Stuurs Onna i TWEc.DE BLAD Vrijdag tl Saptsmber 1921 Buitenland DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De „Times"' zegi, dat ondanks de tegenovergestelde verwachtingen, de beraadslagingen, welke aan de con ferentie te Washington vooraf gaan, onverwijld in Londen zullen worden gehouden. Het werk van het opstel len der agend.a ia nu zoo ver gevor derd, dat het mogelijk is niet-formsd- le besprekingen aan te vangen tus- Bohen de vertegenwoordigende mo gendheden aangaande de nauwkeu rige vaststelling der te bespreken pun ten. HET VREDESVERDRAG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN AMERIKA. De toestand in Calicut is normaal. In andere centra is het rustig. De Amerikaansche regeering heeft sta—en ->daan ora de geallieerde mo gendheden niet formeel er van in ken nis te stellen, dat er onderhandelin gen gaande ziin over de uitwerking van list vredesverdrag tussohen Dultschland en de Verconigde Staten. De nadruk wordt gelegd op den niet- formeclen .aard dezer mededeeling, welke als een daad van vriendelijk heid wordt gedaan. Vóór de publicatie van den tekst van bet Duitsche verdrag hadden de Amerikaansclie ambtenaren reden te gelooven, dat het verdrag bij de ge allieerden niet op verzet zou stuiten. DUITSCHLAND EN DE EX-KEIZER. De „Rote Fahne", het orgaan der communisten, heeft een brief in handen gekregen, dien het blad reproduceert, door graaf Moltke begin Augustus uit het Huis Doorn geschreven aan den Duitsch-nationalen hoogleeraar dr. R. Oesterreich, te Berlijn. In dit schrijven aangenomen dat he-, echt is kondigt graaf Moltke aan, dat hij 6 September naar Berlijn terug keert. doch reeds thans „vertrouwelijk' wenscht mede te deelen, dat de tabellen van Z. M., geheel opnieuw opgesteld, verbeterd en aangevuld in den herfst zul len uitkomen. De „oude" zijn dus niet onvoorwaardelijk betrouwbaar meer op alle punten, voegt de briefschrijver er aan toe, die voorts mededeelt, dat de overbrenger van den breif de „hoogver rader" Nissen is, „mijn uitstekende se cretaris en strijdgenoot voor onzen kei zer". De briefschrijver spreekt de hoop uit, dat de geadresseerde eens met dezen overbrenger zal spreken, ook in poltieke richting en vertelt, dat hij, Moltke, razend veel te doen heeft. Verder meldt 't Handelsblad nog Mag men de „Rote Fahne" gelooven, dan zouden de „tabellen", waaover in den brief wordt gesproken, alle belang rijke data en feiten uit het leven van den keizer bevatten. Kr blijkt volgens het communistische blad uit het schrijven, welke draden er tusschen het Huis Doorn en het politie- ke centrum van Duitschland loopen. SPANJE EN MAROKKO. Het leger van generaal Berenguer schijnt nog niet tot den opmarsch ge reed te rijn. Volgens den oorr. van de „Tempt" uit Madrid, zullen de Span jaarden eerst in de volgende weck aan vallen zij hebben, niettegenstaande de maand voorbereiding, een tekort aan ka nonnen, granaten en genie-materiaal. De toestand in Melilla zijn verontrus tend. De opstandelingen hebben daar de leiding. Er is slechts één vliegtuig. Het moreel der troepen is uitstekend.