De fabrikant HET EERSTE-KAMERLID MR. P. G. T IlüüFT. Men meklt uit Lei den aan de Nieuwe Ct.. dat de toe stand van mi'. P. G. 't Hooft, lid van do Eerste Kamer, zeer bevredigend is. DEPUTATENVERCADERINC EN CENTRALEN-CONVENT DER ANTI- REV. PARTIJ. Volgens de Stand, is aan de Kics- vi-reonigingen. verzonden do besohrij- v ingsbriet van liet Centraal Comité vanAnt.rev. kies ver oen igittgan door de hu ilengewone deputateu-vergadoring te houden op 14 October te Den Haag, en voor het Centralen Convent te hou den aldaar op 13 October. Do agenda van het Centralen Con vent brwat o.m.: verkiezing van een collage van gemachtigden voor de K umerv erfciez ingen van 1922 en be spreking van het rapport „candidaat- stelling". Op de dejputatenvorgadering zal be handeld worden een resolutie inzake de candldiaatstollhig van -vrouwen voor Staten en Raden. Het. Centraal Comité stelt aan de deputatenvergadering voor een reso lutie, waarbij de Ant. rev. partij als haar gevoelen uitspreekt, dat bij ver kiezingen voor Staten en Raden door .de hij 't Centiaol Comité aangeslo ten kiesvereenigingen geen vrouwen candidaat behooren te worden ge steld, zoolang de anti-rov, partij niet in haar wettige vergadering van ecai tegenovergesteld gevoelen blijk geeft, en voorts dat wijziging van de tweede alinea van artikel 51 der Gemeentewet, zoo als dooi' de commissie uiteengezet, behoort te worden bevorderd. BESCHERMING VAN DE NEDER- LANDSCHE NIJVERHEID. Aan den minister van Binnenland- echo Zaken tijd. voorzitter van den ministerraad, heeft de Ned. Bond van Boekbinders-Patroons, een adres ge zonden naar aanleiding van den zeer Biechten bedrijfstoestand. Adressant wendt zioh tot de regeering met de zeer dringende vraag ten spoedigste een onderzoek te doen instellen in hoeverre het mogelijk is maatregelen te nemen, waardoor de Nederlandsche Industrie voor a teelteden ondergang wordt behoed. Op elk industrieel gebied wordt, zoo wordt, aangevoerd, door inkrimping van personeel getracht de bedrijven zoo lang mogelijk staande te houden. Deze ziin tot ondergang gedoemd, zoo dra de liquide middelen zijn opgeteerd. Dat zulke tot een ruine moet leiden, niet alleen voor de Grafische Industrie maar ook voor alle andere loonbedrij ven, behoeft geen nader betoog. Tiet in den loop van vele jaren aan Industrieele kracht langzaam en moei zaam opgebouwde dreigt in luttel en tijd te worden gedesorganiseerd door liet feit, dat de blnnenlandephe orders naar landen met lagere valuta gaan, waaraan ook Rijk, Provincie en Ge meenschap mededoen, terwijl de Over heid door haar gevangenlswerk, daar naast het 'binnenlandsche afzetgebied in ernstige mate in gevaar brengt. De voor alle Rijksuitgaven benoo- digde zwarte belastingen. welke de grenzen van het mogelijke hebben be reikt, verslinden voorai in klein- en middeïbedriif de nog voorhanden zijnde liquide middelen. Gevolg van een en ander is. dat hoe wel er voorloopig voldoende werk aanwezig zou ziin thans duizenden Ne derlanders werkeloos rondloopen en met den steun uit de Rijksmiddelen moeten worden geholpen. Het komt adressant voor, dat bij goede distributie van arbeidsvooraad en werkgelegenheid veel zal kunnen worden gered. De. industrie kan in de ze moeilijke tijden hierdoor natuur lijk steun ontvangen en de werkloos heid kan worden verminderd. Het is daarom dat adiresant de Re geering verzoekt een Commissie samen te stellen uit werkgevers en_ werkne mers van verschillende bedrijven ten einde de Regeerinv van advies te die nen hoe tot deze verdeeling van arbeid te geraken. die een goed artikel maakt en dit in Haarlem's Dagblad adverteert, krijgt vele afnemers. öoaiiwaartkricliten KON. NED. STB. MIJ. KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. Stuyvesant (uitreis) passeerde 10 Sept. KON. HOLL. LLOYD. Hullaudia arriveerde 12 September van JJ.-Orleaus te Amsterdam. ROTTEFID. ZUID-AMERIKA LIJN. 