Van onzen reizenden Redacteur S9e JaarcjanQ Wo. 11730 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 5 SEPTEMBER 1921 HAARLEM S DAGBLAD TroNNEAVENTEN par 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omlrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.577i; franco por post f0.65. Post Giro 2S810. Directeur-Hooldrcdacteur J. C. PEEREBOOW, Telefoon 3032 Uitgave der N.V. Lourens Coster, ADVEHTENTIEN: Van 1—3 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cte. Reclames 60 Cts per regal. Bij abonnement aanzienlijk rabat. ïwaalfstuivers-advertentifen van Vraag en aanbod van 1—4 regels GO Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie on Administratie Groote Houtstraat 93. Teleioonnrs. de Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BL&D ipuüa Heden.- MAANDAG, 5 SEPTEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein {Tooneelvcreenig. Heijermans, „Nero", St. Bavo, Smedestraat: R.-K. Vrou- itabond, Propagandavergadering, 8 Zang en VriendschapProtcstvcrga- dering van „Zang en Vriendschap" te gen de 20 verhooging op de belasting op vermakelijkheden, 8 uur. Oud-Holland, Verwulft. Strijkorkest URoscooDvaorstelllngea. DINSDAG- 6 SEPTEMIBFït. Schouwburg, Jansweg: Nederlandsche Operette, „Jordaanprinses", 8 uur. Bioscoop-voorstelling, 8 uur.- Oud-Holland, Vervmlft.* strijkorkest. Luxor-thealer, Groote Houtstraat Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema Palace, Groot# Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77t Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtsvcg: Schoten: Gemeenteraadsverga- dtering, 2 uur. (Niauwa reek«0 No. 30 De ïnternaüonale Jaarbeurs te Utrecht. Nationaal of inter natio- jfl a a 1, dat was voor de Utrechtsche Jjaartieura de kwestie. Toen mr. Van [Zijst bij de opening van de Tweede [Jaarbeurs in zijn toespraak tot H.M. ids Koningin de kwestie van de inter- itionalisatie aanroerde, wierp bij armee den knuppel in het hoender- ik. Van alle zijden kwamen protcs- n binnen, in de dagbladen ontbrand- een felle strijd tusschen voor- en nstanders en het was vooral van kant der industrieelen, dat krach tegen het plan van een internatio- -8 jaarbeurs in Holland werd ge leerd, omdat men meende, dat door concurrentie der buitenlanders Ie binnenlandsche industrie te veel in :t gedrang zou komen. Bij den Raad yan Beheer heeft echter reeds van het Vfcgin af de gedachte voorgezeten, om 8e jaarbeurs internationaal te maken en de vijfde Nederlandsche Jaar- leurs, die morgen te Utrecht geopend lal worden, zal dan ook in tegen- Irfclling met de 4 vorige voor het eerst internationaal zijn. Over de internationalisatie van de jaar beurs en de voorloopige resultaten beeft de lieer W. Graadt van Roggen, de energieke secretaris-generaal van den Raad van Beheer Zaterdag in een bijeenkomst van Nederlandsche jour nalisten eenige belangrijke meded'ee- jlingen gedaan, die wij hier laten vol gen. Toen men in 1916 te Utrecht de eerste Jaarbeurs opende, woedde de oorloe nog aan alle kanten van ons land en was men dus wel genoodzaakt de jaarbeurs nationaal te maken. Al ken producten van Nederlandsche nij- Söheid mochten op de jaarbeurs go wposeerd en verhandeld worden. De [Nederlandsche industrie heeft hier door op vier achtereenvolgende jaar- jbcurzen een prachtige kans oehad om rich populair te maken en haar supe- Irioriteit boven de buitenlandsche te tomu-n. Of zij van die kans voldoende I gebruik heeft gemaakt, betwijfelde Itehter de heer Graadt van Roggen. Toen de kwestie van internationall- itie was opgewerpen, vond dit denk beeld dadelijk warmen steun bij heel den handel. Voor de koopors was bet natuurlijk van het grootste belang, Wanneer ook de buitenlandsche pro ducten op d'o jaarbeurs werden toege laten. Bij de industrie waren de meo- Dingen echter zeer verdeeld. De [kleine industrie kantte zich eerst hef tig tegen het plan der internationali satie /.ij vreesde, dat de concurrentie van het buitenland doodelijk voor ..