- Generaal Berenguer heeft van een correspondent van El Sol gezegd, dat de Franscnen de Spaansche zóne in Ma- rokko willen vernietigen om dit tot een Fransche kolonie te maken. DE IERSCHE QUAESTIE. Staking In Cork. In de Iersche haven Cork is een hoogst eigenaardige situatie ontstaan als ge volg van een staking van employé's van den havenraad, wier eisch van een mini mum loon van 3 pond ©n 10 shilling niet ingewilligd was. De Havencommissarissen boden arbi trage aan, maar dit werd niet aanvaard en men gaf te kennen, dat de transport arbeiders de inrichting zelf zouden be- heeren en de gevraagde loonen betalen. De Sovjet-vlag waait thans van de bu reaux van den Havenraad.- Do secretaris, sar James Long, was 's morgens op zijn bureau, toen drie le den van den bond van transportarbeiders binnenkwamen, en hem mededeelden, dat zij voor de overdracht van de in richting kwamen. Sir Long zette uiteen, dat hij als amb tenaar niet aan hun verzoek kon vol doen, maar de mannen hielden krachtig aan en ren slotte verliet de secretaris het gebouw. De drie mannen bleven er, doch had den niets te doen omdat alle boeken in de brandkast geborgen waren. Naar verluidt heeft de bond van trans portarbeiders gelden onder de schip pers ingezameld en functioneert hij reeds ih de plaats van de haven-commissa- De meeste leden van den havenraad zijn voorstanders van de Iersche repu bliek, terwijl de leider der transportar beiders, Day, ook republikein is, doch zich verzei tegen de pogingen van den Sinn Fcïnschen minister van Arbeid om een compromis tot stand te brengen. De belangen van de haven lijden ern- siig onder de staking en men verwacht verrassingen, daar wellicht hot Iersche rcpublkieinsche leger zich in do zaak mengt. Hot Trade Unlon-congres en Ierland. Het congres van de Trade Unions, dat te Cardiff bijeen is, heeft het vol gende telegram aan Lloyd George ge zonden „De onderhandelingen inzake de Ier sche kwesties hebben een critiek sta dium bereikt. De parlementaire commis sie van het Trade Union-congres en het nationaal uitvoerend comité van de La bour Party zijn van meening, dat her te betreuren zou zijn, wanneer het ern stige verlangen naar vrede, dat op het oogenblik bij beide volken te bemerken valt, weer zou verslappen, terwijl hun ertegenwoordigers zich bezig houden met het wisselen van nota's. Het is noo- dig dat nieuwe stappen worden onderno men. Naar onze meeging moet de En- gclsche regeering vertegenwoordigers van liet Iersche volk uitnoodigen tot een conferentie. De bevordering vau den vrede eischt persoonlijke onderhandelin gen, opdat de Engelsche regeering en de Iersche leiders het uitwisselen van nola's kunnen staken.- Het afbreken der onderhandelingen zou volgens Lloyd George een hervatten der vijandelijkheden op een nog groolerc schaal beteekenen. Wij verklaren met nadruk, dat een nieuwe oorlog bet moreele peil van de wereld zou schaden en nooit de goed keuring van hel Briische volk zou ver krijgen. De Trade Unions en de Labour Paity van dit land zijn tegen een be slechting'van deze kwestie door kracht- middelen cn dringen aan op het ten spoedigste bijeenkomen van een vredes conferentie. Wij meenen, dat zulks ook de wensch is van de inwoners van beide landen, en dat geregelde besprekingen met succes de geschreven nota's kunen vervangen, en dat daardoor vele hinderpalen zouden uti den weg worden geruimd. 