'Alcor (uitreis) vertrok 11 Sept. van Ant iwerper. en passeerde Vltssingen. HOLLANDZUID-AFR1KA LIJN. Bloemfontein (thuisreis) passeerde 11 Sept. Dakar. Jagersfontein arriveerde 10 Sept'. van Durban te Delagoabaai. Riet fontein (uitreis) arriveerde 11 Sept. to Kaapstad. HOLLAND— Br..1NDI8 LIJN. Bolton Abbey (thulsrelB) vertrok 10 Sep tember van Madras. Stadsdijk vertrok 10 Sept. van Madras n. Rotterdam. het waarzeggen is gelegen en licht dat •t een verhaal toe, op de dezen Haarlern- schen artB eigene wijze. Verder nog een beschouwing van Dj. J. van Huizurn over den Koran j een schots: de Kerk van Pont-Pothieu en ren artikel over een bezoek aan een Londen se ho filmfabriek. In „Het Masker" verhaalt Eduard Ve terman van den artiest Albert van Dalsuru, met wiens portret het periodiek opent Herman Roelvink maakt opmerkingen over de Openluchtspelen; Simon Koster schrijft over het Schouwburgpubliek in critisclicn zin; Johan Broek begint een studie over Johan Sebastian Bach en over zijn familie. Van „Het spel van de V vroede en de van de V dwaeze maagden" js het tweede ge deel te opgenomen. In „Floralia" een artikel van D. over Hyacinthen an over haar schoonheid. Voor al legt schrijver er nadruk op, dat rya ointen planten zijn die in de huiskamer groot genot geven. Nuttige wenken den door hem gegeven voor de behande ling van hyacinÖien in de kamer. B. S. schrijft over hol aanleggen van een fru't- Luin tusschen hoogstammen. Voorts eenge bijdragen over Dahlia's. DE WIJNHUISTORBN. Men meldt in het Hbld. dat de gemeenteraad van Zutphen heeft aangenomen het onlangs door ons medegedeelde voorstel van B. en W. inzake het herbouwen van den Wijra- huisloren en het aanbrengen v.tn een oaril- Pers-ÖverzicliJ ART. 6 FAILLISSEMBTTTSWHT. Naar aanleiding van bet feit, dat iemand te Daren, die met vacantia in bet buitenland vertoefde, failliet werd verklaard zonder dat de faillissements aanvraag te ziin er kennis was gekomen welk geval door mr. J. de Vrieze wordt aangevuld met eenzelfde geval ook gedurende do vacantie voorgeko men, schrijft de redactie van het „Weekblad van het Recht": „Het is inderdaad een onhoudbare toestand, dat ieder buiten zijn weten kan worden failliet-verklaard. Bij de behandeling der wet is herhaaldelijk aangedrongen, op een dwingend voor schrift, krachtens hetwelk de rechtbank verplicht zou zijn, den schuldenaar te doen oproepen. Men heeft dit niet gewild, omdat het aan leiding zou kunnen geven tot chicanes en onnoodigo vertraging in gevallen, waarin snel handelen van het meeste belang is. Dezelfde redenen schijnen zich ook thans nog tegen een impera tief voorschrift te verzetten. De onder vinding heeft echter overtuigend de noodzakelijkheid aangetoond, waar borgen te scheppen, dat verrassingen, als waarvan boven sprake is, worden vorkomen. Deze zouden o.l. hierin kunnen worden gevonden, dat aan art. 6 F.vv. een bepaling van den vol genden aard werd toegevoegd „De Rechtbank kan, indien daartoe gron den zijn, de faillietverklaring aanhou den, zoolang niet is gebleken, dat de schuldenaar van zijn oproeping be hoorlijk kennis heeft verkregen. Daar in zal, meenen wij, een voldoende aan sporing gelegen zijn tot den rechter, in normale gevallen den schuldenaren onverhoedsohe faillietverklaring te besparen." Letteren en Kunst INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. In „de Vlimder" oen bijschrift van H. Nevo bij een porlret van mevrouw Rika Hopper, die den 15en dezer den dag her denkt dat zij 25 jaar tooneelspeelster is. Geroemd wordt bet volmaakt technisch, ar tistiek en daarbij" zoo gevoelig temperament vol spel vam mevrouw Rika Hopper. Door het cultureel© In haar wezen dat Zioh in haar kunst als een voorname fac tor uit, heeft zij, aldus Novo, den draag in zich gevonden, stem era. vordracht zóó te ontwikkelen, dat 't altijd een genot wordt naar haar te luisteren, en weet zij het .woord van dera schrijver en dichter zóó tol ons te brengen, dat wij moeten gevoelen, hoe zoetvloeiend en mooi önze Holland scha taal kan zijn, wanneer ze good ge sproken wordt. Mr. .T. R. RitsemaBoa deelt bijzonder heden mede aangaande do