekking, de perceelen aan die straten gelegen, hooger te moeten belasten. In de nadere toelichting tot dit voor stel verklaren B. en W., dat het steunt vooral op deze overweging, dat asfal teering van straten, hoewel ongetwijfeld het algemeen aanzien der stad verhoo- gend en als zoodanig te beschouwen als een zaak van algemeen! belang, in de eerste plaats ten goede komt aan de per ceelen in geasfalteerde stralen gelegen, en als zoodanig tot waardevermeerde ring van die panden zal leiden en den groei der aldaar gevestigde winkelzaken bevorderen. Het is vooral deze overweging, zoo verklaren B. en W. verder, welke het College aan de hand van het nieuwe art. 242 der Gemeentewet een weg heeft gewezen, waarlangs het mogelijk wordt de asfalteering hier ter stede binnen af- zienbaren tijd op behoorlijke wijze ter hand te nemen. De voorgestelde regeling, verhooging van de Straatbelasting met 100 pCt. voor gebouwde eigendommen en daarbij be- hoorende en-en, welke geheel of gedeel telijk belenden aan openbare wegen met asfaltbedekking, voldoet naar het oor deel van B. en W. niet alleen aan de bepalingen' der wet, in zooverre dat hier gesproken kan worden van „een billijke bijdrage in de kosten van door of mei medewerking van het gemeentebestuur tot stand gebrachte werken, waardoor deze eigendommen zijn gebaat", maar ook in elk opzicht aan eischen van rechtvaardigheid. Blijkens het citaat bedoelen B. en W. met „het nieuwe art. 242 der Gemeente wet" art. 242 d, bij de wet van 30 De cember 1920, S 923, met eenige andere art. in de Gemeentewet gevoegd ter ver vanging van art. 242. Dit art. 242 d luidt aldus Wegens gebouwde of ongebouwde ei gendommen en hunne aanhoorigheden, die gelegen zijn in bepaalde gedeelten der gemeente, kan, gedurende een periode van ten hoogste dertig jaren, een jaar- lijksche belasting geheven worden naar grondslagen, volgens welke een billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten van door of met medewerking van het gemeentebestuur tot stand gebrachte werken, waardoor deze eigendommen zijn gebaat. Adressanten mcenen, dat op dit wets artikel de voó'fgestelde regeling niet kan steunen art. 242 d R-eeft de bevoegdheid tot beffing van z.g.n. „bettermem-tax"- bclasting, die blijkens het artikel gedu rende eene periode van ten hoogste der tig jaren gevorderd kan worden wegens gebouwde en ongebouwde eigendommen en hunne aanhoorigheden, in bepaalde gedeelten der gemeente gelegen, ten- einde een billijke bijdrage te verkrijgen in de kosten van door of met medewer king van het gsineentebestuur tot stand gebrachte werken, waardoor deze eigen dommen zijn gebaat. Dit is echter een andere belasting dan de z.g.n. „straatbelasiing", tot heffing waarvan de gemeente volgens de thans geldende wet bevoegd is krachtens art. 242 c, luidende Wegens gebouwde eigendommen en daarbij behoorende erven, die aan open bare land- of waterwegen in de gemeente belenden of in de onmiddellijke nabijheid daarvan gelegen zijn, en wegen» onge bouwde eigendommen, die aan deze we gen belenden of op deze wegen uitgang hebben, kan een belasting geheven wor den naar grondslagen volgens welke een billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten ten laste der gemeente komende voor aanleg en onderhoud dier land- of waterwegen, voor hunne verlichting en voor afvoer van water en vuil. Bij vergelijking van de beide artikelen 242 c en 242 d valt dadelijk op, dat in art. 242 c ontbreekt de zinsnede „waar door deze eigendommen zijn gebaat", die in art. 242 d voorkomt. Daaruit volgt, dat B. en W. ten on rechte als rechtvaardigingsgrond voor de voorgestelde verhooging van de straatbelasting voor eigendommen, die aan geasfalteerde straten grenzen, aan voeren, dat die eigendommen door de asfalteering in waarde zullen stijgen op dezen grond kan die verhooging niet steunen. Maar al ware het anders, ook dan nog zou het onbillijk zijn de belasting te ver- hoogen op grond dat de straat met asfalt gedekt is. De opmerking, dat asfalteering in de eerste plaats ten goede komt aan de per