1 1 TIET VERBOD TOT DBA GEN! VAN UNIFORM IN DUITSCH LAND. De Duitsche officicrsbond, het na tionale verhond van Duitsche offi cieren en de „Reichoffizerabund 1920" hebben bij den rijkspresident mei na druk geprotesteerd tegen het vei bod tot het dragen van uniformen door ontslagen officieren, dat volgens hen in strijd is niet de grondwet. UIT BRITSGH-INDIë. Reuter verneemt, dat de regeering van Indiö met het oog op het groote aantal gevallen gewelddadenlijhrs'r aantal gevallen van brandstichting, moord en andere gewelddaden tijdens den opstand der Moplah'e, op initia tief van de provinciale regeering van Madras speciale rechtbanken heeft in gesteld. Er zijn honderden arrestaties gedaan. EEN PROCES INZAKE „LIEBKS- GABEN". Voor de woekerreohtbank te Ber lijn wordt sedert eenige dagen een strafproces gevoerd togen de Duitsch- Amerikaansche Virginia Moll, die indertijd wegens een reusachtige zwendclarij met „Licbesgatoen" gear resteerd werd. De beklaagde had een „Wirtachaftahilfe, Amerikaanache steunvereeniging, zetel Berlijn" ge sticht, een organisatie die in werke lijkheid slechts tot dekmantel moet gediend hebben voor een buitenge woon omvangrijken sluikhandel, die de beklaagde met hulp van eenige an deren bedreef. Zij moet den invoer- autoritelten van liet rijk hebben voor gespiegeld, dat haar van Amerikaan sche zijde reusaciitige geldmiddelen ter beschikking waren gesteld cm le vensmiddelen in het buitenland aan te koopen en ze kosteloos aan Duit sche liefdadigheidsinstellingen en de behoeftige bevolking te verstrekken. De vrij van rechten ingevoerde waren werden intusschen met groote winst verkocht Via de „Wirtsehaftshilfe" van miss Moll moet liet aan eon koop man te Keulen gelukt zijn, invoerver gunning te verkrijgen voor 18 wag gons Kentuckytabak, die bestemd zou den zijn voor Opper-Silezië, doch m beslag werden genomen. Tot zelfs de rijkspresident schijnt er in geloooen te zijn en niet begrepen te hebben, dat de heele „Wirtsehaftshilfe" zwen del was. UIT SPANJE. De koning heeft amnestie verleend aan den litterator Miguel Unanuno, die door de recht bank van Valenoia tot 10 jaar gevan genisstraf was veroordeeld, wegens een beloedigend artikel voor Alfonsus XIII. ROME DOOR WILDE KATTEN BEDREEDG. Een feit zonder pre cedent verontrust op het oogenblik de bevolking van Rome een invasie van wild© katten. Het schijnt, dat taüoo- ze wilde katten uit liet platteland rondom Rome zich tot een troep li rib ben vercenigd en naar Rome optrek ken. De voorhoede van dit leger is ge zien ibij Porta Pancrasio en de Porta Portese. Alle maatregelen rijn "cno- men om dezen intocht tegen te gaan. Men kan zioh het verschijnsel niet verklaren zoo lezen we in het Hbld. Gemengd Nieuws denkingsdienst gehouden in Westminster Abbey, ter nagedachtenis aan alle offi cieren en manschappen, die bij de ramp het leven lieten. Onder den dienst wer den Amerikaansche godsdienstige gezan gen, alsmede de Britsche en Amerikaan sche volksleideren gezongen.- •Hnnenland DE RAMP VAN DE R. 38. In te genwoordigheid van een groot aantal officieren van marine en luchtvaart wer den de lijken van de Amerikaansche slachtoffers van de ramp der R 3S Woensdagmiddag to Devonport aau boord vau den Britschen kruiser „Daun- less" overgebracht, welk oorlogsschip dc lijken naar Amerika zal vervoeren. De lijken werden aan boord gebracht door Britsche matrozen. Toen de „Daunt less" dc haven uitstevende, donderden de kanonnen der Britsche vlaggeschepen. Tegelijkertijd werd te Londen een her EEN MOOIE NAZOMER, C. N., de weerkundige medewerker van het Vad. Bchrijft Na de langdurige droogte en den mooien zomer zou men verwachten kunnen, dat een tijdperk van veel re gen