-jhanr zou zijn. De goed e, de „con- aai rarrenzf-ihige" industrie echter, stcm- ide mei hei plan van internat ionali- satie in. Zij was van meening, dat de belangstelling voor de jaarbeurs vooral in het bui':niand zou toe nemen en ze verwachtte hierdoor een ierder contact met buitenlandsche afnemers. Bij een internationale [beurs krijgt ook de werkelijk |adustrle een betere kans dan bij een [nationale. Ja. nog sterker: vele in dustrieelen zi<n van oordeel, dat de 'jaarbeurs zonder ïnternaliona'isa'.is iin de toekomst geen reden v. itaan meer zouden hebben gelia Nadat de Maatschappij van Nijver ba i haar jaarvergadering te Arn hem in 1920 zich met groote meerder heid voor internationalisatie had uit gesproken, was de zaak vrijwel beslist. Toch de Baad van Beheer er niet toe overgegaan, voordat ook de regee- ririg on de industrie waren geraad pleegd. Toen ook van die zijden met bet plan instemming was betuigd, is besloten, tegelijk met de opening van bet vaste jaarbeursgebouw den nieu wen koers te volgen en de Utreohtsohe Jaarbeurs bij haar eerste lustrum in ternationaal te doen zijn. Van vele zijden is beweerd, dat een internationale jaarbeurs in Neder land een Duitsche beurs zou wor- maar de resultaten der inschrij vingen hebben overtuigend bewezen, jnn deze vrees ongegrond was. De heer waadt van Roggen verstrekte ons «n opgave van liet aantal inschrijvin- L-k fr -^'-^rksndsche en buitenland- tolje m"'6' d'e wij hieronder laten rdi Nederland Duitschland Engeland België Frankrijk Zwitserland 13 Amerika 4 Tsjecho-Slcwakije 8 Italië fi Oostenrijk Zweden Finland Oost-Afrika Denemarken Portugal Griekenland Kroatië Spanje Hongarije Totaal 1124 862 1476 Uit deze opgave blijkt, dat in bet geheel 259 Duitsch firma's insohre- ven tegen 843 Nederlandsche, 105 En- gelsche, 80 Belgische en 77 Fransche. Dat Eet aantal Duitsche inschrijvingen van de buitenlandsche het grootst zou zijn, was ook in verband mot de vele Nederlandsche agenten, aie de; Duitsche industrie in ons land heeft te verwachten, maar van een „dooddrukken" der Nederlandsche industrie door de buitenlanders en speciaal door de Duitsche is geen sprake. Deze vijfde jaarbeurs aldus de heer Graadt van Roggen heeft gewerkt als een soort zeef. De zwakke, de oorlogs-industrieen zijn verdwenen alleen de goede, de werkelijk levens- vatoare maustrieen hebben zich staan de gehouden en zijn op do jaarbeurs teruggekomen. De Utrechtsche Jaattbeure belooft werkelijk internationaal to zullen worden, veel meer dan de Foire te Lyou of de hl esse te Leipzig, waar Fransolie en Duitsche industrie gehool domineeren. In Utrecht ia do verdeo- ling zeer gelukkig. De voornaamste landen toch zijn er in vrij grooten ge tale vertegenwoordigd, zoodat met al leen voor Nederlanders maar ook voor buitenlanders alle reden is om naar Utrecht te komen en de jaar beurs te bezoeken. In het begin is men voor hel slagen van deze vijfde jaarbeurs van ver schillende zijden zeer possimistisdh geweest en zeker is het, dat de u'. n voor een