ceelen, aan de geasfalteerde straten ge legen, achten adressanten- onjuist; door asfalteering zijn in de eerste plaats ge baat allen, zonder onderscheid, die van den openbaren weg gebruik maken. Goe-de straatbedekking is een eisch van algemeen belang; dit belang be- heersche uitsluitend de vraag, van welke bedekking een weg voorzien zal worden. Indien de Gemeenteraad besluit een be paalde straat van een zeker soort be dekking te voorzien, doet hij dat niet ten gerieve van een bepaalde categorie van ingezetenen al mogen dezen dan ook wellicht in meerdere mate dan an deren daarvan profiteeren maar uit sluitend omdat het algemeen belang die bedekking vordertde eischen van het verkeer geven daarbij den doorslag. Het verkeer in een stad als Haarlem cischt reeds sinds geniimen tijd, dat de hoofdverkeerswegen geasfalteerd zijn. Dat een bepaalde weg hoofdverkeers weg is, komt niet doordat aan dien weg zekere eigendommen en zaken liggen, maar door de geografische ligging van dien weg. I-Iet is daarom niet billijk om de hoo- gere kosten van asfalteering geheel of gedeeltelijk te doen dragen door de eige naren van de perceelen, die aan de ge asfalteerde straten belenden. B. en W. merken terecht op, dat door asfalteering het algemeen aanzien der stad verhoogd wordt, maar deze omstan digheid verzet zich tegen de heffing van een bijzondere belasting van een bepaal de groep personcn.- Dat asfalteering ten goede komt aan de perceelen in de geasfalteerde straat gelegen cu den groei der aldaar geves tigde winkelzaken zal bevorderen is aangenomen dat het juist i3 een oe- valiige omstandigheid, die geen gewicht in de schaal mag leggeïi. Ais wegens de toeneming van het verkeer bijv. een weg van zijd boom?n moet worden beroofd of een plantsoen moet vervallen, zal bet gevolg daarvan ziin waardevermindering van de aan. dien weg grenzende eigen dommen ditzelfde zal het geval zijn met een woonhuis waarvan een uitspringende stoep moet worden ogeofferd terwille van het verkeer. Zoo zal de cene verkeersver- betering voordeel bezorgen aan de eige naren van de aan den weg belendende per ceelen, de andere nadeel. Maar evenmin als de gemeente vergoeding zal geven voor die nadeelen is het billijk de bevoor deelden te treffen. Het is trouwens nog de vraag of in derdaad asfalteering tot gevolg heeft, dat de waarde der eigendommen aan de ge asfalteerde straat gelegen, stijgt en dat de winkelzaken in bloei toenemen. B. en W. geven geen bewijzen voor die stel ling. En al zou men een tijdelijke stij ging, een tijdelijken opbloei, aJs vast staand mogen aannemen, het is nog geenszins zeker, dat die blijvend zullen zijn de belasting zal dat echter wel zijn. Verhooging van huurprijzen van per ceelen in de Barteljorisstraat en den Ane- gang als gevolg van de asfalteering van die beide straten heeft niet plaats gehad; dit geeft een vermoeden tegen de juist heid van dc stelling van B. en W. Wel zijn waardevermeerdering en huurprijs- verhooging gcvalgen geweest van de wijziging in de gansche conjunctuur en als gevolg daarvan, mede door de pro gressie die bij de heffing van de Straat- belasting wordt toegepast en ook vol gens de ontwtrpen verordening in de toekomst zal worden toegepast, wordt reeds wegens de eigendommen, aan hoofdverkcerswegen gelegen, een in ver houding grootcr bedrag aan straatbelas- ting betaald dan wegens eigendommen, andere openbare wegen gelegen. Asfalteering van hoofdverkcerswe gen is ongetwijfeld een algemeen be lang en heeft zeer zeker groote voordee- lën. Maar als eenmaal zulk een weg ge asfalteerd is, neemt het verkeer nog grooteren omvang aan en dit geeft dan weer aanleiding tot het maken van beperkende verlceers'bepalingen, die voor winkelzaken nadcelig kunnen werken. Waarom de belasting met 100 pCt. verhoogd moet worden, wordt door B. en W. niet gezegd dit bedrag schijnt ge heel willekeurig te zijn de wet spreekt echter van een „billijke bijdrage". Tenslotte wenschen adressanten te wijzen op een onbillijkheid, die het ge- volg azl zijn vüd toepassing der voorgc- stelde bepaling. Eigenaren