zou zijn aangebroken. Toen om streeks het midden der vorige maand eenige regendagen voorkwamen cn ook later in de maand, onder den in vloed van onweders, op enkele dagen wat regen viel, scheen het alsof in-.o-- liik een regentijd was aangebroken. Niet alleen in Nederland kwam meer regenweer voor dan in vele vooraf gaand© maanden, maar ook uit ver schillende andere landen kwamen be richten van zware regens. Er verscho nen telkens dtenressies, die in geheel West-Europa een groote weersver andering schenen te hebben gebracht en het had er veel van alsof de groote en lang verwachte weorsomslag geko men was. Toch waren er voor den opmerkzu- men waarnemer eenige niette misken nen aanwijzingen, dat het met die ver andering het ware niet was. Terwijl in den zomer meestal onweersbuien de inleiding zijn tot regenperioden, zoodat men dan zegt de lucht kan geen wannte verdragen, hadden de onwe ders een lusteloos verloop, waren de buien kort van duur en niet riik aan regen. Ook de bewolking vertoonde eigenaardigheden, die er op wezen, dat daarboven nog niet de echte, voor regen gunstige toestand was ingetre den. Het regentotaal over Augustus ver toont dan ook een tekort van rond 50 procent, waardoor de regenarme pe riode thans tot 12 maanden is aange groeid en het regentekort in totaal tot rond 400 millimeter of 54 procent van het normale bedrag is aange groeid. Geheel onverwacht is een merkwaar dige keer in den weerstoestand geko men. Niet een regenrijke tijd staat on- middellijg voor ons maar het eigenaar dige, somtijds aan September eigen heldere, windstille weer. dat meerma len een aantal dagen aanhoudt. Se dert gisteren is het gebied van hoogen cfcruk, dat met zijn kern juist ongeveer over ons land lag, vrij plotseling sterk in beteekenis toegenomen, terwijl de depressies uil het waarnemingsgebied weggetrokken zijn. Hiermede is een weerstoestand ingetreden, waarbij dat eigenaardig© weer heerscht, overdag gekenmerkt door hooge temperatuur, des nachts door koelte en waarbij de vereeniging van zonneschijn en w ind stilte een buitengewoon aangenaam barakter aa het weer verleent. De statistiek leert, dat d'eze weerstoe stand tot een van de meest langdurig© behoort. Zoo vindt dus de mooie zomer van 1921 een prachtige afsluiting in een nazomer, zooals wii dien in jaren niet hebben gehad. En daarmede is het zoo zeldzame feit van de langdurige droogte nog merkwaardiger gewor den. Houdt dit weer nog eenigen tijd aan, waarop juist bij de heerschappij van dit tvpe zooveel kans is, dan worden opnieuw een reeks van dagen van droogte gevoegd tui de reeds zoo lange periode. Zou dan de droogte nog langer gaan duren? Zoo ja, dan kan men eigenlijk niet meer tevreden zijn met de gedaoh te, dat de langdurige droogte het ge volg is van een toevallige samenwer king van eenige, in denzelfden zin werkende oorzaken, die, voor zoo verre kan worden nagegaan, niet tot Europa beperkt is gebleven, want ook Noord-Amerïka vertoonde gedurende denzelfden tijd een regen-tekort, al was dit bok gering. Dan rijst onwille keurig de vraag of er niet een meer al gemeen werkende oorzaak is, die nog lang kan aanhouden, zoodat de droog te vooreerst niet geëindigd zou zijn. Het nog niet beschikbaar zijn \an gegevens uit andere wereldeelen maakt echter, dat vooralsnog op die vraag niet kan worden i 1 gegaan. Maar de thans begonnen nazomer vestigt opnieuw de