jaarbeurs allerminst gunstig kunnen worden genoemd, int ia dan ook één van de redenen, dat dit jaar voor het eerst de beurs in het najaar en niet in het voorjaar wordt gehou den. Het slagen van een jaarbeurs is n.l. zeer afhankelijk van den momeii- teeieu stand van 11 an dol en industrie. In bet voorjaar was de toestand al bijzonder ongunstig en de tijd was al lerminst geschikt voor een jaarbeurs die dan toch in de eerste plaats .wordt gehouden om zaken te doen. Men hoopte echter dat m September de algemeene malaise voorbij zou zijn. Die verwachting beeft zich helaas niet verwezenlijkt. Wel is er niet moer als in Maart achteruitgang, maar er is een stilstand ingetreden, die voor handol en industrie ook allerminst voordeelig is. Men leeft in een tijd van afwachten, wat voor een jaar beurs geen gunstige tijd gonoemd kan worden. Toch, ondanks dat alles, is de belangstelling voor do komende jaarbeurs grooter dan ooit te voren. Het aantal deelnemers (bedroeg in 1917 690 an 1918 1062 üi 1919 1225 in 1920 1046, terwijl het aantal inschrijvingen voor dit jaar het getal 1475 heeft bereikt. Niet al leen om haar internationale declnemin g", zoo schrijft de Jaarbeurscoarant, het propaganda nummer van den middenstandsbond en den R. K. Middenstandbond „De Hanze", „maar ook om haren groo teren omvang zal de Vijfde Neder landsche Jaarbeurs in belangrijkheid dus haar voorgangster overtreffen. Ook het bezoek belooft dit jaar grooter te worden dan dat van de vorige jaarbeurzen. Werden tot nu toe gemiddeld jaarlijks 10.000 drie- daagsche toegangskaarten uitgege ven, dit jaar zijn alleen reeds 25.000 kaarten aangevraagd, zoodat de be langstelling van koopen voor deze vijfde jaarbeurs wuarsclrijnlijk door haan- internationaal karakter zeer groot blijkt te zijn. Deze thans reeds duidelijk merkbare meerdere belangstelling is liet, die de voorstan ders van de internationalisatie altijd hebben voorspeld en als voornaamste argument - ook in liet belang der nationale nijverheid voor het open stellen van de jaarbeurs voor buiten landers steeds naar voren hebben ge schoven. De vijfde jaarbeurs zal behalve in ternationaal ook voor het eerst een najae.rsbeurs zijn. Het ligt nl. in de bedoeling voortaan steeds als de Leipzig een voorjaars- en oen najaarabeurs te houden. Dat de beurs ditmaal tot September werd uitgesteld, is niet geheel aan de minder gunstige economische toe standen toe te schrijven. Het feit toch, dat de jaarbeurs internationaal zou zijn, maakte propaganda in het bui tenland noodzakelijk. Deze propagan da die voornamelijk dooi- de orga nisaties van de industrie in het bui tenland werd gevoerd had in de wintermaanden nog niet genoeg uit gewerkt om mot kans op succes reeds in Maart de jaarbeurs te openen. E. dan was er nog een argument, - hoewel niet domineorend, toch ook wel van belang was: men wilde gaar ne op de 1ste internationale jaarbeurs de beschikking hebben over het nieu we vlaste gebouw, opdat de buiten landers ook voor de toekomst aan Binken indruk van de Utrecht- srhe jaarbeurs naar hun land zouden edenemen. Een zui er beeld van een najaars- beurs geeft deze komende jaarbeurs editor niet. De heer Graadt van Rog gen noemde liet een geflatteerde na- ja arsbeurs", omdat iele industrieën, die in de toekomst uitsluitend op de najaarsbeurs zullen uitkomen, ook ditmaal nu de beurs in Maart niet gehouden, kon worden hun artike len exposeeren. Er is nl. steeds een groot verschil tusschen een voorjaars- en een najaarsbeurs. Do hoofdbeurs