Ku-Klnx-Kan, een geheim genootsohap in Amerika; M. C. van de Rovanrt verhaalt van een misda- digen diohter Frangoia Villon, die in de ISoeeuwin Frankrijk leefde; Tjebbo Franken in zijn kroniek „Polikliniek des levens" bespreekt het gevaar dat z. i. POSTERIJEN. Lijst van onbe stelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Rijnberk, Amsterdam. Weel. J. Sóm mige, Akersloot. G. Speyers, den Haag. Jongej. Jonsje Stiensira, Rot terdam. Rika Stienetra, Rotterdam. Mej. M. .T. Stufiers, Amsterdam. C. A. Verkooy, bij Noord wijk, Mej. Veldhoven, Amsterdam. W. Vln- geiiiouts, Amsterdam. J. Vlekke, Til burg. Wed. H. J. Wallburg, Amster dam. A. van Waltiken, 's-Graven- ,3. Heer en Mevr. J. de Wilde, den Haag. H. Rees Lamers, Amster dam. Mej. II. do Vries, Amsterdam. Mej. R. Middendorp, Amsterdam. Natte, Amsterdam. L. Nije, Amster dam. Mej. Ro van Oss, 's Hertogen- bosclu. Toddemors. Haarlem. Mej. C. Penris, Amsterdam. T. Postma, Heemstede. Mej. R. die Rave, Haar lem. Ui briefkaarten zonder adres. Buitenlandsehe brieven; Mrs. en Mi. P. Blankenberg, London. Herin J. Bbti- sert, Rüdesheini. Mevrouw Tli. Cooper— Blankevaart, Washington. Jongejuffrouw L. Donok, Java, N.O.J. J. Inpijn Jr., Los Angelos U.S.A. E. Kol, Stockohlin. Miss M. W. Maokeloie, London. Fraul. Nathu- sius, Sont.hefer. Mons. Ludovio Querlai, Nancy. Miss .T. Schollen, Ourville, U.S.A. P. van Veen, Port Said. Buitenlandsehe briefkaarten: Herm uaa und frau Baaten Lindner, Dresden. Jos. Bergraiaun, Norden Stieftweg. Mons. Blok van Laer, Evians la France. Madine. Der nier, Pleuve de Rijser. Frans Tinge, Sanr- 'brucken. D. van Leeuwen, Saarbruckeu. Fraul Mile Frielingsdorf, Keulen. Fraui. P. Goudsniit, Ilsenburg i. Harz. H. J. van Leeuwen, Bethlehem, Z.-Afrika. Madni. de Harsser, Turnhout. Mons. et Madm. v. Hoogenhuyzen, Paris la France. Idem, idem. Fraul. Judith Jonker, Zurich. Fraul J, Jon Te-al, Weaen., Ferr frau Lyknier, Ei- senapk Thuringen. Jozef van Looy, Turn hout, Mr. Lambert Muleort, Bilsen. Herrn D. W. van Linden Tol, Duitschland, Herrn Holke, Neokarlhal. Baron Von Massenbacli, Darmstadt Georg; Mast, StutgartMiss L. Noetge, Vienna Austria; Fraul. M. Planicka, Nied. Ostcrreich (2 stuks)Mr. G. Ba ron van Riemsdijk, SuisseMevr. van Someren Buddinck, Bad Harzburg; Fraul, T.- v, Sonsbeek, Deutschland Fraul,_ M« Sandberg, Taums. Dtland D. Slinger, RüdeshehnMiss Martin Verdel, BrotvilleHeer en Mevr.- II. Verboog, Annecy; Baden.- Gemengd Mienws MOUNT EVEREST. Onlangs is g-umt.u, iL.t de vooiToo- pige verkenning van liet gebied om den Mount Everest tot dusver geen veqlbolovienide toegangswegen naar den top heeft dom vulden. Integen deel, ook aan don thans vluchtig ge- exploreerden oostkant van den reus- aditig.cn berg is geen bruikbare toe gangsweg naar Loven gevonden In. de Times wordt 1 versit.g van den voorloopigen verkennigstoclu aan den oostkant van den berg gegeven, welk verslag gedateerd is van den 17en Aug. en verzonden uit Kliarta, een plaats, hoog m het gebergte ge legen op naar schatting 20 Eng. mijl oostelijk van den top. Van daar uit werd getracht in westelijke richting verder en hooger te komen. Den volgenden oentend be reikten wij, na een steilen toclit berg opwaarts te hebben volbracht en een turkooishlauw meer te zijn gepasseerd, dan top van Langmala, op 1S.UOO vt.' Allo Tib e taan sche koelies klaagden over hoofdpijn. De beklimming ging zeer steil, en zij waren niet te best getraind. liet uitzicht van den pas Was zeer uitgestrekt, met ean mooien «.ijk naar het oosten tot ver voorbij de Aroen-vallei en tot aan verwijder de sneeuwtoppen. Het directe uitzicht naar het westen was echter het Inte ressantst, maar ook het tantalisee- lendst, daar de laaghangende wolken alles hoven de 22.000 vt. aan liet oog onttrokken. Wij konden dus de hoog ste bergen niet zien. Onder de wolken was het echter een wonderbaarlijk pa norama. Drie groote gletsjers, elk ver scheiden Eng. mijlen lang. strekten zich majestueus in groote boven in dalende richting uit en kwamen 