aandacht op dc langdurige droogte en maakt haar tot een nog merkwaardiger verschijnsel dan zij reeds bleek te zijn. ONDERSCHEIDINGEN. (Vervolg). Zijn benoemd Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau Jhr. B. C. C. M. M. van Suchtelen, controleur t-innenlandsch bestuur, te voren tijdelijk gezaghebber van En- deh A. A. Bansc, waarnemend gezag hebber van Takalar: G. J. ter Poorten, laatstelijk contro- Ieur 'binnerijandseh bestuur op Java en Madoera (thans met veriof) mej. A. H. de Bruyn Kops, onder wijzeres 1ste klasse, hoofd der 1ste lagere meisjesschool te Semarang; mej. dr. A. van Teutem, gouver nementsarts te Soerafearta F. J. Fvan Hasselt. zendeHng- j raar te Manikam-Manokwari, lei der der zending op Noord-Nieuw- Guinea dr. P. Ëngelmaijer, particulier ge neesheer te Proholingo Raden Ngabehi Radjiinan, ook ge naamd Wediodipoera, arts, te Soera- ka rfca, oud-lid van den Volksraad; J. M. Swart Sutherland, ambtenaar ter beschikking van het hoofd van het Kantoor voor Reiswezen ,J-f1- Bosch, laatstelijk inspecteur -de klasse van den post-, telegraaf- en teleioondienst (thans met verlof); O. van Houten, kapitein der infan ten-?, hoofd van de vliegafdeeling, met bepaling, dat. aan hem het versiersel aer orde zal worden uitgereikt met de zwaarden W. Cremer, directeur der In- duslrieele Maatschappij „Palem- bang" W. J. G. H. Bergman, hoofd van de afdeeling comptabiliteit van het de partement van onderwijs en eere- dienst P. n. E. Obdeyn, hoofdcommies ter algemeene secretarie; Mas Boediardjo, adjunct- inspecteur van het inlandsch onderwijs; Daeng Kandoeroean Ardawinata, onderwijzer in de Maleische taal aan de opleidingsschool voor inlandsche ambtenaren te Bandoeng; Nawawai gelar Coetan Mhamoer, gepensionneerd' onderwijzer aan de opleidingsschool voor inlandsche ambtenaren te Fort de Koek; Mère Bonif?ce. hoofd der Ursull- nenschool te Noordwijk (Weltevre den) mej. P. C. van Ghecl Gïldemeester. Wijkzuster van het Genootschap voor In- en Uitwendige ending, bestuurs lid van de vereeniging „Pro Juven- tute" te Batavia; Sastradipoera, industrieel te Tago- gapoe,<j A. de Koning, hooM' van dé cul tuurschool te Malanrr- F. M- Dgen, architect <ler burger lijke openbare werken A. van Daalen, commissaris van politie 1ste klasse te Medan M.H. A. Sitsen, kapitein der in- fanterie, met bepaling dat aan hem het versiersel der orde zal worden uit gereikt met de zwaarden A. van den Braak, werktuigkundi ge bij de Staatsspoorwegen A. H. G. Imfbert, bouwkundige bij de Staatsspoorwegen J. M. Biekart, landbouwonderne mer te Bandar, lid van den gewestelij ken raad van Pekalongan, voorzitter der gewestelijke voedselcommissie dr. J. Hellemans, directeur van het marktwezen en het slachtbedrijr der gemeente Batavia; {Dingen die niet ledereen vee' WAAROM ER OP DE ENCELSCHE SCHEPEN '9 AVONDS NOOIT „SE VEN BELLS CESLACEN WORDT. De dag aan boord is verdeeld in 2 X 3 hcawiea va» 4 uur elk. Ieder half uur wordt er door den quartermaster (d. i< dc man aan hei stuurradj een slag op de bel gegeven en wel telkens één meer, Zoo bijvoorbeeld is er aflossing van d< wacht om half één, dan wordt één slag op de bel gegevenom één uur iwee slagen, half twee drie slagen, twee uur vier slagea, enz. Op Hollandsche sche pen heet dit één glas, twee glazen, drie glazen enz. Op een Engelsch schip, ons bell, two bell, three bells enz. tot eight (acht) bells