van hoekhui zen en andere perceelen, waarvan do voorgevel grenst aan een niet-geasfal- teerde straat, doch een zijgevel of een onaanzienlijk gedeelte aan een geasfal- terde straat, zullen naar de geheele be lastbare opbrengst de verhooging van 100 pCt. moeten betalen. Het is op dezè gronden, dat adressan ten Uw College verzoeken het tweede lid van art. 5 der ontwerp-verordening niet aan te nemen* 25 POLITTEiMAN. Donderdag avond werd aan den rechercheur van Politie J. de Haan, wonende Potgie- teretraat 24, ter gelegenheid van diens 25-jarig onilbtsjubileum als agent van politie te Haarlem 's avonds een sere nade gebracht. Alloerst werden de jubilaris en zijn vrouw 'b middags orn half twee met een open landauer met twee paarden gehaald, door bestuursleden der V. Z. O. S. de afdoellng Haarlem van den Bond van Politiepersoneel. In de agenten wacht bij het hoofd bureau werd rechercheur De Haan tegesproken door den Commissaris van Politie, den heer Tenckink, en door den heer Oudman, namens de Inspecteurs.' Namens den Bond van Politiepersoneel, sprak d'e heer Veld huis eenige hartelijke felicitatie-woor den en bood en jubilaris een ruststoel aan. Van de gemeente ontving de heer De Haan een gratificatie en 5 dagen verlof. 's Avonds stelde zich om kwart over zeven de Haarlemsche Politie Muziek- ereeniging op, aan de Amsterdam- sche Poort. Er was toestemming ver- Inregen om de serenade in uniform te brengen en om half acht, ging het musiceerende langs de Amsterdam- sche Vaart, door de Oostcrslraah naar de Potgieterstraat. Voor het buis waren een maasa belangstellen den, doch het terrein was door de politie afgezet. „Lang zullen ze leven" en eenige schetterende fanfare-marschen wer den geblazen, waarna nog spelende de Potgieterestraal werd ui^geloopen naar de Oosterstraat, waar ontbonden werd. We melden nog, dat verschillende politiemanhen uit Scholen de serena de bijwoonden. IbüZlËK „Jordaanprinses" operette van Mas Gaioriel. Schouw burg Jansweg. Donderdagavond zette het gezel schap Lcenöers, Kohier en Masten broek de serie opvoeringen in van het Amslerdamsche Volksstuk „Jordaan prinses", dat met de zoetvloeiende muziek van Max Gabriel eene aardige moderne operette geworden is. Zoo n brok Amsterdamse!) volksleven heeft als aadeeohets, al is de intrige van het stuk dan nog zoo simpel, reeds heel wat aantrekkelijks. Men hoort en ziet zoo graag die typen weergeven, wier bestaan in de groote stad zulk een apart wereldje vormt, onverwoest baar in taal, uitdrukkingswijze en eigenaardige gebruiken. En hoe ra ker getypeerd, hoe grooter het succes. Zoo zijn we nu eenmaal, wij houden nu ovor het algemeen meer van een mooie reproductie van de natuur, dan van de natuur zelveEn voor naboot- sin- van voor de hand liggende origi- neelen is in „Jordaanprinses" stof «renoeg. Het eerste en het laatste be drijf spelen in een Amsterdamsen buurtje met welriekenden bloemen naam. Wij maken dan kennis met allerlei slag Jordaners, waarvan de- meest typische wel zijn Toontje Punt en zijn ega Corry, voorgesteld door Piet Kdhler en mevrouw Same- thini. 't Was precies wel geen Boemel baron, die Köhler van Toontje maak te, maar toch had het er veel van weg; in die succesvolle creatie is hij zoo vergroeid, dat er in andere rollen nog heel wat van overblijft. Enfin. Piet Kohier heeft de menechen heel den avond dapper aan het lachen ge houden, evenzeer als mevrouw Same- thini, want die heeft er ook slag van cm de karakteristiek van het .Tordaan- tvpe weer te geven. Haar zingen was daarbij lang niet onverdienstelijk- De hoofdfiguur, een in de Jordaan beland Weensch meisje, werd ^esneeld door mevrouw Köhler—van Dijck, die niet alleen goed acteert, maar ook een mooi orgaan bezit, waarovc-r ze mel veel beheerschin* en routine beschikt. Het publiek heeft vooral cenoten van hare ballade„Er was eens een klein zangeresje"e een stukje, dat onwillekeurig herinnert aan ..ks wohnt am Seegestade" uit ..Undme an Lortring. De andere personages vormden met deze drie een goed geheel. Het eeheel verliep vlot zonder de minste hape ringen. Ook het decor was uitstekend verzorgd en het orkestie. onder lei- din^ van den pianist-ka pel rn eert er-T. Hollenberger, speelde verdienstelijk. 