4000 ,t. lager bijna bij elkaar. Een gletsjer kwam van don Everest zelf, de tweed ;tn de Mukalu (27.000 vt.) de derde van de hooge toppen ten noordoosten vam Mount Everest. Na opnieuw een bekoorlijk turkoois meer, Sjoerimtso gemaamd,' te zijn ge- pnsseerd, daalden wij langs aange name bergweiden, bedekt met gen tiaan en paarse asters, een 3000 vt af. Wij troffen een herder aan, die gekampeerd was op een beschut ter ras zoowat 1000 vt. boven de vallei, en besloten daar onze tent op te slaan, wijl brandstof en water er over vloedig waren en wij er het voorred1' hadden vorsche melk en boter van den herder te erlangen. Tegen den avond trokken do nevels op en krerren wij oen prachtig verlokkend uitzicht op do reusachtige sneeuwtoppen, die zie' tot ongeloof]ijko hoogten verhieven. Dien nacht vroor het licüit en toen de morgen aanbrak, was de lucht volko men wolkenlco3. Nooit zullen wij do schoonheid ver- neten van dien zonsopgang over de onvergelijkelijke rotsen van Makalu, die geen vier Eng. mijl van ons ver- ijderd zioh een 11.000 vt. boven ons verhieven, terwijl verderop de Mount Everesttoppen zelf met een rose schijn sol overgoten werden. Het was een taf reel van onuitsprekelijke schoon heid en ik betwijfel (het ls kolonel Howard Bury, die hier aan het woord i) of wel er eens ter wereld een vallei ordt aangetroffen, die deze evenaart, in overweldigende grootsrhheid. Het dal, da.t blootstaat aan de natte moes- son-bewolking, is bedekt met een groen kleed von jeneverbes, wilg «n terg-es 0I1. I.Ts en sneeaiw daien af tot 11 eel aan den rand Van dit groene kleed. Van de beide bergen was, uit het dal gezien, de Makalu verreweg bet schoonst en het indrukwekkendst, daar de Everest te ver af was en zijn groote hoogte niet. uitkwam. Reusachtige rotswanden, licht m' sneeuw bepoederd, daalden van eer hoogte van 11.000 voet steil af, in dal. Aan weerszijden waren de zwar te rotswanden, zóó steil, dat sneeuw en ijs er zich onmogelijk aan konden vasthechten. Onder de rotsen nam de Kangdosjong-glet8jer zijn oorsprong, die zich dwars over het dal uitstrekt tot hij den. overkant bereikt. Een heek, die ontspringt uit, den Kangs- ioeng-glet.sjer, die van Mount. Everest komt. stroomt door een groote ijs- ïrot onder den dwa.rsglctsj-er van de de Kangdosjang d.oor Zoowat 10 of 12 Eng. mijl verder sluit Mount Eve rest de vallei af in den vorm van een "root halfrond met een loodrechten zuidoostelijken rand. die meer dan 27.000 vt. hoog reikt en die zich nii- itrekt in de richting van Makalu, Den volgenden ochtend ging ik met een paar koelies een uitlooper op, die een paar mij! verder, vlak tegenover Mount Everest gelegen is. Toen de wolken optrokken, genoten wij plotse ling, onder den blauwen hemel een schitterend panorama. Meer den 90 Eng. mijlen verder oostelijk, staken de toppen van Kinsjinjoenga en armoe uit, boven een wolkenzee, terwijl de Everest en andere hooge rotstoppen zioh aan het eind van het, dal steil ver hieven met hun ontzagwekkende zwar te rotswanden, die over een hoogte van 2000 voet steil afdaalden, Den ge- heelen dag hoorde men het gedonder van groote ijsmassa's, die van den berg afbraken en neerploften op den Eangsjoing-gletajer in de diepte. Van dezen kant en uit dit amphi theater scheen er geen kans te bestaan, den grooten 'berg aan te pakken." EEN SPOORBRUG OVER DE „KLEINE BELT." De Deonsche Staatsspoorwegen hebben in opdracht van de regeering nel plain uitgewerkt voor aanleg van ten spoorwegbrug over do Kleine Bell, dat Iol 111 onderdooien is uitgewerkt en in de a.s. Rijksdag, welke in OCi.otK.