toe, dan begmt men weer met one bell. Er is echter één uitzon dering in deze gang tan zaken en dat is, er 's avonds aa de six bells, welke 0111 zeven uur geslagen wordt, om ha'.f acht geen seven bells volgt, maar men weer met one bell begint, De verklaring hiervan is de volgende Heel lang gele den ontdekte men op de Engelsche vloot, welke voor anker lag in de Thames, dat en muiterij broeide, welke op het punt stond uit te breken. Dien avond zou het slaan van „seven (zeven) bells", he: sein zijn van den opstand. Het plan 1 de muitelingen was alle officieren dooden, en zich meester te maken van de vloot. Daar men van deze plan nen op de hoogte was gebracht, werd dien avond op geen enk'i scaip seven bells geslagen. Na de six bells van ze ven uur, begon men weer met one (een) bell om half acht. De muitelingen raak- in de war cn als gevolg daarvan, mislukte de opzet totaal. .1 idsdien wordt op geen enkel Britsen Schip 'savonds meer dan seven bells geslagen. Dcza traditie heelt zich tot neden nog stc-eds gehandhaafd. De mariniers, aan boord van genoemde schepen, hadden niet mee gedaan aan het complot; en ais belco- ning voor hun trouw, kregen zij het privilege, altijd hun hoed te mogen op houden, waar ze zich o z bevinden j Wanneer een officier of een matroos eeu vertrek binnenkomt, bijvoorbeeld de hut van den gezagvoerder, dan neemt hij zijn hoed onder den linkerarm. Een marinier echter houdt deze ook dan op het hoofd. Deze geschiedenis is bekend als de „Mutmy of the Nore". (De muiterij aan boord van de Nore). „The Nore" is eeu lichtschip op dc Thames nabij Chatham, O. H. Spangenberg, gepensionneerd algemeen ontvanger 1ste klasse hij 's lands kas te Weltevreden C. W. van Nooijen, algemeen ont vanger 2de klasse te Djokjakarta L. E. Bruckner, hoofdcommies bij het residentiekantoor te Soerahaja S. P. Pieroeli, hoofdcommies hij het residentiekantoor te Batavia G. F. Eilhracht, boekhouder-kassier bij het vendukantoor te Batavia; A. R. Rijksckroeff, archivaris, te vens fungcerend expediteur bij het departement van justitie H. M. Mossel, archivaris, bij het de partement der burgerlijke openbare werken J. I'. Troes, archivaris bij het de partement van oorlog; C. van den Bussolie, ambtenaar ter beschikking van den directeur van financiën. J. S. Morpurgo, oud-griffier der Koloniale Staten, fill olijk kanton rechter van Paramaribo cn lid-plasts- irvanger in het hof van justitie Th. E. Jud'a, hoofd der van Sype- stevnschool en majoorcommandant der schutterij te Paramaribo S. H. de Granada, districtscommis saris J. C. Juda, directeur der plantage Leliëndaal, lid der commissie van be heer van de landskoffie-onderneming Slootwijk Ph. van der Breggen, directeur der openbare werken van Curacao J. J. Bemijon, oud-districtsmeester, notaris te Willemstad J. L. Pen ha, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Nijverheid te Willemstad Dl SÜBRiEK VAM ROSL DE RAKKER. COLLEGA'S. Het volgende overkwam ©enigen (ijd geleden aan een zangeres, die ook in Haarlem en omgeving velschillen de malen opgetreden is. Zij reisde van Duitsohland naar Holand. Tegenover haar in den spoor wegcoupé had een net-gakleed en 6tevig gebouwd heer plaats genomen, die al spoedig een gesprek begon. Hij had heel wat gekocht in Duitsdhiand, fijn geprofiteerd van den lagen mar- kenkoers! Kijkt u 's! Hoe vindt u dit? Em dat! Wat moet je daar nu