is steeds ook te Leipzig en te Lyon de ivoorjaarsbeurs. Verschillende industrieën hebban bij eem najaars beurs weinig of geen belang. Zoo is b.v. voor de chocolade-industrie, die haar bes teil imgan voor St. Nicolaas reeds in Mei binnen moet hebben, een naj aarsbeurs veel te laat. Een naj aars beurs heeft echter liet voordeel van de mildere temperatuur ern het door gaans betere weer. Verder onderscheidt, deze Jaarbeurs ch nog in een zeer b zicht van de vorige en heele jaarbeurs thans tot 2 terreinen is geconcentreerd. Was het vorige jaar de jaarbeurs over 7 verschillen de terreinen verdeeld, titans is alles ondergebracht kunnen worden op Vrodenburg met het daarbij be- hoorende vaste jaarbeursgebouw en het nieuwe zeer ruime terrein aan de Kanaalstraat. Het liefst zou men na- natuurlijk zooals bijv. te Brussel de beschikking hebben gehad over één groot plein, waar alles onderge bracht had kunnen worden, maar een dergelijk terrein n de stad was te Utrecht niet beschikbaar. Toch is de ze .verdeeling over 2 terreinen reeds een zeer groote verbetering, vergele ken bij den vroegeren toestand. Mis schien dat men later als de 3 vaste jaarbeursgebouwen, die men ontwor pen heeft, gereed zijp alles op één terrein kan onderbrengen), maar voor- loopig behoort dit nog tot de vrome wensehen. Evenals op de vorige jaarbeurzen is men ook dit jaar van liet principe uitgegaan om de industrieën zoo veel mogelijk; groepsgewijze bij elkander te houden Zoo vindt men bijv. op het terrein van de Kanaalstraat de voedingsmiddelen, textiel en contec- tjs, bouwmaterialen ion houtbewer king, glas- en aardewerk, leder en schoenindustrie, papier en carton- nage en de chemische groepen alle afzonderlijk ondergebracht. Toch heeft men zich niet geheel aam dit principe kunnen houden, doordat in het vaste jaarbeursgebouw waar over de industrieelen, die voor een zeker bedrag hebben in ge teekend allereerst de bescltikking hebben, ook al de verschillende industrieën al Is liet dan ook weer groepsgewijze zijn ondergebracht. Ook over de toekomstplannen liet de lieer Graadt van Roggen nog het een en ander los. Het plan is nl. om een tweede vaste gebouw in te rich ten uitsluitend voor de zware in dustrie. Dit gbeouw zal voorname lijk bestaan uit één groote hall met glazen kap, terwijl boven balcons zul len worden gebouwd, vanwaar men in de machine-hall zal kunnen zien. Over de voorbereiding tot deze vijf de jaarbeurs deelde do heer Graadt van Roggen ons mede, dat men nog niet zoo'n moeilijken tijd had meege maakt als deze. Schreven de deel nemers vorige jaren meestal reeds on middellijk na de jaarbm-6 in, nu lie ten de inschrijvingen veel langer op zich wachten. Het was duidelijk, dat de ilnduatr'velen afwachtten. Men wist immers in d© crisisdagen, die achter ons liggen, niet, hoe de toe standen zich zouden ontwikkelen. Het zelfde verschijnsel had men pok te Lyon, Basel en Brussel waargenomen. De deelnemers hadden zich bijna al len eerst in de laatste maanden aan gemeld. Hierop vertrouwde mem dan ook te Utrecht en dat men goed heeft gezien, blijkt wel uit het feit, dat op 1 Juli nog maar 1078 insclirijvingen waren binnen gekomen en op 1 Sep tember 1476 dat is dus bijna 40 rncer. Zeor belangrijk achten wij het ook dat onzo handclsattaché's in den vreemde rnr. Andreae uit Washing ton, ma-, 's Jacob uit Londen, Wolff uit Berlijn, van Rombiirgh uit Brus sel en de Bosch Kamper uit Parijs -- op de jaarbeurs voordrachten zullen houden over het land, waar zij werk zaam zijn en zich voor het geven van des gewemschte inlichtingen beschik baar zullen stellen. Zoo zal ook in dit opzicht de Internationale jaari..