-r bijeenkomt, zal worden voorgelegd. Wanneer deze brug tol slamd komt dan is niet alleen het Deensche doch ook het internationale verkeer hierdoor zeer ge baat en treedt een aanzicmlijke verbetering en verkorting van het verkeer met Wesi- Europa in. Evenals over de groote Belt tusschen Korsór en Nijborg, vindt ook op do Kleine Belt tusschen Strib, het eiland Trinen en Fredericia, Jutland de verointhng v t net spoorwegverkeer plaats niet stoombootje- ren gelijk dit ook in de richting tussenen Kopenhagen en Warnemunde geschiedt, maar niet alleen tusschen Gjedser en War nemunde, doch ook op de Ma9ned Sarid tusschen Seeland en bet eiland FnlsLer stoomboolveren als verbinding dienst doen. Daar het stoombootveren b. drijf kostbaar 0:1 tijdroovend is, staat, zooals bekend ook reeds sedert jaren de bouw van een spoor wegbrug over de Masned Sand (3.1 K M.) op het programma: thans zal evenwel die over de Kleine Belt verwezenlijkt wor den (2.5 K.M.) De ontworpen brug komt 33 meter boven het water en zal behn.ve de werken aan den oever op 8 pijlerj in het water rusten. Tin aansluiting aan deze werken worden de lijnen aan de Belt om gelegd en krijgt, Frederlon een nieuw spoorwegstation. De totale kosten brug, omlegging lijnen en station worden ge schat op meer dan 50 millïoen kronen. In dien het verenbedrijf op de kleine Belt zou worden aangehouden, dan zou toch in ie der geval een nieuw slation te Frederica nebnuwd moeten worden, dat alleen tien millioen kronen kost en met het toene mend vervoer zou het verenbedrijf nog duurder uitkomen. net geheel is een groote verlichting -oor bet schippersveikeer, wanneer de brug ge reed is en zal geen groote belemmerimg 7ijn - het scheepvaartverkeer, omdat de brug hoog is. Een spoedige uitvoering der werkzaamheden is dan ook te verwroVen. EEN MISLUKTE HO- 'l-V.A.Nh Nog steeds wordt het Zuiden van Frank rijk door gewapende bandieten onveilig go maakt. In de stad Gaito evonwel .1 zij dezer dagen aan het kortste eind. een brutalen straatroof, werd een vaai daders gedood en twee andere gewond gevangen genomen. 'l'oan een belastingontvanger, do heer Boilot, zijn huis na do lunch verliet, werd hij door do bandieten met knuppels 1 geslagen en van zijn taseh niet 500.000 frames beroofd. Achtervolgd door getuigen van de 11 daad, vluchtten de roovers de stad uit, eenige Bchoten te heulen geiosl. darmerie was echter gewaarschuwd, zoo zij den weg versperd vinden. De roovers openden vuur op de politie, die het beantwoordde, met het bovengemelde r< taat. Naast uen dooue vond men de geid- tasch ongeschonden met al het geld er FATTY" GEARRESTEERD. De b'e- konde film-clown „Fatty" (dikzak) zijn familienaam is Arbuckle is te Sun Fran cisco gearresteerd onder verdenking van moord op een jonge filmactriee, Virgiua Rappe geheeten, die In hetzelfde hotel als hij verblijf hield. SHACKLETON'S EXPEDITIE. Draadloos wordt uit Horsea gemeld, dat de „Quest", ShackleUm's schip, a.s Zaterdag van de Londonbridge zal vertrekken om zijn onderzo- kinigs- tocht te midden der weinig bekende eilanden wan den Atlantischen Oceaan cn de Stille Zuidzee te beginnen. EEN NOODLOTTIGE INSTORTING Uit New-York wordt geseind: Ten gevolge van liet instorten een brug te Okester (Pensylvanié) in bet hartje van de stad, verdronken vierentwintig personen en werden vijf Te wond. De oorzaak van de instorting was het roeten van de ijzeren bin ten. met een snelheid van meer dan 80 K.M, liep. Eensklaps voelde men een hevigea schok; de reizigers werden tegen elkaar aan geworpen; kreten van schrik cn pijU weerklonken. De trein bleef echter doorrijden. Toen hij eindelijk stilstond, sprong de reiziger er uit; de ongedeer de reizigers dioegen de gewonden uaac het siaiion des Echets. Auio's niet ge- necsheeren verschenen weldra uit Lyoa om de eerste huip te verleencn. EEN GEVECHT IN MAROKKO. Een IIavas-bericht maakt melding van eon gaveebt in Marokko, waarbij een har ka van 600 man, die do Fran- sche linies wilde overschrijden, groote verliezen ten westen \an llich w o:i.l teruggedreven door Marokka nen, die aan Fransche zijde streden, met medewerking van vliegers. EEN AUTOMATISCHE REM SCHOEN. Dezer dagen zijn in Frank rijk, nabij Bercy, proeven genomen mei een automatische remschoen, ccn vinding van een onderstationschef, den heer Léon Classy. Mel dit toestel kun nen wagens, die op een hellende spoor baan los zijn geraakt en in bewegdng zijn gekomen, lol stilstand worden