tegenwoor dig in Holland niet voor gevenWat zegt ti ven zeo'n paar prachtige schoe nen En hij diepte een paar werkelijk edel-uitziende bruin© schoenen uit zijn koffer op. Zijn reis- en landgonoote bewonder de ze uit den grond van baar hart. Hij werd steeds spraakzamer, maar naarmate de trein de grens naderde, geraakte hij merkbaar mindor op zijn gemak. Mevrouw voelde met vrouwelijke in tuïtie, dat hem iets hinderde. Vroeg niets. Wachtte. Eindelijk kwam hetl Daar zat-ie nuu toch leelijk mee, niet iiat douane-onderzoek aan de grens. Hij had een paar dingen goed weggestopt en nog het een en ander m zijn binnenzakken. Dat zou wel loa- loopen. Ze waren ook niet meer zoo streng ais eenigen tijd gelleden. Maar die gloednieuwe bruine schoenen, die kon je maar niet zoo gemakkelijk weg stoppen. Die zutwien ze zeker merken. En hij had toch geen zin, er „Steuer" voor ie betalen. Daar had hij ze niet voor gekocht Doet u ze aanzei mevrouw. Dat is 't hem juist! Ik hel) al een paar nieuwe aan. Ook pas gekocht in Duitschland Goede raad was duur. Hij werd steeds zenuwachtiger. Me vrouw kereg medelijden met hem. Eindelijk zei ze: „Ik wil u wel hel- Pen, omdat u een landgenoot van me is. Ik zal de schoenen aandoen De man keek schichtig heen en weer van mevrouw's kleine voetjes nanT de groote bruine heerenbottines, maar Mevrouw trok resoluut haar elegante schoentjes uit, borg ze in haar koffer cn verdronk haar voetjes in de nieuw© 1 bruine schoenen van haar landgenoot. I Toen het oogenblik van het douanw- ROEL DE RAKKER: Een rustkuur voor vader. (Daily Sketch, Louden). onderzoek daar was, sloft© ze met groote moeite het perron over en de douaneloods binnen, en alles ging prachtig. Na «énigen tijd zaten ze weer tegen over elkaar in den coupé, de zangeres en de meneer. De schoenen waren „on belast" over de grens gekomen. Hij was verrukt en putte zich uit in dankbetuigingen. Gaf tenslotte zijn kaartje: „X, Prijsbokser". Mevrouw had geen kaartje. Deelde dus maar mondeling mee, wie ze was; „Mevrouw Y, Zangeres". „Nee maar", zei de irnan, „wat vind ik dat nu aardig, dat wij elkaar ont moet hebben. Wij leven dus )>eirien voor de Kunst, Allebei artist!" Enz. enz. Mevrouw glimlachte fijntjes. BELEEFDHEID IS MAAR ALLES! In de tram, de gele, die op weg naar Heemstede en stampvol is. Vele passagiers staan dus. Een stevige boerevrouw zit, breed en voluii. Naast haar staat haar zoontje, bol- vrangige jongen van een jaar of tien. Een van de andere staande passa giers is een modieus gekleede dunne, 1 tamelijk grijs reeds, maar die klaar blijkelijk nog graag voor jong door gaat, tenminste heel jong doet. Als er wat menschen uitgaan. maakt ze aanstalten een der openg6- komen plaatsen te bezetten, maar dan bedenkt ze zioh en vraagt aan de boe- revrouw, op het bolwangïge zoontje wijzende: „Moet hij niet zitten?" Welnee, zegt do boerevrouw gul, ouwe menschen gaan vóór, hoor! De modieuse glimlacht zuurzoet en gaat zitten. Dame (tot bakvisdh achter haar, die de intrigue aan een vriendinnetje uit leg!): „Och, zoudt u misschien willen wachten tot de pauze Ze maken zoo'11 'eveif op 't tooneel, dat ik niet booren kan wat u zegt." NIET ZOO ERG. „Ren je al eens in d© gevangenis geweest?" „Ja, edelachtbare, zeven jaar - maar pae eens." GEMOEDELIJK. De echtgenoot: „WatIs 't "eten nog niet icluar't Is (och versahrikkeflijkl Ik ga naar 'n restauarnt." De