-urs medewerken, om het contact tusschen ons land en het buitenland op indus trieel en handelsgebied zooveel moge lijk te verge 111 akkel ij ken Na het noenmaal werden wjj nog in de gelegenheid gesteld het vaste jaarbeursgebouw te bezichtigen. Dit artikel is echter reeds zoo' lang ge worden. dat ik hierover zeer kort moet zijn. Misschien is er later eens gelegenheid uitvoeriger hierop terug te komen. Volstaan wij daarom nu met do mede deeling, dat men alles heeft gedaan om het orienteereu in dit groote gebouw met zijn 330 stands zoogemakkelijk mogelijk te maken, dat de hyper-moderne door Jac. ion- gert ontworpen glasschilderingen zijn uitgevoerd Iin de Haarlemscke fabriek van den lieer Bogtinan en dat het decoratieve werk van het zeer lu- xueuso restaurant van een zoodanige kleuren-combinatie is, dat het den gastein in den waren zin des woords „groen en geel" voor de oogen zal worden. J. B. SCHUIL. j HOE STAAT T MET de plannen van onze too- neeJ- en muziehvereenigrln- gen. L Wij hebben eens geïnformeerd, hoe het staat met do plannen van de ver schillende dilettont-tooneelgezelschap ren en muziokvereenigingen hier v. r stede voor het aanstaande wintersei zoen. Wel teekenend is, dat wij herhaalde malen moesten hooren: „Als wij ten minste kunnen blijven voortbestaan!" Hierbij werd natuurlijk gedoeld op de 20 belasting, die de vareenigingen aan do gemeente zullen moeten af staan van de contributies van kunst lievende leden en giften van dona teurs. Van de plannen van „Zang en Vriendschap" is nog weinig bekend. Er zullen 2 leden-concerten gegeven worden, het eerste in December. Of er nog een sol isten-coneert komt is nog niet met zekerheid te zoggen; dit hangt natuurlijk ook al van de finan- cieele omstandigheden af. Er zijn in verband met dien niet rooskleurigen financieelen toestand al stemmen in 't- bestuur opge gaan, maar geen concerten meer te geven, alleen nu en dan eens een po pulair concert! De tooncc! vereeniging „Jacob van Lenoep" opent het seizoen met „Het Onvermijdelijke", toon ©el spel in vier bedrijven van Suze la Chapelle-Roo- bd: daarop volgt later „Prinses Lizi' blijspel in drie bedrijven van Ernst Albert, vertaling van Emma Morel. In November en Januari worden cabaretavonden (zooveel mogelijk met b e r oc-p sartisten) gegeven en ini December natuurlijk weer een St. Nicolausfeest. Even natuurlijk komt er iji Maart weer een. bal-masque. Verder bestaan er bij Jacob van Lennep plannen voor nog twee too- neela,vonden hl Februari en April, lien keus van stukken is daarvoor nog niet gedaan. Stadsnieuws Men EEN VERTELMIDDAG. schrijft ons: Naar wij vernemen, heeft zich uit de Haarlemsciie Zondagsschoolonder- wijzers een commissie gevormd, die Zaterdagmiddag bij wijze van proef neming een vertelmiddag gehouden heeft op „Duinvliet", voor kinderen uit de hoogste klassen van verschil lende Zonde gsscholen in Haarlem en omstreken. Door de vertellingen van de heer en Vernliout en Hofman, door spelletjes en tractatie, werden de kin deren aangenaam bezig gehouden. Op het terrein verleende het muziekkorps der Haarlerascho jongelingsvereeni- zijn medewerking, terwijl bij het naar huis gaan oen trompetter vooa- den stoet uitging. 