ge bracht. De eerste proefnemingen zijn uitnemend geslaagd. Tot dusver moesten de spoorwegarbei ders, om dergelijke waggons toL stil stand te brengen, met de hand een schoen op de rails leggen, of wel de wagens op een dood spoor met een sto blok laten loopen. Wanneer er gev: dreigt, legt men ook wel eens een of ander voorwerp over de rails, een dwars ligger, een rail enz. In ieder geval moe ten de wagens dan deraillcereu, of staan zij met een schok stil, hetgeen steeds schade toebrengt aan het materiaal. Bij de uitvinding van den heer ClaJsy zijn de remschoenen aangebracht paral lel met de rails van de hellende spoor baan. Wanneer er waggons zijn losge raakt, kan een arbeider met een hef boom, een der remschoenen op de rails brengen. Deze wordt gegrepen door de voorste wielen van den eersten wagen, en tevens worden de andere remschoenen automatisch op de rails gebracht, wielen moeten deze remschoenen voort duwen, en hierdoor wordt de wagen langzamerhand tot stilstand gebracht. VLIEGONGELUK. Bij gelegenheid van te Oostende gegeven vliegdemonstrane is er, naar Belga meldt, een vliegtuig in zee gestort. De bestuurder, luitenant De l'las, omgekomen, EEN BRUG INGESTORT. Uit New- York wordt geseind: Te Chester ("Pennsyl vania) zijn door het instorten van «èn "lig in het hartje van de stad 21 personen irdronken en vijf gewond. Do oorzaak in de instorting was het roesten van ijze n binten. STORM. Het heeft 111 eenige plaatsen België geweldig gestormd. Naar men uit Brussel aan de N. R. Ct. meldt, is Zondag tij dons een H. Mis het dak van de kerk Hoekelberg bij Brussel grootendeels in gestort. Twee vrouwen werden gedood en verscheidene personen gewond. Te Blan kerrberghe Iraohlte een sloep uit Oostende do vissohersbavcn binnen te varen doc-h zij liep te pletter op 't staketsel. De vier op varenden verdronken. OPGRAVINGEN IN ALEXANDRIA. Iïij den bouw vam een nieuw hydro blolo- gisoh museum te Alxandria werd een Ro- meinsohe straat van zes meters breedte ontdekt. Men groef er kolonaden op, blijk baar van een paleis afkomstig, en prach tig moznikwerk met voorstellingen van panters, hyena's, herten en van een fabel dier, half leeuw half vogel, die vam Qriek- sohem oorsprong schijnen. Deskundigen houden een en ander voor overblijfselen van een koninklijk paleis, gebouwd door de Pholemeérs in de 2de eeuw vóór Chris EEN AUTOMOBIEL-EXTEDITIE DOOR DE SAHARA. Uit Parijs wordt aan de ..Manchester Guardian" gemald, dat a.s. winter een automobiel -expeditie de Sahara zal doortrekken van de Franscfhe Noord- Afrikaansohe koloniën naar Timboektoe. De expeditie zal bestaan uit 12 moderne automobielen vara 12 P.K. en een rein van „caterpillars". Een groote voorraad benzine zal worden meegevoerd, terwijl 00- eudien elk voertuig een tender met 700 a :00 liter zal trekken, om de reis van 3000 K.M. te maken. Met de expeditie zullen medegaan vertegenwoordigers van de mi nisteries van oorlog, koloniën en onder wijs, verder geleerden en geologen. Bo yendien zullen een joumaiist, een novel- en een cinema-operateur de expeditie vergozellen. De reis zal 15 dagen duren. Per dag zal 200 K.M. worden afgelegd. De automobielen zullen elk voorzien worleu een machinegeweer, en zij zullen e'.k hun eigen voorraad water en levensmidde len medevoerera. TIOLLANDSCH MOTORSCHIP BESLAG GENOMEN. Uit Ham burg seint V. D.: Op de Duitsohe kust is een motor schip, dat van de Holbmdsohe kust Icwom, in beslag genomen. Aan boord van het schip, dat voor meer wan 100.00Q mark met spiritus was gela den .waren 3 man. Naar werd voorge geven, wilde liet schip naar Esbjcrg varen; er waren echter geen papier-' voor do vracht, terwijl het schip zich ook niet op den weg naar Denemar ken bevond. DE PLANNEN VAN DEN NIEU WEN MILLIONNAIR. De 57-j'arige Fransche zeeman Lancole is rijk en arm iegelijk. Zooals wij reeds meldden, heeft hij 70 millioen francs geërfd van een langvergelen oom, die in Amerika is overleden. Uit Duinkerken komt thaas echter het bericht, dat de notaris de op deze