echtgenoot©: „Kun je vijf minu ten wachten?' De echtgenoot: „Is 't dan klaar?" De echtgenoot©: „Nee, maar dan ga 'k met je mee." OP STRAAT GEZIEN VGor een van de cafe's op een druk punt van onze stad zitten in gein nik kel ijke stoelen veie bezoekers te genie ten van de rust (al of niet na gedane» arbeid), het mooie weer, het gcizeliige verkeer en van hun biertje, kwast, kopje thee, portie ijs en wat dies meer zij. In de buurt van het café staat een verkeersagent en too vort met zijn wit te handsohoenen het verkeer in goed© banen. Komt eon man den hoek om zwaaien. Zwaaien, want hij is dron ken, Hij kijkt het café eens aau, verliest daarbij haast zijn evenwicht, maar houdt zich nog staande. Dan ziet hij, dat nog eenige stoelen op het terras ledig zijn en komt in zijn beneveld brein blijkbaar tot de con clusie, dat hij in een van de stoelen thuis hoort. Hij maakt aanstalten om te gaan zitten, maar c«n liellner schiet toe en weert hem met een ge biedende handbeweging. Dit ééne zij het dan niet vrien delijke manuaal maakt plotseling van don dronken man een beeld van ziedende woede. Zijn oogen beginnen te rollen en zijn handen trachten te gesticuleeren, maar brengen het niet verder dan een tasten en grijpen lu het ijle. Zal, zal, zaJ i k daar niet moge zitte schreeuwt hij. Zeker omdat ik proletariër bin. As ik dan toch be- toalAs ik dan toah betöal! Die mooie stoeltjes, debatteert hij verder tegen den hem kalm aarihoo- renden kellner, binne zeker alleen voor de hééére(Onbeschrijfelijk is de minachting, waarmede hij dit laat ste -woord uitspreekt). Nou maar, as ik betóal Hij maakt den zin niet af, wankelt even en schreeuwt dan weer: Is dio stoel (hij wijst er met na druk naar disponibel voor mijn of niet? Is die stoel dis-pó-nibel voor mijn, ja of nee as ik betoal De kellner blijft bedaard staan ©11 geeft geer. antwoord. In een paroxysm© van woede pakt de dronken man den stoel beet en voelt plotseling een 6tevigen greep in den nok. De 6toel valt hem uit de har. den. Alia, zegt een zware stem, maak dat je wegkomtDe mensahen mogen hier geen Jast van je hebben. Voor uit En do verkeersagent, die even zijn post verlaten heeft, om een eind te maken aan het geval, dat „publiek" begon te trekken, geeft hem nog een flinken duw na. De dronken man, nu plotseling een beeld van schrik, kijkt even schuw naar de uniformknoopen van den agent, draait zich dan om en verlaat, zonder verder een woord te zeggen, met gebogen hoofd en wankele passen, het terrein, waar hij roem dadhi te behalen als Overwinnaar van den Kellner en Veroveraar van den Stoel HANDIG. „Jolian, deze zijden kousen zaten keurig verpakt, in den zak van je overjas. Kun j© dat verklaren?" „Zeker, schat. Ben je dan hoole- maal vergeten, dat je d© volgende maand jarig bent?" TOUT COMME CHEZ NOUS. In Dayton heeft de heer X., een zee? bekend en aanzienlijk drukker, zich i met een fortuin van 50.000 pond sler- I ling uit zijn zaken teruggetrokken. De verwerving van dit fortuin dankte hij aan zijn onvermoeiden ijver en 1 groote werkkracht, aan zijn grondige j zakenkennis cn aan zijn ernstig jw- ger. om zijn klanten voor een redelij ken prijs voldoening to geven en waar te leveren waarop hij en zijn klant trotsch konden zijn en bovendien aan het overlijden van een nom, die ben> 49.999 19 sh. en 6 d. naliet. Krantenbericht.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5