1 lot voornemen bestaat, deze vertel- middngen liet volgende jaar op groo ter© schaal voort te zetten. ZANG EN VRIENDSCHAP. Donderdagavond hield Zang en Vriend schap haar jaarvergadering. De bestuursleden, de heeren G. A. Oostenbroek, Dr. G. Broese van Groe- nou, K. van Eeden en C. Warnier wer den herkozen. Dr. Broese van Groenou blijft voorzitter. Het feit, dat het Van Breemen-fonds dien avond 20 jaar bestond, werd door den secretaris in zijn verslag gememo reerd. Do begrooting voor ket volgend jaar sluit met cea tekort van t iwOi-v WELDADIGHEID NAAR VERMO GEN'. Maaoidelijksch overzicht van d Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. In Juli is uitgegeven: Brood 84,56 Wekelijksche ondersteuning 560.65 Losse gifton f 14. Diversen 8,75 Totaal 667,96 CHRIST. GEREF, KERK. Het be roep naar Haarlem is aangenomen door den heer W. Bijleveld, cand. te Leeu warden. Uitgaan OTHELLO. In de eerste opvoe ring te Haarlem van Shakespeare's Othello, door de N.V. Het Schouwtoo- neel, directie Adr. van der Horst era. Jan Musch, op Woensdag a.s. zullen optreden de dames Will). van der Horst-van der Lugt Melsert, Hettie van Dijk-Rieckeiy E. Sanders-Herz- berg en de heeren: Jan Musch, Ko van Dijk, Co Balfoort, Pierre Mols, Carel Rijken, Ezerman, Theo van Vilt, W. de Vriesm, P. Balledeux, O. Kocli, Carpentier Alting, S. Parser, Magen en M. Dahmen. Rogie: Adr. van der Horst. TRAMVERTRAGING. Zater dagmiddag 12,15 uur ontstond tram- vertraging op de lijn der N.Z.H.T.M. door kortsluiting. In de Koningstraat en Gierstraat stond een lange file van trams. Na 20 minuten was de leiding weer hersteld. L. A. ROYEIN. Te Haarlem is overleden, 60 jaar oud, de heer L. A. Royen, gep. kapt. luiten, ter zee, rid der in de orde van Oranje Nassau. Uit de Omstreken VELSEN.- STUKKEN VAN DEN RAAD. B. cri W. bieden ter vaststelling aan verordeningen op die heffing cn in vordering van een belasting op de open bare aankondigingen, voor zoover niet door middel van tijdschriften of nieuws bladen gedaan. B. en W. willen voor het hebben von oschritten, biljetten of bor den aan en op gebouwen, muren, schut tingen en terreinen met de bedoeling de aandacht te vestigen op bepaalde za ken en waren belasting doen betalen. B. en W. bieden ter vaststelling aan verordeningen op de heffing en invorde ring van schoolgeld voor gewoon lager-, vervolg-, buitengewoon lager en uitge breid lager onderwijs. B. en W. stellen voor, afwijzend te besohikken op een adres van de afdee- ling Beverwijk en Omstreken van den Bond van rijwielhandelaren en -herstel lers in Nederland inzake leverantie van rijwielen cn onderdeden. Deze afdeeling vraagt, de in Velsen wonende rijwiel handelaren in aanmerking ie doen ko men voor de leverantie van rijwielen cn onderdeden. Het is B. en W. evenwel herhaaldelijk gebleken, dat de prijzen bij die handelaren beduidend hoogcr zijn, zoodat zij voorstellen de bestelling van rijwielen na gehouden inschrijving aan den laagsten aanbieder te gunnen. B. en W. stellen voor, eenige voor schriften voor het schoonhouden van ge bouwen en terreinen van de openbare la gere scholen goed te keuren. B. en W. bieden den raad ter vast stelling aan een acres van den minister van Financien inzake de uitkeering uit de opbrengst deT oorlogswinstbelasting. In dat adres wordt de medewerking van den minister gevraagd opdat aan de ge meente, waarvan de bevolking in de goece jaren 4 a 5 milliocn gulden hcefi bijgedragen in de oorlogswinstbelasting een hoogere uitkeering als ƒ85.363 wordt toegekend. SCHOTEN, Nieuwe bestrating. De klinkerl>es'trating van den Rijksweg wordt thans door een keibestrating ver vangen. Voor