erfenis betrekking (hebbende stukken heeft verloren. Het fortuin, waarop de man recht heeft, bestaat uit een goudmijn ergens in Argentinië, welker waarde op onge veer 40 millioen francs wordt geschat, benevens uit een landgoed in de nabij heid van Valparaiso, hetwelk hem Lu een anderen bloedverwant is vermaakt. Lancole maakt zich niet ongerust over het verliezen der genoemde documenten. Hij is er van overtuigd, dat de eerlijke vinder ze wel weer tenig zal bezorgen. In afwachting doodt hij den tijd met het drinken van ettelijke biertjes en met bet maken van toekomstplannen. Als ee-ste nummer staat op zijn programma het hu welijk met een ugdig kamermeisje. ,.Ze ise wel niet zoo mooi als de Parisien- nes", zeide hij tot een medewerker van de ..Chicago Tribune", „doch zij is haar gewicht in goud waard. Wanneer ik rriin geld krijg, zal ik een huis koopen te -\r- cachon en een mooie auto. Voor de rest zal ik veel goed doen, vooral aan zeelie den." EEN LICHTVERSCHIJNSEL.- Men zal zich herinneren, aldus de „N. R. Ct.", dat op 7 Aug. j.l. door eenige beroepsastronomen op Mount Hamil'on in Califomië omstreeks zondsondergang een lichtverschijnsel vlak bij de zon wis waargenomen, dat of een komeet n iet zijn geweest of wat in verband met de helderheid van het verschijnsel minder waarschijnlijk is te achten een nieu- Thans blijkt ons uit Engelsche tijd schriften dat ook in Engeland het ver schijnsel is geobserveerd, eveneens, na tuurlijk bij zonsondergang. Zoo is het verschijnsel te Fendown, in jJorset, ge zien door luit. T. C. Nelson Day en an deren. iue tijd der waarneming was om- treeks 7 uu- Cr. T.; de grootte klas w« rd geschat op 2; de afstand van de zon op 4 graden. Te Wolverhampton zag S. Fellows htt hemellichaam. Hij deed zijn waarneming met een binocle, even na zonsonder gang. Het hemellichaam zag als iets roods van gerekien vorm en naar de zon gericht, waarvan het ong'eveer 6 graden verwijderd was. Indien het hemellichaam inderdaad een komeet is geweest cn waarneming van Fellows maakt dit waarschijnlijk dan is het zeer wel mo gelijk, dat die komeet zich gedurende de korte periode van groote helderheid, zoo dicht bij de zon heeft bevonden, of er vlak voor en achter, dat zij aan ver dere waarneming tot dusver fs ontsnapt. Naar men weet is aan de sterren wacht bij Heidelberg in den nacht van 8 op 9 Augustus de fotografische waar neming vastgelegd van een „doorgang van de aardo de staart van de komeet". Nadere overwegingen maken het waar schijnlijk, dat wat gefotografeerd wérd Noorderlichtverschijnsel is ge weest. Iinancieele berichten 5 put. NEDERL. STAAT S LEEN IN G - Urn de rrjoetiij.kueocn ie omzei.cn die uestijds voor naiiuci en industrie 11 ouden voortvloeien uu liet ten out doer not geuwougeu aurukter dt-zer leening aahzieiiiijKe bedragen 1.111 net bedrijf iiiocviëu worden onttrok ken aldus liet Hbld. heen de Ned-erlandsche Rank zien destijds be reid verklauid op gemakkelijke voor waarden de stu-k' a 11 11 a te De bank heeft jaur door de loenma.ils vermelde aan schrijving aau d" betrokkiiien daar in verandering gebracht. Tuans Iiecft de Baitlc een nieuwe circiualre tot de betrokkenen gericht, waarin wordt medegedeeld out 1 October a.s. tic be paling komt te vervallen, dat voor de genoemde leening een speciaal sur plus van 10 pLt wordt berekend en de op die obligaties gesloten beleenin- gen ouder een speciale rubriek wor sen gerangschikt. Ue directie von de bank geert drens 'olgcns den be-anigltcgoenoeu in over weging, om voor dezt speciale be.ne gen gówone bcleuningen o.cr to sluiten, wat dus zeggen wil, dat het zij 20 pCu van de roepende belomim- gen moet worden afgelost, hetzij het surplus niet 20 pLL moet worden ver meerderd. noloniën MOORD EN ROOF. Uit Medan seint Aneta aan het Hbld. t Op de onderneming Tandjong Petri in het Medansche hebben Javanen ecu ke- deh-(winkel)-houder en zijn knecht den hals afgesneden en de lijken op de toon bank gelegd. Vcir lieden zijn gearres teerd, als vermoedelijke daders. Uil