't Zou mij niet verwonderen zoo de „Jordaanprinses" menige goedgevul de zaal zou trekken. JOS. DE KLERK. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAAR LEM. Tot tijdelijk leerares in de Fransche taal gedurende den cursus 1921,'1922 is wegens uitbreiding van het aantal klassen benoemd mejuffrouw J. van den Sigtenhorst, te Amsterdam. GEBRUIK INF ANTERil E-K AZBR- NE EN VLEESCHHAL. Ons wordt het volgende medegedeeld: In verband met hol ernstig gebrek aan lokaalrulmte wendde het Ge meentebestuur ten vorigen jare zich tot den Minister van Oorlog met de vraag of liet mogelijk zou zijn tie iii- fanterle-kazeme, sedert 1 Januari l8Cd kosteloos hij liet llij"k 111 gebruik, weder ter beschikking van dc gemeen te te stellen. Deze vraag werd door den Minister ontkennend beantwoord, terwijl tevens werd te kennen gege ven, dat het niet te voorzien was, dat die beschikbaarstelling Ln do naaste toe-iomst zou kumneii geschieden. De huur van „do Yleeschhal" in gebruik bij het Rijk als bergplaats van 's Rijks 01.1de archiovn in dc pro vincie Noordholland, eindigt 31 De cember 1921. STELT GIJ PRIJS OP GOED VERZORGD DRUKWERK BESTELT HET DAN BIJ DE EL-CTRI8CHE DRUKKERIJ LOURENS COSTER CROOTE HOUTSTRAAT 98, TELEFOON Ho. 7E4 Daar de gemeente de ruimte zelf dringend noodig hoeft werd aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op diens verzoek om verlenging van huur,, bericht, dat aan zijn verzoek niet kon'worden voldaan. Genoemden Minister, die de onmoge lijkheid te kannen gaf om in zoohi korten tijd een andere geschikte berg plaats voor bedoelde archieven te vin den, is daarna medegedeeld, dat het Gemeentebestuur bereid zou zijn. te bevorderen, dat ,,de Vleesclihal" voor ioopig nog ter beschikking van het Rijk wordt gelaten, mits de Minister van Oorlog alsnog de toezegging zou deen, dat de gemeente in den loop van het jaar 1922 de vrije beschikking over de infanterie-kaeerne zou krij gen. Op dit laatste schrijven werd nog goen antwoord ontvangen. COÖPERATIEVE SPAAR- EN VOORSCHOTBANK „BOAZ". De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten, der Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank „Boaz", gevestigd te Haarlem. PERSONALIA. Voor het eerste gedeelte van het notarieel staatsexamen te 's-Graven- liage slaagde de hear A. Hulsc- bosch, te Haarlem. fciansnland Sport en Wedstrijden VOETBAL. Bekerweda'rtjd bij H. B. C. Door den heer Teijten, te Heemstede, is een zeer fraaie wisselbeker uitgeloofd, waarom jaarlijks op het H. B. C.-ter rein gespeeld zal worden. Voor dit jaar zijn slechts 4 clubs inge schreven, namelijk Wilskracht en R. K, A. V., uit Am- sterdam. Graaf Willem II, uit Den Haag, en H. B. C. Deze beker moet 3 maal achter elk- mder of 5 maal in 't geheel gewonnen vorden. Zondag a.s. spelen R. K. A. V. en Graaf Willem II, onder leiding van den heer P. v. d. Horst. ATHL-ETIEK. Onderlinge athletiek-dag van den H. K. B. Zondag a.s. houdt de H. K. B. voor dc korfballers van de zomer-competiiie een onderlingen athletiekdag op het ter rein aan de Leidschevaart. De volgende nummers staan op het programma 1. Harökiopen, 100 en 80 M. 2. bal-verwerpen. 3. Snel (tijd) doelen.- 4. Afstanddoelen. 5. Hoogspringen. 6. )Jerspringen. 7. 4 X 100 M. estafetteloop, 2 dames en 2 heeren. Er wordt om 1 uur begonnen. Er wor den verschillende prijzen beschikbaar ge steld, o.a. een vereenigings-wisselprijs. CRICKET. HAARL. CRICKETBOND. Haarlem III K—A. V. O. S. b. Gewonnen door A. V. O. S. b met 11 runs op de 2e innings, A. V. O. S. 50 (Klerk 10, Luitingh n. Extra's 13) en 50 (Berman 12, Extra's i«). Haarlem III K 20 en 69 (Bergman 25, Kleefstra 16, Nagtzaam 10 not out). Klerk bowlde 5—11 en 236, Luitingh 47 en 2g, Bicmond 413, Kroon Jr. 16. Bergman 47 en 324, Lamp 49 en 515, v. Musschcr 221.