liet Raadhuis is reeds een begin gemaakt. Dit wordt gedaan omdat de klinkerbestraling tegen de zware vrachtauto's niet voldoende bestand is. Gederailleerd. Zondagavond zes uur ontspoorde voor den wissel bij het Soen- daplcin een groote volgwagen der N. Z. T. M. Spoedig was de auto met mate riaal ter plaatse, doch het zware ge vaarte, liet zich niet gemakkelijk in het spoor brengen en 't duurde geruimen tijd eer men er mede gereed was. De dienst ondervond geen vertraging. De volkswoningen. Hede:., Maan dag, zijn een deel der volkswoningen van „Eigen Haarc" voor bewoning in gebruik genomen. Deze en de volgende week zullen meer woningen volgen. Ook van „Volkshuisvesting" zijn weldra en kele woningen tot bewoning gereed. Paard doodgevallen. Zondagavond 5 uur viel op den Rijksstraatweg een paard voor een wagen dood. Het dier werd naar de berm gesleept en de hals afgesneden. HEEMSTEDE. Op veelvuldig ver zoek, zal de Missie-avond voor Pater Luiten, gehouden op Zondag 28 Au gustus, a.s. Woensdagavond herhaald worden. IlILLEGOM. De heer A. van El heeft voor zijn benoeming tot raadslid bedankt. Thans volgt als laatste op de lijst van den Vrijheidsbond (afd. Ilille- gom), mevr. Keur-Wesseling, die wckl de gemeente metterwoon verlaat. Er blijft dan tot 1923 een raadsvacaiure. Binnaiilaatt MR. S. VAN HOUTEN. 3o zijn laatsten Staatkundigen Brief schrijft Mr. S. van llouter. „Hiermede is deze serie Brsevea voltooid. Of er nog ccn nieuwe zal volgen, haagt er ten deele van af, of mij daartoe kracht blijft, ten deele ook of mijne raadgevingen ingang vinden* Immers ook de meest ijverige en welwil lende raadgever gaat tenslotte zich troos ten met de aloude ervaring, dat wie niet hooren wil maar voelen moet." HET BURGEMEESTERSCHAP VAN ARNHEM.- Naar vernomen wordt is binnenkort de benoeming tot burgemees ter van Arnhem te wachten van mr. S. J» R. de Monchy, griffier der Provinciale Staten van Zuid-Holland. DE OPLOSSING DER POLITIEKE CRISIS. Naar in parlementaire krin gen verluidt zal mr. Marchant in de nieu we bijeenkomst der Tweede Kamer ver lof vragen om tot de regeering eenige vragen te mogen richten omtrent het ver loop der jongste politieke crisis. DE EX-KEIZER. Reuter meldt, dat volgens Frankfoiter bladen het gerucht gaat, dat de ex-keizer per vliegtuig naar onbekende bestem ming in Duitschland gevlucht zou zijn.- Naar aanleiding van dat gerucht, ver neemt het „Hbld." uit Doorn, dat de ex-keizer zich Vrijdag en ook Dog Za terdagochtend aan het poortgebouw op hield, ten einde rich persoonlijk op de hoogte te stellen van het schilderen van de poortdeuren. De hofmaarschalk baron von Gonthard is sinds eenige dagen van zijn vacantie uit Duitschland teruggekee.-i. Vorstelijke personen zijn op het oogen- blik niet aanwezig. Alleen generaal Flech is thans de gast van den keizer* Prins Adelbert wordt de volgende week verwacht. EEN DIEVEGGE. De Haagsche politie heeft aangehouden een 21-jarige vrouw uit Den Haag, verdacht van dief stal in een percc-el Hoogezand aldaar,- van een portefeuille met 700 gulden en 17.500 mark uit een winkel-kassa. DE KONINGIN EN DE PRINS OP DE JAARBEURS. De Koningin en de Prins zullen Woensdagmorgen de Jaarbeurs be zoeken. Sport en Wedstrijden KAATSEN, ondag a-s. zal op het gemeentelijk speelterrein aan de Kleverlaan een kaatswedstrKd gespeeld worden door ..Frisia". Ook de adspirantenafdee- ling zal een wedstrijd spelen. ËQitenland SI1111 Feln verwerpt da Ingelscb? vredesvoorstellen. Reuter seint uit Londen In het