Palenibang Vijf Chineezen, niet wit gemaakte gezichten, dwoDgen de bewoners van een kampong nabij Bind- jei, hun kasten te openen. De buit be stond uit tweeduizend stapels kains (kleedingstoffen). MONUMENT PASTOOR VERBRAAK. In den loop dezer week, zal naar het Haagsche Aueta-kantoor verneemt, zoo lezen wij in het Hbld., naar Iiidië ver zonden worden een monument, dat ter eexe van wijlen pastoor Verbraak te Bandoeng zal worden opgericht. Het in brons gegoten beeld stelt den in het le ger zoo noog geschatien aalmoezenier, die gedurende dertig jaren up Atjch zijn mcnschhevend werk verrichtte, tea voete uit voor. Hcl monument, dat met 1 Beiersch graniet uitgevoerde voet- tuk 5 Al. hoog, werd vervaardigd door de beeldhouwcres G. J. Kueb en draagt liet karakter van strengen een voud, zulks in overeenstemming mei het wezen van den priester, dien het uitbeeldt. uQGülSZc&Bü HET 8P00RWEC0NCELUK BIJ LYON. Volgens nadere bijzonderheden in de Belgische bladen zou het ongeluk :c wijten zijn aan de te groote snelheid van den trein en het breken der koppelin gen der eerste wagens. Er is bij het sta- tion des Echets een wissel, waar niet harder dan 20 a 30 K.M. mag gereden worden, terwijl de trein een snelheid had van So K.M. Een reiziger deelde genacht!? is geweest, mede, dat de trein vertraging had en Uitspraak 10 October, IS EEN PuRTIEK 0PEN3ARE WEG? Voor het Kantongerecht te Amster dam liaü zich te verantwoorden, .eidt het N. v. d. D., een winkelier 1 schoenen uit do Nieuwe Hoog straat. llem was ten laste gelegd, dat ll;j op den lödi-n Juli bij een volksoploop tegenwoordig was en zich daaruit niet heeft verwijdert! in de richting van zijn. woning, nadat hem dat was ge last. üp dien dag had liij woorden met ijn buren en daardoor wus een om loop ontstaan. Twee agenten hadden reeds de bu ren verwijderd en verzochten nu den inkeib.r ock naar binnen te gaan. Dc«e stond in de portiek van zijn inkel cn zeide, dat bij in zijn woning •as. De agent meende het tegendeel en trok don winkelier, geholpen door een collega in burger, naar buiten. Zij brachten hem naar het bureau. Uit 't verhoor en uit de verklaringen ■xvige getuigen décharge blerk, nat dit overbrengen nogal met geweld was go'gaaji en dat de dochter van den winkelier, die haar v.ider trachtte te beschermen, een slag van een der agenten had gehad. Zij zakte in el- kr.n.r en is nog niet hersteld. Het O. M. achtte het ten laste ge legde bewezen en vroeg f 10 boete, subs, vijf dagen hechtenis. AT.r.Zêldonnlst, die voor den win kelier optrad, pleitte nietigheid vwn •dagvaarding. Ue uian was in huis en .kon zich niet, m die richting begoven. Voorts wees hij op het artikel, in de Grondwet, dbnl lid. binnentreden van de woning verbiedt, anders dan bij de wet bepaald. De agenten zijn hier buiten hun boekje gegaan. De Kantonrechter, mr. Kranenburgh wees dadelijk vonnis. Hij kon zich niet vereenigen met de houding van den winkelier; met eenige welwillend heid had dit niet behoeven te gebeu ren. Echter ook de houding van de politic-agenten vond hij niet correct Op jrrond van nietigheid van dagvaar ding sprak hij den winkdw.,- vrij. DE WIJNHUISTOREN. De Hooge Raad behandelde Maandag de aanvrage om revisie van het arrest van het Gerechtshof te Arnhem, waarbij iemand, wegens brandstichting te Zut phen, waardoor de WijnhuistoreD, aldaar, werd aangetast, is veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Advocaat-generaal mr. Lcdcbocr requi- rcerde afwijzing, van deze aanvraag. Mr. Th. Aluller Massis, advocaat to Amsterdam, lichtte de aanvrage toe, wel ke Merop berustte, dat, in verband met de omstandigheid dat verschillende over blijfselen zouden zijn ircvonden van voorwerpen, waardoor de brand zou kun nen zijn ontstaan, nieuw licht in de zaak zou ku-nen worden verkregen, en met name wellicht zou kunnen - orden aan getoond. dat het verhaal, indertijd door beklaagde gedaan omtrent de vermoe delijke- oorzaak van den brand, niet leu-

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7