- Stooinvaarthericlitcn TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Dardanus passeerde 31 Augustus Gibraltar, Amsterdam naar Java. llaarJem, 29 Aug. v. Las Palmns, Amsterdam naar P. Natal. Heemskerk, 30 Aug. te Las PalmaB, Port Natal naar Amsterdam. Krakaluu, 30 Aug. te Batavia van Amsterdam. Medca, 2Ü Aug. te Kingston J. van Puerto Barrios. Ala lang, 1 Sept. n.m. 1 uur van LeiÜi naar Rotterdam. Roepat, passeerde 1 Sept. Daver, Amsterdam naar Java. Stuyvesanl, 30 Aug. te Hamburg v. Bremershaven. DE BAKKERS-NACHTARBEID. Het beshiur van den Alg. Ne<L Bond van arbeiders(sters) in het bak- kers;, chocolade- en suikerbewer- kingsb»dr;jf, heeft aan den minister van Arbeid egen circulaire gesconden, waarin het namens de bijna 4000 in dezen bond georganiseerde bakkerij- arbeiders, bezwaren uit tegen de door den minister voorgestelde wijzigiug van de Arbeidswet 1919, meer in 't bijzonder waar deze wijziging betrek king heeft op den arbeid in broodbak kerijen. Het bestuur stelt vast, dat deze wet door velen wordt gesaboteerd, waarom het dringend gewenscht is, de overtreders strenger en zwaarder te straffen en dat zelfs worde overge gaan tot sluiting dier bedrijven voor korter of langer tijd, al naar den aard der opzettelijkheid. Het bestuur kan niet toegeven, dat er voor den mi nister reden bestaat, om sinds 1919 zoo resoluut van standpunt te veran deren, want het meent, dat er niet zóó veel in de bedrijfsverhoudingen ia ge wijzigd. Het béstuur meent, dat in het algemeen het verbod van Zon- dagsarbei'd onaangetast moet bliiven, noch door het toestaan van Zon- dagsarbeid in gemengde bakkerijen (brood-, beschuit-, koek- en banket bakkerijen), noch door het laten sto ken van ovens, behoudens voor wat dit laatste betreft op Maandagnacht vóór 6 uur 's morgens, noch ook door het verleencn van vergunningen aan bankethakkers om op Zondag arbeid te verrichten, moet het noodig zijn in ruimere mate controle te oefenen dan bij absolute Zondagsrust noodig zal zijn deze wensch geldt nog te meer als kan worden geconstateerd, dat de noodzakelijkheid van dien ar beid absoluut niet kan worden aan getoond. Het bestuur zegt., dat om geen en kele reden van technischen of m-aat- schani>-Ujken aard nachtarbeid be hoeft te worden ingevoerd, nooh het moderne groMbedr::f, noch de goed geoutilleerde- middenbedrijven behoeven uit een oogpunt van be hoorlijke bedrijfsontwikkeling of ook ter voldoening aan de hun gestelde vraag naar goed. smakelijk en gezond brood, nachtarbeid toe te passen evenmin in den nacht van Vrijdag op Zaterdag als in dagelijksche ploeg- wisseling. Het bestuur hoopt tenslotte, dat voor elke bakkerii de 45-urige werk week inderdaad toepassing zal vin- deh. doordat niet alleen begin en ein de van den werktijd, maar ook de rusttijden op de arbeidelijsl aangege ven zullen worden en dat door het voorgestelde verkoopverbod vóór 10 uur des morgens., in artikel 35 wat algemeen wordt beveerd en ten zeerste wordt geapprecieerd gelijke ver- koop- 011 distributieverhoudinfen rden verkregen, maar ook in be langrijke mate gelüke concurrenlie- factoren zullen worden geschapen. Daartoe geeft het bestuur in over weging eenige in de circulaire aan gegeven artikelen te wijzigen. INBRAAK. Voor de tweede maal t korten tij"d is bii don heer Repko iirwcrlcmaker en goudsmit aan de Langestraat te Alkmaar, ingebroken. Dem corsten keer werd een ruit ge deeltelijk vernield en werden enkele voorwerpen uit de etalage gestolen; thans werd het gat iu die ruit, die /oorloopig was gerepareerd, grooter gemaakt en de ruit wan de tweede etalage evoneens vernield. Weder warden verschillende kostbaarhodan vermist. COMMISSIE VAN ADVIES KO- LENDISTRIBUTiE. Bij kon. be sluit van 27 Aug. is opgeheven de commissie van od\ies voor de kolen- dlstrlbutie. GRONDWETSHERZIENING. Naar vernomen wordt kan de Memo rie van Antwoord op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer nopens de voor steil 011 tol Grondwetsherziening, half September worden tegemoet ge zien. Naar men weet is de maand Octu lier bestemd voor dc openbare behan deling dier voorstellen in de Kamer.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1