antwoord van de Sinn Feiners, aat lieden gepubliceerd ia, wordt gezegd, dat het Iersche volk geen vrijwillige unie met Brittannlë erkent Het clackt het run- damenteele en natuurlijke recht om vrijelijk voor zichzelf te kiezen, ten einde de roeping der natie te vervullen. De Ieren hebben zich met overweldigende meerderheid voor de onaf hankelijkheid van de gevestigde republiek ver klaard en hebben dit besluit meer dan eens be vestigd. Brittannië treedt op. alsof Ierland ge bonden is door een bezegelde unie, aie afschei ding uitsluit- Steunende op deze zienswijze eïschen regeering en parlement van Brittannlë het recht voor zich op. voor Ierland te regesren en wetgevend op te treden, waarbij zij zelfs het Iersche gebied tegen den wensch van de bevolking in willen verdeelen cn lederen Ier- sc-hen burger, die de gelofte van trouw weigert af te ieggen. dooden of gevangen zetten. De Britsche voorste'len van des 20en Julie, die op dit Britsche standpunt steunden, zijn onherroepelijk door Ierland verworpen. Deze voorstellen waren geen uitnoodiglng aan Ierland om vrij en uit eigen wil zich te vereenigeu met de vrije naties van het Britsche gemeenobes.t doch om voorwaarden te aanvaarden, die een minder waardigen status zouden scheppen. De Britsche dominions zijn alle tegen heerschappij van Brit tannië beveiligd, niet alleen door do erkenning van hun constitutioneel recht., die haar gelijk heid van positie en absolute vrijheid van Brit sche inmenging geeft, maar ook door de duizen den mijien, die hen van het moederland schel den. Ierland zal noch door den afstand, noch door een verleend recht beveiligd worden. Ier land zal worden verdoold in twee kunstmatige staten, beide afbreuk doend aan eikaars invloed belde onderworpen aan de Britsche militaire en economische macht. De Ierne moeten gelegenheid krijgen de his torische en geografische feiten van Iersch standpunt te beschouw^,. 2tj zijn bereid er in toe te stemmen, dat een neuir.-i-il en onpartijdig arbiter uitspraak doet tusschen Ierland en Brittannlë. Ais de Britton dreigen hun ziens wijze met geweld door te zetten, kunnen de Ieren niets anders doen dan weerstand bieden. De bedreigingen met geweld moeten ophouden ten einde aan de gevolmachtigden gelegenheid te geven de geschillen op te lossen niet met een beroep op maebt, doch rekeniDg houdend met een leidend beginsel, waarover beide partijen het eens zijn. TVij stellen als leidend beginsel voor, aldus de nota, een regeering met instem- door de Engelscken als oen bij uitstek Britsch ming van ben die geregeerd worden, hetgeen beginsel wordt uitgeroepen. Dit beginsel is de eengie basis waarop de Brltscbe en Iersche ver tegenwoordigers tot overeenstemming moeten komen. Op deze basis zijn wij bereid onmiddel lijk gevolmachtigden to benoemen. Do „Press-Association", die somtijds in Londen wordt gebruikt voor het uitgeven van offictcele en semi-officieele re- geeringsmededeeüngen, meldt vandaag het vol gende: Het is bekend, dat het Sinn Fein-antwoord in regeerir. rskriugen wordt beschouwd als een definitieve verwerping van de regeeriugsvoor- stellen in zake een dominion-status voor Ier land. De toestand wordt als ernstig be schouwd. Het feit, dat de ministerraad bijeen - is geroepen te Inverness. In Schotland, waar Lloyd George op het óogenbllk vertoeft, ten einde onmiddellijk den toeRtnnd tc bespreken, versterkt de openbare mening omtrent den ernst van den huldigen toestand.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1